No.'18744. 1944. Heidenherdenking den Grebbeberg Verbitterde worsteling duurt voort Dinsdag 14 Maart. STADSNIEUWS BINNENLAND SPORT RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN s Groote naar Staatsloten vraag half 1 De stad Cherson ontruimd Brandstoffen verwarmings- doeleinden Vijandelijke duikboot in de Middel- landsche Zee vernield Slowakije herdenkt zelfstandigheid gelegenheid van den nationalen Slowaakschen feestdag (ter herdenking het feit, dat Slowakije 5 jaar ge- BRAND IN KANTOORGEBOUW AAN DEN NIEUWEN UITLEG Uitreiking distributiebescheiden Sportrevue De druk op Eire kwart serie meer worden uitgegeven Officieele Spaansche verklaring Keuringen BURGERLIJKE STAND Nederl. Volksdienst schenkt een millioen aan slachtoffers van bomaanvallen VERDUISTEREN Van 18.45-6.45 u. Maan: 14 Maart onder 9.02 u.op 22.33 u.15 Maart under 9.27 u.; op 16 Maart 0.43 u.; on der 9.57 u. Er zal een Kranslegging door den Rijks— commissaris en Mussert HAAGSCHE COURANT (of) besprekingen Ter ÏEei I voorgenomen een A f. A X voor jaar. Turksch-Syrische grens gesloten De correspondent van het Turksche blad „Cumhuriyet” te Aleppo meldt, dat de Turksch-Syrische grens reeds 10 dagen voor particulieren is gesloten. Er wordt een ongekend strenge bewaking uitge oefend De Engelsche militaire autoriteiten wei. gerden visa voor Turkije uit’te reiken met de motiveering, dat de militaire manoeu vres in het Naburige Oosten nog niet zijn geëindigd. een de rantsoenbonnen uit- HOOGE RAAD HERDENKT PROF. TA VERNE: Te Nijmegen werd in een bijzon dere zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden herdacht de overleden vice- president prof. mr. B. M. Taverne. Er was vrij veel belangstelling. Naast de fa. milie van den overledene hadden op de eerste rij plaats genomen leden van het Economische Gerechtshof en van de balie en beambten van parket en griffie van den Hoogen Raad. De voorzitter, prof dr. van Loon, hield de herdenkingsrede. Namens het O.M. werd gesproken door een waarnemend procureur-generaal, den advocaat-generaal mr. Rombach, als ver vanger van den procureur-generaal mr. Wijnveldt, die door familieomstandighe den verhinderd was. De strijd op Nieuw Guinea Nadat de Japansche strijdkrachten op Nieuw-Guinea erin geslaagd zijn zich van den vijand los te maken en nieuwe stel lingen te betrekken ten Zuiden van Ma- dang, poogt de vijand door luchtaanvallen op de achterwaartsche Japansche stellin gen den nieuw gevormden verdedigings gordel te verzwakken. De eerste groot opgezette poging van dien aard leidde echter tot een vernietigende nederlaag van den vijand. Op den Grebbeberg te Rhenen had Zondag de plechtige herdenking van den Heidengedenkdag plaats. Overzicht tij dens de plechtigheid. (C.N.F.-Cino) verkreeg) een dag- Gisteravond werd de brandweer gealar meerd voor een zwaren uitslaanden brand in het kantoorgebouw van de Directie van den Arbeid aan den Nieuwen Uit leg 7. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit en weldra waren drie motorspuiten en een ladderwagen op de plaats des onheils aangekomen. Het bleek, dat het vuur woedde op de zolder verdieping, waar het archief is onderge bracht. Met vier stralen, twee door de belendende perceelen, een door de voor deur van het perceel zelf, waaruit eenige paneelen waren gebroken en een langs den ladderwagen, werd de vuurhaard zóó energiek aangetast, dat de brand binnen betrekkelijk korten tijd was bedwongen. Door het snelle optreden van de brand weer kon het archief grootendeels worden gered. De zolderverdieping brandde ech ter geheel uit. Ook het dak werd grooten deels door het vuur verrueld. Het doortas tend optreden van de brandweer ken uit breiding van den brand gelukkig voorko men. De oorzaak is onbekend. Zooals ge woonlijk had iedereen na kantoortijd het gebouw verlaten, zoodat bij het uitbreken van den brand niemand aanwezig was. De aanval op het Duitsche schip in Spaansche wateren Het feit, dat een Duitsch vrachtschip in Spaansche territoriale wateren door Brit- sche vliegtuigen is aangevallen, wordt in politieke kringen te Berlijn niet gezien als een op zichzelf staand geval, aange zien steeds veelvuldiger dergelijke schen dingen van neutrale territoriale wateren door Britsche vliegtuigen worden ge pleegd. In Berlijn verklaart men, meldt het A. N.P., dat het hier klaarblijkelijk een systematisch optreden betreft, waaraan zeer bepaalde politieke bedoelingen ten grondslag liggen. In de Wilhelmstrasse wijst men erop, dat de Rijksregeering met de grootste aandacht en bijzondere belangstelling deze ontwikkeling waar neemt. Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingsgebouw Laan van Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Loosduinen Alidastraat 1: Vel- dern tot en met Was. Paarden: De resultaten van de te Alk-, maar gehouden openingscourses luiden: le course: Carma Norton 2.en 1.40; 2. Edeldame 2.10; 3. Dictator 2.10; 2e course: 1. Douglas H 1.70 en 1.40; 2. Captain Nor ton 2.3e course: 1. Bartinas 25.30 en 5.40; 2. Carlo Scott 2.60; 3 Yack 4.60. 4e course: 1. Wladimir 3.20 en 1.90; 2. Anse- lor 2.10. 5e course (kortebaan); le serie: 1. Absyrthus 4.10; 2e serie 1. Douglas H. 1.70; 3e serie: 1. Diabolo 2.70; 4e serie: 1. Allouez 1.40; finale: 1. Allouez 1.40; 2. Douglas H.; 3. Absyrthus, 4. Diabolo; toto definitief: 1.60 en 1.30, 1.90 3—, 2.80. 6e course (kortebaan): le serie: 1. Xaverius 1.20; 2e serie: 1, Captain Norton, 2.20; 3e serie: 1. Douglas H. 1.30; 4e serie: 1. Dro- meleague 1.30; finale: 1. Xaverius 2.70; 2. Douglas H.; 3. Dromeleague; 4. Captain Norton Toto definitief: 6.en 1.30 1.20, 1.30. 2 Tafeltennis:, De Haagsche Tafeltennisclub D.O.S organiseert Zondag een vierkamp om den Darlingwisselbeker welke nu in het bezit is van Quick (Hilversum). Be halve Quick en D.O.S. zullen deelnemen Eendracht (R’dam) en Ned. Lloyd (Am sterdam). Gespeeld wordt van 14 uur af in de gymnastiekzaal Saenredamstraat 2. Voetbal: In de Zaterdagmiddagcompetitie van den N.V.B. heelt Quick Boys, door een kloeke 5—1 zege op Ornas, het kam pioenschap behaald. Semper Altius, de kampioen van het vorige jaar, verloor met 13 van Noordwijk en J.A.C. kreeg met 24 klop van Rijnsburgsche Boys. In de 3e klasse E van district II werd V.O.C. kampioen Canada heeft de regeering van Eire er van in kennis gesteld, dat het zich zonder eenig voorbehoud aansluit bij de bekende nota van de Amerikaansche regeering. De Washingtonsche correspondent van de „Neue Zürcher Ztg.” geeft o.a. vol gend commentaar op de Amerikaansche pogingen druk op Eire uit te oefenen: „Politieke waarnemers verklaren, dat de maatregelen van het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken tegen den lerschen Vrijstaat slechts een onder deel vormen van een wereldomvattenden veldtocht tegen alle neutrale landen Het ging in Argentinië en bij de maatregelen der Geallieerden tegen Spanje nauwkeurig beschouwd om hetzelfde probleem. Men moet soortgelijke acties tegen nog neu traal gebleven Europeesche landen in zeer nabije toekomst verwachten”. In het Engelsche Lagerhuis zullen eco nomische sancties tegen Ierland worden voorgesteld, teneinde druk op de lersche regeering uit te oefenen om haar te dwin. gen met de Asmogendheden te breken. De vraag is gesteld om den uitvoer van steenkool, tin en andere belangrijke grond stoffen voorloopig stop te zetten. Het blijkt, dat de animo bij het publiek voor het koopen van de nieuwe Staats loten groot is. Er is zeer veel vraag en daarom is besloten aan het aantal loten voor de 495e Staatsloterij, waarvoor de verkoop der loten 6 Maart j.l. begonnen is, eenige uitbreiding te geven. Tot nu toe zou 3j serie van 25000 loten worden uitgegeven, n.l. serie A (waarvan 21000 loten zijn toegewezen aan de collecteurs en collectrices van de Staatsloterij en 4000 aan het Verkoopkantoor voor Nederland- sche Staatsloten) en voorts serie B, C en D (de laatste half) eveneens aan het Ver koopkantoor, dat zooals men weet het geheele verkoopapparaat der in de nieuwe loterij in geschakelde z.g. briefjesbedrij ven omvat. Naar w(j vernemen, is besloten om nog een kwart serie loten (n.l. 6250) meer uit te geven, nu blijkt, dat de uitgifte van 3*4 serie niet voldoende zal zijn. In plaats van 1.750.000 twintig- jes, die aanvankelijk voor deze trek king zijn aangemaakt, zal nu dus het aantal twintigjes opgevoerd worden tot 1.875.000, zoodat er 125.000 bijkomen. Volgens Art. 13 van het besluit van den secretaris-generaal van Financiën betref fende het loterijbedrijf wordt de verkoop van 4000 loten van serie A, alsmede van de verdere series opgedragen aan het Ver koopkantoor van Nederlandsche Staats loten. Het nieuwe aantal loten, dat er bij gekomen is. zal dus beschikbaar zijn voor dit Verkoopkantoor. VOETBAL BEKERWEDSTRIJDEN AFD. DEN HAAG Door 52 elftallen werd ingeschreven voon de bekerwedstrijden afd. den Haag NVB. Het progr. van de le ronde, waarmede 26 dezer een aanvang wordt gemaakt, luidt: HVVVVL LaakkwartierWest, landia; RVC—HMSH, Terlaak—GDS. Val keniersDAV BMTWesterkwartier, Vo gelOranje Blauw, NLSQuick, ADS— Lenig en Snel, Graaf WillemGona, DHB RK—VIOS, WDZ—GSC, Concordia—VCS, Naaldwijk—ADO. RK AVV—Cromvliet, ScheveningenSVT. VDVVoorburg, AVVDHC WassenaarSpoorwijk Cl in- gendaalATVV, SpoorwegenCWP, Ar chipel—HDV VUC—Velo, PDK—HPSV, VVP—TEDO, Quick Steps—SHC. DR. HENDRIK WILLEM VAN LOONt: Volgens een bericht van United Press uit ■New York is dr. Hendrik Willem v. Loon in den leeftijd van 62 jaar tengevolge van een beroerte overleden. Zijn middelbare opleiding genoot hij aan het Instituut Noorthey in Voorschoten. Hij voltooide zijn studiën vervolgens aan de Harvard University, de Cornell University en aan de universiteit in München, waar hij in 1912 tot doctor promoveerde. Gedurende een lange reeks van jaren was hij als journalist werkzaam. Van zijn hand zijn talrijke, meerendeels in het Engelsch ge schreven werken verschenen, voornamelijk op historisch en kunst-historisch gebied. Wegens ziekte van een der medespelenden zal Donderdagavond in het „Gebouw” de Amsterdamsche Opera niet „La Bohème” opvoeren, maar in de plaats daarvan de '„Faust” van Gounod. Albert van der Hoogte zal een tweeden voordrachtavond in „Dili- gentia” geven Maandag a.s. Hij zal o.a. de Forumscène uit „Julius Caesar" van Shakespeare voordragen. OPLICHTING TEN NADEELE VAN DEN N.V.D.: Wegens oplichting, meermalen ge pleegd, heeft zich voor de Haagsche recht bank de 41-jarige kantoorbediende E. K. v. S„ alhier te verantwoorden gehad. Van November 1942 af tot Juli 1943 had ver dachte in zijn functie van hoofd der afd. algemeene bijstand van het landelijk kan toor van den Nederlandschen Volksdienst, in welke betrekking hij o.m. tot taak had alle aanvragen om bijstand, die een be drag van 100 overschreden te onderzoe ken, aan de hand van rapporten, misbruik gemaakt van het in hem gestelde vertrou. wen door zich, in afwijking van de be staande voorschriften, tot het hoofd van de afdeeling Sociale Zaken of ook wel tot hoofden van bijkantoren te wenden met de mededeeling, dat hij in contact was ge. komen met keurige gezinnen, die zelf geen aanvragen om bijstand wilden doen en wier toestand hij persoonlijk had on derzocht. In sommige gevallen had hij zijn mededeelingen met rapporten toege licht, in andere nader rapport toegezegd. In de meeste gevallen waren de namen van bedoelde gezinnen geheel gefingeerd, werden rapporten overgelegd, dan was dat ook met deze en de daarop gestelde goed keuring het geval Op deze manier was het v. S gelukt de betrokken hoofden telkens te bewegen tot afgiften van door den kassier opgemaakte kwitanties voor de aanvragers, waarop hij de daarop ver melde bedragen meekreeg. Deze kwitan ties zond hij dan terug, voorzien van ge fingeerde handteekeningen. Zoo doende had hij de instelling ten slotte voor dui zenden benadeeld. Verdachte gaf de door hem gepleegde frauduleuze handelingen volledig toe. Bij het getuigenverhoor wees de president er op, dat gemis aan voldoende contróle dit bedrog wel zeer gemakkelijk had gemaakt, terwijl ook de omstandigheid, dat men v. S. die vroeger tramconducteur was ge weest in een zóó verantwoordelijk zelf standige positie, waarvoor hij niet be kwaam genoeg was had geplaatst op een salaris, dat eenige malen de vroeger door hem voor zijn werkzaamheden genoten belooning overtrof. Het O.M., meende in verband met den ernst der feiten een zware straf te moe ten eischen en requireerde verdachtes ver- oordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden met aftrek der preventieve hechtenis. Mr. Mout bepleitte als verdediger, mede in verband met verdachtes gunstige ante cedenten en een gunstig reclasseeringsrap. port, oplegging van een belangrijk min der zware straf. Uitspraak 28 Maart, Het Spaansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft gisteren aan de pers een verklaring van den volgenden inhoud overhandigd: „Persbureaux van verschil lende landen speculeeren in deze dagen herhaaldelijk op het beweerde verloop van de onderhandelingen die gevoerd worden tusschen Spanje, Engeland en de Ver. Sta. ten. De Spaansche regeering ziet zich ge noodzaakt, tegen deze propaganda, die uitsluitend ten doel moet hebben, de wen. schelijke helderheid van de atmosfeer, waarin onderhandeld wordt te vertroebe len, op te komen. Zooals tot de diploma tieke gewoonten behoort, kan en mag alleen aan officieuze mededeelingen der aan de onderhandelingen deelnemende re. geeringen geloof worden gehecht. Zoolang de onderhandelingen evenwel nog aan den gang zijn en nog niet tot een overeen komst geleid hebben, kan van de regeerin. gen niet verwacht worden, dat zij den sluier der vertrouwelijkheid oplichten. Alle berichten over een zoo omvangrijk thema waarover het bij de Spaansch-An- glo-Amerikaansche besprekingen gaat, moeten derhalve met de grootste voor zichtigheid worden behandeld”. ONGEVALLEN: Op den de la Reyweg verloor de 13-jarige wielrijder R. v. R. de macht over het stuur van zijn fiets, waardoor hij tegen een auto botste. De jongen brak zijn linkerarm. Hij werd in het ziekenhuis Zuidwal behandeld. In den nacht van Zondag op Maandag reed op den Rijksstraatweg bij de Persijnlaan te Wassenaar een personenauto bestuurd door v. d. H. uit Amsterdam tegen een gepar keerde onverlichte vrachtauto, waarbij de inzittende P. A. R. uit Den Haag een zware hoofdwond bekwam en in het zie kenhuis Zuidwal werd opgenomen, v, d. H. bekwam snij wonden aan het gelaat; zijn wagen moest worden weggesleept. DIEFSTAL VAN MELK: Een Loosduin- sche veehouder zette iederen ochtend zijn gevulde melkbussen langs den kant van den weg, waar ze na eenigen tijd door een vrachtauto werden opgepikt om naar de fabriek te worden vervoerd. Doch nu gebeurde het, dat de melkleverancier min der aan melk kreeg uitbetaald door de fabriek, dan hij had geleverd. Er moest melk gestolen worden, maar hoe. De po litie. die in de zaak werd gemengd heeft de oplossing gevonden. Voordat de bussen op de auto werden geladen vulden de 29- jarige melkhandelaar I. B. uit Loosduinen en de 34-jarige chauffeur J. M. L. uit Wateringen hun flesschen. Dit hebben zij zoo zes weken gedaan. Thans is het twee tal aangehouden. A.S. SLUITING DROGISTERIJEN: Bij besluit van den burgemeester is het ver boden voor drogisterijen des Donderdags na 13 uur voor het publiek geopend te zijn De datum waarop dit besluit in wer king zal treden, zal nog nader worden bekend gemaakt. ANTICIPATIEBILJETTEN: De burge meester heeft besloten voor 1944 het be drag, dat aan anticipatiebiljetten ten hoogste mag worden uitgegeven, te bepa len op 12.360.000. Een part ij kleedingstukken, 3 horloges en eenige levensmiddelenkaar ten werden gestolen bij een inbraak in een perceel aan de Loosduinschekade. Drie jongens in den leeftijd van 13, 14 en 20 jaar, die Vrijdag j.l. uit een étalage van een winkel aan de Vee- nendaalkade snoepgoed ontvreemdden, zijn nu aangehouden k - V -» V V V V V V 8 V 5 V V V V 15 S Pol. 14 Maart. BEVALLEN: J. Pietersen geb. Nieuwen, huyzen, z. A. F. van der Graaf geb van Duyvenbode, d. C. van den Bos geb. van der Velde, z. C. J. F. Huis man geb. Muns, z. H. J. van Franck geb. Houtman z. R C. M. M. Köhnen geb. van Geest, d. A E. Bruinewoud geb. Paling z. A. Sutmüller geb. van der Kruk d. C. J. van der Meulen geb. Hamelink, d. E. Schras geb Huvers, z. C. J. van Dooremaalen geb. Koster, d. W. L. van de Boer geb. Mahlmann, z. M. Guijt geb. de Niet, z, M. H. M. S. van Passel geb. van Buel, z. G. Zwijns geb. Liezenga, d. A. G. Milikan geb. Kampling, z. E. de Krijger geb. van der Wansem, z. A. A. Toetenel geb. van Giesen. d. G. J. Maasland geb. Lemckert, d. A. H. van der Most geb. de Groot d. C. Nieuwenhuijzen geb. Boon, z. C. Kühne geb Kalis, z. en d. W. R. Lupker geb. Buijing, z. M. den Braber geb. Bijkerk, z. P. M. Verschuren geb. Claus, z. M. L. Hauser geb. de Schepper, d. C. Sleeuwenhoek geb. van Iterson d. J. C. M. Zon geb. van Kakerken, z. E. M. Haneveld geb. de Wolf, z. P. H de Jonge geb. Haen- tjes Dekker, z. A. W. de Boer geb. van der Deyl, z. J. C. de Bruin geb. van Dalen, z. M. A. Th. Alsem geb. Koot. z. G. S. Gitz geb. Jensen, d. F. A. C. W. de Roos geb. Honig, d. W. van Hoorn geb. Blaimschein z. S. E. Borgers geb. Hinkelman, d. W G. Tabbers geb, van der Ham. z. D. J. Mos geb. Schouteten, d. A. Druif geb, Haider, d. S van der Kleij geb. Kacz- marke, d. C. H. J. van Adrichem geb. Schalke, z. J. H. van Arkel geb. van Leeuwen, d. S. Sneep geb. van Waart, d. J. de Graaff geb Montfoort, z. P Boetes geb. Damen, z. OVERLEDEN: C. N. Schoonderwoerd, engeh. vrouw, 66 j. A. M. Lens, vrouw van H. Molenaar. 69 j. E. C. L. M. Boogh. ongeh. vrouw, 20 j. J. M W. Wolff, weduwe van G. M. Veenhuis, 88 j. J. C. de Bruijn. weduwe van C de Zeeuw, 88 j. D. J. Bulsing, weduwe van A. J. Maes, 83 j. E. M Meijer, ongehuwde vrouw, 42 j. A. W. A. Polman Mooij, ongehuwde vrouw, 87 j. H. J. van der Linde Schotborgh. on gehuwde vrouw, 72 j. C. J. Vrijmoet, man van R. Pedersen, 45 j. A Muller, ongehuwde vrouw, 81 j. A. H. Mul der, ongehuwde vrouw, 58 j. A. Zou tendijk, vrouw van F. Choufoer. 39 j. A. Fennema weduwe van P. Bergman, 80 j. L. J. Pierlot, weduwnaar van J. H. Eijgenrook. 87 j. J. Boersma, man van A. D Zaal, 82 j. H. Kropff, we duwe van S. J. Laarman. 68 j. P. van Rosmalen, man van A. M. F. Buchly, 38 j. J. C. Roberti. dochter, 3 j. A. Zweedijk, vrouw van P. W. Sterke, 82 j. G G. Overgoor, weduwe van C. J. Duyndam 79 j. R. Kuilman, gescheiden man, 42 j. J. Trommel, man van M. Anneese, 70 j. G. H. Verstraaten, mn van M. A. Stolk, 83 j. C. Gast, we duwe van A. Viergever, 91 j. H. H. Altepost weduwnaar van B. W. A. ce Wit, 78 j. J. Specken, ongehuwde ma 67 j. M. Rappoldt, weduwnaar van A. Masker, 53 j A. de Vries, ongehuwde vrouw, 23 j. W. E. van Gelderen, ge scheiden man 62 j. J. van der Donk, man van C. W. Pompe, 73 j. J. J van Delden, weduwnaar van J. C. van Eek. 83 j. C. Tenboom, ongehuwde mar, 84 j. S. Swart, ongehuwde vrouw, 89 j. D. I. Kuipers, man van G. Schin kel, 34 j. J. G. M. van der Ark, on gehuwde vrouw, 40 j. A. E. Veenen- daal, weduwe van C. Meelis, 93 j. Zooals bekend heeft de Nederlandsche Volksdienst terstond voor de slachtoffers van Enschedé, Arnhem en Nijmegen een bedrag van twee ton ter beschikking ge steld. Daarbij is een oproep gericht tot onze volksgenooten dit voorbeeld te vol gen. Zeer velen hebben hieraan gevolg gegeven. Met deze bedragen kon reeds een zeer groot aantal voorzieningen getroffen worden. Nu evenwel de omvang van deze ramp in zijn vollen omvang te overzien is, blijkt dat het aanvankelijk beschikbaar gestelde bedrag niet voldoende is om den eersten nood op te vangen. Daarom heeft de Nederlandsche Volks dienst besloten dit bedrag te verhoogen tot een half millioen. Wederom wordt hierbij een beroep gedaan op alle volks genooten. die gespaard zijn gebleven voor een ramp als thans onze Oostelijke steden getroffen heeft hun offer voor deze slachtoffers te brengen. Dit kan geschie den door een bijdrage te storten op het gironummer 174861 van de landelijke financieele leiding van den Nederland schen Volksdienst met vermelding: voor de slachtoffers van Enschedé, Arnhem en Nijmegen. In deze laatste plaats is een comité op gericht, dat ten doel heeft goederen in te zamelen voor de getroffenen. Hierin wer ken samen het Dekanaal fonds (R.K.), de Ned Hervormde Diaconie de gemeen te Nijmegen en de Nederlandsche Volks dienst Verwacht mag worden, dat deze samenwerking niet beperkt blijft tot deze eene plaats, doch dat alle volksgenooten de handen ineen zullen slaan voor hen, die dit thans zoo bitter hard noodig heb ben. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 14 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front, waar zich bij onbegaanbare wegen en een door en door modderig ter rein een verbitterde worsteling afspeelt, waarbij aan beide zijden nieuwe formaties in den strijd worden geworpen, onder scheiden zich onze troepen tegenover de overmachtige vijandelijke strijdkrachten steeds weer door voorbeeldige standvas tigheid en ongeschokten aanvalsgeest. Zoo muntten de laatste dagen de pantser- grenadiersdivisie Gross-Deutschland onder bevel van luitenant-generaal von Man teuffel en de troepen van het 59ste legercorps onder bevel van luitenant- generaal Friedrich Wilhelm Schulz bijzon, der uit. In het kader van van 1 leden zijn zelfstandigheid heeft de president dr. Tiso order aan het leger gericht, waarin hij o.a. verklaart: Het Slowaaksche leger heeft sedert zijn oprichting een zware proef eervol doorstaan. De tot dusver behaalde resultaten vormen een garan tie voor de beveiliging van het tot dus ver behaalde. Het doel is en blijft het Slowaaksche volk voortdurend souve- rein te houden. Het Slowaaksche leger zal, na de huidige zware lasten, zege vierend en roemvol te voorschijn komen. Uitreiking kaarten seizoen 1944-1945 Van 2 tot en met 29 April ’44 zul len de distributiediensten de brandstof fenkaarten T 405 voor het seizoen ’44-’45 uitreiken. Bedoelde brandstoffen kaarten worden uitsluitend verstrekt aan personen, die de aanduiding „hoofd” op hun stamkaart hebben en het restant der voor het stookseizoen '43-’44 uitgereikte kaart T 116, waarop alle niet aangewezen bonnen moeten voorkomen, kunnen inleveren. Tevens dient het aanvraagformulier MD 323-06 te worden medegebracht, nadat dit vooraf behoorlijk is ingevuld. Schippers en schippersknechten die nen zich met het grijze en (of) be- vrachtingsboekje, waarin de aanteeke- ning voorkomt van den bevrachtings- commissaris of diens agent, dat de schipper of schippersknecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont, tot den distributiedienst van hun ligplaats te wenden. Genoemde bescheiden, als mede de distributie-stamkaarten en het restant van de T 116-kaart dienen zij aan den distributiedienst over te leggen. Voor kookdoeleinden Personen, die voor de bereiding van hun warme maaltijden uitsluitend op vaste brandstoffen zijn aangewezen, kunnen van 12 tot en met 18 Maart ’44 bij de distributiediensten een aan vrage indienen voor een bonkaart U 405 voor vaste brandstoffen voor kookdoel einden. Hierbij moet worden gebruik gemaakt van de aanvraagformulieren MD 323-03 (voor gezinshoofden) en MD 323-04 (voor alleen wonenden). Schippers en schippersknechten kun nen voor de verstrekking van brand stoffen voor kookdoeleinden slechts in aanmerking komen, indien zij, al dan niet met hun gezin aan boord wonende, aldaar de warme maaltijden bereiden en hiervoor uitsluitend op het gebruik van vaste brandstoffen zijn aangewezen. Zij dienen zich hiertoe tot den distribu- tedienst van hun ligplaats te wenden met het grijze- of bevrachtingsboekje, waarin de aanteekening van den be- vrachtingscommissaris of diens agent voorkomt, dat de schipper of schippers knecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont. Heeft de betrokkene geen bevrachtingsboekje, dan dient hij een afzonderlijke verklaring van den be- vrachtingscommissaris of agent over te leggen. Daarna vult hij het aanvraag formulier MD 323-03 respectievelijk MD 323-04 in. De distributiedienst zal aan den betrokkene vervolgens de brand- stoffenkaart U 405, dan wel van nog nader te bepalen datum af, hem toekomende reiken. JUBILEA: De heer J. Biesot, hoofdcon troleur A, in dienst van het G.E.B., her dacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie gelukgewenscht, die hem de door den Burgemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhan digde. Met een toepasselijk woord heeft de wnd. directeur van den Reinigings dienst namens den Burgemeester aan den chauffeur J. G. Janse, de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie we gens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Morgen herdenkt de heer J. J. van Dijk bakkersknecht, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden is bij Lens- velt Nicola. Vrijdag a.s. is de heer C. Asselman 25 jaar werkzaam bij de Alg. Friesche Levensverzekering Maatschap pij, sedert 1940 als plaatsvervangend chef eener afdeeling. KASGELDLEENINGEN: De Burgemees ter heeft besloten, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld gedurende het twee de kwartaal van 1944, één of meer kas- geldleeningen aan te gaan tot een zooda nig maximum, dat de totale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 30.000.000 te boven zal gaan, zulks op de wijze en tijdstippen, tegen de rente, den looptijd en de verdere voorwaarden, door hem te bepalen. distancieeringsbeweging werd de stad Cherson na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd. In het gebied ten Zuiden van Staro- Konstantinof en ten Oosten van Tarno- pol hadden eigen tegenaanvallen succes. Aan de rest van het Oostelijke front ondernamen de bolsjewieken alleen nog in het gebied ten Noordwesten van Newel vrij hevige maar vergeefsche aanvallen. In de gevechten van de laatste weken heeft zich hier de Nedersaksisch-Slees- wijk-Holsteinsche 170ste divisie infanterie met daarbij gedetacheerde formaties on der bevel van kolonel Hass bijzonder on derscheiden. In Italië kwam het ook gisteren niet tot gevecntshandelingen van beteekenis. Duitsche jagers en luchtdoelgeschut scho ten boven het landingshoofd van Nettuno 7 vijandelijke vliegtuigen neer. In de Middellandsche Zee werd een vij andelijke duikboot door dluikbootjagers vernield. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche stoorvliegtuigen bommen op West- Duitschland laten vallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goed gevolg doelen aan' de kust van Zuid-Engeland aan. VAREN, DAT IS LEVEN! Wij gingen U voor, zijn reeds aan boord Bestrijden den vijand van Zuid tot [Noord Strijdt met ons mee, maar doet ’t snel Want Neerlands toekomst staat op ’t [spel I Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlich tingen worden verstrekt door de Marine- annahmestelle West für Germ. Freiwil- lige. Plompetorengracht 24. Utrecht het S.S.-Ersatzkommando Niederlande. den Haag, Korte Vijverberg 5. Nebenstellen AmsterdamDam 4, Alkmaar Lange- straat 56, GroningenHeerestraat 46. Enschede Hengeloschestraat 30 en Heer, len Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. De Grebbeberg bij Rhenen, waar in Mei 1940 Duitsche en Neder landsche soldaten tegenover elkan der stonden, en later een gemeen schappelijke rustplaats hebben ge vonden, was ook dit jaar weer het centrale punt van de Heidenher denking in Nederland. Zondagmorgen is hun een mili tair eeresaluut gebracht tijdens een korte plechtigheid, welke o.a. werd bij gewoond door den Rijkscommis- saris en door Mussert. Onder de nog kale takken der boomen, welke in den zomer aan deze plek zulk een koele rust verzekeren, stonden ter weerszijden van het hoofdpad rondom de Duitsche oorlogsvlag de eereformaties op gesteld. Het waren een eerecompagnie van een SS-Standarte met muziekcorps, een leidersgroep van de N.S.D.A.P., een deputatie van de N.S.B., een groep W.A. en een van den Nationalen Jeugdstorm. Op den rechtervleugel hadden verder of ficieren van de marine, luchtmacht en leger, benevens de voorman der Germaan- sche SS in Nederland, Feldmeyer, de com mandant der W.A. Zondervan en de ge machtigde van den Leider voor financiën, van Bilderbeek, een plaats ingenomen. Voor het centrale kruis was een spreek gestoelte opgericht, dat geflankeerd werd door hakenkruisvlaggen, de vlag der SS en die der N.S.B. Daarachter stond een eerewacht opgesteld. Nadat een SS Gruppenführer en luite nant-generaal der Waffen SS de gelederen had geïnspecteerd, arriveerden om half elf de Rijkscommissaris en Mussert met hui} gevolg, waarop een muziekcorps de plechtigheid met treurmuziek inleidde. Herdenkingsrede Vervolgens sprak de SS Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen-SS de herdenkingsrede uit. Hij wees erop, dat de Duitsche soldaten niet uitgetrokken zijn om de militaire macht van het huidige Duitschland te de. monstreeren maar tot een heilige verde diging der nationaal-socialistische revo lutie, waartoe plutocraten en bolsjewisten hen hebben gedwongen. Wij beleven een historische botsing in wereldbeschouwend opzicht. Een gewel dige worsteling, aan het eind waarvan slechts de totale overwinning of de vol komen nederlaag en vernietiging staat. De Duitsche soldaat strijdt daarin, om het leven en de toekomst van ziju volk voor immer te behouden. Geen volk is zoo doordrongen van de aioodzaak van dit alles en zoo vastbeslo ten als het volk van Adolf Hitler. Nog nooit heeft een volk zich zoo gevoeld als het strijdende Duitschland thans. Trotsch is het zich bewust van zijn ver plichtingen als strijdende partij, bereid «alle offers te brengen, die noodig zijn jcp een weg, welke volgens den zin van kdit historisch en revolution na ir gebeu- fcren slechts zal mogen leiden tot de »triomphantelijke overwinning. Spreker tiield den mannen vervolgens voor «ogen, dat de beste Duitschers hen zijn •voorgegaan in den strijd voor het recht wan hun volk en dat volk en front aan- igetreden staan in bereidheid tot eensge- Einden inzet en tot het offer. Hier op den Grebbeberg rusten dap- 1 ppere kameraden naast Nederlanders. ÏEens stonden zij als tegenstanders tegen over elkaar. Dit feit moet men aanvaar den als een op een weg vol offers, dien tiet Germaansche ras heeft te gaan om ftot de uiteindelijke overwinning te ge raken. Nadat spreker, woorden van Adolf JHitler herhalend, de overtuiging had Riitgesproken, dat het ijzeren front van den grauwen stalen helm een symbool der onsterfelijkheid zal zijn, herdacht hij de hier gevallenen en zette het mu ziekcorps, terwijl de geweren gepresen teerd werden, het lied in van den trou- ^ven kameraad. Vervolgens legden de Rijkscommissa ris en Mussert de kransen neer, waarna de plechtigheid met een betuiging van onwankelbare trouw en gehoorzaamheid ean den Führer en het spelen der volks- tiederen werd besloten. Er waren o.a. kransen van den ÏReichsführer SS Himmler, den Rijks- oommissaris, Mussert, den höheren SS- und Polizeiführer SS-Obergruppenführer und General der Polizei Rauter, den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Utrecht, Partij en Weermacht 2 voor de Waffen-SS, SS-Wacht- g X bataljon in Amersfoort, Land- S storm Nederland, Kriegsmarine g en de Germaansche SS in Neder- S X land. Alle inlichtingen, brochure, g reisbiljetten voor de heen- en X terugreis verkrijgbaar bij de g Nebenstellen der Waffen-SS, Am- sterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastr. 25; 5 Groningen, Heerstraat 46; En- 5 schede, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando Nieder- g lande, den Haag, Korte Vüver- 2 berg 5. 14 Maart 914.00 uur Utrecht, 5 X N V.-Huis. Oudegracht 245, 15 y J Maart 914.00, Amersfoort, Pol. v Durchgangslager, Leusderweg. y A V A<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<X A f. X

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1