E No. 18745. 1944. het Duitsche volk van de van De standvastigheid A Vergeefsche doorbraakpogingen Sovjets Woensdag 15 Maart. STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN AGENDA BINNENLAND 1 0 van Vitamine-C-tabletten ONDERWIJS Redevoering van Rijksminister dr. Göbbels t NEDERLAND5CHE VOLKSDIENSTi O. Uitreiking distributiebescheiden Duitsche troepen ondernamen succesvolle tegenaanvallen; Neder- landsche vrijwilligers onder scheidden zich Taak der hulpposten Moeder en Kind” Engeland en Ierland DR. N. JAPIKSE f Wj’ Btif f w W Nieuwe Duitsche vliegtuigen „Kitsch”-zaken gesloten BURGERLIJKE STAND COURANT uit 1 (C.N.F) •t Aanval op Londen veroorzaakt talrijke branden i 4 I i I I 4 MR. D. REILINGHt: In den ouderdom van 60 jaar is te Leeuwarden overleden rnr D Reilingh Wzn„ tot voor eenige la ren procureur-generaal bij het Gerechts hof aldaar. Op 10 December 1912 begon hij zijn rechterlijke loopbaan als ambte naar van het O M bij het kantongerecht te Winschoten en werd in 1939 te Leeu warden procureur-generaal. f t i i f Mi, HAAGSCIIE Morgen van 8.3016.30 zijn aan de beurt in het Centrale Uitreikingsgebouw Laan van Meerdervoort 57 en in het bij kantoor Loosduinen Alidastraat 1: Wat tot en met einde Z. (Van 8.309 uur joden). de Ne derlanders ztfn opengesteld bij de Kriegsmarine. Interessante foto’s en zeer fraai uitgewerkte scheepsmodellen doen het hart van iederen jongen sneller klop pen. De Kriegsmarine in beeld In de étalages van Galeries Modernes, Utrecht L. Viestraat, De Bijenkorf, Amsterdam en Den Haag, vindt u een overzicht van mogelijkheden, welke voor De diplomatieke correspondent van het D.N.B schrijft: In het Lagerhuis heeft Churchill gisteren verklaard: „Wanneer den Geallieerden legers een ramp mocht overkomen die te wijten zou zijn aan de handhaving der Duitsche en japansche vertegenwoordiging in Dublin zou tus- schen Engeland en Zuid-Ierland een kloof ontstaan, die ook door vele generaties niet zou kunnen worden overbrugd”. Deze verklaring, die in cynisme nauwe lijks kan worden overtroffen, heeft een tweevoudig doel. Aan den eenen kant moet zij het motief leveren voor de maat regelen, die reeds genomen zijn tegen den lerschen wil tot neutraliteit en vrijheid, aan den anderen kant moet zij een alibi leveren voor het naar Duitsche meening waarschijnlijke mislukken van de invasie. Berlijn over de verhouding MoskouBadoglio Aan het aanknoopen der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjetregeering en de regeering-Badoglio hecht men in Berlijnsche politieke kringen bijzondere beteekenis. De eerste Engelsche uitlatin gen over deze gebeurtenis, zoo zegt men in de Wilhelmstrasse, doen reeds de groo- te ontsteltenis uitkomen over dezer nieu wen stap van Stalin, die hier kennelijk de Engelschen in een belangrijke beslis sing weer is vóór geweest en wel op een terrein, dat tot dusver doorging voor EngelschAmerikaansch belangengebied. Evenals in het geval-de Gaulle, wiens regeering t°t dusver alleen door Moskou is erkend, heeft Stalin door dezen maat regel opnieuw de strekking onderstreept, dat hij in het gebied van de Middelland- sche Zee een zelfstandige politiek wil voeren. Daarmede is een begin gemaakt met de bolsjewiseering van Zuid-Italië De New Yorksche correspondent van „Stockholm’s Tidningen” schrijft, dat de erkenning van Badoglio door Moskou voor de Ver. Staten een donderslag bij helderen hemel was. Te officieeler plaatse wil men voorloopig geen commentaar leveren Het heeft echter zeer de aandacht getrokken, dat Moskou zonder overleg met zijn bond- genooten heeft gehandeld. In de hulpposten nouden doktoren ge regeld zitting. Jonge of aanstaande moe ders kunnen bij hen op het spreekuur komen. Zooveel mogelijk wordt er door de leidsters van de hulpposten op toegezien, dat de adviezen ook werkelijk na geleefd worden. Blijkt het. dat de moeder van een gezin overbelast is met werk of dat zij het niet meer aan kan. dan wordt ge tracht een gezinsverzorgster in dat huis houden te plaatsen, die de zaak weer in geregelde banen leidt. Een en ander ge schiedt in overleg met de buurtschaps- hoofden van den Nederlandschen Volks- dienst. Voorts verleenen de hulpposten medewerking aan de uitzending van moe ders, voor wie het gewenscht is. dat zij eenigen tijd uit het gezinsverband komen en dien tijd doorbrengen in een gezonde rustige omgeving, temidden van andere vrouwen teneinde geestelijk en lichame lijk wat op verhaal te komen. Voor de uitzending van kinderen gaat zij na, welke er voor in aanmerking komen, of de pleeg. adressen wel aan bepaalde voorwaarden voldoen, of er wel voldoende aandacht aan de kinderen, die uitgezonden zijn besteed wordt enz. enz. Van de vele andere werk, zaamheden van de hulpposten .Moeder en Kind” noemen wij nog de samenwerking met de leidsters van de kleuterverblijven en kleuterdagverblijven van den Neder landschen Volksdienst met betrekking tot de hulpverleening en verzorging der ge zinnen. waarvan de kinderen in een kleu- terverblijf zijn opgenomen, het achterha len van jeugdige personen wier opvoeding verwaarloosd wordt of waarbij het ge vaar bestaat dat de opvoeding verwaar loosd zal worden; voorts het attent maken op opvoeders, van wie vermoed wordt, dat zij niet in staat zijn hun kinderen behoor, lijk op te voeden en het nagaan van ge zinnen, die bereid zijn een ouderloos kind als pleegkind op te nemen. MOORD OP EEN JOODSCHE VROUW: Eenige dagen geleden is te De Wijk (Dr.) een pl.m. 30-jarige joodsche vrouw ver moord, wier lijk heimelijk werd begraven. De dader werd te Hilversum gearresteerd Het slachtoffer is van het leven beroofd door haar met een tang of pook het hoofd in te slaan. Het misdrijf is gepleegd op het kasteel Dickinge In verband met deze zaak is nog gearresteerd de direc trice van het gebouw, die er van beschul digd wordt den moord niet te hebben ver. hinderd op het moment, dat het misdrijf nog voorkomen had kunnen worden. Ver der is gearresteerd een broeder-verple- ger, die reeds voor het plegen van den moord beloofd had het lijk te zullen ver bergen. Het lijk is in een tuin van de oude havezathe opgegraven. In 71-jarigen ouderdom is te dezer stede onverwacht overleden dr. N. Japikse, be kend historicus, oud-directeur van het Bureau voor ’s Rijks Geschiedkundige Publicatiën en directeur van het Huis archief. Na eenige jaren het middelbaar onderwijs gediend te hebben, werd dr. Japikse in 1910 onder-directeur van het Bureau voor ’s Rijks Geschiedkundige Publicatiën, van welke instelling hij in 1918 de leiding kreeg. Tot 1 December 1937 is hij zulks gebleven. In 1928 werd hij tevens directeur van het Huisarchief. Hij bezorgde o.a. de uitgave van de brie ven van en aan Johan de Witt, van de resoluties der Staten-Generaal (1576— 1609), de correspondentie van Willem III en H. W. Bentinck. Met prof. Gosses schreef hij het .Handboek tot de Staat kundige Geschiedenis van Nederland”, dat in hetzelfde jaar uitkwam, 1919. als zijn „Staatkundige Geschiedenis van Ne derland” (18871917). Met zijn lidmaat schap van de Nederlandsche Commissie tot Onderzoek van de Oorzaken van den Wereldoorlog hielden verband „Europa en Bismarck’s Vredespolitiek’’ (1925) en „De Uitbarsting” (1936). Dr Japikse was de redacteur van de Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiede nis en Oudheidkunde. Ingevolge den laatsten wensch van den overledene zal de bijzetting van het stof felijk overschot in stilte geschieden. In den laatsten tijd zijn in verscheidene plaatsen van ons land, in navolging van hetgeen in Dultschland geschiedt, hulp posten „Moeder en Kind” ingericht door den Nederlandschen Volksdienst. Door deze hulpposten is het mogelijk in nauw contact te treden met haar, die voor haar kinderen, haar gezin en zichzelf steun bij den Nederlandschen Volksdienst hebben gezocht. Niet alleen steun, maar ook voor, lichting, want in vele gevallen blijkt, dat onwetendheid of onbekendheid met be paalde problemen tot heel wat moeilijk heden aanleiding geef* $*5' MEN LEERT NOOIT: Een melkhandelaar voelde wel iets voor het aanbod van den 26-jarigen radiomonteur S. R. D„ die zes levensmiddelenkaarten kon leve ren. Voor de oogen van den gegadigde werden de kaarten in een envelop ge daan, maar de monteur bleek de goochel kunst machtig te zijn want toen de melk boer thuiskwam zat er maar een halve kaart en wat courantenpapier in de en veloppe. Aangifte bij de politie volgde, die D. aanhield evenals zijn medeplich tige, den 26-jarigen schilder J. N S GEDENKSTEEN OP GRAF VAN DS. P. J. MOLENAAR: Naar wij vernemen, zal op het graf van ds. P. J Molenaar, den vorig jaar overleden nestor van de Haag- sche Ned. Herv. predikanten een gedenk steen worden geplaatst. Het monument zal behalve de gebruikelijke inscriptie het Schriftwoord dragen: „Ik weet mijn Verlosser leeft” INLICHTINGEN GEVRAAGD: De com missaris der Staatsrecherche, chef com missariaat no. 2 te ’s-Gravenhage, ver zoekt bekend te worden gemaakt met de identiteit van het lijk van een 55- 5 60- jarige vrouw, dat op 11 Maart 1944 werd aangetroffen in een sloot bij de Laan van Nieuw Oost Indië te ’s-Gravenhage. Signalement: lengte 1.60 meter, flink postuur, rond dik gezicht, bruine oogen, grijs haar, ooren ovaal, met gouden oor knoppen, waarin rozet van granaatjes. grijze wenkbrauwen, moedervlek op lin kerdij Kleeding: zwarte pluchen man tel, zwarte vilten hoed, (merk Real Huckel) met kever als garneering. don kerblauwe japon, lage zwarte schoenen, lange zwarte kousen, grijze wollen das, witte onderjurk, zwarte onderjurk cor set, gebreide borstrok, wit hemd, witte directoir, roze flanel, wit flanel, witte flanellen verband om linker onderbeen en voet. Op het lijk werd gevonden een rozenkrans r*- De nieuwe bonnen voor huisbrand- verbruikers Ten vervolge op het kortgeleden ver schenen bericht wordt bekend gemaakt, dat van 16 Maart tot en met 30 April ’44 de met brandstoffen één eenheid periode 9” en „brandstoffen één eenheid periode 10” gemerkte bonnen recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fa- brieksturf, De hier bedoelde bonnen zijn uitgereikt aan de zgn. kleinere huis- brandverbruikers, welke door de brand stoffencommissies zijn geclassificeerd in de groepen B, C, D of E-rood, resp. in de groepen X tot en met XVI en .woningen CV”. De grootere huisbrandveroruikers in de groepen B, C. D en E-rood, dat zijn zij, die van de brandstoffencommissie, waar onder zij ressorteeren een identiteitskaart hebben ontvangen, worden binnenkort door den plaatselijken distributiedienst opgeroepen, ten einde op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag de toewijzingen voor de 9de en 10de periode in ontvangst te nemeneen eventueel hierop reeds verstrekt voorschot zal uiter aard worden verrekend. Ook de hier be doelde toewijzingen geven geen recht op het betrekken van fabrieksturf. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd. dat voor het stookseizoen 1943 1944 ten behoeve van de genoemde ver bruikers geen verdere bonnen zullen wor den geldig verklaard, resp. geen verdere toewijzingen zullen worden verstrekt. aan- elke vorm van meditatie ontbrak, kan deze avond het best als een muzikale ver gissing worden gekenmerkt. Er werden bloemen aangeboden en een toegift moest volgen! K. Brinkmann. Van Vrijdag a. s. af zal in „M e. tropole” op het tooneel worden opgevoerd het muzikale blijspel „Daar houder, de Vrouwtjes van” naar de operette van Wai ter Kollo getiteld „Frauen haben das gern” door artisten uit de Ben ter Hall’s revue, o.w. Octave van Aerschot, Fred Fagel, Lotte Bartschot. e.a. Het Residentie-Tooneel geeft hedenavond nogmaals een vertooning van het blijspel ,,’n Slapelooze nacht” van Jean Vallee. Morgenavond gaat „De groo- te onbekende” Vrijdagavond gaat we derom „Via Mala”, Zaterdagavond de 25e voorstelling van „Liefdesdilemma” van Bob van Leersum. hetwelk ook Zon dagmiddag en -avond wordt vertoond. Voor de groote reis aanvangt wor den alle mogelijke voorwerpen aan boord verstuwd. (PK. Kratochwil-We.-C.N.F.) der de leiding te staan van een man, die met onwrikbare kracht en zonder dwaling de natie door alle gevaren leidt. Nooit hebben wij hem zien twij felen aan de rechtvaardigheid van zijn handelen, aan de gerechtigheid van onze zaak en aan het zegevierende re sultaat van dezen strijd. Wanneer een natie zich door dezelfde onvoorwaarde lijkheid tot den laatsten vezel laat doordringen, zal zij overwinnen, want de geschiedenis biedt er geen voorbeeld van, dat zoo’n volk ooit het onderspit zou hebben gedolven. Uithoudingsver mogen, dat is de hoofdzaak.” DIVERSE EXAMENS: Apothekersassis tent. Geslaagd o.a. mej. G. J. Witjens, ’s-Gravenhage. vechten hebben Duitsche escortestrijd- krachten in het Kanaal 2 Britsche motor- torpedobooten in den grond geboord en een andere motortorpedoboot zoo zwaar beschadigd, dat zij als verloren béschouwd moet worden. Bovendien werden 2 booten in brand geschoten. Een eigen vaartuig kreeg een torpedotreffer en zonk. BONTE RADIO-AVOND IN DEN DIE. RENTUIN: De werkgemeenschap „Vreug de en Arbeid” en de Nederlandsche Om roep. die zich beide de taak hebben gesteld ontspanning en cultureele opvoeding te brengen, hebben elkaar gisteravond weer de hand gereikt om den Haagschen bezoe. kers iets bijzonders te bieden. In den Die rentuin waren te gast het groote Omroep, orkest onder leiding van Louis Schmidt en ’t dansorkest van Theo Uden Masman. Voor een uitverkochte zaal, waarin tel kens weer het enthousiasme hoog oplaaide, voerde het Omroeporkest werken uit van Strauss, Lehar, Millöcker. Suppé en Kom_ zak. Soliste was de sopraan Nellie Burbach die naast geestdriftig applaus bloemen in ontvangst mocht nemen. Na de pauze namen Masman en zijn jongens bezit van het podium en het waren werkelijk niet alleen de jongeren, die glunderend mee- neurieden en deinden op de rhythmische klanken en opgewekte muziek van beken de Schlagers. Slechts noode liet men na afloop het zoo populaire orkest gaan. Als de voorgaande was ook deze avond van V. en A. en N.R.O een succes voor de organisatoren. TRUCJE VAN RECHERCHEURS HAD SUCCES: Een expediteur aan de Gqu- driaankade miste den laatsten tijd hér- haaldelijk goederen. Hij hield eens een oogje in het zeil en bemerkte dezer da gen, dat op de binnenplaats een electro motor stond verborgen onder een hoop bieten, welke door stroo waren afgedekt. Doordat het stroo was opgewaaid, werd de motor, die kennelijk voor medeneming was klaargezet, zichtbaar. De politie werd gewaarschuwd en 2 rechercheurs betrok ken de wacht in een op de binnenplaats uitkomende garage. Zij hadden aan den motor een touwtje bevestigd, hieraan een propje gebonden. Via een gaatje in de deur werd het touwtje met propje in de garage geleid waarbij de politiemannen nauwlettend toezagen of er beweging in het geval zou komen Dit gebeurde inder daad en toen het propje naar de deur hup pelde werd de garagedeur geopend en in den schemer zagen zij een man, die den motor onder den arm had genomen. Hij werd aangehouden. Het was de 42-jarige knecht van het bedrijf P. V., die ervan verdacht wordt meer diefstallen, o.a. van suiker, te hebben gepleegd. AAN GEVOLGEN VAN VAL OVERLE DEN: De 82-jarige mevr. F. M. v. d. B. viel op 28 Februari j.l. in haar woning in de Pijlstraat van de trap. Gisteren is zij in het ziekenhuis aan den Zuidwal aan de bekomen verwondingen overleden. NIETS IS MEER VEILIG: Twee personen zijn aangehouden terzake diefstal van de kens en lakens uit hotels; het tweetal werkte afzonderlijk. De 29-jarige G. v. d. V. werd in Amersfoort gearresteerd In tal van hotels in den lande had hij gelogeerd om dan te verdwijnen met beddegoed. Ook in onze stad heeft v. d V zijn slag ge slagen. Voorts is hier ter stede in arrest ge nomen de 27-jarige magazijnbediende J. Th. de J. die in 3 hotels in onze stad had gelogeerd en dekens en lakens wegnam. UiteenwoningaandenTrek. weg is een accbrdeon ter waarde van 375 gestolen 5 ■'x.' De A.N.P.-correspondent meldt Berlijn: Naar eerst thans in Duitsche stafkringen bekend gemaakt wordt, hebben aan de laatste aanvallen op Londen nieuwe Duitsche bommenwer pers deelgenomen. Het zijn vier- en zesmotorige machines, die, dank zij de groote elasticiteit harer motorkracht, tot zeer verrassende manoeuvres in staat zijn. Zij kunnen zeer snel stijgen, waardoor zij de luchtdoelartillerie be trekkelijk snel kunnen ontwijken. Ten deele bestaan deze machines uit varia ties op het groote transportvliegtuig de „Gigant” en ten deele uit nieuwe types vliegtuigen met dubbelen romp. De bommenlast, welke zij kunnen meevoe ren is zeer groot. De boven Londen neergeworpen bom men waren met moderne explosieve stoffen geladen, die een achtvoudige uitwerking in verhouding tot de vroe ger gebruikte ladingen hebben. Het ka liber der bommen is niet veranderd. DONDERDAG 16 MAART Zeiss-Planetarium „Haagsohe Courant”. Voordracht over: „De Dierenriem”. 15.45 en 19.30 u. Princesse-schouwburg. „De groote onbekende” 19.15 u. Geb. v. K. an W. .Faust” 18 u. Diligentia. Dansavond ..Anika". 19.30 u. Flora. „Kun je nog lachen, lach dan mee”. 14.15 en 19.30 u. Scala. „Het lied van alle tijden”. 19.30 u. Dezer dagen zijn op verschillende plaatsen in het land door de politie op verzoek van de Nederlandsche Kul tuurkamer z.g. „Kitsch”-zaken, welke schilderijen van zeer twijfelachtig kunstzinnig gehalte verkochten, ge sloten. De betrokken handelaren waren niet in het bezit van een bewijs van aanmel ding voor het lidmaatschap der Neder landsche Kultuurkamer, of waren voor het lidmaatschap afgewezen. In verband met het bovenstaande maakt de Nederlandsche Kultuurkamer het vol gende bekend' Het ingrijpen van de politie in z.g. „Kitsch”-zaken zal stelselmatig worden voortgezet in het kader van een algeheele saneering van den kunsthandel, waarvan de uitwassen den laatsten tijd schrikba rende vormen hadden aangenomen. Nogmaals zij medegedeeld, dat het ver- koopen van schilderijen verboden is door hen, die niet in het bezit zijn van een bewijs van aanmelding voor het lidmaat schap der Nederlandsche Kultuurkamer. Daarnaast is het verkoopen van schilde rijen door rijwielhandelaren, sigarenwin keliers. handelaren in modeartikelen en soortgelijke personen verboden. Eveneens wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat kunsthan delaren. die na 1 Januari 1941 een kunst zaak hebben geopenfi slechts bij zeer hooge uitzondering tot het lidmaatschap van de Nederlandsche Kultuurkamer zul len worden toegelaten. Speciaal de verkoop van kunstproduc ten welke a.s. z.g. „Kitsch” moeten wor den beschouwd, zal met kracht worden tegengegaan. Aan hen, die op grond van bovenstaan de bepalingen hun werkzaamheden niet langer mogen voortzetten, wordt aange raden ten spoedigste daarmede op te houden. Worden ook dit jaar verstrekt Dat onze voeding in dezen tijd van het jaar over het algemeen minder rijk is aan vitamine-C, mag langzamerhand be kend heeten. Ook dit jaar is men er op bedacht geweest tijdig bijzondere maat regelen te treffen om in het voorjaar over te kunnen gaan tot gratis verstrek king van vitamine-C-tabletten. Daar slechts wordt beschikt over een beperkte hoeveelheid, zal de uitreiking der tablet ten, evenals vorige jaren, beperkt moeten blijven tot die categorieën personen, die aan vitamine-C het meeste behoefte heb ben. Voor de gratis-verstrekking zullen allereerst in aanmerking komen de leer lingen der scholen voor lager en voorbereidend lager on- d e r w ij s. De gemeentebesturen zullen hun onder schooltijd 3 tabletten per week doen uitreiken. In de tweede helft van Maart zal met de voorziening van deze groep een aanvang worden gemaakt Zij zal waarschijnlijk gedurende 12 weken kunnen geschieden. De tweede groep vormen de aan staande en jonge moeders. Al die vrouwen van wie in de periode tus schen 20 Maart 1944 (eersten dag) en 8 April ’44 (laatsten dag) kan worden vast gesteld, dat zij ten minste in de 5e maand der zwangerschap zijn zullen zich in deze periode van een betreffende verklaring van den behandelenden arts of de behan delende vroedvrouw moeten voorzien. Bij de plaatselijke distributiediensten ontvan. gen zij in de periode 20 Maart8 April 1944 op vertoon van deze verklaring en de eigen stamkaart tegen ontvangstbewijs gratis 72 tabletjes vitamine-C. berekend op het gebruik van één tablet per dag. Voorts kunnen door jonge moeders wier (jongste) kind is of wordt geboren tus- sche., 1 December 1943 (eersten dag) en 8 April 1944 (laatsten dag) op vertoon van de stamkaart van de moeder en die van den pasgeborene bij dezelfde distri butiediensten en gedurende dezelfde pe riode, te weten tusschen 20 Maart 1944 en 8 April 1944. eveneens gratis 72 tabletjes in ontvangst worden genomen. Verder zullen bepaalde groepen arbei ders de tabletten ontvangen. Met de lei ding van de daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven zal worden overeengeko men, dat de tabletten gedurende een be paald aantal weken op het bedrijf aan de arbeiders worden verstrekt en door hen genuttigd Tenslotte zal de jeugdige be volking van opvoedingsgestichten, inter naten en weeshuizen in de verstrekking der tabletten deelen. Het is gewenscht, dat alle groepen ook thans weer een goed, dus ruim gebruik van de geboden gelegenheid tot het op nemen van voldoende vitamine-C maken. Het is voor alle betrokkenen van het grootste belang. Om het volle profijt van de geboden gelegenheid te trekken, dienen de volgende aanwijzingen opgevolgd te worden. Men lette er op, dat de vitamine- C-tabletten zorgvuldig worden bewaard, daar anders de gebruikswaarde achter uitgaat. Bewaring op een donkere, koele en droge plaats in de oorspronkelijke ver pakking of in donker gekleurde droge fleschjes wordt aanbevolen. Men dient ze voor de nuttiging niet op te lossen, fijn te maken of door voedsel te mengen, aan gezien de tabletten dan zeer veel van hun waarde inboeten. Eenvoudige nuttiging, desgewenscht tezamen met wat water, is de aangewezen weg. Rijksminister dr. Göbbels heeft in een rede te Salzburg het feit herdacht, dat 6 jaar geleden de Alpen- en Do- naugouwen weer bij het Rijk werden aangesloten. De betooging in het Fest- spielhaus moest worden uitgezonden naar nog 2 overvolle zalen en een plein voor het Festspielhaus. Desondanks stroomden nog steeds nieuwe volksme nigten toe. In zijn rede herinnerde' dr. Göbbels ter inleiding aan de bevrijding vóór 6 jaar van de Oostmark door den Führer en wees er op, dat de band, die in den huidigen oorlog bezegeld is met het bloed van Oostmarksche zonen, voor alle tijden onscheidbaar is. Voor de eerste maal marcheeren in dezen oor log, zoo zeide hij, niet meer Pruisen en Oostmarkers of Saksen en Beieren gescheiden of tegen elkander. Zij staan tegenover de vijanden van het Duitsche volk in een gesloten en als eenheid geleid Groot-Duitsch Rijk. De oorlog, zoo ging spr. o.a. verder, snelt in zijn 5de jaar met reuzenschre den zijn dramatisch hoogtepunt tege moet. Het vijandelijk kamp weet thans heel precies, dat het geen militaire mogelijkheden bezit om dezen oorlog op het slagveld te zijnen gunste te be slissen. Het heeft dit op alle fronten geprobeerd, maar al deze pogingen zijn tot dusver met de zwaarste verliezen voor den vijand mislukt. Terwijl de oorlogsdoelstelling der te genstanders van de As langzamerhand is gaan wankelen, is het Duitsche volk in de verdediging van zijn bestaan be reid alle krachten te geven en iederen last te dragen. Deze houding legt het Duitsche volk thans aan den dag, ter wijl het niet alleen niet ineenstort on der de luchtterreur van den tegenstan der, maar bovendien nog daardoor een toenemende verharding van zijn oor- logsmoreel ondergaat. Wij weten waarvoor wij offers bren gen, waarvoor wij doorzetten en waar voor vele duizenden volksgenooten be roofd worden van hun have en goed. Wij weten, dat zelfs deze manier van oorlogvoeren voor ons altijd nog drage lijker is dan een vrede, zooals onze vijanden ons dien hebben toegedacht. Wij weten bovendien, dat wij ons Groot-Duitsche Rijk verdedigen niet alleen als theoretische structuur, maar dat daarachter een moderne sociale op vatting van staat en maatschappij staat, die voor de tegenpartij er mede een reden voor geweest is om ons tot dezen oorlog te dwingen. De minister herinnerde aan de groote voorbeelden van idealisme en offer vaardigheid van het Duitsche volk in zijn verleden en verklaarde, dat het Duitsche volk dergelijke voorbeelden niet waardig zou zijn, wanneer het in dezen oorlog zwakheid toonde. Ik geloof gerechtigd te zijn om dit te verklaren, zoo zei dr. Göbbels, want ik leid een stad, wier burgerbevolking thans al 4 maanden is blootgesteld aan de meest buitengewone beproevingen. Ik spreek uit naam van een bevolking, die offers op zich heeft genomen, zooals slechts weinige Duitsche steden op zich hebben moeten nemen, en die desondanks, even als al die andere, haar standvastigheid niet heeft verloren, maar voor wie het woord waarheid is geworden, dat wat iemand niet omverwerpt hem nog slechts sterker maakt. Voor het Duitsche volk zal het niet alleen eervoller en heroieker, maar ook voordeeliger zijn aan het einde van dezen oorlog weliswaar een reeks ver woeste steden, maar daarvoor dan ook de overwinning en de vrijheid te bezit ten, dan niet-vernielde steden te heb ben met de nederlaag. Voor de ver- eenigde kracht der zegevierende natie zal het niet al te moeilijk zijn verniel de steden weer op te bouwen. Misschien is het gunstig voor Duitsch- land, dat zijn vijanden den vastberaden wil tot overwinnen onderschatten, want wanneer zij zouden weten, hoe stand vastig het geheele Duitsche volk de lasten van deze geweldige worsteling op zich neemt, zouden zij mogelijk niet wagen, wat zij van plan zijn en voor bereiden: de invasie. Ten aanzien van de kansen der over winning van de As verklaarde de mi nister, dat deze thans vele troeven in handen heeft. Over niet al te langen tijd zal het initiatief weer naar Duitsch- land overgaan en langzaam maar zeker zou de tijdelijke technische voorsprong van den vijand niet alleen worden in gehaald, maar zal bovendien zelfs een voorsprong verworven worden. „Wanneer wij thans, aldus spr., op dit beslissende oogenblik stand houden, nooit de macht over onze zenuwen ver liezen, onwrikbaar aan onze rechtvaar dige zaak gelooven, aan ons lot en aan ons leven, dan zullen wij deze histori sche worsteling meester worden en ze gevierend doorstaan.” Het is voor het Duitsche volk een historisch geluk, tijdens den oorlog on- DUITSCH WEERMACHTBERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Maart. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijke front probeerden vrij sterke vijandelijke strijd krachten tevergeefs, in verscheidene sec toren onze distancieeringsbewegingen te doorstooten. Aan de Ingoel, aan den mid- delloop van de Boeg in de Oekraine ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje en in het gebied ten Oosten van Tarnopol zijn he vige afweergevechten aan den gang, in welker verloop onze troepen altijd weer succesvolle tegenaanvallen ondernamen. Bij de gevechten in het gebied van Tar. nopol hebben zich een bataljon fuseliers onder majoor Balzer en een pantsertrein onder den eersten luitenant Lorscheid, bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Newel is de kracht van de bolsjewistische aanvallen, die weer met zware vijandelijke verliezen mislukten, verminderd In de gevechten der laatste dagen heeft zich in den Noordelijken sector van het Oostelijke front het Neder landsche SS-vrijwilligersregiment pant- sergrenadiers „Generaal Seyffardt”, onder bevel van den SS-Obersturm- bannführer Jörchel bijzonder onder scheiden. Aan het landingshoofd van Nettuno heeft de vijand, na krachtige voorberei ding door de artillerie, verscheidene door pantserwagens ondersteunde aanvallen ondernomen, die met zware verliezen voor den vijand werden verijdeld. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Vèrdragend geschut bestookte het vijandelijke scheep vaartverkeer voor Anzio en Nettuno, trof een transportschip en dwong verscheidene schepen om den steven te wenden. Formaties Amerikaansche bommenwer pers hebben opnieuw een terreuraanval ondernomen op de stad Rome. In ver scheidene stadswijken ontstonden zware verwoestingen en verliezen onder de be volking. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtseskaders met goede uitwer king de havenwerken van Napels, alsmede vijandelijke scheepsdoelen voor Napels aangevallen. Vier transportschepen met gezamenlijken inhoud van 18.000 brt. werden zwaar getroffen. In opslag plaatsen voor den aanvoer ontstonden verwoestingen en uitgebreide branden Eenige Britsche stoorvliegtuigen wier pen in den afgeloopen nacht bommen op plaatsen in West-Duitschland. Sterke formaties van onze luchtmacht vielen in den nacht van 14 op 15 Maart opnieuw Londen aan. Het massale uit werpen van brisant- en brandbommen veroorzaakte omvangrijke verwoestingen en talrijke groote branden in het stads gebied. In het verloop van felle nachtelijke ge- PIANOAVOND MIEN POTHARST: Gisteravond heeft de pianiste Mien Pot- harst in een goed gevulde Diligentia- zaal werken van Beethoven, Chopin, Liszt, Brahms en Dohnènyi voorgedra gen. Reeds in de eerste maten van Beethoven’s Sonate in Es op. 31 no. 3 bleek deze soliste er zeer wonderlijke muzikale opvattingen op na te houden, waarvan de meest eigenaardige het tempo betrof. Dat hier geen sprake was van een gebrek aan concentratie in de eerste oogenblikken, bleek in het verdere verloop van dit recital, waarin Mien Potharst haar zienswijze met halsstarrigheid verdedigde. Een reeks wedloopen naar in triomph eruit ge knalde slotaccoorden, wedloopen, waar in geheele maten sneuvelden of „onder den voet werden geloopen” door achter hen aanstormende deelen, was er het product van. En daarbij werd den toe hoorder zelfs tusschen de deelen in niet ,de geringste adempauze gegund. De onontwarbare vertolking van Beetho ven’s bovengenoemde sonate werd zoo doende tot een ontheiliging van de schepping. Mier Potharst leeft mis schien in de veronderstelling, dat tech niek identiek is met een zoo hoog mo gelijk opgevoerd tempo. Over klavier- techniek wil ik hier niet uitweiden, doch ik wil er deze pianiste toch op wijzen, dat teqhniek en tempo geschei den begrippen zijn en dat de bestudee- ring van de stabiliteit van den toon, de uitvoering van trillers en de alge heele egaliteit waarvoor menige Czerny-oefening voorloopig zeer deug delijk zou zijn daarop meer betrek king heeft. Aangezien de voordracht vaak het omgekeerde weergaf van het geen door de componisten staat gegeven, aangezien bovendien BEVALLEN: H. S. van de Graaf geb. van de Poel, d. J. Reynhout geb. van den Berg. d. C. A. Boxsem geb. Kloot wijk, z. N. Bal geb. Appeldoorn, d. C C. M. Hulscher geb. Dieben, z. J. M, Beijersbergen geb. van den Broek, d. C. C. A. Simons geb. Neerscholten, z. J. W. C. op der Heijde geb. van der Snoek, z. G. G. Uileman geb. Jansen, d. M van der Harst geb. Harteveld, z. E. C. Korteland geb. Sibbes, z. M S. Groenewege geb. Sorensen, z. B. M. Hartman geb. van der Lans, z. A. J. Hamer geb. Zoutendijk, z. D E. Voorham geb. Marks, d. E. H. Lem mers geb. Abeln, z. M van der Kruk geb. van der Spek, d. H. T. Elkhui- zen geb. Hekman, z. P. van Leeuwen geb. Gerrits, d. C. J. Louwers geb Gouweleeuw, d. A. A. Bergenhenegou- wen geb. Brabander, z. M. Kop geb van der Toorn, d M. M. J. van der Lubbe geb. Olsthoorn, d. C M. van Kan geb. Schellekens, z. M. A. Dujar din geb. Piroth, z. G. L. van der Ham geb. Beijersbergen, z. W. van der Ham geb. van de Langkruis, d. OVERLEDEN: J. Jobse, weduwnaar v. J. Polderman. 77 j. E. L. Kleijn. wed. van B. C. Helge, 77 j. P. C. Penning, zoon, 3 dagen. H W. Mulder, gesch. vrouw, 82 j. L. van Almenkerk. vrouw van M. Eggerbeen. 66 j A. Bezuijen, weduwnaar van C. Bout 89 j. W. Ver steeg, man van E. Zonruiter. 68 j. J. Fonteijne. man van J. Manni 64 j. H. J. Meijer, zoon. 16 j. F. A A. Ro bert!, weduwnaar van P. C. van Rijswijk 60 j. F M van den Benden, ongeh. vr 81 j. N. Japikse, man van C. Japikse 71 j. J. C. Moller, man van A. C. van Schutterhoef. 41 j. R. M. Mandri wed van J. H. Abendanon 86 j. N. A. Vreede, ongeh. man 20 j. M. van der Plas, zoon, 5 maanden. T. de Boer, wed van H. Pijlman, 75 j. H. H. Pronk, vr. van J. Toet, 35 j. C. Harteveld, wedn. van C. van Dijk, 68 j. T. den Duik, vrouw van A. Knijper, 74 j.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1