1944. DoiüH'hg 16 Haart. No. 18746. Zware aanvals- en afweergevechten STADSNIEUWS BINNENLAND van KUNST EN LETTEREN AGENDA Finland verwerpt wapen stilstandsvoorwaarden de Sovjets over DOODELIJK ONGELUK VOOR DE JEUGD KERKNIEUWS De cultuurmonumenten te Nijmegen na het bombardement Distancieeringsbewegingen aan Ingoel en ten W. van Kirowograc hebben stelselmatig verloop WEEK VAN DE WERKENDE JEUGD BURGERLIJKE STAND van het De Wi’helmstrasse Z.O.-Europa Vijfjarig bestaan protectoraat WaJO Fm COURANT IIAAGSCHE H. Febrdari te Aisy een BEELDHOUWWERK VOOR GEMEENTEZIEKENHUIS VERDUISTEREN Van 18.45 uur tot 6.45 uur Hij doch van de van Radiopraatje Max Blokzijl Max Blokzijl spreekt in de serie „Bran dende kwesties” uit te zenden heden avond over Hilversum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: „Leelijk er langs gegooid”. Wegenadiefstalopdeopen- bare straat van een handwagen, ten na- deele van de H.T.M., is aangehouden de 22-jarige koetsier A. K. uit de Noorder- beekdwarsstraat. Hij is in bewaring ge steld. Hetzelfde geschiedde, terzake van diefstal van een zonnescherm, met den 29-jarigen glazenwasscher C. G. uit de Wouwermanstraat den Pe- Op rijdende tram gesprongen en onder aanhangwagen geraakt dat deze prijzen zouden blijven stijgen. Tenslotte vischte de sportfokker achter het net. De Gemachtigde voor de Prijzen zal hieraan zijn goedkeuring nimmer hech ten. Er zal dan ook spoedig worden inge grepen en zoowel voor fokdieren als voor dekgelden zullen prijzen worden vastge steld, die aanmerkelijk lager liggen dan de thans in vele gevallen gevraagde bedra gen. Van stroo kunnen handige boodschap, pentasschen worden gemaakt. Eerst wordt het stroo aan strooken van 2 cm. gevlochten; van deze stronken worden de tasschen vervaardigd, welke bij de dames gretig aftrek vinden. (C.N.F.-Hartgerink) van Roosendaal, van bekend vlieg- VAREN. DAT IS LEVEN e land is er strijd, maar op de zee. □aar vecht er „dé Geus” ook nu weer voor twee Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtin gen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24. Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag Korte Vijverberg 5. Nebenstellen: Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heere- straat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en Heerlen, Saroleastraat 25 en door alle Hafen- er. Ortskommandar.turen in Nederland. HERV. ZIEKEN-GRAMOFOONDIENST Uitgaande van het Jeugdkerkwerk hier ter stede is een Herv. Zieken-gramofoon- dienst opgericht die zich ten doel stelt van verschillende predikanten preeken op te nemen op gramofoonplaten en die voor zieken en in rusthuizen te draaien. NED. HERV. GEM. VAN VOORBURG: De kerkeraad heeft besloten bij de be trokken kerkelijke besturen goedkeuring te vragen tot het vestigen van een vierde predikantsplaats per 1 Juli. Een kans voor jonge landarbeiders Zooals bekend, organiseert het Lange- marck-studium in de komende maanden een Schiftingskamp voor jongelui tusschen 16 en 24 jaar. die werkzaam zijn in het landbouw-, het veeteelt, of het kweekers bed rijf Dit kamp duurt ongeveer 5 dagen en heeft ten doel na te gaan over welke vakkennis de deelnemers reeds beschik ken en of ze den lust en de geschiktheid tot een verdere studie bezitten Als dit het geval is, kunnen ze een gratis-opleiding voor het door hen gewenschte beroep ont vangen Het is de oedoeling dat zooveel mogelijk een studierichting gekozen wordt, die in verband staat met de vroe ger uitgeoefende werkzaamheden. Een kweekersknecht kan op deze wijze dus tot tuinbouwkundige een jongeman, die altijd in het landbouwbedrijf heeft gewerkt, tot landbouwkundig-ingenieur worden opgeleid. De persoonlijke voor keur heeft echter het laatste woord en daarom behoort b v ook de studie in de medicijnen of in de rechten niet tot de onmogelijkheden Jongelui die aan dit kamp deel willen nemen kunnen zich hiertoe aanmelden bij het Langemarck-Studium Lange Vijver berg 8 den Haag alwaar ook nadere in lichtingen te verkrijgen zijn Sportfokkers en konijnenprijzen Velen hebben zich enkele konijnen aan geschaft en trachten op deze wijze hun vleeschrantsoen te vergrooten. Daarnaast hebben ondernemende lieden zich op de teelt van deze dieren toegelegd, omdat zij er een mogelijkheid in zagen hun inkom sten te vergrooten. De kern van de konij nenfokkerij wordt echter gevormd door de echte liefhebbers, de sportfokkers, voor wie het kweeken en verzorgen van hun dieren een levensvreugde beteekent. Deze categorie van menschen vindt men in het algemeen onder de middenstanders, de kleine ambtenaren en de arbeiders. Hun doel is niet in de eerste plaats het vleesch. rantsoen te verhoogen, maar evenals vroe ger mooie, edele rasdieren te kweeken. Nu veelal door hen die zich vroeger met de konijnenteelt niet bezighielden en he laas ook door enkele sportfokkers de prijzen voor fokdieren tot in het belache lijke zijn opgedreven. Is een situatie ont staan, waarvan de echte liefhebbers de dupe zijn geworden. Hier is sprake van een gewoon windhandelverschijnsel. Door de stijgende prijzen werden de speculan- Doelen in het gebied van Londen aan gevallen; 66 vijandelijke vliegtuigen boven Z.W.-Duitschland neergeschoten Op den hoek van het Bezuidenhout en de Koningskade trachtte vanmorgen om kwart over acht de 51-jarige A. P v. K. uit Voorburg, ambtenaar bij een zuivel- verkoopbureau op het achterbalcon van den motorwagen van lijn 1 te springen Daarbij geraakte hij onder den aanhang wagen, waardoor hij op slag werd gedood. Het deerlijk verminkte lijk is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht het ditmaal eenige moeite gehad, doordat de alt Roos Boelsma en de bari ton Theo Baylé op het laatste oogenblik wegens ziekte haaden moeten afzeggen. Voor hen vielen Jo van der Meent (voor de bezoekers der Amsterdamsche opera zeker geen onbekende) en de bas Lucien Louman in. die zich beiden van de hun plotseling opgelegde taak uitstekend heb ben gekweten Van Tulder als evangelist had inzonderheid in het tweede gedeelte momenten van ontroerende expressie en ook Ravelli en Corry Bijster hebben hun partijen met waardigheid en voornaam sentiment gezongen. Adolphe Poth. Wey- gand (ter vervanging van Jan Prins), Jaap Sto'ijn Cornelis van der Kraan en Johan de Zwaan vervulden resp de viool-, fluit-, hobo-, oboe d’amore-, cem balo- en orgelpartijen volkomen naar de daaraan te stellen hooge eischen. Mr A J F J Jung. MARIE VAN El JSDEN-VINK: Bij het ontelbaar aantal schriftelijke gelukwen- schen cadeaux en bloemstukken, dat me vrouw Marie van Eijsden-Vink. die Dins dag 1.1. 80 jaar werd en dien dag uitste- dig was bij haar thuiskomst aantrof be vond zich ook een geschenk in couvert, aangeboden door 480 be wonderaars (sters) uit alle deelen des lands. De Sovjetgezant Krassilmikof is te Reykjavik (Ijsland) aangekomen. De Ford-maatschappij heeft gemaakt, dat de productie in de tuigmotorenfabriek in Detroit door een staking voor driekwart is stopgezet Bij den jongsten luchtaanval op Rome is de bekende Italiaansche journalist Vir- ginio Gayda omgekomen. Het Nederlandsche Arbeidsfront dat naast zijn ideëele opgave tot taak heeft de sociale en economische belangen van den Nederlandschen werker dus even zeer van den bedrijfsvoerder en de wer kende jeugd te dienen, acht het voor de ontplooiing van een gezond bedrijfs leven mede noodzakelijk dat de jeugd, die in het bedrijfsleven wordt opgenomen, zich niet alleen een goede vakkennis eigen kan maken, doch ook verantwoor delijkheidsgevoel ten opzichte van het afzonderlijke bedrijfbezit. Binnen het kader nu van een betere instelling van de Nederlandsche jeugd met betrekking tot den arbeid, organiseert het Nederlandsche Arbeidsfront thans voor den tweeden keer een Week van de Werkende Jeugd. Deze zal worden ge houden van 19 t.m. 25 Maart a.s. De openingsbijeenkomst vindt op 19 Maart plaats om 14 uur in den Stadsschouwburg te Utrecht, waar de Arbeidsfrontleider, H. J Woudenberg, en de leider van het Arbeidsgebied Jeugd Th. C. J. Knol, het woord zullen voeren Verder zullen in verschillende plaatsen jeugdbijeenkomsten worden gehouden o.a op 21 Maart hier ter stede in Pulchri Studio, Lange Voor hout om 19.30 uur Oplossingen der raadsels: 1. Vingerhoed; 2. Bok. kok, hok, stok, vlok, klok. 3 Berg, ketens. Nieuwe raadsels: 1. Wat is de langste let ter uit het alphabet? 2, Welke netten hebben geen mazen? 3.' Met K in het water Met V overal Het D een wapen. Met T een taalkundige. Met W in de lucht. „Spikkeltje” en „Vosje" mogen Woens dagmiddag na 3 uur een prijsje komen afhalen aan één der loketten van ons Bureau. Nieuwe rubriekertjes moeten nog steeds wachten In goed ingelichte Finsche kringen te Berlin werd, naar A.N.P. meldt, hedennacht medegedeeld, dat het Finsche parlement met overgroote meerderheid besloten heeft, de wapenstilstandsvoorwaarden van de Sovjets niet te accepteeren. Van de ongeveer 200 parlementsleden stemden tijdens de laatste zeer dramati sche zitting slechts 37 tegen de regee- ring. De Finsche regeering heeft het be sluit van de Finsche volksvertegenwoor diging reeds via de Sovjet-ambassade te Stockholm aan de regeering der Sovjet unie medegedeeld. Staatspresident Ryti zal heden nog eer. radiorede voor het Finsche volk houden en het standpunt van parlement en regee ring uiteenzetten Welke gevolgen deze ontwikkeling voor Finland en voor het verdere verloop van den oorlog zal hebben, kan op het oogen blik nog niet worden overzien Overdracht aan den burgemeester Vanochtend heeft in een der locali- teiten van het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal, de overdracht plaats gehad aan den burgemeester, van het in op dracht van de commissie van advies voor de kunstzaken ten behoeve van dit zieken huis door den beeldhouwer L. Blom ver vaardigde beeldhouwwerk. Aanwezig wa ren met den burgemeester, de geneesheer- directeur dr. P. H. van Roojen en de ad ministrateur van het ziekenhuis, de heer H. A. F. Könings, de wethouder voor de volksgezondheid, dr. Boelens, de wnd.- directeur van het Gemeentemuseum, de heer D. J. Balfoort en de beeldhouwer, de heer Blom De voorzitter van de com missie van advies voor ae kunstzaken, de heer Robin, heeft het beeld met een toe spraak aan den burgemeester overgedra gen, De heer Robin herinnerde er aan, dat bij testament van 12 Februari 1942 door wijlen mevr J. P. Happel, weduwe van den heer J. van Dijken, een som van 5000 werd gelegateerd ten behoeve van het ziekenhuis aan den Zuidwal, Men meende dit bedrag het best te kunnen be steden door in het ziekenhuis versieringen te doen aanbrengen. Op voorstel van dr. van Roojen werd besloten de helft van het geld te besteden voor het vervaar digen van schilderijen en voor het restee- rende een beeld te doen maken, om dit in een der tuinen te plaatsen. De schilderstukken, die goeddeels aan de war,den een passende bestemming heb ben gekregen, werden vervaardigd door C. Rol sr„ J. Franken, F Brouwer. Pol Dom, J H. van Mastenbroek en F. H. P. Reitman, terwijl de beeldhouwer L. Blom de opdracht tot het maken van een beeld ontving. Het beeld stelt voor een oprij zende vrouwenfiguur, symboliseerende de genezir.g, t.w. de mensch, die weer in het voile leven terugkeert. Spr. compli menteerde den maker die door juiste proporties, natuurlijke houding en goed getroffen lijnen iets schoons heeft ge schapen. Spr. dankte allen, die in eeniger- lei vorm tot de tot standkomicg van het werk hebben bijgedragen, De heer Robin noodigde hierna mevr Croïn uit, door een ruk aan een touw het laken, dat het beeld omhulde, te verwijderen. De burgemeester prof. mr. dr. Westra uitte zijn groofe erkentelijkheid voor het mooie geschenk en sprak dank uit aan de commissie van advies, die steeds van groeten artistieker, inslag heeft blijk gegeven. Ook den kunstenaar werd dank gezegdhij heeft het moeilijke vraagstuk een passend oeeld voor een ziekenhuis te maken, op voortreffelijke wijze opgelost. Tenslotte vertrouwde de burgemeester het werkstuk toe aar. de zorgen van dr van Roojen Deze heeft met eenige welgekozen woorden deze zorg op zich genomen en er zijn groote vreug de over uitgesproken, dat dit mooie legaat aan het Gemeenteziekenhuis, feitelijk „het meisje voor alles”, ten deel is ge vallen. Hammen, z M A. Oosterholt geb. Nieswaag. d. L Montulet geb van der Gugten, d. A M den Held geb. Haaze, d W. J. de Winter geb Planken z. OVERLEDEN: C. Roodenburg. vrouw v. J Brinkman 88 j. W Hofland man van C. C A. Ravestijn 58 j. L. A. L. Flaes ongeh vrouw, 67 j S. E de Munck, wed. van J. Schreuder 87 j. C. M. van Alphen, wed. van J. van Eek 72 j. Th. Koenraads, man van E. W van den Beukel. 69 j ES. Fitsch, vr. van J. Rietdijk. 46 j. A Guijt zoon, 2d M J van Tongeren man van F. J Buis, 68 j. R C N Kleijn. z 7 d J M. Cuisinier .touw van D J Mous 46 j. M. H var. der. Hoven wed van V A. H. Verlegh 78 j S Elswijk_ wed van J. Cramer 70 j M ongeh. vrouw 76 j. A. C. A M Roesel wed. van L. J J. de Lang 65 j. G van Velzen. wed. van G Koonings, 83 j J, C. L. Kuijpers. man van M H, Dat 69 j. J B. Bourquin, man van W. Molenbeek, 35 j. Isoleering van Eire Naar de Britsche berichtendienst meldt, worden verdere en ingrijpender maatregelen ter isoleering van Eire door de Britsche regeering overwogen Alle telefoonverbindingen tusschen En geland en Eire zouden worden afgesne den. Mogelijk zullen ook soortgelijke maatregelen genomen worden voor het telefoonverkeer tusschen Noord-Ierland en Eire. De censuur op brieven tus schen Noord-Ierland en Eire zal waar schijnlijk nog deze week worden inge voerd. Mr. E. JELLINGHAUS OVERLEDEN Op 72-jangen leeftijd is gisteren alhier overleden mr. E. Jellinghaus. oud-presi- cient van het Gerechtshof te ’s-Gravenha^e en oud-president van he*. Hoog Militair Gerechtshof. Mr. Eduard Jellinghaus werd 2 Septem ber 1871 te Princenhage geboren. Hij volg de het gymnasium te Dordrecht en stu deerde rechtswetenschappen aan de uni- versiteit te Leiden. In 1898 werd hij ad- vocaat-procureur te Breda, in 1900 kan tonrechter aldaar, waarna hij in 1904 tot ambtenaar van het O.M. werd benoemd. In 1909 volgde zijn benoeming tot rech'.er aldaar, in 1914 werd hij overgeplaatst naar den Haag. In 1916 werd hij président van den Krijgsraad, welke functie hij tot 1923 bekleedde In dat jaar werd hij be noemd tot raadsheer in het Gerechtshof te ’s-Gravenhage, ir. 1933 tot vice-presi dent en in 1935 tot president, welke func tie van dit college hij tot 1941 bekleedde Tevens was hij sedert 1924 plaatsvervan gend lid van het Hoog Militair Gerechts hof, sinds 1933 lid van dat college, waar na in 1936 zijn benoeming tot president daarvan volgde. De overledene was Rid der in de orde van den Ned. Leeuw. De teraardebestelling is vastgesteld Za terdag a.s. half vier op de Algemeene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan BEVALLEN: P. E. G van der Eist geb. Schreuder, z. E. Odijk geb. de Wilde, z. C. Koolstra geb Hollaar, z. C. A. Thierry geb. Allon, z. A W L. Tie. bosch geb. Kant, z T. de Zwart geb van Beelen, d. J. B. Gosen geb de Wijk z E J. Meijers geb. van den Brink, d. S. Scheffer geb. de Rijk, z. A. van der Born geb Schiller, z W. J. Weber geb Mast. z. S. M J. Mackaaij geb.Scheevers, d. J van den Hoogenband geb Brekelmans. d. R. Kwakernaak geb van der Velden, z. L. Krens geb Petillon. d. M. J Kropff geb. Schuuring. z. B van Spengen geb Slis, z E van der Meer geb. Emans. z. H. H. Sekreve geb van Zijderveld z. F van der Bor geb Vlezenbeek z A. J i var. den Berg geb Dekker z. A M A. Cornelder gêb van Middelkoop, z M Sjardin geb Schaufele. z. A. Mos geb. Bal, d. A. E Briede geb van Gaaien, z. E. Endenburg geb. Sala- mon, z. M. W. Verbeek geb van der Geer, z. A. van Nieuwenhoven geb. van Donk, d. L. C. J. Heggelman geb Lanen, z. F. C. Koteris geb Hoog- duijn, d. M. E. van der Zwet geb de Jong, z. J, W. Lokhorst geb. van der „VOORTBORDUREN AAN GROOTMOE DERS HANDWERK”: Met de bedoeling om meer te komen tot het persoonlijke handwerk, het eigen werk, dat het stempel van de maakster draagt, heeft de Bijen korf een leerzame tentoonstelling inge richt onder het motto „Voortborduren aan grootmoeder’s handwerk” De verschillende stands geven een aar- digen smaakvollen aanblik en ongetwijfeld zullen dan ook vele dames deze voor haar leerrijke en interessante tentoonstelling bezoeken. Men vindt er allerlei motieven, waarop verder naar eigen inzichten kan worden voortgeborduurd. Afschrikwek kende voorbeelden laten zien hoe men tegenwoordig dikwijls te werk gaat, b.v. groote bedrukte kruisen op linnen, terwijl dat linnen heel anders bewerkt moet wor. den, wil het beter uitkomen. Alleraardigst ten gelokt en zij’hadden er alle belang bij, is de stand, waarin we de toepassing van j-x jn-jum- - de oude handwerkmotieven zien, zooals het doorstop-, wit-, en sneewerk en de kruis- en vlechtsteek. terwijl weer een andere stand laat zien wat er nu in dezen tijd mee kunnen doen Tevens zijn er voor de kinderen aar dige voorbeelden om het eigen werk reeds vroeg bij te brengen. Mededeeling van het Departement In verband met de ramp, welke Nij megen op 22 Februari j.l. heeft getroffen, deelt men ons vanwege het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuur- bescherming nog het volgende mede In Nijmegen bevinden zich vijf monu menten, die in verband met haar groote historische of aesthetische beteekenis on der speciale bescherming gesteld zijn van de Rijksinspectie voor de bescherming van schatten van wetenschap en kunst tegen oorlogsgevaren de Kapel in het Valkhof, de Stevenskerk met toren, net Raadhuis, de Latijnsche school en de Waag. Van deze heeft het Valkhot in het geheel geen gevaar geloopen. Dank zij de maatregelen, welke door de inspectie getroffen waren, is ten aanzien van de overige de schade beperkt gebleven tot die. welke door rechtstreeksche treffers werd aangericht. De oude Stevenskerk is ernstig geschon den. De toren van deze kerk werd door een voltreffer geraakt de spits is neerge stort. het metselwerk aan West- en Zuid zijde tot aan oen onderkant van de galm gaten is geheel vernield, terwijl het neervallend puin eenige traveeën van de zijbeuken heeft verwoest. Het orgel is waarschijnlijk niet ernstig beschadigd, het orgelfront is behoudens eenige schade aan de oppervlakte intact gebleven Verder is eenige schade van weinig be eekenis toe gebracht aan de Latijnsche school en het poortgebouw, dat van de Markt toegang geeft tot het terrein rondom de kerk. Van de verdere gebouwen me' oudheidkundige waarde is een uit de 18de eeuw dateerend gebouw in de Lange Burchtstraat geheel vernield De schade aan onze monumenten zou ontegenzeggelijk nog veel ernstiger zijn geweest, wanneer het den kunstbescher- mingsdienst nier gelukt was te voor komen. dat deze gebouwen met de om geving in brand geraakten Terwijl door het buiten werking geraken van de water leiding en het electrisch bedrijf de brand weer eerst na betrekkelijk geruimen tijd met het blusschingswerk kon beginnen, was deze dienst in staat reeds enkele mi nuten na de ramp water te geven, dank zij het feit, dat hij beschikte over een speciaal voor dit doel geboorde bron en een pompaggregaat da’ niet afhankelijk is van electrischen stroom. Tengevolge van deze gunstige omstandigheden kon een begin van brand in de kerk gebluscht worden en is de Latijnsche school niet in brand geraakt hoewel huizen in de on middellijke nabijheid door het vuur waren aangetast. Onder leiding van he* hoofd van den kunstbeschermingsdienst den ar chitect A van der Kloot, hebben de man schappen gedurende 24 uur zich zonder onderbreking aan het blusschingswerk ge wijd. terwijl zelfs nog op 24 Februari op nieuw oplaaiend vuur moest worden be streden Het deparhement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescberming heeft hun daarvoor zijn erkente’ijkheid betuigd Nog iederen dag worde»-, uit de puinhoo- pen overblijfselen van slachtoffers van den Anglo-Amerikaanschen terreuraanval van 22 Februari te voorschijn gebracht. De korpscommandant van politie te Nijmegen verzoekt voor nadere contröle var. de identificatie der slachtoffers ieder, die inlichtingen kan verschaffen, deze zoo spoedig mogelijk aan de politie aldaar mede te deelen. Het gaat hier voorname lijk om mededeelingen omtrent personen, die nog vermist worden alsook om mede- deelinger. over huizen, waarin nog slacht offers zouden kunnen liggen DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Maart. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: Aan weerszijden van de Ingoel en ten Westen van Kirowograd hebben onze distancieeringsbewegingen in zware aan- vals. en afweergevechten tegen den op den voet volgenden vijand een stelselmatig verloop. In het centrale deel van de Oekrainsche Boeg en ten Zuiden van Staro-Konstantinof weraen aanvallende bolsjewistische gevechtsgroepen afgesla gen of opgevangen Door tegenaanvallen van onze troepen ten Oosten van Tarno- pol werden vrij sterke vijandelijke strijd krachten teruggeworpen en uiteengesla gen. Ten Noorden van Doebno ging de vijand met verscheidene infanteriedivisies en pantserformaties tot den aanval over. Hij werd afgeslagen, eenige penetraties afge grendeld en 28 vijandelijke pantserwagens vernietigd Aan het overige Oostelijke front zet ten de bolsjewieken slechts ten Noord westen van Newel en aan het Narwa- front hun door pantserwagens en slag- vliegtuigen ondersteunde, vergeefsche aanvallen voort. Ten Zuidwesten van Narwa wonnen verscheidene eigen tegenaanvallen ter rein. In de gevechten ten Noordwesten van Newel heeft zich de Rijnlandsch Westfaalsche 329ste infanteriedivisie on der bevel van luitenantgeneraal Mayer bijzonder onderscheiden Op het landingshoofd van Nettuno on dernam de vijand verscheidene plaatse lijke aanvallen, die ten deele in tegen aanval werden afgeslagen, Vèrdragende artillerie bestookte vijandelijke scheeps- concentraties in het havengebied van AnzioNettuno met waargenomen goede uitwerking. Aan het Zuidelijke front viel de vijand na buitengewoon zware bom aanvallen, met krachtigen steun van ar tillerie en pantserwagens de plaats Cas- sino aan. De aanvallen mislukten door den heldhaftigen tegenstand van het hier in den strijd gebrachte regiment val schermjagers nr. 3 onder bevel van kolo nel Heilmann met doeltreffenden steun van het granaatwerpersregiment nr 71 onder bevel van luitenant-kolonel An- dreae. Boven het gebied van Cassino werden door jagers en luchtdoelartillerie 6 vij andelijke vliegtuigen vernietigd. In de middaguren van den 15den Maart drong een formatie Amerikaansche bom menwerpers met krachtige bescherming van jagers het gebied van Brunswijk bin nen en wierp bij een meerendeels gesloten wolkendek bommen op verscheidene plaat sen De ontstane schade en verliezen zijn gering Britsche terreurbommenwerpers vlogen in den afgeloopen nacht Zuidwest-Duitsch. land binnen en vielen het stadsgebied en verscheidene voorsteden van Stuttgart aan Bij deze aanvallen verloor de vijand 66 vliegtuigen, waarvan 57 viermotorige bommenwerpers. Eenige Britsche stoor- vliegtuigen wierpen bommen in het Rijn- Ruhrgebied Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in de late avonduren van den 15en Maart doelen in het gebied van Londen aan. Beveiligingsstrijdkrachten der marine kwamen gisteren tijdens de avonduren opnieuw in het Kanaal in botsing met een krachtige formatie Britsche motortorpedo. booten, brachten 4 Britsche booten tot zin. ken en keerden zelf voltallig op Maar steunpunten terug. VRIJDAG 17 MAART Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over: .De Dierenriem” 15,45 en 19.30 u. Princesse-Schouwburg. .Via Mala”, 19.15 u. Geb. w. K. an W. Evelyn Künneke e.a. 19.15 u. Diligentia. Brus- sel’s Omroep dansorkest o. 1. v. Hubert Simplisse. 19.30 u. Metropole. ..Daar houden de vrouwtjes van” 19.30 u. Scala, „Het lied van alle tijden”. 19.30 u. Inzake de geruchten over de politieke sondeeringen der vijandelijke mogend heden in Zuidoost-Europa wordt te Berlijn verklaard, dat ongetwijfeld sedert eenige dagen de vijand zijn zenuwenoorlog naar het Zuidoosten heeft verplaatst. Het is overbodig in te gaan op de verdachtma kingen en leugenach'.ige beweringen de Anglo-Amerikaansche pers over Zuidoost-Europeescne bondgenooten Duitschland. daar deze bondgenooten zelf reeds ter zake dienende verklaringen heb ben afgelegd. In de Wilhelmstrasse wordt in dit ver band verwezen naar den ter gelegenheid van den 5den verjaardag van de Slowaak- sche onafhankelijkheid tot uitdrukking gebrachi'en wil om den strijd aan de zijde van Duitschland voort te zetten, naar de tegenspraak van de vijandelijke verdacht makingen door het officieele Roemeensche persbureau en naar de Dinsdag opnieuw afgelegde verklaringen van woordvoerders van het Boelgaarsche volk Wij zullen ons, zoo verklaarde de woordvoerder der Wilhelmstrasse. wat betreft onze gevoe lens en vooral wat betreft de zekerheid van de trouw onzer bondgenooten op geen enke’e wijze door een dergelijk dom geklets van de vijandelijke propaganda laten beïnvloeden MATTHaUS-PASSION Toonkunst heeft ons weer, der traditie getrouw, haar jaarlijksche uitvoering van Bachs Matthaus-Passion gebrficht en daar mee een wijdingsvollen avond van sereen kunstgenot geschonken aan de talloos velen die voor deze muzikale gebeurte nis naar het „Gebouw” waren opgegaan, dat zij tot op de laatste plaats bezet hiel den. Onder aanvoering van Johannes den Hertog is de machtige schepping van den grooten Leipziger cantor, die den storm der eeuwen trotseert, op een veelzins lof waardige wijze tut den hoorder gebracht De sinds laren met de materie vertrouw de koren hebben ook naar den geest het hoogste van hun vocale ontroeringsmacht bereikt in de prachtig gezongen koralen, waarvan vooral het „Wenn ich einmal soil scheiden” heeft getroffen door schoon heid van nobelen samenzang en diep-ver- innerlijkte expressie. Heel knap zijn dik wijls ook de massale, meer dramatisch be wogen koren gezongen, al had bij de uit voering daarvan een nog wat markanter plastiek niet geschaad. Een bijzondere aanteekening verdient wel het overweldi gend „Barrabam”. dat als een knotsslag neerviel. Het jongenskoor paste zijn eigenaardig timbre zeer goed in het overige vocale ensemble aan. Met de be zetting der vocale solopartijen had bestuur ditmaal eenige De massamoorden te Parijs De vrouw en de broer van voortvluchtigen massamoordenaar tiot zijn gearresteerd en naar Parijs overgebraeht. Volgens verklaringen van de vrouw heeft haar man het huis in de Rue Lesueur 2^ jaar gleden ge kocht, zonder haar daarvan tevoren in kennis te stellen. Petiot had haar ver teld, dat hij vele rijke patiënten had. De vrouw beweerde niets te weten van het komen en gaan van haar man tus schen de Rue Caumartin en de Rue Lesueur. Haar man was Zaterdagavond thuisgekomen en even later opgebeld door de politie, die hem mededeelde, dat er brand was in zijn huis. Hij was onmiddellijk weggegaan, kwam den geheelen nacht niet terug. Na haar verklaringen kreeg de vrouw een zenuwinstorting, zoodat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Het verhoor van Maurice Petiot leid de tot de vrijwel volledige bevestiging van het vermoeden, dat hij medeplich tig was, of althans op de hoogte was van de misdaden van zijn broer. Zoo is komen vast te staan, dat hij op 19 Febrdari te Aisy 400 kilogram kalk heeft gekocht, die hij naar Parijs liet brengen, waar ze in zijn tegenwoordig heid werd gelost in de Rue Lesueur. Men heeft in een kast in de Rue Lesueur nog meer resten van mensche- lijke lichamen gevonden en wel van 1 vrouw en 3 mannen. Naar aanleiding van den 5den ver jaardag van de hereeniging van Bohe- men en Moravië met het Duitsche Rijk, heeft de Rijksprotector in Bohemen en Moravië. Rijksminister dr. Frick, een bezoek gebracht aan den president van den Staat, dr. Hacha, en hem een in hartelijken toon gehouden eigenhandig schrijven van den Führer overhandigd. Dr. Hacha heeft op het schrijven van den Führer met een brief geantwoord. In een radiorede gericht tot het Tsje chische volk, heeft president dr. Hacha herinnerd aan zijn tocht naar den Füh rer vóór 5 jaar, waarvan het gelukkige resultaat voor het voortbestaan van het Tsjechische volk binnen het bestek van het Groot-Duitsche Rijk beslissend is geweest. Sindsdien heeft het Tsjechi sche volk menigen klip gepasseerd, als geheel echter leeft het, ja, het neemt zelfs aan innerlijke waarde toe en dat is het belangrijkste bewijs voor de juistheid van den weg. Daarom kan de president ook van allen met goed ge weten eischen, dat het ook verder on der alle omstandigheden trouw blijft aan zijn leiding en daarmede aan het Duitsche Rijk, welks overwinning het Tsjechische volk een gelukkige to a komst zal waarborgen. PAASCHFEESTEN VOOR DE KINDE REN, WAARVAN DE VADER IN HET BUITENLAND WERKT: Der traditie ge trouw heeft de gemeenschap „Vreugde en Arbeid” van het Nederlandsche Arbeids front in samenwerking met den Neder landschen Volksdienst een groot aantal Paaschfeesten georganiseerd voor de kin deren. waarvan de vader in het buiten land werkt. Ongeveer 20.000 kinderen zul len in de gelegenheid worden gesteld een feest bij te wonen Het is niet nood zakelijk dat de vader lid is van het Ne derlandsche Arbeidsfront; als eenige voor waarde geldt, dat de vader werkzaam is in het buitenland Uiteraard zijn aan de deelneming geen kosten verbonden Alleen kinderen van 6 tot en met 13 jaar komen voor deze Paaschfeesten in aan merking Aanmelding dient te geschieden bij de kantoren van het N.A.F. Hier ter stede zal het feest gehouden worden op 7 April. TEGEN TRAMR’JTUIG OPGELOOPEN: Als gevolg van onoplettendheid liep gis teravond omstreeks 5 uur in de Koning straat het H-jarig meisje A de M. uit de Rembrandtstraat spelenderwijs tegen een tramrijtuig. waardoor het een hersen schudding opliep Het slachtoffer is in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen Door middel van openslui ting van de toegangsdeur en verbreking van een binnendeur is ingebroken in een kleermakerij aan de Nieuwe Hekkelaan Eenige kleedingstukken, die daar ter re paratie waren gegëven, werden ontvreemd Aan het hoofdbureau van politie Laan Copes van Cattenburch 37 is Zaterdag a.s. tusschen 9 en 18 uur te be zichtigen een heerenrijwiel, merk Burgers dat tusschen 1 Augustus en 18 November 1943 te dezer stede of in een der omlig gende gemeenten ontvreemd is. )£L

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1