t a Verbitterde gevechten de Boeg No. 18747. 1944. aan voor vier weken Drie melkbonnen Vrijdag 17 Maart. Keuringen BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN SPORT VAN OVERAL AGENDA De nieuwe bonnen van Aanvallen op bruggenhoofd Nikolajef mislukt Hel VERDUISTEREN Van 18.45 uur tot 6.45 uur Verboden gebieden in Zuid- HoIIand en Zeeland FAILLISSEMENTEN Ditmaal uitsluitend tabak voor de rookers Luchtaanval op Sofia Geïnterneerde Nederlandsche burgers op Java BEGRAFENIS Dr. N. JAPIKSE Verlenging „Ausweise” inwoners spergebied Clingendaal besluit van den Firischen Rijksdag BURGERLIJKE STAND COURANT De DUITSCH WEERMACHTBERICHT gort van 13 den water- ver OOK IIAAGSCHE - - 36 Vliegtuigen bij aanvallen op Augsburg en Ulm neergeschoten is 150 ge- Er wordt op gewezen, dat de gebie den in de provincies Zuid-Holland en Zeeland, waarvan het betreden door de politie verboden is, met ingang van heden slechts mogen worden bezocht door hen, die in het bezit zijn van een daartoe door den bevoegden Gevol machtigde van den Rijkscommissaris (Polizeioffizier) afgegeven vergunning, welke moet worden aangevraagd bij den burgemeester van de gemeente, welke men wenscht te bezoeken. De tijdens de ontruiming van bepaalde ge bieden verleende faciliteiten voor het bezoeken van de verboden gebieden zijn met onmiddellijken ingang vervallen. WIELRENNEN WEDSTRIJDKALENDER: De Sportcom. missie van de N.W.U. heeft toestemming verleend voor de volgende wedstrijden: 19 Maart pelotonwedstrijd D.T.S.; 26 Mrt.: Criterium van Maastricht (P. en O.); 2 April: Baanwedstrijd te Wieringen; 9 April Baanwedstrijd te Wageningen en baan wedstrijd te Utrecht; 10 April: Ronde van Stein (A. en N.)_; Laakcriterium alhier (Hollandia) (A. en N.); baanwedstrijd te Nijmegen (Goffert) en baanwedstrijd te Bergen op Zoom (Raayberg); 16 April: Criterium te Venlo (P. O. en A.) en baan, wedstrijd te Wieringen; 23 April: Vee markt Criterium te ’s-Hertogenbosch (P en O.) en Ronde van Nijmegen (A en N.). Ten aanzien van de overige aangevraag. de wedstrijden zal alsnog een beslissing worden genomen PAARDEN COURSES OP DUINDIGT; Morgenmid dag, aanvangende om 13.30 uur, wordt de eerste gemengde (draven en rennen) mee ting op Duindigt gehouden. Wij geven de beste winkansen aan: 1 Doctor Scott Akron B; 2. Baödil Orfosse; 3. Pre mier Mars Mesnil Cher; 4. Nacibée Nicorina; 5. Exc. Brewer Douglas H. 6. Moutardier Icare; 7. Tboya Edel- dame; 8. Stal Tonnetty Magner. van het dagblad „Het Volk” aan den lepenweg te Amsterdam bezoek van een hem onbekenden man. Toen de bewoner van de achterkamer, waar het onderhoud plaats had even naar de voorkamer was geweest, constateerde hij, dat zijn bezoe ker een portefeuille, inhoudende een groot bedrag aan geld uit een kast had gehaald en bij zich stak. De dief, zich ontdekt ziende, schoot den man neer en verdween met het geld. Reeds hedenmorgen werd de dader een 26-jarige fabrieksarbeider, gearresteerd. Het pistool en het geld wer den in beslag genomen. Het slachtoffer, dat aan het hoofd en een der longen ern stig werd gewond, werd in een ziekenhuis opgenomen. VERZEKERING VAN BEDRIJVEN: In een verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied is bepaald, dat de Rijkscommissaris (Com_ missaris-Genéraal voor Financiën en Eco nomische Zaken) den houder van een bedrijf, waarin een tak van nijverheid wordt uitgeoefend, kan verplichten een overeenkomst, waardoor het risico van het bedrijf geheel of gedeeltelijk is verzekerd, tegen een bepaald tijdstip op te zeggen. Voorts kan worden bepaald, dat zoodanige overeenkomsten slechts met bepaalde ver zekeringsondernemingen mogen worden gesloten en dat- daartoe slechts van be paalde tusschenpersonen mag worden ge bruik gemaakt Overtredingen zijn straf baar. Deze verordening is 16 Maart in werking getreden Na de film engelen geworden. Tenge volge .van de toenemende verontwaardi ging in breeden kring der Engelsche bevolking over 't dikwijls aanmatigend optreden van Amerikaansche bezettings troepen op het Engelsche eiland, laat het oppercommando der Vereenigde Staten van Amerika nu voor hun mili taire eenheden een opvoedkundige film draaien, hoe zij zich hebben te gedragen op Engelschen bodem. (Teekening Sirod-O.H.) C. A Coert, timmerman, de Gheijn- straat 98, alhier. Rechter-Commissaris: Mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder. Curator: Mr. J. J, L. Timmer, alhier. Voor het koopen van de gebruike lijke rantsoenen brood, melk, tapte melk, vleesch en aardappelen zijn voor de volgende met 19 Maart aanvangende veertiendaagsche pe riode de bonnen 13 en 14 aangewe zen. Deze nummers gelden even eens voor de met beschuit gemerkte bonnen, met dien verstande echter, dat op bon 13 daarvan een rantsoen beschuit gekocht kan worden en op bon 14 een hoeveelheid van 62 gram kindermeel, havermout, of voedingssuiker. Tenslotte zijn ook van de Tabaks- kaart de bonnen 13 en 14 geldig ver klaard, maar hierop zal men in deze periode uitsluitend tabak (shagtabak, rooktabak of pruimtabak) kunnen koo pen en dus geen sigaretten of sigaren. Boter” aangeduide bon- half rant- een half WIE MIST GOUDEN SIERADEN? Aan het hoofdbureau der Staatsrecherche, Laan Copes van Cattenburch 33, bevin den zich: 1 langwerpig gouden broche met veiligheidskettinkje, in het midden voorzien van een blauwen fantasie-steen. 1 gouden ouderwetsche horlogeketting, met 3 soorten schakels; op één plaats is de ketting gerepareerd met zwart garen, 1 paar ouderwetsche gouden oorknoppen. Deze voorwerpen zijn vermoedelijk van misdrijf afkomstig. Hun, die inlichtingen kunnen verschaffen, wordt verzocht, zich te vervoegen aan genoemd bureau tusschen 9.00 en 10.00 en 13.00 en 14.00 uur. Buitenland Als diplomatiek vertegenwoordiger van het comité van Algiers te Moskou, met den rang van ambassadeur, heeft de Gaulle zijn politieken medewerker Gaston Palewski aangewezen. Uit Vichy wordt gemeld, dat de hoofdredacieur van de Oeuvre”,' Marcel Déat, benoemd is tot minister van Arbeid en tot staatssecretaris voor de Nationale Solidariteit. Hoare, de Britsche ambassadeur te Madrid, zal binnenkort naar Londen terug- keeren. Naar verluidt, zou hij als ambas sadeur aftreden. In Spanje zijn 1900 politieke gevan genen uit den tijd van den burgeroorlog in vrijheid gesteld. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehou den worden op Za terdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Am sterdam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag in een der zalen van Amicitia, Westeinde 15, waar iedere ge zonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S. S„ S. S.- Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zjjn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zjjn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstelle der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag. toiletzeep kan worden gekocht op bon E27-Reserve. Al deze bonnen voor waschmiddelen zijn geldig tot 15 April. De aandacht wordt er verder op ge vestigd, dat de bonnen 13 voor aard appelen slechts geldig zijn tot 25 Maart. Toelichting Van 19 Maart tot en met 1 April a.s. geeft alleen de bon „beschuit 13” recht op het koopen van 'beschuit enz. Daarnaast wordt op de vier bonnen „beschuit 14" tezamen, naar keuze 250 gram kindermeel, gort, havermout of voedingssuiker beschikbaar gesteld. Op dezen laatsten bon zijn derhalve geen beschuit en kinderbiscuits verkrijgbaar. Zooals bekend kan men op de beschuit- bonnen geen brood of gebak meer koopen. Voorts PREMIÈRE IN SCALA: Terwijl wij in de meening verkeerden, dat uit de groote Fransche revolutie in den loop der jaren alles was gehaald wat er met mogelijk heid uit te halen viel, heeft D. H. Schef fer er toch nog een „romantisch tooneel- spel in 3 bedrijven” uit gepeurd, waarvan gisteravond in een goed gevulde Scala- zaai door het gezelschap van Jacques van Bijlevelt en Johan Boezer de première werd gegeven. Het is een ietwat riskante onderneming om in dagen van revolutie als wij nu beleven een revolutiestuk op te voeren met al de hartstochten dje in de volksmassa van dien tijd loeien en laaien, maar de heer Scheffer heeft er een verrukkelijke draak van gemaakt met alles er dik-op gelegd en is het geen ge noegen op zichzelf in dezen tijd iets voor gezet te krijgen, dat dik-op” is belegd? Het stuk werd gespeeld met het vuur en de verve en het élan, waarmede ir. vroe ger jaren „Roger de geschandvlekte”, „Marie Jeanne of de vrouw uit het volk’* of „De noodlottige gelijkenis” op de plan ken kwamen. Jopie Koopman schitterde in voortreffelijk spel als de actrice aan de Comédie Francaise die ,,Het lied van alle tijden”, zoo luidt ook de titel van dit romantisch tooneelspel boven haar omgeving uit, waarir. Louis Poolman met de echt Fransche allure van den historischen tijd goed spel te zien gaf. Ellen Durieux was de geraffineerde intrigante en Jacq. v. Bijlevelt, met of zonder steek op het hoofd de ehef van de geheime politie voor wien ieder het hart vasthoudt. Veel bloemen en veel applaus. Jopie Koopman alleen al maakt in deze rol een gang naar Scala de moeite dubbel en dwars waard. Johan Kooing VIJFENZEVENTIGSTE OPTREDEN VAN ANIKA: Een jong en geestdriftig publieK heeft gisteravond in een volle Diligentia- zaal de jeugdige danseres Arika bij haar 75ste optreden alle hulde gebracht, die haar krachtens haar lieftalligheid en charme toekwam. Haar programma, dat vele reeds bekende dansen bracht, toont, dat zij vooral de techniek beheerscht, welke dan ook ten volle tot haar recht komt in het ballet Een enkele maal kwam zij tot meer innerlijke diepte en bewogenheid in karakterdansen en met een „Slavische dans” en „Farucca-To- rera” zelfs boven het niveau uit, dat haar optreden kenmerkt. Ook in de „Cake Walk” en het „Matroosje' twee goed gedanste grotesken, groeide zij hier boven uit Een bloemenhulde, haar na verscheidene nummers gebracht, waarin ook de be scheiden begeleidster Henny Hulshoff be trokken werd, accentueerde de bewonde ring van de groote schare toeschouwers. Het was eer, manifestatie van de jeugd voor de jeugd voor een talent, dat on miskenbaar bij het rijpen der jaren ko men zal tot de volledige overgave, welke een danseres bij haar optreden zoo zeer van noode heeft. P H. de Wit. Bij den Anglo-Amerikaanschen lucht aanval op Sofia in den afgelooper, nacht hebben brisantbommen van zwaar kali ber de binnenstad getroffen. Behalve woonhuizen liepen o.a. de academie voor wetenschappen, het rectoraat der univer- siteit en de universiteitsbibliotheek groote schade op. Een aantal zware bommen viel wederom in de onmiddellijke nabijheid van de kathedraal Alexander Newski en van de oude kerk Sweta Sofia. Onze vrijwilligers bestudeeren voor den aanval op de kaart het terrein. (S.S.P.K. Merz-O.-H.) ZATERDAG 18 MAART Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over: „De Dierenriem”. 15.45 en 19.30 u. Stadsschouwburg. „Der Troubadour”. 19 u. Princesse-sohouw- burg. „Liefdesdilemma”. 19,15 u. Geb. v. K. en W. Revue „En toch zal ’t gaan” 14 u. Pulchri Studio. Voordrachtavond Tanny de Groot, 19 30 u. Metropole. „Daar houden de vrouwtjes van”. 14 en 19.30 u. Scala. „Het lied van alle tij den”. 19.30 u. Paarden. Duindigt. 13.30 u. VOETGANGSTER ERNSTIG GEWOND: Gistermiddag omstreeks half 3 werd de 45-jarige voetgangster C. S. uit de Obrechtstraat. op de Prinsegracht aan gereden door een vrachtauto. Zij bekwam een hersenschudding, een gat in het hoofd, een linker schouderfractuur en een vermoedelijke breuk van den rechterarm Het slachtoffer werd opgenomeo in het ziekenhuis aan den Zuidwal. JUBILEA De chauffeur-magazijnknecht G. F. van Toledo herdacht den dag, waar op hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. wijnhandel H. van Duyl jr. Hij werd door de directie toegesproken en ontving een gratificatie. Ook van de zijde van de vertegenwoordigers en het overige personeel werd de jubilaris toegesproken en een stoffelijk huldeblijk overhandigd. Bij een inbraak in een win kel aan de Koningstraat zijn eenige klok ken gestolen. Van de met nen geeft 13A recht op een soen margarine en 13B op rantsoen bak- en braadvet. Op den versnaperingbon gram versnaperingen beschikbaar steld. Op bon D 25-Reserve (voor kinderen van 2 en 3 jaar) kan 250 gram gort gekocht worden en op bon E 25-Reserve (voor kinderen van 0 en 1 jaar) 250 gram gort of rijst. Voorts zijn van de bonnen algemeen aangewezen: 73 en 74 voor bloem; 75 voor 250 gram peulvruchten; 76 voor vermicelli; 77 voor magere of 20 plus kaas; 78 voor suiker; 79 voor jam; 80 voor een- heidstoiletzeep en 81 voor waschpoeder. Kinderen beneden 14 jaar krijgen bo vendien waschpoeder op de resp. voor de verschillende groepen geldende Re- servebonnen C26, D26 en E26, terwijl voor de kinderen van 0 en 1 jaar nog zijn voor bovengenoemd tijd vak wederom twee bonnummers voor melk en twee bonnummers voor tapte melk aangewezen. Men houde er even wel rekening mede, dat voor het tijd vak van 2 tot en met 15 April we derom slechts één bonnummer voor deze artikelen zal worden bekend ge maakt, zoodat men gedurende de vier- weeksche periode van 19 Maart tot en met 15 April a.s. de beschikking heeft over drie bonnummers voor melk en taptemelk. In verband hiermede zal de geldigheidsduur der bonnen 13 en 14 voor melk en taptemelk verlengd wor den tot en met 15 April. Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar zal voor de periode van 2 tot en met 15 April een bon worden bekend gemaakt voor 5y4 liter melk, teneinde hun rantsoen op 5% liter melk per week te handhaven. Verder is op bon „Boter 13A” 125 gram margarine verkrijgbaar en op bon „Boter 13B” 100 gram bak- en braadvet. De op bon „Boter 10B” be schikbaar gestelde kaas mag afgele verd worden, zoodra de detaillist deze kaas ontvangen heeft. Op de bonnen „Tabak 13” en „Tabak 14” is uitsluitend shagtabak, rooktabak of pruimtabak verkrijgbaar. Sigaretten, sigaren en cigarillos kan men op deze bonnen derhalve niet koopen. Melk over vier weken verdeelen Evenals dat in de afgeloopen twee veertiendaagsche distributieperio- den het geval is geweest, zullen voor de komende twee veertien daagsche distributieperioden (be halve voor de 04-jarigen) niet vier, maar drie bonnen voor melk en voor taptemelk worden aange wezen. Men dient er rekening mede te houden, dat alleen bij een gelijk matige verdeeling de kleinhande laar aan de vraag naar melk kan voldoen. Het is niet zoo, dat men mag ver wachten, dat in de eerste veertiendaag sche periode de (tapte) melk op de twee thans aangewezen bonnen en in de tweede veertiendaagsche periode op den derden nog aan te wijzen bon wordt verstrekt. Het publiek zal zich ook nu weer er op moeten instellen, de op de drie bonnen verkrijgbare melk te ver deelen over de geheele periode van vier weken. Voor verbruikers in het Westen des lands geldt bovendien, dat de verstrek king van taptemelkpoeder voor een deel van het taptemelkrantsoen ook in de komende vier weken gehandhaafd blijft. Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving, door bemiddeling van het Inter nationale Comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een opgave van namen van op Java geïnterneerde b u r. ger-personen van Nederlandsche nationaliteit. De uitgewerkte lijst omvat de volgende namen met vermelding van leeftijd en beroep Hansen, G.M. 25 klerk; Hoornweg, ’Gerrit 54 portier; loppe. A.B.H 43 stem merJuller. J.T. 45 werkman; Ketwich, J.H. van 33 chef; Klinkhamer, Abraham, 42 koopman: Kloots H.W. 41 accountant; Laan, C.H. 53 iepensionneerdLaar, Teu- nis van 57 makelaar; Lagemaat. Antonie 41 fabrieksopzichter Lagerwap, Daniël 55 klerk; Lakkerwa. N.J. 45 directeur; Lam bert A.J.J. 36 verkooper; Lammers, J.G. 36 klerk; Lammers M.A. 29 klerk; Lan- dal, Jack 22 zonder beroep; Landré C.G. 60 werkzaam op fabriek; Lang, Johannes de 33 machinist of ingénieurLange C. V.J. 20 student; Langkamp. A.A. 48 op zichter openbare werken; Lannoy, Char les de 19 student; Lans, Gerard 44 klerk; Laseur, Cornells 57 accountant; Later- veer J.H.A. 43 directeurLattman, C.F. 57 gepensionneerd; Lattman J.F. 25 3e machinist; Laurens J.C. 57 klerk; Lau- terslager, P.F. 61 werktuigkundige; La valette, Ernst 54 klerk; Lavalette, P.B. 18 zonder beroep; Lebbe, J.H.L. 53 advo caat; Leeman H.T.M 42 chef; Leemans, L.J. 57 klerk; Leenstra, Johannes 40 wa ker; Leenstra W.H. 19 student; Leer, Benjamin van 29 klerk; Leer, Simon van 23 zonder beroep; Leersum G.M. van 51 employéLeeuw F.W.E. 20 pachter; Leeu warden, A.L. van 27 opzichter Leeuw, Joop de 60 musicus; Leeuwen T.A. van 28 leeraar; Leeuwen W.A van 45 leeraar; Lefebre, J.J.L. 48 klerk; Lemmen, Ser- vaas 23 klerk; Lent, Hendrikus van 43 hoofd-machinistLentze, Jack 18 stu dent; Leunissen, M.L 17 student: Levi- son. M.A. 19 student; Leyder, Aaf 30 klerk; Leyzersvis, T.A.F. 54 directeur; Liefheid, Gerrit 40 gepensionneerd; Lier. T.D. van 19 werktuigkundige-, Lieshout. Piet 33 4e maohinist; Lind, Bram, 17 stu dent: Lind, T.H. 50 makelaar; Linde. Abranam van der 52 wakerLinde, H.A. van der 19 zonder beroep; Lindeman, Hen- dricus 18 zonder beroep; Linden D. P. van der 53 klerk; Lint. Harry van der 18 student; Loderus, J.M. 51 gepension neerd; Loriaux, Emiel 19 student; Lor je, Anthony 50 directeur; Lortscher. F.L 52 2e machinist; Lugardie, W.C.G. 56 gepen sionneerd; Lunsen, H.A. van 32 klerk Luteyn, L.A. 55 gouvernem.-ambtenaar; Lutjeveld, A.T.N. 60 pakhuis-opzichter; Lutke-Schipholt, G.H.W. 44 klerk; Luyn, J H. van 50 kok; Lyding, H.W 40 vis- scher; Lysen, H.B. 20 klerk; Maahs, E.H. 48 kapitein; Mainzer, Millie 50 werkman; Makking, A.J. 40 directeur; Mameren, Cornells 53 klerk: Man, Joost de 35 klerk; Mannetje, Krijn 't 38 zeeman; Mantingh, Engel 61 adjudant-onderofficierMarcus, Pieter 36 3/2e machinist; Marion, P.G.J. 55 klerk; Markwaj,. Jan 55 kleermaker-, Marsch, Jacob ter 60 koopmanMar tens, R.A.'öO bewaker; Martijn, Jacob 57 bewakerMasthoff, J.A.B. 30 klerk; Ma- theron, G A. 27 3e machinist; Matthias, J.H. 31 makelaar; Meeng, J.E. 47 klerk; Meer, G.H.C. van 43 architect; Meertens. Bertie 27 machinist of ingenieur; Meer tens F.A. 39 2e machinist; Meertens, H. A.M. 59 klerk; Mees, F G. 25 werkman; Meesterman, Wilhelm, 49 portier; Mee- verden, E.A. van 52 makelaar; Meisen- bourg, N.B 41 klerk; Mellema, Antoon 38 bar-keeper; Mendéls, Jaap 54 hotel houder; Mendels, Louis 65 apotheker; Menke, H.H. 46 le machinist^ Mens, F.J. van 41 klerk; Meuleman, Willem 44 ad- junct-directeur; Meurs, F.G. 33 zonder beroep; Meyer. E.E. 35 pakhuisopzichter; Meyer, F.H.G. 34 pakhuisopzichter; Meyer, J.A.J. 51 kok. Meyer. J.H. 53 be waker Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5de afdeeling van het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9, te ’s-Graven- hage, onder opgave van zoo volledig mo gelijke gegevens omtrent naam, voorna men, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïnterneer den. BEROOVING MET GEWELDPLEGING: Gisteravond kreeg een courantenbezorger van het dagblad „Het Volk” Geheel in overeenstemming met den wensch van den ontslapene is in stillen eenvoud gistermiddag op Oud Eik en Duinen ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van dr. N. Japikse, oud- directeur van het Bureau voor ’s Rijks Geschiedkundige Publicatiën en direc teur van het Huisarchief. In de aula heeft allereerst dr. Alma, als oudste vriend, woorden van afscheid gespro ken en herinnerd aan de jeugdjaren, welke hij met dr. Japikse heeft door gemaakt Japikse was iemand, die zeer onderhevig was aan stemmingen en te leurstellingen kon hij moeilijk verwer ken. Spr. getuigde van de onbezweken trouw, de opofferende nauwgezetheid en de piëteit voor alles wat goed was van den ontslapene. Dr. Japikse bezat de beste eigenschappen, waarop ons volk kan roemen. Hij had een smette loos en gaaf karakter. De oudste zoon herdacht hierna in dankbaarheid, wat de overledene voor het gezin is ge weest, waarvan hij door zijn sterke persoonlijkheid steeds het middelpunt was. Na gewezen te hebben op de groote rechtschapenheid en sterke trouw van zijn vader, uitte spr. per soonlijke woorden van afscheid. Onder koraalmuziek uit Bachs Matthëus-Pas- sion werd de kist grafwaarts gedragen. In verband met den afloop van den geldigheidsduur der aan de Nederland sche inwoners van het vestinggebied Clingendaal uitgereikte „Ausweise”. zal met ingang van 20 Maart a.s. de gelegen heid worden opengesteld genoemde „Aus weise” ter verlenging aan te bieden aan het gem. evacuatiebureau, van Hogen- houcklaan 45 alhier. De „Ausweise" moeten tezamen met de bijbehoorende persoonsbewijzen worden aangeboden, hetgeen eventueel door een der huisgenooten kan geschieden. Bij de aanbieding moeten de persoonsbewijzen voorzien zijn van het juiste adres, waar toe zij eventueel tevoren bij de gem.secre- tarie, afd. bevolking. Goudenregenstraat 36, alhier, dienen te worden gewijzigd. Eventueel noodzakelijke wijzigingen in de „Ausweise” zullen bij verlenging door de politie worden aangebracht. Men dient zich volgens onderstaande regeling tusschen 912 en 1417 uur (Zaterdag 812 uur) aan genoemd bureau te vervoegen, waarbij de „Ausweise” na contróle, aan de achterzijde zullen wonden voorzien van een verlengingsstempel. 20 Maart Aa t.m. Bouwmeester21 Maart Braat t.m. einde D22 Maart E t.m. einde G; 23 Maart H t.m. einde J; 24 Maart K t.m. Leyten25 Maart Liberg t.m. Mirande27 Maart Moerland t.m. einde Q28 Maart R t.m. Schuring29 Maart See t.m. einde T30 Maart U t.m. einde V31 Maart W t.m. einde Z. De nadruk wordt gelegd op de omstan digheid, dat uitsluitend Nederlandsche in woners van het vesting(sper)gebied Clin gendaal de aan hen verstrekte „Ausweise” ter verlenging kunnen aanbieden. Zij, die uit anderen hoofde in het bezit zijn gesteld van een ,-Ausweis” vallen buiten deze regeling. De wnd. politiepresident te ’s-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Maart. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: Op het bruggenhoofd van Kertsj viel de vijand gisteren onder beschernjing van een kunstmatiger! nevel vergeefs aan. Plaatselijke penetraties werden opgehe ven. Sovjetaanvallen op het bruggenhoofd Nikolajef mislukten in harde gevechten met zware verliezen voor den vijand. Ver der naar het Noorden verijdelden forma ties artillerie en gevechtsvliegers vijan delijke pogingen om de Boeg over te steken. Aan den middenloop van de Oekrainsche Boeg zijn verbitterde gevechten gaande met de vijandelijke gevechtsgroepen, die over de rivier zijn gedrongen. Bij Win- nitza, in het gebied van Proskoerof en ten Oosten van Tarnopol boden onze troepen den bolsjewieken in zware aan- vals- en afweergevechten succesvollen tegenstand. Ten Noorden van Doebno en in het gebied ten Zuiden van de Pripjetmoe- rassen werden nieuwe hevige Sovjetaan vallen afgeslagen. Aan de rest van het Oostelijke front vielen de bolsjewieken aan in het gebied ten Westen van Newel, bij Ostrof en aan het Narwafront. Aan den geslaagden af weer van deze aanvallen hadden Let- landsche S.S.-vrijwilligersformaties een belangrijk aandeel. In het hooge Noorden heerschte een levendige wederzijdsche verkenningsacti- viteit in den sector van Louhi en Kan- dalaksja. In Italië viel de vijand opnieuw na hevige bomaanvallen en gesteund door sterke artillerie- en pautserstrijdkrachten, met Nieuw-Zeelandsche, Indische en Fransche troepen de plaats Cassino aan. Een vijandelijke gevechtsgroep, die de stad kon binnendringen, werd door onze dappere valschermjagers onmiddellijk teruggeworpen. Zware gevechten zijn nog gaande. Aan de rest van het front kwam het niet tot gevechtshandelingen van beteekenis. Een formatie Duitsche gevechtsvliegers viel in den afgeloopen nacht schepen voor Nettuno en het havengebied met goed ge volg aan. Daarbij werd 1 transportschip van 6500 ton tot zinken gebracht en 1 torpedojager 1 groot landingsvaartuig en 2 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 9000 ton, zwaar beschadigd. Bovendien werden treffers geplaatst op de pier, op de havenwerken en tusschen landingsvaartuigen. Onder krachtige bescherming door ja gers vlogen in den middag van 16 Maart Amerikaansche bommenwerpers Zuid- Duitschland binnen. Bij meerendeels ge sloten wolkendek lieten zij op talrijke plaatsen brisant, en brandbommen vallen vooral op Augsburg en Ulm. In weerwil van de moeilijke afweeromstandigheden vernietigden Duitsche luchtverdedigings- strijdkrachten 36 der aanvallende vlieg tuigen. waarbij 23 viermotorige bommen werpers. Eenige Britsche vliegtuigen lie ten in den afgeloopen nacht bommen op West-Duitschland vallen. „Uusi Suomi” schrijft naar aanlei ding van de officieele mededeeling over de bijeenkomst van den Rijksdag van gis teren, dat met bijzondere vreugde kan worden geconstateerd, dat de Rijksdag met algemeene stemmen het overgaan tot de orde van den dag heeft goedgekeurd. Het Finsche volk staat aaneengesloten achter deze besluiten. Van oudsher zoo verklaart het blad, is eensgezindheid de grootste kracht van het Finsche volk ge weest, welke des te meer naar voren kwam hoe grooter de moeilijkheden wer den. Wederom is bewezen, dat Finland bij besluiten van beslissende beteekenis voor zijn levenspositie zonder uiterlijken dwang als één front optreedt. In een commentaar op de berichten uift Finland heeft het ministerie van Bpiten- landsche Zaken te Washington verklaard ,Wij hebben helder en duidelijk onze hoop tot uitdrukking gebracht, dat Finland afziet van den oorlog en van zijn bond genootschap met Duitsch’ano. Het bericht, dat het Finsche parlement de Sovjetvoor- waarden van de hand heeft gewezen zal wanneer hét waar is een teleurstelling vormen.” President Roosevelt heeft weer gepro beerd druk uit te oefenen op Finland en wel in dien zin, dat Finland zijn betrek kingen met Duitschland diende te ver breken en uit den oorlog moest treden. Het A.N.P. meldt uit BerlijnBegrij pelijkerwijze heeft het eendrachtige be sluit van den Finschen Rijksdag in Ber lijn grooten indruk gemaakt Zoowel in politieke als ook in militaire kringen uit men zijn voldoening over de ontwikke ling. welke weliswaar door velen niet an ders verwacht werd, maar die toch ook een ander verloop had kunnen nemen. De officieele woordvoerder van het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gistermiddag verklaardVolk en volksvertegenwoordiging van Finland staan gesloten achter den staatspresident en zijn niet voor politieken en militairen druk geweken. UIT TRAM GEVALLEN Gistermiddag is op de Prinsegracht de 65-jarige J. W. van R. uit de de Bockstraat uit een tram wagen van lijn 10 gevallen. Hij kreeg een hersenschudding, een scheurwond boven het rechteroog en schaafwonden aan de handen en werd overgebracht naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde. „VREUGDE EN ARBEID”: A.s. Zondag om 2 uur wordt in de Regentes een af- zwemfeest van „Vreugde en Arbeid” ge organiseerd, o.a. met komisch zwemmen en springen, reddend zwemmen, polo en een groot waterfestijn. 17 Maart BEVALLEN; H. M. Kortekaas geb. van Litsenburg, z. W. Kipp geb. Breddels, d. M. Bisschops geb. Meijer, d. H. Timmermans geb. Bouwers, z. A. M. S. Kerkhoff geb. Ritman, d. C. M. E Rueb geb. Wassenaar, d. M. J. A. Kockelkoren geb. van Aken, d. J. W. de Jong geb. Struljk, z. A. Zwaagstra geb de Niet, d. B. T. van Zanen geb. van den Akker, z. C. J. M. Streur geb Vissers, z. D. Brouwers geb. Meijer, d. W. C. van der Willik geb. Mersch. d. E. Gunsch geb. Vervloet, z. A. E Janssen geb van Ballegooijen, z. A. M. Sluis geb. Bakker, d. - A. Mik geb. Wildschut, d. K. E. Meeuwisse geb. Itichler, d. A. Metman geb. Meijer, z. H. F. Oosthoek geb. Zoetmulder, d. A E. Buise geb. van der Spek, z. C. J. van Heijgen geb. Klarholz, z. L. L. Zweekhorst geb. Maat z. A C. van der Kolk geb. van Beveren, z. G J. G. van der Ree geb. van der Wal, d. C. Veen geb Koning z. F. M. Douw geb. Jansen, z. C. Verheuvel geb Gut- teling, z. C. M. Dadema geb. Out, d. OVERLEDEN: C. Spaans, weduwe van P. Korving 57 j. P. Paap man van J. H. Assies, 37 j. C. G. van Eek, man van G. C. Kortman. 56 j. W. T. Kool hoven zoon, 19 mnd. A van der Linde, weduwnaar van E J. H. Voordenbergh, 77 j. J. Piek, man van A. M. Nitschelm, 29 j. F. van Eek, vrouw van C. Hoog- straate, 44 j. E. J. van der Gaag, d„ 14 j. A. M. van der Ree, weduwe van D. Schouten, 75 j. L. Snoek man van A H. Tieman 71 j. E Jellinghaus, weduwnaar van J. A. Scheltus. 72 j. J. S. L. Amar, man van I. Brauss. 54 j. J. A. C. Bernhard, gescheiden vrouw, 63 j. M. de Rooij, gescheiden vrouw. 83 j. M. Bonsen, ongehuwde vrouw, 76 j. M. Buurman, weduwe van W. Vlek 78 j. F. M. van Rijswijk, man van A. L. M. Knip, 62 j. H de Vries, man van P. F. Jansen, 45 j. A. Visser, vrouw van H. Nutbeij, 66 j. P. H. E. Barr, weduwe van B. van Dorsten. 77 j. J. J K. Blauw, man van C. A. van den Toorn. 50 j. P. H. Innemee, vrouw van W. T. de Zwart. 43 j. C. A. E. Kusters, man van J. M C. de Bruijn. 55 j. Uitreiking toeslagkaarten bijzonderen arbeid In afwijking van het gepubliceerde in zake een nieuw systeem van uitreiking van bonkaarten en rantsoenbonnen voor bij zonderen arbeid zal deze regeling voor de gemeenten Amsterdam, ’s-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven. Tilburg, Haarlem en Groningen twee perioden worden uitgesteld. Derhalve zal tot en met de 6de periode, d.i. tot en met 10 Juni ’44 de uitreiking van bedoelde toe slagkaarten en rantsoenbonnen in de ge noemde gemeenten op de tot dusver ge bruikelijke wijze geschieden. De uitreiking van toeslagkaarten wegens bijzonderen arbeid aan schippers zal in de bovengenoemde gemeenten evenwel reeds met ingang van de vijfde periode volgens de nieuwe methode geschieden. Derhalve dienen schippers, indien zij in bovengenoemde gemeenten ligplaats heb ben gekozen, zich voor de verstrekking van bedoelde toeslagkaarten en/of rant soenbonnen voor de vijfde periode (16 April13 Mei) in de week van 26 Maart 1 April a.s. of in de week van 9—15 April a.s. tot den distributiedienst te wenden

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1