ll 1944. No. 18749. De Führer beantwoordt Versterkte druk tusschen Boeg en Dnjestr vragen Maandag 20 Maart. Keuringen Sug BBL De Finsche kwestie het Verduister met zorg! Het is uw eigen belang Luxe-prijzen van luxe- voorwerpen Wederom een kwart serie De stad Winnitza ontruimd Amerikaansche bommenwerpers boven Zwitsersch gebied Zware schade in Rome Week van de Werkende Jeugd er bij Vier volle series van de Staatsloterij VERDUISTEREN Van 19.00-6.30 u. Maan: 20 Maart op 4.48 u., onder 13.28 u 21 Maart op 5.31 u„ onder 14.46 u. (N.M, 24 Maart), Nieuwe Ned.-Indische regeering wordt in Juni gevormd Niemand kan de bedoelingen van bolsjewisme in twijfel trekken 2» v - Mf 1 f - HAAGSCHE COURANT I Jsberenvangst in de IJszee* Een van de Duitsche U- DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN bijzonder gecamou- volkomen na andere Zware wapenen in den bergoorlog. Tanks in het Mon- tenegrifnsche gebergte. (P. K. Thiede-H.H.-St.) PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) f 1 65. elke m.M. m. tot M m.M. <10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. Ó.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0,57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bU’ 10 c. meer. Door den Nederlanaschen volKSdienst wordt te Nijmegen een inzameling gehouden voor de slachtoffers ter plaatse, bij hen, die niet door de ramp getroffen zijn. (C.N.F.-H. Brusse), Naar te Bern officieel wordt medege deeld, hebben gistermiddag Amerikaansche viermotorige bommenwerpers het Zwit- sersche luchtruim geschonden. De machi nes vlogen over de kantons Sankt Gallen. Thurgau. Schaffhausen en Zurich. Afweer. escadrilles en afweergeschut kwamen in actie Bij Fehraltdorf. Kirchberg, Toggen- burg en Diessenhofen zijn 4 Amerikaan sche bommenwerpers neergestort. De in zittenden zijn voor het grootste deel met hun valscherm omlaaggesprongen In Al- tenrhein is een Amerikaansche bommen werper en in Dübendorf zijn 12 bommen werpers gedwongen een noodlanding te doen. Zaterdag is Rome wederom het slacht offer geworden van een zwaren Engelsch- Amerikaanschen terreuraanval. De vijan delijke vliegers kozen ditmaal vooral de dichtbevolkte woonwijk „Quartiere Italia" tot doel. Het in dit stadsdeel liggende uit gebreide complex der universiteitspolikli- nieken werd met brandbommen bestookt. Talrijke gebouwen zijn ingestort. Het aan. tal slachtoffers en de omvang van de aan gerichte schade is aanzienlijk. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehou den worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag in een der zalen van Amicitia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstelle der Waffen-SS: Amster-lam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 50 en eveneens bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag. rikaansche garanties betreft, zoo van daarmede Op plechtige wijze is gistermiddag in de blauwe zaal van den Stadsschouwburg te Utrecht de door het N.A.F. georganiseer de „Week van de werkende jeugd”ge- opend. Aanwezig waren o.a de door iedere provincie afgevaardigde deputatie van vijf jongens en vijf meisjes, als ver tegenwoordigers van de geheele werken de jeugd in Nederland. Vele jeugdorga nisaties waren vertegenwoordigd terwijl van het D.A.F. aanwezig was de Reichs- leiter Obmann Kretschmar De leider van het arbeidsgebied jeugd van net N.A.F., de heer T. C J. Knol die o.m zeide dat er in elk bedrijf waar jeugd werkt, een jeugdgemeenschap moet wezen De jeugd dient productief stelling te nemen tegen het bolsjewisme en americanisme. en eer bied te hebben voor hen die aan het Oostfront strijden. Verder wil de heden- daagsche jeugd erkend worden als het volk van morgen. Dan zal het noodig zijn, dat een algemeene beroepskeuzevoorlich ting in het leven wordt geroepen. Vervol gens moet er in de bedrijven een leerlin genstelsel komen met een leerovereen komst De Staat moet voorts hulp ver- leenen aan diegenen, die krachtens hun capaciteiten het verder kunnen brengen dan normaal Tenslotte pleitte spreker voor een nieuwe algemeene vacantierege- ling, alsmede voor een betere medische keuring en contróle in de bedrijven Op deze rede volgde applaus. De arbeidsfrontleider Woudenberg, die hierna aan het woord kwam, zeide. de eischen van heden besprekend, dat het in den totalen oorlog alleen maar gaat om de vraag: Blijven wij bestaan of niet. Daarbij staat al het andere in de scha duw. Spreker erkende, dat er thans dien tengevolge nog veel sociale onrechtvaar digheid bestaat waaraan echter alle aan dacht wordt besteed. In dezen tijd gaat het er om aldus spreker dat de arbeid de eenige waardegevende factor is voor den mensch. De nieuwe mensch mag inder daad eischen stellen Maar hij moet dat in de eerste plaats doen aan zich zelf en in de jeugd moet de frontgeest vaardig wor den Zij moet straks een volk dragen. Gij jeugd van heden, zoo besloot spreker zijn rede zijt het volk van de toekomst. Aan de poort van een nieuwe lente roep ik u toe- Treedt aan Met het zingen van net zesde couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst besloten der dat zij daarbij afhankelijk zijn van de financieele ondersteuning van ouders. Zij. die in aanmerking komen voor een vrije plaats -■ien vóór 1 April 1944 op te geven afdeeling .Hulp aan begaafden’ Nederlandsche Arbeidsfront P De 54-jarige arbeider P. Zeme- ring te Woldendorp, gerpeente Termun ten, die werkzaamheden verrichtte op een dorschmachine, is van een hoog opgestapelde hoeveelheid koren geval len en aan de gevolgen overleden. booten, die in het gebied van de Noordelijke IJszee ver toefde, had daar een zeldzame ervaring. Door eenige wel gemikte schoten kon een groote ijsbeer worden neergelegd Op de foto: de succesvolle schutters met hun vangst. (P.K. Hirschfelder-Atl.-H.) PRIJS DEZER COURANT; Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd met ..Kikeriki”. „De Nieuwste Mode1'. „Kol. Bijbl,” en „Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr p. p met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ £r. p. p. 10 c. Dezer dagen meldden wij, dat in ver band met de groote vraag naar Staatsloten besloten was een kwart serie loten (125.000 twintigjes) meer uit te geven dan aan vankelijk was vastgesteld, zoodat de ge heele loterij zou bestaan uit 33 serie van elk 25.000 loten Naar wij thans vernemen, zal het by deze uitbreiding niet blyven en zal er nog een kwart serie aan worden toegevoegd, zoodat in to taal vier volle series (tezamen 100.000 loten) in omloop zullen worden gebracht. Stalin maakt ontmoeting Churchill- Roosevelt noodig Volgens welingelichte kringen te Wash ington hebben de jongste politieke stap pen van Stalin een nieuwe conferentie tusschen Churchill en Roosevelt noodig gemaakt, meldt S.P.T De bekende Engelsche journalist Robert Vivian, die zeer goede connecties in de Vereenigde Staten heeft, seinde gisteren naar Londen, dat „gewoonlijk goed op de hoogte zijnde kringen in de bonds- hoofdstad een spoedig begin dezer confe rentie voorspelden” Volgens Vivian moet de reis van Stettinius naar Londen als een voorbereiding dezer besprekingen worden gezien. Tijdens dit onderhoud tusschen den Britschen eersten minister en het Ame rikaansche staatshoofd zullen dan de vol gende drie punten ter sprake worden ge bracht De houding der Engelsche en Ameri kaansche regeering tegenover de door de Sovjet-Unie erkende regeering van maar schalk Badoglio. De onhoudbare toestand voor de regee- ring-Puritsj en koning Peter in Cairo, welke is ontstaan door de consequente ondersteuning der Sovjet-Unie aan Tito. Een nieuwe formuleering van het At lantic Charter met het oog op de Euro- peesche grenzen welke na den oorlog zullen worden bepaald, waarbij de Sovjet- aanspraken niet mogen worden verwaar loosd. Prijsbeheersching hanteert den bezem Er is te Amsterdam een storm los gebroken over de winkels, waar luxe- voorwerpen worden verkocht, een storm, ontketend door de inspectie der Prij sbeheersching. Dezer dagen verschenen in verscheide ne vooraanstaande zaken in luxe-artikelen in de hoofdstad eenige deskundige amb tenaren van de Prijsbeheersching. om de prijzen te inspecteeren. Nu. er deugde over het algemeen niet veel van. Niet al leen, dat de winkeliers meerendeels nog de oude wijze van prijszetting hanteeren, nl. een bepaald percentage op den in koopsprijs leggen welke methode lijn recht tegen de prijsvoorschriften. die be palen, dat de winst op een bepaald arti kel in geld uitgedrukt niet meer mag bedragen dan op 9 Mei 1940, in- druischt maar meestal bleken de arti kelen tegen een veel te hoogen (zwarten), prijs te zijn ingekocht. De winkelier hetzelfde geldt natuur lijk ook voor andere tusschenschakels in den handel mag zijn goederen niet „zwart" inkoopen; doet hij dit toch, dan heeft hij eventueele onaangename gevol gen zelf ook ten volle te dragen. De winkeliers die gecontroleerd zijn, kunnen daar reeds een hartig woordje van meepraten. De prijsverlagingen, welke op last van de inspectie der prijs beheersching moeten worden toegepast, waren rigoureus en bedroegen vaak on geveer de helft van den ouden prijs, soms nóg aanzienlijk meer. Zoo werden bijv, handwerktafeltjes van 39.75 in prijs teruggebracht tot 16,50 een parapluie- bak van 9.75 tot 3.50, een slaapkamer- lampje van 19 75 tot 6.50 een huis- kamerlamp van 37.50 tot 12.50 een kroon van 89.50 tot 30, een verband- kastje van 7.75 tot 2.50, een theeblad van 2.50 tot 1.20. een theetafel van 34.50 tot 22.50; fotostandaards van 3.75 werden verlaagd tot 0.65, rook tafels van 67.50 tot 35, kinderstoelen van beukenhout van f 29.50 tot 12 en biezen matten van 9.75 tot... 2.75! Deze prijsvaststelling geschiedde geens zins willekeurig maar na zorgvuldige be rekening waarbij de vroegere prijs, de prijsvoorschriften en de practische bruik baarheid voor het publiek de prijsvormen. de factoren vormden. In vele gevallen kwam de nieuwe prijs nog aanzienlijk beneden den „zwarten” inkoopprijs te liggen hetgeen ongetwijfeld een flinke strop voor den winkelier be- teekent. Bereikt wordt ongetwijfeld, dat de winkelier in het vervolg zal weigeren, zijn leveranciers een te hoogen prijs te betalen. Uiteindelijk zal de fabrikant dus gedwongen worden, óf een normalen prijs te berekenen óf als hij dat niet kan of wenscht zijn bedrijf stop te zetten. De luxe-zaken, waarin overtreding der prijsvoorschriften is geconstateerd, heb ben een plakkaat voor de ramen ge kregen „in beslag genomen op last der Prijsbeheersching”. Daarna is hun enkele dagen gelegenheid gegeven tet omprijzen; is dit naar genoegen der inspectie ge schied. dan wordt de beslaglegging opge heven De étalage-goederen moeten dan een prijsaanduiding vermelden „verlaagd van totterwijl het eerste plakkaat wordt vervangen door een tweede„Op last der Prijsbeheersching verlaagde prijzen”. In de tot nu toe gesigna’eerde gevallen hebben de winkeliers zich zij het mis schien niet geheel con amore naar de aanwijzingen der Prijsbeheersching ge schikt Er zijn trouwens maatregelen ge nomen, om eventueele ontduiking, ook het doen verdwijnen van goederen, krach tig tegen te gaan. In zulke gevallen zal men voor de krachtigste maatregelen verbeurdverklaring en sluiting der zaak niet terugdeinzen Weliswaar is tot op heden bij geconstateerde over treding geen proces-verbaal opgemaakt en bijgevolg geen boete opgelegd, maar deze gedragslijn zal men niet blijven volgen. Het ligt in de bedoeling van de Inspec tie der Prijsbeheersching na de luxe- zaken respectievelijk ook andere zaken onder de loupe te nemen. Hulp aan begaafden De leider van het N.A F. heeft ge constateerd, dat tot- nu toe het volgen van hooger onderwijs voor velen onmoge lijk was, omdat deze universitaire studie boven de financieele draagkracht van de ouders lag. Daarom heeft de Arbeidsfrontleider een aantal vrije plaatsen ingesteld, waardoor 't begaafden jongeren wordt mogelijk ge maakt hooger onderwijs te genieten zon de financieele ondersteuning van hun in aanmerking willen or »ich oil de van net Hooft- straat 178, Amsterdam 7. ook wanneer zij eerst later het eindexamen van het gymnasium of de HBS zullen afleggen. Tevens worden de aanstaande studenten er opmerkzaam op gemaakt dat zij zich, ten einde tot eenuniversiteit te kunnen worden tneeelaten. vóór 1 April 1944 moeten melden voor het vervullen van den Arbeidsdienst. tuigen, waaronder 83 viermotorige bom menwerpers, werden neergeschoten. Over dag werd in woonwijken der steden München en Friedrichshafen, in den af- geloopen nacht m Frankfort a. d Main door de vijandelijke terreurbommenwer- pers schade veroorzaakt en werden ver liezen onder de bevolking teweeggebracht. Stooraanvallen van eenige Britsche vlieg tuigen waren gericht op Midden- en We«- Duitschland. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Maart. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede Op het bruggenhoofd Nikolajef, in het gebied van Wosnessensk en ten Noord oosten van Perwomaisk bleven nieuwe vijandelijke aanvallen zonder resultaat. Een gevechtsgroep onder bevel van kapi tein KaJberlak heeft zich bij deze gevech ten bijzonder onderscheiden. Tusschen den middenloop van de Oekrainsche Boeg en den Dnjestr werd de vijandelijke druk sterker. De stad Win nitza werd na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties volgens bevel ontruimd. Ten Oosten van Proskoerof werden ge deelten van verscheidene bolsjewistische infanteriedivisies door vastberaden aan vallen onzer pantserformaties uiteenge slagen Hierbij heeft zich de 16de gepant serde verkenningsafdeeling onder bevel van kapitein Schiller bijzonder onder scheiden. Ook tusschen Proskoerof en Tarnopol werden de» bolsjewieken door geslaagde tegenaanvallen zware verliezen toege bracht. In het gebied van Krzemieniez en bij Kowel zijn onze troepen nog steeds in een zwaren afweerstrijd gewikkeld. In het gebied der Pripjetmoerassen en aa» den Zuidelijken oever van de Pripjet mislukten talrijke Sovjetaanvallen. Ten Zuidoosten van Witebsk kwam het tot zware plaatselijke gevechten om een heu- velstelling, die meermalen van bezitter wisselde. In den Noordelijken sector van het Oos telijke front viel de vijand alleen aa» het Narwa-front aan Na vernietiging van 10 pantserwagens werd hij afgeslagen. Op het landingshoofd van Nettuno on dernam de vijand ten Zuidwesten van Aprilia verscheidene door krachtig artil lerievuur gesteunde maar vergeefsche aanvallen. De verdedigers van Cassmo sloegen gisteren wederom alle vijandelijke aanvallen, die den geheelen dag met krachtigen steun van artillerie werden een formatie Duitsche torpedovliegtuigen ondernomen af. In de avonduren van 19 Maart bracht bij een aanval op een vijandelijk convooi voor de kust van Noord-Afrika schade toe aan 5 geladen vrachtschepen met een ge- zamenlijken inhoud van meer dan 30.000 ton. Vrij zwakke formaties Amerikaansche bommenwerpers vlogen gisteren overdag bij slecht zicht van het Zuiden uit Zuid- oost-Duitschland binnen en lieten op ver scheidene plaatsen brisant en brandbom men vallen Schade en verliezen zijn ge ring; 25 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 24 viermotorige bommenwerpers werden vernietigd. In den afgeloopen nacht lieten eenige Britsche stoorvliegtuigen bommen vallen op West-Duitschland en op het ge bied van Berlijn Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen de Britsche haven Hull met talrijke brisant- en brandbommen aan. In de aan gevallen doelen ontstonden uitgebreide branden en ernstige verwoestingen. Door vlootstrijdkrachten. afweergeschut van koopvaardijschepen en luchtdoelge schut der marine zijn in de periode van 11 tot 20 Maart 41 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro N(x 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263 Boekhandel J. B. van Seters Jr„ Theresiastraat 108a, Tel. 772444. Rome weer gebombardeerd; zware vijandelijke vliegtuigverliezen in Italië en Zuid-Duitschland contact niet meer te verbreken. Hij heeft verzocht deze opvatting van Koning Gus- taaf aan den staatspresident, den maar schalk van Finland en aan de regeering mede te deelen. In het telegram werd voorts gezegd, dat deze mededeeling alleen aan deze personen mocht worden gedaan en dat zij streng vertrouwelijk behandeld moest worden Dienzelfden dag werd het in het tele gram vervatte referaat over de uitlating van Koning Gustaaf meegedeeld aan den staatspresident en aan den maarschalk van Finland en in den ministerraad voor gelezen. Minister Ramsay achtte het ech ter juist om op Woensdag 8 Maart den inhoud van het telegram aan de com missie voor de buitenlandsche politiek van den Rijksdag mede te deelen en te verklaren, dat het de opvatting weergaf van toonaangevende Zweedsche kringen. Ook in de rede, die de ministerpresident op 15 Maart voor de voltallige vergade ring van den Rijksdag met gesloten deu ren heeft gehouden, werd naar de mede deeling verwezen als een Zweedsche uit lating. De mededeeling is zoodoende niet alleen nauwkeurig aan den staatspresi dent, den maarschalk en aan de regee ring, doch wat betreft den feitelijken in houd ook meegedeeld aan de betreffende politieke instanties. Zij bevat echter in het geheel geen opgave over wijziging in de door de Sovjetregeering opgestelde voorwaarden Het laatste antwoord van de Sovjetregeering, dat ten grondslag heeft gelegen aan de behandeling van de kwestie in de regeering en in den Rijks dag. werd op 10 Maart afgegeven. „STRIJD OP LEVEN EN DOOD GAAT VERDER” De „Suomen Sosialdemokraatti” schrijft dat de regeering en de Rijksdag in de wapenstilstandskwestie hun besluiten ge nomen hebben Ongeacht hun wil tot vrede, hebben beide instanties zich niet in staat gezien, op de aanwezige, bittere, onrechtvaardige en onzekere voorwaarden een wapenstilstand aan te gaan, voor welks houdbaarheid geen garanties aan wezig waren De strijd op leven en dood gaat nu verder. Pucheu doodgeschoten Naar Reuter uit Algiers meldt is de ter dood veroordeelde vroegere minister van Binnenlandsche Zaken Pucheu. heden ochtend vroeg doodgeschoten. Pierre Pucheu werd in 1899 geboren. Na afloop van zijn studie werd hij aanvan kelijk leeraar, doch omstreeks 1925 ging hij naar de industrie over, waar hij lang zamerhand een leidend industrieel werd Half Februari 1941 werd Pucheu door ad miraal Darlan benoemd tot staatssecreta ris voor industrie te Vichy. Als zoodanig ging hij in Augustus van dat jaar naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken over, waarvan hij in November minister werd. Van deze positie gebruikmakend, werkte Pucheu in stilte met Darlan sa men aan de voorbereidingen voor het verraad aan maarschalk Pétain. Hij bfacht eigen vermogen en dat van anderen naar Noord-Afrika over en ver dween foen de Anglo.Amerikanen er land den over de Spaansche grens. Te Algiers viel hem niet de ontvangst ten deel, die hij verwacht had. Na den dood van Dar- lan liet generaal Giraud hem arresteeren en verbande hem naar Zuid-Algerië Een nieuwe vijand vond hij in de weder toe gelaten communistische partij die in hem den vroegeren vertegenwoordiger van de reactionnaire Fransche ondernemersgroep en minister van Binnenlandsche Zaken der regeering van Vichy zag. Met steun van generaal de Gaulle wisten de com munisten te bewerken, dat hij in staat van beschuldiging werd gesteld hetgeen tot zijn veroordeeling en dood leidde. De Ned. Corresp. dienst meldt uit Berlijn: Dezer dagen heeft de minister van Koloniën der geëmigreerde Neder landsche regeering te Londen, dr. H. J. van Mook, die op net oogenblik een inspectiereis door Australië maakt, ver klaard, dat er geen Nederlandsch- Indische regeering bestaat, maar dat het wel in de bedoeling ligt er binnen kort, n.l. in Juni a.s., een te vormen. Dit feit zal uitsluitend formeele be- teekenis hebben, daar de hoofden der departementen zonder uitzondering uit het reeds bestaande comité-van der Plas gekozen zullen worden, zoodat practisch dit comité alleen een meer officieel ka rakter krijgt dan het tot nu toe hau. De Nederlandsche luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten en ook de Neder landsche vlootstrijdkrachten m net Zuidwesten van den Stillen Oceaan voornamelijk onderzeeërs en verder eenige kleinere eenheden blijven uiteraard onder het intergeallieerde op perbevel staan en ook de nieuw op te richten Ned-Indische regeering is na tuurlijk afhankelijk van het departe ment van Koloniën, zij net ook naar het schijnt in met zoo sterke mate als vroeger. Of dit laatste is bedoeld als een principiëele wijziging, dan wel of het alleen door de oorlogsomstandighe den dient te worden verklaard, valt niet na te gaan. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 19 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan den benedenloop van de Oekrain- sche Boeg hebben de Sovjets talrijke vergeefsche aanvallen op onze bruggen hoofden ondernomen. Vijandelijke po gingen om de rivier over te steken wer den verijdeld. Tusschen den middenloop van de Oekrainsche Boeg en den Dnjestr duren de gevechten met verder opdrin gende vijandelijke strijdkrachten voort. Aan den bovenloop van de Oekrainsche Boeg alsmede tusschen Proskoerof en Tar nopol zijn herhaalde aanvallen der bols jewieken mislukt Onze troepen sloegen de Sovjets op verscheidene plaatsen in vastberaden tegenaanvallen terug en be rokkenden hun zware verliezen aan men- schen en materiaal. Daarbij werden alleen in een corpssector 44 pantserwagens en 12 stukken stormgeschut alsmede talrijke andere wapens en voertuigen vernietigd of buitgemaakt. In het gebied Krzemie- niez-Kowel werden sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen of opgevangen. De hevige gevechten duren voort. In den Centralen frontsector is de ge- vechtsactiviteit weer opgeleefd Plaatse lijke aanvallen van den vijand op den Zuidelijken oever van de Pripjet. ten Zuiden van de Beresina, aan den autoweg van Smolensk en ten Zuidoosten van WitebsK zijn mislukt In het Noorden van het Oostelijke front is de kracht der vijandelijke aanvallen als gevolg van de den dag tevoren geleden zware verliezen verminderd. De Sovjets ondernamen op de vroegere brandpunten slechts plaatselijke, door pantserwagens ondersteunde aanvallen, die in ons af weervuur ineenstortten. Eenige pene- tratieplekken der vorige dagen werden in een tegenaanval gezuiverd. Eigen stoottroepen vernietigden aan het landingshoofd van Nettuno talrijke vijan- delijke nesten van verzet. De vijand leed zware bloedige verliezen. Er werden ge vangenen gemaakt De vijand zette zijn door pantserwagens ondersteunde sterke aanvallen op Cassino voort. Zij werden met doeltreffende ondersteuning door slagvliegers in felle gevechten afgeslagen. In een kloekmoedigen tegenaanval werd de in het Noordwesten van de plaats lig gende burchtruïne heroverd Aan de rest van het front verliep de dag zonder bij zondere gebeurtenissen Formaties Amerikaansche bommenwer pers hebben opnieuw een terreuraanval ondernomen op de stad Rome In het cen trum der stad en in woonwijken werd groote schade aangericht en ontstonden verliezen onder de bevolking. De BritschAmerikaansche bommen werpers hebben <te afgeloopen 24 uur bij aanvallen op het Rijksgebied en op Duit sche steunpunten in Boven-Italië zware verliezen geleden. 98 Vijandelijke vlieg- waardoor van naar den an- pölder ge in A venhor n be vindt zich een over haal. waardoor de schuiten van den eenen deren bracht kunnen wor den Dit geschiedt dwars over de dorps straat. (C.N,F -Kuiper) Op grond van eenige in het buiten land verspreide berichten over een beweerden stap van den Führer bij den Zweedschen koning in verband met de Finsche kwestie, heeft de Berlynsche correspondent van de „Stockholms Tidningen” om een rechtstreeksch standpunt van den Führer ten aanzien van deze publi caties verzocht. De Führer heeft den Zweedschen correspondent op zijn vragen de volgende antwoor den ter beschikking gesteld: Vraag„In buitenlandsche persberich ten werd beweerd, dat de Führer bij Koning Gustaaf van Zweden een stap van toenadering zou hebben gedaan in verband met de bemiddeling van den Zweedschen Koning bij Finland Stemmen deze berichten met de feiten overeen Antwoord„De berichten zijn valsch. Ik zou ook niet weten, waarom ik een zoodanigen stap gedaan zou hebben. Het is mij niet bekend, of Koning Gustaaf van Zweden inderdaad in dien zin zijn invloed op Finland heeft litgeoefend. Speciaal is mij ook niet bekend, wanneer deze stap zou zijn ondernomen. Wanneer dit echter zoo zou zijn, is hier uiteraard sprake van een zuiver Zweedsche aange legenheid.” Vraag „Mag ik in dit verband vragen, hoe u in het algemeen den toestand op grond van de wapenstilstandsvoorwaar den beoordeelt Antwoord„Ik beoordeel de door de Sovjets bekend gemaakte wapenstilstands voorwaarden precies zoo als zij bedoeld zijn. Haar doel is vanzelfsprekend, Fin land in een toestand te brengen, waarin een verdere tegenstand onmogelijk wordt, om dan datgene aan het Finsche volk te voltrekken, wat Molotof indertijd reeds te Berlijn heeft geëischt. Met welke fra- zen en onder welke voorwendsels deze voorwaarden der Sovjets ook bekend worden gemaakt, is practisch volkomen onverschillig. Het gaat er hier slechts om, het slachtoffer een lus om den hals te leggen, om die dan te gegevener tijd te kunnen aantrekken. Dat Sovjet-Rusland zich tot dezen stap gedwongen ziet, is slechts het bewijs, hoe sceptisch het zijn militaire mogelijkheden zelf beoordeelt. Aan de uiteindelijke bedoeling van het bol ewisme kan niemand twijfelen, n.l. uiu ^eiïng der niet-Russisch-bolsjewisti- sche volken in Europa en in dit geval vooral uitroeiing van de Finnen. Om dit doel te bereiken, heeft men, zooals onze tegenstanders openlijk toegeven, den zenuwoorlog tegen Finland ontketend.” Vraag „Meer dan eens is de vraag op geworpen eener garantie voor Finland van de zijde van Engeland en de Ver. Staten. Wat dunkt u van dergelijke ga ranties voor Finland Antwoord„De vragen van garanties voor Finland van de zijde van Engeland en de Ver. Staten konden slechts het doel nastreven, den Finnen de onder werping smakelijker te maken. In de praktijk is elke garantie der Engelschen of der Amerikanen een utopie. Noch En geland noch de Ver. Staten zouden bij machte zijn, een zegevierend Sovjet- Rusland ook maar de geringste voor schriften te stellen over de definitieve doelstelling, zelfs wanneer zij dit zouden willen. In werkelijkheid echter hebben zoowel Engeland als Amerika niet den geringsten eerlijken wil, een dergelijken invloed uit te oefenen. In beide landen regeeren dezelfde krachten, zij het ook onder een burgerlijk masker fleerd, die in Sovjet-Rusland openlijk de macht bekleeden. Wat Ame rikaansche garanties betreft, zoo heeft Duitschland reeds na afloop van den wereldoorlog zijn ervaringen opgedaan. De plechtig toegezegde 14 pun ten van Wilson waren, nadat Duitschland de wapens had neergelegd, vergeten. De practische werkelijkheid leidde in elk afzonderlijk geval tot het tegendeel van hetgeen men toentertijd het Duitsche volk heel plechtig had toegezegd Wat Britsche garanties waard zijn, dat is met het geval Polen op eclatante wijze be wezen. Overigens staan Engeland en Amerika zelf voor ernstige binnenland sche crises en de vraag is niet, of zij bij machte zijn, het bolsjewisme voorschrif ten te stellen, doch hoe lang het hun zal gelukken, de bolsjewistische revolutie in hun eigen landen te verhinderen. Zooals tot dusver nog altijd in het leven der volken, is de eenige garantie voor het bestaan van een natie de eigen kracht.” FINSCH COMMUNIQUÉ Het inlichtingenbureau van de Finsche regeering heeft Zaterdag het volgende be richt gepubliceerd De pers in de verschillende landen heeft het bericht ontvangen, dat de Koning van Zweden Gustaaf V zich met betrek king tot de Finsche vredesaangelegenheid tot de politieke leiding van Finland heeft gewend. Het Finsche ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelt derhalve het volgende mede Maandag 6 Maart ontving de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken van den Finschen gezant te Stockholm, minis ter Gripenberg, een persoonlijk geheim telegram, waarin hij verwees naar het onderhoud, dat hij dienzelfden dag met den Zweedschen minister van Buitenland sche Zaken had gehad. In dit gesprek heeft minister Günther ook de meening van Koning Gustaaf meegedeeld, dat het wenschelijk is het eenmaal gevestigde W|,^- - M

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1