Finland acht de eischen van Moskou onaanvaardbaar Tegenaanvallen tusschen Proskoerof Tarnopol Dmrfag 21 Maart. No. 1S7SO. 1944. Keuringen het en De toestand aan Oostfront BINNENLAND AGENDA SPORT STADSNIEUWS Landwacht Nederland Een kostelooze opleiding VERDUISTEREN Van 19.00 uur tot 6.30 uur Voortdurende gevechten bij Smerinka Hechte militaire samenwerking Duitschland-Hongarjje OOSTLAND ROEPT! en Z.O.-Europa Standpunt der Finsche regeering De uitbarsting van den Vesuvius Reorganisatie in Midden- Uitreiking distributiebescheiden Betreden van het spergebied BURGERLIJKE STAND ’TM HAAGSCHE COURANT B.M.T.-ELFTALLEN: Sovjetünie is een telefoonverbinding met de buitenwereld 3 b H. A. van Voor ons Volk In de eerste week van deze maand is, buiten alle collectes om, voor onze minder bedeelde volksgenooten een bedrag van ƒ45.677.89 bijeen gebracht. Voor hen die hun offer per giro willen brengen, zij ver meld dat het gironummer van W.H.N. is 5553. Vijandelijke gevechtsgroep bij Cassino ingesloten Ja, ook jou. Europa heeft boeren noodig, veel boeren, om de uitgestrekte gebieden in het Oosten te bewerken. Germaansche boeren moeten het zijn. Kerels, die weten van aanpakken en die, als het noodig mocht zijn, hun grond kunnen verdedigen. Ook Jij kunt boer worden. In den Ger- maanschen Landdienst worden jongens en meisjes van 14—16 Jaar opgenomen, die later in het Oosten willen koloniseeren. Meld Je daarom aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9 Utrecht MELKRANTSOEN VOLLEMELKGEBIED: Met ingang van 18 Maart is de hoeveel heid volle melk, welke in het z.g. volle melkgebied op den taptemelkbon mag worden afgeleverd, wederom gebracht op 1} liter, inplaats var. 1 liter per bon. Handelaren in het bovengenoemde gebied moeten derhalve op de thans geldige bon nen. taptemelk 13 en taptemelk 14 IJ liter volle melk per bon afleveren. TE WATER GERAAKT: Aan de Troel- strakade nabij de brug aan den de la Rey- weg, geraakte gisteravond om ongeveer half elf de 68-jarige H. J. Hendriks, wo nend aan de Steijnlaan door de duister, nis misleid, te water. Op het hulpgeroep snelden bewoners van den Marktweg toe, om hulp te verleenen. Door moedig en rustig optreden slaagde de heer H P. Carnal, Marktweg 371, er, met assistentie van buren, in, den ouden baas, nadat deze ongeveer een kwartier in het water had gelegen, weer op het droge te brengen. Door den Geneeskundigen Dienst werd de drenkeling naar zijn woning vervoerd. I IN HET GEHEELE LAND IN ACTIE Het stafkwartier van de Landwacht Ne. derland deelt mede: Met ingang van he den is de Landwacht Nederland in het geheele land haar dienst begonnen. Zoo- als reeds gemeld, zijn de Landwachters kenbaar aan een rooden armband met het opschrift „Landwacht”. Zij hebben politie, bevoegdheid en kunnen alle in burger gekleede personen zoowel overdag als des naehts, aanhouden, om hen op wapens en ter identificatie te onderzoeken. Nogmaals wordt er nadrukkelijk op ge wezen, dat bij correct en nauwkeurig op volgen der bevelen geen enkele onschul dige volksgenoot iets te duchten heeft. Integendeel, de Landwacht Nederland is juist in het leven geroepen om ons volk mede de orde en rust te verzekeren, waar, op het prijs stelt. De plaats gehad heb bende gebeurtenissen, de aanslagen op onze voedselvoorziening, overvallen op distributiekantoren, politieke moorden, roofovervallen, enz., stuiten de overwel digende meerderheid van ons fatsoenlijk volk tegen de borst. De Landwacht Ne derland wil het hare er toe bijdragen deze Amerikaansche beschavingsvormen met wortel en tak uit te roeien. Het Neder - landsche volk kan hiertoe ook zelf bij dragen door de Landwacht Nederland voorkomend tegemoet te treden en de ge geven bevelen stipt op te volgen. af, schoten een boot in brand en bescha digden een andere zoo zwaar, dat zij ver loren geacht kan worden. Daarmede heeft de onder bevel van Kapitën-Leutnant Behrens staande formatie binnen enkele dagen 5 vijandelijke torpedomotorbooten tot zinken gebracht en 2 zwaar be schadigd. Vèrdragende batterijen der marine be schoten in den afgeloopen nacht de Engel, sche kust en vijandelijke schepen voor Dover. Het officieele inlichtingenbureau te Helsinki heeft hedenochtend een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin de Sovjet-Russische wapenstilstands voorwaarden onaanvaardbaar worden genoemd De Finsche regeering heeft, zoo wordt in het officieele communiqué gezegd, op 29 Februari den Rijksdag mededeelmg kunnen doen van de wapenstilstandsvoor. waarden, die staatsraad Paasikivi van ae Sovjet-gèzante in Stockholm had ontvan gen en die reeds eerder gepubliceerd zijn. Toen de aanvaarding dezer voorwaaroen in den voorgelegden vorm niet in aanmer. king was gekomen, had de Finsche regee ring toch niet de mogelijkheid van ver dere onderhandeiingen van de hand wil len wijzen Derhalve heeft zij den Rijks dag voorgesteld het contact voort te zet ten. De meerderheid van den Rijksdag heeft de opvatting der regeering goedge keurd. Aan de Sovjet-Russische regeering werd medegedeeld dat de wapenstil standsvoorwaarden nauwkeurig waren be studeerd en werd voorgesteld, dat de Fin. sche regeering de mogelijkheid zou wor den gegeven haar eigen meening tot uit drukking te brengen omtrent alle met de voorwaarden in verband staande proble men. De Sovjet-regeering heeft echter het antwoord der Finsche regeering volkomen onbevredigend genoemd In haar ant woord deelde zij mede, dat de overhan digde wapenstilstandsvoorwaarden be schouwd moesten worden als minimale en elementaire voorwaarden en dat eerst na de aanvaarding daarvan de mogelijk heid bestond om te onderhandelen omtrent het staken der vijandelijkheden. Voorts eischte zij een positief antwoord binnen een bepaalden termijn. Daarop heeft ministerpresident Linko- mies in de geheime Rijksdagzitting van 14 Maart, waarin hij het Finsche voorstel, benevens het uit Moskou ontvangen ant woord bekend maakte, vastgesteld, dat er onder deze omstandigheden geen andere mogelijkheid bestond dan een afwijzend antwoord op de eischen der Sovjet-Unie te geven, In het antwoord aan de Sovjet-Unie heeft de Finsche regeering er opnieuw op gewezen, hoe noodzakelijk het voor den Finschen Rijksdag geweest zou zijn nauw, keuriger te worden ingelicht omtrent de formeele interpretatie der verschillende punten, alsook omtrent den feitelijken in houd der voorwaarden. Ondanks haar streven tot herstel van de vreedzame be trekkingen heeft de regeering het echter niet mogelijk geacht de voorwaarden, die het bestaan der natie diep zouden be ïnvloeden, van tevoren aan te nemen, zon der eerst zekerheid te hebben omtrent haar inhoud en haar interpretatie. De lavastroomen van den Vesuvius dreigden Zondagavond over de Noorde lijke helling uit te vloeien. San Sebas- tiano en Masso de Simmare zijn de dor pen, die het eerst bedreigd worden. 500C Bewoners der beide dorpen zouden nog voor middernacht geëvacueerd worden. Naar de Britsche berichtendienst uit Napels meldt zijn reeds 2 dorpen door de lavamassa’s bedolven. Er zouden geen slachtoffers zijn. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Sedert geruimen tijd is er reeds sprake van ge weest. dat de deelneming van de landen in Zuidoost- en Midden-Europa aan den oorlog geactiveerd zou worden. Ookeenige bezoeken aan het hoofdkwartier van den Führer wezen er op, dat de besprekingen dienaangaande begonnen waren. Gister middag heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, ge zant Schmid in de persconferentie te Ber. lijn gezegd, dat de gebeurtenissen in Zuid. oost-Eupropa niets geheimzinnigs hebben en dat men er rustig en openhartig over spreken kan. De ontwikkeling van den oorlog heeft een organisatie en een nieuwe opstelling van alle beschikbare krachten noodzakelijk gemaakt. Na wederzijdsch overleg hebben Duitschland en zijn bond- 1 genooten in het Zuidoosten en Midden van Europa besloten alle krachten voor den oorlog te mobiliseeren en tot nog nau were samenwerking over te gaan. Op den voorgrond zal hierbij waar, schijnlijk een zeer hechte militaire samen, werking tusschen Duitschland en Hon garije komen te staan, waartoe de inlei dende maatregelen, zoowel op politiek als op militair gebied, reeds genomen zijn. Over eenige dagen zullen deze maatrege len ook naar buiten toe zichtbaar worden. VAREN, DAT IS LEVEN I Jan Salie zit thuis bij moeder te kienen Een kerel vaart uit met de Kriegsmarine Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtin gen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West für Germ, Frei- willige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersafzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5, Nebenstellen, Amsterdam: Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56. Groningen: Heerestraat 46, Enschede: Hengeloschestraat 30 en Heerlen, Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in I^derland. WOENSDAG 22 MAART Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant". Voordracht over; „De Dierenriem". 15.45 u. Bijz voordracht over: „Op andere planeten’’. 19.30 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Alex Schellevis, 19.30 u. Stadsschouwburg. „Mit meinen Augen”. 19 u. Princesse-schouwburg. „De groote onbekende". 19.15 u. Geb. voor K. en W. Volksconcert door het Residentie-orkest o. 1. v. Willem v. Otterloo. Solist Adolphe Pot, viool, 19.30 u. Diligentia. Zang- en vertel- middag 14.30 u. Piano-avond Erik Then-Bergh, 19.30 u. Gebouw Effatha (Voorburg) Concert door Kamersympho- nie-orkest „Lyra Antiqua” o. 1. v. Hein ’s-Gravesande. Solist Hans Schouwman, piano. 19 30 u. Metropole. „Daar hou den de vrouwtjes van’’. 14 en 19.30 u. Scala. „Het lied van alle tijden". 19.30 u. Ned.-Duitsche Kultuurgem. (Buiten hof). Liederenavond Corry Bijster. 19.30 u. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehou den worden op Za terdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Am sterdam, Dam 4, en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag in een der zalen van Amicitia, Westeinde 15, waar iedere ge zonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S. S., S. S.- Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger maansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zjjn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmeldcn en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstelle der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 50 en eveneens bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Ten Noordooster; van Nikolajef hadden I vrij zwakke vijandelijke aanvallen geen I resultaat. Aan den benedenloop van de Oekrainsche Boeg werden Sovjetbruggen. hoofden door tegenaanvallen opgeheven of verkleind. In het penetratiegebied tus schen den middenloop van de Oekrain sche Boeg en den Dnjestr kwam het al leen bij Smerinka tot hevige nog voort durende gevechten. Onze luchtmacht bracht met sterke formaties gevechts- en slagvliegtuigen den naar den Dnjestr op- rukkenden bolsjewieken zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Tusschen Proskoerof en Tarnopol drongen onze tegenaanvallen de vijandelijke stellingen binnen. Sovjetstrijdkrachten werden uit een geslagen, een leemte in het front ge sloten. In het gebied van Krzemieniez en bij Kowel nam de hevigheid der vijandelijke aanvallen toe. In zware wisselvallige ge vechten werden 18 vijandelijke pantser wagens stukgeschoten of buitgemaakt en een bolsjewistische gevechtsgroep, die in Kowel was binnengedrongen, vernietigd. Ten Zuiden van de Pripjet mislukten tusschen Styr en Goryn herhaalde bolsje wistische aanvallen, Van de rest van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechtsactie gemeld. In de zware gevechten in den Noorde lijken sector van het Oostelijke front heeft zich de 2de compagnie van de 502de zware pantserafdeeling onder bevel van den eersten luitenant von Schiller bijzon der onderscheiden. Van het landingshoofd van Nettuno wordit slechts levendige verkennings- en stoottroepbedrijvigheid gemeld. In de stad Cassino bloedden ook gisteren weer alle vijandelijke, door sterke pantser- strijdkrachten gesteunde, aanvallen in het afweervuur der dappere verdedigers dood. Noordwestelijk van de plaats werd een vijandelijke gevechtsgroep ingesloten. De verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van de onze. k In de middaguren van 20 Maart vlogen formaties Amerikaansche bommenwer pers met krachtige jagerbescherming Zuidwest-Duitschland binnen en onderna men terreuraanvallen op Mannheim, Lud wigshafen en voorsteden van Frankfort am Main. Hierbij, alsmede bij vluchten boven het bezette gebic^ in het Westen en aan het Italiaansche front werden 24 vijandelijke vliegtuigen vernield Eenige vijandelijke vliegtuigen ondernamen stoor, vluchten boven het Ruhrgebied en Zuid- Duitschland. Beschermingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi sloegen In het Kanaal een aanval van Britsche torpedomotorbooten het op verdere onderhandeiingen aan dringen. Volgens de eerste Anglo-Ameri- kaansche reacties op dit Finsche commu niqué stelt men zich zoowel te Londen als te Washington op het standpunt, dat Finland de rechtstreeksche voorwaarden heeft verworpen. Finsche persstemmen over het communiqué Het officieele communiqué over het ver loop der besprekingen met de Sovjet-Unie wordt door de „Helsingin Sanomat" een belangrijke basis genoemd voor een ver dere objectieve beoordeeling van de vredeskwestie, zoowel in het binnenland als ook in het buitenland, ofschoon er nog lang niet alles mo vervat is, wat tusschen den Rijksdag en de regeering geschied is. Wat de Finsche regeering eischt, n.l. ver krijging van zekerheid omtrent de betee- kenis en den inhoud der Russische voor waarden, wordt algemeen onderschreven. De „Karjala” constateert, dat de aan vaarding van de Sovjet-voorwaarden neergekomen zou zijn op een onvoorwaar-1 delijke capitulatie. Finland zou daarmede bij wijze van spreken zelfmoord hebben I gepleegd teneinde het gevaar uit den weg te gaan van doodgeslagen te worden. Het lot van Finland is gebonden aan den al- gemeenen toestand, en aan den afloop van I den algemeenen oorlog Eén ding is on-1 weerlegbaar duidelijk: Wanneer de oor log zal moeten worden voortgezet, is iedere Fin zich er van bewust, dat er geen andere mogelijkheid geweest is Daarmede heeft men ook voor de toe komstige geslachten een zuiver geweien. Thans moet de dappere geest van den winteroorlog weer opstaan en men moet de koude werkelijkheid onder oogen zien. De juiste conclusie moet zijn allen wan kelingen uit den weg te gaan. Ofschoon het geheele vredesoffensief, dait alleen het Finsche volk en het buitenland on- noodig nerveus heeft gemaakt, in het I zand is verloopen, is het noodzakelijk ge- I weest om helderheid in den toestand te doen ontstaan. I Het si'.udeeren op lateren leeftijd brengt groote bezwaren met zich mede, vooral als men overdag moei werKen om dan ’s avonds zich nog in de boeken te verdiepen. Al heel wat prachtig opgezette studieplannen vielen in duigen, omdat ofschoon <:e jast en de aanleg aanwezig waren, de omstandigheden het niet toe lieten alles tot een goed einde te bren gen. Zij, die zich tot het Langemarck- Studium wenden, krijgen de kans zich geheel te ontplooien. De opleiding is kosteloos en opent den weg to>t alle be roepen, waarvoor een middelbare vak- schoolopleiding, bijv, aan M.T.S. of aan een akademie voor beeldende kunsten of een universitaire studie noodig is. Naast de eigenlijke vakopleiding ontvangen de deelnemers nog een breede algemeene ontwikkeling, die hen in staat stelt zich later in elke positie thuis te gevoelen. Zij, die voor plaatsing bij het Lange- marck-Studium in aanmerking willen ko men, kunnen zich hiertoe aanmelden bij he* Langemarck-Studium, Lange Vijver berg 8, den Haag. Zij ontvangen dan een oproep voor een z.g. schiftingskamp al waar vastgesteld wordt of zij voor een verdere studie geschikt zijn De deelne ming staat alleen open voor jongelui van 16 t°t 24 jaar, ook indien ze in Duitschland werken. Bij onze vrijwilligers. Slechts weinige meters voor de t°t stand gebracht (S.S.P.K.-Atl. H.) AANRIJDING: Gistermiddag omstreeks 1 uur heeft aan de Mient. ter hoogte van de Perenstraat, een aanrijding plaats ge had tusschen een tramrijtuig van lijn 5 en een voetgangertje, den 6-jarigen J. V. uit de Notenstraat. Het ventje liep een hersenschudding op en is opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. DIEFSTAL: Verdacht van diefstal van drie damestasschen in de R.K. kerk aan het Bezuidenhout is aangehouden de 16- jarige bakker J. H. v S. Door open sluiting van de straatdeur heeft men zich toegang verschaft tot een perceel aan de Bilthovenschelaan. De inhoud van een kleerenkast werd ontvreemd. De los werkman K P. M. werd aangehouden, verdacht van diefstal van rijwielen, één dezer dagen gepleegd in een der buiten wijken van de stad MR. 0. J. J. DE JONCHEEREt: De oud- vice-president der Haagsche rechtbank, mr. C J. J. de Joncheere, is op 75-jari- gen leeftijd overleden. De begrafenis zal morgen te 1.30 u. plaats hebben op Oud Eik en Duinen. Aan het Bureau van de Staatsrecherche, Laan Copes van Catten- burch 37 bevindt zich een aantal rijwie len, vermoedelijk van diefstal afkomstig. Inlichtingen deze week tusschen 9 en 12 uur. I KRACHTSPORT WORSTELKAMPIOENSCHAPPEN: De Ned. Krachtsportbond heeft een aanvang gemaakt met de verwerking van de kam pioenschappen worstelen 2e klasse. De uitslagen luiden: Vedergewicht kampioen: Kloosterman (Sandow, Zaandam), 0 straf- pnten; 2. Schaap (Halter, Utrecht), strafp.; 3 Prompt (Simson, alhier) strafp. Lichtgewicht kampioen: Gou- driaan (Olympia, Utrecht), 0 strafp.; 2 Steensma (Simson alhier), 3 strafp.; 3. De Nijs (Halter, Utrecht). 4 strafp. VOETBAL HULDIGING B.M.T.-ELFTALLEN: In verband met het behalen van het kam pioenschap in de reserve 3e klasse en in de le klasse der onderafdeeling (voor de 2e maal in successie) werden het 2e en 3e elftal van B M.T. gehuldigd in „Ami citia”. ATHLETIEK WEENINK WINNAAR TE BEVERWIJK: Te Beverwijk werd een veldloop over 4 km. gehouden. Winnaar werd in de A- en B-klasse Weenink (Suomi) 13 min. 54.1 sec.; 2 de Ruyter (Volewijckers) 13:56.9; 3. J. Koopman (Haarlem) (B.- klasser) in 14:12.4 J. Meijer (Me teoor). In de C-klasse won A, Kist (GAC) in 14:36.9 In de D-klasse zege vierde L Kaptein (RK Holland) in 15:27.-. Morgen zijn van 8.3016.30 in het Cen trale Uitreikingslokaal (Groot Hertogin- nelaan hoek Laan van Meerdervoort) en in het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 voor de uitreiking van levensmiddelen kaarten, tabakskaarten en toeslagkaarten aan de beurt: Postem t/m Ruiterl. In het bijkantoor Schevéningen, Oost- straat 1 (van 916 uur) en in het bijkan toor Benoordenhout, Ruychrocklaan 178 (van 8.4512.30 en van 1416 uur) zijn morgen aan de beurt Daim t/m Fri. Met den meesten nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat het betreden van het door de desbetreffende borden aangegeven spergebied, dat o. m. het geheele duinterrein in deze gemeente omvat, zonder geldige vergunning (Aus- weis) ten strengste verboden i s. Overtreding van dit verbod is straf baar en kan bovendien levensgevaar opleveren. Voor het verkrijgen van een Ausweis dient meri zich te wenden tot den waar nemend politiepresident, alhier, bureau Ausweise, Laan Copes van Catten- burch 4b. De burgemeester van ’s-Gravenhage WESTRA. Stopzetting reizigersverkeer aan Engelsche Zuidkust In Engeland is bekendgemaakt, dat binnen de eerstvolgende 10 dagen de voorbereidingen voor een volkomen stop zetting van het reizigersverkeer aan de geheele Zuidkust en de helft van de Oostkust van Engeland gereed moeten zijn. Het gaat hierbij om een terreingordel langs de kust ter breedte van 16 km. BEVALLEN: J. C van Rijswijk geb. Roeleveld. d. P. Kuiper geb. Krom menhoek. z G. M. F. Alberts geb. Put ters, d. M. W Pleuel geb. Keuskamp, d. P. Uding geb. Waandérs, z. H. Arnold geb. Ruhl. d. P. J. M. Nooder geb. van Poelje, z. M. A van Ruth geb. Bakker, d L. J. Kerstens geb. Havranek, d. A. H. Verschoor geb. van der Weide, z. W. B. Molier geb. van Terwisga, d. M van Dooren geb. Kouwenhoven, z. G. G. Minnee geb. Morriën^ z. A. J. Gelissen geb. Bos mans, d. W. Bitter geb. van Bohemen, d. C. W Corsmit geb. Mejan, z. J C. Dekker geb. Leeflang, z. C. Har- teveld geb. Ros, d. A. C. van Geen geb. Walther, d. E. van Olst geb. Riksen, d. Th. M. Derksen geb. Scheer, d. P. J. van der Zande geb. Beekman, z. A Huisman geb van Eek, z. J. B. Castendijk geb. Oosterwijk, d. W. van der Zwan geb. Harteveld, d. M. C. G. van der Valk geb. Kraan, d. L. C. Sjouken geb. van Beek, d. G M. van Berkel geb. van Zonneveld, d. H. A A. Hagelen geb. Sietmann, z. - Lodewijk geb. Schepers, z. M. Schel geb Mathlener, d. Ch. P. Os geb. van Zeijl, d. C. Stadhouder geb. van Gameren, d. H. J. M. Stein geb van der Snoek, z. A. P. Reijn- dorp geb van Diemen, z. Th. M. Teeuwisse geb. Westijn, d. J. W. Bij— leveld geb. van der Goorbergh, 2d. A. A. van Achterberg geb. van Evert, z. P. A. Kalkman geb. de Jong, d. A. J. van Driel geb Elenbaas. z. L. F. Bis- schop geb. Alblas, d. D. Rozemulder geb. van Aggelen, z. C. A J. Schouw geb. Bakker, d. J. C. Rueck geb. Dijk stra, z. P. J M. de Vaan geb. Ver meulen, z. OVERLEDEN: C. Coppe weduwe van J. H. Bijl, 78 j. J. M. Havelaar, weduwe van A. Browne. 85 j. J. H. J. Janssen, weduwnaar van J B. Eichelsheim, 83 j. J. A. Griese. echtg. van H van Vliet, 77 j. J. L de Vroome, man van R. M. Klamer, 75 j. A. C. van den Heuvel, vrouw van H. L. Besters, 59 j. H. F. J. Otterloo zoon 2 mnd. J. Blok, man van H J Meijerink. 63 j. A. van Gin- neke, weduwnaar van J. G. Borgdorff, 92 j. J. M. Lamers, weduwe van A. Smolders, 67 j. J. van Baak, weduwe van C. Didier, 83 j. A. Reinhard, weduwe van J. A. Dat, 73 j. C. A. Vos man van A. Krietemeijer 76 j C Bruines vrouwvan J. J. le Brun 66 j. Y. M. Beelaard. dochter, 3 j. M. H. Lieftink, vrouw van C. W. G. van de Poel, 34 j W. de Jong, zoon, 4 weken. W Muizelaar. weduwe van J. Etienne, 78 j. A J. G. Kouwenberg, man van J. Nuberg, 75 j. W M. F. van der Meer, ongeh. vrouw, 53 j. C. M. Klercq. ongeh vrouw 72 j. Groote distancieeringibeweging in het Zuiden „Achter de groote Duitsche distan- i cieeringsbeweging in hét Zuidden van het Oostfront worden dagelijks de leidende I gedachten van de Duitsche bevelvoering I duidelijKer zichtbaar”, zoo schrijft Martin I Hallensleben, de militaire correspondent Ivan het D.N B., in zijn beschouwing van gisteren over den toestand. Verder schrijft hij Bij de bewegingen, die de Duitschers sedert weken in den I Zuidelijken sector en tevoren in den Noordelijken sector van het Oostfront ;en uitvoer hebben gelegd, en ongetwijfeld I nog verder zullen uitvoeren, gaat het om I meer dan alleen maar correcties van het I front. De Duitschers maken daarbij als wapen gebruik van het door hen ver- I overde gebied, waarbij zij den numeriek overmachtigen tegenstander hebben ge dwongen tot een vermoeienden, verliezen opleverenden marsen met aanbod van een kans op de mogelijkheid van een vernie tiging van aanzienlijke deelen van het Duitsche veldleger. De Sovjets staan nu in de ,,doode ruimte” zonder één enkelen vernietigings- slag te kunnen toebrengen aan de Duit schers. Weliswaar kan nog geenszins ge zegd worden, dat zij moegestreden zijn, het feit echter, da‘ zij militair geen enkele I maal gekomen zijn tot het effectieve suc ces in den zin van ten minste een om singelende gedeeltelijke beslissing, na zoo veel moeite, ontberingen in het binnen land en uiterst zware offers aan goed en bloed aan de telkens veranderende fron ten, heeft voor hen noodzakelijkerwijze de beteekenis van een aankondiging der beslissing. De Duitschers trachteh en dat is klaarblijkelijk de beteekenis van hun huidige onderneming in den Zuidelijken sector hét platform in het leven te roepen voor een even verrassende als energieke oplossing van alle militaire I problemen, zooals die door den oorlog opgegeven worden Bij beschouwing van het Oostfront vallen daarbij 3 posities ten minste op het oogenblik bijzonder op: de Krim, de ruimte van Witebsk en de Narwa-sec- tor. Het schijnt hier te gaan om integree- rende bestanddeelen der ingehouden kracht van de Duitsche formaties Over het geheel krijgt men den indruk van een stabielen toestand in het Oosten. Weliswaar trachten de Sovjets thans met alle middelen den Dnjestr te forceeren, voorshands schijnt het echter alsot de Duitschers niet voornemens zijn zich hier van den tegenstander los te maken Ook in andere gebieden, die hierop aansluiten, zooals het gebied ten Oosten van Tarnopol en aan den middenloop van de Boeg, worden Duitsche tegenaanvallen met plaatselijk gelimiteerde doelstellingen met succes voortgezet. Mogelijk is. en dit kan zelfs als stellig beschouwd worden, dat zij ten doel hebben de slijtage van de bolsjewistische aanvalskrachten zoo inten. sief mogelijk ten uitvoer te leggen. Het u;eenslaan van versche'oene bolsjewisti sche infanteriedivisies ten Oosten van Proskoerof door Duitsche tankformaties spreekt een duidelijke taal. Tegelijkertijd zegt dit feit ook een en ander over de onverminderde trefkracht der Duitschers ter plaatse, waar hun het bevel tot den aanval wordrt gegeven. FINLAND'S STANDPUNT In een beschouwing van den Ned. Cor- resp. Dienst uit Berlijn over het stand punt. van Finland wordt o.a. gezegd: Het Finsche antwoord houdt ondanks allen druk, welke vooral van Amerikaan sche zijde op Finland is uitgeoefend, in elk geval niet in dat de Finsche regee ring deze voorwaarden (van Moskou) aanneemt. Aan den anderen kant lijkt het ook onwaarschijnlijk, dat Finland met een botte weigering heeft geantwoord. Men is waarschijnlijk het dichtst bij de waarheid, wanneer men aanneemt, dat de Finsche regeering van de gelegenheid heeft geprofiteerd, om oog eens bij het Kremlin aan te dringen op een vergelijk door middel van rechtstreeksche bespre kingen in plaats van een eenzijdig dic taat. Volgens de laatste persberichten uit Moskou wordt het Finsche antwoord mo menteel in het Kremlin bestudeerd Te Helsinki is officieel tegengesproken, dat de Vereenigde Staten de diplomatieke relaties met Finland zouden hebben af gebroken, omdat dit land de Sovjeteischen niet zou hebben ingewilligd. In een te Helsinki gepubliceerd offi cieel communiqué, waarvan de tekst he denmorgen bekend geworden is, wordt gezegd, dat Finland niet op de eischen der Sovjet-Unie is ingegaan, ook al blijft

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1