No. 18751. Nieuwe groote aanval Londen Woensdag 22 Maart. 1944. Keuringen BINNENLAND OD STADSNIEUWS Finlands fiere houding en en KERKNIEUWS JUBILEUM G.G. EN E.B. - VOORBURG Zware gevechten bij Brody WitebskSmerinka ontruimd Verklaring van Tojo. „WEEK VAN DE WERKENDE JEUGD” Nieuwe rantsoenbonnen rantsoenkaartjes Mededeeling van Moskou BURGERLIJKE STAND 22 Maart BEVALLEN; W. M. Post geb. Geurse, Washington en Eire De jeugd vooraan Uitreiking distributiebescheiden De oorlogsinspanning in Zuidoost-Europa HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT niet worden naar getuigen z. T voortzetten van zwaar is, maar Het en toegekende Boelgarije en de oorlog Dnes” In de mijnen van Zuid-Yorkshire hébben gisteren 14.500 man het werk neergelegd. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehou den worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4, en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag in een der zalen van Amicitia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amers foort, Landstorm htederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zjjn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstelle der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 50 en eveneens bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag. de hand MAN TE WATER GERAAKT EN VER. DRONKEN: Gisteren is uit het water langs den Zwarteweg opgehaald het stof- VERDUISTEREN Van 19.00 uur tot 6.30 uur Maan: 22 Maart op 6 07 u„ onder 16.09 u., 23 Maart op 6.38 u onder 17.35 u. Nachtdienst dokters tusschen 22 u en 7 tt. No. 113058 30 van Aanvallen op Castino kosten den vijand aanzienlijke verliezen gra- die in den de Ministerpresident Tojo neeft vandaag in het Japansche parlement o.a. verklaard, dat de militaire situatie gedurende de af- geloopen 6 weken zeer ernstig is gewor den. In den Stillen Oceaan heeft de vij and uit alle macht aanvallen ondernomen op de Marshall-eilanden en de Marianen. Al zijn de Japansche troepen er in ge slaagd den vijand aan de voorste front linie terug te slaan, het spreekt toch van zelf, dat de vijand met overmachtig oor logsmateriaal zal blijven trachten, door offensieven een succes te behalen. Het Japansche Rijk staat dan ook voor be slissende gevechten, van welker afloop het lot van het land afhankelijk is Er is thans geen verschil meer tusschen het voorste gevechtsfront en het thuisfront. In deze eenheid ligt echter tegelijkertijd de sleutel voor de definitieve overwin ning ONTWIKKELING GEREF. LEVEN: Naar wij vernemen, is de eerste vergadering van het comité tot ontwikkeling van het Geref leven hier ter stede, die a.s, Zater dagmiddag zou worden gehouden door bijzondere omstandigheden voorloopig uit. gesteld Evang. Lutn Kerk. Aangenomen naar ’s-Gravenhage (vac-dr. C. Riemers) ds. A. W C de Wit. Delft. Zaterdag 1 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Electriciteits Maat schappij te Voorburg door de Gemeente werd overgenomen. In 1919 kwam dus het gas- en electriciteitsbedrijf onder één directie. Tot voordien was het electrici- teitsbedrijf een particuliere onderneming, onder leiding van den heer Knokke van der Meulen. Tevens zullen op denzelfden dag een tweetal ambtenaren, n.l. de heeren G. Prummel technisch hoofdambtenaar en Z. Boel commies, het feit herdenken, dat zij 25 jaar geleden in dienst zijn getreden van het Gemeentelijk Bedrijf, BEGRAFENIS MR. C. J. J. DE JON. CHEERE: Vanmiddag heeft op Oud Eik en Duinen de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijke overschot van den vice-president der Haagsche rechtbank mr. C. J. J. de Joncheere Van dit col lege deden van hun belangstelling blijken de president mr. Rueb, de vice-president mr Feith en Kuhn en verschillende rech ters. In de aula heeft allereerst mr. Rueb het woord gevoerd en den ontslapene ge schetst als een sympathiek mensch die van een groot beleid bij berechting van delicten heeft doen blijken. Namens het parket sloot mr. Blok zich bij deze woor den aan en zeide, dat men de herinnering zal behouden aan een bekwaam rechter en een vriendelijk mensch. Een neef zegde dank voor de belangstelling. Onder de bloemstukken was een krans van de Haag, sche rechtbank felijke overschot van den 32-jarigen P. C H. uit de Hondiusstraat, die sinds 19 dezer werd vermist. De man is vermoe delijk door de duisternis in het water geloopen en verdronken. KOLENRANTSOEN ONRECHTMATIG AANGEVULD: Gisteravond werd de 36- jarige grondwerker K R. op heeterdaad betrapt bij het stelen van kolen van het emplacement aan de Duinstraat. De man wordt er van verdacht meermalen derge lijke diefstallen te hebben gepleegd. Hij is aangehouden. MANIFESTATIE IN HET CONCERT GEBOUW TE AMSTERDAM. De Haagsche inzet voor de „Week van de werkende jeugd’’ vond gisteravond in Pulchri Studio plaats met een bijeenkomst georganiseerd door de afdeeling Jeugd van het Nederlandsche.Arbeidsfront. Voor de jeugdige werkers werd het woord ge voerd door den heer W Krijgsman, dienst leider Jeugd voor de provincie Gelderland Spr. trok een parallel tusschen de lente, der. tijd van het beginnende leven en de jeugd, die aan de poort van het leven staat. Eenige jaren geleden had de Neder- landsche jeugd geen’ toekomst. Werkloos heid grijnsde haar tegemoet, waardoor zich een geest van onverschilligheid kon vastzetten en ze openstond voor allerlei verkeerde invloeden, Negermuziek was in zwang en het Marxisme vond vruchtbaren voedingsbodem. Spr, betoogde met klem, dat dit niet meer terug mag keeren De jeugd van heden is het volk van morgen en daarom heeft het Nederlandsche volk ten aanzien van de jeugd groote verplich tingen Men is er niet met een verbod zich des avonds op straat te mogen be vinden. Als eischen. welke de jeugd stelt noemde spr. krachtdadige uitroeiing van bolsjewisme en kapitalisme, het komen tot vrije beroepskeuze, hulp aan begaafden, algemeene vacantieregeling, sport als ontspanning na arbeid, medische verzor ging in de bedrijven en erkenning van het recht op arbeid. Wil de jeugd even wel daarop aanspraak maken, dan dient zij zichzelf den eisch te stellen van gees teshouding te veranderen en te werken voor de volksgemeenschap. De heer Krijgsman besloot niet een beroep om zich aan te sluiten bij de jeugdgroepen van het N.A.F. Ook de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid” had een aandeel aan den avond. Het programma, door haar verzorgd vermeldde het optreden van het kwintet Jack der Kinderen, de de- clamatrice Elly Pols, den xylophonist Daranti er. het jeugdduo Paul en Piet. Allen vonden een aandachtig gehoor en werden beloond met hartelijk applaus. Museum wurm w„., KurKgeoouw. Aangezien de St Stevenskerk te Nijme gen door 't bombardement zwaar is ge teisterd, is de Nederl. Hervormde Ge meente van haar kerkgebouw beroofd. Lei oplossing is gevonden, doordat van gemeentewege de Mariënburgkerk. die den laatsten tijd als gemeentemuseum dienst deed, ter beschikking is gesteld. De Mariënburgkerk, in de 15de eeuw gebouwd, is het eenige overblijfsel van een zich vroeger daar bevindend kloos ter. V' T het laatst is er in 1591 de Mis gecelebreerddaarna heeft het kerkgebouw in den loop der eeuwen andere bestemmingen gehad. t (C.N.F .-Bouvet) JEUGDIGE INBREKER GEGREPEN: De 17-jarige jongen J. J. F. de B. trachtte enkele gouden sieraden te verkoopen het geen argwaan wekte. De jongeman werd aangehouden en zoo kwam uit, dat hij schuldig was aan een drietal inbraken, t.w in de Wolmaransstraat. Muiderberg- straat en aan den Loosduinscheweg. Hier bij had hij behalve de gouden voorwerpen die hij nu aan den man wilde brengen, kleedingstukken en levensmiddelen weten buit te maken r’atton vervangen De Britsche berichtendienst meldt uit een vooruitgeschoven hoofdkwartier der Geallieerden in Italië: Naar officieel is medegedeeld, is luitenant-generaal Patton afgezet als bevelhebber van het 7de Ame- rikaansche leger. Zijn opvolger is gene raal-majoor Alexander M. Batch, die voor heen het bevel over de troepen op Guadal. canar voerde. De naam van luitenant-generaal Patton werd genoemd in verband met een inci dent dat zich in December van het vorig jaar voordeed. Hij had toen een soldaat in een hospitaal een oorvijg gegeven en tegen een anderen soldaat een dreigenden toon aangeslagen. Later verklaarde gene raal Eisenhower, dat Patton een repri mande had gekregen. Het Amerikaansche ministerie van Oor log heeft medegedeeld, dat luitenant-gene. raai Patton het bevel over „een ande» leger” zal krijgen Naar uit Napels verluidt, hebben de Anglo-Amerikaansche bezettingsautori- teiten, in verband met den naderenden lavastroom van den Vesuvius, gisteravond de evacuatie bevolen van alle dorpen, die ten Noorden en ten Westen van den vul kaan zijn gelegen. In Noorwegen zal den 3den April om 2 uur in den ochtend de zomertijd ingaan. Met ingang van 20 Maart ’44 zijn de distributiediensten begonnen rantsoer.- bonnen en rantsoenkaartjes uit te rei ken, welke voorzien zijn van den opdruk „8-7-'44”. Van dien datum af worden geen rantsoenbonnen en -kaartjes met opdruk „15-4-’44” meer afgegeven De in omloop zijnde rantsoenbonnen en -kaar tjes met den datum 15-4-’44 blijven even wel geldig tot en met 15 April a.s De wisselbonnen „brood 1 rantsoen”, „boter 1/50 rantsoen”, „kaas i rantsoen”, „melk 1/7 rantsoen”, „taptemelk 1/7 rantsoen" en „vleesch i rantsoen", alsmede de rantsoenbonnen voor cacao en indus- trieele artikelen (brandstoffen enz blij ven tot nader order geldig. In tegenstel- ing tot de vroi j regeling kunnen de rantsoenbonnen ..15-4-’44” niet meewisse'’'’ voor nieuwe rantsoenbonnen. J. J. HOOGEWOONING t: Op leeftijd is overleden de heer J. wooning, referendaris bij het dept Radio Moskou heeft een mededeeling verspreid van het inlichtingenbureau van het commissariaat voor Buitenlandsche Zaken over de SovjetFinsche betrek kingen. Daarin wordt o.a. gezegd, dat de Sovjetregeering de opmerkzaamheid der Finsche regeering erop heeft geves tigd, dat de wapenstilstandsvoorwaarden de minimale en elementaire eischen vorm den en dat slechts na aanvaarding van deze voorwaarden door de Finsche re geering, Sovjet-RussischFinsche onder- handelingen over staking der oorlogshan delingen mogelijk waren. Finland heeft echter den 17den Maart een „negatief antwoord” gegeven. De Finsche regeering heeft aldus de geheele verantwoordelijk heid voor de gevolgen op zich genomen. Muilezels, elk beladen met zes naten welke door een soldaat goed beken'! is met den weg regen en door de modder naar voorste linie worden geleid. (P.K. Biewend-H.H -St JUBILEA: De heer B. Koppenol. monteur in dienst van het G.E.B.. herdacht den dag, waarop hij vóór 25 jaar in ge meentedienst trad. Hij werd door de di rectie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhan digde Dat deel van de Nederlandsche jeugd, dat strijdt voor een nieuw Europa en doelbewust zijn weg wil gaan, heeft gister middag in een groote bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam uiting ge geven aan zijn levenswil, levensmoed en geloof in de toekomst. Niet toevallig was de dag gekozen, waarop deze jongens en meisjes hun manifestatie hielden. Immers, gisteren was het de eerste lentedag, de dag. waarop in de natuur het nieuwe leven doorbreekt Dit ook wilde de jeugd demonstreeren, zich als het ware herbo ren voelen om met nieuwe energie naar buiten te treden, eendrachtig zoekend naar een lichtende toekomst Het is de Nederlandsche Omroep ge weest, die tot het houden van dezen dag het initiatief nam Doch en dit is met klem naar voren gebracht de bedoe ling is, dat in de toekomst de jeugd zelf deze organisatie ter hand neemt. Het moet zóó worden, dat jong Neder land bij zichzelf de drang naar boven voelt komen om wegen te vinden om te kunnen getuigen van zijn idealen ri ot motto van dezen dag was gekozen „De jeugd vooraanImposant door het ge- bodene was deze manifestatie in het Concertgebouw zeer zeker. Na fanfares vond de opmarsch van vertegenwoordi gers van de medewerkende groepen ais daar waren, de Nationale Jeugdstorm, de N.A.D. en A.D.M. en de Landjeugd plaats. Hierbij werden de oranje-bianje bleuviag en de vlaggen der genoemde groepen binnengedragen Frisch en frank klonk daarna het bekende „Wij zijn jong” Een jonge man. die den jongen Nederlander personifieerde trad voor de microfoon en gaf uiting aan datgene, dat momenteel onder de jongeren leeft ge loof in een toekomst, die een gemeen schap van gelijkgestemde menschen zal doen zien, aan de verwezenlijking van dit doel, waaraan Neerland’s hope een werkzaam aandeel wil hebben strijdend tegei alles, wat verdeelt. Vervolgens declameerde een hopvrouw van den A.D.M. het gedicht van G. Kett- man jr. „Het zaad kiemt”. Het hoogte punt van het samenzijn was wel de uit voering van ’t feestgedicht: „Het lied van de jeugd” geschreven door J. A. van Kersbergen op muziek van P. Jakma Af wisselend hebben spreekstemmen en een gemengd koor van 350 personen met be geleiding van het Omroep-Symphonie-or- kest, zich doen hooren. Het geheel stond onder de bezielende leiding van P. Jakma wiens van oorspronkelijkheid getuigende composities, prachtig aansluitend aan den tekst van van Kersbergen, prettig in het gehoor lagen. Tekstdichter en componist vonden in de intense aandacht, waarmede er geluisterd werd, de grootste voldoening voor hun zoo omvangrijk werk Den uit voerenden een compliment voor hun har- monischen zang en duidelijke voordracht, die uitmuntte door voortreffelijke intona tie. Het krachtige applaus aan het slot was alleszins verdiend.Met den samenzang van „Alle man van Neerland’s stam”, werd het samenzijn gesloten. Aan de voorzijde van het podium was een fraaie omlijsting door eerste lentebo den aangebracht: daarboven prijkten de woorden: „De jeugd vooraan”. Tot de officieele gasten behoorden: de wnd. secretaris-generaal van V. en K., jhr mr. S M. S. de Ranitz, de leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg, het hoofd van de afdeeling Perswezen. Max Blokzijl de General-Arbeitsführer Bethmann. de directeur-generaal van den Ned. Omroep, ing. W A Herweijer de stafchef van den N.A.D.. Opperarbeidsleider Almenkinders. de stafleidster van den A.D.M., mej. C. W. Huigen en de stafleider van den Na- tionalen Jeugdstorm Quispel Uit Washington wordt gemeld, dat de ministers van Oorlog en Marine en hun onderstaatssecretarissen, admiraals en generaals gisteren hebben deelgenomen aan een tevoren niet aangekondigde be spreking met den minister van Buiten landsche Zaken, Huil. Ook de minister van Financiën en de voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, Norman Davis, hebben de conferentie bijge woond. Het bericht van deze conferen tie heeft aanleiding gegeven tot specu laties ten aanzien van nieuwe maatre gelen tegen Eire. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 22 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Aan den benedenloop van de Oekrain- sche Boeg vielen de Sovjets op verschei dene plaatsen vergeefs aan. Een vijande lijk bruggenhoofd werd in een tegen aanval verder verkleind. Tusscher. den middenloop van de Oekrainsche Boeg en den Dnjestr duren de zware gevechten met overmachtige Sovjetstrijdkrachten voort. Talrijke bolsje wistische aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De stad Smerinka werd volgens bevel ont ruimd. Tusschen Proskoerot en Tarnopol gin gen de bolsjewieken met sterke infanterie- en pantserformaties opnieuw tot den aan val over. In zware gevechten werden 33 vijandelijke pantserwagens vernield. Ook in het gebied van Brody leveren onze troepen zware afweergevechten met de opgerukte vijandelijke strijdkrachten. Het garnizoen van Kowel sloeg verscheidene vijandelijke aanvallen af Ten Zuidoosten van Witebsk hervatten de bolsjewieken met verscheidene divisies infanterie en talrijke pantserwagens hun doorbraakpogingen. De in verscheidene golven stormloopende bolsjewieken wer den met afgrendeling van een penetratie afgeslagen In het hooge Noorden sioeg de uit Hes- sische grenadiers bestaande bezetting van een steunpunt in den sector Kandaiaksja aanvallen van 2 bolsjewistische infanterie. regimenten met zware verliezen voor den vijand af en maakje gevangenen. Aan het Moermanfront namen Oostmarksche berg, jagers een vijandelijk steunpunt stormen derhand en vernietigden de bezetting Bij de zware gevechten in den Zuide lijken sector van het Oostelijke front heeft de Rijnlandsch-Westfaalsche pantserdivi sie zich in aanval en afweer bijzonder onderscheiden In Italië zette de vijand ook gisteren met de grootste verbetenheid zijn met zware verliezen gepaard gaande aanvallen op Cassino zonder succes voort Bij de beschieting der havens Anzio en Nettuno door onze vèrdragende batterijen werden treffers geplaatst op een vijandelijk vrachtschip. Kustbatterijen der marine namen in de Adriatische Zee voor S Gior gio 2 vijandelijke torpedojagers onder vuur, dwongen hen den steven te wenden en schoten een der jagers in brand. Stooraanvallen van vijandelijke vlieg tuigen waren in den afgeloopen nacht ge richt op plaatsen in het Rijnlandsch-West- faalsche gebied Een nieuwe groote aanval van formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op Londen veroorzaakte door het massale neerwerpen van brisant- en brandbommen wederom uitgebreide branden en verwoes. tingen. Britsche artillerie beschoot zonder succes een Duitsch convooi in het Ka naal. Vèrdragende batterijen van onze marine namen daarop Dover met waar genomen goed gevolg onder vuur. 59-jarigen J. Hooge- Li van Koloniën. De begrafenis vindt Vrijdag te 3 uur op Oud Eik en Duinen plaats. Door opensluiting heeft men zich toegang verschaft tot een wo ning aan de Zusterstraat. Weggenomen werden een zilveren horloge een gouden ketting en een gouden ring. j. C. Vallan geb. Bourquin, d. M, E. van den Berg geb. van den Broek, d. D. J. de Zeeuw geb Netten, d. H. Vlasbloem geb. van der Horst, d. C. J M Schokker geb. Jansen, d. H. van der Hurk geb van der Kooij, z. N. van Heijningen geb. Dietvorst, z. G. M Blonk geb. Saunier, z. F. H. Carrière geb Straatsma. z. C. van Asperen geb Verzaal, z. H. van Eijke- ren geb. van Erkel, d J. Rehorst geb. Veen, z. Th. J M. Olsthoorn geb. van de Laar, d. B van der Meer geb. Frie se. z en d. de Jong geb. Breines berger, d. M J. Gout geb. Buis, d. C. van der Marei geb. Trouwee, d. A. C. E. Kroll geb, van Zutphen, z. A. van den Broek geb. Soepboer, z. E. Richmond geb Farjon, d W. Grootveld geb Zwennis. z E. J. H. van den Berg geb. de Nijs, z. J. P. Donkers geb de Groot, d. D. G, Koopmans geb. Bischoff, z. P. J. M. Diependaal geb. Rikkers. d. J van Reijn geb Dek ker, z. OVERLEDEN: P. de Bruijn, man van J. W Rothengatter, 79 j. J. F. de Moed man van C. M. A. Schoenmaker, 70 j. M. M. van der Klugt. ongeh. vr., 18 j. J, M. Roggeband, weduwe van J. C van Reekum 65 j. G. H. Hoogeveen, man van G Prijs 88 j J. de Groot, weduwe van T Hoekstra, 81 j C. J. de Groot, weduwe van T. J. van Stockum, 78 j. J. C. van Pijlen, weduwnaar van J. A. Holsteijn 70 j. B. Kraak, weduw naar van C. van Beek. 77 j. F. Boon- stoppel man van R Schuurman 64 i H. J. Kouwenberg, vrouw van K. J A. ZuiderWijk, 60 j B Alkemade. weduw naar van C Meijer 83 j. J T. J Huij- gen weduwnaar van A. B. J. Wanrooi), 69 j. E. S. Mulder ongeh. man. 26 j. Hull over de erkenning van Badoglio De Amerikaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, Huil, heeft op de persconferentie zeer duidelijk zijn ver ontwaardiging laten blijken over de er kenning van de regeering-Badoglio door Stalin. De minister liet blijken, dat men hem na alle beloften, te Moskou gedaan, tenminste tevoren had moeten vragen. Inplaats daarvan heeft Stalin niet eens de Middellandsche Zeecommissie van zijn stap in kennis gesteld. Huil denkt er niet aan nu eveneens het regime- Badoglio door de benoeming van een diplomatieken vertegenwoordiger offi cieel als nieuwe Ttaliaansche. regeering te erkennen. Het effect van Hull’s verklaring, zal, volgens de „News Chronicle”, zeer groot zijn, want deze staat in krasse tegenstelling tot zijn optimistische uit latingen na zijn terugkeer uit Moskou. Toen zeide hij: Thans heeft men geen invloedsferen, bondgenoodschappen of evenwicht van krachten noodig. Nu ziet men echter, dat Huil het effect der Moskousche besprekingen blijkbaar ge heel onjuist heeft ingezien. Na afloop van de persconferentie be gaf Huil zich met Stettinius en diens staf naar het Witte Huis, waar het programma besprokerf werd, dat Stet tinius zal trachten te Londen door te drijven. Japansche troepen over Britsch- Indische grens De woordvoerder van de Japansche re geering heeft vandaag op de conferentie der buitenlandsche persvertegenwoordi gers medegedeeld, dat de Japansche en Nationaal-Indische strijdkrachten in het gebied van Taungzon inmiddels de In- disch-Birmaansche grens hebben over schreden en thans reeds op Indischen bo dem strijden. Dit feit is vooral voor de Indische onafhankelijkheidsbeweging een gebeurtenis van historische beteekenis en rechtvaardigt groote verwachtingen voor de toekomst De woordvoerder verklaarde bij deze gelegenheid nogmaals, dat Japan den Indiërs bij hun strijd voor de vrij heid van hun land iedere mogelijke hulp zal verleenen Ministerpresident Tojo heeft een offi cieele verklaring afgelegd met betrekking tot de bevrijding van Britsch-Indië, waar in hij o.a. zeide: Het Indische natiortale leger is onder bevel van der leider der voorloopige vrije Indische regeerjng, Soebhas Chandra Bose, in samenwerking met de Japansche strijdkrachten aange treden voor den lang verwachten opmarsch in het Indische vaderland Japan heeft het voornemen den vijandelijken invloed te vernietigen en Indië geheel en al in handen var. het Indische volk te laten. Alle gebieden van Indië, waarin het na tionale leger oprukt, zullen onmiddellijk worden onderworpen aan het bestuur van de voorloopige regeering van het vrije Indië. Wij achten het zeker, dat ge zien de toenemende vaderlandslievende geestdrift, waarmede de opmarsch van het nationale leger wordt begroet, de be vrijde gebieden snel grooter zullen wor den en dat Indië’s onafhankelijkheid ein delijk zeker tot stand gebracht zal wor den BIJBETALING KUNSTGEBITTEN: Van 1 April a.s. af zullen verplicht-verzeker- den die in het jaar voorafgaande aan den dag, waarop zij met een aan hun zieken fonds verbonden tandarts een afspraak maken voor de levering of het overzetten van een kunstgebit, korter dan 6 maanden verplicht- of vrij willig-verzekerd zijn ge weest, eer. extra-bijbetaling zijn verschul digd naast de reeds vastgestelde betaling. Deze extra-bijbetaling bedraagt bij een verzekering gedurende korter dan 3 maanden 2/3. bij een verzekering gedu rende 3 maanden of langer, doch korter dan 6 maanden, 1/3 van het bedrag, dat het ziekenfonds ingevolge de geldende voorschriften aan den tandarts is ver schuldigd Voorts is bepaald, dat het zie kenfonds, alvorens de tandarts met de be handeling een aanvang mag maken, een machtiging moet afgeven op een door den tandarts daartoe in te vullen formulier De verzekerde zal zich dus met dit for mulier ten kantore van zijn ziekenfonds moeten vervoegen De voorloopige rege ling, volgens welke ook degenen, die bij de aflevering van een kunstgebit wèl doch bij de bestelling nog niet ver- plicnt-verzekerd waren, recht hadden op de gebruikelijke bijdrage van het fonds, is thans vervallen In den vervolge zul len dus alleen zij gedeeltelijk voor fonds rekening een kunstgebit kunnen ontvan gen die bij de bestelling er van ver- plicht-verzekerd zijn, waarbij het geen verschil maakt, of de verplichte verzeke ring bij de aflevering reeds is geëindigd. ZIJN BUURMAN TIJDENS TWIST GE DOOD: Zondagavond, om ongeveer kwart voor elf. kwam zekere W. Maton bij zijn buurman A Zeebrechts in de Molenstraat te Kaatsheuvel binnen, ver moedelijk om verder te praten over een woordenwisseling, die beiden een uur te voren in café v. B. hadden gevoerd. Waarschijnlijk heeft M. gedurende de twist een daar op tafel liggend mes ge grepen en het Z. in de borst gestooten, tengevolge waarvan Z. na enkele ©ogen blikken overleed. De in de nabijheid ge- stationneerde marechaussees waren spoe dig aanwezig en arresteerden M. die in verzekerde bewaring werd gesteld DR. F. O. BRUYNINGt: In 51-jarigen ouderdom is te Amsterdam overleden dr. F. O. Bruyning, directeur-generaal. chef der afdeeling volksgezondheid bij het de partement var. Sociale Zaken. De teraardebestelling heeft heden te Amsterdam plaats gehad De aanvallen op Rome De zware vijandelijke aanval op Rome van Zaterdag j.l, heeft meer dan 100 menschen het leven gekost Ook zijn er ca. 100 gewonden. Bij den aan val op 20 Maart werden een kerk der Cisterciensers, het bisschoppelijke pa leis alsmede andere kerken zwaar be schadigd. Er waren 23 dooden en gewonden, onder wie de bisschop Anagni. De verwerping van de wapenstil standsvoorwaarden door Finland zal voor Moskou een ware verrassing zjjn geweest, omdat men daar in den waan verkeerde het vleesch zoo goed als in de kuip te hebben. Met zoogenaamde aannemelijke voorwaarden hadden de machthebbers van het Kremlin gepoogd de Finnen in de val te lokken, maar zij hebben het spel doorzien. Want het kan geen twijfel lijden of de opzet was het Jdeine Finland op te slokken en als springplank te bezigen voor verdere imperialistische plannen in Noordwest- Europa. Deze kunstgreep is mislukt, dank zij de fiere houding van de Fin sche regeering en het volk. Het com muniqué, dat Helsinki over het verloop van de z.g. vredesonderhandelingen publiceerde, heeft den sluier opgelicht van de geheimzinnigheden, welke voor velen ook buiten Finland over de voor nemens van het Kremlin lag. Van de 6 voorwaarden, welke onderschreven moesten worden, alvorens de eigenlijke onderhandelingen konden beginnen, was de gevaarlijkste de eisch, dat Finland de Duitsche divisies, die in dat land staan, zou interneeren. Aangezien de Sovjets wel inzagen, dat dit voor het Finsche leger een hachelijke onder neming zou worden, boden zij meteen de volledige hulp van het roode leger aan. Ondanks de beloften aangaande Finsche zelfstandigheid en gebiedson- schendbaarheid, tevens door het Krem lin voorgespiegeld, beseften regeering en parlement, dat de genoemde eisch automatisch moest leiden tot den op marsch van het roode leger in Finland en een botsing met de Duitsche troe pen, waardoor Finland tenslotte slechts slagveld zou worden. Bovendien zou Finland in dat geval zijn traditioneele politiek moeten prijsgeven, welke ge baseerd is op goede verstandhouding met de groote naburen: de Sovjet-Unie èn Duitschland. Volledige aanvaarding van de voor gelegde eischen kwam neer op on voorwaardelijke capitulatie en natio- nalen ondergang. Iets dergelijks te onderschrijven stuitte den Finnen tegen de borst. Hun antwoord aan Moskou was dan ook een uiting van den wil tot vrijheid en onafhankelijkheid. Toen er geen sprake van bleek te zijn, dat Moskou zijn eischen zou matigen, kon het eenige antwoord dan oojc slechts een krachtig „Neen” zijn. Het gevolg van de afwijzing is voor de Finnen het den strjjd om hun volksbestaan. Zij weten, dat deze weg zij weten ook, dat slechts onwrikbare verdediging van hun rechten de kans op behoud daarvan zal vergrooten. De fiere Finsche houding is een lichtend voorbeeld voor andere kleine volken, die hun nationaal bestaan in deze onafzienbare worsteling heb ben te verdedigen. Het regeeringsblad „Dnes" schrijft met betrekking tot Boelgarije’s houding ten opzichte van den oorlog: Bestond er ongeveer 3 jaar geleden voor ons de keus: nu of nooit, op het oogenblik is de voortzetting van den oorlog tot het einde voor Boelgarije niet slechts een kwestie van eer en waardigheid als volk, doch ook een bestaanskwestie. Want er is geen twijfel aan, wij kunnen slechts dèn als volk en staat voortbe staan, wanneer wij tot het einde van den oorlog trouw en stevig in de stel lingen volharden, die wij den Isten Maart 1941 betrokken. Dit is een waar heid, waarvan het geheele Boelgaar- sche volk overtuigd is. Zij moet door eiken Boelgaar begrepen worden. Voor al door hen, die met alle middelen der propaganda trachten, ons van den inge slagen weg af te brengen. Morgen zijn var, 8.3016.30 ir. het Cen trale Uitreikingslokaal aan de Groot- Hertoginnelaan en in het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaar ten, tabakskaarten en toeslagkaarten: A tot en met Bep. In het bijkantoor Scheveningen Oost- straat 1 (van 916 uur) en in het bij kantoor Benoordenhout Ruychrocklaan 178 (van 8.4512 30 en 1416 uur) zijn morgen aan de beurt: Fro tot en met Hey. A.N.P. meldt uit Berlijn: Het eergisteren door den woordvoerder van de Wilhelmstrasse, in antwoord op een vraag, besproken onderwerp van een intensiveering der oorlogsinspanning in het Zuidoosten van Europa, was gisteren opnieuw aanleiding tot een vraag op de conferentie van buitenland sche persvertegenwoordigers op het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. Met betrekking tot verschillende geruchten werd verklaard, .dat men niet tot ge- détailleerde bespreking van dit vragen- complex kon overgaan, alvorens be paalde ontwikkelingsstadia doorloopen waren. ’^Kotomehv Kaart van P«lt| (4418) lWNO”^| >ftrog J ■ni»Z - yüampoi U BREST--« a O 5 L' Sarnj

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1