No. 187S2. Donderdag 23 Maart. Duitsche troepen Hongarije in Vijand ten N.W. van Kowel tot staan gebracht '1944. alle STADSNIEUWS van BINNENLAND KUNST EN LETTEREN VAN OVERAL Keuringen. Mobilisatie krachten ter bestrijding van het bolsjewisme Zomertijd in Duitschland Ingaande 3 April van den KERKNIEUWS 74 Terreurvliegtuigen boven Duitschland neergeschoten VERDUISTEREN Van 19.00 uur tot 6.30 uur Wisselvallige gevechten aan Dnjestr en in het gebied Proskoerof-Brody Londensche City zwaar getroffen Jitreiking distributiebescheiden Waarschuwingen voor auto mobilisten en voor tramreizigers Nieuwe Hongaarsche regeering gevormd HAAGSCHE COURANT de rijbaan. van DUITSCH WEERMACHTBERIGHT De zomertijd begint dit jaar in Duitschland op 3 April des ochtends om 2 uur. Op dit tijdstip zullen de wijzers van alle uurwerken een uur vooruit gezet worden. gevangen en en en van Bela voor- het bespreking tusschen Geallieerden. Binnenland Te ’s-Hertogenbosch weraen bij het lossen van wagens hout Maandagmorgen twee arbeiders, J. van der Laar uit Vught zijn werk in ge- Eeredienst Antal. de neb- van Poth De sa n- Radiopraatje Max Blokzijl Max Blokzijl spreekt in de serie Bran dende Kwesties, te zenden hedenavond over Hilversum 1 om 18 45 uur. De titel van dit praatje is: „Een Jordaansche ar beider schrijft”. als bedoeld ir> zijn kennisgeving van 15 Februari j.l. (Staatscourant van 23 Fe bruari j.l.) is verlengd tot 1 April. Karpathenpassen bezet Duitsche troepen hebben onmiddellijk na hun opmarsch de Karpathenpassen bezet, die voor de verdediging van het land uiterst belangrijk zijn. Ook deze maatregel is in vriendschappelijk over- ge- Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehou den worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4, en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag in een der zalen van Amicitia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amers foort. Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zjjn verkrijgbaar bij de na volgende Nehenstelle der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4: Alkmaar, Lange- straat 59; Heerlen. Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 48; Enschedé, Hengeloschestraat 50 en eveneens bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag. BEGRAFENIS DR. F. O. BRUIJNING: Onder groote belangstelling is gisteren op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Am sterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr. F. O. Bruijning, directeur- generaal. chef der afd. volksgezondheid bij het departement van Sociale Zaken. In de aula, waar het stoffelijk overschot stond opgebaard, was een eerewacht van de S S. opgeheld. Dr. Keijer, die namens den Leider een woord van afscheid sprak roemde den overledene als een ernstig werker, die in den loop der jaren is ge groeid tot een echten nationaal-socialist. Namens SS Obergruppenführer Rauter. namens SS voorman Feldmeijer en namens de Germaansche SS in Nederland herdacht SS Hauptsturmführer Jansonius den ge storven SS Unterscharführer sprak groepsleider Strik uit militaire opleiding gevolgd hebben BEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE: De secr.-gen. van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbescherming deelt mede, dat de termijn voor indiening van verzoekschrif- van het Hongaarsche volk worden toe gejuicht. Dit blijkt reeds uit enkele Hongaarsche persstemmen, die van een zekere opluchting getuigen. Een der bladen schrijft b.v., zinspelend op de revolutie van Bela Kun: Wij herinneren ons alles en hebben niets vergeten. TIJDELIJKE WIJZIGING BUSLIJN T: Van 27 Maart af zullen de bussen van iijn T voor ongeveer 3 weken rijden via Loren tzpleinvan Musschenbroekstraat en Rijswijkscheweg. Hulphalten worden geplaatst op den Rijswijkscheweg bij de van Leeuwenhoekstraat. JUBILEA: Morgen zal de heer H. Bovet den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar bij de N V. Lithografie v/h Lankhout en Co. als boekdrukker in dienst is gekomen Heden herdacht de heer B. Damen den dag. waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma Ant. den Engelsen, al hier, het laatste jaar als chef. Namens de directie is hem een geschenk onder cou vert en door het personeel een blijvende herinnering aangeboden. BOOSOOENERTJES: Een 12-j. jongen en diens 13-jarig vriendje werden betrapt bij het stelen van portemonnaies uit kleed- hokjes in het Bosbad Vier portemonnaies met inhoud werden op de knapen gevon den. Aangiften van de diefstallen zijn nog niet .gedaan zoodat benadeelden wordt verzocht zich te willen melden aan den recherchepost aan de Louise Henriëtte- s tra at. OS. P. VAN HOVEN: Ds. P. v. Hoven. Geref. pred. fe Honselersdijk heeft den Kerkeraad medegedeeld, dat hij om ge zondheidsredenen bij de classis ’s-Graven- hage zijn emeritaatsaanvrage zal indie nen. DS. I. HOOYKAAS t: Te Arnhem is in den ouderdom van 77 jaar overleden ds. I. Hooykaas em. pred der Remonstrantsche gemeente aldaar. Hij Stond van 1893 tot 1917 te Amersfoort en daarna te Arnhem. Hij werkte mede aan de verkorte uitgave van de Leidschè Vertaling van den Bijbel en aan de annotatie van de laatste uit gave daarvan. De uitbarsting van den Vesuvius De Vesuvius werpt lavamassa’s uit tot een millioen kubieken meter per uur. Men vreesde, dat de stad Cercola gisteravond ingesloten zou zijn. Daarna zouden San Giorgio, Cremano en Portici bedreigd worden Het district Cercola werd ge ëvacueerd; meer dam 14.000 mannen, vrou wen en kinderen hebben de bedreigde plaatsen verlaten. De uitbarsting schijnt de ernstigste te zijn sinds een eeuw. Dinsdag om 17 uur bereikte zij haar hoogtepunt. Een geweldige massa lava beweegt zich naar het dorp Zeroli, dat ontruimd werd. De geheele omgeving van Pompei ligt onder een laag asch van enkele centi meters, vermengd met gloeiende stukken lava. De oogst gaat in vlammen op De bevolking beschermt zich tegen de gloeiende steenen, die geregeld neerko men, door het hoofd met potten en pan nen te bedekken. J. LEEWISt: In den ouderdom van 63 jaar is overleden de heer J. Leewis. oud- burgemeester van Makassar De ver- assching vindt Zaterdag plaats in het Crematorium te Velsen na aankomst van trein 12.50 halte Driehuis-Westerveld. EEN FLINKE BUIT: Ingebroken were in een tapijtenhandel aan het Noordeinde. waarbij vier Perzische loopers en een Perzisch kleed tot een totale waarde van 31 werden gestolen. D e 32-j a r i g e P. C. H. u i t de H o n. diusstraat. die tengevolge van de duister nis te water was geraakt en verdronk, en wiens stoffelijk overschot dezer dagen werd opgehaald, werd sinds 19 Februari 1.1. vermist UITREIKING VAN 32 GERMANISCHE LEISTUNGSRUNEN IN AVEGOOR: Op 1 Februari 1944 hebben uit handen van den Reichsführer-SS 95 SS-mannen in het SS-opleidingskamp Avegoor de Germani- sche Leistungsrune ontvangen. Deze man nen waren in dubbel opzicht onderschei den daar zjj de eersten zijn, die de Ger- manische Leistungsrune dragen en zij deze als getuigenis van hun soldatesk-sportieve vorming en wereldbeschouwing van den Reichsführer-SS zelf ontvangen hebben Thans zijn wederom 32 mannen met de Germanische Leistungsrune onderschei den Zij hebben met goed gevolg aan de veelzijdige eischen voldaan die voor het verwerven van de Leistungsrune zijn ge steld. De kommandeur van het opleidings kamp, SS-Sturmbanführer dr. Brendel hield een toespraak Bij deze 32 mannen bevonden zich 12 leden van de lijfwacht van den Leider, die in Avegoor een korte VAREN. DAT IS LEVEN Een Hollandsche jongen behoort op de zee. Pak op dus je bultzak en vaar met ons mee. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtin gen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West für Germ. Frei- willige. Plompetorengracht 24. Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5. NebenstellenAmsterdam: Dam 4, Alkmaar: Langestraat 56, Groningen: Heerestraat 46. Enschede: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. Berlijnsche tegenspraak inzake maatregelen in Boelgarije In verband met de gebeurtenissen in Hongarije doen, naar het A.N.P. uit Berlijn meldt, in het buitenland ge ruchten de ronde volgens welke in Boelgarije soortgelijke maatregelen ge troffen zouden zijn of zouden worden. Deze geruchten worden in welingelichte kringen te Berlijn met nadruk tegen gesproken. Oostland roeptDe Germanen zijn een boerenvolk en hierin school immer hun kracht. Door gebrek aan ruimte moesten velen den grond optrouw wor den, In het Oosten is thans echter weer Tuimte in overvloed. Ruimte voor Ger maansche boeren. Jongens en meisjes van 14 tot 16 jaar kunnen zich thans Weer aanmelden om opgeleid te wor den tot boer en boerin. Aarzelt niet langer, wordt Weerboer in het Oosten, docr je aan te melden bij den Ger- maanschen Landdienst. Koningslaan 9, Utrecht. Buitenland In de scheepsbouw-, vliegtuig- en technische industrie te Belfast thans bijna 20.000 man zonder tengevolge van een staking van nieurs. Churchill over het Atlantische Charter Naar Reuter meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis medegedeeld, dat de voornaamste Geallieerden over het At lantische Charter opnieuw moeten be raadslagen. In antwoord op een vraag van den afgevaardigde Daniël Lipson, of Churchill in verband met de be staande onzekerheid over de vraag, op welke gebieden de beginselen van het Atlantische Charter van toepassing zijn, een verhelderende verklaring wilde af leggen, verklaarde Churchill, dat het duidelijk is, dat bij het verdere voort schrijden van de wisselende oorlogs- phasen een „nieuwe bepaling van het standpunt der Geallieerden” tegenover het Atlantische Charter noodig is en dat dit een onderwerp dient te zijn bij een nieuwe bespreking tusschen de voornaamste Tenslotte Dordrecht. Er waren kransen, w.o van den Rijkscom- missaris, van den Leider, van den SS- Obergrupperiführer Rauter en van de Germaansche SS in Nederland ben wij hier toch niet met z g muziek te doen Het Klankbeeld is in zijn harmonische klaarheid zeer goed ver staanbaar en het timbre en karakter der verschillende instrumenten worden met begrip behandeld Het in beknopten vorm geschreven werk maakt een levendigen indruk Adolphe Poth speelde Saint-Saëns’ Vioolconcert in b kl t en bewees daar mee tevens eer aan de nagedacnter.is >zan zijn leermeester Eugène Ysaye wiens voordracht van djt werk omstreeks 1900, zijn besten tijd éen van de treffendste prestaties was die op het gebied vioolspel te hooren zijn geweest gaf een vertolking die technisch heerscht was en door nobel-zoeten geringer toon bekoorde Zijn voordracht onderscheidde zich door smaak poëzie en expressiviteit Het was wel een vertolking die volkomen de sfeer dezer muziek adem, de Het Andantino klonk met «treeiende gevoeligheid en de Finale kreeg de noo- dfge zwier pit en tinteling. Er werd met soepelheid en kleur begeleid er. aldus heb ben wij een uitmuntende vettolkine ge hoord die warmen bijval heeft gevonden, waarin de solist orkest en dirigent be>rnk. Franck’s Psyché vormde het slotnummer van het programma J C Manifarzes. De gisterochtend vroeg door eskaders Duitsche bommenwerpers op Londen on dernomen aanval is, naar het DN.B ver neemt de 12de sedert het begin van de nieuwe phase in den slag om de Britsche hoofdstad. Deze aanval trof Londen in net hart. De City werd zwaar getroffen door talrijke brisant- en brandbommen. Tegen middernacht vlogen de Duitsche formaties op een bepaalde plaats over het Kanaal en wel zoodanig, dat de vijandelijke waar, nemingsposten noch het aantal konden schatten, noch tijdig genoeg konden uit maken wat het aanvalsdoel zou zijn. Te 0 uur 48 stiet de eerste golf door den vuurgordel van het Britsche afweerge schut. Zij liet haar bommen vallen op een nauwkeurig afgebakend gebied. De be manningen der volgende eskaders, die door een nieuwe list zonder verliezen door de afweerhel waren gekomen, konden zon. der moeite de speciale doelen herkennen, doordat het gebied door geweldige bran den verlicht werd. Ook voor het laten vallen der bommen pasten de vliegtuigen een nog doeltref fender systeem toe In ieder geval was de uitwerking van den aanval in verhouding tot het aantal aanvallende toestellen bui tengewoon groot. Teruggekeerde beman ningen verklaarden: „De slag om Londen duurt voort. Wij komen terug”. „MIT MEINEN AUGEN": In den Stads schouwburg heeft het „Deutsches Theater in den Njederlanden” gisteravond de pre mière gebracht van het blijspel ..Mit mei- nen Augen” door Curt Johannes Braun, schrijver van het reeds eerder met succes vertoonde „Die Sonntagsfrau". ..Mit mei- nen Augen” is een visionnair spel met fil mische aspecten, geschreven in een spran. keienden en effectieven dialoog Hèt is rijk aan vondsten en variaties in velerlei trant. Het speelt zich af in een klein hotelletje van «en havenstad aan de Mid- dellandsche Zeekust, waar een heterogeen gezelschap een spoedig geïmponeerde, impulsieve danseres, met een haaiachtige tante een scheepskapitein een scheeps arts een markante waard, een wuft, gril lig juffertje en een geduldig toehoorder de hoofdrollen vervullen Het verhaal zou een verhaal van allen dag kunnen zijn, geweven op het stramien van de onver- fantasje schonk jn waarlijk sublieme gankebjke liefde waaraan evenwel de ge- vondsten ln PtemJvoering e„ kleurscha- dachten dar iedereen de zaak bekijkt keeringen, momenten van ontroerende door zijn oogen doch dat ze er anders uit muzikale overpeinzing. Helaas liet Erik zou zien, als hij ze met eens anders oogen I Then-Bergh na een machtige weergave zou bekijken ten grondslag ligt I van Schuberts Wanderer-fantasie als Jofy Holften was een gevoelige, soms I extra diens Moment Musical jr, f volgen, droomerige danseres Gertrud Burg, een I De eigenaardige ongebreideldheid daar- levendige doortastende katachtige tante. I var. deed veel afbreuk aan de onvergete- Brigitte Neufe een wuft vlinderachtig ir.drukken van het voorgaande. persoontje, dat van de liefde weet te pro- fiteeren, Heinz Lorscheidt een slachtof- ferig scheepsarts Wolfgang Golisch een goedmoedig scheepskapitein. Fritz Gün- zel een geduldig toehoorder. Kurt Grosz- Morgen zijn van 8.30—16.30 in het Cen. trale Uitreikingslokaal aan de Groot- Hertoginnelaan en in het bijkantoor Loosduinen Alidastraat I aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaar ten, tabakskaarten en toesla gkaarten Beq tot en met Boz. In het bijkantoor Scheveningen Oost- straat 1 (van 916 uur) en in het bijkan toor Benoordenhout Ruychrocklaan 178 (van 8.4512.30 en 1416 uur) zijn mor gen aam de beurt: Hez tot en met Kep eskader nachtjagers, schoot in één enkele vlucht 5 vijandelijke bommenwerpers neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goed gevolg afzonderlijke doelen in Lon den aan Bewakingsvaartuigen der marine schoten voor de Nederlandsche kust van 3 vergeefs aanvallende vijandelijke vlieg tuigen er 2 neer en het derde in brand. Za- Edmund l en gevolmachtigde van het Groot-Duitsche Rijk in Hongarije. Von Jagow, die tot j.. - --- in Hongarye was, heeft een fünrtfe gekregen aan terd naar zijn technisch en muzikaal ver- I zorgd spel, waarvan het klankvolume, ge- I let op de kleine ruimte, wel wat bad I mogen worden getemperd, b.v. door den vleugel geheel of ten deele te sluiten. De I toehoorders hebben het den uitvoerenden I niet aan warm gestemde bijvalsbetuigingen I doen ontbreken. Corry Bijster ontving een bloemgeschenk Mr A. J. F J. Jung. PIANO-AVOND ERIK THEN-BERGH: Het programma var. den pianist Erik Then-Bergh vermeldde de toondichters Bach. Karl Hammer, von Beethoven, Chopin en Schubert. Zijn liefde voor de zware ir.strumentale opgaven en de groo te monumentale vormen is zeer begrij pelijk. want Erik Then-Bergh is niet al leen een talent van groot formaat, wiens trefzekerheid, superbe loonvorming en prachtig gepolijst passagespel van a^ler- eersten rang genoemd mogen worden, doch hij is tevens een dichter, die een poëti sche gedachte, zelfs in een geheele schep ping weet te bewaren en een innerlijke spanning op meesterlijke wijze weet voor te bereiden en tot bijr.a adembeklem mende intensiteit op te voeren. Een en kele maal er. wel in het bijzonder in de Engelsche suite no. 6 in d van Bach heeft de km stenaar zich door zijn tech nisch kunnen laten verleiden tot een eenigszins te sterk opvoeren var. de tem pi om daarmede een Bach-stijl te schen ken. welke in zijn gejaagdheid geenszins uit het notenbeeld, doch uit onzen mo dernen tijdgeest is geboren Maar in de Variationen, Choral und Fuge über ein' eigenes Thema vac Karl Hammer, een zeer knap geschreven, in zijn romanti sche overladenheid sterk door een Brahms-epigonendom beïnvloed werk en ir. de Eroïca-variaties van Beethoven was Erik Then-Bergh weer de meester van den vorm en de geniale oeheerscher van idee en materie. In Chopins Polonaise- fantasie schonk hij in waarlijk sublieme vondsten, in stemvoering keeringen, momenten muzikale overpeinzing. Then-Bergh na van Schuberts dusver Duitsch gezant het Auswartige Amt. Nauwe samenwerking In Berlijnsche diplomatieke kringen wijst men er op. aldus het A.N.P., dat de nieuwe regeering tevens op de basis van zeer nauwe samenwerking met Duitschland samengesteld is. Met nadruk verzekert men in de Wil- helmstrasse, dat alle geruchten betref fende dwangmaatregelen, neming van admiraal von Horthy hooge officieren, van von Sztojay anderen, volkomen uit de lucht gegre pen zijn en slechts door vijandelijke propaganda-organen werden verspreid om onrust in Hongarije te veroorzaken. Uit de feiten is gebleken, dat von Hor thy reeds den 19den Maart in Boeda pest is teruggekeerd. Zooals in het communiqué aangeduid wordt, zijn de Duitsche troepen in Hon garije binnengerukt om tezamen met de Honved het land tegen het gevaar uit het Oosten te beschermen. Deze maatregelen hebben niet alleen de volle instemming van von Horthy en van de nieuwe regeering gehad, doch zij zullen ook stellig door de groote meerderheid van het Oostfront de soldaten van het Letsche vrijwilligerslegioen vechten. Het kleine Letland met zijn rond 2 millioen inwoners heeft met geestdrift den strijd tegen het bolsjewisme aan gebonden. Op het oogenblik staan rond 80.000 Letten als vrijwilligers in hun SS-divisies aan de fronten van de Wol- chof en de Nara, die thans de vitale punten voor de verdediging van hun vaderland zijn. In opdracht van de Duitsche autori teiten wordt een groot aantal verkeers heuvels, waaronder vele tramheuvels, opgeruimd. Van de verkeersheuvels, welke behouden blijven, worden de ver- keerszuilen verwijderd. Deze verkeers heuvels worden voortaan kenbaar ge maakt door: a. een plankje met reflectoren, die een pijl vormen tot aanduiding van de door het verkeer te volgen rijrichting. b. een lange spits toeloopende streep op de rijbaan. Automobilisten 1. rijdt rechts van deze witte strepen. 2. waar de tramheuvel opgeruimd is, kunt gij een tramhalte nog slechts her kennen aan twee witte strepen, dwars over het wegdek. 3. let op de trampassagiers. Waar geen tramheuvel is, moeten dezen aan den kant van den weg wach ten. reeds bij het naderen van de tram steken zij de rijbaan over. Niet alleen bij stilstaande trams dreigt dus gevaar voor aanrijding van trampassagiers. Ook bij het inhalen van rijdende trams dient men terdege te letten op perso nen, die de tram hebben afgewacht en de rijbaan oversteken. Bovendien kan de tram elk oogenblik stoppen en pas sagiers uitlaten. 4. let op de trampassagiers die uit gestapt zijn en de rijbaan oversteken. 5. weest vooral bij duisternis en mist uiterst voorzichtig. Denkt er aan, dat gij met uw afgeschermde verlichtipg trampassagiers, die de rijbaan overste ken, pas op het laatste oogenblik op merkt. CLANDESTIENE DISTILLEERDERIJ Rechercheurs van de Drankwet hadden aanwijzingen gekregen, dat zich in een woning in de Kockstraat een kleine clan destiene distilleerderij moest bevinden. Ter plaatse werd een onderzoek ingesteld maar in het huis werd niets gevonden. Toch waren de politiemannen er van over, tuigd dat er iets in de woning gebeurd was dat niet in orde was. Zij vroegen naar een distilleertoestei maar kregen ten antwoord, dat het niet aanwezig was. Tegen een jochie zoon des huizes, zeiden ze toen dat ze z’n moeder zouden mee nemen. waarop het knaapje huilende ant woordde: ..Opoe die beneden woont, heeft het toestel" Inderdaad werd daar een pri. mitief toestel aangetroffen benevens een vat met een licht gekleurde gistende vloeistof Alles is in beslag genomen: tegen de betrokkenen de 63-jarige mei A. C. D. en den 44-jarigen loodgieter A. M F zal proces-verbaal worden opge maakt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 23 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op de Krim werden Sovjetaar.vallen bij Kertsj en op het Siwasj-bruggenhoofd door Duitsche en Roemeensche troepen Het Letsche vrijwilligerslegioen I af8e!,laKen. Vrij zwakke vijandelijke aan net ueiscne vrywungersiegioen vallen op onze bruggenhoofden aan den Het A.N.P. meldt uit Berlijn, dat te- benedenloop van de Oekrainische Boeg zamen met de Nederlandsche bleven zonder resultaat, evenals eenige vrijwilligers in de Noordelijke sectoren pogingen om de rivier over te steken. Tusschen den middenloop van de Oekrainsche Boeg en den Dnjestr, aan den Dnjestr zelf en in het gebied Proskoe rof-Brody woeden nog steeds zware, wis selvallige gevechten met overmachtige vijandelijke strijdkrachten. Daarbij werden 34 vijandelijke pantserwagens stukge schoten. De Unteroffizier Rodewald van den berichtendienst van een grenadiers- regiment vernietigde in deze gevechten binnen 45 minuten 5 Sovjetpantserwagens van dichtbij. Het garnizoen van Kowel sloeg nieuwe aanvallen der bolsjewieken af en schoot van de 10 vijandelijke pant serwagens, die de stad waren binnenge drongen er 6 stuk. Ten Noordwesten van Kowel brachten onze troepen den op- dringenden vijand na zwaren strijd tot staan. Ten Zuidoosten van Witebsk mislukten nieuwe door pantserwagens gesteunde doorbraakpogingen der bolsjewieken. Aan het Narwafront viel de vijand meermalen vergeefs aan. Bij de zware afweergevechten in het Zuiden van het Oostelijke front heeft zich het 850ste regiment grenadiers onder be vel van luitenant-kolonel Schmid bijzon der onderscheiden. Bij Cassino stortten verscheidene door pantserwagens gesteunde aanvallen op het Noordelijke deel van de plaats in ons ge concentreerd afweervuur ineen. Aan de Adriatische kust werden vijandelijke aan vallen afgeslagen en bij geslaagde eigen stoottroepacties verscheidene steunpunten van den vijand opgeblazen. Formaties Amerikaansche bommenwer pers vielen op 22 Maart met gebruikma king van een gesloten wolkendek de stad Berlijn aan en lieten zonder grondzicht lukraak brisant, en brandbommen op ver scheidene woonwijken vallen, In weerwil van de ongunstige afweeromstandigheden werden door luchtdoelgeschut 19 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 13 viermoto rige bommenwerpers, neergeschoten Na stooraanvallen door eenige vijande lijke vliegtuigen op plaatsen in Midden- Duitschland ondernamen formaties Brit sche bommenwerpers in den afgeloopen nacht terreuraanvallen op plaatsen in het Rijn—Maingebied, vooral op Frankfort aan de Main In het’ stadsgebied werd aanzienlijke schade aangericht De bevol king leed verliezen Nachtjagers en lucht, doeïgeschut vernietigden hierbij 55 vier motorige terreurbommenwerpers, De eer ste luitenant Becker, bestuurder bij een Roemeensche regeering spreekt geruchten tegen Met ontstemming heeft de Roemeen sche regeering geconstateerd, meldt S.P.T. uit Boekarest, dat den laat- sten tijd weer geruchten in het bui- tenlard worden verspreid in verband met de reis van prins Stirby. In een commu niqué snreekt de regeering de fantasti sche berichten tegen over de missie van Stirby en over de vredesvoorwaarden, welke deze zou hebben voorgesteld. Het Hongaarsche persbureau M. T, I. heeft gistermiddag het volgende offi- cieele communiqué gepubliceerd: Teneinde in het kade» van de ge meenschappelijke oorlogvoering der in het driemogendhedenpact verbonden Europeesche naties tegen den gemeen- schappelUken vijand, Hongarije ter zllde te staan, vooral om de doeltref fende bestrijding van het bolsjewisme door de mobilisatie van alle krachten en het tot stand brengen van uitgebreide beveiligingen te versterken, zjjn op grond van wederzijdsch overleg Duit-1 sche troepen in Hongarije aangekomen. In plaats van de afgetreden tot dus ver aan het bewind zijnde regeering heeft Zijne Hoogheid de heer Rijks- hestuurder de vorming van de nieuwe regeering opgedragen aan Sztojay, tot dusver gezant ln Berlijn. Het kabinet is als volgt samenge steld: Ministerpresident en minister van Buitenlandsche Zaken: Doeme Szto jay. Minister zonder portefeuille, belast met de vervanging van den minister president: Jenoe Rasch; minister van Binnenlandsche Zaken: Andor Jaross; minister van Financiën: Lajos Reme- nyi-Schneller; minister van Nijverheid: Lajos Szass; minister van Handel Verkeer: Anfal Kunder; minister Landbouw en Voedselvoorziening: Yurczek; minister van Justitie, i loopig belast met de leiding van ministerie van Eeredienst en Onder wijs: Istvan Antal. Honved-minister Lajos Csatay. De beide verbonden regeeringen zijn het er over eens, dat de getroffen maatregelen ertoe zullen bijdragen, in den zin van de oude vriendschap en wapenbroederschap tusschen het Hon gaarsche en Duitsche volk, alle hulp middelen van Hongarije voor de eind overwinning der gemeenschappelijke zaak te gebruiken. Nieuwe gezant in Boedapest De Führer heeft op voorstel van den Rijksminister van Buitenlandsche ken von Ribbentrop, dr. Vessenmeyer benoemd tot gezant Tramreizigers 1. waar geen tramheuvel aanwezig is, moet gij de tram op het trottoir of voetpad (is dit er niet, dan aan den uitersten rand van de rijbaan) afwach ten. 2. wanneer de tram nadert, steekt dan voorzichtig de rijbaan over. Let op de naderende auto’s. Het is minder erg een tram voorbij te laten gaan dan overreden te worden. 3. let, bij het uitstappen, op het na derende verkeer, voordat gij de rijbaan oversteekt. 4. vooral bij duisternis en mist loopt gij gevaar, overreden te worden. De automobilisten kunnen u met hun afge schermde verlichting niet tijdig opmer ken. Aanval van de „Daily Mail” op Eden De „Daily Mail” doet een hevigen aan val op Eden. Het blad schrijft o.a.. Polen Ierland, Griekenland, Zuid-Slavië. Frank rijk, Italië en Argentinië wat een di plomatiek porcelein is er de laatste maan den gebroken. Misschien zal Eden be weren, dat het meeste door het Ameri kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken of door het Kremlin gebroken werd en dat de rest vervolgens in zijn handen stuk ging Doch zwijgen, en dan nog wel een zwak zwijgen, is de Britsche buiten landsche politiek niet waardig. Op het oogenblik wordt de groote alliantie bijna drftrr een'a-frarchie-- beheerscht - Moskou, ten ter verkrijging van een muziekbeurs. zet een melodie in. Washington een an- al; hcfcalf dere en Londen neuriet onhoorbaar het Februari j.l refrein. i K Brinkmann RESIDENTIE-ORKEST: Willem van Ot- terloo opende dit uitverkochte volkscon cert in het Gebouw met Mozart’s ,.Eine kleine Nachtmusik” in een verfijnde en kurth een voortreffelijke waard De regie stijlvolle uitvoering Na deze volmaakte was in handen van dr. Hannes Razum. I en charmante compositie voor strijkers, décors van Ernst Rufer. Er klonk harte- I kwam een werk voor zestien blaasinstru- lijk applaus bloemen waren er voor de menten van den dirigent zelf aan de beurt, dames P. H. de Wit een vierdeelige Sinfoniëtta Hoewel de LIEDERENAVOND CORRY BIJSTER: dissonant nogal eens een rol -peelt Voor genoodigden van de Ned-Duitsche I hen wij hier toch niet met z.g atonale Kultuurgemeenschap had Corry Bijster een voliedigen liederenavond willen geven. Zij werd echter door verkoudheid zoooa- nig gehandicapt dat zij meende de op zich genomen taak slechts ten deele te kunnen vervullen. Een onlangs bij de Kameropera geëngageerden jongen bariton. H. Dorei had men bereid gevonden haar te assis- teeren. De zangeres zong vóór de pauze drie liederen van Schubert, even zooveie van Grieg en twee van Richard Strauss Het verkoudheidsobstakel verhinderde, dank zij haar welgefundeerde toonvor- mingstechniek echter geenszins dat de hoorders in het concertzaaltje der N D K. van haar door een intelligent-muzikale voordracht en een nobel sentiment gedra gen zang veel hebben kunnen genieten De baritonsolist bewees door zijn ver tolking van Handels beroemd Largo. Wol. frams lied aan de avondster uit Tann- höuser. Figaro’s Cavatine uit Rossini’s Barbier en een lied van Hullebroek (bien étonnés de se trouver ensemble) de gelukkige bezitter van een welluiden de stem te zijn waarvan de goed bedoelde vorming nog niet geheel is voltooid. Zoo zal o.a. naar de hoogte nog meer terrein moeten worden veroverd en zullen vooral de tusschentinten verder moeten worden uitgewerkt Paul Niessing begeleidde en speelde als solist Beethovens Sonate op. 10 no 1; Schumanns Arabeske en de bekende As dur wals van Brahms. Men heeft op- I nieuw met aandacht en geboeid geluis-1 bezet, die voor de verdediging van het belangrijk zijn. Ook i leg tusschen Hitler en von Horthy nomen.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1