DE FAMILIEVEETE STADSNIEUWS BUITENLAND Invoering de Z-kaartenprocedure van m voedselvoorzieningsbedrijven KUNST EN LETTEREN NIEUWE UITGAVEN FEUILLETON JUBILEUM L. W. VAN DALEN ONDERWIJS BRIEFWISSELING INKOOP VAN PERZISCHE TAPIJTEN Mach. Houtbewerkingsbedrijf pag. 2 KERKNIEUWS Vrijstelling arbeidskrachten WEIMARSTRAAT 236 „VIDONTA" wm? TELEFOON 33.11.89 1 HAAGSCHE COURANT Zaterdag 25 Maar! 1944 le bl. de van de onmisbare UURWERKEN JUWEELEN REPA^XTIëN F W HAVIK AMSTERDAM WAGENSTRAAT zijde wordt medege- 141 IN Rue Lesueur verwijderd de Symph. Ork. (20,5021 15 Lezing) ambachtbe- den VAN paar schoenen zijn gestolen. Fallait hem achthonderd snel na deed een .(Wordt vervolgdj. WES TbINDE Bi - I kJaadi. ia—PAS teneinde nieuwen bijzonder- B oven dien langer weer contant, groot en klein 1432 J. VOLDER - PASSAGE 11 TELEF. 11.07.13. Hebt U loon-houtdraaiwerk (meubelpoo- ten etc.) en zaagwerk? Wendt U dan tot HENK VAN DER LINDE, Machinaal Houtbewerkingsbedrijf LYNCKERSTRAAT 22 TELEF. 399661 een som. 4.5/4^ om, den mede ondernemingen, waarvan het ka pitaal voor meer den 50 pCt. niet- Duitsch of niet-Nederlandsch bezit is, behooren hun aanvragen, evenals de Duitsche ondernemingen, in te dienen bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam of te Rotterdam. Aldaar zijn voor deze ondernemingen ook aan vraagformulieren en Z-kaarten te ver krijgen. en groenten wild en l chocolaterieën maakt zal worden. in de B e t h 1 e h e m k e r k wordt Donderdagavond een concert van Passie muziek van Joh Seb. Bach gegeven Medewerkenden zijn Nora Blok, sopraan; Ans Dol, altB. Boerman, hoboBram van Luyn, bas Henk Berghout, viola da gamba Wim van Hoek, vioolAlex Schellevis, orgelstrijkkwartet en fluit Matth. Keulemans, orgelbegeleiding. Diri gent Alex Schellevis. 61 Nadruk verboden DOOR B. ZWARTS handels-, Rijksduit- vragenformulieren aangeduid. Joden vragenformulieren .Jood” worden L^RIJSWIJKSCHEWEG 153 Reparatiën vóór 10 uur gebracht des ’s avonds gereed. 297 villa in werden Het volgende oogenblik zou de hamer zijn gevallen. Jean Montnoir stapte naar voren. Ik maak er tweeduizend van, riep hij. Tweeduizend francs voor een zoen! Het leek een fantastische som. Alle oogen. met inbegrip van die van Trixie, waren op den nieuwen bieder gericht. Terwijl de hamer van den vendu meester viel en Jean naar voren stapte, hapte Trixie naar adem, oij het zien van den laatsten man, dien ze hier had verwacht, laat staan, dat hij een ood deed op een zoen van haar! Met belangstelling namen wij kennis van een beknopt leerboek ter opleiding van Physic o-T herapeut, samen, gesteld met medewerking van dr H W. Brunnekreeft door Chr. Maas directeur van het Instituut voor Psychische en Phy. sische Therapie alhier. In dit leerboek wordt de aanwending gedoceerd van warmte, koude, water, lucht en electrici- teit eveneens de noodzakelijk massage en gymnastische bewegingen. Voor hen die zich op dit gebied willen bekwamen, in derdaad zeer leerzaam. Zestienhonderd, riep hij. Stop nu maar. Cameron grinnikte. Zeventienhonderd, riep hij. Francois kreunde. Meer geld had hij niet bij zich. Hij wierp een wanhopigen blik op Trixie, die bloosde bij het hoo- ren van het gegichel van net slechter gemanierde gedeelte der omstanders. Maar Trixie stond met opgeheven hoofd. Ze zou zich niet laten Kennen, door zelfs een strooper te zoenen. De vendumeester hief opnieuw zijn I hand op. Zeventienhonderd francs is er ge-1 boden, riep hij. Niemand meer? Een, twee, drie.,. MIDDENSTANDSOPLEIDING. Praktijkexamen boekhouden, handelscor- respondentie Frans Duits, Engels. Neder, lands. ƒ4.p. mnd, Steno-Typen ƒ2 50 per mnd. Aanvang nieuwe cursussen 28 Maart Boeken kosteloos in bruikleen. Inlichtingen van 1010 uur. 2646 Instituut voor Handelsonderwijs, o 1 van H. y. PIETERSON, Examinator Loosduingcheweg 855 Telefoon .137126. eon special iteit, exenzoo flj ne moatviaa- ding goed keeren.,Cbrrec.t'ls de specialist bij ff I X «Hhemendbeid voorhet lazeren wm uw Weeding 1 b Uw Weeding bij .Correct 'gekeerd stijgt In woarda MAATKLEED1NGBEDRUF 'll» PROF DR. K. SCHILDER GESCHORST: De hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen, prof. dr. K Schilder, die zich aan de leerbeslissingen der Synode jan de Geref Kerken niet wil onderwerpen en zijn bezwaren daartegen nadat de sy node zijn schrijven had afgewezen in een brief aan alle kerken opnieuw aan de orde heeft gesteld, is thans door de synode met 41 tegen 5 stemmen (2 leden ontbra ken bij de stemming) op grond van de art. 79 en 80 K.O voor der. tijd van drie maanden geschorst in zijn ambtelijke bediening als hoogleeraar en als emeritus predikant van de kerk van Delfshaven. teneinde hem in de gelegenheid te stellen zijn afdwaling te belijden en alsnog zich nader te verklaren met betrekking tot de hem voorgelegde vragen, Ds, D. van Dijk van Groningen diende met ds. B A. Bos van Assen een verkla ring in, uitsprekend, dat de synode tot dit besluit h.i. niet het recht heeft en mee delend dat zij zich nader op hun aan te nemen houding zullen beraden Ds H. Veltman van den Bosch sloot zich bij het eerste deel dier verklaring aan. industrie van oliën, en verwerking van (c.) derivaten van verwerkende indu- en melkproducten te.) Scheepswerktuigkundige. Geslaagd voorl. dipl. o.a. J. Hogendoorn, ’s Graven- hage. Het gezicht van Francois werd rood van ergernis. Duizend francs! riep hij. Elfhonderd, zei Cameron. Twaalfhonderd. Veertienhonderd. De opwinding werd nu merkbaar. Trixie op het podium, begon zich af te vragen, of haar spelletje, mevrouw Marchand te overbluffen, achteraf wel zoo’n succes zou blijken te zijn. Het was erg grappig geweest, te zien, dat Franpois al haar zoenen opkocht. Maar deze smerige kleine strooper... Francois bood nog verder. De aank- biljetten tellend, die zich nog in zijn portefeuille bevonden, hief hij zijn hoofd op. 1 Naar haar kijkend, waarbij het hem weer opviel, hoe aardig ze toch wel was, de ondeugende blik in haar oogen opvangend, voelde Jean zich gedreven door zijn oude verlangen. De ondeugen de trek bij hemzelf was nu ook wakker geschud. Vijfhonderdtien francs, stem zich hooren. I den nieuwen eigenaar, de charmante I Betty v. d. Kwast. De verwikkelingen I beginnen eerst recht als oom v. d Kwast I op het kasteel terugkeert met Olympia als zijn vrouw. Er vallen heel wat ko mische scènes voor, eer de graaf zijn kasteel weer terug heeft en tot slot alle I geliefden elkaar ook gevonden hebben. I Vroolijk en vol humor is dit heele stuk I Het aardige spel, de vroolijke liedjes, en de grappige dansnummers er tusschen dóór, hetgeen alles heel vaak gelegenheid tot hartelijken lach biedt worden gege ven in het tempo, dat een dergelijk zangspel behoeft. De vlotte licht-aanspre- kende muziek van Victor Ccrzilius, werd door het Haagsch Operette Orkest met entrain gebracht. Albert May (een oude bekende voor de Haagsche operette- liefhebbers), Pierre Boeyen, Ery Visser en Bep Dekker vervullen de hoofdrollen op uitstekende wijze en daarnaast weten Gerard Muller. Tony Hunter Marga Graf, Wolf-Wolfgang Guth, Mimi Lint- veld en Sophie Degenhardt ieder van hun rol iets goeds te maken. Het publiek was gul met applaus. Bij het begin van de pauze werden voor de dames bloemen ten tooneele gebracht A. G. H. Holslag. De tenor Peter Anders, d i e I sedert vele jaren aan de Staatsopera te I Berlijn is verbonden, zal bij het Deut-1 sches Theater in Nederland eenige gast-| voorstellingen geven. Hij zal in de eerste helft van April optreden in de opera „Tosca” als Cavaradossi en in „Die Ent-1 führung aus dem Serail” als Belmonte. I Kammersanger Karl Schmit t-1 Walter zal nogmaals op uitnoodiging van I dr. Wolfgang Nufer als gast bij het Duit-1 sche Theater optreden. Hij zal wederom I de partij van graaf Luna in Verdi's I Troubadour” zingen en buitendien twee I liederenavonden geven met een nieuw I programma, dat nog nader bekend ge en bood francs. De omstanders keken een blik te werpen op oieder. ..«o v... uw Trixie slaakte een kreetje, terwijl wien Jean vriendschap gesloten haar gezicht onwillekeurig vertrok bij Door een groote ontploffing is te Haifa het hoofdkwartier van de crimi- neele politie in puin gelegd. Drie beamb ten van de Palestijnsche politie werden gedood en drie zwaar gewond. het zien van Cameron. Dit is geen grapje, Cameron, voegde de vendumeester, die den man herkend had, hem toe. We zijn hier bezig geld in te zamelen voor liefdadige doeleinden, niet om juffrouw Murat voor gek te zetten. Maar ik heb het geld, bracht Ca meron, met zijn bankbiljetten zwaaiend, in het midden. ZILVEREN MEDAILLE VAN DE GEMEENTE AANGEBODEN De heer L. W van Dalen, die, zooals bekend, gisteren veertig jaar in dienst was van den den HaagsChen Dierentuin, werd in verband hiermede vanochtend ten kantore van den Dienst van Gemeente- plantsoenen op officieele wijze gehuldigd. Velen gaven daarbij van hun belangstel ling blijk, o.a. de burgemeester en de wethouder van Openbare Werken ir. vaji Rappard. Allereerst werd de jubilaris toe. gesproken door den directeur van den Dienst, den heer van Bommel, die als kenmerkende eigenschap van den heer van Dalen, diens liefde voor het dier noemde. In u bezit ik een assistent, waarop ik •trotsch ben, een voor de gemeenschap belangrijk mensch. De hoop werd uitge sproken, dat de jubilaris ook voor den nieuwen Dierentuin in het Zuiderpark zijn volle energie zou willen ontplooien. Spr..overhandigde hem een geschenk on der couvert. De burgemeester huldigde den heer van Dalen als verdienstelijk stadgenoot, die getoond heeft een hart van goud te bezitten. Hij reikte hem als blijk van waardeering de zilveren me daille der Gemeente uit. Achtereenvol gens hebben het woord gevoerd de hee- ren van Eijbergen, als gemachtigde van het gemeentebestuur voor de reorganisa tie van den Haagschen Dierentuin, Kley- weg namens het vroegere Zoölogisch Bo tanisch Genootschap, L. H. Wolter man, namens het oude personeel van den Dierentuin en B. Al, voor de arbeiders van den dienst. Zij deden hun woorden van geschenken gepaard gaan; mevr, van Dalen werden bloemen aangeboden. De jubilaris heeft hartelijk dank gezegd voor de hem gebrachte hulde en zijn vertrou wen voor de toekomst van den Dieren tuin uitgesproken. GOED VARIÉTÉ - PROGRAMMA METROPOLE: Hoofdschotel in Herman Rinket’s variété-programma, dat voor deze week in Metropole wordt gebracht, vormt het optreden van de Kilima Ha- waiians, en dit ter gelegenheid van hun tweede lustrum. Het troepje heeft, dank zij ook de radio en gramofoon, groote populariteit gekregen en menige Zuidzee- zang is door melodieuze vertolking tot Schlager geworden. En om deze Hawaiian- nisten heen zijn kleinkunstartisten ge groepeerd, die stuk voor stuk tot het welslagen van het geheel hebben bijge dragen. Beter conférencier dan Alex de Haas was moeilijk te denken. Zijn lied jes waren weer van een sprankelenden en dikwijls actueelen inslag; in dit ver band noemen wij zijn „Wachtparade 1944”. een tikje ironisch, maar over wegend humoristisch. De verrassing van den avond was de muzikale clown Rexis, een jongeman, die in onze stad debu teerde en blijk gaf van aangeboren ko misch talent. Mimisch was Rexis eenig en waar hij het zoekt in het tragi komische zal hij ongetwijfeld veel kun nen bereiken, al moet hij streven naar meer originaliteit, welk gemis hem nu nog door zijn onervarenheid vergeven mag worden. Dan Scholte en van ’t Zelfde, die er weer direct „in” waren en naast bekende, ook enkele nieuwe liedjes met een verrassende vaart voor het voetlicht brachten. Zij behoorden eveneens tot de uitblinkers. Voorts treden nog op Mile Margo, een goede jongleuse, Jacq Junior, een lenige en bewegelijke acrobaat, de charmante antipodiste Lonii Abelle, het Hol born trio, dat een nummertje „kracht” weg gaf, dat er zijn mocht, en het kunst- wielrijders-trio de Saytons, die op het bescheiden podium op kleine fietsjes van heel veel bravour deden blijken. Maan dagavond zullen de Kilima Hawaiians worden gehuldigd. H. E. Janszen. I vrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmiddellijk I tot de Hauptabteilung Ernfihrung und I Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek moeten worden over gelegd leEen wit vragenformulier in 3- voud, dat de totale personeelsbezetting weergeeft2eVoor elke mannelijke werkkracht van 18 tot 45 jaar (eigenaar directeur of medewerkende familieleden daaronder begrepen) een 3-deelige groene I Z-kaart Ook voor reeds vroeger door z.g. Aus- weise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hun geldigheid verliezen. Aanvraagformulieren en Z- kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. Onjuist, onduidelijk of onvol ledig ingevulde aanvragen worden als niet gedaan beschouwd en niet behandeld. De aanvraagformulieren en Z-kaarten moeten met de schrijfmachine of in blok schrift duidelijk en volledig worden inge vuld, de Z-kaarten van datum en hand- teekening voorzien. Naast de handteeke- ning op de Z-kaart dient de onderteeke- ning door een firmastempel, met de schrijfmachine of in blokschrift te wor den herhaald. Filiaal-bedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzonderlijke aanvrage indie nen. Op de aanvragen van de filialen moet de zetel van het hoofdbedrijf wor den aangegeven. Filiaalbedrijven moeten den omzet van de afzonderlijke filialen opgeven, terwijl het hoofdbedrijf slechts die omzetten moet opgeven, die gemaakt worden met afnemers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet de vakgroep, waarbij de onderne ming is aangesloten, worden aangegeven, alsmede het bedrijfschap, op welks gebied zij werkzaam is. Is de ondernemer lid van meer dan één vakgroep, dan moet slechts één daarvan worden genoemd en wel die, in welker artikelen de onder- I neming den grootsten omzet heeft. Het zelfde geldt voor het bedrijfschap. On dernemingen. die bij geen vakgroep zijn aangesloten, omdat b.v. voor hun artike len nog geen vakgroep is opgericht, kun nen aangeven „behoort tot geen enkele vakgroep”. Ondernemingen, die zoowel in den handel, de industrie of het ambacht werkzaam zijn, moeten bij de vraag naar den omzet dezen splitsen in industrie- of ambachtsorözet. schers moeten in de met „R.D worden moeten ook op de worden vermeld en als aangeduid Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op worden gelet, a) Dat elk der drie deelen gelijkluidend moet worden ingevuld (de afzonderlijke deelen mogen niet gescheiden worden) en vervolgens moet worden opgegeven: b) Onder (von- van) toeziend orgaan: Hauptabteilung Er nahrung und Landwirtschaft, Den Haag; c) Onder (für/voor) nauwkeurige aandui ding van de firma met plaatsnaam, straat en telefoonnummer, indien mogelijk met stempel, schrijfmachine of drukletters; d) Onder (als/als) nauwkeurige opgave van de betrekking, resp. werkzaamheid van den betrokkene, b v. eigenaar, procuratie houder. monteur, bakker enz.; e) Onder de nummers 17 de gegevens betreffende den persoon; f) Onder arbeidsbureau (G.A B.) het voor het bedrijf, dus niet voor de woonplaats van het personeelslid bevoegde arbeidsbureau, bij filialen het voor de filialen bevoegde arbeidsbureau. I Inlichtingen geven in twijfelgevallen de arbeidsbureaux, de burgemeesters, politie of kamers van koophandel; g) Onder 8a resp. 8 indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aangegeven: het nummer van het persoonsbewijs; h) Onder nummer 9 (..früher ausgeübte Tatigkeit”): het vroe gere beroep, b.v. ongeschoold arbeider; i) Onder ..Begründung des Antrages” moet de beteekenis van ’t personeelslid voor het bedrijf kort worden aangegeven b.v. de eenige chemicus, beste vakkundige pak huisknecht enz. Ook kan op sociale ge zichtspunten worden gewezen, b.v kost winner van zijn ouders en vijf jongere kinderen. Hier moet ook worden aangege ven, indien de betrokkene reeds is afge keurd. De vrijstelling van aen arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de ondernemer één Z- kaart terug, waarop de beslissing is aan- geteekend. De vrijstellingen, die naar aan leiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrij stelling door een arbeidsbureau niet wor den erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de ge legenheid om in overleg met de Hauptab teilung Ernahrung und Landwirtschaft on- middellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van bo vengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 30 April 1944 bjj de Haupt abteilung Ernahrung und Landwirt schaft resp. bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam worden inge diend. Ondernemers, die verzuimen bin nen dezen termijn hun verzoek in te die nen, stellen daarmede zichzelf en hun personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. vertoond. Ballétmeester is Jean Rebel le solodanseres Jopie Zuiver en conferen- cière Imgard Meyer. In een café in de Prinse- straat is een fruitautomaat in beslag ge nomen. vrieshuizen, onderge- ondervakgroep koel- en Van bevoegde deeld: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, nr. 108/1942, waarbij elke ondernemer verplicht werd desgevraagd inlichtingen te ver strekken omtrent in zijn bedrijf aan wezige arbeidskrachten, is in toepas sing gebracht de z.g. Z-kaartenproce dure. Deze procedure wordt thans ook voor het geheele gebied van de voedselvoorziening ingevoerd. Op deze wijze worden voor dit bijzonder be langrijke deel van het economische leven de arbeidskrachten vrijgesteld, die noodzakelijk zijn om de voedsel voorziening te verzekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eigenaren en werkkrachten van land- en tuinbouwbedrijven, dup boeren, tuinders, visschers en de bij hen werkzame perso nen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven gele vrijstellings- bewijzen voorloopig van kracht. Onder de Z-kaartenprocedure voor de voedselvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de volgende groepen van bedrijven en personen: I. le: De geheele industrie op het ge bied van de voedselvoorziening, zooals deze is ondergebracht in vakgroepen en ondervakgroepen van de volgende be drijfsgroepen: (a.) binnen- en buiten- landsche akkerbouwproducten verwerken de industrie; (b.) margarine, vetten dierlijke producten; landbouwproducten strie; (d.) zuivel industrie en melkinrichtingswezen; groenten- en fruitverwerkende industrie. 2e: De geheele groothandel in levens middelen, zooals deze is ondergebracht in de vak- en ondervakgroepen van de onderbedrijfsgroep grootha’ •M voedsel voorziening en aanverwante 'bieden. 3e: De tusschenpersonen ir. de voedsel- voorzieningsbranches, o.m. zooals zij zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep tusschenpersonen behoorende vakgroepen: (a.) tusschenpersonen in bloembollen; (b.) id. in cacao; (c.) id. in alcoholhou dende dranken; (d.) id. in granen; (e.) id. in groenten en fruit; (f.) id. in kaas; (g.) id. in koffie; (h.) id in kruideniers waren; (i.) id. in kunstmeststoffen; (j.) id. in melkproducten; (k.) id. in oliën, vetten, en oliezaden; (1.) id. in spece rijen; (m.) id. in suiker; (n.) id. in thee; (o.) id. in visch; (p.) id. in gedroogde zuidvruchten; (q.) id. in zetmeel. 4e. De detailhandel in de voedselvoor ziening. zooals deze is ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep detailhandel be hoorende vakgroepen: (a.) detailhandel in kruidenierswaren; (b.) in melk, boter, kaas en eieren; (c.) in aardappelen, en fruit; (d.) in visch; (e.) in gevogelte: (f.) in brood, banket. :r:c“n en suikergoed; (g.) in vleeschwaren; (h.) in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken; (i.) in bloemen en planten. 5e. De ambachtsbedrijven in de voed selvoorziening. zooals deze zijn onderge- bracht in de tot de bedrijfsgroep voedseL voorzieningsambachten behoorende vak groepen: (a.) slagerij; (b.) brood- en banketbakkerij; (c.) maalderij; (d.) loon- dorscherij. II. De navolgende groepen: le. De koel- en vrieshuizen, onderge bracht in de vrieshuizen: 2e. De vlasverwerkende drijven (vlasroterijen). 3e. De griend- en rietbedrijven. zooa'.s deze zijn ondergebracht in de ondervak groepen verpakkingsmanden-industrie en rietmatten-industrie. ondervakgroep bie- zer.mattenmakerijen en -sorteerderijen. 4e. De boerenleenbanken en haar cen trales. opgenomen in de bedrijfsgroep landbouwcredietbanken. 5e. Het ambacht ten plattelande en de ambachtelijke nevenbedrijven van den landbouw met name: (a.) dorpssmeden; (b.) wagenmakers; (creparatie-inrich- tingen voor landbouwwerktuigen en ma chines; (d.) dorpstimmerlieden, electro- technische installateurs, metselaars en dakdekkers, die uitsluitend of in hoofd zaak op het platteland werkzaam zijn; (e.) zadelmakers en vervaardigers van tuigen; (f.) persbedrijven voor hooi en stroo; (g.) grasdrogerijen. Voor zoover ondernemingen uit de ander II opgesomde groepen van be drijven reeds aan de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hebben deelge nomen, kan daarmede worden volstaan. Het is niet noodig, om een tweede maal Z-kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zich* zelf, hetzij voor zijn personeel, vrijstel ling van arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aanvrage daartoe indienen bij de Duitsche instantie, die de belangen van zijn bedrijfstak behartigt, in dit ge val de „Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft”, Juliana van Stolberg- laan 45. Den Haag. Duitsche ondernemingen, d.w.z, onder nemingen. waarvan de eigenaar of de meerderheid van 'de eigenaren Rijksduit- scher is. alsmede ondernemingen, waar van het kapitaal voor meer dan 50 pCt Rijksduitsch bezit is, of die een Rijks- duitsche „Uebernahmetreuhander” heb ben. dienen hun aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aan vragen doorgeeft aan de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft in Den Haag Deze instantie beslist over de aan vragen. De vakgroepen worden in de gelegenheid gesteld om de belangen van de aangesloten ondernemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vakgroepen en de betreffende bedrijfsschappen worden verstrekt De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ontvangstbewijs. Het ontvangstbewijs waarborgt, dat de arbeidsbureaux zbolang de beslissing op het verzoek niet is ge nomen, geen werkkrachten aan het be drijf onttrekken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aan- FRANZ JOSEF HIRT: Ook Zwitserland levert thans een niet te onderschatten bij. drage tot de opmerkelijke grootheid van het pianistendom Naast Adrian Aesch- bacher, die zich hier reeds groote ver- 1 maardheid verwierf, is een klein audito- 1 rium gisteravond in Diligentia n.i. getuige 1 geweest van de verschijning van Franz Josef Hirt, als nieuwe Zwitsersche ster aan het hedendaagsche pianisten-firma- ment. Deze kunstenaar, die binnenkort een tweeden piano-avond zal geven, bracht ditmaal werken van G. Böhm. J. S. Bach, A. Honegger en J. Brahms ten gehoore, Franz Josef Hirt heeft zich hiermede een klavierheros van onmiskenbare kwaliteit getoond. Zijn spel heeft superbe schoon heid van materie en indrukwekkende grootschheid van gedachte in volmaakte harmonie vereenigd Het toucher heeft, verrijkt door een zeer persoonlijk pedaal- gebruik, een pianistisch palet van onbe grensde kleurverscheidenheid en een on gekend subtiel en doorzichtig pianissimo geschonken, welke Böhms’ „Praludium- Fuge-Postludium” in g kl. t en Bach’s Toccata in D gr. t. in hun soberheid van lijn en statigheid van beweging tot een inmuzikaal gebeuren hebben verheven. Voor de muziek van Honegger toonde Franz Josef Hirt met eenige zelden uit gevoerde composities, w.o. „Le Cahier Romand” en de „Toccata et Variations” een zeer gelukkige zieleverwantschap te bezitten om haar in haar grilligheid van dynamiek en expressie op sublieme wijze te kunnen openbaren De „25 Variationen und Fuge über ein Thema von Handel” van Brahms droegen daarentegen de kracht en de stuwing in zich, welken den interpreet nogmaals als een genie ken merkten. Een toegift volgde.’t Was slechts betreurenswaardig da» voor dit recital I zeer geringe belangstelling bestond, ter wijl nog kort geleden voor een piano spelende juffrouw waarvan ik den naam I maar niet zal herhalen, Diligentia bijna geheel was uitverkocht K Brinkmann. „HENDRIK DE LAATSTE”: De opzet van deze vroolijke geschiedenis, die „De Haagsche Operette" den bezoekers van Odeon voorzet, leent er zich in alle op zichten toe, dat men er uitstekend door geamuseerd wordt en daarbij zal men de frissche vlot-loopende opvoering, die er van gegeven wordt, ook zeer gewaar deerd hebben. Het thema van berooide graven met knappe huwbare dochters, die, om uit de pecuniaire moeilijkheden te komen, hun kasteel en hun dochter aan den man brengen, waarbij de gebrui kelijke verwikkelingen en misverstanden een ruime plaats in het geheele geval in- I nemen, schijnt onuitputtelijk voor ope- rette-schrijvers. Ook „Hendrik de laatste” is een dergelijk kostelijk geval, met dia loog en liederen, die volstrekt niet onaar- I dig zijn. In dit geval is het graaf Tets van Kraayenpoot, die zijn mooie kasteel probeert te redden door het huwelijk van zijn knappe dochter Olympia met den rijken papierfabrikant Bob Snit. Bob kan I echter al spoedig de tyrannie van zijn adellijken schoonpapa niet langer ver dragen en besluit het kasteel weer te I verkoopen. Hij trouwt met een nicht van JUBILEA: De heer C. P. Gillon her dacht zijn 25-jarig jubileum als banket bakker bij de N.V. Meel- en Broodfa brieken „De Zeeuw” B. Hus. De jubilaris werd met zijn echtgenoote op het hoofd kantoor ontvangen, waar hij door de di rectie en chefs werd gehuldigd. Maan dag 10 April hoopt de heer H. J. Kroon den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst is getreden bij de Ned. Spoorwegen. Op 7 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J Hui- bregtsen als magazijnmeester in dienst trad bij het Electrotechnisch Installatie- en Handelsbureau H. C. van Leeuwen c.v. I Op 24 Maart herdacht de heer H. Bo- vet het feit dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Lithografie v/h S. Lank- hout Co. De directeur, de heer H Slo- terdijk, sprak den jubilaris toe, waarna stoffelijke huldeblijken werden overhan digd. Daarna sprak de heer Marinus na mens het personeel en overhandigde hem een envelop met inhoud. Tot slot werd hem door den heer van Donk als mees terknecht in een aardig speechje hulde gebracht. De heer Bovet dankte de spre- I kers. 178 K.G. BOTER EN VET GESTOLEN: Een boterhandelaar uit Leidschendam liet gistermiddag in de Lunterenstraat zijn bakfiets waarop zich o.a. 178 kg boter en vet bevond eenigen tijd onbeheerd staan. Toen hij terugkwam was de fiets met waardevolien inhoud verdwenen. On middellijk werd de politie gewaarschuwd en dank zij doortastend optreden van enkele rechercheurs wist men al spoedig in een woning aan de Copernicuslaan op de helft van den buit beslag te leggen. De bewoonster mej. P. de Z. bleek een zuster van den dader te zijn, den 32-jari- gen kleermaker F. J. de Z. Men slaagde er nog in bij een zekeren v. d. V uit de Frans Halsstraat een kwart gedeelte van het gestolene te achterhalen. De rest bleek al doorverkocht te zijn aan een caféhouder Alle betrokkenen zijn aan-1 I gehouden; de bakfiets werd in de New-1 tonstraat teruggevonden. INBREKER VIEL DOOR LICHTRAAM: Voorbijgangers hoorden gisteravond laat I gerucht in een schoenenwinkel in de Boekhorststraat. Een agent ging op onder. I zoek uit en trof op zolder onder lappen I liggend een man aan, die onmiddellijk aan I den haal ging. Hij had echter pech en viel I door een lichtraam van een hoogte van I 4 meter naar beneden. Hij kwam juist I in de zaak terecht, waar hij het onge-1 wenschte bezoek had willen brengen. De I man de 19-jarige H. L. H. bekwam in- I wendige kneuzingen en moest door den I geneesk. dienst worden overgebracht naar 1 het ziekenhuis aan den Zuidwal. GERAFFINEERDE DIEFSTAL WASCHGOED: Het 16-jarige jongmensch C. B. v. H., werkzaam op een wasscherij alhier, had tot taak iederen dag gamellen met eten van de Centrale Keuken te ha len. Eenmaal geledigd moest hij de etens- ketels weer naar de keuken terugbrengen, doch stiekum stak hij er waschgoed i«i. Aan een tusschenpersoon leverde hij on derweg het gestolene af. De jongen, die thans in bewaring is gesteld, heeft be kend 30 lakens op deze wijze te hebben ontvreemd. HONDERD PAAR SCHOENEN GESTO LEN: Ingebroken is in een schoenenzaak in de Fahrenheifstraat. waarbij ruitn 100 De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeidsinzet elders onttrekken, zonder dat de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft de vakgroepen resp. de Duitsche Kamer van Koophandel of welke andere instantie dan ook, hier tegen bezwaren geldend kan maken. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laatste gelegenheid tot het aanvragen van vrij stelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zichzelf te wijten hebben, wan neer hun belangen bij het vrijstellen van hun werkkrachten niet worden behar tigd. Buitenlandsche ondernemingen, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid der eigenaren noch Rijksduitscher noch Nederlander is, als- Vijfhonderdtien francs geboden, zei de vendumeester. Vijfhonderd- vijftien francs. Dank u, meneer Fallait. Zeshonderd francs. Jean Montnoir tastte in zijn zak, werd iemand gewaar, die vlakbjj hem stomHet was Cameron, de strooper, met i had. Op hem toeloopend, greep Jean den kleinen man bij den arm. Vlug, bied voor mij, fluisterde hij, terwijl hij den man een bundeltje bank biljetten in de hand duwde. Bied zoo hoog als noodig is. Terwijl Francois zevenhonderd francs bood als antwoord op een ander bod, bracht hij zijn handen aan zijn mond* De massamoorden te Parijs De gerechtelijke arts Paul, een specia list voor lijkschouwing, die de laatste jaren in de Seine, in het Bois de Bou logne en op andere plaatsen gevonden deelen van menschelijke lichamen heeft onderzocht, is, na een onderzoek van de in de villa van den arts Petiot gevonden resten van menschen. van meening. dat eerstgenoemde moorden ook zijn toe te schrijven aan den moordenaar uit de villa in de Rue Lesueur. Hij heeft dit afgeleid uit de steeds eendere sneden, die dé moordenaar toepaste. Gebleken is, dat de dooden, die in de Rue Lesueur werden gevonden, gescalpeerd waren. Dit moest, naar men aanneemt, de iden- tificeering der slachtoffers van Petiot ónmogelijk maken. Intusschen heeft men een man ver hoord, bij wien Petiot kalk had besteld, welke bestelling om niet nader bekende redenen niet is doorgegaan. Vermoed wordt dat de 400 kilogram kalk, die hij reeds had ontvangen, den moordenaar niet voldoende waren. Toen een tweede kalkleverantie op zich liet wachten, heeft Petiot uit vrees, dat de lijkenlucht in de omliggende straten geroken zou worden, de deelen der lijken verbrand, hetgeen uiteindelijk de misdaad juist heeft doen ontdekken In een door den rechter van instructie ontvangen anoniemen brief is sprake van twee rijke Nederlandsche emigrantengezinnen, die in Augustus 1942 naar Parijs waren gekomen en die met behulp van Petiot naar Argentinië wilden uitwijken. Tevoren was hun medegedeeld, dat zij zich eenige dagen in een huis, dat in de nabijheid van de Arc de Triomphe was gelegen, verbor gen moesten houden. De villa van den moordenaar bevindt zich daar eveneens. Met de Nederlanders zijn hun voorwerpen van waarde en hun geld verdwenen. Het zou 6 of 7 personen be treffen, die spoorloos verdwenen zijn Het aantal vermoorden, dat tot dusver kon worden geïdentificeerd, bedraagt 14. Hun namen zijn op 2 na nog niet mede gedeeld. De politie zoekt naar het boek, waarin de massamoordenaar de namen van zijn slachtoffers en de heden heeft ingeschreven werd gezocht naar 47 koffers, die uit de Het spreekuur voor kosteloos rechts kundig advies wordt gehouden iederen Maèndag-, Woensdag- en Vrijdagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur. 901 OEN HAAG TELEF 11 68.60 RADIOPROGRAMMA'S Zondag 26 Maart; Hilv. 1. 414,4 m.: 7.30 Gr.muz. 8.— De zin van het boer- zijn. 8.15 Progr overz. 8.30 Gr.muz <ev. Sport.) 8.45 Godsd Uitz 9.BNO 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen 10.Ger- ritje schiet bakken! 11 Ork. 11.30 De stem der SS. 11 45 Voorwaarts kamera den. 12.— BNO. 12.15 Stabat mater dolo rosa. 12.45 Sibbekunde. 13.Pianosona tes van Beethoven, 13.30 Schijnwerper. 14.— Ork. 15 Luisterspel 15.45 Gev. progr 16.55 Sportuitslagen. 17.Recht door zee. 17.30 Ork. v. Krevelen. 18.15 Ned volksklanken. 19 BNO. 19.1Ó Spie gel v. d. dag. (19.15 radio-centralen). 19.15 Sport 19.30 Operaconcert 21.30 Cello. 22.BNO 22 1524 Gr.muz Hilv. II 10.— Muz. 1010 „Soldaten- funk”. 11 Godsd. uitz. 12 BNO 12.15 Omroepork 13 Toespraak. 13.15 Ork. Malando. 14.Voor de jeugd. 14.30 Voor I den Zondagmiddag. 16.— Kwintet. Pl m. 16.35 Concert. 17.30 De toekomst der we tenschap 17 50 Indische muz, 18 15 Zie Hilv. I. 19 BNO. 19.10 Filmmuz (19.30 —19,40 Reportage voetbalwedstrijd) 20.— Zoeklicht. 20.15 Melodieën 21 Musette 21.45 Wijding. 22 BNO Maandag 27 Maart. Hilv. I. 414 4 m.: 6.45 Gr muz 7.BNO 7.10 Gymn. 7.15 Gr.muz. 7.40 Sport. 7.50 Progr.- overz. 8.BNO 8,15 Gr.muz (8 458 50 Voor de vrouw 9.45 Godsd. uitz. 10 Ork. 11.Voor kleuters. 11 30 Trio. 12 Alm. 12.15 Masma.n 12 45 BNO. 13 Lar.d en volk brengt 13.05 Ork 14 Viool 14.30 Orgel. 15— Godsd. uitz 15.15 Elck wat wils 16 45 BNO 17.Voor de jeugd 17 20 Musette 18 Friesch praatje 18.05 Zang 18.45 Pol. weekpraatje. 19.BNO. (19.15 radio-centralen.) 19.15 Lezing 20 Symph. Ork. (20.5021 15 Lezing) 22 BNO. 22.1524.Gr.muz. Hilv. II. 17.Lehér-Straussprogr 18.— Orgel 18 30 Ork Serban. 19BNO. 19 15 Voor -de jeugd. 19,30 Amusementsork. 20.15 Bouwers aan het rijk. 20.30 Gr.muz. 21.45 Wijding. 22 BNO. Dinsdag 28 Maart. Hilv I 414 4 m.: 6,45 Gr.muz. 7.BNO. 7.10 Gymn. 7.15 Gr.muz. 7.40 Sport. 7.50 Progr - overz 8.BNO 8.15 Gr.muz. (8.458 50 Voor de vrouw). 9.45 Godsd uitz 10.15 Piano. 10.45 Melodisten (11.15—11.30 Le. zing). 12.— Alm. 12.15 Zang 12.45 BNO. 13. Land en volk brengt 13.05 Ork. 14. — Lezing. 14.15 Variété. 15— Masman. 15.30 Voor zieken. 16.Symph. gedich ten. 16.45 BNO 17.— Lichte toets 18 BNO. 18.05 Omroepork 18 45 Jeugdstorm- uitz 18.55 Spiegel v. d. dag, 19.— BNO. (19.15 radio-centralen) 19.15 Verscheiden heid. 22 BNO 22 15—24 Gr.muz Hilv. II: 17.Sonate. 17.30 „Soldaten- funk”. 18.30 Peter Kreuder 19.BNO. 19.15 Voor kleuters 19.20 Ork. 20.15 Duit. sche taalcursus. 20.40 Mededeelingen NAF. 20.45 Koor en solisten. 21.45 Wijding. 22— BNO. Woensdag 29 Maart. Hilv I. 414.4 lm.: 6.45 Gr muz. 7.BNO. 7.10 Gymn. I 7.15 Gr.muz. 7.40 Sport 7,50 Progr overz 8— BNO 8.15 Gr.muz. (8.45—8 50 Voor I de vrouw.) 9 45 Godsd uitz. 10.— Ork. Keth 10,45 Vraaggesprek. 11,Melodis ten. 11,30 Zang. 12.— Alm. 12.15 Ork. I Balogh. 12.45 BNO. 13.Land en volk brengt... 13.10 Melodisten. 13.45 Voor I de jeugd. 14.— Kwartet. 14.35 Koren. 15— Godsd uitz 15.15 Halfweg. 16 43 BNO. 17.Voor jonge menschen. 18 I Brabantsch praatje. 18.05 Amusementsork. I 18.45 Reportage. 18.55 Spiegel v. d dag. 19.BNO (19 15 radio-centralen). 19.15 Viool. 19.45 Fam Speelman. 20.15 Gr- muz. 22 BNO 22,15—24.— Gr.muz. Hilv. II. 17 Musette 17.30 „Solda- tenfunk”. 18.30 Concert. 19 BNO. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Solisten. 20.15 Wat denkt u ervan 20.30 Ork. Bachman 21 15 Kwartet 21.45 Wijding. 22— BNO. BEGRAFENIS J J. HOOGEWOONING Op Oud Eik en Duinen is gistermiddag het stoffelijke overschot van den heer J. J. Hoogewooning. referendaris op het dept, van Koloniën, de laatste jaren werkzaam bij het correspondentiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, ter aarde besteld Vele ambtenaren van het departement waren aanwezig. In de aula heeft de heer Jöbsis. zwa ger van den overledene, er op gewezen, dat het in den geest van den heer Hoo gewooning is. dat er slechts kort ge sproken wordt Hij was wars van alles wat naar opgesmuktheid zweemde Zijn vriendelijkheid verborg hij achter een strengen eenvoud en soberheid. Namens den secretaris-generaal en de ambte naren van het dept van Koloniën sprak de raadadviseur, de heer J. F. v. d. Meulen. Spr herinnerde eraan, dat de heer Hoogewooning het departement 40 jaar gediend heeft Hij doorliep alle rangen De laatste 15 jaar specialiseerde hij zich op de luchtvaart. De heer Hooge wooning was een gelukkig man. want hij wist altijd zichzelf weg te cijferen Kol. b.d J P. de Man. hoofd van het correspondentiebureau van het Ned. Roode Kruis, wees er tenslotte op. dat de heer Hoogewooning in 1940 een der eer sten was. die zich vrijwillig voor het correspondentiebureau opgaf, hoewel het werk, dat hij kreeg, veel minder was dan hetgeen hij te doen had op het de partement. Door zijn vriendelijkheid en eenvoud heeft hij zijn medewerkers zeer aan zich verplicht A. D KNO ESTER t: In den ouderdom van 88 jaar is overleden de heer A. D. Knoester. die vele jaren badman bij de I Maatschappij Zeebad is geweest. Aan tal I van reddingen heeft hij deelgenomen, I waarvoor hij diverse medailles ontving. De begrafenis vindt Dinsdag a.s. te pl.m. half elf op de Algemeene begraafplaats I aan de Kerkhoflaan plaats. VREUGDE EN ARBEID: Morgenavond wordt in het Gebouw voor K. en W. de grootste ballet-revue van Vreugde en Ar beid genaamd .Klank. Rhythme en Kleur” I

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2