TERREINWINST TEN N.W. VAN KOWEL No. 18755. 1944. Maandag 27 Maart. Keuring Landwacht Nederland Invoering Zomertijd IN DEN NACHT VAN 2 OP 3 APRIL Stamkaarten De Britsche vliegtuigverliezen NEDERLANDSCHE VERPLEEGSTERS VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS De Japansche opmarsch Vijandelijke druk aan middenloop van Dnjestr versterkt Balti en Proskoerof ontruimd De Jeugd vindt in Oostland haar toekomst Doodvonnis voltrokken Uitvoering Ongevallenwet Uitreiking distributiebescheiden Roemenië versterkt zijn paraatheid Boelgarije’s politiek Rede van Churchill voor Italianen „DRIE DENNEN” zSvA HAAGSCHE COURANT gereed vijandelijke en het een auteur De aan en No Het D.N.B. verneemt, dat op grond van de ervaring kan worden aange nomen, dat de totale vliegtuigverliezen Vrijdag j.l. door de Engelschen geleden bij den aanval op Berlijn, zeker wel 50 procent boven de in het Weermacht- bericht genoemde 112 vliegtuigen lig gen. Daarbij is nog geen rekening ge houden met de toestellen, die bescha digd of met ernstige personeele ver- regiment dapperheid der Vol- dat de en de inge- alge- de worden o.m. de gezondheidsverzorging, en In de bezette Nederlandsche gebieden zal, evenals in het Groot-Duitsche Rijk, op 3 April, des morgens om twee uur, de zomertijd worden ingevoerd. Op dit tijdstip worden de officieele klokken een uur vooruitgezet, d.w.z. van 2 tot 3 uur. Al met al kan men zeggen, dat de vijand minstens 20 procent der opge stegen vliegtuigen heeft verloren: het grootste verlies, tot dusver bij nachte lijke aanvallen geledeh. Dit Duitsche afweersucces zal in het Anglo-Amerikaansche kamp te meer indruk maken, waar juist de laatste dagen de Engelsche pers had beweerd, behalve dit leger ook Britsche troepen dat de Duitsche jagers definitief ver slagen waren. Zij verzweeg daarbij, dat de afweer afhankelijk is van het weer. Dat de Duitsche jagers, als het weer het maar even toelaat, den vijand hard aanpakken en verslaan, bewijst het succes van Vrijdagavond. DE UITGIFTE VAN RAAMKRANTEN: Het dep. van K en V. deelt mede, dat verzoeken tot uitgifte van z.g. raamkran- ten uitsluitend schriftelijk moeten wor den ingediend Mondeling onderhoud over dit onderwerp wordt alleen na schriftelijk verzoek daartoe, eventueel toegestaan. DE JEUGDHERBERG VAN MORGEN: De tentoonstelling ,,De jeugdherberg van morgen", welke destijds in Amsterdam veel belangstelling heeft getrokken zal van 22 April tot 25 Juni in Museum Boymans te Rotterdam te bezichtigen zijn. Zaterdag is het laatste transport van 85 Nederlandsche verpleegsters uit den Haag naar Duitschland vertrokken, om aldaar verder opgeleid te worden. Deze meisjes hebben reeds in Nederland een korte op leiding ontvangen in de beginselen van het verband leggen, eerste hulp, anatomie en dergelijke dingen meer, die voor een goede verpleegster onontbeerlijk zijn Na deze vooropleiding begint de eigen lijke opleiding in een school voor Ger- maansche vrijwilligsters bij het Duitsche Roode Kruis, die zich in de heerlijke om geving van Hanenklee im Harz bevindt. Hierna volgt dan een practische vor. ming van ongeveer 3 maanden in verschil lende ziekenhuizen Practijk en theorie worden dan nog maals in een cursus doorgenomen, waarna deze grondige opleiding voltooid is om dan als verpleegster in de lazaretten aan het front of in ziekenhuizen te worden ingezet Zich ten volle van haar moeilijke, maar prachtige taalt bewust hebben deze flinke Nederlandsche vrouwen afscheid genomen van vaderland en familie om zich geheel aan haar taak in dienst der menschMM te wijden. Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden wordt een groot dierskelet. n.l. dat van een reusachtigen vinvisch geprepareerd. Het werk, dat bijzondere nauwkeurigheid vereischt. neemt jaren in beslag (C.N.F,-van Rhijn) De slag om de beheersching van Imphal. een belangrijke stelling in Britsch-Indië heeft door den opmarsch der Japansche formaties in het gebied ten Oosten van Imphal zijn hoogtepunt bereikt. Op 22 Maart hebben Indische en Japansche strijdkrachten de verkeersverbindingen naar een punt ten Noorden van Imphal af gesneden. Een andere formatie drong door de verdedigingslinies van den vijand in Assam heen en veroverde een belangrijke sleutelpositie Japansche formaties, die haar opmarsch in Zuidelijke richting naar Tamoe voortzetten, hebben den vijand, die bij de heuvels ten Noorden van Moreh hevig verzet biedt, omsingeld en op 22 Maart vernietigd. De bliksemsnelle op marsch naar Sibong werd voortgezet en de aftochtweg van den vijand daarmede afge sneden. De hevige gevechten in dezen sec tor duren voort. Aan een mededeeling van den persdienst van den Germaanschen Landdienst on't- leenen wij het volgende: Toen na den eersten wereldoorlog in Duitschland velen wegtrokken van hèt land naar de stad en men het gebrek aan jonge boeren en landarbeiders trachtte op te heffen door Poolsche arbeiders in dienst te nemen, ontstond Ge beweging der Arta- manen, die de natuur en het leven op het land lief hadden, bij den boer gingen wer ken en trachtten zelfstandig een bedrijf te verkrijgen. Later *krerd de Artamanenbe- weging opgenomen in de Hitler-jugend. doch meteen wero de Landdienst ingesteld en deze groeide wefdra uit tot een orga nisatie, die 30.000 jongens en meisjes, ver deeld over 1300 kampen, omvatte. Doel dezer organisatie was: de jeugd weer te rug te brengen naar het land In 1942 werd de Landdienst ook open gesteld voor de jeugd uit de andere Ger- maansche landen. Want door den strijd der Germaansche legers zijn inmiddels in het Oosten uitgestrekte gebieden vrij ge komen. Reeds vele honderden Nederland sche jongens en meisjes trokken naar Dan. zig-Westpruisen en ontvangen thans hun opleiding tot boer en boerin. Reeds 13 kampen zijn bevolkt door onze vrijwilli- gers(-sters) en spoedig zullen meer kam pen noodig zijn. Jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar, blijft niet achter Trekt mede op naar het Oosten en verwerf je een zekere toekomst. In de kampen van den Germaanschen Landdienst berust de leiding bij eigen landgenooten. Men verbindt zich voor één jaar. Na afloop van het eerste jaar kan men beslissen of men blijven wil of niet Trek er dus mede op uit en meld je. als vrijwilliger(-ster) of vraag inlichtingen bij den Germaanschen Landdienst, Konings- laan 9, Utrecht. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165. elke m.M. m. tot 23 m.M (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct, KI. Adv. iin halve opl.) fO.Sl, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl” en „Letterk Bijbl ƒ3.15. Fr p. p met Modebl. ƒ4.29, z. Modebl ƒ3.95. Buitenl ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fr p. p. 10 c In de provincie Zuid-Holland Overal blijkt tijdens de patrouille» diensten van de Landwacht, dat het werk ter beveiliging van de orde, den goeden gang van zaken en de regel matige voedselvoorziening, uitermate nuttig en noodzakelijkis. De onder* wereld in Nederland profiteert van de overbelasting van het bewakende per* soneel, doch loopt tegen de lamp nu de Landwacht met vele duizenden de be- wakings- en patrouillediensten voor een belangrijk deel aanvult. Doet ook gij, lid van één der for maties der Beweging mede aan dit nuttige werk en meldt u voor de Land wacht. U kunt zich op Vrijdag 31 Maart van 916 uur, in de kleine zaal van den Dierentuin in den Haag melden voor het medisch onderzoek. U wordt verzocht lidmaatschapskaart der N. S. B., W. A., S. S. of Jeugdstorm mede te nemen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Na 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. J. de Koning. Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263: Boekhandel j. B. van Seters )r„ Theresiastraat 108a, Tel. 772444. Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandsche onderdaan Peter Johannes Maria V 1 o e t, die door het Duitsche Obergericht in de bezette Nederlandsche gebieden wegens ver boden bezit van wapens en poging tot moord op Duitsche politieambtenaren als saboteur ter dood veroordeeld was, is, nadat de kwestie van gratieverle ning was onderzocht, terechtgesteld. In esecuzione di accordi presi con le competent! autorita per 11 rilascio di tes- sere annonarie agli Italians, la gerenza affari consolari d’Italia, Zeestraat 65F, l’Aja, sta procedendo al censimento di tutti gl’Italiani attualmente resident! in Olanda Quest: si presenteranno subito, per for- nire esattamente i dati che verranno loro richiesti, alia gerenza medesima o ad una delle sottoelencate segreterie di Fascio. muniti di tutti i documenti d’identita propri e dei loro familiari (passaporti, stamkaarten, libretto matrimoniale ecc.): Amsterdam, Heerengracht 611Tilburg. Bredascheweg 116; Utrecht, Biltstraat 58; Deventer, Pikeurlaan 44Rotterdam, Eendrachtsweg 24 Heerlen. Sittarderweg 25AArnhem. Korenmarkt 37Sluiskil, Fabriekstraat 11. Ter uitvoering van overeenkomsten, die met de bevoegde instanties voor de afgifta van distributiestamkaarten aan de Italianen gesloten zijn, is het consulaat- generaal van Italië, Zeestraat 65F. den Haag, tot de algemeene telling van de Italianen overgegaan, die tegenwoordig in Nederland verblijf houden Deze moeten zich dadelijk aan het consulaat-generaal of aan een van boven genoemde adressen van secretarieën der R.F.P aanmelden en daar al hun identi teitspapieren en die van hun familie leden (paspoorten, stamkaarten, trouw boekje. enz.) toonen. ten einde op juiste wijze de noodige gegevens te verschaffen. Morgen zijn van 8.30—16.30 uur in het Centrale Uitreikingsgebouw aan de Groot Hertoginnelaan en in het bijkantoor Loos- duinen. Alidastraat 1, aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten, tabakskaarten en toeslagkaartenDrie tot en met Fri. In het bijkantoor Scheveningen Oost* straat 1 (van 9—16 uur) en in het bij kantoor Benoordenhout Ruychrocklaan 178 (van 8.45-*-12.30 en 1416 uur) zijn morgen aan de beurt: Mas tot en met Over. Duitsche politie ont zet bij de bevrijding eener stad haar ge durende tien dagen ingesloten kamera den. -• Eindelijk is de stad genomen. Ondanks verbitter den tegenstand van huis tot huis drin gen de manschappen van het S.S.-Politie- regiment snel op, naar het centrum van de stad. Politie- pantsers bereiden doorloopend den weg in de richting van het slot. (S.S.P.K.-Klein«- O.-H.) De Centrale Persdienst van het Ned. Ar beidsfront meldt: Onlangs werd aan een arbeider, die tijdens zijn werk een lichte verwonding opliep, en die. op weg naar den op het werk aanwezigen geneesheer struikelde en zijn knie bezeerde, uitkee- ring krachtens de Ongevallenwet gewei gerd, hoewel hij daardoor geruimen tijd arbeidsongeschikt werd. De Centrale Raad stelde zich op het standpunt, dat het on geval, waarbij hij zijn knie verwondde, hem niet was overkomen in verband met zijn dienstbetrekking. Het betrof hier dus geen ongeval in den zin der wet. De gang naar den geneesheer werd als een persoonlijke aangelegenheid beschouwd, ook al ontkende de Centrale Raad niet, dat deze gang verband hield met de lichte verwonding, waarvan werd vastgesteld, dat de arbeider deze in dienst betrekking had opgeloopen. Eveneens werd geen uitkeering toege kend aan een arbeider, die, toen hij daar toe opgeroepen zich op het werk naar een keet van de Eerste Hulp bij Ongelukken begaf om zich daar door den controlee- rend geneesheer te laten verbinden, in verband met een hem reeds eerder over komen ongeval, onderweg struikelde en daarbij eenige ribben kneusde. Ook hier werd geen verband met de dienstbetrek king aangenomen, alhoewel de werkgever verplicht bleek, den bij het werk betrok ken arbeiders zoo noodig in bedoelde keet geneeskundige behandeling te laten ver- leenen. Het lijdt geen twijfel, dat dergelijke uit spraken, hoewel naar de letter van de wet juist, zeer onbevredigend aandoen. Zij druischen lijnrecht in tegen de sociale op vattingen. welke ten grondslag dienen te liggen aan een wet, die ten doel heeft den arbeider schadeloos te stellen, wanneer hij buiten zijn schuld tijdelijk zijn loon derft. Een bespreking tusschen het Neder landsche Arbeidsfront en de Rijksverze- kefingsbank heeft reeds tot resultaat ge had, dat ten aanzien van een aantal met name genoemde gevallen, waarin voorheen een verzoek om uitkeering werd af gewezen. omdat formeel gezien niet aan de letter van de wet was voldaan, een meer soepel standpunt wordt ingenomen. Door het aanleggen van een meer socialen maatstaf zal worden voorkomen, dat de arbeider in de betreffende gevallen zijn recht op uitkeering ziet verloren gaan. Wil de arbeider zich in eigen volk ge borgen weten, dan zal echter bij de uit voering der sociale wetten de verzorgings- gedachte zooveel mogelijk op den voor grond dienen te worden geplaatst. Niet slechts in beperkte mate en in eenige met name genoemde gevallen, doch over de geheele linie «al zich deze verzor- gingsgedachte. niet het minst bij degenen, die met de uitvoering der wetten zijn be last, moeten baanbreken. Amerikaansche teleurstelling Te Washington, is men teleurge steld over de rede van Churchill. Men had verwacht* dat hij zijn standpunt zou be palen ten aanzien van de actueele poli tieke en strategische kwesties en dat hij de eerste zou zijn, die belangrijke gebeur tenissen zou mededeelen. in overeenkomstigen getale staan. Hij verdedigde zich tegen het verwijt vaak loos alarm te hebben geslagen. In dit verband gaf spr. de mogelijkheid toe, dat Engeland zelf „het voorwerp zou kunnen worden van een nieuwen vorm van aanvallen van den kant van den vijand.” In het verloop van zijn rede neeft Churchill Stalin ten hoogste geprezen, aangezien „zijn volmachten hem in staat stellen millioenen in beweging te brengen en de leiding van den oorlog zóó te voeren, dat zij voor de Sovjet unie en zijn bondgenooten van groot voordeel is.” In dit verband verklaarde de Britsche premier, dat de Sovjet-Unie de moeilijkheden van amphibische ope raties van grooten omvang „niet volle dig kon begrijpen.” De Britsche en Amerikaansche taak is, zoo zeide hij, moeilijk en geheel verschillend van die der Sovjets, ongeacht de bewondering voor de militaire successen van het Sovjet-Russische volk. Churchill sprak ook over de gevech ten van het Indische nationale leger en de hun steunverleenende Japanners. Hij moest toegeven, dat „zij reeds in den rug van ons front gekomen zijn” dat ,op verschillende plaatsen zwaarste gevechten geleverd worden.” Churchill trachtte dit feit te verbloemen door te zeggen: Het zou te vroeg szijn reeds thans resultaten van den strijd in deze reusachtige gebieden van bergen en rimboe bekend te maken.” Nadat de Vesuvius 12 uur niet had gewerkt. zijn er opnieuw rookzuilen uit den krater oogestegen Een regen van asch wordt door den vulkaan uitge worpen. In Roemenië moeten alle officieren en onderofficieren van de reserve, zoowel als alle dienstplichtigen tusschen 25 en 40 jaar, die sinds den 22sten Juni 1941. den dag waarop Roemenië aan den oor log ping deelnemen, minder dan 45 dagen onafgebroken bij een troependeel of een ai Isafdeelinp zijn ingedeeld geweest zich tusschen 1 en 15 April bij een re- cruteeringsbureau melden Onder het opschrift „Buitenlandsche po litiek en volksche eenwording” schrijft net Boelgaarsche regeeringsblad „Wetsjer”: De buitenlandsche politieke betrekkin gen van een land berusten op omstandig heden, welke met grillen niets hebben uit te staan. Zooals ook ministerpresident Bosjilof heeft verklaard, is Boelgarije op grond eener dwingende inwendige nood zakelijkheid den politieken weg opgegaan, waarop het zich thans bevindt De Boel gaarsche buitenlandsche politiek is de uitdrukking eener natuurlijke ontwikke ling van de idealen, welke in het volk ver ankerd liggen. Elke Boelgaar wordt bewo gen door een enkel ideaal, nl. de eenwor ding van het Boelgaarsche volk te berei ken. De buitenlandsche politiek van Boel garije behartigde tot dusver de inwendige eenwording, welke thans voor ons des te noodiger is. daar wij als een sterk volk moeten optreden. „In Boelgarije zal nooit een Badoglio ontstaan”, schrijft het blad „Slowo”. „Te vergeefs zijn de pogingen der vijanden, om door hichtterreur het Boelgaarsche volk te breken. Aan het birnenlandsche en buiten landsche front van Boelgarije zal de vijand den heldhaftigen tegenstand der zonen van Boelgarije vinden, die vastberaden het erf deel van de Boelgaarsche vrijheidsstrijders verdedigen."- Terreuraanval op Essen en Oberhausen; 17 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Gewondentransnort. Zwaargewonden z i op draagbaren gelegd Een zieken verpleger zorgt voor hen gedurende den vliegtocht (P.K.-Heinz-H .H -St Opening van tweede front uitgesteld Naar het Spa„nsche blad ..Arriba” uit Lond. i meldt is men in Engeland over de ontwikkeling van de militaire gebeur tenissen in Zuid-Italië zeer ontevreden De Engelsche bladen verhelen niet, dat d heftige tegenstand het Geallieerde opperbevel zoozeer onder den indruk heeft gebracht, dat men de opening van het tweede front heeft uitgesteld. Men kan wel nagaan, zoo vervolgen de Engel sche persstemmen, hoeveel grooter de tegenstand in West-Europa zal zijn waar de Duitschers over hun beste verdedi gingswerken beschikken De zaak-Petiot rechter-commissaris heeft een verzoek van Maurice Petiot, uit de hechtenis te worden ontslagen, afgewe zen. Intusschen wordt vernomen, dat een der eerste slachtoffers van dr. Pe tiot thans geïdentificeerd is. Het is een dienstbode uit Auxerre, die tijdens Pe- tiot’s bedrijven in die stad bij hem in dienst was en op zekeren dag spoor loos verdween. sant- en brandbommen ontstonden voor al in woonwijken van Essen en Ober hausen schade en verliezen onder de be volking. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernielden bij deze aanvallen en boven de bezette Westelijke gebieden onder moeilijke afweeromstandigheden 17 vier motorige bommenwerpers VERDUISTEREN Van 19.15 uur tot 6.15 uur Maan: 27 Maart op 8 18 u.. onder 23 04 u.; 28 Maart op 8.48 u.; 29 Maart jnder 0.18 u 31 Maart E.K Nachtdienst dokters tusschen 22 u 7 u No 113058. Ziekenfonds eden de Volharding 116364: z.g Stadspatiënten No. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst den Haag) No. 115995. Engelsche persstem De „Daily Herald" acht de rede van Churchill allesbehalve bevredigend. Een groot gedeelte van de rede houdt zich bezig met mismoedige klachten over hen. die critiek op de regeering oefenen. Het Engelsche volk had verwacht, dat Chur chill meer geestdrift zou opwekken. De openbare meening toont o.a. groote be zorgdheid ten aanzien van den nationalen en internationalen wederopbouw en Churchill heeft deze niet kunnen doen verdwijnen. Berlijnsche commentaren Over hervormingen, die na den oor log in Engeland zullen voerd, vermeldde spr. meene c- staatsverzekering en maatregelen ter verbetering van de opvoeding en onderwijs. In Berlijnsche politieke krin gen wijst men erop, meldt het A.N.P., dat dergelijke maatregelen al jaren in Duitschland algemeen ingevoerd waren. Wanneer Churchill thans voor zijn land daar zooveel ophef van maakt, ligt de veronderstelling voor de hand, dat hij handelt onder den indruk van binnen- landsche politieke onrust. Deze indruk wordt versterkt door zijn verklaring, dat natuurlijk algemeene verkiezingen voor het Lagerhuis moeten worden ge houden. Siegfried Horn, de diplomatieke cor respondent van het D.N.B., merkt op, dat terwijl eerst de indruk was geves tigd, dat Churchill rapport zou uitbren gen over den militairen toestand, na bestudeering van zijn rede niets anders overblijft dan te constateeren, dat de mogendheden, die beweren ter bevrij ding te zijn aangetreden, nog een lan gen en vreeselijken marsch zullen moe ten afteggen. Opmerkelijk is, dat Chur chill tweemaal opmerkte, dat de Ame rikanen een bijzondere aderlating zullen moeten ondergaan, niet alleen in Euro pa, maar ook in Oost-Azië. Dat wordt dan in de schoonklinkende formuleering gezegd, dat het prachtige leger Ver. Staten blijft binnenstroomen.” gens Berlijnsche opvatting kan niets anders beteekenen, dan dat Ver. Staten worden uitgenoodigd in te springen, waar Engeland ook thans nog tracht werkelijke offers aan de fronten te ontkomen. Overigens heeft Churchill veel onbesproken gelaten, zooals het Atlantische Charter, de Finsche kwestie en de Middellandsche Zeepolitiek van Moskou, evenals de betrekkingen van Engeland met de Ver. Staten, terwijl het eigenlijk verwachte thema der rede de invasie, zoo vaag ter sprake ge bracht werd, dat er in het geheel geen propagandistische kracht van uitging. Men ziet in deze rede dan ook in Duitschland veel minder een ophelde ring en het trekken van een duidelijke lijn, dan een poging om de eigen open bare meening te kalmeeren. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 26 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan den benedenloop van de Oekrain- sche Boeg werden verscheidene aanvaten en overzetpogingen van de Sovjets ver ijdeld. Aan het geheele front tusschen Për.womaisk en ten Oosten van Brody zijn onze troepen in hevige afweerge- vechten gewikkeld, in welker verloop de steden Balti en Proskoerof ontruimd werden. Bij Tarnopol vernietigde een van onze pantserformaties in een vast beraden aanval 25 vijandelijke stukken geschut In de succesvolle afweergevechten ten Zuiden van de Pripjet-moerassen heeft ziéh de majoor der reserve Strobel, com mandant van een regiment artillerie, door bijzondere dapperheid onder scheiden. Tusschen Dnjepr en Tsjaussy vielen de bolsjewieken na hevige artillerievoor- bereiding met verscheidene divisies in fanterie en pantserformaties aan In felle gevechten behaalden onze troepen eén volledig afweersucces. Plaatselijke penetraties werden in kloekmoedige tegenaanvallen gezuiverd, de binnenge dragen vijand werd in een gevecht van man tegen man vernietigd. Ten Zuidoosten van Witebsk ondernamen de Sovjets als gevolg van de zware ver liezen, die zij de vorige dagen geleden hadden, slechts vergeefsche plaatselijke aanvallen In het hooge Noorden werden vijande lijke aanvallen in den sector Kandalaksja afgeslagen. In Italië werden bij Cassino sterke vijandelijke stoottroepafdeelingen. die door artillerie werden gesteund, met zware verliezen voor den vijand afge slagen. Van de rest van het front wordt slechts melding gemaakt van wederzijd- sche activiteit van verkenners en stoot troepen. Eenige vijandelijke stoorvliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht tot West- Duitschland en tot het gebied van Ber lijn doorgedrongen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 27 Maart. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Aan den benedenloop van de Oekrain- sche Boeg zijn herhaalde aanvallen en po gingen van de bolsjewieken om de rivier- over te steken mislukt. Tusschen Perwo- maisk en Balta werden troepen van het leger en de Waffen-SS sterke vijandelijke aanvallen af. Aan den middenloop van den Dnjestr werd de vijandelijke druk ver. sterkt. Eskaders slagvliegers hebben den opdringenden bolsjewieken zware verlie zen toegebracht. Vooral ten Zuiden van Proskoerof leveren onze divisies een zwa- ren afweerstrijd. In het gebied Tarnopol Kowel hebben de bolsjewieken vergeef sche aanvallen gedaan. Ten Noordwesten van Kowel hebben onze tegenaanvallen tegenover taaien vijandelijken weerstand terrein gewonnen. In het gebied der Pripjetmoerassen zijn herhaalde aanvallen van den vijand tusschen Styr en Gory ineengestort. Tus schen Dnjepr en Tsjaussy zetten de bolsjewieken met sterke strijdkrachten hun doorbraakpogingen voort. Zij zijn door onze dappere grenadiers in succes volle samenwerking met het luchtwapen in harde gevechten teruggeslagen. Daar bij heeft de eerste compagnie van het regiment grenadiers M.O.T. 51 onder be vel van den eersten luitenant Huncke zich ondersclreiden door bijzondere dap perheid. In de gevechten der beide laat ste dagen verloor de vijand hier ruim 3500 dooden. 39 tanks. 42 kanonnen en talrijke andere wapenen. In het gebied ten Zuidoosten van Ostrow hebben Letlandsche SS-vrijwilli- gersformaties tezamet met Duitsche troe pen de bestorming van verscheidene vij andelijke divisies afgeweerd. Een plaat selijke penetratie werd afgegrendeld. Aan het front van de Narwa braken onze gre. nadiers, schitterend gesteund door artil lerie, tanks, nevelwerpers en slagvliegers, door sterk gefortificeerde stellingen van den vijand heen en hieven een penetratie, plek op. Majoor Rudel, Gruppenkommandeur in een eskader slagvliegers, heeft in het Zuiden van het Oostelijke front op één dag 17 vijandelijke tanks vernield. Uit Italië wordt alleen melding ge maakt van wederzijdsche activiteit van - verkenners en stoottroepen. Aan de Oost- - kust van de Golf van Genua is eén ten Noordwesten van La Spezia gelande Ame rikaansche commandotroep ter sterkte van - 2 officieren en 13 man in gevecht gedood. Na aanvallen overdag van Amerikaan sche bommenwerpers op Zuidoost-Duitsch. land hebben Britsche terreürvliegers in den afgeloopen nacht tijdens aaneenge sloten bewolking verscheidene steden in het Ruhrgebied aangevallen. Door het neerwerpen van talrijke bri- Geallieerden zullen een langen en vreese lijken marsch moeten afleggen Churchill heeft gisteren in een radio rede voor het Britsche volk gezegd, dat de Geallieerden „een langen en vreese lijken marsch” moeten afleggen. In het verder verloop zijner rede sprak hij over de verhouding van den strijd in Oost-Azië en in Europa. Hij verklaarde, dat men er rekening mede mag houden, dat de „Amerikaansche broeders” met de laatste vezel van hun kracht tot het einde zullen strijden. Voorts trachtte hij de op zijn regee ring uitgeoefende critiek een andere richting te geven.Hij sprak van een „groot aantal fatsoenlijke, ja, zelfs pro minente lieden, die er oprecht van overtuigd zijn, dat zij met hun critiek nuttig werk kunnen doen.” De premier zeide verder, dat ongetwijfeld thans reeds zekere ministers opdracht hebben Hezen op hun bases'” zijn teruggekeerd. tot, het ontwerpen van plannen voor den tijd na den oorlog, „hij kon echter met garandeeren, dat alles volmaakt zal zijn.” Hij sprak over „het uur der steeds dichterbij komende gevechtshandelin gen,” weshalve niet van een demobili satie gesproken kan worden. Ook hier bij wees hij op „het schitterende leger der Ver. Staten,” dat gereed staat, resp. binnenstroomt. Hij beweerde,' dat (Van den Estlandschen S.S.-Oorlogs verslaggever Jüri Remmelgas) S.S.-P K. Om tien uur komt het beve' een Letlandsche eenheid af te lossen. Om elf uur vallen de bolsjewisten weer aan. Onze tegenaanval is echter sterker werpt de Sovjets weer terug. Vlak voor onze stellingen staan drie dennen. Zij staan daar als een baken 1 „Het Hoogland met de drie dennen”, zoo noemen de grenadiers ze en zoo staat het ook in de dagorder van het bataljon Untersturmführer A. krijgt bevel op verkenning te gaan in Niemandsland Zijn groep komt niet ver. ze worden verrast door een vijandelijk machinege weer. De Untersturmführer wordt getrof fen. maar zijn mannen nemen in een man-tegen-man gevecht een MG -bunker en verslaan de bezetting. Den volgenden nacht is het weer rus tig, slechts hier en daar knallen geweer schoten en vijandelijke granaatwerpers geven storingsvuur 's Anderdaags wil de vijand weer aanvallen. De Duitsche artil lerie geeft echter goed gericht vuur en de voorposten melden verschillende vol treffers in de vijandelijke stellingen. Wij blijven in onze stellingen. Daar voor, by de drie dennen zou het echter beter zijn. Hopelijk zijn we er spoedig 1 Den volgenden dag, kort voor den mid dag vallen de Sovjets met sterke krachten aan. Tegenover onze compagnie staat een bolsjewistisch bataljon. De toestand wordt kritiek. De bataljonscommandant komt zelf naar zijn mannen en met suc ces slaan de grenadiers den vijand terug. Deze dag was zwaar, de vijand verloor voor onze stellingen 93 gesneuvelden Onze verliezen één doode en eenige ge wonden. En nog altijd staan de drie den- nep op het Hoogland rechtop Weer komt een zware dag De vijand valt 's morgens reeds vroeg aan Ook de vijandelijke pantsers willen aanvallen, maar ze blij ven toch terug. Ze hebben schijnbaar niet veel zin te vechten. Eerst 's avonds laat flauwt de strijd af het wordt rustiger. Twee dagen later, 's morgens om negen uur begint onze artillerie met de vuurvoorbereiding en een uur later vallen onze grenadiers aan. Op dezen dag nemen de Estlanders de stellingen van de drie dennen Verschil lende officieren en onderofficieren zijn uitgevallen, maar de nieuwe stellingen blijven weer in onze hand. De dennen worden echter afgezaagd, de vijandelijke batterijen zouden ze als doel kunnen gebruiken 1 S.S.-Oorlogsver- slaggever Jüri Remmelgas. Gevaren onder de oogen gezien De Roemeensche bladen bevatten op een in het oog springende plaats van hun Zondagochtendedities een uiteen- zetting, waarin zich het officieele Roe meensche standpunt weerspiegelt ten aanzien van den toestand, welke ont staan is, doordat het Roemeensche grensgebied bij de militaire operaties is betrokken geraakt. De uiteenzetting vermeldt o.a. het volgende: „Wij verhelen de waarheid niet over de moeilijke tijden, die wij beleven. Doch sedert eeuwen kennen wij slechts ernstige levensomstandigheden. Onze aan gebeurtenissen zoo rijke historie heeft ons daarmede vertrouwd ge maakt. Zij gebiedt ons thans, het ver trouwen in onze kracht en in ons recht niet te verliezen. Het is het gebod van dit oogenblik, de gevaren onder de oogen te zien, zich niet voor hen te verbergen, niet te trachten, hen te ont gaan, doch hen tegemoet te treden met het vaste geloof in de natie, in den Staat en in het leger. Onze staatkun dige organisatie vervult ongestoord haar plicht. De natie is eensgezind, maar het leger is de steun van ons bestaan als staat en natie.” De Roemeensche militaire auteur en vroegere chef van den generalen staf, generaal Dabija. heeft in een voordracht over het onderwerp ..Onze Moldau” be toogd. dat Moskou sedert de 16e eeuw getracht heeft de zee-engten te bereiken. In dit streven bezette het in 1812 voor de eerste maal deelen der Moldau. Het land tot aan den Dnjestr zoo zeide spr.. behoort historisch en ethnografisch tot Roemenië en wij zullen het tenslotte be houden. De moeilijke tijden, die thans gekomen zijn, zullen wij tezamen met onze Duitsche bondgenooten meester worden. Z.g. raadgevingen, die van gene zijde van den Oceaan aan het adres van Roemenië gericht zijn, kunnen de erva ringen, die een eeuwenoude nabuurschap heeft opgedaan, niet te niet doen. Boven dien kan ook hët voorbeeld van Badoglio niemand aanmoedigen tot opvolging van die raadgevingen Wij hebben, zoo be sloot de generaal tot nu toe gestreden en wij zullen verder strijden en ook dezen moeilijken tijd overwinnen.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1