Krachtige Sovjetaanvallen afgeweerd 1944 No. 18757. 'Woensdag 29 Maart. I BINNENLAND RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS SPORT z- Hl 1’ Nieuwe verduisterings- tijden IOO 50 fclml ol rz WINN Swérjigon 'm Lc; a n 'ISi 'LAJEPm an Doofstomme aangeschoten Olgopo ♦Balta Vaste brandstoffen stook- seizoen 1944-M5 Twee Britsche torpedomotorbooten tot zinken gebracht OEMAN \fKirowi u.; u.; ,anyi VERDUISTEREN Van 19.15 uur tot 6.15 uur SOCIALE VERZORGING DER GERMAANSCHE O.T.-ARBEIDERS I u.; Mohilew Am' Wi Bena 'pmai sk 'Obrindy Wo^essensl- rtanjew 1 •oskoe rof1 (amenez Podolsk Reichskarte für Urlauber 'Otasani ,o u.; kust OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Een eerlijke kans BURGERLIJKE STAND 29 Maart CITROENEN Vijandelijke pogingen om de beneden-Boeg over te steken mislukt; Nikolajef ontruimd UIT DE TRAM GEVALLEN EN OP SLAG GEDOOD van van van van van van van van van van van van van van 3 Sept, van van van De strijd in Birma kKoloi sRadautz Kaart van Pelt j Gen.-veldmaarschalk Rommel aan Nederlandsch-Vlaamsche Liep na 11 uur op straat VALSCHE DOLLARBILJETTEN AFFAIRE Uitreiking distributiebescheiden HAAGSCHE COURANT I Si o lad'i O 13 Mei 21.15—5.45 21 Mei tot 27 tot 9 Sept, zeer A. van een geschieden volgens neele beginselen. U.5 X, Bersi orokaK^ \\Ai ,Dubos>aly Tiralpb\ 150”! ri, I s'i -■ I De bonnen van de Reichskarte für Ur lauber, welke blijkens het daarop gestelde opschrift geldig zijn tot 14 November 1943, moeten tot 1 Mei 1944 niet alleen in hotels, restaurants enz., doch ook in winkels wor. den aangenomen. Aangezien voor blijkt te komen, dat detaillisten weigeren deze bon nen aan te nemen, wordt er met nadruk op gewezen, dat voor het niet leveren op deze bonnen geen verontschuldiging wordt aanvaard en de betrokken winkeliers zich bij weigering aan zeer ernstige moeilijk heden blootstellen. De „Urlauber" bonnen kunnen op geheel dezelfde wijze bij de distributiediensten voor toewijzingen wor den omgewisseld als Hollandsche consu mentenbonnen, Indien het aantal „Urlau ber” bonnen te klein is voor een toewij zing reikt de distributiedienst rantsoen- bonnen uit. De bonnen der Reichskarte für Urlauber zijn ijitgevoerd in groene kleur met als opdruk een geelwitte „U” welke op een schildje is geplaatst. Zij die. nen wel te worden onderscheiden van de „Reise und Gaststattemarken” welke uit sluitend in hotels, restaurants enz. en niet in winkels mogen worden aangeboden. 20 15—7.00 u.: 19.45—7.15 u.; U. Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft wederom talrijke steunpunten aan de Nederlandsch-Vlaamsche kust bezocht en zich vooral over tuigd van de afweerkracht der nieuwste vestingwerken. Ook gene raal-veldmaarschalk Sperrle heeft steunpunten en inrichtingen van de luchtmacht aan de kust van het Kanaal bezocht. Hij heeft daarbij het woord gevoerd tot de aange treden manschappen over hun hui dige en komende taak en reikte daarbij onderscheidingen uit aan manschappen, die zich verdienste lijk hebben gemaakt. Jast ÏRorfe J. M. zijn bij Bij besluit van den commissaris-gene- raal voor Bestuur en Justitie is ontslagen: a. met ingang van 30 Nov 1943 als bur gemeester van Zuid- en Noord-Schermer J. D. Rigbers; b. met ingang van 6 Maart 1944 als burgemeester van Duiven W. J A. F. R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo; c met ingang van 10 Maart 1944 als burgemeester van Voorst mr. G. W J baron van der Feltzd. met ingang van 11 Maart 1944 als burgemees ter van Breda B. W. T. van Slobbe; e. met ingang van 14 Maart 1944 als burge meester van Opmeer en Spanbroek H. J. M. Keyzer; f. met ingang van 14 Maart 1944 als burgemeester van Ouderkerk a. d. IJssel mr F J. van Beeck Calkoen g. met ingang van 14 Maart 1944 als burgemeester van Steenwijkerwold F. M. van Panthaleon baron van Eek, Sommige boeren gebruiken bij het rei nigen van het koren nog een kafmolen, welke het kaf van het koren scheidt. Bij de model-dorschmachine komt het graan schoon in den zak. Op onze foto: een kafmolen van een meer dan 200 jaar oud model (C.N.F.-Hartgerink) WANDELEN TOCHTEN KRING DEN HAAG Op Za terdag en Zondag a.s organiseert de kring den Haag en omstreken van den N.W.B. ;:jn jaarlijksche wandeltochten. Deelneming staat alleen open voor leden van den N.W.B., onder de bekende voor waarden. Zaterdag wordt van 2 tot 2.30 uur gestart en Zondag van 9 tot 11 uur, steeds vanuit café ’t Paviljoen. Rijswijk- scheplein. Verdere inlichtingen bij don heer C. J. Vogels. Ruysdaelstraat 146, alhier. HOCKEY KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND! Het programma der wedstrijden om het kampioenschap van Nederland is al dus gewijzigd 2 AprilHTCC—Hilver sum 10 April (2en Paaschdag): PW— HTCC; 16 April: PW—Hilversum 23 April: HTCC—PW30 April: Hilver sum—HTCC7 Mei: Hilversum—PW. Meer kan niemand verlangen. Ook niet, als het er om gaat zich een toe komst op te bouwen. Tot dusver hing iemands loopbaan dikwijls echter ge heel af van omstandigheden, die buiten zijn bereik lagen. Geld- en tijdgebrek, huiselijke omstandigheden, fenz. stonden de studie in den weg en hebben al heel wat toekomstplannen vernietigd. Wie zich bij het Langemarck-Studium aanmeldt, kan er zeker van zijn, dat hij alleen volgens zijn eigen prestatie vermogen en persoonlijkheid wordt be oordeeld. Zijn afkomst, zijn schooloplei ding, zijn godsdienstige of zijn politieke overtuiging spelen daarbij geen rol. Blijkt hij iemand te zijn, die voor een verdere studie geschikt is, zoo neemt het Langemarck-Studium de kosten zijner opleiding op zich en laat hem na een vooropleiding in een zijner scholen verder studeeren aan een M.T.S., een middelbare landbouwschool, een acade mie voor beeldende kunsten, een con servatorium of aan een hoogeschool. Eigenlijk staat dan elk beroep voor hem open. Jongelui van 16 tot 24 jaar, die meenen tot een verdere studie in staat te zijn, kunnen zich aanmelden bij het Langemarck-Studium, Lange Vijverberg 8, den Haag, alwaar ook nadere, inlichtingen schriftelijk kunnen worden aangevraagd. Alle candidaten worden eenigen tijd na hun aanmelding opgeroepen voor een schiftingskamp, alwaar vastgesteld wordt, in hoeverre zij geschikt zijn. BEVALLEN: J. M. Vergalen geb. Klaas-, sen, z. Y. Ch. Cheizoo geb. Rauwerda^ d. M. G. Verhoog geb. Schild, d. H, Romijn geb. Zwart, z. G. A. M. Heene- man geb. Smulders, z. J. v. d. Meulcn. geb. Milikan, z. M. B, P. Cornelitser». geb. Snoeks, z. K. Klijn geb. v. Uffei len, z. W. J. Smelt geb. v. d. Berg z.« M. P. Bincerts geb. Lokker, z. C. J. C. Goffin geb. v. Reijn. d. }N.k Burggraaff geb. Mons, d. A. C. Vrees-} wijk geb. Innemée, d. M. v. d. Bos geb. v. Bree, z. M. C. Nederpel geb. Jcur— sen, d. E. Grosman geb. Schadenberg, z M. J. G. de Jong geb. Heppc: er, d. G. Roodzant geb. ten Hallers, d. J. Th. Pronk geb. Kreuninger, z. G. C« v. d. Ark geb. v. Egmond, d. OVERLEDEN: C. A. Muller, vrouw van A. Dees, 44 j. H. L. van de Pol, wedn- van N. Spruit. 79 j. J. Veerman, mar» van J Stuifbergen, 46 j, M C. Bus- scher, ongehuwde vrouw, 49 j. F. Nijs« zoon 10 j. G. P. J. de Weijer, weduwe van A. van Dorp, 91 j. P. J. F. Simo- nis man van P. Brizee. 70 j. E. van Asperen, ongeh vrouw, 30 j. C A. van Koert, weduwe van N. Noé 68 J.H. M. Nowee, weduwe van P. Wilschut, 88 j. H. Levenkamp, ongeh. man, 68 j. J. M, Winkelman, weduwe van H. P. A. van Bussel 88 j M. J Brocx, weduwe van J. C. Walbórgh Schmidt, 68 j. I. M, Freriks vrouw van A van Zanten 53 j« G. Kruis, wed. van J. Labordus 86 j« M. Brink weduwe van C. L. Simons, 82 j. J. B. Mehlbaum. vrouw van J. P. R. Natan, 53 j. T. C. Wils vrouw van P. E. S. van Dijk, 65 j. A, van Aften, vrouw van J. Hoogendam, 47 j. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat hoofden van Nederlandsche gezinnen, die voor het stookseizoen ’43/’44 behalve de brandstoffenkaart „T 116" extra bonnen voor het betrekken van vaste brand stoffen van de N.S.D.A.P. hebben ont vangen, voor het stookseizoen 1944/‘45 evenals de overige Nederlandsche ge zinnen in het bezit worden gesteld van e.n brandstoffenkaart „T 405” voor ver warm ingsdoeleinden Te dien einde moeten de hier bedoelde gezinshoofden, of hun plaatsvervangers, zich evenals de hoofden der overige ge zinnen op nader door den plaatselijken distributiedienst bekend te maken tijd stippen bij dezen dienst vervoegen met medeneming van de stamkaart met de aanduiding „hoofd”, het ingevulde aan vraagformulier MD 323-06, welk formu lier tegelijk met de levensmiddelenkaar ten voor de 4e periode in de afgeloopen weken is uitgereikt, alsmede van de oude brandstoffenkaart „T 116” Voor zoover de gezinnen, waarvan hier sprake is voor de bereiding hunner maaltijden uitsluitend op het gebruik van vaste brandstoffen zijn aangewezen, dient men zich, wanneer nog niet ge schied, alsnog tot den plaatselijken dis tributiedienst te wenden ter invulling van het aanvraagformulier MD 323-03, waarop tx.t. een brandstoffenkaart „U 405” zal worden uitgereikt Zooals uit een publicatie elders in dit blad blijkt, zal met ingang van heden een aanvang worden gemaakt met het bevoorraden van alle kleinhandelaren in ’s-Gravenhage, Voorburg, Rijswijk, Was senaar en Leidschendam met citroenen. Per hoofd wordt op de klantenkaart, bij den kleinhandelaar waar men de consu mentenbon no. 4 heeft ingeleverd, afge geven 130 gram. Na afloop van deze be voorrading volgt een nadere publicatie. Volgens de „Daily Mail” heeft de Engelsche minister voor Opvoeding giste ren zijn ontslagaanvrage ingediend. Churchill in het Lagerhuis Tijdens de gisteren gehouden debat ten in het Lagerhuis heeft Churchill ook gesproken over den Amerikaan- schen druk op Eire. Hij verklaarde: „Uit de openlijke verklaring, die de regeeringen van de Britsche Common wealth hebben afgelegd blijkt duidelijk, dat zij met de stappen van de Ver. Staten in de lersche aangelegenheid volkomen overeenstemmen.” Op vragen ten aanzien van de krijgs verrichtingen bij Cassino en de andere Italiaansche fronten antwoordde Chur chill: „Ik heb mijn teleurstelling stellig niet verborgen, dat er geen snellere vorderingen gemaakt worden.” Met betrekking tot Churchill’s radio rede van Zondagavond stelde het onaf hankelijke lagerhuislid Edgar Granville aan Churchill de vraag, of hij zich nog herinnert, dat hij Zondagavond gezegd heeft, dat het Britsche volk er staat op kan maken, in kennis gesteld te zullen worden van de Britsche tegenslagen. In zijn antwoord beweerde Churchill niet te gelooven, dat men het Britsche volk den toestand, zooals die in Italië bestaat, verheimelijkt. Naar zijn mee- ning is het echter niet bijster voor- deelig, al te zeer op de bijzonderheden in te gaan, daar zulks den vijand van nut kan zijn. Radiopraatje Max Blokzijl Max Blokzijl spreekt in de Gistermiddag ongeveer half vier viel de 48-jarige mevr. A. M. van D. geb. O. uit de Noordpolderstraat op den hoek van de Lijnbaan en de Prinse- gracht in de bocht van lijn 10 uit de tram. Zij was op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den ■Zuidwal vervoerd. Met ingang van 1 April a.s. zal de violist Louis de Ruyter in func tie treden als 2e concertmeester van het Residentieorkest. Als aanvoerder der 2e violen zal hij worden opgevolgd door den violist W. F. Broer van Dijk, tot dusverre le violist van het Residentie orkest Het Duitsche luchtafweergeschut aan de kust van het Kanaal. Een eerste vereischte voor een gunstig resultaat bij de bestrijding der Engelsche en Amerikaansche terreurbommenwerpers is, dat het geschut uitstekend onder houden wordt. (P.K. Schwoon-We-C.N F.) serie Brandende Kwesties morgen, te zenden over Hilversum I, om 18.45 uur. De titel van dit praatje is„De verjoodsching der kerk”. LINNENKAST GEPLUNDERD: Inge- broken werd in een woning in de Wou- wermanstraat, waarvan de bewoners af wezig waren. De daders hebben den ge- heelen inhoud van de linnenkast, zooals lakens, sloopen en onderkleeding. be nevens 2 heerencostuums. 2 regenjassen en 5 paar schoenen meegenomen. Kleedingstukken. linnengoed en gramofoonversterker werden gestolen uit een perceel aan de Lijnbaan. Bij een inbraak in een schoenenmagazijn in de Spuistraat wer den 15 paar schoenen gestolen. x Het Japansche hoofdkwartier heeft gistermiddag het volgende communiqué betreffende den militairen toestand aan het Birmaansche front gepubliceerd: Onze strijdkrachten in Noord-Birma zijn in gevechten gewikkeld met 2 Tsjoengkineesche divisies en ongeveer 2 brigades der vereenigde Anglo-Ame- rikaansche strijdkrachten, die van het Hoekaung-gebied zijn opgerukt tot het gebied ten Noorden van Myitkina. De ring om de vijandelijke troepen, die door de lucht in het gebied van Katha gebracht zijn, wordt steeds nauwer. Het gros van onze troepen in den Centralen sector van het Indisch-Bir- maansche grensgebied rukt op in het dal van Imphal. Tegelijkertijd zetten Japansche troepen hun aanvallen voort op het gros van het Britsch-Indische 4de legercorps, dat is ingesloten in het Tsjingebergte en het Kabaudal. Ónze in den Zuidelijken sector van het Indisch-Birmaansche grensgebied opereerende troepen, die een vernieti gingsactie ondernemen tegen het gros van de Britsch-Indische 7de divisie, zijn thans een tegenaanval begonnen op het Britsch-Indische 15de legercorps, dat tot dit gebied is doorgedrongen. Onze troepen vallen bovendien de 81ste West- Afrikaansche divisie in het Kaladandal aan. De toestand in dit gebied ontwik kelt zich over het algemeen in ons voordeel. DE ARBEID IN BROODBAKKERIJEN EN DE FEESTDAGEN: Evenals in vorige jaren heeft de secr.-gen. van Sociale Zaken, in verband met de naderende Paasch- en Pinksterdagen, afwijkingen toegestaan tfan de bij de Arbeidswet voorgeschreven werktijden voor brood bakkerijen. Deze afwijkingen zijn in hoofdzaak gelijk aan die van het vorig jaar. 7 Mei tot 13 Mei 21.15—5.45 u.; 14 Mei tot 20 Mei 21.30—5.45 u.; Mei 21.45—5.30 u.; u.; i VIJF KINDEREN DOOR GAS BE DWELMD: De bewoonster van het bene denhuis Boomstraat 64 te Amsterdam bemerkte toen zij vannacht wakker werd, dat er gaslucht in de kamer hing. In de slaapkamer der kinderen vond men alle vijf kinderen, tusschen 11 en 19 jaar bui ten kennis in bed. Ijlings maakten de ouders frissche lucht Een der kinderen, een 17-jarige jongen, bleek reeds overle den te zijn. De overige kinderen zijn in den loop van den ochtend weer tot be wustzijn gekomen. De heer P. Kuiper, wethouder van Sociale Zaken alhier, is met ingang van 1 Maart j.l. tijdelijk benoemd bij den staf van de organisatie Todt, bij den chef van de frontleiding, voor de sociale verzorging van alle Ó.T.-arbei- ders uit de Germaansche randgebieden, in hoofdzaak uit Nederland, België en Noord-Frankrijk. De burgemeester belast zich geduren de de afwezigheid van den heer Kuiper met de waarneming van diens werk zaamheden als wethouder van Sociale Zaken. JUBILEA: Op 1 April herdenkt de heer T. Zaal wonende te Loosduinen, Burge meester Hovylaan 47, den dag waarop hij 40 jaar geleden in dienst is getreden van de Comm. Venn. J. B. Meijer, Me- taalsmelterij’ ,,De Vulkaan” te Bodegra ven, dochteronderneming van de N.V. Eerste Nederlandsche Witmetaalfabriek te Loosduinen. Zaterdag a.s. zal de heer J. B. Jansen, comptabele bij den Dienst van de Nederlandsche Staatscou rant, den dag herdenken, dat hij 50 jaar bij dezen Dienst werkzaam is. Met een toepasselijk woord werd door den wnd. directeur van den gemeentelijken reinigingsdienst namens den burgemees ter aan den werkman huisvuildienst J. Slagmolen de gebruikelijke eervolle ver melding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Dinsdag herdacht de heer F. J. Soer, ass.-mon- teur in dienst van het G.E.B., den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeente dienst trad. Hij werd door de directie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eervolle ver melding en een gratificatie overhandigde. DOOR AUTO AANGEREDENOp de Hoefkade is de 58-jarige straatveger G. de B uit de Koningstraat, aangereden door een auto, waarvan de bestuurder onbekend is gebleven. De man bekwam een hersenschudding en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. De commandant van den Verkeersdienst verzoekt getuigen van dit ongeval en den onbekenden autobestuurder zich te wiHen melden aan zijn bureau Alexan- derplein 15a. TANDHEELKUNDIGE BEHANDELING: Om administratieve redenen heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, bepaald, dat zijn voor schriften betreffende een systematisch rationeele tandheelkundige behandeling der ingevolge het Ziekenfondsenbesluit direct en indirect verplicht-verzekerden, niet met ingang van 1 April, doch eerst met 1 Juli a.s,. jn werking zullen treden. Echter bestaat er niet het minste bezwaar tegen, dat de fondsen er desondanks reeds thans naar streven, voor zoover dit niet reeds het geval is, de tandheelkundige hulp aan verplicht-verzekerden te doen systematisch ratio- 22.00—5.30 22.00—5 30 22.00—5.30 u.; 22.00—5.45 11.; 21.45—6.00 U.; 2130—6.00 u.; 6 Aug. tot 12 Aug. 21.156.15 u.; 1„ .w. 20 Aug. tot 26 Aug 20.456.30 27 Aug tot 2 Sept. 20.30 -6.45 u.; 5 tot 9 Sept. 20,17. ~.Z'Z 10 Sept, tot 16 Sept. 20.00—7.00 17 Sept, tot 23 Sept. 10.40 7.10 24 Sept tot 30 Sept. 19.30—7.30 FRANZ JOSEF HIRT: De tweede avond in „Diligentia” heeft bevestigd, wat na den eersten avond reeds de algemeene ir- druk schijnt te zijn geweest. De Zwitser- sche pianist is een groot virtuoos terwijl hij door den aard van zijn spel niet be hoort tot de kleurlooze middenstof, maar zich heeft doen kennen als een persoon lijkheid. Öf deze ieders smaak zal bevre digen of sympathie zal bezitten? Met een weergave als van Schubert's G-dur Sonate opus 78 kan men z}ch in het algemeen vereenigen maar er is, behalve de wee: - gave der hoofdelementen in de dynamiek toch nog meer schakeering te denken. En dan was het forte soms, gelijk ii* Schumann, wel heel zwaar en massief. Psychische verfijning zou misschien een ander resultaat opleveren. Maar gezegd moet worden, dat een melodie soms bij zonder mooi „gezongen” werd en dat het piano heel week en vleiend kon klinken. Het spel herinner^ mij aan een vroegere generatie van pianisten, die, zonder an dere factoren weg te willen cijferen, toch vooral de (physieke) kracht van belang vond, wat een instelling was, die tot ze kere beperking leidde. Men kon ook nu hooren dat bij Debussy met deze ambit; e niet veel te beginnen is, maar des te meer bij Liszt’s Funérailles en Chopin’s Grande Polonaise opus 22 Zeker, deze stukken werden met begrip en karakter gespeeld maar de enorme klankontwikkeling gaf toch den doorslag en het is alweer ge bleken dat klankgeweld nog steeds een groot effect, maakt. Het is echter een afwisseling te meer indien er ook in de zen trant nu en dan eens gespeeld wordt en Hirt is een pianist, die zijn genre schitterend vertegenwoordigt Fel applaus en een extra. J. C. Manifarges. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 29 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Aan den benedenloop van de Oekrain- eche Boeg mislukten opnieuw vrij krach tige Sovjetaanvallen en pogingen om de rivier over te steken. Verscheidene met geschut en infanterie geladen veersche pen werden door artillerie vernietigd, talrijke gevangenen en buit gemaakt. De aan den Oostelijken oever van de Boeg gelegen stad Nikolajef werd na weken lange vernieling van alle voor den '-or- log belangrijke installaties volgens bevel ontruimd. In de gevechten der afgeloopen dagen heeft zich daar kapitein Staude, bataljonscommandant bij een grenadiers- regiment, bijzonder onderscheiden. Tusschen Boeg en Proeth sloegen Duit sche en Roemeensche troepen krachtige Sovjetaanvallen, ten deele in den tegen aanval, af. Ten Zuiden van Proskoerof, ten Noorden van Tsjernowitz en aan den bovenloop van den Dnjestr leveren onze troepen tezamen met Hongaarsche formaties nog steeds •wisselvallige aanvals. en afweergevechten. Het garnizoen van Tarnopol sloeg krach tige door pantserwagens en laagvliegende vliegtuigen gesteunde vijandelijke aanval len af. Ook bij Brody werden met doel- treffenden steun van nevelwerpers alle Sovjetaanvallen afgeweerd. Een onzer pantserformaties sloeg in een energieken aanval vrij sterke vijande. lijke gevechtsgroepen uiteen. Bij de zware afweergevechten in het gebied ten Zuiden van Proskoerof heeft zich de Wurtem- bergsche-Sudeten-Duitsche 101ste jagers, divisie onder bevel van luitenant-gene- raal Vogel bijzonder onderscheiden door buitengewone dapperheid en standvastig heid. De bolsjewieken vielen ook gisteren weer de stad Kowel vergeefs aan. Noor delijk van de stad braken onze troepen krachtigen vijandelijken tegenstand en rukten verder naar het Oosten en Zuid oosten op. In deze gevechten heeft zich het 670ste beveiligingsbataljon onder be vel van kapitein Borgert bijzonder onder scheiden. Tusschen Dnjepr en Tsjaussy en ten Zuidoosten van Witebsk ondernamen de bolsjewieken met versch aangevoerde strijdkrachten, gesteund door talrijke pantserwagens en slagvliegtuigen, krach tige aanvallen. Onze dappere grenadiers en pantseiygrenadiers verijdelden in voor beeldige samenwerking met artillerie, stormgeschut en formaties gevechtsvlieg tuigen alle vijandelijke doorbraakpogin gen en brachten den bolsjewieken weder om zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Ook ten Zuidoosten van Ostrof en aan het Narwafront werden heftige vijande- lijke aanvallen in zware gevechten uit eengeslagen door Duitsche troepen en Letlandsche S.S.-vrijwilligersformaties. Bewakingsvaartuigen der marine schoten boven de Finsche Golf 3 Sovjetbommen- werpers neer. In Italië verliep de dag zonder bijzon dere gebeurtenissen. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen viel in de avonduren van 28 Maart opnieuw de vijandelijke eilandbasis Lissa aan. In havengebied en verdedigingswerken wer den ernstige vernielingen aangericht. Vaartuigen der marine sloegen in de Golf van Genua aanvallen van Britsche torpedomotorbooten af en beschadigden een der booten zoo zwaar, dat zij ver loren geacht kan worden. Duitsche en Italiaansche jagers schoten boven Noord- Italië 12 Amerikaansche vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht werden in dé Nederlandsche wateren en voor de kust van West-Frankrijk in succesvolle afweer. gevechten van Duitsche bewakingsstrijd- krachten 2 Britsche torpedomotorbooten tot zinken gebracht en een derde zoo zwaar beschadigd, dat haar ondergang waarschijnlijk is Boven het bezette gebied in het Wes ten vernietigde luchtdoelgeschut der lucht macht gisteren 7 vijandelijke vliegtuigen. Formaties luchtdoelgeschut van het Feld- luftgaukommando België-Noord-Frankrijk hebben zich bijzonder onderscheiden door de vernietiging van meer dan 1000 vijan delijke vliegtuigen. Des avonds even na 11 uur bevond zich aan de Burgemeester Stulemeijer- laan te Bergen op Zoom een doofstomme man. afkomstig uit Halsteren, op straat. Hij werd door een schildwacht gesom meerd halt te houden, doch hij hoorde deze sommatie niet en liep rustig ver der. De schildwacht natuurlijk niet op de hoogte van het feit, dat hij met een doofstommen man te doen had. maakte overeenkomstig zijn instructies van zijn vuurwapen gebruik en schoot den man in zijn dijbeen Met een zeer ernstige verwonding werd de man naar het alge meen burgergasthuis overgebracht. Dit voorval moge niet alleen een al gemeene waarschuwing inhouden om zich aan de voorschriften te houden, maar speciaal ook een waarschuwing zijn voor doove menschen, dat zij zich niet na den voorgeschreven tijd op straat bevinden. Voor de Haagsche Rechtbank was ge dagvaard de 40-jarige F. J. P. L. V. de L., leider van een amusementsbedrijf, wonend te Voorburg, wien ten laste was gelegd, dat hij in Mei ’43 te ’s-Graven hage of elders in Nederland, opzettelijk in voorraad heeft gehad een aantal valsche of vervalschte munt- of bankbiljetten en wel pl.m. 380, in elk geval een aantal val sche of vervalschte Amerikaansche 50 dollar-biljetten, waarvan de valschheid of de vervalsching hem, verd., toen hij ze ontving, bekend was, zulks met hef oog merk, om deze biljetten als echt en on- vervalscht uit te geven en/of door anderen of een ander te doen uitgeven. Subs, was ten laste gelegd, dat verd. zich omstreeks 7 Mei ’43 met een aan tal biljetten begeven heeft naar een kamer in een hotel, alhier, en daar met een onbekend gebleven persoon in onderhandeling is getreden over den verkoop of de levering van een aantal biljetten, alsmede een aantal aan dien persoon heeft overhandigd, welke hande ling echter niet voltooid was, doordat de L. door een opsporingsambtenaar was gearresteerd. Verdachte verklaarde, op den bewusten dag met zijn vriend J. A. J. M. F. uit Tilburg in het hotel te zijn ge weest, welke laatste biljetten bij zich had gehad Hoeveel wist verd. niet, wèl kon hij meedeelen, dat hij tevoren in zijn woning te Voorburg, aan F. zelf ook een aantal biljetten had overhandigd. De onbezoldigd Rijksveldwachter Galjema, als getuige gehoord, had in deze aangelegenheid een onderzoek in gesteld, nadat hem de zaak door de De viezen Stelle in handen was gegeven. De biljetten, in het hotel ir, beslag ge nomen. had hij ook ontvangen. Als volgende getuige werd gehoord J. A. C. F., directeur van een Instru mentenfabriek te Rotterdam, wonend te Blaricum, die uiteenzette, dat hij, de eerste dagen van Maart ’43, in den trein kennis had gemaakt met den. verdachte. Er had zich een gesprek tusschen beiden ontwikkeld, in den loop waarvan aan hem, get., de vraag werd gesteld, of hij belangstelling had voor Amerikaansche dollarbiljetten, welke verd naar deze fluisterend had gezegd dan wel leveren kon tegen een prijs van 5.25. Hoewel getuige wist, dat de handel in buitenlandsche deviezen verboden is en hoewel de prijs hem verdacht laag was voorgekomen is hij toch op die aanbie ding ingegaan nu een kennis van hem, een zekere B te den Haag, daar wel wat voor voelde. En zoo werden 20.000 dollar besteld, maar get. stelde den eisch, dat de biljetten eerst onderzocht moesten worden door een deskundige, hetgeen vol gens verd. echter al was gebeurd, n.l. door den directeur van de Middenstands- bank en den directeur van de Nederl. Handelmij, beiden te Tilburg. Laatstge noemde, aldus had verd. aan get. gezegd, zou zelf ook een heele partij voor 130,000 gekocht hebben. Daarop vertrouwend heeft de zaak voortgang gevonden. In 4 verschillende porties zijn de 20.000 dollar geleverd. Bij de 2e levering van 8000 voor een zekeren van O. te Amsterdam, heeft getuige voor het eerst gehoord, dat de biljetten valsch waren, welke tenslotte geleverd bleken te worden door F. te Tilburg. Het wekte de bevreemding op van den president der rechtbank, dat getuige eerst 10.000 later 5000 en 8000 dollar op crediet gekregen had. „Dat komt toch nooit voor met echte biljetten", merkte de president op. „Daar moet toch een tegenwaarde tegenover gesteld worden. Zeg u nu maar eerlijk: „Ik verdiende er slordig aan”. Uit het verdere verhoor bleek, dat verd. met de 8000 valsche dollar, naar F. in den Haag was gegaan en een nieuwe trans actie had verricht. Als getuige werd voorts o.m. gehoord de 40-jarige adj.-verificateur van den Recherche-Douane Dienst. A. A. Naakt geboren. die lucht van dezen handel had gekregen. Hij was in relatie gekomen met een zekeren P„ goochelaar, tegenover wien hij zich als liefhebber voor de dol lars heeft voorgedaan. 70,000 werden er aangeboden tegen 5,50 per dollar. Aan het biljet, dat hem als monster getoond werd, had hij echter niet kunnen zien, dat het valsch was. Er bestonden voor get. echter slechts twee mogelijkheden of de biljetten waren gestolen, öf ze waren valsch. De levering werd bepaald op 7 Mei in een hotel, bij welke gelegenheid de gewaarschuwde politie was binnengeko men en beslag op de biljetten had gelegd. Als get. deskundigen werden tenslotte gehoord ir. L. M. de Weert, chef labora torium Drukkerij Joh. Enschedé te Haar lem en K. H. Broekhof, oud-commissaris van politie, vroeger verbonden aan de Valsch-geld Centrale, die verklaarden, dat de vervalsching onmiddellijk gecon stateerd kon worden. (De zitting duurt voort.) Engelsche regeering lijdt nederlaag De Engelsche regeering heeft gisteren in het Lagerhuis bij de stemming over gelijke salarieering voor vrouwelijke en mannelijke onderwijskrachten een nederlaag geleden. Het conservatieve parlementslid me vrouw Cazalet-Keir had een amende ment ingediend, dat voorzag in dezelfde salarieering voor hetzelfde werk bij de onderwijskrachten. De minister van On derwijs, Butler, protesteerde namens de regeering tegen dit amendement. Het resultaat der stemming was 117 stem men tegen en 116 stemmen voor de regeering. De publicatie van het resul taat werd met gejuich begroet. Een parlementslid richtte zich tot de minis- tersloge, die geheel bezet was en riep: „Wat zult gij nu doen?” De leider van de Labourpartij, Green wood, verklaarde, dat hij niet kon aan nemen, dat de commissie een motie van wantrouwen tegen den minister heeft willen indienen. De leider van het Lagerhuis, Eden, verklaarde, dat de regeering het resultaat der stem ming zou bestudeeren en zoo spoedig mogelijk haar besluit zou mededeelen. De minister van Onderwijs heeft gister avond zijn ontslagaanvrage ingediend. Morgen zijn van 8.3016.30 in het Centrale Uitreikingsgebouw aan de Groot Hertoginnelaan en in het bijkan toor Loosduinen Alidastraat 1 aan de beurt voor het afhalen van levensmid delenkaarten, tabakskaarten en tpeslag- kaarten: Hansk tot en met Hors. In het bijkantoor Scheveningen Oost- straat 1 (van 916 uur) en in het bijkantoor Benoordenhopt Ruychrock- laan 178 (vah 8.4512.30 en 1416 uur) zijn morgen aan de beurt: Ruiv tot en met Stee. Het concert van Passiemu. ziek in de Bethlehemkerk J o.l.v Alex Schellevis vindt niet morgen, doch Don derdag 6 April plaats. Morgenavond om zes uur geeft de Amsterdamsche Opera in hef Gebouw voor K. en W. een opvoering van Faust, opera van Gounod. Van 1 April tot 2 April 19.15—6.15 u; van 3 April tot 8 April 20.30—7.00 u.; van 9 April tot 15 April 20.456.45 u van 16 April tot 22 April 20.456.30 u.; van 23 April tot 29 April 21.006.15 u.; van 30 April tot 6 Mei 21.156.00 u.; van van van van 28 Mei tot 3 Juni 21.455.30 4 Juni tot 10 Juni 22.005.30 u.: 11 Juni tot 17 Juni 22.005.15 u.; 18 Juni tot 24 Juni 22.005.15 u.; 25 Juni tot 1 Juli 2 Juli tot 8 Juli 9 Juli tot 15 Juli 16 Juli tot 22 Juli 23 Juli tot 29 Juli 30 Juli tot 5 Aug. C 13 Aug tot 19 Aug. 21.00 -6.30 Voor de bezette Nederlandsche gebie den zijn voor de periode van 1 April tot en met 30 September 1944 de verduiste- ringstijden als volgt vastgesteld 3 April tot 8 April 20.30—7.Ó0 16 April tot 22 April 20,45—6.30

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1