Donderdag 30 Maart. No. 18758. 1944. Distancieering beneden-Boeg aan 1 I Prijsbeheersching slaat toe in den Haag Deskundigen taxeeren s BINNENLAND STADSNIEUWS RECHTZAKEN SPORT I V o Keuring Landwacht Nederlanc De „Goliath”, nieuw Duitsch Geïnterneerde burgers in Nederlandsch-Indië 22 Vijandelijke vliegtuigen bij aanval op Bronswijk neergeschoten VERDUISTEREN Van 19.15 uur tot 6.15 uw Rudolf Harbig gesneuveld Hevige gevechten in het gebied van Stanislau; Tsjernowitz ontruimd Reichskarte für Urlauber wapen De Duitsche bladen publiceeren af metingen van het nieuwe Duitsche wapen voor bestrijding van pantser wagens en bunkers, dat den naam „Goliath” draagt. Het is een kleine, slechts tot kniehoogte reikende rups auto, die uit de verte bestuurd wordt en welker zeer explosieve lading, even eens een nieuwe vinding, de grootste verwoestingen aanricht. Churchill over de regeerings- nederlaag DE VALSCHE DOLLARBILJETTEN AFFAIRE De divisie Nederland in den strijd bij Narwa Uitreiking distributiebescheiden „Jongens! Wat zeggen jullie van dezen brief Nederlanders in Duitschland ter dood veroordeeld BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT opzichter. geïnterneerden. en honderden bolsjewistische lijken lig gen. zijn de hooge andere K Etty A /X /X ft /X ft zx ft A A ft A A A A ft A A A ft ft A ft A A A A A A A ATHLETIEK De bekende Duitsche athleet Rudolf Harbig is als Feldwebel aan het Oostfront gesneuveld Reeds meermalen was deze bekende hardlooper gewond geraakt, doch tot nu toe waren de verwondingen van dien aard, dat hij er steeds weer bovenop kwam De naam van Harbig komt meer malen op de wereldrecordlijst voor. In Juli 1939 liep hij in Milaan de 800 meter in 1 min. 46.6 hetgeen een nieuw wereld record beteekende. Een maand later ves tigde hij ook op de 400 meter een nieuw wereldrecord n.l. in Frankfurt a. d. Main, met 46 sec In Mei 1941 tenslotte haalde De bonnen van de Reichskarte für Ur lauber, welke blijkens het daarop gestelde opschrift geldig zijn tot 14 November 1943, moeten tot 1 Mei 1944 niet alleen in hotels, restaurants enz., doch ook in winkels wor. den aangenomen Aangezien voor blijkt te komen, dat detaillisten weigeren deze bon nen aan te nemen wordt er met nadruk op gewezen dat voor het niet leveren op deze bonnen geen verontschuldiging wordt aanvaard en de betrokken winkeliers zich bij weigering aan zeer ernstige moeilijk heden blootstellen. De „Urlauber” bonnen kunnen op geheel dezelfde wijze bij de distributiediensten voor toewijzingen wor. den omgewisseld als Hollandsche consu mentenbonnen Indien het aantal „Urlau ber” bonnen te klein is voor een toewij zing reikt de distributiedienst rantsoen- bonnen uit De bonnen der Reichskarte für Urlauber zijn uitgevoerd in groene kleur met als opdruk een geelwitte „U” welke op een schildje is geplaatst. Zij die. nen wel te worden onderscheiden van de ,,Reise und Gaststattemarken" welke uit sluitend in hotels restaurants enz. en niet in winkels mogen worden aangeboden hij ook het wereldrecord op de 1000 meter 't laatste oogenblik niet meer weg kon- naar beneden In Dresden bracht hij het oude record van den Franschman Ladou- mègue van 2 min. 23.6 op 2 min. 21.5 sec. Zijn grootste concurrent was de Italiaan Lanzi In wien hij de laatste jaren meer malen zijn meerdere moest erkennen, doch dit was niet te verwonderen, daar de Duitscher door den dienst aan het front zoo goed als niet kon trainen. De dood van Harbig beteekent een groot verlies voor de internationale athletiekbeweging. Drastische prijsverlaging voor tal van artikelen het zeegat uit we gaan weer varen Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marine- annahmestelle West für Germ Freiwillige. Plompetorengracht 24. Utrecht; de Marinemeldestellen in Groningen, Harlingen. Steenwijk. Ede. Breda en Bergen op Zoom de Hafenkommandanturen in Amsterdam. IJmuiden, Rotter dam en Vlissingen de S.S.-Meldestelien in den Haag, Amsterdam, Alkmaar. Groningen, Enschede en Heerlen, zoowel als bij alle Weermachts- en Orts- kommandanturen in Nederland. den komen. Na raadkamer besloot de Rechtbank de behandeling van de zaak verder voort ,te zetten Zaterdagmorgen 10 uur, teneinde alsnog verdachte F. als ge tuige onder eede te hooren in de zaak tegen verdachte de L. Geen foto’s in correspondentie- formulieren Het Nederlandsche Roode Kruis ves tigt er de aandacht van belanghebbenden op. dat geen foto’s mogen worden inge sloten in dè correspondentieformulieren (de z.g. 25-woorden brieven) van het Nederlandsche Roode Kruis, noch in die van het correspondentiebureau (bur gers), noch in die van het informatie bureau (militairen) tuchthuisstraffen kregen, prijzen verkocht d?.n wel levensmiddelen geruild. Geelhoed en Buursma diefstal en mi.drijf tegen oordeeld Churchill heeft gisteren in het Lager huis een verklaring afgelegd over de ne derlaag der regeering inzake de Onder wijswet. Hij zeide, dat de regeering be sloten heeft te verzoeken, het amende ment, waarin de gelijke salarieering van de mannelijke en vrouwelijke leerkrachten wordt verlangd (welk amendement tegen den wensch der regeering was ingediend) in te trekker. Deze intrekking, zoo zeide Churchill, zou als een votum van ver trouwen worden opgevat en wanneer de regeering geen voldoende meerderheid zou kunnen krijgen, zou dit de gebruike lijke co'nstitu'tio'neele gevolgen hebber. Reuter meldt, dat Churchill’s verklaring een „gespannen toestand’ teweeg heeft ge bracht, Niemand verwacht echter, dat de regeering eenigerlei moeilijkheden zal hebben bij het verkrijgen van een motie van vertrouwen in de eerstvolgende zit ting. De conservatieven, nationale libera len en nationale Labourpartij, die teza men 400 parlementsleden omvatten, heb ben een meerderheid van ongeveer 200 stemmen op de andere partijen en er is geen twijfel aan of een belangrijk per, centage dezer meerderheid zal zich bij de stemming achter de regeering plaatsen. Een gevaar is echter gelegen in de hou ding van de Labourpartij, die 169 leden heeft. Zij heeft bij 2 belangrijke stemmin gen over de Onderwijswet tegen de re geering gestemd. Waarschijnlijk zullen de afgevaardigden, bij een motie va/n Vertrouwen, niet tegen de regeering stemmen, mogelijk willen zij zich echter van stemmen onthouden. In dat geval zou de positie der ministers van de Labour partij in de regeering onhoudbaar worden. De Labourleider Greenwood zal zijn aan hangers op de speciale vergadering van de partij heden aanbevelen zich achter de regeering te plaatsen. Nadat zich gistermorgen voor da Haagsche rechtbank te verantwoorden had de 40-j. F. J. P. L. V. de L. uit Voorburg, wegens het opzettelijk in voorraad hebben van een aantal val- sche Amerikaansche 50 dollarbiljetten, waarvan de valschheid hem bekend was, met het oogmerk ze als echt uit te geven, stond gistermiddag de man terecht, die de biljetten aan de L. had geleverd. Dat was de 36-j. wielrenner J. F. uit Tilburg. In deze zaak werden hoofdzakelijk dezelfde getuigen gehoord die eendere verklaringen aflegden als tegen de L. Een nieuwe verschijning was de 35-j. M. M. U. geb. IJ. uit België, die twee keer op verzoek van zekeren A. uit Antwerpen twee pakjes, waarvan zij den inhoud niet zeide te kennen, aan F. te Tilburg had overhandigd. Zij hield echter vol, dat zij de pakjes niet over de grens had gebracht. A., die ook te Tilburg moest wezen, zou haar de pak jes op het station aldaar hebben gege ven, hetgeen de president vrij onaan nemelijk vond, temeer daar getuige een belooning had gekregen. Voorts gaf ge tuige toe den laatsten keer een pakje geopend en er vier biljetten uitgenomen te hebben. Toen haar later bij’onder zoek bleek, dat de biljetten valsch wa ren, heeft zij die vier stuks in de kachel gestopt. De verdachte uit de vorige zaak, de 40-j. de L. uit Voorburg werd thans als getuige gehoord. Hij verklaarde o.m., dat een der afnemers hem een pakket van 8000 dollar had teruggebracht met de mededeeling, dat de valschheid ge bleken was, o.m. door het feit, dat en kele biljetten dezelfde nummers had den. De L. had zich hier zelf niet van overtuigd, doch den volgenden dag de biljetten teruggegeven aan F„ hem daarbij op de hoogte brengende van de bewering omtrent valschheid. Verdachte F. ontkende dit ten stellig ste. Wel had de L. hem de biljetten teruggegeven, echter met de mededee ling, dat een vlotteren afnemer gevon den was, die bereid was niet alleen deze 8000 maar nog 10.000 daarenboven te koopen. Verdachte zeide nooit gewe ten te hebben, dat de biljetten valsch waren. De eerste partij had hij voor 1.75 per dollar, de latere partijen voor 2.75 per dollar van A. gekocht. Zelf verdiende hij maar een kwartje per stuk. De L. verkocht ze verder voor 5.50. Dat er biljetten met de zelfde nummers waren, was verdachte nooit opgevallen en dat het papier veel te dik en de onderlinge kleurverschillen veel te groot waren, heeft nooit zijn argwaan gewekt. Hij zeide geen ver stand van bankpapier te hebben. Een echt dollarbiljet had hij nooit gezien. De president merkte op, dat ieder mensch met ’n beetje gezond verstand wel begrijpen kon. dat echte dollarbil jetten onder de huidige omstandigheden niet voor 1.75 te koop waren, waarop verdachte antwoordde, dat de meeste wielrenners nu eenmaal geen verstand hebben. Hij dacht, dat de dollars van joden afkomstig waren, die naar Ame rika hadden willen gaan, maar op SLUITING DROGISTERIJEN OP DON DERDAGMIDDAG: De burgemeester van ’s-Gravenhage maakt bekend, dat zijn be sluit van 25 Februari j.l. tot wijziging van de winkelsluitingsverordening (betreffen de de verplichte sluiting van drogisterijen op Donderdagmiddag) thans goedgekeurd en afgekondigd is In verband hiermede moeten de drogisterijen in deze gemeente voortaan des Donderdagmiddags gesloten zijn. Deze bepaling geldt niet op 14 Augustus, 31 October en 5 December en niet op de Donderdagen, onmiddellijk voorafgaande aan den Eersten Kerstdag en aan den Nieuwjaarsdag, indien deze op Vrijdag vallen. SCHILDER STAL RIJWIELEN: De rij- wielbrigade van de politie wist bij een opkooper beslag te leggen op een dames fiets die bij het nazoeken in het kaart- register bleek toe te behooren aan een 13-jarige scholier. Het rijwiel was het meisje ontstolen uit de stalling van een school De recherche had als aanknoo- pingspunt het feit, dat het meisje wist te vertellen, dat de school pas geverfd was. Hierdoor kwam men op het spoor van den 52-jarigen schilder J. M. K. uit de Vermeerstraat die kon worden wor den gearresteerd en debet bleek aan tal van rijwieldiefstallen uit stallingen van scholen e d.. welke hij had te verven DEUR OP NACHTSLOT OF DE KNIP ER OP! Dat dit geen overbodigheid is, bleek weer in 2 gevallen. Terwijl de bewoners rustig binnenzaten werden uit de gang van een woning in de Zoutmanstraat twee rijwielen en uit de gang van een perceel in de Bilderdijkstraat. twee jassen ge stolen. DOODELIJKE VAL IN BAKKERIJ: Gis termiddag viel de 50-jarige bakkersknecht Chr de C. uit de Rodenbachstraat in de fabriek van de firma Hus in de Jacob Catsstraat op de 2e verdieping door een liergat De ongelukkige bekwam een sche. Wie de prijskaartjes in de étalages van sommige winkels aan een microscopisch onderzoek zou onderwerpen, zou tot de verrassende ontdekking komen, dat de inkt jan de daarop aangebrachte getallen kersversch is, hoewel de artikelen zelf al maanden oud zijn. De winkeliers zijn dus aan het herprijzen gegaan. Het bijzondere is, dat de oude prijskaartjes veel hoogere prijzen vermelden. Waaruit dus de con clusie getrokken mag worden, dat er win keliers zijn, die hun prijzen gaan ver lagen. Uit eigener beweging? Och, dat zouden wij niet graag beweren. De reden is, dat da schrik er bij tal van zaken- menschen de laatste week inzit. In Amsterdam en Rotterdam heeft een groot aantal ambtenaren van de Prijs- beheersching een onderzoek ingesteld bij zaken, die lampen en andere electrische artikelen, kleine meubelen, huishoude lijke artikelen en tal van andere voor werpen. die men onder de geschenken zou kunnen rangschikken, verkoopen. Tal van zaken werden gesloten om den eigenaars gelegenheid te geven hun ar tikelen om te prijzen. Vandaag werd een dergelijke actie in den Haag gehouden In groëpjes van vier man. drie deskundigen en een politie ambtenaar, stelden de opsporingsambte naren een onderzoek in. In de meeste gevallen bleek, dat de prijzen veel te hoog waren. Sommige winkeliers trach ten zich vrij te pleiten door er op te wijzen, dat zij zelf hooge prijzen betaald hadden Dit sneed natuurlijk geen hout, tenzij op de factuur stond vermeld, dat de prijs goedgekeurd was door den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen. Dit was meestal niet het geval Hadden de deskundigen den indruk, dat de goede wil bij den eigenaar van de zaak ver te zoeken was. dan kreeg hij een biljet op' de ramen van zijn étalages, waarop vermeld staat, dat de geheele winkelinventaris door de Prijsbeheersching in beslag genomen is en dat de winkelier zijn artikelen om zal prijzen. Is dat ge schied, dan komt er over enkele dagen een tweede biljet op de ramen met de mededeeling. dat yerkoop weer is toege staan tegen verlaagde prijzen. Er volgt dus nog geen proces-verbaal en geen boete-oplegging. Den winkelier wordt ge legenheid gegeven zijn wijze van verkoo pen te herzien. Er blijft vanzelfsprekend een strenge nacontróle. Worden dan over tredingen geconstateerd, dan komen er boetes, die zeer hoog zijn, en zelfs slui ting van zaken. Bij lang niet alle onder zochte zaken werd een biljet op de ra men geplakt, omdat gebleken is, dat de eigenaren daarvan na het gebeurde in Am sterdam en Rotterdam, de wijste partij kozen en uit eigener beweging aan het herprijzen waren gegaan. Dit werd zeer gewaardeerd, zoodat afgezien werd van het opplakken van eer, biljet, dat niet di rect een aanbeveling voor een zaak is. Zoo troffen wij in een zaak in lampen en verlichtingsornamenten in de binnen stad een étalage aan, waar de prijzen merkbaar verlaagd waren. In de zaak zelf was echter nog niets veranderd. Volgens den eigenaar zou men daar net aar. begin nen Een vluchtig onderzoek van de des kundigen bracht aan het licht, dat tal van artikelen veel te hoog geprijsd waren. Een schemerlamp met tafeltje stond ge prijsd voor ƒ83.75. Over enkele dagen zal men haar voor ƒ55 kunnen koopen. Een staand lampje, dat ruim ƒ45 moest op brengen zou volgens het oordeel der des kundigen met 20 royaal betaald zijn. Een eenvoudig houten lampje, waarvoor delbasisfractuur en werd in ernstigen toe. de eigenaar 15.60 dacht te krijgen, zal - .hij over enkele dagen voor 8.50 van de n hand moeten doen. Men ziet uit deze cij- Over de gevechten van de Germaan- sche en Estlandsche SS-vrijwilligers om de stellingen bij Narwa, deelt een Duit sche oorlogsverslaggever de volgende interessante bijzonderheden mede: Ein de Januari betrokken de Duitschers en de met hen strijdende formaties Ger- maansche en Estlandsche SS-vrijwilli gers de stellingen aan de Narwa. Schouder aan schouder met de Rijks- duitschers stonden de vrijwillig geko men Volksduitschers uit Zevenburgen, de Batsjka, het Banaat, de vrijwilligers uit Denemarken, Nederland, Noorwegen en als verdedigers van het vaderland de 20ste Estlandsche vrijwillige SS-divi- sie. Het bolsjewistische bruggenhoofd tusschen de stad Narwa en het zeebad Hungerburg was verscheiden kilome ters breed en diep. Dit bruggenhoofd drukte wekenlang als een vuist op de maag van den verdediger van het bruggenhoofd van Narwa. Begin Maart kwam de 20ste Estlandsche SS-vrijwilli- gersdivisie en stelde zich van den toe stand op de hoogte. Op 4 Maart ging zij tot den strijd over en 2 dagen later stond er geen enkele bolsjewiek meer op den Westelijken oever van dezen sector aan de Narwa. De bolsjewieken hadden bevel gekregen om te strijden tot den laatsten ademtocht en zij hiel den zich hieraan. De maand Maart vorderde en nog steeds waren de bol sjewistische divisies er niet in geslaagd om de in het bruggenhoofd van Narwa staande Duitschers en de Germaansche vrijwilligersformaties van de divisies „Nordland” en „Nederland" te omsin gelen en te vernietigen. In den nacht van 6 op 7 Maart vielen bolsjewistische lange afstandsbommenwerpers 11 uur lang zonder onderbreking Narwa aan. Iedere minuut werd een bom neerge worpen. De geheele stad was één en kele fakkel, de grond trilde en dreun de door het ontploffen van de zware bommen en mijnen. Toen de dag aan brak, scheen ieder leven vernietigd te zijn. In den volgenden nacht kwamen de Sovjetbommenwerpers weer. „Naar menschelijke berekening,” zoo zei later een soldaat van het roode leger, „kon er in Narwa geen Duitscher meer le ven.” Nauwelijks waren de bommen werpers verdwenen, of de Sovjetartille- rie legde een trommelvuur op de stel lingen in het bruggenhoofd, dat tot een orkaan aanwies. Na 45 minuten werd het plotseling gestaakt. Uit de Sovjet- loopgraven kwamen soldaten te voor schijn en uit het bosch voor het Duit sche bruggenhoofd kwamen talrijke pantserwagens van het type T 34. Op dit oogenblik begon de Duitsche slag tegen de pantserwagens. Ik heb nog nooit zoo veel vernietigde pantserwa gens op een_ zoo klein gebied gezien als hier. Op "17 en 18 Maart vielen de bolsjewieken met 8 infanteriedivisies opnieuw aan. Tezelfdertijd probeerden zij tusschen de stad Narwa en Hunger- burg hun verloren bruggenhoofden te heroveren. De aanvallen mislukten alle in het vuur van de Estlanders. Slechts enkele bolsjewieken bereikten den Est- landschen oever. Na den afweer was de Narwa tot over een lengte van ver scheidene kilometers bedekt met ge sneuvelde en doodelijk gewonde bolsje wieken. Op het ijs zag men honderden fers, dat de prijzen veel te hoog waren. Dit wordt des te duidelijker als men weet, dat de deskundigen op het stand punt staan, dat de winkelier een voor dezen duren tijd redelijken prijs mag vra gen. Hef zijn dus geen vooroorlogsche prijzen en zij. die over enkele dagen naar de zaken trekken om koopjes te halen, zullen bedrogen uitkomen. Geen onderzoek werd ingesteld in de zaken, die filialen zijn van magazijnen in Amsterdam en Rotterdam. Na het onder, zoek in die plaatsen is overeengekomen, dat deze zaken de prijzen in al hun filia len zullen herzien. Daardoor is het te verklaren, dat sommige afdeelingen van groote magazijnen waar bovengenoemde artikelen verkocht worden, gesloten zijn. De eigenaars van de zaken, die geen be zoek hebben gehad van de opsporings ambtenaren zullen er goed aan doen niet in hun vuistje te lachen, omdat de storm over hen heengegaan zou zijn. Zij dienen hun prijzen aan te passen aan die van de zaken waar de ambtenaren wel geweest zijn. Doen zij dit niet, dan kunnen zij er van overtuigd zijn binnenkort een boete te krijgen die zeer hoog is. Dit is b.v. in Amsterdam reeds geschied. Zelfs heeft men daar een zaak gesloten. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederl.-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de volgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding om trent leeftijd en beroep Wegens clandestien slachten van gestolen vee Twee Nederlandsche landarbeiders. P e- ter Geelhoed en Hendrik Buursma, die bij boeren in Duitsch- land werkzaam waren, hebben meermalen, ’s nachts in de omgeving van Eusbergen. koeien uit weiden gestolen en deze ter plaatse geslacht. Het vleesch werd door hen zelf gebruikt, dan wel met hulp van familie-leden of kennissen, die daarvoor tegen voor wegens voedsel voorziening in oorlogstijd ter dood ver- Morgen zijn van 8.3016.30 uur in het Centrale Uitreikingsgebouw aan de Groot Hertoginnelaan en in het bijkan toor Loosduinen Alidastraat 1 aan de béurt voor het afhalen van levensmid delenkaarten, tabakskaarten en toeslag- kaarten: Hort tot en met Kerbn. In het bijkantoor Scheveningen Ooststraat 1 (van 916 uur) en in het bijkantoor Benoordenhout Ruychrocklaan 178 (van 8.4512.30 en 1416 uur) zijn morgen aan de beurt: Stef tot en met Voo. Barge, W T. O. van 30 ass.-onderzoe- ker, Tongeren, P. J. J. van 33 pakhuis opzichter, Udinga, Johannes 54 gepen- sionneerd. Uleman. M. A A. 56 sergeant, Unger, Lambertus 46 inspecteur of land meter. Unnik. Dirk van 33 klerk. Vagel- zang, P. S. 39 kok, Val, Adrianus 49 agent, Valk, G B. 37 le machinist. Valk, Pieter, 56 specialist. Valk, Hendrik van der 56 pakhuisopzichter, Valkenburg. C. H. 29 leeraar. Varenhorst, H H. 54 be- roen onbekend. Vasdias A. F 48. direc teur, Vechgel, F. J van 40 loods. Veen. H. L. van 20 hoefsmid. Veenendaal. J H. 43 chef. Veer. C L. van der 44 werk man. Veer. Wouter van der 56 soldaat. Velberg, N W J, 43 waker Velden, E Velmans, H. A. 34 In de provincie Zuid-Holland Overal blijkt tijdens de patrouille- diensten van de Landwacht, dat het werk ter beveiliging van de orde, den goeden gang van zaken en de regel matige voedselvoorziening, uitermate nuttig en noodzakelijk is. De onder wereld in Nederland profiteert van de overbelasting van het bewakende per soneel, doch loopt tegen de lamp nu de Landwacht met vele duizenden de be- wakings- en patrouillediensten voor een belangrijk deel aanvult. Doet ook gjj, lid van één der for maties der Beweging, mede aan dit nuttige werk en meldt u voor de Land wacht. U kunt zich op Vrijdag 31 Maart van 916 uur, in de kleine zaal van den Dierentuin in den Haag melden voor het medisch onderzoek. U wordt verzocht lidmaatschapskaart der N.S.B., W.A., S.S. of Jeugdstorm mede te nemen. is overleden TEGEN TRAM GELOOPEN EN ERNSTIG GEWOND: Vanochtend te omstreeks 8 u. is op den Rijswijkscheweg, bij het Rijs- wijkscheplein, de 27-jarige J. L. A.. wo nende aan het Stationsplein tegen de Delftsche tram opgeloopen. De man kreeg een schedelbasisfractuur en is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal DIEFSTALLEN UIT HOTELS: De 53-jar. kelner Th. H. K. uit Amsterdam maakte er zijn gewoonte van uit hotels te dezer stede, diverse goederen te stelen Zelfs heeft hij eenmaal kans gezien een tapijt mede te nemen; voorts heeft K. 3 wollen dekens, 2 paar laarzen en beddelakens ge. stolen Hij kon worden gegrepen en is in arrest gesteld. VREUGDE EN ARBEID Zondag 9 April brengt Vreugde en Arbeid de Ufafilm ..Mannen uit één stuk” (Mann für Mann) met Isela Uhlen en Gustav Knuth 15 April a.s komt John Kristel met zijn radio-orkest in het Gebouw voor en W. Als zangsoliste treedt op Orally. JUBILEA Op 1 April a.s. hoopt de heer W. H. Schouten, assistent-boekhouder bij het Octrooibureau Vriesendorp Gaade Land wachter, de nieuwe politie- soldaat, die dag en nacht paraat is en aldus voor onze veiligheid zorg draagt. (C.N.F.-A. G. Swart) A. F. M van de 49 bakker. Jozef 53 agent. Verbarg. G. hoofd-opzichter. Verbeek. H. J 52 direc teur, Verbon, A A 46 ingenieur of ma chinist. Verboon, E E 32 Klark, Ver- heyen. H. J, 52 leeraar Verhoeff. Johan nes 23 hoofd-opzichter. Verlinden. Elias 51 leeraar. Vermeer H M. 53 pakhuis- Vermeer, Johannes 56 klerk. Vermeer, Melchior 56 klerk. Vermeer. Oscar 41 klerk Vermeer. W V. 30 ver zamelaar, Vermeulen. H. M 35 klerk. Vermeulen, J. I M. directeur. Vernis. Jan 58 ingenieur of machinist. Versluis. J, L. 49 employé. Versteeg. A J 31 klerk. Versteeg. H. A. 58 accountant, Versteeg, Jan 19 student, Verstift. E, E. 26 gouvernements-ambtenaar. Vertregt. J M. 18 leerling. Vertregt. M. H J. 58 klerk Viersen. H. F. 46 klerk. Vieuten, J. C. 37 hoofd-opzichter, Vincken, G. H. M. 44 architect Vink, H. J. de 21 student, Vinken J. E 18 stu dent, Vis, F. J. 41 koopman, Visarius, G. C. 51 architect Vischer. W. E. 18 leer ling. Visscher, Christiaan 26 student, Vis- scher, G J. A. 51 gepensionneerd. Vis ser, Bense 53 leeraar. Visser, Johannes klerk, Vliet. Aart van 37 zeeman, Vliet. J. P. van 56 kapitein Vliet, Robert van 18 leerling. Vliet, Willem van 49 klerk, Voermans, Cornelis C. 45 accountant. Vo gel, Gerrit 35 machinist. Vogel. G. A 18 leerling, Volen, Alexander van 19 leer ling, Volke, R. F. 61 hoofdopzichter. Von- no, V. W, 60 opzichter, Voogdt, Teddy 37 klerk, Voogdugeert, Bernard 19 leerling. Voorthuizen, E. G. van 18 leerling, Voorthuizen. J P. van 18 leerling Vos, 9tand overgebracht naar het R.K. zieken- A. F de 53 klerk Vosbergen, C A H. hujs Westeinde waar hij aan de gevolgen 29 3e machinist, Vreede, G. A 48 archi tect, Vries, F. L. de 50 accountant. Vries. Johannes H. Z. N. de 40 ingenieur of ma chinist, Vries, J. M. de 41 reiziger. Vries, Markus de 44 a.ss.-inspecteur van politie, Vries, P. C. de 36 klerk, Vries, R. J. de 30 verkooper, Waarden, C. F. van 56 klerk, Waardenburg, A. H. van 39 accountant, Wagensveld, Evert van 52 koopman, Wa- geningen, Simon van 54 vader van een armenhuis, Wagner, P. A. 51 hoofdopzich ter, Waiboer, E. E. 51 klerk, Walberg, W. J. 30 2e machinist, Waldman, W. F. 55 koopman. Walienburg, J. C 43 zonder be roep, Walraven, Hubertus 46 hoofdopzich ter Warbout, H. C. 27 koopman, Weber, F. B. 36 ingenieur of machinist, Weening, Leo 57 makelaar, Weeren, Isaac van 48 leeraar, Wehrens, J. B. K. 24 klerk, Wen- del, C. J. 50 werkman, Werdelman, S. P. O. 43 klerk, Werve, P. A. van de 46 schrijver, Wesenhagen, Leo 50 klerk, Wes sel, J H. 18 leerling, Wesselius, Louis 52 koopman. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de Ve afdeeling van het in- formatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9, te ’s-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, berpep, I alhier, den dag te herdenken/waarop hij werkgever en laatst bekende adres der VOor 25 jaar bij genoemd octrooibureau 1 'in dienst.is getreden. DUITSCH WEERMACHTBERtCHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 30 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Van den benedenloop van de Oekrain- ache Boeg distancieeren zich onze troepen volgens bevel zonder door den vijand ge hinderd te worden. In de gevechten der laatste dagen hebben zich daar de Oost- marksche 3de bergdivisie onder bevel van generaalmajoor Wittmann en de Franki sche 17de divisie infanterie onder bevel v-.i kolonel Brücker door bijzondere dap perheid onderscheiden. Ten Zuiden van Balta en in het gebied tusschen Dnjestr en Proeth werden vrij krachtige vijandelijke aanvallen in zware gevechten opgevangen. Ten Zuiden van Proskoerof duurt de verbitterde worsteling met wisselend suc ces voort. De stad Tsjernowitz werd ont ruimd In het gebied van Stanislau zijn hevige gevechten gaande met opgedron gen vijandelijke gevechtsgroepen. Het dappere garnizoen van Tarnopol weerde opnieuw concentrische Sovjetaan- vallen af. In het gebied van Brody ver ijdelden onze troepen heftige vijandelijke doorbraakpogingen in zware gevechten en schoten van 27 aanvallende pantserwagens er 16 stuk. Krachtige aanvallen der bolsjewieken op de stad Kowel stranddep wederom op de standvastigheid der verdedigers Noor delijk en Noordoostelijk van de stad names onze divisies in den aanval tegen den zich hardnekkig verdedigenden vijand talrijke plaatsen. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy nam de afweerslag in hevigheid toe. De door talrijke pantserwagens en slagvliegtuigen ondersteunde Sovjetaanvallen werden in zware gevechten onder vernietiging van een vrij groot aantal vijandelijke pant serwagens afgeslagen of reeds voor het bereiken van onze stellingen door het geconcentreerde afweervuur uiteenge- slagen. Aan de rest van het Oostelijke front kwam het alleen Zuidwestelijk van Nar wa tot gevechtshandelingen van betee- kenis. Bewakingsvaartuigen der marine schoten boven de Finsche Golf opnieuw 3 Sovjetbommenwerpers neer. Uit Italië worden geen gevechtshande lingen van grooteren omvang gemeld. Eigen stoottroepen onder bevel van Rit meester Freiherr von Gieuanth drongen Noordwestelijk van Cassino de vijandelijke «tellingen binnen en deden 6 pantserwa gens in de lucht vliegen. Voor Anzio en aan de Noord-Afrikaansche kust werden door slag- en torpedovliegtuigen 3 vijan delijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 18.000 ton bescha digd. Boven Italië verloor de vijand door Duitsche en Italiaansche jagers, alsmede door luchtdoelgeschut 11 Vliegtuigen. Een formatie Amerikaansche bommen werpers drong in den middag van 29 Maart onder krachtige jagerbescherming tot Midden-Duitschland door en liet bom men vallerwop het gebied van Bronswijk. De aangerichte schade en de verliezen zijn gering. In heftige luchtgevechten wer den onder ongunstige afweeromstandighe. den 22 viermotorige vliegtuigen, waar, onder 12 viermotorige bommenwerpers, vernietigd. In den afgeloopen nacht lieten «enige vijandelijke stoorvliegtuigen bom men vallen op West- en Noord-Duitsch- land. De commodore van een jachteskader kolonel Wilke, die op grond van 155 overwinningen in de lucht door den Führer was onderscheiden met het eiken loof met de zwaarden bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis, heeft in een lucht gevecht den heldendood gevonden. In hem verliest de Duitsche luchtmacht een barer voortreffelijkste jachtvliegers en formatiecommandanten. „De tijd, dien ik daar in het weersportkamp „Seeboden” door bracht, was zoo rijk aan prettige gebeurtenissen, dat, als ik ze alle v zou willen neerschrijven, ik be- slist wel een dag noodig zou heb- v ben. Een tijd, waarin dienst en ontspanning zich steeds afwisselden, g daarbij prima eten en goede ka meraadschap Als het eenigszins mogelijk is. ga ik beslist nog eens terug naar deze prachtige berg streek. waar ik de mooiste dagen van mijn leven doorgebracht heb.” Dit is een van de vele brieven. - die van jongens, die al eens in een 5 weersportkamp geweest zijn. wer. g den ontvangen. Meld ook jij je aan voor het vol- v gende weersportkamp in één van 5$ de mooiste streken van Duitschland 5 en kom voor de keuring Woensdag X 5 April. Plein 1813 nr. 3 In den Haag tusschen 814 uur. Alle gezonde Nederlandsche jon- S gens van 1618 jaar komen in aan- merking. S BEVALLEN K. In ’t Veld geb Boon tjes, z. H. Spaans geb de Bruin, d J. W. P. van der Velden geb Bogman z. C. F J Zoutman geb. Oudshoorn d. M van Houten geb Luiting. d M G. de Lijster geb. de Lijster, z. N. van Dongen geb Schipper, z G Meyer geb. van Ommen, d. L. Toet geb Plugge. z W A. van Toer geb Duijndam, z J. C van der Knaap geb van de Voort, d. J. J. van der Zeijde geb. Redeker z. R Schroevers geb Walburg, z. G Luca geb Duin dam, d. E Vechtmann geb Giltay z C. J. Ryneveen geb. Wiggers. z W. J E. de Hilster geb Heidt. d F W. Hamers geb Jorissen, d. G. C Molhoek geb. Kloosterman, z. E. P C. M Vink geb Keulemans, d. P. C Knoppert geb. van Gils, d M. de Jong geb. van de Beid d M P Tentv geb de Wit. z. OVERLEDEN: A. C. A Enserinck. on gehuwde man, 81 j. M. van de Graat, weduwe van C M. Brouwer 77 j. W Vlasblom, vrouw van H. C. Smit. 71 j. C. A. Dijkhuizen, vrouw van G. Spaans. 29 j W. C Geurts. man van G. P. Galmeijer, 33 j. J. C. Dorst, ongehuw de vrouw, 16 j. H. A van Es. vrouw van P. van Dijk, 32 j. H. A. H. var. Zeijst, vrouw van M. van de Poel. 66 j. A. M Opstal, vrouw van L. van Doorn 49 j H. van der Werve,* weduwnaar. 77 E. M. C. Sloos, vrouw van A. van Es, 56 j. - P. C. van Riet, man van L. M. Jvangean, 65 j. D. Rose, dochter. 2 mnd. H. van Kamp, man van A. Dijk 63 j P W Switser man van P. J. Kleinee, 45 j S V V V V V XZ V VAREN. DAT IS LEVEN!

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1