BOTER, GORT EN GEMENGD MEEL i No. 18759. Bij terreuraanval op Neurenberg 132 bommenwerpers vernield Vrijdag 31 Maart. 1944. KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS SPORT BINNENLAND AGENDA De ontwikkeling in het Oosten Ook talrijke inundaties in België De nieuwe bonnen Roemeensch weermachtbericht „Hier W.A.” Sovjets aan de Proeth terug geworpen ingesloten vijandelijke divisies ten Z.W. van Narwa vernietigd VERMINKT VROUWENLIJK GEVONDEN Zware aanval op Sofia BURGERLIJKE STAND Uitreiking distributiebescheiden Vrije keuze voor rookers Distributie van persgas GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN EN PENSIOENGERECHTIGDE ONDER WIJZERS WEER VOOR DE KLASSE 132 Britsche bommenwerpers vernietigd HAAGSCHE COURANT Nieuwe U-boot»ucce»«en DE op gevechtsvliegtuigen Het Atlantische bolwerk een landtong tusschen twee zeeën Het Roemeensche opperbevel heeft na den te Toelichting Van 2 tot en met 15 April a.s. wordt op bon „Algemeen 084” 125 gram gort be schikbaar gesteld en op bon „Algemeen 085” 125 gram gemengd meel. Voorts zijn voor dit tijdvak uitsluitend de bonnen „Taptemelk 15” en „Melk 15” aangewezen, zoodat men slechts de be schikking heeft over één bonnummer voor taptemelk en één bonnummer voor melk. Zooals bekend blijven evenwel de bonnen 13 en 14 voor melk en taptemelk tot en met 15 April a.s. geldig. Ten einde het rantsoen voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar op 5| liter per week te handhaven zijn de bonnen Res. D 30 en E 30 aangewezen voor het koo- pen van 5| liter melk. Op bon „Boter 15A” zal men in afwij king van hetgeen mogelijk in enkele bla den onjuist in de bonnenlij st is vermeld, 125 gram boter kunnen koopen en op bon „Boter 15B” 100 gram bak. en braadvet. Turksch militair crjediet De Turksche regeering heeft het par lement verzocht een buitengewoon mili tair crediet tot een bedrag van 65 mil- lioen Turksche ponden goed te keuren. vangende Rijksperschef ets"’eerlang “een .toFhier’^e" en nièt| de eerste maal weer eer. legerbericht uit- verder” zal worden toegeroepen, heeft '~k thans ook een verklaring van gouver- neur-generaal dr. Frank sterk de aan dacht getrokken. In een te Krakau ge houden rede sprak dr. Frank naar aan leiding van het binnenrukken van Sov jettroepen in het gouvernement-gene- raal van tegenmaatregelen, die metter tijd hun uitwerking zouden doen gevoe len. Hij geloofde niet slechts, doch wist, dat de Duitschers in het kleine stukje gouvemement-generaal, dat moest wor den ontruimd, den oogst weder binnen zouden halen, waarmede hij dus zelfs een tijdstip heeft genoemd. verscheidene punten geheel geïsoleerd en naar achteren volkomen afgegren deld worden. Weldra zal het Atlantische bolwerk hier en daar als een landtong tusschen twee zeeën liggen.” In de W.A.-uitzending „Hier W.A.”, op Zaterdagavond 1 April a.s van 18.45 18.55 uur over den zender Hilversum I zal de oppervaandrig George de Vries spreken over het onderwerp „Zingend en met vertrouwen de toekomst tegemoet”. NIEUWE LOONREGELING LANDBOUW: De werkingsduur van de landelijke rege ling van loonen en acdere arbeidsvoor waarden in den landbouw 1943 strekte zich uit tot 31 Maart 1944. Daar de rege ling zelf op verschillende punten in de practijk tot bezwaren aanleiding gaf, zoo dat het niet wenschelijk was haar wer kingsduur te verlengen, heeft de Gemach tigde voor den Arbeid, in afwachting van een algeheele herziening, een nieuwe re geling eveneens met beperkten wer kingsduur uitgevaardigd, waarin aan de voornaamste bezwaren wordt tegemoet gekomen. Deze beschikking is opgenomen in de Staatscourant van 30 dezer. Aan de Duitsche tactiek van terugwjjken liggen bepaalde plannen ten grondslag De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De militaire ontwikkeling van den laatsten tijd heeft, wat het Oost front betreft, een situatie doen ontstaan, die ook in Duitsche militaire kringen als ernstig wordt gekenmerkt Dit is geenszins verwonderlijk, daar veel van het indertijd zoo moeizaam vero.erde terrein, vooral in het Zuiden met zijn vruchtbare en aan grondstoffen rijke gebieden, moest worden prijsgegeven, een ontwikkeling, waarvan het einde, voor het oogenblik althans, nog niet in zicht is. Bij allen ernst van den toe stand zijn de officieele uitlatingen van militaire kringen te Berlijn desondanks vaak in optimistischen toon gehouden. Men voert in dit verband aan, dat het terugtrekken in het Oosten uit tactische overwegingen geschiedt. De strijd in het Oosten vormt slechts een deel van de oorlogvoering van Duitschland en moet ook als zoodanig worden beoor deeld. Ook in West-Europa met het oog op een mogelijke invasie, in Italië, als mede op den Balkan voor den strijd tegen de partisanen, moet Duitschland de beschikking houden over strijdkrach ten van voldoende sterkte. Berlijnsche militaire kringen geven als hun mee- ning te kennen, dat juist het weglokken strooming met zoet water te „DE BOVENNATUURLIJKE ZOON” IN „SCALA": „De bovennatuurlijke zoon”, een klucht in drie bedrijven van G. van Moser welke gisteravond in „Scala”, on der druk gelach en met krachtig applaus is ontvangen, is een verhaal met verwar ringen en conflicten, die haar oorzaak vinden in het feit, dat de aannemer Nie- dorp kans heeft gezien om 26 jaar lang, elk jaar eenigen tijd onder de pantoffel uit te kruipen van zijn lang niet malsche echtgenoote, onder het voorwendsel, dat hij zijn zoon, spruit uit een verhouding voor zijn huwelijk, moet bezoeken. Het hoogtepunt van het geheele geval wordt bereikt als zijn vrouw, op den dag der 25-jarige echtvereeniging, den wensch te kennen geeft, dat zij dien zoon (die niet bestaat) wil leeren kennen en tenslotte het jongmensch dat de hand van de doch, ter komt vragen, daarvoor aanziet. De situaties worden, naarmate de klucht naar zijn einde loopt, doller en doller, zoodat de lachsalvo’s niet van de lucht zijn, De rol van aannemer is Jacq. van Bij- levelt als aangegoten, Minny Erfmann is een Ka van een echtgenoote, Nelly Aen- ders, ’n lieftallige dochter, die papa wel doorheeft, Jusf Chaulet, het voorbeeld van een toekomstigen schoonzoon, Alex Hoek, een zielig boekhoudertje met een spraak gebrek. de man die de klappen krijgt. Het publiek amuseerde zich kostelijk, de hoofdrollen-vertolksters kregen bloemen. P. H. de Wit. JAN BAKKER t: Op ruim 64-jarigen leef, tijd is in Voorburg, waar hij ruim 30 jaar gevestigd was. overleden de kunstschilder Jan Bakker, een der meest geziene leden van „Pulchri Studio”, voor welk genoot schap hij zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Jan Bakker werd 1 Juli 1879 te Schie dam geboren. Na zijn H B.S.-opleiding volgde hij de lessen aan de Academie van Beeldende Kunsten hier ter stede. Hij schilderde vooral het Hollandsche water- landschap. Jan Bakker was ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats hebben Maandag a.s. te half twaalf op Nieuw Eik en Duinen. In het waterrijke Giethoorn bezoekt de melkboer zijn klanten per punter. Nadat de bel geluid is begeven de vrou wen zich met pan en emmer naar den slootkant, om de melk in ontvangst te nemen. (C.N.F.-W. P. Zeylemaker) Donderdagavond te omstreeks 6 uur werd in een sloot aan den N. W. Bui tensingel alhier, ter hoogte van de coö peratie de Hoop het bovenste gedeelte van den romp van een vrouwenlijk ge vonden, waarvan het hoofd, de armen en het onderste gedeelte blijkbaar waren afgezaagd, terwijl een der borsten bleek te zijn afgesneden. Het gevondene was gewikkeld in een groote papieren kolenzak waaromheen een groot stuk donkerroods voeringstof en touw. De Commissaris der Staatsrecherche, chef van het commissariaat 11 alhier, verzoekt een ieder, die inlichtingen om trent het gevondene kan geven, zich te vervoegen aan zijn bureau, Alexander- plein 16, alhier. Een sneeuwman aan het Zuidelijke Oostfront. Met den scherpen Oosten wind en den sneeuwstorm heeft vooral de pas aangekomen reserve zwaar te kampen. (P.K. Geller-We-C.N.F.) DISTRIBUTIE KAARSEN De met „59 Verlichting” en „69 Ver lichting” gemerkte bonnen der petroleum- kaarten resp. S 121 en S 221 gevec van 1 April ’44 af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van één rantsoen kaarsen (300 gram). Motie van vertrouwen voor Churchill Het Lagerhuis heeft gisteren met 425 tegen 23 stemmen het vertrouwen in de regeering uitgesproken. Mevr Cazalet-Keir (conservatief), die het amendement op de Onderwijswet had ingediend, dat tot de nederlaag der re geering heeft geleid, verklaarde tegen haar eigen voorstel te stemmen om den nadruk te leggen op haar „onbeperkte vertrouwen in den ministerpresident”. ZATERDAG 1 APRIL Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”, Voordracht over: ,,De Lentesterrenhe- mel”. 15.45 en 20 u Princesse-Schouw- burg. „De knecht van twee meesters”. 19.15 u. Geb. v. K on W. Dick Wille- brandts met zijn solisten, 19.30 u. Di- ligentia. „Kabouter Puntbaard”. 14 30 u. Liederen-avond Gusta Scheepmaker, a. d. vleugel Wim Schmidt. 19.15 u. Scala „De bovennatuurlijke zoon”. 19.30 u. Paarden: Duindigt, 14 uur. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 31 Maart. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Tusschen den benedenloop van de Oekrainsche Boeg en den Dnjestr, als mede tusschen Dnjestr en Proeth vielen de bolsjewieken den geheelen dag aan. Zij werden in hevige gevechten met zware verliezen afgeslagen. In één sec tor zijn de gevechten met de opge drongen bolsjewieken nog gaande. Roemeensche troepen wierpen aan de Proeth de bolsjewieken terug en herover den verscheidene plaatsen. Ten Zuidwesten van Proskoerof zijn nog steeds verbitterde aanvals. en afweerge- vechten gaande. Daarbij heeft zich de Oost-Pruisische eerste divisie infanterie, onder bevel van generaal-majoor von Kro_ sigk bijzonder onderscheiden. Oostelijk van Sfanislau sloeg een gevechtsgroep een gemotoriseerde brigade van den vijand uiteen en bracht talrijke gevangenen en een omvangrijken buit binnen. Bij Tarnopol verminderde de gevechts- activiteit. In het gebied van Brody sloeg een onzer pantserformaties vrij sterke bolsjewistische infanterie- en pantser- strijdkrachten met haar trossen uiteen. Het garnizoen van de stad Kowel sloeg verscheidene vijandelijke aanvallen af en vernielde daarbij 15 pantserwagens. In het gebied ten Noorden van de stad stortten hevige Sovjetaanvallen ineen. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy zet ten de bolsjewieken hun doorbraakpo gingen met versch aangevoerde strijd krachten vergeefs voort. Ook Zuidooste lijk van Ostrow en Zuidelijk van Pskof ondernamen de bolsjewieken talrijke vruchtelooze aanvallen. Zuidwestelijk van Narwa werden in verscheidene dagen durende zware aanvalsgevechten in het onbegaanbare bosch- en moerasgebied, met doeltreffenden steun van artillerie, nevelwerpers, pantserwagens en vliegtuigen, het gros van verscheidene Sovjetdivisies ingesloten en vernietigd. Herhaalde vijandelijke ontlastingsaan. vallen mislukten. In deze gevechten verl loor de vijand ruim 6000 dooden verschei dene honderden gevangenen, 59 stukken geschut en talrijke andere wapenen en allerhande oorlogsmateriaal. In Italië heerschte ook gisteren slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Een vijan delijke gevechtsgroep, die sedert gerui- men tijd ten Zuidwesten van Cassino was ingesloten en verbeten tegenstand bood, werd vernietigd. De vijand verloor tal rijke dooden en een groot aantal gevan genen. Wapens en allerhande oorlogsma teriaal werden buitgemaakt. Eigen stoot troepen namen in het Noorden van de plaats eenige vyandelijke steunplaatsen bij verrassing. Bij andere geslaagde stoot, troepacties werden 4 vijandelijke pantser, wagens door strijdmiddelen voor den kor ten afstand vernietigd. In den afgeloopen nacht behaalden onze luchtverdedigingsstrijdkrachten by den afweer van Britsche terreuraan- vallen op Neurenberg het grootste suc ces, tot dusverre door haar bevochten. De Boelgaarsche hoofdstad is gister ochtend opnieuw het doelwit geweest van een zwaren terreuraanval. uitge voerd door Amerikaansche formaties bommenwerpers. Boelgaarsche en Duit sche jagers namen terstond, zonder zich door de sterke vijandelijke jagersbescher- ming van de wijs te laten brengen en ondanks ongunstige afweeromstandighe- den in samenwerking met talrijke batte rijen afweergeschut den strijd op tegen de bommenwerpers, waarvan eenige in de omgeving van Sofia neerstortten. De Amerikaansche vliegtuigen wierpen aan zienlijke hoeveelheden brisant- en brand bommen neer, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht in de woonwijken der stad en verliezen ontstonden onder de bevolking. Het onderzoek naar het aantal neergeschoten toestellen is nog niet geëindigd. BEVALLEN: C. Gelauf geb. Tuit, z. B. G. Smits geb. v. d. Helm, z. J. v. Delft geb. Heijmans, d M. A. ’t Hart geb. v. Rijsewijk, z. P. Batstra geb. v. Raam, z. B. J. Eman geb. Moöij, z. E. J. Minken geb. Ringeling, d W. F. Vorrink geb. Rose, d. M. de Bruijn geb. Groen d A. A. P. van Hameien, geb. Smit, z. C. Molier geb. Muuren, z. R..Sacht geb. Pinto, z. J. J. H. Dingjan geb. v. d Broeck, z. E. S. de Raat geb. Mulder, d. E. L. Vermeer geb. Eijke, z. A H. v. Leeu- westijn geb. Bovet, d. S. E. Vreede geb. v. d. Eijk, d. A. Verbeek geb. v. Leeuwen, d. G. J. v. Rijn geb. v. Zwet. d. M. D. v. d. Barselaar geb. Bech- ger, z. G. J. v. Uffelen geb. Haas, z. J. Goldenbelt geb. Blom, d C. C. Thomas geb. v. d. Vlerk, d. W. A. C. Eblé geb. Roos. d. W. v. d. Waals geb Abels, z. OVERLEDEN: H. v, Burk. vrouw van A. de Niet, 60 j. G. Tineken, weduwe van J. de Wilde. P. J. den Duik, zoon, 4 j. J. L. de Priester, zoon, 2 j. A. Muns, man van B. A de Weerd, 56 j. C. M. N. Hummelgens, weduwnaar van F. Breton de Nijs. 82 j. T, A. J. Ziedses Des Plantes, weduwnaar van E. C. de Blauw, 88 j. W. van Dijk, weduwe van L. van Zevenbergen, 89 j. C. E. van Dyck, man van J. Deckers, 46 j. M. H. Beumer weduwe van A. A. Kanters, 62 j. Morgen zijn van 8.3012.30 uur in het Centrale Uitreikingsgebouw aan de Groot- Hertoginnelaan en in het bijkantoor Loos- duinen, Alidastraat 1, aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten, tabakskaarten en toeslagkaarten: Kerbo tot en met Kof. In het, bijkantoor Scheveningen Oost- straat 1 (van 912 uur) en in het bij kantoor Benoordenhout Ruychrocklaan 178 (van 8.4512 uur) zijn morgen aan de beurt: Vop tot en met einde Z. (Van 99.30 Ooststraat 1 en van 8.459.15 Ruychrocklaan: joden). Voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch aard appelen en tabak (naar keuze) zijn voor de komende tweewekelijksche periode de bonnen 15 en 16 aangewezen. Verder zijn de daartoe bestemde bonnen 15 geldig verklaard voor het koopen van melk, taptemelk en 150 gram versnaperin gen, terwijl voor de kinderen van 0 tot jaar en voor die van 2 en 3 jaar resp. op de bonnen E 30 en D 30 Reserve 51 liter melk beschikbaar wordt gesteld. Bon 15A boter geeft recht op een half rant soen boter en bon 15B op een half rant soen bak. en braakvet. Voorts zijn aangewezen de bonnen: 82 en 83 voor bloem; 84 voor 125 gram gort; 85 voor 125 gram gemengd meel. 86 voor 100 gram 20 plus of magere kaas; 87 voor suiker 88 voor jam en 89 voor vervan gingsmiddelen Tenslotte krijgen de kinderen van 0 tot 1 jaar op bon E 29 Reserve 250 gram rijst of gort, die van 2 en 3 jaar op bon D 29 Reserve 250 gram gort en de verschillende groepen van kinderen beneden 14 jaar resp. op de bonnen C31, D31 en E31 Res. 300 gram kinderdrankpoeder. In herinnering wordt gebracht, dat tot 15 April geldig blijven de bonnen 10B boter (voor 250 gram kaas), 12A en 12B boter (voor 125 gram margarine). 13 en 14 melk, 13 en 14 taptemelk, 80 (voor een- heidstoiletzeep), 81 en C 26, D 26, E 26 Reserve (voor waschpoeder) en E 27 Res, (voor toiletzeep) en tot 29 April Bon R 01 Tabak (voor scheerzeep). VERDUISTEREN Van 19.15 uur tot 6.15 uur Maan: 31 Maart onder 2.25 u., op 10.49 u. (E.K.), 1 April onder 3.17 u„ op 11 39 u. Zij verhinderden een geconcentreerden aanval en vernielden 132 viermotorige bommenwerpers. In het stadsgebied van Neurenberg en in eenige andere Zuid- Duitsche plaatsen ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. De eerste luitenant Becker, bestuurder bij een eskader nachtjagers, behaalde in dezen nacht opnieuw 7 overwinningen in de lucht. Stooraanvallen van eenige vijan delijke vliegtuigen waren gericht op West-Duitschland. Snelle Duitsche vielen doelen in Londen en aan de Bn- gelsche Zuidkust aan. Escortevaartuigen van een Duitsch con- vooi, luchtdoelgeschut der marine en voor convooibescherming gebruikte jagers scho ten voor de kust van West-Noorwegen van 18 vruchteloos aanvallende Britsche tor- pedovliegtuigen er 7 neer. Onze duikbooten hebben op den Atlan- tischen Oceaan en in den Indischen Oceaan 4 schepen met een totalen inhoud van 23.000 ton en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Bovendien schoten zij 2 vijandelijke bommenwerpers neer. In de torpedeeringssuccessen van den laatsten tijd heeft de duikboot onder bevel van den eersten luitenant-ter-zee Eick een groot aandeel. BENAUWD OOGENBLIK VOOR JEUG DIG BOEFJE: Het 16-jarige tuinders- knechtje A. J. G. had zich al meermalen schuldig gemaakt aan kleine diefstallen. Een tuinder wilde hem echter op het rechte pad helpen en nam hem weer in dienst. Ondank is echter ’s werelds loon, want op een nacht zag een nachtwaker op een der verwarmingsbuizen in de kassen een menschelijke gedaante. Hij trof op de buis, die een temperatuur heeft van om en nabij de 100 gr. F. den 16-jar. G. aan. Hij had zich daar verstopt omdat hij den nachtwaker aan zag komen. De angst had hem blijkbaar in staat gesteld de warmte te verdragen. De jongen was namelijk op roof uit geweest. Hij was nog in het be zit van 9 komkommers. KINDERBEWAARPLAATS HOEFKADE 101: Dezer dagen is aan de Hoefkade 101 de kinderbewaarplaats geopend, een com binatie van de twee kinderbewaarplaatsen tot voor kort gevestigd resp. aan de Dog- gersbankstraat en de Badhuiskade te Scheveningen. De belangstelling op den eersten dag der openstelling, welke bleek uit het reeds groote aantal kinderen hetwelk de be waarplaats bezocht duidt erop, dat deze instelling in dit stadsdeel aan een wer kelijke behoefte voldoet. De ruime lichte lokalen maken een prettigen indruk, en de kleinen zijn er uitstekend verzorgd. TH. A. J. ZIEDSES DES PLANTES t: In den ouderdom van 88 jaar is overleden de heer Th. A. J. Ziedses des Plantes oud- rentmeester der Kroondomeinen en Staatsdomeinen en oud-lld der Prov Sta ten van Noord-Brabant. De begrafenis vindt morgen half 4 op Nieuw Eik en Duinen plaats. AAN GEVOLGEN VAN ONGEVAL OVERLEDEN: Hedenmorgen is in het ziekenhuis aan den Zuidwal overleden de 27-jarige J. L. A._ wonende op het Sta tionsplein. die gisteren op het Rijswijk- scheplein tegen 'n tram aanliep en daarbij een schedelbasisfyactuur had bekomen. I C. HENNYt: Op 15 Maart is te Beaumond du Perigord (Frankrijk) op 88-jarigen leeftijd overleden de heer C, Henny oud- hoofddirecteur daarna adviseur van de Maatschappij ..De Nederlanden van 1845" gevestigd alhier, HONDEN-EN KATTENBROOD Van 1 tot en mej 30 April worden op bon no. 1 van de nieuwe voederkaart voor honden dezelfde hoeveelheden honden- I brood beschikbaar gesteld als op den bon I voor de afgeloopen periode. Op bon no 1 van de nieuwe voederkaart voor katten brood (groep K) wordt voor dezelfde periode IJ kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April is bon 1 ongeldig. Extra rantsoenbonnen „groente” voor zieken Om te bereiken, dat zieken, die in aan merking komen voor extra rantsoenen groente, ook voorzien worden van spe ciale groente of van fruit, zullen de dis- I tributiediensten in den vervolge alleen aan zieken, die op bedoelde extra rant soenen recht hebben, de normale rantsoen, bonnen uitreiken. Aan alle andere cate gorieën. die in aanmerking komen voor rantsoenbonnen groente, reiken de distri- butiediensten in den vervolge rantsoen- bonnen groente uit waarvan aan den rechterkant een strook is afgeknipt De bonnen worden hiertoe doorgeknipt tus schen de „N” en de „T” van groente en tusschen de „1” en de „R” Derhalve staan op bedoelde rantsoenbonnen voor zieken de woorden „Groente” en de letters „1 R” terwijl op de rantsoenbonnen voor de an dere categorieën slechts het woord I „groen” en het cijfer „1” voorkomen. Handelaren in groente en fruit dienen uitsluitend op de normale rantsoenbonnen waarvan niets is afgeknipt, de speciaal voor zieken bestemde soorten groente of fruit af te leveren. De plaatselijke ver- deelkantoren zullen de betrokken hande laren uitsluitend op deze ingeleverde nor male rantsoenbonnen welke op afzonder lijke opplakvellen moeten worden geplakt en ingeleverd met voor zieken geschikte groente en eventueel fruit bevoorraden. In verband met de distributie van mo torbrandstoffen is bepaald, dat met in gang van 1 April a.s. persgas voor auto mobielen alsmede voor andere doelein den in distributie wordt gebracht. De reeds bestaande regeling voor ballongas wordt van genoemden datum af in de re geling voor persgas opgenomen. Onder een eeftiheid persgas zal worden verstaan ofwel een kubieke meter ballongas, ofwel een halve kubieke meter methaangas, uit kolen bereid. De Rijksverkeersin spectie geeft machtigingen uit aan de bij haar ingeschreven verbruikers van pers gas. Houders van deze machtigingen dienen zich hiermede tot den plaatse- lijken distributiedienst te wenden, welke hun bonnen zal uitreiken voor de op de machtigingen aangegeven hoeveel heid. Voor de machtigingen uitgegeven voor de maand April echter dienen zij zich te wenden tot den distributiedienst van de plaats, waar het persgasstation is gevestigd. Deze bonnen, die een gel digheidsduur hebben van twee maanden moeten bij de persgasstations voor pers gas of bij den vulposthouder (van bal- longas) tegen in ontvangstneming van de op de bonnen vermelde hoeveelheid pers- of ballongas worden ingeleverd. Verbruikers van persgas voor andere doeleinden dan autovervoer, dienen zich te wenden tot het Rijkskolenbureau, Carnegielaan 12 te ’s-Gravenhage, ten einde van dit bureau speciale vergun ningen voor het gebruik van persgas te verkrijgen. GELDIGHEIDSDUUR LEBENSM1TTEL. KARTEN De geldigheidsduur van de thans in om. loop zijnde „Lebensmittelkarten der deutschen Wehrmacht in den Niederlan- den” van 1, 3 of 5 dagen, waarop als gel digheidsduur staat vermeld „Gültig bis I 31-3-’44” wordt verlengd tot 30 April ’44.1 DISTRIBUTIEDIENSTEN op den GOEDEN VRIJDAG EN DEN STILLEN ZATERDAG De plaatselijke distributiediensten zul len Goeden Vrijdag (7 April) en Stillen Zaterdag (8 April) voor het publiek ge sloten zijn. Op den Stillen Zaterdag ech ter zullen de distributiediensten aanvra gen van arbeiders buitenland en even- tueele spoedgevallen in behandeling ne-1 men PAARDEN DUINDIGT: Morgenmiddag 2 uur ge mengde courses: 3 draverijen, w.o. een heat en 4 rennen. Winkansen geven wij aan: le dr.: Flying Star. Iboya, le ren: mt H G. Dekkers mt. Frowein; 2e dr. (heat): keuze Geersen. Mesnil Cher. 2e ren: Solidor, Euterpe; 3e dr. Crack, Akron B; 3e ren: Etna II, Reine Balkis; 4e ren: Plaisir de France, Fougue. Zonder dat daar naar buiten iets van bleek, is er in de vroege ochtenduren van 1 Februari j.l. aan het Westelijke front een nieuwe bondgenoot van de Duitsche legers aangetreden, een bond genoot, die in de krijgsgeschiedenis tot dusver steeds een tegenstander van Duitschland is geweest. Dinsdag 1 Fe bruari 1944 om 8 uur des ochtends werd langs heel de Belgische kust het korte bevel gegeven: „Sluit de sluizen.” Dit bevel was binnen enkele oogenblik- ken opgevolgd en sindsdien loopen uit gestrekte gebieden langs de Belgische Noordzeekust geleidelijk onder water. Deze ook voor ons land interessante bijzonderheden ontleenen wij aan het nieuwe nummer van „Das Reich,” het welk erop wijst, dat men in Vlaande ren sinds 1135 reeds minstens 9 maal tot inundaties is overgegaan om een| opdringenden vijand tegen te houden. De correspondent van „Das Reich’ zegt, dat er van het besluit der Duit sche militaire autoriteiten in België den Isten Februari voor de toekomst van het land enorm veel afhing. Men had den gemakkelijksten weg kunnen ivol- gen, door de sluizen bij vloed te ope nen en bij eb te sluiten. De inundatie zou zich dan in recordtempo voltrokken hebben, maar tevens ware een niet te overziene oppervlakte aan cultuurgrond door het binnendringen van het zeewa ter voor jaren en jaren verloren ge gaan. Om deze ramp te voorkomen gaf men bevel de sluizen geheel dicht te houden, om op die manier een over- ‘■f bewerk- dezer strijdkrachten naar het Oostfront I stelligen. Van Duitsche militaire zijde een der oogmerken is van de enorme is aan dit besluit echter de waarschu- krachtsinspanning, die de tegenstander wing toegevoegd, dat de plattelandsbe- juist op dit oogenblik in het Zuiden der volking desondanks niet te vroeg moet Sovjet-Unie onderneemt. De militaire I juichen, daar, als de nood aan den woordvoerder van de Wilhelmstrasse man komt, een inundatie met zout wa ging heden zelfs zoo ver te verklaren, ter alsnog onvermijdelijk is. dat de Duitsche Weermacht, indien zij uit de schildering van „Das Reich” zich uitsluitend op het Oostfront zou valt af te leiden, dat zich in Vlaande- concentreeren, Moskou zou kunnen ver- ren thans hetzelfde afspeelt als in som- overen, De tactiek, welke het Duitsche mige deelen van onze kustgebieden. Opperbevel heeft gekozen, om aan de Overal ontstaan plassen en vijvers, die geheele militaire situatie het hoofd te door duizenden kanalen en slooten on- kunnen bieden, is echter, met zoo wei-1 onderbroken worden gevoed en op den nig mogelijk strijdkrachten de Sovjets duur een landschap van ontelbare me in toom te houden, teneinde ook aan I pgn zullen vormen. andere punten van Europa de noodige I Over de nabije toekomst zegt het aandacht te kunnen schenken. - blad: „Uitgestrekte deelen van het land Hoe de bevoegde Duitsche kringen achter de kust raken geleidelijk geheel ZICh de verdere ontwikkeling voorstel- onjer water. Dijken en hoofdverkeers- slag- .en’ 18 uiteraard te ie.ggen, aderen, alsook verbindingswegen wor- daar eventueele militaire plannen in dit den naar achteren afgesneden. De kust- stadium natuurlijk slechts aan weinigen strook met zijn hooggelegen duinen en bekend zijn. Dat er inderdaad aan de dijken, waarin het eigenlijke Atlanti- thans door de Duitsche legerleiding ge- SChe bolwerk is ondergebracht, zal op volgde tactiek van terugwijken bepaal-1 - - - - - - -1 de plannen ten grondslag liggen, wordt gesuggereerd in uitlatingen van Duit sche zijde, waarin er o.m. op gewezen wordt, dat de Sovjets daar, waar zulks niet met de Duitsche plannen strookt, zooals b.v. te Witebsk, geen stap ver der komen. Ook uitlatingen van offi cieele zijde wijzen op het bestaan van Duitsche plannen. Nadat de plaatsver- Rijksperschef Sündermann onlangs verklaard heeft, dat den Sov-|meer dan 2 jaar Donderdag 30 Maart^voor gegeven. Het luidt als volgt Na zware gevechten tusschen Duitsche en Sovjet-Russische troepen is de stad Tsjernowitz ontruimd. De Roemeensche troepen zijn in gevecht gewikkeld met vooruitgeschoven Sovjet-Russische forma ties, aan welke het op enkele punten ge lukt is den bovenloop van de Proeth in Westelijke richting over te steken. Met élan uitgevoerde tegenaanvallen van onze troepen hadden plaatselijke successen. In het Centrale deel van Bessarabië voe ren Roemeensche en Duitsche troepen ge vechten met een wisselend karakter. Uit de sectoren op de Krim en aan den oever van de Zwarte Zee, die door Roe meensche troepen bezet zijn, valt niets bijzonders te melden In de Staatscourant van 30 Maart is een besluit verschenen van den secreta- ris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, dat, met het oog op het tijdelijke tekort aan onderwijzers bij het lager onderwijs bepaalt, dat on derwijzers. die aanspraak kunnen maken op, dan wel in het genot zijn van voor- loopig pensioen, zonder voorafgaande goedkeuring, gehandhaafd kunnen wor den in de school dan wel herplaatst kunnen worden Ook opent het besluit de mogelijkheid onderwijzers, die aan spraak kunnen maken op, dan wel in het genot zijn van ouderdomspensioen, in de school te handhaven dan wel te herplaatsen. Voorts kunnen, bij tijde lijke onstentenis, gehuwde onderwijze ressen in de school geplaatst worden zon der voorafgaande goedkeuring. Duitsche nachtjagers vingen de for maties Britsche bommenwerpers, die in den afgeloopen nacht het Duitsche Rijk binnengevlogen waren, voor een zeer groot deel bij de nadering op en dwon gen het gros ongeveer in het gebied van Thüringen, alvorens zij de in Oos telijke richting hangende bewolking hadden bereikt, koers te wijzigen en boven het gesloten wolkendek naar Zuid-Duitschland uit te wijken. De vijandelijke terreurbommenwerpers wierpen zeer verspreid hun bommen in West- en Zuid-Duitschland, vooral in het Frankische gebied. De sterk geteis terde formaties bommenwerpers wer den ook op de terugvlucht door de Duitsche luchtverdediging aangevallen. De vijandelijke formaties hebben op nieuw een groote nederlaag geleden. Tot dusver werd gerapporteerd, dat 132 viermotorige Britsche bommenwerpers vernield werden. Wanneer moeten de winkels open zijn? Ten einde zoowel de klanten als de win keliers in te lichten, laten wij hieronder nog eens de voor het zomerseizoen gel dende regeling inzake de verplich ting tot openstelling van winkels vol gen. Van 1 Maart tot 1 November geldt het volgende: a. levensmiddelenzaken, dus bakkers-, kruideniers-, melk-, groente-, aardappel en fruit-, slagers- en vleeschwarenwinkels moeten op alle werkdagen van 9 tot 18 uur open zijn, b. alle overige winkels, eenige hier niet ter zake doende uitzonderingen daargela ten, moeten op Maandag van 13 tot 18 uur en op andere werkdagen van 9 tot 18 uur open zijn. De verplichte openstelling geldt in het zomerseizoen niet voor Goeden Vrijdag, Tweeden Paaschdag, Hemelvaartsdag, Tweeden Pinksterdag, dus algemeen er kende Christelijke feestdagen. Ondanks de hierboven om schreven ver plichting tot openstelling kan het toch voorkomen, daj het geoorloofd is, dat een winkel is geslóten. Dit kan, indien aan den winkelier ontheffing van de verplich ting tot openstelling is verleend of indien een verplichte sluiting is voorgeschreven. Ontheffing van de verplichting tot open, stelling kan door den burgemeester wor den verleend: wegens vacantie van win kelier of winkelpersoneel voor ten hoog ste twaalf werkdagen per jaar in bijzon dere gevallen van kortstondigen aard (ziekte, sterfgeval), in gevallen, dat open, stelling voor den betrokken winkelier bij zondere bezwaren zou meebrengen (in het winterseizoen b.v. verduistering), voor bepaalde dagen op grond van godsdien stige overwegingen, aan verschillende ca tegorieën van winkels voor een halven werkdag per week vallend vóór of na 13 uur, echter niet op Zaterdag, ten einde het den winkeliers gemakkelijker te ma ken hun leveranciers te bezoeken hun distributie-administratle bij te houden enz. Verplichte sluiting kan bij Gemeente lijke verordening voor bepaalde groepen van winkels, voor een ander tijdvak dan den Maandagmorgen, gedurende een hal ven werkdag per week worden voorge- schreven, in verband met de ingevolge de arbeidswet op winkeliers werkgevers rustende verplichting om hun personeel gedurende een halven werkdag per week vrij te geven. Winkels, waarvoor zulk een verordening is vastgesteld, moeten dan in het zomerseizoen echter 's Maandags van 9 tot 13 uur voor het publiek geopend zijn, voor zoover de verplichting hiertoe niet reeds uit anderen hoofde bestond Behoudens de uitzonderingen op grond van ontheffing en verplichte sluiting moet de regeling inzake de verplichte openstel ling steeds worden nageleefd. Voor zoover de uitzonderingen groepen van winkels gelden keeren zij iedere week terug en kan men er zich dus gemakkelijk van op de hoogte stellen. De politie heeft tot taak op de juiste naleving van de voor schriften toe te zien.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1