BOMMEN OP SCHAFFHAUSEN TARNOPOL EN KOWEL BLIJVEN WEERSTAND BIEDEN AFSCHEID VAN VRIJWILLIGERS No. 18761. 1944. Maandag 3 April. DE MILITAIRE TOESTAND Verduister met zorg! Het is uw eigen belang Op weg schade Rede Zware gevechten in het gebied van Tsjernowitz; bij Stanislan werden de Sovjets teruggeworpen van Oberdienstleiter Ritterbusch Vele slachtoffers en zware Bekendmaking Landwacht Nederland slecht De- Z.1UX11 ueruepi. en een uwanng aanvöêït, - ---- --- Voor Duitschers ter kennisneming Toespraken van Mussert Rauter naar de gróote crisis VERDUISTEREN Van 20.307 uur Maan: 3 April onder 5 34 u., op 14.38 u., 4 April onder 6.04 u., op 15.41 u. 8 April V. M. HAAGSCHE COURANT De poging be te Afweersucces tusschen Dnjepr en Tsjaussy stad geleden afmeten, zoo Beobachter”, Onder stormachtige instemming van de vergadering betoogde de minister, dat hü er vast van overtuigd is, dat, wanneer in het Westen de groote be slissing rijpt, de Duitsche oorlogsleiding dien toestand souverein zal weten te overwinnen. Met enorme schreden gaan wU thans in de politieke en militaire ontwikkeling van den oorlog naar de groote crisis toe. Die crisis heeft echter voor een politiek geschoolden mensch evenmin iets schrikachtigs, als voor een bekwamen arts de crisis in een ziekte verloop. gelschen en Amerikanen niet essentieel vermogen te storen. De uiteenzettingen van den werden door de vergadering Duitsche persstemmen „Een bloedig signaal voor alle neu tralen,” zoo noemt de Duitsche pers in haar commentaren den Amerikaanschen Terwijl de bewoonster een alleen staande dame afwezig was, zijn uit een woning in de Cornells Anthonisz- straat te Amsterdam juweelen ter waarde van f 38.000, alsmede twee portefeuilles, welke een bedrag van f 7800 inhielden, gestolen. Geen foto’s in correspondentie- formulieren Het Nederlandsche Roode Kruis ves tigt er de aandacht van belanghebben den op, dat geen foto’s mogen worden ingesloten in de correspondentieformu- lieren (de z.g 25-woorden brieven) var. het, Nederlandsche Roode Kruis, noch in die van het correspondentiebureau (bur gers) noch in die van het informatiebu reau (militairen) lede van dr. Göbbels over den toestanc over I te steken, werden in een tegenaanval teruggeslagen. Ten Zuidwesten van Proskoerof en in het gebied van Sta- nislau leverden eigen aanvallen terrein winst op. Sterke vijandelijke tegenaan vallen werden afgeslagen. Daarbij heeft zich het regiment grenadiers 504 onder bevel van kolonel Böhler bijzonder on derscheiden. De dappere bezetting van Tarnopol onder bevel van generaal-ma joor von Neindrof, sloeg ook gisteren talrijke aanvallen af. De verdedigers van Kowel behielden de stad ondanks nieuwe, sterke vijan delijke aanvallen. Ten Noorden van Ko wel mislukten heftige aanvallen der bolsjewieken. Ten Zuiden van Pleskau bleef de vijand, door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteund, aanvallen. In de beide laatste dagen werden hier 90 vijandelijke pantserwagens stukgescho ten. De gevechten duren nog voort. Uit Italië worden geen bijzondere ge beurtenissen gemeld. Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen vielen in het zee dagen tot I gebied voor de De op 3 Maart J.l. bij den Anglo—Amerikaanschen aanval op Rome vernielde Aureliaansche muu* naast de pyra- mide van Cestus (P.K. Biewand-H.H,-St.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 April. Het Opperbevel van de Weer- I macht maakt bekend: Ten Westen van Otsjakof werden pogin. gen van den vijand om over te steken ver ijdeld ten Westen van Beresowka wer den vrij sterke aanvallen der bolsjewie ken afgeslagen. In een penetratieplek zijn nog zware gevechten aan den gang. Tusschen Dnjestr en Proeth en in het gebied van Tsjernowitz, ten Noorden van den Dnjestr, duren de zware gevechten voort. Bij Stanislau wierpen Hongaarsche troepen vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval terug. Het garnizoen van Tar. nopol heeft verder stand gehouden tegen over uiterst zware vijandelijke aanvallen en 10 vijandelijke tanks vernield. Daarbij heeft zich luitenant Höpfl, batterij-com- mandant -van een brigade stormgeschut, onderscheiden door bijzondere dapperheid. Herhaalde aanvallen der bolsjewieken op de stad Kowel mislukten door den vastberaden tegenstand der verdedigers. In het gebied ten Noorden van de stad hebben onze troepen verscheidene be langrijke heuvelstellingen ingenomen. In de gevechten der laatste dagen hebben zich hier de SS-Obersturmführer Niko- lussilek, compagniescommandant van een pantserregimenc en de Obergefreite Pol lack van den staf van een regiment gre nadiers bijzonder onderscheiden. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy heb ben de onder bevel van generaal der in fanterie van Tippelskirch en generaal der artillerie Martinek staande troepen in zware gevechten var. 7 dagen doorbraak pogingen van 17 vijandelijke divisies in fanterie. 1 gemotoriseerde en 2 pantser- Mussert en S.S -Obergruppenführer und General der Polizei Rauter hebben Vrij dagmiddag wederom afscheid genomen van een aantal vrijwilligers. Een deel hunner zal na de vooropleiding aan den strijd aan het Oostfront gaan deelnemen, een ander deel zal worden opgenomen in den Land storm om zoo noodig Europa’s Westgrens te helpen verdedigen. Mussert sprak de vertrekkenden op har telijke wijze toe. en zeide dat een jonge man op het oogenblik niets beters kan doen dan soldaat worden. Dit advies spruit niet voort uit een zeker militairis- me, doch uit de overtuiging, dat dit de eenige weg is waarop land en volk uit den put kunnen worden geholpen. De vijf-dagen-oorlog in 1940 was een histo risch schandaal. De nationaal-socialisten hebben dien echter nimmer gewild Thans bevinden we ons op een keerpunt in het leven van ons volk. We moeten ons bekennen tot Europa en tot het ge- meenebest van Germaansche volkeren. Daar waar Europa belaagd wordt, moeten Europa’s soldaten staan. Velen beseffen dat nog niet, doch eens zal het Nederlandsche volk de thans ver- afwijkt, doch door alle gevaren, toeval ligheden en tegenslagen van de krijgs kansen heen het doel onwrikbaar in het oog houdt. Er bestaat voor ons in dezen strijd om onze levensrechten en om de levenssubstantie van ons volk maar één mogelijkheid: de overwinning. Het is een feit, dat al te gemakkelijk vergeten wordt, zoo constateerde de mi nister onder aanhoudenden bijval, dat het Duitschland is gelukt, den ring te verbreken, dien de yijanden van Duitsch land in 1939 om het Rijk hadden gelegd. Toen is de positie van Duitschland zeer gevaarlijk geweest en even heeft het er naar uitgezien, alsof Duitschland’s vijan den de om den hals van het Duitsche volk gelegde lus nog maar behoefden aan te halen. Dit ernstige gevaar zijn wij thans te boven gekomen De vijand staat ver voor de Duitsche grenzen”. Overgaande op den militairen toestand wees de minister er op. dat het Ooste lijke front slechts een gedeelte vormt van het geheele gebied der Duitsche oorlog voering Men kan derhalve de ontwikke ling in het Oosten slechts juist beoordee- len in samenhang met andere belangrijke operatieve taken, welker oplossing in het kader van het totale Duitsche strategi sche plan verwacht kan worden. Even doorslaggevend als de Duitsche handha ving in het Oosten is, dat, wanneer de Engelschen en Amerikanen in het Westen een invasiepoging zouden ondernemen, zij, met bebloede koppen worden afgeslagen. Daarin kan het keerpunt van dezen oor log liggen. Wanneer de vijand in dit op zicht zich nog aar. illusies overgeeft, dan is reeds het voorbeeld van Cassino ge schikt om hem een zeer kwade ontnuch tering te bereiden en wanneer de Engel schen en Amerikanen zich met de hoop blijven vleien, dat het Duitsche jacht wapen niet meer aanwezig is. dar, hebben zij reeds thans in toenemenden omvang het tegendeel van deze illusie beleefd. Zonder twijfel zouden zij bij een invasie op alle gebieden op Duitsche reserves stuiten, van welker omvang zij zich thans blijkbaar, althans naar hun uitlatingen te oordeelen. geen of slechts een onvoldoen de voorstelling kunnen maken. In een bijeenkomst Zondagmorgen in het Rembrandttheater te Arnhem heeft de leider van het Arbeitsberéich der N.S. D.A.P. in Nederland, het woord gevoerd voor leden van de Partij, de Weermacht en genoodigden uit de Beweging. Hij bond zijn toehoorders oog eens op het hart, dat alle offers Duitschland nim mer klein zullen krijgen. Al smijt men met bombardementen nog zooveel kapot. Duitschland zal daardoor niet zwakker doch alleen sterker mogen worden. Opnieuw liet hij hen intens heel die periode van strijd na den vorigea wereld- oorlog doorleven Na een levendige schil dering van het werk van den revolution- nairen wederopbouw kwam hij dan tot het parool van dezen tijd: niet het ma terieel, doch de wil beslist! Met den wil verzet men bergen. Ook al zou de vijand materieel de meerdere zijn. Over het leven van volkeren is nog nooit beslist door materieele factoren. Beslissend is alleen, dat ieder bereid is de noodzakelijke offers te brengen, en nimmer twijfelt aan de toekomst van zijn volk. In een moment van zwakte zal hij altijd kunnen opzien naar het Duitsche front en naar den Führer, die eens de verzekering gaf dat zijn wil altijd vijf minuten langer zal volhouden dan die -an zijn tegenstander. Dat hij tot het hart der aanwezigen had gesproken, bleek overtuigend uit de wijze waarop aan het slot der bijeenkomst het door den Ortsgruppenleiter ingezet „Sieg Heil” werd beantwoord. nen om het lijf heeft, dat zij militaire doelen aanvallen. Moord brand, dat is de strijdwijze „moordvereeniging,” Met hetzelfde vertrouwen en dezelfde zelfverzekerdheid, die zijn andere uiteen zettingen kenmerkten, behandelde spr. tenslotte ook het vraagstuk van den lucht oorlog. De ervaring heeft geleerd, dat men het met inspanning van alle krachten ook met de moeilijkste problemen van den luchtoorlog kan klaarspelen. Zelfs de Duitsche wapenproductie hebben de En- PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) f 1 6Ö, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. /Ó.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 cl KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dèenstaanb. /0.38. Pers. gevr. /0.48, Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. Aangezien reeds is gebleken, dat on bevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, z. g. n. in ver band met de Landwacht, wjjs ik er nog maals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei op zicht verplicht gevolg te geven aan be velen van personen, die zich als Land- wachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel, men wordt ver zocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoegde Landwachtinstanties te melden, zoodat daartegen onmiddelljjk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland Rijksminister dr. Göbbels heeft Vrij dagavond het woord gevoerd op een groot appèl van de Berlijnsche Partij leiding, dat de Kreis- en Ortsgruppen leiter alsmede de leiders der onderafdee- lingen van de Nat -Socialistische Arbei ders Partij in een tradioneele Berlijn sche vergaderzaal vereenigde. In zijn met krachtig applaus ontvan gen en door herhaalde stormachtige be- Uiigingen van instemming onderbroken rede over de politieke en militaire situa tie. verklaarde dr. Göbbels ola.: „Wij hebben in deze worsteling niet alleen overwinningen, doch ook tegen slagen te noteeren. Wij Nat.-Socialisten, zijn in dergelijke moeilijkheden opge groeid en zullen het derhalve ook het beste met ze klaarspelen. Juist in kri tieke tijden komt het er op aan, dat de leiding van een strijdende gemeenschap zij het nu een beweging of een geheel volk nooit van haar grondbeginselen Modder aan den Beneden Dnjepr. Waar de weger, niet zacht en drassig zijn geworden vormen zich in den zwaren leembodem in de Oekraine zulke zware kluiten dat de bestuurders der voertuigen er om de twee kilo meter uitmoeten, om de leemklompen met de bijl uit den ketting te verwijderen, (P.K. Beissel-H.H.-St.) Wederom zijn Vrijdag honderden Neder landsche vrijwilli gers naar het Oost front vertrokken. Op weg naar het station. (C.N.F.-Meijer)] PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mod met. „Kikeriki” „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., fr. p. p. 10 c minister met den krachtigsten bijval ontvangen, een bijval die zich voortzette toen spr met woor den van de grootste erkentelijkheid hulde bracht aan de voortreffelijke houding der bevolking in de gebieden van den lucht oorlog. Ongeschokt, en zonder te wan kelen. heeft onder hen ook de Rijkshoofd- stad alle beproevingen die met de vijan- delijke luchtterreur gepaard gingen en alle moeilijkheden verdragen. Ik zelf, al dus dr, Göbbels ga er trotsch op. in dezen niet bevestigt dit de grove nalatigheid der terreuraanval op Schaffhausen. Aan het Burgemeestersbenoemingen De Rijkscommissaris deelt medeDe commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende burgemeesters benoemdtot burgemeester van de ge meente Hoek C. J. van der Pijl, met ge lijktijdig eervol ontslag uit zijn huidig ambt te Hontenisse den gemeente-ambte- naar J. R. van der Gent te Terneuzen tot burgemeester van Zuidzandeden land bouwer en waarn, burgemeester der ge meente Vogelwaarde J. J. van Hijfte. de finitief tot burgemeester van Vogelwaar de den waarnemenden burgemeester en secretaris der gemeente ’s Heer Abts- kerke. Ch J. L. N Siemens, tot burge meester van ’s-Heerenhoekden burge meester der gemeente Ubach over Worms, W H M. E. Siemons. mgt gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoordig ambt, tot burgemeester van Schaesberg. Zwitsersch protest te Washington De Zwitsersche gezant te Washington heeft zich Zaterdagavond naar het mi nisterie van buitenlandsche zaken al daar begeven, om mondeling te protes- teeren tegen het bombardement van Schaffhausen door Amerikaanscne vliegtuigen. Officieel wordt te Bern me degedeeld. dat het politieke departe ment verdere instructies zal geven, wanneer de schaderapporten binnenge komen zijn. Zaterdagmiddag heeft bondsraad Pi- iet-Golaz den gezant der Vereenigde Staten te Bern, Harrison, ontvangen, die, naar eveneens officieel verluidt, den bondsraad zijn diep leedwezen te kennen heeft gegeven over de ramp, die de stad Schaffhausen heeft getrof fen. De commissaris-generaal voor de Open bare Veiligheid en Hoogere S.S. en Po litieleider maakt bekend Ingevolge de Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woon achtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registra tiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verorde ning niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening be dreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buiten land schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor per sonen. die tot het Duitsche volk behoo- ren, maar in het onzekere zijn betreffen de hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duit schers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter ver vulling van hun dienstplicht voor de Weermacht worden opgeroepen Bij minderjarigen is de wettelijke ver tegenwoordiger. eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is. voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de ..Ortsgrup- pen der N.S.D.A.P.’’ S.S.-Obergruppenführer und General der Polizei, get. RAUTER. vliegers en tegelijk hun gebrekkige aardrijkskundige kennis. Men werpt al dus het blad in een vetgedrukte pas sage, geen bommen neer, wanneer men niet weet, waar men is. Maar ook het voorwendsel van het slechte zicht houdt geen steek, want ten eerste was het zicht vanaf den grond en derhalve ook uit de lucht op den grond goed en ten tweede hebben de bommenwerpers de afzonderlijke doelen, zooals het station en de fabrieken zeer goed uitgezocht. Zij hebben dus ook heel Schaffhausen en den Rijn moeten zien. Gezien de ge volgen der vernietiging van onvervang bare menschenlevens en materieele waarden van millioenen zeggen wij niet te veel, wanneer wij deze schending der neutraliteit een oorlogsmisdaad noemen, aldus schrijft het Zwitsersche blad. grooten Ameri- zoo schrijft het „12-Uhrblatt.” De Ameri- kaansche luchthunnen hebben het, Zwit sersche volk met hun gemeenen over val een handtastelijk bewijs geleverd, dat zij ook in neutrale landen geen rekening houden met Europeesche kunstmonumenten en dat hun geheel Europa slechts als een rimboe voor komt. Uit den overval blijkt duidelijk, moeilijken tijd aan het hoofd van deze zoo schrijft het blad verder, dat de Amerikaansche bandieten vastbesloten zijn ook «Ie steden en dorpen der neu trale landen niet te sparen, wanneer het er om gaat de economische kracht van het Europeesche continent te ver nielen en te verlammen. De neutrale landen hebben hier thans een idee van gekregen. dappere stad te staan. Tenslotte verklaarde nij dat evenals de bevolking var. de Rijkshoofdstad. zoo ook het geheele Duitsche volk eensgezind is in den wil, de vijandelijke terreur man haftig te trotseeren en de beproevingen van dezen strijd door een weldra weer op Duitschland overgaand initiatief zege vierend te boven te komen. brigades verijdeld en daarmede een schit terend afweersucces behaald De bolsje wieken leden uiterst zware, bloedige ver liezen. Bij deze gevechten heeft zich de Sile- zische 18de pantser-grenadiersdivisie on der bevel van generaal-majoor Zutavern bijzonder onderscheiden Ten Zuiden van Pleskau hebben de bolsjewieken opnieuw aangevallen met versch aangevoerde divisies en met steun van talrijke tanks en slagvliegers Zij werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen en verloren 57 tanks. Slag kruisers en gevechtsvliegers hebben met bijzonder succes de afweergevechten van het leger gesteund Alleen in dit gebied werden 32 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten. 2 andere door afweerge schut vernield. Bewakingsvaartuigen der marine hebben in de Finsche Golf we derom 6 bolsjewistische bommenwerpers neergeschoten. In Italië zijn ook gisteren geen ge- vechtshandelingen van beteekenis voorge komen. Bij een aanval van Amerikaansche bom- menwerpers op plaatsen in Zuidoost- Duitschland werden bij felle luchtgevech- ten 54 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 50 viermotorige bommenwerpers, vernie- tigd In Steyr is schade ontstaan. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Nov 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038 N.V Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr., Theresia st raat 108a. Tel. 772444. trëkkende pioniers dankbaar zijn, omdat het met en door hen is herrezen. Spr. drukte den mannen tenslotte op het hart goede soldaten te worden en zich hun voorgangers waardig te toonen. Nadat een muziekcorps het Wilhelmus had gespeeld, sprak S.S.-Obergruppen führer Rauter in ongeveer gelijken geest. Hij herinnerde aan het voorbeeld, dat de vermoorde generaal Seyffardt heeft ge steld. Hij hief de geuzenvlag opnieuw. Te zijner eere werd een regiment van de pantsergrenadierdivisie Nederland naar hem genoemd. Spr wees erop, dat Nederland eeniw generaties lang geen oorlog meer heel gekend. Het militaire handwerk hebbemz de Nederlanders daardoor verleerd. Spr. hoopte echten, dat het goede Germaansche bloed zich niet zou verloochenen en de mannen in den zwaren recrutentijd, die hun wacht, het bewijs zouden leveren dat zij zichzelf kunnen overwinnen. Tot slot wenschte hij hun veel wapengeluk en een behouden terugkeer in het vaderland Met den groet aan den Führer en het spelen van de Duitsche volksliederen werd de bijeenkomst besloten. van den aan geïdentificeerd. Bovendien werden 55 gewonden in het ziekenhuis opgenomen Het voornemen bestaat de slachtoffers Dinsdagmiddag op overheidskosten te be graven Het aantal dakloozen zou tus schen de 200 en 300 liggen. Door de ver nieling van industrieele en andere be drijven bij het bombardement werden on geveer 1000 werkkrachten getroffen, die voor korter of langeren tijd werkloos zullen zijn. ALGEMEENE VERONTWAARDIGING De bommen op Schaffhausen worden door de Zwitsersche bladen den zwaar- sten aanslag op het neutrale Zwitserland genoemd, sedert het begin van den oorlog. De „Suisse” verklaart, dat in geheel Zwitserland smart en verontwaardiging heerscht. Sedert het begin van den oor log heeft het land nog nooit een zoo bloedigen dag beleefd Het weinige dat wij weten is voldoende: meer dan 50 dooden, meer dan 100 gewonden, ker ken, fabrieken, officieele gebouwen en woonhuizen vernield, net cultureele werk van verscheidene generaties bin nen enkele minuten vernietigd. Schaffhausen is klaarblijkelijk opzet telijk aangevallen. Op stations, fabrie ken en groote gebouwen in het alge meen is volkomen „systematisch” jacht gemaakt. Slechts hebben de vliegers daarbij even stellig niet een bepaald oorlogsdoel voor oogen gehad .Zij heb ben onder alle fabrieken zelfs de on schuldigste in brand geworpen en alles wijst erop, dat zij eenvoudig de een of andere stad onderweg „snel meepak ken” wilden, aldus schrijft de „National Zeitung” over het bombardement door de Amerikanen. Wanneer het Ameri kaansche communiqué zich op zicht beroept en een dwaling aanvoert, en Kowel, binden talrijke bolsjewistische troepenafdeelingen. In het gebied van Brody en Kowel ondernamen de Duit sche troepen succesvolle tegenstooten, welke den vijand, behalve op zware verliezen, ook op terreinverlies komen te staan. Aan den Zuidelijken rand van de Pripjetmoerassen, in de richting van Kowel, leidde een energieke actie der Duitschers door het moerassige en modderige gebied, tot terreinwinsten tot een diepte van 30 K.M. In den midden-sector werden door braakpogingen ten Zuiden van Mogilef- Tschaussy, ten Z.O. van Witebsk en ten Z.O. van Ostrof, bloedig afgeslagen. Het vijandelijke bruggenhoofd ten Z.W. van Narwa werd door een krachtigen Duitschen aanval belangrijk vernauwd. Kenmerkend voor de jongste gevechten zijn de buitengewoon hooge verliezen der Sovjets aan materieel, vooral tanks, waarvan er eenige honderden werden vernield. Aan het bruggenhoofd in Italië kwaml weinig wijziging in den toestand. De Duitschers konden door snelle stoot- troepacties hun stellingen plaatselijk verbeteren. De verhoogde verkennings- actie van den vijand doet hier een her-l leving van zjjn aanvalsactiviteit ver moeden, De tweede afweerslag van Cassino werd door den taaien weerstand van de Duitsche verdedigers gewonnen. Zonder eenig tastbaar succes moest de vijand hier op 27 Maart wegens zware verlie zen, zijn aanvallen tijdelijk opgeven. I Cassino en de nabij liggende kïooster- hoogte bleven in Duitsche handen. In dezen slag heeft zich de Duitsche af- deeling valschermjagers, onder leiding van luitenant-generaal Heidrich, bijzon-j der onderscheiden. DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Tusschen den benedenloop van de Oekrainsche Boeg en den Dnjestr vie- de Beneden-Boeg aan, in den loop I len de bolsjewieken ten Noordwesten waarvan_in de Oostelijke frontbocht de Ivan Beresofka met sterke infanterie- en Nowo-Odessa pantserstrijdkrachten aan. Zij werden als- in verbitterde gevechten, nadat 71 pant- Nikolajef serwagens waren stukgeschoten, afge- ._j-- Tusschen Dnjestr en Proeth vallen. Deze actie werd, naar genoemd sloegen Duitsche en Roemeensche troe- Weermachtbericht mededeelde, zonder pen opgedrongen vijandelijke gevechts- door den vijand gehinderd te worden, groepen terug. voltrokken. De frontlinie verliep zoo- vijand om door herhaalde sterke doende langs de Beneden-Boeg en boog vallen een weg te banen naar Jassy, ten Zuiden van Perwomaisk naar bin- werd verijdeld. Vijandelijke strijdkrach- nen om, ongeveer in de richting van ten, die den Jijia-sector trachtten den spoorweg PerwomaiskBaltaBal ti (Bjelzy). Meer naar het Westen werden in den Joop van distancieeringsbewegingen de steden Proskoerof en Kamenetz-Podolsk ontruimd. Dit was noodzakelijk, tenge volge van den zwaren druk, welken de •vijand Westelijk van dit gebied uitoefen de, waar hij een diepe penetratie vol bracht. Oprukkend uit het gebied tus schen Tarnopol en Kamenetz-Podolsk bereikten Sovjet-aanvalswiggen de streek van TsjernowitzKolomea. De Duitsche tegenmaatregelen zijn aan den gang met het doel de vijandelijke aan- valstoppen op te vangen. De hooge be langrijkheid van dit gebied springt in het oog, daar het te beschouwen is als de groote scharnier, welke den Zuide lijken sector vast verbindt met het in een boog naar het Noordwesten, verloo- pende front via TarnopolBrodyKo wel. Dit is als het ware het bastion voor Lemberg en de Galicische olievel-| den. Het zeer krachtige Duitsche ver weer komt in de laatste dagen tot gebied voor de Noord-Afrikaansche uiting door de standvastige verdediging kust in den nacht van 31 Maart op allereerst van Tarnopol. Het garnizoen 1 April een krachtig beschermd vijan- dezer stad voert een heroieken afweer- delijk ravitailleeringsconvooi aan. Twee strijd tegen zeer overmachtige Sovjet- vrachtschepen met een totalen inhoud strijdkrachten. Even stationnair bleef van 18.000 brt. werden tot zinken ge- de toestand ten Oosten van Lemberg, bracht. Tien andere koopvaardijschepen tusschen Tarnopol en Brody. Herhaalde met een gezamenlijken inhoud van sterke aanvallen van de Sovjets stuitten 63.Ó0Ö brt., alsmede 1 torpedojager, met zware verliezen voor den vijand af werden deels zoo zwaar getroffen, dat op net Duitsche afweerfront. Het reeds aangenomen kan worden, dat verschei- tweemaal in het Weermachtbericht ge- dene dezer schepen verloren zijn ge noemde garnizoen van Kowel, hand- gaan, haafde zich nog steeds tegen concentn- In den middag van 1 April -'loog een sche aanvallen. Beide steden, Tarnopol formatie Amerikaansche bommenwer- v-1 ut-ji■pers, onder bescherming van jagers, boven Zuidwest-Duitschland. Bij een meestal gesloten wolkendek wierp de vijand op verschillende plaatsen luk raak bommen neer, die geringe schade en verliezen onder de bevolking veroor zaakten. Een deel der bommen viel op Zwitsersch gebied. 21 Amerikaansche vliegtuigen, voor het meerendeel vier motorige bommenwerpers, werden neer geschoten. Storingsvluchten van enkele Britsche vliegtuigen waren in den af- geloopen nacht gericht op West- en Midden-Duitschland. Zware af weer- en aanvalsgevechten Aan het eind van de vorige week vertoonde de strijd in het Oosten vrij- wel hetzelfde beeld als in de vooraf gaande, vooral wat het zwaartepunt van de gevechten betrof, dat nog steeds gelegen was in den Zuidelijken sector, n.l, in het gebied tusschen den middenloop van Dnjestr en Proeth en tusschen Tsjernowitz en Lemberg. Ge bruikmakend van frontlacunes was de vijand, optredend met zeer numerieke overmacht, erin geslaagd op verschei dene plaatsen over den Dnjestr te trek- ken en door Bessarabië op te rukken, ten Noorden van Jassy en ten Oosten van Troessesti. Tevens wist hij het pe- netratie-gebied tot ongeveer 150 K.M. .te. verbreeden. Dientengevolge moesten! vooruitspringende bochten in het front ter weerszijden van deze diepe pene tratie worden teruggetrokken. Het] Weermachtbericht van 30 Maart kon digde een distancieeringsbeweging aan de Beneden-Boeg aan, in den loop len steden Perwomaisk en I" (ten Noordwesten van Nikolajef), mede het bruggenhoofd van I’" in handen van den vijand werden ge-1 slagen. lot, dat deze neutrale heeft, kan de wereld schrijft de „Völkischer wat de drieste bewering der Amerika- alleen en i van de die zich op haar schanddaden nog luide pleegt roemen. Zwitserland heeft thans in omvang de „zegeningen der kaansche cultuur” leeren kennen, De „Oorlogsmisdaad der Amerikanen”, verklaren Zwitsersche bladen Op 1 April des ochtends 10.30 uur, hebben Amerikaansche bommenwerpers in formaties tot 30 toestellen sterk, over de kantons Thurgau en Schaffhau sen gevlogen. Tegen 11 uur werden bommen geworpen op de stad Schaff hausen. Velen stonden op straat naar de vliegtuigen te kijken. Plotseling werd ’n vreeseljjke ontploffing gehoord. Tegen 14 uur werden branden gemeld in Flur- lingen en Feuerphalen. In Schaffhausen stonden de kamgarenspinnerij, de leer fabriek, een lakenfabriek, een rijwiel- fabriek, de electrische centrale, de aar dewerkfabriek en het Roomsch-Katho- lieke vereenigingshuis in brand. Ook het hoofdbureau van politie werd ern stig getroffen. De chef der politie kwam om het leven. De „Bund” meldde, dat ook het oude museum met zijn kostbaarheden in brand stond. Blijkbaar was ook ern stige schade aangericht door breuken in de waterleiding. Ooggetuigen verklaarden, dat Schaff hausen een vreeselijken aanblik bood. Het leek, of de geheele stad in vlam men stond. Bijzonder vernielend is het bombardement van het station geweest. Voor het plaatskaartenbureau van het station werden 20 menschen gedood. In een trein kwamen 8 personen om het leven Een bom kwam terecht op het marktplein, waar markt werd gehouden. Het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt uit Schaffhausen, dat gisterochtend het aantal opgebaarde slachtoffers van de op die plaats geworpen bommen 35 be droeg. Zeven daarvan v'aren nog

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1