1944. No. 18762. U-bootsucces in Noordelijke Ijszee Dinsdag 4 April. Verhooging uitkeering familieleden aan s BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA SPORT I|||h Telefoonverkeer met Duitschland Vergeefsche Sovjetaanval bij Brody ONTPLOFFING EISCHT 4 DOODEN Roofoverval in juwelierszaak in Noordeinde Geïnterneerde burgers in Nederlandsch-Indië De Japansche opmarsch bij Imphal V. M. 14 Torpedojagers en korvetten to zinken gebracht H.V.V.-Neptunus JUBILEUM REINIGINGSBEDRIJF TE VOORBURG TASCHJE MET ƒ15.000 GESTOLEN Luchtaanval op Boedapest Uitreiking distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND Voor tienduizenden guldens aan reparatiewerk meegenomen Schade aan Amerikaansche vloot bij de Carolinen VERDUISTEREN Van 20.30—7 Maan; 4 onder 6.04 15.41 u_; 5 April onder 6.28 u„ op 8 April dezen brief HAAGSCHE COURANT Met getrokken revolver binnengedrongen DUITSCH W EERM ACHTBERICHT en u.; u. naar begint V V V v V V V V s V V het algemeen i bijzonder naar Spr ringen, man- A ft A S ft /X f. a ft /X f. A ft A ft 7X V I V V ten tot ge- 16.46 Mislukte aanval op marine-steunpunt in Noorwegen; „Tirpitz” schiet vier vliegtuigen neer a»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»* „Jongens! Wat zeggen jullie van g X/ V V De competitie voor de prèmotie de eerste klasse van district II t Zondag len Paaschdag met den wedstrijd H.V.V.Neptunus. te spelen op het V^U.C.-terrein. Zondag 16 April wordt op Spangen de return gespeeld. Het 25-jarig bestaan van den gemeen telijken reinigingsdienst te Voorburg (op 1 April j 1.) is op feestelijke wijze her dacht Voor dat doel werd gistermiddag in een der zalen van het Forumtheater aan de Heerenstraat een bijeenkomst gehouden. O.m waren aanwezig de bur gemeester dr. J. A Nederbragt. wethou der P. A. Schreuder, alsmede de hoofd- Vier personen zwaar gewond Gistermiddag heeft zich bij het aan maken van een kachel in een perceel aan den Scheveningscheweg een ernstige ont ploffing voorgedaan De explosie ont stond door het gebruik maken van een bus terpentijn. Vier personen hebben bij deze ontploffing het leven gelaten en vier andere liepen zware brandwonden op. uur April u„ op De mijnwerkersstakingen in Engeland Betreffende de mijnwerkersstakingen schrijft de „New Leader”, dat de arbeider niet inziet, waarom de mijneigenaar mil- lioenen winst moet maken, terwijl de in- dividueele mijnwerker van oudsher en ook nu nog moet zwoegen en vechten voor de instandhouding van zijn bestaan. Fij eischt, dat de mijnen aan den staat getrokken zullen worden. De mijnwerkers vei wijten de regeering-Churchill, dat zij het houdt met de rijke ondernemers en hun voortdurend nieuwe concessies doet. De Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda” meldt, dat op ver zoek van de Britsche regeering thans Scotland Yard ingrijpt in de staking van 90.000 mijnwerkers en 20.000 leerlingen van de scheepswerven. In Londen. Glas gow en Newcastle zijn omvangrijke raz zia’s gehouden om de hand te leggen op de leiders der stakingsbeweging, daar men aanneemt, dat zij lid zijn van een anti-oorlogsorganisatie. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 4 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Westen van Beresowka zijn nieuwe aanvallen van de Sovjets mislukt. In hei gebied van Tsjernowitz ten Noorden van den Dnjestr zijn onze troepen onder moei lijke omstandigheden van weersgesteld heid en wegen nog steeds in. zware ge vechten gewikkeld. De stad Tarnopol werd in weerwil van nieuwe heftige aanvallen der bolsjewieken in bezit gehouden. Daar bij heeft zich het regiment grenadiers 949 onder bevel van kolonel Schönfeld bijzonder onderscheiden. In het gebied van Brody vielen de Sov jets op verscheidene plaatsen tevergeefs aan. Tegenaanvallen van onze troepen sloegen vijandelijke strijdkrachten uiteen. Ten Noorden van Kowel ontstonden he vige plaatselijke gevechten. Kapitein Bolm en kapitein Reiche. bataljonscommandan ten in een regiment grenadiers, hebben zich in het gevechtsgebied van Kowel door voorbeeldige dapperheid onderschei den. Ten Zuiden van Pleskau zetten de Sov jets hun doorbraakpogingen voort, na nieuwe strijdkrachten te hebben aange voerd. Onze troepen behaalden in harde gevechten weer een volledig afweersucces en vernietigden 24 vijandelijke pantserwa gens. Daarmede verloren de bolsjewieken in dezen sector de laatste 3 dagen 172 pantserwagens. In Italië werden ten Noordwesten van Cassino sterke vijandelijke stoottroepaf- deelingen afgeslagen. Er werden gevange. nen gemaakt. Een formatie Amerikaansche bommen werpers heeft in de ochtenduren van 3 April een terreuraanval ondernomen op Boedapest. Een andere vrij zwakke for matie viel in den afgeloopen nacht even eens de Hongaarsche hoofdstad aan. Er ontstond schade in woonwijken. De be volking leed verliezen Door Duitsche en Hongaarsche luchtdoelartillerie, alsmede door Duitsche en Hongaarsche jagers werden 17 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In de Noordelijke Ijszee vielen onze duikbooten de laatste da^en vijande- Itjke formaties oorlogsschepen aan en brachten 14 torpedojagers en korvetten tot zinken, waaronder verscheidene groote torpedojagers van de „Tribal”- klasse. In verband met deze gevechtshande lingen probeerden gisteren Britsche vliegtuigen, die van een vliegkampschip waren opgestegen, een Noorsch steun punt der marine aan te vallen. De aan val werd door den eigen afweer uiteen geslagen en kwam niet tot volledige ont plooiing. Hierbij werden door het slag schip „Tirpitz” 4, door een voorpostboot 2 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Van vrijwilligers bij de Waffen SS (Wiking), SS Wachtbataillon en Landstorm Nederland Hef SS Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, den Haag, deelt mede: De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieleden van vrijwilligers bij bo vengenoemde formaties zijn belangrijk verhoogd. Aan echtgenooten van gehuwden, die een inkomen hebben tot een bedrag van /200 per maand wordt voor onderhoud ƒ80.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar ƒ28.per maand. Verder vergoeding van huishuur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv, drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote p. mnd. 80. 3 kind 28.. p.m. 84.— huur geschat p. m. 25.— of evt. hooger per maand 189. Bovendien worden de verzekeringen ver goed voor het volle te betalen premie bedrag. De uit te keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan IJ maal de vroegere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitenshuis verblijvend wordt een vergoeding ver strekt van /42.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar. voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is wordt een uitkeering verstrekt van 35. per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen toeslag, kolentoeslag, enz. De echtgenoote van een antiquair be zocht op 16 Maart j.l. een café in de binnenstad. Zij had bij sich een taschje, inhoudende 15.000, dat-zij op een ge geven moment miste. De verdenking viel op een vrouw, die in het bewuste café Perzische kleedjes te koop had aangebo den. Na lang zoeken heeft men deze vrouw, de 52-jarige T J. geb. v. d. T. weten te vinden Zij bekende den diefstal; in haar woning werd het taschje met f 10 000 teruggevonden. Naar de ontbrekende ƒ5000 wordt een onderzoek ingesteld. CHEF.BADMEESTER VELLEKOOP MET PENSIOEN: De heer Vellekoop, de be kende chef-badmeester van de Gemeen telijke Bad- en Zweminrichting te Voor burg. is met pensioen gegaan. Van de oprichting in 1934 af stond de heer Vellekoop aan het hoofd van dit ge meentebedrijf gedurende al die jaren wist de heer Vellekoop zich bij iedereen, die met hem in aanraking kwam, be mind te maken, niet alleen door zijn kundige voorlichting, doch ook door zijn prettigen omganig met zijn talrijke gasten van allerlei leeftijd. Helaas zijn gezond heidsredenen de oorzaak, dat het dienst verband moet worden verbroken. Terzake diverse rijwieldief- stallen is gearresteerd de 28-jarige A. Gt W. Evacuatie Middellandsche Zeekust Na de met ingang van Februari j.l. tot stand gekomen inundaties en evacuaties van uitgestrekte gebieden langs de kust van het Kanaal, werden thans nieuwe maatregelen tot beveiliging van de Mid dellandsche Zeekust tegen een invasie ten uitvoer gelegd. Uit dit gebied worden 200.000 menschen geëvacueerd naar Mid- den-Frankrijk. Bij den terreuraanval, gisterochtend door formaties Amerikaansche vliegtuigen op Boedapest ondernomen, werden ver schillende wijken getroffen. Reeds bij hun nadering werden de in 4 golven uit het Zuiden en Zuidwesten aanvallende vlieg tuigen ontvangen met een hevig afweer vuur van het Hongaarsche en Duitsche luchtdoelgeschut. Bij helder weer lieten zij vooral in arbeiderswoonwijken hun bommen vallen. De bevolking leed verlie zen. Van de ziekenhuizen werd vooral het hospitaal van St. Laszlo ernstig getrof fen. Meer dan 30 groote brisantbommen vielen in het hospitaal, een aantal zieke vrouwen en kinderen en leden van het verplegend personeel kwamen om het leven, terwijl het gebouw vernield werd. De houding der bevolking was voorbeel dig. Met de militairen, politie, luchtbe scherming en brandweer bestreden de Boedapesters eenige branden en namen zij deel aan het bergings- en opruimings- werk. Aan de luchtgevechten boven Boedapest en het Zuidwesten van Hongarije werd, behalve door formaties Duitsche jagers, ook met succes deelgenomen door Hon gaarsche jagers. Het bombardement is uitgevoerd door ongeveer 180 viermotorige Amerikaansche bommenwerpers. Bijzon der doeltreffend was het zeer hevige af weervuur bij Boedapest, dat alleen min stens 14 vliegtuigen deed neerstorten. Vol gens verdere niet volledige berichten is In luchtgevechten een even groot aantal Amerikaansche toestellen, hoofdzakelijk viermotorige bommenwerpers, tijdens na dering en vertrek vernield. Tegen mid dernacht is wederom een geringer aan tal vijandelijke vliegtuigen naar het ge bied van Boedapest gevlogen Morgen zijn van 8.3016.30 in het Cen trale Uitreikingsgebouw aan de Groot Hertoginnelaan en in het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelen kaarten. tabakskaarten, toeslagkaarten en nieuwe brandstoffenkaarten Mas tot en met Nieuwk mer, Tiene, 31 zeeman; Zuidert. Kobus, 40. ass. inspecteur van politie; Züylen, V E. van 21, drukker; Zwiers K. W. V. 27, werkman en Zwijsen A. J.L. M._ 45. ho- cello. At]e Brederode, sopraan, Louis v. telhouder. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de 5e afdeeling van het informa- tie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis Dr. Kuyperstraat 9, te ’s-Graven- hage, onder opgave van zoo volledig mo gelijke gegevens omtrent naam. voorna men. geboortedatum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïnterneer den. BEVALLEN: A. Bokkes geb. Leijh, d. M. van de Luijtgaarden geb. van Al- phen, d. J. Th. Bruggeling geb. Oos terling, d. B. G Donders geb. Bred- dels, d. A. Benschop geb Jongsma, z. E. A. J. Koninkx geb. Martens, z. H. J. van Baaien geb. Voortman, d. H. M A. Groven geb. van Trigt. d J. C. A Teunissen geb. Voermans. d. G. P. Smit geb. Schalker. d. E. M. Schoe nen geb Leunis. d H G. Polvliet geb. Jkvr. de Ranitz, d. S. E. de Man geb Overtoom, z. A. M. M. van San ten geb. van den Boogaardt, z. H. D. van Spronsen geb Bouwman, d. G. van Dam geb. Oudelaar, d C. Reitsma geb. Diederik. z. en d. G. J. W. Pet- tinga eeb. Koijmans. 2d. E W de Bont geb. van Dorp, d. A. M. P. Loo- mans geb. Walraven, z. J. van der Kroef geb. Boersma, d. A. B M. Hins- kens geb. Staal, z. W AM Valk geb Kok, z. A. P. A. Toet geb. van der Kuil, z. J. C. M. Oschatz geb. van den Berge, d. A Buitelaar geb. de Rooij. d. H. J. Wagemaker geb Verwijs, d. W. C. van Es geb. Aarts, d. G. W. Woutman geb. Maas, z. F. J. de Waal geb. Bronswijk z. H S F. Hedeman geb. Tol, d. W. A. M. Krapels geb. Papöt. d. E. W. A. Slootweg geb. Kos ter, d. M. C. Bastiaanse geb Kuijten, z. A M. van Hoek geb. Spee. d. J. M. Groenhuizen geb. Wolsky. z. OVERLEDEN: W. Nieuwenhuijse. wedn. van C Kloosterman 82 j. H. D. Siglé, man van S. M Sachse. 74 j. B. J. Schraag, man van A. van den Ham. 69 j. AC. Willems weduwe van A. Win kels, 92 j S. W. Tesselhoff, man van A. Jansen. 80 j. G. W Polak vrouw van L. Riemens. 63 j. J. M. van Beek, man van A. W. Duin. 59 j. J. Kooren, man van A. M. H Görtzen, 34 j. Th.. A Weijers. zoon, 11 maanden. H. Stig- ter. ongeh. man. 20 j. L. Lievaart, wed. van C Biesheuvel, 79 j. E. J. van Geest, dochter 18 j.N. G. van Vliet, dochter, 6 dagen. E. C. van Es. weduwe van G Bengers 87 j. M. J .Kilkens. ongeh vrouw 54 j. E. J. Torn, zoon, 21 maanden W. Schaafsma. zoon. 9 j. K. J. Blijs, weduwe van P. A. Kop pers, 80 j. De Japansche hoofdaanval van Birma uit schijnt, naar de Britsche berichten dienst uit New Delhi meldt, Imphal voor bij te gaan en in Noordwestelijke richting voortgezet te worden, ten einde de be langrijke spoorlijn en den weg naar Mani- poer af te snijden, langs welke de ravi- tailleering voor de troepen van generaal Stillwell wordt aangevoerd. Daaruit ont staat de tot dusver ernstigste bedreiging der verbindingslijnen der Geallieerden. Weliswaar wordt er voortdurend langs de spoorlijn gepatrouilleerd, doch het is on mogelijk langs de geheele lengte de wacht te houden. In den Noord-Oost- polder is men begonnen met het zorgvuldig bloot leggen van een oud schip, dat ongeveer 500 jaar geleden in de voormalige Zui derzee is vergaan. Dit is de oudste vondst, welke men tot dusverre in den polder heeft "edaan. (C.N.F.-Van Buiten) Tulder. tenor en Fr. Braun, bariton. 19.38 u. Oiligentia. „Kabouter Punt baard”. 14.30 u Scala. „De bovenna tuurlijke zoon”. 19.30 u Oos'land roept 1 Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en han delaars naar het Oosten en vestigden zich daar in de steden of bouwden er hoeven voor hun gezin. Steden als Di.nz*" en Marienwerder laten nog he den den Nederlandschen invloed in haar bouwstijl herkennen Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. Deze jongens en meisjes laten de we reld zien, dat de oude Nederlandsche ondernemingsgeest nog niet verloren is gegaan. Straks gaan zij zich daar ves tigen als Weerboer en als boerin. Eerst bekwamen zij zich echter voor hun taak op de boerderij. Ook jij kunt dat doen. Ook jij kunt boer op je eigen hoeve worden Jongens en meisjes van 1416 jaar, meldt je aan bij den Germaan- schen Landdienst. Koningslaan 9, Utrecht. Voor ons Volk In de periode van 6 tot 18 Maart heb ben onze volksgenooten voor de minder bedeelden de mooie som bijeengebracht van bijna tachtig duizend gulden, om precies te zijn f 79.475.69. Nu het seizoen van Winterhulp op 31 Maart gesloten is. zal over eenigen tijd, zooals dat gebrui kelijk is. een totaal overzicht worden gegeven van het geheele bedrag, dat onze volksgenooten voor dit doel ge offerd hebben. 47, priester; Wetters, Jan. 41, klerk; Weyergang, Edgard, 38. klerkWeyhenke, L. W„ 51, directeur; Weyler, H. W. 52. klerkWeyling, Paulus, 25, student; Wey- nen, T. L. M„ 43, klerk; Wichen, R. J. van. 19, zonder beroep; Wiers, Hubertus, 40, zonder beroep; Wigersma, Henri, 40, bakker; Wiggers, B. H J. 40, opzichter; Willeboordse, Jacob, 25, zeeman; Willems, A. J. G„ 44, leeraar; Willems, P. J. E., 39, opzichter; Willemse, Karei, 53, klerk; Wilson, H. J. 31, civiel ingenieur; Winia, G. C„ 33. werkman, Witt, W. B. 57, klerk; Woesten J. H M. 35, accountant; Woesthoff H P. E., 38 klerk; Wolffvoets, J. J„ 51, hoofd-accóuntant; Wolfs, G. W., 57, sergeant; Wolfsleger, Willem, 54, klerk; Woortman. J. S. J„ 56 koopman; Wort man J. M, 60. hoofd-accountant; Wurf- bain, M. H. O., 43, accountant; Wijk Eil- dert van der, 46 opzichter; Wijk, Hendrik van 18. leerling; Wijk. Joris van, 35. op zichter; Wij menga Sjoerd 50, leeraar; Wijngaard, M. A. van den, 19, student; Wijnstok Willem van, 18. leerling; Wijt man, Abraham. 25, 3e machinist; Zandstra P. H., 44 leeraar; Zee, Bert van der, 18. student; Zeggers, G. J. W., 36, koopman; Zeiler Louis 60 koopman; Zeldenrust, Hartog. 58. klerk: Zeper, M. E. P„ 52, klerk; Zerner, Louis, 49, koopman; Zewald, Jan 56. accountant: Zoest L. G. S. 19, leerling Zoetmulder, E. A. 54. zonder be roep; Zoetmulder, H. C., 46, leeraar; Zo- Vanochtend te omstreeks 10 uur is in den juwelierswinkel van de firma J. Schaap aan het Noordeinde 86 een brutale overval gepleegd. Op dat tijdstip dron gen twee mannen, naar schatting 30 jaar oud, de zaak binnen, waar op dat moment alleen een winkeljuffrouw en de werkster aanwezig waren. Met getrokken revolver hebben de indringers de beide vrouwen in bedwang gehouden en ze naar een ach tervertrek gedreven. Hier hebben zij het aanwezige reparatiewerk voor een waarde van eenige tienduizenden guldens meege nomen. Alles heeft zich in een tijdsverloop van een kwartier afgespeeld. Van bui tenaf heeft niemand iets verdachts kun nen waarnemen. De indringers moeten op de hoogte zijn geweest van het feit, dat de firmant, de heer Hogervorst des ochtends wel eens een boodschap gaat doen. Zoo ook heden morgen De winkel was nog maar juist open toen de twee mannen binnenkwa men. Direct hielden beiden een revolver op de winkeljuffrouw gericht en op de werkster. Zij werden gedwongen naar een achtervertrek te gaan waarvan de gordij. nen door de daders werden dichtgetrok ken. Teneinde te voorkomen dat er alarm zou worden geslagen sloegen zij zoowel de telefoon voor locaal gebruik als de huistelefoon stuk Daardoor bleef de goud smid. die op de bovenétage aan het werk was, onkundig van het gebeurde. Dat zij brutaal te werk zijn gegaan bleek mede uit het feit, dat de winkeldeur niet werd afgesloten Gevraagd werd naar den sleu tel van de safe, waar stukken van zeer hooge waarde in opgesloten waren De juffrouw antwoordde, dat alleen de fir mant over den sleutel beschikte en dien in zijn zak had Het aanwezige kasgeld, dat eveneens werd verlangd, bedroeg slechts /48 De winkeljuffrouw was juist bezig geweest met het uitzoeken van repa. ratiewerk, zoodat de daders het vrij ge makkelijk kregen Zij gaarden het uitgestalde bij elkaar en deponeerden het in twee, vrij oud uitzien, de, actetasschen. Terwijl de een de vrou wen in bedwang bleef houden doorzocht de ander, neurieënde, den inhoud van la den. Ondanks de vrij nauwkeurige inspec tie welke werd ingesteld, heeft men een enveloppe met een inhoud van 1600 over het hoofd gezien. Een op de tafel staand étui met een tiental paarlen colliers, ter waarde van ongeveer 10.000 werd even eens ongemoeid gelaten. Men dacht name, lijk dat de paarlen niet echt waren. Voor zilverwerk bleken de indringers geen interesse te hebben. De heer Hoger vorst. die begrijpelijk door het gebeurde onder den indruk was, vooral nu de cliën. tèle gedupeerd is, kon nog niet opgeven, wat precies is gestolen; ook de waarde kon nog slechts ruw worden geschat en is zeker meer dan 30.000. Voorloopig kan worden gezegd, dat ver mist worden een gouden armband, bezet met diamanten, gouden oorknoppen, paarlen. paarlencolliers, gouden i’ dito horloges, broches, dasspelden, chetknoopen en potlooden Toen de overvallers na een kwartier op het punt stonden te vertrekken, zeiden zij nog tegen de winkeljuffrouw „denk erom, we houden je in de gaten en kom niet te vroeg naar buiten”. Hierop zijn ze vertrokken, waarna de juffrouw op de bovenétage telefonisch de politie waar schuwde, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde. Alle gezonde Nederlandsche jon- g gens van 1618 jaar komen in aan- ft merklng. A en De huldiging van de jubila- personeel had reeds intiemen kring plaats ge- Hull over het bombardement van Schaffhausen Minister Huil heeft gisteravond ver klaard. dat de Ver. Staten zorg zullen dragen voor een passende schadeloosstel ling voor de schade, veroorzaakt door het bombardement van Schaffhausen. Hull gaf uiting aan het „diepe leedwezen” van alle Amerikanen over dit incident. Van 1 Mei 1944 af slechts met vergunning toegestaan De Duitsche Kamer van Koophandel in Amsterdam deelt ons het volgende mede:' Van 1 Mei 1944, af is voor het tele foonverkeer met Duitschland een ver gunning noodzakelUk, die door den „Sonderstab O.K.W.” aan firma’s en particulieren, die op economisch gebied een vooraanstaande positie bekleeden, zal worden verstrekt. Verzoeken om tot het telefoonverkeer met Duitschland te worden toegelaten, moeten worden ingediend bü: 1. Rüstungs-Inspektion Niederlande: voor firma’s, wier belangen door deze instantie worden behartigd; 2. Hauptabteilung Gewerbliche Wirt- schaft, den Haag: voor firma’s, wier belangen door deze instantie worden behartigd; 3. Deutsche Handelskammer für die Niederlande, Amsterdam: voor alle ove rige interessenten. De verzoeken moeten in de Duitsche taal, uitvoerig gemotiveerd en met de schrijfmachine geschreven, worden in gediend en mogen zoo mogeljjk niet meer dan één bladzijde beslaan. Bewijs stukken (eventueel fotocopieën) en een andere toelichting van het verzoek zijn noodzakelijk. De aanvrager mag slechts één tele foonnummer opgeven, waarmede de gesprekken zullen worden gevoerd. Slechts zakelijke telefoonaansluitingen zijn toegestaan, niet echter privé-aan- sluitingen van de eigenaren, directeu ren, procuratiehouders enz. Voor de strikte inachtneming der be palingen bij het voeren van gesprekken is een hiervoor verantwoordelijk per soon aan te stellen, onder opgave van diens volledige personaliën (voor- en achternaam, datum en plaats van ge boorte, nationaliteit, woonplaats, straat en huisnummer). Verzoeken van firma’s en particulie ren, die niet kunnen aantoonen, dat zjj om „kriegs- und wehrwirtschaftliche’* redenen regelmatig en dringend met aangeslotenen in Duitschland wenschen te spreken, worden niet in behandeling genomen. Bij grootere inkomens worden naar ver. houding grootere bedragen voor familie- onderhoud uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkee ring worden toegestaan (geboorte, sterf geval, ziekte enz.). Ongehuwden kunnen ontvangen (eventueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van /45 per maand. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vrijelijk beschik ken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen als onderstand aan hun ouders, kunnen het echter ook bijv, op een eigen bank rekening gestort krijgen, naar keuze Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle ge vallen toegestaan. In plaats van deze bijdrage in het on derhoud wordt voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onder houd van zijn ouders had te voorzien kost winnersvergoeding uitgekeerd en wel bij één ouder tot ƒ70.— per maand, bij beide ouders tot 115.per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. Buiten de bovengenoemde gezins- en an_ dere uitkeeringen ontvangt de vrijwilliger zijn soldij, vrije voeding. Weeding enz. Alle verdere inlichtingen zijn verkrijg baar en aanmeldingen kunnen geschieden bij het Ersatz-Kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5. den Haag en Neben- stelle Amsterdam. Dam 4; Nebenstelle Heerlen Saroleastraat 25; Nebenstelle Groningen Heerenstraat 46; Nebenstelle Enschedé Hengeloschestraat 30; Neben stelle Alkmaar. Langestraat 56 alwaar voor de eerstdaags te houden jceuringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen. en terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij die om bijzondere reden in Ne derland moeten blijven, dienst kunnen nemen bij het SS Wachtbataillon Amersfoort, of bij den Landstorm Nederland, waarvoor alle bovenge noemde uitkeeringen, levensmiddelen toeslag en alle andere voordeelen even eens gelden. Zij, die tusschen den leeftijd van 1835 jaar zijn en aanmeldingsplich- tig zijn voor den arbeidsin zet kunnen zich eveneens aan bovenge noemde adressen persoonlijk of schrifte lijk aanmelden en worden tijdens hun ver bintenis bij bovengenoemde onderdeden vrijgesteld van den arbeids inzet. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen; zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend WOENSDAG 5 APRIL Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant". Voordracht over„De Lentesterren- hemel”. 15,45 en 20 u. Lutherscho kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 19.30 u. Princesse-Schouwburg. „Jo- han”. 19 u. Geb. v. K en W. Concert door het Residentie-orkest o.l.v. Yvon Baarspul. Solisten Tibor de Machula. Het Japansche hoofdkwartier heeft in een extra bericht het volgende bekend gemaaktSterke vijandelijke vlooteen- heden werden op 29 Maart ten Zuiden van de Carolinen waargenomen. De Ja pansche luchtmacht bond terstond dien strijd aan en ondernam van 29 Maart tot 1 April verscheidene zware aanvallen. Daarbij werden 2 kruisers en l1 vlieg kampschip in den grond geboord. 2 slagschepen en een ander groot oorlogs schip alsmede verscheidene andere sche pen werden zwaar beschadigd of in brand geschoten. Tusschen 30 Maart en 1 April probeerde de vijandelijke lucht macht herhaaldelijk Japansche stellingen op de Palau-eilanden aan te vallen. Bij deze operaties werden ca. 80 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een vijande lijke luchtaanval op de Marsha ll-eilan- den, de Oostelijke Carolinen en den Bis- marck-archipel werd door den Japan- schen afweer verijdeld 60 Vijandelijke machines werden neergeschoten of ver nield. HOOGE RAAD- De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft mr. J. Wijnveldt te Nijmegen, ad- vocaat-generaal bij den Hoogen Raad, benoemd tot procureur-generaal bij den Hoogen Raad. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederl.-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgAde geïnterneerden kon- dep tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lan de niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aan duiding omtrent leeftijd en beroep. Laarhoven. J. J. van, 46, administra teur; Laarkrafft, A. M. P. C., 50, leer aar; Lagh, G. H. de, 50, werkzaam bij dep. van Waterstaat; Lammens, C. A., 56, ingenieur of machinist; Land, W. van der, 43, werkz. bij Petroleum-Mij.; Landweer, A. S., 59, werkz. bij Petrol.- Mij.; Landzaat, D. J., 52, koopman; Landzaat, G. E. jr., 19, student; Lan- 1 gers, J. H., 37, employé bij scheepv. Mij.; Langevoort, A., 59, gepens.; Lanjouw, J. C., 19, student; Lanooy, J. C., 55, leeraar; Lechner, E. A. B., 56, gepens.; Ledeboer, J. L. A., 60, ingenieur of 1 machinist; Leeuwen, F. v., 49, leeraar; Leeuwen J. H. van, 53, zonder beroep; Leeuwen, N. van, 20, zonder beroep; Leever, H., 52, koopman; Lennep, H. J van, 52, directeur; Lenting, P. J., 24, zeeman; Lentze, J. M., 53, gepension.; Leroux, E. L., 55, directeur van school; Letschen, H. C. F., 34, metaalbewer ker; Leu, J. A. de, 49, planter; Leuschen F. G., 58, gepension.; Leuwener, A., 59, koopman; Leye, J. L. J. van der, 42, - - 1 radio-techn-ing; Leyte, G., 28, slager; ambtenaren der gemeente De„directeur. 25-jarigen diensttijd ter Lezer, L. A., 47. boekhandelaar; Libben- ga, T.. 59, gepensionneerdLierop. M. vap, 19, student; Ligt. R. C. de, 52. di recteur; Ligtermoet, C., 35 electrici- teitsmaatschappij Lina, A. J„ 43, me taalbewerker; Linschoten, J„ 18, geeste lijke; Linschoten, J 18, student; Lion. H., 53. boer: Lion, J„ 54, administrateur Liscaltjet, L., 19, student; Lokkers, P. W. G.; 52, accountant: Loohuis, T., 44, winkelier; Loon, H. J. van, 49. fabri kant; Loupias, F., 19, zonder beroep Loyen, J. A., 45, chef; Lubbers. W. G. G P., 57, chef; Lubbins, W. L„ 48, fabri kant; Wesselius, Pieter, 47, leeraar; Wes- tera, J Q., 53, ingenieur of machinist; Westra, L. C. J., 52, klerk; Wetering, J. H. van, 50, leeraar; Wetering, J H. M. de heer W. van der Sluijs heeft een kort openingswoord gesproken, waarna de burgemeester de beteekenis van de reini gingsdiensten voor de volksgezondheid in en voor Voorburg in het voren heeft gebracht complimenteerde den directeur en het personeel namens de gemeente huldigde voorts speciaal de beide jubila rissen. de heeren H J de Hoog en W Bosveld, die van de oprichting af aan genoemd bedrijf waren verbonden. Voorts deelde spr. mede, dat hij had besloten den techn. ambtenaar le kl. W P. C. L. Wiersinga. te bevorderen tot technisch hoofdambtenaar. De directeur; de heer van der Sluijs heeft vervolgens een interessante be- fisrwsitiia“: •*«*-« - - -- asch en vuil in vroeger eeuwen en ver der een overzicht gegeven van dezen tak van dienst, welke, aanvankelijk geschoeid op primitieve leest, in den loop der jaren tot een modern bedrijf is uitge groeid Vervolgens hebben nog het woord g. zoerd de heeren Wiersinga en Koop manschap. rissen door- het Zaterdag in vonden JUBILEA: Gisteren vierde mej. C. A. van Leeuwen, directrice van de Stoomblee- kerij en Chemische Wasscherij Ozon te Voorburg, haar veertigjarig jubileum bij dit bedrijf. In een feestelijk versierde zaal werd zij gistermiddag ontvangen en op hartelijke wijze gehuldigd. Achtereen volgens werd de jubilaresse toegesproken door de heeren A. H. Meissner, eigenaar, K. S. O. van Kappen, directeur, W. K. Albers, boekhouder, die namens het hoofd- personeel sprak, den oudsten wasch- knecht W. v. d. Wijngaarden namens het mannelijk personeel en mej. A. Hulsker namens het vrouwelijk personeel Alle sprekers boden een stoffelijk blijk van hulde aan. Vele bloemstukken waren toe gezonden. waaronder een van oud-perso- neel. Door leden van het personeel wer den daarna eenige tooneelstukjes opge voerd. Mej. van Leeuwen dankte slotte voor de hartelijke woorden haar gericht en de aangeboden schenken. Donderdag a.s. herdenkt de heer P. Zaatman. hoofdambtenaar der P.T.T. alhier (Telefoondistrict) het feit, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij het Staatsbedrijf der P.T.T. Met een toe passelijk woord werd door den directeur van den Gem. Reinigingsdienst aan den voorman A. Soeteman en aan den werk man H. Schrauwen, de gebruikelijke eer volle vermelding en gratificatie wegens hand gesteld. ft /X ft ft >x ft ft 7X ft „De tijd, dien ik daar in het weersportkamp „Seeboden” door- bracht, was zoo rijk aan prettige ft gebeurtenissen, dat, als ik ze alle zou willen neerschrijven, ik be- 5 slist wel een dag noodig zou heb- v ft ben. Een tijd, waarin dienst en ontspanning zich steeds afwissel den. daarbij prima eten en goede a kameraadschap. Als het eenigszins ft mogelijk is, ga ik beslist nog eens ft terug naar deze prachtige berg- a streek, waar ik de mooiste dagen o van mijn leven doorgebracht heb." 5 Dit is een van de vele brieven, x die van jongens, die al eens in een weersportkamp geweest zijn, wer- den ontvangen Meld ook jij je aan voor het voL ft gende weersportkamp in één van de mooiste streken van Duitschland g en kom voor de keuring Woensdag ft 5 April. Plein 181.3 no. 3 in den ft Haag tusschen 814 uur A A A

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1