7/^^ No. 18763. 1944. Tarnopol en De taak van kA? Tegenaanvallen tusschen Stanislau het Rijksinstituut voor de Pluimveeteelt Woensdag 5 April. fl SPORT BINNENLAND STADSNIEUWS het Oosten VAN OVERAL De strijd in 20 40 èOkrn 0 uaf^n far- BOE 0 i 'Flor esti KERKNIEUWS Hevige gevechten in het gebied Dnjestr-Proeth Hoofdprijzen Staatsloterij. Sportrevue SCHUUR AAN GASLAAN UITGEBRAND ye/< Fa tóe Aa Pacem Rezihat TÓdre (BaltüOJ ChotTn^j^ NOWITZ\ ’^Czpnauti,^. 'tkrojinet.Jfa Sire Uitreiking distributiebescheiden Wl NA bur-JiumorOhui Kaart van Pelt (4421) BURGERLIJKE STAND 5 April Trqessest WXOSA Boedapest wordt geëvacueerd Paard tijdig gered Bekendmaking Landwacht Nederland Eden zal aftreden als minister van Buitenlandsche Zaken KISC1. \(Chismau)l Jamp'o/^ - O HAAGSCHE COURANT MOGILE.W I E 'f 44 Vijandelijke vliegtuigen bij aanval op Boekarest neergeschoten Eerste klasse Voor het clubkampioenschap INTREDE DS. A. W. C. DE WITs Ds. A. W. C. de Wit te Delft, die het beroep naar de Ev. Luth, Gem. hier ter stede aannam in de vac. van dr. C. Riemers, is voornemens 18 Juni zijn intrede te doen. stand bestookte dag en nacht het haven gebied van Anzio en Nettuno. Bij de ge vechten der afgeloopen weken op het lan- dingshoofd van Nettuno heeft zich het bataljon valschermjagers onder bevel van majoor Herrmann bijzonder onder scheiden. Een overdag ondernomen adnval van Amerikaansche formaties bommenwerpers op het stadsgebied van Boekarest veroor zaakte schade en verliezen onder de be volking Door Duitsche, Roemeensche en Boelgaarsche strijdkrachten der luchtver dediging werden 44 vijandelijke vliegtui gen vernietigd, In dit resultaat hebben Roemeensche jachtvliegers een bijzonder aandeel gehad. Britsche stoorvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen laten vallen op eenige plaatsen in het Rijnlandsch-West- faalsche gebied. Volgens nadere berichten is het gisteren gemelde aantal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen bij den aanval op een marine- steunpunt in Noorwegen tot 16 gestegen. Daarmede werd ongeveer de helft van de aanvallende toestellen vernietigd. **■- 9652, 10723, 12106, 13029, 13514, 14326, 15234, 16473, 17147. ƒ5000 1679, 2000 22305. 1500 9661. 1000 8443, 21298. 400: 1132, 15762, 25437. 200 25806 109 5785, Een grossier In gedistilleerd, gevest tigd in de Amaliastraat te Amsterdam, heeft bezoek gehad van inbrekers, die voor pl.m. 25.000 aan alcoholhoudende dranken buit maakten. Morgen zijn van 8.3016.30 in het Cen trale Uitreikingsgebouw aan de Groot Hertoginnelaan en in het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaar ten, tabakskaarten, toeslagkaarten en nieuwe brandstoffenkaarten: Nieuwl tot en met Postel. Naar de Britsche berichtendienst meldt, I is tot het aftreden van Eden als minister van Buitenlandsche Zaken reeds besloten. De bekendmaking wordt echter eenige da gen uitgesteld. Zijn opvolger is Lórd Cranborne, thans minister van Dominions. Eden blijft Ud van het kabinet en leider van het Lagerhuis. Bovendien zal hij de functie van plaatsvervangend minister voor de Verdediging krijgen. Cranborne heeft, alvorens hij zijn benoeming aannam, het advies van Eden gevraagd en diens volledige instemming gekregen. Op deze wijze, aldus vervolgt de berichtendienst, zal de ervaring van Eden op het gebied van buitenlandsche zaken zijn opvolger ter beschikking staan Tot dusver is niets bekend over verdere veranderingen in de samenstelling van het kabinet. De B-correspondent van het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het aftreden van Eden zou beteekenen en berichten uit Wash ington onderstrepen dit dat Churchill zijn gunsteling zou uitstooten om de parle. mentaire positie van zijn kabinet te ver beteren In Britsche kringen neemt men aan, dat Churchill bereid was dezen prijs te beta len. daar steeds meer gebleken is, daf niet de minister van Buitenlandsche Zaken, maar de premier de buitenlandsche poli tiek heeft bepaald. De voornaamste oor zaak van Edens aftreden zou zijn de zwak, ke positie van Engeland in de Geallieerde coalitie. Deze indruk wordt bevestigd door berichten uit Washington. In de Wilhelmstrasse is men van mee- ning, dat niet Eden de schuld is van het fiasco in Spanje. Ierland, Argentinië, Fin land, Turkije den Balkan en Voor-Azië, maar Churchill zelf, die thans niet alleen bereid is Polen en de Baltische staten, maar ook den Balkan en Finland en op den duur het geheele Europeesche con tinent aan de Sovjets uit te leveren. 4, 0 /sS\ De „Goliath" een Duitsch wapen ter bestrijding van pantsers en bunkers. Op een afstand bestuurd, rolt de „Go liath" op een zwaren bolsjewistischen tank aan. Enkele seconden later zal zijn springlading den tegenstander ten ondergang brengen. (P.K. Hartmann-Atl.H.) BEVALLEN: C. A. de Brabander geb. I van der Valk. z. H. F. W. Wurms geb. Quante. z. J. J. Boon geb. Sablerolle, d. G. Toering geb. Hatzmann, z. A. J. Groenewolt geb van Ruler, z. I J. C. Bruijn geb. Polder, z. M. C. Lin. deijer geb. Boot, d. M. E. I. J. van der Voort geb. Brünig. z. D. Freriks geb. Mandemaker, z. A. van den Bosch geb. van Ierland, z. C. Lambrechtse geb. de Bruin, z. H. F. Otterspoor geb. van Gladbach, z. J. A. D M. van Ooster- hout geb. Kuipers, z. M. J. Bruins geb. Kilian, z. M. Ch. de Zwart geb. van Dijck. d.’ J. W. Huisman geb. Sleu- rink, z. OVERLEDEN: C. H. Sneijder, weduwe van M. A. Roefs, 85 j. J E. van Houte. weduwe van A. K. R. van Tatenhove, 70 j. W. F. Elkerbout man van W. H. C. Smeen’k. 61 j. S. van Wijngaarden, man van A. J W. Warnar, 65 j. G. K. Petzel, vrouw van J. J. Rutgers, 49 j. L. C van de Water weduwe van D. van Maurik. 67 j. A. R C. Haver Droeze, vrouw van J. W. Helmef. 55 j. J. W. Vermaesen. weduwe van W de Groot, 82 j. P. Aarnouts, wedwnaar van W. Huizenga, 60 j. F. E. Lubberhuizen, man van P. de Hartog 75 j. J. Duba, man van E. M. Rigter, 71 j. P. Ver hoeven, weduwnaar van J. W. Donker, 71 j. E Noorlander, weduwe van J. E. J. Peijster 78 j. M. C. Feltzer, ongeh. vrouw 50 j. G L. P. de Raadt, wedn, van C. B. M. van Rijn. 73 j. J. Visser, weduwe van R Visser, 90 j. M. Schmal man van P. M. van den Dool. 73 j. P. van Putten, man van W. Leijdens. 78 j. H. S Hendriks weduwe van J. v. Wijn gaarden, 80 j. C. Nieuwenhuizen, wedn. van M Ansems. 69 j. H. Blok, z 6 j’ K. P. Th. Berkhout, man van W. j Hennes 63 j. DE SLACHTOFFERS VAN DE ONT PLOFFING: De omgekomenen bij de ont ploffing in een perceel aan den Scheve- ningscheweg zijn: de 26-jarige mevr J. v. d. D. geb. v d. B. uit de Kepplerstraat, het 4-jarige jongetje J. D. en diens 6-jar. zusje A. D„ beiden wonende in het huis, waar de ontploffing zich heeft voorgedaan. De vader, de 31-jarige C. D„ werd zwaar gewond. Ernstige kwetsuren liepen even eens op de 31-jarige W Chr. I. uit Noord, wijk, die later aan de gevolgen is over leden de 31-jarige E K.. de 25-jarige A. L. d-> J._ beiden uit Katwijk en de 31-jar. men in het ziekenhuis aan den Zuidwal. ALGEMEENE MARKT EN BLOEMEN MARKT: De algemeene markt en de bloe menmarkt zullen op Goeden Vrijdag en Tweeden Paaschdag niet gehouden wor den, doch op 6 en 11 April. VERVOER MET D- EN SFR-TREINEN ROND PASCHEN: In het tijdvak van 5 t/m 11 April 1944 zijn de treinen D 68, D 111, D 137, DMW 162, SFR 15, SFR 211 en SFR 217 uitsluitend opengesteld voor reizigers naar het buitenland. Dammen: won Constant (R’dam) met 119 van Ex celsior (den Bosch); LeeuwardenEn schedé ging niet door; Joseph Blankenaau (A'dam) won met 14—6 van Ons Genoe gen. Met Joseph Blankenaar komen Con stant en Het Noorden (Groningen) in de finale. Wielrennen: Het Nederlandsche wegsei- zoen is geopend met het Criterium van Maastricht. Bij de profs en onafhankelij- ken won H. Lakeman. 125 k.m. in 3 uur 11 min; 2. v. d Star, 3. Joosen, 4. Sijen, •5. de Korver. 6 Steenbakkers, 7. Jansen, 8. Buuron, 9 v. d. Zande, 10. Heslinga, 11, Lambrichs, 12. Schweitzer. Bij de ama teurs zegevierde Pepels; 2. Westrop. 3. Grift. 4 Blaauw. 5. Vinken. Te Brussel won onze landgenoot Gerard Peeters. teza men met den Franschman Prat een ploeg- omnium vóór CoolsNaye, KaersBreus— kin en DebruyckerBruylandt. In den 50 k.m. koppelwedstrijd, gewonnen door Thyssenv. Simaeys. eindigde de combi natie op de 7e plaats met 1 ronde achter stand In den sprint eindigde Gosselia voor Scherens en Gerardin. De Ronde van Vlaanderen is gewonnen door vaa Steenbergen 225 km in 6 uur 23 min.; 2, Schotte. Trainingsrit SpartaanHollan- dia: 1. Althuizen 55 km in 1 uur 20 min.j 2. Schoutema; 3. Bontekoe; 4. Keijzer; 5, van Bussel. Hockey: In de promotieklasse A der hee- rencompetitie heeft Rijswijk de leiding veroverd door te Rotterdam met 21 te winnen van M.R.H.C. Nu kan alleen HDM 2 nog gelijk komen met Rijswijk. In een uitwedstrijd tegen HTCC won Hilver sum met 10 het eerste duel om den nationalen titel Korfbal: Wilskracht (Arnhem) werd door een 21 zege op SOS kampioen der Gel- dersche le klasse. Rigtersbleek dat HKC met 83 versloeg, behaalde den titel ia Overijsel. Honkbal: A.s. Zondagmiddag om 2 uur opent Celeritas het honkbalseizoen in het Zuiderpark met een wedstrijd tegen Haar lem Wandelen: Op 6 en 7 Mei organiseert „Odilo” te Leidschendam nationale wan deltochten over 20 en 30 k.m met start en finish bij café Oltshoorn te Leidschen dam. Boksen: De jaarvergadering van den Ned. Boksbond wordt gehouden op Zondag IK' Juni te Amsterdam. Lawntennis: Aan de competitie van den Ned, Lawntennisbond zal in het komende seizoen worden deelgenomen door 330 (v. j. 339) ploegen. In de hoofdklasse zul len uitkomen N. Marlot Club. Blauwvoet (voorheen Pinokkio) en vermoedelijk D.D.V. Voor de eerste klasse hebben zich 11 (v. j. 12) vereenigingen gemeld, voor de overgangsklasse 21 De eerste Engelsch-Amerikaansche luchtaanvallen op Boedapest hebben, naar in Hongaarsche kringen verluidt, meldt d,e C.D. uit Berlijn, in de Hongaarsche hoofdstad een veel dieperen indruk ge maakt dan de Sovjetluchtaanvallen in Sept. 1942. Naar verluidt, zal Boedapest, zooals ook met de Slowaaksche hoofdstad Pressburg het geval was, geëvacueerd ■worden. De daarvoor noodzakelijke maat regelen worden onverwijld genomen. VERDUISTEREN Van 20.30 uur tot 7 uur Maan: 5 April onder 6.28 u„ op 16.46 u.; 6 April onder 6.49 u., op 17.51 u 8 April V. M. INLICHTINGEN GEVRAAGD: Aan het hoofdbureau der Staatsrecherche, Aloxan. derplein 12, bevindt zich een hoeveel heid waschgoederen. voorzien van de vol- I gende merken en namen: 3a, 6, 15, 20, 128, 29, L30, 35, 43, L 45, 58, 59, 69, 77, 78, 90, 102, 116 123, gm 129 153, 162, 164, 199-L, 203. 225. 250, 269, 276, 282, 298, 312, ar 312, 322, 326. 331, 334. 385, 417, 433, 467, 510, 552, 591, 691, 696, 711, 947, 1018, 1967 1119, 1323 1661, 1662, 1666 1941, 1994. 2170, 2236, 2453, 3055, 3093, 3802, 3810, 3854. 4003. 4559, 5372 5377, I 7651, 8411, h, r, k. rw, h.d.b., h.v.b., a!6, Ir 1110, k 1115, Roest en Sliedrecht, als- I mede een partij ongemerkt waschgoed, brillen, damestasschen met rozenkransen en vulpenhouders, welke goederen ver moedelijk van misdrijf afkomstig zijn. De hoofdinspecteur der Staatsrecherche I te ’s-Gravenhage, chef inspectie no. 2-b, I verzoekt belanghebbenden zich aan zijn bureau te vervoegen, waar de goederen te bezichtigen zijn van morgen af. eiken werkdag 915 uur. RUIM 700 FILMS GESTOLEN: Aange houden is de 30-jarige expeditieknecht F. K. de V. die ten nadeele van de firma, waarbij hij in dienst was, 700 rolfilms en 75 8 m.m. heeft gestolen. De ontvreem dingen hebben zich over een tijdvak van enkele maanden uitgestrekt en alhoewel men verdenking tegen de V. had, kon men hem niets bewijzen. De zaak is uitgeko men. doordat de films, waarvan de> num mers bekend waren, ter ontwikkeling bij de zaak werden aangenomen. De waarde van het gestolene bedroeg ongeveer f 700, hiervan kon voor ƒ500 aan films worden achterhaald. POLITIEMAN BESTOLEN: Een agent van politie, die een cafetaria bezocht, mis te op een oogenblik zijn actetasch, waarin een paar schoenen zat. Direct stelde hij een onderzoek in en kwam op het spoor van den 23-jarigen J. J D.. die voor hem geen onbekende was. In de Bezemstraat kon D. worden aangehouden, juist op het oogenblik, dat hij de schoenen verkocht aan den 30-jarigen schilder L. K. T. Bei den zijn in bewaring gesteld. W. WILSON ZEVENTIG JAAR: Op 26 April a.s. wordt de heer W. Wilson ze ventig jaar. Gedurende meer dan vijftig jaar is de heer Wilson thans verbonden aan de N.V De Ned. Gasmeterfabriek George Wilson te dezer stede, waarvan 25 jaar als directeur. Hij heeft zich voorts jarenlang bewogen op het gebied van den aanleg van gas- en waterleidingen en is dan ook een bekende figuur in de aan- nemerswereld. INLICHTINGEN OVER OAMESRIJWIEL Aan het bureau Laan Copes van Catten- I burch 57 bevindt zich een oud dames- rijwiel, gemerkt Fongers Het rijwiel is ongeveer 12 jaar oud en vermoedelijk van diefstal afkomstig. Te bezichtigen op werkdagen van 912 uur aan genoemd bureau. LASTGEVING NIET OPGEVOLGD: Elf ambtenaren en ambtenaressen ter ge meentesecretarie van Hengelo zullen zich voor het Vredegerechtshof te ’s-Gra venhage moeten verantwoorden, omdat zij geen gevolg hebben gegeven aan een schriftelijke lastgeving van den burge meester om een bijeenkomst te bezoeken, waarop de werkwijze van den Ned. Volksdienst zou worden uiteengezet. PTT.-PERSONEEL IN DUITSCHLAND: Krachtens besluit van den secr-generaal van Sociale Zaken blijft op het bij de Duitsche Rijksposterijen gedetacheerde personeel der Ned posterijen gedurende den duur der detacheering de Ongeval lenwet 1921 van toepassing. Gisteravond omstreeks half twaalf brak door onbekende oorzaak brand uit in een met stroo gevulde schuur, gelegen ach ter het pand Gaslaan no. 30. Een van de bewoners van genoemd pand, die aan den achterkant slaapt, werd door het geknetter van het stroo en het licht schijnsel gewekt. Hij alarmeerde de brandweer en spoedig waren de motor- spuiten van de bureaux Archimedesstraat en Prinsestraat. alsmede de ladderwagen ter plaatse. Daar bij aankomst bleek, dat het stroo al zoo goed als uitgebrand was en voor verdere uitbreiding geen vrees bestond, werd het blusschen overgelaten aan de motorspuit van de Archimedes straat, die het vuur spoedig met 2 stralen meester was. Toch kon men niet voorko men, dat de schuur geheel uitbrandde. Een paard, dat in de schuur stond, kon tijdig door te hulp gekomen buren gered worden. De bewoners van het huis, dat geen schade kreeg vonden tijdelijk bij buren een onderdak, doch konden, toen de brandweer met de nablussching gereed was weer naar hun woning terugkeeren om hun gestoorde nachtrust voort te zet ten. i over genoeg tijd, om de vereischte zorg aan de konijnen te besteden? Voorts kan men alleen dan goede resultaten ver wachten, wanneer men de konijnen bij een vertrouwd adres koopt, waarbij het gewenscht is zich te houden aan een der bekende nut-rassen: Fransche Hangoor, Blauwe Weener, Witte Weener, Groot Zil. ver of Groot Chinchilla. Bij deze dieren, mits goed gebouwd, is een goede vleesch- aanzet te verwachten. Koop geen konij nen, jonger dan 8 weken, want deze kun nen de moedermelk nog niet ontberen. Het is absoluut fout te denken, dat men spoediger ..vette” konijnen verkrijgt, wan. neer men ze huisvest in een kleine ruimte. In kleine hokken ontstaan, door het moei lijk schoonhouden, kweekplaatsen van ziekten, w.o. de zoo gevreesde en bijna altijd ongeneeselijke coccidiosis. Een goed hok moet 80 cm diep, 80 cm breed en 55 cm hoog zijn. De bodem van het hok moet naar achteren hellend zijn en in het achterschot, boven den bodem, dient een gleuf van 1 cm breed te worden aan gebracht. Voor strooisel gebruike men strooin den mesthoek verdient het aan beveling eenige handen turfstrooisel aan te brengen. Een konijn heeft een hekel aan tocht en vocht; licht en lucht prefe reert het dier. Bij de voeding is men hoofdzakelijk aangewezen op de afval stoffen van huis en hof. Krachtvoer mag evenwel niet ontbreken en hiervoor kunnen het best gekookte aardappelen (-schillen) en/of krielaardappelen worden gebruikt, gemengd met onkruidenhooi. Het brand- netelhooi is door zijn eiwitrijkheid zeer aan te bevelen. Hooi, ongeveer 75 gr. per dag mag zoowel in den zomer als in den winter niet ontbreken. Veel onkruid bleek na wetenschappelijk onderzoek, een hooge voedingswaarde te bezitten; het I mag evenwel niet eenzijdig zijn In Beekbergen hebben wij fraaie ver- I tegenwoordigers van de hierbovem ge-1 noemde nutrassen gezien. Dieren, die uit- I muntten door een prachtigen pels. Na on- I geveer 8 maanden bleken de konijnen uit- I gegroeid te zijn tot stevige, vleezige I exemplaren van wel tien pond. Chin- I chilla’s en zilverkonijnen worden voorna- I melijk voor den pels geteeld. Het Angora-I konijn is teen goede wolproducent. Het instituut dat onder leiding staat I van ir. J. G. Tukker, geeft gaarne alle gewenschte inlichtingen op het gebied I ook van de konijnenhouderijJammer ge noeg beschikt men nog slechts over een I beperkten voorraad vlugschriften. Ook de I diverse Rijkspluimveeteeltconsulenten in I den lande zullen den konijnenhouder in I spé gaarne voorlichten. Vooral ook het I fokken van konijnen vereischt de noodige I kennis van zaken. In Beekbergen hebben I we ons daarvan kunnen overtuigen. In de I doelmatig ingerichte nesthokjes die I een goede fokker altijd in het hok van de I voedster moet plaatsen hebben wij I verschillende nesten gezien. Hier genie-1 ten de dieren een prima verzorging en het I ware te wenschen. dat alle fokkers on-1 der gelijke omstandigheden hun konijnen I zouden kunnen opkweeken. Maar bij een I serieuze voorbereiding, goede huisvesting I en voeding kan ook de amateur tot be-1 vredïgende resultaten komen. 1 Het Fransche dissidentencomité Uit Algiers wordt gemeld, dat drie nieuwe commissarissen voor het Fransche dissidentencomité zijn benoemd. Van deze zijn er 2 lid van de communistische par tij t.w. Grenier als commissaris voor Luchtvaart en Billoux, als commissaris zonder portefeuille, die zich zal bezig houden met de organisatie van de dissi dente jeugd Als commissaris voor de Opvoeding treedt op de vroegere links burgerlijke Corsicaansche senator Gia- cobbi. De Gaulle heeft het commando op zich genomen van de dissidente strijd krachten. De bekende militaire spreker van den Duitschen omroep, luiter.antgeneraal Dittmar heeft gisteravond in een over zicht over den oorlogstoestand in het Oosten er o.a. op gewezen, dat het op treden van den vijand na zijn eerste diepe penetraties onmiskenbaar gedicteerd werd door drang oaar terreinwinst. Deze krijgt eerst haar volle beteekenis wanneer door samenwerking van gepenetreerde en döorgebroken strijdkrachten de omsinge ling van krachtige deelen van de vijan delijke strijdmacht tot stand komt. Ge constateerd kar, worden, dat deze bekro ning hunner doorbraken den Sovjets tot nu toe ontzegd is gebleven. Ongetwijfeld waren de vooruitzichten om tot groote successen te kotpen, vooral in hetZuiden tusschen de kust vac de Zwarte Zee en de Zuidelijke flank van het penetratiegebied voor de Sovjets bij zonder groot. Hier heeft de succesvolle tegenstand van den versperringsgrendel, die van den benedenloop van de Oekrair. sche Boeg tot aan den Dnjestr en de Proeth loopt, evenzeer tot een voorloo- pige ontspanning van den toestand bijge dragen als het besluit zich tijdig los te maken van den benedenloop van de Boeg en door uitwijken naar het Westen de bedreigde flank te verkorten. Overigens duidt het succesvolle optreden voorna melijk van Roemeensche formaties aan den middenloop van de Proeth, vooral ten Noordoosten van Jassy, erop, dat thans ook strijdkrachten beschikbaar zijn om de vijandelijke stootwiggen, die hier het verst naar het Westen zijn doorgedrongen, te remmen. De uitgestrekte Noordelijke penetratie- plek, die in feite het gebied tusschen de brongebieden van Boeg en Proeth en den Zuidelijken rand van de Pripjetmoerassen omvat, heeft zich in de afgeloopen we ken uitgebreid tot het gebied van Oost- Galicië. zooals de in de Weermachtbe- richten genoemde gevechtsplaatsen rond Stanislau en Tarnopol aantoonen. Wan neer verder Brody en Kowel als brand punten van de gevechten genoemd worden, dan duidt dit erop, dat de Sovjets niet slechts naar het Westen langs den Noord rand der Karpathen doch ook in Noord westelijke richting terrein trachten te winnen. Verder moet bijzondere beteekenis ge hecht worden aan het vaste standhouden op bepaalde belangrijke verkeerspunten. De dappere verdediging van de geïmpro viseerde vestingen Tarnopol en Kowel kan buitengewoon nut afwerpen in verband met de versperring der ravitailleerings- wegen, die daar samenkomen. Het is op het oogenblik oog in het ge heel niet bekend waar de Duitsche lei ding het vijandelijke groote offensief de finitief denkt te remmen. Zeker schijnt dat de mogelijkheden voor een succes vollen afweer beter worden, hoe meer de scheidende en versperrende werking van den Karpathenmuur merkbaar wordt. Het feit, dat ten Noorden van Tsjernowitz in een reeds belangrijk meer geaccidenteerd terrein nog sterke Duitsche strijdkrach ten vechten, doet vermoeden, dat hier I reeds bepaalde terreingesteldheden een I sterker evenwicht der wederzijdsche ge- I vechtskracht met zich hebben gebracht. Men zal bijzondere aandacht moeten I schenken aan de verdere ontwikkeling der gevechten in dezen sector. De hier strij- I deode Duitsche troepen plaatsen zich als I een golfbreker voor de pas in het mili-1 taire gezichtsveld gekomen Boekowina en het Hongaarsche Zevenburgen, dat men intusschen in militair opzicht veel bruik baarder heeft kunnen maken. Wat de gebeurtenissen in het Zuidelijk deel van het Oostfront betreft mag niet over het hoofd gezien worden, dat in het I midden de gevechtszöne vrijwel onveran. I derd is gebleven en dat ook de stellin gen, die in het Noorden na de voltooide distancieeringsbewegingen werden be trokken, een belangrijke weerstandskracht hebben bewezen. i Niemand kan over het hoofd zien, dat in het Zuiden van het Oostfront de strijd thans woedt aan de poorten van het Europeesche kerngebied. De totale stra tegische conceptie der Duitsche leiding heeft - ook onder den druk van den toe stand in het Oosten geen beslissende wij ziging behoeven te ondergaan. De fout van eind Augustus 1914, het overbrengen van 2 korpsen van den beslissenden vleu gel naar het Oosten, hetgeen tot het verliezen van den Marneslag op beslis-1 sende wijze bijdroeg heeft zich niet her. I haald. y I Aangezien reeds is gebleken, dat on bevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, z. g. n. in ver band met de Landwacht, wijs ik er nog maals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei op zicht verplicht gevolg te geven aan be velen van personen, die zich als Land- wachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel, men wordt ver zocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoegde Landwachtinstanties te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland OPLICHTER AANGEHOUDEN: Eenige ja. rea geleden slaagde de kantoorbediende K. er "in van de familie M. te Helmond eenige aanzienlijke geldbedragen te leenen zoo genaamd om in den Haag een eigen zaak te gaan beginnen Ook werden hem eenige effecten ter hand gesteld, welke hij voor de weduwe M. veilig zou beleggen. Kor ten tijd nadien verdween K. naar het buitenland. De familie M„ deed aangifte bij de politie die echter tevergeefs speur de naar de verblijfplaats van K. Dezer dagen is hij echter aangehouden en als ver. dacht van oplichting en verduistering van geld en effecten ten bedrage van in totaal circa 19.000. door de Haagsche justitie ter nader onderzoek ter beschikking ge steld van de Helmondsche politie. „De knecht van twee meesters" bii f het Residentietooneel. Jan Retèl, de hoofdfiguur, met Bob van Leersum en Richard Flink in een der scènes. (C.N.F.-Schimmelpenningh) Voorlichting op het gebied van het houden van nut-konijnen De persexcursie, welke dezer dagen ge organiseerd werd naar het Rijksinstituut voor de Pluimveeteelt van de directie van den Landbouw te Beekbergen, had tweeërlei doel Eensdeels werd men in de gelegenheid gesteld nader met het werk van het instituut kennis te maken, ten tweede kon men eenige practische erva ringen opdoen, ten aanzien van het hou den en fokken van nut-konijnenr. Vóór 1890 werd wel algemeen pluim vee op de boerderijen gehouden, doch van groote economische beteekenis was het niet. Dit veranderde dank zij het stre ven van de „Vereeniging tot bevordering der pluimveehouderij en tamme konijnen teelt in Nederland", kortweg V.P.N ge naamd. Na de door den oorlog van 1914 1918 noodzakelijk geworden inkrimping van den pluimveestapel, trad een herstel in, dat leidde tot grooten bloei van dezen bedrijfstakde crisis evenwel was ook van invloed op de pluimveehouderij en de hui- I dige oorlog was oorzaak, dat tengevolge I van voedselschaarschte tot een sterke in- I krimping van den pluimveestapel moest worden overgegaan. Van groot belang is nu, dat het Rijksinstituut in Beekbergen een percentage als kern voor de fok- en vermeerderingsbedrijven heeft weteo te behouden, om daaruit na den oorlog den pluimveestapel weer te kun nen ophouwen. Toen na 1890 een groote import plaats vond van diverse rassen, dreigde het gevaar, dat de in- heemsche rassen van de boerderijen zou den verdwijnen. Het is de verdienste van wijlen ir. Vries geweest, dat hier tijdig een halt kon worden toegeroepen en zoo I vindt men dan ook in het uitgestrekte hoenderpark in Beekbergen toornen van de specifiek Nederlandsche rassen. Het I tegenwoordige instituut voor de Pluim veeteelt kwam tot stand toen in 1921 de V.P.N. werd geliquideerd, het Rijk de voorlichting overnam en het Proeffok- station naar Beekbergen werd overge bracht. Het is gesplitst in vijf, tot op ze kere hoogte op zichzelf staande afdeelin- gen. De algemeene taak van het insti tuut is tweeledig: onderzoekend en voor lichtend. Niet alleen beperkt zij zich tot de bevordering van een doelmatige be oefening van de pluimveehouderij, doch zij strekt zich o.a. ook uit tot de voorlich ting en bevordering van de konijnenhou derij welke momenteel, nu het houden van konijnen een zoo groote vlucht heeft genomen, van bijzondere beteekenis is. Bij velen heeft de meening postgevat, dat het houden van konijnen eenvoudig is. Niets is minder waar, aldus de heer Cornelissen de Beer, de deskundige van het Rijksinstituut, onder wiens leiding wij de modelingerichte hokken in Beek bergen in oogenschouw hebben genomen. Ondeskundigheid heeft teleurstellingen bij de houders tot gevolg gehad, t.w. groo te sterfte onder de dieren of letter lijk en figuurlijk gesproken ..magere’’ resultaten. Een ieder, die konijnen wil gaan houden, heeft zich deze vragen voor oogen te houden: beschikt men over ge noeg hokken en voedsel en beschikt men REINIGINGSDIENST TIJDENS DE FEESTDAGEN: De Gem. Reinigingsdienst zal Goeden Vrijdag en Zaterdag vóór I Paschen geen huisvuil bij de burgerij op halen. Vanzelfsprekend wordt 2en Paaschdag eveneens geen huisvuil opge haald. JUBILEA: De heer C. F. W. Beinema vierde zijn 25-jarig jubileum als broodbe zorger bij de N.V. Meel, en Broodfabrie ken „De Zeeuw” B Hus. De jubilaris werd op het hoofdkantoor ontvangen, waar hij door directie en chefs werd ge huldigd. KERMIS IN LUILEKKERLAND: Zater dag 8, Dinsdag 11, Woensdag 12 en Don derdag 13 April worden in het Capitol- theater kindermatinée’s gegeven van ..Kermis in luilekkerland”, een Paasch- fantasie met zang, van Tony Verwey. In den zaogdienst in de aula van het Gymnasium L. v. Meerdervoort, a.s. Zondagavond zal het woord gevoerd worden door Ds. H. Hasper en Ds. J. Smelik uit Loosduinen. De Nationale Bibliotheekl is van 711 April gesloten. 4 O i. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Oosten van den benedenloop van den Dnjestr ondernamen de Sovjets ver scheidene vergeefsche aanvallen. Om een penetratieplek wordt nog gestreden. Tusschen Dnjestr en Proeth zijn hevige gevechten met aanvallende Sovjet-pant- serformaties aan den gang. Ook van Duitsche zijde worden nieuwe troepen in den strijd geworpen. Ten Noorden van Jassy namen Roemeensche troepen een door den vijand sterk bezet heuvelter- rein in bezit en brachten den bolsjewie ken zware verliezen toe. In het gebied ten Noorden van Tsjerno witz heeft een ten Noorden van den Dnjestr staande Duitsche gevechtsgroep zich al vechtende verder den weg terug gebaand naar de bevolen doelen. Tusschen Stanislau en Tarnopol alsmede in het ge bied ten Zuiden en Noordwesten van Brody namen onze troepen in tegenaan vallen talrijke plaatsen in bezit en sloe gen zij de bolsjewieken onder zware ver liezen achteruit. De verdedigers van Tar nopol hielden ook gisteren weer stand ■tegen sterke vijandelijke aanvallen. Sterke Duitsche formaties gevechtsvlieg tuigen vielen in den afgeloopen nacht de vijandelijke aanvoerbasis Korosteu aan. Er ontstonden in spoorweginstallaties en in het stadsgebied krachtige ontploffin gen en uitgestrekte branden. Onze aan vallen in het gebied van Kowel brachten, ondanks taaien vijandelijken tegenstand, bij den verderen opmarsch verscheidene hoogten en plaatsen in ons bezit. Een brigade stormgeschut heeft daarbij alleen 37 vijandelijke stukken geschut vernie tigd. Ten Zuiden van Pleskau zijn nieu we, den geheelen dag voortdurende door braakpogingen van de Sovjets ineenge stort. De vijand leed wederom zware bloedige verlièzen. In het hooge Noorden vielen de bol sjewieken in den sector Kandalaksja verscheidene malen met overmachtigé strijdkrachten een van onze vooruitge schoven steunpunten aan. Zij werden met doeltreffende ondersteuning door duikbommenwerpers afgeslagen, waarbij zij zware verliezen leden. Uit Italië worden, behalve succesvolle eigen ondernemingen van stoottroepen, waarbij gevangenen gemaakt werden, geen bijzondere gevechtshandelingen ge meld. Onze artillerie voor den langen af- r-< #1 GYMNASTIEK BUITENLANDSCHE GYMNASTEN NAAR ONS LAND: Een aantal leerlingen van de Gymnastikschule Medau. zal een four- née maken door ons land. De organisatie van deze reis is in handen van de Befehls. stelle der Reichsjugendführung in ons landt 12 April Arnhem, 13 April Am sterdam, 14 April Rotterdam, 15 April Eindhoven, 16 April Den Haag, 17 April Maastricht, 19 April Groningen, IAN 1 OEKRAINESIG ARETTEN: Als extra bonaanwijzing voor Oekraïnesigaretten n M. H. uit Noordwijk. Allen zijn opgeno- Als voor L zijn bon nr. 10 van de blauwe kaart en nr. 18 van de roode kaart geldig ver klaard voor 1 pakje Oekraïnesigaretten. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL: De titel van het radiopraatje, dat Max Blok zijl morgen in de serie brandende kwes ties om 18.45 uur zal houden, luidt: „De brieven zijn weer eens niet echt”.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1