DUITSCHLAND EN ROEMENIE BB Vijandelijke ring rond Kowel verbroken No. 18764. 1944. Donderdag 6 Aoril. AGENDA BINNENLAND SPORT familielede^ van aan KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS Verhooging uitkeering vrijwilligers D. L. KOHLMAN 70 JAAR Predikbeurten ver- Luchtaanval op Nisj Roemeensche bodem wordt door den Duitschen soldaat evenzeer dedigd als de Duitsche Aan benedenloop van Dnjestr maakten Duitsche troepen zich van den vijand los De eerste terreuraanval op Boedapest SINAASAPPELEN VOOR KINDEREN VAN 4 TOT EN MET 13 JAAR Brandstoffenbonnen slechts tot en met 14 April geldig Uitreiking distributiebescheiden INSTALLATIE VOORZITTER RAAD VAN ARBEID BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT pen hierover daarna een 1884 De oorlog in de Middellandsche Zee. Indien het eenigszins mogelijk is, worden de uren tijdens de vaart boven water eveneens benut voor het herstel van kleine schaden. (P.K.-Sippl-O-H.) De „Haagsche Courant” zal morgen, Goeden Vrijdag, niet verschijnen. levendige binnen ge- be- de VER- voor en De crocussen staan in vol ten bloei en vormen prachtige kleuren tapijten in de bollenstreek. (C.N.F.-Kuiper) Het openbare telefoonverkeer tus- schen Groot-Brittannië en alle deelen van Eire is gestaakt. Anglo-Amer ik aansche bommenwerpers hebben gistermiddag opnieuw een terreur- aanval op Nisj (Servië) gedaan. In hoofd zaak werden woonwijken getroffen. Zwaar beschadigd werden de Domkerk, een zie kenhuis en een gebouw van financiën, waarin verscheidene ambtenaren om het leven kwamen. Een groot aantal woonhui zen werd vernield. Het aantal slachtoffers is aanzienlijk. „Haagsche Courant” „De u. i ds. 19 u. 19 u. Wendell Willkie heeft verklaard er van af te zien candidaat voor het presi dentschap te zijn. de Machula Schumanns DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 6 April. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: Bij Kerfsi en op het landhoofd van Siwasj werden vijandelijke aanvalen af geslagen of door geconcentreerd artillerie vuur uiteengeslagen. Ten Oosten van den benedenloop van den Dnjestr maakten zich onze troepen, heeft gegeven. Men heeft den kunstenaar dan ook terecht met een zeer intensieve en langdurige applaushulde bedacht. De nieuwe concertmeester Broer van Dijk werd bij den aanvang van het concert door den dirigent met een handdruk verwelkomd. De bariton Braun ontving een bloemgeschenk. Mr. A. J. F. Jung. BOKSEN VAN DAM SLOEG LAGROU: In het Con. certgebouw te Amsterdam werden gister avond voor Vreugde en Arbeid wedstrij den tusschen Nederlandsche en Belgische boksers gehouden. Luc van Dam behaalde een gemakkelijke overwinning op den 10 kg zwaarderen Lagrou door technisch k.o, in de 8e ronde Sprenkels won op punten van Letroit: Hoogstraten won door tech nisch k.o. in de 4e ronde van Fagards; Nol Klein won op punten van Deventer. DE GENIALE UITVINDER. KUNSTENAAR Vandaag viert een merkwaardig stad genoot. de heer D. L. Kohlman zijn 70sten verjaardag Merkwaardig omdat in den persoon van dezen jarige tal van eigen schappen zijn vereenigd, welke het moei lijk maken hem ten aanzien van zijn pro fessie te rubriceeren. Wie zulks een tikje overdreven voorkomt, steke maar eens een bezoek af aan de woning van den heer Kohlman in de Acaciastraat. Uit eigen aanschouwing zal hij dan kunnen zien, dat deze 70-jarige over een ongeloofelijke vindingrijkheid beschikt en van zijn genia. liteit niet alleen doet blijken op het ge bied van de kunst, maar ook in zaken van prozaïschen aard. De heer Kohlman schiep schilderwerken, die qua compositie en het te bezigen materiaal iets geëigends heb ben Het zijn werken, welke met inkt van verschillende Kleur werden vervaardigd. Weken en weken tijds heeft de maker er aan moeten besteden en het resultaat is prachtig. Doch hoe zou het ook anders kunnen waar de heer Kohlman bij deze inkt-scheppingen. die een speciale werk wijze vergden zoo elk detail verzorgde? Daarnaast is deze kunstenaar uitvinder. Hij ontwierp en bracht in den handel: de stoompan cakepan. fluitketel-melkko- ker en nog meer wat in de kookkunst een ware omwenteling teweeg bracht. De oc trooien puilen als het ware uit de kasten: in tientallen landen zijn de „Kolma”pro- ducten” overbekend. En nog iederen dag arbeidf hij intensief aan zijn werkteeke- ningen en er staan weer heel wat uitvin dingen op stapel, om na den oorlog als men over voldoende materiaal beschikt, te worden uitgevoerd Zoo bijv, de com binatie gascomfoor-geijser. die tot in de tails is uitgewerkt. Maar de heer Kohl man heeft zijn vernuft niet alleen aan verwarmingsvraagstukken of kunstschep pingen gespendeerd Hij vond biljartballen uit gemaakt van caseïne', die in niets on derdoen voor die van ivoor, speciaal ge construeerde pomeransen voor biljart- queues maakte prachtig ciseleerwerk in koper, boetseerwerk beeldhouwwerk, ont. wierp meubelen en bijzonder gemaakte haarden, schoenen met ingebouwde veeren welke het loopen vergemakkelijken en de slijtage tot een minimum beperkten, maakt gedichten welke boven rijmelarij uitste ken en... ja op welk terrein beweegt deze krasse heer zich feitelijk niet. Zijn ruste- looze geest zoekt steeds naar iets anders en waar hij zich op concentreert, wordt uitgewerkt. Hopenlijk zal hem de kracht en de gezondheid worden gegeven veel dingen, die hij nu op papier heeft ontwor. in de practijk te zien toepassen. werden tijdens gevangenen VERDUISTEREN Van 20.30 uur tot 7 uur Maan: 6 April onder 6.49 u„ op 17.51 u.; 7 April onder 7.07 u., op 18.59 u.- 8 April onder 7 27 u„ op 20 04 u. V.’ M De Z-kaarten in de voedsel- voorzieningsbedrijven Van bevoegde zijde wordt nogmaals her. innerd aan de bekendmaking op Vrijdag 24 Maart j.l. betreffende invoering van de z.g. Z-kaartenprocedure voor het 8e" heele gebied van de voedselvoorziening. Deze procedure valt onder de Verorde ning van den Rijkscommissaris nr. 108/’42, waarbij elke ondernemer verplicht werd desgevraagd inlichtingen te verstrekken omtrent in zijn bedrijf aanwezige arbeids krachten Aan deze kaartenprocedure be hoeven op het oogenblik nog niet deel te nemen de eigenaren en werkkrachten van land, en tuinbouwbedrijven, dus boeren, tuinders visschers en de bij hen werk zame personen, waarvoor de uitgegeven gele vrijstellingsbewijzen voorloopig van kracht blijven. Nadere inlichtingen omtrent de bedrij ven welke hieronder vallen, enz zijn op genomen in bovengenoemde bekend making lijkheid, dan inlijving van den betrok ken staat in de Sovjet-Unie. Dat weet thans de geheele wereld. Derhalve loo pen alleen nog maar de domsten erin bij deze goocheltoeren der bolsjewie ken.” „Churchill heeft in het Lagerhuis ge zegd, zeer voldaan te zijn over de ver klaring van Molotof en de bewondering der Britsche regeering over deze ver klaring aan het Kremlin kenbaar te hebben gemaakt.” „De verklaring hiervoor is zeer een voudig. Churchill behoort zeker niet tot de domsten, waarvan ik zooeven sprak. Het is bij hem dus zuivere huichelarij. Want de dingen staan er in Engeland niet al te best voor. De ongerustheid van het Engelsche volk is derhalve groot en de oppositie tegen de politiek van Churchill neemt voortdurend toe. Zoo kwam deze verklaring van Molotof, den man, die Finland, de Baltische lan den, Polen, den geheelen Balkan, dat wil dus zeggen, de geheele traditioneele Engelsche Europeesche politiek aan Stalin heeft prijsgegeven, zeer gelegen. De oude speler Churchill doet thans, alsof hij aan Molotof’s verklaring ge loof hecht en stelt het voor, alsof er van de zijde van Moskou geen gevaar -meer kan komen voor de Engelsche de Sovjetpolitiek belangen. Op de vraag, of de Sovjet-Unie wer kelijk een gevaar zou kunnen vormen voor het bestaan van Groot-Brittannië en dat het bolsjewistische gevaar de Westelijke mogendheden ertoe zou kun nen brengen de politiek van het Krem lin het hoofd te bieden, stelde von Rib bentrop de wedervraag: Wat zou er, naar u denkt, reeds thans geworden zijn van de vitale Engelsche belangen in het Nabije Oosten, wanneer niet het Duitsche leger met zijn bondgenooten de geheele Sovjet-Russische kracht thans aan het Oostelijk front bond en in bedwang hield? Gelooft u, dat het Britsche Imperium op dit oogenblik dan nog over een druppel olie beschik ken zou? De toestand van Engeland en Ame rika tegenover Moskou is er een van volkomen hulpeloosheid. Men heeft te Londen en te Washington de Sovjet- Russische politiek nooit begrepen. Wanneer ooit de bolsjewieken de Duit sche legers overwinnen en Europa bin nendringen zouden, dan zouden noch Engeland noch Amerika zelfs indien' zij wilden de noodige machtsmidde len hebben om de bolsjewistische poli tiek hier, het hoofd te bieden. Derhalve zijn het ook alleen de legers der ver bonden Europeesche volken, die het bolsjewisme kunnen terugslaan en ook zullen terugslaan. Europa is in dezen strijd tegen het bolsjewisme op eigen kracht aangewezen. De verbonden Europeesche volken weten dit ook en ik ben er rotsvast van overtuigd, dat zij deze hardste vuurproef in hun ge schiedenis zullen doorstaan en de over winning zullen bevechten op de bolsje wieken en hun plutocratische mede plichtigen in het Westen.” Op de vraag: Hoe beoordeelt u den toestand in Roemenië met het oog op de Sovjet-Russische aanvallen, die op het oogenblik tot over de Roemeensche grens worden ondernomen, luidde het antwoord: Roemenië is in Europa een onlosma kelijk bestanddeel. De bedreiging van uw grenzen richt zich niet slechts tegen Roemenië alleen, doch tegen alle ver bonden Europeesche volken. Aan den Dnjestr wordt Europa evenzeer verde digd als op welke andere plaats van ons continent dan ook. Wanneer de vijand thans geruchten rondstrooit, die het Roemeensche volk willen wijsma ken, dat de Duitsche leiding strategisch overweegt Roemenië op te geven, dan kunnen wij daarover slechts lachen. Wij kunnen even goed Berlijn opgeven. U weet, dat wij Berlijn voor de zwaarste Anglo-Amerikaansche luchtaanvallen niet hebben opgegeven, doch verbitterd en met gioot succes verdedigen. Net 'zoo zullen wij Roemenië verdedigen. Onze volken hebben reeds in menig ge vecht hun bloed gemeenschappelijk ver goten. Zij zijn door den jongsten storm loop der bolsjewieken nog nauwer aan eengesloten en de Duitsch-Roemeensche wapenbroederschap toont thans haar grootste beteekenis. Weest u ervan overtuigd, dat de Duit sche soldaat Roemeenschen grond juist zoo zal verdedigen als zijn vaderland- schen bodem. De Führer en maarschalk Antonescu kennen het gevaar precies. Zij zien het zonder vrees onder oogen en zullen met hun legers strijden, tot Roemenië definitief bevrijd en den bol sjewieken het Balkangebied eens en vooral versperd is.” VERPLAATSING COMMISSARIAAT VOOR NIET-COMMERC1EELE EENIGINGEN De commissaris niet-commercieele vereenigingen stichtingen brengt ter algemeene kennis, dat zijn kantoren zijn verplaatst naar Dieren (Spankeren), Zutphenschestraat- weg 13, telefoon 4241. Te ’s-Gravenhage, Amaliastraat 13, blijft de hoofdinspectie gevestigd. De telefoon aldaar blijft on veranderd 183570. interlocaal letter F. als onderstand aan hun ouders, kunnen het echter ook bijv, op een eigen bank rekening gestort krijgen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle gevalten toegestaan. In plaats van deze bijdrage in het on derhoud wordt voor zoover de vrijwilli ger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voor zien. kostwinnersvergoeding uitgekeerd en wel bij één ouder tot f 70.per maand, bij beide ouders tót 115per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. Buiten de bovengenoemde gezins- en andere uitkeeringen ontvangt de vrijwil liger zijn soldij, vrije voeding, kleeding enz. Alle verdere inlichtingen zijn verkrijg baar en aanmeldingen kunnen geschieden bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, den Haag en Neben- stelle Amsterdam, Dam 4Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25 Nebenstelle Groningen, Heerenstraat 46Nebenstelle Enschede, Hengeloschestraat 30 Neben- stelle Alkmaar, Langestraat 56. alwaar voor de eerstdaags te houden keuringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zü, die om bijzondere reden in Nederland moeten blijven, dienst kun nen nemen bij het SS Wachtbatailion Amersfoort, of bij den Landstorm Nederland, waarvoor alle bovenge noemde uitkeeringen, levensmiddelen toeslag en alle andere voordeelen even eens gelden Zij die tusschen den leeftijd van 18 35 jaar zijn en aanmeldmgsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich even eens aan bovengenoemde adressen per soonlijk of schriftelijk aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bo vengenoemde onderdeden vrijgesteld van den arbeidsinzet. Officier in de Waffen-SS kan leder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. INBRAAK s Door verbreking van een ruit heeft men zich toegang verschaft tot een liftenfabriek in de Jacobastraat. Meegenomen werden 50, 2 schrijfma chines. 2 overalls, een klok en een acte- tasch Een oorlogscorrespondent meldt om trent den eersten Anglo-Amerikaanschen terreuraanval op de Hongaarsche hoofd stad op Maandagochtend Alle bommen werpers stuurden op de binnenstad aan, doch besloten ongetwijfeld wegens den sterken afweer door de luchtdoelartil- lerie hun bommenlast in een ander deel der stad uit te gooien Zij kozen daar toe een wijk waarin zich hoofdzakelijk arbeiderswoningen en ziekenhuizen be vinden Men zag verscheidene bommen werpers duidelijk branden of met lange rookslierten verdwijnen Deze zullen wel niet ver gekomen zijn. In de getroffen stadswijk zag het er niet anders uit dan na terreuraanvallen op Duitsche steden: ineengestorte woon huizen, brandende daken, gesprongen ven sterruiten, kalkstof, bijtende rookwolken. De hulpverleening is in vollen gang. Nergens een teeken van paniek of apa thie. overal krachtig aanpakken. Auto’s met het roode kruis zijn overal ter plaatse. Door een poort, waarboven in het Hongaarsch „Hospitaal” staat, be treden wij het ziekenhuiscomplex, waar de Anglo-Amerikanen bijzonder huishiel den. Wij zien vernielde muren, door steenen verpletterde bedden, vernielde operatiekamers en de door voltreffers verniel^ kapel van het ziekenhuis, waar voor een arts met verbonden hoofd de opruimingswerkzaamheden regelt. In de kens gehulde zieken wachten tot zij naar noodverblijven zullen worden overge bracht. Aflevering ook na dien datum De brandstoffenbon „23BV” van de bon kaart „T 116”, de bonnen „KF 11" tot en met „KF 18” van de bonkaart ,,U 115” en de bonnen „brandstoffen een eenheid periode 10”, die recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, zijn slechts geldig tot en met 14 April 1944; de geldigheidsduur dezer bonnen wordt dus met 16 dagen ingekort. Voorts is bepaald, dat de oude modellen van de rantsoenbon- nen voor brandstoffen, namelijk de grijs groene rantsoenbon met opdruk „brand stoffen een eenheid” en de grijze rantsoen bon met horizontalen witten balk en op druk „brandstoffen een eenheid” even eens slechts tot en met 14 April a.s. geldig zullen zijn. De rantsoenbon. welke daaren tegen voorloopig onbeperkt geldig blijft, is de groengekleurde bon met opdruk „73 IE brandstoffen”. De geldigheidsduur van de toewijzingen, welke zijn uitgereikt aan de grootere huisbrandverbruikers in de groe pen b. c. en d. wordt eveneens terugge bracht tot en met 14 April 1944, ook al staat op deze toewijzingen vermeld dat zij tot een na 14 April 1944 gelegen datum geldig zijn. Alle betrokken verbruikers dienen daarom de nog in hun bezit zijnde of nog vóór dien datum te ontvangen bon nen of toewijzingen vóór 15 April 1944 aan hun leverancier af te geven. De leveran cier is in dat geval verplicht hierop even tueel ook na 14 April 1944 te leveren. I Voor kinderen van 4 tof en met 13 jaar wordt wederom 500 gram sinaasappelen beschikbaar gesteld. Men moet hiertoe bon Reserve C 28 vóór of op 12 April a.s. bij zijn groentehandelaar inleveren. De afle vering der sinaasappelen zal zoo spoedig mogelijk g^chieden VRIJDAG 7 APRIL Zeiss-Planetarium Voordracht over „De Lentesterren- hemel”. 15.45 en 20 u. Luth, kerk. Passie-concert m.m.v. Maria Struycken- v. d. Adel, sopraan, Willem Ravelli, bas, A. G. Venderbos, orgel en een kna penkoor. 16 u Stadsschouwburg. Lie- derenavónd Karl Schmitt-Walter, a. d. vleugel Wilh. Franzen. 19 u. Dili- gentia. „Kindervariété”. 14.30 u. Scala. „De bovennatuurlijke zoon". 19.30 uur. Op Goeden Vrijdag, Zaterdag a.s., en Tweeden Paaschdag vindt géén uitreiking van distributiebescheiden plaats. Bij de Waffen SS, SS Wachtbatailion en Landstorm Nederland Het SS Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, den Haag, deelt mede De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieleden van vrijwilligers bij bovengenoemde formaties zijn belangrijk verhoogd. Aan echtgenooten van gehuwden, die een inkomen hebben tot een bedrag van 200 per maand, wordt voor onderhoud 80 per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar 28 per maand. Verder vergoeding van huishuur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv, drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt echtgenoote p. mnd. 80. 3 kind, 28 p m f 84 huur gescnat p. m. f 25.—of evt. hooger Per maand 189. Bovendien worden de verzekeringen vergoed voor het volle te betalen premie bedrag. De uit te keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan Ij maal de vroegere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitenshuis verblijvend wordt een vergoeding ver strekt van 42.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is, wordt een uitkeering verstrekt van 35.— per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen toeslag, kolentoeslag, enz. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor fa- milie-onderhoud uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uit keering worden toegestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Ongehuwden kunnen ontvangen (even tueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bèdrage van 45. per maand, indien geen andere uitkee ring plaats vindt. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vrijelijk beschik ken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen zooals in het voornemen lag, van den vijand los. Zij sloegen hier alsmede tus- schen Dnjestr en Proeth Sovjet-Russische aanvallen af. De in het gebied van Tsjernowitz ten Noorden van den Dnjestr strijdende Duitsche gevechtsgroep won in den aan val ondanks verbeten vijandelijken tegen stand verder terrein en weerde hevige aanvallen der Sovjets af. In den sector StanislauTarnopol alsmede in het ge bied ten Zuiden van Brody werden door onze voortgang makende aanvallen Sov- jetstrijdkrachten uiteen geslagen. Vijan delijke tegenaanvallen mislukten. Het garnizoen van Tarnopol handhaafde zich tegen nieuwe door artillerie en slag- vliegtuigen ondersteunde aanvallen der bolsjewieken. Het sedert 17 Maart ingesloten garnizoen van de stad Kowel heeft onder bevel van den SS-Gruppenführer en luit.-generaal der Waffen-SS Gille tegenover den weken, langen stormloop van zeer overmachtige vijandelijke strijdkrachten met weerga, looze dapperheid stand gehouden Forma ties van het leger en van de Waffen-SS hebben onder het opperbevel van Gene- raloberst Weiss en onder bevel van de generaals der infanterie Hossbach en Mattenklott na dagenlange harde aanvals. gevechten door de Pripjetmoerassen on der buitengewone terreinmoeilijkheden den vijandelijken ring rond Kowel ver broken en aldus hun kameraden uit de omsingeling bevrijd. Formaties der luchtmacht, waaronder ook lastzeilvliegtuigen, ravitailleerden, ondanks den zwaarsten vijandelijken af weer, de verdedigers der stad en maak ten daardoor hun standvastig volharden mogelijk. Ten Zuidoosten van Ostrof en ten Zuiden van Pleskau handhaafden onze troepen hun stellingen tegen de voort durende doorbraakpogingen der bolsje wieken en zij schoten 48 vijandelijke pantserwagens stuk. Nieuwe gereed staande troepen van den vijand werden door artillerie en granaatwerperbatte- rijen uiteengeslagen. In den tijd van 3 tot 5 April verloren de Sovjets in lucht gevechten en door luchtdoelartillerie 117 vliegtuigen. In Italië stoottroepactie bracht Tijdens den aanval overdag van Ame- rikaansche bommenwerpers in het ge bied van Ploesti brachten Duitsche en Roemeensche luchtverdedigingsstrijd- krachten 53 viermotorige vliegtuigen ten val. Aldus werd op zijn minst een derde deel van de aanvallende vijandelijke for matie vernietigd. Boven het gebied van het Duitsche Rijk werden gisteren onder moeilijke omstandigheden voor den afweer 10 vij andelijke jachtvliegtuigen neergescho ten. (Goede Vrijdag.) Ned. Prof. Bond L. Voorh. 15, 20 u. ds. Junod (H.A.). Rem. Gem., 19 u Kieijn (H.A.) Doopsgez. Gem. 1 ds. Meihuizen (H.A.) Luth. Gem.. ds. Grottendieck (H.A.) Ver. „Maarten Luther” Haverschmidtstraat 57, 19 u. dr. Riemers A’dam Waalsche Kerk, 19 u. ds. Michelin Moreau (St. Cêne). Duit sche Kerk, 10 30 u. Pfarrer Kaetzke (Abendm.). Kloosterkerk 10 u. ds. Kwint; 11 u. en 16 u. H.A. Kerk 3e v. d. Boschstrart 16 ds. Trouw (H.A.) en 18 u. ds. Kruyt (H.A.). Geref. kerk in H.V., aula L. v. M. 57 19.30 u. ds Hasper (H.A.) Chr. Ger. Gem. Snoekstraat, 19.30 u ds. Nieuwenhuyze. Pomonapl. 19 u. ds. de Jong. Linnaeusstraat. 20 u. ds. Croes Geref. Gem., Oude Boom- gaardstr. 43 19 u. ds. Honkoop. Vrije Evang Gem.. Z.W. Buitensingen 112114, 19.30 ds. Verheij De Chr. Gem. (Bew. t. relig. Vern.) Gr. Hertoginnelaan 4, 10 u Menschenwijdingsd. Chr Gem. Eliëzer Beeklaan 298, 19.30 u. H.A Bapt. Gem.. v. Dijckstraat 149, 19.30 u. ds. Doornkamp (H.A.) Bapt. Gem., Z. Binnensingel 10, 19,30 u. ds. de Jong (H.A.) Herst. Apost Zending Gem., Willemstraat 69 10 en 18 u. dienst. Oud-Ger. Gem.. Scheveningen geb. Elim, 19.30 u. ds Hennephof Vrijz. Chr., Galerij L v. M 19.30 u. u dhr le Cointre. Russische kerk. Obrechtstraat 9 15 u. Vespers m uitdr. der Epit en 19 u Met- 1 ten m begr. der Epit. Oud Bapt. Gem., 1 Boylestraat 51, 19.30 u. H.A. Chr. Gem Veenkade 48. 19.30 u. H.A. Loosduinen. N.H Kerk, 19. u. ds. Ve- nema. Betlfblkerk 19 u dr. Lekkerker_ ker (H.A.) Geref. kerk. 19.30 u. ds. Smelik Leyenburg. 19.30 ds. Wiersin- ga Ver. v. Vrijz. Godsd. Herv., 18.30 u dr van Iterson, Oegstgeest. Wassenaar. N.H Kerk 10.30 u (Lit. d.) en 19 u. (H.A.) ds. Bonders. Kie- vitkerk. 19.30 u. ds ten Kate. Ned. Prot. Bond, 19 u. mej. dr. Herfst (HA.) Rijswijk. N.H. Kerk 10 u. (bev. lidm.) en 19 u. (H.A.) ds. van der Veen Geb. Chr Bel. Oranjelaan 26 19 u. ds. Wille- kes Voorburg. Oude kerk 10 u. ds. Hoekert en 18 u. ds. Roodenburg (H.A.). Noor- derkerk. 10 u. en 19 u ds. Karres (H A.) Geref Kerk 19 u. ds mr de Vries. Ver v Vrijz. Godsd.. Fransche gem., 10.30 u. ds. Pijpers (H.A). Leidschendam. Ned. Herv Kerk 19 uur ds. Vermet. Geref. Kerk, 19.30 u. ds. Rietveld. ZATERDAG 8 APRIL Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant". Kitidervoordra.cht over „Een reis naar de planeten”. 14 u. Voordracht over „De Lentesterrenhemel” 15.45 en 20 u. Stadsschouwburg. „Mit meinen Augen” 19 u. Princesse-Schouwburg „Freu- leken”. 19.15 u. Geb, v. K. ten W- Boyd Bachman. 19.30 u. Diligentia. Kindervariété. 14.30 u. Pianovoor- dracht Bé Gerris. 19 30 u. Capitol. ..Kermis in Luilekkerland”. 14.30 u. Scala. „De bovennatuurlijke zoon”. 19.30 uur. Interview met von Ribbentrop De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, heeft gisteren den Berlijnschen vertegenwoordiger van het Roemeensche persbureau Rador een interview toegestaan en dezen eenige vragen beantwoord, die voor Duitsch- land en Roemenië van gemeenschappe lijk belang zijn. Het persbureau publiceert o.a. het volgende: De eerste vraag luidde: Wat is naar uw meening, excellentie, het doel der jongste Sovjet-Russische verklaringen aan Roemenië, waarin beweerd wordt, dat de in dat land binnengedrongen Sovjettroepen zuiver militaire doelen voor oogen hebben, en dat de Sovjet- Unie geen wijziging beoogt van de orde in Roemenië en ook geen aanspraak maakt op een deel van het Roemeen sche grondgebied?” „De verklaring van Molotof beteekent voor eiken kenner van in de laatste 25 jaren allesbehalve een verrassing. De politieke truc is steeds een deel van de Sovjet-Russische oor logvoering geweest, wanneer hun mili taire krachtsontplooiing het hoogtepunt heeft overschreden. Naar onze meening is de ware reden voor deze huidige tactiek de wensch van Moskou den veldtocht na de ver schrikkelijke offers der laatste jaren met zoo gering mogelijke verdere ver liezen tot een einde te brengen. Van daar de poging Finland door schijnbaar gematigde eischen uit den oorlog te bluffen, d.w.z. men wil het in een val lokken, om het daarna te worgen. Van daar het dingen naar Boelgarije, de dreigementen aan Hongarije en thans de verlokkingen voor Roemenië. Ik geloof echter, dat elke Roemeen weet, wat hij aan dergelijke verzeke ringen heeft. Het lot van uw landgenoo- ten in Bessarabië en in de Boekowma eenige jaren geleden is voor alle Roe menen een vreeselijke les geweest, want de bolsjewistische methode blijft steeds dezelfde: Eerst een plechtige toezegging van vrijheid en onafhanke- RESIDENTIEORKEST Het tweede ge deelte van dit vijfde abonnementscon cert der serie B, bracht een herhaling van het ook reeds op een der volkscon certen uitgevoerde jeugdwerk „l’Enfant prodigue” (De verloren zoon) van Claude Debussy, waarmee de latere grootmeester van het Fransche muzikale impressionisme in 1884 op 22-jarigen leeftijd den grand prix de Rome be haalde. Yvon Baarspul, die ook dit con cert leidde, had blijkbaar bij de voorbe reiding gestreefd naar nog zuiverder detailafwerking en coloristische verfij ning. Ook naar den geest was deze tweede uitvoering op nog hooger plan komen te staan. Atie Brederode, Louis van Tulder en Frits Braun vervulden opnieuw hun belangrijke vocale taak. In hun soli en ensemblezang hebben zij wederom veel te genieten gegeven. De Zangeres had zich in den aanvang een verstandige reserve opgelegd, die de climax in het z.g. „Air de Lia” des te schooner deed uitkomen. Voorafgegaan was in het gedeelte vóór de pauze ter inleiding de tragische ouverture van Brahms, waarvan Baarspul het diepern stige karakter en de uiterst „herbe Stim- mung” in zijn weergave sterk tot den hoorder heeft doen spreken De violoncellist Tibor speelde vervolgens het uit laatste levensjaren dateerende violoncel- concert op. 129 in a kl t., waaraan hij in nauw sluitende samenwerking met het orkest door zijn fraaie cantilene en zijn souverein meesterschap over de vooral in de finale hoog opgestapelde technische moeilijkheden bijzonder relief De nieuwbenoemde voorzitter van den Raad van Arbeid te ’s-Gravenhage de heer H. Froonhof is gisteren geïnstal leerd in de raadzaal aan de Javastraat. Als oudste lid van den Raad van Arbeid verklaarde de heer H Schoppert den nieuwen voorzitter geïnstalleerd met en kele woorden van welkom en gelukwensch. De heer van Ravenswaay wees als ge machtigde vs«n den Leider voor Sociale Zaken erop, dat bij den heer Froonhof steeds de drang heeft bestaan zich aan de sociale verzekering waaruit hij is voort gekcmen te wijden Spr schetste vervolgens het KaraKter der Raden van Arbeid, waaraan alleen personen die gevoel hebben voor het volk en voor de volksche gedachte, nieuwe kleur en nieuw leven kunnen bezorgen Tot dezulken behoort de heer Froonhof. wetende dat daarom de koers dien>t te worden gevolgd welke door den Leider is aangegeven De heer Froonhof hield rede. Wij streven aldus spr., naar arbeids vreugde en dat moet ook het doel van de instelling der Raden van Arbeid zijn wier 25-jarig bestaan in 1944 zal worden her dacht. Het is. ontsproten aan de gedachte van Talma een overheidsinstelling, die sociale verzekering bedrijft. Talma heeft echter niet bereikt, wat hij op het oog had. Het is een topzwaar instituut geworden, dat mef den ouderdom in plaats van met de jeugd is begonnen. Het contröle-appa- raat van de Raden van Arbeid behoeft eveneens herziening. Gelukkig heeft de Rijksverzekeringsbank te kennen gegeven dat zij soepeler in haar beslissingen zal worden. Spr. gaf hierna eenige cijfers van den Raad van Arbeid te ’s-Graven hage. Met den wensch, het zijne er toe te mogen bijdragen, dat het doel dezer sociale verzekering voor 100 pCt. wordt bereikt, eindigde de nieuwe voorzitter zijn rede. Tenslotte werden nog hartelijke toespra ken gehouden door de heeren J. Vink Hz., voorzitter van den Raad van Arbeid te Rotterdam, en van der Weyde. burge meester van Velsen. In het gebied van Ploesti werden 53 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten GASTVRIJHEID MISBRUIKT: Een woonster van de Fisherstraat had welwillendheid voor één nacht onderdak te verleenen aan de 20-jarige strijkster J. P. H.. die mededeelde nergens slaap gelegenheid te kunnen krijgen. Toen zij den volgenden ochtend vertrok, miste de vriendelijke vrouw 3 distributiekaarten; deze had het strijkstertje maar en pas sant meegenomen. Op het Spui kon zij worden gearresteerd. J. OCHSENDORF SR. t: Hier ter stede is overleden de heer J. Ochsendorf sr., oud adjunct-directeur van het Gem. Gas bedrijf. De begrafenis vindt Zaterdag om 1 uur op Oud Eik en Duinen plaats. BEVALLEN: O. A. F. J. Fikkers geb. gravin van Limburg Stirum, z MB. A van der Knaap geb. Nadorp z. M. van Loenhout geb. Zemke, d. G. Rijp- stra geb Stork d. G. F. Hoppenbrou wer geb. Leenart. z N. C. G de Haas geb Hansbergen z M C Spaans geb. de Brabander, z. A. M. Vergroesen geb Zoutenbier d. J. E. Hoos geb. Viveen. d. H. M Ivens geb. de Koning, d. H A Pronk geb. Collette, d. D de Graaf geb. van Cranenbroeck. d, E. H. Zoons geb. van Kesteren z T. C. F. Haak geb. Bosschaart, z T. Furnée geb de Wilde, z. J W. A de Bruin geb. van Wijk d. Z. van der Burgh geb Sloot, d C. Massier geb. Treffers z. R van Londen geb van Noort z A J. van Lierop geb. Reeu- wijk z. S A. Leddterhof geb. Schilper- oort. z A P. Delsman geb. van Om bergen. z. W C. van Os geb Klein herenbrink. z HM. Burwick geb. Flock, d J. H. Hazejager geb. Bagger man, z A. J. W. van der Does geb. Oosterling, d H. J. Jansen geb Hout zager. d. OVERLEDEN: F. Ph. Seitzinger man van H C. J. Verwerda, 77 j. J. C. Krul, weduwe van J Boon, 79 j. J. Duindam, zoon 2 j. A Duindam, dochter, 5 j. R. J. Zorge man van A. Fabriek, 63 j. C. Wolfert man van C. Ch. Koole, 60 j, A. Punt, weduwe van J Tromp. 88 j. E. Arp man van M. Korevaar. 75 j. M W H Kolvers weduwe van J Loh man, 64 j. G. Engelen vrouw van Th, Raaphorst 30 j. W Ch. Imthorn man van J. A. Duindam, 31 j. A. P. de Groot, zoon, 4 j J. Terlouw, weduwn, van A. Bos, 78 j. C. Schaap, weduwn. van W de Niet. 84 j. J. van den Boo gaard vrouw van G. van Dijl. 25 j. J. C. van Drunick. man van A. M C. de Roo 50 1.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1