ONZE GROENTEVOORZIENING si c o fc 1 No. 18765. familie- aan van T944. Verhooging uitkeering leden Zware gevechten ten N. van Odessa PASCHEN vrijwilligers Zaterdag 8 April. •tl Landwacht Nederland VERDUISTEREN Verduister met zorg! Het is uw eigen belang .4 Sovjetaanvalien tusschen Dnjestr en Proeth afgeweerd De toestand aan het Oostfront I I /Jgl COURANT HAAGSCHE Nieuwe actie op de Krim UITSCHE W EERM A CHTBERICHTEN vijandelijke van I I A pen nacht op plaatsen in Noord- en West- Duitschland. Heden: van 20.30 uur tot 7 uur. Van 9 t.m. 15 April: van 20.456.45 uur Maan: 8 April onder 7.27 u„ op 20.04 u. V.M.; 9 April onder 7.45 u., op 21.14 u.; 10 April onder 8.06 u., op 22.24 .u De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere reden in Nederland moeten bljjven, dienst kun nen nemen bij het SS Wachtbatailion Amersfoort, of bij den Landstorm Nederland, waarvoor alle bovenge noemde uitkeeringen, levensmiddelen toeslag en alle andere voordeelen even eens gelden. De „Haagsche Courant” zal a.s. Maan dag, Tweeden Paaschdag, niet ver schijnen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd me; „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl." 3-15. Fr p. p. met Modebl ƒ4.20, z Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz nr 5 c., £r. p. p. 10 c Geldigheidsduur rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes Zooals reeds is bekend gemaakt, rei ken de distributiediensten sedert 20 Maart j.l. rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes uit, welke voorzien zijn van den opdruk „8-7-’44”. Van 20 Maart j.l. af worden geen rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes met opdruk „15-4-’44” meer afgegeven, al blijven de thans in omloop zijnde met dien opdruk geldig tot 15 April a.s. Na dien datum zijn deze bonnen evenwel on herroepelijk ongeldig en mogen zij onder geen voorwaarde meer door detaillisten enz. worden aangenomen. Noch de distrj- butiediensten noch het centraal distribu tiekantoor zullen in eenig geval tot ver goeding van verloopen rantsoenbonnen overgaan. Brieven aan distributiediensten of aan het centraal distributiekantoor over dit onderwerp zullen niet worden beantwoord Op een vliegveld in het Oostbn wordt zwaar luchtaf weergeschut in den grooten romp van een „Gigant” geladen. (P.K. Winners-We-C.N.F.) scheidene divisies infanterie, gesteund door talrijke tanks en sterke formaties slagvliegers. Zij stortten na zware en wis selvallige gevechten ineen. 62 Tanks wer den vernietigd. De opheffing van kleine, plaatselijke penetraties is aan den gang. Aan het front van de Narwa heeft de aanval van onze troepen tegenover ver beten vijandelijken tegenstand goede vor deringen gemaakt. Aan de Italiaansche fronten hebben onze stoottroepen den vijand zware, bloe dige verliezen toegebracht. Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten hebben boven het Italiaansche gebied 17 vijande- lijfce vliegtuigen neergeschoten. Op de Egeïsche Zee heeft een beveiligingsvaar- tuig een vijandelijk motorzeilschip in den grond geboord. liger zijn soldij, vrije voeding, kleeding enz. Alle verdere inlichtingen zijn verkrijg baar en aanmeldingen kunnen geschieden bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, den Haag en Neben- stelle Amsterdam. Dam 4 Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25 Nebenstelle Groningen. Heerenstraat 46 Nebenstelle Enschede. Hengeloschestraat 30 Neben stelle Alkmaar, Langestraat 56, alwaar voor de eerstdaags te houden keuringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar zijn. den zwarten handel, begrijpelijk overi gens, daar het publiek met de moeilijk heden in den tuinbouw niet of onvol doende op de hoogte is. Een van die moeilijkheden schuilt in het nijpend gebrek aan kunstmest. In 1942 ontvingen de tuinders nog honderd procent van de benoodigde kunstmest, in het daarop volgende jaar liep dit percen tage terug tot tachtig procent en dit jaar zelfs tot vijftig procentDaarbij dient nog rekening te worden gehouden met het feit, dat door de vermindering van den veestapel de hoeveelheid natuurlijke mest naar evenredigheid is verkleind. Het ligt voor de hand, dat de kwaliteit van de gewassen door de verminderde bemesting heeft geleden. De tuinders hebben nu getracht door bebouwing van een grooter areaal de kwantiteit van het product althans op peil te houden. Zij stietten daarbij echter op een nieuwe moeilijkheid, namelijk gebrek aan perso neel. Door de tewerkstelling in het bui tenland hebben de tuinders een groot aantal arbeiders moeten afstaan, hetgeen voor den tuinbouw des te nadeeliger is, omdat daar, in tegenstelling met den landbouw, bijna al het werk met de hand moet worden gedaan. Alleen de begieting geschiedt machinaal. Zoodoende komt het thans meermalen voor, dat een tuinder geen personeel meer heeft. Het ligt voor de hand, dat onder deze omstandigheden de betrokkenen naar een uitweg hebben gezocht en dezen meenen te hebben gevonden door als hoofdpro ducten die gewassen te teelen, die door de prijszetting het grootst mogelijke voor deel bieden en zoo weinig mogelijk arbeid vragen. Deze producten zijn sla, spinazie, andijvie, tomaten, raapstelen en radijs. Door dezen gang van zaken is er een eenzijdige groenteteelt ontstaan, waarmee het publiek uiteraard niet is gebaat. Andere groenten, zooals spruit- kool, bloemkool en witlof, die voor den tuinder veel bewerkelijker zijn, worden in veel mindere mate verbouwd en een deel verdwijnt nog in den zwarten han del, zoodat de consumptie tot een betrek kelijk kleinen kring beperkt blijft. Dan is er verder nog de kwestie van het transport. Vroeger kon men over zooveel schepen en auto’s beschikken, als men wenschte. Tegenwoordig zijn deze middelen van vervoer slechts karig toe gemeten. ’Vat de veiling Poeldijk betreft, waarbij wij als Hagenaars natuurlijk het grootste belang hebben, kan gelukkig worden gezegd, dat ondanks de oorlogs omstandigheden het Westland nog over vrij goede verbindingen kan beschikken, althans naar de voornaamste centra. Wat nu den zwarten handel betreft, inderdaad is er zoowel onder de tuin ders en grossiers als onder de klein handelaren een zeker niet geringe ca- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 April. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend Op de Krirr. zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken aan het bruggenhoofd van Siwasj en op de landengte van Pere kop mislukt. Het in de afweergevechten van den laatsten tijd menigmaal beproef de Roemeensche regiment infanterie no. 33 heeft den doorgedrongen vijand in ter stond ondernomen tegenaanval na harde gevechten teruggeworpen. Ten Noorden van Odessa zijn zware ge vechten met de verder aanvallende bols jewieken aan den gang. Ten Oosten van den Beneden-Dnjesfrr en tusschen Dnjestr en Proeth zijn bolsjewistische aanvallen door Duitsche en Roemeensche troepen afgeweerd en door eigen tegenstooten vijandelijke groepen strijdkrachten uit eengeslagen. Tusschen Tsjernowitz en Tarnopol heb ben de aanvallen van formaties van het leger en de Waffen-S.S. ook gisteren on danks zeer groote terreinmoeilijkheden goede vorderingen gemaakt. De verdedi gers van Tarnopol sloegen in den afge- loopen nacht herhaalde krachtige aan vallen der bolsjewieken af. In het gebied ten Zuiden en Noorden van Brody hebben onze troepen op ver scheidene plaatsen de bolsjewieken terug geworpen en terugstroomende vijandelijke colonnes uiteengedreven. Tegenaanvallen der bolsjewieken mislukten. Bij Kowel is het tot verbitterde plaat selijke gevechten gekomen. Ten Noorden van de stad zijn herhaalde vijandelijke aanvallen ineengestort Sterke eskaders gevechtsvliegers heb ben in den afgeloopen nacht een zwaren aanval ondernomen op het vijandelijke ravitailleeringscentrum Kief. Zware ont ploffingen en uitgebreide branden werden waargenomen in de doelgebieden. Ten Zuidopsten van Ostrof en ten Zui den van Pleskau hebben de bolsjewieken hun doorbraakpogingen hervat met ver- Uit het Weermachtbericht van 6 April 1944: „Het sedert 17 Maart ingesloten gar nizoen van de stad Kowel, heeft, onder bevel van de SS-Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen-SS G i 11 e, tegenover den wekenlangen stormloop met overmachtige vyande- lijke strijdkrachten met weergalooze dapperheid standgehouden. Formaties van het leger en van de Waffen-SS hebben, onder het opperbevel van Generaloberst Weiss en onder bevel van de generaals der infanterie Hoss- bach en Mattenklott, na dagenlange harde aanvalsgevechten door de Pripjetmoerassen, onder buitengewone terreinmoeilijkheden den vijandelijken ring om Kowel verbroken en aldus hun kameraden uit de omsingeling bevrijd.” Ook hier strijden Nederlanders nasiM hun Duitsche kameraden voor eea nieuw Europa. Waar blijft uw daadT Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS. Alle inlichtingen SS-Ersatzkommand» Niederlande, den Haag, Korte Vijver berg 5 of aan de Nebenstellen: Am sterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange straat 56; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; Heer len, Saroleastraat 25. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro Noi 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038 N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel 330263Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 77244A. O Paaschmorgen morgen van leven en hernieuwde kracht! In een wereld, overspannen en voort gejaagd, gepijnigd en geteisterd, in een wereld van haat en strijd, van kommer en ellende, maar ook, al klinkt het als een ongerijmdheid in een wereld van idealen, van geloof en van liefde, in een wereld van mededongen en barmhartigheid breekt morgen de Paaschzondag aan, de wondere dag der schoone Paaschbelofte, stralend over elk doorstreden leven, het Eeuwige in den tijd, de heilige belofte: Gods vrede na het lijden! Dat het hart, de ziel van niet één onzer gesloten moge blijven voor dit heerlijke Paaschevangelie, dat als een morgenrood oplicht in deze don kere menschenwereld. Paaschmorgen, Paaschvuren en Paaschliederen. Een nieuwe lente en een nieuwe overwinning op de machten der duisternis. Liefde, geboren in het diepst van het hart, die uitbreekt naar buiten en jubelt van hoog geluk. Ver jonging en verlevendiging na droefheid en strijd; opgewektheid na lusteloos heid, leven na dood, opstanding na ver nietiging, dat is het machtige Paasch evangelie, de blijde belofte van troost en opbeuring aan wie vermoeid zijn en in smart. Bij verschillende volken leeft het ge loof, dat de zon ’s nachts trekt door het rijk van den dood. Iedere ochtend is dan de opstanding van de zon uit de gebieden der duisternis. Wij weten, dat die opstanding slechts schijnbaar is. Zij straalt in ongebroken kracht, doch onze aarde belemmerde ons haar zóó te zien en dompelde ons tijdelijk in diepe duis ternis. Bij verschillende menschen leeft het geloof, dat Jezus Christus op den Goeden Vrijdag in het rijk van den dood is ondergegaan. De Paaschochtend was dan zijn opstanding uit de gebieden der duisternis. Wij weten, dat die op standing slechts schijnbaar is, want al wat uit God is geboren, overwint de wereld. Hij leeft in ongebroken kracht, doch onze aarde belemmert ons telkens opnieuw Hem zóó te zien. Wanneer het zich dan opnieuw aan ons openbaart, vliegtuigen richtten zich in den afgeloo- ervaren wij dit als een zonsopgang na duisteren nacht, als een opstanding uit den dood. In werkelijkheid echter is niet het eeuwige, maar zijn wij zelf ondergegaan in de duisternis van den nacht en het beseffen van de opstan ding is óns ontwaken. Zoo mogen wij dan ontwaken op dezen Paaschmorgen met een machtig gevoel van levenslust en levensmoed en van hernieuwde kracht, die vermoeide menschenharten bezielt en vrede brengt met de nooden en angsten van ’t leven. Herinnert men zich Strindberg’s „Paaschspel” nog met het sensitieve figuurtje van het dochtertje des huizes, dat in het zwaarmoedige gezin de zachte stem van deemoed, liefde en eenheid met de ontwakende natuur doet hooren? Zij verkondi6t in een zorgelijKe wereid van trieste werkelijkheid de genade van het leed en het licht van de opstanding. Zoo naakt Paaschmorgen, de morgen waarop het Woord nieuwe beteekenis krijgt. Op dezen heiligen Zondagmor gen breke in herwonnen licht en in hervonden vreugde na den doodssnik op Golgotha, die den hemel verduis terde, een nieuwe lente van ons leven aan. Aangezien reeds is gebleken, dat on bevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, z. g. n. in ver band met de Landwacht, wijs ik er nog maals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitimceren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei op zicht verplicht gevolg te geven aan be velen van personen, die zich als Land- wachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel, men wordt ver zocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoegde Landwachtinstanties te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland Voorjaar op het land. Links: Het veulen voor het eerst in de wei. Rechts De dochter van den boer brengt moe der en kind een bakje haver. (C.N.F-Stevens) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 7 April. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In het gebied ten Noorden van Odessa alsmede tusschen Dnjestr en Proeth vie len de Sovjets zonder succes aan. Door tegenaanvallen van Duitsche en Roemeen sche troepen werden in zware gevecnten vijandelijke gevechtsgroepen uiteengesla gen en talrijke pantserwagens, stukken geschut en zware wapens vernietigd. Ten Noorden van Tsjernowitz won ook gisteren de aanval van onze divisies ver der terrein. In den sector Stanislau-Tar- nopol en ten Zuiden van Brody braken onze troepen in den aanval vijandelijken tegenstand en wierpen de bolsjewieken onder afweer van hevige tegenaanvallen verder terug Hier heeft zich luitenant Klippel. compagniescommandant bij een regiment grenadiers, door bijzondere dap perheid onderscheiden. Ten Noorden van Kowel mislukten vrij sterke aanvallen der bolsjewieken. Aan het Narwafront drongen onze troepen in krachtig versterkte vijandelijke stellingen binnen en sloegen zij tegenaanvallen der bolsjewieken af. In Italië vernielden eigen stoottroepen vijandelijke kazematten èn vernietigden zij een steunpunt van den vijand en zijn bezetting. De vijand leed groote bloedige verliezen en verloor een aantal gevange nen. Vuurovervallen van onze artillerie veroorzaakten in materiaalopslagplaatsen explosies en langdurige branden Batte rijen vèrdragend geschut namen het ha vengebied van Anzio en Nettuno overdag en des nachts met goed gevolg onder vuur. Het regiment luchtdoelartillerie 135 (MOT) heeft sedert het begin van de ge vechten in Italië zijn 500-ste vliegtuig neergeschoten Bewakingsvaartuigen der marine brach ten in de Golf van Genua een vijandelijke artillerie-motortorpedoboot tot zinken en beschadigden een andere zoo zwaar, dat te verwachten is, dat zij zal zijn gezonken. Tijdens aanvallen overdag van vijande lijke vliegtuigformaties- in het Zuidoost- Duitsche grensgebied werden 9 vliegtui gen omlaag gehaald. Bovendien verloor de vijand door onze luchtverdedigings- strijdkrachten boven het Italiaansche ge bied 6 vliegtuigen. Storingsaanvallen Gevoel van opluchting te Berlijn De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De stabiliseerende ontwikkeling in het Zuiden van het Oostfront houdt volgens het oordeel van bevoegde Duit sche kringen aan. De Duitschers ver dedigen zich met toenemend succes en ook hun tegenaanvallen hebben een ver loop, dat militaire kringen te Berlijn aanleiding geeft, de situatie met een zeker gevoel van opluchting te beoor- deelen. Weliswaar zijn de aanvallen der Sovjet-Russen vooral ten Zuidoosten van Balti nog hevig, doch zij konden door de aanzienlijk krachtiger geworden Duitsche verdediging worden opgevan gen. Slechts in het mondingsgebied van den Dnjestr hebben de gevechten nog een uitgesproken beweeglijk karakter. Het middelpunt van den strijd vormt de stad Odessa, die het doel vormt van 3 Sovjet-Russische colonnes, die uit het Noorden, Noordoosten en Oosten op deze havenstad aanrukken. De uit het Noorden komende colonne beweegt zich in de richting der beide hoofdspoor lijnen, die uit het Noordoosten en Noordwesten naar Odessa leiden en waarvan vooral de laatste, die Odessa met Tiraspol en Kisjinef verbindt, voor de ravitailleering der Duitsche troepen in het gebied van Odessa belangrijk ge acht moet worden, temeer daar de ver bindingswegen die den Duitschers langs de Zwarte Zeekust ter beschikking staan, door een moerassig en door tal van rivieren doorsneden gebied leiden. Ten Noorden van Jassy ondervinden de Sovjets bij hun pogingen verder Roemenië binnen te dringen, in toene mende mate den tegendruk der Duit sche en Roemeensche troepen, die zelfs eenig terrein hebben kunnen heroveren. Ten Noorden van Tsjernowitz zijn de Duitsche troepen, die zich nog in een kleine strook op den Noordelijken oever van den Dnjestr bevinden, in verbitter de gevechten gewikkeld met de Sovjet- Russen, die volgens de Duitsche berich ten weder eenigszins voorbarig geweest zijn met de aankondiging der vernieti ging dezer strijdkrachten. Deze hebben zich echter, naar te Berlijn verklaard wordt, ondanks het hardnekkige verzet der Sovjets, verder in Westelijke rich ting terug kunnen trekken. De Westelijke vleugel van het Zuide lijk front staat in het teeken van Duit sche tegenaanvallen, in den loop waar van op enkele puntea terrein kon wor den gewonnen, in het bijzonder op de flanken, in het Zuiden in het gebied tusschen Stanislau en Tarnopol, in het Noorden in het gebied van Kowel. Deze laatste stad, die door de Sovjet-Russen was ingesloten, is thans weder door de Duitschers ontzet. Bevoegde militaire kringen te Berlijn zijn geneigd, het grootste gevaar voor het Oostfront, dat zich nog tot voor kort, vooral in het Zuiden, zeer ernstig deed aanzien, thans als geweken te be schouwen. De reserves, die in het Zui den in den strijd zijn geworpen en die, naar men mag aannemen, wel in de eerste plaats zullen deelnemen aan de verdediging van Roemenië, met zijn voor de oorlogvoering zoo belangrijken olierijkdom, alsmede de organisatie van de Roemeensche en Hongaarsche verdedigingskrachten, hebben er in be langrijke mate toe bijgedragen, dat de Duitsche legerleiding voorloopig een zeker evenwicht tot stand heeft kunnen brengen in de wederzijdsche krachten. In dit verband waarschuwt men er te Berlijn voor, den strijd in het gebied van Odessa, waar de Duitschers zich al strijdende terugtrekken, als maatstaf te nemen voor de beoordeeling van de al- geheele situatie in het Zuiden. De be doeling is kennelijk op een nieuwe linie terug te trekken, waar men tegen ver dere bolsjewistische aanvallen hoopt stand te kunnen houden. Over het ge heel gezien, wordt echter de situatie in Duitsche commentaren zoo beoordeeld, dat thans een phase in den strijd ge leidelijk haar einde tegemoet gaat, een phase, welke door een groote krachts inspanning der Sovjet-Russen geken merkt werd en tot het prijsgeven van veel terrein genoopt heeft, doch niet de ineenstorting van het Zuidelijke Duit sche front gebracht heeft. In plaats van deze bijdrage in het on derhoud wordt voor zoover de vrijwilli ger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voor zien, kostwinnersvergoeding uitgekeerd en wel bij één ouder tot 70.per maand, bij beide ouders tot 115.per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend Buiten de bovengenoemde gezins- en andere uitkeeringen ontvangt de vrijwil- PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg1.) ƒ165, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0,19 Elke m.M m. 21 ct Halve oplaag halve pr. Reel. Ó.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0,57. Dienstaanb. /0.36. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. tegorie, die zich min of meer regelma tig aan den zwarten handel schuldig maakt. Wat de eerste categorie betreft dient in het oog te worden gehouden, dat de tuinders in de positie verkeeren, dat zij een schromelijk gebrek hebben aan grondstoffen, materialen en arbeids krachten. Neemt een tuinder zijn toe vlucht tot het koopen van materialen en grondstoffen bij den zwarten handel, dan heeft dat natuurlijk op de prijzen van zijn producten een nadeeligen in vloed. Deze omstandigheid brengt hem er dan in vele gevallen toe zijn gewas sen niet op de veiling te brengen, doch deze langs andere wegen, tegen hoogere prijzen, van de hand te doen, hetgeen uiteraard in strijd is met de bedoelin gen van de overheid. Zooals reeds gezegd, als straks de kasgroenten zijn uitgeput, zal overge schakeld moeten worden op den kon den grond. In normalen tijd werd de schaarschte, welke deze periode met zich medebrengt, opgevangen door den verkoop van groenten in conserven. Deze zijn er echter tengevolge van de blokkade niet meer; even min kurinen we, zooals vóór den oorlog, bloemkool en vooral andijvie uit Italië importeeren en verder gedroogd fruit uit Californië, ook geen rijst en peulvruchten, zoodat de vooruitzichten voor Mei en Juni niet bepaald opwek kend zijn. Het is in dit verband een gelukkig verschijnsel, dat het aantal volkstuintjes gaandeweg toeneemt. Op deze wijze wordt er nog heel wat groente verbouwd, die direct aan ons volk ten goede komt. Ook zijn er den laatsten tijd heel wat groote bedrijven, die bij boeren grond hebben gehuurd om daarop groente en aardappelen te teelen en tenslotte zijn er nog verschil lende gemeenten, die eveneens voor eigen rekening grond bij de^ boeren la ten bebouwen. Herhaaldelijk is reeds betoogd, dat, ook wat de levensmiddelenvoorziening betreft, wij in uiterst moeilijke omstan digheden verkeeren. De overheid doet wat zij kan om de lasten te verlichten. Wij hebben bezetting en export, die een deel van de productie vragen. Die ex port was er vroeger ook, maar de be hoefte aan groente is in dezen oorlogs tijd, door het wegvallen van andere le vensmiddelen, verdriedubbeld. Wij moe ten er daarom aan mede werken, dat het distributie-apparaat zoo goed moge lijk werkt, d.w.z. dat we er naar ver mogen voor zorgen, dat een ieder zijn rechtvaardig deel krijgt. Dit is e^n plicht, die op ons allen rust en dien moeten vervullen ter handhaving onze volkskracht. Na drie dagen en drie cacnten. Duitsche pantsergrena- diers rukken in het onoverzichtelijke boschrijke landschap tegen de steeds sterker naar het Zuiden druk uitoefenende bolsjewisten op. Met aanwending van al hun krachten slepen zij hun wapens en munitie door diepe sneeuw. Zij hielden drie dagen en drie nachten in hun sector stand. Nu worden zij afgelost en nemen zij rust in een kalm bosch- gedeelte. (P.K. VennemaniuH.H.-St.) Bij de Waffen SS, SS Wachtbatailion en Landstorm Nederland Zij, die tusschen Oen leeftijd van 18 35 jaar zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich even eens aan bovengenoemde adressen per soonlijk of schriftelijk aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bo. vengenoemde onderdeelen vrijgesteld van den arbeidsinzet. Officier iu de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen; zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Per maand 189. Bovendien worden de verzekeringen vergoed voor het volle te betalen premie bedrag. De uit te keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan IJ maal de vroegere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitenshuis verblijvend wordt een vergoeding ver strekt van 42.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is, wordt een uitkeering verstrekt van 35.per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen toeslag, kolentoeslag, enz. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor fa- milie-onderhoud uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uit keering worden toegestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Ongehuwden kunnen ontvangen (even tueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van 45 per maand, indien geen andere uitkee ring plaats vindt. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vrijelijk beschik ken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen als onderstand aan hun ouders, kunnen het echter ook bijv, op een eigen bank rekening gestort krijgen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle gevallen toegestaan. Uit een distributie-technisch oogpunt is groente een der moeilijkste artikelen. Het is een product, dat als het ware op en neer gaat met de weersomstandig heden. De groenteveilingen ondervinden daarvan den weerslag Is het een tijd lang mooi, zonnig weer, dan is er veel groente en dus ook veel aanvoer. Een paar dagen koude doet de weegschaal on. middellijk naar de andere zijde omslaan, er wordt dan weinig groente aangevoerd en in normalen tijd heeft dit een stijging van de prijzen tot gevolg. Het is daarom uiterst moeilijk om, zelfs voor een kort tijdsbestek, vooraf te berekenen, hoeveel groente er op een bepaalden dag kan worden aangevoerd. Het spreekt wel vanzelf, dat deze uiterst onzekere factor in tijden als deze een zeer belangrijke rol speelt. Immers, wan neer er overvloed is, hindert het niet zoo erg, wanneer de aanvoer voor een korten tijd minder vlot gaat. In de huidige om standigheden kunnen de gevolg'en echter catastrophaal zijn. Weliswaar hebben we een zachten winter achter den rug, doch het voorjaar is guur en het z.g. glasgoed (andijvie, spinazie, sla, raapstelen) is hierdoor eenige weken later dan gewoon lijk aan de veiling gekomen. Gezien de omstandigheid, dat er voor de consump tie in o«s land vrijwel geen winter groente meer beschikbaar is, werd de reeds bestaande schaarschte nog grooter en is het meermalen voorgekomen, dat de groentehandelaren geheel zonder groente zaten, soms wel eens een heele week lang. Gelukkig is thans tengevolge van den aanvoer van de kasproductie een verandering ten goede ingetreden. Bij een bezoek aan de veiling in Poeldijk konden wij met eigen oogen coostatee- ren, dat er een zeer behoorlijke aan voer was van spinazie, maar vooral ook van andijvie. Schuiten vol werden er aange voerd en door de grossiers naar de ver schillende deelen van ons land verder getransporteerd Bij het aanschouwen van deze drukte op de veiling kregen we onwillekeurig den indruk, dat de schaarschte voor goed voorbij is Helaas is dit slechts schijn. Wij profi- teeren thans van den aanvoer van de kasproductie. De toestand van onze groentevoorziening is voor de komende periode van den overgang van de kas productie naar die van den kouden grond veel moeilijker en pas na deze over gangsperiode kan de tijd van de normale productie verlichting brengen. De omstandigheden, waaronder de tuin bouw de laatste jaren heeft moeten wer ken, zijn zeer ongunstig geweest en zij worden bij den dag ongunstiger. Buiten staanders zijn spoedig geneigd het gebrek aan groente op de veilingen en in de groentewinkels uitsluitend te wijten aan Het SS Ersatzkommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, den Haag, deelt mede De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieleden van vrijwilligers bij bovengenoemde formaties zijn belangrijk verhoogd. Aan echtgenooten van gehuwden, die een inkomen hebben tot een bedrag van 200 per maand, wordt voor onderhoud 80 per maand uitgekeerd Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar 28.per maand. Verder vergoeding van huishuur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv, drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt echtgenoote p. mnd. 80. 3 kind, a 28 p. m. 84. huur geschat p. m. 25.of evt. hooger A* 1 Wi

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1