Succesvolle weerstand in de Oostelijke Boekowina gevechten Dinsdag 11 April. No. 18766. 1944. De Proef op de Som Keuringen De stad Delatyn heroverd I HERLEVING VAN DE GOBELIN KUNST Nachtelijke luchtaanval op Parijs Radiorede van Cordell Hull Bekendmaking Landwacht Nederland Uitreiking distributiebescheiden WILLY DERBY OVERLEDEN Odessa ontruimdzware op de Krim HAAGSCHE COURANT DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN (C.N.F.-Dingjan) duren en Zijn zün: Naar Ofi meldt, zijn de Zuidoostelijke wijken van Parijs in den nacht van 9 op 10 April door Britsche vliegtuigen aange vallen. Tot dusver heeft men 152 dooden en 179 gewonden geteld. Voorts is ook een vrij groote stad in Noord-Frankrijk door Britsche bommenwerpers aangevallen. SS Per so - Tsjernowitz en Brody werd ver- die Het hield Telegram van den Führer aan Pavelitsj De Führer heeft den Kroatischen Staats leider, dr. Ante Pavelitsj, naar aanleiding van den derden verjaardag van de stich ting van den Kroatischen Staat een in har telijke bewoordingen gesteld telegram ge zonden. Na dagenlange voet- marschen uit de bedreigde gebieden bij Cassino en in de Abruzzen vinden de Italiaansche vluchte lingen hier voor het eerst een ©ogenblik rust en bekomen den eersten warmen maaltijd in een kamp van het Italiaansche Roode Kruis. (P.K. Preisz-H.H.-St. men ,die de duinflora eigen zijn, de kam perfoelie de wilde vlier, de braamstruik, de wilde orchideeën en nog meer. Zoowel picturaal als compositorisch heeft Semey, die ook zelf voor het verven der wol ge zorgd heeft iets zeer bijzonders bereikt, al kan men nog niet zeggen, dat dit wand tapijt „met wol is geschilderd”, zooals dit bij de grootmeesters der gobelinkunst het geval is geweest. De heer Semey heeft voor hen die in de gelegenheid waren gesteld zijn gobelin te bewonderen, een overzicht gegeven van de ontwikkeling der gobelinkunst en van zijn verwachtingen voor de toekomst die zeer hoopvol zijn. Nederland bezit momen teel niet meer dan een tiental vakkundige wevers en weefsters op dit gebied, maar hij hoopt bij zijn ateliers mettertijd een school te kunnen openen, waarop hij nieuwe krachten kan opleiden. Er zijn nog opdrachten uit te voeren en nieuwe op drachten zijn in ‘t zicht. Zoo denkt de gemeente den Haag er over een gobelin te laten vervaardigen, terwijl ook voor het Maritiem Museum in Rotterdam naar ontwerp van Jaap Gidding een wandtapijt vervaardigd zal worden Op deze wijze wordt gelukkig een goede traditie voort gezet. We herinneren ons nog de mooie gobelins op onze groote mailschepen in opdracht der stoomvaartmaatschappijen vervaardigd en in het bijzonder de prach tige gobelin op de „Nieuw-Amsterdam“ in de eetzaal der kajuitsklasse van Chr. de Moor, geweven in het atelier van Se mey. Ook toen ontving de wandtapijt., kunst in ons land haar stimulansen, waar van Semey, evenals hij nu doet, met zijn talenten en vakmanschap gebruik wist te maken Het nu gereedgekomen duinland schap heeft ook zijn onmiskenbare gaven als ontwerper nadrukkelijk tot uiting ge bracht Johan Koning. nomen succes steunpunten van commu-|ding van den luitenant-generaal Matzky nistische benden in het Kroatische ge bied met bommen en boordwapens aan gevallen. Bij de vlucht van sterke Amerikaan- sche groepen bommenwerpers naar Midden-Duitschland zijn in den middag van 8 April felle luchtgevechten tot ont wikkeling gekomen. Door Duitsche ja gers en door afweergeschut werden 87 Amerikaansche vliegtuigen, waarvan 65 viermotorige bommenwerpers neerge schoten. In eenige plaatsen in West- en Midden-Duitschland, vooral in het ge bied van Brunswijk ontstonden schade aan gebouwen en verliezen van men- schenlevens. Eenige vijandelijke storingsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht over West-Duitsch gebied gevlogen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 April. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Aan het Noordelijke front van de Krim duren de zware gevechten met overmach- tige vijandelijke infanterie- en pantser- strijdkrachten voort. Ten Zuidwesten en Westen van Odessa trokken onze troepen zich op de bevolen doelen terug. Ten Noordoosten van Tiraspol werd een vijan delijke penetratie afgegrendeld. Ten Wes ten van Orhei werd een penetratieplek uit de laatste gevechtsdagen vernauwd. In de Oostelijke Boekowina hebben Duitsche pantserformaties sterken tegen stand der bolsjewieken gebroken, drongeii in de flank van vijandelijke aanvalsgroe pen en brachten hun tezamen met Roe- meensche troepen uiterst zware verliezen toe. In het gebied ten Zuiden van Stanis- lau hebben Duitsche pantsergrenadiers te zamen met Hongaarsche bergtroepen de tijdelijk verloren gegane stad Delatyn aan den vijand ontrukt. Tusschen de zuivering van het terrein van strooide vijandelijke strijdkrachten, zich hardnekkig weren, voortgezet dappere garnizoen van Tarnopol stand tegen aanhoudend sterke vijande lijke aanvallen. Ten Zuidoosten van Ostrof stormden de bolsjewieken na het aanvoe ren van versche strijdkrachten weer tevergëefs op onze stellingen los. De zui vering van een plaatselijke penetratie is nog aan den gang. Ten Zuiden van Pleskau vielen de Sov jets ook gisteren niet weer aan. Sinds den 31en Maart hebben hier Duitsche troepen onder het opperbevel van den generaal der artillerie Loch en onder lei- J -1 1 4 A 1 1. 1— de doorbraakpogingen van verreweg overmachtige vijandelijke infanterie- en pantserformaties verijdeld en den vijand zware verliezen aan menschen en ma teriaal toegebracht, o.a. werden 306 vijan delijke pantserwagens en stukken storm- geschut, alsmede 121 vliegtuigen vernie tigd. In deze gevechten hebben zich de Opper-Silezische 8e divisie jagers onder leiding van den luitenant-generaal Volcka- mer von Kirchensittenbach alsmede een heden stormgeschut onder majoor Ernst Schmidt bijzonder onderscheiden, In het resultaat van den afweerslag heeft de luchtvloot van den generaal der vliegers Pflugbeil een op den voorgrond tredend aandeel. Vliegende formaties onder lei ding van kolonel Kühl en een regiment luchtdoelgeschut onder luitenant-kolonel Bulla hebben zich bijzonder onderschei den. In verscheidene sectoren van het Ita liaansche Zuidelijke front drongen stoot troepen krachtig versterkte vijandelijke stellingen binnen en vernietigden talrijke kazematten en steunpunten van den vijand met de bezettingen. De vijand leed zware bloedige verliezen en verloor een aantal gevangenen. Italiaansche torpedovliegtui- gen hebben in den afgeloopen nacht voor Anzio een vijandelijk transportschip tot zinken gebracht. Een aan de Westkust van Rhodos ge lande Britsche commandotroep werd in een gevecht tot den laatsten man vernie tigd. Bij den afweer van vijandelijke bom aanvallen op doelen in de bezette Weste lijke gebieden werden op 10 April en in den afgeloopen nacht 29 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Nadat een vrij zwakke formatie vijan delijke vliegtuigen overdag het gebied van Noordwest-Duitschland was binnen gevlogen zijn in den afgeloopen nacht Britsche stoorvliegtuigen gevlogen naar Luchtgevechten boven N.W.- Midden-Duitschland Formaties Amerikaansche bommenwer pers zijn heden boven Noordwest- en Midden-Duitschland verschenen. Een groot aantal Duitsche jagers en jachtkruisers steeg op en er kwamen zeer felle lucht gevechten tot ontwikkeling. De Amerika nen waren door jagers geëscorteerd. Vooral in het gebied van Hannover en Brunswijk werden de verder doorgedron gen vijandelijke formaties zwaar aange vallen door de Duitsche jagers. Ook boven de Oostzeekust is het vanochtend gekomen tot' luchtgevechten met Amerikaansche formaties vliegtuigen. De 3-jarige J. D Aalsloot te Rot terdam, is aan de aandacht varf haar ouders ontsnapt, in het water van de Kromme Kromhout geloopen en verdron. ken. Te Giessendam is de 3-jarige J. W. Rover in een sloot achter de ouderlijk® woning verdronken. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’", „Kol. Bijbl.” en .Letterk Biibl ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. «.20, z Modefol. ƒ3.95. Buitenl. 9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr, Afz nr 5 c Lr p. p 10 c Een nieuw werk van Semey Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten had maanden geleden aan den bekenden wever J. Semey opdracht gege ven een gobelin te vervaardigen en dit werk, een wandtapijt van 3 bij 4 meter, is onlangs, na een arbeid van ongeveer dertien maanden gereed gekomen. Men stelde ons in de gelegenheid dit nieuwste product van Semey’s gobelinkunst, waar aan hij met vier met zorg daarvoor opge leide meisjes deze 13 maanden heeft ge werkt in oogenschouw te nemen. Semey zelf, die juist een dezer dagen zijn ateliers naar Maartensdijk heeft overgebracht, gaf een toelichting op hef ontstaan van zijn werk. De duinen hebben hem geïnspireerd de duinen die met hun karakteristieke flora en fauna zoovele motieven bevatten, welke in een wandtapijt verwerkt kunnen worden. Met een hooggestelden horizon, zoodat men slechts even de zee ziet, heeft hij de volle maat van zijn technisch kun nen en van zijn artistiek voorstelllngsver_ gen aan het duinlandschap zelf geschon ken. In een teere toon gehouden, zooals ieder die kent, die zich nog het zonover goten duinenland herinnert, ziet men het zacht golvende land met zijn distels en dennen en met op den voorgrond een paar konijnen en fazanten, terwijl boven het landschap een buizerd op machtige vleu gels een gelukkige stoffage van de hemel ruimte vormt. Bijzonder fraai is de rand van dit wandtapijt waarin Semey 23 van de ongeveer 30 wogels die in de duinen broeden, heeft argebeeld. alles in een sierlijke decoratie van planten en bloe- De Amerikaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Cordell Hull, heeft Zondagavond een radiorede gehouden, waarin hij begon met zich te richten tot de neutrale staten en dezen „na drukkelijk” verzocht, op te houden met de ondersteuning van de Asmogendhe den. Huil verklaarde woordelijk: „Wij kunnen het niet langer aanzien, dat de neutrale staten de hulpmiddelen der Geallieerden gebruiken, wanneer zij gelijktijdig bijdragen tot den dood der soldaten, wier offer evenzeer voor hun eigen als voor onze redding dient.” Het Fransche dissidentencomité te Algiers is niet de regeering van Frank rijk en wordt niet als zoodanig erkend. Over Italië zeide hij, dat het belang van de Ver. Staten er in gelegen is, de zoo spoedig mogelijke vorming eener vrije en democratische regeering te on dersteunen. Hij besprak vervolgens de tusschen de Geallieerden gevoerde onderhande- lingen over de behandeling van hun te genstanders en het tot stand brengen van een toekomstigen vrede en beweer de, dat er slechts van een blijvenden vrede sprake kan zijn, wanneer de groote „belangen” van de Ver. Staten, van het Britsche Commonwealth, van de Sovjet-Unie en van Tsjoengking op elkaar zouden zijn afgestemd. Dit over leg en deze gemeenschappelijkheid van handelen onder de 4 Geallieerde naties noemde spr. den „grondslag voor elke georganiseerde internationale actie.” Huil betoogde, dat het Atlantische handvest „de fundamenteele doelstellin gen” tot uitdrukking brengt. Het is geen wetboek en geeft geen kant en klare oplossingen. De kwestie van een internationale or ganisatie tot handhaving van den vrede moet berusten op de verplichting, dat de staten, die daarvan lid zijn, tegen elkaar of tegen eenige andere natie geen gebruik zullen maken van geweld. Spr. bepleitte de oprichting van een internationaal gerechtshof voor het bij leggen van internationale geschillen en van nog andere soortgelijke internatio nale instellingen, die de handhaving van den vrede tot taak moeten hebben. Aan het slot hield de minister zich bezig met de Geallieerde politiek tegen over Duitschland en Japan en zeide hij: „Er kan van geen compromis met het fascisme en nazisme sprake zijn. Deze moeten verdwijnen en wel overal. Zij kunnen niet rekenen op een vrede op basis van onderhandeling, op geen com promis en op geen enkele gelegenheid om terug te keeren.” Aangezien reeds is gebleken, dat on bevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, z. g. n. in ver band met de Landwacht, wjjs ik er nog maals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei op zicht verplicht gevolg te geven aan be velen van personen, die zich als Land wachten uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel, men wordt ver zocht dergelijke voorvallen aanstonds bjj de bevoegde Landwachtinstanties te melden, zoodat daartegen onmiddelljjk kan worden opgetreden. Ge westelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, tenein de gekeurd te wor den voor de Waf- fen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Ger- maansche SS in Nederland, nen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden ge- Bij onze vrijwilligers. De Gruppenführer wacht met zijn mannen op het bevel tot den aanval. S.S.-P K.-Rottensteiner O.-H.) durende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen, schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April; 914.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 17 April, 912.00 uur, den Bosch, Hotel Neord-Brabant, Markt 45; 1518.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 6; 18 April, 912.00 uur, Arnhem, café Royal; 1518.00 uur, Zwolle, hotel Gjjtenbeek; 19 April, 912.00 uur, Gro ningen, Heerenstraat 46; 15—18.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April, 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April, 914.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 22 April, 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. In San Salvador zijn 10 officieren, die hadden deelgenomen aan de mislukte revolutie van de vorige week tegen de regeering van president Martinez, dood geschoten. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M m. 21 ct. Halve opiaag halve pr. Reel. 0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0 38. Pers, gevr 0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 9 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Op de Krim hebben de bolsjewieken gisteren op het Ssiwasj-bruggenhoofd en bij Perekop over een breed front aan gevallen. Duitsche en Roemeensche troepen verijdelden alle doorbraak pogingen van den vijand en vernietig den een aantal tanks. Binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in een tegenaanval teruggeworpen. Ten Noordwesten van Odessa de zware gevechten voort. In het Oosten van de Boekowina zijn Roemeensche beveiligingstroepen in den strijd gewikkeld met den langzaam op- dringenden vijand. In het gebied van Kamenez-Podols». heeft een vrij sterke groep Duitsche strijdkrachten van formaties van het leger en de Waffen-SS, onder opperbe vel van den generaal der pantsertroe- pen Hube, in gevechten, die 14 dagen hebben geduurd, tegen een numeriek verre overmachtigen vijand hun omsin geling verijdeld. Na een verbitterde worsteling werden de taai tegenstand biedende vijandelijke formaties onder den voet geloopen en is de verbinding met de uit het Westen voor de ontzet ting aanvallende troepen van het leger en de Waffen-SS bevochten. Tegen de uit het Oosten, Noorden en Zuiden steeds weer aanstormende bolsjewieken hebben onze pantser- en infanteriefor- maties een verbeten afweerstrijd van achterhoedetroepen gevoerd. Naast zware verliezen aan dooden en gewon den verloor de vijand in deze gevechten 352 tanks en stukken stormgeschut, 190 kanonnen, benevens groote hoeveelhe den oorlogsmateriaal van allerlei aard. Het luchtwapen heeft, ondanks ongun stige weersomstandigheden, in opoffe rend optreden met formaties gevechts- toestellen en transportvliegtuigen onder opperbevel van kol.-generaal Dessloch, de gevechten op den grond gesteund. Het neeft daarmede op beslissende wijze bijgedragen tot het welslagen der operatie. Tusschen Stanislau en Tarnopol heb ben Duitsche en Hongaarsche troepen de bolsjewieken verder naar het Oosten teruggeworpen en talrijke plaatsen in genomen. Ten Zuiden en ten Noorden van Brody hebben onze aanvallen geleid tot het sluiten van vrij kleine frontopeningen. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen het station Fastow met groot succes aangevallen. Ten Zuidoosten van Ostrof en ten Zuiden van Pleskau hebben ook gisteren weer vergeefs stormloopende bolsjewie ken uiterst zware verliezen geleden. Aan het front van de Narwa hebben onze aanvallen op den zich taai te weer stellenden vijand geleid tot opheffing van een penetratieplek, afkomstig uit de vorige gevechtsdagen. Vrij sterke strijdkrachten der bolsjewieken werden daarbij ingesloten en vernietigd. Uit Italië worden, behalve wederzijd- sche activiteit van verkennings- en stoottroepen, geen bijzondere gebeurte nissen vermeld. Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben gisteren overdag met waarge-| Drie markante niet te weer spreken feiten door den Britschen berichtendienst wereldkundig gemaakt zijn komen bevestigen, dat het geen grapje, nog minder verzinsel was, toen geruimen tijd geleden reeds van Duit sche zijde er op is gewezen welk gevaar Europa dreigde, mochten de Sovjet- Russen uiteindelijk de overwinning be halen. De bolsjewiseering van Europa was alleen hun doel, vandaar dat het niet alleen ’n Duitsch belang was dezen stormloop uit het Oosten te weerstaan, doch wel degelijk een algemeen Euro- peesch belang. Vandaar de oproep tot medewerking om dit gevaar te keeren, gericht tot alle belanghebbenden. Wan neer dus ook Nederlanders aan het Oostelijk front meestrijden of elders zijn tewerk gesteld, moet dit niet beschouwd worden als een hulpverleening aan Duitschland, dat overigens verreweg het grootste contingent soldaten heeft ingezet, doch als een zuiver eigen be lang. Indien er nu nog Nederlanders zijn, die beweren, dat dit dreigende ge vaar een verzinseltje was van de Duit sche propaganda, waar zij niet in- loopen, dan moeten nu toch eindelijk ook hun ooren en oogen open gaan. De proef op de som is geleverd, dat het Stalin wel degelijk te doen is om Europa onder zijn knoet te brengen. Vóór 1940 was hem dit grootendeels bereids gelukt ten aanzien van Frank rijk. Rondom Parijs was een ring van gemeenten volkomen gecommuniseerd. De Fransche Kamer telde 67 commu nistische afgevaardigden. Op klaarlich ten dag werden Russische generaals en anderen evacués na den val van het Czarisme door Gepeoe-agenten weg gevoerd en met Russische booten naar de Sovjet-Unie vervoerd, waar zij het lot ondergingen, dat millioenen vóór hen ondervonden. Amsterdam was her haaldelijk het centrale punt, waar com munisten uit alle landen, op valsche paspoorten reizende, elkaar troffen en plannen beraamden om hun illegale ondergrondsche acties uit te breiden. Zoo werd o.a. de opstand in Spanje voorbereid. De bolsjewiseering van Europa stond immers toen reeds op het programma. Toen de oorlog in Septem ber 1939 ontbrandde, kwam er aan deze activiteit tijdelijk een einde. Thans, vijf jaar later, wordt de schade ingehaald. En wat zien wij nu gebeuren: le. Stakingen in Engeland zijn aan de orde van den dag. Uit de mededee- lingen van geallieerde zijde valt tel kens weer op te maken, dat commu nistische elementen hier ondergrond sche acties voeren, speciaal onder de jeugdige mijnwerkers, die verplicht zijn geworden tegen hun zin dit beroep te kiezen. Uit Churchill’s jongste rede viel te beluisteren, dat het ginds niet klopt. 2e. Bij de gratie van Moskou behoeft Badoglio in Italië niet af te treden; is op voorstel van den woordvoerder der Italiaansche communisten besloten en alle anti-fascistische partijen hebben zich daarmede vereenigd dat ook het koningschap gehandhaafd zal blij ven. Victor Emanuel zal misschien aftreden, maar dan mag toch zijn zoon Umberto hem opvolgen. 3e. Het Fransche dissidenten-comité te Algiers, dat onder leiding staat van generaal de Gaulle is uitgebreid met twee communisten, ex-afgevaardigden der Fransche Kamer, twee van dezelf de zeven en zestig communisten, die er toe meegewerkt hebben, dat het Fran sche leger door ondergrondsche actie op oneervolle wijze den oorlog verloor. Dat weet de Gaulle beter dan wie ook. Zou men hem 5 jaar geleden ge vraagd hebben met een communist samen te werken, dan zou hij zeker geweigerd hebben. Nu zet hij echter generaal Giraud aan den kant, die door Moskou en de communisten te Algiers moet worden weggewerkt. Geen won der, dat de vele kleine Fransche spaar ders Algiers als een bolsjewistisch bol werk beschouwen, waar de communis ten ook hebben geëischt, dat Pucheu en vele anderen ter dood werden gebracht. Drie onweerlegbare feiten. Het com munisme heeft bovendien zoowel in Engeland als in de Vereenigde Staten terrein gewonnen. Vanzelfsprekend, nu de leiders dier landen het voorbeeld geven en dag-aan-dag de verrichtingen der bolsjewisten ophemelen en toe juichen, terwijl zij zelf zich bepalen tót het uitmoorden der burgerlijke be volkingen, die der neutrale landen in begrepen. Schaffhausen heeft dit de vorige week beleefd. En in ons land hebben o.a. Nijmegen, Arnhem en En schedé onlangs ditzelfde lot ondergaan. Wanneer Mussert in het laatste num mer van „Volk en Vaderland” consta teert, dat de bolsjewisten halverwegen Amsterdam staan, aangezien Kowel precies even ver ligt van Neerlands hoofdstad als van Stalingrad, dan is dit ook geen propaganda, maar wel degelijke een ernstige waarschuwing gericht tot alle Nederlanders van goe den wille. Het communistisch gevaar dreigt inderdaad van alle zijden. Ge zien het voorbeeld van het door onder grondsche actie terneergeslagen en ver deelde Frankrijk is nu toch eindelijk het moment gekomen te bedenken, dat wjj in Nederland niet langer kunnen achterblijven, omdat het ons eigen be lang is met alle middelen dit dreigende gevaar te keeren. Europa mag en zal niet door het bolsjewisme onder den voet worden geloopen. Morgen zijn van 8.3016.30 in het Cen trale Uitreikingsgebouw aan de Groot Hertoginnelaan en in het bijkantoor Loosduinen Alidastraat 1 aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaar ten, tabakskaarten, toeslagkaarten en nieuwe brandstoffenkaarten: Veldern tot en met Was In de bijkantoren Ooststraat 1 en Ruychrocklaan 178 (var. 8.4512.30 en 1416 uur) worden morgen brandstof fenkaarten uitgereikt voor: F. t/m K. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Not 12500 Bijkantoor: Schevenmgen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr„ Theresiastraat 108a, Tel. 77244* weerstand geboden aan het optreden van den vyand. De verdedigers van Tarnopol zijn in een zwaren afweer strijd gewikkeld met den de stad bin nengedrongen vijand. Er worden ver bitterde straatgevechten geleverd. For maties zware Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen in den afgeloopen nacht op nieuw het station Korosten met zicht baar resultaat aan. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy werden verschei dene stellingssectoren, die in de jongste groote gevechten verloren waren ge gaan,* heroverd en werden gevangenen en buit gemaakt. Vijandelijke tegenaan vallen stortten in het geconcentreerde artillerievuur ineen. Ten Zuidoosten van Ostrof zetten de Sovjets hun doorbraakpogingen met versch in den strijd geworpen strijd krachten tevergeefs voort. Ten Zuiden van Pleskau heeft de vijand zijn aan vallen als gevolg van de geleden zware verliezen gestaakt. Aan het front van Narwa werden overgebleven deelen der ingesloten bol sjewieken in verbitterde gevechten van man tegen man in de pan gehakt. In Italië is de dag zonder bijzondere gebeurtenissen verloopen. Formaties Amerikaansche bommen werpers zijn gisteren naar Noord- en Oost-Duitschland gevlogen en hebben op eenige plaatsen, vooral op het stads gebied van Posen, brisant- en brand bommen geworpen. Onze strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden bij deze aanvallen, alsmede in den afgeloo pen nacht bij aanvallen van Britsche vliegtuigen op het gebied van de Oost zee en op de bezette Westelijke gebie den 71 vliegtuigen, waaronder 62 vier motorige bommenwerpers. Aanvallen van vijandelijke stoorvliegtuigen waren gericht op West- en Zuidwest-Duitsch- land. Escortevaartuigen van de marine hebben in de wateren van Noordelijk Noorwegen een Sovjet-motortorpedoboot in den grond geboord. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUH- RER, 10 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het landingshoofd van de Ssiwasj en op de landengte van Perekop is de kracht der vijandelijke aanvallen toege nomen. Er worden zware gevechten ge leverd met den in sommige sectoren gepenetreerden vijand. In het gebied van Odessa zijn onze troepen nog altijd in een zwaren af weerstrijd gewikkeld. De stad zelf werd na uitvoering van de wekenlang voor bereide verwoesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde inrich tingen en na voltooiing «der wegvoering van alle schepen, voertuigen en ander oorlogsmateriaal, in het kader der be raamde bewegingen ontruimd. Aan weerskanten van Orhei -zijn aanvallen der Sovjets mislukt. Een penetratie werd in een tegenaanval gezuiverd. In de Oostelijke Boekowina hebben ook gisteren Duitsch-Roemeensche troe pen over een breed front met succes West- en Midden-Duitschland Op den len Paaschdag is hier ter stede in den ouderdom van 58 jaar overleden de populaire chansonnier Willy Derby. Zijn werkelijke naam luidde W. Dieben. Het veelbewogen leven van een alom in den lande doch ook daarbuiten gevierd artist heeft hiermede een einde genomen. Het was in December 1941, dat Derby in onze stad, waar hij wel, het meest triomfen heeft gevierd, zijn zilve ren jubileum op de planken heeft her dacht. Toen is wel heel duidelijk geble ken, welk een groote plaats Derby met zijn veelal gevoelige liedjes onder de Hagenaars innam. Derby heeft lager onderwijs genoten op de beroemde school van Jan Ligthart in de Tullinghstraat. Dat hij dien tijd nooit vergeten heeft, bleek enkele jaren geleden, toen de be kende kleinkunst artist, voordrachtavon den organiseerde in de school. Zijn debuut, niet als vertolker van het levens lied. maar als zanger dateert van 1900, toen hij een solopartij verzorgde als de jeugdige Michiel de Ruyter, in de gelijk namige cantate. Het is voor hem een aansporing geweest zich m den zang ver der te bekwamen, maar een werkelijk zanger is hij nooit geweest Meer trok hem de kleinkunst aan, hem. die op aan drang van zijn moeder voorbestemd was om stoffeerder te worden. De militaire dienst heeft een einde gemaakt aan deze pogingen. Na zijn plicht als zoodanig gedaan te hebben, ging Derby zwerven, ging naar Engeland en kreeg een baantje in een hotel voor verzorging der techni sche installatie, zooals het deftig heette, maar zijn werk bestond uit het aanhou den van de verwarming De gasten van het hotel onthaalde hij dagelijks op staaltjes van zijn vocaal kunnen. Lang heeft hij het in deze betrekking niet uitgehouden. Hij ging als steward varen, belandde hierdoor in Hoboken en trad in een cabaret op Het succes was van dien aard, dat hem een contract werd aangeboden. De jonge Dieben voelde hier weinig voor, ook al door het feit, dat Holland hem bleef trekken. Zijn broer Lou, die het pseudoniem Bandy had ge kozen, had wel ooren naar het voorstel om gezamenlijk te debuteeren als ..Bandy Brothers”. Zulks vond plaats op den 27n December 1916 in Rotterdam. Toch waren de inzichten van de gebroeders te veel uiteenloopend en lang zijn ze niet tezamen gebleven. Dank zij de gramo- foon verwierven vele van Derby’s liedjes groote bekendheid, zoodat hij ook een Indische tournée ondernam. Zijn popu lairste liedjes zijn wel „Moeder”. „Het fiere schooiershart”, „Aan den muur van ’t Oude Kerkhof”, „Blind geschoten” en „Hallo Bandoeng”. De begrafenis van het stoffelijke over schot zal plaats hebben morgenmiddag om 1 uur op Oud Eik en Duinen. f< I B f

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1