Luchtaanval op den Haag gewonden en De helden van Tot dusver 17 dooden, 27 zwaar 46 lichtgewonden 151 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen vernield No. 18767. Tsjerkassy geëerd Woensdag 12 April. 1944. bedolven 40 a BINNENLAND VAN OVERAL STADSNIEUWS Keuringen SPORT 50 personen liggen nog onder het puin De afweer in het Oosten KERKNIEUWS DOODELIJKE AANRIJDING I Ruim 100 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten Plaatsen in het gebied Stanislau- Tarnopol bezet Distancieeringsbeweging in de Krim; Kertsj ontruimd VERDUISTEREN 20.45-6.45 u. Uitreiking distributiebescheiden Bijeenkomst te Utrecht BURGERLIJKE STAND Bij' luchtgevechten boven Duitschland HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT en Bij onze vrijwilligers. In het hooge Noorden leeren orfze ft De Britsche Admiraliteit maakt mel ding van de verliezen bij den ondergang van den kruiser „Penelope” bij Nettuno. In totaal zijn er 413 dooden, gewonden en vermisten. -- Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot gees telijk verzorger der geëvacueerden op de stichting Bloemendaal en Ockenburg te Loosduinen P. M. van Galen, pred. te den Bommel NOG EEN KWART SERIE: Blijkens een mededeeling in de Staatscrt. is van de 495ste Staatsloterij alsnog een serie kwart loten uitgegeven, zoodat thans het aantal uitgegeven series 4} bedraagt. RADIOREDE MAX BLOKZ IJL: Het radio gesprek, dat Max Blokzijl morgenavond in de serie brandende kwesties zal hou den, heeft tot titel „Gesprek met den Amsterdamschen nurks”. 12 April 13 U„ 16 overwegingen moet van Maan; onder 8.58 u. April op 0.44 onder 9.32 u. April L.K. D. SEPPt: In den ouderdom van 68 jaar is overleden de oud-hoofdinspecteur van politie D. Sepp. De begrafenis vond hedenmiddag op Oud Eik en Duinen plaats. Op 11 April, even voor 15 uur, hebben eenige Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen, met gebruikmaking van het wolkendek, by verrassing een aanval in scheervlucht gemaakt op een stadsdeel van den Haag, waar zich talrijke Neder- landsche dienstgebouwen bevinden. Behalve een dienstgebouw van het Neder- landsche burgerlyke bestuur werden 8 woonhuizen totaal vernield en 7 woon huizen zwaar beschadigd. Tot dusver zijn 17 dooden, 27 zwaar- en 46 licht gewonde Nederlanders geteld. 40 tot 50 Nederlanders liggen nog onder de puinen bedolven. Onder de dooden bevinden zich 7 vrouweiyke personen. De be dol ven e n zyn in hoofdzaak jonge meisjes. De verliezen zjjn zoo zwaar, doordat ten tijde van den aanval het bureau met alle mannelijke en vrouweijjke ambtenaren volledig aan het werk was. Nadat zij hun bommen hadden neergeworpen, vuurden de vliegers met hun boordwapens blindelings in de straten der stad. Formaties van den Luchtbeschermingsdienst, den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst, de Brandweer en Politie, den Volksdienst, de Technische Noodhulp enz. waren in uiterst korten tijd ter plaatse om hulp te bieden en al het mogelyke te doen, teneinde de gevolgen van dezen aanval binnen de onvermijdelijke grenzen te houden. Ook vele ongedeerde en slechts lichtgewonde personeelsleden van het bureau hebben na het verlaten van het gebouw deelgenomen aan het reddingswerk. Burgemeester Westra heeft zich ter plaatse overtuigd van het vlot verloop der reddingsactie. 600 Dooden bij Parijs en in Noord-Frankrijk Binnen 36 uur tijds heeft de Engelsch- Amerikaansche luchtmacht in de om geving van Groot-Parijs en in het Noor- derdepartement 600 personen gedood. De „Petit Parisien” schrijft: „De Engelsch- Amerikaansche vliegers bekommeren zich absoluut niet om Christelijke feest dagen of onschuldige menschenlevens. Zij verwoesten en dooden om te terrorisee- ren. De bevrijding is in aantocht en wordt omzoomd door graven van kin deren, vrouwen en grijsaards.” De 65-jarige wielrijder v. d. S. te Zeist, die onverwacht den weg over stak zonder de verandering van rich ting aan te geven, is door een achterop komende auto aangereden en gedood. mannen de kunst om met rendieren om te gaan. (S.S.P.K.-Blaurock-O.H.) bintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April, 914.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 17 April, 912.00 uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 6; 18 April, 912.00 uur, Arnhem, café Royal; 1518.00 uur, Zwolle, hotel Gijtenbeek; 19 April, 912.00 uur, Gro ningen, Heerenstraat 46; 1518.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April, 9—14 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April, 9—14.00 uur, Utrecht, N. V.-Huis, Oudcgracht 245; 22 April, 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. Gisteravond tegen 8 uur is op den Haag, weg (Loosd.) de 50-jarige wielrijdster J. J. H. uit de Bunnikstraat met een vracht auto in botsing gekomen. Het slachtoffer was op slag dood. SS in Perso- Morgen zijn van 8.3016.30 in het Cen trale Uitreikingsgebouw aan de Groot- Hertoginnelaan en in het bijkantoor Loos, duinen Alidastraat 1 aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten, ta bakskaarten. toeslagkaarten en nieuwe brandstoffenkaarten: Wat tot en met ein de Z. (Van 8.30—9.00: joden). In de bijkantoren Ooststraat 1 en Ruych- rocklaan 178 (van 8.4512.30 en 14—16 uur) worden morgen brandstoffenkaarten uitgereikt voor de letters: L en O. Een aantal vrijwilligers van de divisie Wiking, die met zooveel heldenmoed bij Tsjerkassy hebben gevochten en die thans met verlof in ons land ver toeven, zijn gistermiddag met hun familieleden in den Stadsschouwburg te Utrecht bijeen gekomen in de met vlaggen en bloemen feestelijk ver sierde zaal, om daar te luisteren naar de toespraken van den Rijkscommissa. ris, van Mussert en van SS Ober- gruppenführer Rauter. Na een mu zikale inleiding besteeg SS Obergrup- penführer Rauter het podium om deze Nederlandsche vrijwilligers van de di visie Wiking te eeren. die hun vaan hoog hebben gehouden in den strijd. Wij zijn van ganscher harte verheugd, aldus spr., dat gij thans eenigen tijd bij uw familie komt doorbrengen. De divisie Wiking heeft de achting ver worven van alle Nederlanders, een achting, die gij verdient, omdat gij getoond hebt bereid te zijn, u voor het nieuwe Europa in te zetten. Een Germaansche formatie, ging spr. voort, heeft, door waarachtig socialisme en gemeenschapsgevoel gedreven, een daad verricht, welke als een voorbeeld mag gelden. SS Obergruppenführer Rauter deelde me de, dat de kameraden van de divisie Wi king geheel uit eigen beweging van hun soldij een bedrag hebben afgezonderd voor de kinderen van de gevallenen. Door dit prachtige voorbeeld van onbaatzuchtig heid en solidariteit was Obergruppen- führer Rauter in staat gesteld, aan alle kinderen van de gevallen kameraden een spaarbankboekje uit te reiken met RM 3000, waarop zij recht zullen hebben, wan neer zij den achttienjarigen leeftijd zullen hebben bereikt. Het SS-Ersatzkom mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, tenein de gekeurd te wor den voor de Waf fen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Ger maansche Nederland, nen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmcl- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zicH eveneens aanmcl- den en worden ge durende hun ver- Het uitreiken der spaarbankboekjes voor de kinderen van gevallen Nederland*- sche Vrijwilligers door S.S. Obergrup penführer Rauter. (S.S. Oberscharführer Sepp Fritz-Stapf) SCHAKEN TOURNOOI RESIDENTIE SCHAAKCLUB: Het door de R.S.C. uitgeschreven Paasch- tournooi heeft de volgende uitslagen op geleverd: le groep; 1. en 2. F. J. Voor winde en P. Gerritse; 3. H. J. Walkate; 4. L. J. Caminada. 2e groep: 1. G. J. P. ter Plegt; 2. W. H. Koster van Groos; 3. dr. J. S. Buy; 4. P. J. G. Mulder. 3e groep: 1. F. A. v. Zanten; 2. G. C. Pas man 3. J. v. d. Harst; 4. J. W. Huijk- man en D. Roodzant. 4e groep; 1. L. A. de Lange; 2. C. v. d. Starre; 3. J. Bleye: R. v. Dijk en J. H. Broeken. 5e groep: C. J. Linden; 2. J. Verhoef, J. Leden en W. Torn. 6e groep: E. Breemen; 2. L. Quaad- gras en N. de Vreugd; 4, Zonneveld. 7e groep: 1. Ch. v. Weezel; 2. J. v. Driel; 3. R. Zwiers; 4. J. Luyendijk. 8e groep: 1. J. D. Minnee, A v. Tilburg en Fick. 9e groep (hoofdklasse): 1. E. de Waal; 2. P. B. v. d. Wal en H. v. Veen. 10e groep: 1. J. B. Wijnstra; 2. G Westerhof en C. Pruyt. 11e groep: 1. G. N Koen- ders; 2. J. J. Koster van Groos. 12e groep: 1. J. v. Spronsen2. A. v. d. Kwast en J. A. Hoekman. 13e groep: 1. G. Scholtanus; 2. G. Gtoeneveld. 14e groep: 1. H. A. Klompmakers; 2. L. A Feber. 15e groep: 1. W. v. d. Valk; 2. G. J. Ter Laak. SCHOOLJEUGD MAAKT VACANTJE PRODUCTIEF: Dank zij het initiatief van het hoofd van den. Gemeentelijken jeugd dienst, den heer J. Westerweel, maken 48 jongens en meisjes van zes verschillende Haagsche scholen, hun Paaschvacantie productief. In het gebouw van den Jeugd dienst aan de Waldeck Pyrmontkade. zijn de kinderen gisteren begonnen met het inpakken in daartoe speciaal ge maakte zakjes, van vitamine tabletjes, die uitgereikt zullen worden aan kleuters be neden de 3 jaar. Het aardige is, dat de jongens en meisjes, die zich spontaan heb ben, aangemeld, diverse scholen, zooals een R.K., een Protestantsche, een open bare en een Gereformeerde, vertegen woordigen. Hier is door de jeugd zelf het bewijs geleverd, dat er samengewerkt kan worden al is de schoolinrichting niet de zelfde. Zoo opent dit initiatief perspectie ven. Gisteren, zijn we in. het gebouw eens een kijkje gaan nemen. Er heerschte een vroolijke stemming onder de kinderen, die rond lange, keurig gedekte tafels za ten. Er moeten in totaal 1 millioen vita- minetabletjes in zakjes worden gedaan: 36 tabletjes per zakje. Voorwaar geen kleinig heid. Maar de animo was zóó groot, dat vóór 12 uur enkele jongens en meisjes al 9000 tabletjes voor hun rekening hadden genomen, ’s Morgens kwam de schooL rnelk en ’s middags was er warm eten. Beter dan langs de straat slenteren met de kans op het uithalen van kattekwaad, was dit werkje van tellen en inpakken. BEGRAFENIS PASTOOR F. P. J. HUF: Onder zeer groote belangstelling werd he_ denmorgen in het priestergraf van de R.K. begraafplaat® te Voorburg het stof felijke overschot bijgezet van pastoor F. P. J. Huf, pastoor van O.L. Vrouwe- parochie te Voorburg. De Mis van Requiem werd opgedragen door deken v. d. Tuyn met assistentie van kapelaan Schoo'nenibeek en een neef van den overledene, kapelaan L. Huf. De lijkrede werd uitgesproken door rec tor O. Huf uit Maastricht. Het zangkoor van de kerk zong de Gregoriaansche Mis Al® slippendragers fungeerden de col lectanten van de kerk. De beaarding ge- schiedde door kapelaan L. Huf, terwijl door het kerkkoor de Gregoriaansche ge-' zangen werden gezongen. De stola van den overleden pastoor dekte de kist. INBRAKEN: Bij een inbraak in een per ceel op de Troelstrakade werden sieraden ter waarde van 200 ontvreemd. Door middel van opensluiting heeft men zich toegang verschaft tot een woning in de Reimwardtstraat. Meegenomen werden kleedingstukken en beddelakens. GOUDEN ECHTPAAR: Op 18 April a.s. hopen de heer en mevrouw A. Toorens en J. ToorensHeikamp, Mariastraat 54 den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Rede van Mussert Mussert zeide, dat de mannen van de divisie Wiking den strijd dubbel en dwars hebben mede gemaakt Waarom ge zijt gegaan, aldus spr., is duidelijk; uit liefde voor uw volk en voor uw vaderland, waar voor gij een plicht had te vervullen. Ge makkelijk was dat niet, ons volk was niet soldatesk in de laatste twee eeuwen. Eens is de oorlog dicht bij ons geweest, dat was in den tijd van den boerenoorlog. Den tijd van 1914 tot 1918 noemde Mussert een tijd van vernedering, evenals 1940, toen we vier en een halven dag oorlog voerden. Maar toch waren we blij, toen aan dezen broederstrijd een eind kwam. Gij zijt bezig, aldus spr., die vier en een halven dag smaad uit te wisschen. Het is een dwaasheid, aldus spr., voor een volk een weermacht voor zich zelf te willen hebben. Er is daarom maar één mogelijkheid: een Germaansch soldaat te zijn en straks een Europeesch soldaat. Dan zal er nooit meer oorlog zijn in Europa. Wij, die aan het thuisfront staan, hebben tot taak, voor u een waar vader land op te bouwen, een Nat. Soc. vader land. Uit naam van het begrijpend deel van Nederland heette Mussert de soldaten welkotn en wenschte hij hun prettige da gen toe en een vast geloof in het goede recht, waarvoor zij vechten, tot de over winning is behaald. Toespraak van den Rijkscommissaris De Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart, zeide, dat men, als men den dood in de oogen kijkt, weet, dat het om het laatste wezenlijke in het leven gaat. Wij weten heden, wat het leven is en wat het van ons verlangt. Het lot heeft gewild, aldus de Rijkscom missaris, dat wij dit land onder de be scherming van de Duitsche Weermacht moesten stellen. Als vertegenwoordiger van den Führer en het Duitsche Rijk wil ik u zeggen, dat ik en mijn kameraden in dit land zich tegenover u slechts als ,,Treuhander" beschouwen. Wanneer u terugkeert, willen wij dit land in uwe handen teruggeven. Gij zijt de staalharde kern van den overtuigden Nationaal Socialist, gevormd aan het front, die deze verantwoordelijk heid kan dragen. Uw eed legt u de ver. plichting op, de volksche vrijheid van Nederland te bewaren bwmen het kader van de grootere Germaansche gemeen schap. Na het brengen van der Führergroet er het zingen van de volksliederen, was de bijeenkomst geëindigd. De aanwezigen verzamelden zich aan een eenpansmaal- tijd; ’s avonds had er een kameraad- schapsavond plaats. In de oorkonde staat het navolgende vermeld: „Wer sein Volk liebt, beweist es einzig durch die Opfer, die er für dieses zu brirgen bereit 1st”. En verder: „Dein Vater gab sein Leben im Frei- heitskampf der Germanischen Völker, da- mit du leben kannst und ehre sein Opfer indem du anfangst, wo er aufhört und indem du bedenkst, dasz du das Kind eineg Germanischen Helden bist. Deinen Lebensweg begleiten die besten Wünsche der Kameraden deines Vaters, mit denen er kampfte und neben er fiel. Es lebe unser Führer und unsre Germanische Ge- meinschaftw. Terwijl de muziek speelde, werden de gevallenen door de aanwezigen staande herdacht. Den Haag, geruimen tijd ver schoond gebleven van een lucht-terreur, waarvan wij nog kort geleden in Nij megen de gevolgen aanschouwden, heeft op zijn beurt tol moeten betalen. Aan den oorlog doodonschuldige hoofdzake lijk jonge menschen, ijverig aan den arbeid zijnde, zijn ditmaal slachtoffers geworden van ’n even waanzinnigen als noodeloozen terreur-aanval. Dat is geen oorlog meer, dat is moord. Het hart breekt, wanneer wij vernemen, dat in hoofdzaak jonge meisjes onder het puin bedolven liggen. Het leed der na bestaanden is niet onder woorden te brengen. Hier past een eerbiedige stilte, gepaard gaande met afschuw. De vernielzucht der z.g. „bevrijders” die liever hun krijgsverrichtingen plichten verwaarloozen, omdat zij dan zichzelf te veel bloot stellen verdient niet anders dan minachting. Er is echter één lichtpunt: de ge meenschappelijke hulpverleening, zon der aanzien des persoons, dient alleszins geroemd. Een ieder was aanstonds pa raat, zoodat het reddingswerk in volle harmonie op krachtige wijze kon ge schieden. Dat was weer eens een Neder- landsch gebaar, waarop wij, Hagenaars, trotsch kunnen zijn. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 12 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Noordelijke front van de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troepen zich onder zware gevechten naar meer Zuidelijk gelegen stellingen gedistan- cieerd. Een groot aantal vijandelijke pantserwagens werd stukgeschoten. In het kader van de ook op het schiereiland Kertsj begonnen distancieeringsbewegin- gen, werden stad en haven Kertsj na ver woesting van alle voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen ontruimd. Met de sterk opdringende bolsjewieken werden zware gevechten geleverd. Bij Owidiopol, ten Oosten van den mond van den Dnjestr, hebben onze troepen he vige vijandelijke aanvallen afgeslagen en opgedrongen strijdkrachten der Sovjets vernietigd. Twintig vijandelijke pantser wagens werden daarbij vernietigd. Aan den benedenloop van den Dnjestr tec Zuidoosten van Orhei en ten Noordoosten van Jassy zijn door pantserwagens onder steunde bolsjewistische doorbraakpogin gen mislukt. Ten Noordoosten van Jassy wierpen snelle Duitsche troepen den vijand achteruit en veroverden een be langrijk heuvelterrein. Verscheidene afge sneden vijandelijke gevechtsgroepen wer den vernietigd. Tusschen Stanislau en het nog altijd taai verdedigde Tarnopol hebben Duitsche en Hongaarsche formaties ondanks hard- nekkigen vijandelijken tegenstand opnieuw een aantal plaatsen ingenomen. In de ge vechten der laatste dagen heeft zich hier de afdeeling tijgertanks 506 onder bevel van kapitein Lange bijzonder onderschei den. In het strijdgebied van Kowel hebben onze troepen gevechtsgroepen van de Sovjets in de pan gehakt. Ten Zuidoosten van Ostrof werden voortdurende, met versch aangevoerde strijdkrachten en krachtige ondersteuning van slagvliegers uitgevoerde aanvallen der Sovjets in ver bitterde gevechten ten deele in tegen aanvallen afgeslagen. De laatste dagen heeft zich het eerste bataljon van het regiment 25 der Luftwaffen-Jager onder kapitein Gehrken bijzonder onderschei den. Bewakingsvaartuigen van de marine schoten boven de Baai van Narwa 4 Sovjetbommeniwerpers omlaag. Aan het Italiaansche Zuidelijke front werden gisteren weer door stoottroepen verscheidene steunpunten en kazematten van den vijand met hun bezettingen op geblazen. In het gebied van Nettuno veroorzaakten onze batterijen vèrdragend geschut hevige ontploffingen en aanhou dende branden in vijandelijke opslag plaatsen van materiaal, Duitsche gevechts- en torpedovliegtui- gen hebben in den afgeloopen nacht een aanval ondernomen op het Britsch-Ame- rikaansche aanvoerverkeer in de Middel- landsche Zee Zij vernietigden daarbij in de wateren van Algiers, ondanks krach- tigen vijandelijken afwee’r, 2 torpedojagers van een convooi en beschadigden 6 vracht schepen met een gezamenlijken inhoud van 42 000 brt. door treffers van bommen en torpedo’s zoo ernstig, dat een deel van deze schepen als verloren beschouwd moet worden Gisteren hebben Amerikaansche bom menwerpers bij aanvallen op Midden, en Oost-Duitschland opnieuw zware verlie zen geleden. In hevige luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden 129 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 105 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. In verscheidene der aangevallen plaatsen, vooral in het stedelijke gebied van Stet tin, ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Bij gesloten bewolking ondernamen Britsche bommenwerpers in den afgeloo pen nacht een terreuraanval op de stad Aken. In het stadsgebied ontstond schade. De bevolking leed verliezen. Ondanks moeilijke afweeromstandigheden werden bij dezen aanval, alsmede boven de be zette Westelijke gebieden 22 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Eenige Britsche vliegtuigen hebben bovendien bommen ge worpen op het gebied van Hannover. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met goede uitwerking doelen in Oost-Enge- land aangevallen. Escorte-vaartuigen van een Duitsch convooi hebben in den mond van de Loire 4 Britsche jachtbommenwerpers neergeschoten. Onze duikbooten hebben 5 schepen in den grond geboord met een gezamen lijken inhoud van 37.000 brt. alsmede 2 torpedojagers en 1 mijnenveger. BEVALLEN: W. H. Damen geb. van Spronsen, d. E. Vos geb van Balen, d. C. Spaans geb. Verheij, d. F. B. Hee. res geb. Pfahl, d. M. F. M. Bakker geb. van Gemmert, d. C. J de Sterke geb den Ouden z. G. B. H. Promt geb. Koopman, z. M. G. M. Smeets geb. Kunst, z. J. G. Rab geb. van Riemsdijk, d. R. Borsboom geb. Noor- dermeer d. L. Willemsen geb. Pau- wels. z M. J. Blokland geb. Bergonje, z. H. Veidink geb. Eggerniont, z H. S. Rieken geb. Muhle. z. A. van der Zwan geb. van Poelgeest, d. J. F. van der Klis geb. Stil, z. W. Boot geb Jon- gejan, z E. van der Swaluw geb. van den Haterf d. J. L. Plaizier geb. Bloe- mer, z. Th. W. Kellner geb. van der Helm, z. S. A. van Kuijk geb. Donnars, z. A. van Alphen geb. van der Brug, d. J M. van Sohie geb. van den Burg, z. M. P. Nooijen geb. Bos, z. D. Kleijn geb. Snijder z W. A. van der Toorn geb. van Ginkel, d. B. Brom geb. Jur- riëns. d. J. A. La Haye geb. Beijers- bergen van Henegouwen, z. J. Heit kamp geb. Vis. d. W. J. de Vries geb. van der Zalm z J. van der Heide geb. Tramper, d. F. H. Landzaat geb. Rot gans, z. P. M. van Dalen geb. van der Vorm z. D. Lauwerijssens geb. Ligt- voet, d. D. Stevenson geb. van Steen bergen z. WA. L. Zandbergen geb. Hanegraaf, z, A. W. van Doorn geb. Wetselaar. d. J. W. H. van Straalen geb. Koot, z. M. J. Schmits geb. van Lochem, d O Kiewiet geb. Bos, z R. W. Straathof geb. Leemeijer, d. A. Schouten geb. Schouten, z. E. A. M. 't Hart geb. Lammers, z. M. C. J. Sprinkhuizen geb. de Rijk z. H. Schee- lings geb. Thissen, z. C. Veltkamp geb. van Doesburg, d. M. Wielders geb. Herrewijn, d. M. M, Mastenbroek geb. Knoester z. M. P. J. van der Meer geb van Vliet, z J. M. A. Burki geb. Langerak z. M. A. Schouten geb. Del- hez, z. A. M. H. Schuttenhelm geb. Karcisky z. C. Prins geb. de Hoogh, z. M A. Tauecchio geb van der Vat. d OVERLEDEN: W. F. Pool, weduwnaar van J. C. Greebe, 75 j. L. Grootveld, vrouw van A. G. de Heus, 67 j. G. Tempelman, man van I. Mühlemann, 56 j. F. Capel, vrouw van F W. Ever- sen, 70 j. A. Schaaf, vrouw van F. A. Hennevanger, 37 j. W. F Beekman, weduwe van P. J. van der Leek, 59 j. J. Pel, ongehuwde vrouw, 19 j. M. A. Berghuys, weduwe van P. J. Rijkens, 84 j. J. J. Kalt, man van J. F. Jansen, 81 j. W. M Dut, ongehuwde man, 19 j. H. M. Perelaer, ongehuwde man, 36 j. C. H. Toe Water, man van J. Toe Wa ter, 82 j. A. J. Bruins, gescheiden man, 56 j. D. Sepp. ongehuwde man. 68 j. E. Heijmans, weduwe van J. van der Sluis. 75 j. A H. van der Pluym, we duwe van J. van Kesteren, 91 j. J. Mazurel, man van C. G. Rutgers, 59 j. A. de Rijcke, gescheiden man, 61 j. J. C, den Duik, ongehuwde man, 26 j. C' A. J Gerritse, dochter. Ij. L. A. E. van Raalte, vrouw van T. J. C. A. Boele, 66 j. P. G. Groenen, vrouw van A, de Kroon, 60 j. E. A. J. Martens, vrouw van J G. M Koninkx, 29 j. M. C. Blok, vrouw van A. J. Mostert, 63 j. M. M. Jacobs, vrouw van A. L. Krassen burg, 44 j. W. F. C. Dieben, man van A M. de Kuijper, 58 j. J. F. W. Rieff. vrouw van C. J. A, Berkhout, 57 j. A. N. van der Tas, ongehuwde man. 29 j^ C. Veltenaar, weduwe van C. Buite laar, 73 j. H G. P. Joosten, weduw naar van C. A. J. Logher, 73 j. J. Doorschodt, vrouw van J. Rustenhoven, 61 j. C, Guijt, man van P. Vink, 57 j. W. P, E. Tap, dochter, 2 j. A. van Vliet, weduwe van G. Crevecoeur, 75 j. A. Haartman, gescheiden man, 65 j. Een speciale correspondent van het In ternationale Informatiebureau te Berlijn heeft enkele uren, nadat de Amerikaan sche formaties bommenwerpers weer weg gevlogen waren, een interview gehad met kol. von Linden-Hollern, een prominente persoonlijkheid in den generalen staf van het Duitsche luchtwapen. Kol. von Linden-Hollern wees er op, dat de Amerikaansche formaties op 11 April zeer groote verliezen hebben geleden en dat deze dag een mijlpaal zou kunnen be- teekenen in de geschiedenis der bombar- dementstactiek. In dichte zwermen vorm den de Amerikaansche jagers reeds boven de Noordwestelijke kusten van het Euro- peesche vasteland sluizen voor de langs 2 hoofdwegen binnenvliegende groepen bommenwerpers en boden den toestellen, die in groepen van ongeveer 30 tot 40 machines vlogen, op hun verdere vlucht naar het Oosten flankdekking. Het aantal der naar Midden- en Noord- west-Duitsdhland gezonden Boeings en Liberators wordt berekend op hoogstens 500, terwijl het aantal langeafstandsjagers eenige malen zoo groot was. Een deel der Amerikaansche bommenwerpers bleef echter reeds in Midden-Duitschland, ten Westen van de Elbe en wierp zijn bom men, zeer in het nauw gebracht door mas sale aanvallen der Duitsche formaties ja gers en jachtkruisers, klaarblijkelijk voor tijdig neer. De verder over de lijn Elbe Saaie naar het Oosten op groote hoogte naar hun waarschijnlijk als hoofddoel op- gegeven punt vliegende bommenwerpers waren blootgesteld aan voortdurende aan vallen, terwijl de via Sleeswijk-Holstein naar de Oostzee gevlogen Amerikaansche bommenwerpers eveneens scherp werden aangevallen. De Duitsche jagers hadden het voordeel, dat zij, telkens uitvallen ondernemend, de Amerikaansche forma ties fel konden bestoken. Het plan tot een vereenigingsvlucht van 2 sterke for maties bommenwerpers, met passeering van Berlijn, is met zware verliezen voor de deelnemende Amerikaansche vlieg tuigformaties uitgevoerd. Thans reeds kan vastgesteld gorden, dat de Amerikanen op 11 April een stra- tegischen tegenslag hebben gehad. De overwinning der Duitsche luchtverdedi ging is niet alleen gebaseerd op de ver nietiging van ruim 100 Amerikaansche toestellen, maar vormt een meesterlijken schaakzet der Duitsche luchtdefensie. Zij moet derhalve te meer een teeken vormen voor de Amerikanen, daar een uitgespro ken falen aan den dag is getreden van de Amerikaansche langeafstandsjagers, die wellicht de laatste waarborg vormden voor aanvallen overdag van formaties zware bommenwerpers Naar het Zweedsche persbureau meldt, hebben gisteren 14 Amerikaansche vier motorige bommenwerpers in Zweden een noodlanding gemaakt. „Teekenend voor den algemeenen toe stand in het Oosten is het feit, dat het beeld van de gevechten juist in het ge bied tusschen Stanislau en Kowel, dus tusschen den rand der Karpathen en de Pripjet-moerassen, aanzienlijk gewijzigd is.” Met deze opmerking begon luite- nant-generaal Dittmar, de bekende mili taire spreker van den Groot-Duitschen omroep, gisteren zijn radiotoespraak. Het initiatief, die belangrijke voorwaar de voor succes in den oorlog, berust geenszins meer eenzijdig bij de Sovjets. In dit opzicht is het ontzet van Kowel een van verre zichtbaar fanaal, omdat dit succes wijst op een compensatie van krachten, welke evenzoo een toe neming van het Duitsche aanvals- en afweervermogen inhoudt, zooals zij ook duidt op zeer bepaalde grenzen aan de capaciteit der Sovjets. Als een succes, dat verre boven de moreele zijde van deze gebeurtenis uit steekt, moet ook beschouwd worden de bevrijding van de sterke Duitsche groep strijdkrachten, die onder bevel van den generaal der pantsertroepen Hube aan den Boven-Dnjestr staat en thans de ver binding met de uit Westelijke richting van Stanislau opdringende Duitsche en Hongaarsche strijdkrachten na zware afweer- en aanvalsgevechten kon tot stand brengen. Wederom is daarmede een van de vruchten, die de Sovjets in den loop van hun laatste groot opge zette offensief schenen te zullen ver krijgen, hun ontglipt. De gevechtsgroep, die zich hier aan den concentrischen Sovjetaanval kon onttrekken, is de zelfde, die weinig langer dan een week geleden ten Zuidwesten van Proskoerof vocht. Spr. kenschetste dit succes als een meesterwerk van commando en troep. Ook het operatieve voordeel van dezen succesvollen strijd moet hoog aange slagen worden. Door het tot stand komen van de verbinding tusschen het gevechtsgebied Stanislau en dat ten Westen van Kamenetz-Podolsk is in den sector van den Boven-Dnjestr het ge heels Duitsche front met één slag aan zienlijk naar het Oosten verplaatst. Het bolwerk voor de Boekowina heeft daar door nieuwe mogelijkheden verkregen, die vooral ook op de komende gebeur tenissen in het gebied tusschen het Noordelijke en het Zuidelijke penetratie- gebied een aanzienlijken invloed kunnen hebben. In het Zuiden zijn nog steeds 2 ten denties merkbaar, die de gevechtsge- beurtenissen bepalen Aan Sovjetzijde het streven, zoo sterk mogelijke deelen der Duitsche troepen tegen de kust van de Zwarte Zee te dringen en daar te omsingelen, aan Duitsche zijde nood zakelijkerwijze de tegenovergestelde strekking en daarmede de taak, de op een groote beslissing gerichte omsinge- lings- en doorbraakpogingen der Sov jets te verijdelen. De ontruiming van Odessa beteekent onder deze omstan digheden een onvermijdelijke consequen tie. Uit dit alles vloeit de noodzakelijk heid van de bescherming van het Groot-Roemeensche gebied met alle beschikbare krachten en middelen voort. Als het vijandelijke en ten deele ook het neutrale buitenland het Duitsche com mando onlangs in de schoenen schoof, dat het Roemenië en Hongarije aan hun lot zou overlaten, dan is daarmede een verdachtmaking uitgesproken, die reeds om zuiver strategische c“-- volkomen zinneloos genoemd worden.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1