1944. Hardnekkige tegenstand op de Krim KINDEREN KRIJGEN WEER BOTER Tno. 18769. Vrijdag 14 April. KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS Keuringen BINNENLAND AGENDA SPORT Officieele bekendmaking De nieuwe bonnen FAILLISSEMENTEN WAARSCHUWING Op vleeschbonnen mag ook op Maandag en Dinsdag a.s. worden gekocht Peulvruchten. Een bon voor beschuit VERDUISTEREN Van 20.45 uur tot 6.45 uur I Bekendmaking Landwacht Nederland Beslag op olievoorraden in Tetoean BURGERLIJKE STAND Antonescu inspecteert troepen in Moldavië Waar publiek en middenstand met hun moeilijkheden terecht kunnen Tbshankoi =AI<Metgcfij KAART van PELT en Stanislau 0 JÖÖ' 'JfMelitopol HAAGSCHE COURAN 91 Vijandelijke vliegtuigen neergeschoten (S.S.P.K. Mielke-O.H) (C.N.F.-Kuiper) formaties, en BIJ onze vrijwilligers. Postduiven behoonen tot de dage- lijksche vrienden van onze mannen. Opgeheven het faillissement van C A. Coert, timmerman, te ’s-Gravenhage. GAS aan SS Perso- Naarhetziekenhuisaan het Westeinde is vervoerd de 62-jarige G K. van de Beeklaan die in de Kruisbessen straat van een steiger was gevallen. Hij bekwam een heup, en een schouderfrac tuur. Ook op de groote bouwbedrijven in den Wieringermeerpolder heeft men we derom volop werk. Met speciale wied- machines is men bezig met het wieden van de uitgestrekte koolzaadvelden, hetgeen voor onze vetvoorziening van ?eer groot belang is. Op bon 17A Boter kan een half rant soen margarine worden gekocht en op bon 17B margarine of bak. en braad vet. De kinderen beneden 21 jaar krijgen bovendien resp. op de bonnen B36, C 36, D36 en E36 Reserve een half rantsoen boter en de kinderen van 4 tot en met 20 jaar daarnaast nog een half rantsoen boter op bon 2OB, welke laatste bon gel dig blijft tot 27 Mei, Verder is voor de kinderen van 0 en 1 jaar bon E33 Reserve aangewezen voor het gebruikelijk rant- De hoofdinspecteur van de Staatsre- cherche. chef inspectie 2C, waarschuwt geen inlegvellen van nieuwe stamkaarten af te geven aan een man, die voorwendt van dien distributiedienst te komen Hij vertelt den menschen, dat de nummers van de nieuwe distributiestamkaarten fou. tief zijn en dat hij de inlegvellen mee moet nemen voor een nader onderzoek. Over enkele dagen zullen zij deze dan terugkrijgen De man. die zich voorname lijk wendt tot bewoners van hofjes heeft niets uitstaande met den distributiedienst. 's-GRAVENHAGE, 14 April. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer ..Nordwest” mededeelt heeft het Polizeistandgericht den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederlandsche onderdanen ter dood ver oordeeld: 1. den ambtenaar Willem Lengton, ge boren 4 April 1917 in Zwolle zonder vaste woonplaats. 2. den teekenaar Karei Schipper, gebo ren 6 Maart 1919 in den Haag, woonachtig in den Haag. 3. den kantoorbediende Jan Hoberg, ge boren 26 September 1925 in Ouder Am stel. woonachtig te Amsterdam De doodvonnissen zijn na onderzoek der gratiekwestie hedenochtend voltrokken. De ter dood veroordeelden hadden zi.h aangesloten bij terreurgroepen, die betrekkingen hebben onderhouden met een onder communistischen invloed staan de terreurorganisatie en welker doel was de uitvoering van roofovervallen op dis tributiekantoren en gemeentehuizen, be nevens moorden op in openbaren dienst zijnde Nederlanders. De ambtenaar Wil lem Lengton heeft deelgenomen op 1 De cember 1943 aan den overval op het dis tributiekantoor in Ochten (Gelderland) en op 25 December 1943 aan den overval op het gemeentehuis in Kesteren (Gel derland). Bij den overval in Ochten zijn o.m ongeveer 3000 levensmiddelenkaar ten en ongeveer 1000 tabakskaarten met wapengeweld geroofd. In het gemeentehuis van Kesteren hebben Lengton en zijn medeplichtigen alle persoonsbewijsformulieren en de kaarten der cartotheek van het bevol kingsregister gestolen. De teekenaar Karei Schipper heeft met andere leden van een in Amsterdam werkzame ter reurgroep in Februari j.l. afspraken ge maakt over het vermoorden van een Nederlandschen ambtenaar van politie. De moord is verhinderd en Karei Schip per werd gearresteerd. De kantoorbe diende Jan Hoberg heeft op 15 Februari 1944 deelgenomen aan den overval op het gemeentehuis van Alkmaar, waarbij 500 distributiebescheiden en ongeveer 550 werden geroofd. Toen hij op de plaats van de misdaad gearresteerd werd, had hij een handgranaat in zijn bezit. Voor de komende veertiendaagsche periode zijn voor brood melk, taptemelk, vleesch aard appelen en tabak (naar keuze) de bonnen 17 en 18 aangewezen, waar van de bonnen 17 voor aardappelen slechts geldig zijn tot 22 April, Be schuit is verkrijgbaar op bon 17, terwijl op bon 18 Beschuit ditmaal weder uitsluitend kindermeel haver mout, gort of voedingssuiker beschik, baar wordt gesteld. LIEDERENAVONb RIEK VAN VEEN: In „Diligentia” concerteerde de altzan- geres Riek van Veen in samenwerking met den pianist Johan Ligtelljn. Beiden waren daar reeds te voren opgetreden, toen zij deel uitmaakten van een Itali- aansch opera-ensemble. De zangeres zong thans geen opera-aria’s, maar een select liederenprogramma. Caldara, A. Scarlatti, Beethoven, Schumann, Brahms Reger, Bartelsman en Debussy, ziedaar de namen der componisten, Schumann was zelfs vertegenwoordigd met den ge- heelen cyclus Frauenliebe und -Leben. Tot volkomen meesterschap heeft Riek van Veen, die een mooie, donker getim- breerde en ten deele goed gevormde alt stem bezit, welke verdere ontwikkeling volkomen waard is, het nog niet ge bracht, daartoe is behalve volledige sou- vereiniteit over het zuiver technisch ge deelte ook een dieper doordringen tot de geestelijke waarden van het lied noo- dig, dan waarvan nu reeds blijk werd gegeven. Niettemin was er ook qua voor dracht in de vertolking van menig lied het een en ander, dat in de goede rich ting wees. Het sfeerscheppend vermogen, waardoor doelbewust contact met den hoorder wordt geschapen, moet echter nog groeien. De zangeres hoede zich vooral voor overhaasting en wijde nog meer aandacht aan den tekstueelen in houd van het lied. Zij werd met muzi kale distinctie begeleid door Johan Lig- telijn, die ook in zijn soli-Berceuse op. 57 in Des van Chopin en Rhapsodie op. 79 in g van Brahms pianistische hoedanig heden openbaarde, die de aandacht ver dienden. Beide uitvoerenden zijn door een niet talrijk publiek met applaus gehul digd en hadden bloemgeschenken in ont vangst te nemen. - Mr. A. J. F. J. Jung. De Vereeniging van BeeL diende Kunstenaars, ,,De Onafhankelij- ken”, houdt haar voorjaarstentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam van 22 dezer tot en met 21 Mei. In de Kunstzalen plaats 21 wordt tot en met 4 Mei een „Internatio nale tentoonstelling” gehouden van wer ken door Eric Buttner, Edgar Dunlop, Raoul Kimpe, prof. Wolter ei. anderen. VERPLAATSING KANTOOR NEOERL. VOLKSDIENST EN WINTERHULP: Het hoofdkantoor van den Ned Volksdienst en van Winterhulp Nederland alhier is verplaatst. Met ingang van heden is het adresLandelijk leider van den N.V.D (dir.-gen van W.H.N.) met het alge meen secretariaat, de hoofda fdeelingen organisatie en gebouwendienst in Nij megen, Gerard Noodtstraat 17 tel. 25476 Het bureau van den Algemeen Gemach tigde en de hoofdafdeelingen Financiën Medische Zaken. Sociale Zaken. Voor lichting en Contröle zijn gevestigd te dezer stede. De la Reyweg 522 tel tijde lijk 335763. MOEDIGE REDDING: Gisteravond te omstreeks half 11 is een echtpaar, wo nende in de Kockstraat, op den hoek van den Marktweg en de Troelstrakade, tengevolge van de duisternis, te water gereden. Op het hulpgeroep is direct de 18-jarige heer A. J. C. Wubben, wonende Marktweg 359, te water gesprongen. Met veel moeite is hij erin geslaagd de dren kelingen naar den kant te brengen. Ook de heer F. Reebeen, 40 jaar oud, van den Marktweg 351, had zich gekleed te water begeven en het is dank zij het kordaat optreden van dit tweetal, dat het echtpaar voor verdrinking is be hoed. De vrouw had het bewustzijn reeds verloren. Beiden zijn overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal; hun toe stand was niet ernstig. Hedenochtend vroeg is in Londen luchtalarm gemaakt. De Grieksche ex-koning George heeft, naar uit Cairo wordt gemeld, So phocles Venizelos belast met de vor ming van een nieuw kabinet. Venizelos heeft de opdracht aanvaard. soen rij st of gort en voor de kinderen van 2 en 3 jaar bon D33 Reserve voor gort 150 gram versnaperingen kan men koopen op bon 17 versnaperingen. Van de bonnen Algemeen zijn tenslotte aangewezen: 97 en 98 voor bloem; 99 voor 250 gram peulvruchten; 100 voor vermicelli; 101 voor magere of 20 plus kaas; 102 voor suiker; 103 voor j a m; 104 voor koffiesurrogaat; 105 voor eenheidstoiletzeep en 106 voor waschpoeder Voor de kinderen beneden 14 jaar wordt daarnaast resp. op de bonnen C34, D34 en E34 nog waschpoeder beschikbaar ge steld en voor de kinderen van 0 tot 1 jaar op bon E35 Reserve tevens toiletzeep. De zeepbonnen zijn geldig tot 13 Mei. Toelichting Van 16 tot en met 29 April a.s. is we derom slechts één bonnummer voor be schuit aangewezen en een bonnummer voor kindermeel havermout, gort en voe dingssuiker Gedurende dit tijdvak kan men dus op den bon „Beschuit 17" be schuit of andere kindervoedingsartikelen koopen. Op bon „Beschuit 18" kan men per bon 62J gram kindermeel, voedings suiker, gort of havermout verkrijgen. Be schuit of kinderbiscuits zijn op dezen laat- sten bon dus niet verkrijgbaar. Met ingang van 30 April zullen wederom telkenmale twee bonnummers voor beschuit per twee- weeksche periode worden aangewezen Bon „Boter 17A” geeft gedurende bo vengenoemd tijdvak recht op 125 gram margarine, bon „Boter 17B”. op 125 gram margarine of 100 gram bak. en braadvet. Voor kinderen van 0 tot en met 20 jaar is een bijzonder rantsoen van 125 gram boter verkrijgbaar op de bonnen „Reserve B36” C36 D36 en E36”. Verder is voor personen van 4 tot en met 20 jaar van 16 April tot en met 27 Mei a.s. de bon „Bo ter 20B” aangewezen voor 125 gram boter Tenslotte zal men op de vleeschbonnen 17 en 18 reeds op Maandag 17 en Dinsdag 18 April a.s vleesch- en vleeschwaren kunnen koopen. In de vroege middaguren van giste ren vlogen formaties Amerikaansche bommenwerpers, door jagers be schermd, boven Zuidwest-Duitsch ge bied. Formaties van de Duitsche lucht verdediging bonden onmiddellijk nadat deze over de Duitsche grens waren ge vloden, den strijd aan met de vijande lijke bommenwerpers. Er wordt mel ding gemaakt van vrij groote lucht slagen boven het gebied van Frankfort a. d. Main. In den nacht van 12 op 13 April heb ben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen tweemaal in verscheidene golven ter- reuraanvallen ondernomen op Boedapest en verscheidene steden in de provincie. De bevolking leed verliezen en er ont stond schade aan gebouwen. De lucht- doelartillerie heeft verscheidene bom menwerpers neergeschoten. Gistermiddag had een nieuwe groote aanval op Hongarije plaats. Twee for maties wierpen bommen op Boedapest. Men is bezig de aangerichte schade vast te stellen. Tot nu toe zijn 24 neergescho ten vijandelijke bommenwerpers geteld. Maandagochtend zijn door Anglo-Ame rikaansche vliegtuigen op woonwijken van een Brusselsche voorstad honderden brandbommen neergeworpen. Geheele straten stonden in lichtelaaie. Het aantal slachtoffers bedroeg 24 dooden en 70 zwaargewonden. Door brandbommen werden ongeveer 200 huizen in de vier getroffen wijken van Brussel vernietigd of zwaar beschadigd. Zaterdagmiddag hebben Anglo-Ameri kaansche vliegtuigen meer dan 100 bri santbommen geworpen op de stad Has selt. Er werd aanzienlijke schade aan gericht en er zijn 58 dooden en een 30-tal gekwetsten. Maandagochtend werd een nieuwe terreuraanval gedaan, waarbij 9 dooden en talrijke gewonden vielen. Het aantal slachtoffers van den aanval op Rijssel is gestegen tot 544 en dat der gewonden op 450 Amerikaansche vliegtuigen in Zwitserland tot landen gedwongen Officieel wordt te Bern medegedeeld: Onze afweerescadrilles dwongen 12 Ame rikaansche bommenwerpers tot landen. Tien dezer vliegtuigen landden in Düben dorf en te Altenrhein en een bij Ober- glatt. Bovendien stortte een vliegtuig om laag bij Siebnen (kanton Schwyz). Het werd door een van onze vliegtuigfor maties neergeschoten, nadat het geen gevolg had gegeven aan de uitnoodiging tot landen. Ook de luchtdoelartillerie kwam in actie. De bemanningen, die zich ten deele met parachutes in veilig heid trachtten te brengen, werden ge ïnterneerd. Aangezien reeds is gebleken, dat on bevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, z. g. n. in ver band met de Landwacht, wijs ik er nog maals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitüneeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei op zicht verplicht gevolg te geven aan be velen van personen, die zich als Land- wachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel, men wordt ver zocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoegde Landwachtinstanties te melden, zoodat daartegen onmiddelljjk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, tenein de gekeurd te wor den voor de VVaf- fen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Ger- maansche SS in Nederland, nen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden ge- RIE PERSONEN DOOR GAS BE. DWELMD: In een perceel aan de van Stienhovenstraat raakte een gasslang los. Door het uitstroomende gas werden drie personen bedwelmd, t w de 63-jarige me vrouw W. M R. geb van E„ haar doch ter de 21-jarige mej. J M R. en de 34- jarige dienstbode H L, Zij zijn door een dokter van den geneeskundigen dleurt weer bijgebracht. De Britsche regeering heeft door haar ambassadeur in Madrid bij de Spaansche regeering krachtige stappen laten doen betreffende het in beslag nemen van de aan de EngelschAmerikaansche petro- leummaatschappij Shell and Vacuum Oil behoorende olievoorraden in Tetoean (Spaansch-Marokko). Ook de Ameri kaansche regeering zou dergelijke stappen hebben ondernomen. De in beslag ge nomen voorraden zouden slechts klein zijn en da maatregel van de Spaansche autoriteiten zou een gevolg zijn van de weigering der genoemde petroleummaat- schappij, de speciale belasting te be talen, die door de Spanjaarden na het verbod der olieverschepingen naar Spanje eind Januari is ingevoerd. Dit verbod der olieverschepingen naar Spanje is nog van kracht durende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April, 914.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 17 April, 912.00 uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 6; 18 April, 912.00 uur, Arnhem, café Royal; 15—18.00 uur, Zwolle, hotel Gijtenbeek; 19 April, 912.00 uur, Gro ningen, Heerenstraat 46; 1518.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April, 914 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April, 914.00 uur, Utrecht, N. V.-Huls, Oudegracht 245; 22 April, 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. PAARDEN DUINDIGT Morgenmiddag, aanvang 2 uur, een gemengd programma met 3 dra verijen. w.o. een heat, en 4 rennen. Ziet hier onze verwachtingenle draverij Hanover Gretta Trothan2e dr. (amateurs): Eddy Premier Mars; 3e dr (heat): Flying Guy Exc. Brewer, le renPalk Red Tag2e ren Bru nette Stal Marika3e renMoutar- dier Nicette 4e ren Beaux Arts Nacibee. BEVALLEN: W. M. Dingjan geb. van Roijen z. J. Bruinse geb. Huisman, z. C. Helleman geb. van Egmond. d. M J. Beumer geb. Blom. d. M. Jetzes géb. Smits d G. vani der Sman geb. van der Lugt, d J de Zoete geb. van Leeuwen, d. D. Blanker geb. van der Plank, d. A van Gein geb. de Winter, d. M. E. M Englebert geb. B°nt, z. J. van den Herik geb. van Dam. d. T Vermeulen geb. Pimmelaar, d. H. van de Werken geb. Zuiddam, z. C. H. Zoutendijk geb. Lausberg. z. M J. de Boer geb. Ruding z. F Oosterveen geb. van Viersen. z. J. S. de Wit geb. Schalker d L. van Dam geb. Schelle- vis z. W. J F. Minkhorst geb. Schol ten z. A. M; Laarakkers geb. de Groot, d, W. J. Dusseldorp geb. Meerman, d. T. Braber geb. van Rheenen, z. A. C. Bosch geb. Poot, z. J. M F. Bier huizen geb. Tetteroo, z. M. E. Assies geb. Bakker, z. C J. T Coops geb. Minderman d. E. S. de Jager geb. Miguletz. d. A Krul geb. Spiero, z. J. M. Herwig geb van Andel d. G Pol geb Timmer d OVERLEDEN: J.van der Crab, ongeh man 77 j. J. Engberts, ongeh. man, 26 j. J H. M Grimbergen, ongehuwde vrouw 20 j. E. Huismans, ongehuwde man, 36 j. A H. C. Schouten, man van M. H. W van Wijnen. 29 j. C. J. Bre- kelmans, weduwe van J. C. Boogaard, 85 j. S M Houtkamp ongehuwde’vr., 68 j. M, van Eenige, ongehuwde man, 18 j. A. M. van Doorn ongeh. vrouw, 28 j. J. J. T. Hollanders, ongehuwde vrouw, 50 j. Geheime zitting van Zweedschen Rijksdag De Zweedsche regeering zal in een geheime zitting van den Rijksdag ver slag uitbrengen over buitenlandsche poli tieke aangelegenheden. Deze geheime zitting zal waarschijnlijk Woensdag a.s. worden gehouden. Het Zweedsche telegraafagentschap deelt mede, dat gistermiddag door de gezanten van Engeland en de Ver. Staten een nota betreffende den Zweedschen handel met de Asmogendheden is over handigd. In de Alberd Thijmstraat hoek Beetsstraat. is de 10-jarige W N. uit de Withuysstraat overreden door het rechterachterwiel van een autobus van lijn T. De jongen was van de gasdolly van den autobus waarop hij geklommen was. afgevallen. Hij bekwam schaafwonden en ontvellingen en is naar het R K. zieken huis aan het Westeinde overgebracht AAN GEVOLGEN OVERLEDEN: Zooals gemeld vielen Woensdag de 38-jarige J. L. en de 51-jarige F, J. P. beiden uit Rotterdam, op de Soestdijkschekade van den laadbak van een vrachtauto Zij be kwamen een hersenschudding en werden overgebracht naar het R K ziekenhuis aan het Westeinde. waar zij aan de ge volgen zijn overleden. ZATERDAG 15 APRIL Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over: ..De Lentesterren- hemel”. 15,45 en 20 u. Stadsschouw burg. „Tosca” 19 u Princesse- chouwburg. „De knecht van twee mees ters”. 19.15 u. Geb. v. K. en W „De verdwenen konin zoon”. 14 u Amu sementsorkest van John Kristel met zang van Etty Orally. 19.30 u. Dili gentia Kindervariété. 14.30 u. So- naten-avond Jan Keessen. viool en Ge rard Hengeveld, piano. 19.30 u. Capi* tol „Kermis in Luilekkerland”. 14,30 u. Scala. „De bovennatuurlijke zoon”. 19 30 u. Paarden Duindigt. 14 u. Treviso zwaar getroffen De Italiaansche stad Treviso, die op Goeden Vrijdag door Amerikaansche bommenwerpers is aangevallen, is de zwaarst gebombardeerde stad van Italië. In de 50.000 inwoners tellende stad is vrijwel geen huis onbeschadigd gebleven. Men vreest, dat bij den aanval meer dan 5000 menschen om het leven zijn gekomen. Er was geen enkel mili tair doel in Treviso. Maarschalk Antonescu heeft het land verzekerd, dat Moldavië verdedigd zal worden, zoo wordt verklaard in een offi cieele mededeeling over een reis van den maarschalk naar het front. De mededee ling behelst verder het volgende„Op 10. 11 en 12 April heeft maarschalk An tonescu de Roemeensche troepen in Noordelijk Moldavië geïnspecteerd. Bij alle eenheden en commandoposten heeft hij groeten ijver en plichtsbetrachting, vertrouwen in de superieuren en onder geschikten, een met de hoogste verwach. tingen overeenkomend moreel en een zeer goede militaire situatie aange- troffien Het land kan met vertrouwen neerzien op ons dapper leger, dat held haftig strijdt en onwrikbaar op den bo dem van ons dierbaar Moldavië staat” RAAD VOOR DE MAGISTRATUUR DER N.S.B.: Blijkens een mededeeling in „Volk en Vaderland” heeft de Leider een Raad voor de Magistratuur ingesteld, welks taak het is in voorkomende ge vallen een onderzoek in te stellen naar misdragingen of misslagen van N.S.B.- leden. die een gezagsfunctie in over heidsdienst vervullen, welke niet met de waardigheid van hun ambt in overeen stemming zijn. De Raad brengt rapport uit aan dien Leider, teneinde hem in staat te stellen te beslissen of het be trokken lid met het oog op het aanzien der N.S.B. uit het lidmaatschap moet worden ontzet. DE VESTIGING VAN LEESBIBLIOTHE. KEN: Het Letterengilde van de Neder landsche Kultuurkamer deelt mede: Nieuwe leesbibliotheken zullen voorloo- pig niet mogen worden gevestigd. Van deze bepalingen kan in bijzondere geval len dispensatie worden verleend. Derhalve zal in de meeste gevallen afwijzend wor den beschikt op desbetreffende aanmel dingen voor de Nederlandsche Kultuur kamer. Van na 1 Januari 1941 geopende leesbibliotheken of filialen van leesbiblio theken, zal opnieuw worden beoordeeld of zij in stand zullen kunnen blijven. 1 „Ik neb een schoenenbon IA, maar ik kan er geen schoenen op krijgen. Worden er schoenenbonnen uitgegeven, zonder dat er schoenen zijn, of houden de winkeliers ze achter?” Deze vraag brandde een juf- frouw. die een geheelen middag zonder 1 succes schoenwinkels had afgeloopen, op 1 de lippen Tot wien moest ze zich echter wenden om een goed antwoord te krijgen? De politie? Ach, wat moest die er aan doen. Je kunt toch niet verwachten dat een agent alle schoenmagazijnen onderste boven haalt °m te kijken of er nog een paar damesschoenen op bon IA aanwezig is. Het departement van Handel? Dat is zoo groot, telt tientallen bureaux en dui zenden ambtenaren De juffrouw van den schoenenbon was maar een klein eenvou dig persoontje dat niet eens wist hoe en waar ze het departement vinden kon. Waarom zou ze ook? Ze had haar hersens en haar tijd wel noodig voor haar huis houden. Moest ze dan maar eens naar een ander stadsdeel gaan zonder veel hoop op suc ces overigens, of..., of...? Gelukkig voor haar was er wel iemand, die haar vraag kon beantwoorden. Zij behoefde daarvoor slechts te gaan naar het Informatie, bureau voor detailverkoop en ambachtswerk. gevestigd M a u- ritskade 1, een zeer jonge instelling van de Hoofdgroep Ambacht en de Be drijfsgroep Detailhandel met medewer king van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Hoewel het uit den nogal ambtelijken naam niet blijkt, is dif informatiebureau er toch in hoofd zaak voor het publiek. De juffrouw kreeg hier prompt de inlichtingen die zij wenschte Het informatiebureau stelde zich namelijk in verbinding met het Rijks, bureau voor Huiden en Leder, dat een op gave verstrekte van dï schoenwinkels, die schoenen verkrijgbaar op bon IA. in hun bezit hadden. De ambtenaar, die op de gedachte kwam een informatiebureau in het leven te roe pen heeft het publiek en den goedwillen. den middenstand een dienst bewezen Het distributie-apparaat is geleidelijk aan zoo ingewikkeld en omvangrijk geworden en de distributiebepalingen zoo talrijk, dat velen niet zullen weten wat zij doen moe ten als zij in moeilijkheden zitten. Aan het informatiebureau zijn verschillende des kundigen o.m. van de Rijksbureaux ver bonden, die uiteraard nauwkeurig den weg weten In ’t bosch van distributie-bepalin- gen en voorschriften Mochten zij de vra gen en problemen nief direct kunnen op lossen. dan weten zij toch direct tot welke afdeelingen- zij zich wenden moeten om een bevredigend antwoord te krijgen Het gaat natuurlijk niet aan. dat men met allerlei wissewasjes en kleine ruzie tjes met den winkelier aankomt ter oplos sing. Het is in de eerste plaats te doen om kwesties, die den goeden gang van zaken verstoren Een voorbeeld ter verdui. delijking: Een kruidenier weigert al weken achtereen zijn klanten te helpen onder het voorwendsel dat hij geen beschuit heeft. Een van de klanten legt de kwestie voor aan het informatiebureau. Dit gaat op onderzoek uit bij de desbetreffende be. drijfsgroep, waaruit blijkt dat de winke lier wel degelijk geregeld beschuit ont vangt. Het informatiebureau belt den man op en wijst hem op het verkeerde in zijn handeling Het gevolg is. dat deze be grijpt, dat hij een anderen koers zal moe ten varen en zijn klanten zal moeten hel pen. Het informatiebureau is er echter niet alleen voor het publiek. Ook de detaillist kan er met zijn problemen en moeilijk heden terecht, vooral wanneer het gaat om kwesties die niet direct zijn vakgroep raken. Geen klachtenbureau geen wrekende Nemesis geen politioneele instelling, die overtreders van de distributievoorschriften met zware boeten bedreigt maar een in stantie die een schakel tusschen publiek, middenstand en overheid hoopt te worden om op vreedzame wijze de moeilijkheden tot een oplossing te brengen Men prente zich echter goed in het geheugen, dat het informatiebureau wel vele inlichtingen op alle gebieden van de distributie zal kun nen geven en andere dergelijke diensten kan bewijzen, maar geenszins de schaarschte aan goederen kan opheffen. Het zal daarom goed zijn dat men zich terdege bewust is van het bestaan van het informatiebureau dat gevestigd is Maurits- kade 1 alhier, om zich tot dit adres te wenden bij voorkomende moeilijkheden, doch tevens te beseffen, dat hef bureau het publiek, den detaillist en den am bachtsman slechts de behulpzame hand reikt binnen de perken der mogelijkheden welke de voorschriften bieden. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 April. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Op de Krim bieden Duitsche en Roe meensche troepen in het gebied van Feo dosia en Simferopol den met snelle for maties en tanks volgenden bolsjewieken hardnekkigen tegenstand. Beveiligings- vaartuigen der marine hebben boven Feo dosia 3 bolsjewistische bommenwerpers iieergeschoten. Aan den benedenloop van den Dnjestr heeft de tegenstander met sterke strijd krachten langzaam onze nieuwe stellingen genaderd en getracht op verscheidene plaatsen den overgang over de rivier te forceeren. Overgezette bolsjewistische ge vechtsgroepen werden in een tegenaanval vernietigd, eenige vijandelijke bruggen hoofden werden afgegrendeld. Ten Noordwesten van Jassy hebben Duitsche en Roemeensche troepen verder terrein gewonnen, vijandelijke strijd krachten uiteengeslagen en gevangenen bimiengebracht. In het gebied van Delatyn en ten Oos ten van Stanislau zijn Duitsche en Hon- gaarsche troepen onder afweren van vijandelijke aanvallen ook gisterec ver der opgedrongen. Daarbij heeft zich het regiment jagers 228 onder bevel van ko lonel Sieber bijzonder onderscheiden Tusschen den middenloop van den Dnjesti en het verder verbitterd omstre den Tarnopol zij» talrijke vijandelijke aanvallen mislukt. Ter weerszijden van Brody zijn de bolsjewieken naar het Oosten terugge worpen. Ten Zuiden van Pleskau hebben de bolsjewieken hun doorbraakpogingen her vat met versch aatigevoerde Zij werden overal afgeslagen en deels reeds tijdens de concentratie door onze artillerie uiteengeslagen Uit Italië worden geen bijzondere ge bet -nissen gemeld. Amerikaansche bommenwerpers hebben op 13 April plaatsen in het Hongaarsche gebied benevens doelen in Zuid-Duitsch- land aangevallen Vooral in het gebied van Boedapest en in de stedelijke ge bieden van Augsburg en Schweinfurt is schade ontstaan en zijn onder de be volking verliezen veroorzaakt. In felle luchtgevechten en door afweergeschut zijn 91 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 74 viermotorige bommenwerpers, vernietigd. Eenige Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen in het gebied van Berlijn en in West- Duitschland. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben wederom doelen in het stedelijk gebied van Londen aangevallen. i f

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1