AANVALLEN IN HET STRIJDGEBIED VAN SEBASTOPOL 1944. No. 18771. Stahmer en van Verklaringen Maandag 17 April. Keuringen Amnestie onderduikers voor Jassy Roemeensch Weermachtbericht Ploesti distributiebescheiden machine in actie op één. (ter uitgeatreirte velden. (C.N.F.-Stevens) Zelfbehoud eischt zelf beschermingsmaatregelen Hoofdprijzen Staatsloterij Uitreiking TENTOONSTELLING CLUBHUIS „DE MUSSCHEN” De Britsche nota aan Turkije Voor ons Volk Dagorder van Horthy Sovjets bij Stanislan en teruggeworpen In Nederlandsch-Indië geïnterneerde burgers Hongaarsch legerbericht HAAGSCHE COURANT Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 772444. Dienstaanb ƒ0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.' Harde gevechten bij Tarnopol een van van be- In den Haarlemmermeerpold er is men overal druk in de weer met het poten van aardappelen. Een aardappelpoot- der teruggeworpen aanvallen werden 5.000: 1.500: 1.000: 400: 200: 100: be- van Tweede klasse 19363 3048 8363 10017 24707 4419 1958 4799 8871 8887 13212 15400 17283 30.000: Aan het landingshoofd van Nettuno werden plaatselijke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Van het Zuidelijke front wordt slechts melding gemaakt van activiteit van verkennings- en stoot troepen. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afge- loopen nacht met goede uitwerking het vijaridelijke eilandsteunpunt Lissa voor de kust van Dalmatië aangevallen. Formaties vijandelijke bommenwer pers ondernamen op 16 April en in den afgeloopen nacht terreuraanvallen op de steden Belgrado, Boedapest en Kroon stad. Vooral in de woonwijken ontston den schade en verliezen onder de be volking. Door Duitsche en Roemeen- sche jagers alsmede door luchtdoelartil- lerie werden 17 vijandelijke bommenwer pers neergeschoten. In een Zaterdagavond te Maastricht gehouden openbare volksvergadering heeft Max Blokzijl medegedeeld, dat hij den laatsten tijd een drukke correspon dentie heeft gevoerd met kringen van zg. onderduikers. Hij had daarbij den indruk gekregen, dat velen van hen misleid zijn door de omstandigheden en graag uit de verwarring wilden los komen. Na van de betreffende instan ties te dezen aanzien de noodige waar borgen en instemming te hebben ont vangen, kon Max Blokzijl aan deze onderduiker^ de verzekering geven, dat zij straffeloos zullen kunnen terugkee- ren, onder voorwaarde, dat zij bereid zouden zijn zich voor een of ander nut tig en positief doel beschikbaar te stellen. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet p 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode’'. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.28, z. Modetal ƒ3.95. Buitenl ƒ9.45 Bij postkant tegen de geld, goedgek. abonn.pr, Afz. nr 5 c.. £r p p. 10 c OP HEETERDAAD ÓETRAPT: Eenigen tijd geleden werd er ingebroken ip een pakhuis in de Jan Pieter Heyestraat. De eigenaar, die vermoedde, dat het onge* wenschte bezoek zich zou herhalen, be. sloot op gezette tijden te posten. Zondag nacht had de man succes. Hij zag hoe ge poogd werd de pakhuisdeur te forceeren. Onmiddellijk greep hij in en wist den indringer bij den kraag te vatten en hem later aan de politie over te leveren. Het was de 41-jarige J A B., die voor de politie en justitie geen onbekende is. Een ingestelde huiszoeking bracht aan het Ücht, dat B. ook de eerste maal aan de inbraak schuldig is geweest; op vele uit het pakhuis afkomstige artikelen, kon be slag wbrden gelegd Een bewoner van de Wenckebach straat hooide in een naast zijn huis gelegen woning gerucht. Hij ging op Onderzoek uit en zag hoe een man er ijlings, via de achterzijde van het perceel vandoor ging. Na een wilde achtervolging over schuttingen en door tuinen wist de kor date buurman den vluchteling te grijpen; Deze, de 32.jarige F W G H. Is door de politie in bewaring gesteld; hij bleek niet alleen te zijn geweest. Zijn metgezel is nog voortvluchtig. W^ke Hagenaar zal nooit gehoord hebu ben van het clubhuis ,.De Musschen”, ge. vestigd in de Rijswijkschestraat, waar honderden jonggns en meisjes, die in dé kleine huizen en smalle straten van de binnenstad geen gelegenheid hebben hun. energie te ontplooien in nuttig, ontwik- kelend werk, enkele keeren per week ko men om er handenarbeid te verrichten en zang, spel, dans en tooneel te beoefenen? We gelooven. dat bijna iedere Hagenaar wel eens iets gelezen of gehoord heeft; van de prachtige resultaten, die de heer de Bruin en zijn dochter met hun helpers en helpsters bereiken. Slechts weinigen zullen iets van hun werk gezien hebben want het is logisch, dat „de Musschen’* geen nieuwsgierige volwassenen kunnen gebruiken als zij bezig zijn. Tweemaal per jaar worden de poorten van het clubhuis echter wijd open gezet voor „het pu bliek”. Dan worden namelijk de werk stukken, voor het meerendeei speelgoed, in de gymnastiekzaal netjes bijeengezet, zoodat er gesproken kan worden van een tentoonstelling. Deze heeft een tweeledig doel. De volwassenen kunnen kennis ne men van het zeer vele, dat de Musschen op eigen initiatief, hetzij alleen, hetzij ge zamenlijk. vervaardigen Wannéér men bedenkt, dat het vaak ongeoefende han den en geesten zijn, die er zich mee bezig houden, dan staat men versteld over de resultaten, dan zegt men onmiddellijfc: Daaraan moet met groote liefde en in* tensen ijver gewerkt zijn, zoodat de ge volgtrekking: „De Vereeniging voor de Haagsche Jeugd”, var. wie het clubhuis uitgaat, moet dit werk niet alleen kun nen voortzetten, maar ook uitbreiden, voor de hand ligt. Daarmee komen we aan het tweede doel van de halfjaarlijk* sche tentoonstelling welke Zaterdagmid dag om 4 uur geopend is door den voor zitter van de vereeniging, ir. T. H F. Vreede, n.l. het verkrijgen van de npo- dige gelden. Alle 140(1 stukken speel goed zijn te koop. Op deze wijze drager» de Musschen bij in dè hooge kosten van het clubhuis. Iets, waarop ze zeer trotsch zijn! Gezien de uitstekende kwaliteit va» het materiaal, de solide afwerking en groote verscheidenheid valt er niet aar» te twijfelen, dat de kleuters, voor wie het gekocht wordt, er erg mee in hun schik zullen zijn. De tentoonstelling is dagelijks t/m 20 April geopend van 105 uur. Voor hen, die „de Musschen” financieel willen steu nen. zonder direct een stuk speelgoed te koopen, vermelden we het gironummer: 54693! PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 22 m.M (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve o’jóaag halve pr. Red. ƒ0,51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) f 0.57. Dienstaanb f 0 38 Pers eevr 0 48 Adv ..Br. bur v. d bl.’’ 10 C. meer. BIJ onze vrijwilligers. Het laden van 2 c m. Flak. (S.S.P.K.-Fabinger-O.-H.) SS in Per so- Luchtaanvallen op Boekarest en Naar in het legerbericht van 14 April wordt medegedeeld, duren op de Krim de gevechten met een ver overmachtigen vijand voort. De vijandelijke bruggenhoof den ten Noorden van Tighina en aan den benedenloop van den Dnjestr werden aan zienlijk ingekrompen. In Centraal-Bessarabië is niets van be lang te melden. Ten Noorden van den spoorweg van Jassy naar Pascani werden de krijgsoperaties der Duitsch-Roemeen- sche troepen met succes voortgezet Door luchtaanvallen op 4 en 5 April werden in Boekarest 2942 personen gedood, 2126 gewond; 905 huizen werden vernield en 1373 beschadigd. In Ploesti vielen 262 dooden en 361 gewonden; 197 huizen wer den vernietigd of beschadigd. Op 42 plaat sen, ver weg gelegen van eenig militair doel, werden bommen neergeworpen, waar door verliezen en schade ontstonden. Het SS-Ersatzkom- mhndo deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, tenein de gekeurd te wor den voor de Waf- fen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Ger- maansche Nederland, nen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden ge durende hun ver bintenis van de te werkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebensiellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. 18 April, 912.00 uur, Arnhem, café Royal; 1518.00 uur, Zwolle, hotel Gijtenbeek; 19 April, 912 uur, Groningen, Heerenstraat 46: 1518.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April, 914 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April, 914.00 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 22 April, 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. In de Turksche bladen is Zaterdag de Britsche officieele démarche bij de Turk sche regeering, waarbij geëischt wordt,(flat, de leverantie van chroomerts aan Duitsch- land wordt gestaakt, bekend gemaakt. Het Turksche standpunt is algemeen be kend: Turkije wenscht de beëindiging van den oorlog, die echtèr uitsluitend de taak van de oorlogvoerenden is. zonder dat de neutralen daarbij betrokken worden. De Geallieerde pressie op de neutralen wordt in Turkije beschouwd als een aanwijzing, dat de Geallieerden blijkbaar niet in staat zijn, met eigen krachten den oorlog tot een eindë te brengen. Het Zuiderpark bevolkt. Op de speelweide van het Zui derpark zijn verschillende dieren uit den Haagschen Dieren tuin ondergebracht. Ruime verblijven zijn gebouwd en de beesten beschikken thans over een ongekende ruimte. Voor het publiek zijn zij gratis te bezichtigen. Een en ander vormt slechts een onderdeel van de groote plannen, welke thans in uitvoering zijn, om aan het Zuiderpark een die renpark toe te voegen. (Schimmelpenningh), Winterhulp Nederland deelt mede, dat de laatste twee weken van het Winterhulp-seizoen voor onze minder bedeelden het schitterende bedrag van meer dan een ton, om precies te zijn 107.586.02, is bijeen gebracht. Aan giften van beneden honderd gulden is hierin een bedrag begrepen van bijna 15.000. Hieruit blijkt zonneklaar, hoe Winterhulp een begrip is geworden, dat niet meer uit onze gemeenschap weg te denken is. Het „ijsje” kost een dubbeltje In komende warme dagen zullen velen ongetwijfeld gelokt worden door de koele versnapering, het in Nederland zoo populaire ijsje. Voor schepijs en verpakt ijs zal niet meer dan ƒ0.10, voor een coupe, geserveerd in een ijs salon of soortgelijke inrichting, niet meer dan 0.25 gevraagd mogen wor den. Daar deze prijzen voor de onder nemers alleszins loonend geacht kunnen worden, kan voor overtreders van dit prijsvoorschrift geen enkel excuus wor den aangevoerd. De Geallieerde stappen bij de neutralen Naar de „New York Herald Tribune” verneemt, hebben de afdeeling voor bui- tenlandschen handel van het Amerikaan- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken en de overeenkomstige afdeeling der Brit sche administratie reeds een reeks econo- mische maatregelen tegen Zweden onder de loupe genomen voor het geval, dat Zweden geen gehoor geeft aan de Geallieerde wen- schen. Onder deze maatregelen worden genoemd: Een petroleumembargo en stop zetting van den uitvoer van tarwe en leer naar Zweden. Voor Ierland overweegt men eén petroleumembargo en het staken van de leveranties van tarwe en Amerikaan- sche machines, voor Portugal stopzetting van de levering van petroleum en machi nes. voor Spanje handhaving van het pe troleumembargo en stopzetting van de Britsche kolen’everanties. Men wijst er op. dat de Engëlsch-Amerikaansche wapen- leveranties aan Turkije reeds gestaakt zijn. Men zou bovendien stopzetting van de levering van textiel, chemicaliën, medica menten wol enz overwegen Slagvliegtuigen aan het Noordoostfront. In groote stapels liggen de bommen voor de „Ju 87” op het Vliegveld gereed. Wanneer het in ver band met de weers omstandigheden mo gelijk is. wordt de vijand meerdere ma len per dag bestookt. Terstond na terug keer van een vijan- delijken vliegtocht, worden de vliegtui gen opnieuw geladen (P.K.-Kamm-Atl. H.) DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN /HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 16 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Zuidwestelijke deel, van de Krim brachten Duitsche en Roemeensche troe pen de onze bewegingen volgende bolsje wieken in zware gevechten tot staan en vernietigden 28 vijandelijke pantserwa gens. jln hevige luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie werden 36 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Aan den benedenloop van den Dnjestr en bij Orhei mislukten talrijke aanvallen van den vijand door den weerstand van onze troepen, die door de luchtmacht schitterend werden gesteund. Plaatseiijke penetraties werden afgegrendeld. In de afgeloopen dagen heeft zich hier de ze vende compagnie van het pantsergrena- dierregiment 11 onder bevel van eersten luitenant Henk bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Jassy brachten onze troepen den bolsjewieken bij plaat selijke aanvallen zware, bloedige verlie zen toe. Ten Oosten van Stanislau werden bolsjewistische gevechtsgroepen naar het Zuiden teruggeworpen. Herhaalde vijan delijke aanvallen in den Strypa-sector mislukten. Ten Westen van Tarnopol drongen onze aanvalsformaties, door gevecht- en slag vliegtuigen gesteund, in verbitterde ge vechten verder naar voren. De bezetting van Tarnopol blijft aan den Westelijken rand der stad den steeds opnieuw storm- loopenden bolsjewieken helfhaftig verzet bieden. den afgeloopen nacht vielen sterke formaties zware Duitsche vliegtui gen het station Sarny aan. In de doel gebieden werden talrijke ontploffingen en branden waargenomen. Ten Zuiden van Pleskau viel de vijand, door pantserwa gens en slagvliegtuigen gesteund, ook gis teren tijdens den geheelen dag aan. Hij werd met zware, bloedige verliezen afge slagen. In de beide laatste dagen werden daar 72 pantserwagens vernietigd In het landingshoofd van Nettuno on dernam de vijand vrij sterke aanvallen op enkele van onze vooruitgeschoven steun punten ten Zuidwesten van Littoria, die na tijdelijk verloren te zijn gegaan, in een tegenaanval heroverd werden. Aan de overige fronten verliep de dag zonder bij zondere gebeurtenissen. Amerikaan sche bommenwerpers vielen' gisteren verscheidene plaatsen in Roe menië aan, o.a het stadsgebied van Boe karest. Er ontstonden schade aan gebou wen en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Roemeensche jagers, alsmede door luchtdoelartillerie werden volgens de totdusver ontvangen rapporten 20 vijandelijke vliegtuigen, voor het mee- rendeel viermotorige bommenwerpers, vernietigd Bij aanvallen van formaties Amerikaansche jagers op Noord- en Mid- den-Duitschland werden op 15 April 31 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij den afweer van deze aanvallen hebben zich lichte batterijen luchtdoelgeschut van de luchtmacht, luchtdoelartillerie van de marine en havenbeschermingsvaartuigen bijzonder onderscheiden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 April Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In het strijdgebied van Sebastopol zijn vijandelijke aanvallen voor onze nieuwe stellingen ineengestort. Aan den beneden loop van den Dnjestr zijn nieuwe pogingen van de bolsjewieken hun bruggenhoofden uit te breiden en op nog andere plekken op den Westelijken oever van de rivier voet te vatten mislukt. Ten Noorden en Noordwesten van Jassy werden sterke, door pantserwagens ondersteunde vijan delijke aanvallen afgeslagen. In het gebied Delatyn-Stanislau zijr Hongaarsche formaties met bolsjewisti sche strijdkrachten in gevecht gewikkeld Duitsche troepen hebben ten Oosten van Stanislau de zich hardnekkig werende Sovjets ten Zuiden van den Dnjestr ver der teruggeworpen Vijandelijke tegen aanvallen werden afgeslagen. In den Strypa-sector ruimden formaties van het leger en van de Waffen-SS een vijande lijk bruggenhoofd uit den weg en sloe gen aanvallen der bolsjewieken af. Bij Tarnopol drongen onze troepen in harde gevechten van het Westen uit de vijandelijke artilleriestellingen binnen en namen reeds een deel op van de volgens bevel naar het Westen uitgebroken dap pere bezetting der stad. Andere deelen zijn nog in zwaren strijd gewikkeld met een vijandelijke overmacht. In deze ge vechten werden 19 vijandelijke pantser wagens en 31 stukken geschut vernietigd, In den afgeloopen nacht vielen sterke Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen spoorwegdoelen in de Noordelijke Oekraine aan. Ten Zuidwesten van Ko- wel werden de bolsjewieken ondanks moeilijke terreinomstandigheden verder teruggeworpen. Ten Zuiden van de Bere. sina, ten Oosten van Ostrof en ten Zui den van Pleskau stortten plaatselijke aanvallen van den vijand ineen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No> 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124 Tei. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. J. de diep- over- tusschen de De Hongaarsche rijksregent heeft dagorder gericht tot de Honved, (leger) waarin o.a. wordt gezegd: „De oorlog nadert zijn einde en is in het beslissende stadium gekomen, in de eerste plaats voor het lot van Honga rije, want de vijand staat dicht bij onze grenzen. Er is dus thans weer sprake van de directe verdediging van ons va derland. In dezen strijd is er geen terug, doch alleen maar een voor waarts. Ik verwacht, dat een ieder zijn plicht zal vervullen en dat gij uw dap pere voorvaderen waardig zult toonen. Het treft mij smartelijk, dat ik in deze ernstige uren niet bij u kan zijn. Ik zal er echter voor zorgdragen, dat hier in het vaderland tot aan de uiterste grens van het mogelijke voor diegenen gezorgd wordt, die u het naaste staan. Evenals in den eersten wereldoorlog staan wij ook nu niet alleen. Ook thans strijden wij met hetzelfde Duitsche le ger schouder aan schouder, dat ons-.van 1914 tot 1918 in eerlijke bondstrohw terzijde gestaan heeft en waarmede wij op onvergankelijke wijze ook in dezen oorlog door met bloed bezegelde kame- raadschapsbanden verbonden zijn. Wij moeten alles doen, opdat wij uit dezen storm, waarin wij niet alleen ons va derland, doch de geheele menschheid, haar cultuur en beschaving verdedigen, zegevierend te voorschijn komen.” 5000 Dooden in Treviso Sterke formaties Amerikaansche bom menwerpers hebben, zooals reeds gemelo, op Goeden Vrijdag de Noord-Italiaansche stad Treviso aangevallen. Daar de stad zelf geenerlei militaire installaties bezit, wérd zij, hetgeen de Amerikanen wisten niet door luchtdoelartillerie beschermd. Desondanks wierpen de Amerikaansche vliegtuigen groote hoeveelheden zware bommen op de stad neer, waardoor aij practisch geheel verwoest werd. De hier door ontstane schade kan eerst thans eenigszins overzien worden. Alleen aan dooden liggen 5.000 mannen, vrouwen en kinderen onder de puinhoopen. Ook onver vangbare cultuurmonumenten werden ver nietigd. De kerken St. Marien, St. Martino en St. Girolamo zijn een enke’e puinhoop De.Dom en het eerbiedwaardige baptiste rium kregen zware bomtreffers. Ook het oude bisschoppelijke paleis werd verschei dene malen getroffen. Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.): 8.3016.30 uur; Ruiterm. t.m. Schoenma. Ooststraat en Ruychrocklaan 8.4512.30 en 1416 u.; Bof t.m. Dall. ONTSPANNINGSAVOND „VREUGDE EN ARBEID”: Tot de meest populaire vormen van ontspanning, welke de werk gemeenschap Vreugde en Arbeid” in zoo ruime mate biedt, behooren tie bonte avonden. Niet slechts door de verschei denheid van aard, doch al evenzeer door de kwalitatieve waarde trekken zij tal- looze belangstellenden. Flink bezet was dan ook Zaterdagavond het Gebouw voor K. en W., waar John Kristel’s orkest op trad. Dat de persoonlijke kennismaking mét het ensemble, dat vooral faam door de radio verwierf, in den smaak viel, bleek uit het gulle applaus, waarin een bijzonder aandeel hadden de refreinzan- gers Joop Beerta en Etty Orally. Een geslaagde avond aldus. De aanwezigen werden voor den aanvang welkom gehee- ten door dienstleider Simonis KONIJNEN DIEVEN GEGREPEN: Door een agent werden op de Hooftskade aan. gehouden de 17-jarige P v d. B. en de 17-jarige G. P. L. Zij hadden een zak met konijnen bij zich die kennelijk van diefstal afkomstig waren De jongens trachtten nog te vluchten, doch bedachten zich, toen de agent twee waarschuwings schoten loste. Beiden zijn ingesloten. gelijks toeneemt, verkondigen den laatsten tijd nog luider dan ooit de komende op richting van een tweede front in Europa. Het is mijn stellige overtuiging dat de Duitsche Weermacht in een zoodanig ge val den aanval niet alleen uiteen zal slaan, doch meer dan dat, het Engelsch-Ameri kaansche leger een vernietigenden tegen- klap zal toebrengen, die de eindoverwin ning van onze 3 mogendheden zal spoedigen. In het gebied van Groot-Oost-Azië schermt Japan belangrijke gebieden het Zuiden en verijdelt het de bedoeling van de Engelschen en Amerikanen om van het continent of van den Stillen Oceaan af aan te vallen. Japan is er onwrikbaar ze ker van dat het den vijand vernietigend -zal weten te verslaan en dat het aldus den oorlog tot een zegevierend einde zal bren gen. Hoewel wij in het Oosten en het Westen gescheiden strijden, willen en zul len wij onze samenwerking nog meer ver diepen en met vereende krachten tegen den gemeenschappelijken vijand optreden. Wij willen met Duitschland en Italië en hun bondgenooten in Europa sterker en Rau wer dan ooit samenwerken. De Duitsche ambassadeur Stahmer ver klaarde dat Be hechte gemeenschap van alle landen van het driemogendhedenpact de belangrijkste voorwaarde van de eind overwinning vormt Van dezen geest der samenwerking, van de eenheid en den wil tot overwinnen der landen van het drie mogendhedenpact, legt ook de bijeen komst der technische commissie getuigenis af Japan, dat de volkeren van Groot-Oost- Azië van het juk en van de uitbuiting der Ang!o-Amerikaansche mogendheden be vrijdde, is thans begonnen, ook het In dische volk van dé vreemde Britsche over- heersching te verlossen. Duitschland heeft juist de laatste weken opnieuw bewezen, dat het geroepen is voor de bescherming van de Europeesche volkeren tegen den ge weldigen stormloop van het vernietigende communisme. Het prestatievermogen van de Duitsche oorlogseconomie is niet alleen behouden gebleven doch is nog vergroot. Een overzicht van de totale situatie, zoo besloot de ambassadeur, leidt tot het in zicht dat de beslissende periode van dezen oorlog voor de deur staat. Elke burger van onze volkeren strijdt of werkt krachtens het gevoel der verplichting tegenover onze gesneuvelde soldaten en met de onwrik bare overtuiging dat de eindoverwinning aan ons zal zijn Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederlandsch- Indië geïnterneerde burgers van Neder landsche nationaliteit Van de navolgende geïnterneerden kon den tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere be langhebbenden hier te lande niet worden opgespoord Achter üe namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Ree. Nicolaas van 27 klerk. Regens burg, M. J. W. 49 klerk, Regnault, J. C. 30 accountant, Regt, I. C. de J9 student; Reichert, Willy 28 ingenieur of machi nist; Remmers, F. H. 56 klerk; Renout, J. J 55 hoofdopzichter; Reyling, G. J. 35 klerk; Rhemrev, J. M. C 30 klerk; Richters, J. F. J 59 ondernemer; Riel, Everhardus, van 51 kapper; Roben, Ru dolph 48 klerk: Rochemont, Rudolf de 35 klerk; Roder. Jaap de 19 student; Ro- dijk. J. H 47 colporteur; Roeien, A. D. 18 student; Roest, C H. G. koopman; Ronz, W. T. 51 leeraar; Roo, J. H. de 43 account.; Rood, Joseph van 54 directeur; Roos, Dirk de 46 kapitein; Roosenbeek, Theodorus v 27 opzichter; Roosjen, J. C. 45 omroeper; Roozendaal, F. A. H. 25 klerk; Roozendaal. Joch 32 ontwerper; Rosmalen, C, A 26 waker; Rossen, J. M. van 36 machinist; Roth. A S. 51 koopman; Rothkrans, L. J. 17 student: Rover. J. C 43 onderzoeker; Rusche. Th. W A. 47 leeraar; Russel, J P A. 51 zeeman; Russer, L. J. 62 leeraar: Rijff, P. L 18 student; Rijk. Anthonius de 19 klerk; Rijke, M. C. J. 29 pakhuis opzichter; Rijken. B. C. 47 waker; Rijken, rapp. Felex 47 kantoorbediende; Rijn. E. J van 18 student; Rijn, Rembrandt van 58 klerk; Rijnders, Gijsbertus 50 gepen- sionneerd; Rijnders. J A. 19 student; Sant, C T. 19 student; Sayet, L. C. 45 accoun tant, Schafer. Dirk, 57 agent; Schallig. J P. 51 klerk; Scheeres, W. J. 64 hoofd opzichter; Scheffelaar, P. C. 33 hoofd.op- zichter; Scheltens, E, J. 60 electrotechn ir. Scheltens, Schelte 28 kleermaker; Schenk, J. M 34 hoofdopzichter, Schi- weck, L. L.. 17 student; Schiweck. R. G J. 25 werkman; Schlechter, Michiel 18 zonder beroep; Schlechter, Robbert. 54 ge- pensionn.; Schluter, C. F. 18 leeraar; Schnitger. F P. 53 klerk; Schoemaker, Pieter 39 ingenieur of machinist; Schol, Engel 33 klerk; Scholten, J. P 55 hoofd opzichter; Schonenberg, K. B. J. F, 35 leeraar: Schoonenberg. C. J. F. 27 ass. inspecteur van politie: Schotanus, Pieter 49 hoofdziekenverpleger; Schotborgh Hu go 30 klerk; Schotel, P. L. 50 koopman: Schouten Maximiliaan 19 student; Schra, Willy 18 student; Schrader, F, E. 52 chauf feur; Schrauwen, P. H. 33 klerk: Schreu der, L. J 34 klerk; Schröder. M. W. B. 55 oud-soldaat; Schuak, C. A. H. 51 klerk; Schubert, Willem van 52 schoenmaker: Schueren, G. J van de 61 klerk; Schuite- maker. Jan 53 klerk; Schuitevoerder, Dirk 42 klerk; Schultz, J. G. 55 klerk; Schu. macher, H. M. M. 60 leeraar; Schuttevaer. Jan 44 klerk; Schuttevaer, Johan 52 klerk; Scipio-Blume. Daniël 40 klerk; Seegers. F. J 19 student; Seegers J, H. D G. 54 koopman; Selles, J. W. P. J. 43 agent; Selser, Theodorus 19 student; Sellberger, C. C. 59 pakhuisopzichter; Sengeli, F. M 40 hoofdmachinist; Sesseler, W. L. 56 klerk; Seventer, J. W. A. 19 student; Se- verien, Rudy 18 student; Siebers H. C. 53 leeraar; Siegers. C C. 19 student, Siers- ma, Jan 54 gepensionn.; Sigmond, Eduard 57 klerk; Simons, Hendrik 52 klerk; Si. mons, J. L. 54 directeur van gevangenis: Simonse G. P. 42 klerk: Sissergh An drees 51 accountant; Sitskoorn. Hendrikus 30 zeeman; Vacorden, Thomas 52 waker Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij. ging van nadere inlichtingen te wenden tot de V E. afdeeling van het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstr. 9, ’s-Gravenhage. onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naain, voornamen, ge. boortedatum, beroep werkgever en laatst bekende adres der geïnterneerden. Technische commissie der landen Driemogendhedenpact bijeen Zaterdag is te Tokio een bijeenkomst ge houden van de technische commissie der landen van het driemogendhedenpact. in welker verloop als resultaat gaande beraadslagingen volledige eenstemming werd bereikt vertegenwoordigers der 3 naties. Het bu reau van voorlichting der Japansché re geering deelt mede, dat het daarbij betrof een gemeenschappelijke samen komst van de algemeene en de militaire commissie. Aanwezig waren de leden van de algemeene en de militaire commis sie. n.l. den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Sjigemitsoe, den Duitschen ambassadeur. Heinrich Stah mer, en den Italiaanschen zaakgelas tigde, kolonel Principini en boven dien een aantal militaire- en marine- deskundigen Ook namen deel de Japan- sche ministerpresident Tojo en de Japan- sche minister van marine. Sjimada Er had een beraadslaging plaats over verschillen de maatregelen met betrekking tot den gemeenschappelijk gevoerden oorlog van Japan, Duitschland en Italië, alsmede van de andere verbonden mogendheden tegen Amerika en Engeland. De beraadslagingen hebben tot volledige overeenstemming van gedachten geleid. De Japansché ministerpresident gaf een overzicht van den algemeenen oorlogstoe stand. Wel hebben Amerika en Engeland, zoo verklaarde spr., in het Oosten en Wes ten aan de grens der gebieden van de As mogendheden met inspanning van alle krachten geprobeerd aan te vallen, maar nergens zijn zij er in geslaagd onze hechte stelling te doen schokken. Integendeel, het geloof in de eindoverwinning van onze sta ten en in de onoverwinnelijkheid van onze positie werd van dag tot dag sterker. Onze vijanden Engeland en Amerika, wier on- -'«’■tai’d met het ooe on dezen toestand da- De chef van den generalen staf der Hon ved deelt mede: Onze beveiligingseen heden ter verdedi ging van de Karpathenpassen hebben se dert ongeveer 2 weken gevechtscontact met den vijand. In samenwerking met Duitsche formatfes werd door onze troepen een ver dere terreinwinst tot staan gebracht. Door onze in belangrijken richtingen onder nomen tegenaanvallen werd de vijand, die zich taai verdedigde, teruggeworpen en be langrijke terreinsectoren veroverd. VERDUISTEREN Van 20.45 uur tot 6.30 uur Maan: 17 April op 4.30 u„ onder 13 26 u. 18 April op 5.06 u„ onder 14.45 u. 22 April N.M. .ekenfondsleden de Volharding No. 116364; z.g. Stadspatiënten No 49

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1