DE FAMILIEVEETE V.U.C. heeft ongeslagen de leiding VOLEWIJCKERS MET 2—0 GEKLOPT SPUITWERK' 9 nuizenadmmistrutie s I Alle Assurantiën I SIERADEN STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN FEUILLETON Machinist en Stuurman HAAGSCHE COURANT Maandag 17 April 1944 le bl. pag. 2 NAAIMACHINE DEFECT!! Tweedaagsche op Duindigt l BUBGEBLIJKE STAND 116 123 r de bekeken zaak De 2 is het Trixie Een laatste afscheid? Nadruk verboden 78 Antoine ze ze. (Wordt vervolgd^ na 2 1 0 2 1 1 1 0 weer Vole- de werd 2 2 2 2 2 2 3 3 0 O 0 1 1 0 1 1 1 2 2.— 1.— en 102, 1.75 1.33 1.— 0.66 4 2 2 3 1 BACKERS 's-Gravenhage V.U.C. Volewijckers Longa Heerenveen Heracles HANDBAL KAMPIOENSCHAP: Voor het nationaal handbalkampioenschap dames werden de volger de resultaten verkregen: Brunhilde Hygiëa 31ZeeburgPSV 41, Voor het heerenkampioenschap waren de uit slagen: OlympiaRotterdam 44; Niloc DES 21—1. U.V.S. en volgen de Delftenaren het goede beeld van A D O DOOR B. ZWARTS 3-0 2—2 2—3 3 2 1 1 1 2 wie ter Koopvaardij. Opleiding v. examen Toelating M.T.S., Zeevaart-, Luchtv.- en Machinistenscholen. Meld U tijdig aan v. d. voorjaarscursus Inl. OUWEHAND, Hogewal 2, den Haag Telefoon 116644 8264 122 0.— 2.20: 3. Sombreffe 1.80. 6e c.: le heat: 1. won A.D.O. 1 1 1 2 3 2-3 5-6 4-16 0.40 Voo le klas 1271 Lak- en Verfspuiterij „SANTEX", Stille Veerkade 36 Tel. 11.02.68 □EN HAAG ter 't niet eens, waarop, na eenig overleg, H.V V een vrijen schop tegen Neptunus kreeg toegewezen. Volgens den grensrech ter stond een der Rotterdamsche voor, waartsen buitenspel vóór het handsgeval werd veroorzaakt, hetgeen de grensrechter 4 18—1 2 7—3 0 1 Jean Montnoir fronste een oogenblik geërgerd zijn wenkbrauwen, keek dan naar Trixie. 1 Het was een beroerde situatie. Francois liep al zoo vlug hij kon door de heide, met monsieur Antoine op zijn hielen, terwijl de anderen, die hadden helpen zoeken, op een eerbiedigen af stand volgden. Wat moest hij zeggen? Hoe moest hij een verklaring van de omstandigheden geven? Jean’s probleem werd door Trixie op gelost. De moeilijkheid beseffend, waarin hij zich bevond, rende ze naar j 1110 1119^ 1814, 1994. 2170, 2236, Bel op 391982. Wij renareeren direct, NA AIMACHINEBEURS, van ouds bek. adres. Vaillantlaan 406 B BELEGGinGS-EH ADfl KAMTOOR M ijOvGRIETHlffSEIltZl Anna Raulownaplein 3 H Jel.39.91.95 VAN MARLE BIGNELL te ’s*Gravenh. veilen op Dinsd. 25 April '44 en volg, da gen aanv. 10 u. ten overst. van Deurw. M. RIS, in het veilinggeb Z. O. Buiten, singel 150b, tel. 723308 Oiv. meub. Goede* ren, waarbij zeer fraaie Eet-, Salon, en Slaapkamerameublementen enz. enz. 1255 Kijkdagen: Z.O, Buitensingel 150b, Zat. 22 en Zondag 23 April a.s., van 10—4 uur. HOCKEY KAMPIOENSCHAP: Te Enschedé werd Zondag voor het nationale kampioenschap heeren gespeeld tusschen P.W en Hil versum. Het resultaat was 0—0. (Zie verder ie oiaia pag. 3.J, die wel maar 1. Blanche Neige d. Pol (Hr. H. G. Dek kers) 2.101.40; 2. Orfosse 1.60. 2e c.: 1. Hanover (J M. v. d. Berg) 32.10; 2. Geertje V 5.10 3e c.: 1. Nee Plus Ultra (Mulder) 4.601,70; 2. Princess Motley I. 30. 4e c 1. Premier Mars (Hr van Har lingen) 1.801.30; 2. Cal. Don Juan (Hr. Kohier) 1.30. 5e c.: 1. Nicette (Delbrassine) 3.10. 6e c.: le heat: 1. Claudy O (Vergay) II. 701.60; 2. Anzolor 1.10; 3. Fanfare Edelbrewer 2.40; 4. Edel Scott 2.90; 2e heat- 1. Claudy O 4.20—2.10 (def. 10 40—2 80); 2. Flying Guy 1.80 (def. 1.7V); 3. Edel Scott 1.90 (def. 3.40);,4. Anzolor (Def. 1.80) 7e c.: 1. Beaux Arts (Fontaine) 3.801.50; 2. Nacibee 1.20; 3 Etna II 1.80. Zondag: le c.: Townie (Hr J. M. A. Dekkers) £,20—1 20; 2. Palk 1.20. 2e c.: 1. Edel Scott (W. Heldoorn) 3.20—1.50; 2. Croton 2.20; 3. Excellent 1.70. 3e c.: 1. Re- eulatrice (R. Lock) 1.501.20; 2. Rose Queen 1.40. 4e c 1 Oeagre (J. M. v. d, Berg) 4.20—2.10; 2. Mesnil Cher 1.90. 5e c.: 1. Le Chef (R. Lock) 1.30—1.30; 2. Tomi werd nu ge- de elf zwart- overwinnaars tegenstanders Twee pr a ch- pin’s Polonaise in Es, met zuiver Cho- pinschen aard voorgedragen, sloot het programma vóór de pauze af. Na de pauze waren Honegger, Ravel, Debussy en Schoeck aan de beurt, alle compo sities, waarin hij het picturale, het veelal innig-beschrijvende of fel-beel- dende tot volmaakte uiting bracht. Het slot, Schoeck’s Toccata, bekroonde zijn phenomenaal technisch vermogen. Twee toegiften moesten volgen. Het opgetogen publiek bracht hem een ovatie. Jo han Koning. RESIDENT! E-ORK EST: Toon Verhey had de leiding van dit tiende abonnements concert der serie A, dat geopend werd met een elegie (auf dem Tod eines Freundes) voor orkest van den in 1891 geboren thans als directeur der muziek academie te Weenen fungeerenden begaaf. den Duitschen componist Egon Kornauth, een werkje, dat in zijn beknopten vorm een muzikalen inhoud omsluit, die ver want is met de gevoelssfeer êener met Gisteren waren de rennen beter bezet, waarbij de favorieten nu wel hun plicht deden. Het belangrijkste draver-nummer was voor Oeagre. De heat voor amateurs eischte vier ritten met uiteindelijke zege van Le Canigou, die het c.i. ook in 2 rit ten had kunnen doen. Zaterdag: le c.; eigenaar H. uitgeschakelde H.B.S.. rood-groenen zich in het plaatsten. Te Leiden ging 14 ten onder tegen D.H.C Melodievorming, harmonie en orkestcolq. riet getuigen van hoog ontwikkeld com positorisch kunnen en stemmingwekkend vermogen. Verhey en de zijnen wa ren voor deze noviteit toegewijde pleit bezorgers Willem Noske solieerde vervolgens als plaatsvervanger van de tengevolge van een armspieraandoening verhinderde vio liste Maria Neuss met Halo’s bekende symphonic espagnolle. die zijn talent bij zonder goed bleek te liggen. De aard van Noske’s ietwat nerveuze virtuositeit, zijn slanke, in cantilene passages klankschoone toongeving, zijn sierlijk afgerond passage, spel en het esprit van zijn voordracht be antwoordden volkomen aan het karakter van het psychologisch niet diep tastende, maar charmeerend effectvolle werk,, met de vertolking waarvan hij een doorslaand succes heeft behaald, dat hem na zijn af tocht naar de solisténkamer eenige malen naar het podium terugriep. Terecht be trok hij den dirigent in de spontane applaushulde. Na de pauze Brahms vierde symphonie, ’s meesters meest bezonken en voldragen orkestwerk, waarvan de bezielende kracht culmineert in het met energie - geladen slotallegro, dat in zijn chiaconrte-achtigen variatievorm ook contrapuntisch een won derwerk is. Leider en orkest gaven aan t en toe wijding zoodaf het in een poëzievolle en waar noodig markante vertolking is over gekomen. Met enthousiasme hebben de hoorders gereageerd Mr. A J F J. Jung. SONATEN-AVOND: Drie van de' meest monumentale composities uit de viool- literatuur stonden op het programma van den Sonatenavond, dien Jan Kees- sen en Gerard Hengeveld Zaterdag avond in „Diligentia” hebben gegeven' voor een goed, maar voor een zoo prachtig programma toch nog te matig bezette zaal. Dankbaar zijn wij in de eerste plaats Jan Keessen ervoor, dat hij de in onze concertzalen veel te wei nig uitgevoerde Sonate nr. 1 in G Op. 8 van Joh. Brahms op het programma had geplaatst, waarvan hij met zijn meesterlijke streek en warm tempera ment een schitterende vertolking gaf, romantisch en sterk suggestief, vooral in het Allegro, waarvan iedere klank even edel, dichterlijk en schoon het oor bereikte. De wijze, waarop Gerard Hen geveld den vleugel bespeelde, getuigde van innige saamhoorigheid en van vol komen afgestemd zijn op eikaars muzi kale wezen, een harmonie, die ook den verderen avond zonder een enkele stoor nis prachtig en indrukwekkend bleef ge handhaafd. Vóór de pauze werd Claude Debussy’s Sonate in G gespeeld, waar van de bouw zoozeer afwijkt van klassieke type, maar waarvan de vele merkwaardige vondsten in het hier tot volmaaktheid opgevoerde samenspel geheel tot hun recht kwamen. Met een volkomen beheerschte techniek gaf Jan Keessen ook van deze sonate een zuiver doorvoelde vertolking. Na de pauze kwam L. van Beetho ven’s beroemde Kreutzer-sonate tot uit voering, die violistisch vooral heel wat moeilijkheden te overwinnen geeft. In het 2e deel vooral was de viool niet altijd even zuiver, maar als geheel, ge speeld in algeheele overgave, maakte de brillante vertolking een diepen in druk. Het was een avond van rijk mu zikaal genot en het zeer dankbaar ge stemde publiek begreep, dat het vragen van een „toegift” na deze drie su blieme sonates, niet op z’n plaats was. 4 3 3 3 5 Nog is niet beslist, wordt, H V V. of Neptunus. Met dezelfde cijfers (10), waarmede de Leeuwtjes de vorige week wonnen, verloren zij giste ren op het Sparta-terrein te Rotterdam, evenwel onder protest van Neptunus. dat zich een strafschop voelt tekort gedaan Deze strafschop werd na afloop van den wedstrijd alsnog genomen en door van Spaandonck hard ingeschoten. Dus zijn er nu twee mogelijkheden. Wint Neptunus het protest, dan wordt de uitslag 20 voor de Rotterdammers en zijn zij eerste-klasser; wordt het echter afgewezen, dan moet nog een beslissingswedstrijd worden gespeeld. De toedracht, welke leidde tot het protest, was als volgteenige minuten voor de rust floot scheidsrechter Zielstra bij een worsteling voor het H V.V.-doel voor een handsgeval van een der verdedigers en wees hij naar de beruchte witte stip Met WATERPOLO ROKOCENTBEKER; De dames zeven tallen van Z.I.A.N. en De Robben ont moetten- elkaar voor den halven eind strijd om den Rokocentbeker te Gouda. Een spannende en op vrij hoog peil staan de strijd van twee gelijkwaardige ploe gen had een 22 gelijkspel tot resul taat. zoodat strafworpen de beslissing moesten brengen Daarbij waren de da mes van Z.I A.N het fortuin lij kst. Zij zullen nu in den eindstrijd tegen de da mes van H:Z.P.C. den beker moeten be twisten Nog geen beslissing tusschen H.V.V. en Neptunus VUC is altijd een wonderlijke club geweest en zij is het tot vandaag den dag gebleven. Het teleurstellende slot van het gewone competitie-seizoen, dat haar tóch den» afdeelingstitel bracht, deed menigeen verwachten, dat de Haagsche zwart-witten er in de ronde om den landstitel niet al te veel van terecht zouden brengen en ziet, op de helft van dit tournooi staan onze stad- genooten ongeslagen aan de leiding met 3 overwinningen en één gelijkspel. Gis teren werd de eenige werkelijke con currente voor den titel, Volewijckers, in een thuiswedstrijd met 2—0 geklopt. Een kranige prestatie, welke de ver wachtingen heeft overtroffen. In den tweeden kampioenswedstrijd heeft Lon ga niet gedaan, wat van haar verwacht werd na het succes te Heerenveen, want thuis brachten de Tilburgenaren het thans niet verder dan 11 tegen Heracles. De groote slag aan de Schenkkade, waarvoor rond 18.000 belangstellende VYAIXI, lo 111 CL MC CC VUCIOOICH CVUCI UIVt 1 moderne inzichten gemengde romantiek, kijkers waren samengestroomd, is ge- AFSCHEIDSCONCERT FRAN*Z JOS. HIRT: Gistermiddag heeft deze Zwit- sersche pianist, na hier driemaal met snel-stijgend succes geconcerteerd te hebben, zijn afscheidsconcert gegeven voor een volle en aan het slot geest driftige ,,Diligentia”-zaal. De indruk ken, welke men reeds eerder van dezen meesterpianist had ontvangen, werden hier bevestigd en ten deele nog in de verwachtingen overtroffen. Het zal lang duren, vóór men zóó schoon en zuiver en innig de Images (tweede serie) van I wél doch de scheidsrechter niet heeft geconstateerd Was er aldus volop sen satie, ook voor het overige hebben de vele duizenden in het Spangensche kasteel waar voor hun geld gekregen. Het was een niet mooie, doch spannende partij welke tot de laatste minuut wist te boeien. De eerste helft was voor de Wa'ssenaarsche Leeu wen, die hun naam eer aan deden en aan val op aanval ondernamen, doch het spel van het aanvalskwintet was te onbedyi. dend en ook de zenuwen zullen wel een woordje hebben meegesproken om het overwicht in doelpunten uit te drukken De vele goede voorzetten van v. Steyn bleven onbenut of werden onvoldoende afgewerkt. Met een beetje geluk hadden de Hagenaars de rust met een voorsprong in kunnen gaan Na de thee zette Nep tunus een fel offensief in, waardoor H.V V. op eigen helft werd teruggedron gen en de verdediging, waarin de Mol v Otterloo schitterde, kwam onder zwaren druk te staan, doch ook het Rotterdam sche voorhoedespel was te onsamenhan gend om succes te hebben. Alleen van Spaandonck was af en toe gevaarlijk Reeds begon het er op te lijken, dat de wedstrijd zonder doelpunten zou eindi gen. ook al omdat beide ploegen ver. moeid raakten door het moordend hoog? tempo, toen bij een aanval van Neptunus Meyer een strafschop veroorzaakte Be heerscht schoot v Spaandonck buiten be reik van Dankelman in den hoek (01) Met nog 10 minuten spelen zetten beide partijen nog eens de tanden op elkaar, doch verandering in den stand kwam er niet meer Reeds stroomde het publiek het terrein af, toen tot aller verbazing de scheidsrechter, Gentis, Dankelman en v Spaóndonck weer uit de kleedkamers kwamen voor het nemen van den boven genoemden strafschop Naar wij vernemen, zal de protest commissie probeeren in den loop van de volgende week uitspraak te doen in Van den aftrap af zat VUC voor net I deze kwestie, opdat de eventueele be- Amsterdamsche doel en aanstonds be- slissingswedstrijd Zondag 30 dezer zal zprgde Holleman de verdediging al een de Er toen Volewijckers - -s - kunnen worden gespeeld, benauwd momentje, maar doordat de Harder miste, liep alles goed af. Er Voor de promotiecompetitie 3e klasse volgde weldra een hoekschop en toen beeft Wassenaar het in Vlaardingen kwam langzamerhand Volewijckers klaar gespeeld tegen Fortuna met de meer in den aanval. Bakker schoot te- merkwaardige cijfers 6 6 gelijk te spe- gen de lat. waarop de Jongh een kans|;eP>. na<J.a’\l®aa^heeren met 5 2^ de teerde Fortuna tegen het 2e doelpunt Van Wassenaar, dat in buitenspelpositie zou zjjn gescoord. De tweede wedstrijd ging tusschen V.O.C. en V F.C. en werd door de Rotterdammers met 10 ge wonnen. De stand is hier nu Laakkwartier den I V.F.C. Amsterdamsche doelman geen schijn V.O.C. van kans gaf, 10. Dit succes bracht Wassenaar VUC ertoe wat meer tot den aanval Fortuna over te gaan en er ontspon zich nu een spannend duel, waarin de Amster damsche defensie voor diverse moei lijke problemen werd gesteld. De Har der miste op een wat te harden voorzet van Holleman, die zelf eenmaal rake lings voor langs het doel heen schoot en 3 hoekschoppen volgden. In de 39e min. ging Bertus de Harder razend snel naar voren en met een afgemeten voor zet dirigeerde hij den bal naar Bran des, die het leder op het hoofd opving en voor het overige zorgde, 20. Voor de rust kreeg Volèwijckers nog één goede kans, maar deze ging verloren, doordat de bal van de lat terugsprang. In de tweede helft nam VUC weer het eerst het initiatief en het schèelde maar weinig, of Brandes had uit een mooien 'voorzet van Bertus .de Harder den voor sprong vergroot. Toen gingen de Hage naars zich in de verdediging terugtrek ken en waar er in' de Amsterdamsche aanvallen weinig fut zat, begon de strijd danig te verslappen. Interessante momenten waren nu schaarsch. In de 20e min. hadden de bezoekers pech, toen een mooi schot van de Ruyter tegen de lat belandde en de Jongh den terugstuitenden bal over het doel schoot. Bij een van de VUC-uitvallen kroop Volewijckers op haar beurt ech ter weer door het oog van een naald, daar een der verdedigers den bal bijna in eigen doel had gewerkt; het werd nu een hoekschop, Holzenbosch stopte zeer verdienstelijk een uitstekend schot van Bakker en daarop ontstond een benauwd moment voor het wijckers-doel, toen Holleman tegen lat schoot. Bij deze scrimmage Brandes bij een been vastgehouden, hetgeen den arbiter blijkbaar ontging. De spelers geraakten vermoeid en het feit, dat nog 3 hoekschoppen op het VUC-doel werden genomen is het eenige, dat nog vermeldenswaard is. Vanzelf sprekend heerschte er na afloop groote vreugde in VUC-kringen én de spelers werden in triomf van het veld gedra gen. Het is dan ook een ongedachte prestatie van de zwart-witten: na vier wedstrijden ongeslagen aan den kop! Te Tilburg was het een matige vertoo- mng. De gastheeren waren over het geheel genomen iets sterker, maar er werden tal- looze kansen gemist, terwijl voorts de Al- melosche doelman veel geluk had Aan Tilburgsche zijde was de verdediging het sterkste deel van de ploeg. Longa nam enkele minuten vóór de rust de leiding door v. Roessel uit een pass van Pellikaan Een weifeling, kort voor het einde, stelde Derckinck in de gelegenheid, den gelijk maker te scoren. De stand is nu 7 9-3 4 11.3 3 2 2 eerste-klasser INKOOP van waardavolle Juweelen, etc. 1174 - NOORDEINDE 58 Telefoon 18.02.59 Diabolo (Hr. G. v. d. Wal) 2.10—1.20; 2. Crack 1.40 2e heat; 1. Guard (Hr. N. Doe- ven) 2.501.60; 2. Crack 1.80 3e heat: 1. Le Canigou (Hr G. Schutter) 21.20; 2. Guard 1.20 (gediskwalificeerd: Diabolo). s 4e heat: 1. Le Canigou (Hr. G. Schutter) 1.10 (def. 3.10—2—); 2. Guard (def. 2.90). 7e c.: 1. Olympius (J. Pex) 1.68—1.10: 2. Napo 1.20: 3 Petrolette 1.50 8e c.: 1. Fiat V. 5.68—2.30 (E. Kruithof); 2. Gretha- Trothan 1 90. KORFBAL DEN HAAG DOOR VERPLETTERD: De sterdamDen Haag beneden, met een hand naar Francois en de rest wuivend. Nog voor Francois iets kon zeggen, Ik ben zoo blij, dat jullie ons ge vonden hebben. Ik heb het zoo ver schrikkelijk gehad. Nog voor Francois iets kon zeggen, sloeg ze haar armen om hem heen en kuste hem stevig op de wangen. Dan, zich omdraaiend, begroette ze naar grootvader op dezelfde wijze. Francois’ arm in den hare trekkend, glimlachte ze in de richting van Jean Montnoir. Jullie moeten meneer Montnoir bedanken, verklaarde ze. Zonder hem zou ik op het oogenblik niet hier Debussy zal hooren, als Hirt die giste ren heeft vertolkt. „Et la lune descend" werd tot een dichterdroom, zoo broos en wonderbaar van teederheid, dat het nauwelijks meer van deze aarde was. Hirt opende dit afscheidsconcert met de Zweite Sonate in As Op. 39 van Carl Maria von Weber, en het feit, dat hij van deze compositie, die ons con certpubliek allerminst meer ligt, een toch nog boeiende vertolking wist te zijn de VUC-overwinning uitsluitend toe te schrijven aan het teleurstellen van de bezoekende ploeg. Integendeel, net Haagsche succes is voor een groot deel ook te danken aan eigen verdiensten en wel voornamelijk aan het uitstekende spel van de verdediging, welke beter was, dan we haar, voor zöover'we ons kunnen herinneren, ooit hebben gezien. Vooral Oostdijk had het dezen dag danig, op zijn heupen, maar ook Rolfes was standvastig en tezamen vormden zij een schier ondoordringbaren muur, die bovendien nog goed werd gestut door doelman Holzenbosch, die geen fout maakte. In de middenlinie, welke na de rust weer te veel achter bleef, was Stam de groote figuur. Deze spil speelde een voortreffelijken wedstrijd en ook Strous verdient een pluim. HoeK had moeilijkheden; welke deze waren, weten we niet, maar hij bleef ver oe- neden zijn normalen vorm en hem ge bukte maar weinig. In de voorhoedt had de snelle Holleman niet het suc ces, dat van zijn rushes verwacht kon worden en het draaide nu weer in hoofdzaak om Bertus de Harder, die op brillante wijze het eerste doelpunt voor zijn rekening nam, door zich prachtig vrij te spelen en beheerscht te schieten en die ook de basis legde voor het tweede doelpunt, dat door Brandes werd gescoord. Zeer actief was dezen middag den Hoedt, die op een goeden wedstrijd kan terugzien. De minst op vallende figuur in den aanval was Karei de Harder, al deed hij met zijn broer ook veel nuttig werk. WaarschijnlijK had de VUC-voorhoede nog meer suc ces kunnen boeken, indien het aanvais- spel, na den 20 voorsprong, niet aan 3 man was overgelaten. geweest zijn. Dan was ik er misschien heelemaal niet uitgekomen. De deur van de hut zat potdicht, weet je. Jean kon er niets aan doen, dat hij even moest glimlachen om haar rijke fantasie. Het was de bedoeling van Trixie, verdere ondervraging te vermij den en ze nam de volle verantwoorde lijkheid op zich, doordat ze het verhaal zelf vertelde. De nut? Wat bedoel je? vroeg An toine Ognon, zijh wenkbrauwen fron send. Je bent den geheelen nacht uitgebleven. Was je in de hut? leverd onder weinig ideale omstandig heden en deze hebben ongetwijfeld haar stempel op het spel gedrukt. Het zware veld stelde hooge eischen aan de spe lers en dat is vermoedelijk de oorzaak, dat na een boeiende eerste helft, welke veel had gevergd, het tweede deel vrij kleurloos verliep; allen raakten door vermoeidheid min of meer uitgespeeld. Voor de pauze was het een felle worste ling om de eer en nog meer om de punten. VUC had zich blijkbaar volle dig geconcentreerd op deze ontmoeting, want nu werd er in deze eerste helft met geestdrift gespeeld; van het fut- looze spel in de beide vorige kam pioenswedstrijden bleef men dezen keer gelukkig gespeend. Er zwoegd en er zat pit in witten, die hun als a.s. gedoodverfde groen-witte leelijk schaakmat zetten. tige doelpunten, waarbij Bertus de Har der dé hoofdrol vertolkte, bezegelden het lot van de Volewijckers, een tegenpunt hadden verdiend, die toch volkomen verdiend ten onder gingen. Supporters van de Volewijckers be weerden na afloop, dat hun club zwaar was gehandicapt door de afwezigheid van den back de Boer en dat dit als een van de voornaamste .oorzaken van de nederlaag en van het teleurstellen van 'de Amsterdammers moet worden bsschouwd. Het feit, dat de Boer slechts zeer matig werd vervangen door Sourd, zou de schuld van alles zijn. Daardoor was spil Konradt genoodzaakt als derde back te fungeeren en daar door zou het anders zoo goede verband in de ploeg verbroken zijn geweest. On getwijfeld zal een en ander van invloed zijn geweest op het spel van de Vole wijckers en we willen zelfs nog aan nemen, dat de snelle voorhoede van de Amsterdammers haar gewone spel, dat gebaseerd is op het onmiddellijk door spelen van dén bal, niet kon ontplooien, tengevolge van de zware terreinom- standigheden. Maar dat alleen verklaart de nederlaag niet. Er werden fouten ge maakt, zoowel technische als tactische. De opbouw van de aanvallen was over het algemeen goed en vooral van den linkervleugel dreigde gevaar, maar op het kritieke moment faalde de afwer king. Voor het doel werd er nonchalant gespeeld; er werd zeer onzuiver en vooral veel te hoog geschoten. Van de faam van de Amsterdamsche voorhoe de bleef niet veel over en vooral mid denvoor de Jongh liet weinig opval lends zien, waarom dan ook later de Ruyter met hem van plaats verwissel de. Afgezien van deze tekortkomingen van de hoofdstedelijke voorhoede ach ten we het een tactische fout, dat Vo lewijckers ook bleef volharden in haar drie-backssysteem, toen zij met een 02 achterstand volop in den aanval was en bovendien VUC haar midden linie en haar binnenspelers ver had te ruggetrokken. Het zou echter onjuist VIJFDE ROLZAAL-CONCERT: Voor een klein auditorium werd Zondagmorgen het vijfde Rolzaal-concert gegeven door den violist Constant Moerman en den pianist drs. Arend Koole die uit een Nederl - Duitsch programma tezamen de Viool- sonate in c op. 1 no. 1 van den 18en-eeuw- schen componist A. Groneman en de Vioolsonate in d van J. Brahms ten ge- hoore brachten en zich met solo-spel resp. in de Solo-sonate voor viool van Badings en Schubert’s Klaviersonate in Bes op. posth. lieten hooren. Constant Moerman bezit een techniek van voornaam'karakter welke vereenigd met een zeer fraai ge- timbreerden toon Bading’s sonate in gave schoonheid en monumentale plastiek deed opbloeien Jammer was het echter, dat deze jonge kunstenaar zich blijkbaar zóó ver boven de noten verheven achtte, om Groneman’s compositorisch weliswaar niet zeer sterke sonate over het algemeen met een zekere onverschilligheid om het woord nonchalance niet te gebruiken te kunnen behandelen. Constant Moerman diende zijn groot talent waardiger te ge bruiken 1 Drs. Arend Koole die zich met eenige interessante geschriften bekendheid als musicoloog heeft verworven kon zich als pianist helaas niet op gelijkwaardige wijze weren. Hij begeleidde weliswaar zijn medesolist volgzaam, maar zijn solo-spel. waaraan een toereikende technische scho ling. een uitgebalanceerd, draagkrachtig pianissimo en afgezien van de schoone, helaas niet imponeerende gebaren de juiste pianistische inslag ontbraken kwam niet ver boven een verdienstelijk dilet tantisme uit. Hulde werd beiden solisten gebracht. K Brinkmann PREMIÈRE IN „SCALA”! „Alle rangen uitverkocht” stond gisteravond bij den ingang van Scala” aangekondigd en wij vermoeden, dat dit nog wel meer malen het geval zal zijn zoolang in dit theater Frans du Mée en de zijnen die dol-vermakelijke klucht opvoeren, waar van gisteren onder den titel: ,,En wie kust mij P” de première ging. De uitverkochte zaal heeft den ganschen avond geschaterd van het lachen èn er waren hoogtepunten waarin er gegierd en gegild werd. Het was dan ook bui tengewoon amusant, wat Gerd Prager, de auteur van deze klucht als stof ver werkt heeft en de wijze waarop het en semble van Frans du Mée het stuk bracht, heeft, zonder hinderlijke charge of al te platte banaliteit, den kluchtigen situaties stuk voor stuk de volle maat gegeven. De handeling speelt zich af in een vrijgezellen-huishouden, waarin drie celibataires, een fotograaf, een componist - en een kelhner, resp. gespeeld door Matth. de herschepping hun volle kracht v. Eysden, Harry Boda en Frans du Mée,1 *--■ in allerlei verwikkelingen geraken, vooral wanneer er vrouwen in het spel komen, die situaties scheppen, welke vol dolle verrassingen en kluchtige invallen zijn, ’t Zou niet aardig zijn, van deze aaneen schakeling van komische scènes een over zicht te geven, men moet ze mee-beleven. Het genoemde drietal liet het komische talent waarover zij in zoo ruime -mate beschikken, naar alle kanten schitteren. De dames Nell Koppen, als rijke tante, Hetty Berger als een charmante jonge dame, die zich als dienstmeisje en later zelfs als jongen' in de vrijgezellenwoning onmisbaar maakt en Beppie Boda in haar lang niet gemakkelijk maar uitnemend ge speelde dubbelrol van filmster, werkten allen mede om deze opvoering tot een werkelijk succes te maken. Gerard Hart kamp en Huib Orizand hadden van hun rollen voortreffelijke typen gemaakt. Het applaus was daverend. Johan Kóning. „BUITENZORG”: Daartoe uitgenoo- digd door den Bond van Nederlandsche tooneelschrijvers, heeft Hans van de Wall (Victor Ido) Zaterdagmiddag in de bovenzaal van „Diligentia” zijn too- neelstuk „Buitenzorg” voorgelezen, een der laatste werken van den thans 75- jarigen schrijver, die een twintigtal too- neelstukken op zijn naarp heeft staan, waarvan er verscheidene groot succes hebben gehad („Karina Adinda” e.a.). Tooneelstukken moeten niet gelezen, maar gespeeld worden en zoolang dit niet is gebeurd, is het moeilijk er een afgerond oordeel over uit te spreken. „Buitenzorg” heeft een tamelijk melo- dramatischen inslag en een intrige, welke voor de vijf bedrijven, welke het stuk telt, te weinig gecompliceerd is, maar wij hebben den indruk gekregen, dat de schrijver zich heeft laten ver lokken zijn stof over vijf bedrijven te verdeelen met het doel aldus de gele genheid te scheppen typisch „Indische tafereelen” op het tooneel te brengen, die het ongetwijfeld ook dóen zullen. De geheele handeling speelt zich af in het paleis van den gouverneur-generaal in Buitenzorg en reeds het eerste be drijf brengt een heerendiner ten paleize, waaraan alle ambtenaarlijke godheden van Indië deelnemen: de alg. secreta- Johan Koning. ris, de vice-president van den Raad van Indië, de voorzitter van den Volks raad, de president van het Hoogge rechtshof e.a. We kunnen ons voorstel len, dat een Indisch publiek alleen al van zoo’n tafereel smult. In het vierde bedrijf komt een Indo-Europeaan ten tooneele en in deze scènes herkent men direct den schrijver van den destijds veel opgang gemaakt hebbenden Indo- roman „Paupers”, waarin hij voor de rechten van den Indo zoo hartstochte lijk is opgekomen. Hoofdpersoon in „Buitenzorg” is een gouverneur-gene raal, die een mislukten zoon van den minister van koTbniën als „present- baasje” op de alg. secretarie in Buiten zorg krijgt. Vooral zij die Indië hebben gekend en de verhoudingen in het bu reaucratische centrum van Indië zullen door de opeenvolgende tafereelen ge boeid zijn. De voorzitter van den Bond van Nederl. tooneelschrijvers, de he?r Aug. Heyting, bracht na de voordracht den dank der aanwezigen tot uiting. Johan Koning. Hij nam de hand, welke ze uitstak en kuste die. Dan draaide hij zich met een snel geuiten groet om en ging heen in de richting van den muur. Maar plotseling stond hij stil. Een honderd mgter naar beneden versche nen hoofden boven den muur uit en mannen kwamen naar boven geklau-, JEUGDTOURNOOI „DE ACHT”: Aan het jaarlijksch jeugdtournooi _,De Acht”, op het terrein van H.F.C., namen juniores- elftallen van de oudste clubs deel. H.V.V was niet verschenen, daar de jeugd er prijs op stelde, den promotiewedstrijd van het eerste elftal bij te wonen. H.B.S. won den prijs na een gelijk spel in de finale tegen Sparta (11) via straf schoppen. De uitslagen luiden Afd A HFC—DFC 3—0; Quick—Sparta 0—2; Sparta—HFC 2—0; DFC—Quick 2—2- DFCSparta 00; HFCQuick 31. Sparta winnaar Afd. B HBSVOC 2—0; Kampong—HFC 2 8—1; HFC 2— HBS 8—2; VOC—Kampong 1—0; VOC— HFC 2 8—0; HBS—Kampong 1—1. HBS winnaar. Eindstrijd: HBS—Sparta 11; HBS wint door strafschoppen LEIDEN—DEN HAAG ZMC 1—4. Za terdag speelde een vertegenwoordigend Haagsch ZMC elftal in Leiden tegen een Leidsche Zaterdagmiddagploeg. De Ha- gaars namen door Willersse (SVGEB; de leiding, doch nog voor de rust maak te Leiden gelijk 11. In de tweede helft was Den Haag zoowel tactisch als technisch de meer dere over de gastheeren. Keus van Or- nas bracht met 3 goede doelpunten den stand op 41 voor het Haagsch ZMC elftal. Zaterdag 6 Mei wordt de revanche wedstrijd op het terrein van Wilhelmus te Voorburg gespeeld. I DISTRICTSWEDSTRIJDEN: De districts, wedstrijd Noord-West zal op Zondag 21 Mei in Sneek worden gespeeldde wed strijd OostZuid op Zondag 14 Mei in Deventer op het Go-Aheadterrein. PAARDEN Zoowel Zaterdag als gisteren was er weer volop belangstelling voor de drave rijen en rennen. De draverijen waren beide dagen voldoende bezet, dit liet Sa terdag bij de rennen te wenschen. Des ondanks werden toen alle favorieten ge klopt. In de heat Zaterdag door Claudy O in twee ritten gewonnen zag W H Geer- sen zich met 200 gulden beboet, omdat hij. die zelf achter Freddy Scott zat. den win ner binnen door had laten passeeren, waartegen een deel van het publiek fel protesteerde. Er deden zich een paar on regelmatigheden voor in de organisatie Zoo maakte het programma melding van het meeloopen van Fanfare Nefabrewer. terwijl inderdaad Fanfare Edelbrewer van de partij was Even voor het vertrek van den laatsten ren, werd pas bekend ge maakt, dat Beaux Arts was verkocht, dus niet gekoppeld bleef aan zijn stalgenoot Martine, hetgeen niet mag voorkomen. Voordat de totalisator in actie komt voor een bepaald nummer dient elke wijziging bekend te zijn gemaakt. INLICHTINGEN GEVRAAGD: Aan bet bureau der staatsrecherche, Alexander- plein no 12 bevinden zich waschgoederen, voorzien van de volgende merken namen: 3 6, 15 29, 34 59, 77, 78 116 123 i;; uc, icj 165 203, 225 232, 250 262f, 524 269 302, 312 312 ap. 315 322 rv, 331 417, 466 490, -- -- 497, 591, 525 696 711 714 761 868 880, geven, bewijst zijn meesterschap. Cho- 925 929 947,4 950 1018, 1067 - -1_’* s- - k 1115 1323, 1662 1C11, .ZZ. 2453. Ik 3055 4093 4559, 5372, 7651. 8411, 9385 9810. h.v.b., l.d.. p.e., r.w. roest, h.v., k., h.r.. s.c.» er., h., h.d.b. en c.b. alsmede een grijs mantelcostuum en een donkerblauw rokje en enkele brillen in étui, welke goederen gedurende de laat ste 15 maanden hier ter stede zijn ont vreemd De hoofdinspecteur der staatsrecherche alhier/chef inspectie ro 2b. verzoekt be langhebbenden zich voor het geven van inlichtingen te melden aan zijn bureau, waar de goederen iederen werkdag, tus schen 9 én 14 uur zijn te bezichtigen WIELRIJDSTER AANGEREDEN: Zater. dagochtend, omstreeks kwart voor 10, werd op den hoek van de Prinsegacht en de Lijnbaan, de 36-jarige wielrijdster J. S„ uit de Joubertstraat, aangereden door een wielrijder. Zij bekwam een lich te hersenschudding en is opgenomen in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. De commandant van den Verkeersdienst ver zoekt den onbekend gebleven wielrijder en eventueelen getuigen zich te willen melden aan zijn bur. Alexanderplein 15A. BEVALLEN: G. C. Elias geb Pino, d. AM Ferrageau de Saint Amand geb van den Berg. d. M. Kölker geb van Eek d M Tuit geb. Schimmel, z. C. B Oostdam geb. Hage z. W. L. M. Leijerzapf geb Louwerens. z W G. Houtenbrink geb Kandel, z. P. van Welt geb Pronk z. D. Meere geb. Appel, d.A., de Bruijn geb. van der Toorn, d. L. de Roode geb. Mulders d S G Tromp geb. van Es, d. U. J. Maes geb. Apeldoorn z. E W. Kockx geb Verdegaal d. E. C. Noot geb. Klerk d. J H van Vliet geb. Paauw, 2d. K. M Rodenburg geb Muller d. P. Ruijs geb. Hoekendijk d. H H. Helle geb. van Doeveren d E. A. M Fakkel geb. Steenvoort d. H. L. van Aalst geb Hanemaayer z. H. C. J. Stoelendreijer geb. Bruijn d. A. L. H. Wiltenburg geb. Hoogduin, d. M. van der Tol geb van Wijk z. A. W Koch géb Ernst, d. F A. Henneman geb Nijman d. H. P. Besuijen geb. Buijs, z. S. H. Vletter geb Schrier. d. W. M. Bramsen geb Droog z S.C.Pels Rijcken geb Vorstman, d G, Kurtz geb de Rotte d. B Nekkers geb. Belt man d. B M Burgers geb Ooster ling. d. OVERLEDENH. J C. Geurst. ge scheiden man, 62 j. F. G. Groene veld weduwnaar van J Vrolijk. 62 j. J. W VAM Derks. ongehuwde man, 20 j M. E. Grol, Weduwe van A. J, H. Kra mer. 73. j A P. Piper, man van N. C. T. Montijn, 67 j. M. E. D. Hamming, dochter. 2 dagen L Pabst, man van H. W Verstappen, 88 j. G. J. Amia- bel, weduwnaar vat. M T. Heijnen 81 j. J. Timmerman, weduwe van N. P Cats, 82 j. M. J. G. Frietman. onge- huwdé vrouw, 18 j. J. H Kleistra. dochter, 11 j. W. C. van Ammers, we duwe van J. B. C. R. D. Goetzee. 91 j. T. P. J. Luiten, zoon. 5 j. J. A. P deze beslissing was de neutrale grensrech Schoneveld, man van F. van Oei, 42 j. rnn no öanin mrorloo W. Jacobs, vrouw van M. J de Kléyn, 68 j. L. J. Disselen, ongehuwde vrouw, 53 j. C. M. van Egmond, ongehuwde vrouw, 43 j A. M. Ducardus, weduwe van J. L. Hillenaar, 75 j. 0 0 0 1 0 2 AMSTERDAM wedstrijd Am- van Haagsche zijde een tot het bittere einde toe moe dig verweer geweest tegen een uitste kend aanvallend en vooral in het schie ten excelleerend hoofdstedelijk twaalf tal, welks spel bekroond werd door een zeer groote overwinning (100). De Amsterdamsche ploeg vormde een prachtig sluitend geheel, waarin niet het minst de dames, die 4 doelpunten voor haar rekening namen, een voor name rol vervulden. Tegen dit spel wa ren de Hagenaars niet opgewassen. Weliswaar gaven onze stadgenooten in het veld doorgaans goed partij en ver dedigden zij moedig, doch aanvallend kwamen er groote tekortkomingen aan het licht. Vooral het schieten was slecht verzorgd en ook de snelheid van han delen liet te wenschen over. Reeds na 4 minuten had mej. v. Es succes en 5 minuten later schoot Schoonderwoerd van verrA in (20). Mevr. Pedroli- Vlietman en Oerlemans deden de rust met 40 ingaan, In de 2e helft scoor den Pedroli, v. Worcum, Stoeltie, mej. Otting, mevr. Pedroli-Vlietman en Oer lemans (100). Een kwartier voor het einde werd bij Den Haag W. Engels wegens een blessure vervangen door Cramer. De wedstrijd neeft duidelijk tot uiting gebracht, dat het spelpeil in Noord-Holland veel hooger staat dan in Zuid-Holland terd bij het zien van die twee daar. Jean Montpoir keek verslagen en ge ërgerd. Aan den kop van een groep perso neel, pachters en anderen, die er op ujt waren getrokken om Trixie te zoe ken, herkende hij monsieur Ognön en Francois Fallait! Monsieur Antoine en enkele anderen hadden verrekijkers bij zich, waarmee ze in staat waren de geheele omgeving af te zoeken. Om dit deel van den berg te berei ken hadden ze een heele klauterpartij moeten ondernemen. Wat moest hij nu doen of zeggen? Hij wilde geen enkel schandaal met betrekking tdt Trixie en zichzelf en zelfs Francoiè Fallait moest er niets van weten, als hij dat -oorkomen kon. Het behoorde tot de soort aangele genheden, welke wrijving tusschen ge liefden plegen te veroorzaken en hij wlkie voor Trixie zijn best doen, omdat hij van haar hield. Maar het kon zijn, dat men hen te zamen van het huisje had zien komen. TrixieI klonk het nerveus en op gelucht uit den mond van Fran cois Fallait. Je bent veilig en wel. Wat doe je hier in gezelschap van Montnoir? Waat ben je den geheelen nacht geweest? 2 1.— 1.— 1.— 7—10 0.33 Naaldwijk had de kans voor het grijpen om naar de 3e klasse te promoveeren, want een gelijkspel in den thuiswedstrijd tegen V.V.S.B. was daartoe voldoende, na de 3—5 overwinning van de vorige week Blijkbaar hebben de Westlanders de zaken te licht opgenomen, want zij werden nu met 6—0 geklopt en daardoor promoveeren de Noordwijkers. De wed strijd H.P S.V.Slikkerveer werd uit gesteld. Voor de promotie res. 3e klasse kreeg Postduiven 2 met 115 klop van H.B.S. 3 Indien de Kraaien Zondag a.s. winnen van B.M T. 2 is de stand is H.B.S 3 BM.T. 2 Postduiven Voor het Bekertournooi met niet minder dan 80 var, het reeds waardoor de eindtoumooi met aldus voor volgende 129 gm, 143, 152, 153'162 164^ onbenut voorbij liet gaan. De Haagsche leiding hadden gehad Na afloop protes- verdediging weerde zich kranig en de Amsterdammers brachten het niet ver der dan 3 hoekschoppen. In de 18e mi nuut bracht den Hoedt, die geheel naar de linkerhelft was afgedwaald, den bal snel op en hij plaatste naar den naar het midden geloopen Bertus de Harder, die zich prachtig vrijspeelde en <1 doelman geen schijn Dit succes bracht) Wassenaar den ontspon diverse

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2