HOOGTEPUNT VAN DEN OORLOG 1944. No. 18772. Dinsdag 18 April. Keuringen 7 SCHOOLMELK WEER OP DEN BO STADSNIEUWS Militaire noodzaken in het Westen SPORT KUNST EN LETTEREN BINNENLAND I AGENDA VAN OVERAL VERDUISTEREN Van 20.45 uur tot 6.30 uur JEÜGD TRNDVERZORGING De handel van de neutralen met Duitschland A.N.P-correspondent te Bestrijding ongeoorloofd verzuim Gouwleider Wagner overleden Roemeensch Weermachtbericht Uitreiking distributiebescheiden BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE aan Berlijn (C.N.FJ Z. z. gesteunde B Viaene, gesch De COURANT SS Perso- v a n werd Beiden werden in bewaring gesteld Uit een opslagplaats meubelen in de Krayenhoffstraat een aantal tapijten ontvreemd. Als de zolder ontruimd is, is het brand gevaar geringer. Zorg ervoor, dat hoeken en muren bereikbaar zijn. jeugdtandverzorging vangt aan zesjarigen leeftijd en GRAFSCHENNIS MET ROOF Vermoe delijk in den nacht van 25 op 26 Maart j.l. is aan den Arnhemscheweg te Apel doorn hef graf van Samuel Izaak Bouw man. overleden 11 Juli 1939, opgegraven. Van de resten is door de(n) dader(s) het hoofd meegenomen. Aangezien de over ledene ëenige gouden kiezen had, kan roof het motief voor deze daad zijn geweest. De majoor-korpscommandant te Apel doorn verzoekt handelaren, tandartsen e.d dringend bij de aanbieding van goud. dat mogelijk van dif misdrijf afkomstig is, of indien zij dit reeds kochten zich onver, wijld met de recherche der Apeldoornsche gemeentepolitie in verbinding te stellen. haald. t '"S- t NACHTVERGADERING N.A.F.: Leden van het Nederlandsch Arbeidsfront, werk- tenminste één jaar de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn voor bevordering zijn: gratis en alleen met toestemming der ouders. Dat het belang ervan wordt in gezien, bleek wel hieruit, dat ouders, die aanvankelijk hun toestemming hadden ge weigerd. bij een tweede bezoek van den tandarts Informeerden of hun kind toch nog behandeld zou kunnen worden. De film geeft een aardig en volledig beeld van den arbeid dezer afdeeling. Men volgt den tandarts en zijn installatie op reis naar de meest afgelegen gehuchten en ziet hoe de kinderen over hun vrees voor den „tandendokter” worden heengehol- pen en tenslotte afscheid van hem nemen als van een vriend. De film besluit met eenige practische wenken voor de moe ders met betrekking tot de mondverzor- ging en voeding van haar kinderen. Voetbal: In verband met haar 25-jarig be staan hield „Rijswijk” ’n receptie welke druk bezocht was. De N.V.B. werd ver tegenwoordigd door den heer Burgwal, het afdeelingsbestuur door mr. v. d. Wilde en het gemeentebestuur door ir. P Stempels. Alle gelukwenschen werden be antwoord door den voorzitter der jubi- leerende vereeniging, den heer J. Klos. In verband met haar 25-jarig bestaan speelde SOA twee wedstrijden tegen Ar chipel; het le elftal won met 53 het tweede speelde mef 44 gelijk. De heer de Rüyter, die 25 jaar lid der vereeniging is werd benoemd tot eerelid. De te Delft gespeelde oefenwedstrijd tusschen een DHC-combinatie en het Haagsche af- deelingselftal werd door onze stadgenoo- ten met 53 gewonnen. De doelpunten werden gemaakt door Weerwag (3) Vos en v. Zantwijk Voor de nederlaag- wedstrijden van Postduiven won Wester- kwartier met 51. Zaterdag 19 uur wordt tegen DHC de eerste nederlaag- wedstrijd van Westerkwartier gespeeld. Aan de Vreeswijkstraat speelt Zondag 11 uur een Quick-combinatie tegen een ploeg jiu-jitsu-instructeurs met o.a. Nau- welaerts d’Agé en Vervloet. Paarden: Aan het eind van hef vorig sei zoen werd de pikeur J. Kruithof als zoo danig geschorst tot 1 Juni a.s. Naar wij thans vernemen is deze straf per 24 April a.s opgeheven Dammen: Voor de finale van het hoofd- klassekampioenschap van den Haag wer den gespeeld: Th van SteinG. Lapaer 20, R. PostumaJ. Schophuis 11; P. RemmerswaalJ. Schophuis afgebroken} Th van SteinR. Postuma afgebr. Ter bestrijding van ongeoorloofd ver zuim heeft de Gemachtigde voor dec Ar beid. blijkens de Ned. Staatscourant van 17 dezer, zijn overwerkbeschikking no. 1 aangevuld met een bepaling, dat arbeids tijd. verloren gegaan door ongeoorloofd verzuim, bij de berekening van het nor male maximum aantal uren per week, niet in aanmerking mag worden genomen. In gevallen, waarin overwerk moet wor den betaald, d.i. meestal slechts dan, wan neer de werktijd meer dan 48 uren per week bedraagt, mag dus bij de beant woording van de vraag hoelang er over werk verricht is, de door ongeoorloofd verzuim verloren gegane arbeidstijd, niet als arbeidstijd wor.den 'beschouwd. Eerst, wanneer de verzuimde uren zijn inge haald en het aantal van 48 uren per week is'' bereikt, beginnen de overuren te tellen Met ingang van 8 Mei Toen op 20 Februari het melkrantsoen verminderd werd, heeft het Centraal Schoolmelkcomité gedaan weten te krij gen, dat de schoolmelkverstrekking ge handhaafd bleef, zonder dat de kinderen een melkbon behoefden in te leveren Nu de verlaging van het melkrantsoen is op geheven, is het begrijpelijk, dat ook ten aanzien van d>e schoolmelkverstrekking de oude toestand weer hersteld wordt. Naar de heer Westerweel, directeur van den Haagschen Jeugddienst ons mede deelt, zal met ingang van 8 Mei weer per 14 dagen één bon van Ij 1, volle melk ingeleverd moeten worden Daarvoor krijgen de kinderen 7 keer een fleschje met j 1. volle melk tegec een prijs, die afhankelijk is van ’t gezinsinkomen (gra tis, 7, 11 of 16 ets. p. 1.) In dit verband is het goed er nog eens op te wijzen, dat het drinken van melk op de school een gunstigen invloed heeft op de gezondheid der kinderen. Dit is door medische on derzoekingen bewezen. De invasie op komst Ondanks alle veranderingen aan het Oostfront vertoont de algeheele oor logstoestand bij het begin van de nieuwe week geen nieuwe bezwarende factoren, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben. Men kan nauwelijks verwachten, dat reeds de eerstvolgende dagen die ge beurtenissen zich zullen voordoen, die aan den oorlog een dramatisch hoogte punt zullen geven. Maar men moet er op grond van de veelomvattende Duit- sche voorbereidingen eenerzijds en op grond van de 'concentraties bij de Anglo-Amerikanen anderzijds rekening mee houden, dat de invasie niet meer lang op zich zal laten wachten. SCHOENREPARATIES: In antwoord op een desbetreffende vraag werd van be voegde zijde medegedeeld, dat een schoenhersteller onjuist handelt, indien hij reparaties weigert op grond van het feit, dat hij nog niet volgens de nieuwe regeling wordt bevoorraad. Hij ontvangt n.l. nu leer volgens de oude regeling en wel op basis van zijn vroeger verbruik. Wel is voorgeschreven, dat de schoenher- stellers in de eerste plaats het in hun be zit zijnde reparatiewerk dienen af te le veren. Voorts mogen sinds 1 Maart j.l. slechts reparaties worden aangenomen van degeneh, die als klant zijn inge schreven. - Het is dus zeker niet juist, dat, tot in Mei de bevoorrading volgens de nieuwe regeling plaats vindt, het in reparatie ge ven van schoenen niet mogelijk zou zijn BKlachten hierover kunnen schriftelijk, loopen en zijn kans eens wil probeeren, h.v. per briefkaart, worden ingediend bij - de Vakgroep Schoenherstellersambacht, Laan van Meerdervoort 848. ’s-Graven- hage. Men dient dan duidelijk te vermel den, naam, adres en inschrijvingsnum mer alsmede den naam en het adres 'van den schoenhersteller. AFLEVERING BATTERIJEN De direc teur van het bureau voor de metalen- verwerkende industrie machtigt hierbij fa brikanten van en handelaren in batterijen om in de twaalfde periode, van 16 April tot en met 31 Juli 1944. batterijen af te leveren op grond van de door zijn bureau afgegeven repeteerende koopvergunningen HG en HG 3. In vefband hiermede kunnen zij. aan wie batterijen zijn toegewezen zich ter verkrijging hierVan in den loop van genoemde periode wederom tot hun leverancier wenden. Afleveringen van bat terijen. gedaan op grond van koopvergun ningen. voorzien van het stempel „spe ciale toewijzing” mogen niet worden her- Luchtaanval op Boekarest Tijdens den Zaterdag aan den voor avond van het orthodoxe Paaschfeest op Boekarest ondernomen luchtaanval vie len de bommen lukraak op verschillende woonwijken der hoofdstad, vooral op de binnenstad. Verscheidene openbare ge bouwen. kerken en musea werden ver nield of beschadigd. O.a. werd de Boeka- rester universiteit door verscheidene bommen getroffen en ernstig beschadigd. Binnenland Op het baanvak UlvenhoutHelvoirt is de 57-jarige hoofdbouwkundige der Ned. Spoorwegen W. Varossieau uit ’s-Hertoge(ibosch, die met een motorlorrie over de lijn reed, door eec achterop rijdende losse locomotief gegrepen, heer Varossieau was op slag dood. In Soesterberg is ingebroken in een tijdelijk onbewoonde villa aan den.Amers- foortschen straatweg. Een groote partij goederen o.a. Perzische en andere ta pijten, een partij champagne, jenever, li keur, diverse wijnen, hammen, boter, ge steriliseerde groenten, heeren- en dames- kleeding werden ontvreemd. DE JEUGDTANDVERZORGING VAN DEN N.V.D.: Het werk van den Ned. Volksdienst is veelomvattend. Hebben wij onlangs den arbeid belicht welke wordt verricht in het belang van moeder en kind, ditmaal vraagt de afdeeling jeugdtandverzorging van den N.V.D. de aandacht en wel naar aanleiding van een onlangs gereed gekomen film van het werk van deze afdeeling, welke film ver toond zal worden op ouderavonden, scho len, etc. De jeugdtandverzorging, die reeds lang vóór den oorlog op de scholen en ook in het algemeen de volle aandacht had, heeft thans ook de belangstelling van den N.V.D.. die een speciale afdee- Ung ervoor in het leven heeft geroepen, ten einde dit nuttige werk zqo intensief mogelijk ter hand te kunnen nemen On der leiding van tandarts dr. Wijket zijn aan deze afdeeling thans 19 tandartsen verbonden, die geheel in dienst van den N.V.D. zijn, terwijl natuurlijk ook tal van tandartsen buiten hun particuliere practijk zich voor de jeugdtandverzor ging beschikbaar hebben gesteld. Onder het motto „een gezonde jeugd, een ge zond volk” tandbederf tast hart, nie ren en gewrichten aantoont de pro pagandafilm' hoe de N.V.D met zijn ver plaatsbare „klinieken” tot in de meest afgelegen streken in het land komt. In de afgeloopen, twee jaar werden in circa 60 gemeenten, waaronder ook groote ste den, de gebitten van schoolkinderen on derzocht en zoo noodjg behandeld. Ieder schoolkind heeft een1 kaart, waarop de toestand van het gebit voorkomt. De i bij den geschiedt geheel De eerste gouwleider van de gouw München-Oberbayern Adolf Wagner is- na een langdurige ernstige ziekte over leden. Gouwleider Adolf Wagner werd in 1890 geboren in Lotharingen. Den wereldoor log maakte hij mede aan het Westelijke front, waar hij verscheidene malen zwaar gewond werd en beide ijzeren kruisen verwierf. In 1919 nam hij als inmiddels onteigende en statenloos geworden Elzas- Lotharinger het Beiersche staatsburger schap aan. Wagner sloot zich in 1923 bij de N.S.D.A.P. aan en reeds in 1924 werd hij in den Beierschen Landdag gekozen. In 1930 benoemde de Führer hem tot gouwleider van de traditioneele gouw München-Oberbayern. In 1933 verkreeg hij den post van ..Kommissarische Leiter” van het Beiersche ministerie van Binnen- landsche Zaken, een maand later dien van plaatsvervanger van den ministerpresident. Sinds 1936 beheerde hij behalve het minis* terie van Binnenlandsche Zaken nog dat van Onderwijs en Eeredienst. In de strijdorganisaties bekleedde hij den rang van S.A.-Obergruppenführer. Adolf Wagner was een sterke bevorde raar van de kunst. De hoofdstad der be weging heeft hem in 1940, op zijn 50en vetjaardag, het eereburgerschap verleend Gouwleider Wagner was lid van den Rijksdag, drager van de bloedorde, van het gouden eereteeken en van de 'dienst- onderscheiding der N.S.D.A.P in goud. De Führer heeft gisteren met de Rijks- leiders, Rijksministers, gouwleiders en ge neraals der Weermacht deelgenomen aan de rouwplechtigheid voor staatsminister AdoT Wagner in de Congreszaal van het Deutsches Museum te München, Hij heeft Adolf Wagner het gouden kruis met eikenloof der Duitsche orde verleend. Dr. Göbbels hield een herdenkingsrede. Het luchtverkeer met vrijgeleide tus schen Zweden en Engeland is stopgezet. De buiteniandsche diplomaten in Engeland Naar de Britsche berichtendienst meldt, mogen buiteniandsche diplomaten en koe riers Engeland van 17 April te middernacht af niet meer verlaten Hun diplomaten bagage is onderworpen aan de censuur. Van dezen „in verband met het tweede front” getroffen maatregel heeft het mi nisterie van Buiteniandsche Zaken gister avond mededeelir.g gedaan. Naar verluidt geldt een uitzondering alleen voor de diplomaten van de Ver. Staten, de Sovjet unie en de Britsche Dominions, behalve Eire. De Britsche berichtendienst meldt nog, dat de regeering den chefs van alle di plomatieke missies in Engeland heeft me degedeeld, datzij van 17 April te mid dernacht tot nader order niet meer kan toestaan: Het verzenden of ontvangen van telegrammen door diplomatieke missies, als zij niet in direct leesbare taal gesteld zijn; het verzenden van „diplomatenpost”, die niet aan de censuur is onderwerper, en het ontvangen van diplomatenpost zonder censuur; het vertrek uit Engeland van officieele koeriers of diplomatieke of consulaire vertegenwoordigers of van le den van hun officieelen of persoonlijken staf van medewerkers. Inzake den nieuwen maatregel meldt Reuter, dat het Vereenigde Koninkrijk aan den vooravond der invasie min of meer volledig van de buitenwereld is af gesneden. In de afgeloopen maand is het postverkeer naar Spanje, Portugal. Zwit serland. Gibraltar. Noord-Afrika en an dere landen stopgezet. Engeland is thans één groo| militair garnizoen, dat door de censuur en de veiligheidspolitie gebarri cadeerd is Zelfs particuliere brieven, die van het eene deel van Engeland naar het andere verzonden worden, zijn aan de censuur onderworpen. Het luchtverkeer met vrijgeleide De retourvlucht van het Zaterdag in En geland aangekomen Zweedsche vliegtuig, dat Zondag terug zou keeren, ig tot dus ver nog niet toegestaan. De „Daily Telegraph’’ schrijft, dat men weliswaar formeele protesten verwacht van eenige oeutrale regeeringen, maar dat men er in Londen van overtuigd is. dat geen feitelijke vergeldingsmaatrege len zullen worden genomen. WOENSDAG 19 APRIL Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over: „De Lentesterrenhe- mel”. 15.45 en 20 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 19 30 u. Stadsschouwburg. „Die vier Gesel len”. 19 u. Princesse-schouwburg. „De knecht van twee meesters” 19.15 u. Geb. v. K. en W. Volksconcert door het Residentie-orkest o.l.v. Toon Verhey. So list Mgrinus Flipse, piano 19.30 u. Diligentia. „Roodkapje en de Poppen kast”. 14.30 u. Scala* „Enwie kust mij”. 19.30 u. Bij onze vrijwilligers. In de voorste linies wordt het Ijzeren Kruis uitgereikt aan S.S.-Grenadiers voor het ver nietigen van een groot aantal vijandelijke pantsers. (S.S.P.K. Ohlemacher O.-H.) bintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na zaam in het hotel-, café, en restaurant-, diensttijd zijn geschiktheid voor schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. 19 April, 912 uur, Groningen, Heerenstraat 46; 1518 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April, 914 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April, 914.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 22 April, 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. J. H. Juffermar.s geb. Noyem. z. C. Ginder geb. den Heijer, d. L. de bioscoop, en theaterbedrijf hebben in den afgeloopen nacht een propagandabijeen- komst gehouden, in het gebouw van de sociëteit „De Vereeniging" aan de Willem, straat Na een kort openingswoord hield de heer Akkermans provinciaal dienst leider van de afd pers en propaganda van het N.A.F.. een korte toespraak waarin hij o.m. zeïde, dat in den tijd van de op richting van het Arbeidsfront, men hem had medegedeeld dat niet één man uit het hotel- café, en restaurantbedrijf aan de nieuwe organisatie zou meewerken. Men had hem ook gezegd, dat in die be drijven alle sociale maatregelen reeds wa. ren genomen. De practijk, aldus spr. wees evenwel anders uit Niemand durfde aanvankelijk sociaal voorman te worden, doch dit veranderde reeds spoedig en weldra kwamen de mannen naar voren, die bereid waren te strijden voor datgene, wat zij als recht beschouwden. Spr. deed een beroep op de aanwezigen, actief aan het werk van het N.A.F, deel te nemen Als men zegt, niet over voldoenden tijd te beschikken lette men op het voorbeeld van anderen die steeds op de bres staan. Met een opwekking, achter den socialen voorman te staan, eindigde spreker De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het radio-orkest van John C. Kristel een Argentijnsch zang- en mu- ziektrio Les Bohémiens. Roland Wagter trad op als conférencier en snelteekenaar. JUBILEA: Zondag was de heer D. Blok- poel 25 jaar als stalknecht in dienst van de ’s-Gravenhaagsche Manege, Hij kreeg dien dag gelukwenschen en geschenken van de directie en de ruiters, van wie er vélen van hun belangstelling deden blij ken. NOG NET OP TIJD: Ten huize vau den 33-jar. vertegenwoordiger J. L. in de Bresterstraat, legde de politie beslag op een gestolen rijwiel. L. was juist met den 33-jarigen A. A. v. d. M. over den ver koop van de fiets aan het onderhandelen De aanhouder wint Duizenden jonge arbeiders koesteren geen anderen wensch dan hun vak zoo goéd mogelijk te leeren, opdat ze later een behoorlijk stuk brood kunnen ver dienen. Honderden zijn er echter, die voeleh, dat ze tot iets meer in staat zijn dan tot behoorlijk vakmanschap alleen, dat ze, mits na een goede op leiding. later ook wel een meer leiden de positie zouden in kunnen nemen. Dat zijn de jongelui, die na hun dagtaak nog weer naar de studieboeken grijpen en zwoegen en ploeteren om vooruit te komen. Al te vaak echter ishet tijd- of geldgebrek echter sterker dan de goede wil. Voor hen nu werd indertijd het Langemarck-Studium opgericht. Ieder, die bewijzen kan, dat hij voor en verdere studie geschikt is, wat zijn aanleg zoowel als wat zijn persoonlijk heid betreft, kan door deze instelling een kostelooze opleiding voor het be geerde beroep verkrijgen. Zoowel in de beroepskeuze als in de plaats, waar men zijn beroep later wil uitoefenen, blijft men volkomen vrij. Ook de stu diekosten enz. behoeven niet te worden terugbetaald. Elke flinke jonge kerel, die de lagere school geheel heeft door kan zich aanmelden bij het Lange marck-Studium, Lange Vijverberg 8, den Haag. In een z.g. schiftingskamp krijgt hij dan de gelegenheid zijn ge schiktheid te bewijzen. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede] Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, tenein de gekeurd te wor den voor de Waf fen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Ger- maansche SS in Nederland, nen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmel- dingsplichtlg zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden ge durende hun ver in Duitsche militaire kringen is men er vast van overtuigd, dat het Oostfront, ondanks de belasting waaraan het door de Duitsche leiding uit algemeen strate gische overwegingen wordt blootgesteld, voldoende zal standhouden tot het signaal gegeven wordt voor den nieuwen grooten Duitschen aanval Men verheelt daarbij van Duitsche zijde geenszins den ernst van den toestand aan de afzonderlijke frontsectoren en men vervalt ook niet in de fout, die de vijand maakte in den tijd van de groote Duitsche successen, n.l. de poging om de gebeurtenissen eenvoudig te bagatelliseeren. Maar men is er in krin gen van de Duitsche generaliteit meer dan van overtuigd, dat het bij de tegenwoor dige verschijnselen die den bindenden Weerstand in het Oosten voor de Duitsche positie met zich medebrengen, slechts om uif den tijd voortvloeiende variable waar den gaat, die niet buiten de controle van de eigen kracht liggen. Uit deze zeker heid van houding decJtooge Duitsche mi litairen kan men terecht de conclusie trekken, dat de Duitschers volgens een zeer bepaald plan tewerk gaan, dat voor het jaar 1944 in de eerste plaats voorziet in het rekening houden met de militaire noodzaken in het Westen, waaronder vooral het gewapend zijn tegen elke ver rassing met behulp waarvan de vijand toch moet starten, wil hij ten minste een beginsucces behalen. Men zegt hierbij nauwelijks te veel' wanneer men ver klaart. dat deze zoogenaamde „voorrang” tegenover het Westen automatisch ge koppeld zit aan het Oosten d.w.z.. dat op het moment, waarop de Sovjets bepaalde linies bereikt zullen heben, maatregelen tegen het Oosten merkbaar zullen wor den. Dat overigens alle afzonderlijke ver schijnselen van dezen oorlog, waaronder ook de gebeurtenissen, welke zich op het oogenblik in den Zuidwestelijken driehoek van de Krim afspelen pas dan in haar juiste proporties gezien kunnen worden, wanneer men deze bekijkt in het geheele kader van den oorlog, is onlangs opnieuw bewezen door een gebeurtenis, die nau welijks onderschat kan worden: n.l. door de Zaterdag te Tokio gehouden vergade ring van de technische commissie van de mogendheden, aangesloten bij het drie- mogendhedenpact waarvan het militaire karakter uit het gemeenschappelijke ge publiceerde communiqué duidelijk is ge bleken De huidige oorlog is geen onder neming. die militair in een Europeesch en in een daarvan gescheiden Oost-Aziatisch conflict verdeeld kan worden. Het is een ondeelbare de geheele wereld omvattende oorlog. De Duitsch-Japansche plannen zijn hiermede in overeenstemming. En hierdoor wordt voor diengene, wiens blik op het oogenblik star gericht is op den Europeeschen oorlog en op de terreinwin sten der Sovjets misschien begrijpelijk, watrom de Duitsche leiding den blik naar het Westen richt en daarbij tijdelijk in het Oosten terrein prijsgeeft APOTHEEK „DE OOIEVAAR”: Cor Ruys heeft gisteravond voor een uitverkochte zaal van den Princesse-schouwburg zich in een nieuwe rol, die van den geheel in zijn zaak opgaanden eigenaar van de apo theek „De Ooievaar” doen kennen. Het is een uit het Fransch vertaald blijspel, waardoorheen enkele tragische flitsen loo pen, een omstandigheid, die de vertooning zeker niet het karakter van een klucht spel zou hebben verleend wanneer Ruys medewerkers om zich heen verzameld zou hebben die vol waardige tooneelartiesten zijn. Nu was het Cor Ruys alleen, die in zijn spel en mimiek de oogenblikken van ontroering heeft uitgebuit en deze heeft gemaakt tot de meest schitterende facet ten van zijn knappe en levensechte, crea tie. Deze duivelskunstenaar weet aan iedere menschelijke aandoening uitdruk king te geven in een enkel gebaar in het accent van een woord, in een oogopslag, in een oogenblik van stilte; hij .vertolkt elke nuance van het tragische in het ko mische en van het komische dat ook in tragiek kan zijn gelegen. Zoo werd Ruys in dit spel van den apotheker, die als echtgenoot van de eene schokkende ge beurtenis in de andere vervalt, de ver boven allen uit domineerende figuur die altijd ten volle een gang naar den schouw burg waard is. Direct na hem komt alle lof toe aan Anton Ruys die een alleraar digst type van een onder den druk van zijn bedilzieke vrouw levenden leeraar te zien gaf welke vrouwenrol werd vervuld door Sien de la Mar-Klopper. die zeker meer van haar rol had kunnen maken als ze die beter had gekend. Wim van der Brink speelde verdienstelijk de rol van den dokter die den apotheker veel geld in het laatje brengt maar hem zijn vrouw ontfutselt. Ben Aerden en Rita Veth in twee jonge rollen, deden hun best maar zij waren toch niet in elk opzicht tegen alle moeilijkheden opgewassen, welke de intrige van het stuk hun stelde. Het publiek ontving deze première zeer hartelijk; Cor Ruys kreeg bloemen Johan Koning. S. J. A. LUGTEN—REYS Mevrouw Susanna J A Lugten-Reys, als schrijfster vooral onder haar schuilnaam Nannie van Wehl bekend is 63 jaar oud te Rotterdam overleden, lezen wij in de ,.Nw. Rott. Crt.”. In haar geboortestad 's-Gravenhage is zij onderwijzeres aan een openbare lagere school, vervolgens leerares aan een kweekschool geweest. Van haar boeken noemen wij: De Boschjesclub Het moei lijke begin. De vriendschap van Bertha en Beata. Aan den waterkant. Tot haar publicatjès behoorden verder studies over historische gebeurtenissen en personen: over de Afrika-reizigster Alexandrine Tinne over den Grooten Trek der Zuid- Afrikaners, over Florence Nightingale. Boerhave en Jean Henry Dunant. grond legger van het Roode Kruis De crematie is Woensdag te Velsen. na aankomst van trein 11.50 halte Driehuis-Westerveld De meldt De actie, die de Ver. Staten gemeen schappelijk met Engeland voeren om de neutrale landen er toe te bewegen, hun handel met Duitschland te beperken, heeft te Berlijn sterk de aandacht getrokken. Duitsche politieke kringen spreken van een offensief tegen de neutralen, waartoe 1 de Geallieerden zijn overgegaan, omdat zij verwachten, langs dezen weg gemak kelijker en met minder offers hun doel te kunnen bereiken, dan door kostbare militaire operaties. Dit offensief richt zich in de eerste plaats tegen Turkije en Zweden, waarvan eerstgenoemd land een groot deel van zijn chroomerts aan Duitschland levert, terwijl Duitschland uit Zweden hout, ijzererts, alsmede speciale producten als Jcogellagers ontvangt. Ook op Portugal fn Spanje, waaruit Duitsch land wolfram en tin betrekt, wordt door de Geallieerden druk uitgeoefend, met het doel de stopzetting dezer leveranties te bewerkstelligen. Merkwaardig is, dat van eenige pressie op Zwitserland, welks uitvoer naar Duitschland overigens aan zienlijk is verminderd, nog niets te mer ken is. Ten einde aan de stappen oij ae neu tralen kracht bij te zetten trachten de Geallieerden, zooals de „Deutsche Allge- meine Zeitung” het uitdrukt, den indruk te wekken, dat zij de overwinning reeds in den zak hebben en zij geven op min of meer dreigenden toon te kennen dat de betrekkingen met de neutralen na den oorlog bepaald zullen worden door de houding, die deze thans aannemen. Vooral tegen Turkije wordt een vrij scherpe toon aangeslagen. Van Duitsche zijde voorspelt men net offensief tegen de neutralen niet veel succes. .Omdat door de Geallieerden geen vervoergelegenheid’ wordt geboden heb ben de neutrale landen voor hun over schotten vaak geen ander afzetgebied dan Duitschland en het zou voor hen hoogst nadeelige economische, zoowel als sociale gevolgen hebben, indien zij dit afzetgebied zouden moeten missen. Het Opperbevel van het Roemeensche leger deelt d.d. 17 April mede: Op de Krim werden vijandelijke aanvallen voor de stellingen der DuitschRoemeensche troepen uiteergeslagen. Aan den beneden. Dnjestr faalden de pogingen der bolsje wieken hun bruggenhoofden uit te brei den en nieuwe op den Westelijken oever te vormen. In den sector ten Noorden en ten Noordwesten van Jassy werden krach tige door pantserwagens Sovjet-aanvallen afgeslagen. In den loop van 16 April ondernamen formaties vijandelijke bommenwerpers terreuraanvallen op de steden Kroon stad, Turnu-Severin,"Bacau en Galatz. Zij veroorzaakten schade in woonwijken en verliezen onder de burgerbevolking. Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.): 8.3016.30 uur: Postem t.m. Ruiterl. Ooststraat en Ruychrockhtarr8.4512.30 en 1416 u.: Daim t.m. Fri. HAZARDSPELERS VERRAST: Er is een inval gedaan in een woning aan het Sta tionsplein, waar zes personen bij rou lettespel werden aangetroffen. De 33- jarige autogeenlasscher J. M. C. W„ die als bankhouder fungeerde, werd in bewa ring gesteld. De overigen zijn, na ver hoor. heengezonden DR. G. E. W, VAN HILLE t: Zaterdag is te Wassenaar overleden, 71 jaar oud, dr G E. W. van Hille, oud-rector van het 2e gemeentelijke gymnasium hier ter stede. Voordien was hij o.m. conrector van het gymnasium te Zwolle, conrector van het Nederlandsch lyceum alhier ec rector te Alkmaar. Bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd nam hij afscheid. Bij die gelegenheid is hij door velen gehuldigd en werd hem de gouden medaille van de gemeente ’s-Gravenhage aangeboden Dr. van Hille was eerelid van het Genootschap van leeraren aam Ne- derlandsche gymnasia en lid van de Maat schappij der Nederlandsche letterkunde. Het stoffelijk overschot zal a.s. Donder dagmiddag om 1.15 uur op Oud Eik en Duinen ter aarde worden besteld. VERKEERSONGEVALLEN: De 35-jarige A. S., wonende in de Goeverneurlaan, wilde daar op een rijdenden autobus springen. Hij viel en kreeg een bloeduit storting in de knie en een scheurwonde aan den voet. Op de Heerengracht bij den Fluweelen Burgwal werd de 64-jarige voetganger A. v. D. uit de Charlotte de Bourbonstraat. toen hij onvoorzichtig overstak, aangereden door een auto. Hij brak het linkerbovenbeen. Het rechter- bovenbeen brak de 62-jarige mevr H.- V., wonende aan den Zuid-West Buiten singel, die op de Loosduinschekade door een roekeloozen wielrijder werd aangere den. Al deze verkeersslachtoffers werden opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. DUUR UITSTAPJE: Een bewoner van de van der Vennestraat had gisteren de bloe metjes eens buiten gezet. Diverse café’s werden door hem in gezelschap van 2 vrouwen, bezocht. Hij pochte er op toen zulks in twijfel werd getrokken, over genoeg contanten te beschikken, maar dit nu werd hem noodlottig. Aan het eind van den vroolijken dag en dito avond, miste hij zijn portefeuille met ƒ1900. Aan gifte bij de politie volgde en de twee vrouwen, de 20-jarige M. T. en de 28-ja- rige W. A. van B. geb. R. zijn aange houden Zij bekendén den diefstal maar beweerden, dat er maar /190 in de por tefeuille zat. Een derde vrouw, die bij het geval betrokken blijkt te zijn, wordt nog gezocht. kamp, d. A Cruijssen. z, van Berkel. d. A. F. Hermsen geb* Harks, z. R. C. van Deursen geb. Boe ren, d. OVERLEDEN: P. J. M. Staal, vr. vani D. Lobel 37 j. J. W Dekker, z. 4 mnd* J. P. Kwakkestijn, ongeh. vr 18 j. C. Dijks, ongeh vr.. 43 j. H. Bartels* dochter. 13 j H. M. Vogel, ongeh man 26 j. J. P, Adam weduwnaar van J C* Rausch, 81 j. W. L. Hoebert, gesch* (man, 51 j. E. J H. Visser, zoon, 8 uur, B Viaene, gesch. man. 56 j. W„ Nieuwenhuis, man van C Boots. 37 j. T. M Nihof ongeh. vr. 22 j. N. P,- Tap man van M. M van Hien 49 j. T. J. Fakkert ongeh man. 20 j. F. M* M Gefken, ongeh vrouw, 24 j. K, Houtman, ongeh. man, 22 j. M. Cino, weduwe van J. van Haarst, 79 j. A L, Zuidwijk ongeh man 21 j. J. S. Hoe-* beek vrouw van D. A. Mulder, 63 j. t F. M Spierings weduwe v. J H. Brinck* man, 55 j. T. Wit. weduwe van N Cost, 81 j. I. Albarda weduwe van W. Kos ter, 94 j. C. van Remeker, man van J, M W. Dam 66 j. J. T. van Erp. vr, van L van Dartel. 69 j. D Brouwer, man van J. Bakker 44 j. P. J. Poot, man van W G. Nijman 80 j. P. Ma- surel. ongeh. man 22 j. - A. Both, man van A van der Deijl, 29 j. H. I Claus man man van S. T Schapers. 43 j. P. J. Radder gescheiden man, 60 j. M. L. Weijne. ongeh. vr.. 22 j. H A. J. Mul der, ongeh. man 34 j, J M. Mens vr. van C. J. Nauta. 24 j. A. G Haijemaije, gesch vrouw 26 j. H E Wijmer on gehuwde vrouw 23 j. F. Swarts, wed. van J, van der Linden, 63 j. BEVALLEN: A. Groen geb. Wester- duin. z. J. M. Peters geb Landman, d, M3 S. Ek geb. van der Haas, z. J. J van der Maaien geb. van Houtert, z. J. E. Koerselman geb. Hoogenraad, C. A. den Heijer geb Neele, d. G. W. Hovius geb. .Doesberg, d. C de Kruijter geb. Greefkes. z. A M. Voer man geb. van Broekhuijsem. z. C. J, Wiegerink geb. Jansen, z M V. van Eendenburg geb. v. Genderen Stort, d. M Boode geb. van Seventer, d. E F, M. Adam geb Venrooij. d. G. A. Via geb. van Baasbank, d. C. M Tone man geb. Zonneveld, d. C. M. Collée geb. Rabeneck, d. M. Sampiemon geb, Kleijn, d. H. H. Blok geb. Heins, d, C. Ruéck geb Naglé, z. A. Broer- mann geb Henniger, d D. W. Knops geb. Polak, z. VW P Mieloo geb. Breddels, z M. H. Pees geb. Vrouwen, velder, d. H. C. van Rijsinge geb van Diemen, z. K. Vrolijk, geb. van den Toorn, d. J. J, A. van der Meer eeb. Hermans, d. J. W. Leerdam geb. van Kempen, d. J F Smits geb. Feij, z* J. H. Juffermar.s geb. Noyem. Wilde geb. Lammers, d. A. Berghout geb. Lagerwaard z C. A. Kaat geb. Bokhoven, z G M M van de Poel geb. Weller, z. J. E Krook geb Kruy- denberg. d. C. A Coster geb. van de Meeberg, z. W. van Tuil geb. Wes- dorp, d. J. C. ter Linden geb. Hart- de Vqs geb van deE J. C. G. Bouman geb* Hermsen

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1