VOORTEEKENEN VAN DE INVASIE No. 18773. 1944. Aanvallen bij Sebastopol afgeslagen Woensdag 19 April. STADSNIEUWS de Invasie en Keuringen groot-1 Nederland DE VERJAARDAG VAN DEN FÜHRER DE JEUGDCONFERENTIE Londen gebombardeerd 58 Vijandelijke vliegtuigen neergeschoten in Te Berlijn verwacht men scheepsche operaties het Westen Uitreiking distributiebescheiden De slachtoffers van den lucht** aanval op den Haag Hoofdprijzen Staatsloterij Tweede klasse BURGERLIJKE STAND Luchtgevechten boven Duitschland I Uitgebreid overstroomingsnet F M HAAGSCHE COURANT SS 400: 4337 13698 14778 17803 100: Berlijn te DUITSCHE WEEBMACHTBERICHTEN van tenminste één jaar Generaal von Neindorff, de verdediger van Tarnopol, gesneuveld Alle belangrijke plaatsen in ons land hebben eigen beveiligingsgordels goede hadden weldra slechts Bommen op buitenwijken van Parijs Het Anglo-Amerikaansche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht, volgens een bericht van Ofi 2 plaatsen in de Zuide lijke en Oostelijke omgeving van Parijs gebombardeerd Er zijn tot dusver 300 dooden jen 500 gewonden geteld. SS Per so - andere groentehandelaren is gelijktijdig veroordeeld tot 250 boete ieder. Het zijn A, Kouwenberg. Falckstraat 17, J. Kór* vink, Zuiderparklaan 295 en H. Franken, Delftschelaan 40. PROF. J. MESSING t: Hier ter stede la op den leeftijd van 70 jaar prof. J. Hes- sing, bijzonder hoogleeraar in de Hege- liaansche filosofie aan de Leidsche uni- versiteit, overleden. Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.): 8.3016.30 uur: A t.m. Bep. Ooststraat en Ruychrock-. laan 8.4512.30 en 1416 uur; Fro t.m. Hey. Tegelijk zal het Duitsche volk in diepe dankbaarheid het feit herdenken van de wederoprichting van zijn vaderland. Als veldheer staat de Führer als opperste leider midden in den vrijheids strijd van het Groot-Duitsche volk. Op hem zijn aller oogen gericht, in hem is het vertrouwen in de eindzege van millioenen belichaamd. De gevoelens van dankbaarheid en trouw aan den Führer zullen morgen opnieuw beves tigd, bezield en als geloften bezegeld worden. Zoo zal het zijn bij Front en Vaderland. naar den v e 1 d h e e r Adolf Hitler, immers von Moltke heeft reeds gezegd, Initiatief van „De Stormvlag” Naar wij in het nummer van 7 April j.l. van het nationaal-socialistische strijd blad voor de jonge generatie „De Storm vlag” lezen, heeft de redactie besloten jeugdconferenties te beleggen. De confe rentie in den Haag zal op 10 Juni ge houden worden. De redactie hoopt, dat op haar jeugdconferenties jongeren van ver schillende levensbeschouwing en richting zullen komen, die met elkaar van ge dachten wisselen over het nationaal-socia- lisme om op die wijze tot positieve re sultaten te komen. Bastianini naar Zwitserland gevlucht Te Bern wordt officieel medegedeeld: „In den nacht van 11 op 12 April is de vroegere Italiaansche ambassadeur te Warschau en Londen, Giuseppe Bastia nini, naar Zwitserland gevlucht. Hij was in gezelschap van zijn zoon Lucio. Beiden zijn gearresteerd. Evenals andere leden van den grooten fascistischen Raad is Bastianini op 10 Januari in het proces te Verona ter dood veroordeeld. Met het oog daarop wordt voorloopig van uitwij zing afgezien. De bondsautoriteiten be houden zich het recht voor later te be slissen of hem asyl zal worden verleend” kerels en vrijwillig lagen kwamen Churchill in het Lagerhuis Churchill heeft gisteren in het Lager huis de jongste radiorede van Cordell Hull als „zeer nuttig” bestempeld. Op een vraag, welke beraadslagingen tusschen de Britsche regeering en de Ver. Staten over de wijze en de afmeting van de inter nationale organisatie van den vrede en over het voorkomen van de agressie, die Huil vermeld had, hebben plaats gehad, antwoordde Churchill „Tusschen de ver schillende leden der Geallieerde naties vindt voortdurend een voorloopige ge- dachtenwisseling plaats over na-oorlog- sche kwesties. Ik kan echter niet de ver wachting koesteren, dat in de naaste toe komst eenige overeengekomen verklaring inzake het genoemde thema zal worden afgelegd. Het is een thema, dat er in het geheel niet onder zal lijden, dat men er grondig over nadenkt, of weloverwogen discussies er over voert”. De Britsche berichtendienst meldt, dat de minister van Buitenlandsche Za ken, Eden, voor korten tijd met vacan- tie is gegaan. In zijn afwezigheid fun geert Churchill zoowel als minister van Buitenlandsche Zaken als ook als lei der van het Lagerhuis. Nieuwe terreuraanval op Belgrado In de middaguren van den 17en April hebben Anglo-Amerikaansche bommen werpers een nieuwen zwaren terreur aanval ondernomen op de stad Belgra do. De in 8 10 golven aanvallende viermotorige vliegtuigen wierpen in de _r.eerste plaats op de dichtbevolkte woon- dag een hanengevecht "gehouden, dat du*L wijken hun bommen. Talrijke huizen - werden getroffeh, de bewoners onder de puinhoopen begraven. Het krachtige afweervuur der Duitsche luchtdoelartil- lerie sloeg de formaties bommenwer pers uiteen en bracht eenige der vier motorige bommenwerpers ten val. Het gebruik van fosforblikken, die verschei dene uitgebreide branden veroorzaakten, leverde de bevolking van Belgrado het ondubbelzinnige bewijs van de terroris tische bedoelingen der Anglo-Amerika- nen. Ongeveer een uur later viel een zwakkere formatie viermotorige bom menwerpers opnieuw de stad aan. z. C. M. Kneijber geb. Dobbe, z. W. J. Veen geb van Straalen d. D. Bogman geb. Schoonmade. z. W M. Ch. Keijzer geb. Braun, z. C. A. Wach- man geb. Piets, z. M. Korporaal geb. den Heijer. z. J. J. Blanken geb Buijs, z. M J. Witterf van Hoogland geb. Ledochowska, d. C. A. Kaanders geb. Alkemade, d. H. C. Burgwal geb Baye, d. J. G. Pronk geb. Pronk, z. OVERLEDEN: J. Goedendorp, echtgen. van J. W van der Helm, 58 j. G. C. C. Sieverts, echtgenoot van J. van Aodonk, 49 j. J. L. L. Schröder, man van M. C. de Lange. 69 j. N. Verhoog, vrouw van A. C. Vermeer, 61 j. W. P. Reibestein, ongehuwde man, 22 j. M P van den Berg, ongehuwde vrouw, 16 j. L. J. Kleijn. ongehuwde man. 70 j. G. den Herder, man van G. M. van Andel, 86 j. F. G. A. Mesker, ongehuwde man, 26 j. J. H. E. Kraft, ongehuwde vrouw, 83 j. Erger u niet, alt bij anderen licht uit straalt, maar waarschuw de overtreders. Kijk ook eens naar de achterzijde van uw eigen hnis. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, tenein de gekeurd te wor den voor de Waf- fen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Ger- maansche SS in Nederland, nen tusschen 19 en 30 Jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden ge- ZILVEREN JUBILEUM J. PH. HARTE* VELT: Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer J Ph. Hartevelt in dienst trad bij Nieuwerkerk’s Confiserie en Patisserie, Lange Voorhout 92. Ter gelegenheid hier van werd de jubilaris hedenochtend in intiemen kring gehuldigd. Allereerst werd de heer Hartevelt, die vergezeld was van zijn echtgenoote en kinderen, toegesproken door den directeur-eigenaar, den heer G. die den jubilaris vooral prees als vluggen werker. Door de omstandigheden moest hij van suikerwer ker, als banketbakker optreden, doch ook in deze hoedanigheid heeft hij van zijn bijzondere kwaliteiten doen blijken. Spr, overhandigde hem een geschenk onder couvert en sprak den wensch uit, dat hij nog tal van jaren zijn krachten aan de zaak zou mogen geven. Vervolgens hebben nog gesproken de heeren B. Peters, de oudste knecht, die op 16 Mei a.s. zelf zijn 40-jarig jubileum viert. Hartevelt namens het personeel, die 2 bronzen vazen aan bood en J. van Winkel, medewerker van de directie, die een schilderij overhandig de De heer Hartevelt heeft voor de hem gebrachte hulde dank gezegd. Hierna was er een gezellig samenzijn. EENIGE GROENTEHANDELAREN VER* OORDEELD: De groentewinkel van G. Keizer. Rijswijkschestraat 56, is met in gang van 17 April voor den tijd van vier weken gesloten. Deze sluiting is op grond van prijsovertreding gelast door den In specteur voor de Prijsbeheersching te Rotterdam. De boete, die Keizer zal moe- (Hoffmann-StaTpl) Morgen bereikt de Führer van het Groot-Duitsche Rijk den 55-jarigen leeftijd, op een oogenblik, waarop de beslissende fase in dezen oorlog snel naderbij komt en waarop, wat betreft de gigantische worsteling op het Oost front, zich daar nieuwe operatieve mogelijkheden voor de Duitsche strijd machten voordoen. In het Westen is alles voor den strijd gereed en de daar staande Duitsche troepen branden van verlangen de wapens tegen de Anglo- Amerikanen te kunnen opnemen. Deze verjaardag van den Führer valt dus wel in een tijd van geweldige spanningen en het ligt voor de hand, dat de ge dachten van millioenen Duitschers en van stam- en lotverbonden andere Germanen in de eerste plaats uitgaan van Zuidoost-Europa. Vooral in Belgra- do werd schade aïngericht in woonwij-’l J^nde. den Haag, K. Houtman ken en leed de bevolking verliezen. On der moeilijke afweeromstandigheden werden 6 vijandelijke vliegtuigen door strijdkrachten der Duitsche en Boel- gaarsche luchtverdediging neergescho ten. In den afgeloopen nacht hebben eenige Britsche vliegtuigen bommen laten val len op het stedelijke gebied van Keulen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 April. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In het gevechtsgebied van Sebastopol hebben de bolsjewieken, ge-.eund door sterke artillerie en slagvliegers, vergeefs onze stellingen aangevallen. Aan den Beneden-Dhjestr zijn talrijke aanvallen van den vijand met vernieling van een vrij groot aantal tanks mislukt. Plaatselijke penetraties werden opgeheven of afgegrendeld. Ook ten Noorden van Jassy zijn vrij sterke aanvallen der bolsjewieken ineen gestort. In het Oosten van de Boekowina hebben Roemeensche troepen het pp de vorige dagen gewonnen terrein van vijanden ge zuiverd Tusschen de Karpathen en het gebied ten Oosten van Stanislau zetten Duitsche en Hongaarsche divisies met succes hun aanvallen voort. Daarbij is de stad Nad-1 worna door Hongaarsche troepen geno-1 men. Ten Zuiden van den Dnjestr hebben Duitsche formaties de bolsjewieken in een energieken aanval verder teruggeworpen. In het gevechtsgebied ten Westen van Tarnopol en ten Zuidwesten van Luck zijn I herhaalde aanvallen der bolsjewieken in harde gevechten ineengestort. Aan de rest van het Oostelijke front I geen bijzondere gebeurtenissen. Bij het landingshoofd van Nettuno en I ten Zuiden van de Adriatische kust zijn I vijandelijke aanvallen met bloedige ver-1 liezen voor den tegenstander ineengestort. I In de middaguren van 18 April zijn I sterke formaties Amerikaansche bommen werpers onder bescherming van jagers doorgedrongen tot in het gebied van Ber lijn. In verscheidene plaatsen, vooral in Rathenow zijn schade en verliezen onder de bevolking ontstaan. Ondanks moeilijke ’afweeromstandighe den werden 44 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 40 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Bij den afweer van. deze aanvallen heeft zich een formatie jagers onder bevel van majoor Karl-Friedrich Muller bijzonder onderscheiden door de vernietiging van een gesloten formatie vijandelijke bommenwerpers. Aanvallen van Britsche bommenwerpers waren in den afgeloopen nacht gericht op het gebied van. Parijs en het Oostzeegebied. Eenige vijan delijke vliegtuigen zijn West-Duitschland binnengedrongen en naar het gebied van Berlijn gevlogen. Door nachtjagers en af weergeschut werden 14 bommenwerpers vernietigd. Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht Londen aangevallen. In de doelge bieden ontstonden groote branden ee ver woestingen. Andere gevechtsvliegtuigen bestookten doelen in Oost-Engeland met bommen. moeizaam overeind, met vuil geworden, onklaar geraakte wapens, verloren in den moerassigen grond hun laarzen, kwamen slechts langzaam en met groote moeite vooruit en de voorsten kwamen tenslotte terecht in een afwateringsgreppel. zoo- dat de poging moest worden gestaakt. Door de polders loopt een groot aan tal van dergelijke greppels; daar zij on der den waterspiegel niet te zien zijn, vormen zij vallen voor man en paard booten en alle vaartuigen met eenigen diepgang echter loopen weer aan den grond, omdat de waterstand voor hen te laag is. Waar echter voor rubberbooten en andere overtochtsmiddelen met zeer geringen diepgang een mogelijkheid be staat om hier doorheen te komen, worden bijzondere hindernissen opgeworpen. Bij zondere voorzorgsmaatregelen zijn voorts daar genomen, waar een verharde weg vlak onder den waterspiegel loopt of waar een tracé van een weg of spoordijk, dam of dijk boven het water uitkomt. Eisenhower zou hier thans precies zoo een echéc lijden als de Hertog van Alva en de Hertog van Parma voor de water vlakten. toen de Nederlanders in den hoogsten nood eenvoudig de dijken door staken. Thans worden geen dijken meer doorgestoken. De techniek van de wilde” overstrooming is vervangen door de meer verfijnde en gecompliceerde methoden en van de „beteugelde’’ overstrooming. Kriegsberichter dr. Gerhard Krause. I tal metalen landingsmatten is vervaardigd om het uitladen van materiaal op het dat de veldheer het lot is van zijn volk, vlakke strand een vlot verloop te doen j-hebben. Daarbij zullen ongetwijfeld nog volkomen nieuwe wapens in den strijd worden geworpen. De Amerikanen heb ben voor de invasie een vliegenden vlam menwerper geconstrueerd, een vliegtuig, dat een met een zeer brandbare vloeistof gevulde tank uitwerpt, waardoor over een groote oppervlakte alles in vlammen op gaat. Terwijl over de waarschijnlijkheid van komende Geallieerde operaties weinig twijfel bestaat, moet men in het duister tasten omtrent het tijdstip en de plaats, waar zij verwacht kunnen worden, tot op zekere hoogte zelfs omtrent de wijze, waarop de Geallieerden te werk zullen Wan. „Das O" is op banden De nervositeit, die In het Geallieerde kamp heerscht en die de laatste dagen tot een climax is gestegerj. doet vermoe den, dat de ,,dag D” (n.l het begin der invasie) aanstaande is. De weersomstan digheden zijn voor een landingsoperatie gunstiger dan over eenigen tijd waar schijnlijk het geval zal zijn. Hoewel voor het openen van een offensief in het Wes ten door de Geallieerden alleen een fron. tale aanval op den Duitschen Atlantikwal in aanmerking schijnt te komen en het element der verrassing geen overwegende rol zal kunnen spelen, temefer omdat de luchtverkenning den Duitschers alle voorbereidingen aan gene zijde van het Kanaal moet verraden, blijven de pun ten, waarop de landing zich zal concen- treeren, een onzekere factor en daar ieder uur bij een dergelijke operatie winst be- teekent. is aan te nemen, dat bij de lan ding een zoo groot mogelijk gebruik zal worden gemaakt van de nachtelijke duis ternis en van den in dit jaargetijde vaak boven het zeegebied hangenden nevel. Er zijn evenwel nog andere aanwijzin gen, dat de Geallieerden spoedig den grooten stap zullen wagen. Als zoodanig kunnen, hoewel dit niet noodzakelijk het geval behoeft te zijn, de in den laatsten I tijd aanzienlijk in omvang toegenomen Anglo-Amerikaansche luchtaanvallen op belangrijke continentale spoorwegverbin dingen, niet alleen in West-Europa, doch ook verder in het achterland, gelden, als- I mede de aanvallen op Duitsche vliegvel den. Ook de opvallende inactiviteit der Britsche luchtmacht, die den laatsten tijd weinig nachtelijke bombardementen heeft I uitgevoerd, kan haar oorzaak vinden in I den wensch, deze voor de komende opera ties te sparen Een feit, dat'wel het sterkst er op wijst, I dat de invasie op handen is, is het afge- I kondigde verbod der Britsche regeering aan alle diplomatieke vertegenwoordigin gen in Engeland, met uitzondering van de Amerikaansche en Sovjet-Russische en die der Dominions, niet voor de Engelsche censuur controleerbare mededeelingen aan haar regeeringen te doen. De leden I der diplomatieke vertegenwoordigingen, waaronder ook die der vereenigde naties, I mogen het Britsche eiland niet verlaten. I Het is nauwelijks aan te nemen, dat de Britsche regeering tot een dergelijken verstrekkenden maatregel, die gemoti veerd wordt met de noodzakelijkheid het uitlekken van gegevens omtrent komende militaire operaties te voorkomen, zou zijn overgegaan, indien niet werkelijk spoedig een grootscheepsche militaire actie te verwachten ware DUIZENDEN TOESCHOUWERS BIJ HANENGEVECHT DOOR BANDIETEN BEROOFD: Te Neerhem. bij Tongeren (Belg. Limburg) werd op Paaschmaan- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 April. Het Opperbevel van de I Weermacht maakt bekend: In het strijdgebied van Sebastopol I zijn pogingen van de Sovjets een, de omgeving beheerschend heuvelterrein te veroveren, mislukt. Boven het Zuide- I lijke deel van de Krim hebben Duitsche I jachtvliegers op 17 April in hevige I luchtgevechten 29 Sovjet-Russische I vliegtuigen, in hoofdzaak slagvliegers, neergeschoten. Het luchtdoelgeschut haalde bovendien nog 11 toestellen om- I laag. Luitenant Lambeert vernietigde alleen 12 vijandelijke vliegtuigen. Aan den benedenloop van den Dnjestr en in het gebied van Jassy is de kracht van de vjjandelijke aanvallen gisteren iets verminderd. Een over de rivier ge zette vijandelijke gevechtsgroep werd in de pan gehakt In het Oostelijke deel van de Boeko wina hebben de Roemeensche troepen vijandelijke strijdkrachten uiteengesla gen. In het gebied van Delatyn-Stanis- lau en ten Oosten van Stanislau hebben Duitsche en Hongaarsche formaties hardnekkigen, vijandelijken tegenstand gebroken en de Sovjets met zware, bloedige verliezen teruggedreven. Bij Tarnopol hebben nieuwe deelen van het garnizoen volgens bevel zich al vechtende een weg gebaand naar de in felle aanvalsgevechten opgedrongen en door de luchtmacht doeltreffend onder steunde formaties van het leger en van de Waffen-SS. Daarmede heeft de held haftige strijd van het garnizoen, onder leiding van den op den dag vóór het uitbreken gesneuvelden en inmiddels door den Führer met het ridderkruis van het Ijzeren Kruis onderscheiden gen.-majoor von Neindorff, zijn einde gevonden. In een verbitterden strijd van 25 dagen heeft het garnizoen, on danks uiterst krachtigen, vijandelijken afweer, in opofferend optreden door eskaders transportvliegers verzorgd, tegen den stormloop van een meer dan tienvoudige vijandelijke overmacht bij het zwaarste artillerievuur en onafge broken luchtaanvallen stand gehouden en door het binden van vijandelijke strijdkrachten den opbouw van een vast afweerfront mogelijk gemaakt. Pas toen gebrek aan munitie en water den verderen tegenstand onmogelijk maakte werd het bevel gegeven om uit te breken. In den afgeloopen nacht hebben sterke Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen de spoorwegwerken van Kief met goede uitwerking aangevallen. In de als doel aangegeven gebieden ontstonden ver scheidene groote branden en uitgebrei de verwoestingen. In Itólië zijn stoottroepen eener Oost- marksche divisie grenadiers de vijande- lijke stellingen binnengedrongen en heb- ben talrijke onderkomens opgeblazen. 1 Amerikaansche bommenwerpers heb- ben in den loop van 17 April opnieuw terreuraanvallen ondernomen op stqden WEDSTRIJDEN VOOR E.H.B.O.-ERS: Het centraal E.H.B.O.-comité van de afd. ’s-Gravenhage van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming heeft besloten oefen avonden uit te schrijven voor alle E.H.B.O.-ers, die ingedeeld zijn bij de blokploegen. Deze oefenavonden, welke tevens het onderling contact zullen be vorderen, worden eens per maand ge houden en zullen onder leiding staan van een oefenmeester. Bovendien worden wedstrijden georganiseerd met een demi- finale en een finale als slot: De demi- finale en de finale zullen in Juli plaats vinden in de open lucht. De bomaanvallen op verschillende ste den hebben aangetoond, dat geoefende E H.B.O.-ers dan zeer nuttig werk kun nen verrichten door eerste hulpverlee- ning. hulp bij het transport der gewon den en assistentie van de doktoren. De A.N.P.-corréspondent meldt: Men kan den laatsten tijd geen krant ter hand nemen, waarin niet minstens een artikel voorkomt, dat het thema invasie behandelt. Dit geldt niet alleen voor de Duitsche pers, doch evenzeer voor de Engelsche en Amerikaansche bla den en wel in nog sterkere mate. In een bekend Engelsch tijdschrift werd dezer dagen in een artikel van slechts enkele kolommen niet minder dan 132 maal het woord invasie gebruikt. Het is het woord, dat op het oogenblik alle militaire, zoowel als politieke verhandelingen beheerscht en met recht kan men dan ook van een invasie-koorts spreken. Nog zijn er sceptici, ook hier in Duitschland, die een invasie der Engel- schen en Amerikanen in Europa niet, althans voorloopig niet verwachten, doch hun aantal wordt steeds geringer. In de hoogste Duitsche militaire kringen schijnt men evenwel grootscheepsche operaties der Geallieerden binnen niet al te langen tijd waarschijnlijk te ach ten, waarop o.a. het feit wijst, dat de aandacht in versterkte mate op West- Europa geconcentreerd wordt. In offi- cieele Duitsche uitlatingen wordt on omwonden gesproken van te verwach ten militaire operaties in het Westen. 2000: 1061 ƒ1800: 18231 1000: 6447 13577 19430 20212 7012 12902 19035 24933 200: 11335 13093 20909 23523 1365 2661 - 18718 19233 19 April. BEVALLEN: A. C. Balijon geb. van Eersel, d. A. Th A. van der Meer geb. van Oosterom, z. H. C. de Keizer geb. Wittenberg, z. A Bijsterveld geb. Spreeuw, z. J. van Delden geb. Lam- merse z. C. van der Haak geb Fijman zenden toeschouwers trok, 's Middags arriveerden twintig tot vijf en twintig bandieten in een luxe wagen met aan hangwagen, zoo meldt de Limb. Koerier. Zij waren gewapend met revolvers, ge weren en machinepistolen. Rustig en systematisch omsingelden zij het wed strijdterrein en dwongen de toeschou wers hun portefeuilles en portemonnaies af te geven, welke zij in groote zakken verzamelden. Een man uit Gent, die wei gerde zijn geld af te geven werd neer geschoten. De buit wordt op een bedrag met 5 cijfers geschat. De gistermiddag boven Noordwest- en Noord-Duitschland bij sterk wisselende weersomstandigheden gevoerde lucht gevechten zijn, naar het D.N.B. ver neemt, in hevigheid nog toegenomen, toen de Amerikaansche formaties naar het gebied van de Duitsche hoofdstad vlogen. De Duitsche jagers en jacht- kruisers brachten vooral de groote Amerikaansche bommenwerpers door ononderbroken aanvallen in het nauw, en braken steeds weer door de door talrijke jagers met grooten actieradius gevormde beschermende barrière heen. Ook op den terugweg stonden de vijan delijke formaties nog bloot aan de he vige aanvallen van de Duitsche jagers en jachtkruisers. Maatregelen tegen stakingen in Engeland De Britsche regeering heeft drasti sche maatregelen genomen om aan de stakingen een einde te maken. Deze maatregelen bestaan in straffen tot maximum 5 jaar dwangarbeid of een boete van 500 pond sterling of dwang arbeid en boete. Zouden de Anglo-Amerikanen in het uitmondingsgebied van Schelde, Maas en I Rijn de invasie willen beginnen en wil len doen slagen, dan zouden zij een van de groote havens in handen moeten zien I te krijgen, b.v. Amsterdam, Rotterdam I of Antwerpen. Reeds sinds jaar en dag is men ermede begonnen, met gebruikma king van de bestaande Nederlandsche vestingwerken aan de toegangswegen I naar de verder in het land gelegen groote I havens en aan andere, het eerst in aan- I merking komende landingsplaatsen ver- sperringsforten aan te leggen. Zij zijn in- tusschen geweldige, van onder tot boven van zware wapens voorziene betonnen vestingen geworden, waar tussahen in weer, met gebruikmaking van de soms 50 meter hooge, voor den verdediger zeer gunstige kust, een keten van tegenstands- nesten is aangelegd. Alle belangrijke plaatsen in het binnenland hebben daar bij haar eigen beveiligingsgordels gekre gen, die voor een deel als vestingwerken en voor een deel als veldversterkinger. I zijn gebouwd. De overstroomingszönes loopen nu zoo, dat zij zoowel de eerste verdedigingslinie aan de kust beveiligen, zooals ook de overige verdedigingslinies en -sectoren in een practisch ononder broken verband zich aaneenrijen Ook wanneer vijandelijke luchtlandingstroe pen ergens in het vlakke binnenland, waar misschien het overstroomingsnet maar dun is. dalen, hebben zij geen be wegingsvrijheid. Of het onderwater gezette land voor den vijand practisch werkelijk onbegaan baar is, is iets, dat proefondervindelijk bewijs noodig heeft. Dergelijke proeven zijn reeds veelvuldig genomen en wor den onder wisselende omstandigheden en met telkens andere middelen herhaald. Deze proefnemingen zijn tot dusver voor alle voertuigen op ondubbelzinnige wijze negatief uitgevallen. De waterspiegel is weliswaar niet zoo hoog, dat de voertui gen, waarmede de proeven genomen zijn, geheel onder water kwamen, maar zij bleven hopeloos steken. Infanteristen, die probeerden door het water heen te wa- 1 den, onverschrokken zwemmers, die zich aangemeld, gleden uit, languit in het water. 62 Dooden en 23 zwaar gewonden Van den Anglo-Amerikaanschen luchtaanval op Dinsdag 11 April op een stadsdeel van den Haag, waar zich talrijke Nederlandsche I dienstgebouwen bevinden, is het aantal dooden gestegen tot 62, waarvan 26 vrouwen. In zieken huizen bevinden zich nog 23 zwaar gewonden. De namen der slachtoffers De namen der dooden luiden: De dames A. Aandewiel (geb. 1917) typiste Rijswijk; M. C. C. Bergen Hene gouwen (1923), typiste, den Haag; P. W. G Braams (1881), zonder beroep den Haag; J. van Briemen (1920), typiste, den Haag; N. Buitendijk (1923), typiste, den Haag; E, J. A. Buitenhuis (1922) kan toorbediende. den Haag; E. Th. Camerling (1918). typiste, den Haag; C. Dijks (1900), kantoorbediende, den Haag; C. M. van Egmond (1900),'typiste, den Haag; M. J. G. Frietman (1926) typiste, den Haag; F. M. M Gefken (1920), secretaresse, den Haag; A. G, Haijemaije (1917), typiste den Haag; S. T. van Kapel (1914), typiste den Haag; M. A. A. Kramers (1920) kan toorbediende. den Haag; J P. Kwakke- steijn (1925), kantoorbediende, den Haag; J. D. H. van Lieshout (1920), typiste. Lei den; M. J. van der Linden (1915). typiste, den Haag; M A. Meichelböck (1913), chef typiste Leiden; C. H. Nieuwenhuis-Boots (1908). zonder beroep, den Haag; A. H. Oudenaarden (1923), typiste, den Haag; J. J. Sixma (1921) ambtenares, den Haag; M. G. van der Valk (1918), ambtenares, den Haag; G H. de Vries (1925). kantoor bediende. den Haag; M. L. Weijne (1921), F. L. Nieuwerkerk kantoorbediende, den Haag; H. E. Wijmer (1920), typiste den Haag; L. C. van der Worp (1924), typiste, den Haag. De heeren: Mr S. Abma (1920) ambte naar, den Haag; O. F. W. Baker (1902), kantoorbediende, den Haag; J. Bedeker (1920) kantoorbediende, den Haag; A. C. van den Berg (1917). kantoorbediende, Bennebroek; N Berger (1914), adj. com- Scheepiverkeer Cork-Engeland stopgezet! F11”- len Haag; D Brouwer (1899) kan- -x J toorbediende den Haag; A. R. P Cassee Naar Reuter uit Dublin meldt, is gis- G9i4) adj. commies, den Haag; H. I. teravond de stopzetting bekend gemaakt I Clansman (1901), kantoorbediende den van het algeheele scheepvaartverkeer Haag); A A. Cortenbach (1918), kantoor- tusschen Cork in Zuid-Ierland en Groot- bediende, den Haag; T. Drenth (1898). op- Brittannië. I perwachtmeester staatspolitie den Haag; 1 J. Engberts (1917), kantoorbediende. Lei den; Th. J. Fakkert (1923). kantoorbedien. de. den Haag; H. J. C. Geurts (1882), kan toorbediende, den Haag; N. A de Haas (1916), ambtenaar, den Haag; J. J. den Haselaar (1922), kantoorbediende, den Haag; W Hoeflaken (1917), kantoorbe- -i (1921), kantoorbediende den Haag; mr. E. Huis mans (1907). adj. commies, den Haag; J. van der Kainp (1922). kantoorbediende, ten betalen bedraagt 100. Een drietal den Haag; E. J. Kappetein (1920) kan toorbediende, den Haag; J, A Kraan (1887), kantoorbediende, Rijswijk; P- Ma- surel (1921), kantoorbediende, Leiden; L. A. van der Meer (1913), cantinebeheer- der den Haag; J. van der Mey (1915), ambtenaar, Delft; mr. H. A. J. Mulder (1909), ambtenaar, den Haag; W. Nieu wenhuis (1906). concierge, den Haag; W. J. Pameijer (1921), kantoorbediende, Voor burg; P. J. Radder (1883), kantoorbedien de, den Haag; R. J Sas (1897), teekenaar, den Haag; J. A. Schoneveld (1901), kan toorbediende Voorburg; A. H C. Schou ten (1914) ambtenaar, Dordrecht; J. J. C. Vahle, (1920), kantoorbediende den Haag; A. Verdonck (1921), kantoorbedien. de, den Haag; H. M. Vogel (1917), amb tenaar, den Haag; B. Viaene (1887), bode, den Haag; A. L. Zuidwijk (1922), kantoor bediende Haarlem. Mussolini Van officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld: „Mussolini’s gezondheids toestand, die tijdens zijn gevangenschap te wenschen overliet, is in den laatsten [tijd aanzienlijk verbeterd. Men noemt het Engelsche bericht als zou Mussolini ern stig ziek zijn en nog niet bereid, zich aan een operatie te onderwerpen, volkomen uit de lucht gegrepen”. Geweldig invasie-apparaat In Engeland, van waaruit de sprong naar het continent moet worden ge waagd, is een geweldig invasie-apparaat opgebouwd. Een sterk invasie-leger, waarvan de manschappen een speciaal onderscheidingsteeken dragen, staat ge reed om de grootste militaire operatie in de geschiedenis, die over den afloop van den oorlog moet beslissen, te beginnen. Een groot aantal speciale landingsvaar tuigen ligt klaar om op een gegeven sein deze troepen naar het Europeesche vaste land over te brengen en ic jarenlangen arbeid is het materiaal opgestapeld, dat de landing moet vergemakkelijken. Het Bij onze vrijwilligers- Een aangenaam onderhoud één onzer mannen met de Sovjet-bevolking. (S.S.P.K. Schremmer-O.-H.) durende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstelien der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. 20 April, 914 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April, 914 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 22 April, 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslagcr, Leusderweg.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1