DE VERJAARDAG VAN DEN FiiHRER 1944. No. 18774. Afweersucces beneden-Dnjestr aan Donderdag 20 April. STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN AGENDA BINNENLAND DAGORDER AAN DE WEERMACHT ,\W VOOR DE JEUGD ZAAK VOOR ƒ30.000 OPGELICHT De distributie van textiel goederen Uitreiking distributiebescheiden Oproep van Rijksmaarschalk Göring tot het Duitsche volk Uèrzezi Tege niet bi men zoek dekking bij luchtalarm. Rede van dr. Göbbels HET ZUIDERPARK KOMT TOT NIEUW LEVEN BURGERLIJKE STAND Het Turksche antwoord aan Londen Hernieuwde aanvallen bij Sebastopol afgeslagen; Sovjets tusschen Karpathen en Dnjestr verder teruggeworpen TENTOONSTELLINGEN Mn? "4A \^B<Jczacz\s z HAAGSCHE COURANT voor Soldaten van de Weermacht Er was niets meer voorradig 25 Ka, hebber-, ’6 Pi OUITSCH WEERMACHTBERICHT CZERNOW! [KAART t den uit- VERDUISTEREN Van 20.45 uur tot 6.30 uur wij en dan 'nka Brod\ O 25 5Ö km Krzerrvenjez Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.): 8.3016.30 uur: Beq t.m. Boz. Ooststraat en Ruychrock- laan 8.4512.30 en 1416 uur: Hez t.m. Kep. 31 Vijandelijke vliegtuigen neer geschoten Londen weer aangevallen Nieuw leven in de Diergaarde Blij* Dorp. Dat de eigenwijze houding den lama's aangeboren is, bewijst wel dit nog geen 24 uur oude lama-jong, dat in zijn wit wollen jasje met zijn mama van de voorjaarszon geniet. (C.N.F.-Hof) -en een voltreffer kan men zidi jeschermen. Tegen scherven kal echter dekking zoeken. Daaroml Bijeenkomst Zweedsch parlement Door het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt verklaard, dat de besloten parlementszitting van gis teren nog geen opheldering heeft gebracht in het standpunt der Zweedsche regeering van den Engelsch-Amerikaanschen eisch van stopzetting van den kogellageruitvoer naar Duitschland, Alle andersluidende ge ruchten worden door het ministerie voor barig genoemd WALRAVE BOISSEVAIN OVERLEDEN: Na een zeer kortstondige ongesteldheid is op 67-jarigen leeftijd overleden de heer Walrave Boissevain, oud-lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten voor Noord-Holland en oud-wethouder van Amsterdam. in dezen oorlog op: De rijke oogst van de solidariteit tusschen leiding en volk. Mij was het geluk beschoren, evenals vroeger in den tijd van onzen strijd om de macht, ook thans in dezen tijd van den gigantischen oorlog, in vele, ja in de meeste bijzonder gelukkige en ook bijzon der kritieke uren, in de onmiddellijke nabijheid van den Führer te zijn. Hij is steeds dezelfde gebleven. Ik heb hem nooit zien twijfelen en nooit zien wanke len. Steeds stond aan de spits van de natie een man. die, voor het geheele volk een lichtend en stimuleerend voorbeeld, ook de zwaarste slagen trotseerde en door zijn kalmte en de standvastigheid van zijn hart tenslotte ook het grootste onheil ten beste keerde. Nooit heeft het Duische volk zoo vol vertrouwen naar zijn Führer op gekeken als in de dagen en uren toen het zich bewust werd van den geheelen ernst van dezen strijd pm zijn leven, maar zich hierdoor echter niet liet ontmoedigen, doch zich des te krachtiger en onwrik baarder voor zijn doelstellingen uitsprak Dat de Führer aan de spits van de na tie staat is voor ons allen het zekerste teeken van de komende overwinning. Nooit was hij zoo dicht bij ons als in de oogenblikken van gevaar nooit voelden wij ons met hem zoo verbonden als wan neer wij het gevoel hadden dat hij ons even zeer noodig had als wij hem Wij hebben zoodoende de hooge verwachtingen van onze vijanden te niet gedaan Zij wilden dat wij zelf datgene deden, wat zij uit eigen kracht niet konden volbrengen, n.l ons overweldigen Hier lag voor hen de eenige mogelijkheid voor onze neder laag. Wij hebben daarvan de grootste kans van onze overwinning gemaakt Wij wenschen hem gezondheid en kracht en een gezegende hand Hij moet weten, dat hij zich bieder uur op zijn volk kan verlaten Wij gelooven. in hem en in zijn historisch werk en wij gelooven. dat hij zijn werk tenslotte met de overwinning zal bekronen Op den vooravond van den 55sten ver jaardag van den Führer heeft Rijksminis- ter dr Göbbels in de Staatsopera te Ber lijn een rede gehouden: Hij zeide o.a.. Óf Europa bolsjewistisch wordt of dat wij er in slagen ons continent voor dit gevaar te bewaren en zijn volken zoodoende van deze doodelijkste bedreiging te verlossen, deze beslissing zal het befeld van de toe komstige wereld voor vele generaties, zooal niet voor altijd, beslissend bepalen. Hier ligt dus dientengevolge ook het his torische aspunt van den oorlog. De man, die ons continent uit deze geestelijke en op zijn minst genomen vooraf beraamde militaire omklemming definitief bevrijdt, zal aan het einde van deze geweldige wor steling historisch gezien d man van dezen oorlog zijn. Voor ons is het doel van dezen oorlog niej alleen duidelijk, doch ook vaststaand en onveranderlijk. Dit doel echter dienen wil zeggen den Führer volgen trouw en vol overgave aan zijn werk meewerken en in alle stormen van dezen oorlog op hem ieder persoonlijk denken en handelen oriënteeren. Wij kun nen gelukkig zijn hem te bezitten, want hij waarborgt in zijn persoon niet alleen ons vaste geloof aan de overwinning, aloch daarnaast ook de bestendiging van onze nationale leiding, de karaktervolle funda- menteele houding van onze oorlogsopvat- tingen en de zuiverheid van onze oorlogs- doelstelling Leiding en volk Er heeft zich van den eersten dag van den oorlog af tot op dit uur ondanks al het vijandelijke lasterlijke geschreeuw, in Duitschland niet een enkel geval voorge daan, dat een soldaat zijn trouw aan den Führer brak door de wapens neer te leggen of dat een arbeider in het vader land zijn Führer de trouw opzegde door het werk neer te leggen. Wij weten, dat het vijandelijke buitenland dit niet kan begrijpen en derhalve dit feit toeschrijft aan druk of geweld. Wat wij als volk en leiding in dezen oorlog meegemaakt en het hoofd geboden hebben kan met dergelijke middelen in het geheel niet overwonnen worden. Hier moeten wel an dere krachten in het spel zijn, krachten van trouw en van saamhoorigheid, die door menschen, die deze krachten niet zelf In zich voelen, ook niet begrepen kunnen ■worden. Waf wij voor den oorlog in ja- *'*ulangen arbeid gezaaid hebben komt weervuur ineen Aan het Zuidelijke front verliep de dag zonder bijzondere gebeur tenissen. Amerikaansche vliegtuigen hebben op 19 April aan de kust van Zuid-Frankrijk het Zweedsche Roode Kruis-schip ..Em- bla” tot zinken gebracht. Vijandelijke bommenwerpers vielen op den ochtend van 19 April verscheidene plaatsen in West en Midden-Duitschland aan. Vooral in de steden Kassei en Pader born ontstonden schade en verliezen on der de bevolking. 31 Vijandelijke vlieg tuigen, meerendeéls viermotorige bom menwerpers werden vernietigd. In den afgeloopen nacht hebben snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen doelen in het gebied van Londen aangevallen Hoe goed en mooi is net in dezen tijd van het jaar door net Zuiderpark te dwalen op een mooien dag. Boomen, planten en vogels komen tot nieuw le ven, het groote wonder van de jaarlijk- sche wederopstanding, van de lente, is bezig zich ook daar te voltrekken. Wj; stadsmenschen, die van huis naar kan toor gaan, al of niet geperst in een tram en ’s avonds een vluchtigen blik op een achtertuintje slaan, marken niet zoo heel veel van de lente, kunnen er althans niet ten volle van genieten, er ons aan overgeven. Daarvoor zijn onze gedachten te veel in beslag genomen door de dingen, die ons gewone leven vormen. Gaat daarom naar het Zuider park. De boomen en struiken beginnen in blad te komen. Een oneindige ver scheidenheid aan teer frisch groen, dat met de zon een verbond schijnt te heb ben aangegaan om ons menschen te leeren, welk een schoonheid en rijkdom het eenvoudige groen bezit. Vele struiken beginnen' reeds tot bloei te komen. Hier en daar prijken de Ri bes, de Forsythia, de vroege Prunus en de Magnolia reeds in al haar felle kleu renpracht. Duizenden andere struiken zullen binnen enkele dagen tot vollen bloei komen. Reeds botten de knoppen uit Vooral de Japansche en Chineesche tuin achter het zwembad zullen dan een schitterenden aanblik vormen. Aange zien het hout reeds vrij hoog is en dicht op elkaar staat hebben zich hon derden zangvogels in het Zuiderpark genesteld. Een wandeling door het Zui derpark wordt in deze dagen dan ook een speurtocht, waarop het niet moei lijk is het vele schoone en nieuwe, dat de natuur thans biedt te ontdekken. Verzuimt echter niet langs net Villiers kopje te gaan, dat thans een veelkleu rig tapijt vormt pvu Terreuraanval op Mechelen Gisteravond is een Amerikaansche ter reuraanval gericht geweest op de stad Mechelen. Woonwijken en cultuurmonu menten werden zwaar l onder de bevolking zijn talrijke slacht offers gevallen. Een in de 14e eeuw ge bouwde kerk, alsmede een aantal oude patriciërshuizen werden o.a. een prooi der vlammen. Evacuatie van Tokio Te Tokio worden 320 kinderbewaar- plaatsen gesloten, teneinde de ouders van kleine kinderen tot een sneller verlaten van de stad te bewegen en te bereiken, dat de kinderen naar he‘ blatteland wor den gestuurd. JUBILEA: Gisteren herdacht de heer G. Hoogendorp, rangeerder bij de Ned. Spoorwegen, depót Leidschendam, den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij genoemde Maatschappij Hij werd toegesproken door den depótchef. dec. heer Voerman, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde terwijl de heer Snoek, namens het personeel, hem een inktstel en eer. schilderstuk aanbood. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft ter gelegenheid van den verjaar dag van den Führer den volgenden op roep tot het Duitsche volk gericht: De winnaars van de opdracht voor de Paaschvacantie zijn: „Vischje” Wip neusje’ „Zango” en „Winnetou” Een troostprijs hebber. .Krulceus’’ en .Weet, graag” Komen jullie Zaterdag a s na 3 uur een prijsje afhalen? Nieuwe raadsels voor onze rubriekertjes: 1 Ik ben een vaartuig, mijn eerste letter er af en ik word een historisch vaartuig, mijn laatste letter er af. dan. ben ik een winter voertuig. 2 Waarom regent het nooit twee dagen achtereen? 3. Neem van een specerij de middelste letter weg en ik ben een heerlijke vrucht In onwankelbare trouw gedenken heden onzen vurig geliefden Führer veldheer op zijn verjaardag. Meer ooit willen wij juist in deze beslissende tijden verkondigen, dat wij, onzen sol dateneed getrouw, altijd slechts volgens de bevelen van den Führer zullen leven. Het lot van het Duitsche volk ligt alleen in onze handen Onze gelofte dat wij de wapens niet eerder zullen laten rusten dan wanneer wij de toekomst van het Rijk be schermd hebben, alsmede ons tot het uiter ste besloten altijd parate optreden, moeten ons geschenk aan den Führer zijn. De Voorzienigheid moge ons den man, dien wij met de volle geestdrift van onze geloovige harten in goede en harde jaren volgen, nog lang behouden. De weg van den Füh rer heette altijd slechts Duitschland. voor welks eer en vrijheid ons geen offer en geen ontbering te groot moet zijn. Hoe ernstiger het uur, des te sterker vervult ons het fanatieke vertrouwen, gesteund op de onoverwinlijkheid van onze kracht, dat wij ons hooge doel zullen bereiken. In dankbaarheid en eindelooze liefde groeten wij onzen Führer. Leve Adolj Hitler Maar de justitie nam geweldige hoeveel heden in beslag Ambtenaren van den C.CD, hebber., in samenwerking met de Almelosch: justitie een inval gedaan bij den winke- lier-herbergier Mensink te Reutum. een dorpje dat onder de gemeente Tubbergen hoort en daarbij een unieke ontdekking gedaan Het was bekend, dat >n den win kel van Mensink zoo goed als niets meer te krijgen was. Het was er niet meer, dat was de boodschap die de Reutumers steeds te hooren kregen, wanneer ze om iets vroegen Een in alle stilte ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat Men sink nog enorme voorraden moest hebben en C.C.D en justitie besloten toen om door een inval een einde te maken aan den onhoudbaren toestand. Wat de ambtenaren bij dien inval von den is onbeschrijfelijk Op eenige groote zolders lag een schat van allerhande goe deren Zoo vond men balen rijst waarin de muizen zich genesteld hadden. Op de zolders vond men een enormen voorraad vooroorlogsche levensmiddelen, zooals vermicelli custardpudding kinder meel gerste- en rijstebloem, havermout, vanillesuiker blikken jam. stroop voorts allerlei zeepen pondspakkén rijst. Verder waren er groote partijen scheerzeep en duizenden pakken lucifers In de .textiel- afdeeling” lagen dames- en heerenstoffen, tientallen costuums, prachtige regenjassen wollen- en gestikte dekens, groote partijen overalls, stapels heerenhemden kinder kousen dameskousen sokken, garens en elastiek. Alleen met de textielgoederen de rollen moesten nota bene machinaal worden gemeten konden eenige groote vrachtauto’s worden volgeladen. Verder vond men: groote partijen inmaakglazen, rijwielohderdeelen allerlei huishoudelijke artikelen, zooals koffiekannen braadpan nen, schuurpapier lepels, veters knoopen bezems, stoffers, kisten en pakken met pe permunt In een groote kist waarop stond „lekkers” was chocolade gepakt; een deel was ongeschikt voor consumptie. Com plete rijwielen doozen boen- en wrijfwas, poetsmiddelen, grossen spelden verband en geneesmiddelen waaronder aspirine, thijmstroop hoofd eau de cologne, anijs- spiritus etc. Kortom van alles vond men er Bijna alle goederen werden na de in beslagneming gedistribueerd onder slacht offers van bomaanvallen. Voor den ver plichten verkoop, die Mensink moest hou den, bestond een groote belangstelling en honderden koopers profiteerden van „koopjes” Mensink is te Almelo in het huis van bewaring opgesloten. VRIJDAG 21 APRIL Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over: „De Lentesterrenhe- mel” 15.45 er. 20 u Princesse-schouw. burg ..Freuleken”. 19.15 u. Diligentia. Liederenavond Lier. Korter, alt, m. m. v. Felix de Nobel, piano 19 30 u. Zaal Buitenhof. Zang en poëzie door Truus Atema, sopraan. Henk Jakma. piano en Else Flügel voordrachtkunstenares. 19.30 u Scala ..Enwie kust mij?’’ 19 30 u MET GEFINGEERDE FACTUREN GEWERKT De 27-jarige inkooper-bedrijfsleider E. R. H., in dienst van een zaak in electri- citeitsartikelen alhier heeft in samenwer king met den 50-jarigen leverancier H M van P;, kans gezien, zijn firma voor een bedrag van 30.000 op te lichten. Er wer den diverse facturen uitgeschreven, waar uit bleek, dat van P. aan de zaak ver schillend materiaal geleverd zou hebben H. ging met de facturen naar de kassa, waarop uitbetaling volgde. In werkelijk heid was er echter niets geleverd. Tal van malen is dit bedriegelijke spel ge lukt. totdat het bedrog uitkwam. Beiden gebombardeerd; zjjn ingesloten in het Huis van Bewaring taimiro ciaz-ht. om voorgeiej(j te worden voor den Offi cier van Justitie. Zloczow "'-A- •Zotozce YV Zbaraz DE HANDEL IN POSTZEGELS MET DUITSCHLAND: Onder de beschikking van den Rijkscommissaris nr. 5/1944 d.d 13 Maart 1944 betreffende het ontvangen van Duitsche orders door Nederlandsche ondernemingen vallen ook postzegels. Duitsche orders, naar of in Nederland geplaatst tot levering van postzegels be hoeven derhalve de voorafgaande goed keuring van het centraal bureau voor op drachten voor het bezette Nederlandsche gebied, den Haag Voor een vergunning komen alleen ir. aanmerking leden var. de ondervakgroep detailhandel in postzegels en van de ondervakgroep groothandel in schrijf- papier waren enz. (sectie post zegels) terwijl vast moet staan dat de afnemer handelaar in postzegels is. ZIEKTEVERZEKERING ARBEIDERS OR- GANISATIE TODT: Krachtens besluit van der. secr-ger.. van Sociale Zaken zal het tekort van de Centrale Onderlinge te s-Gravenhage op de ziekteverzekering var. de arbeiders, werkzaam in dienst van of voor de Einsatz Holland der Organi sation Todt voor wat betreft het jaar 1944 worden omgeslagen over de Raden van Arbeid en de erkende bedrijfsver- eeniginger.. De omslag geschiedt in ver houding tot het bij elk der betrokken uit voeringsorganen over het jaar 1943 ver zekerde loonbedrag p&wörhf Twintig punten geldig verklaard kinderen van 1 tot 15 jaar De textielvoorziening van het Neder- landsohe volk kan wegens gebrek aan grondstoffen en de nog slechts schaarsche voorraden, waartegenover een steeds stij gende behoefte bestaat tengevolge van slijtage, niet op de normale wijze ge schieden. Dit sluit echter niet uit. dat de overheid er naar, streeft zoo goed mogelijk in de noodgevallen te voorzien. Dat daar bij in eerste instantie de door oorlogsge weld getroffen inwoners van verschil lende steden zooals Rotterdam Enschedé Eindhoven en Nijmegen in aanmerking komen om den allereersten nood te leni gen, voor zoover zulks mogelijk is. zal een ieder begrijpen. Ook speelt de voorziening van inrichtingen, zooals ziekenhuizen, kraaminrichtingen e.d. met textielgoede ren een belangrijke rol. Bovendien bevor dert het Rijksbureau Distex, voor zooveel in het vermogen ligt, elke reparatie- en vernieuwingsmogelijkheid ten aanzien van de nog in het bezit der bevolking zijnde kleeding Thans Kan ook worden medegedeeld, dat met het oog op de kleedingvoor- ziening van de opgroeiende jeugd (wier kleeding het meest aan slijtage onderhevig is en die bovendien uit de kleeren groeit) met onmiddellijken in gang wederom 20 punten voor den aankoop van textielgoederen worden geldig verklaard en wel voor de meis. jes en jongens van 3 tot 15 jaar die in het bezit zijn van de kleedingkaar- ten V 415 en V 315; alsmede voor de kleuters van 1 tot 3 jaar die in het bezit zijn van de kleedingkaarj V 515. Voor alle overige categorieën van de bevolking kunnen thans op grond van de hierbovengenoemde motieven nog geen nieuwe punten worden geldig verklaard. De geldende bepalingen Naar aanleiding van tallooze vragen, welke met betrekking tot de distributie van textielgoederen worden gesteld, wordt hieronder een overzicht gegeven van de op het oogenblik geldende bepalingen. In verband met de uitgebreidheid der hier- bedoelde voorschriften zal dit overzicht niet in één keer worden gepubliceerd. De lezer boude er dus rekening mede, dat op het onderstaande nog enkele aanvullende berichten zullen volgen. Het is voorts van belang voor het publiek te weten, dat wanneer de gewenschte goederen niet zoo vlot bij den handel verkrijgbaar zijn, de oorzaak daarvan niet altijd bij den handel moet worden gezocht Welke punten thans geldig zijn Op het oogenblik zijn van alle in om loop zijnde kleedingkaarten de volgende punten geldig ongeacht den op deze kaar ten voorkomenden andersluidenden da tum opdruk: mannen en jongens van 15 jaar en ouder (V 115): punten 51 t.m 80; vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder (V215): pun ten 51 t.m. 80; jongens van 3 tot 15 jaar (V 315): punten 41 t.m 100; meisjes van 3 tot 15 jaar (V 415); punten 41 t.m. 100; kleuters van 1 tot 3 jaar (V 515): punten 41 t.m. 100; babies tot 1 jaar (V 615): a-ile punten; töeslagkaart voor a.s. moeders (V 815)- alle punten; töeslagkaart voor jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar (V 715) punten 11 tjn. 30. Nieuwe punten worden uitsluitend gel dig verklaard door middel van een offi cieel bericht in de pers Bepaling der leeftijden Wanneer hier gesproken wordt van: a- personen beneden 15 jaar; b. personen van 15 jaar en ouder; c personen van 15—18 jaar. worden daarmede bedoeld: a. per sonen geboren nè 13 Juni 1928; b per sonen geboren vóór 14 Juni 1928; c per sonen geboren na 13 Juni 1925 doch vóór 14 Juni 1928 „Duitsche volksgenooten. Naar onzen Führer, die vandaag in een lotsbeslissenden strijd zijn 55sten verjaardag viert, gaan de oprechtste ge- lukwenschen uit alle Duitsche gouwen, van front en vaderland uit. Hem groe ten wij van ganscher harte. Wij denken aan hem in een diepgevoelde vereering. Voor hem smeeken wij de bescherming en den zegen van den Almachtige af. In alle beproevingen van dezen oorlog, in den zwaarsten strijd en bij den meest ingespannen arbeid is gebleken hoe hecht en nauw Führer en volk met elkaar verbonden zijn. Dezen .band van trouw hebben de vijanden door middel van de leugenachtigste propaganda en de wreedste terreur probeeren te ver nielen. Zij hebben daarmee het tegen deel bereikt. Onder de toenemende eischen van den oorlog heeft zich het Duitsche volk, rondom omgeven door haat en vernietigingswil, slechts nog vastberadener rond zijn Führer ge schaard. Wat wij Adolf Hitler eens in gelukkige jaren van vrede met een vreugdevol hart plechtig beloofd heb ben is door het geheele Duitsche volk in de stormen van dezen vreeselijken wereldbrand trouw nagekomen en door offers en dood bezegeld. Nog nooit te voren heeft er in ons va derland een zoo hecht aaneengesmede eenheid tusschen leiding en volk bestaan als in onze dagen. Dat is voor onze poli tiek er. voor onze oorlogvoering zonder meer beslissend. Ons volk met zijn groo te capaciteiten en zijn aangeboren vlijt is tegen iedere taak opgewassen, wan neer het zich vol vertrouwen aan een lei ding kan overgeven. De Duitsche geschie denis zou veel minder door tragiek over- schaduwd zijn, wanneer het niet vroeger zoo dikwijls in uren van gevaar ontbro ken had aan een straffe concentratie van alle krachten en een doelbewuste leiding daarvan door een superieuren krachtigen wil. Thans vormt de unieke innerlijke aaneengeslotenheid van het Duitsche volk en zijn uniforme orienteering onder leiding van Adolf Hitler het stalen fun dament van ons weerstandsvermogen. Dit fundament kan, dat is mijn heiligste overtuiging, ook in de toekomst nooit vernield worden. Daarvoor is het ver trouwen in Adolf Hitler te diep veran kerd in hart en geest van alle volksge nooten, daarvoor is overal het besef van de noodzakelijkheid eener krachtige lei ding te duidelijk. Soldaat en Staatsman uit innerlijke roeping, heeft de Führer zijn volk in de weinige jaren van vrede, die hem door de afgunst en de aanmatiging der vijan den waren vergund, uit de diepste ellende omhoog naar een nieuw leven geleid en een machtig, hecht aaneengesmeed Rijk geschapen. Hij heeft den fakkel var. het Duitsche socialisme ontstoken, aan hem hebben onze onvergelijkelijke arbeiders meer te danken dan aan alle politici voor hém. Daarom vertrouwen wij erop, dat zijn kracht er ook in zal slagen Rijk en volk door den meesleependen stroom van dezen gigantischen oorlog naar nieuwe vaste oevers te leiden In hem is ons vertrouwen in de overwinning belichaamd In hem leeft ons geloof in de grootheid en heerlijkheid van het Rijk, het eeuwige vaderland aller Duitschers Zijn harts tochtelijke wil doorgloeit front en vader land. Zijn heldhaftige geest vervult ons allen ook in zware donkere dagen steeds weer met nieuwen moed en nieuwe kracht. Mogen ook duizend gevaren dreigen, nieuwe zorgen er. lasten onvermijdelijk zijn en nieuwe inspanningen en offers ons te wachten staan, wij zien er niet tegen op. Vol vertrouwen en tot alles bereid strijden en werken wij aan de zijde van den Führer De trouw aan hem waarborgt de vrijheid en de overwin ning. BEVALLEN: H. J M. Noteboom geb. van der Klugt. z. J, C. Bodegraven geb. Wagner, d. J. C. Hülters geb. van Schaften, z. M C. van der Hout geb. Feenstra. z. A. C. J M. Groenendijk geb van Beek, z. H. Rijghard geb. Krul, z. J. Lefeber geb, Maurits, d. M. A. van der Nagel geb Oskam, z H, W Bos geb. Bouten, z. A. M. Kfaall geb. Boers, z, A. Kanis geb. Groenenberg, d. A. C, Krens geb. van der Linden, d M. C. Bloemsaat geb. Kleinfeld, z, H. W. Riem geb Pie ters, z. W. H. Lingg geb Warning, z. P. J. M. van der Horst geb. de Wit, d. H. C. Roozenburg geb Stijnman z C. C. Aschman geb. Osnabrug, z. J. van Tol geb. Maan, z. C. W Vis sers geb. de Jonge, d. P. Sjouke geb Verseveldt, z. H. W. Gunst geb. Eige- man, d. L. P. Schauten geb van Deur- sen, d. M. Roos geb Ros, d. OVERLEDEN: L de Jong, vrouw van A. Toet, 74 j. M L. van Deursen vr. van J. H. G. Konings 44 j, K. J. Leb bink, ongehuwde man 24 j. M G. Spekle vrouw van H. de Bruin. 66 j K. H de Neuve wednuwnaar van D Bosch 58 j. C. Berghout, zoon, 1 dag J H. Ivens dochter 13 dagen. P. J. de Jong, weduwnaar van J. J. van der Have, 51 j. W. A M. Hulsker z., 10 mnd. W van koert man van C. M. H. van VeeA 57 j. P. W. M. Groe- newegen, zoon, 5 j. C. L. van der Horst, ongeh man 30 j. W van der Weijde, weduwnaar van E Vijverberg, 77 j. P. Guijt man van J W. van den Bogaert 72 j. De Turksche antwoordnota op de Brit- sche démarche, waarin een stopzetten der handelsbetrekkingen tusschen Turkije en de Asmogendheden wordt verzocht is aan de bevoegde Britsche autoriteiten over handigd. Van welingelichte zijde te An kara wordt medegedeeld, meldt S P T„ dat in de antwoordnota op vriendelijken toon word^ medegedeeld dat Turkije ver dragsverplichtingen met Duitschland heeft aangegaan en dat er geen aanleiding voor de Turksche regeering bestaat, zich hier aan niet te houden. „DIE VIER GESELLEN”: Het Duitsche Theater in Nederland heeft zijn repertoire verrijkt met het blijspel in drie bedrijven van Jochen Huth: „Die vier Geselleo”. Ook dit stuk kan men niet als representa tief beschouwen voor de tooneelliteratuur van het naüonaal-socialistische Duitsch land; het werd reeds enkele jaren geleden door een onzer eigen gezelschappen ge speeld („De 4 compagnons”) en de her innering daaraan leefde weer dankbaar op bij het zien van 6e Duitsche vertooning. Zij die destijds het stuk hebben gezien, zullen zich den inhoud nog herinneren. Vier jonge, ondernemende meisjes zóó van de teekenacademie, richten een re clamebureau op en beloven elkaar plech tig alléén en uitsluitend voor hun werk te zullen leven. Maar de een na d‘ ander verliest haar hartje aan een begeerens- waardigen man en op den dag, waarop het bureau één jaar bestaat. geeft ook de laatste, die het langst en energiekst weer stand heeft geboden, toe aan god Amor’s onontkoombaren wil. Het is geen blijspel, dat de zaal doet daveren van het lachen, maar men amuseert er zich mede en het is, zooals het gezelschap van het Duitsche theater het bracht, een amusement van goed gehalte. De vier meisjes speelden met lust en overtuiging hun rollen van jeugd en verlangen; Ulrich Folkmar als Ste. phan. veroverde zijn Marianne-vesting met zwier en temperament. Albert Arid gaf een onverbeterlijk biijspel-type van den Regierungsrat, Fritz Günzel gaf een warm- gespeelden professor van de teeken-acade- mie. Konrad Klosz had fijne trekjes aan zijn rol van Martin Bachmann gegeven, De regie had elke charge zorgvuldig ver meden. Het succes bij de goedgevulde zaal was groot Johan Koning. VOLKSCONCERT RESIDENTIE» ORKEST: In een uitverkocht Gebouw heeft het Residentie-Orkest gisteravond onder leiding van den dirigent Toon Verhey het 5e Volksconcert gegeven m.m.v. den pianist Marinus Flipse. De solist had tot muzikaal onderwerp het overbekende pianoconcert no. 1 in Es gr. t. van Liszt gekozen. Met een be- wonderenswaardig technisch meester schap heeft Marinus Flipse dit werk, in gelukkig weqierzijdsch contact met or kest en dirigent voorgedragen. Zijn in leiding werd daarbij door een sublieme dichterlijke overpeinzing gedragen. Weliswaar heeft Marinus Flipse dezen inslag niet over het geheel weten uit te breiden en werd zijn voorname, nobel- romantische idee meer en meer in het virtuoze element van het ffesto opge nomen, doch desondanks schonk hij een magistrale Liszt-vertolking. Onder leiding van Toon Verhey open de het Residentie-Orkest den avond met een Fransch meesterwerk: „Les Of- frandes oubliées”. Meditations sympho- niques van O. Messiaen. In zijn gedurf de, aan het a-tonale grenzende harmo niek, zijn zeer gecompliceerde rhyth- miek en prachtige instrumentatie heeft deze oegaafde toondichter uitdrukkings middelen gevonden, welke vereenigd met zijn meditatieve, m wezen eentgs- zins romanuschen aard zijn werk een zeer persoonlijk uitermate boeiend Ka rakter hebben gegeven. De verrassende kennismaking met dit, m een diep door leefde herschepping weergegeven or kestwerk, heeft de belangstelling naar de overige composities van Messiaen gewekt. Met Brahms’ Symphonic no. 4 op. 98 in e kl. t. werd net concert besloten. In de nem gebrachte hulde deed Toon Verhey de orkestleden dee- len. K. Brinkmann. Het Duitscne Theater neeft voor de première begin Mei, van Max Mell’i nieuwe tooneelwerk Der Nibe- lungen Not” Ruth Baldor als Brunhilde en Leo Betz als Siegfried geëngageerd Te Heelsum is, 65 jaar oud, overleden de schilderes Jc Koster. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 20 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Noordoosten van Sebastopo» wer- der. hernieuwde aanvallen der bolsjewie ken afgeslagen, waarbij een vrij groot aantal pantserwagens werd stukgescho ten. 36 Vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten, 20 andere op den be- gamen grond vernietigd. Daarbij neeft zich de eerste luitenant Smola, Staffel- führer in een eskader slagvliegers, bijzon der onderscheiden In de harde afweer- gevechten der laatste dagen heeft een ge vechtsgroep der 73e divisie infanterie on der bevel van kolonel de Renbeck met een daaronder ressorteerende batterij stormgeschut op uitmuntende wijze slag geleverd. Aan den benedenloop van aen Dnjestr hebben onze troepen aan weerskanten van Tighina in zware gevechten een vol ledig afweersucces behaald op de met verscheidene divisies aanvallende bolsje wieken. Tusschen de Karpathen en den boven loop van den Dnjestr werden in samen werking met eskaders slagvliegers de zich taai werende bolsjewieken verder achteruitgeworpen. Vijandelijke tegen aanvallen bleven zonder succes. In het strijdgebied ten Zuidwesten van Tarno- pol zijn sterke Sovjet-aanvallen ineen gestort. In het achterwaartsche gebied van den Centralen frontsector werden verscheidene acties tegen bolsjewistische benden met groot succes uitgevoerd. De bolsjewieken verloren meer dar. 1000 doo- den Meer dan 100 bendenkampen werden verwoest en er werd een omvangrijke buit gemaakt. Ten Zuidwesten van Narwa drongen onze troepen de zwaar versterkte vijande lijke stellingen binnen en wonnen in moeilijk moerasgebied terrein ondanks verbitterd vijandelijk verzet. De Sovjets leden zware bloedige verliezen en verlo ren 30 Stukken geschut. Aan het landingshoofd van Nettuno stortte een vijandelijke aanval ten Noord westen van Littoria in geconcentreerd af- Het geschenk der Duitsche jeugd aan Adolf Hitler Het D.N.B. meldt: Van al de teekenen van liefde en vereering, die de Führer aller Germanen Adolf Hitler, elk jaar ter gelegenheid van zijn verjaardag niet al- leen van het Duitsche volk, maar ook van de bevriende naties ontvangt is het schoonste verjaardagsgeschenk steeds de opneming der 10-jarige Duitsche jongens en meisjes in de Hitlerjeugd. Op 20 April van elk jaar treedt de jongste jaarklasse van de gemeenschap der Duitsche jeugd toe. Dit jaar wordt de jaarklasse 1933 1934 opgenomen. De Duitsche jeugd uit alle gouwen van het Rijk is de eerste geweest, die den Führer te middernacht over de radio haar verjaarswenschen heeft overge bracht. Reichsjugendführer Axmann ver klaarde dat de eerste gelukwensch komt uit het zuiverp hart van de jèugd. De plechtigheid werd met muziek opgeluis terd. De Rijksmaarschalk heeft als in rang oudste officier van de Duitsche Weer macht op den verjaardag van Führer de volgende dagorder gevaardigiji: Werken Meindert Botter In de> Kunst- zalen Koch Hoogstraat 7 kan men tot 29 dezer een 25-tal doeken van den in April 1940 over eden schilder destijds een zien lid van ..Pulèhri” en „Arti” Meindert Botter zien en er zich over verwonderen dat onze musea geen werk van hem bezitten Botter schilderde bij voorkeur indrukwekkende sagenhelden en godenfiguren in -n landschap van romantieken inslag, figuren vol kracht en fierheid die toch ook weer niet tee- derheid en poëzie uitsluiten Bovendien kan men hem in een zelfportret en in een voornaam portret van een oude dame als portrettist bewonderen, die met artisticiteit ook gelijkenis bereikte. Groote stukken als ..Eros en Psyche", ..Daphne en Apollo" en „Órpheus en Eurydie” boeien evenzeer door de kracht en vaak ook pracht der verbeelding als door de kleurbeha’ndeling. die ook in p. het romantisch? iets magistraals blijft behouden. De thans weer mogelljk ge worden hernieuwde kennismaking met M’indert Better’s werk zal zeker velen een groote voldoening schenken Johan Konir" “^1/ «L van PELTl/Ji

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1