■I Mussert en De Rijkscommissaris spraken te Nijmegen Vooruitgang in het Karpathengebied en ten Z.-W. van Narwa Vrijdag 21 April. 1944. No. 18775. STADSNIEUWS Ruim 300 functionarissen der Partij op den Führer beëedigd Keuringen De verjaardag van den Führer Huil Rede Rijkscommissaris Bekendmaking Landwacht Nederland Uitreiking distributiebescheiden Luchtaanval op Sabang Toespraak van Mussert Hongaren veroveren Ottynia HAAGSCHE COURANT rede, medestrij- Kameraden, Nederlandsche en Duitsche Nationaal-Socialisten ONAFHANKELIJKHEID DER KLEINE NATIES allen, zooals wij hier ztyn, zouden in het Oosten onze taak kunnen vervullen. Zoo ver zUn wü nor niet. Daardoor verkee- ren wij hier niet alleen in de situatie van den politiek reljjk denkende en kameraad, maar ook nor in de rol van bezettende mogendheid. Maar u moogt Wederom aanval op Parijs Anglo-Amerikaansche vliegers hebben In den afgeloopen nacht wederom een ter. reuraanval op Parijs ondernomen en hun bommen weer blindelings neergeworpen, ook in woonwijken. Het beroemde ver maakscentrum Montmartre heeft bijzon geen een naam Heil Kameraden, gjj zult zeggen, dal nog menig gebrek is, nog menige hin dernis en moeilijkheid. Dat is juist. Want wjj treden elkander thans im mers niet wjj Nationaal Socialisten, maar wij Duitschers en Nederlanders niet tegemoet in de verhouding, die wjj Duitschers wenschen. Het zou ons veel liever zijn, als het geheeie Nederland sche volk onze militaire bondgenoot was; als hier dozijnen voortreffelijk uit geruste Nederlandsche divisies stonden. Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.): 8.3012.30 uur: Bp t.m. Burgen. Ooststraat en Ruych- rocklaan 8.4S12.00 uur: Ker t.m. Kroe. Het be- Dan hadden wjj een zorg minder en wjj I en an- De bron en het uitgangspunt van onze kracht is het ons door den Führer ge geven geloof aan ons eigen volk. Slechts zóó is het te verklaren, dat wjj na 1918 uit de diepste vernedering zijn opge stegen tot deze machtsontwikkeling in den wereldoorlog, die thans reeds vijf verplaatst naar Staténplein. Generaal-veldmaarschalk Model De Führer heeft Generaloberst Model, opperbevelhebber van een legergroep tot generaal-veldmaarschalk bevorderd. Volgens een communiqué van het Japansche hoofdkwartier is een slag- formatie vijandelijke vlooteenheden in den ochtend van 19 April verschenen in de wateren ten Westen van Sumatra en heeft een luchtaanval uitgevoerd op het aan de kust gelegen eiland Sabang. Door de Japansche defensie werden 10 der aanvallende vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. De verliezen aan Japansche zijde worden gering ge noemd Aanvallen op Keulen en der geleden. Rondom de Sacré Coeur be vinden zich groote bomtrechters De kerk zelf heeft vele ruiten verloren. F kende ziekenhuis Claude Bernard dere ziekenhuizen werden getroffen. mij zelfs voorstelling VERPLAATSING EINDPUNT LIJN 14: Met ingang van heden is het tegenwoor dige eindpunt van lijn 14 (Westduinweg) Telkens wanneer de Rijkscommissaris, Rljksminister Seyss Inquart, als hoogste civiele autoriteit der bezettingsmacht de afgeloopen jaren in een bijeenkomst het woord voerde, zeide hij dingen, die voor de Nederlanders van bijzondere beteekenis waren. Zoo heeft ook gisteren, op den ver jaardag van den Führer, de Rijkscom missaris over de hoofden zijner onmid dellijke toehoorders heen in het concert gebouw „De Vereeniging” te Nijmegen, waar eenige duizenden uit Partij, Weer macht, Beweging en Nationaal-Socia- listische organisaties vereend waren, gesproken over datgene, waarvan wij allen, Duitscher of Nederlander, op dit moment vervuld zijn. 4 Zich als het ware van zijn verant woordelijkheid nog eens te meer bewust nu het hoogtepunt van den strijd en daarmee de beslissing nadert, greep de Rijkscommissaris deze gelegenheid aan om ieder nog eens duidelijk voor bogen te stellen waarom het gaat. Ten einde ook .niet het kleinste misverstand te laten voortwoekeren, preciseerde hij nog eens bepaalde punten. Servisch beroep op het Internationale Roode Kruis De Servische ministerpresident Milan Neditsj heeft aan het Internationale Roode Kruis in Genève een schrijven gericht, waarin hij er melding van maakt, dat de Britsch-Amerikaansche luchtmacht op 6 April bij den 5den terreurd'anval op de Servische stad Nisj, ziekenhuizen en kerken verwoest en honderden onschuldige burgers, meerendeels vrouwen en kinderen, ge dood heeft. Dezelfde luchtmacht, aldus het schrijven, heeft tijdens het ortho doxe Paaschfeest op 16 en 17 April de stedelijke kraamvrouwenkliniek en kin dertehuizen zwaar beschadigd. Ook werden eenige honderden woonhuizen verwoest, terwijl het aantal slachtoffers tot dusver meer dan 2000 bedraagt. De Servische regeering, zoo schrijft Ne ditsj, richt zich tot u als de hoogste internationale humanitaire instantie met het verzoek, bij de Engelsche en Amerikaansche regeering onmiddellijke stappen te doen tot bescherming van het Servische volk. dien toestand niet zien ais den toestand, dien wij ons voor de toekomst voorstel len. De toekomstige verhouding moet een verhouding van vertrouwen zijn. Wie vertrouwen wil ontmoeten moet zelf vertrouwen geven, en wie vertrou wen wil geven, moet het zelf ontmoeten. Dit alles wordt echter slechts verkregen door de prestatie. Naarmate het Neder landsche volk prestaties levert, niet voor de Duitschers, maar voor zijn eigen toekomst, groeit het vertrouwen en daarmede de rechtsgelijkheid en vrij heid der Nederlanders. pende leven van net Nederlandsche volk in het geheel niet meer kennen. Maar ik spreek van degenen, die hier staan, die hier strijden, ook al zouden zij thans nog tegen ons zijn. Ik geloof dat er onder hen niemand is, die niet eens bij zich zelf zegt dat de oude orde, hoe nuttig die ook voor hem was. hoezeer hij haar ook aan hing. eenigszins dubieus was Vooral om dat zij afhankelijk was van toestanden, waarop hij geen invloed meer kan oefe nen op het oogenblik. dat de grondslagen van deze wereld ineenstorten Op het mo ment, dat de worstelende machten dezer wereld tegen elkander botsen en alles on dersteboven' keeren, kan men niet een orde handhaven, die voortvloeit uit de bijzondere situatie, dat de sterkste kracht, bronnen van materieelen aard duizenden en nog eens duizenden kilometers van he: moederland verwijderd liggen daarvan gescheiden door zooveel verschillende ras en cultuurzönes. De twijfelachtigheid van een dergelijke orde komt in elk Neder- landsch brein op de een of andere wijze op. Maar iets anders lijkt mij belang- r ij ker EEN WOORD TOT DE NEDERLANDERS De Nederlander heeft een zeer bijzon dere waarde aan zijn onafhankelijkheid gehecht. Want een numeriek klein volk hecht juist tengevolge van deze quanti- teitsverhouding veel meer waarde aan zijn souvereiniteit dan een groot volk van honderd millioen zielen omdat voor dat groote volk de kwestie der onafhankelijk heid zich in het geheel niet kan voordoen, wanneer het vastbesloten is zijn vrijheid’ tot het uiterste te verdedigen. Ik geloof, kameraden dat ook deze vraag thans reeds in het Nederlandsche brein zeer be dachtzaam wordt beantwoord. Bij u be wust Nationaal-Socialisten, want gij weet, dat de gemeenschap, waarheen het Natio- naal-Socialisme ons leidt, niets anders kan zijn dan uw volksche vrijheid De Neder landers echter die dat nog niet begrij pen. hooren thans de woorden, die ergens in het buitenland worden gesproken over de onafhankelijkheid der z.g. kleine vol ken Welnu, de grooten die uitgetrokken zijn om de onafhankelijkheid der kleine volken te handhaven hebben haar reeds totaal afgeschreven Öf men het een En- gelschman vraagt wien men over het algemeen tegenwoordig niet veel meer vraagt of een Amerikaan voor allen is het duidelijk, dat deze bepaalde souverei niteit der kleine volken voorbij is. Dat hebben overigens de heeren van Kleffens en Gerbrandy wij hebben dat ’t Neder landsche volk niet onthouden ook tot uitdrukking gebracht met hun bruggen- hoofd-theorie voor Amerika Want een bruggenhoofd beteekent natuurlijk afhan kelijkheid van het land waarvoor men een bruggenhoofd moet vormen. De onaf hankelijkheid der kleinen is dus thans in het geheel geen probleem meer, omdat zij door de anderen niet eens wordt toege laten. Er was waarschijnlijk in 1940 een zeer groot aantal Nederlanders, die meenden, dat Duitschland de onafhankelijkheid der kleine staten wilde vernietiger.. Alleen op grond van de bestaande militaire nood zaken moesten wij toen immers hier situaties scheppen, die thans, in 1944. zoo krachtig zijn, dat zij Europa kunnen be schermen Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, tenein de gekeurd te wor den voor de Waf- fen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegs- marlne en de Ger- maansche SS in Nederland. Uw zolder moet opgeruimd zijn. Wat u niet missen kunt, plaatst u aan den kant, kleine dingen worden in kisten en kasten geborgen, verder zorgt u voor blusch- materiaalzand, water en een schop of hark De Rijkscommissaris betoogde voorts, dat het niet Duitschland is, maar het imperialisme van de grooten aan den overkant, die de onafhankelijkheid der kleine staten niet willen. Hij stelde de vraag, welke situatie in laatste instantie gunstiger is: de afhankelijkheid van een Amerikanisme, waarvoor de Neder landen een smal bruggenhoofd, nauwe lijks honderd kilometer diep, moeten vormen, met voor zich een gebolsjewi- seerde massa op een gebied van zes tot zeven duizend kilometer diep, of een afhankelijkheid, die slechts beteekent een subordineering onder gemeenschap der Europeesche naties, waarin natuur lijk Duitschland als de sterkste in aan merking komende leidende mogendheid geldt. Dat Duitschland in militair op zicht de leidende mogendheid moet zijn zullen de Europeesche naties zelf ver langen, aangezien dat land de grootste prestaties levert voor de verdediging van Europa tenminste één jaar de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn voor bevordering zijn: SS Perso nen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmei- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden ge- De verjaardag van den Führer is voor ons Duitschèrs de feestdag van het Duit sche volk, waarop wij met terzijdestelling van alle zorgen en alle moeiten van den tijd en alledaagsche gelijkvormigheid uit de volheid van ons hart en de sterkste sympathie aan onzen Führer denken en het lot dankbaar zijn, dat, het ons ver gund heeft, tijdgenooten en ders van den Führer te zijn. Maar de dag van heden is niet alleen •en dag van vreugde voor ons Duitschers, maar ook van 3e innerlijke belijdenis voor alle Nationaal-Socialisten. En ik dank u, mijnheer Mussert, voor de woor den, die u tot ons gericht hebt en die een bevestiging en een gelofte zijn van die innerlijke onverbreeklijke verbondenheid, welke uit welk volk wij ook voortge komen zijn dit Europa beteekent. Nadat de Rijkscommissaris er aan her innerd had. dat Duitschland na een storm loop van anderhalf jaar, nog overal be zield door de energie en de flinkheid en de paraatheid van den Duitschen soldaat, gesteund door zijn bondgenooten, als wachters aan de grenzen van Europa staat, ging hij voort: Wij willen nog bedenken, dat deze tweede wereldoorlog een geweldige vuur proef van het lot is. Ja menigmaal het> ik het gevoel, dat de oorlog voort zal duren zoolang er nog een zwakke plek in ons front is. Wij zagen dat aan de ontwikkeling, die zich in Italië heeft voorgedaan, en het was evenzoo in Hon garije, zooals het door Kallay geleid werd Ook deze zwakke plek moest nog weg genomen worden. Onze Führer heeft dat op het beslissende oogenblik gedaan met zijn volmaakte genialiteit, kalmte en grootheid, en hij heeft den Rijksbestuur- der eraan herinnerd, dat hij de eerste was. die als soldaait tegen het bolsjewisme is aangetreden. Dit woord heeft een vol ledig begrip gevonden en is er borg voor, dat veertien mflioen menschen. die in hun geschiedenis goede soldaten geleverd hebben, thans in de Karpathenlanden aan’reden om mede het Oosten van Europa te verdedigen Tevens is door de opheldering van den toestand weer een groot aantal Roemeensche divisies vrij gekomen, die nu ook tegenover het Oos ten staan. Begrafenis dr. G. E. W. van Hille Onder groote belangstelling van vrien den, collega’s, leeraren en oud-leerlingen is op Oud Eik en Duinen het stoffelijke overschot van dr G. E. W. van Hille van 19171938 rector van het tweede stede lijke gymnasium, ter aarde besteld Van de aanwezigen noemen wij jhr. mr. C. Feith, oud-secretaris-generaal van Onder wijs. dr mr. A Buriks. chef afd. Onder wijs en dr. J. F. Kroner directeur H.B.S, 3e v. d. Boschstraat en voorzitter van de vergadering van directeuren en rectoren. In de aula heeft namens vrienden en leeraren dr. A Rutgers v d. Loeff oud- conrector van het tweede stedelijke gym nasium treffende woorden gesproken 8pr. wees erop dat dr van Hille een eerbied waardig man was, die het zichzelf niet gemakkelijk maakte, omdat hij zich ver plicht voelde de wenschen van anderen tot het uiterste te vervullen. Hun leven heeft hij verrijkt en gesteund. Dr. J C. A. Fetter predikant Rem. Geref. gemeente, las de beide laatste verzen van Rom 8 voor Aan het graf heeft de jongste zoon bedankt voor de vele bewijzen van vriend schap en belangstelling Aangezien reeds is gebleken, dat on bevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, z. g. n. in ver band met de Landwacht, wijs ik er nog maals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei op zicht verplicht gevolg te geven aan be velen van personen, die zich als Land wachten uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel, men wordt ver zocht dergeljjke voorvallen aanstonds bij de bevoegde Landwachtinstanties te melden, zoodat daartegen onmiddelljjk kan worden opgetreden. Gewesteljjk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. Thans, kameraden, geloof ik te kun nen zeggen, dat het reeds in de hoofden begint te dagen. In het afgeloopen jaar trachtten onze vijanden met alle tnoge- Ijjke politieke en propagandistische mid delen de neutralen tegen ons in het harnas te jagen, en ook eenige onzer bondgenooten uit ons front los te maken. Sedert een half jaar echter be leven wjj politieke nederlagen van onze vijanden. Of het Zweden, Ierland, Spanje, Turkije, Finland of Roemenië betreft, wjj zien de eene nederlaag na de andere. Waarom? Omdat onze legers in Stalingrad en El Alamein zegevier den? Geenszins! Omdat deze menschen inzien, dat Duitschland moet bestaan, willen zjj zelf nog bestaan. De Rijkscommissaris ontkende, dat dit een oorlog der vernietiging zou zijn. Het is, aldus betoogde hij, onze histori sche taak het bolsjewisme zoo zeer te breken, dat het nooit meer een gevaar voor Europa is. Sprekende over de bombardementen van Duitsche en Nederlandsche steden, zeide de Rijkscommissaris: Kameraden, ik stel mij de zaak zoo voor, dat die Amerikaansche eskaders hier binnengevlogen zijn, tot een zekere diepte in het continent zijn doorgedron gen, een stad gezien hebben en moment hebben overlegd, of het Duitsche, Nederlandsche of een andere stad was, maar hun bommenzegen een voudig hebben laten vallen. Deze men taliteit wekt in ons Duitschers een doo- deljjken haat, maar het is geen haat, die ons van het verstand berooft. Het is een haat, die ons voor generaties zeer voorzichtig zal maken, geen haat die de menschelijkheid in ons doodt. Wij moeten soms zeer hard zijn, maar wij kwellen de menschen niet. Nooit zal de menschelijkheid zelve door ons verraden worden. Wat wij wil len is slechts het hard zijn, dat het oogenblik gebiedt. Den Amerikaanschen en Engelschen bombardementsvliegers echter is dat alles geheel onverschillig. Die houwen op de stad in in het be sef, ja, met de bedoeling, dat de Duit sche vrouwen en kinderen vernietigd worden. Kameraden, wederom gaat onze blik naar den Führer. Hij heeft ons de rich ting aangegeven, doordat hij ons het volksche rasbewustzijn en de taak van onze gemeenschapsordening heeft ge schonken. Uit een volksche 1 gemeen schapsordening kan nooit een imperia lisme ontstaan, want zij wordt gebouwd op de vrijheid der door het ras be paalde volken. Zij is nooit, op grond van een of ander rationalisme van een of andere internationale of universalis tische idee, de poging om alle anderen, onverschillig van welk ras die zijn, on der een heerschappij te dwingen. Door het richtsnoer, dat de Führer ons ge geven heeft, ontkomen wij ook aan het gevaar van afglijden. Afglijden is het b.v. als menschen, die over den zin van deze wereld ingespannen nadenken en hun medemenschen een weg in den twijfel willen wijzen, constateeren, dat het jodendom en de joden hun nader verwant zijn en dichter bij hen staan dan hun eigen volksgenooten van Na- tionaal-Socialistische gezindheid. Dat is het ziellooze rationalisme, zelfs als het in confessioneelen vorm gekleed wordt, dat ontstaat als men de volksche wet ten niet beschouwt als door God ge geven DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het strijdgebied van Sebastopol, aar, den benedenloop van den Dnjestr en ten Noorden van Jassy vielen de bolsjewie ken gisteren tevergeefs aan Tusschen de Karpathen en den ooven- loop var. den Dnjestr zijn Duitsche en Hongaarsche troepen, ondanks hardnek- kigen, vijandelijken tegenstand, verder opgedrongen. De stad Ottynia werd na harden strijd door Hongaarsche formaties ingenomen Ten Zuidwester van Narwa zqn onze troepen, door slagvliegers doeltreffend ondersteund, onder het afslaan van hef tige, vijandelijke tegenaanvallen, al strij dende verder voorwaarts gedrongen. Uit Italië worden, behalve succesvolle eigen stoottroeponderniemingen. waarbij de vijand zware verliezen leed, geen bij zondere gebeurtenissen gemeld. Forma ties Duitsche gevechts- en slagvliegtuigen vielen overdag vijandelijke steunpunten in het gebied van Lanciano aan de Adria- tische kust en in den afgeloopen nacht doelen aan het landingshoofd van Nettuno met goede uitwerking aan Boven het Italiaansche gebied werden gisteren 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechts- en torpedovliegtui- gen hebben in den afgeloopen nacht een zwaren aanval ondernomen op een vijan delijk aanvoerconvooi voor de kust van Noord-Afrika. Zij brachten in de wateren van Algiers 2 torpedojagers 4 vrachtsche pen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 brt.. alsmede een groote tankboot tot zinken. 13 Koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 103.000 brt,, 2 groote troepentransportschepen en 3 torpedojagers kregen zware treffers. Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben overdag en des nachts doelen in de bezette Westelijke gebieden aangevallen. In den afgeloopen nacht ondernamen Brit- sche vliegtuigen een terreuraanval op het stedelijke gebied van Keulen. Er ont stonden vooral in de woonwijken aanzien lijke schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolking Aanvallen van enkele Britsche vliegtuigen waren gericht op het gebied van de Rijkshoofdstad. Bij moei lijke afweeromstandigheden werden k2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Sterke escaders Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht de havenstad Huil aan de Engelsche Oostkust In de doelgebieden, vooral in het havengebied, werden verscheidene branden over groote uitgestrektheden en zware verwoestingen waargenomen. Nadat de Rijkscommissaris zijn die herhaaldelijk door applaus werd on derbroken, had uitgesproken, lichtte Ober- dienstleiter Ritterbusch in een korte toe spraak beteekenis en zin toe van de plechtige beëediging op den Führer van 324 mannelijke en vrouwelijke Partij functionarissen, welke hierna plaats vond. Onder de autoriteiten bevonden zich o.m. de Wehrmachitsbefehlshaber in den Nieder landen. generaal der vliegers Fr. Christiansen, S.S. Obergruppenführer und General der Polizei Raüter. de hoofd. stormer van Geelkerken en de comman dant der W.A. Zondervan. Verder woon den ook verwanten van gevallenen de plechtigheid bij, welke door een kapel der Ordnungspolizei en zang werd opge. luisterd. Op het podium, dat met het Hoheits- abzeichen, de emblemen van Partij en Beweging, vlaggendoek en bloemen was versierd, stonden jongens en meisjes van H.J. en B.D.M. opgesteld. Daarachter had tegen een lichtend fond de vaandel, wacht een plaats ingenomen. hoofden nog geheel niet duidelijk was. Thans weten wij. dat het wezen van dit Na eenigen tijd te nebben verwijld bij het jaar 1939, zeide de Rijkscommissaris, dat reeds toen uit den Führer het Euro peesche geweten heeft gesproken, doordat hij zoo gematigd, zonder het minste im perialisme, de rechten van het Duitsche volk wilde verwezenlijken. Thans weten wij, wat Europa is. Thans weten wij, wat wij te verwachten hebben, als het Oosten of het Westen zich over ons uitstort en de overhand krijgt, n.l dat wij dan op houden. Europeanen te zijn Geen imperialisme, doch vrijheid Kameraden men heeft de juistheid van onze in 1941 opgestelde these „Duitsch land strijdt voor Europa’’ betwist. Men heeft ons gezegd, dat Duitschland slechts strijdt voor een door heerscht Europa, kwestie in het den. Ik kan dat toen de Europa hier en Mussert, die vóór den Rljkscommis- •aris het woord voerde, noemde het een voorrecht namens de Nationaal-Socialis- tische Beweging der Nederlanden, de hartelijke gelukwenschen te mogen over brengen aan de oudere en grootere zus ter, de N.S.D.A.P., ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer. Hem gelden die gelukwenschen natuur lijk in de eerste plaats, als den schepper, drager en prediker der na’ionaal-sociaiis- tische gedachte. Een groote gedachte, die toch eigenlijk zoo eenvoudig is als alle groote gedachten. Zij bracht honderddui zenden redding en verlossing. Ook van zich zelf getuigde spreker, dat hij altijd gestreden had om de idee van den Füh rer. want het ging er om een oprecht nationalisme te verbinden met een waar lijk socialisme. Wie goed nationalist wil zijn, was des tijds, wanneer hij naar aansluiting bij anderen omzag, aangewezen op partijen, die ofwel kapitalistisch, ofwel marxis tisch van inslag waren. De Führer gaf den eenig juisten weg aan door er op te wijzen, dat men slechts in en met en door zijn volk waarlijk nationalist en so cialist kan zijn. Hij verbond beide be grippen tot een harmonisch geheel en stelde boven de volksche bloedgemeen- schap die van het ras. Spreker schetste hierna hoe Adolf Hit ler niet alleen een prediker der idee was, maar ook een bouwer Slechts zes jaren was het hem vergund te bouwentoen moest hij zijn volk te wapen roepen ter verdediging tegen kapitalisme en bolsje wisme. Ongetwijfeld zal het echter de gelukkigste dag zijn in het leven van den Führer, wanneer hij dien opbouwarbeid wederom ter hand zal kunnen nemen. Mussert memoreerde vervolgens den strijd, dien de N.S.B. in Nederland te voeren kreeg nadat hij zich in 1935 had ui gesproken voor Mussolini’s standpunt inzake Abessinië. Sedert dien voelde de N.S.B. zich trouw verbonden met natio- naal-socialisme en fascisme en deze trouw bewezen haar leden tot in de democrati sche concentratiekampen van 1940, waar uit de Führer hen tenslotte verlost heeft. Tragisch noemde hij het, dat Duitsch land het leeuwenaandeel moet dragen van den ^rijd. De nationaal-socialisten zouden niets liever zien dan dat alle Europeesche volkeren daarin hun aandeel bijdroegen. Spreker gaf de verzekering, dat de N.S.B alles zal doen wat in haar vermogen ligt om daarin, wat Nederland betreft, verandering te brengen Duizen den harer leden zijn reeds voorgegaan en namen op alle brandpunten der fronten aan den strijd voor Europa deel Wanneer wij dan lezen, zoo vervolgde Mussert. over bolsjewisten die op som mige punten oprukken en over invasie- plannen, voelen we ons toch immer ge rust omdat we weten, dat er één aan den top van Europa staat, die van Duitsch Leider Is geworden de Germaansche Lei der en. hoewel nog niet door allen als zoodanig erkend, in feite de Leider van Europa is. Het is onze diepste overtui ging, zoo verklaarde hij. dat God den Führer aan Europa gegeven heeft om het spookbeeld van den ondergang van het avondland te verdrijven en daarvoor den opgang in de plaa’.s te stellen. De Leider sprak tot slot den wensch uit, dat het nieuwe levensjaar van den Führer de overwinning moge zien, opdat hij weer zijn opbouwarbeid zal kunnen hervatten om van Europa te maken een vaat verbond van vrije volken, die zich met elkaar verbonden voelen en bereid zijn lederen aanval gemeenschappelijk af te weren een Europa dat onder zijn leiding zal ontstaan. Bij onze vrijwilligers. Met kijkers wora; nauwkeurig waargenomen hoe de bommen der stuka’s inslaan. rS.S.P K -Merz-O.-H.) durende hun veruuiienis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na diensttijd zijn geschiktheid voor schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. 22 April, 914 uur, Amersfoort, Pol, Durchgangsiager, Leusderweg, jaar duurt. Het lot heeft ons als geen ander beproefd en daarom kunnen wü vertrouwen. De politieke leiders der partij zijn de soldaten uit den wereld oorlog van 1914 tot 1918. Dat verbindt ons, de Weermacht en de Partij, thans tot een eenheid. De politieke wilsdrager moet doordrongen zjjn van de nood zaken der Weermacht. De militaire wils- dragers zijn volledig vervuld van ons politiek doel. In deze eenheid van strij ders aanvaarden wjj de vuurproef, van welke wjj weten, dat zjj de zwaarste zal zjjn. Wij zjjn innerlijk zóó sterk in ons hart, dat wjj zeggen: ja, thans komt deze vuurproef, wjj zjjn zoo hard, wjj zullen overwinnen. Gij politieke leiders wordt heden be- eedigd. Dat de dag der eedsaflegging sa menvalt met den verjaardag van den Führer, is meer dan een besluit der poli tieke leiding, het is een symbool. Want de politieke leider moet voorgaan, voor hem is er evenmin als voor den soldaat aan het front een eigen ik. Onze Führer en zijn gedachte zijn voor ons allen een politieke wedergeboorte, een moreeie en geestelijke wedergeboorte geweest Der halve is het vol beteekenis, dat gij op der. verjaardag van den Führer den eed af legt. met alle krachten en altijd de taak te vervullen, die de Führer u heeft gege ven. Altijd een strijder te zijn, altijd een zoeker zijn, nooit een zelfvoldane, nooit een onverschillige zijn, dan hebt gij vol bracht wat uw lot en uw verantwoorde lijkheid verlangen. Ons Nationaal-Socia- lisme is geen programma, het is een over tuiging, de wet van ons leven. Het zijn geen woorden. Ons Nationaal-Socialisme wordt beleefd en het zal ons Duitschers en ons Nationaal-Socialisten naar de over winning van ons leven leiden. In van den Führer en in zijn idee. Hitler en bjj deze taak menigmaal denken, dat het nauwelijks nog te dragen is, kameraden, denkt dan steeds aan den Führer. Wat ons als enkelingen moei lijk mag ijjken, is toch slechts een hon- derdmillioenste deel van hetgeen op de schouders van den Führer ligt. Hjj ech ter is de rust en de kracht. Juist op den aan beslissingen rjjken dag, waarop ik hem meemaakte, vloeide hjj over van kracht en sterkte. Dat is de genade in dezen mensch, dat hjj in het bewustzijn van een volle verantwoordelijkheid niet slechts alles draagt, maar grooter en sterker zjjn kracht op anderen over draagt, naar mate zijn taak zwaarder is. De Führer heeft volbracht wat slechts zeer weinigen geniaien men schen is gegeven, strijder te bljjven en een wjjze te zjjn. Dat is het grootsche van zjjn verschijning Een tijd van beproevingen Daarom, kameraden, moeten wij be proevingen en slagen, die wij schijnbaar ontvangen, eigenlijk slechts opvatten als een gelegenheid om te toonen wat wij waard zijn hetgeen Tenslotte onze kracht slechts sterker en vastberadener zal maken. De beproevingen zullen nog veel zwaarder worden Het kan zijn, dat in de komende weken en maanden van alle kanten, van het Oosten, het Zuiden en het Westen aanvallen op ons worden ge daan en tegelijkertijd ook van alle kanten de bommen op ons zullen vallen, maat dat is immers in het geheel niet het be langrijkste. Het belangrijkste is, dat wij innerlijk sterk zijn en bereid om dit alles te doorstaan en niet te buigen. Wij moeten al het kleine van ons afwerpen. Men kan thans in het geheel geen reke ning meer houden met een eigen lot. met eigen welzijn, hoe het met de familie gaat, met de onbeduidendheden van alledag op dat wij met de kracht en dit hart dezen oorlog doorstaan en eens met den grooten moed, welken deze oorlog ons zal geven, grootmoedig dit nieuwe Europa binnen schrijden om voor onze kinderen een ge lukkige toekomst te scheppen De Führer staat voor geheel Europa borg Kameraden, daarbij is de Führer ons voorbeeld. Ik heb den Führer eenige weken geleden op een oogenblik van de belangrijkste beslissingen kunnen mee maken, ik heb hem meegemaakt, den man, op wien een reusachtige last van verantwoordelijkheid ligt. In 1918, 1919 heeft hü met den moed der vastbesloten heid den strijd aanvaard. En naar mate zjjn strjjd werd voortgezet, groeide de verantwoordelijkheid, die op zijn schou ders ligt. Thans staat hij niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa borg. En als w(j in ons beroep Duitschland be- Ik wil mij met deze geheel niet bezighou- indenken, van dit daar ook in Duitsche hoofden nog geheel niet duidelijk Europa bestaat in de vrije ontplooiing van de cultuur der Europeesche volken, in de volksche vrijheid der Europeesche naties, die er zich van bewust zijn, dat zij Europeanen zijn er. een Europeesche taak hebben Voor dit inzicht, voor deze wijsheid is het Duitsche volk een moei lijken weg gegaan en heeft het grenzen- looze offers gebracht. Aan dit inzicht houden wij daarom vast Wij keeren ons tegen elk imperia lisme, waar het ook vandaan komt, om dat wü weten, dat een imperialisme het einde in Europa beteekent, het einde van den Europeeschen geest. Wü ver langen vrüheid voor de Europeesche volken, maar een vrüheid in het besef van hun verantwoorde! ükheid voor Europa zelf. Zü moeten en zullen alle aantreden, daarmede zullen zij hun vrüheid verwerven. Dat is het ook. wat ons zoo dicht bij u brengt. Nederlandsche kameraden. Dat gij uw volk voorgegaan zijt, om met ons den weg van offers voor dit Europa, dat ten slotte de vrijheid van uw eigen volk be teekent, te gaan. Ik geloof dat het wijzer-worden, waar van ik heb gesproken voor de Neder landers zelf geldt. Weliswaar niet voor de genen. die er van door gegaan zijn en aan den overkant ergens in Londensche schuilkelders zitten en daardoor het klop-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1