AANVALLEN IN 0.-B0EK0WINA WINNEN TERREIN EI 'UJ2 Zaterdag 22 April. 1944. No. 18776. De Engelsche aanval op Noord-Sumatra Waar het om gaat Het Turksche chroomerts MELDT U ALS VRIJWILLIGER BIJ DE KRIEGSMARINE DE REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Beëediging van een nieuw contingent Landstorm Uitreiking distributiebescheiden De verjaardag van den Führer Keuringen Oefenen invasieplannen invloed uit op Britsche vlootpolitiek? Gouwleider Paul Giesler ii HAAGSCHE COURANT GEBONDEN DOOR ÉÉN IDEAAL HECHT EN STERK ALS EEN MUUR VAN STAAL VAART THANS, OM VOLK EN VADERLAND TE DIENEN OUITSCH WEERMACHTBERICHT wijze van beteekenis is. kalmte ook bij groot gevaar dok- t GERMANIES JEUGD UIT MET DE KRIEGSMARINE 19 Amerikaansche vliegtuigen bij aanval op Boekarest neergeschoten Tijdens de rede van den Rijkscommissaris'- Rijksminister Dr. Seyss-Inquart. (C.N.F.-Zeylemaker) TER DUITSCHE de 2 tegenwoordig voor De als Amersfoort, Nederland, en de Germaansche Nederland. waar het ook vandaan komt, omdat wij weten, dat een imperialisme het einde in Europa beteekent, het einde van den Europeeschen geest. Wij verlangen vrij heid voor de Europeesche volken, maar een vrijheid in het besef van hun ver antwoordelijkheid voor Europa zelf”. Ziethier enkele punten, die de overden king ten volle waard zijn. Waar in de rede feiten worden opgesomd, spreken zij in directe taal. Voor deze taal is uiteraard de Duitscher toegankelijker dan de Nederlander, maar de laatste moet er zich niet aan onttrekken de waarde der feiten af te wegen naar de normen der historische ontwikkeling, welke plaats heeft volgens vaste wetten, gericht op onontkoombare doelen. Zich richtend tot de partijfunctionarissen, die eergisteren beëedigd werden, heeft, tenslotte, de Rijkscommissaris getuigd van zijn rotsvast vertrouwen in het genie van den Führer en in de zege der Duitsche wapenen, die het einde van dezen strijd zal zijn. Zoo zal de histo rische taak worden volbracht, die be oogt het bolsjewisme zoo zeer te breken, dat het nooit meer een gevaar voor Europa kan zijn. De beproevingen van thans zullen nog veel zwaarder wor den; met deze woorden liet hij het licht vallen op de mogelijkheden van de naaste toekomst. „Het kan zijn, laten wij met dit citaat uit dr. Seyss-Inquart’s rede mogen besluiten „het kan zijn, dat in de komende weken en maanden van alle kanten, van het Oosten, het Zuiden en het Westen aanvallen op ons worden gedaan en tegelijkertijd ook van alle kanten de bommen op ons zullen vallen, maar dat is immers in het ge heel niet het belangrijkste. Het belang rijkste is, dat wij innerlijk sterk zijn en bereid om dit alles te doorstaan en niet te buigen. Wij moeten al het kleine van ons afwerpen. Men kan thans in het geheel geen rekening meer houden met een eigen lot, met eigen welzijn, hoe het met de familie gaat, met de onbe duidendheden van alledag, opdat wij met de kracht en dit hart dezen oorlog doorstaan en eens met den grooten moed, welken deze oorlog ons zal geven, grootmoedig dit nieuwe Europa bin nenschrijden om voor onze kinderen een gelukkige toekomst te scheppen.” Toespraak van den Rijks commissaris Nadat vervolgens de beëedigingsplech- tigheid was geschied sprak de Rijkscom missaris den nieuwen Landstormsoldaten toe. Kameraden van den Landstorm aldus spr. gij hebt beloofd de bevelen van den Führer trouw tot in den dood te gehoor zamen Thans in onze rijen te treden is een mannelijk besluit en geen ongevaar lijk genoegen, want in onze rijen verwacht ieder harden strijd en als het zijn moet, dén dood Dit bésluit'maakt u niet alleen voor ons waardevol, maar vooral ook voor Scorza vrijgesproken Uit Milaan wordt gemeldHet buiten gewone gerechtshof tot verdediging van den staat heeft den voormaligen secre tarisgeneraal der fascistische partij, Scorza, die ervan beschuldigd werd na de arrestatie van den Duce niet de noodige maatregelen te hebben genomen voor een algemeene mobilisatie der fascistische partij tegen Badoglio, vrijgesproken. Behoud uw het Nederlandsche volk. Gij zijt thans niet buiten maar voor het Nederlandsche volk getreden, als strijders en als voorbeeld. Kameraden, wij Duitschers staan in dit land om een Europeesche taak te vervul len, maar als deze taak vervuld zal zijn, zult gij, Nederlandsche nationaal-socialis- ten, en vooral gij die op het oogenblik van strijd op uw post waart het lot van uw volk in handen moeten nemen en het zijn plaats moeten geven in het Germaan- sclfe geheel. In dezen zin begroet ik u, Nederlanders thans als onze kameraden. Tenslotte voerde nog SS-Obergruppen- führer Rauter het woord, die eveneens wees op de beteekenis van dezen dag en de taak en de plichten der Nederlandsche soldaten schetste in de dagen van strijd, die wellicht te wachten zijn, Qbergrup- penführer Rauter besloot zijn rede met den ouden strijdroep der partij, een drie voudig „Sieg Heil” op den Fülirer. Met het spelen van het Deutschlandlied. het Horst Wessellied en het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. Bommen op Boelgaarsch gebied In den nacht van 19 op 20 April heef: een vrij groot aantal vijandelijke vlieg tuigen boven Boelgaarsch gebied gevlogen In de omgeving van Plovdiv werdén bri santbommen uitgeworpen. PRIJS DER ADVERT.: 111 m.M. (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv, (in Malve opl.) 0.5T. Dienstaanb. /0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. formaties bombarde- stegen van de vlieg- kazerneterrein van ons land een contingent manschappen van der. Land storm Nederland op plechtige beëedigd. Stram in carré opgesteld wacht ten de bijna 400 vrijwilligers op het oogen blik. waarop zij. ten overstaan van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart et: den Leider van het Nederland sche volk. ir. Mussert benevens den hö- heren SS und Polizeiführer SS-Obergrup- penführer Rauter. den eed van trouw en gehoorzaamheid aan den Führer der Ger. maansche volkeren zouden afleggen. Het was voor het eerst, dat bij een dergelijk gebeuren in den Landstorm eec geheel uit Nederlanders bestaande eerecompag- nie was geformeerd, terwijl 'ook voor het eerst een eigen muziekcorps van den Landstorm de plechtigheid met muziek opluisterde Te ruim 11 uur zwenkten de auto’s met de hooge gasten het terrein op. Daarbij waren o.m. aanwezig de voorman der Germaansche SS in Nederland, SS Stan dartenführer Feldmeyer. de commandant der W.A. Zondervan. en de plaatsver vangend Leider van Geelkerken. Nadat de Rijkscommissaris en de Leider tezamen met SS-Gruppenführer Demel- huber. Befehlshaber der Waffen SS in den Niederlanden en dec regimentscom mandant de parade hadden afgenomen, beklom SS-Gruppenführer Demelhuber het spreekgestoelte Gij zijt hier thans bijeen, aldus spr., om als Germanen den eed van trouw op den Führer aller Ger manen af te leggen. Velen uwer kamera den zijn in dit regiment reeds vroeger beëedigd en hebben hun eed ginds in het Oosten tot in de uiterste consequenties gestand gedaan. Gij weet welken plicht gij op dezen bijzonderen dag op u neemt Voor u hebt gij het voorbeeld van dui zenden Nederlanders, die in harden strijd stand hielden tot hun laatsten ademtocht. Gij hebt vernomen van het opnieuw aan stormen der Aziatische horden, ook in het Noorden. Onder degenen, die her. daar tot staan brachten, bevonden zich ook uw landgenooten. Misschien is de dag niet meer ver. dat wij ook hier zullen moeten aantreden en ons zelf geheel zullen moe ten geven, tegen een vijand die het zal wagen Europa aan te grijpen. Ik ben er van overtuigd, dat gij. zooals uw kame raden in het Oosten, uw plicht dapper vervullen zult. In dezen strijd, gij weet het allen, gaat het niet meer om Duitsch land, maar om het geheele continent, en voor alles om alle Germaansche volkeren. In dezen zin wensch ik u dan ook geluk, nu gij op den geboortedag van den Führer uw trotsche gelofte aflegt Mussert spreekt De Leider, die hierop het woord nam, wees er op, dat de liefde voor volk en vaderland zich niet alleen uit in woorden, maar vooral in daden. Gij kameraden, al dus spr.. hebt een daad gesteld nu gij zijt ingetreden in den Landstorm. Over 5 of 10 jaar zal een dergelijke daad ge woon zijn, thans is dit nog buitengewoon. Een man die zijn volk en vaderland lief heeft, wil het beschermen, maar hij moet hej ook kunnen beschermen. Er zijn ook anderen, die denken het vaderland te die nen door onze steden te bombardeeren. De vorige week nog is dat gebeurd in den Haag, de aanval was gemunt op een be paald gebouw, de vliegers zijn er laag over gevlogen en hebben het gebouw er uit gezocht. Ruim 60 Nederlanders, voor namelijk meisjes, zijn daarbij om het leven gekomen Men zegt nu: dat was geen Engelschman, die daf deed, maar een Nederlander Laten wij dat niet hopen. Als het een Nederlander was geweest, die dacht zijn land een dienst te bewij zen, dan was hij gekomen op een ander uur als er geen Nederlandsche meisjes meer in het gebouw aanwezig zouden zijn geweest. Europa kameraden, is het vaderland der Europeanen wat op het oogenblik voor 90 pCt. door Duitschland moet worden verdedigd. In den grooten tijd, dien wij beleven sluiten groote complexen volke ren zich aaneen en dan vereenigen wij ons niet met de Amerikanen en niet met de Aziaten, maar dan staan wij tezamen met de Duitschers. Gij leert thans het handwerk van den soldaat en gij leert het goed, omdat zij, die boven u staan, het vak kennen. En als een modern en goed Ne- derlandsch soldaat wilf gij vechten voor uw vaderland en vechten voor het con tinent opdat het vrij zal blijven van Azia ten en Amerikanen, waarmee wij niets te maken willen hebben. Onze gedachten gaan op dezen dag uit naar de groote eenzame figuur van den Führer op zijn post in het Oosten, die daar staat voor Europa, opdat Europa behouden zal blij ven. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 3537 Giro Mot 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjeiaan 3 Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel, 776038; N.V. Kantoorboekh Th J de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a Tel 772444 uitgebreide luchthaven geworden basis van groote beteekenis voor Nederlandsch-Indische luchtvaart. Lord Louis Mountbatten geeft in zijn legerbericht toe, dat het Engelsche es kader geen andere eenheden van Japansche vloot heeft ontmoet dan destroyers en 2 vrachtschepen. Hij zegt voorts, dat de aanval voor de Japan ners een volkomen verrassing was, wat weinig verbazing kan wekken, daar dezen zich ruim 1000 mijl ten Oosten van Ceylon vrij veilig moesten voelen, -temeer daar het hier de eerste groote actie van de Engelsche vloot betreft in den Indischen Oceaan binnen het on middellijk bereik der Japansche strijd krachten in de lucht en ter zee. Incidenteel optreden? De vraag, welke zich nu uiteraard voordoet, is, of hier slechts sprake is van een incidenteel optreden zonder verder belang of van een nieuwe tak- tiek, d.w.z. van een nieuwe phase in den strijd tegen Japan. Deze zou dan daarin bestaan, dat de Engelschen m den Indischen Oceaan op dezelfde wijze willen gaan optreden tegen de Japan sche buitenposities, als de Amerikanen vooral gedurende de laatste maanden, in den Stillen Oceaan. In het huidige stadium is deze vraag niet te beant woorden, de tijd zal leeren, wat de strategische plannen van Mountbatten zijn. Een ding staat echter thans reeds vast. n.l. dat de Japanners in elk ge val rekening moeten houden met de mogelijkheid van een toenemend offen sief optreden der Engelschen op hun Westelijke en Zuidwestelijke flank. Deze wijziging in de situatie Komt voor Tokio in zoover niet onverwacht, dat men er van Japansche militaire zijde eigenlijk zijn bevreemding over heeft uitgesproken, dat de Engelschen nog steeds niet een landing hebben ge probeerd op de Andamanen en de Ni BEURZEN TER VOORBEREIDING EXAMENS DUITSCHE TAAL: De secr.-gen. van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming maakt bekend, dat de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied voor het studiejaar 1944-1945 wederom een aan zienlijk bedrag beschikbaar heeft ge steld, teneinde financiëël minder draag- krachtigen in staat te stellen zich voor te bereiden op één der Nederlandsche examens, welke de bevoegdheid verlee- nen tot het geven van onderwijs in de Duitsche taal (akte Duitsch L.O., akten Duitsch M.O. A en B, academische examens). Degenen, die voor een beurs uit be doeld bedrag in aanmerking meenen te komen, kunnen tot uiterlijk 1 Mei 1944 een daartoe strekkend schriftelijk ver zoek richten tot den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst, Pasch- laan 24, Apeldoorn. Wanneer eenmaal de geschiedenis ook van dezen oorlog zal worden ge schreven, dan zal daarin het propagan distische en oratorische element stellig aparte behandeling vinden. Nooit heb ben deze beide functies van den men- schelijken geest .zich zóó laten gelden als in de jaren van dezen volkeren- strijd. Wanneer men op dit oogenblik reeds de bijeengebrachte materie op dit punt gedurende een tijdvak van vier jaar overziet en in onderdeden verge lijkt, dan komt men tot de meest ver rassende conclusies ook wat betreft het verloop der militaire operaties. Ook daarom zullen deze elementen voor den geschiedschrijver onontbeerlijk zijn. Het Duitsche volk heeft het voorrecht, figuren op het eerste plan te bezitten, die in dit opzicht mannen van formaat en grootsche allure zijn. Wij hier in Holland genieten dit voorrecht niet in deze mate. Vergelijkt men de artikelen van dr. Göbbels in „Das Reich” met die van vooraanstaande publicisten hier te lande, dan springen de verschillen dadelijk in het oog. Daarmede wil natuurlijk niets ten na- deele van deze artike len gezegd zijn, bedoeling en be zieling zijn van even zuiver origine maar er ig een „iets”, een ondefinieer baar „ik-en-weet-niet-wat”, dat de een wèl en de ander niet bezit. Dat is, wij zouden willen zeggen, de mystiek, het geheim van elk oratorisch en stylistisch vermogen. Om dit geheim te leeren doorgronden, bestudeere men eens de verschillende redevoeringen, die in den loop der bezettingsjaren door den Rijks commissaris Rijksminister dr. Seyss- Inquart zijn uitgesproken en die in de rede, welke men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen, een indrukwekken de bekroning hebben gevonden. Zij be- hooren, met de „allocations” van wijlen maarschalk Pilsoedski, eenmaal be roemd van wege de kracht en over tuiging, die zich uit een literaire omlijsting naar voren drongen tot het beste naar den vorm wat op dit gebied gegeven is. Ook de eergisteren door den Rijks commissaris uitgesproken rede is van een structuur, welke meer dan enkel voorbijgaande aandacht verdient. Zorg vuldig opgebouwd, brengt zij een klaar beeld van de huidige situatie, zooals de hoogste bezettingsautoriteit op grond van zijn zeer nauwe betrekkingen met de grootste gezagsdragers in het Rijk deze vermag te zien, „De bron en het uitgangspunt van onze kracht is het ons door den «Führer gegeven geloof aan ons eigen volk”, heeft dr. Seyss-Inquart in den loop zijner rede gezegd. Dit is een kernpunt van zijn toespraak. „Geloof aan ons eigen volk”. Ook de Nederlan der kent dat geloof in eigen volk, dat zijn vertrouwen in de toekomst, zijn -draagkracht voor de lasten van het heden bepaalt. En wanneer de Rijks commissaris in zijn rede zijn inzichten ontvouwt met betrekking tot de vrij heid en de onafhankelijkheid van kleine naties en met name van Nederland, dan is het ook weer dit „geloof aan ons eigen volk, dat daarbij voor ons van doorslaggevende beteekenis is. Van „Duitschers” en „Nederlanders” heeft dr. Seyss-Inquart gesproken, niet van „Nationaal-Socialisten”, wanneer hij de onderlinge verhoudingen binnen het be zette gebied aan een nadere beschou wing onderwerpt en daarbij den onmis- baren factor van vertrouwen sterker naar voren brengt. „Wij Duitschers en Nederlanders, heeft hij gezegd treden elkaar thans niet tegemoet in de verhouding, die wij Duitschers wen- schen. Maar u moogt, zoo ging hij verder dien toestand niet zien als den toestand, dien wij ons voor de toe komst voorstellen. De toekomstige ver houding moet een verhouding van ver trouwen zijn. Wie vertrouwen wil ont moeten, moet zelf vertrouwen geven, en wie vertrouwen wil geven, moet het zelf ontmoeten. Dit alles wordt echter slechts verkregen door de prestatie. Naarmate het Nederlandsche volk pres taties levert, niet voor de Duitschers, ■maar voor zijn eigen toekomst, groeit het vertrouwen en daarmede de rechts gelijkheid en vrijheid der Nederlanders”. In direct verband hiermede moet men overdenken wat dr. Seyss-Inquart heeft bedoeld, wanneer hij heeft gesproken van het „Europeesche geweten”. Uit dit bewustzijn, en hier herhalen wij wat de Rijkscommissaris heeft gezegd „kee- ren wij ons tegen elk imperialisme, Maandag: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.): 8.3016.30 uur: Burger t.m. Drib. Ooststraat en Ruych- rocklaan 8.4512.30 en 1416 uur: Krof t.m. Mar. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 22 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van Sebastopol en aan den benedenloop vat: den Dnjestr werden plaatselijke aanvallen van de Sovjets af geslagen en werden nieuwe troepencon centraties door geconcentreerd artillerie vuur uiteengedreven, In het Oostelijke deel van de Boeko- wina, tusschen de Karpathen en den oovenloop van den Dnjestr. wonnen de eigen aanvallen in hardnekkige gevechten verder terrein. Sterke formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht de spoorwegwerken van Welikije LoeKi met goede uitwerking aan. Ten Zuidwesten van Narwa mislukten herhaalde aanvallen van de bolsjewieken op onze pas ingenomen stellingen. Aan het landingshoofd van Nettuno wer den verscheidene plaatselijke aanvallen ten Zuiden van Aprilia onder verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan het Zui delijke fronf hebben stoottroepen aan de Adriatische kust 3 vijandelijke pantser wagens met de bemanningen opgeblazen. ■Amerikaansche bommenwerpers vielen op 21 April, zonder uitzicht op de aarde, verscheidene steden van Zuidoost-Europa, vooral Boekarest aan. Er ontstonden scha de en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrach ten werden 19 vijandelijke vliegtuigen, in hoofdzaak viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen van nacht bommen in het gebied van Keulen. S.P.T. meldt uit Berlijn: Welke houding Duitschland officieel zal aannemen, nu de Turksche regeering als gevolg van den Engelschen druk besloten heeft om de levering van chroomerts aan Duitschland te staken, was gisteren te Berlijn nog niet bekepd. Volgens den woordvoerder van het bureau voor Buitenlandsche Zaken zou heden een officieele Duitsche verkla ring gepubliceerd worden. Zekerheid ten aanzien van dit punj kon gisteren uiter aard nog niet gegeven worden. Onder deze omstandigheden beperkte de woord voerder van de Wilhelmstrasse zich er toe. op de rede van den Turkschen minis ter van Buitenlandsche Zaken te wijzen, waarin het staken van de chroomerts- leveranties toègelicht werd door de ver klaring, dat Turkije niet alleeen neutraal, doch ook door een accoord met Engeland verbonden is. Hier staat echter tegenover, dat er ook overeenkomsten tusschen Duitschland en Turkije loopende zijn. Het spreekt vanzelf, zoo zei men in de Wil helmstrasse dat deze omstandigheid door Duitschland geenszins uit het oog verlo ren wordt. De woordvoerder bracht naar voren dat de chroomerts-kwestie in on middellijk verband staat met het huidige diplomatieke offensjef, dat thans door de Geallieerden gevoerd wordt tegen de neu tralen en tegen alle mogendheden, die zich niet daadwerkelijk in den strijd willen mengen. De Stem der SS Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS, onderwerp: „Vraaggesprek met een Tsjerkassy-strijder”. De Führer heeft ook dit jaar weer op zijn verjaardag niet alleen uit alle lagen van het Duitsche volk, doch ook van bui tenlandsche zijde een groot aantal felicita ties ontvangen. Talrijke staatshoofden en staatslieden in het buitenland hebben ge- lukwenschtelegramtnen gezonden en vele andere vooraanstaande persoonlijkheden in binnen- en buitenland hebben den ver jaardag herdacht De in Berlijn geaccre diteerde chefs der buitenlandsche missies hebben door hun handteekening te plaat sen in het bezoekregister van den Führer in de Prasidialkanzlei hun eigen geluk- wenschen alsmede die vaji de door hen vertegenwoordigde staatshoofden, regee- ringen en volken tot uitdrukking ge bracht. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden wor den op Donderdag 27 April te Amster dam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen SS, Dam no. 4 en Vrjjdag 28 April te den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Ami- citia, Westeinde no. 15, waar iedere ge zonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS, SSWachtbatail- lon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegs- marine S S in Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de offi ciersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gra tis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijg baar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatz-kommando, Korte Vijver berg no. 5, den Haag. Prikkeldraad in het landschap. Bun kers, draad- en tankversperringen zijn karakteristiek de kuststreek. Atlantikwal is verdedigingslinie van het Europeesche vasteland berekend op afweer van elke poging tot invasie. (P.K. Schwarz- Atl.-H.) De Ned. Corresp. Dienst meldt uit Berlijn: De aanval, die Engelsche luchtstrijdkrachten op het gebied van Noord-Sumatra hebben ondernomen, kan worden beschouwd als een nieuw element in den oorlog tegen Japan. Deze aanval zou zelfs de inleiding eener geheele nieuwe phase in den strijd op het Aziatisch oorlogstooneel kunnen be-, teekenen. Maar het is ongetwijfeld nog voorbarig reeds thans voorspellingen in dien zin te doen, ofschoon men tevens zeer zeker een bepaalde beteekenis kan toekermen aan het feit, dat de Ge allieerde opperbevelhebber voor Zuid- west-Azië, Lord Louis Mountbatten, zijn h'oofdkwartier van New Delhi naar Cey lon heeft verlegd. De aanval op Sabang Woensdagochtend verscheen bij het aanbreken van den dag voor de uiter ste Noordelijke spits van Sumatra een machtig eskader van de Britsche Oost- Azië-vloot, 'waarvan de kern werd ge vormd door een formatie vliegdeksche pen, die te oordeelen naar den omvang van de actie, in elk geval wel ten ge tale van een dozijn of meer vertegen woordigd geweest moeten zijn. Deze vliegdekschepen werden geëscorteerd door slagschepen, kruisers, destroyers en kleinere bovenwatervaartujgen. Een opmerkelijke bijzonderheid is nog, dat de Engelschen om dit eskader een ring van onderzeeërs hadden geconcentreerd, wat erop schijnt te wijzen, dat zij re kening hebben gehouden met de moge lijkheid van een treffen met eenheden van de Japansche vloot. Aanzienlijke mentsvliegtuigen dekschepen op en gingen onder de be scherming van jagers'' over tot een zwaren aanval, die zich hoofdzakelijk concentreerde op het eilandje Sabang, ten Noorden van Sumatra en op Lho Nga op het vasteland van Sumatra, 20 km ten Zuidwesten van Kotaradja. Sabang, dat op de scheepsroute naar Nederlandsch-Oost-Indië en het Verre Oosten een belangrijke-haven vormt en over scheepswerven beschikt, was ge durende den oorlog door de Neder- landsch-Indische regeering aanzienlijk versterkt, terwijl het in de eerste plaats als «bunkerstation en oliedepót een groote rol speelde in de ravitaillee- ring der strijdkrachten van Neder- landsch-Oost-Indië. Lho Nga was in de laatste jaren een en een de PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd me; ..Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modetal. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p. p. 10 c. Rijkscommissaris en Leider en SS Ober- gruppenführer voeren het woord Donderdagmorgen op den 55sten ge boortedag van den Führer is op een nieuw cobaren, de twee ketenen van eilanden ten Noorden van Sumatra, die de Ja panners in 1942 vrijwel zonder slag of stoot bezetten en die zij in 1943 als het eerste bevrijde deel van Britsch- Indië onder de souvereiniteit der Indi sche nationale regeering van Soebhas Chandra Bose plaatsten. De Andamanen en de Nicobaren zou den als basis kunnen dienen voor bom menwerpers, die hier slechts 400 tot 500 KM van Birma en Malakka en minder dan 200 KM van Noord-Suma tra verwijderd zouden zijn. Wat de gecombineerde aanvallen van vloot- en luchtstrijdkrachten van de Engelsche basis Ceylon uit betreft, ge lijk er thans een op het gebied van Noord-Sumatra heeft plaats gehad, heb ben Japansche militaire deskundigen zich steeds op het standpunt gesteld, dat de lange kusten van Birma, Ma lakka, Sumatra en Java daarvoor zooal niet volkomen ongeschikt, dan toch minder geschikt zijn dan de eilanden groepen in den Stillen Oceaan, waar admiraal Nimitz geland is: De Gilbert, Marshall en Admiraliteits-eilanden, of waarop hij overvallen heeft onderno men; De Carolinen, Mariannen en Koe- rillen. VERDUISTEREN Hedenv. 20.45 u. tot 6.30 u. Van morgen tot 29 Apr. van 21 u. tot 6.15 Maan: 22 April N.M. Nachtdienst ters tusschen 22 u. en 7 u No 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364; zg Stads patiënten No. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst den Maag) No. 115995. De Britsche Oost-Azië-vIoot Omtrent de strijdkrachten der Engel sche Oost-Azië-vloot staan slechts be perkte gegevens ter beschikking. Na de capitulatie van Italië verluidde uit Ja pansche bron, dat de Engelschen zware eenheden uit de Middellandsche Zee hadden teruggetrokken, waardoor er te Ceylon 6 tot 8 slagschepen geconcen treerd konden worden, waaronder de „George V” en de „Howe”, die beide eerst tijdens den oorlog in dienst zijn gesteld en verder de oudere „War- spite”, „Nelson” en „Rodney”. Van Engelsche zijde is later het plan geopperd de Italiaansche slagschepen, die zich op de reede van Malta onder het Geallieerde opperbevel hadden ge steld, eveneens naar den Indischen Oceaan te zenden. Of dit heeft plaats gehad is niet na te gaan, alleen staat wel vast, dat zij zich niet meer in de Middellandsche Zee bevinden. Van de 4 groote moderne Italiaan sche slagschepen hebben de Engelschen er 2 in handen gekregen, n.l. de „Vit torio Veneto” en de Italia” (de vroe gere „Impero”). Voorts is onlangs be richt, dat het Fransche slagschip „Dunkerque” hersteld en in Geallieer den dienst gesteld is. Vooral als men aanneemt, dat de Engelsche Oost-Azië-vloot, versterkt door 15 tot 20 kruisers en ongeveer 50 destroyers van de Italiaansche en de Fransche vloot, over voldoende begelei dende bodems beschikt, is dit een niet te onderschatten macht, die een waar dig pendant vormt van de sterke krach ten, die de Amerikanen in den Stillen Oceaan hebben geconcentreerd. Maar al deze berekeningen staan min of meer op losse schroeven, sinds de Geallieer den ernst schijnen te maken met de invasieplannen. Zijn zij werkelijk beslo ten tot een invasie over te gaan, dan lijdt het nauwelijks twijfel, of zij heb ben in alle stilte belangrijke deelen der opgezonden vlootstrijdkrachten, zoowel naar de Middellandsche Zee als naar Engeland zelf gehaald, daar de Home fleet alleen, die bij de laatste manoeu vres behalve het vlaggeschip „Duke of York”, slechts 2 oudere slagschepen telde, volgens de recente uitlating van Engelsche zijde haar handen vol heeft om het Duitsche 42.000 ton slagschip „Tirpitz” in bedwang te houden. Na het overlijden van gouwleider Adolf Wagner heeft de Führer den gouwleider Paul Giesler benoemd tot Beierschen mi nister van Binnenlandsche Zaken en tot gouwleider van de gouw München-Ober- bayern. De Führer heeft verder gouwleider Paul Giesler, als opvolger van den overleden ministerpresident Ludwig Seibert, be noemd tot Beierschen ministerpresident. Ministerpresident Paul Giesler blijft ook verder belast met de leiding der zaken van den Beierschen minister van Eere- dienst, van dien van Financiën en van dien voor Economische Zaken. Badoglio vormt nieuwe regeering Badoglio heeflt een nieuw ministerie ge vormd, dat als volgt is samengesteld Badoglio, ministerpresident en minister van Buitenlandsche ZakenBenedetto Croce, graaf Sforza en Ciulio Rodino, allen minister zonder portefeuilleAran- gio Rule, minister van JustitieFran cesco Cerebona, minister van Landbouw Eugenio Reale (communist), minister van Economische Zaken, onder wie ook Ar beid, Handel en Levensmiddelendistributie ressorteerenRafaele de Carro, minister van Openbare Werken.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1