a 1944. No. 18777. Atlantische Wal beslissend voor invasie 160 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen vernietigd Maandag 24 April. Finsch-Sovjet-Rtissische onderhandelingen afgebroken g naar Doodvonnis voltrokken Uitreiking distributiebescheiden Afweersucces in het gebied van Sebastopol Keuringen Slotbijeenkomst Frontzorgactie De Zweedsche uitvoer Duitschland Geheime wapens aan weerszijden? Stilte voor den storm - 2 f’ COURANT HAAGSCHE ge- het van de In het gebied van Sebastopol vielen de van de Duitsche Escortevaartuigen vrij- Na Na Een vrij schootsveld. In een sector van het Oostfront worden enkele huizen afgebroken, om het schootsveld vrij te maken. (P.K. Etzold-H.H.-St.)', ieder jaar VERDUISTEREN Van 21 uur tot 6.15 uur ’s-GRAVENHAGE, 24 April. De Höhere SS- und Polizeiführer maakt bekend: De Nederlandsche distributie-ambte- naar Hendrik Romein, geboren 21 Aug. 1921 in Rotterdam, het laatst wonend in Drunen, Schoolstraat 42, is bij vonnis van het SS- und Polizeigericht den Haag van 27 Maart 1944 wegens moord op den commissaris van politie van Dijk te Nijmegen, als saboteur ter dood ver oordeeld. Het vonnis is voltrokken. toekomst. Men vergist zich echter wel nauwelijks, vooral er niet alleen in het Wes- Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.); 8.3016.30 uur: Drie t.m. Fri. Ooststraat en Ruychrock- laan 8.4512.30 en 1416 uur: Mas t.m. Over. Finsche persstemmen „De wapenstilstandsvoorwaarden”, al dus „Hufvudstattsbladet”, „die door Mos kou aan Finldhd gesteld zijn, bieder^ vol gens het gezonde menschenverstand, nooit een mogelijkheid tot vrede, welke ook slechts hef geringste levensrecht, laat staan vrijheid en zelfstandigheid van Fin land. zou kunnen verzekeren. Hét Finsche voik rest thans nog slechts één mogelijk heid: eensgezind en vastberaden den oor log voort te zetten om zijn nationale waar den en zijn toekomst te behouden” De.„Uusi Suomen” schrijft, dat de Sov. et-voorwaarden beschouwd moeten wor- l den als een belangrijke verscherping van I de oorspronkelijke reeds als onaanvaard baar verworpen voorwaarden. Alleen de Sovjet-Unie draag: de verantwoordelijk heid voor het mislukken van de onderhan- delingen. Een communiqué over de Finsch-Sov. jet-Russische betrekkingen is Zondag avond te Helsinski gepubliceerd, inzake de notawisseling en de Moskousche be sprekingen van Paasikivi en Enkel met Molotof en Dekanosof over de Sovjet-Rus- sische wapenstilstandsvoorwaarden. In de geheime Rijksdagzitting van 12 April heeft minister-president Linkomies rap port uitgebracht, waarbij hij de Sovjet- Russische voorwaarden, die doen blijken, dat de van verschillende kanten gedane mededeelingen over verlichtingen niet kloppen, aan een gedetailleerd onderzoek Stilte voor den storm. Zoo kenmerken Duitsche4 militairen heden den toestand aan alle fronten der aarde. Het is daar bij opmerkelijk, hoe weinig men aan Duitsche zijde eenig teeken van spanning, om nog niet te zeggen van nervositeit waarneemt. Overal aan de Duitsche fron ten, bij den troep en bij de staven, ont moet men een houding, die een absolute zelfverzekerdheid verraadt. deelde voorts mede, dat de regeering deze voorwaarden niet als basis voor maatrege len tot het bereiken van den vrede kon aanvaarden De Rijksdag heeft zich aan gesloten bij het standpunt van de regee ring door met algemeene stemmen goed keuring te hechten aan een eenvoudig overgaan tot de orde van den dag. Dien overeenkomstig heeft de regeering op 18 April de Sovjetregeering geantwoord, dat de aanvaarding dezer voorstellen, die gedeeltelijk reeds om technische gronden niet uitvoerbaar zijn, de voorwaarden voor het bestaan van' Finland als zelfstandigen staat aanzienlijk verzwakken en schokken moest en het Finsche volk lasten zou opleggen, welke zijn vermogen verre te boven zouden gaan. De Sovjetregeering heeft dientengevol. ge op 22 April kort medegedeeld, dat zij er Kennis van heeft genomen, dat de Fin. sche regeering in haar antwoord de door de Sovjet-Unie gestelde wapenstilstands voorwaarden verworpen heeft en als grond slag voor onderhandelingen over den wa penstilstand heeft afgebroken. Het com muniqué wijst er op, dat de Rijksdag op 23 Februari, op 14 en 15 Maart en op 12 April 1944 zijn standpunt heeft bepaald. I Dit feit bewijst, dat in Finland het volk door zijn zelfgekozen 200 vertegenwoordi gers heeft deelgenomen aan de verant woordelijkheid voor de besluiten. De Sovjet-voorwaarden Op 27 en 28 Maart hadden te Moskou besprekingen plaats tusschen Paasikivi, I Enkel, Molotof en Dekanosof. Bij deze -gelegenheid heeft de Sovjetregeering voor. I gesteld, dat Finland uiterlijk einde April de betrekkingen met Duitschland zou ver- I breken en de Duitsche troepen en oor- I logsschepen in Finland zou interneeren, I of de Duitsche troepen en de schepen tot over de grenzen van Finland zou verdrij- I ven. De Sovjetregeering zou Finland hier- I bij „met haar troepen hulp kunnen ver- leenen”. Voorts moet Finland de Sovjet- en verbonden krijgsgevangenen en ge arresteerde burgers onmiddellijk uitleve.'l ren. Vijftig procent van het Finsche leger I moet in den loop van Mei gedemobili seerd worden, terwijl in Juni en Juli het Finsche leger vervolgens „op vredessterk- I te” moet worden teruggebracht. Finland va“;u ^oorjaw moet aan de Sovjet-Unie een schadever-1 - goeding betalen ten bedrage van 600 mil lioen Amerikaansche dollars, betaalbaar in 5 jaar, door leveranties van goederen. Petsamo en omgeving moeten worden teruggegeven. gebruikt, doch zelfstandig mitrailleur- aanvallen pleegden in de omgeving van Berlijn. Deze jagers zijn, wat snelheid en vuurkracht betreft, als volwaardige ver tegenwoordigers van hun klasse te be schouwen en hebben aan den Geallieerden, bommenoorlog tegen hoé Duitsche bin nenland reeds een heel ander aspect ge geven door het toenemen in veelvuldig heid en uitbreiding van de Amerikaansche dagaanvallen. Als werkelijk „Fighters'1 zullen zij evenwel hun sporen nog moeten verdienen, daar zij voor vluchten op zeer grooten afstand nog afhankelijk zijn van reservetanks, die gelijk bekend, een rem, 1 menden invloed hebben op de bewegelijk^ heid. Scannende ren. Bijzonder spannend was Zaterdag het hoofdnummer op Duindigt, Waarbij Young Phalaris met miniem verschil den eindpaal passeerde, vóór Marjolet en Windy Cliff, ïSc/rimmetoertniagM gen werden neergeschoten. Majoor BSr, Gruppenkommandeur in een eskader jachtvliegtuigen, behaalde in den strijd met BritschAmerikaansche vliegtuigen zijn 200e overwinning in de lucht. Sterke eskaders zware Duitsche vechtsvliegtuigen ondernamen in den af- geloopen nacht een geconcentreerden aan val op Bristol, die uitgebreide branden en groote verwoestingen tengevolge had. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 April. Het Opperbevel van de Weer macht deelt medeIn het gebied van Sebastopol, aan den benedenloop van den Dnjestr en in de Boekowina kwam het gisteren slechts tot plaatselijke gevechten. Boveft de Krim vernietigden Duitsche jacht- en slagvliegtuigen bij slechts 1 eigen verlies 20 vijandelijke vliegtuigen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro N<K H500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen; Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjeiaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Saters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 77244* Strategisch doel Vandaar dat men in Duitsche militaire kringen steeds weer de meening hoort verkondigen, dat de Geallieerden, zoo zij niet in West-Europa dezelfde teleurstel ling will>n beleven, die bun onderne mingen bij Salerno en later bij Anzio en Nettuno hebben opgeleverd, alles op alles zullen moeten zetten voor een fron talen aanval op het hart van het Atlantische bolwerk tusschen Cherbourg en Duin kerken. Daar liggen dicht onder de En- gelsche kust de groote havens waar zij niet buiten kunnen. Daarachter ligt eert terrein, dat bij uitstek geschikt is' voor den grooten slag tegen de Duitsche strijdkrachten, waarvan zij zelf wel niet zullen aannemèn, dat zij, die zoo of zoo kunnen vermijtten. En bovenalDaar ligt loet u een brandend huis verlaten, sla dan een natgemaakte deken om het lichaam en over het hoofd PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Recl« f Ó.51 p. m.M Bewijsn, 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) O.Sï, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr' ƒ0,48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c. meer. Het gunstigste oogenblik voor een in- 1 wanneer de nachten nog niet al te kort zijn dit in verband met de transporten over zee liefst zoo kort mogelijk na de periode ’der voorjaarsstormen, wanneer de zee ge- ruimen tijd zeer rustig pleegt te zijn en dan ongeveer 8 tot 10 dagen voor de laat opkomende volle maan. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden wor den op Donderdag 27 April te Amster dam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen SS, Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Ami- citia, Westeinde no. 15, waar iedere ge zonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS, S S Wachtbatail- 1 o n in storm marine SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling gesteld. Officier in de Waffen SS kan worden, die na minstens een diensttijd zijn geschiktheid voor de offi ciersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gra tis reisbiljetten voor de heen-en terugreis zijn verkrijg baar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatz-kommando, Korte Vijver berg no. 5, den Haag. Afleidingsmanoeuvres Er is reeds herhaaldelijk op -gewezen, dat de Duitsche legerleiding zich de in vasie niet voorstelt als een massale aan val op een bepaald punt, doch dat zij re kening houdt mtt een groot aantal lan dingen 10. 12 of 15 desnoods niet alleen tusschen Brest en Vlissingen. dat deel van de Europeesche kust, hetwelk onmiddellijk onder het bereik van in Engeland gestationneerde jachtvliegtuigen ligt, maar ook elders. De punten, die in dit verband natuurlijk zuiver als ver onderstelling het meest worden ge noemd. zijn de Lofoten, die den toegang tot Narvik controleeren, alsmede het ge bied van Drontheim en Bergen in Noor wegen, het gebied van Bordeaux en Mar seille in Frankrijk en het gebied van Genua in Italië. Ofschoon ook de leek begrijpt, dat dergelijke operaties bepaal de strategische belangen zouden hebben, rangschikt men ze in Duitschland onder de te vèrwachten afleidingsmanoeuvres, daar zij in wezen slechts gericht kunnen zijn op het binden van Duitsche troepen en dus op een belemmering der bewe gingsvrijheid van het Duitsche Opper bevel, terwijl zij niet kunnen leiden tot hetgeen het eigenlijke doel der Ge allieerden moet zijnEen bres te slaan in het Duitsche verdedigings-systeem, slag te leveren tegen het gros van de Duitsche strijdkrachten in het Westen en door te stooten naar Duitschland zelf. Amersfoort, Land- Nederland, Kriegs- en de Germaansche In de geheel met belangstellenden ge vulde zaal Concordia te Breda vond Zon dagmiddag de slotuitvoering plaats der W.A. Frontzorgactie 1943/44. Deze werd in Noord-Brabant gehouden, omdat de heerban Noord-Brabant het grootste ge middelde bedrag per weerman inzamelde en daardoor in het bezit kwam van den W.A. frontzorgwimpel. Deze slotbijeen komst werd bijgewoond door Mussert. Mr. Zondervan, leider der W.A., gaf een overzicht der bereikte resultaten. Er werd voor ruim een half millioen inge zameld, zoo deelde hij mede. Mussert hield vervolgens een korte toespraak, waarin hij er o.m. op wees, -dat de Neder landsche vrijwilligers den naam van den Nederlandschen soldaat hoog houden. Als Leider der Beweging was hij dankbaar voor de bereikte resultaten. Hij deelde nog mede, dat de Stichting Frontstrijd was opgericht, die zich zal belasten met de zorg voor de frontstrijders. Naar Zweedsche bladen vernemen, zou de Zweedsche regeering Zaterdag een af wijzend antwoord verzonden hebben op de nota der Geallieerden met betrekking tot den Zweedschen uitvoer van kogel lagers naar Duitschland De bijzondere correspondent van de „Daily Sketch” in de Vereenigde Staten schrijft'; Zou de Zweedsclfe regeering het wagen, den eisch der regeering van de Ver. Staten inzSke stopzetting der leve ranties aan Duitschland binnen drie maanden af te wijzen, dan zal de Ame rikaansche regeering tot strafmaatregelen overgaan. Reeds in de nota heeft de Ame rikaanse!^ regeering gedreigd, dat zij in geval van weigering, de noodige stappen zal nemen. Deze maatregelen zouden o.a. bestaan in de stopzetting van den uit voer van belangrijke grondstoffen naar Zweden. Strategisch doel en afleidingsmanoeuvres •De Ned. Corresp. Dienst meldt uit Berlijn: Sinds eenige dagen rapportee- ren de vliegers van de Duitsche lucht verkenning toenemende beweging in de havens van Zuidoost-Engeland. Er is niet uitdrukkelijk sprake van een con centratie van schepen, vooral van lan dingsvaartuigen, maar desondanks wekt deze korte, bijna laconieke mededeeling herinneringen aan dergelijke berichten over beweging in de havens van Gibral tar, Tunis, Sicilië, aan den vooravond van de Geallieerde landingen in Ma rokko en Algiers in Nov. 1942, op Sicilië in Juli 1943 en bij Salerno in Sept. 1943. Of „Dag D.”, het tijdstip, waarop vol gens de plannen van Eisenhower’s hoofdkwartier, de invasie zal beginnen, onmiddellijk voor de (leur staat of niet, kan uiteraard niemand voorspellen. De berichten van Duitsche zijde geven ech ter wel zeer duidelijk te verstaan, dat men met deze mogelijkheid ernstiger rekening houdt, dan ooit tevoren. Men stelt zich daarbij op het standpunt, dat de Geallieerden niet eeuwig kunnen vol harden in hun zenuwenoorlog. zou moeten worden ook voor een zeer sterke vloot vrijwel ondoenlijk lijkt om hier succes te boeken. De kwestie zelf echter is meermalen door militaire des kundigen zoo uitvoerig in de Duitsche pers behandeld, dat een dergelijke onder neming wel tot de bestaande mogelijk heden gerekend moet worden, ook al stellen zich de genoemde deskundigen Een parig op het standpunt, dat Duitschland in staat is een dergelijke poging eventueel af te slaan. Benoodigde krachten Van Geallieerde zijde wordt de invasie geregeld voorgesteld als de grootste on derneming in dezen oorlog en van Duit sche zijde heeft men deze bewering nooit tegengesproken. Zou het hoofdkwartier van generaal Eisenhower gelegenheid krij gen zijn krachten volledig te ontplooien, dan zal alleen bij de operaties in West- Europa generaal Montgomery de beschik king hebben over 2| tot 3 millioen man, luchtmaarschalk Tedder zal tegen de 10.000 vliegtuigen onder zijn bevelen heb ben, waarvan minstens 3000 viermotorige bommenwerpers, terwijl admiraal Land zonder eenigen twijfel zeer belangrijke vlootstrijdkrachten ten dienste zullen staan ook al zijn daarnaar buiten geen gegevens over bekend geworden. Het lijdt geen twijfel of de Geallieerden maken zich geen illusies omtrent de kracht, van /ie Duitsche afweer, die te zeer onder het on middellijk bereik van hun luchtverkenning is georganiseerd dan dat zij daaromtrent volkomen in het duister zouden tasten. De bommen, die zij sinds jaar en dag op het Atlantische bolwerk laten vallen, hebben de soliditeit daarvan zoo duidelijk bewe zen, dat zij naar Duitsche opvatting zul- I len trachten met in petto gehouden ge heime wapens daartegen iets meer te be reiken. Vast staat, dat de Engelschen op zeer groote schaal parachutisten hebben opgeleid, terwijl de Amerikanen over een uitgebreide luchtinfanterie beschikken. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat En gelsche transportvliegtuigen de parachu tisten over uitgestrekte gebieden tot ver buiten het tooneel van de eigenlijke inva sie zullen afzetten en dat de „Gliders” groote zweefvliegtuigen der Ameri kaansche luchtinfanterie tot diep in het binnenland zullen landen. De ongetwijfeld zeer sterke luchtstrijdkrachten der Ge allieerden mogen in staat worden geacht om zoowel de parachutisten als de lucht infanterie gerégeld van wapens en pro viand te voorzien en hen met aanvallen van jachtkruisers in scheërvlucht te on dersteunen. Het bezwaar blijft echter, dat hef zoo goed als ondoenlijk is, kleine for maties in vijandelijk gebied door de lucht van zware wapens te voorzien. De Ameri kanen maken thans melding van een „vlie gende tank", naar het schijnt een tank, die met bemanning en munitie door een ..Glider” wordt getransporteerd. Waarde van den Atlantischbn wal Men mag aannemen, dat Eisenhower. I zoo hij voldoende parachutisten en lucht infanterie in den strijd werpt en zich niet laat afschrikken door de aanvanke lijk onvermijdelijke zware verliezen, in staat is om zich met behulp van deze troepen in het bezit te stellen van be langrijke posities in het door de Duit- schers bezette gebied. Waarde krijgt dit evenwel eerst, wanneer het gros zijner troepen er in slaagt een bres te slaan in de kustverdediging en contact te krijgen met deze vooruitgeschoven posten. In Duitsche militaire kringen spreekt men openlijk de verwachting uit, dat de Geal lieerden niet alleen zware verliezen, doch ook plaatselijke successen zullen boeken. Alles staat en valt echter met de vraag, of de Geallieerden door het Atlantische bolwerk heen komen of niet. Op dit punt is men van Duitsche zijde kennelijk zeer optimistisch. Aangezien echter van Ge allieerde zijde niets is uitgelekt over de middelen, waarmee men het zwaarste bol werk der krijgsgeschiedenis hoopt te slechten en er van Duitsche zijde niets naders wordt gepubliceerd omtrent het geheime wapen der vergelding, dat thans de ruggegraat van het Duitsche defensief systeem tegen een eventueele invasie kan worden genoemd, behoort elke nadere be. schouwing over de kansen van aanvallers zoowel als van verdedigers, tot het rijk der fantasie en der speculatie. Als de zwakste schakel in den ketting de strategisch kortste weg naar het uit- der invasie is tot dusver steeds de be- einde van den eigenlijken Westwall, die perkte actie-radius van het jachtvlieg- op den Rijn is gebaseerd en ten Noorden tuig beschouwd. Nog slechts een half jaar van het punt, waar deze rivier ons land geleden achtten vele militaire deskundi- binnenstroomt. ovèrgaat in een systeem gen een invasie in West-Europa uitslui- van versterkingen, dat om geografische tend mogelijk kort onder de Engelsche redenen een heel wat minder geduch1^ kust, dat wil zeggen binnen het bereik hindernis vormt, dan de „Siegfriedlijrw van de in Engeland gestationneerde toen- om de Engelsche benaming te gebrui- I malige jachtvliegtuigen. Juist in de laatste ken tusschen Emmerich en Bazel. Men I maanden echter is deze theorie volkomen zal zich trouwens herinneren, dat de ondersteboven geworpen door de waar- Duitsche regeering reeds op 10 Mei 1940 lijk revolutionnaire vferandericg. welke er den opmarsch in Nederland en België op het gebied van de jachtvliegerij heeft motiveerde met het gevaar voor een plaats gehad en welke er toe heeft ée- Fransch—Engelschen inval langs dezen leid, dat verschillende types Geallieerde weg in het Rijnland en het Ruhrgebied. jachtvliegtuigen thans over een actie- Een tweede punt, dat in Duitsche mili- radius beschikken, welke dien der bom. taire kringen als het mogelijk doel van menwerpers bijna evenaart. De jachtvlie- een massalen Geallieerden aanval wordt gerij is thans nagenoeg geheel het domein genoemd, is de Duitsche Noordzeekust en der „Lightnings” en „Thunderbolds”. wier Denemarken. Voor den leek is het ver- actie-radius tot Noord- en West-Duitsch- moedelijk alleen begrijpelijk, dat het voorhand reikt en van de „Mustangs”, die tot de Geallieerde oorlogvoering van enorm diep in Midden-Duitschland doordringen, belang zou zijn om hier vasten voet te Het Duitsche legerbericht heeft zelfs krijgen, terwijl het verder met een reeds melding gemaakt van formaties beperkte luchtmacht, die voor een groot Geallieerde jagers, die niet voor het deel op vliegdekschepen getransporteerd1 escorteeren van bomvliegtuigen werden De zware tractor-eg ,rkt in den Noord-Oostpblder de zware bonkige klei stuK tegelijk d& vele rietstengels en wortels omhoog halende en verzamelende. Van tijd tot tijd trekken de mannen de eg door middel van haken op, cm de wortels te verwijderen, £C.N.F.-van Buiten}, Tusschen de Karpathen en den boven loop van den Dnjestr wierpen Duitsche en Hongaarsche troepen de bolsjewieken in. harde aanvalsgevechten verder terug Vijandelijke tegenaanvallen werden afge slagen. In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front heeft zich in de laatste we ken het Brandenburgsche 176ste bataljon fuseliers onder bevel van kapitein Wrona bijzonder onderscheiden. Ten Zuidwesten van Nar^a maakten onze aanvallen in het moerassige terrein ondanks taai vijandelijk verzet nieuwe vorderingen. In Italië vonden geen gevechtshande lingen van beteekenis plaats. Amerikaansche bommenwerpers vielen in de avonduren van 22 April verschei dene plaatsen in West-Duittchland aan. Vooral in de woonwijken der steden Hamm en Koblenz ontstonden schade en verliezen onder de bevolking In zware luchtgevechten en door de luchtdoelartil- lerie werden 37 Amerikaansche vliegtui gen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers, vernietigd. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht terreuraanvallen op verscheidene steden in West- en Mid den-Duitschland. Vooral in woonwijken van Düsseldorf en Brunswijk ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietig den bij deze aanvallen, alsmede boven de bezette gebieden in het Westen- 76 Brit sche bommenwerpers. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len in den afgeloopen nacht met goed succes afzonderlijke doelen in Oost-Enge- I land aan. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 April. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend; 7- -o - - Sovjets gisteren met sterke strijdkrachten I en met gebruikmaking van talrijk'e pant- serwagens en slagvliegers aan. Onze dap- wanneer men aanneemt, dat de Duitsche pere troepen behaalden na harde gevech- maatregelen op het oogenblik ten een volledig afweersucces en vernie- op bedacht zijn, niet alleen ia tigden 57 pantserwagens. Duitsche jacht- ten paraat te zijn, doch ook in het Oos- en slagvliegers schoten 27 Sovjetvliegtui- ten, waar het er naar' uitziet, dat de gen neer. Escortevaartuigen van een I bolsjewistische leiding haar voorberei- Duitsch convooi haalden in de wateren ten fdingen treft in de richting eener gelijk- Westen van Sebastopol 6 Sovjetbommen- I tijdigheid van de k““d* -v werpers omlaag. In de zware afweerge- Amerikaansche invasie met vechten der laatste dagen heeft zich een groote offensief, divisie luchtdoelgeschut ohder bevel van den luitenant-generaal Piekert bijzonder onderscheiden. Zij vernietigde in den tijd van 8 tot 23 April 105 vijandelijke vliegtuigen en 82 pantserwagens. Tusschen de Karpathen en den boven loop van den Dnjestr bleef de aanval der Duitsche en Hongaarsche troepën tegen hardnekkigen vijandelijken tegenstand terrein winnen. Tegenaanvallen der bol sjewieken werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van Narwa bleven ver scheidene aanvallen zonder succes. Bij een aanval van Sovjet-bommenwer- pers op een Duitsch convooi voor de kust van Noordelijk Noorwegen werden 40 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 37 in luchtgevechten en 3 door escortevaartui gen der marine, omlaaggeschoten. Aan he;, landingshoofd van Nettuno werd een<ioor pantserwagens ondersteun, de aanval van den vijand ten Zuidoosten van Aprilia door geconcentreerd artillerie- I Vuur uiteengeslagen* Door een verrassen de aanval van eenheden der Duitsche ma rine op de haven van Anzio werden een corvet tot zinken gebracht, een schip getorpedeerd en in de havenwerken om vangrijke schade aangericht. Aan de Adriatische kust drongen stoot troepen de vijandelijke stellingen binnen, vernietigden verscheidene steunpunten en brachten den vijand verliezen toe. Duitsche.. torpedomotorbooten brachten in den afgeloopen «acht voor de Zuidkust van Engeland een schip van middelbare grootte tot zinken en beschadigden in harden strijd met Britsche torpedojagers I en torpedomotorbooten een vijandelijke boot ernstig. In de ochtenduren van 24 April noopten lichte Duitsche zeestrijd- krachten in de wateren van Cherbourg verscheidene formaties Britsche torpedo motorbooten tot den strijd. Twee der vijandelijke booten kregen artillerie vol treffers. een van hen werd in zinkenden toestand waargenomen. Amerikaansche bommenwerpers vielen I op 23 April verscheidene plaatsen in het I gebied van Weenen aan. Vooral in Wiener- Neustadt ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Hongaarsche jagers, alsmede door lucht- doelartillerje werden 31 vijandelijke vlieg tuigen, in hoofdzaak viermotorige bom menwerpers, vernietigd. Bij aanvallen van vijandelijke formaties jachtvliegtuigen op West- en Zuidwest- Duitschland, alsmede boven de bezette Westelijke gebieden werden 10 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht waren aanval len van Britsche bommenwerpers gericht op het Oostzeegebied en op het gebied van Mannheim. Zes vijandelijke vliegtui- PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15, Fr p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abohn.pr. Afz. nr 5 c„ tr. p. p. 10 c. Zwaar geschut klaar tegen de invasie. Goed gecamou fleerd tegen waarneming van uit de lucht en van uit zee staan de meest zware stukken geschut overal aan de kust van den Atlantischen Oceaan Het geschüt is in de vuur- richting gedraaid, granaten eri kardoezen liggen voor het gebruik gereed. (P.K. Lagemann-H.H.-St.) Omtrent den toestand aan het- Oost front schrijft Martin Hallensleben o.a.: heeft onderworpen. De minister->president De aanvalsmachine der bolsjewieken is J,J--J*x J-1J tot staan gekomen. De Duitsche aanvals- acties blijven beperkt tot plaatselijke on dernemingen met het doel de stellingen te verbeteren. Er heerscht, vergeleken met het strijdgebeuren der vorige maan den, betrekkelijk rust. Daarom is Duitsche verkenning op het oogenblik bij zonder intensief om na te gaan, waar en met welke stootrichting en met welke sterkte de bolsjewistische leiding haar divisies tot den stormloop wil inzetten. Naast de opeenhooping der Sovjets in het Noorden van den Zuidelijken sector, alsmede in he.t midden van het front, zijn thans nieuwe vijandelijke concentrating ook aan den' benedenloop van den Dnjestr waargenomen. Ook het weer is zonder twijfel een factor, die meetelt voor de stilte, die thans in de verschillende ge- vechtssectorén heerscht. Achter de coulissen worden thans ech ter aan beide zijden de voorbereidingen getroffen voor de komende groote veld slagen. Aan Duitsche zijde rollen onaf gebroken colonnes evenwijdig met het front. Welk doel zij hebben, is nog niét duidelijk. Aan de nummers van de regi menten en divisies valt echter te zien, dat het geen eenheden zijn van het Wes telijke Europeesche front, ook niet van het Noorden of het Zuidoosten Het ziet er naar uit, dat deze eenheden, die zeer goed zijn uitgerust en een bijzonder &-is- sehen’ indruk maken, deel uitmaken*van die reserve voor hét Oosten, die tot dus ver nog op den achtergrond is gebleven. De bevoegde militairen te Berlijn wei geren zich uit te laten over de vraag, in hoever geconcludeerd moet worden tot een offensieve of een defensieve houding legerleiding voor de □E JEUGD EN HET BOERENLEVEN: Op de persconferentie heeft kompaan Boerma van den Nat. Jeugdstorm ge-. sproken over de werving van Nederland sche jongens en meisjes. van 14 tot maximaal 17J jaar voor den Germaan- schen landdienst. Straks zal er in het groot-Germaansche rijk gebrek zijn aan boeren en deze jonge menschen maken een goede kans daar een eigen hoeve te ver werven In het gebied van Danzig-West- Pruisen zijn reeds tal van Nederlandsche jongens en meisjes aan het werk. De op leiding is er op gericht om den jongen boer en de jonge boerin alle kennis en kundigheden bij te brengen, die zij later, wanneer zij zelf boer en boerin zijn, noo- dig hebben. Zij gaan, na aankomst in Westpruisen, eenvoudig bij den boer wer ken. Voor zeer velen is dit de eerste kennismaking met het werk op de boer derij. Den een zal dit werk bevallen, den ander stelt h«t misschien teleur en’ daar om is er gelegenneid om na een jaar in den Landdienst vertoefd te hebben, terug te keeren naar Nederland. Zij die blijven, leggen na het tweede jaar een soort praktijkexamen af, waarbij moet blijken welke kennis en kundigheden zij inmid dels al verworven hebben. Zij, die ouder dan 14 jaar zijn, leggen dit examen reeds zoo spoedig mogelijk af. Zij die slagen, worden daarna op een modelboerderij geplaatst, waar het boerenwerk nogmaals grondig geleerd wordt en waar tevens gelegenheid bestaat tot het volgen van landbouw- of landbouwhuishoudonderwijs. Hier bestaat ook gelegenheid zich te be kwamen in een bepaald onderdeel van den landbouw, b v. schapenfokkerij, var- kensfokkerij, melkveehouderij. pluim\tee- teelt enz. Bij de jongens wordt de be roepsopleiding op 18-jarigen leeftijd afge sloten met een vak-examen. Daarna volgt een 2-jarige opleiding in militairen dienst zij worden dus weerboer en na af loop daarvan plaatsing als ..Neubauern- anwar'.er” op een boerderij in het Oos ten. Na enkele jaren volgt dan d» kroon op het werk de ionge boer kan zich ves tigen op een eigen bedrijf en een eigen gezin stichten. De meisjes kunnen eveneens na een jaar besluiten of zij willen blijven of niet. Na het tweede jaar leggen ook zij haar examen af Voor landelijk huiswerk het vierde jaar leggen zij wederom een examen af voor landelijk huiswerk dit examen kunnen zij in de landelijke huishouding blijven of een speciaal vrou welijk beroep kiezen. De opleiding is gratis en staat voor iedereen open, zoo wel voor de jeugd uit de stad als van het land. Zij moeten zich aan een strenge keuring onderwerpen. uitziet, bolsjewistische leiding haar de komende Engelsch haar eigen -SS'?

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1