AFWEERSUCCES AAN DEN DNJESTR No. 18779. Woensdag 26 April. 1944. De ontmoeting Fiihrer-Duce voor Bijzondere maatregelen voor Zeeland Maatregelen de Luchtbescherming aanvallen te kunnen bestrijden, steeds toegankelijk blijven. Waar dit, zonder vastgesteld, I de verduisteringsmaatregelen te scha- BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS AGENDA ONDERWIJS KUNST EN LETTEREN te Vijandelijke aanvallen bij Nettuno afgeslagen Nicolaas dingt naar den weltertitel De terreuraanval op München Blijf niet op straat staan om naar vliegtuigen te kijken; het kan u het leven kosten Uitreiking distributiebescheiden Kol.-generaal Hube bij vliegongeluk omgekomen Bekendmaking Landwacht Nederland BURGERLIJKE STAND Eikenloof met zwaarden en brillanten voor Gille Belangrijke gebeurtenis Keuringen HAAGSCHE COURANT LASTIGE OPGAVE TEGEN OISCH de vijanden reeds BOKSEN Bij den jonasten luchtaanval van de Britsche luchtmacht op de hoofdstad der Beweging, München, zijn o.a. de oude Pinacotheek, het paleièi Wittels- bach, de Academie van beeldende kun sten, de Beiersche staatsbibliotheek, het Odeon met de Academie voor toon kunst en de» Bonifaciusbasiliek aan de Britsche bommen ten offer gevallen. Camouflage.paardendekens. Aan het Noordoostfront moeten ook de paarden, welke dienst doen bij de intendance, gecamoufleerd worden; zij dragen daar om witte kleeden. (P.K. Stöpfgeshof-O.-H.) 1 de slag- schitterend ide succes kennis welke worden, van luchtbescher- o.m. Afhalen levensmiddelen- en groente- kaarten: Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastr. (Loosd.): 8.3016.30 uur: Hansk t.m. Hors (tevens brandstoffen- kaart). Ooststraat en Ruychrocklaan 8.4512.30 en 1416 uur: Ruiv t. m. Stee. Pétain in Parijs Staatschef maarschalk Pétain is heden ochtend Uit Vichy in Parijs aangekomen, om deel te nemen aan een plechtige mis voor de dooden der jongste bomaanvallen in de kathedraal Notre Dame. Het was het eerste bezoek, dat Pétain als staatschef bracht aan de oude hoofdstad van zijn land. Te Rotterdam is dezer dagen de ge meentelijke ruilbeurs, de eerste in haar soort in ons land, voor het publiek open gesteld. De burgemeester van Rotter dam, ir. F E, Muller, bracht een be zoek aan de beurs en werd rondgeleid door den directeur den heer Melles. In de aardewerk-afdeeling overtuigt bur gemeester Müller zich van de punten- waarde der te ruilen artikelen. virtuositeit, gepaard met ’n alle uiter lijkheid mijdend als ’t ware composito- risch-reproductief vermogen, waarbor gen zijn voor een vertolking, die diep doordringt tot datgene, wat niet in de noten staat geschreven en den hoorder nader tot ’t genie brengt, dat ons zulke grootsche scheppingen heeft nagelaten. Den kunstenaar werd een uitzonderlijke, tot een daverende climax van stormach tige geestdrift aangroeiende applaus- hulde gebracht. Vijf terugroepingen heb ben we geteld, groote zeldzaamheid in onze concertzalen. Terecht werden Ver- hey en, het orkest daarbij betrokken. Voorafgegaan was een dramatisch ge spannen weergave van de ouverture „Coriolan”, terwijl het concert besloten is met éen vertolking van de „Pasto- Sovjettroepen naar Italië Volgens radio-Bari zullen binnenkort op het Zuidelijk front in Italië Sovjettroepen worden ingezet. Zij zouden op voorstel van de Italiaansche ministers van Marine en Luchtvaart, naar Italië worden ge zonden. VERDUISTEREN Van 21 unr tot 6.15 nnr Maan; 26 April onder 0.08 u.; op 8.54 u.; 27 April onder 1.13 u., op 9.38 u. 30 April E.K. Milssert spreekt voor de radio tot de Nederlandsche werkers Op 1 Mei, dag van den arbeid, zal de Leider om 13.00 uur door de radio het woord richten tot de Werkers in Nederland. DE Z-KAARTENPROCEDURE VOOR DE VOEDSELVOORZIENINGSBE- DRIJVEN: Met betrekking tot de op 30 April 1944 eindigende Z-kaartenpro- cedure voor de voedselvoorzieningsbe- drijven wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat Z-kaarten slechts mogen worden ingevuld door de werkkrachten, die thans in de bedrijven werkzaam zijn. Een verzoek achteraf om vrijstel ling van arbeidskrachten, die zich reeds m Duitschland bevinden, kan niet in behandeling worden genomen. Boe ren, tuinders en, vischers vallen voor- loopig nog niet ónder de Z-kaartenpro- cedure. Alle overige personen echter in bedrijven, die tot het gebied der voed selvoorziening behooren en in de vroe gere publicaties afzonderlijk zijn ge noemd, moeten tot en met 30 April 1944 Z-kaarten indienen. Onder auspiciën van Vreugde en Arbeid werden morgenavond in den Dierentuin bokswedstrijden voor profs verwerkt, waarvan het hoofdnummer zal zijn een strijd tusschen onzen nationalen lichtge- wichtkampioen. Jan Nicolaas, en den dra ger van den^weltertitel Robert Disch, met het kampioenschap der welterklasse als inzet. De twee boksers kennen elkaar van haver tot gort, want zij hebben reeds verscheidene malen tegenover elkaar ge staan. Viermaal was de uitslag onbeslist en eenmaal won Nicolaay met minimaal verschil Van den huldigen vorm- van Disch weten we niet veel, want de Rot terdammer verscheen op 14 December '43 voor de laatste maal in den ring, om te Amsterdam met duidelijk verschil te wor den geklopt door Lagrand, de evenknie van Nicolaas. Van laatstgenoemde weten we in ieder geval, dat hij in goeden vorm steekt hetgeen hij drie^" weken geleden nog bewees toen hij te Brussel een ver diende overwinning op den Belg de Win ter behaalde De laatste gevechten tus schen Nicolaas en Disch waren technisch van goed gehalte, doch bepaald spectacu lair waren zij «niet, he’geen. naar ons ge voel voornamelijk kwam doordat Disch den strijd te weinig serieus opnam Nu staan er voor den Rotterdammer echter andere belangen op het spel: het behoud van den titel. Daarom zal hij nu wel uit een ander vaatje tappen en aangezien Nicolaas gebrand is op het dubbele kam pioenschap heeft de strijd thans andere aspecten zoodat er heel wat meer van verwacht mag worden. Duce houdt toespraak Bij dé inspectie der nieuwe Italiaan sche divisies hield de Duce een toespraak, waarin hij zeide: „Het is een eer voor u, op dit exercitieterrein te worden op geleid. Het is dezelfde harde school, waarvan de Duitsche legers komen, die nu reeds 5-jaar lang tegen elke over macht zegevierenden onwrikbaar strij den Gij moet de schande var. 8 Septem ber uitwisschen. die slechts door strijd en bloed hersteld kan worden. Ik ben er ze ker van, dat het voor u een feestdag zal zijn, wanneer gij aan de overzijde van den Garigliano tegen de vijanden van Italië zult strijden.” De opperbevelhebber van een pantser- leger, kol.-generaal Hube, is op 21 April bij een vliegtuigongeluk om het leven ge komen. De Führer had hem op 20 April het eikenloof met zwaarden en brillanten bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. De Führer heeft na#r aanleiding van den dood van kol.-generaal Hube een dagorder aan het leger uitgevaardigd, waarin o.a. wordt gezegd: „Zijn pantserleger heeft op velden van dezen oorlog een'.’ aandeel gehad in de beslissent sen. Zijn bezielend geloof aan ons natio- naal-socialistisch soldatendom werd tot kracht en sterkte zijner mannen, die in zijn persoon de eenheid van soldatendom en nationaal socialisme belichaamd von den. Steeds slechts optredend op de brandpunten en bij de zwaarste taken heeft |col -generaal Hube zich onsterfelij- ken roem verworven in het leger en bij het Duitsche volk. Een plotselinge dood heeft hem, na de verleening van de hoog ste Duitsche dapperheidsonderscheiding, uit den strijd om ons Groot-Duitsche Rijk weggerukt. Het leger laat voor dezen grooten soldaat, die alleen leefde voor het volk en de toekomst van Groot- Duitschland de Rijksoorlogsvlag zinken. Zijn naam zal bij zijn dappere leger, bij ons landleger en bij het geheele Duitsche volk onvergetelijk blijven”. De rouw over den. dood van dezen op den voorgrond tredenden officier kwam op aangrijpende wijze tot uitdrukking in een door den Führer gelaste staatsplech- tigheid, die heden in. tegenwoordigheid van den Führer in de mozaïekzaal van de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn plaats had en waarbij Rijksmaarschhlk Hermann Görirtg aan de persoonlijkheid van dezen soldaat lof toezwaaide. In aansluiting op 'de staatsplechtigheid, waarbij de opperbevelhebbers van de Weermachtsonderdeelen, generaal-veld- maarschalken practise!) alle Rijksminis- ters en Reichsleiter. talrijke hooge verte genwoordigers van Weermacht Staat en Partij, alsmede van de bevriende en ver-I bonden naties aanwezig waren werd.,kol.- general Hube op het invalidenkerkhof ter aarde besteld BEGRAFENIS JACQUES MEIJER: Giste, ren is onder groote belangstelling op Nieuw Eik en Duinen het stoffelijk over schot van den musicus-kunstschildea, Jacques Meijer ter aarde Jjesteld. In de aul< schi Aangezien reeds is gebleken, dat on bevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, z. g. n. m ver band met de Landwacht, wjjs ik er nog maals op, dat de Landwacht in dienst altjjd kenbaar is aan den rooden arm- I band met het opschrift „Landwacht” en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei op- I zicht verplicht gevolg te geven aan be velen van personen, die zich als Land- wachters uitgeven en die geademde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel, men wordt ver zocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoegde Landwachtinstanties te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. BEVALLEN: M. L. Ch. Bunschoten geb. Klees, z. A. C. Korpel geb. Vrind. P Baak geb. de Niet. z. A M. Tilleman geb. van Dijk. z. J Eck hardt geb. Visser, z. J. A. P. de Ko- ning Gans geb. Zandstra. z. G Kokx- hoorn 'geb. Jeursen. d. A Kemp geb. Lommerde. d A. J. den Boer geb. Backer Dirks, d. F. van Ierland geb. Toet. z. L J. de Raad geb. de Rijder, z. C. P. A. Schröter geb. Richter, d. en z. IJ. Th A. Brouwer geb Ver bist. z A. M. Wolf geb. van der Leeuw, z. E Vermelen geb. Reühl, d. OVERLEDENH. B. van Deursen, we. duwnaar van C. Schermel. 79 j. M. W. Kaffa, zoon. 4 j A. Hermans, doch ter. 1 mnd. J Westerduin, zoon. 21 mnd. H. Lans, vrouw van J. Burghart, 22 j P. H. Knorringa. man van E. Vlessing, 63 j. T. van Dam. weduwe van G. A. van der Kruk. 73 j J C Valk, weduwnaar van C. D. Clavan, 83 j. W. P. Minderman. man van A. Veekt man, 82 j. W van der Ham, dochter, 3 mnd. Schoeiselreparatie Het Rijksbureau voor Huiden en Leder I te Amsterdam maakt, in aansluiting op het bericht in ons blad van gisteren, be kend, dat bij verhuizing buiten de huidi ge woonplaats of bij ontslag uit een in richting, welke de schoenreparaties van de inwonenden verzorgde, onmiddéllijk een verzoek om aanwijzing van een schoen- hersteller in de nieuwe woonplaats, resp. buiten de inrichting, dient te worden ge richt aan de vakgroep schoenherstellers- ambacht, Laan van Meerdervoort 848, Den Haag. Bij dit verzoek moet het door den tegenWoordigen schoenhersteller afgegeven bewijs van inschrijving of een bewijs van ontslag, uit de desbetreffende inrichting worden overgelegd. Alle correspondentie van particulieren over schoenherstellers. moet worden ge richt tot meergenoemde vakgroep. Brieven welke aan het bureau voor Huiden en Leder worden gericht, zullen als regel onbehandeld ter zijde worden gelegd. een begin I van brand ontstaat, is ieder verplicht dezen brand in de bij hem in gebruik zijnde vertrekken onmiddellijk te be strijden. Iedereen is verplicht op vor dering van de politie of van de orga nen der luchtbescherming hulp te ver- I leenen té!- bestrijding van de door luchtaanvallen ontstane schade. Deze verplichting tot v hulpverleening blijft ook dan, wanneer men daartoe niet in het bijzonder wordt opgevorderd, on verminderd bestaan. De zolders of bo venste verdieping van openbare en par ticuliere gebouwen moeten worden op geruimd. Alle hoeken der bedoelde ruimten moeten gemakkelijk bereikbaar zijn. In alle openbare en particuliere gebouwen moeten thans reedsjo.m. de I volgende luchtbeschermingsmaatregelen getroffen worden: In alle vertrekken van het dak tot in den kelder, moet in voldoende hoeveel heid zand en bluschwater gereed gezet worden. De normen hiervoor worden in de bekendmaking genoemd. In elke wo ning en elk gebouw moét luchtbescher- mingsmateriaal aanwezig zijn, dat eveneens wordt opgesomd. Kelders, die als schuilplaats zijn te gebruiken, moe ten zoo goed mogelijk als zoodanig wor den ingericht, waarvan aan den plaat-1 selijk luchtbeschermingsleider moet worden gegeven. Zolders, niet als woonruimte gebruikt moeten, teneinde de uitwerking brandbommen tegen te gaan, bedekt worden met een 5 centimeter hooge rale”, die zoowel aan het element der laag zand of gedroogde aarde, wanneer „Empfindung” als aan dat der ,,Male- de zolder het gewicht dragen kan. Ten- rei” recht heeft gedaan. Mr. A. J. einde in de benoodigde hoeveelheden F. J. Jung, zand te voorzien, stelt de gefneente zand in voldoende hoeveelheid ter be schikking. Dit zand mag uitsluitend voor de bovenaangegeven doeleinden worden benut. De politie zal de getrof fen maatregelen in gebouwen en wonin gen controleeren en in het algeméfen belang met alle gestrengheid tegen na- latigen optreden. De Führer heeft het eikenloof met zwaarden en brillanten bjj het rid derkruis van het Ijzeren Kruis ver leend aan den SS-Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen-SS, Herbert Gille, commandant van de SS-pantserdivisie „Wiking” als 12den soldaat van de Duitsche Weermacht. SS-Gruppenführer en luitenant-gene raal der Waffen-SS, Gille, werd reeds in den eersten wereldoorlog onderschei den met het Ijzeren kruis eerste en tweede klasse. De hierbij behoorende spangen verwierf hij in Polen £n het Duitsche kruis in goud tijdens den veld tocht in het Oosten. In den zomer van 1942 werd Gille tijdens de. gevechten ten Zuiden van de Don als commandant van een SS-regiment artillerie onder scheiden met het ridderkruis. In Mei 1943 kreeg hij als divisiecommandant de leiding over de roemrijke SS-pant serdivisie Wiking. Gruppenführer Gille werd in het jaar 1897 in Gandersheim in de Harz geboren. DONDERDAG 27 APRIL Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over: „De Lentesterrenhe- mel”. 15.45 en 20 u, Bethlehemkerk- Orgelconcert door Alex Schellevis m.m.v. Nora Deurvorst. fluit. 19 30 u. Laak- kerk. Orgelconcert door Chris Boss, 20 u. Ned. Herv. Kerk (Voorburg). Orgel concert door Adri Fonteijn, 19.30 u. Stadsschouwburg. „Carmen”. 18.30 u. Princesse-Schouwburg. „De knecht van twee meesters”. 19 15 u. Geb. v. K. en W. „Rigoletto”. 19 u. Diligentia- Chopin-avond Jean Antonietti. 19.30 u« Scala. „Enwie kust mij?”. 19.30 u. Boksen. Dierentuin Nationale bokswed strijden om het kampioenschap van Ne derland, 19 u. VOETBAL VOLEWIJCKERS—V. U. C. UITVER KOCHT; De belangstelling voor den kam pioenswedstrijd’ VolewijckersV.U.C., welke a.s. Zondag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam wordt gespeeld, is zoo groot, dat het Stadiqn nu reeds is uitverkocht. De verdeeling van de toegangskaar ten is voor de Haagsche voetballiefheb bers van dien aard, dat velen teleurge steld zullen worden Toen de Volewijckers bij VU.C. op bezoek kWamen. kregen de Amsterdammers ongeveer 1/9 der be schikbare plaatsen. Verwacht mocht dus worden, dat ook het V U.C-bestuur over dit kwantum kon beschikken, in welk geval er veel meer Hagenaars dezen wed strijd zouden hebben kunnen bijwonen. Het bestuur der Volewijckers heeft ech- •ter gemeend niet aan het dringend ver zoek van V.U.C. te moeten voldoen, een geste, die in Haagsche voetbalkringen. ernstig betreurd wordt Engelsche militaire commissie te Ankara Naar S.P.T. meldt, is gisteren een En gelsche militaire commissie te Ankarr aangekomen, teneinde de TurkschEn gelsche militaire besprekingen, die en- kele weken leden gestaakt werden, te hervatten. Voorts werd bekend gemaakt, dat de Engelsch—Amerikaansche leve ranties aan Turkije zijn hervat. Auto banden en machineonderdeelen, die in Syrië werden vastgehouden, zijn reedt weer vrijgegeven. UITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 April, Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In hef gebied van Sebastopol hebben *de Sovjets zich gisteren als gevolg van hun zware verliezen der laatste dagen tot plaatselijke aanvallen beperkt^ die werden afgeslagen. Aan den benedenloop van den Dnjestr gingen de bolsjewieken over een breed front tot den aanval over Onze troepen behaalden in zware gevechten, doeltref fend ondersteund door formaties van de luchtmacht, een volledig afweersucces. Plaatselijke penetraties werden opgevan gen of door kloekmoedige tegenaanvallen gezuiverd. De vijand verloor talrijke pant serwagens. In de gevechten heeft zich de Brandenburgsche 257e divisie infanterie onder bevel van den luitenant-generaal Freiherr von Mauchenheim, genaamd Bechtolsheim bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Jassy braken Duit sche en Romeensche troepen verrassend door en brachten den vijand zware verlie zen toe aan menschen en materiaal. De bolsjewieken verloren 22 pantserwagens 70 stukken geschut en meer dan 600 man aan gevangenen. Tusschen de Karpathen en den boven loop van den Dnjestr sloegen Hongaar- sche troepen vijandelijke tegenaanval len af. Ten Zuidwesten en Noordwesten ▼an Luck leverden eigen aanvalsonder- nemingen terreinwinst op Aan het landingshoofd van Nettuno wer den vijandelijke aanvallen bloedig afge slagen. Aan het Italiaansche Zuidelijke front werden in den sector eener divisie infanterie in den tijd van 1 Maart tot 24 April 30 vijandelijke pantserwagens, ver scheidene stukken geschut en talrijke kazematten door stoottroepen opgebla zen. In het gebied van Noord-Italië scho ten Duitsche en Italiaansche jagers 13 vijandelijke vliegtuigen, in hoofdzaak vier motorige bommenwerpers, omlaag. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten be schoten Bastia op Corsica met goede uit werking. Voor de kust van Noordelijk Noorwegen schoten escortevaartuigen van een Duitsch convooi in de wateren van Bodö 3 aan vallende vijandelijke vliegtuigen neer. Boven de bezette Westelijke gebieden werden gisteren 16 Britsch-Amerikaan- I sche vliegtuigen vernietigd. In den afgeloopen nacht wierpen vij- andelijke stoorvliegtuigen bommen op l plaatsen in West-Duitschland Eigen formaties zware gevechtsvliegtui- gen vielen in den afgeloopen nacht con- centraties in de havens van de Engelsche Zuidoostkust met goede uitwerking aan. BEETHOVEN-CYCLUS RESIDENTIE ORKEST. Het eerste concert van den Beethoven-cyclus heeft gisteravond in het Gebouw voor K. en W. plaats ge had voor een uitverkocht huis. Een bij zondere attractie was de medewerking van Willem Andriessen, die het vijfde pianoconcert op. 62 heeft voorgedragen. Bij alle verschil van meening, moèelijk over klaviertechniek en opvattingen in zake de vertolking van Beethovens groote werken voor piano en orkest, komt bij Andriessen als .slotconclusie steeds de welgefundeerde overtuiging naar voren, dat hij ’n vertegenwoordiger van zijn instrument van groot formaat is, wiens zielkundige affiniteit met een concert als dit en wiens edele, geheel in dienst van het künstwerk staande la heeft de heer D. Oerlemans, de loonvader A/an den overledene, er op I gewezeq, dat het heengaan van Meijer een groot verlies is, omdat hij een man was van groote gave en een prachtig ka rakter. Behalve als kunstenaar was hij ook in maatschappelijk opzicht een gezie ne persoonlijkheid, met wien terdege re kening werd gehouden Nadat neg namens I zijn vele vrienden een woord van afscheid was gesproken, vertolkte een zoon van den ove^edene. de heer J. Meijer, op de viool het Adagio uit de eerste solo.sonate van Bach. De organist Karei Pleysier speelde het Panis Angelicas en Litanei van Schumann. Aan de groeve heeft de oudste zoon bedankt voor de belangstel ling. BEGRAVEN TOT 16 UUR: Onder de huidige omstandigheden is het in vele gevalle#) onmogelijk om vóór 13 uur te' doen begraven. Veelvuldig moeten dan ook vergunningen, om na dit tijdstip te begraven, worden verleend. Steeds meer doet zich nu echter het euvel voor, en dit geldt in het- bijzonder de Alg. Be graafplaats, dat de begrafenissen eerst zeer laat in den namiddag op de begraaf, plaats aankomen, hetgeen o m. met' het oog op de werktijden van het personeel ongewenscht is. De burgemeester heeft daarom besldten, den tijd. tot welken be graven kan worden, tot 16 uur te verrui men. Van de dispensatie-mogelijkheid zal slechts in zeer bijzondere gevallen gebruik worden gemaakt VOOR EEN WAARDE VAN ƒ5000 GE STOLEN: Door het verbreken van een ruitje, waardoor zij gelegenheid kregen tot het opschuiven van een raam, ver. schaften dieven zich tijdens afwezigheid l der familie toegting tot de woning van A. M. S. aan den Buurtweg te Wasse naar en maakten zich meêster van sie raden, horloges, een vuloen en Perzische kleeden, tot een waarde van 5000. JUBILEA: Maandag a.s. zal de heer H. C. Schouten, technisch hoofdambtenaar afd chef van de Centrale Werkplaatsen der Gemeentewerken. 25 jaren in Gemeente dienst zijn. 4 Mei bestaat de smids- en gasfitterszaak van W. C. Baan en Zn„ be nevens in huishoudelijke artikelen enz.. Nieuwe Haven 16.18, 40 jaar. Beschikking van den Commissaris-Gene- raal voor het Veiligneidswezen betref fende de regeling voor het reizen naar en uit de provincie Zeeland, de uren van sluiting van openbare gelegenheden en de uren tijdens welke men zich niet op straat mag bevinden in de provincie Zeeland Op grond van de paragraphen 44, 48 en 52 der Verordening van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 1/1943 (Verordening op de be scherming van de orde) wordt beschikt: Par. 1) Met ingang van 20 April 1944 te twaalf uur wordt de geheele provin cie Zeeland verklaard tot verboden ge bied (Polizeiliches Sperrgebiet). Par 2) Het betreden van en met ver voersmiddelen zich bewegen in het ge bied der provincie Zeeland, met inbegrip van de tot dit gebied behoorende water wegen en wateren, is aan personen, die niet met hun persoonsbewijs of een ge lijkwaardige legitimatie kunnen bewijzen in de provincie Zeeland te wonen, slechts veroorloofd met een vergunning tot bin nenreizen van den Beauftragter des Reichskommissars voor de provincie Zee land (Polizei-Offizier) Het verzoek om een vergunning tot binnenreizen met oewijspapieren, moet bij den burgemeester der gemeente, waarvoor de toegang verzocht wordt, in gediend worden. In het verzoek moeten voornamen en familienaam, beroep, woon plaats en straat, geboortedag en ge boorteplaats van den verzoeker worden opgegeven. Bovendien moet een motivee. ring worden gegeven voor het betreden van het verboden gebied en moet de duur van het voorgenomen verblijf worden op gegeven. Par. 3) Het vertrek uit de provincie Zeeland is aan personen, die niet de Duit sche nationaliteit bezitten, slechts veroor loofd met schriftelijke toestemming van den burgemeester der gemeente hunner inwoning, voor zoover zij in de provincie Zeeland wonen. Par. 4) Voor de geheele provincie Zee land wordt t°t nader order eensluidend vastgesteld: Het begin vtm den sluitings tijd voor openbare gelegenheden is 22 uur en het begin van het uur waarna men zich niet op straat mag bevinden is 23 uur. Par 5) Inbreuken op deze verordening zijn overtredingen en worden gestraft met hechtenis tot 6 maanden en een boete tot I 2000 gulden, of met een van deze straffen, I voor zoover niet volgens andere bepalin gen een zwaardere straf is vastgesteld. Den Haag 20 April 1944 De Commissaris-Generaal voor I het Veiligheidswezen, (get.) RAUTER, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. J Op de gisteren te Berlijn gehouden persconferentie van het ministerie van Buitenlandsche Zaken is het communiqué voorgelezen over de ontmoeting tusschen den Führer en den Duce. Het commu niqué, zoo werd verklaard, verschaft vol doende inlichtingen over de richting en basis van deze besprekingen, zoodat ver dere verklaringen over deze belangrijke ontmoeting overbodig zijn. Men kan hier, zoo verklaart men, eigenlijk maar één parallel trekxenAan de eene zijde de oude vriend van den Führer, Mussolini evenals tot d^.ver chef van het met Duitschland verbonden land en aan den anderen kant Badoglio, die hoopt door I een gewillig tegemoetkomen aan Moskou’s eischen zijn jammerlijke rol als regee- ringschef te kunnen blijven spelen. In dit verband plaatst men de geor dende toestanden in het eigenlijke Italië tegenover de chaotische toestanden in het bezette Zuidelijke deel, waar corruptie en hongersnood, in een steeds grooteren omvang, de begeleidende verschqnselen zijn van de Anglo-Amerikaansche be zetting. De buitenlandsche berichten, waarin ge wag wpr^t gemaakt van een aanslag op Mussolini, zoo verklaarde men tenslotte, worden door de jongste feiten wel in een absurd licht geplaatst. De Auslandsinformationsdienst schrijft De ontmoeting tusschen Führer en Duce biedt een aantal interessante militaire en politieke o'aspecten. In het communiqué wordt de nadruk gelegd op de verkla ringen. die de Duce tegenover den Führer heeft afgeiegd over het optreden van het nieuwe Italiaansche leger. Aan de fronten 'wordt dit i*eeds in daden om gezet De bestudeering van den algeheelen toestand door Führer en Duce geschiedde op een tijdstm, dat beschouwd wordt als de vooravond van de grootste beslis singen. Het vertrouwen, lyaarmede de Duitsche leiding met het oog op de ko-1 mende taken is vervuld, de vaste over tuiging. dat de komend^ gebeurtenissen met de totale overwinning van Duitsch land en zijn bondgenooten zullen ein digen, deelde zich ook mede aan de Italiaansche staatslieden. Voor de opge wekte stemming op de bijeenkomst is het kenmerkend, dat in dit communiqué voor het eerst gesproken wordt over de doelstelling voor den naoorlógstijd. Dit speelde in de besprekingen een over wegende rol. Führer en Duöe wisselden levendig van gedachten over de plannen, die ,,den volken na den oorlog een leven I op basis van een nieuwe rechtvaardige orde moeten waarborgen SOCIALE VERZORGING GEZINNEN NEDERLANDSCHE O.T.-ARBEIDERS: Bij de O.T.-Leitstelle te Amersfoort zal worden ingesteld een afdeeling, welke belast is met de behartiging van de sociale belangen van familieleden der arbeiders, die bij de organisatie Todt werkzaam zijn. Deze afdeeling zal staan onder leiding van mevrouw Boe- lens uit den Haag, die tot nu toe dfe leiding had van de afdeeling sociale verzorging arbeidsinzet op de afdeeling Sociale Zaken der gemeentesecretarie van ’s-Gravenhage. Mevrouw Boelens is voorloopig te bereiken op Kerkplein 3 te ’s-Gravenhage. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEIN- DEN: Van 27 April tot en met 24 Mei geeft elk der met 23 en 24 genummerde bonnen van de bonkaart 403” voor kookdoeleinden, recht op één liter pe troleum. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden wor den op Donderdag 27 April te Amster dam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen SS, Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Ami- citia, Westeinde no. 15, waar iedere ge zonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS, SSWachtbatail- I on in Amersfoort, Land storm Nederland, Krieg s- marine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, ektra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de offi ciersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gra tis reisbiljetten voor de heen-en terugreis zijn verkrijg baar bjj de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatz-kommando, Korte Vijver berg no. 5, den Haag. ONDERWIJSMUTATIES: De buugemeester heeft benoemd tot tijd, leeraar Fransche taal en letterk. H.B.S. voor meisjes F. Gudde; mevr. P. W. Zeedijk-v. d. Broek op haar verzoek eervol ontslag verleend als ond. O.L.S. Winterweg; ontslag ver leend aan C. K. Hamelink als ond. aan de school voor B.L.O. Colensostraat; mej. J. Ebenau als ond. O.L.S. Terwesten- straat; J. G. A. v. d. Haar als leeraar Hoogduitsche taal en letterk. H.B.S. 5-j, c. en tijd, lee^ar Gem. Han’delsavond- scholen; benoerrid tot tijd, leeraar Eng. taal Gem. M.T.S. H. Röhrmann; tot tijd, leerarqs Gem. AvondnijVerheidsonderw. mej. H. A. de Jong; tot ond. O.L.S. Frans Halsstraat A. J. J. Ham té Maassluis; aan de O.L.S. Tullinghstraat N. v. Schouwen; aan de O.L.S. Zonnebloemstraat H. J. Haarman; aan de school voor B.L.O. Höoftskade mej. E, v. d. Plaat. Ter uitvoering van de ming zijn voor het geheele land de volgende voorschriften die uitvoeriger in alle gemeenten door I den, kan geschieden, moeten bij lucht ge- I alarm of luchtaanvallen de ramen ge opend worden, teneinde in het geval van een luchtaanval glasschade door g' aanplakken bekend zullen worden maakt: Personen, die zich in de open lucht I van een bevinden moeten zich onmiddellijk in luchtdruk enz. te vermijden. Gordijnen de eventueele aanwezige schuilplaatsen en overgordijnen moeten opzij gescho1 begeven of op andere wijze in gangen ven worden, teneinde het voortplanten van huizen e.d. dekking zoeken. In wo- van brand via naar buiten wapperende ningen of andere gebouwen moet on- gordijnen te voorkomen. Gaskranen middellijk de veiligste plek in dat ge- moeten niet bij luchtalarm,*maar zoo- bouw worden opgezocht. Het verblijf in dra het luchtdoelgeschut begint te vu- de open lucht is bij luchtalarm of lucht- ren, of zoodra bommen vallen gesloten aanvallen en bij het schieten van het worden. De hoofdkraan van de water- luchtdoelgeschut verboden, behalve leiding moet onder alle omstandigheden voor bepaalde, in de volledige voor- open blijven. Zonneschermen, welke schriften genoemde groepen. Voertuigen eventueel uithangen, moeten bij lucht van welken aard ook, moeten halt hou- alarm worden opgehaald. Wanneer ten den en zoo opgesteld worden, dat ver-1 gevolge van luchtaanvallen |j:eer daardoor niet belemmerd wordt. De inzittenden der voertuigen moeten zich in schuilplaatsen begeven of op andere wijze dekking zoeken. Bewoners van woonhuizen en andere gebouwen zijn verplicht bij luchtalarm of lucht aanvallen menschen, die op straat zijn, in hun .huizen of woningen op te ne men, wanneer geen openbare schuil plaatsen of daartoe geschikte andere schuilgelegenheden in de onmiddellijke nabijheid liggen. Het is verboden op de daken te klimmen, uit ramen of deuren naar buiten te zien of zich aan ramen of deuren op te houden. Huizen en wo ningen, ’welke tijdelijk verlaten worden, moeten teneinde de gevolgen van lucht-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1