’W Aanvallen ten Noorden Jassy van Donderdag 27 April. 1944. No. 18780. BINNENLAND STADSNIEUWS SPORT RECHTZAKEN AGENDA VOOR DE JEUGD De kracht Scheepsconcentraties aan Engelsche Zuidkust gebombardeerd Luchtgevechten boven Zuid-West- Duitschland Keuringen Bent u zelf niet getroffen en is uw huis niet beschadigd, steek dan de handen uit de mouwen. Help uw medemensch. WASSENAARSCHE DISTRIBUTIE- AMBTENAAR VRIJGESPROKEN BURGERLIJKE STAND Amerika en Finland Wat betaalt u voor uw bloemen? DOODELIJK ONGELUK Dankbetuiging van den Führer Vergeldingsmaatregelen tegen Zweden geëischt Doorbraakpogingen aan den Dnjestr afgeslagen van den Duitschen luchtafweer I De te verwachten gevechten aan het Oostfront Uitreiking distributiebescheiden 1 In Nederlandsch-Indië geïnterneerde Nederlanders Sport revue DE HENGELOSCHE AMBTENAREN ZAAK VERDUISTEREN Van 21€.15 uur Maan: 27 April onder 1.13 u„ op 9.38 u. 28 April on der 2.10 u., op 10 28 u. 30 April E.K. J Roemeensch Weermachtbericht HAAGSCHE COURANT van den een van Claasen, „De een met elkaar welk resp. Per in S A m e r s- Neder- e n procureur-generaal van hen 929, 947, 950, 1018, 1067' - '~l. 1994. Oplossingen der raadsels: 1. Bark, ark, ar. 2. Omdat er een nacht tusschen is. 3. Peper-peer. Nieuwe raadsels: 1. Ik bed een viervoeter, draait men mij om, dan word ik gegeten. 2. Welke gaten vindt men in vele kle dingstukken? 3. Welk zwaar metaal wordt met anderen kop een kleur? „Ploma”. „Bloesemknopje” en „Balie kluiver” mogen Woensdagmiddag na 3 uur een prijsje komen halen aan één der loketten van ons Bureau. Bij vluchten van sterke Britsche for maties bommenwerpers in de eerste uren van heden in Zuidwest- en Zuid-Duitsch gebied is het, naar het D.N.B. verneemt, boven Zuidwest-Duitschlarid tot hevige luchtgevechten gekomen met strijdkrach ten van de Duitsche luchtverdediging. Luchtafweerkruiser voor anker. Naast schietoefeningen de opleiding tot matroos. Beide behooren tot den dienst der Marine-artilleristen (P.K. Vorlander-O.-H.) ken, toen de begrafenisstoet lid der N.S.B. voorbijtrok. Het vredegerechtshof, welk college deze zaak op 13 April j.l. in hooger w beroep behandelde, heeft heden over- eenkomstig de opvatting van den pro cureur-generaal het aan van der K. ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen verklaard en hem vrijgespro ken. E N.A.D. EN DE DAG VAN DEN ARBEID In het programma, dat de Ned. Om roep 1 Mei a.s. wijdt aan de viering van den dag van den Arbeid, zal de Ned. Arbeidsdienst van 1516.15 de uitzen ding verzorgen. In een omlijsting van muziek, uit te voeren door het staforkest en zang van Arbeidsmeisjes en Arbeids mannen zal een luisterspel ten gehoore worden gebracht, dat tot titel heeft „De oude en de nieuwe tijd”. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL: Max Blokzijl spreekt in de serie Bran dende Kwesties, te zenden heden over Hilversum I om 18.45 uur. De titel van het praatje is „Onbekende briefschrij vers” De Anglo-Amerikaansche methoden bij de intensiveering van den luchtoorlog worden door bevoegde instanties in Ber lijn aandachtig bestudeerd. In militaire kringen van de Rijkshoofdstad vestigt men de aandacht erop, dat de Duitsche afweersuccessen juist over April de voortdurend voortschrijdende - ontwikke ling van de Duitsche bestrijdingsmidde len bijzonder duidelijk doen uitkomen. Tot en met 25 April vernietigde de Duit sche luchtafweer 1264 Engelsche, Amerikaansche oorlogsvliegtuigen dag verloren de Anglo-Amerikanen April gemiddeld 50 vliegtuigen, ongeacht de vliegtuigen, die, door Duitsche jagers of de Duitsche luchtdoelartillerie meer of minder zwaar beschadigd, op neutraal ge bied moesten landen, resp. op den terug tocht verloren gingen, in zee stortten of bij de landing op hun basis verongelukten. Totdusver hebben de Anglo-Amerikanen in April in totaal 10.000 mdn vliegend personeel verloren, ongeacht de z.g. stille verliezen. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden wor den op Vrijdag 28 April te den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Wa f f en SS, S W a ch t ba t a i 11 o n in Landstorm Kriegsmarine en de SS in Neder- dienst behoort, in verband staan, zoodat het zich doen voorlichten omtrent deze instelling ’t moge overigens algemeene burgerplicht zijn niet tot de ambtelijke werkzaamheden dezer verdachten geacht kan worden te behooren. Hierin wordt naar ’s Hofs oordeel geen wijziging gebracht door het bepaalde in artikel 65 van het Algemeen Ambtenarenregle ment voor de gemeente Hengelo, houden de de verplichting voor een ambtenaar tijdelijk andere werkzaamheden te ver richten indien het hoofd van dienst dit noodig acht, vermits daargelaten of het hoofd der gemeente naar de strekking van dit artikel als hoofd van dienst kan worden beschouwd de in dit artikel bedoelde andere werkzaamheden waartoe het zich doen voorlichten omtrent de in stelling van den Nederlandschen Volks- dienst op zichzelf en zonder meer niet ge acht kan worden te behooren. Het Hof sprak gelijk reeds met een enkel woord werd gemeld verdachten van het hun ten laste gelegde misdrijf (art. 358bis Wetboek van Strafrecht, bur gerlijke dienstweigering) vrij. De vrederechter te ’s-Gravenhage had eenigen tijd geleden den ambtenaar van den distributiedienst te Wassenaar, 3. W. L. van der K., veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, op grond dat van der K. op 25 October j.l., voor het raam van zijn werkkamer staande, BEVALLEN: J. Ruijgrok geb. Braam, z. A. H Bik geb Duijkers, d. W. A. J. van Leeuwen geb. Stolwijk, z. J. C Fleur geb. van Zegen, d. W. C. Francino geb. Menken, d. J. L. van den Berg geb. de Ruiter, z. A. E. Bijster- veld geb. Luscuere, z. C. C. Lagerweij p.—t- r> TT -11- TT. d. H. H. van der Spek geb. van Yperen, d. A. C. M. van der Marei, geb. Zuu- rendonk, z. H. P. W van Kempen geb. Knoester, d. L. C. I. des Tombe geb. Roosmale Nepveu. d. A. de Bie geb. Jansen, d. J. C. Götte geb. Moeskops, z. E. H. Pasveer geb. van Leeuwen, z. J. M. van den Bosch geb. den Blanken, z. D. G. Vlasveld geb van Helden z. C. G. Voorhaar geb. Dietz, d. M J, Ekker geb. Reedijk, z. E. H. P. Hes- sels geb Boots, d. A. S. Eekhout geb. Kruijk, d. E. A. van Raalte geb. Bött- cher, z. M. G. M. Kalse geb. Voerman, d. G. M. I. E Romijn geb. Weytze z. M. E. Hoek geb Heijman, z. J. J. Ros geb Oosterbaan, z. OVERLEDEN: G. L. Louis, weduwe van H. Dijkstra 67 j. W. van der Kooij, man van E. J. Brouwer, 46 j. B. W. Rijke, zoon 8 maanden. A. J. van Oute- ren weduwe van N. van Hasselt. 81 j. P. de Bruijn, weduwe van L. Steinvoort, 75 j. C S. Benckhuijsen, weduwe van D. C. van Duinen, 78 j. E. Wittebrood, vrouw van J. Kee. 72 j. Het Amerikaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft den Finschen ge zant te Washington beperkingen in zijn relaties tot de pers opgelegd. In een ver klaring tegenover persvertegenwoordigers welke door velen als zijn laatste wordt beschouwd, zeide de Finsche gezant giste ren dat de Sovjet-Unie de verantwoorde lijkheid draagt voor hef afbreken van de wapenstilstandsonderhandelingen. De be richten, volgens welke de Ver. Staten de diplomatieke betrekkingen met Finland zouden verbreken, noemde de gezant over ijld, aangezien in deze kwestie tot nu toe nog geen besluit is genomen. Veel wordt er geklaagd over de hooge prijzen, welke voor een bloemetje worden gevraagd. Menigeen, die des Zaterdags I voor moeder de vrouw een kleine bloe menhulde meebracht, moet thans tot zijn spijt ervaren, dat de gevraagde prijs niet binnen zijn bereik valt. Ook menige huis vrouw doet deze ervaring op. als zij voor een zieke of voor een verjaardag een bloemetje wil koopen. Toch zijn de vast gestelde prijzen vaak lang niet zoo hoog als de bedragen, die in vele gevallen voor de bloemen worden gevraagd. Ook is het in den laatsten tijd herhaaldelijk voorge komen, dat bloemen op de veiling de maximumprijzen lang niet haalden, ter wijl deze in de winkels toch tegen de maximumprijzen soms zelfs nog hooger worden verkocht. Het spreekt vanzelf, dat dit ontoelaatbaar is. De grossiers en detaillisten dienen hun verkoopnrijzen in evenredigheid te verlagen. In geen geval mogen deze hooger zijn dan de inkoopprijs vermeerderd met het vastgestelde winst- bedrag. Aan de hand van koopbescheiden moet men den juisten inkoopprijs steeds kunnen aantoonen. Op de naleving van de nieuwe maximumprijzen voor bloemen en potplanten die 28 April a.s. van kracht worden zal een intensieve controle worden gehouden, waarbij desnoods rigoureus zal worden opgetreden. Detaillisten zullen zich geenszins kunnen vrijpleiten door de mededeelmg, dat zij tegen te hooge prij zen hebben ingekocht, daar door deze handelingen prijsopdrijving wordt bevor derd. Reeds als de prijsaanduiding ont breekt. zal worden aangenomen, dat dit een poging tot prijsovertreding inhoudt. Iedere overtreding kan tevens directe in beslagneming niet slechts van de in den winkel aanwezige, maar eveneens van alle voorradige bloemen tot gevolg heb ben. Men neme deze waarschuwing érn stig ter harte, daar de betrekkelijk lage boeten, die vroeger voor dergelijke over tredingen noi? wel eens werden gegeven, in de toekomst zeer belangrijk zullen worden verzwaard. Churchill in het Lagerhuis Churchillheeft op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis verklaard, dat bij de muiterij, die onlangs in het in dienst van de Geallieerden staande Grieksche leger en op de Grieksche vloot is uitgebroken, een Britsch offi cier is gedood. In de hoop aan de politieke oneenigheid een einde te ma ken, zeide Churchill, heeft de koning van Griekenland reeds verklaard, dat hij voornemens is een nieuwe regeering te vormen, die zoo representatief moge lijk zal zijn. Churchill verklaarde, dat de Britsche regeering het volkomen eens was met deze politiek. Churchill verklaarde op een vraag over het voorstel van een commissie van het Amerikaansche Huis van Afge-' vaardigden om de gepachte Britsche gebieden permanent in bezit te houden, dat het Huis ervan overtuigd kan zijn, dat er zich geen ontwikkelingen hebben voorgedaan, waardoor een herziening van den huidigen toestand in dit op zicht door de /egeering of door het Lagerhuis noodzakelijk is. Er is hoege naamd geen sprake van afstaan van Britsche gebieden. Hedenochtend 10.40 uur is bij den on- bewaakten overweg bij den Fruitweg een vrachtauto met .oplegger, bestuurd door den 44-jarigen D W. v. d, H., wonende Haagweg 67 te Rijswijk, in botsing geko men met een passeerende locomotief met 29 beladen wagens, die bestuurd werd door den 40-jarigen machinist J. M. C. v. d. M., wenende Rijswijkscheweg. De chauffeur van de auto kreeg een ribfrac- tuur, terwijl de andere inzittende van de vrachtauto, een zeker. Blommenstein, wonende Haagweg 41 Rijswijk, gedood werd. Van H. is naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd terwijl het lijk van B. naar het ziekenhuis Zuidwal is gebracht. zich aangematigd hebben een door het hoofd der gemeente getroffen maat regel, waarmede deze het gemeentebe lang beoogde te dienen, af te keuren, terwijl zij bovendien blijk hebben gege ven door hetgeen zij den hove hebben opgegeven als hun vermeende bezwaren tegen den Nederlandschen Voljcsdienst welke van verbijsterende dwaling en onwetendheid getuigen voorlichting op dit stuk dringend noodig te hebben. Moge dan ook al gegronde twijfel rij zen aan de geschiktheid van verdach ten om onder de huidige verhoudingen en bij den bestaanden nood, waarin de Nederlandsche volksgemeenschap ver keert, langer deel uit te maken van het personeel der overheid, bepaaldelijk der gemeente Hengelo een discipli naire aangelegenheid het hun bij in leidende dagvaarding ten laste gelegde misdrijf acht het Hof echter niet be wezen. Immers, het Hof is van oordeel, dat, hoezeer voorlichting van verdach ten gelijk van ieder Nederlander, die van de heilzame beteekenis en gemeen schapsvormenden invloed van een in stelling als de Nederlandsche Volks- dienst nog niet is doordrongen, noodza kelijk is, de door het hoofd der ge meente aan verdachten gegeven last tot het bijwonen van meergenoemde bij eenkomst, niet geacht kan worden werk zaamheden te betreffen, waartoe ver dachten zich uitdrukkelijk of uit kracht van hun dienstbetrekking verbonden heb ben. Het is den Hove namelijk gebleken, mede uit de verklaringen van getuige Croneman als hoofd der gemeente Hen gelo en van getuige Martens, hoofdcom mies ter gemeentesecretarie aldaar, dat de aifcbtelijke werkzaamheden van verdach ten in geennerlei opzicht met aangelegen heden van socialen aard, waartoe de in- KORFBAL ZUIDHOLLANDSCH TWAALFTAL: Het Zuidholl. twaalftal, dat Hemelvaarts dag te Utrecht tegen Noord-Holland speelt, is als volgt: Vak A: G. Seits (Deetos), H. Berens (Ons Eibernest); dames: M, Nagtegaal—v. d Graaf (Deetos) T. v. d. Koogh (Deetos); vak B: F. Engels (Gym nasiasten). H. de Koning (Deetos); da mes: L. Noordanus (Gymnasiasten) M. Vonk (Ons Eibernest); vak C: W. den Hartigh (Het Zuiden). C. de Rooij (Dee tos); dames: H Schuiten (Het Zuiden), A. Caspers (Ready), Reserves: J. Krijger (Vicus Oriëntis); R. Schoemaker (Heb Zuiden); dames: M Brieër (Vicus Or.) en D. den Hartigh (Het Zuiden). HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 April. De Führer maakt bekend: „Ter gelegenheid van mijn 55en verjaardag heb ik zoovele goede wen- schen ontvangen, d^t het mij onmoge lijk is, in elk afzonderlijk geval per soonlijk mijn dank te betuigen. Ik ver zoek derhalve langs dezen weg al die genen, die mij op mijn verjaardag mijn gelukwenschen hebben doen toekomen, mijn hartelijken dank te willen aan vaarden.” Naar „Stockholm’s Tidningen” uit New York meldt, verlangt de Amerikaansche leger- en luchtmachtleiding, dat de Ver. Staten de scherpste vergeldingsmaatrege len zullen nemen tegen Zweden, wanneer het zou weigeren, de geëischte stopzetting van den export naar Duitschland uit te voeren. De Washingtonsche correspondent van de „Inquirer” beveelt 5 dwangmaat regelen aan. n.l. het plaatsen van Zweed- sche firma’s op de zwarte lijst, de uit sluiting van Zweedsche schepen van con- vooibescherming, een petroleumverbod, de intrekking der vergunning voor Zweed sche schepen om bepaalde levensmiddelen te importeeren en tenslotte het beslag op Zweedsch eigendom en Zweedsch kapi taal in de Ver. Staten. Zelfs wordt ge dreigd met maatregelen tegen de neu tralen in den tijd na den oorlog. VRIJDJAG 28 APRIL Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over: „De Lentesterrenhe- mel”. 15.45 en 20 u. Princesse-schouw. burg. „De knecht van twee meesters”. 19.15 u. Oiligentia. Pianovoordracht door Cor de Groot. 19,30 u. Metropole. „Het hoedje van Marius”. 14.15 en 19 30 u. Scala. „En... wie kust mij?” 19.30 u. De voorjaarstusschenphase is geëindigd, de verwachte aanval van de Sovjets in het Zuiden is begonnen, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B. Martin Hallensleben. Over het algemeen kan men echter nog niet zeggen, dat de toestand in het Oosten zich reeds in eenig opzicht fundamenteel heeft gewij zigd. In het Noorden, in den Centralen sector en in groote gebieden van den Zuidelijken vleugel heerscht betrekkelijk nog rust. De eerste grootere onderneming der Duitschers ten Noordwesten van Jassy en de eerste grootere aanval der Sovjets aan den benedenloop van den Dnjestr duiden erop, dat beide partijen op plaatsen waar het terrein reeds opge droogd is, bezig zijn, den strijd om het initiatief weder te beginnen. Het kan best zijn, dat de gebeurtenissen zich snel zullen ontwikkelen, d.w.z. dat de 'pas in een aanvangsstadium verkeerende voor- jaarsgevechten het voofspel vormen voor de groote slagen van 1944. Dit kan nog niet met zekerheid gezegd worden. Er is echter voldoende reden om aan te nemen, dat de gevechtsterreinen van thans in de plannen van beide partijen slechts een afleidingsgebied vormen, waarheen men de strijdkrachten van den vijand tracht te trekken, teneinde op de werkelijk be slissende plaatsen van het front des te ongestoorder en in grootere massa te kun nen optreden. De grootste opmerkzaamheid verdienen de Centrale en de Noordelijke sector, waar ongetwijfeld de voornaamste slag velden van dit jaar gezocht moeten wor den wanneer men het Westen buiten beschouwing liat. Hier wordt alles nog koortsachtig voorbereid. In het bijzonder teekenen zich grootere concentraties van strijdkrachten in bepaalde sectoren van het Centrale deel van het Oostfront af. Daartegenover moeten de huidige ge beurtenissen in het Zuiden slechts indruk van een voorspel maken. NOTA’S BIJ KLAARGEMAAKTE BOODSCHAPPEN: Aan enkele catego rieën kleinhandelaren is in October 1942 de verplichting opgelegd, bij be stellingen, die zij aqn het huis van den kooper afleveren, een nota te voegen, waarop het bestelde artikel, de prijs, de datum van aflevering enz. vermeld zijn. Dit geldt voor slagers, poeliers, vischharidelaren en kleinhandelaren in groenten en fruit. Door een wijziging van het betreffende prijsvoorschrift is de strekking van deze verplichting thans uitgebreid tot die goederen, welke door de bovengenoemde handelaren voor den kooper werden gereed gelegd, dus de z.g. klaargemaakte boodschap pen. Groot Hertoginnelaan en 8.3016.30 uur: (tevens brandstoffen- Afhalen levensmiddelen- en groente- kaarten: Morgen Alidastraat (Loosd): Hort t.m. Kerbn kaart). Oóststraat en Ruychrocklaan 8.45 12.30 en 1416 uur: Sief t.m. Voo. l Het Nederlandsche Roode Kruis ont- l ving weder opgaven van in Neder- landsch-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de volgende geïnterneerden konden tot heden de adressen der naaste fa miliebetrekkingen of van andere be langhebbenden hier te lande niet wor den opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding om trent leeftijd en beroep Caiuwe, F de 29 klerk, Cate, R. F. ten 32 employé petroleum mij., Ceuninck van Capelle, G. A. R. de 58 gepensionneerd, Christiaans, J. H. 63 gepensionneerd, Cit- ters, J. C. van 59 werkzaam bij het geld wezen, Claessen, J. A, 30, kleermaker, Clasie, B. 53 werkman. Classen, W. F L. 40 gouvernementsambtenaar, Coblijn, R. 54 planter, Coenraad T. A. 25 zeeman, Cohen, M. B. 31 boekhandelaar, Colaris, J. M. 43 planter, Coldenhoff, H. E. 55 gepensionneerd. Coldenwijn, P. F. J. 56, schilder. Colter, C. O 32, zonder beroep, Combe T. N. de la 18 leerling, Commu, L. M. 55 pakhuis-opzichter, Commijs, N I I 37 planter, Conrad, H. M. 32 klerk, Cor nells, J. J. A. p 59 ingenieur of machi nist Cox B. gouvernementsambtenaar, Crans, J. H. 37 gouvernementsambtenaar, Cromjongh, J. C 47 klerk, Croon, T. L. 52 zonder beroep, Dake, N. 50 employé bij een mij.. Dalen. J van 36 kapper, Dal- huyzen, J. P. 37 accountant. Dammers, F. C. N. 50 koopman, Damwijk, F K. F. 32, hoofdopzichter. Dat, J. P. 39 employé, I Deeiman, A. G.G 48 accountant, Deke-1 ling, D 52 employé bij een mij., Dekker, C. M 35 klerk, Delaere, A. J. 56 gou-1 vernementsambtenaar, Demmink, W. R. 35, musicus, Denninger, T. 35 werktuig- I kundig ingenieur, Derksen J R. 54 tand arts, Derksen, W. J. 50 planter, Detz. J. R. 48 pakh.-opz., Deul, J. H. 51 planter, Dewall, J.C. von 33 z beroep, Dezertine, W. J M. 43 zonder beroep, Diederiks, H 45 kok, Diemont, R. 71 planter, Faber, H J. 45 koopman Kat J. M. 47 chef-kok. Keeken H. van 50 gevangenisemployé, Keereweer, J. C. 38 werkman Keiser, A. L. 30 klerk, Keller, D 50 planter Keller man C. H 33 ingenieur of machinist Ke- mink. P. J. 27 zonder beroep. Kelleners, H. H. 53 kleermaker. Kerkhof, A. 47 kleermaker, Kerkhof. C. A. van 40 leeraar, Keunig B. 27 hotel werkman Keuter, A. 57 gepensionneerd Kleywegt, P. J 38 chef, Kippenbroek, J. F 18 student. Klaas man J. H. 25 planter, Klarenbeek H. T. 18 student Klapwijk B. 31 werkzaam bij transportbedrijf, Klaver. C. 56 gepension neerd, Klein. M. L. de 58 kleermaker, Kleyn, W. van der 48 gepensionneerd, Kleynburink, B. H 19 fabrieksemployé, Klepper G. 29 ass machinist. Klinkert, G. P. 54 gepensionneerd, Kloosterboer, P. 39 planter, Knsen C. 40 werkz. bij pe troleum mij., Kock W. I. H. 31 timmer man, Kock, T. G C. 29 werkz bij vlieg tuigfabriek. Kock T. H. A. 57 werkz. bij theater Koenders, J. B. M. 52 leeraar, Koes. P. H. J. 56 planter. Kok, C 51 winkelier, Kok, C. M 44 directeur Kok. F. C. 57 gepensionneerd, Kole. H. A 53 leeraar Koning, J. W. de 52 gepension neerd. Koning, P. J. M de 49 beroep on bekend Kornmann, M. E. 56 politieagent, Kooyman W. 56 zonder beroep. Koper, E 58 architect, Kornmann C. T, 53 musicus, Korthof. J. 56 planter. Kraaijenveld, C. I 55 „inlichtingen-bureau”, Krafft A. J. C. I 51 missionair. Krieger, H. 63 politieagent, I Kruysboom, L. C. E. 55 zonder beroep, Kruyt. A 18 student. Krijger E J. A. J. D. de 61 gepensionneerd, Krijner, J. 55 directeur van school Kuiler K. J. W. 52 l gepensionneerd, Kuster, F. C. J. 48 leeraar Kusters, W P. 48 politieagent Kuyp. J. D H. 53 gepensionneerd. Kuyp, R. 181 student. Kwast J. 52 planter G. H_, leeraar Fröbelschool. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de 5e afdeeling van het informa tiebureau van het Nedérlandsche Roode Kruis. Dr. Kuyperstraat 9 te ’s-Graven hage, onder opgave van zoo volledig mo gelijke gegevens omtrent naam, voorna men. geboortedatum, beroep werkgever en ïaatstbekende adres der geïnterneer den. Voetbal: Gedurende Mei speelt Rava ne- derlaagwedstrijden, waaraan deelnemen VCS Concordia, Westerkwartier en Spar taan 1920. De beslissingswedstrijd DAV Spoorwegen is vastgesteld a.s. Zondag 2 uur op het Cromvliet-terrein. Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan speelt Vios nederlaagwedstrijden. waaraan deelnemen HBS ADO .Quick, afd. elftal den Haag en Zuiderparkelftal. Deze wed strijden vinden vrij zeker plaats op het veld van Quick Steps 3 Mei a.s. 19 uur komt HBS op bezoek. Voor de clubs der Zaterdagmiddagcompetitie van den N.V.B is een na-competitie in het leven geroepen met 2 afdeelingen. Op 13 Mei beginnen de wedstrijden om den Dennenheuvelbeker waaraan deelnemen de Z.M.C.-kampioenen PTT DORR De Lier en Ornas 2 De wedstrijden om den Mavi-beker te verdedigen door JAC, beginnen op 6 Mei. Schermen: De heer P. Bakker zal 8 Mei 50 jaar lid zijn van de scherm- en gym nastiekvereniging „De Vrije Wapen broeders”. Het floretkampioenschap van Nederland voor dames wordt Zondag a s. verwerkt in de zaal Paoli te Amster dam. Wielrennen: Onze landgenoot Cees Bak ker werd te Antwerpen derde achter Clautier en Lohmann in een stayerswed- strijd over 50 k.m. De watersportlief hebbers zijn druk in de weer. .Booten worden geschilderd en gelakt, naden worden gebreeuwd, enz. enz. Drukte 6p een van de jacht havens. (C.N. F. -^Stevens) f o o r t, land, Germaansche land. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig z(jn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de offi ciersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gra tis reisbiljetten voor de heen-en terugreis zijn verkrijg baar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatz-kommando, Korte Vijver berg no. 5, den Haag. Datis het teeken van den Landstorm Nederland Een lid van den Landstorm Neder land is* onmiddellijk te herkennen. Hij draagt het uniform der SS met dit verschil, dat op den rechter spiegel der kraag, die evenals de linker zwart is, geen SS-teekens zijn aangebracht. Om het nationale karakter van den Landstorm Nederland te doen uitkomen, wordt op de linker benedenmouw van wit garen gestikte leeuw, daaronder in boogvorm twee 'i kruisende eikentakken gedragen, teeken in zijn geheel ongeveer 5 c.m. groot is. De Landstormen is ondergebracht in een kazerne binnen ons eigen land, evenals zijn inzet binnen de grenzen van Nederland plaats vindt. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 27 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van Sebastopol hebben de Sovjets ook gisteren slechts vergeef- sche plaatselijke aanvallen ondernomen Een groep slagvliegers onder bevel van majoor Frank heeft in den tijd van 12 tot 26 April boven de Krim 106 vijan delijke vliegtuigen in luchtgevechten en nog 28 toestellen op den beganen grond vernield. Aan den benedenloop van den Dnjestr zetten de bolsjewieken hun aanvallen voort. Alle doorbraakpogingen werden met zware verliezen voor den vijand af geslagen. Formaties van de luchtmacht mengden zich doeltreffend in deze ge vechten. Ten Noorden van Jassy gingen de Sovjets met sterke strijdkrachten tot den aanval over. Zij faalden door den taaien tegenstand van de Duitsche en Koemeensche troepen. Plaatselijke pene traties werden afgegrendeld. In dit strijd gebied heeft zich op 25 April een afdee ling stormgeschut der divisie pantser- grenadiers Groot-Duitschland onder be vel van den eersten luitenant Diddens bijzonder onderscheiden. Aan het landingshoofd van Nettuno voerden plaatselijke eigen aanvallen tot verbeteringen van stellingen. Vijandelijke tegenaanvallen bleven vruchteloos. Van het Zuidelijke front wordt slechts melding gemaakt va‘n wederzijdsche activiteit van stoottroepen In den nacht van 24 op 25 April ont- I stonden er in de wateren ten Noorden van Elba herhaalde harde gevechten tusschen lichte zeestrijdkrachten en vijandelijke torpedojagers, torpedomotorbooten en jachtbommenwerpers. Hierbij werden 3 vijandelijke torpedomotorbooten tot zin ken gebracht, 2 daarvan door gevechts- veerbooten van de marine. Twee vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Het eiland Mljet in de Adriatische Zee werd na harde gevechten van communis tische benden gezuiverd. Amerikaansche bommenwerpers vlogen gisteren ’t gebied van Brunswijk binnen en wierpen uit een gesloten wolkendek in het wilde weg bommen, die slechts gerin ge schade aanrichtten. Ondanks moeilijke afweeromstandigheden werden 8 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den af- geloopen nacht drongen enkele vijande lijke vliegtuigen het gebied van Midden- en Noord-Duitschland binnen. Formaties Britsche bommenwerpers on-l dernamen terreuraanvallen op plaatsen inj het Ruhrgebied en in Zuidwest-Duitsch- land. Er ontstond ten deele aanzienlijke schade, vooral in Essen en Schweinfurt. De bevolking leed verliezen. Strijdkrach ten der luchtverdediging vernietigden 41 viermotorige terreurbpmmenwerpers. In den nacht van 25 op 26 April ont moetten Duitsche torpedobooten ten Westen van de Golf van St Malo een formatie Britsche kruisers en torpedo jagers. In harden strijd werden den vij- andelijken eenheden zware beschadigin gen door torpedo- en artillerietreffers toegebracht. Een eigen torpedoboot ging verloren. Formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen zeften in den afgeloopen nacht de aanvallen op scheepsconcentra ties aan de Engelsche Zuidkust met goede uitwerking voort. I In eerste instantie hebben zich voor het Vredegerechtshof te verantwoorden gehad elf ambtenaren en ambtenares sen van de gemeentesecretarie te Hen gelo (O.), omdat zij geen gevolg heb ben gegeven aan een schriftelijke last geving van den wnd. burgemeester een bijeenkomst te bezoeken, waarop de werkwijze van den Ned. Volksdienst zou geb. Ros z. J Looije geb. Huismans, worden uiteengezet. - - - ---had tegen een week gevangenis- INLICHTINGEN GEVRAAGD Aan het bureau der staatsrecherche, Alexander- plein no. 12, bevinden zich waschgoede- ren voorzien van de volgende merken en namen: 3a 6, 15, 29, 102. 116, 123, 129gm, 143, 152,' 153, 162, 164, 165, 203. LX, XL, -ZZ, ZZZ XI, 269, 302, 312, 312ap, 315, 322rv, 331, 417, 466, 490, 497, 591, 525, 636, 711, 714, 761, mi) ^li99^’11159’m3’ 1662 1814 1994’ van "den' Ne^eHandschen' Volk^ 11 LU, Illa, K 111U, 1<j4O, 1004, 1O1T, loert, 2170, 2236, 2453, Ik 3055, 4093. 4559, 5372, 7651, 8411, 9385, 9810, h.v.bLd.. p.e„ r.W., roest, h.v., k., h.r„ s.c„ e.r., h., h. de b., en c.b„ alsmede een grijs man- telcostuum en een donkerblauw rqkje en enkele brillen in étui, welke goederen gedurende de laatste 15 maanden hier ter stede zijn ontvreemd De hoofdinspecteur der staatsrecher che te ’s-Gravenhage, chef inspectie 11-b verzoekt belanghebbenden zich voor het geven van inlichtingen te melden aan zijn bureau, waar de goederen iederen werkdag, tusschen 9 en 14.00 uur, zijn te bezichtigen. Aan het hoofdbureau van politie. Laan Copes van Cattenburch 33, bevinden zich 1 Perzische looper (Veragan) 4.50 x 1.10 mtr., 1 Deventer looper 9 x 0.50 mtr. bordeaux rood en een Axminster vloerkleed 2x3 mtr. Deze goederen zijn vermoedelijk van misdrijf afkomstig. Zij, die hieromtrent inlichtingen kunnen ver schaffen, kunnen zich vervoegen aan bovengenoemd bureau tusschen 9 en 10 en 12 en 14 uur. PAARD OP HOL: Gistermiddag sloeg op het Newtonplein een voor een wagen ge spannen paard op hol. De 23-jarige Th B. van de Paviljoensgracht. die het paard wilde grijpen, geraakte onder een der wielen en bekwam een schouderfractuur. Hij is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal De 37-jarige bestuurder A. Th. R. kreeg wondjes aan het hoofd, doch kon op eigen gelegenheid zijn weg .ver volgen. INBRAKEN: Bij een inbraak in een schoe. een lachend gezicht^zou hebben getrok- nenzaak in de Hildebrandtstraat, werd ruim 100 paar schoenen ontvreemd. Een aantal kilogrammen leder rubberzolen en rubberhakken is gestolen uit een schoe nenzaak aan de Amsterd Veerkade. ZESTIG JAAR GETROUWD Zaterdag a.s. herdenkt het echtpaar J H. de Vrueh en H. E. de Vrueh-Mallee, v. Zeg gelenlaan 16, het feit, dat het 60 jaar geleden in het huwelijk getreden is. Het Roemeensche weermachtbericht van gisteren luidt als volgtAlle aanvallen van den vijand op het bruggenhoofd Se bastopol zijn afgeslagen. 19 Vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten. Aan den benedenloop van den Dnjestr zijn alle po gingen der bolsjewieken om de bruggen hoofden uit te breiden vergeefsch ge bleven. Eenige plaatselijke penetraties werden opgeheven of aanzienlijk ver nauwd. Ook ten Noorden van Jassy is de vijand, gesteund door talrijke tanks en een sterke luchtmacht, tot den aanval aange- tredea. De gevechten zijn aan den gang. Ten Noordwesten van Targoel-Froemos hebben DuitschRoemeensche troepen bij verrassing een aanval ondernomen en verscheidene belangrijke steunpunten ver overd, o.m de plaats Roeginoasa. Daarbij werden 22 tanks en 70 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd en ruim 600 gevangenen binnengebracht. In ambtenarenzaak is 1 Jeend: Verdachten, deel uitmakende van het personeel der gemeentesecretarie van Hengelo en als zoodanig in dienstbe trekking staande tot deze gemeente, hebben opzettelijk niet voldaan aan een hun door den waarnemend burgemees ter, zijnde het hoofd dier gemeente, ge geven formeelen last tot het bijwonen van een door genoemd hoofd vastge stelde bijeenkomst, waarin door een terzake deskundige een uiteenzetting gegeven zou worden omtrent bedoeling en werkwijze van den Nederlandschen Volksdienst. Verdachten hebben ter verklaring hunner houding opgegeven, dat zij van oordeel waren, dat het bij wonen van bedoelde bijeenkomst niet geacht kon worden hun ambtelijke werkzaamheden te raken, terwijl zij overigens ook bezwaar hadden tegen de instelling van den Nederlandschen Volksdienst, welke zij als een instru ment van door hen ongewenschte poli tieke propaganda beschouwden, waar mede zij zich op geenerlei wijze wensch- ten in te laten. Het Hof is van oordeel, dat verdach ten zich door aldus te handelen, aan een zeer laakbare houding hebben schuldig gemaakt, voorzoover zij als ondergeschikte gemeente-ambtenaren De ieder straf geëischt. Het Vredegerechtshof heeft hen thans vrijgesproken. Aan het arrest van het Vredegerechtshof in de Hengelosche het volgende ont- 34, 59. 77x, 78, 6, 15. 225, 232, 250. 262 of 524^ PM* 0^0 I

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1