Kowel van Sovjetstellingen ten Z.W. doorbroken Nó. 18781. 1944. VOLGENDE WEEK KOMT TWEEDE BOTERBON Vrijdag 28 April. BINNENLAND SPORT KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS AGENDA De textiel-distributie Honan ONDERWIJS Voor kleinste kinderen uitsluitend kindermeel of voedingssuiker Nicolaas ook welterkampioeri BURGERLIJKE STAND Von Papen naar Berlijn Landingen bij Hollandia op N.-Guinea AANVRAGEN VOOR WERKKLEEDING Uitreiking distributiebescheiden De ramp van 22 Febr. te Nijmegen Berlijn over den druk op de neutralen VERDUISTEREN Van 21—6.15 uur Maan: 28 April onder 2.10 u., op 10.28 u, 29 April onder 2.57 u„ op 11.25 u. 30 April E.K. Japansche opmarsch in Havermout en Scheerzeep FAILLISSEMENTEN MOEDER LIET KINDJE VAN ACHT WEKEN IN DEN STEEK HAAGSCHE COURANT De nieawe bonnen welke L. A. van der Terreuraanval op Friedrichshafen 68 vijandelijke vliegtuigen vernield telefoon niet bij luchtalarm of bominslag BOKSEN Bij het landingshoofd Nettuno wachten Duitsche soldaten op een vervoergelegen- heid naar het front (P.K. Rauchwetter- H.H.-St.) JUBILEA: Morgen herdenken de heeren G A. de Bie en J. A. de Bie hun 25-jar. werkzaamheid als directeur van de N.V. Verf, en Vernisfabriek firma W. Paulus- sen Maandag herdenkt de heer A. F. v. d. Hoop, administratief ambtenaar ten kantore der Invoerr. en Acc, alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaar tot Rijks, ambtenaar werd aangesteld. 1 Mei her. denkt de heer H. Tuunter den dag, waar- op hij voor 25 jaar in dienst trad als straatmaker bij Gemeentewerken. jaren mee Gedurende het geheele gevecht muzikale J. Veldhuis, man van C. Metz, 78 j. F. J. Hekmeijer, man van A. C. C. van Oldenborgh 56 j P. H. van Beers, vrouw van A Peper, 44 j. Tj. Bakker, man van A. M. van Engelen. 42 j A. M. Buskoop, weduwe van H. van Heek, 72 j. Krul, weduwe van C. de Wit, 53 j. B. F. Bentvelzen, vrouw van J. J. Th. Louman, 62 j. 28 April BEVALLEN; A. M. Tenniglo geb van Baaien, z. M. C. Maltha geb. van Leeuwen, d. W. Beek geb. de Jong. z. Von Papen, de Duitsche ambassadeur in Turkije, heeft zich gistermiddag per vliegtuig naar Duitschland begeven, om rapport uit te brengen. Óp een desbetreffende vraag werd gis teren in de Wilhelmstrasse verklaard, meldt het A N.P.. dat voor de definitieve opstelling van het Duitsche antwoord aan Turkije wegens de stopzetting der chroom- leveranties. eerst het persoonlijk rapport van den Duitschen ambassadeur in An kara wordt afgewacht. Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend: Onder krachtige dekking is de vij and op 22 April begonnen met landingen in de nabijheid van Hollandia en Aitape op Nieuw-Guinea De vijand heeft zijn strijdkrachten sindsdien versterkt. Ja pansche landtroepen en luchtstrijdkrach ten in het gebied van deze beide punten leverden strijd met den vijand en zijn op het oogenblik met hem in gevechten gewikkeld. EXAMENS HANDELSBRIEFWISSELING EN HULPAKTE DUITSCH: De Secretaris- Generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming deelt mede, dat de aanvulende examens in handelsbriefwisse. ling in de Fransche Hoogduitsche en En- gelsche taal, dit jaar vermoedelijk zullen worden gehouden in Juli en Augustus. De examens ter verkrijging van de hulp. akte voor de Hoogduitsche taal zullen dit jaar vermoedelijk eveneens in Juli en Augustus worden gehouden. Voor beide examens moet men zich vóór 1 Mei a.s. bij genoemd departement aanmelden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de Ned. Staatscour. van 4 en 12 April j.l. van 12 ronden noteerden we er slechts één welke een lichf overwicht van den Rotterdammer te zien gaf; in 3—4 andere sloeg de balans door in het voordeel van Nicolaas en alle overige ronden waren gelijk. Beslissend voor het gevecht waren vooral de 9e en de 10e ronde waarin de Hagenaar, die nog steeds over veel adem beschikt een krachtig en succesvol offen sief inzette In de beide laatste ronden wist Nicolaas zijn verworven voorsprong te behouden. Met een daverend applaus werd de uitspraak van de jury begroet. In het bijprogramma behaalde de jeug dige Rotterdamsche comingman Jan de Bruin een sprekende overwinning op den bijna 36-jarigen Daaf Baan die in de 2e ronde voor 9 cellen neerging en vervol gens zoo in het nauw gedreven werd, dat hij moest zwichten voor den stormloop van de Bruin en opgaf. S. Hemmes won door interventie van den scheidsrechter, in verband met een blessure op punten van Erkelens in de 3e ronde. Giel de Roode zegevierde op punten over Kees Sprenkels. Gebruik uw Dat zijn de mogelijkheden bij den Landstorm Nederland Bij de indeeling der manschappen wordt rekening gehouden met de wenschen. die zij koesteren ten aanzien van de keuze der wapens. Er zijn n.l. verschillende mo gelijkheden, hoewel de opleiding voor de infanterie toch altijd den boventoon voert. Men kent echter bij de infanterie een keur van zware en lichtere wapens die alle onontbeerlijk zijn voor den strijd aan de fronten. Deze wapens zijn het toppunt van technisch kunnen, waarvan het logi sche gevolg is, dat er altijd een bijzondere interesse voor bestaat. Het blijkt dan ook steeds weer dat er mannen zijn die een speciale liefhebberij voor een bepaald wapen hebben, waarin zij zich dan kunnen bekwamen en op deze manier specialisten worden Meisjes helpen op de boerderij, Het snijden van veevoederbieten met den bietenmolende bieten worden aan het vee gevoederd bij wijze van aanvulling. (C.N.F.-Kuiper) Wenschen van Walter Lippman In een te Washington gehouden voor dracht heeft Walter Lippman, een van de invloedrijkste raadgevers van Roose velt den eisch gesteld, dat het Europee- sche vasteland in 2 invloedssferen ver deeld moet worden en wel moeten Oost en Midden-Europa aan de bolsjewieken en het Westen van het vasteland aan de Ver. Staten, tezamen met hun satelliet Engeland overgelaten worden. De Ver. Staten moeten alle militaire steunpunten te land en voor de lucht, die zij hebben opgericht tijdens den oorlog ook in den tijd na den oorlog behouden. Dit geldt in het bijzonder voor Noord- Afrika, het Naburige Oosten en West- Europa. Ten aanzien van West-Europa verklaarde hij, dat de politieke en mili taire invloed der Ver. Staten daar in den tijd na den oorlog zoo groot moet zijn, dat deze gebieden voor altijd een solide bruggenhoofd voor de Ver. Staten vor men, zoodat zij nooit meer gedwongen zullen zijn, zich een weg te banen naar Europa over den Atlantischen Oceaan heen om in Europa oorlog te kunnen voe ren. De these van Lippman komt er dus op neer, aldus Interinf, dat van West-Europa een springplank gemaakt moet worden voor het Amerikaansche imperialisme ten behoeve van zooals men in Washington zegt „de verdediging van het „Weste lijke Halfrond”. Op grond van deze theo rie eischt Lippman dan verder de inlij ving van de Maarschalk-eilanden en alle Japansche eilanden tusschen Hawaii en de Philippijnen. Eveneens eischt hij be houd van de Amerikaansche steunpunten in Australië en Nieuw-Zeeland, tenzij Australië en Nieuw-Zeeland zouden be sluiten met de Ver. Staten een nauwere verhouding aan te gaan dan tot dusver. Tenslotte eischte Lippman nog, dat de Ver. Staten ook in China een hecht brug genhoofd op het Aziatische vasteland moesten vormen. De Ver. Staten moeten evenals in Europa ook in Azië in har telijk contact komen met de bolsjewieken, opdat voor altijd de vrede tusschen hen behouden zal blijven. Er is tot het samenstellen van werkmans- pakketten overgegaan, teneinde de beschik bare hoeveelheden werkkleeding te be stemmen voor hen, van wie kan worden aangenomen, dat hun reserves zijn opge teerd. Handarbeiders en werkkleedingdra- gers, die werkzaam zijn in bedrijven met 50 of meer werkkleedingdragende arbeiders (sters). dienen zich ter verkrijging van een dergelijk pakket te wenden tot hun werkgever De werkgever kan zich voor het indienen voor een collectieve aan vraag voor werkkleeding en werkmans- pakketten wenden tot het districtsklee- dingmagazijn (D.K.Wm.) van het rayon, waarin hij gevestigd is De adressen dezer magazijnen zijn voor RotterdamWalen- burgerweg 130 Rotterdam, D.K.M. nr. 207 en voor de resit van Zuid-HollandLuth. Burgwal 10a, den Haag, D.K.M. nr. 208. Werkkleedingdragers. die werkzaam zijn in bedrijven met minder dan 50 werk kleeding dragende arbeiders(sters) en werkkleeding dragende zelfstandigen kun nen zich voor werkkleeding op de ge bruikelijke wijze individueel wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Deze zal in zeer dringende geval- 1 e n vergunningen verstrekken. Een uitzondtring op het bovenstaande is gemaakt ten aanzien van het perso neel in ziekenhuizen, sanatoria, e.d. aan gezien deze personen hun beroeps- of werkkleeding steeds individueel, dus op hun raam, moeten aanvragen bij den distributiedienst der gemeente waar het ziekenhuis is gevestigd. Voor werk- en beroepskleeding ten behoeve van over heidspersoneel is een speciale regeling ge troffen met het Rijksinkoopbureau te 's-Gravenhage. Personfen. werkzaam bi Rijks-, gemeente- of provinciale instel lingen, de Nederlandsche spoorwegen, de daaronder ressorteerende bus- en tram- diensten e.d. moeten zich ongeacht het aantal in het bedrijf werkzame arbeiders (ooit al vallen zij niet onder het Rijks- kleedingbesluit) dienaangaande via hun diensthoofd met voornoemd bureau in verbinding stellen. CORRESPONDENTIE MET KRIJGS GEVANGENEN EN BURGER GEÏNTER. NEERDEN IN JAPANSCHE KAMPEN: Het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage deelt mede, dat een nieuwe regeling zal worden getroffen voor de correspondentie met Nederlandsche krijgsgevangenen en burger-geïnterneerden in Japansche kam pen. In afwachting hiervan wordt be langhebbenden verzocht geen brieven of briefkaarten voor deze krijgsgevangenen en geïnterneerden meer aan het informa tiebureau van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage toe te zenden, aangezien deze niet kunnen worden doorgezonden. De nieuwe regeling zal zoo spoedig mo gelijk worden bekend gemaakt. INDIENING Z-KAARTEN: Bij de indie ning van Z-kaarten voor de verschillende takken van de voedselvoorzieningsbedrij- ven dient erop gelet te worden, dat zij, die behooren tot de geboortejaarklassen 1925 tot en met 1898 onder de procedure vallen. De eigenaren en werkkrachten van landbouwbedrijven, dus boeren, vis- schers en de in hun dienst zijnde perso nen. behoeven aan de procedure nog niet deel te nemen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven vrijstel- lingsbewijzen voorloopig van kracht Voor alle overige groepen van personen in de voedselvoorzieningsbedrijven loopt de ter. mijn ter indiening van de verzoeken om vrijstelling 30 April a.s. af. KADER ARBEIDSDIENST OFFERT VOOR ONS VOLK: Een bedrag van meer dan twintigduizend gulden heeft het ka der van den Arbeidsdienst bijeengebracht voor onze minder bedeelde volksgenooten De commandant van den N.A.D. heeft dit bedrag, zijnde ƒ20.537,43 dezer dagen aan Winterhulp Nederland overhandigd. Moge dit voorbeeld anderen tot navol ging strekken. VERDIENDE PUNTENZEGE OP DISCH Jan Nicolaas kampioen van Nederland in het lichtgewicht, heeft gisteravond ook beslag gelegd op het kampioenschap in het weltergewicht. door den titelhouder, Robert Disch, een kleine, maar alleszins verdiende puntennederlaag toe te brengen. Dat geschiedde voor een uitverkoente Dierentuinzaal, tijdens wedstrijden, welke door „Vreugde en Arbeid” waren georga niseerd. De twee boksers, die elkaar reeds vijfmaal hadden ontmoet, maakten tot nu toe van hun gevecht meestal een show, maar nu er andere belangen op het spel stonden, werd er inderdaad gebokst. Hoe wel zonder veel variatie, had de strijd toch een levendig verloop en hij droeg in menige ronde een vrij fel karakter. Tech nisch werd er ook weer goed werk ge leverd Ook nu was het verschil in kracht niet groot, maar Nicolaas ontpopte zich toch als den meest completen bokser; zijn techniek was zuiverder en hij plaatste ook meer treffers dan zijn tegenstander. Waar onze stadgenoot bovendien bijna voortdurend het initiatief had, het tempo regelde en den strijd leidde naar zijn inzichten, kwam hem de zege absoluut toe. Door de drie juryleden werd hij dan ook eenparig tot overwinnaar uitgeroe pen. Het slagenrepertoire van Disch is minder gevarieerd dan daf van Nicolaas en hij bokste ook wat nonchalant, waar door hij kansen onbenut liet. Niettemin blijft de Rotterdammer altijd nog een kracht van beteekenis, al loopt ook hij al Afhalen levensmiddelen, en groente- kaarten: Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.): 8.3012.30 uur: Kerbo t.m. Kof (tevens brandstoffen- kaart). Ooststraat en Ruychrocklaan 845 12.uur: Vop t.m. einde Z: 8.459.15: joden. De burgemeester herdacht de dooden en huldigde de redders Donderdagmorgen werd in de groote ontvangzaal van het Nijmeegsche stad huis een bijzondere bijeenkomst gehou den, waarin de burgemeester van Nijme gen, de heer M. van Lokhorst, allen her dacht, die bij den bomaanslag van 22 Fe bruari j.l, het leven verloren; in het bij zonder de gemeente-ambtenaren en -werklieden, die tijdens de ramp het le ven lieten. Tevens huldigde de burge meester de ambtenaren en gemeente werklieden, die zich tijdens en na de ramp op bijzondere wijze, dikwijls met gevaar van eigen leven, verdienstelijk hebben ge maakt. Honderd vijftig man van het 2000 man sterke gemeentepersoneel kwamen voor deze bijzondere huldiging in aan merking. De ramp heeft bij alle ellende welke zij met zich bracht, aldus de burgemeester, toch ook deze lichtzijde, dat zij een groote saamhoorigheid deed groeien on der de geheele bevolking De burgemees ter herdacht vervolgens de dooden uit het gemeentepersoneel bij de ramp ge vallen. Tegelijk herinnerde hij aan de honderden andere slachtoffers en verzocht den aanwezigen op te staan en allen in stilte te herdenken. Er heerschte in de zaal een indrukwek kende stilte. Voorgelezen werden daar na de namen van de leden van het ge- meentepersoineel die tijdens de ramp zijn omgekomen. Persoonlijk drukte de ourgemeester de hand van de aanwezige bloedverwanten der slachtoffers en verzekerde, dat de herinnering aan dezen levendig zal blij ven en dat het gemeentebestuur alles in het werk zal stellen om het leed van de nabestaanden te verlichten Vervolgens huldigde spreker de leden van het ge- meente-personeei die zich op buitenge wone wijze verdienstelijk hebben gemaakt na de ramp bij het redden van personen, die in de brandende puinhoopen lagen of bij het vervullen van hun plicht in de gemeentebedrijven, waar zij tot het laat ste oogenblik op hun post bleven. Hier werden de namen genoemd van W. J. Roelofs, machinedrijver aan de gasfa briek, D. H. G. Jansen, smid aan de gas fabriek, G. Alrichs, wachtmeester bij de politie, F. Hummeling, hoofdwachtmees ter. H. F M. Seegers, opperwachtmeester der politie, G. J Ecksteen. F. Heytman, J. A. H .Witting. A A van Beek, allen leden van den luchtbeschermingsdienst, A. Klaasen, ambtenaar distributiedienst, G. Zijlstra. klerk afd. financiën en H. Blydensteyn, haven en kademeester, wel ke laatste, niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, uit de brandende Montessori school een zuster en 6 kinderen redde. De burgemeester bedankte persoonlijk al deze menschen die met gevaar voor eigen leven anderer leven redden. Spr. constateerde met de grootste waardeering, dat allen hier in dienst van het lijdende volk een saamhoorigheid toonden, waardoor zij in staat waren het hoogste te geven wat een mensch schen ken kan in droeve omstandigheden. Deze hulde zal spreker blijvende doen zijn in den vorm van de aanbieding van een oor konde en van een herinneringsmedaille gegoten uit metaal, gevonden in de puin hoopen. Vervolgens liet de burgemeester een lange lijst met namen voorlezen van mannen van de politie, den ontsmettings- dienst, den L.B D.. brandweer en andere gemeentebedrijven die zich nog op eenige wijze verdienstelijk hebben gemaakt tij dens de ramp DUITSCHE OPERA CARMEN: Onder leiding van Prof. Hugo Balzer heeft het Duitsche Theater zijn Carmenpremière gegeven. Alleen een zeer oude genera tie in Nederland zal zich nog Duitsche operavoorstellingen van dit werk weten te herinneren uit den tijd, toen te Rot terdam een vast Duitsch opera-ensem- ble was gevestigd. De première van gisteravond in den Stadsschouwburg droeg de kenmerken van een zorgvul dige voorbereiding; wat het muzikale gedeelte betreft muntte zij uit door een goed sluitend contact tusschen tooneel én orkest, dat aan het instrumentale gedeelte der rijke partituur gaf, wat daaraan toekomt enkele tempi zou den wat soepeler en voortvarender heb ben kunnen zijn en vooral door haar smaakvolle suggestieve décors en in drukwekkende massa-regie. De titelrol vond in de begaafde Kun- stenaresse Lorna von Ronacher een eminente vertolkster, wier opvatting het midden houdt tusschen de Carmen- canaille en de Carmendame, die Bellin- cioni indertijd aannemelijk heeft trach ten te maken. Wilhelm Otto was als José een wel niet volkomen gelijkwaar- dige tegenspeler, maar hij heeft toch, vooral in de meer dramatisch bewogen gedeelten van zijn partij, vocaal en qua uitbeelding menig pakkend moment ge had. Een voortreffelijke Escamillo (Hermann Uhde), een sympathieke Mi- caëla (Erna Twele) met goed stemma- teriaai, een „Stimmgewaltige” Zuniga (Sander Schier), en goede Morales (Frits Harlan), de patentsmokkelaars Remendado en Dancaire (Heinz Braun en Willy Wenderoth) en de beide zigeu nermeisjes Frasquita en Mercedes (Ma rianne Thomasz en Gertrud Probst) completeerden met de prachtige koren het imposante vocale ensemble. In de dichtbezette schouwburgzaal klonk de applaushulde meermalen geestdriftig. De Rijkscommissaris en echtgenoote woonden de voorstelling bij. Mr. A. J. F. J. Jung. In verband met den versterkten poli- tieken en economischen druk van de Anglo-Amerikanen op de neutrale staten is gisteren op een desbetreffende vraag in de Wilhelmstrasse verklaard, meldt het A.N.P., dat men in deze landen naar het schijnt geen al te groote toegeeflijkheid toont om zich door druk en bedreigingen te laten dwingen tot maatregelen, welke niet alleen tegen een der oorlogvoerende partijen zijn gericht en zoodoende het néutraliteitsprobleem opwerpen, doch die zich zelfs zouden richten tegen hun eigen vitaalste belangen. Ten aanzien van Zweden werd op een desbetreffende vraag verklaard, dat de in Londen en Washingion naar voren ge brachte Zweedsche argumenten een zeke ren indruk gemaakt schijnen te hebben. Zoo zijn uit het Anglo-Amerikaansche kamp enkele stemmen vernomen, die de rechtmatigheid van het Zweedsche stand punt niet kunnen ontkennen. Desondanks wordt de druk op Zweden gehandhaafd, waarbij en dit is interessant sedert kort de Engelschen de Amerikanen de kastanjes uit het vuur laten halen in het bewustzijn, dat er in de Ver. Staten toch maar een zeer geringe kennis bestaat van de economische structuur in Zweden, waar tegenover staat, dat het in Enge land geen geheim is, dat het Zweedsche goederenverkeer met Duitschland alleen 84 procent bedraagt en dat slechts 16 procent komt op rekening van de z.g. Geallieerden. De Zweedscne regeenng, zoo verklaart men. heeft tot dusver nog niet laten blijken, dat zij voornemens is zich te laten afbrengen van haar neutraliteitspolitiek of dat zij een rechtmatig duidelijk standpunt wil prijsgeven voor een onrechtmatigheid. Er bestaan geen aanwijzingen, zoo besluit men, waaruit men kan concludeeren. dat Zweden zich laat intimideeren door het optreden van de Anglo-Amerikanen. In verband met de bevoorrading van den handel zal de tweede boterbon eerst op 6 Mei a.s. worden aangewezen. Op artikelen deze bon recht zal geven, wordt nader bekend gemaakt. AMATEURKAMPIOENSCHAPPEN Het programma van de nationale kampioen schappen. welke reeds in Groningen een aanvang hadden genomen, is aanmerkelijk gewijzigd De kwart- en halve finales zullen worden gehouden Maandag 15 en 22 Mei a.s. in het Gebouw voor K en W. alhier en de finales Dinsdag 23 Mei in de Apollohal te Amsterdam. PAARDEN DUINDIGT: Onze verwachtingen voor de morgen te houden rennen en draverijen (aanv. 2 u.) zijn: le ren (am Orfosse Reine Balkis; le dr.: Guy Hanover Edel_ dame; 2e ren: Princesse Motley Bru nette; 2e dr.: Le Canigou Eddy; 3e ren: Moutardier Rose Queen; 3e dr. (heat am.): Ex. Brewer Casindra; 4e ren: Windy Cliff Plaisir de France DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 April, Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In het gebied van Sebastopol stortten plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in het geconcentreerde vuur van alle wapens inen. Onderofficier Winter in een regiment grenadiers heeft °P 23 en 24 April 18 en onderofficier Reder in een afdeeling pant, serjagers 16 vijandelijke tanks vernietigd. Aan den benedenloop van den Dnjestr probeerde de vijand den geheelen dag te vergeefs zijn bruggenhoofden uit te brei den. Ten Noorden van Jassy werden her nieuwde doorbraakpogingen van sterke vijandelijke strijdkrachten in harde ge vechten verijdeld. Ten Zuidwesten van Kowel braken for maties van het leger en de Waffeo-SS, uitmuntend door de luchtmacht gesteund, door de diep geëchelonneerde vijandelijke stellingssystemen heen en sloegen de Sovjets in den Turja-sector achteruit. Formaties zware gevechtsvliegtuigen be stookten in den afgeloopen cacht de aan- voerverbindingen der Sovjets in het ge bied van Sarny. In het hooge Noorden werden verschei dene met krachtige voorbereiding van ar tillerie ondernomen vijattdelijke aanval len met zware verliezen voor de Sovjets afgeslagen. Bij den op 26 April gemeiden aanval van vijandelijke vliegtuigen op een Duitsch convooi bij Bodö is het aan tal der door eenheden der marine neer geschoten vliegtuigen van 3 op 11 geste gen. Uit Italië wordt melding gemaakt van levendige eigen stoottroepactie. Verschei dene vijandelijke aanvallen werden afge slagen. In de Adriatische Zee werd het eiland Korcula weer van communisti sche benden gezuiverd. Groepen Duitsche torpedomotor booten onder bevel van korvettenkapitein Klug en kapitan-leutnant von Mirbach, brach ten in de ochtenduren van 28 April aan de Zuidkust van Engeland 3 schepen van een door torpedojagers en talrijke kleine oorlogsschepen zwaar beschermd Britsch convooi met een gezamenlijken inhoud van 9100 brt. tot zinken en torpedeerden een ander schip van 200 brt. dat naar met zekerheid mag worden aangenomen, ge zonken is. Tijdens de harde gevechten werd voorts een torpedojager getorpe deerd, welks ondergang als gevolg van den optredenden afweer, niet kon wor den waargenomen, doch met zekerheid kan worden aangenomen. De eigen for maties keerden zonder schade te hebben geleden en zonder verliezen aan perso neel op haar steunpunten terug Boven de bezette Westelijke gebieden werden gisteren 21 vijandelijke vliegtui gen vernietigd. Britsche formaties bom menwerpers ondernamen in den nacht teurreuraanvallen op plaatsen in West en Zuidwest Duitschland vooral op de stad Friedrichshafen. Er ontstonden schade in woonwijken en verliezen on der de bevolking. Strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden hierbij 47 viermotorige terreurbommenwerpers. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vie. len in den afgeloopen nacht doelen in Oost-Engeland aan. terwijl formaties zware gevechtsvliegtuigen met goede uit werking aanvallen deden op scheepscon- centraties en andere voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen in het gebied van de Engelsche Zuidwestkust. Volgens een bericht uit Tsjoengking duurt de Japansche opmarsch bij den Loenghai-spoorweg in Honan met onver minderde snelheid voort. De Japanners bereikten Dinsdag een punt aan den spoorweg halverwege Tsjengtsjau en Lo- jang. In het bericht wordt de vrees uit gesproken, dat de Japanners zullen op rukken naar Toengkwan, de invalspoort tot de Noordwestelijke provincies van China. Conferentie van premiers van het Britsche Rijk Volgende week begint te Londen de conferentie der premiers van het Britsche Gemeenebest de eerste Rijksconferentie van den oorlog. Te Londen zijn aangeko men de Dominion-premiers Smuts, Mackenzie King Fraser en Huggins. Zij zullen ook deelnemen aan de beraadsla gingen van het oorlogskabinet. De Nieuw-Zeelandsche premier Fraser, heeft op de vraag of het Britsche Ge meenebest aaneengesloten zou kunnen worden tot één blok, als „vierde macht” naast de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Tsjoengking-China geantwoord: „De Do minions zullen zich niet door welke be sluiten ook van deze conferentie de han den laten binden Wij streven naar een maximum van overeenstemming tusschen de naties en het Britsche Gemeenebest. Men zal echter op geenerlei wijze beproe ven een van ónze staten, welken ook er toe te dwingen, dat hij zich met het een of ander accoord verklaart” In de komende veertiendaagsche periode van 30 April tot 13 Mei zal men op de bonnen 19 en 20 de gebruikelijke hoeveel heden brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch, aardappe len en tabak (sigaren, tabak of siga retten) kunnen koopen. Van de bonnen algemeen zijn in dit tijdvak geldig verklaard: 107 voor ver vangingsmiddelen, 108 voor j a m, 109 voor s u i k er, 110 voor 20 plus of magere kaas, 111 voor 250 gram ha vermout 112 en 113 voor bloem. Op boterbon 19A wordt een half rant soen boter, margarine of vet beschikbaar gesteld. Voor de kinderen zijn nog aangewezen bon 19 voor 150 gram versnaperin gen; bon D 37 reserve (kinderen van 2 en 3 jaar) voor 250 gram g o r t eo bon E 37 reserve (kinderen van 0 en 1 jaar) 250 gram kindermeel of voe dingssuiker. Tenslotte kan op bon R 05 van de ta- bakskaart tot 2 Sept. 45 gram scheer zeep worden gekocht. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Boterbon 20 B voor 125 gram boter gel dig is tot 27 Mei. terwijl tot 13 Mei nog geldig zijn de bonnen 80 (toiletzeep) 81, C 26. D 26, E 26 (waschpoeder). 105 (toi letzeep); 106, C 34, D 34, E 34 (wasch poeder) en E 35 (toiletzeep), TOELICHTING Van 30 April tot en met 13 Mei a.s. kaa men op den bon „Boter 19A” 125 gram boter koopen of 125 gram marga rine, of 100 gram bak- en braadvet of 100 gram rundvet, voor zoover de detaillist deze laatste drie artikelen nog voorradig heeft. Het publiek kan geen aanspraak maken op boter, maar dient eventueel met margarine of vet genoegen te nemen. „Haagsche Courant”, treffelijke technische prestaties, zooals in de Etudes op. 10 no’s 4 en 5, hebben veel vergoed. Jean Antonietti heeft zich intusschen ontwikkeld tot een virtuoos, wiens talent onmiskenbare aantrekkingskracht bezit. Talrijke bloemstukken en spontaan applaus. ment, vrouw van A. J. van Zuylen. 62 j. Kees Brinkmann. Nieuwe burgemeesters Het Rijkscommissariaat deelt mede: de Commissaris-Generaal voor bestuur en justitie heeft benoemd: den burgemeester van Naarder. M. J. G J. van Leeuwen, onder gelijktijdig eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Haarlem mermeer; den heer R. A. van der Snoek te Mijdrecht tot burgemeester van Ouder kerk aan den IJsel en den heer W. Dijk te Rotterdam tot burgemeester van Usauert PIANOAVOND JEAN ANTONIETTI: Na een jarenlange afwezigheid als con certpianist heeft onze stadgenoot Jean Antonietti zich gisteravond met een ge heel Chopin-programma voor een uit verkochte zaal en een gedeelteljjk‘ be zet podium in „Diligentia” wederom la ten hooren. De rustperiode als solist is echter voor dezen jongen pianist blijk baar een tijd van ernstig werken en bezinnen geweest als instrumentalist en kunstenaar in den meest ruimen zin des woords. Jean Antonietti’s voorheen reeds zeer aanzienlijke techniek is daar door thans op een plan van bewonde- renswaardige grootheid, gaafheid en veelzijdigheid gekomen, terwijl veel in W. _j’ S. van Rooi] gëb. Bolle, d zijn spel hem kenmerkt als den dich- - ter, die bespiegelend naar binnen, in eigen-ik weet te zien. Doch helaas be zit de toon, welke draagkrachtiger en volumineuzer is geworden, ondanks het zeer afgewogen pedaalgebruik, noch in het piano, noch in het mezzo-forte, noch in het forte een weldadige volheid en milde weeke zangerigheid, welke juist de essentieele uitdrukkingsmiddelen in de vertolking van Chopin’s oeuvre zijn. Dit gemis aan melodische welluidend heid, vereenigd met Antonietti’s eenigs- zins kantige plastiek heeft menig werk ik denk hierbij vooral aan de Polo naise op. 26 no. 2 en het Scherzo op. 31 een bijna Beethovensch norsche allure gegeven, welke m.i. met het ware wezen van den Poolschen nachte gaal onvereenigbaar is. Zelfs de noc- j turne „an sich” moge haar broze me- v - lodische schoonheid en haar subtiliteit van sfeer verborgen hebben, de zeer doordachte stemvoeringen en de voor- G. de Vries, Azaleastraat 74. alhier. Rechter-comm.: Mr. M A. van Rijn van Een vrouw kwam dezer dagen op het distributiekantoor in aanraking met een jonge moeder, die een jongetje van onge veer acht weken bij zich had. De moeder vertelde, dat zij uit Berlijn kwam en da zij een tehuis voor haar zoontje zocht, waarop de andere vrouw haar uitnoodigde bij haar thuis een kopje koffie te komen drinken. Men scheen het samen eens te worden want op een gegeven moment zeide de jonge moeder, dat ze nog even een koffer aan het station moest halen. Een buurjongetje ging met haar mee. Aan het station werd de koffer afgehaald. De vrouw gat den jongen wat kleertjes uit den koffer en zond hem daarop naar huis, met de mededeeling, dat zij weldra zou volgen. Dit „weldra” is echter nog steeds niet gekomen, weshalve de politie, Alexanderplein 16, haar opsporing heeft verzocht Het signalement luidtleeftijd 21 jaar, lengte 1.75 m., gezet postuur, licht blond haar, opvallend gaaf gebit. Lichtbruin gevlekte bontmantel, blauwe schoentjes, blauwe jurk. Limburgsch ac cent. De vrouw geeft voor afkomstig te zijn uit de omgeving van Venray en Venlo Voor kinderen van 0 en 1 jaar zal in den vervolge uitsluitend kindermeel en voedingssuiker beschikbaar worden ge steld, in plaats van zooals tot dusverre rijst, kindermeel, voedingssuiker of gort In verband hiermede geeft bon „Reserve E 37" uitsluitend recht op het koopen van 250 gram kindermeel of voedingssui ker. De voor kinderen van 2 en 3 jaar aan gewezen bon „Reserve D 37” geeft recht op het koopen van 250 gram gort. Tenslotte zal men aardappeltapioca en gemalen aardappeltapioca voortaan, be halve op den gortbon ook op den haver- moutbon kunnen verkrijgen. Op de vleeschbonnen 19 en 20 kan men reeds op Maandag 1 en Dinsdag 2 Mei vleesch en vleeschwaren koopen. ZATERDAG 29 APRIL Zeiss-Planetarium Voordracht over: „De Lentesterrenhe- mel”. 15.45 en 20 u. Stadsschouwburg. ..Carmen”. 18.30 u. Princesse-schouw. burg. „De knecht van twee meesters”. 19.15 u. Diligentia. „Roodkapje” in de poppenkast”. 14.30 u. Cello-avond Jo 't Hart m.rn.v. Marinus Flipse, piano, 19.30 u. Pulchri Studio. Debutanten concert m.rn.v. Martha Rolloos, sopraan, Mia Barten, piano en Hans Sluijs, piano- begel. 15 u. Metropole. „Het hoedje van Marius”. 14.15 en 19.30 u. Scala. „Enwie kust mij?”. 19 30 u Paarden: Duindigt, 14 uur. Korfbal: I Alkemade. Curator: Mr. P. H, A. Tuin, H.S.V.Ons Eibernest, Beijersstr., 19 u.'alhier. F. A. Bieshaar geb. Velders, d MM. Zandstra geb. Snoek, z. L. A. van der Voort Maarschalk geb. Michalek, z. M. A. Dispa geb. Berendse. z P. J. Bolle geb. van der Haak, z. J. M. M. Ter- heijden geb. Hirdes, d. J. van der Voort geb Eggink, z. P. J. Kap geb. Neervoort, d. C. Vrolijk geb Spaans, d. H. W. C. Hack geb. Rozecdaal, z. J. M Roerbag geb. van Garderen, d. E. J. M Creyghton geb. van de Weijer, d. A. A. van Leeuwen geb. van Enge, len, 2d. M. B. T. van der Doorn geb. Paardekooper d. S Bulthuis geb van Wijk, d. J. van Gaaien geb. Reedijk, z. W. Kuijt geb Keus, z. J. J. Korte geb. Grotenhuis, d. M. W. de Koning geb. Lubach. z MA Perlot geb. Groen, z. OVERLEDEN N. P. Franken, man van I. M. de Kok, 56 J. L. de Jager man van A. de Jong. 79 j. C Pronk, vrouw van G. Zoutenbier, 65 j. N. Mostert, gescheiden man. 44 j. V. C. 't Hooft, man van M. Welzenbach, 69 j. C. M. van der Eem, vrouw van Th. J. Timmer, 64 j. J. Hoegendeykhof. ongehuwde vrouw, 83 j. A. Linnemann, ongehuw de man. 37 j W. R. Pieters, man van M. H. Pillekers. 37 j. A. Toet, man van C. van der Toorn. 41 j. A. H. M Cle-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1