v.u.c. H.V.V. geslagen en R. MEES ZOONEN PAKKISTEN DE FAMILIEVEETE Lederen kleeding Briljanten en Sieraden STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN BINNENLAND FEUILLETON SAFE-INRICHT1NG HAAGSCHE COURANT Maandag 1 Mei 1944 Te bl. pag. 2 Voetbal den kop N.A.F.-tentoonstelling te Utrecht DE OORLOGSPRESTAT1E- WEDSTR1JD 1943-1944 38 JUBILARISSEN BIJ GEMEENTE WERKEN TE DURE HUIZEN Uitreiking distributiebescheiden EET-, SALON-, HUIS- SLAAPKAMER MEUBELEN Vrijblijvend taxaties door gerenommeerde vaklieden. 2211 Neutraal Mulo van Speykschool Wat dan? vroeg Jean hem. Volewijckers aan Tweedaagsche op Duindigt 2210 DORDT—DEN HAAG 3—3: van pro- Slikkerveer te winnen. De wist je dat? vroeg Trou- Het dagboek 3 1 1 1 0 voor de hier ter op gaan. - Kees Za- zaal van van 1 1 3 2 4 8 9 4 3 2 2 3 3 4 4 4 4 4 2 1 0 0 1 1 1 1 2 2 2 6.5 7-6 5-7 0 1 3 5 5 0 1.60 1.50 1.25 1.25 1.— Jean had gelachen, maar niets ge zegd en hij had hem gelukgewenscht. (Wordt vervolgd.) H.B.S. 3 B.M.T 2 Postduiven 2 er l strijd tegen stand is nu: Slikkerveer H.P.S.V. Moordrecht 19—2 1.66 12—6 1.25 3—26 0.— ANNO 1720 KNEUTERDIJK 13 Laat deze nu 2200 REPAREEREN EN INVETTEN bij INDIANA LEDEREN KLEEDING INDUSTRIE. Z. O Buitensingel 131—132, Tel 77.26.57 0 4 1 2 5 6 5 4 6 Kistenfabriek K. SCHEEPMAKER is HET adres voor MAATKISTEN (alle maten), Telef 77.23.48 (nè 5 uur, Telef. 72.35 77.). Ternootstraat IA, K. SCHEEPMAKER. INKOOP VAN JUWELIER JEDELOO Noordeinde 100 21—5 12—9 10-14 0.80 5—7 0.75 5—18 0.33 175 MANNEN GEDUPEERD: Onbevoeg den hebben zich door middel van open sluiting toegang verschaft tot een strij- kerij aan de Stille Veerkade. Meegenomen werden niet minder dan 175 overhemden. Uit een in het Zuiderpark staande schuur werd een geit gestolen. alles. Op deze wijze moet er een her boren volk komen, omdat het ons er in- derdaad om te doen is den mensch mooier te maken. Daarom staan momenteel 7000 sociale voormannen in de bedrijven, waar van er reeds 4000 grondig zijn gesch old. Eens, zoo besloot spreker zijn rede, zul len wij 1 Mei vieren met alle arbeiders van Nederland achter de vanen van het N.A.F. 'Wegens het verkoopen of te koop aan bieden van huizen boven de door het Prijzenbureau goedgekeurde prijzen zijn veroordeeld J. Stok tot 7500 boete en K. Weimar tot ƒ3000 boete. De straffen, die de Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching had opgelegd, zijn in hooger beroep bevestigd. De commissionnair H Sweris, die zijn bemiddeling had verleend bij den verkoop van verschillende panden en den verkoop tegen hoogere bedragen dan toegestaan was had gestimuleerd, werd veroordeeld tot /5000. Den kooper en den verkooper werden in dit geval boeten op gelegd van resp. 3000 en 5000. 90 Nadruk verboden DOOR B. ZWARTS Niet minder dan 38 leden van het per soneel van Gemeentewerken vierden van daag hun zilveren jubileum. Zij werden vanochtend gezamenlijk door den direc teur toegesproken en gehuldigd, waarbij aan een ieder de gebruikelijke eervolle vermelding en een gratificatie werd over handigd Het zijn de heeren: S A. Blok. C. H. de Bruin, P. J. J. v. d. Drift J. A. Eekhof, W. Eekhof F. P. van És, T. Franken P. Galjé, H. A. M Goedman, J. de Graaf C. W. de Graaff, J. C de Graaff J. C. Groenendijk M Hofman, W. H. Hol. D. C Hooft, C. Hoogendorp, P. J. Jozee A. J. Kips, B. C. P. v. d. Leeden, F W. van Lochem. A. Casper J. Mertens, H A Mertens M. J. Monnier, L. A. Orth H. A Philipsen, P. W. J. Phi. lipsen. W. J. Philipsen, A. Plugge. L. Plugge, T. J. Purckli W. J. Rens J. G. Spitsbaard, j. Tromp, A. F. A. Tuunter, H. Tuunter, W. F. Veldkamp. De nieuwe tabakskaart Het zal voor vele achttienjarigen een teleurstelling zijn geweest, dat zij niet in aanmerking kwamen voor de nieuwe ta bakskaart Slechts die mannen ontvangen deze kaart die op 27 December van bet vorige jaar achttien jaar of ouder waren, dit in tegenstelling tot de vorige uitrei king, toen alle achttienjarigen een tabaks, kaart ontvingen. De reden van dezen ge wijzigden gang van zaken is, dat zij, die op 27 December j.l. nog geen achttien jaar waren, niet in staat waren den bon R 03 in te leveren hetgeen voor de in-ont- vangstneming van de nieuwe tabakskaart vereischt is. 4 4 1 2 1 1 2 naar haar kamer was geweest om zich op te knappen. Haar haren zaten wat springerig en op haar voorhoofd hingen enkele don kere krullen. Maar ze moest toegeven, dat ze er zoo jonger, meisjesachtig uit zag. O, die bezorgde vader! zei ze. Waarom zegt hij zulke flauwe din gen?' Alsof Robert Troupée iets voor me zou kunnen beteekenen. Hij is niet meer dan een groote jongen. Afhalen levensmiddelen- en groente- kaartenMorgen: Groot Hertoginne- laan en Alidastraat (Loosd.) 8.30—16.30 uur Lav t.m. Mar. Afzonderlijke kluisinrichting voor het opbergen van koffers en waarde volle pakketten. 401 Boem! Boem! Toen twee verwijderde ontploffingen door het open raam van zijn werk kamer tot hem doordrongen, keek Jean Montnoir op. Dan schoot hem te binnen, wat de verklaring ervan was. Troupée had hem ’s morgens verteld, dat hij een gedeelte van den rotsach- tigen grond, terzijde van de rivier, moest laten springen om een doorgang voor het water naar den anderen kant van den heuvel te maken. Naar den kalender op zijn bureau kijkend, besefte Jean, dat er nog maar veertien dagen waren tusschen nu en den trouwdatum van Trixie. Hij had haar sinds dien dag op den berg nog maar eenmaal gezien, toen ze in de auto van Francois voorbij geko men was en naar hem had gezwaaid. Wat Louise betrof, bij de volgende sche na zoovele jaren weer haar intrede in de le klasse kon doen. En daar heeft het langen tijd, speciaal dan in de eerste helft, naar uitgezien I Want H.V.V speel de verrassend in den aanval, vlot en aan trekkelijk combineerend. in elk geval met een streven naar behoorlijken opbouw van de attaques In de voorhoede lukte het wonderwelColthoff was, als steeds de motor, maar de groote figuur was ditmaal de actieve en aan snelheid gewonnen heb bende v. Heeswijk, die met prachtige pas ses het spel open hield en de vijandelijke verdediging uit elkaar rukte. Onder deze omstandigheden was het te betreuren, dat de Villeneuve niet van de partij kon zijn, daar thans de linksbuitenplaats onvoldoen de bezet was Was ook technisch het spel van H.V.V. ontegenzeggelijk be'.er dan dat van de Rotterdammers, de laatsten wonnen het in uithoudingsvermogen, hetgeen in het laat ste gedeelte van de tweede helft, toen de geelzwaren wel erg gedemoraliseerd wa ren, den doorslag heeft gegeven. Maar een grootschen indruk maakte Neptunus schakelen we doelman Landman uit niet. Daarvoor was de voorhoede te zwak, speelde men teveel kick and rush en bleef de middenlinie steeds te ver ach ter. waardoor bijna voortdurend het zoo hoog noodige verband in de ploeg ont brak Neptunus zette onmiddellijk een hoog tempo in en trachtte de geelzwarten te overrompelen, maar de Haagsche defensie bleek voor haar taak berekend. Bij een voorzet van v. Steyn wilde Everse. de rechtshalf der Rotterdammers, wegwer ken. toen de bal, binnen de beruchte lijnen, tegen zijn hand opsprong. Hoewel de straf ons erg zwaar voorkwam van eenig opzet was o.i. geen sprake wees scheidsrechter v. Welzenes naar de be ruchte witte stip. Bool nam een aanloop, I schoot precies in den rechter-beneden- hoek, maar te zacht, waardoor de snel reageerende Landman den bal kon stop pen! H.V.V. liet zich door dezen tegenslag INKOOP VAN Bezuidenhoutscheweg 17 Telef. 395867 6— 2 2 7— 6 1 5—10 0.33 ADRESVERANDERING COMMISSA RIAAT VOOR DE BELANGEN VAN DE VOORM, NEDERL. WEERMACHT: De commissaris voor de belangen van de v.m. Nederlandsche Weermacht te ’s-Gravenhage, Lange Voorhout 7 maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei 1944, een gedeelte van zijn commissariaat is verhuisd naar Velp Het postadres is te rekenen van ge noemden datum af: Waldeck Pyrmont- laan 5 te Velp. DEBUTANTENCONCERT: terdagmiddag werd in de groote van Pulchri Studio het 75ste debutan tenconcert gegeven door de pianiste Mia Barten en de sopraan Martha Rol- loos, waarbij als begeleidster Hans Sluys haar medewerking verleende. Mia Barten droeg werken van Mozart, Beethoven, Chopin en Debussy voor met een techniek, waarmede zij zich welis waar nog lang niet boven de materie verheven heeft, doch die veelbelovende kwaliteiten bezit. Maar de intensiteit van het muziekleven van deze instru mentaliste zal veel grooter moeten wor den, indien zij haar thans nog weinig gepassionneerd denken over de grens tusschen podium en zaal wil heendra- gen. Ik wil Mia Barten hier voorts den goeden raad geven, zich de juiste be grippen van détailleering en plastiek eigen te maken. De zangeres, die door Hans Sluys op verdienstelijke schoolsche maar volko men onverstoorbaar vlakke wijze werd begeleid, bracht werken van Handel, Porpoya, Schubert, den cyclus en-Liebe und -Leben” van Schumann en Fransche en Nederlandsche composities ten gehoore. Martha Rolloos bleek daarbij over een, vooral in het hooge register prachtig getimbreerd stemma- teriaal te beschikken. De juiste over- gangen tusschen de registers heeft de kunstenares echter nog niet gevonden, terwijl de plaatsing en het geluid en de beheersching van de ademhaling van haar een dusdanige aandacht vroegen, dat voor den inhoud van het lied wei nig tijd overbleef. Bovendien w„„ de .of trouwen, ik bedoel... Bonnet? veronderstelde uitgedraaid, dat is best mogelijk, zij zou in ieder geval meer eervol geweest, dan thans het geval was. het gedrag van de Harder van funesten invloed is geweest op de lest van de ploeg, of meer in het bijzonder van de voorhoede, kunnen we niet zeggen, maar zeker is, dat ook de andere aanvallers in de malaise deelden. Zelfs bleven we goeddeels gespeend van de snelle rushes van Holleman, die slechts uiterst zelden Van Speykstraat 34 Tel. 331707. Opleiding voor de Mulo-diploma’s, H.B.S., Zeevaartschool, M.T.S., enz. Prettig en beschaafd milieu. .Kleine klassen. Indivi- dueele zorg. Weinig plaatsen vroege aanmelding gewenseht 2205 De Directeur: H. A. J. POLÉE. Gaan trouwen! lachte Troupée. Ik heb niet veel geld, maar ik ben jong en gezond en heb goede vooruit zichten. En ik ben niet van plan te wachten, totdat er iemand komt, die het aardigste meisje, dat ik sinds lan gen tijd heb ontmoet, voor mijn neus wegkaapt. Ik ga haar vragen, of ze met me wil t Louise Jean kalm. Ja, hoe pée verbaasd. Jean had gelachen, maar niets kan worden, welke ploegen moveeren. De Laakkwartier V.FC. V.O.C. Wassenaar Fortuna stand luidt: 2 1 2 1 2 1 1 1 1 Voor de promotiecompetitie 4e kwam H.P.S.V met een gewijzigd elftal uit tegen Moordrecht. Of deze verande ring een blijvende verbetering beteekent. moet worden afgewacht, maar in ieder geval werd met 20 gewonnen. In af wachting van de uitspraak op het protest naar aanleiding van de eerste ontmoeting met Moordrecht zullen de politiemannen goed aan doen Zondag den uitwed- Voor de promotiecompetitie reserve 2e klasse won H.D.V.S. 2 met 41 van Laak, kwartier 2, waardoor de Schiedammers promoveeren naar de reserve le klasse. Voor de promotiecompetitie reserve 3e klasse deelde B.M.T. 2 met H.B.S. 3 de punten; het werd 11. De Kraaien heb. ben Zondag a.s. voldoende aan een ge lijkspel tegen Postduiven 2 om te promo veeren. De stand is: 3 2 4 2 3 0 damsche defensie voor talloóze moeilijk heden en kreeg, toen er 26 minuten ge speeld was, loon naar werken, v. Steyn zette flink door, zijn voorzet werd door den uitloopenden Landman gemist. Ben- nink zette zijn hoofd onder den bal, die in het verladen doel leek te verdwijnen, toen daar nog juist Hoogendoorn opdook, die koppend den toegang tot het heiligdom versperde, ten koste van een corner. Hier uit zette Leroy goed voor, waarna v. Hees wijk met een prachtigen kopbal den ont hutsten Rotterdamschen portier versloeg. H.V.V. had met 10 de leiding! Eerst in de laatste 10 minuten dezer eerjte speel- helft sloeg de schaal wat naar de Rotter- damsche zijde over. Nauwelijks was herbe gonnen. of Meier, H.V.V.’s rechtsmiddën, veroorzaakte een vrijen schop. De Cocq, Neptunus’ hardwerkende spil, joeg hieruit den bal in de richting van het Haagsche doel. Luyten liep door, tipte den bal over den uit zijn doel rennenden Dankelman heen, juist öp de lat. Gentis. die het ge vaar had ingezien, was naar eigen doel te- ruggeloopen om zoo mogelijk nog redding te brengen, maar kwam door zijn snelheid in het doel terecht, waar hij in de touwen 1 een leelijken val maakte. Énkele doktoren trachtten den Haagschen aanvoerder op te knappen; in derdaad kwam Gentis weer op de been, maar met ’n wanhoopsgebaar beduidde hij, dat spelen niet meer mogelijk was. Leroy J J i_l._-1-—l. X I wijl als linksbuiten Hoekstra inviel. Dit is het psychologisch moment van den strijd geweest; H.V.V. geraakte uit haar even wicht, Neptunus rook haar kans, maar vooralsnog bleef de Rotterdamsche voor hoede onmachtig, om doelpunten te maken. Dit moest een H.V.V.-er doen! Uit een vrijen schop kwam de bal in het Haag sche doelgebiedde Rotterdamsche voor- waartsen misten de kans, maar Leroy schoot hard in zijn eigen doel (11). En 12 minuten later werd aan veel geknoei, na een corner van rechts, een eind ge maakt door Luyten met een heel onnoozel schot van dichtbij (12). In het laatste kwartier zette H.V.V nog eens alle zei- I len bijv. Heeswijk en Bennink gingen den linkervleugel vormen, Bool kwam op de midvoor-, Hoekstra op de linksmidden plaats. Van Heeswijk nam fraai een cor-I ner, waaruit het leder belandde bij v. Steyn, die een formidabel schot inzond, dat Landman liet glippen, maar juist vóór de lijn kon hij den bal nog te pakken krijgen. Vlak daarop schoot v. Steyn juist naast; in de volgende minuut had zijn schitterend schot de goede richting, maar de Neptunus-portier stopte fraai. In de allerlaatste minuut zagen we eindelijk een goeden aanval der Rotterdammers, over links. Uit den voorzet van v. d. Berge liet Luyten den bal tactisch loopen voor Batsleer, die met een harden schuiver Dankelman versloeg (13) en daarmede de promotie van zijn club tot een voldon gen feit maakte. H.V.V. toonde zich een goed verliezer. Bool was de eerste, die aanvoerder van Spaandonck complimen teerde, waarna de Neptunianen op de schouders van het publiek van het veld werden gedragen. Voor de promotiecompetitie 3e klasse heeft Laakkwartier zich gisteren beter gehouden dan verleden week en in den uitwedstrijd tegen VF.C. een 33 gelijk spel uit het vuur gesleept. Het eerste kwartier was voor V.F.C., dat de score opende, waarna H. Bos den achterstand in een 21 voorsprong omzette. Na de pauze maakte V.F.C. weldra gelijk en zij nam zelfs, na een overtreding van doel man Dogger, uit een vrijen trap opnieuw de leiding Ongeveer 10 minuten voor het einde smaakte Orizande het genoegen de partijen op gelijken voet te brengen. Een verrassing was, dat V.O.C. op eigen grond met 10 werd verslagen door Fortuna, dat het tot dusverre nog niet ver had gebracht. De situatie is thans zoo, dat. nu de helft van de competitie achter den rug is, nog niet met zekerheid gezegd zullen 5 5 4 3 10-10 0.75 3 11.11 0.75 klasse niet prat op, dat hij de vrouwen be greep. Wat argumenten betrof, was Louise hem altijd de baas en vanavond scheen ze wel buitengewoon gevoelig ook. In de beslotenheid van haar slaap kamer, zat Louise in gedachten voor haar toilettafel. Dan pakte ze iets op, dat ze daar had neergelegd, maakte er een gebaar mee, alsof ze het in de kachel wilde gooien, doch veranderde dan van gedachte. Met een glimlach sloot ze het voor werp in een lade, streek haar haren recht en keek in den spiegel. Dan schrok ze, terwijl het tot haar doordrong, dat ze na in den tuin geweest te zijn, niet Neptunus in de le klasse De laatste Zondag in April is niet gunstig geweest voor het Haagsche voetbal, want te Amsterdam stelde V.U.C. Volewijckers in staat met 51 revanche te nemen stede geleden 02 nederlaag en Spangen liet H.V.V. zich in de derde ontmoeting met Neptunus met 13 kloppen. Gevolgen van deze resultaten zijn, dat V.U.C., indien zjj niet reeds uitgeschakeld is, haar prachtige kansen op het landskampioenschap danig heeft verminderd en dat aan de Wassenaar- sche Leeuwen, met de haven in zicht, de pas naar het voetbaldorado werd af- gesneden ten gunste van de Rotterdam mers, die zich thans eerste klassers mo gen noemen. De strijd in het Olympisch Stadion, welke met zooveel spanning was tege moet gezien, is een groote deceptie ge worden. Niet zoozeer omdat de Hagenaars hier werden geslagen, want met die mo gelijkheid moest nu eenmaal ernstig rekening worden gehouden, maar wel door de manier, waarop dat gebeurde. De sprekende cijfers, waarmede de Vole- wijekers baas bleven, zijn namelijk niet in de eerste plaats te danken aan eigen groote verdiensten, al werd ook beter gespeeld dan in den Haag. Veel, zelfs zeer veel heeft daartoe bijgedragen het slappe en onzekere spel van onze stad- genooten, die daarmede hun eigen voet- balgraf dolven. De verdediging, zoo hecht en resoluut in het eerste treffen met de Amsterdammers, stond nu gerui- men tijd te stuntelen en daarvan maak ten de gastheeren zoodanig gebruik, dat zij met 40 de leiding namen binnen 25 min. Daarna, toen Volewijckers zich min der inspande, herstelde de linie zich, doch toen was het te laat. Maar hoe noodlottig het spel van de verdediging ook geweest mag zijn, erger nog was het Haagsche aanvalsspel, dat een aan fluiting was voor een linie, die in de competitie zulk een hooge score heeft weten te boeken. We hebben al eerder geschreven, dat we ons niet konden ont trekken aan den indruk, dat het moreel van de V.U.C.-ploeg niet heelemaal in orde was, en deze indruk is gisteren ter dege bevestigd, want, zooals elders ge meld, heeft het bestuur der vereeniging er zelfs aanleiding in gevonden den in ternationaal Bertus de Harder te schor sen, omdat hij verzuimd heeft de kansen van zijn club behoorlijk te verdedigen. Het is niet de eerste maal, dat de Harder zich lui betoonde, maar zooals het giste ren was, liep het wat men noemt, de spuigaten uit. Slechts sporadisch zag men den linksbuiten in actie en wanneer dat dan al eens het geval was, dan bleef het vertoonde meestal beneden zijn mogelijk heden. Met een actieven, goed willenden de Harder had het resultaat van dezen wedstrijd heel anders kunnen zijn. Mis schien was het ook dan op een nederlaag maar zijn Of voor zoover verstaanbaar, voor vele correcties in aanmerking kwam. De bovengenoemde Schumann-cyclus be wees echter, dat het begrip bij Martha Rolloos zeker aanwezig is, zoodot het van hangt, of de belofte voor de toekomst, welke zij met haar debuut heeft gege ven, in vervulling zal gaan. Bloemen werden aangeboden. Kees Brink mann. ontmoeting met haar had hij zich zeer afgemeten gedragen en zij was hem ook anders voorgekomen. Jean had het plan om ooit met Louise te trouwen al volkomen opgegeven. Robert Troupée, stralend en vertrou- welijk, had een paar opmerkingen ge maakt, welke hun doel niet gemist hadden. Ik verdien hier achthonderd francs per week, vertelde hij aan Jean. En als ik met dit werk klaar ben, Kom ik in aanmerking voor een verhooging. Als ze er vijftigduizend per jaar van maken, ben ik in staat iets geks te doen. van den eersten Mei deze tentoonstelling iti Utrecht niet zonder reden wordt ge houden. Deze expositie vormt een machtig propagandamiddel voor het werk van het N.A.F en dat is noodig ook, aldus spre ker. want er heerscht nog altijd veel mis verstand en wanbegrip. Met name dient nog eens duidelijk te worden gezegd, dat het N.A.F, geen voortzetting is van de vroegere vakbonden, want wij werken, aldus spreker, niet voor een bepaalde groep, maar voor alle Nederlandsche ar beiders. Wij gaan uit van een geheel an deren grondslag, n,l. die van de gemeen- schapsorganisatie. Wij bouwen dagelijks aan een waarlijk socialistische gemeen schap en voeren daarbij het devies var. den Führer; gij zijt niet, uw volk is BEETHOVENCYCLUS RESIDENTIE-OR- KEST: Onder aanvoering van Yvon Baar spul heeft het Residentie-orkest Zondag middag het tweede concert van zijn Beet hovencyclus gegeven in hef Gebouw voor K. en W, dat. tengevolge van den grooten toeloop, zijn raalruimte had moeten uit breiden met het achterste gedeelte van het orkestpodium. Na een welverzorgde, rhythmisch strakke vertolking van de ouverture Egmont speelde Theo van der Pas het uit een veel jongere scheppings- periode van den meester dagteekenende klavierconcert no 1 op. 15 in C gr. t. eigenlijk naar de orde van zijn ontstaan het tweede met het hem eigen virtuoos achevé wat het zuiver technische betreft met geheel boven,de materie uitkomende beheersching. in een pianistisch klankidioom, dat zich stijlvol en kerngezond-muzikaal mengde in dat van het congeniaal steunende orkest, zoodat het, uit eer. weldadig aandoende opti mistische sfeer geboren en daarin voort levende werk, in een klankschoone ge makkelijk vloeiende weergave is overge komen tot de hoorders, die met spontaan, intensief en langdurig applaus daarop hebben gereageerd hetgeen tot vier terug roepingen van den solist heeft geleid, die bovendien met een bloemgeschenk werd bedacht Dirigent en orkest zijn mede in het huldebetoon betrokken. Na de pauze de in zijn allegri van kernachtig frisch leven tintelende, blijmoedigen geest ademende, in voortvarend élan voortsnel lende vierde symphonie, waarvan inzon derheid het rhythmische element in Baar spuls geïnteresseerde vertolking tot uit drukking is gekomen. Ook daarvoor heeft men zich in de zaal ten zeerste erken telijk getoond. Mr. A. J. F. J. Jung. PIANOMATINEE BRANKA MUSULIN: In een goed gevulde Diligentiazaal heeft de Kroatische pianiste Branka Musulin Zondagmiddag een recital met werken van Bach, van Beethoven, Brahms en Chopin gegeven. De kunstenares opende haar matinée met Bach’s Fransche Suite in G gr. t._ waarin zij haar opvattingen ten aanzien der tempi bleek te hebben her zien. Voor de gejaagde, motorische inter pretatie van het oeuvre van den Thomas- cantor heeft Branka Musulin thans een stijlvoile, volkomen beheerschte weergave in de plaats gesteld, welke in haar phra- seering, prachtige rhythmisch ingedeelde trillers en nobele loonvorming de weer spiegeling is geweest van een nieuw ver worven geestelijken rijkdom. De expres siviteit van dit statige Bach-spel zou ech ter nog van een te groote weekheid en vrouwelijke overgevoeligheid ontdaan moeten worden. Het weeke vrouwelijke sentiment heeft echter niet alleen deze Bach-vertolking gekenmerkt, het heeft zijn stempel op de geheele matinée gezet. Het overvloedig aanbrengen van een ..point d’orgue” op iederen melodietoon, welke daarvoor in aanmerking zou kunnen komen, hef sterk uitspinnen der groote lijnen, bij voorkeur vereenigd met een leggiero-aanslag in de snelle tempi dat alles vormde namelijk een overpoëtischen inslag, welke Branka Musülin vaak de groote. in den aanvang van een composi tie gewekte idee en het contact mef den hoorder deed ontglippen. Beethovens So nate in d kl. t. op. 31 no. 2 en de „Varia ties over een eigen thema” van Brahms hebben groote technische en voorname aesthetische kwaliteiten getoond. Bloemen werden ten tooneele gebracht, terwijl twee toegiften moesten volgen. Kees Brink mann. CELLO-AVOND JO ’T HART: In Dili- gentia heeft zich Zaterdagavond de jeugdige violoncelliste Jo ’t Hart voor gesteld met een zorgvuldig gekozen programma, dat een volledigen kijk heeft gegeven op haar technisch en ar tistiek kunnen. Uit haar vertolking van een sonate in G dur van Giovanni Bat tista Sammartini (was van 17371741 Glucks leermeester) bleek aanstonds dat de concertgeefster een voortreffe lijke school heeft doorgemaakt. Streek, loonvorming, gave afwerking van het passagespel, zuiverheid, zekerheid bij het uitvoeren van dubbelgrepen, ook in snelle opeenvolging, en een zangerige, hoewel niet groote toon, maakten een degelijken mdruk, te meer, waar deze hoedanigheden steun vonden in een kerngezonde muzikaliteit en een juist stijlbegrip. Het spel zal op den duur nog meer kern en ruggegraat moeten krijgen, de toon x nog draagkrachtiger kunnen worden, het in de kiem aanwe zige nobele sentiment nog meer naar buiten moeten worden gebracht, het ta lent nog tot dieper en breeder ontwik keling komen, wil het geheel door dringen tot de dieper liggende geeste lijke waarden van een sonate als die in C moll op. 38 van Brahms, waarvan de weergave overigens in menig op zicht hoogst respectabel was. Ook met de uitvoering variaties over (het bekende „Seht, Preis gekront” uit Judas Maccabaus en Josua), van een sfeerscheppende twee- deelige sonate op. 4 van den Hongaar Zoltan Kodély met eenigszins rhapsodi- schen inslag, in de elégie op. 24 van Gabriël Fauré, die de celliste gelegen heid bood de aandacht op haar fraai cantilene spel te vestigen en tenslotte met Cassado’s Danse du diable vert”, waarbij de virtuose zich op den voor grond plaatste, heeft Jo ’t Hart bewe zen een celliste te zijn, wier verdere ontwikkeling men met vertrouwen te gemoet kan zien. In Marinus Flipse had zij een sterk muzikalen, krachtigen en leiding gevenden partner aan den vleugel, van wiens stoer, energiek spel door haar nog wel iets mag worden overgenomen. De beide uitvoerenden zijn door een niet zeer talrijk maar geestdriftig ge stemd publiek met warm gestemd ap plaus gehuldigd, waarop met een toe gift werd gereageerd. Vóór de celliste is een schat van bloemen naar het podium gedragen. Mr. A. J. F. J. Jung. 75STE Er werd aan beide zijden zeer hard ge werkt en de strijd stond op bevredigend peil. De stand is thans: Volewijckers V.U.C. Heerenveen Longa Heracles In het eerste district heeft’ D.O.S. met 21 gewonnen van Vriendenschaar en daardoor is de club van Dumortier kam. pioen der tweede klasse B. over 2 sei zoenen geworden, zoodat zij met O.S.V. zal moeten strijden om een plaats in de eerste klasse. In het tweede district hebben H.V.V. en Neptunus voor de derde maal tegen over elkaar gestaan om uit te maken, welke van de beide ploegen zou promo veeren naar de eerste klasse. Deze beslis, singswedstrijd, op Spangen gespeeld. DOOR WOUDENBERG GEOPEND Onder groote belangstelling heeft de Arbeidsfrontleider Woudenberg in het N.V.-huis te Utrecht een tentoonstelling over het werk van het Arbeidsfront, met een korte rede geopend. Onder de ge- noodjgden bevonden zich de Beauftragte voor de provincie Utrecht Müller Reinart. de Kreisobman Richter van het D.A.F prof. Nieschulz van de N.S.D.A.P. en voorts wethouder Hofstee namens den burgemeester, verschillende N.A.F.-lei- ders uit andere provincies, afgevaardig den van N.S.B. en N.S.V.O.. N.V.D Economisch Front en Arbeidsdienst, als mede de politiepresident overste W. van Groningen. Na een kort inleidend woord van den provincialen frontleider A. Satony was het woord aan den heer H. J. Wouden berg. Spreker zeide. dat op den vooravond Bijt niet meer toe? herhaalde Louise, haar wenkbrauwen fronsend. Vader, wat hebt u vanavond? Hebt u misschien te veel gedronken? Wat een opmerking! En wat Jean Montnoir be treft, is het niet een voorrecht van de vrouw, van gedachten te veranderen? De oude Pierre Bonnet haalde zijn schouders op. Hij ging er heelemaal Uitreiking der prijzen aan Duitsche bedrijven in Nederland Voor het oorlogsjaar 1943/1944 werd voor de Duitsche bedrijven een prestatie- wedstrijd uitgeschreven, waaraan zoowel bedrijven in Duitschland als in de bezette gebieden hebben deelgenomen. In een Zondagmorgen in het Deutsches Theater alhier door de Deutsche Arbeits- kammer belegde bijeenkomst, waarin de prijzen werden uitgereikt, hebben drie sprekers de beteekenis van dezen wed strijd geschetst. Het waren de Obmann van het D.A.F., Kretschmar, die de bijeenkomst inleidde, de leider van het Amt für Gesundheit und Volksschutz te Berlijn, prof. dr. Bokhakker, en de leider van het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. in Nederland, OberdienstleiterRitterbusch. Eerstgenoemde wees op de goede resul taten, welke door de Duitsche bedrijven in Nederland werden bereikt. Prof. dr. Bokhakker belichtte vervol gens in een uitvoerige rede het vraag stuk der prestatie voor volk en individu van zijn biologische zijde. Oberdienstleiter Ritterbusch bezag, al vorens hij overging tot het uitreiken der prijzen, het vraagstuk vanuit het stand punt der politieke leiding. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door functionarissen van het D.A.F., van Rüstungsinstanties en van de partij, en o.a. door den leider van het N.A.F Woudenberg, werd opgeluisterd door het orkest van het Deutsches Theater. Voor den I Weekenstroobeker speelde het Haagsche afdeelingselftal Zondag een uitwedstrijd tegen de Dordtsche ploeg. Het resultaat was 33 (rus^ 11). De Haagsche doel punten werden gemaakt door v. Voorde ren en Noordermeer; De Dordtenaren trapten eenmaal in eigen doel. Doordat de gastheeren 2 strafschoppen benutten en de Hagenaars 1, zijn onze stadgenooten I uitgeschakeld. PAARDEN Drie van de vier rennen werden Zater dag gewonnen door outsiders, alleen Mou- tardier van dhr. Buntenbach voldeed aan de verwachting. De draverijen waren den eersten dag slecht bezet. Excellentie Bre wer, goed gestuurd door den amateur- heerrijder G. v. d. Wal, die Zondag ook zegevierde met Monsieur le Major, won de heat in twee ritten. De grootste ver rassing van Zaterdag was wel, dat zoo wel Windy Cliff als Plaisir de France in de ren over 1300 meter ongeplaatst bleven, waarbij Le Beguin met drie leng ten een fraaie overwinning boekte. Gisteren waren de rennen, hoewel klei ne velden, spannender door de iets beter bezette draverijen. Tweemaal moest de foto- een beslissing brengen. De eerste I maal wees deze uit, dat Etna II en Duroc beide gelijktijdig langs den eindpaal wa ren gegaan. Bij de tweede foto tusschen Rincée en Reine Balkis bleek de eerste met een neus gewonnen te hebben. De hordenren was weer voor Olympius. De heat vorderde vier ritten, waarvan de eerste door den favoriet Premier Mars on bedreigd werd gewonnen. In den tweeden rit leverde Casindra met Premier Mars en Crack een feilen strijd. Met gemak heeft J. M. v. d. Berg in den derden en vierden beslissenden rit de sterke Oeagre ter over winning gereden. De belangstelling was weer overweldigend. Zaterdag: le c.: 1. Little May Dun (Hr. D. Siem Jr.) 4 50—1.60; 2. Baadil 2.10; 3. Overijssche 6; 2e c.: 1. Gretchen M (J. M. v. d. Berg) 2.10; 3e c.: 1. Mar tine (Decoster) 9.101.90, 2. Brunette 1.40, 3. Princesse Motley 1.30; 4e c.: 1. Le Canigou (E. G. in ’t Veen) 1.501.10; 2. Eddy; 5e c.: 1. Moutardier (Ricard) 1.30 1.20; 2. Cambrai 1.40; 6e c.: le heat: 1. Ex. Brewer 2.701,50; 2. Crack 1.40; 2e heat: 1. Ex. Brewer (Hr. G. v. d. Wal) 1.70— 1.30 (def. 1.60—1,30) 2. Crack 1.60 (def. 1.70); 7e c.: 1 Le Beguin (Fortin) 12.702 40. 2. Sombreffe 2.40. 3. Are en Ciel 2.20. Zondag: le c.: 1. Guy Hanover (W. H. Geersen) 4.50—2.20 2. Gretta Trothan I. 70. 2e c 1. Napo (Hr. D. Modderman), 3.20—1.40; 2. Townie 1.3Ö; 3e c le heat;, 1. Premier Mars (W. H. Geersen) 5.50 1.60; 2. Crack 2.10; 3. Allouez 1.30; 2e heat: 1. Casindra (J. Kruithof) 13.40 2.20; 2 Premier Mars 1.30; 3. Crack 1,90. 3e heat: 1. Oeagre (J. M. V. d. Berg)" 3.30—2.20; 2 Crack 4.40. 4e heat: 1. Oeagre 1.30 (def. 5.50—1.40); 2. Casin dra (def 1.40)3. Premier Mars (def. 1.20). 4e c.: 1. Etna II (Ricard) 1.40— 1.50 en Duroc (Delbrassine) 2.2.20 dead heat. 5e c.: 1. Claudy O (W. H. Geer sen) 3.22. Excellent 2.80. 6e c.: 1, Rincée (J. Pex) 2.801.50; 2. Reine Bal kis 1.50 7e c.: 1. Monsieur le Major (Hr. G v. d. Wal) 1.80—1.30; 2. Mesnil C. 2.30; 3. Bobichon 2.10 8e c.: 1. Olympius 1.40—1.10 (J. Pex), 2. Icare 1.20, 3. Pe- trolette 1.40. HOOGE TOTO-UITBETA L IN GEN Bij de gisteren te Veendam gehouden draverijen werd de finale van de korte baan draverij gewonnen door Goudster B van den rijder-eigenaar P, Dj. Bolt. De toto be taalde definitief uit 219.50 winnend en 112 90 plaats. In een ander korte-baan nummer werd Eppo Ooststar vierde in de finale. Dit leverde 61.70 voor 1 gul den op. Sedert de weder-instelling van den totalisator zijn dit de hoogste op brengsten tot dusver voorgekomen (Zie veraer otaa pag. 3J, gevaarlijk was. Brandes kreeg eenige kansen, maar hij liet ze onbenut. Hoewel de tactiek van de middenlinie ons nog steeds niet kan bevredigen, is deze linie de eenige, welke goed heeft gespeeld en dat geldt vooral voor Stam en den kleinen van Hoek. Holzenbosch heeft zich waar schijnlijk bij het eerste doelpunt niet geheel goed opgesteld, maar aan de nederlaag had hij stellig geen schuld. Het spel van de Volewijckers was ook niet grootde voorhoede opereerde wel snel en de Jongh was dezen middag zeer gevaarlijk, doch een goede verdediging had deze linie toch aardig in bedwang kunnen houden, omdat de overige spelers zich toch niet als voetballers van groot formaat ontpopten. Mogelijk is van in vloed geweest, dat de Ruiter niet fit aan den start verscheen en zich dan ook moest laten vervangen. Er zat echter veel meer pit in de ploeg dan hier ter stede en dat Zal wel niet alleen komen, doordat de gastheeren zoozeer op revanche belust waren, maar ook doordat het verband nu hechter was, nu spil Konradt zich niet teruggetrokken hield. De middenlinie leverde zoowel verdedigend als aanval lend behoorlijk werk. De backlinie, waar in van Gelder de beste was, maakte lang niet altijd een betrouwbaren indruk zelfs met het lustelooze spel van V.U.C. konden er tegen dit duo nog behoorlijke kansen geschapen waren, welke alleen niet be nut werden doordat aan Haagsche zijde de afwerking veel te wenschen overliet endoordat doelman Bruist eenige malen het geluk danig aan zijn zijde had. Onder de gegeven omstandigheden was de overwinning van de Volewijckers ver diend niemand, die dat zal tegenspreken. Maar toch waren de cijfers nog geflat teerd en dat zegt wel iets over het ver toonde spel. Dat was alleen gedurende - v, - de eerste 25 min. het aankijken waard, geenszins^deprimeeren. plaatste de^Rotter- al droeg het toen ook een eenzijdig J~ karakter. Daarna nam Volewijckers het kalmer op en verslapte de wedstrijd. Na de pauze was het een saaie vertooning. V.U.C. speelde nu met den wind mee waarom niet aldus begonnen na het win nen van den toss beter en was zelfs nog eenigen tijd in de meerderheid, maar het element spanning ontbrak en daarom kon de strijd niemand meer boeien. Tegen het einde kwam er nog een flauwe opleving, maar dat was alles. Reeds binnen een minuut namen de Amsterdammers de leiding; bij een snel len aanval raakte de Haagsche verdedi ging de kluts kwijt en de vrijstaande Bakker scoorde 10. De gastheeren ble ven sterker en toen in de 14e minuut de doorgebroken de Jongh door Rolfes werd gehaakt, maakte van Gelder er uit een strafschop 20 van. De druk der Amster dammers hield aan en de Hagenaars moesten zich t°t enkele uitvallen bepa len. In de 21e min passeerde de Jóngh fraai de Haagsche backs en het was 3Q. Een drietal min. later bracht Brandes het tot een hoekschop op het Volewijckers- doel. Daaruit ging de bal onmiddellijk terug; de Jongh, die afgehouden werd, verwjard geraakte ^en plaatste het leder naar Smit en die deed 40 noteeren. Langzamerhand kwam VUC wat meer opzetten, doch de kansen ble ven onbenut en een doelpunt van de Har der werd geannuleerd, omdat de bal met -. - - de hand was bewerkt Ongeveer 10 min. verhuisde nu naar de rechtsbackplaats, ter- voor de rust raakte Oostdijk geblesseerd, wnl a,s Hoekstra mwoi ta en hij moest zich laten vervangen door Hendriks, die zijn werk behoorlijk deed. Na de hervatting was het woord een kwartier lang in hoofdzaak aan VUC, maar het ontbrak aan goede afwerking en Vrouwe Fortuna was enkele malen op de hand van Volewijckers; zoo belandde de bal eenmaal, uit een hoekschop, tegen de lat. Veel bijzonders gebeurde er vooreerst niet meer. Na een half uur liet de Ruiter zich vervangen. In de 38e minuut nam Bertus de Harder een hoekschop en hij deed dit zeer fraai; de bal kwam hoog voor het doel en de wind hielp mee het leder in de touwen te deponeeren. 41. Een minuut voor het einde werkte de Jongh zich alleen door de Haagsche de fensie heen en hij bracht den eindstand op 5— 1. Met één meer gespeelden wedstrijd boekt VUC nu nog één punt voorsprong op de Amsterdammers maar aangezien het er niet naar uitziet, dat de Voie- wijekers in de 3 nog resteerende wedstrij den een punt zullen verspelen zijn de kansen der Hagenaars danig gedaald. Tenzij een der provinciale clubs nog voor een klaterende verrassing zorgt. In ieder geval heeft VUC haar lot niet meer in eigen hand. In Tilburg heeft Heerenveen revanche genomen voor de op eigen terrein tegen Longa geleden 01 nederlaag, door thans met 43 aan het langste eind te trekken. ,,Frau- werd door de Rotterdammers met 3-1 ge wonnen. Na een 44-jarig bestaan, waar van 34 jaar in de tweede klasse, is Nep. tunus thans toegelaten tot de hoogste regionen van den N.V.B; In een wedstrijd zooals H.V.V. en Nep. tunus er gisteren in het totaal uitverkocht Sparta-stadion te Rotterdam een speelden, vervult de geluksfactor steeds een be langrijke rol. En dat geluk nu hebben de geelzwarten in den vaak enerveerenden. zenuwsloopenden beslissingsstrijd geen oogenblik aan hun zijde gehad. Bool zag, na 10 minuten spelen, geen kans een - strafschop in een doelpunt om te zetten, dictie wel zeer^onduidelijk, terwijl ^11 v. Steyn had in de 2e helft pech met en- kde prachtige schoten, maar de grootste moreele klap voor onze stadgenooten viel enkele minuten na de hervatting, toen hun aanvoerder Gentis door het scheu- ren van een spier in de liesstreek haar wilskracht en toewijding af- van verder spelen moest afzien. Invaller-linksbuiten Leroy verhuisde toen naar de rechtsbackplaats, waar hij 18 minuten na het herbegin hard in eigen doel trapteAl die ongelukkige fac toren hebben belet, dat de Groote Haag- van Beethovens twaalf een thema van Handel er kommt mit

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2