SOVJETAANVALLEN AAN DE SERETH 1944. Woensdag 3 Mei. No. 18785. EERSTE STADS. ED. De moeilijkheden van een invasie KUNST EN LETTEREN BINNENLAND STADSNIEUWS Militaire beveiligingsressorten ONDERWIJS VERDUISTEREN Van 21.15 uur tot 6 uur Hoofdprijzen Staatsloterij Uitreiking distributiebescheiden Spanje’s overeenkomst met de Geallieerden duitsch weermachtbericht Geïnterneerde burgers in Nederlandsch-Indië REVUE HOCUS-POCUS IN SCALA BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT 4 Beoogde doorbraak verijdeld GENERATORBONNEN 69 j. dankt. Huisbrandverbruikers, wier rantsoenen door de brandstoffencommissie worden vastgesteld Uw veiligheid eischt zand en water op alle verdiepingen Op één der rivierdijken in Zuid-Holland, waar een helling sedert jaren voor auto’s en wagens een hinderpaal was, heeft men een electrische machine geplaatst, welke de voertuigen tegen de helling optrekt (C.N-F.-van Rhijn) Zur Weiterleitung an: (naam): (veldpostnr, of adres) 1500: 9310 1000: 1042 400: 2841 200: 4081 100: 2587 2905 4017 4060 4340 7491 9942 Maan: 3 Mei onder 4.55 u op 15.39 u.; 4 Mei onder 5.13 u„ op 16.45 u. 8 Mei v.m. C. los van alfe dienstzorgen. Voorts vinden van tijd tot tijd bioscoop voorstellingen. muziekavonden en lezingen plaats, terwijl operette en opera ook niet vergeten worden. Dit alles draagt er toe bij, dat de Landstormer zijn ontspanning krijgt, waaraan dan meteen verbonden is zijn cultureele scholing. Velen, die vroe ger niet wisten, wat kunst is, staan er nu opeens midden in tot hun groote waar- deering. Derde klasse COMMISSARIAAT BELANGEN VOORM. NED. WEERMACHT De commissaris voor de belangen van de voorm. Nederlandsche Weermacht Lange Voorhout 7 den Haag, maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei een gedeelte van zijn commissariaat is verhuisd naar Veip. He» postadres is te rekenen van genoem den datum af: Waldeck Pvrmontlaan 5 te Velp EXAMENS: De «.xamens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar, onderwijs in de lichamelijke oefening worden dit jaar in Mei. Juni en Juli te Amsterdam gehou den De commissie voor de Stuurlieden, examens zal aanvangende 5 Juni a.s. zit ting houden te 's-Gravenhage. Bijzonder heden betreffende beide examens kan mer vinden in de Staatscrt van 2 Mei. An das SS-Hauptamt, D II/2 Deutsche Dienstpost Maastricht. In den ouderdom van 80 jaar is te Arnhem overleden de heer C. van 't Sant, gep generaal-majoor der infanterie. Tengevolge van een uit den schoor steen van de woning van de familie Juten aan den Parallelweg te Bergen op Zoom vliegende vonk geraakte het in den tuin geplaatste wiegje in brand, waardoor een meisje van twee maanden, zoodanige brandwonden opliep, dat het overleed. Het 6-jarige dochtertje van den slee per J te Vlissingen, die een eindje met den wagen van haar vader meereed, kwam te vallen geraakte onder één der wielen van ir. Schalij voor de belangstelling be en werd gedood. Afhalen levensmiddelen- en groente- kaarten: Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.): 8 3016.30 uur: Nieuwl t.m. Postel TURFCOKES: Van 1 Mei 1944 af reiken de distributie- diensten aan houders van door de Rijks verkeersinspectie uitgegeven machtigin gen nieuwe generatorturfcokesbonnen uit, die groen gekleurd zijn en voorzien van strookjes, waarop de afmeting vermeld staat n.l.: 1 5, 20 of 5, 20. 40. Deze bonnen geven elk recht op 10 kg turfcokes van de op de bonnen aangegeven afmeting. Op deze bonnen kan men bij de daartoe aangestelde wederverkoopers van de vier groote benzinemaatschappijen de turfcokes betrekken. Zooals reeds eerder is gepubliceerd zijn de oude roodgekleur de generatorcokesturfbonnen van 1 Mei 1944 af ongeldig. Toespraak van Churchill tot de premiers In een toespraak, die Churchill Maan- RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL: Max Blokzijl spreekt in de serie brandende kwesties, morgen over Hilversum I. om 18.45 uur.‘De titel van dit praatje is: „Jongens 'en meisjes meeluisteren”. Radio-rede van luit.-generaal Dittmar Luitenant-generaal Dittmar heeft voor den Groot-Duitschen omroep gesproken over he; onderwerp: „Omsingelingsslag en beslissing in het Westen” Hij zei o.a.: Groote beslissingen en deze hebben Engelschen en Amerikanen in elk geval noodig willen zij niet in een nieuw, misschien nog grooter zeker ech ter niet minder onaangenaam Nettuno blijven steken worden tegenwoordig, zooals de ervaring leent, slechts door ver- nietigingsslagen bevochten Voorwaarden daarvoor ecnter zijn doorbraak en omsin geling. De strijd tegen een door den vijand bezette kust draagt in menig op zicht, in negatieven zoowel als in positie ven zin een bijzonder karakter voor beide partijen, aanvaller en verdediger. De zee biedt grootere verrassingsmogelijkheden, de vuurkracht van een numeriek sterkere vloot stelt tot het snelle vormen van krachtige aanvalszwaartepunten in staat. Voor het gebruik van numeriek sterkere luchtstrijdkrachten zijn de omstandighe den al naar gelang van den afstand van de beoogde landingspunten tot de ver- trekbases meer of minder gunstig. In het Westen moeten zij buitengewoon voordee. lig voor de Anglo-Amerikanen genoemd worden Doch er zijn ook bepaalde moei lijkheden met den landingsaanval verbon den en hier ligt de eigenlijke moeilijkheid niet zoozeer op technisch terrein, doch in de tactische taak op de grens tusschen zee en land niet alleen een penetratie, maar ook een diepe doorbraak tot stand te brengen een buitengewoon moeilijke taak, alleen reeds wegens het ononderbro ken gevechtsfront waarop de aanvaller stuit en wegens de moeilijkheden, verbon den aan de ravitailleering over zee De beteekenis van de versterking ligt hier op geheel ander terrein dan aan de landfron. ten: Zij vergroot in de voor beide par tijen kritieke zóne aldus daar waar de aanvaller den overgang van de schepen naar het land tot stand moet brengen, I waar hij echter ook zijn krachtigste vuur, effect kan ontwikkelen, de afweerkracht van den verdediger. Aldus kan de kwestie der diepe doorbraak, waarvoor een aanval ler zich altijd geplaatst ziet, voor hem, die haar van zee uit moet oplossen, een I bijna bovenmenschelijke taak worden. Het spreekt vanzelf, dat de op een invasie bedachte vijand zich van deze moeilijkhe- I den bewust is. Er bestaat geen twijfel of hij zal zijn acties, welke omsingeling ten doel hebben, ook in de lucht trachten door te voeren. Zeker is dat dergelijke drie dimensionale operaties van talrijke moei lijk berekenbare factoren afhankelijk zijn. Haar uitwerking op diep het land ingasn-l de versterkingen, die ook aan de van de kust afgewende zijde tot verdediging ge schikt zijn mag niet zeer hoog worden aangeslagen. Omsingelingsbewegingen tot diep in het vijandelijke achterland door I het luchtruim zijn echter hoogst gewaagde I ondernemingen Wel is het denkbaar dat I om.singelingsoperaties op den grond in I zekeren zin worden aangevuld door lan-1 dingsoperaties uit de lucht. Laatstge-1 noemde kunnen echter nauwelijks een vervanging vormen voor de eerste. De lessen die uit een dergelijke theoretische I beschouwing te trekken vallen, kunnen de gelaten kalmte doen begrijpen, waarmede de Duitsche leiding de dingen tegemoet I ziet. Mijnenvegers loopen uit om een vijandelijk mijnenveld op te sporen en ook Neder landsche vrijwilligers maken deel uit van de bemanning. Volgt hun voorbeeld, vecht mee voor Neerlands toekomst on meldt U bij de Kriegsmarine. Indiensttreding bij de Kriegsmarine ia mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17-45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmestelle West. Plompe- torengracht 24. Utrecht; bij alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschil lende W-Meldestellen in Nederland, Bevaren en betreden verboden Het geïnundeerde gebied in de pro vincies Zeeland, Noord- en Zuid-Hol land ligt in het door verordening 100/41 van. den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied ingestelde verboden gebied (kustgebied). Volgens par. 2 van deze verordening mogen vaartuigen ook dit gebied niet bevaren, noch er ligplaats hebben. Uitgezonderd zijn vaartuigen, die dienen tot de uit oefening van een bedrijf of van den landbouw, evenals woonschepen zon der eigen drijfkracht. Vergrijpen tegen deze verordening worden gevoelig ge straft. Ook kan tot verbeurdverklaring van de vaartuigen worden overgegaan. Verschillende voorvallen geven aan leiding de bevolking, ter vermijding van bestraffing, opmerkzaam te maken op bovengenoemd verbod. De grootste voorzichtigheid is ge boden in de omgeving van militaire be veiligingsressorten, die natuurlijk be treden noch bevaren mogen worden. De schildwachten hebben opdracht te schieten op overtreders. BEGRAFENIS IR. J. J. SCHALIJ: In aan wezigheid van vele vrienden, collega’s, leerlingen en oud-leerlin.gen is gistermid dag op Kieuw Eik en Duinen het stof felijke overschot van ir. J. J. Schalij, adj- directeur van de Academie v. Beeldende Kunsten ter aarde besteld. In de aula, waar 12* leerlingen naast de baar stonden opgesteld is het woord gevoerd door na- taris Schalij, .broer van den overledene, mr G. A. van Haeften. voorzitter Raad van Bestuur. B. Th. de Heij, directeur. G. Knuttel, leeraar, C. J. Keeser, leerling van de Academie, en ir. D. Roosenburg. Notaris Schalij wees erop, dat zijn broer door zijn hartelijke innemendheid en sprankelenden geest een belangrijke plaats in het familieleven .innam, Mr van Haef ten bracht in herinnering dat ir. Schalij in zijn 22-jarige loopbaan van leeraar zich had doen kennen als een man met een hoogstaand karakter die zeer geliefd was bij zijn leerlingen. De heer de Heij zei, dat ir. Schalij in iederen docent en in iederen leerlir. g een persoon zag. Tot het uiterste hield hij rekening met hun persoonlijke eigenaardigheden. Wij allen zullen met groote aanhankelijkheid en waardeering aan hem blijven denken De heer Knuttel wees er op dat hem altijd de volkomen zuiverheid en oprechtheid van ir. Schalij’s figuur getroffen had. Hij zocht het beste in alles was steeds dienende werkzaam en wilde nooit iets voor zichzelf. Ir. D. Roosenburg schetste ir. Schalij als de dichter onder de technici. Hij ging geheel op in de beeldende kunsten muziek en dichtkunst. De heer Keeser sprak namens de leerlingen woorden van waardeering De heer C Pieysier bracht orgelmuziek I ten gehooce Aan het graf heeft de broer I Slechts 9 dagen gelegenheid voor het indienen van aanvraagformulieren Ter bepaling van de aan de huisbrand verbruikers (geen particulieren) toe te wijzen rantsoenen brandstoffen voor het stookseizoen 1944/45 wordt dit jaar we derom een enquête gehouden. Begonnen wordt met de huisbrandverbruikers. die behooren tot de groepen B, C of D, dit zijn verbruikers, diele. een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan niet tevens een gedeelte dient voor bewoning; 2e. een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan wél een gedeelte voor bewoning dient, doch van wélk gebouw of perceel de totale inhoud, bestemd voor de uitoefening van beroep, bedrijf of dienst grooter is dan de totale inhoud van de voor bewoning bestemde ruimte. In het tijdvak van 5 t.m. 13 Mei 1944 moeten deze B, C of D-verbruikers een bij den distributiedienst verkrijgbaar ge steld aanvraagformulier MD 393-02 af halen en ervoor zorgen, dat dit formulier vóór 14 Mei a.s. ingevuld bij dezen dienst is ingeleverd. Hoewel de distributiedienst de inneming van op een later tijdstip in gediende aanvraagformulieren MD 393-02 niet zal weigeren, zullen deze aanvragen voorloopig niet in behandeling kunnen worden genomen. Het is dus in ieders belang, dat aan den hiervoor genoemden termijn van indiening der aanvraagformu lieren stipt de hand wordt gehouden. Ten aanzien van huisbrandverbruikers. die voor de uitoefening van beroep, be drijf of dienst een gedeelte eener woning in gebruik hebben, dat kleiner is dan de totale inhoud van het voor bewoning be stemde gedeelte alsmede voor pensionbe- drijven en kamerverhuurders zullen af zonderlijke regelingen worden getroffen, waarover t.z.t. bijzonderheden zullen wor den gepubliceerd De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn schrijft: Hef Spaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat met Engeland en de Ver Staten een overeen, komst is gesloten, krachtens welke Spanje de wolframleveranties aan Duitschland beperkt, de werkzaamheden van het Duit sche consulaat-generaal in Tar.ger wor den gestaakt en de levering van olie aan Spanje door de Anglo-Amerikaansche mogendheden zal worden hervat. In bevoegde Duitsche kringen is nog geen reactie op deze maatregelen te ver nemen Op het huidige tijdstip kan der halve niet gezegd worden of en zoo ja, welke maatregelen Duitschland eventueel zal nemen. Desondanks kan men zonder op een eventueele officieele verklaring vooruit te loopen, zeggen dat Spanje voor de aan de Anglo-Amerikanen ver leende politieke en economische conces sies uitsluitend economische faciliteiten, I echter geenerlei politieke voordeelen heeft verkregen. ZOO VERDWEEN DE WIJN UIT OEN KELDER: Al eenigen tijd werden fles- schen uit den wijnkelder van een hotel aan de Lange Poten vermist. Men lette eens terdege op en het resultaat was dat de 24-jarige werkster G. T. M. betrapt werd, toen zij met een sleutel de kelder deur opende De vrouw, die aan de poli tie werd overgegeven, bleek den sleutel gekregen te hebben van den voormaligen voor steun in aanmerking kunnen komen voor de periode, gedurende welke hun bedrijf of bedrijfsgedeelte gesloten is ge weest en in „Gretchen am Spinnrade.” De zangeres, die door Felix de Nobel met muzikale distinctie begeleid werd, mocht zich verheugen in een succes, waarmee het in den loop van den avond sempre crescendo ging, wat tot een herhaling van Badings .Tambou rin’’ leidde, en zij ontving bloemen. Mr. A. J. F. J. Jung. Corry Bijster is verhinderd mede te werken aan de uitvoering van Beethoven’s Negende Symphonic door het Residentie-orkest op 11 en 12 Mei in Den Haag en 15 Mei te Leiden. In haar plaats zal de partij gezongen worden door Irma Timmerman. Morgenavond is het orgel concert van Alex Schellevis in de Beth- lehemkerk geheel aan Bach gewijd. Aan dezen Bachavond werken als solisten o.a. mede Corry Bijster, W. Ravelli en H, Stotijn. hoofdkwartier van den FÜH RER, 3 Mei. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Aan weerszijden van den middenloop van de Sereth gingen de bolsjewieken gisteren over een smal front met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten en talrijke slagvliegtuigen tot den daar verwachten aanval over. De beoogde doorbraak werd door het taaie verzet en de onmiddellijk volgende tegenaanvallen der Duitsche en Roemeensche troepen verijdeld. In harde gevechten werden 160 pantser wagens stukgeschoten, waarvan 65 door Duitsche en Roemeensche gevechts- en slagvliegtuigen. die de gevechten van het leger op schitterende wijze steunden. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Tusschen de Karpathen en den boven loop van den Dnjestr mislukten plaatse lijke aanvallen der bolsjewieken. Hongaar, sche troepen vernietigden verscheidene vijandelijke eenheden. Ten Zuidwesten van Kowel zette de vijand mej versterkte strijdkrachten zijn aanvallen voort Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen Het eskader slag vliegtuigen 77 onder bevel van den com modore, drager van het eikenloof, kolonel Bruck heeft zich bij de gevechten aan het Oostelijke front bijzonder onderscheiden. In ’t landingshoofd van Nettuno werden verscheidene aanvallen met vele verliezen voor den vijand afgeslagen.Van ’t Italiaan- sche Zuidelijke front worden geen ge vechtshandelingen van beteekenis gemeld. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht met goede uitwerking munitie- en ravitail- leeringsopslagplaatsen van den vijand in I het landingshoofd van Nettuno. I Amerikaansche bommenwerpers onder namen gisteren een terreuraanval op woonwijken van de stad Florence. Tal rijke huizen werden vernield. De bevol king leed verliezen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen oacht bommen neer op West-Duitsch gebied. Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving wederom opgaven van in Neder- laodsch-Indië geïnterneerde .burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste i familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord Achter de na- I men vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. I Comes, J. H. F., 51, ingenieur of ma chinist; Diemont, W. K. R„ 71, planter; Dierdorp, C., 48, employé bij een mij.; Dievenbach, J. J. A. A., 18, leerlingDit- zel, E„ 49, gepensionneerdDonk, A. A., 29, werkman; Dorpel, J. B. C. van der, 50, leeraar; Draafsel, G J., 51, handelsman; Draanen, H. N. van, 38, bakker; Dries sen, P. H„ 61, planter; Droop, J„ 62, koopman; Dros, A. D. G., 37, planter; Druppers, W. A„ 19, leerlingDuinen, F. C. van, 18, leerlingDuinen, R. van, 19. leerling; Duitz, E., 45, electrotechn. ingenieur; Dunki. J. F., 19, leerling; Durr, L. W46, leeraarDuseljee, F., 40, di recteur; Dijk, A. J. van, 56, zonder be roep; Dijk, A. P. van, 41, Timmerman; Eek, J. R. van 58, planter; Egmond, M. van, 58, gepen sionneerd; Eielts, J. A„ 63, gepensionneerd; Eikhof, F. van den, 57, gepensionneerd; Einden, D. van der, 56, inspecteur van politieEkkelboom, J., 44, planter; Eibers, H. J„ 47, gepensionneerd; Elburg, A 43, missionaris; Elenbaas, H. C. A., 62, gepensionneerd; Elsink, J„ 58,1 zeeman; Emanuels, E. J., 18, leerling; Emmerloot, A. van, 44. zonder beroep; Endert, G. A„ 49, architect; Enthoven, H„ 31, koopman; Erven, H. van, 55, koopmanEs, C. van, 54, wakerEsbach, V. , 53, leeraar; Esseveld, W. C„ 60, elec trotechn. jngenieur; Est, F. J. van, 51, gepensionneerd; Evers, A. H G., 41 zon. der beroep; Eijk, F. van, 41, stoker of brandweerman Eijkelenboom, C., 61, ge. pensionneerd; Eijspaert, A. 54. zonder beroep; Fahmel, P. J., 57. hoofdopzich-1 ter; Feenstra, H. C„ 50, radiotechnisch ingenieur; Feenstra. J. R. M. E. 22, plan ter; Fisser, K. E. Y. 27 spoorwegarbeider; Fikke, G F., 48, directeur van mij.; Filip- pini A, 57 gepensionneerd; Flipsen, P., I 22. student; Fluiter J. W. D„ 43, inspec-1 teur van politie; Frank, M., 29, radiotech- I nisch ingenieur; Franken, T. C., 60 ge-1 pensionneerd; Franssen, K. W. 53, ambte-I naar; Fransz. A. R. 24 student; Franzen, R. H., 57, invoerder; Frelier A., 65. zon der beroep; Frowein, J. G. 49. gepension neerd; Gaarkeuken, M„ 36 koopman; Ganswijk C. van, 50, zonder beroep; Gee, A. F. de, 59. gepensionneerd; Geesink. A. 1 H. 55, werktuigk. ingenieur; Gelder J. van. 51, leeraar; Gelderen C. J. A. van, 26 politie-agent; Gelderen, J. van, 58, gepensionneerd; Gerding, H. 30, scheeps bouwer; Germing. F., 54, zeeman; Geus, H. de 33. werkzaam bij scheepsv. mij; Gevaerts O., 59. advocaat; Geytenbeek J., 45 gepensionneerd; Giebels. P ,G. H.. 37, klerk; Giesen H„ 53, electrotechn. inge nieur; Gilhuys, J. A._ 55, planter; Gilles, L M 55, gepensionneerd; Glas, A. van der 36 werkzaam in boekwinkel; Glavis- mans, P., 60 gepensionneerd; Gloede, J. de 61 gepensionneerd; Goorberg, P. M. van de. 51, gepensionneerd; Goote M. 36 koopman; Gootjes. P., 37. werkman; Gor. kum, T. H. van, 56 planter; Goselings, F. F. W. L„ 57 civiel-ambtenaar; Gotze, J. I G„ 62. koopman; Goyen. J H. 59, gepen sionneerd; Graaf. L de 58, planter; Gra der H. J. L., 24 student; Gravenmaker, W. 18 student; Greeven. L., 52, leeraar; Greuve, F. C. de, 60. gepensionneerd; Greve H. H. W. 55, politie-agent; Griep. A., 52 gepensionneerd; Grip. J. de 57, koopman; Grobben, W51 planter; Groe- neveld W._ 20. planter; Groot P., 51, schil der; Groot A. F. de. 60, werkz. op post kantoor; Groot, C. de 39, .Arsenaal”; Hen. nephof G. J. 51, makelaar; Weers, J W 53. klerk Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de 5e afdeeling van het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Dr. Kuyperstraat 9. te ’s-Graven-l hage. onder opgave van zoo volledig mo- I gelijke gegevens omtrent naam, voorna-1 men, geboortedatum, beroep werkgever en laatsfbekende adres der geïnterneerden. I 25 jaar werkzaam schappij. F. M. L. BARON VAN GEEN OVERLE DEN: In het Roode Kruisziekenhuis is he den op 77-jarigen leeftijd overleden F. M. L. baron van Geen. Hij werd in den Hel- der geboren en trad in 1882 als adelborst in dienst bij de Marine, welk onderdeel der Nederlandsche Weermacht hij gedu rende 20 jaren diende. Onder meer heeft hij zich in Ned -Indië onderscheiden bij de krijgsverrichtingen in Atjeh in 1896, voor welk feit hij benoemd werd tot rid der in de Militaire Willemsorde. In April 1939 werd baron van Geen benoemd tot kanselier der Nederlandsche Orden, als opvolger van generaal Drijber. Baron van Geen is van 1904 tot 1934 particulier se cretaris der Koningin geweest AANRIJDING: Op den Hofweg is de 73- jarige mevr. O., uit de Prins Hendrikstr.. bij het oversteken aangereden door een fietser Mef een gebroken linkerpols en een linkerheupfractuur is zij naar bet R.K. ziekenhuis Westeinde vervoerd. Den wielrijder en eventueelen getuigen wordt verzocht zich te melden aan het bureau Alexanderplein 15a. 1 Het gezelschap Bouwmeester en v. Tol heeft gisteravond voor een stampvol Scala een revue voorgetooverd welke haar naam Hocus-pocus” ten volle recht doet we dervaren Inderdaad om in dezen tijd zoo iets smaakvols te brengen, zulk een weel de van costuums en décors, daar moet hocus-pocus bij te pas gekomen zijn. Zoo gingen dan de oogen van het publiek te gast aan finales en balletten, die er mochten zijn en een speciale hulde aan den décor-ontwerper Zipper is hier zeker op zijn plaats. Noemen wij slechts: „Een soirée onder Louis XV” „De bloemen mand”, „Voorheen en thans”, „Spanje”, dan blijven wij nog aan den bescheiden kant. Een vreugde is het om te zien, hoe een aantal jonge krachten zich hier wijdt aan de revuekunst. welke niet altijd ge makkelijk is. Stoet Haspel neemt in het spelen van eenige vlotte en geestige, soms ook persifleerende éénacters zooals daar zijn „De dienstbode” „De Egyptische stoel” „De geleerde schoonzoon” en „Langs den meer en meer gebruikelijken weg” vaak een belangrijke plaats in. Deze jonge komiek ontwikkelt zich meer en meer tot het formaat, dat door het pu bliek zoo gewaardeerd wordt en het ap plaus, dat herhaaldelijk in de zaal op klonk betrof zeer zeker hem hoewel het ook den anderen niet aan succes ont brak. De zangeres Maria Loriot heeft een prachtige stem Het is een bijzonder ge noegen haar te hooren in een aria uit Traviata met een Spaansch lied en bij „Zigeunerweise” Was de zang dus wel zeer verzorgd, de dans nam ook een voorname I plaats in De prestaties van hef pittige ballet werden onderstreept door het op treden van het élégante danspaar Gloria Ree en Resco en Han Rijnbeek en Stro ganoff dat hoewel van een geheel ander karakter, eveneens een belangrijk deel in hef succes had. Zeker kan ook nog genoemd worden het optreden van Joy Bouwmeester, Mary v. d. Berg, Jopie Reyndorp, den onvol prezen Henk Bood, Wim van Herk, Willy I van Hemert en Emile Buziau. Een bijzon- I dere attractie was het Spaansche orkest: Los Muchachos Het Scala-orkest stond onder de wakkere leiding van Louis van Berckel. Een schat van bloemen werd voor de I medespelenden aan deze fraaie pittige I revue opgebracht en het publiek betoonde I zich meer dan dankbaar. P H. de Wit. I Voorloopige sluiting van bepaalde tabakszaken Tabaksdetaillisten, aan wie voorloopige sluitingsbevelen zijn uitgereikt, zijn ge rechtigd onmiddellijk een steunaanvrage in te dienen bij de regionale financieele commissie, in wier ressort hun bedrijf is gevestigd. Omtrent de vestigingsplaats dezer commissies kunnen de kamers van koophandel en fabrieken inlichtingen ver strekken. Deze bepaling geldt eveneens voor die detaillisten, die van de be voegde autoriteiten inmiddels bericht hebben ontvangen, dat het sluitingsbevel wederom is Ingetrokken, c.q. dat zij hun bedrijf (bedrijfsgedeelte) kunnen her openen met dien verstande, dat zij slechts BEVALLEN: H. Streng geb. Hagen, d. A. M. Jansen geb. Thijssen, d. J Kappers geb. Patsch ook gen. Patz, d. M Brand geb. van Jole, z. A. Hiem- stra geb. Drenth, z. H F. Broomand geb. Meevers Scholte. d. L. van Polen geb. de Smit, d H H. van Bree geb. van Deene, d. M. G. Zwier geb. Smit, Daardoor zal de verzending van de veld post in het vervolg minder vertraging on dervinden. Brieven, tijdschriften en pak jes rpoeten duidelijk van naam en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op vermeld zijn Het verdient aanbeveling in de pak jes ook een adres bij te voegen en deze stevig te verpakken Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zulassungsmarken voorzien zijn als deze naar veldpostnummers ge zonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn niet toegelaten. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers. mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram. Tijd schriften en kranten mogen ook aan veld postnummers zonder Zulassungsmarke ver. zonden worden. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpostzegels voorzien en op den brief moet vermeld zijn; luchtveldpost Lucht- veldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden gezonden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand gehouden wordt, want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming aankomt. In het vervolg moe. ten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilligers niet meer naar het SS-Ersatzkommando Niederlande in den Haag gezonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Hollandsche post aangenomen en in plaatsen waar kantoren van de Duit sche dienstpost gevestigd zijn, kan men de veldpost daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche dienstpost geld verzenden op veldpostwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der Weermacht en Waf. fen-SS. LIEDERENAVOND CORRY BIJSTER: Corry Bijsters oorspronkelijk op 3 Maart j.l. vastgestelde liederenavond in Diligentia, die toen moest worden uit gesteld, heeft daar thans gisteravond plaats gehad. In het eerste gedeelte heeft zij ons een elftal, voor het mee- rendeel minder bekende liederen van Schubert, Brahms en Wolf gezongen, na de pauze twee van Debussy op teksten van Baudelaire en een zestal Fransche chansonnettes van Henk Badings. Met de uitvoering van dit smaakvol samen gestelde belangwekkende programma heeft de zangeres, die men tot nu toe voornamelijk als oratorium- en opera zangeres had leeren kennen, bewezen ook in de meer intieme liederenkunst der kleine concertzaal haar hoorders te kunnen boeien. Daarin slaagde zij in de eerste plaats door de bijna souvereine technische beheersching van haar, over den geheelen stemomvang gemakkelijk aansprekende, in uitstekende school ge vormde, welluidende, fraai getimbreer- de, en waar ntfodig expansieve sopraan- stem, doch niet minder door haar ar tistieke hoedanigheden, die steun vinden in een veelzijdig ontwikkelde muzikale intelligentie, litterair begrip en nobel .sentiment. Slechts enkele kleine tekort- I huisknecht van het hojel, den 41-jarigen I komingen zijn ons dezen avond opge- I P. C. W V. Toen hij niet meer in het I vanen. Aan de grenshoogte vallen soms I hotel werkzaam was, had hij de taak van nog ijchte verglijdingen op by dfe overi- I het plegen van diefstallen overgedragen I gens zeer zekere toonplaatsingen, ter- I aan de werkster. In totaal hebben de I mooj gevormde vocalen nog in I twee ongeveer 80 flesschen met wijn ge- I een scherper naar voren tredende om stolen I jjjsting van energieker te behandelen HET HEEFT NOG STEEDS SUCCES: medeklinkers zouden kunnen worden I Weer is een ingezetene bij den neus ge-I gezet en de uitspraak van het Fransch I nomen toen hij probeerde op onwettige I in hoogeren zin nog om verbetering I wijze aan distributiegoed te komen Op vraagt. Het sfeerwekkend en contact- I de Prinsegracht ontmoette hij twee man- I scheppend element is ook nog voor ont- I nen die voor 400 een couponnetje stof I wikkeling vatbaar, al viel ook nu reeds I te koop wisten. Het geld moest vooruit m dit opzicht veel te waardeeren, wat worden betaald en de kooplustige offerde in de goede richting wees. Zoo b.v. in I zijn vier honderdjes, maar kreeg geen de drie prachtige Mignonliederen van I coupon stof terug. Ook de verkoopers Hugo Wolf, in Schuberts „Verklarung” I kwamen niet weerom Dank zij het feit, - - - - - -- I dat de benadeelde een van hen kende, I kon de politie het tweetal, den 26-jarigen I C. W. J. d B. en den 51-jarigen C. J. K. I arresteeren Van he>t geld werd nog /240 I teruggevonden CLANDESTIENE DISTILLEERDERIJ I ONTDEKT: Door een rechercheur van po- I litie werden drie vrouwen staande gehou- I den, die elk 4 flesschen spiritus bij zich I hadden Een van de vrouwen wilde er I vandoor gaan, maar kon door den politie- I man worden achterhaald. Op de vraag, I voor wien de spiritus bestemd was, deelde I zij mede, de flesschen te brengen naar een kennis van haar, die op het Groenewegje woonde De rechercheur stelde hier eens een onderzoek in en ontdekte in de wo ning van den .kennis”, J. van H. een complete distilleerderij. Op een groote partij jeneverbessen en een hoeveelheid ontkleurde spiritus kon beslag worden gelegd Van H werd evenals de drie vrouwen waarvan een de vrouw en een tweede de zuster van v H was. in be waring gesteld JUBILEA: Vrijdag a.s. herdenxt de heer G. Barbier, ontsmetter bij den Gem. Ge- neesken Gezondheidsdienst, den dag, waarop hij 25 jaar geleden in Gemeente-1 dienst trad. Met een toepasselijk woord I werd door den directeur van den Gem. I Reinigingsdienst namens den burgemees-1 ter aan den chauffeur A. C. Biever en den I werkman J. M Meervoort de gebruike-1 lijke eervolle vermelding en gratificatie! ter hand gesteld Aan den hoofdopzich- I ter W. J. Caron werd ter gelegenheid van I zijn 40-jarig ambtsjubileum een gratifi catie uitgereikt. De heer C Vos te I Loosduinen herdacht het feit dat hij 251 jaar geleden als brievenbesteller in dienst I is getreden bij de posterijen. Op 12 Mel I a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat del heer W. ten Hoorn bij de R’damsch Bank, ver. in dienst trad. Op 19 Mei is de heer S. J. J. v. d. Poort, hoofdmonteur, I bij de Singermaat-1 I z. E. C van Oosten geb. Barkey, d. P J. van Grieken geb. de Kruijf, z. J. M. M Sasser, geb. Hoppe, d. M H, Berloth geb. Koedam, d. P. E. G, Knuppe geb. van Ruiten, z, J. M. L. Steijger geb. Blok, z. H. C. L M. de Grood geb. 'Wernekinck. d. M. Schouten geb. van den Born, z. Koopman geb. van den Noort, d. A. Fiolet geb. Morra. z. Th. C. M. Schoon geb Sleebe, z. M van Wijk geb. Ouds- hoorn, z. J. M. Weening geb. Boutier, d. B. A. de Weerd geb. Mentink, d. M. A. van Boxtel geb. Passon, z. OVERLEDENJ. Pina, ongehuwde vrouw, 47 j. A. M. de Boer, onge huwde vrouw, 42 j. G. F. J. M. vai» den Bogaert. man van B. J. M. Wouden berg, 71 j. C. J. M. G. Bertels, we duwe van M. A. A. Frigerio. 69 j. T. A. T F. van Middelkoop, man van A* M A. Schols. 87 j. C J Ranhael. on gehuwde vrouw. 56 j. A Postmus, mart van A. Visser, 71 j. A. Doets. man van S. Huizer, 67 j. W H. Spiering, man van M C. de Koster. 61 j, H. C, M. Cocx, man van A. G J van Wat- tingen, 51 j. H. van Beteren, weduw naar van P. M van der Linden. 69 j. J. C. D. van den Bussche, man ‘van T. Rensen 53 j. W de Groot, weduwnaar van A. G. Keuzenkamp. 75 j. M. M. Ladan, weduwe van H. de Jong, 80 j. H. Ros vrouw van H. Cs Prins. 59 J. L. P Mieloo zoon, 16 d. M. de Groot, dochter. 3 j. Dat is ook aanwezig bij den Landstorm Nederland Waar hard gewerkt wordt, bestaat het recht op ontspanning. Deze ontspanning wordt bij den Landstorm Nederland op verschillende manieren gebracht Daar zijn in de eerste plaats de kameraad- schapsavonden, die geheel door de jon gens zelf worden georganiseerd Dan wordt er geld bijeengebracht, een or kestje opgericht, duizend en een kleine werkjes worden verricht, die alle bij el kaar toch noodig zijn om een dereelijken avond te doen slagen. Dan zitten offi cieren. onderofficieren en manschappen door elkaar, gezamenlijk aan een tafel en staat de geheele kompagnie een avond In een toespraak, die Churchill Maan- Een ernstige pokkenepidemie is in dag heeft gehouden bij de opening der het gebied van Napels uitgebroken, conferentie van de premiers der Domi-| nions, sprak hij van „het gevaarlijkste hoogtepunt in het conflict der staten” en verklaarde niet te verwachten, dat de conferentie een volledige oplossing zal vinden voor alle problemen, waar-| pnci Vriiwillirr^ra voor het Britsche Rijk zich geplaatst rosl voor vrijwilligers ziet. Dit is ook „in de hitte van het Het SS-Ersatzkommando Niederlande in gevecht” nauwelijks mogelijk, aldus de den Haag maakt, in verband met het premier. „Het is echter hoog tijd, dat zenden van post aan vrijwilligers, die die- wij aan de conferentietafel bijeenkomen nen bij de verschillende eenheden der om van gedachten te wisselen.” Waffe<i-SS, of die in lazaretten, Gene- - sungsheime enz. liggen, het volgende be- Victor Emanuel heeft bij den Lon- kena: denschen dierentuin 2 jonge leeuwen be- Alle brieven, tijdschriften en pakjes steld. Deze zouden bestemd zijn voor den moeten in het vervolg geadresseerd zijn negus van Abessinië als schadeloosstel-1 als volgt: ling voor het feit, dat de leeuwen, die deze in zijn bezit had, tijdens den Abes- sijnschen veldtocht zouden zijn geroofd.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1