No. 18786. Donderdag 4 Mei. 1944. Convooi N,-Ijszee aangevallen Nieuws van over zee EERSTE STADS. ED. in van BINNENLAND STADSNIEUWS SPORT KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN AGENDA Aan den vooravond de invasie VOOR DE JEUGD Het bolsjewistische jaar in Letland Acht torpedojagers en convooi- vaartuigen tot zinken gebracht; 5 schepen (30.000 ton) getorpedeerd Het verboden gebied in Zuid-Holland 51 vijandelijke vliegtuigen in Midden-Frankrijk neergeschoten STOOMGOEDEREN UIT WASSCHERIJ GESTOLEN De JSovjetaanval ten W. van Jassy Hij wist geen raad met zich zelf. Aflossing arbeiders in Duitschland? Uitreiking distributiebescheiden Keuring Germaansche Weersport- kampen BURGERLIJKE STAND Elftal van VUC gewijzigd Nationaal baankampioenschap HAAGSCIIE COURANT NAAM ADRES. WOONPLAATS de tot het kampioenschap over 50 km. r d r (w.g.) RAUTER SS-Obergruppenführer und General der Polizei. verzoekt toezending eener brochure over de Waffen Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlande. Korte Vijverberg Den Haag. Vroeger was hij „een sloome duikelaar”, die met zichzelf geen raad wist. Dikwijls keek hij met jaloersche blikken naar die flinke kerels in de Waffen ff. Toen deed hjj de groote stap van zijn leven en meldde zich als vrijwilliger. Nu had hij een doel in zijn leven, zijn lamlendig heid was verdwenen. Doe als hij. Meldt U voor één der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dag bladen bekend worden gemaakt. U krijgt daar alle inlichtingen. BUIT DOOR DE POLITIE ACHTERHAALD zou worden en waarschijnlijk reeds zou zijn geweest, wanneer het machtige Duit- sche leger den bolsjewistischen indringers geen halt had toegeroepen. Metropoliet Sergius vermoord Op den weg naar Wilna is het lijk van den vermoorden metropoliet Sergius ge vonden. Zijn begeleiders hadden talrijke schotwonden bekomen, de metropoliet zelf niet minder dan 30, In de naaste omge ving werd ook het lijk van een ongeveer achtjarig meisje aangetroffen dat als toe vallige getuige ongetwijfeld uit den weg zal zijn geruimd. Het lijk van den metro poliet is opgebaard in de orthodoxe kerk te Kauen, POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN: Op 2 Mei j.l. te omstreeks 21 uur 15 werd in de omgeving van de Erv.est Staas- straat een ongeveer 15-jarig meisje lastig gevallen door een ongeveer 2O-jarigen jongeman Het bedoelde meisje wordt ver. zocht zich te willen melden aan het bu reau Alexanderplein 16 (Inspectie II D). BEGRAFENIS BARON VAN GEEN De teraardebestelling van het stoffelijke overschot van F. M. L. baron van Geen zal geschieden a.s. Zaterdag op de be graafplaats Westerveld ca aankomst van trein 14.50 uur. OPROEP De chef van den recherche- post Louise Henriëttestraat verzoekt den- gene, van wien op Maandag j.l., tusschen 7.30 en 12 uur, ie de zweminrichting Bos- bad goederen zijn ontvreemd, zich voor nadere inlichtingen te melden bij boven genoemden recherchepost. Naar het „Nat. Dagblad” mededeelt, heeft de plaatsvervangende leider van het bureau van den Alg. Gemachtigde voor den Arbeidsinzet in Duitschland, verklaart, dat op het oogenblik de invoering wordt overwogen van een verandering in het systeem der tewerkstelling van buiten landsche arbeidskrachten waardoor dezen in een bepaalde periode (één tot twee jaar) door landgenooten zouden worden afgelost Het blad meldt verder, dat de arbeidstijd der buitenlandsche arbeiders' in Duitschland ongeacht den in het con tract aangegeven duur verlengd kan wor den Omdat deze nieuwe regeling tot on rechtvaardigheden leidt, overweegt men thans een systeem van rechtmatige af lossing De beperkende bepalingen om trent het verkeer tusschen buitenlandsche arbeiders en Duitsche vrouwen en meisjes, golden niet voor arbeiders uit de Ger- maansche landen dus ook niet voor Ne derlanders. Invoering van verplichten ar beidsinzet in Duitschland voor buitenland-1 sche vrouwen is, ook in de naaste toe-1 komst, niet te verwachten. Afhalen levensmiddelen- en groente- kaarten Morgen: Groot Hertoginne- laan en Alidastraat' (L.) 8.3016,30 uur: Steenm t.m. Velderm. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAU- ZIER: De Hooge Raad heeft een oeschik- king genomen op dt aanvrage van J. A. J.H.Konings, verolijvende in ae oijzondere strafgevangenis te Leeuwarden om her ziening van het arrest van het Haagscnc gerechtshof van 4 April 1933, waarmj nij terzake van den toenmaals gerucntmaKen. den moord op den heer W. G -J. Eschau- zier te ’s-Gravenhage is veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf. Dè veroordeelde heeft reeds eerder een verzoek om her ziening ingediend, welk verzoek destijds is afgewezen. Hij kwam nu voor de tweede maal met een herzieningsaanvrage, daaroij in de eerste plaats dezelfde omstandig heden als in het eerste verzoek vervat, aanvoerende. Hij lief dit laatste verzoek echter vergezeld gaan van eenige nieuwe gronden, o.a. een verklaring dd. 23 Juni 1943 van dr Rochat over de theoretische mogelijkheid van een hartdood waaraan de heer E. gestorven kan zijn; voorts een schrijven van den mede-veroordeelde Pen ders dd 27 December 1941 waarna ten slotte teruggekomen wordt op een destijds overgelegd briefje, waaruit zou volgen, dat verzoeker een belangrijk bedrag van den heer E. te vorderen had. De Hooge Raad heeft geen der aangevoerde nieuwe gronden strijdig geacht met het gewezen arrest. Waar verzoeker sprak over nieuwe I feiten, die tot een mildere beoordeeling I zouden kunnen leiden, merkt de Hooge Raad op dat dergelijke feiten nooit tot herziening kunnen leiden. De aanvrage is niet ontvankelijk verklaard Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tus schen 17—45 jaar. Aanmelding en in lichtingen bij de Marineannahmestelle West. Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Halen- en Ortskommandantüren en bij de verschillende ff—Meldeste'len in Nederland. Geen kans meer op een compromisvrede De vrahg, of er nog een kleine kans is om het verschrikkelijke, dat te gebeuren staat, door een compromis tusschen Duitschland en de Westelijke mogendhe den te vermijden wordt door den Ber- lijnschen redacteur van het Roemeensche „Universal" ontkennend beantwoord De schrijver dr Fritz Theil, gaat er integen deel van uit, dat de bloedigste fase van dezen oorlog, die een beslissing moet brengen in West en Oost, nu voor de deur staat. De voorbereidingen voor de laatste ronde zijn getroffen en wanneer som migen zich dan toch nog afvragen of geen onverwachte wending de ontketening van den eindstrijd vóór zal zijn, dan kan men slechts vaststellen zoo schrijft hij. dat er aan Duitsche zijde niet wordf geloofd in de mogelijkheid van een uiteindelijk toch nog vreedzame DuitschEngelsche over eenkomst. Daar zou ook een regimewisse- ling in Londen en Washington niets aan kunnen veranderen. Dezelfde opvatting maakt het onmogelijk speculaties te doen op een eventueele breuk in het Anglo- Amerikaansch-bolsjewistische bondgenoot schap. In Berlijn maakt men zich geen illusie meer over een compromisvrede DE NIEUWE TABAKSKAART: Van be voegde zijde wordt medegedeeld, dat voor de nieuwe tabakskaart in aanmerking ko- mec die mannen, die vóór 27 December 1943 achttien jaar of ouder waren, dus niet zij, die op dien datum den 18-jarigen leeftijd bereikten BLOEMBOLLEN EN BLOESEM: De nar cissen zijn thans uitgebloeid, De hyacin- then bloeien nog gedeeltelijk; de tulpen volop. A.s. Zondag zal er nog veel te ge nieten zijn. In de Krimpenerwaard zullen de peren bij goed weer a.s. Zondag op hun mooist zijn Ook langs den Lekdijk en te Boskoop is veel bloesem te zien. DULCI OUWERKERK DINGT NAAR DEN PRIJS VAN UITNEMENDHEID: Za. terdagavond geeft Dulci Ouwerkerk in de zaal van het Rijksconservatorium voor Muziek alhier met medewerking van de versterkte orkestklasse onder leiding van Toon Verhey een concert dat dient als examen voor het behalen van den prijs van uitnemendheid Het programma ver meldt het Concert in A (K.V. 219) van Mozart, het .Poéme” van Chausson en het I Concert in g van Bruch Mej. Ouwerkerk werd hier ter stede ge boren op 11 Februari 1920. Op 9-jarigen leeftijd was zij leerlinge van den heer E. R. Buziau. daarna werd zij leerlinge van den heer Herman van der Vegt aan het conservatorium. In 1940 oehaalde zij het onderwijsdiploma en in 1941 het diploma voor solospel met onderscheidingen voor I muzikale voordracht en violistische en virtuoze eigenschappen Zij trad op met het Residentie-orkest en het Rotterdam- sche Philharmonisch Orkest. Verder speelde zij herhaaldelijk voor de radio en o a ook te Brussel Het dingen naar den prijs van uitne mendheid is op het Rijksconservatorium voor Muziek een zelden voorkomende ge beurtenis Sedert het instellen van den prijs in 1929 is Dulci Ouwerkerk de vijfde candidaat Bovendien is het de eerste maal in de geschiedenis van het conservatorium dat deze prijs voor vioolspel wordt uitge- l reikt. De eischen zijn dan ook zwaar en het concert van Zaterdag geeft slecnts een gedeeltelijken blik op hetgeen een in strumentalist moet presteeren om oen prijs deelachtig te worden Hij moet net eindexamen aan het conservatrium met lof hebben afgelegd Dan moet de directie van het conservatorium hem uitnoodigen voor den prijs te gaan studeeren. Gedu rende den studietijd moet de candidaat eenige malen een concertgeven.dat steeds door een commissie beoordeeld wordt. Zijn die beoordeelingen gunstig en blijkt de candidaat in alle genres te voldoen, dan volgt een tentamen ten overstaan van een jury samengesteld uit kunstenaars van beteekenis. onder wie er ook niet aan het conservatorium verbonden zijn De candidaat speelt op dit tentamen een aan tal werken, die daar gekozen worden uit een programma van ongeveer 40 num mers welke hij ,,in de vingers” en .in het hoofd” moet hebben. De keuze van het programma van Zaterdag is door de jury gedaan in overleg met de candidate. Het derde concert van den Beethoven-cyclus van het Residentie-or kest vindt plaats a.s. Zondagmiddag o. 1. van Toon Verhey. Solist Jan Dahmen, viool. De tentoonstelling van na- gelaten werken van den schilder Meindert Butter, in de kunstzalen Koch. Hoogstraat, is verlengd tot 13 dezer DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 4 Mei. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Voor Sebastopol en aan den beneden Dnjestr werden plaatselijke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Ten Oosten van de Sereth zette de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Alle po gingen der Sovjets om door onze stellin gen heen te breken, werden ook gisteren in verbitterde gevechten en door vastbe raden tegenaanvallen verijdeld. 64 Vijan delijke pantserwagens werden hierbij ver nietigd. Formaties Duitsche en Roemeen sche gevechts- en slagvliegtuigen brachten den aanvallenden bolsjewieken zware ver liezen toe. In herhaalde aanvallen ver nietigden zij nog 31 vijandelijke pantser wagens, talrijke stukken geschut en een groot aantal ravitailleeringsvoertuigen. Sterke eskaders gevechtsvliegtuigen be stookten in den afgeloopen nacht vijande lijke verkeersdoden en troepen in het gebied ten Noordwesten van Jassy. Het onder bevel van luitenant-kolonel Nord- mann staande jachteskader Mulders meldt zijn 8000ste overwinning in de lucht. In het landingshoofd van Nettuno werd een na krachtige voorbereiding door ar tillerie en granaatwerpers ondernomen vijandelijke aanval afgeslagen Duikbooten vielen in de Noordelijke Ijszee een naar Engeland varend, door torpedojagers en vliegtuigen van een vliegtuigmoederschip krachtig beschermd convooi aan. Zij brachten 8 torpedojagers en convooivaartuigen tot zinken en tor pedeerden 5 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 30.000 brt. Twee dezer schepen zonken onmiddellijk. Het zinken van de overige schepen kan met zekerheid worden aangenomen. Tijdens deze opera ties, die verscheidene dagen duurden, heb ben zich de duikbooten onder bevel van de luitenants ter zee eerste klasse Lange en Herrie bijzonder onderscheiden. Duitsche motortorpedobooten torpe deerden in de Adriatische Zee in den nacht van 2 op 3 Mei een vijandelijke torpedoboot. Bij den afweer van Britsche luchtaan vallen op Midden-Frankrijk werden in den afgeloopen nacht 51 viermotorige vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Bergmann, Staffelkapitan van een eskader riachtjagers, vernietigde al leen 6 viermotorige bommenwerpers. Enkele Britsche storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bom men neer in het gebied van Mannheim. De eerstvolgende keuring voor de Germaansche Weersportkampen is vastgesteld op Woensdag 10 Mei 1944 van 914 uur, Plein 1813 nr. 3. In aan merking komen alle gezonde jongens, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Profiteer ook eens van deze 4 weken ontspanning, sport, velddienst, enz. in de prachtige bergstreken van Duitschland. Inlichtingen:Aanmel- dingsbureau voor Germaansche Weer sportkampen, Koningslaan 9, Utrecht. Hongaarsch Weermachtbericht Het Hongaarsche weermachtbericht luidtBij Koety en ten Noorden daarvan hebben Honvedtroepen verscheidene bols jewistische aanvallen met succes afge slagen. Ook de bolsjewistische aanvals- pogingen in het gebied van Kolomea bleven zonder succes. Daarentegen hebben ondernemingen van eigen stormtroepen tot terreinwinst geleid. Ondanks hevige vijandelijke tegenaanvallen gelukte het de veroverde gebieden te behouden. In den loop der gevechten vernietigden wij verscheidene vijandelijke pantserwagens en 5 vliegtuigen. BEVALLEN: M. A, B. Moonen geb. Riemen, z. C. M. van Gemert geb. Bleijenberg, z J M. Kamp geb. Hoog- duijn d. A. H Lobel geb. Oliver, z. J. H. C. T. van der Pool geb. van Liempt, d. L. C. J. Bos geb. Ernst, z. P. J. Privee geb Hoseck, d. M. C. Oudekerk geb. Storm z. C. M. H. Linthorst geb. van Uden d. J. H. Vervoort geb. van der Laan, z. J. J. F Wils geb, Theijn z. T Beekhof geb. Warnaar. z. A. J. M. Simons geb. van Os, z. J M. Roerdink geb. van Veen. z. J. Gans geb. Brolli d. J. C Beekhuizen geb. Pronk d F. A. van den Bosch geb. van Es, z. OVERLEDENT. E. Roukens, weduwe van M. van der Weijden, 80 j. A. Ber- voets, man van S. Zwart. 27 j. M. In den nacht van 25 op 26 April j.l. j heeft een brutale inbraak plaats gevon den in de N.V. Stoomwasscherij „Valken- bosch", in de Jasmijnstraat. Meegenomen werden o.m. costuums, mantels linnen goederen tafellakens, japonnen enz, welke gestoomd moesten worden en een waarde van 4000 vertegenwoordigden. De daders hadden het gestolene in 3 groote zakken geborgen Door het instellen van een on derzoek in een andere zaak, waarbij ge stolen waschgoed werd ontdekt, is de po litie op het spoor van de daders gekomen. Met groote voortvarendheid is de recher che aan het werk gegaan, met als resul taat. dat de daders, de 23-jarige machine bankwerker L. v d. M. de 21-jarige ban-i ketbakker J v. d M., beiden breters kon den worden gearresteerd. Bij het trans port zijn de drie gebroeders W. J. v. d. K., 38 jaar en bakker G J. v. d. K. 30 jaar en J. C. v. d. K. 33 jaar stucadoor van beroep behulpzaam geweest. Ook dezen bevinden zich thans in politiebewa- ring In de woningen van de aangehoude nen zijn de gestolen goederen teruggevon den. De daders hebben nog bekend even eens schuldig te zijn geweest aan inbra ken in een wasscherij in Rijswijk en een school in de Withuysstraat. Ook hiervan is de buit door de politie achterhaald Voorspel van omvangrijke botsing De bolsjewistische groote aanval in het gebied ten Westen van Jassy vormt on getwijfeld het voorspel van een nieuwe serie slagen, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben. De groote aanval, die door de opperste Duitsche oorlogsleiding op grond van uitgebreid verkenningsmate- riaal verwacht werd, is op 2 Mei. welis waar voorloopig op een smal terrein, be gonnen. Tusschen Pascani aan den Wes telijken oever van de Sereth en Targoel- Froemos ten Westen van Jassy, dus langs de van Oost naar West loopende spoorlijn van Jassy naar Pascani, doen de Sovjets ononderbroken aanvallen op de Duitsch- Roemeensche stellingen, blijkbaar met het doel naar Roman en Piatra door te stoo- ten en de Karpathen te bereiken. Dat zij dit doel hebben valt minder uit de stoot richting van dezen aanval af te lezen, dan uit de opeenhooping van sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten, waarbij de in fanterie ongetwijfeld de taak heeft Piatra, aan den voet van het gebergte te berei ken, terwijl hun pantserwagens naar het Zuiden gebied moeten winnen om de ac tie in het gebergte, die slechts door in fanterie kan worden uitgevoerd, af te schermen en de Duitsche flank te kunnen oprollen. Hun talrijke in den strijd ge brachte formaties slagvliegtuigen nemen daarbij de taak van batterijen verdra gend geschut over, teneinde tot de isolee. ring van Duitschers en Roemenen in de zen aanvalssector te komen Van de 350 pantserwagens, die zij den eersten dag van den slag gebruikten, lig- I gen er reeds meer dan 240 als rockende puinhoopen in het voorterrein der Kar pathen Het is kenmerkend, dat de aan valler. ondanks het massale gebruik van strijdkrachten, niets heef: kunnen berei ken. Het DuitschRoemeensche front heeft verrassend bewezen tegenstand te kunr.en bieden. Toen de golven pantserwagens der Sov. I jets op de Duitsche stellingen los gingen, werden zij door het vuur der speciale Duitsche pantserbestrijdingsvliegtuigen ontvangen. De er achter komende infan- teriegolven stieten op een versperring van staal en ijzer. Voorzoover men het uit de jongste be richten der frontstaven kan beoordeelen staat het nog geenszins vast, dat zich uit deze eerste groote bolsjewistische voor- jaarsonderneming het allerwegen ver- I wachte groote offensief zal ontwikkelen. 1 Ongetwijfeld draagt deze aanval echter het karakter van een voorspel daartoe. I In militaire kringen in de Rijkshoofdstad verwacht men, dat de gevechten in dit gebied successievelijk zullen toenemen. VRIJDAG 5 MEI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” Voordracht over: ,,Eeo reis naar de maan”. 15.45 u. Princesse-schouwburg. „Liefdesdilemma’'. 19.15 u. Diligentia. Liederenavond Laurens Bogtman m. m. v. Irma Timmerman, sopraan en Hans Schouwman, piano. 19.30 u Capitol. Revue ..Daar houden de vrouwtjes van”-, 19.30 u. Flora. Revue „Met de pleizier. boot”. 14 15 en 19 30 u. Scala. Revue „Hocus Focus”, 19.30 u. Luchtaanval op Boekarest Anglo-Amerikaansche vliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht opnieuw woonwijken van de stad Boekarest aan gevallen. De luchtaanvallen op Belgische en Fransche steden Maandagavond en in den nacht van Maandag op Dinsdag werden verschei dene steden in België zwaar getroffen door Anglo-Amerikaansche luchtaanvallen De bommen die Maandagavond terecht kwamen op Brussel en vooral op 2 voor steden, hebben een 15-tal dooden en een 50-tal zwaar gewonden tenminste volgens de eerste berichten, geëischt. Maandagavond werd Angleur bij Luik gebombardeerd, evenals St. Ghislain en Hornu Deze twee laatste plaatsen werden in den loop van den nacht nogmaals door bommen getroffen. Er zijn 23 dooden te betreuren In den loop van den nacht werd ook de gemeente Boussu door bom men getroffen. Maandagnacht werd Leu ven eveneens geteisterd. Er zijn hier een groot aantal slachtoffers te betreuren. In al deze plaatsen werd groote schade aan de bewoonde wijken aangericht. Noórd-Fransch gebied is gisteren we derom door Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen gebombardeerd. Er werden bom men geworpen op Béthune en Anzin. Het aantal dooden staat nog niet vast. ïn de naburige streek van Cambrai zijn in den loop van één week 170 slachtoffers van de Anglo-Amerikaansche terreuraanvallen geteld In Valenciennes is het aantal doo den tot 75 gestegen. In ’t nabij gelegen plaatsje Blano-Misseron werd een aanval gedaan toen men bezig was de dooden van een vorigen Anglo-Amerikaanschen lucht aanval te voorschijn te brengen Er vielen ook daarbij waarschijnlijk een groot aan- I tal dooden. i Sinds den wapenstilstand zijn in Frank- rijk meer dan 1000 spoorwegarbeiders op hun post gevallen als slachtoffers der ter roristen en van Anglo-Amerikaansche bombardementen. Jhr. ERNEST VAN LOON OVERLEDEN: Op 81-jarigen leeftijd is overleden jhr. Ernest H. van Loon, oud-firmant var. het bankiershuis Hope en Co. te Amsterdam. Ook op humanitair en maatschappelijk gebied heeft jhr. van Loon zich veel be wogen. Hij was o.m. oprichter en voor zitter van de Nederlandsche Kantwerk school, tot voor kort te 's-Gravenhage. Ook was hij destijds lid van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis, in welke functie hij zich in den vorigen oorlog zeer verdienstelijk heeft gemaakt met de uitwisseling van zwaargewonden. .Jhr. van Loon was een der oprichters van de Haagsche Tramwegmaatschappij en vervulde nog steeds de functie van com missaris dier instelling. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Oplossingen der raadsels: 1. Poes - soep. 2. Knoops- of armsgaten. 3. Lood - rood. Nieuwe raadsels: 1. Welk spreekwoord verkrijgt men door voor de puntjes let ters te plaatsen? H .g.o..k.,t,o.rd..v.l 2. Welke blinde kan op de klok zien, hoe laat het is? 3. Met K. in een wapen. Met V. in de lucht. „Rozeknopje”, Bockie” en „Mopske” mogen Woensdagmiddag na 3 uur een prijsje aan één der loketten van ons bu reau komen afhalen. Indrukken van een Letlandsch journalist Op een bijzondere persconferentie heeft de heer Paul Kovalewsky, hoofdredacteur van het Letlandsche dagblad „Tevija", gesproken over ,,Het bolsjewistische jaar in Letland”. Van Juni 1940 tot Juni 1941 is Letland door de bolsjewisten bezet ge bied geweest. Spreker had met eigen oogen en eigen hart beleefd wat het lot van het Letlandsche volk gedurende deze bezetting is geweest. Hij gaf eerst een overzicht van de verschillende verdragen welke tusschen de drie Baltische Staten. Letland, Estland en Lithauen met de Sovjet-Unie werden gesloten. Op 17 September 1939 werd door de Sovjet- regeering bekend gemaakt, dat zij de neutraliteit der Baltische staten zou er kennen, maar enkele dagen later begon de Sovjetpers een Hetze tegen Letland, naar aanleiding van een gerucht, dat een Poolsche duikboot schuilplaats 'zou heb- beh gevonden in een Letlandsche haven. Deze Hetze belette echter niet, dat op 5 October 1939 een verdrag tusschen Let land en Sovjet-Rusland tot stand kwam van wederzijdschen bijstand. De Letland sche republiek zag zich genoodzaakt een lucht- en vlootbasis aan Sovjet-Rusland I te verpachten voor den tijd van 10 jaar en moest erin berusten, dat 25.000 man bolsjewistische troepen kwetsbare pun ten bezetten. Op 17 Juni 1940 werd Letland door het Roode leger bezet op grond van beschuldigingen, dat de Letlandsche regeering zich niet aan de bepalingen van het verdrag had gehou den. De heer Kovalewsky beriep zich op het vredesverdrag van 1920 en sprak als zijn meaning uit, dat alle verdragen sindsdien met Moskou gesloten, niets an ders waren geweest dan „masker-verdra- gen’’ met de bedoeling de Sovjetmacht naar de Oostzee uit te breiden. Onmiddellijk na de bezetting werd een Letlandsche regeering gevormd, die in staat geacht kon worden vriendschappe lijk met de Sovjets te willen samenwer ken. Deze nieuwe Letlandsche regeering was niet anders dan een dienstknecht van Moskou. De vroegere verbodeti com munistische partij in Letland werd her steld en daarmede begon het groote poli tieke spel, dat volkomen uit Moskou werd gedirigeerd. Er werden nieuwe verorde ningen afgekondigd, regeleqde o.a. de in stelling van een volksmilitie, het grond bezit. dat geheel in handen van den staat kwam en de vorming van een nieuwe volksvertegenwoordiging. Agenten van de Gepeoe arresteerden alle tegencandidaten van het bolsjewistische arbeidersblok. Zij provoceerden botsingen met de politie op straat ten einde tot massa-arrestaties te kunnen overgaan. De opzet van dit schijnparlement was om de inlijving van de Letlandsche republiek bij de Unie der Sovjetrepublieken mogelijk te maken. In Augustus 1940 werd dit een feit. Van een vrijen volkswil, van een vrije politieke wilsvorming is geen -sprake geweest, al leen was er sprake van listig in elkaar gezette, gedwongen verkiezingen. Het bolsjewistische bestuur verhoogde de arbeidersloonen en de ambtenaarssalaris sen, maar twee maanden later werden de prijzen voor brood, boter, vleesch enz. verhoogd. De levensstandaard van het Letlandsche volk moest naar beneden. De bolsjewisten kochten alles wat zij konden op vóór de prijsverhoogirg. Het Letlandsche geld werd door het bolsje wistische vervangen, waardoor vooral I kleine spaarders werden gedupeerd Het doel was het Letlandsche volk te I pauperiseeren. Doordien de grond staats bezit werd, werden honderden boeren ge dupeerd; zij bezaten geen grond meer mochten alleen den grond bdwerken. Eenige maanden later werd ook de in dustrie, werden de fabrieken door den staat overgenomen Ook op cultureel gebied greep de be-1 zetter in. Radio en pers werden gebolsje- wiseerd. Er bestond voor de kranten wel geen vóórcensuur, maar wie tégen het nieuwe regime schreef, riskeerde het hoofd. Vele Letlandsche boeken werden vernield Kunstinstellingen gingen in han den der bezetters over. De theologische faculteiten werden gesloten; de activiteit der geestelijken werd stopgezet. Er waren geen godsdienstuitzendingen meer door de radio en de geestelijken werden be schouwd als vijanden van de arbeiders klasse Het Letlandsche volk werd intusschen steeds scherper vervolgd. Tal van dood vonnissen werden voltrokken. De gevan genissen zaten vol. Goed gesitueerde bur gers, studenten en vele andere Letlanders, vele tienduizenden, waaronder ook vrou wen en kinderen ongeveer 4000 kinde- ren werden weggevoerd naar Sovjet- Rusland en zelfs naar Siberië, waar velen door zwaren arbeid en honger zijn omge komen. Wie de „Internationale” niet mee zong of wie geruchten verspreidde werd in de gevangenis geworpen. De gevange nis in Riga had een speciaal vertrek voor hen die door het beruchte schot in den nek werden afgemaakt. Het bolsjewisti sche jaar in Letland, zoo besloot de heer Kovalewsky, heeft verdragsverkrachting gebracht, ontwrichting van de welvaart en vele duizenden dooden. Toen op 22 Juni 1941 de Duitschers kwamen, herademde het Letlandsche volk De spreker beantwoordde daarop nog enkele vragen In de pers werd vooral de figuur van Stalin als mensch verheerlijkt. Op een vraag hoe de bolsjewistische sol daten zich tegenover de burgerij gedra gen, antwoordde de heer Kovalewsky, dat de soldaten onder zeer strenge discipline stonden. alcoholmisbruik werd b.v. met den kogel gestraft Zij bleven bovendien in de kazernes; alleen de officieren ver toonden zich op straat. Wat de voeding van het Letlandsche volk tijdens de bezet ting betrof, het beschikte bij het begin der bezetting over groote voorraden. Brood was er steeds volop; de vleesch- rantsoenen werden wel minder. Tegen het eind der bezetting waren de voorraden vrijwel op De leider van de persconferentie be- Keesman, ongehuwde man, 35 j. N. M. dankte den spreker en stelde in het licht j c. Koot, man van A. H. Kuijvenhoven, wat het lot van het Nederlandsche volk 50 j. J. M. Harry, gescheiden vrouw, 64 j. D. Romijn. ongehuwde man, 71 j. G. B. Gerritsen, man van A. S. H. Kiesouw, 65 j. S. Schram, weduwnaar van H. L. Damen, 64 j. A. Kraal, we duwe van P. O. Rummel, 64 j. J. P. van Straalen. dochter, 5 m. M. Braven boer, weduwe van A. van Tongerloo, 72 j. H. I. P. de Ruijter, zoon, 2 j. J. J. Roest, man van E. M. Baggerman. 56 j. H. Hartman, vrouw van M. van Kerkhof, 75 j. H. Bodijn. man van H. C. Door- schodt, 60 j. C. J. W. J. Wennink, on gehuwde man, 80 j. Bekendmaking van den Commissaris- Generaal voor de Openbare Veiligheid inzake de nieuwe vaststelling van de grenzen van het verboden gebied (Sperrgebiet) in Zuid-Holland Op grond van art. 52 van de verorde ningen van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 1/1943 (verordening openbare orde 1943) wordt bepaald: 1) Het in mijn bekendmaking van 26 September 1942 (nr. 17) aangegeven verboden gebied in de provincie Zuid- Holland wordt met ingang van den 5den Mei 1944 uitgebreid tot de eilan den Putten en Tien-Gemeten en met ingang van den 20sten Mei 1944 tot het eiland Beyerland. Het verboden gebied omvat dan het Noordwestelijke deel van het eiland Rozenburg, dat door de verbodsbord)es, die door de Weermacht geplaatst; zijn, wordt aangegeven en de eilanden Voorne, Putten, Beyerland, Tien-Ge meten en Goeree-Overflakkee. 2) Het betreden en bevaren van bovengenoemde gebieden en van de tusschen deze gebieden liggende wate ren en waterwegen is slechts geoor loofd met een vergunning van den Be- auftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland (Poli- zeioffizier). 3) Nogmaals wordt erop gewezen, dat de aanvraag voor deze vergunning met de noodige stukken bij den burge meester van de gemeente, die men wenscht te bezoeken, moet worden in gediend. In de aanvraag moeten voor- en geslachtsnamen, beroep, woonplaats en straat, geboortedatum en -plaats van den aanvrager worden opgegeven. Bovendien moet een reden voor het be treden van het verboden gebied en den duur van het voorgenomen verblijf worden aangegeven. 4) Handelingen in strijd met deze beschikking zijn overtredingen en wor den gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden en met een boete van ten hoogste 2000 gulden of met een van deze straffen, voorzoo ver niet volgens andere bepalingen een hoogere straf in aanmerking komt. Den Haag, 2 Mei 1944. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen: De begrafenis is bepaald op Maandag a.s. half twee op Oud Eik en Duinen. HAD HAAR KINDJE ACHTER GELA. TEN: Men zal zich herinneren, dat vorige week een vrouw in een distributiekan toor in contact was gekomen met een ongeveer 20-jarige juffrouw, die vertelde uit Berlijn te komen en hier in de stad woongelegenheid te zoeken Zij had een kindje van acht weken bij zich. Eerst genoemde vrouw noodigde de jonge moe der uit om met haar mee naar huis te gaan. Dit heeft deze gedaan, cm na eeni- gen tijd weer te vertrekken, onder voor wendsel nog een koffer van het station te moeten halen. Het kindje liet zij bij de vriendelijke gastvrouw achter. De jonge moeder keerde echter niet terug. Door de politie was haar opsporing ver zocht en dit heeft tot resultaat gehad, dat de politie te Schijndel (N.B.) de gezochte kon aanhouden. Het is de 24-jarige mej. F. E., woonachtig te Schijndel. Zij is op transport naar hier gesteld en inge sloten. JUBILEA: Morgen viert de heer J. H. Neecke, vakwerkman le klasse, zijn zil veren jubileum bij het Hoofdbestuur der P.T.T. VOETBAL I Het elftal van V.U.C., dat Zondag a.s. I voor he* landskampioenschap uitkomt te- I gen Longa is. in verband met de be staande interne moeilijkheden, aanmerke lijk gewijzigd, voor wat betreft de voor hoede. De linkervleugel, met de gebroe ders de Harder en de middenvoor Bran des, zijn niet meer opgesteld Op de mid- denvoorplaats is thans opgesteld Meevers Scholte, terwijl Koos van Gelder links buiten staat Ten aanzien van de links binnenplaats is nog geen definitieve beslis sing genomen. Het bestuur van V.U.C. blijkt dus ten aanzien van verschillende spelers van het eerste elftal een radicaal standpunt te hebben ingenomen. WIELRENNEN De Sportcommissie van de N W.U. maakt bekend, dat het programma voor de baankampioenschappei. 1944, welke in het Olympisch Stadion in Amsterdam op 22, 24 en 25 Juni zulien worden gehouden, eenige verandering heeft ondergaan ver geleken met het programma der vorige Kampioenschappen Het afzonderlijk sprir.tkampioenschap voor onafhankelij- ken is afgeschaft; ingesteld is een indi vidueel kampioenschap voor amateurs over 50 km. Het stayerkampioenschap za. verreden worden over een afstand van 75 km. De 6 renners, die zullen uitkomen voor het kampioenschap achter groote motoren, zullen niet toegelaten worden tot het kampioenschap achtervolging e*. Niet vluchten als brandbommen uw huis hebben getroffen, maar blusschen Aan boord. 6-3-'44. Ik ben in Juni 1943 lol de Kriegsmarine loegetreden en heb er nog steeds geen spijt van. Ik bevind mij aan boord van een Diesel-machineschip, alles gloed nieuu) en xijn toe veel op zee tn actie, om het den vijand zoo lastig mogelijk le maken en dan vliegt de lijd om. Wanneer u)e echter onder de kust voor anker liggen en u)e denken dan tijdens onze wacht aan alles wat in den loop van het laatste jaar ge passeerd is, aan ons tehuis en aan onze vroegere vrienden en vriendinnen, die ons thans veelal niet meer willen kennen, dan bekruipt ons een gevoel van groote dankbaarheid, dal wij thans, door alles wat wij meegemaakl hebben, tol hel juiste inzicht gekomen zijn. Wij moeten dezen oorlog winnen, want anders is Europa beslist verloren. Hoe spoediger men dal in Holland inziet en hoe meer vrijwilligers zich voor de Marine melden, hoe beter het is. Wij hebben vertrouwen in de toekomst en den vasten wil tot overwinnen. Matr. II Jan Wijnen

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1