de Vrijdag 5 Mei. 1944. No. 18787. aan De Kriegsmarine en voor Sovjetaanvallen Duitsche luchtactie bij Sebastopol en in de N.-Oekraïne de Sereth afgeslagen haar mogelijkheden Jeugd A?- J EERSTE STADS. ED. SPORT BINNENLAND STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN AGENDA s Nieuwe postzegels De tweede boterbon Veerboot je gekanteld KERKNIEXTWS Ouders in Nederland, beseft verantwoordelijkheid VERDUISTEREN Van 21.156 uur Maan: 5 Mei on der 5.33 u„ op 17.51 u 6 Mei onder 5.51 u„ op 19 01 u. 8 Mei V.M Sportrevue De gevechtspauze in Italië Uitreiking distributiebescheiden Invasiekoorts in Amerika BURfiERLTJKE STAND wjl HAAGSCHE COURANT Bommen op Boedapest Noordelijke in Eens komt de vraag: Was u ook daarbij? UW 15 ol Met De strijd in Zuid-ltali8. J. Bollen, c^ij. 68 i. B. 19B VOOR BOTER, MARGARINE OF VET De om Vele ouders in Nederland geraken in den laatsten tijd steeds verder van hun zonen verwijderd, doordat zij geen be grip hebben en ook veelal niet kunnen hebben voor hetgeen in de jeugd van dat de te dit Schot na schot verlaat den loop om den vijand hij zijn opmarsch zware verliezen toe te brengen. fP K -Schmidt-O.-H.) Het Duitsche Muziekinsti tuut voor buitenlanders zal ook dezen zomer zijn cursussen te Salzburg en Pots dam geven Van bijzondere beteekenis zal de aanwezigheid van Richard Strauss bij een leergang over opera-regie zijn. Van a. s. Zondag af worden in ..Pulchri Studio” schilderijen, aquarellen, grafische kunst en teekeningen geëxpo seerd van werkende leden van het Ge nootschap. De altzangeres Roos Boels- ma, zal m.m.v. den pianist Felix de No bel, 9 Mei in „Diligentia” een liederen avond geven. Admiraal Koga gesneuveld Volgens een mededeeling van het Vi rvr» f rï Iz tir«a t" t i o w ic a zl w» 1 r»’ neitsji Koga, opperbevelhebber van vereenigde Japansche vloot, Zooals Vrijdag j.l. werd gepubliceerd, zou op Zaterdag 6 Mei de tweede boter bon voor het tijdvak van 30 April tot en met 13 Mei worden bekend gemaakt. In verband hiermede wordt thans de bon „Boter 19 B” aangewezen. Deze bon is geldig tot en met 13 Mei a.s. en geeft, evenals de reeds aange wezen bon „Boter 19A” recht op 125 gram boter of 125 gram margarine of 100 gram bak- en braadvet of 100 gram randvet. Men houde er rekening mede, dat men genoegen zal moeten nemen met het artikel, hetwelk de handelaar voorraad heeft. Zes personen verdronken Een ernstig ongeluk, dat zes personen het leven heeft gekost, is, naar de Tele graaf meldt. Woensdag tegen den avond gebeurd op den Rijn. Omstreeks zes uur zette de veerman van het overzetbootje, dat de verbinding on derhoudt tusschen Millirgen en den over kant van den Rijn, zeven personen over. Donderdagmiddag gesloten moeten zijn. Het water was nogal onrustig, met het noodlottige gevolg, dat het bootje midden op de rivier kantelde. Alle inzittenden ge raakten te water. Het gelukte eer. van hen. den vijftigjarigen J. Roos uit Lobith zich met behulp van een zak krullen dien hij toevallig bij zich droeg, drijvende te houden, totdat hij na circa een half uur kon worden gered. De andere inzittenden, onder wie de 71-jarige veermac Eerden en zijn zoon verdwenen in de diepte en verdronken. De slachtoffers zijn afkomstig uit Pannerden. Herwen en Aerdt VOORLOOPIG GEEN YERKOUP VAN INM A AKGL AZENHet verkoopen en af leveren van inmaakglazen door detaillis ten is tot nader order verboden. ZATERDAG 6 MEI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over: ..Een reis naar de maar 15.45 en 20 u. Stadsschouwburg. „Carmen”, 18 15 u. Princesse-schouw- burg. .Spoken” 19 15 u. Geb. v. K. en W. „Sneeuwwitje”. 14 u. Miller Sex tet. 19 30 u. Diligentia. Daicroze-rhyth- miek. o. 1. v Marie v. d. Heyde. 14 30 u. Cello-avond Cassado 19 30 uur Capitol. „Daar houder, de vrouwtjes van” 19.30 u. Flora. ..Met de plezier boot”. 14.15 en 19.30 u. Scala. Revue Hocus-Pocus”. 19.30 u Paarden. Duin- digt. 14 u chef ven oorlogstijd Een prachtige Frie- sche boerderij ge bouwd op een terp de beste grond er omheen is weggegra ven, voor verbete ring der slechte gron den elders Zoo juist zijn de z.g. melk koeien uit den stal los gelaten en doen zich te goed aan het malsche gras. (C.N.F.-Hartog) Afbeeldingen van W. J. van Gent en Cornells Evertsen In de serie nieuwe frankeerzegels met afbeeldingen van zeehelden zullen 15 Mei a s. verschijnen de zegels van 17J en 22$ cent. resp. met afbeeldingen van W. J. van Gent en Corr.elis Evertsen, in grijs blauwe en oranje-roode kleur, ontwor pen door Hubert Levigne en Kuno Brinks De serie is thans, op den zegel van 25 cent na. volledig. Druk: rotogra vure door Joh. Enschede en Zor.en te Haarlem. Vellen van 100 en van 50 stuks. Afmetingen: 311 x 241 mm beeldvlak 28J x 21J mm. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN: De 62-jarige mej. P. J. v. d. B. uit de Vlas- akkerstraat. die op 25 April, op den hoek van de Mauritskade en de Parkstraat, werd aangereden door een auto, is thans in het ziekenhuis aan het Westeinde aan - J-11r over- Elke brand is klein begonnen en kan in de kiem gesmoord worden; met de eenvoudigste middelen, zand en water, kan veel onheil voorkomen worden. Hebt u die bluschmiddelen klaar staan? Voetbal: Voor de nederlaagserie van VIOS won H.B.S. met 30. De internationaal Leen Vente is met good gevolg geopereerd aan zijn rechterknie. Voor haar neder laagserie won S.H.C met 51 van Zwart Blauw. Woensdag wordt gespeeld tegen een Westerkwartier-combinatie Wielrennen: In een wedstrijd over 90 k.m. te Luik werd onze landgenoot Schulte derde met 1 min achterstand op de Bel gen van Steenberghen en Crahay. Onze landgenoot Lambrichs werd 14e. Zwemmen: Willy Seton heeft, in het bad aan de Mauritskade het Ned. politierecord 100 m. schoolslag met 1.5 sec. verbeterd tot 1 min. 16.3 sec. A. Jongejan bracht het politierecord 300 m. borstcrawl op 4 min. 23.8 sec. Tafeltennis: Aan het kampioenschap van Nederland voor dames, daj 14 Mei in den Bosch wordt verwerkt, zal worden deel genomen door onze stadgenoote H. van Woezik. Handbal: C.W.P en Hermes, gelijk geëin digd in de 2e klasse, spelen Zondag a.s. een beslissingswedstrijd op het terrein van Animo, Ary Prinsstraat. De winnaar speelt met V. et C. en Dynamo om een plaats in de le klasse. Krachtsport: Het kampioenschap van Ned. worstelen licht-middengewicht zal niet op 14 maar op 6 Mei te Arnhem worden ver werkt; het kampioenschap vedergewicht en zwaargewicht op 14 Mei te Beverwijk; het kampioenschap extra vedergewicht en zwaar-middengewicht op 20 Mei in Dili gentia alhier (aanvang 18 uur) en het kampioenschap lichtgewicht en middenge- wicht op 21 Mei te Culemborg. De Amerikaanscne onderstaatsse cretaris van Buitenlandsche Zaken. Stet- tinius, is gisteren van Londen naar Washington teruggekeerd. De Sovjetregeering heeft een derde oorlogsleening ten bedrage van 25 mil liard roebel opgelegd. Sir Samuel Hoare, de Britsche ambassadeur in Madrid, is naar Enge land vertrokken. De Engelsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat de duikboot „Stohe- henge” over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. „Bij de Kriegsmarine levert men niet alleen zijn bijdrage voor den strijd voor het heden, doch door loopt tevens een prachtige beroeps leerschool. waarvan later de vruch ten geplukt kunnen worden”. Voor velen zal dit niet direct duidelijk zijn. Velen ook beschouwen, zeer ten onrechte den militairen diensttijd als „verloren tijd" en daarom volgen hier eenige voorbeelden die voor een ieder duidelijk zullen zijn Voor iederen Nederlander, die als vrijwilliger bij de Kriegsmarine dient, bestaat de mogelijkheid ook in de toe komst bij de marine te blijven en zoo hoog op te klimmen als zijn capaci teiten dit mogelijk maken, m.a.w. de1 heden leeft. Zij beseffen niet, Van bevoegde zijde te Berlijn is gis teren, naar het D.N.B. meldt, een over zicht gegeven over den toestand aan het Zuid-Italiaansche front in verband met het feit, dat het thans precies 8 maanden geleden is, dat de Engelschen via de straat van Messina het Italiaan- sche vasteland in Calabrië betraden. Allereerst verklaart men, dat aan het Italiaansche front de lange gevechts pauze nog steeds voortduurt. Men voegt hieraan toe, dat door de weersomstan digheden groote krijgsoperaties op het oogenblik nauwelijks mogelijk zijn. Toen 8 maanden geleden de Engelschen en Amerikanen in een betrekkelljk snel tempo het leege Zuid-Italiaansche ge bied bezetten, verliepen de gebeurtenis sen tamelijk snel. De vijanden der As mogendheden slaagden erin, om in de eerste maand tijdens een opmarsch 400 KM af te leggen. Maar dan trad in het gebied SalernoNapels op verras sende wijze het eerste Duitsche verzet in werking. Dit leidde tot een plotse linge vertraging van de Engelsch-Ame- rikaansche operaties. De speculatie van den vijand om met behulp van Badoglio Italië als oorlogstooneel uit te schake len, moest reeds toen als volkomen mislukt beschouwd worden, temeer toen vervolgens de strijd in het gebied ten Noorden van Napels tot aan Ortona be gon. In de daarop volgende 7 maanden veroverden de Anglo-Amerikanen, on danks hun verpletterende overmacht aan troepen en oorlogsmateriaal, voor al echter dank zij hun groote over macht in de lucht, slechts dagelijks on geveer 300 meter terrein, d.w.z. in 200 gevechtsdagen slaagden de Engelschen en Amerikanen er maar in om, on danks de landing bij NettunoAnzio op 22 Januari 1944, slechts 60 KM op te rukken en hun front naar het Noorden te verschuiven. De Duitsche verdedi- gingsbarrière van Cassino tot Ortona heeft stand gehouden, ondanks den vijandelijken storfnloop gedurende den geheelen tijd. Deze barrière is gereed om zich met de vijanden tijdens de komende gevechten in het Italiaansche gebied te meten. de gevolgen van deze aanrijding leden. DE KRUIDENIERSWINKELS IN RIJS WIJK: Er is een wijziging gebracht in de sluiting van kruidenierszaken te Rijswijk In plaats van Dinsdagmiddag, zullen de kruidenierswinkels in die gemeente op Sinds eeuwen ,eett en werkt het Ne- derlandsche volk in innige verbondenheid met de zee en het behoeft derhalve geen verwondering te baren dat, nu Neder land reeds sedert een viertal jaren van de wereldzeeën afgesloten is, velen uit het lood geslagen en den juisten koers kwijt geraakt zijn. Het gemis van de prachtige koopvaardij vloot, het gemis van het enorme scheep vaartverkeer in havens als Rotterdam en Amsterdam, de onzekerheid omtrent het lot van duizenden Nederlandsche zeelie den, dit alles doet velen de toekomst don ker inzien en heeft hun het vertrouwen in de herrijzenis va<~ Nederland doen ver liezen Zij vergeten nieroij ecnter aat het een typische karaktertrek van het Nederland sche volk is. om juist in tijden van tegen, spoed er. beproeving door ijzeren volhar ding en koppige vastberadenheid het veelal onmogelijk geachte toch te bereiken Zoo zien wij ook thans, dat Neerlands jeugd, als de beste vertegenwoordigers van het volk, ondanks alle remmende en belemmerende factoren den weg naar zee hervonden heeft en dit nu vormt den besten garant voor Neerlands toekomst Immers, de jeugd hervond dezen weg op een bij zondere en voor de toekomst van het Nederlandsche volk zeer belangrijke wijze, n 1. via de Kriegsmarine, waarbij de vrij, willigers zich reeds bij duizenden meld den. Hiermede leveren zij niet alleen een belangrijke bijdrage Ir, den grooten Euro- peeschen vrijheidsstrijd, doch bouwen ook voor zich zelf een toekomst op, waarvan slechts weinigen een begrip hebben. Is eenerzijds de militaire scholing voor iederen jongen man reeds van onschat bare waarde, daarnaast biedt de Kriegs marine een veelzijdigheid in opleidings mogelijkheden. die ook voor het verdere leven van zeer groote waarde is. recht kan dan ook gezegd worden: Volgens een mededeeling van het Ja pansche hoofdkwartier is admiraal Mi- de in Maart 1944 op zijn post overleden, toen hij aan het front uit een vliegtuig de operaties leidde. Admiraal Soemoe Tojoda is tot zijn opvolger benoemd Vansittart valt Portugal en Zweden aan Vansittart heeft Woensdag in het Hoo- gerhuis scherpe woorden gericht aan het adres van Portugal en Zweden. Hij stelde de regeering de vraag, of zij den uitvoer var. wolfram door Portugal naar Duitsch. land vereenigbaar achtte met Portugal’s positie als bondgenoot van Engeland. Hij voegde er aan toe. dat het woord „bond genootschap” hier als een „slechte grap” aandeed en sprak van vijandelijk inge stelde of onvriendschappelijke neutralen" Portugal, Groot Brittannië’s oudste bond genoot, schijnt altijd nog stijfhoofdig te zijn, zoodat het misschien niet geheel mis. plaatst zou zijn het bondgenootschap te beëindigen Met dezelfde scnerpte vie. Vansittart Zweden aan, waarbij hij teruggreep naar zijn verblijf in dit land tijdens den vori- gen wereldoorlog, verklarend, dat hij toen reeds meer dan eens de onvriendelijke houding van Zweden tegenover de Geal lieerden had kunnen vaststellen ,,Zwe- den's houding in dezen oorlog”, zoo zei Vansittart, „beantwoordt aan geen en kele totnutoe bekende maatstaf van neü- traliteit” De minister voor de Blokkade, graaf Selborne. antwoordde namens de regee ring. Hij betreurde het „niet veel over Portugal te kunnen zeggen” Hij bracht echter naar voren, dat de Engelsche regee ring met de huidige situatie niet tevre den is en verklaarde: „Wij hebben de Portugeesche regeering over ons inzicht in deze kwestie niet in twijfel gelaten”. Ook het thema-Zweden kenschetste Sel borne als „nog niet afgesloten”, maar hij kon er op dit moment „niets van nutti gen aard aan toevoegen” afloop van bedrijfsleven aan den wal keeren maar een ieder wenscht, is Dij voorbaat van een Inbraak in museum van Malmaison Gisternacht is ingebroken in het mu seum van het Fransche kasteel Mal maison. De dieven hebben in de zalen van de eerste verdieping uit verschil lende uitstalkasten, historische voorwer pen geroofd, die aan Napoleon en kei zerin Joséphine hadden toebehoord. Ook een sabel van den keizer met gouden greep en versierd met talrijke edelge steenten, alsmede een degenriem van geciseleerd goud van maarschalk Lan nes, werden gestolen. Verder werden nog ontvreemd 2 gou den horloges van den keizer en een ring van keizerin Joséphine. Een kom en een kan van gedreven zilver, waar van Napoleon zich op Sint-Helena had bediend, werden teruggevonden in het park, waar ze door de dieven waren achtergelaten, ongetwijfeld, omdat ze te lastig te vervoeren waren. PAARDEN RENNEN OP DUINDIGT: Voor de rennen op Duindigt, welke morgen (aanvang 2 uur) worden gehouden, zijn onze kans paarden: I (heerrijders)Moutardier Coligny. II. (leerling-jockeys): Fatima Funiculaire. III: Le Beguin L’Infante. IVStal Prospero Stal Buntenbach. V, (horden): Napo Bily. VI (horden): Altitude Cassagnac. BOKSEN MIDDENGEWICHTCOMPETITIE: competitie der middengewichten, een tegenstander in een titelgevecht voor Luc. van Dam te zoeken, werd te Amsterdam voortgezet. Opnieuw werd aangetoond, dat er onder de boksers van het tweede plan geen ernstige can- didaten voor het kampioenschap schui len. Willy Quentemeijer en Pierre Doo- renbos behaalden beiden een overwin ning, resp. op Jan de Pauw en op Harry Hoogstraten; beide partijen ein digden ontijdig, in verband met blessu res. De winnaars van gisteravond ko men op 15 dezer tegenover elkaar en de winnaar van dit gevecht zal dan tegen Luc. van Dam boksen. In de ver- liezersronde won Posno van de Jong en Bep Diessen van v. d. Broek. ATHLETIEK NATIONALE POLITIEVELDLOOP: Te Hilversum werden nationale politie-veld- loopen gehouden. De uitslagen waren: A- klasse: 1. J. K. Wageman (APGS) 5 km 16 min. 54.8 sec.; 2. D. Berghuis (HPSV)3. J. v. Dalsen (Hermandad); 4. H. Baten burg (Baarn); B-klasse: 1. I. Heuping (Schalkhaar), 3^ km. in 11 min. 53 sec.; 2. F. Ruissen (APGS)3. W. Stigter (AP GS); 4. R. Jacobs (HPSV). Het clubkam- pioenschap werd in de A- en de B-klasse behaald door A.P G.S. Afhalen levensmiddelen- en groente- kaartenMaandag: Groot Hertogin- nelaan en Alidastraat (Loosd.) 8.30 16,30 uur: Veldem t.m. Was. Morgen (Zaterdag) heeft geen uitrei king plaats. Verklaring van Turkschen minister De Turksche minister van Buiten landsche Zaken, Menemendjogloe, die zich op het oogenblik in Izmir bevindt, heeft tegenover vertegenwoordigers van de Turksche pers verklaringen afgelegd over de luchtbeschermingsmaatregelen in Istanboel. Het is misplaatst, zoo zei- de hij, eventueele gevaren te overdrij ven. Aan den anderen kant is het thans echter ontoelaatbaar, dat men iedere gedachte aan mogeljjk gevaar ver werpt, omdat daaruit ernstige gevolgen zouden kunnen voortvloeien. Turkije leeft op het oogenblik in een crisis. Zoolang de kritieke toestand niet is op geheven, moet het dagelijksch leven hieraan worden aangepast. Mocht Tur kije op een zekeren dag ter verdedi ging van zijn vitale belangen de wa pens ter hand hemen, dan zou dat geenszins een onverwachte verrassing wekken. Voortdurende paraatheid en waakzaamheid zijn geboden. Omtrent den handel met de Anglo- Amerikaansche staten, zeide de minis ter, dat die normaal verloopt. S.PT. meldt uit Londen: De invasie koorts in Amerika heeft haar hoogtepunt bereikt. Alle redacties zijn in alarmtoe- stand. Niemand kan ook maar één dag ■vrij af krijgen. Den kerken door het &e- heele land is aangezegd, onmiddellijk de klokken te luiden, wanneer de invasie begint, om de geloovigen op te wekken deel te nemen aan de bidstonden. Het sein hiertoe zal via de radio worden gegeven. Kapitein Monroe Johnson, het bureau voor vervoer in heef’, door middel van de pers aan alle Amerikanen bet verzoek gericht niet te reizen, wanneer de operaties in het Westen aan den gang zijn. Al het spoor- wegmateriaal waarover de Ver. Staten beschikken zal dan nog slechts mogen worden gebruikt voor het vervoer van ge wonden en het transporteeren van oor logstuig en proviand naar de havens aan de kust officiersioopbaan staat voor een ieder open, ongeacht schoolopleiding finan- cieele omstandigheden e.d Wenscht men wel zeeman, doch geen militair te blijven, dan kan men overgaan naar de koopvaardij en is de bij de Kriegsmarine opgedane zeeman schap van zeer groote waarde. Boven dien wordt aan reeds gediplomeerde koopvaardijofficieren, die als vrijwil liger bij de Kriegsmarine dienen, de gelegenheid gegeven na voldoenden vaartijd voor een hoogeren rang ver der te studeeren Daarnaast zijn er nog velen, uit alle mogelijke beroepen afkomstig die zich thans in de rijen der Europeesche vrijheidsstrijders ter zee geschaard hebben doch na afloop van den oor log weer in het bedrijfsleven aan den wal willen terugkeeren. Is dit moge rijk en zoo ja zullen zij dan niet een neel eind achterop gekomen zijn t.o.v. hen die niet actief aan den strijd hebben deelgenomen Het is niet alleen mogelijk om na den oorlog weer in het terug die verzekerd plaats ja van een goede plaats omdat hij te allen tijde voor rang heeft t.o.v hen, die liever toe keken hoe anderen de kastanjes uit het vuur naalden, dan zelf de handen uit de mouwen te steken toen het vaderland hun hulp dringend noodig had. Waren zij „vakman” toen zij het olauw der marine aantrokken, b.v. metaalarbeider motordrijver mecani cien timmerman, kok kantoorbe diende. administrateur, journalist enz. dan hebben zij, doordat de Kriegs marine haar menschen na de militaire, en zeevaartopleiding daar plaatst, waar zij door natuurlijken aanleg het meest presteeren kunnen, gedurende hun diensttijd niet alleen hun vakbe kwaamheid op peil gehouden, doch daarnaast ook zeer veel bijgeleerd, zoowel in theorie als practijk. Nemen wij tenslotte nog hen, die bij hun indiensttreding geen „vakmen- schen” waren hetzij door de aan een ieder bekende demoraliseerende in vloeden der laatste 10 jaren, hetzij door hun nog jeugdigen leeftijd (in diensttreding is mogelijk bij het be reiken van den 17-jarigen leeftijd). Een betere opleiding, een betere leer school. een betere ondergrond om later op voort te bouwen, dan de Kriegs marine biedt is niet denkbaar. Hier toch wordt de jeugd gevormd tot ke rels. waar het vaderland later trotsch op kan en zal zijn vastberaden, kei harde. betrouwbare steunpilaren voor de komende generatie De Anglo-Amerikaansche overeenkomst met Spanje Het Spaansche blad „La Prensa” schrijft over de Spaansch-Anglo-Ameri- kaansche overeenkomst: „Spanje heeft bij deze onderhandelingen, ondanks alle pogingen tot afpersing, zijn wil met succes doorgezet. Spanje wijst iedere vernedering beslist van de hand. De onderhandelingen hebben aangetoond, dat bij atte betrokkenen de bereidwillig heid tot een overeenkomst aanwezig was en dat deze tot stand is gekomen, zonder dat het prestige van een der partijen, de nationale eer, of de strikte neutraliteit van Spanje daarbij hebben geleden.” oorlogsjaren hun kinderen heel anders hebben gemaakt, heel anders moesten maken, dan zij zelf in hun jeugd zijn geweest. Deze oorlogsjaren, deze jaren van strijd, van dapperheid, van offerbereid heid, heeft in de jeugd van heden een geest doen herleven, die sedert tiental len van jaren in het Nederlandsche volk volkomen dood is geweest, de geest van het heroïsme. Begrijpt dit ouders, en begrijpt dan tevens, dat hoe zwaar het u ook veelal vallen zal, uw dierbaar kind af te staan, u het nimmer zult kunnen ver antwoorden hem in dit opzicht eeniger- lei moeilijkheid in den weg te hebben gelegd. Door net neroisme der jeugd zal Ne derland uit de duisternis van het heden straks komen te staan in het stralende licht der nieuwe toekomst. Eens zal in de geschiedenisboeken over dezen grooten tijd geschreven wor den, en ook dan zal de jeugd, zooals steeds, vol spanning den heldenstrijd van het voorgeslacht doorleven. Maar vóór dien tijd, over 10, 15 oi 20 jaren, zullen uw eigen kleinkinde ren op school hooren vertellen over een dwaze wereld met veel goud en vele producten, maar met nog meer ellende, werkloosheid en andere wantoestanden. Zij zuilen hooren vertellen van den strijd van kleine groepen idealisten tegen sociale ongerechtigheid, van den groei dezer groepen tegen alle, voor hen natuurlijk volkomen onbegrijpelijke, verdrukking in. Met spanning zullen zij dezen strijd op den voet volgen, met schaamte zullen zij van zekere perio des in Nederlands geschiedenis kennis nemen, maar tenslotte zal ook hun hart van trots en blijdschap sneller kloppen by het vernemen van de heldendaden der Nederlandsche strijders aan de Europeesche fronten te land en ter zee. En vele dezer kinderen zullen dan met van blijdschap stralende oogen en met van geluk trillende stem kunnen uitroepen: Ook mijn vader was daarbij! Ouders in Nederland, toekomstige grootouders, kimt u zich verantwoorden, wanneer straks uw kleinkinderen zullen moeten vernemen dat hun vader, door uw schuld, niet behoorde tot hen, die bereid waren te strijden voor hun va derland? Wilt u het uw zoon, a.= toekomstigen vader, aandoen, dat hij straks met het schaamrood op zijn kaken zal moeten verklaren: helaas, kind, neen, ik was er niet bij Ouders in Nederland, opvoeders van Neerlands jeugd, denkt over dit alles eens rustig na. Staart niet blind op wat vroeger was, laat u niet misleiden door valsche voorlichting, maar tracht de zaken te zien zooals zij zijn, los van alle bijkomstigheden. Zware offers zijn gebracht, worden nog dagelijks ge bracht, en zullen ook in de naaste toe komst nog gebracht moeten worden. Hoe zwaar deze offers zullen zijn, niemand kan dit zeggen, maar weten de, dat het gaat om het voortbestaan van het volk dat ons lief is, om de toekomst van de jeugd, zullen zij te dragen zijn en dus gedragen worden, als het kan door allen, zoo niet, dan alleen door helden. BACH-AVOND BETHLEHEMKERKIn het kader van de wekelijksche orgelcon certen van Alex Schellevis werd gister avond in eer, stampvolle Bethlehemkerk een Bach-avond gegeven, waaraan de so praan Corry Bijster, de bas Willem Ra- velli. de hoboïst Haakon Stotijn. de vio list Wim van Hoek, de organist Mattheus Keulemans. de cellist Henk Berghout en een strijkorkest medewerkten. Het con cert. dat o.l.v Alex Schellevis stond, werd door dezen organist geopend met een voorname, ingetogen vertolking van de Fantasie en Fuga in c. kl. t. Corry Bijster bracht met haar prachtig getimbreerde stem op onvergetelijke wijze de aria's voor sopraan uit de cantates 186 en 57 en tezamen met Willem Ravelli het Duet voor i sopraan en bas uit de cantate 140 ten ge- hoore Met uiterst verzorgde dictie, nauw, keurig uitgewerkte fraseering en aristo- cratisch muzikaal sentiment heeft de kunstenares zich van deze zware opgave gekweten. Willem Ravelli vertolkte, be- halve de baspartij uit het bovengenoemde duet, de cantate no 82 „Ich habe genug". waarbij hij door hobo, orgel en strijkers. die onder leiding van Alex Schellevis stonden, stylistisch knap werd begeleid. Hier vervulde Mattheus Keulemans de orgelpartij op voorbeeldige wijze. Nogmaals heeft de zanger van zijn groot talent en fijnzinnig begrip als Bach- interpreet getuigd. Welk een waardigheid en ontroerende innigheid hebben zijn her schepping gekenmerkt en met welk een technische meesterschap beheerschte hij het basregister in deze, voor hem rijkelijk laag geschreven partij. Haakon Stotijn begeleidde volgzaam, doch zijn hobo- sonate in g. kl t. verlangde wat meer relief en innerlijke overtuiging. Wim van Hoek schonk voor de sopraanstem een bijzonder klankschoonen achtergrond met zijn obligaat-vioolpartij. Het is een avond van serene schoonheid geweest, geboren I uit voornaam Bach-dienen naar letter en geest K Brinkmann IN MEMORIAM WOUTER HUTSCHEN- RUYTER: De muziekwereld leed onlangs een gevoelig verlies doo: het heengaan van Wouter Hutschenruyter, den nestor der Nederlandsche musici. Door zijn mu zikale gaven in het bijzonder als stich. ter van de Volksconcerten, als pionier der Nederl. toonkunst en als musicoloog - heeft hij bewondering afgedwongen Met de bedoeling hem te eeren op een wijze die blijft spreken ook tot het nageslacht door het plaatsen van een steen op zijn grat op het kerkhof te Wassenaar en indien mogelijk, een gedenkplaat in een daartoe geschikte omgeving, hebben zich in een werkcomité vereenigd: J Philip Kruse- man, uitgever. Dirk J. Balfoort. wnd di recteur van het Gemeente-Museum mr J. Dros. Th. Heyligers. mevr M de Mel. ker-Hijmans, Marinus Salomons, musicus, allen te 's-Gravenhage en Anna Gebhard. Kappel te Wassenaar In het comité van aanbeveling nebben velen zitting genomen, zoo o.a Willem Andriessen dr Peter van Anrooy. jhr mr. E A van Beresteyn, D. G. van Beunin- gen en Phs van Ommeren jr Bijdragen kunnen worden gestort op giro 264973 van mr J Dros. Amalia van Solmsstraat 115, alhier met vermelding: „Gedenkteeken Wouter Hutschenruyter” OPERA-PREMIèRE: De Kameropera brengt 12 dezer in den Stadsschouwburg de première van „Der Widerspenstigen Zahmung' („De getemde feeks”), opera van Hermann Götz naar het gelijknamige blijspel van W. Shakespeare Een toe lichting in woora en klank tot’deze pre mière geven Hans Strohbach en Walter Stoschek van de Staatsopera in Dresden op Dinsdagavond 9 dezer in de gehoor-1 zaal Buitenhof 21 van de Nederlandsch— I Duitsche Kultuurgemeenschap HERDENKINGSCONCERT RESIDENTIE ORKEST: Op 24 Mei a.s. geef’ het Resi- dentle-orkest een herdenkingsconcert ter I gelegenheid Van zijn 40-jarig bestaan Dit I concert staat onder leiding van Frits I Schuurman, terwijl als solisten zullen I optreden Jaap Stotijn en Jaap van Opstal, die het concert voor twee piano’s van Mo- I zart ten gehoore zullen brenger. 5 Mei BEVALLEN: J. Vink geb. Krol d M E van der Drift geb. Hoogendoorn, z. I M A H. de Koning geb. van Win den d. J. de Bruin geb. Klijn, d. J. G, Bronsteijn geb van der Meer z. A, P C. C. van de Langkruis geb. Vellekoop, Id —ME Kames geb. Zwiernik, z. F. A. H. van der Lely geb. Bongaards. d. I A M. Spaans geb. Popp, d B E. I Laager Scherer geb. van Ark d T. J. van Stroe geb. Huegen. z. M. W. van den Broek geb Kruller z. M M. Boers geb van Brussel d. P. Boon geb van Leeuwen d J J. Steeneken geb Par- mentier z. A J. de Vos geb. Buur man z. E. M Gravesteijn geb. Mus. d. I A. Truijers geb Robbers, z. C. G. Verheij geb. Roerade d AH Moes geb Lunenburg z W. Zonneveld geb. geb Vlot z. M. Le Large geb. Gomes, d. M. A. Jongbloed geb Vrugtman z. H C. van ’t Veer geb. Loman z E. M Jansen geb. van Driel d. J. M. Lancée geb Boef, d A. M H. Spille- kom geb van Oyen z. C. J. Belinfante geb. Hoyer d H F. Asselman geb. d’Herripon. z OVERLEDEN S. F. M. Kagei weduwe van J. J W Krayer 72 j. -- A. M. Th. Hazebroek, dochter 2 j. vrouw van H Kieven 77 j. J. de Booij, vrouw van E. G te Pas. 68 j. B. Ouwerkerk ongehuwde man. 45 j. G. Hofstee, ongehuwde man, 22 j. F. M. L. baron van Geen, weduwnaar van jkvr. A. W. A. van der Wijck. 77 j. A. J. F. Knljf, man van M H. J Reijntjens, 36 j. E. G. Sommer, weduwe van van Tilburg. 68 j DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 Mei. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Bij Sebastopol vielen Duitsche slagvlieg- tuigen vijandelijke artilleriestellingen aan en vernietigden 26 werpers. In luchtge vechten werden door jagers 14, door slag- vliegtuigen 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Hierbij heeft zich luite nant Lambert opnieuw bijzonder onder scheiden. Ten Oosten van de Roemeensche Sereth vielen de bolsjewieken tijdens den gehee len dag over een smal front in dichi op eenvolgende golven aan. Zij werden in samenwerking met formaties Duitsche en Roemeensche slagvliegtuigen in harde ge vechten afgeslagen en verloren daarbij talrijke pantserwagens. In den afgeloopen nacht vielen sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene aanvoerstalions der bolsje wieken in het Noordelijke deel der Oekraine aan. Ten Zuidwesten van. Kowel stortten he vige door slagvliegtuigen gesteunde plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in het geconcentreerde vuur van onze wa pens ineen. De vijand leed hier bijzonder zware, bloedige verliezen. In Italië vonden behalve levendige we- derzijdsche verkennings. en stoottroep- activiteit geen groote gevechtshandelingen plaats In den afgeloopen nacht wierp een vrij zwakke vijandelijke formatie bommen werpers brisant- en brandbommen neer op het stadsgebied van Boedapest. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neer geschoten Bij het vliegen van Amerikaansche for maties boven de bezette gebieden in het Westen en naar Noordwest-Duitschland werden gisteren overdag 11 vliegtuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer in het gebied van Keulen en Mannheim. KERKELIJKE EXAMENS: De classis ’s-Gravenhage der Geref. kerken heeft geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer L. Muns alhier, cand, aan de Vrije Universiteit. MET EMERITAAT: De classis ’s-Graven hage der Geref. Kerken heeft aan ds. P. v. Hoven te Honselersdijk op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eervol emeri taat verleend na een dienst van ruim 33 jaar

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1