Verbitterde gevechten bij Sebastopol No. 1S789. 1944 Maandag 8 Mei. TWEE BELANGRIJKE TOONEELPREMIERES EERSTE STADS ED. Een half jaar C.C.D.-Arbeid Zijn gezin komt niets te kort. Uitreiking distributiebescheideii Keuring Germaansche Weersport- kampen Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Keuringen Waffen SS (Wiking}, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS in Nederland Het SS-Ersatzkom- tnando deelt mede: Op de volgende data zullen de keu ringen plaats heb ben voor boven staande formaties: Heuvelterrein ten 0. van de Sereth veroverd; Sovjetdoorbraak tusschen Proeth en Moldavië mislukt Misplaatste heldenmoed VERLENGING „AUSWEISE” INWONERS SCHEVENINGEN HAAGSCHE COURANT Dienstaanb. 0.38. Pers, gevr 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c. meer. NAAM... ADRES- 5 en 201. den V.M. 9 Mei onder 6.59 u., op 22.36 u. Reeds lang was hij van plan zich als vrijwilliger te melden, maar wat zou er van zijn gezin terecht komen als hij weg zou zijn? Daar heeft hij eerst eens naar geïnformeerd en zie - dat viel geweldig mee. Zijn gezin komt niets te kort, daar wordt in ieder opzicht, nu en later voor gezorgd, zoowel wat salaris, levensmiddelen, brandstof, enz. betreft. Toen trok hij de stoute schoenen aan. Doe het ook! Vul eerst onder staande bon in, U ontvangt dan nadere inlichtingen. van 300 pro- een totaal van rond PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165. elke m.M. m. tot 29 m.M. <10 reg.) 0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red, /0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) n'ia AHv Rr ir H 6,1 11 1(6 e* WOONPLAATS- verzoekt toezending eener brochure over de Waffen R Uitknippen en inzenden aan Erratz-kommando Niederlande. Korte Viiverberg 5, Den Haag. Zorg voor een afdoende verduistering. Licht trekt vliegen aan Afhaten levensmiddelen- en groentekaar-, tenMorgenGroot Hertoginnelaan en Alidastraat (Loosd.): 8.3016.30 uur3 Wat t.m. einde Z 8.309 uur: joden. Bij onze vrijwilligers. Te midden der kameraden wordt de sport beoefend. (S.S.P.K.-Pahnowsfct-O.-H.) Royal; 12 Mei, 1518 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 13 Mei, 812 uur, Gro ningen, Heerestraat 46; 13 Mei, 1517 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat; 15 Mei, 813 uur, Amsterdam, Dam 4; 16 Mei, 812 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 16 Mei, 1517 uur, Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met, betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zyn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede. Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS Ersatzkommando, Korte Vijver berg no. 5, den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. ONTSNAPT AAN CONTROLE MAAR NIET AAN DEN DOOD: Op het stations- emplacement te Castricum is de 82-jarige heer P. Bakker, tijdelijk woonachtig te Uitgeest, door een goederentrein aange reden en daarbij zoo zwaar gewond, dat de dood weinige oogenblikken later in trad. De heer Bakker was per trein aan gekomen. doch beschikte niet over een Ausweis voor het betreden der gemeente. Teneinde de controle bij den uitgang van het station *e ontwijken, stak hij de rails noodlottige gevolg als .De hoofdstrekking daarvan is. dat de toekomstige generale synode niet zoozeer besturende macht zal heoben. zooals de huidige, doch een belijdend karakter zal dragen. Dit Synodale voorstel moet uiter aard nog eerst alle kerkelijke instanties passeeren, zoodat het op zijn vlugst Jan. 1945 in werking kan treden. Was Eden in Moskou? Het vermoeden, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, tijdens zijn jongste „verlof” te Moskou is ge weest, is thans nadrukkelijk bevestigd door den Engelschen consul in Barcelona, die het' volgende verklaarde „Eden heeft 2 dagen in het Kremlin vertoefd om té trachten Stalin’s instemming te verkrijgen voor een hernieuwd uitstel van het twee de front. Stalin heeft het Engelsch-Ame- rikaansche verzoek categorisch van de hand gewezen en opnieuw aangedrongen op de- onverwijlde invasie in het Westen. In tegenstelling tot dén v-roegeren Sovjet- eisch, die altijd alleen betrekking had op de invasie in het Westen, hebben de Sovjets thans een gelijktijdige landing aan de Kanaalkast en in het gebied van de Middellandsche Zee verlangd. In kringen, welke in nauw contact staan met het Sovjetge^antschap te Ankara, verklaart men, dat Eden tijdens zijn ver blijf te Moskou van 18 tot 20 April, ver gezeld werd door generaal Ismay, per soonlijk militair raadgever van Chur chill. Men beweert te Ankara, dat Eden zich op de hoogte weuschte te stellen van de politieke en militaire bedoelingen van het Kremlin, teneinde aan de hand van deze inlichtingen besprekingen te voeren met Stettinius en met de vertegenwoordi gers van de „Empire conference” te Lon den. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet 'p 3 mnd met „Kikeriki”. „Dc«Nieuwste Mode'*. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. 4.28, z. Modetol. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afe, nr 5 c„ fr p. p. 10 c De eerstvolgende keuring voor de Germaansche Weersportkampen is vastgesteld op Woensdag 10 Mei 1944 van 914 uur, Plein 1813 nr. 3. In aan merking komen alle gezonde jongens, die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Profiteer ook eens van deze 4 weken ontspanning, sport, velddienst, enz. in de prachtige bergstreken van Duitschland. Inlichtingen: Aanmel- dingsbureau voor Germaansche Weer sportkampen, Koningslaan 9, Utrecht. een waarlijk aanbiddelijke vertolking ge geven. innig en züiver in haar liefde, groot in haar smart, fel in haar wraak lust en haat. Een schitterende, Kriemhild- creatieFritz Günzel speelde de rol van Hagen met iets demonisch in het rustig overleg waarmede hij den moord op Sieg fried voorbereidt. Hij en Marie-Luise Holtz droegen, qua spel, de geheele voorstel ling de sterke hartstochten in hun groote verscheidenheid van liefde en wraak, kwamen in hun creaties het zuiverst-tot uiting. Men vergat er de rhetoriek en plastische armoede in Max Mell’s dich- erlijke bewerking door. Voor de regie en ensceneering van dr. Kar] Hans Böhm als gast van het Dresdener Staatstheater kan men niet anders dan lof hebben. Be’ich'ing en costuums binnen een archi tectonisch knap opgebouwd décor vaa Alfred Sack waren artistiek cn harmo nisch. Of Max Mell den nadruk heeft willen leggen op het verband tusschen tragiek en cultureelen ondergang en op gang zaCuit het tweede gedeelte van *zija werk moeten blijken. Het succes bij een volle zaal was Zondagavond groot. Johan Koning. i 10 Mei, 8—12 uur, Rotterdam, Deut sche Oberschule, Westerlaan 1; 11 Mei, 812 uur, den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45; 11 Mei, 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 12 Mei, 812 uur, Arnhem, Café VERDUISTEREN Van 21.15 uur tot 5.45 uur Maan: 8 Mei onder 6 33 u.. op 21.24 u. - Beekman, gevoerd met diep inzicht in In Alexandrië is Zaterdagnacht luchtalarm gemaakt. De luchtdoelartillerie heeft hevig geschoten. r President. Roosevelt is gisteren na zijn vacantie te Washington teruggekeerd Men herinnert zich nog levendig hoe, den dag na Paschen, 62 landgenooten, w.o. 26 vrouwen en meisjes het slacht offer werden van een bomaanval op een gebouw hier ter stede. Het leed en de rouw, die toen zoovelen Nederland- schen gezinnen trof, was aanleiding over dezen afschuwelijken aanval onze diepa verontwaardiging te uiten. Thans vernemen wtf, dat via den Lon» denschen Radio-Oranjezender op 5 dezer is medegedeeld, dat Prins Bernhard het Nederlandsche vliegerkruis heeft uitgereikt aan den vlieger-commandant Robert Jameson, die den aanval leidde en dat de minister van Oorlog, de heer van Lidth de Jeude, dezen comman dant heeft gehuldigd, omdat hij een ge vaarlijke missie heeft uitgevoerd en daarmede een grooten diénst heeft be wezen aan de Nederlandsche national* zaak. Indêrdaad was het een „gevaarlijke’* missie, die het leven van zoovele, meest jonge, menschen kostte. Bij wijze van verontschuldiging wordt daaraan nog toegevoegd, dat opzettelijk niet het uur van de middagpauze werd uitgekozen, omdat er dan zooveel men schen op straat zouden zijn geweest. Daaraan zijn dus 62 menschenleven® geofferd. Zonderlinge taktiek, inder daad. En dit alles geschiedde met da bedoeling documenten te vernielen, dia natuurlijk reeds lang elders in veilig heid waren. 1 Met geen mogelijkheid kunnen wij deze daad van heldenmoed toejuichen. Jegens de getroffen gezinnen zouden wij het op z’n minst een daad van piëteit gevonden hebben, wanneer Lon den er maar over had gezwegen. de Ibsensche motieven en gericht op de dramatische actie en dramatisch-zedelijke verantwoordelijkheid der hoofdfiguren, verdiende ten volle te deelen in de minu- -lange ovationeele hulde aan het slot van de voorstelling. Het décor was stem mig en in stijl, maar het uitzicht op het fjordlandschap was veel té licht en gaf niet de suggestie van een naargeestigen regendag. Een schat van bloemen, vooral voor Fi? Carelsen. de onmisbare en onvol prezens op onze planken. „Der Nibelunge Not”, Duitsche Theater, Stadsschouwburg, De tweede belangrijke première van dit weekeinde deed ons kennis maken met een nieuw dramatisch werk van Max Mell. „Der Nibelunge Not” is het eerste deel van Max Mell’s „dramatische Dichtung". Deze thans 62-jarige Oostenrijkstflie auteur heeft reeds eerder met succes voor het tooneel geschrevenvan zijn hand zagen o.m. gedramatiseerde reli- gieuse legenden en leekenspelen het licht. Ook heeft hij eenmaal klassieken bodem betreden en de Oedipusstof behandeld. Als lyricus leerden we hem kennen als een die de stilte en den eenvoud mint, zooals Stifter over wien hij een biografie heeft geschreven (zie ..Haagsche Courant” van 3 October ’40) Behalve lyricus .en dramaturg is hij ook een goed verteller. Een sympathieke figuur, eenvoudig en vroom-katholiek. Hoe juist hij er toe is gekomen; de stof der Nibelungensage te verwerken met de bloedwraak der oude Germanen, heeft ons verwonderd en de Opvoering van gisteravond heeft ons in die verwondering gesterkt. De artiesten van het Duitsche theater hebben èn door hun „Ausstattung” èn door hun spel er nog een indrukwekkende vertooning van gemaakt, zoodat zelfs ook nog de meest sleepende gedeelten van den tekst te verteeren waren Max Mell heeft te groote voorgangers gehad om, met zijn dramaturgisch ver mogen, aan deze stof nieuwe glorie te kunnen schenken Wagner had voor zijn Nibelungenring de Oudnoorsche sage (de Edda) gebruikt. Friedrich Hebbel had de Middelhoogduitsche tot uitgangspunt ge nomen. Op deze basis heeft ook Mell zijn „dramatische Dichtung” gebouwd, met dit verschil, dat hij Kriemhild’s roep om wraak direct ra Siegfried’s dood laat vol gen, het slot van het stuk terwijl daar dertien jaren van rouw en lijden in Worms, waarheen zij® is teruggekeerd, tusschen ligge# Ook iaat hij den Nibe- lungenschat direct na den moord op Sieg fried in den Rijn werpen, terwijl dit ook „al eei> vele jaaen later zou zijn geschied, dg 45 classicale vergaderingen der kerk. Compositorisch hindert deze, meer vrije bewerking niet zoozeer, maar de drarrja- tische verdieping lijdt er Wel onder. Hebbel bad er een trilogie met elf be drijven voor noodig Bovendien schilderde hij ons de ontluikende liefde tusschen Kriemhild en Siegfried en Max Mell voert beiden ten tooneele als zij reeds als koning en koningin Gunther’s hof bezoeken Zoo kon Mell ook aan de rol van de strijd vaardige godendochter Brunhild, die Siegfrieds dood eischt. weinig overtuiging meegeven. Ruth Baldor heeft echter door haar meesleepend spel deze onvolkomen heid tot een minimum teruggedrongen. Zij liet met haar groot dramatisch talent duidelijk uikomen dat het meer haar ge wonde trots was, die haar tot het eischen van Siegfrieds dood. waartoe zij den grimmigen Hagen bereid vindt als zoenoffer drijft, dan haar ijverzucht. Max Mell heeft echter zijn Brunhild niet kun nen houden binnen de sfeer van het Ger maansche godendom en daardoor blijft zij min of meer zonder waarachtige groot heid. Gunther toont zich door toe te stemmen in Hagens arglistig moordenaars plan een weinig koninklijk held en in deze opvatting speelde ook Ulrich Folk- mar zijn rol. Sfègfrieds figuur heeft als laatste der oppermenschen van de oude Germanen, wier heidendom reeds door het opkomend Christendom werd aange tast, in Max Mell’s bewerking vee) inge boet en zoo zag Leo Betz, als gast, zich voor een betrekke!ijk ondankbare taak gesteld, waarvan hij zich zoo goed mo gelijk kweet. Zoo blijven over Kriemhild en Hagen, die het sterkst gehouden zijn, de lieftallige, liefhebbende, argelooze Kriemhild en de harde, zelfzuchtige oer- germaansche krijger Hagen von Tronje. Marie-Luise Holtz heeft van Kriemhild DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 7 Mei. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Voor Sebastopol zette de vijand zijn zeer krachtig door artillerie en slag- vliegtuigen gesteunde aanvallen, vooral in den Noordelijken sector, voort. Zij werden in heen-en-weergolvende ge vechten afgeslagen, plaatselijke pene traties werden afgegrendeld. Boven de Krim werden door jacht- en slagvlieg- tuigen wederom 34 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. In de gevechten der laatste weken heeft kapitein von Lücken, bataljonscommandant bij een grenadiersregiment, zich door buitenge wone dapperheid onderscheiden. Ten Noorden van Jassy, ten Oosten van Polozk en ten Zuiden van Pskof bleven vrij zwakke aanvallen der bol sjewieken zonder resultaat. In de perio de van 4 tot 6 Mei verloren de bol sjewieken aan het Oostelijke front 140 vliegtuigen. Op het landingshoofd vac Nettuno stortten verscheidene vrij hevige vijan delijke aanvallen in het geconcentreer de afweervuur of in den strijd van kor ten afstand ineen. In den strijd tegen communistische benden op den Balkan verloor de vijand in de maand April 11.380* dooden, 3871 gevangenen en talrijke overloopers. Amerikaansche bommenwerpers de den gisteren weer een aanval op ver scheidene plaatsen in Roemenië. Voor al in het stadsgebied van Kroonstad ontstonden schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolking. Drie-en- twintig vijandelijke vliegtuigen, meest- viermotorige bommenwerpers, werden neergeschoten. Hierbij onderscheidden Roemeensche jachtvliegers zich bijzon der. v Bij den afweer van vijandelijke lucht aanvallen op eigen convooien vernietig den beschermingsvaartuigen der ma rine, scheepsafweergeschut en marine- artillerie voor de kust van Noorwegen en Nederland en op de Zwarte Zee 15 bommenwerpers en tbrpedovliegtuigen. Voor de Zuid-Fransche kust vielen Britsche vliegtuigen het in dienst van het Roode Knuis varende Spaansehe s.s. „Christina” aan, hoewel het duide lijk was gekenmerkt. De bemanning leed verliezen. Ook de commissaris van het Internationale Roode Kruis werd gewond. Bij aanvallen van formaties vijande lijke bommenwerpers op het Westelijke bezette gebied werden 5 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten enkele Britsche vliegtuigen bommen vallen op West- en Zuidwest-Duitschland. „Geesten” vinden wij toch de meest zui vere), het navrantste erfelijkheidsdrama dat ooit geschreven werd, het onverbidde. lijkste en schrijnendste natuurdrama, hét treurspel van het naturalisme, zooals L. Simons het noemde waarin de ver wringing van den levensdrang door con venties en menschelijke kleinheid zich op t geweldigst en jammerlijkst wreekt, hoe dit stuk bij zijn première in het yaderland des dichters fen ook later in Engeland ontvangen werd? Een stortregen van scheldnamen volgde er op: een open riool, een bloedende wonde met opzet onver bonden gelaten, beestachtig, cynisch, mis selijk, onfatsoenlijk, een letterkundig kreng. In Noorwegen liép al wat „behoor, lijk" was er tegen in. Toen is Ibsen daar tegen in te weer gegaan met al de felheid, 01e haat was, waarmee hij in „Brant" en „Peer Gynt” de machteloosheid en waar deloosheid der mer.igte van doorsnee- menschèn had gestriemd. Hij liet zien wie de waarlijk sterke tnensch in het leven was, waarbij natuurlijk de amora- listische verheerlijking van macht en kracht heelemaal niet te pas kwam. Hij heeft het pleit gewonnen. Hij hief de ba: ’a der waarheid. Hij werd de dichter der innerlijke vrijheid in den strijd tus schen plicht, conventie en’hartedrang en hij kwam op voor het recht op levens blijheid voor den worstelenden mensch. Zijn wc-k werd vormvernieuwend voor heden cn toekomst. „Spoken” werd daarbij het stuk, dat in verschillende landen toets werd voor wat critiek. en publiek verdragen konden. Een uitverkocht schouwburg, welke na de eerste acte reeds verscheidene malen deed „halen”, woonde de heropvoering van Zaterdagavond bij. Een voorstelling van sterk dramatisch spel met alle na- rante tragiek, welke het stuk eigen is. Is „Spoken” een verouderd st®jc? Er wa ren enkele reacties bij het publiek, die het zouden doen veronderstellen, maar moet men dan niet een deel van de tra giek aan déze zijde van het voetlicht zien? Wij aarzelen het stukpositief verouderd te noemen. De strijd der innerlijke vrij heid in den mensch, de worsteling, f-s- schen plicht en hart en conventie immers duurt nog altijd voort. Fle Carelsen speelt de rol van mevrouw Alving. Machtig en diep is haar kunst als tragediënne. In haar prachtige beheerscht- heid, die slechts even naar het mono tone, of was het een overmaat van gelatenheid? zweemde, is zij aangrij pend. Van het begin af aan voelt men haar in den greep der stijgende drama tische actie. Zij verpersoonlijkt volkomen de tragiséhe worsteling tusschen den plicht, van buiten opgedrongen en de liefde, die uit het hart opwelt. Met een even tragisch en sterk doorleefde bewo- ‘genheid der zielsconflicten speelt Paul Steenbergen de rol van Oswald, den erfe- lijkbelasten zoon. Hij doet vergeten, dat we sedert Ibsen met Freud en de psycho analyse zijn verrijkt. Fel tragisch, met den wilden drang in den mensch naar eigen vrijmachtig en heerlijk leven, inner lijk wroetend cu worstelend, brengt hij Ibsen’s bevrijdings-dramatiek in heftige bewogenheid over het voetlicht uit. Fie Carelsen en Paul Steenbergen hebben in de derde acte in de groote, sterke, hevig- dramatische scène tusschen moeder en zoon spel te zien gegeven, zooals men maar zelden te aanschouwen krijgt. Richard Flink zou de rol van dominee Manders met iets meer warme mensche- lijkheid kunnen spelen, maar de tragiek tusschen Willen en Moeten, een ander Itsensch motief weet hij toch in zijn vertolking tot uiting te brengen. Henk van Buuren geeft groot karakterspel te Zien als Engstrand en Mimi Boesnach geeft ook al spA van formaat als Regina, het geraffineerde jonge meisje, dat den innerlijken strijd niet al te zwaar neemt. Zoo werd het geheel tot een opvoering van groote. dramatische kracht en met vele schitterende momenten van verheven tooneelkunst. De regie van Bots Ranucci— De 9de divisie luchtdoelartillerie, onder bevel van luitenantgeneraal Piekert heeft zich bij de zware afweergevechten op de Krim opnieuw bijzonder onderscheiden. Zij kon gisteren haar 1400ste neergescho ten vliegtuig rapporteeren. Ten Oosten van de Roemeensche Sereth veroverden pantsergrenadiers in harde gevechten eeo domineerend heuvelter rein. Vijftien vijandelijke pantserwagens en 41 stukken geschut werden vernietigd, talrijke gevangenen gemaakt. Tusschen Proeth en Moldavië is de op 26 April begonnen afweerslag voorloopig geëindigd. De doorbraak, welke de bols jewieken met 20 infanterie- en verschei dene pantserdivisies tot stand trachtten te brengen, mislukte door den taaien, verbeten afweer der onder bevel van den generaal der infanterie Wöhler staande Duitsche en Roemeensche troe pen, die door formaties der Duitsche en Roemeensche luchtmacht in voorbeel dige wapenbroederschèp schitterend werden gesteund. De vijand leed niet al leen zware bloedige verliezen, doch ver loor ook 386 pantserwagens, 92 stukken geschut en 100 vliegtuigen. In deze ge vechten heeft zich de pantsergrenadier- divisie „Gross-Deutschland”, onder luitenant-generaal von Manteuffel, bij zonder onderscheiden. Op het landingshoofd van Nettuno on dernam de vijand plaatselijke aanvallen, die afgeslagen werden Vèrdragend ge schut bestookte met goede uitwerking benzine- en munitie-opslagplaatsen van den vijand. Britsch-Amerikaansche formaties bom menwerpers richtten gisteren overdag en te den afgeloopen nacht terreuraan- vallen op het stadsgebied van Boekarest, waar zij schade èn verliezen onder de bevolking veroorzaakten. Duitsche en Roemeensche luchtverdedigingsstrijd- krachten schoten 14 vijandelijke vliegtui gen neer. Bij gesloten wolkendek ondernamen taL rijke Amerikaansche bommenwerpers een terreuraanval op de Rijkshoofdstad en op verscheidene plaatsen in West-Duitschland Vooral in het stadsgebied van Berlijn ontstonden schade aan woonhuizen, cul- tureele instellingen en verliezen aan per sonen. In den afgeloopien nacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen in het ge bied van Keulen en Dusseldorf, Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden bij deze aanvallen, alsmede boven de bezette Rebiederf in het Westen 26 vijandelijke vliegtuigen waaronder 17 viermotorige over met het txMumenwerpers. ten val gebracht. bovenvermeld. 5 20 40 Op deze bonnen, die elk fecht geven op 10 k g. turfcokes van de op de bonnen aangegeven afmeting, kan men bij da daartoe aangestelde wederverkoopers van de vier groote benzine-maatschappijen de turfcckes betrekken, De oude roodge kleurde generatorturfcokesbonnen zijn van 1 Mei j.l. af ongeldig. PROF. IR. J. NELEMANS OVERLEDEN: Op 85-jarigen leeftijd is te Tiel over leden prof ir. J. Nelemans. oud-hoofd- ingenieur van den Rijkswaterstaat en oud-hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool te Delft. Prof, Nelemans was ridder in de orde van den Nederlanrf- schen Leeuw en ridder in de orde van Leopold van België De crematie heeft in alle stilte plaats gehaj. ALGEMEENE SYNODE NED. HERV. KERK De Algemeene Synode der Ned. Hcrv. Kerk heeft dezer dagen een zeer belangrijk besluit genomen, n.l. om zich zelf als synode op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen een andere gene rale synode, die gekozen zal worden uit leieroon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 G'n> Nik 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119*61; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 12«, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. .330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772***- VERZORGING VAN KINDEREN VAN ED^N DER DUITSCHE WEERMACHT IN DE BEZETTE GEBIEDEN: Het Ver ordeningenblad no, 5 bevat de tweede ver ordening van den Rijkscommissaris ter uitvoering van de verordening van den Führer betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche Weermacht in de bezette gebieden van 28 Juli 1942. Artikel 1 bepaalt: Indien een kind recht heeft op den steun, als bedoeld in artike' 2 van de verordening no. 21/1943 en indien gedurende den tijd, waarin dit het geval is. ten gevolge van een stoor nis van de gezondheid of van ziekte van het kind kosten ontstaan voor: T) een verblijf van het kind in eet» inrichting of ziekenhuis ter zake van ge neeskundige behandeling; 2) geneesmiddelen, eenvoudige medi cijnen, medische behandeling en zieken verpleging. welke aan het kind ten goede komen, dan worden deze kosten op ver zoek vergoed, voor zoover deze nood- zakelijk zijn en de vergoeding strekt tot behoud en ter bescherming van het uit oogpunt van ras waardevolle Gerjnaan- sche erfgoed. GFNERATORBONNEN VOOR TURF- COKESTeneinde misverstand te voor komen, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de distributiediensten van 1 Mei j.l. af aan houders van door dé P.ijksverkeersinspectie uitgegeven machti gingen nieuwe generatorturfcokesbonnen uitreiken, die gróen gekleurd zijn en voor zien van strookjes waarop de afmeting vermeld staat, n.l. de breuken 1 In het belang van de voedselvoorziening De resultaten van het werk van een instelling als de Centrale Controle Dienst laten zich nooit nauwkeurig in cijfers vastleggen. De sterke preventieve werking van een goed geregelde controle komt in een opsomming van het aantal verba len niet tot uiting en het is juist deze preventieve werking, die voor een zeer belangrijk deel de doeltreffendheid van de controle bepaalt. Niemand zal ver der b.v. kunnen tegenspreken, dat de controle op dè bodemproductie, al spreekt deze vorm van C.C.D.-activiteit minder tot het publiek, voor de voed selvoorziening bijzonder belangrijk is. Men weet, dat er een verplichte teelt van oliehoudende zaden bestaat. De controle op de naleving van deze ver plichte teelt heeft b.v. onlangs alleen al in de provincie Noord-Holland met meer dan 300 processen-verbaal de te lers aan hun verplichtingen herinnerd. En toch lijkt een aantal cessen-verbaal op 59.000 in het juist verstreken halfjaar van 1 Oct. 1943 tot 1 April 1944 zeer gering. Ontegenzeggelijk geeft een aantal van bijna 60.000 verbalen van de beide hoofdafdeelingen van den C.C.D. de Algemeene Contróle en de Technische Contróle een indruk van de activi teit en- de intensiviteit van de contróle Ab«n ..Spoken” van Henrik Ibsen bij het Resi* rtplknndiw pn nn-nnrintrcannJ1 dentietooneel. Herinnert men zich nog hoe deskundig controle- en opsporingsappa- (Spoken„ (de ook gangbare vertaling: Overeenkomstig den aard van het seizoen viel in de verslagperiode het zwaartepunt in de groep van de gra nen, zaden en peulvruchten. Van deze voor de voedselvoorziening zoo belang rijke producten werd een gewicht van niet minder dan 998.000 kg in beslag genomen, zoodat bijna duizend ton graan e.d., waaronder b.v. ook kool zaad. aan de oorspronkelijke bestem ming, namelijk de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk als geheel, ten goede is gekomen. 14.000 Maal is in dezen sector procesverbaal opge maakt. In het akkerbouwcentrum de Wieringermaar b.v. werden zeven ernstige fraudegevallen geconstateerd. Alleen al in dezen polder werd ruim vijftig ton graan achterhaald. Boven dien moet er rekening mede gehouden worden, dat in zeer vele gevallen aan getroffen clandestien gedorschte of op andere wijze frauduleus verkregen pro ducten alsnog rechtstreeks aan de or ganen van de voedselvoorziening wer den geleverd. Ook op—deze wijze zijn tonnen graan en peulvruchten voor de voorziening van hot geheele volk be houden gebleven. 1.785.00 kg aardappelen! Tegen den winter trad een sterke nei ging bij het publiek op om zich clan destien te voorzien van winteropslag aardappelen. Van meet af aan is hier tegen krachtig opgetreden, hetgeen blijkt uit de inbeslaggenomen hoeveel heid van 1.785,000 kg, waarvan het leeuwendeel bij telers is achterhaald. Bij een veehouder nabij Amsterdam werd geconstateerd, dat van een dage- lijksche melkproductie van 300 kg ruim 120 kg werd achtefgehouden, bestemd Zij voor de frauduleuze bereiding van bo ter. Ongeveer 6000 maal moest aangaan de een zuivelovertreding een ambte lijk rapport worden uitgebracht. Afge zien van de melk, is aan boter 8900 kg in beslag genomen en aan kaas meer dan 13.000 kg. In dit verband moge herinnerd worden aan de zaak van de zuivelfabriek te Rijssen, waarin 26 verdachten ter verantwoording wer- zigd. Eventueel noodzakelijke wijzigin- den geroepen! D*e hoofdverdachte1, die vniion hu ver. boer en consument ernstig had bena deeld, kreeg een jaar gevangenisstraf, 60.000 boete en drie jaar lang n^ag hij zich niet met den handel op zuivel gebied bezig houden. Van groenten en fruit is door het optreden van den C.C.D. niet minder dan ongeveer 2.000.000' kg aan produc ten in d^ normale distributie terugge bracht kunnen worden; ongeveer drie kwart was in beslag genomen bij telers en handel. Het betrof versche tuin bouwproducten. De clandestiene handel in geconserveerde groenten richt zich voornamelijk op het buitenland. In het algemeen besteedt de C.C.D. veel aandacht aan den clandestienen export van levensmiddelen. Het is van het grootste belang, dat voor de voed selvoorziening in Nederland geteelde producten in Nederland blijven en niet om redenen van winstbejag frauduleus naar elders worden vervoerd. Op dit terrein konden dan ook meermalen suc cessen worden geboekt. Niet onvermeld mag blijven, dat op fruit een zeer strenge contróle is ge houden, die leidde tot aanhouding van vele partijen fruit. Op het terrein van de veehouderij en den -handel mag de waakzaamheid van den C.C.D. nooit verslappen, want het euvel der clandestiene slachtingen is slechts met succes te bestrijden door een intensieve contróle op den veehan del, die het materiaal levert. Een en kele greep uit het cijfermateriaal: in het afgeloopen halfjaar werden 8400 processenverbaal opgemaakt en o.m. 300 runderen en 150 paarden in beslag genomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 8 Mei Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Voor Sebastopol viel de vijand ook gis teren onder hevige artillerievuur met sterke strijdkrachten aan. Terwijl het hem In den ZuidelijKen sector gelukte na ver bitterde gevechten een penetratie tot stand te brengen, sloegen onze troepen in den Noordelijken sector alle vijande lijke aanvallen uiteen. Bij dén afweer van krachtige aa’nvallen van vijandelijke slag- er jachtvliegtuigen vernietigden onze formaties jacht- en slagvliegtuigen alsmede luch6doteartillerie der luchtmacht 130 Sovjet-Russische vlieg tuigen. Luitenant Lambert schoot in In verband met den afloop van geldigheidsduur der aan de Nederland sche inwoners van .het vestinggebied ]uXgévechtena,ahera,,irit^stellOTVne Scheveningen uitgereikte Ausweise”. zal met ingang van 10 Mei a.s. de gelegenheid worden opengesteld deze ter verlenging aan te bieden op het gemeentelijk evacuatiebureau, Johan van Oldenbarneveltlaan 97, alhier, moeten tezamen met de bijbehoorenije persoonsbewijzen worden aangeboden, hetgeen eventueel door een der huisge- nooten kan geschieden. Bij de aanbie ding moeten de persoonsbewijzen voor zien zijn van het juiste adres, waartoe zij eventueel tevoren bij de gemeente secretarie, afdeeling bevolking, Gouden- regenstraat 36, dienen te worden gewij- gen in de „Ausweise” zullen bij ver lenging dóór de politie worden aange bracht. Men dient zich volgens onderstaande regeling tusschen 812 uur en 1417 uur Cs Zaterdags tusschèn 8-12 uur) aan genoemd bureau te vervoegen, waarbij de „Ausweise” na contróle, aan de achterzijde zullen worden voorzien van een verlengingsstempel. 10 Mei begin A t.m. van Bree, 11 Mei Breedvéld t.m. Douma, 12 Mei Draad t.m. einde F. 13 Mei begin G t.m. einde G. 15 Mei begin H t.m. ein de H. 16 Mei begin I t.m. Knoester. 17 Mei Knol t.m. Letsch. 19 Mei van Lour t.m. einde N. 20 Mei begin O t.m. einde O. 22 Mei Paap t.m. J. Pronk, 23 Mei K.Pronk t.m. Ros. 24 Mei Rosenbaum t.m. Spaans. 25 Mei Spanjer t.m van Toer, 26 Mei van Toorn t.m. Verburg. 27 Mei Verduren t.m. Vluggen, 30 Mei Vogel t.m. West- maas, 31 Mei Wevers t.m. einde Z. De nadruk woreft gelegd op de om standigheid, dat uitsluitend Nederland sche inwoners van het vesting (sper) ge bied Scheveningen de aan hen verstrek te „Ausweise” ter verlenging kunnen aanbieden. Zij, die uit anderen hoofde in het bezit zijn gesteld van een „Aus weis” vallen buiten deze regeling. Terreuraanvallen op Berlijn g en Boekarest

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1