I II 11 1944. Zware gevechten bij Sebastopol duren voort (No. 18790. ml Dinsdag 9 Mei. BI EERSTE STADS ED. STADSNIEUWS SPORT BINNENLAND AGENDA KUNST EN LETTEREN 10 Mei jaar geleden in het huwelijk getreden is. het Belgische stayerkampioenschap, Bommen op Berlijn en in het gebied van Brunswijk 86 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten DE VERKOOP VAN VISCH AAN STANDPLAATSEN 1 Uitreiking distributiebescheiden UITSTAPJE ZAL HEM HEUGEN VERDUISTEREN Van 21.15 uur tot 5.45 nor Gouden jubileum Haagsche afdeeling Veldpostdief terechtgesteld JEUGDSTORM STELT JONG- MAATSG1LDE IN Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS in Nederland Doeltreffender bestrijding van besmettelijke ziekten Maarschalk Rommel’s inspectie BURGERLIJKE STAND COURANT In Sterke geb. va.r. Noort, d. ADO—HVV; D: WOENSDAG 10 MEI Zeiss-Planetarium c'. *4 9.i.f V t M t Op een landman getrapt een van een den met den DE IN namens het Convent derij Nederland van ie data worden in over- ..;en vereenigingen vast- esta- door Wit- I. L HAAGSCHE H A. C. Schreuder geb 1 Bouwmeester geb. van H J van i De brandbommen treffen meestal eerst den zolder. Ruim die zoo op, dat alleen het allernoodzakelijkste in het midden staat en dat u een overzicht over alle hoeken hebt. Zet daarbij zand en water klaar de le ronde, BMT—Quick; C: J.30 uur VUC—DHC. Afhalen levensmiddelen- en Groente- kaarten: Morgen: Groot Hertoginne. laan en Alidastraat (Loosd.): 8.3016,30 uur; Schoenme t.m. Steenl t Een bewoner van de Zusterstraat is gisteravond aan den boemel geweest, maar zijn bezoek aan verschillende café’s in ge zelschap van enkele dames, is hem duur te staan gekomen. Ongeacht ’t geld voor de uitgebreide - verteringen is hij een bril janten ring en dito dasspeld ter gezamen lijke waarde van 1Q.OOO kwijt geraakt. Aan de politie de taak om de „zoek geraakte’’ sieraden op te sporen Bij onze vrijwilligers. Met verlof naar huis <S S P.K -Kristoforitsch-O.-H.) Maan: 9 Mei onder 6.59 u.. op 22.36 u 10 Mei onder 7.32 u., op 23.47 u. 15 Mei LX. Nachtdienst dokters tuaschen 22 u. en 7 u. No 113058. Ziekenfondsleden de Volharding No. 116364; z.i. Stadspatiënten No. 49 GOUDEN ECHTPAAR: Het echtpaar W. v. Tilburg en K. v. TilburgFrancken her- te doen spelen. De leg met de betrokki gesteld „Haagsche Courant”. naar de Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 20.u. Stadsschouwburg”. .Tosca”. 19 u. Princesse-schouwburg. Apotheek „De Ooievaar”, 19 u. Gebouw v. K. en W. Beethovenconcert door het Residen- tie-orkest o.l.v. Toon Verhey. Solist Cor de Groot, piano 19,30 u. Zaal Buiten hof 21. Pianoavond door Jacob Ros 19.30 u. Capitol. „Daar houden de vrouwtjes van”. 14.30 en 19.30 u. Flora. „Met de Pleizierboot”. 14.15 en 19.30 u, Scala. Revue „Hocus-Pocus”. 19.30 u. De Galerij. Kindermatinée o.l.v. Harry Nij- huis. 13.30. 15 en 16.30 u. Luchtaanval op Brussel Amerikaansche bommenwerpers hebben gisteravond een terreuraanval op woon wijken van Brussel ondernomen. Heden ochtend waren ef reeds 101 dooden en 61 zwaargewonden. Men verwacht, dat het aantal dooden nog zal stijgen. 300 woon huizen werden volkomen vernield WIUHtM 3C-SSPM VAN SSNy - Door net Staatsbedrijf der Posterijen, Tslegrafia an Telefonie is in de serie zeehelden een tweetal nieuwe zegels Uitgegeven. BovenDe postzegel met *en frankeerwaarde van 22$ cent met* de beeltenis van Cornells Evertsen (1610—1666) en ondar: De postzegel met een frankeerwaarde van 17$ cent, met de beeltenis van Willem Joseph van Gent <>—1672). (C.N.F.-P.T.T.) Man op slag gedood De 30-jarige P. Boot te ’s-Gravenzan- de trapte bij het loopen in een mijnen veld op een mijn, waardoor hij op slag werd gedood. VOETBAL In verband met het 50-jarig bestaan van de afd. ’s-Gravenhage van den N.V.B. op 1 Octoner a.s., is een commissie in het leven geroepen, om plannen uit te stippelen, om te komen tot een beschei den herdenking. In een vergadering met de vertegenwoordigers van de Haagsche/ Delftsche le en 2e klassers werd besloten, dat bekerwedstrijden zullen worden ge organiseerd A.D.O heeft belangeloos haar terreixj voor de le ronde afgestaan. Be halve een kostbare wisselprijs zijn tevens nog een le en 2e prijs ter beschikking gesteld Het programma voor 21 Mei. luidt: A. 11 uur B: 12.15 uur HBS—Vios; 2.45 uur Winnaar B—winnaar D. winnaar Cwin naar A He*, ligt in de bedoeling de halve JUBILEA: Op 16 Mei viert «de heer A. Buijs zijn zilveren jubileum als bankwer ker bij dè H.T.M. Vandaag bestaat de kapperszaak van den heer W. G. van Put-* ten in de Gouderregenstraat 25 jaar De klanten hebben dit jubileum niet onop gemerkt voorbij laten gaan. Bij moeide van den heer Henri Nolles, die een bio grafisch gedicht voordroeg, is de heer v. Putten in het bijzijn van vele klanten, gehuldigd. Namer.s de cliëntèle werd een geschenk onder couvert overhandigd De jubilaris dankte tenslotte voor de harte lijke woorden en het aangeboden ge schenk. Vele bloemstukken waren toege zonden Visch uitsluitend voor Hagenaars en bewoners der randgemeenten Naar wij vernemen zal er aan Gemeentelijke verkoopplaatsen van visch, controle worden uitgeoefend op de persoonsbewijzen, teneinde te voor komen, dat inwoners van andere plaat sen dan den Haag, Voorburg en Rijs wijk (welke laatste gemeenten tot het verzorgingsgebied van onze stad behoo- ren) visch verkrijgen. Deze maatregel is uit billijkheidsoverweging getroffen, daar men terecht van meening is, dat het niet aangaat, dat inwoners van Lei* den, Delft en Rotterdam bijv. welke plaatsen haar eigen percentage visch krijgen toegewezen in deze stad aan de standplaatsen visch kunnen koopen. De controle op de persoonsbewijzen der gegadigden z;al en mag uitsluitend ge schieden door het aanwezige politieper soneel. Het bureau var. den Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: De 21-jarige Albertus Mulder, gebo ren te Soesterberg, was bij den Bahn- postdienst in het rayon van het LufL gaupostamt Amsterdam werkzaam. (Hij heeft daarvan gebruik gemaakt, om op groote schaal veldpostpakket- ten en veldpostbrieven te ontvreem den. Behalve op tabakswaren had hij het vooral voorzien op contant geld Op deze wijze maakte hij in den loop van den tijd bijna 25.000 RM. buit, die hij op enkele honderden RM. ca doorbracht met «vrouwen van lichte zeden en in ander lichtvaar dig gezelschap. De misdadiger, die bijzonder wyrdt gekarakteriseerd door de verwerpe lijke motieven van zijn handelwijze, is wegens voortgezetten diefstal met gebruikmaking van de door den oor log veroorzaakte buitengewone om standigheden als oorlogsmisdadiger door het Feldkriegsgericht ter dood veroordeeld Het vonnis is voltrok ken. Leen- en pachtwet verlengd De Amerikaansche Senaat heeft giste ren het wetsvoorstel aangenomen, waar door de leen- en pachtwet met een jaar verlengd wordt. Dit wetsvoorstel is reeds op 19 Maart door het Huis van Afgevaar digden aangenomen en wordt nu doorge stuurd naar den president om geteekend te worden. Een door den Senaat aangenomen bij- voegsel bij het wetsvoorstel luidt: „De president mag niet namens de Vereenigde Staten eenigerlei verplichtingen met be trekking tot een economische of mili'aire politiek of eenigerlei na-oorlogsche poli tiek op zich nemen, waarbij de interna tionale betrekkingen betrokken zijn, tenzij dit geschiedt in overeenstemming met de vastgestelde grondwettige procedure” Senator Vander.berg. die dit aanvullend voorstel heeft ingediend, verklaarde de rechten van het Congres te willen hand haven. Wielrennen: Te Baasrode (Belg.) won Theo Middelkamp een wegwedstrijd over 135 k.m. in 3 u. 56 m. met 100 m. voor sprong op van Overloop en v. d. Bossche Lambrichts werd 16e. Gerard Peeters werd ----te Antwerpen 2e met Saen in een omnium denkt 17 Mei a.s. het feit, dat het 50 I achter CoolsNaye. Michaux won opnieuw het kader van de nationaal-socialis- tische propaganda onder de jeugd heeft, naar men in de Stormvlag kan lezen, de Jeugdstorm het Jongmaatsgilde ingesteld. Tot het Jongmaatsgilde kunnen toetreden jongeren tusschen de 14 en 18 jaar, indien zij de nationaal-socialistische beginselen zijn toegedaan, doch hiervoor niet zoo openlijk durven ot kunnen uitkomen, dat zij Jeugdstormer worden Jongmaats dra gen noch een uniform, noch een insigne. Zij zijn echter wel verplicht den natio- naal-socialistischen groet te orengen en bepaalde vergaderingen te bezoeken Op vertoon van hun lidmaatschapskaart kun nen de Jongmaats bij belangrijke Jeugd- stormbijeenkomsten voorrang genieten bo ven niet-Jeugdstormers Zij betalen con tributie en ontvangen „de Stormmeeuw”. Aangezien het stafkwartier van den Jeugdstorm niet weet hoe de aanmelding, voor dit gilde zal zijn zal het stad voor stad ingevoerd worden. Op een dezer dagengehouden conte- rentie werd er namens het stafkwartier op gewezen, dat jongeren van het Jong maatsgilde lid kunnen zijn, „zonder, dat er een haan naar kraait”. De buiten wereld behoeft het immers niet te weten en de Jeugdstorm verlangt niet de toe stemming van ouders of voogden bij de aanmeldin? iiémaa«schar Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keu ringen plaats hebben voor bovenstaande formaties: 10 Mei, 812 uur, Rotter dam, Deutsche Oberschule, Westerl. 1: 11 Mei, 812 uur, den Bosch, Hote’ Noordbrabant, Markt 45; 11 Mei, 15— 18 uur, Venjo, Deutsches Haus, Egmond- straat 16; 12 Mei, 812 uur, Arnhem. 1 Café Royal; 12 Mei, 15—18 uur, Zwolle. Hotel Gfjtenbeek; 13 Mei, 812 uur Groningen, Heerenstraat 46; 13 Mei, 15 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat; 15 Mei, 813 uur, Am sterdam, Dam 4; 16 Mei, 812 uur Utrecht, N.V, Huis, Oudegracht 245: 16 Mei, 1517 uur, Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tol de verzorging van familieleden, duui der opleiding, extra levensmiddelen kolen etc. Personen tusschen T935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS Ersatzkommando^ Korte Vijver berg no. 5, den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Nachtoefeningen van luchtlandings troepen in Engeland Gedurende het weekend hebber, in Engeland nachtelijke manoeuvres .plaats gehad van Amerikaar.sche en Britsche luchtlandingstroepen.\yaar ook zweef vliegtuigen bij gebruikt werden. Tot be sluit van de oefenirgeh hield luchtmaar- schalk Lee Mallory een rede, waarin hij wees op de mogelijkheid van komende „groote militaire gebeurtenissen”, meldt S.P.T. De successen van de Japansche luchbnacht Het Japansche hoofdkwartier heeft gisteren bekend gemaakt: Leger- en vlooteenlieden hebben in de maand April in aanvals- en af weer operaties tegen vijandehike luchtstrijdkrachten op ver schillende oorlbgstooneelen, in totaal 716 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of beschadigd. De Japansche verliezen in April be droegen 90 vliegtuigen Het is morgen voor ons volk een dag van herdenken; voor velen een dag, waarop de gedachten teruggaan naar uren, vier jaar geleden, van rouw en smart en ontzetting. De Tijd heelt alle wonden, zegt men zoo gaarne, maar de »>en geslagen wonden heelen niet snel. De Tijd heeft in deze vier jaren de omstandigheden niet meegehad om als heelmeester zijn gezegend werk te kunnen verrichten. Wij willen de dooden herdenken, die op dien dag gevallen zjjn en in de enkele dagen van bloedigen strijd, die op dien dag zijn gevolgd. Wij willen thans niet stil staan bij de politieke ont wikkeling en onverbiddelijke conse quenties van een verleden, dat met dien historischen lOden Mei werd afgeslo ten, noch bij het staatkundig wordings proces dat onder invloeden van binnen en buiten daarop gevolgd is, noch bij de gerezen verwachtingen of futureele verbeeldingen. Daarvoor is thans het oogenblik niet, want onze gedachten vertoeven bij dierbare dooden. Zij vielen op een zonnigen dag, toen het prille groen de boomen sierde en de heesters hun bloemenpracht torsten vol zomerverwachting, zooals het thans is in de natuur, de eeuwige natuur, die natuur, die zoo wreed kan schijnen, om dat zij zich onbewogen en onaandoen lijk voor menschelijk lijden toont. Want de zon bleef schijnen in al haar luister en de bloemen bleven bloeien in geu rige pracht óók toen vele honderden Nederlandsche mannen voor goed de oogen sloten door hard geweld en dui zenden in rouw gedompeld werden en door smart geslagen in het verlies van wat hun dierbaar was. Later komt de aanvaarding van het lot, de gelatenheid en de les der berusting, de les, die die zelfde schijnbaar onaandoenlijke natuur ons schenkt: het af sterven en herboren worden. t Op vele graven zullen morgen ver- sche bloemen worden gelegd. De her innering aan den dood van hen, die van onze zijde zoo plotseling werden weg gerukt, zal op den dag van morgen sterker herleven in ons aller hart. Deze herinnering zij echter niet louter her innering. Zij moge in zich dragen aan vaarding en verzoening, die de kracht en moed geboren doen worden om voort te gaan den weg, die vóór ons ligt naar het doel, dat, eenmaal bereikt, op dat oogeftblik de dankbare woorden over onze lippen zal brengen: hun leven werd niet voor niets geofferd op het altaar van het vaderland. PRIJSVRAAG VOOR FILMSCENARIOi Met de bedoeling te voorzien in de be hoefte aan een goede Nederlandsche film, welke speciaal geschikt is voor kinder voorstellingen. heeft het departement van Volksvoorlichting en Kunsten een prijsvraag uitgeschreven voor de vervaar diging van een scenario voor een speel film. geschikt voor kindervoorstellingen. Bij de samenstelling van het scenario moet er rekening mèe gehouden worden, dat de film een vertooningsduur moet hebben van circa IJ uur. Er wordt een aantal prijzen ter beschikking gesteld en wel een eerste prijs van 1000. Inzen dingen kunnen geschieden tot 1 October a.s. en moeten geadresseerd worden aan het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, afd. Filmzaken, Prinsessegracht 21, waar ook alle nadere gegevens be treffende deze prijsvraag te verkrijgen zijn. zomerconcerten HfcSIDENTIE-OR- KEST: Het Residentie-orkest heeft voor het komende zomerseizoen in het Gebouw voor K. en W. tien „Zomerconcerten” ge organiseerd, welke onder leiding zullen staan van Frits Schuurman, Yvom Baarspul en Paul van Kempen. Als solisten zullen medewerken, voor piano; Branka Musulin, Felix de Nobel en Léon Orthel; voor viool: Janine Andrade, Maria Neuss, Ferdinand Heimann en Herman v. d. Vegt; voor cello: Bernard Michelin en voor zang: Corrie Bijster en Willem Ra- velli. De data zijn vastgesteld op 2 ep 7 Juni. 12, 19 en 26 Juli en op 2, 9, 16, 23 en 30 Augustus, daan, ter aarde besteld, groote belangstelling voor tigheid. Aanwezig waren baron van Lynden, baron tot Voorst, namens de Malthezer Orde, mr. C. W. Schlingemann, oud-vice-pre- sident Haagsch Gerechtshof, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, G. J. A. oaron van Heemstra, baron Schimmelpen- ninek van der Oye, Ridder Huyssen van Kattendyke,jhr. E. J. M. Wittert; luit.-generaal b.d., prof. ir. «C. L. van der Bilt, jhr. C. Feith en jhr. mr. A. C. D. de Graeff. In de aula_heeft baron van Lynden van de Comman ds Johanniterorde en namens het Ned. Roode Kruis dank gebracht voor het vele goede, dat jhr. van Loon gedaan heeft voor de lijden de en strijdende menschheid. Veel ar beid, tijd en geld heeft hij beschikbaar gesteld voor de krijgsgevangenen en de oorlogsge wonden. Een zoon zeide ervan overtuigd te zijn, dat allen, die zijn vader gekend hebben, wisten, dat hij een groot, ruim en warm hart had. Onrechtvaardigheid was iets’, dat hij nooit geduld heeft. Aan het graf ging ds. Wormgoor voor in het Onze Vader, waarna de zoon bedankte voor de belangstelling. JUBILEUM J. J. NINABER VAN EYBEN: ï°°rn4faf "E“ Z.®1», Onder groote belangstelling heeft giste- - - - - ren de heer J. J. Ninaber van Eyben hoofd van de St. Antoniusschool te Voor burg. zijn zilveren onderwijsjubileum gevierd Des morgens heeft in de paro chiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart een gezongen H. Mis van dankbaarheid plaats gevonden, waarna de jubilaris op de school door het personeel en leerlingen Is gehuldigd. De heer L. Fokke, onder wijzer aan 'e school, heeft den jubilaris op hartelijke wijze toegesproken en hem namens het personeel een schilderij aan geboden en namens de kinderen schrijfbureau. Vervolgens werd o.l. den heer Groen door de leerlingen aardig tooneelstuk opgevoerd en volgden zang en gymnastiek De heer Ninaber heeft allen hartelijk dank gezegd Nadat de kinderen op versnaperingen waren onthaald, heeft een bijeenkomst plaats gevonden van genoodigden, waarbij ook vele hartelijke woorden zijn gesproken en geschenken aangeboden. Een druk bezochte receptie volgde hierop. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OVERLEDEN: Op 1 Mei j.l. werd in de Hendrik Zwaardecroonstraat alhier de 75-jarige voetgangster A. Z. geb. K. door een bakfiets aangereden. Met een schedel, basisfractuur werd de oude dame naar het ziekenhuis aan, den Zuidwal over gebracht, waar zij hedenmorgen aan de gevolgen is overleden. WOUDENBERG SPREEKT VOOR NEDERLANDSCHE ARBEIDERS DUITSCHLAND. De Arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg heeft te Bremen het woord gevoerd voor ruim 1400 Neder landsche arbeiders. Hij, zeide o.m.. dat er. gewild of ongewild, een kentering komt in de zienswijze van het Neder landsche volk Wij hebben in de groote ruimte van Europa allen een taak te vervullen en daarbij dient de Nederland sche werker zich te bezinnen op zijn deugden want hij behoort, krachtens zijn afkomst, zijn Germaansche wezen tot de besten van de wereld. Aan de fronten woedt de oorlogsbrand. Hier in Europa moet worden gewerkt. Op de plaats, waar men werkt, waar men staat, waar men leeft, in de lagers en in de bedrijven moet het socialisme worden beleefd Vervolgens gewaagde spr van de grootsche offervaardigheid van de Ne derlandsche jongens, die naar het Oost front trokken ui* liefde voor hun volk. Elke arbeid thans in Europa verricht, en ook die van de Nederlandsche wer kers in Duitschland. is van de grootste be^eekenis De Europeesche en derhalve ook de Nederlandsche cultuur moe*en '«’orden éered tesen dé aanvallen van het Westersche kapitalisme en hetOostersche bolsjewisme In talrijke plaatsen heef* Woudenberg, nadat hij zijn rede te Bremen had ge houden. nog tot de Nederlandsche arbei ders gesproken Krachtens reeds eerder afgekondigde besluiten van den secretaris-generaal van Sociale Zaken, zijn de geneeskundige in specteurs van de volksgezondheid bevoegd te bepalen, dat de bevolking in een door hen aan te wijzen gemeente in hun ambtsgebied verplicht is binnen een na der aan te geven termijn zich te doen inen'en tegen typhus, para typhus, diph- tene of reodvonk. «Inenting tegen diph- terie en roodvonk kan slechts verplicht worden gesteld tot den 14-jarigen leeftijd; voorts zijn kinderen beneden 2 jaar vrij gesteld van mentingsplicht. Ook bestond tot dusver de mogelijkheid, dat personen, die op grond van geneeskundige of gods dienstige motieven overwegende bezwaren tegen de inentinc hadden zich daaraan onttrokken In het belang van een ddeltreffende be strijding der bestnettelijke ziekten heeft de secretaris-generaal thans echter deze laatste mogelijkheid beperkt tot genees kundige motieven, die evenwel slechts dan zullen worden aanvaard, indien de bezwa ren der betrokkenen, of. wanneer het kinderen betreft, van degenen, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefenen, door een vanwege de gemeente aangewe zen geneeskundige gerechtvaardigd wor den bevonden Tot dusver heeft de geneeskundige inspectie nog slechts in weinige gemeen ten, waaronder, voor wat diphterif be treft, den Haag en aangrenzende gemeen ten. gebruik gemaakt van de haar ver leende bevoegdheid tot invoering eener inentingspïicht Hoewei wij ueeieinaat mei net recht van de jeugd een eigen toekomst op te bouwen en eigen wegen te zoeken, willen on-kennen komt het ons toch voor, dat het juister ware geweest, dat voor het lid maatschap de toestemming van de ouders ot voogden vereischt werd. Immers de hechte gezinsband <jc on voorwaardelijke gehoorzaamheid van de kinderen aan de ouders is een der peilers van een geor dende maatschappij. Dit komt vanzelf sprekend ook tot uiting in de nationaal- socialistische beginselen. Is een jongere het nationëal-socialisme toegedaan, laat hij er in he’. gezin en in de wereld dan openlijk voor uitkomen, laat hij ervoor strijden met het woord en de daad. Is zijn overtuiging echt, dan twijfelen wij er niet aan. dat ouders of 'voogden op den duur hem zijn gang zullen laten gaan, uitzonderingen daargelaten natuurlijk. Het toetreden tot het Jongmaatsgilde ..zonder dat er een haan naar kraait”, lijkt ons echter een minder gewenschten invloed te hebben op het karakter van de jongeren, vooral in dezen tijd, nu er toch al zooveel «lanhe’é achterbaksheid DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 9 Mei. Het Opperbevel van de Weer, macht deelt mede: In het gebied van Sebastopol duren de zware gevechten voort. Bij den afweer van krachtige vijandelijke luchtaanvallen werden door slag- en jachtvliegtuigen 46. door luchtdoelartilierie van de luchtmacht 10 andere Sovjetvliegtuigen neergescho ten. Ten Noorde». van Jassy Dieven vrij zwakke aanvallen der bolsjewieken zonder resultaat. Formaties Duitsche en Roe- i meensche vliegtuigen bestookten ten Noorden van Tiraspol en ten Oosten van de Sereth gereedstaande vijandelijke troe pen met goede uitwerking. Ir het landingshoofd van Nettuno wer den enkele plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Reserve-luitenant ter zee eerste klasse Pollmann. cofnman- dant van een duikbootjager, heeft in de Middellandsche Zee zijn 12de vijandelijke duikboot tot" zinken gebracht. Voor de kust van Noord-Noorwegen werd door lichte beveiligingsstrijdkrach- ten der marine, in samenwerking met de luchtmacht, een formatie Sovjetmotortor- pedobooten uiteengeslagen. Daarbij werd een motortorpedoboot vernietigd. Lucht doelartilierie aan boord van schepen, be- I veiligingsvaartuigen en luchtdoelartilierie van de marine, alsmede voor convooi. bescherming in den strijd geworpen jachtvliegtuigen schoten voor de Noorsche kust, boven de Oostzee en het] Kanaal 13 vijandelijke vliegtuigen neer. Amerikaansche bommenwerpers onder- I namen gisteren overdag opnieuw terreur- I aanvallen op het Rijksgebied. Zij wierpen I «P de Rijkshoofdstad en in het gebied van I Brunswijk brisant- en brandbommen neer I ■waardoor schade aan gebouwen en ver-1 liezen onder de bevolking werden veroor- I zaakt. Luchtverdedigingsstrijdkrachten I vernietigden., bij deze aanvallen 86 Ameri- I kaansche vliegtuigen, waaronder 68 vier- I motorige bommenwerpers. Boven de be-1 zette gebieden in het Westen verloor de I vijand nog 14 vliegtuigen In den afgeloopen nacht wierpen enkele I Britsche vliegtuigen bommen neer op Os- I nabrück. De laatste inspectietocht van gene- raal-veldmaarschalk Rommel langs den Atlantikwall gold, aldus schrijft een Duitsch oorlogsverslaggever aan het I D.N.B., vooral de vlakke kust in het I Zuiden. Hier lokt het strand den lan- I denden vijand meer dan de steile kust in het Noorden. Daarom moesten de I voorzorgsmaatregelen dubbel zoo groot zijn, vooral in het gebied van de ha- I vens, die voor den landenden vijand buitengewoon gewichtig zijn in verband met zijn aanvoer. Anderzijds echter I veroorlooft een vlakke kust ook den aanleg van diepgelede hindernissen van geheel verschillend karakter. Tot dat I doel is juist in het geïnspecteerde ge bied in dé afgeloopen weken alles vol- I tooid. Veldmaarschalk Kommei georuikt tot aan het uur van den vijandelijken aan- I val elk uur ter verdere volmaking der I versterkingen. De Atlantikwall, aldus verklaarde Rommel na zijn inspectie reis, zal elke landingspoging tot een I bloedig avontuur voor den aanvaller I doen worden. In zijn verdere verklarin gen wees de veldmaarschalk op de on buigzame dapperheid van den Duitschen I soldaat, die in den materiaalslag niet ineenzinkt, maar gelouterd en sterker I wordt, omdat hij vecht in eep diepge- I worteld geloof aan het Rijk. Rommel zeide. dat hijzelf slechts één taak ken- I de: Door technische middelen en door de wetenschap, verkregen door de ana lyse der materiaalslagen. de taak van den Duitschen soldaat te verlichten, die zich aan zee- en landfront met succes tegen den vijand heeft te verzetten. Ook in de dichtste bomtapijten is bij doelbewust handelen afweer, alsmede tegenaanval nog mogelijk. Techniek en geest der leiding moeten zich vereeni- gen om de dapperheid van den Duit schen soldaat in den komenden, zwaren beslissenden stryd te helpen. De Duit sche soldaat kent zijn duidelijke ge- vechtsopdracht. Hij heeft oude beproef de en daarnaast ook nieuwe wapenen in handen en is vastbesloten tot uitersten tegenstand. De botsing het Duitsche kustfront zal voor vijand vreeselijk worden. der 'Sar geb. Verwijs, d. P Henderson geb van. Aggele, d. A. M. van Koert geb. Luiten vd. A. J. M. Sterke geb. var. Noort, d. E. Smid geb. Bal. d M A. T. Janssen geb. van Rooijen. z. J. van der Kooij geb. Moer man, d. G. de Jong géb Spaans, z. J. Jager geb. Ledaio. d. M J. Vier ling geb. Mahlmann, d. M. Hopman geb. Mertens, d AM. Bosch geb. Poons, d. C. van Bommel geb. Blij- leveh, z. IJ. Baks geb. Stakenburg, z. MB. van Kempen geb Rosenboom. z. J. J. van Treuren geb. Wassenburg^ z. H Mating geb Kobus, z J. M. de Kam geb. van der Kleij. d. E. A. E. Dijkhüijsec geb Gantz, z. C. H. van Straten geb van Dam, d. P. E. Cortjens,geb. Martens, d. C. Bruin geb Lourens. d J. W, van Driel geb. Van Ginkel, d. J. M. Selders geb. Peverelli. z G. H. Simons geb. Schreyers, z. M J. Th. Lancée geb. Pex, z. C. C. M. Lingg geb. Groenewegen, z H. Landsman geb. Schweig, d. M G Bar bier geb. Seriese, d. OVERLEDEN: C. A, Vonk, vrouw van J. A van. der Bruggen, 73 j. W. van de Pol, vrouw van P. W. Cesar, 73 j. J. S Krul, wed. van A. de Groot, 94 j. A. van Seventer, ongeh. vr., 21 j. A. Schouman, zoon. 16 vrouw v. B. Dorsman, 63 j G. Linkerhof. zoon. 4 M Th vrouw, 72 j. 35 j. R. Ph. Boots, ongeh. man, 19 j. H. Ch. Pietersen, man van H v. CRICKET JAARVERGADERING N.C.B.: Te Am sterdam had onder voorzitterschap van jhr. mr. C. Feith. de jaarvergadering plaats van der. Ned. Cricketbond, De voorzitter maakte in zijn openingswoord gewag van het feit, dat het seizoen 1943, ondanks de terrein- en reismoeilijkheden, een zeer bevredigend verlopp heeft ^ehad. Het bestuur werd bij acclamatie herko2 zen. Aan A.C.C als kampioen der le klasse. L.C.C. en Sparta, kampioenen 2e klasse ec V.U.C (2e klasse Zuid) werden de kampioensmedailles uitgereikt, even als aan U V..V. en H.B S. 2 als kam pioenen van de 3e klasse. De wedstrijden reeks tusschen A.C.C.Excelsior, Haar lem. H B.S.. H C.C I H.C C. H, Hermes D.V.S.. P.W.. Rood en Wit. V.O.C., V.R.A. en V.V V. zal als perste klasse worden beschouwd, evenals de wedstrijd tusschen P W. en het Amsterdamsche elftal. 23 Juli zal een jubileumwedstrijd tusschen Hermes D V.S en een Bonds- elftal worder gespeeld te Schiedam. De datum der selectiewedstrijden zal nader worder. bepaald. ATHLETIE SUCCES VOOR CELEBES: Te Rotterdam werd als opening van het seizoen op de Nenijto-sintelbaan, een 10 x 100 m fette voor dames georganiseerd Victoria. Niet minder dan 15 ploegen namen hieraan deel. Op verrassende wijze slaagde „Celebes” er in te* winnen en evenaarde het Z.H.-record. De uitslag was: 1 Celebes 2, m. 18.9 sec.; 2. Victo ria 3. MinervaShot 1 werd 8e Shot II 14e DE ZIEKTE VAN OSENDARP: Het be richt omtrent de ziekte van Osendarp, dat we aan het A.N.P. ontleenden, blijkt niet van recenten datum te zijn. Onze kampioen is nog wel met ziekteverlof, maar hij is toch weer zoodanig hersteld, dat hij dezer dagen zijn training kan her vatten en hij hoopt in iéder geval ter gelegenheid van de nationale kampioen schappen weer van de partij te zijn. 9 Mei BEVALLEN: A. M. van der Wiel geb. van der Lee, z J. M. Gernaerd geb van der Heemst, z. K. Satter geb. Zandbergen, d. M. Boon geb. Plaum, d. J. Verbove geb Krips. z. J. M. v%n der Laan geb. Franken, z. J. W. Deckers geb. Knijr.enburg, z. W M. J. de Bruijn geb. Bergenhenegouwen, z. A. van den Berg geb. van Wijnsber- g^n, d. P. Groenewold-geb. van den- Born. d. L J. Pruijssers geb Moret. z. P. van der Rassel geb. Roos, d. A. Harbers geb. van Dijk. z. M. Matla, z. A M. n Meeuwen, z. Rombach geb Hanssen, z. H. j_ humanitair gebied veel goeds heeft ge- F. A. M. E. van Polanên, vr. van G H. An dringa, 60 j. mnd. A. W. van Nimwegen, van der Wacht, ongeh F. Holberg, ongeh. man, Kern- finales en den eindstrijd nog voor 15 Juni pen, 78 j. M. Ch. Meijer, wed. van K J. Geijsendorpher, 76 j P. M. Kwanten ongeh. man, 56 j. P. van Aken. wed. van J. Hoogenboom, 91 j. A. van Straaten, wed van W. Ockhorst, 84 j. P. W. Wijsman, zoon. 3 mnd J. C. A. Gülzer. ongeh man. 68 j. Ch Rijnsent, weduwnaar van M. Ch Bouman 80 j. E. C M. Graaf, vr. van AHA Ouds. hoorn, 57 j. J. P. A. Visser, ongeh vrouw. 68 j. O Ch F. Grondman zoon, 23 mnd D. Verhoeve man van M. Ch. Zwennis. 65 j D. van Wijk, weduwnaar van J. M. E. Hickendorff. 87 H. A. Meijler, man van J. f. man, 75 j. O. Hupse, man van Westing, 70 j. BEGRAFENIS JHR. E. H. VAN LOON: Op Oud Eik en Duinen is gistermiddag het stoffelijk overschot van jhr. E. H. van Loon, die op maatschappelijk en Er bestond deze plech- o.m. J. W. van Voorst F F"

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1