1944. No. 18792. Dondsrdag 11 Mei. Dnjestr opgeruimd aan Bruggenhoofd TH EERSTE STADS ED. KUNST EN LETTEREN 69 Vijandelijke vliegtuigen vernietigd BINNENLAND herstel Regeling STADSNIEUWS VOOR DE JEUGD B. J. SPORT VERDUISTEREN Van 21.15 nur tot 5.45 nur onbekend, onbekend, Geïnterneerde burgers in Ned.-Indië Misinkte Sovjetaanvallen ten Westen van Sebastopol Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegstnarine, Germaansche SS in Nederland Musserts 50ste verjaardag Gelukwensch van den Führer •oor Mussert BURGERLIJKE STAND voor vordering en van vrachtauto’s. Nederlandsche jongens, opgelet! De luchtaanvallen Uitreiking nieuwe bonkaarten 1IAAGSCHE COURANT W» 6 V II KC 407 N.V. het V. dus President Roosevelt heeft James Forrestal tot minister van Marine be noemd, als opvolger van Knox. voor bommen- bedeelae kunnen door van voor den de ter te 55 61 volmaaktheid opgevoerd, iral in veel opzichten nog ge- van van de er An- op 47 P. N.V. 1517 uur, Kruis van in geïnterneerde het programma wellre 'hij wens geteisterde steden. 19 beroep 48 beroep A. P. - ue aistributiedienster. reiken var. Mei tot en met 10 Juni (plaatselijk nader van het de voedingsmid- j/an Amerikaansche Zuidoost-Duitschland in Wiener Neustadt schade en verliezen onder de bevolking. Hierbij alsmede bij aanvallen op plaatsen in de bezette gebieden in het’ Westeh werden 69 vijandelijke vliegtuigen, het meerendee! viermotorige t„; werpers, vernietigd. de vrachtautomobielen, normale reparatie weder BIJ onze Vrijwilligers. Groote vriendschap bestaat er tusschen ohze mannen en de viervoetige helpers var. het hooge Noorden. (S.S.P.K.-Blaurock-O.-U.) Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis ▼an de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschede, Hcngeloschestraat 30 en eveneens bij het SS Ersatzkommando. Korte Vijver berg no. 5, den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine Annahmeslelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. In don ouder dom van ruim 101 jaar is de oudste inwoonster van stad en provincie Groningen, mevr. A. Rooda-Wester- hoff, overleden. Von Papen te Ankara terug De Duitsche ambassadeur in Turkije, von Papen, is gisteren weder te Ankara aangekomen Wielrennen: De Ronde van Kennemer- land voor amateurs is gewonnen door G Blaauw 1 uur 45 min.; 2 A Kuilman: 3. C Kleefstra; 4. J. Krever; 5 H. Vin ken Bij de nieuwelihgen won F, Leeman. 30 km. 48 min. 37 sec.; 2 M. Borg; 3. J. Groenewoud: 4. R. Jansen; 5. J Hen. nkik De traditioneele Fransche wegt wedstrijd ParijsTours over 240 km is gewonnen door Lucien Teissere in 6 uur 6 min. 12 sec.; 2. Gauttier op 1 lengte; 3, Thietard; 4. Tiger: 5. Camellini. Boksen: De N BB. heeft besloten, term ..technisch k.o.r HaagRotterdam was het resultaat 5143 4817 hout <15 hoogste werpers: 3261— 3086). Na de beide ontmoetingen is het resultaat met 25 werpers: den Haag 9984. Rotterdam 9771 nout In den strijd om den wisselbeker me’ 15 hoogste werpers behaalde den Haag 6381 en Rotterdam 6214 hout. Om den voorzittershamer: C. v d. Graaf (R’dam) 387. J M Adam (den Haag) 365 hout. Honkbal: Celeritas won van Sparta met 1510; het tv/eede speelde met de Kweek, school met 16—16 golijk. Zondag a.s. worden gespeeld: 10 uur: Celeritas 2 Kweekschool. 12 uur Celeritas—HCK Cricket:. Zaterdagmiddag spelen de Fla. mingo’s een onderlingen wedstrijd tc Hil. versum. vocaat, Hornstra, W. 19 leerling, Horst, R. L. van der 27 zonder beroep, Horst, W. 37 klerk, Houtenr, H.' van 55 ing. of machinist, Meyer. H. 55 planter, Oerlemans, T. F. 49 planter, Oijen, W. G.van 51 taxateur, Olberg, I 51 koop man, onderwijzer D 56 onbekend, Onink, J. 37 arsenaalbeheerder, Ooyen, C. van 61 zoneter beroep, Oosterga. J. W. 40 leeradr, Oosterink, G. 49 leeraar, Oostveen, J. C. van 45 werkz. bij melk- bedrijf. Osch, M. van 37 planter, Orsel, P. 53 klerk, Osenbrugger, A. van C werktuigkundig ingenieur, Met enkele woorden dankte de Leider voor dit geschenk. Hierna speelde op het gazon vóór den schouwburg eon Duitsch muziekcorps, ten aanhoore van Mussert, mevrouw Mussert en vele functionarissen, die ïich op het balcon van den schouwburg hadden op. gesteld, eenige feestmartchen Ten besluite' werd nog het Wilhelmus gespeeld, waarna de Leider in zijn auto naar den Haag vertrok. Halewijn. W. 27 werkzaam bij dep. van marine. Hamar de la Brethoniere, J. V. 24 onbekend. Hanegraaff van der Colff, H. V. 53 apotheker. Haneveld. J. 43 gepemsionneerd, Hanou, J. C. P. 58 bedrijfsleider, Hart, J. 47 werkz. bij pe- troleummij., Hart, T. 50 importeur. Hart, J. van der 56 gepensionneerd, Harting, W. 19 leerling. Hartkamp, G. 39'apotheker. Hartman. .L. H. 60 gepen sionneerd, Hartogh, D. den 51 gepen sionneerd, Hartung. A. 19 leerling, Har tung, J. E. 53 gepensionneerd. Haumer- sen, C. 23 werkz. bij melkbedrijf, Hau- sel, J. 53 zonder beroep, Have, K. ten Hef 'strooien van kunstmest op de uitgestrekte velden in den Wieringer- meerpolder door middel van z.g. taai, violen. (C.N.F.-Kuiper) De bombardementen, waanvan Kame rijk sedert 10 dagen te lijden heeft, veroorzaakten 200 gewonden. Bovendien worden 10 personen vermist. -Het aan tal vernietigde of ernstig beschadigde gebouwen bedraagt ongeveer duizend. teren melding maakten. ERNSTIGE VAL: De 70-jarige mej. J. d. B. kwam in het Bestedelingenhuis aan het Westeinde apodanig te vallen, dat zij een heupfractuur bekwam De vrouw is opgenomen in het R.K ziekenhuis West, einde. ALS DE WIJN IS IN DEN MAN; De 27- jartge glazenwasscher J. N. van H. had dusdanig aan Bacchus geofferd, dat hij het verschil tusschen mijn en dijn niet meer wist. Hij nam een voor een café onbe heerd staand rijwiel weg en verdween er mee: later evenwel is hij door de politie aangehouden. WIE MIST ZIJN FIETS? Den eigenaar van een heerenrijwiel. dat op 15 April 1.1 om ongeveer 2 uur. tegen overgave van een reque van hem werd gevorderd wordt verzocht zich te' melden aan het bureau Laan Copes van'Cattenburch 37. In een op heL rijwiel bevestigde tasch bevindt zich een cirkelzaag. JUBILEA: Morgen herdenkt de heer A. van Zoomeren den dag waarop hij 25 jaar geleden in, dienst trad bij de firma Kraft en Co. Morgen is het 40 jaar geleden dat de heer Joh. de Waal in dienst trad bij de firma J. Hoogeveen Co. Hond een vluchtkoffer gereed, waarin n waardepapieren, sieraden, toiletartikelen en voor elk van de huisgenooten een stel onderkleeren hebt gepakt 1 Enkel’ Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer op Zuidwest-Duitseh gebied. de oude daarbij behoorende volgende bonkaarten Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keu ringen plaats hebben voor bovenstaande formaties: 12 Mei, 812 uur, Arnhem, Café Royal; 12 Mei, 15—18 uur, Zwolle, Hotel Gjjtenbeek; 13 Mei, 812 uur, Groningen, Heerenstraat 46; 13 Mei, 1517 uur, Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat; 15 Mei, 813 uur, Am sterdam, Dam 4; 16 Mei, 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 16 Mei, 1517 uur, Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusdeqweg. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. i Vandaag viert de Leider van' het Ne derlandsche Volk. Mussert, zijn vijftig- sten verjaardag. Van den Domtoren te Utrecht wapperen de nationaalsocialisti- sche vlaggen en uit de huizen van de natiohaal-sociaiisten in-Utrecht waait de N.S.B.-vlag. Op het hoofdkwartier Man de Maliebaan werd Mussert allereerst geiukgewenscht door den sécretaris-generaai Huygeti. Op zijn bureau stond' een prachtig bloem stuk. Aangeboden werd een boekwerk, dat geschrevei. is door ir. J. Homan van der Heiden, in samenwerking met den heer J. M. Figee, secretaris van het Technisch Gilde en welk boekwerk tot 'titel draagt: Mussert als ingenieur’. Bij de aanbie ding van dit boek waren aanwezig de heeren J. W. Westenberg er J. C. Bar tels, resp. directeur en hoofd van de uit geverij Nenasu. Daar de schrijver’ door ziekte verhinderd was het boek persoon lijk. aan den Leider te overhandigen, bood de heer Figee, na een inleidend woord van den heer Westenberg het werk aan Mus sert aan. Mussert sprak daarna zijn dank uit voor het boekwerk en zeide, aan ir Homan v. d. Heiden een telegram te zullen laten zenden. De Führer heeft den Leider het vol gende telegram gezonden Den ^heer A. A. Mussert. Utrecht. Ter gelegenheid van uw vijftigsten verjaardag bied ik u mijn oprechte gelukwenschen aan. Ik voeg hieraan mijn beste wenschen toe voor uw t verderen succesvollen strijd voor de verwezenlijking van dc doelstellingen van het Nationaal-Socialisme. (w.g.) ADOLF HITLER. Voorts heeft de Reichsleiter Bormann telegrafisch de gelukwenschen van de N.S.D.A.L. sn van de partijkanselarij aangeboden Het telegram luidt: Namens de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij en als lei der var. au Partijkanselarij bied ik u op uw vijftigsten verjaardag mijn hartelijke gelukwenschen aan. Tevens zend ik u mijn beste persoonlijke wenschen. andelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en verscheidene andere zwaar beschadigd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht een aanval op het vijandelijke eilandsteua- punt Lissa, waardoor in het havengebied ontploffingen en talrijke branden ont stonden. Een vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers viel ip den afgeloopen nacht het stadsgebied van 'Boedapest aan. Door de aanvallen bommenwerpers op ontstonden vcoral Het Nedenandscne Koode ontving wederom opgaven Nederlandsch-Indië t burgers van Nederlandsche natio naliteit. Van de navolgende geïn terneerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrek kingen of van andere belanghebben den hier te lande hiet worden op gespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Groot, D. E. de 68 zonder beroep, Grootes, S. G. 18 student, Groothof!, H. A. 49 gepensionneerd, Grosveld. J. 68' gepensionneerd, Guerin, R. H. 22 zonder beroep, Gunst, N. J. V. 56 plan ter. Gunther, W. C. A. 51 koopman, Haak, G. 52 gepensionneerd, Haan. K. de 19 leerling, Haan, P. S. de 66 ge pensionneerd, Haas, M. de 44 koopman, Haas, W. S. de 60 gepensionneerd. Ha- bets, L. 53 gepensionneerd. Haccou, J. 34 timmerman, Hadders, H. 58 ge- ONGEVALLEN: In het Westeinde kreeg de 67-jarige wielrijdster P. M. v. V. uit Hoek van Holland, bij het afstappen het pedaal van haar fiets tegen haar rechter scheenbeen, waardoor een groote scheur- wond ontstond. Na. in h^J R. K. zieken huis te zijn verbonden, kon zij huiswaarts gaan. De geneesk. dienst heeft van den Langen Vijverberg, waar hij met een gebreken dijbeen lag, naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd den 63-jarigen J. H. uit de PoeldijkschestraaJ, die ver- moedelijk van een wagen van Hjn 9 was gevallen DOOR DE TRAM AANGEREDEN; Gis teravond is op dén Schenkwjeg bij de Schiestraat de 9-jarige A. N. C„ wonende in laatstgenoemde straat, toen hij een bal achterna liep, door de Blauwe Tram aan gereden. De knaap is met een hoofdwond en hersenschudding naar het R K zieken huis overgebracht DE VALSCHE VOETBALKAARTJES: Wij stellen er prijs op mede te deelen. dat de sigarenwinkelier J. la H 's-Graven- zandelaan. niets uitstaande heeft met de Pétain’s verblijf De algemeene afvaardiging van de Fransche regeering in de bezette ge bieden deelt mede: Sedert hij zich dich ter bij de Fransche beproefde bevol king gevestigd heeft, door voorloopig in de Noordelijke zóne verblijf te kiezen, heeft de maarschalk van Frankrijk zijn gewone bezigheden hervat. Hij laat .zich ieder oogenblik inlichten over den gang van zaken in Frankrijk vooral wat betreft de bombardementen door de Engelsch- Amerikaartsche luchtmacht. Hij. bereidt 3 voor vgn de bezoeken, hij wenscht af te leggen in .de Oplossingen der raadsels: 1. Hoogmoed komt voor der. val. 2. Een kleurenblinde. 3. Kogel. Vogel. Nieuwe raadsels: 1 Mijn eerste is geen ontkenning. Mijn tweede wordt in de keuken gebruikt Mijn geheel is een land, 2. Welk spreekwoord rormt men uit de volgende letters: O, O, W. S. S. S, S. T, T. T.T. H, I. B. U, E, te. 3 Welke spiegel is niet van glas? „Tita”, „Kamellon" en „Pizarre” mo gen Woensdagmiddag na 3 uur een prijsje komen afhalen aan één der loketten van ons bureau. BEVALLEN: C. S. Leenheer geb. van den Berg d. J. Baak geb. Pronk z. A. M. Hazebroek geb. Bolten. X. C. de Mo., geb. de Bruin, d. J. van Leeu wen geb. Pronk, d C. W. Heijboer geb Roelofse z. M. M. R. Lindeman, geb. van Kempen, d. J. P. L. Ligtvoet geb. Hoeberichts d K. Buurlage geb. de Jong. d. J. ToiWeij geb. de Gunst, z. J. Molenkamp geb.’ van' Mosel. d. H Slijkhuis geb van Dommelen d. P. van Wanrooij geb Klein d. W. M. van Ommering geb. van Spronsen d Th. Veugelers geb. Noordeloos. z. S. E. Boegheim gb.. Nieuwenhoven, d. -S, M. van der Oest geb. de Braai, d C. van der Zalm geb van den Oever, d. M. van der Schenk geb. van Baaien, z. C. M. W Mulder geb. van Haastrecht, d, B L. de Jong geb. Roeten, d. H. G. Kelderman geb. van der Toorn, z. Proces tegen vice-admiraal Derrien Te Algiers begint heden het proces tegen den Franschen vice-admiraal Derrien, wegens „het uitleveren aan den vijand van een deel-van de' Fransche vloot en het opgeven van Bizerta aan de Duitschers.” Vice-admiraal Derrien,. die het bevel voerde over de Fransche marine op het oogenblik. dat de Duit schers Tunis binnentrokken, zal ver schijnen voor een krijgsraad, gepresi deerd door Léon Verin, die reeds de behandeling van het rechtsgeding tegen Pierre Pucheu leidde. Hij zal verdedigd worden door Marcel Frosin, een van de beste advocaten van Algiers. De behan deling zal met gesloten deuren plaats hebben. Derrien bevindt zich op het oogenblik in de cel, waarin Pucheu ge vangen gehouden werd, tot op den dag van zijn terechtstelling. Het ligt in de bedoeling van de Duit sche Weermacht de vrachtmotorrljtui- gen, waarvoor geen rijvergunning aan wezig is, te vorderen. Na uitvoerige besprekingen met de Duitsche autori teiten is overeengekomen, dat deze vrachtautomobielen, voor zoover zij niet door normale reparatie weder be drijfsklaar gemaakt kunnen worden, niet door de Weermacht, doch door het departement van Waterstaat zullen .wor den gevorderd en door dit departement zullen worden afgestaan aan de N.V. Cenembe. Bovendien is de Duitsche Weermacht bereid van welke door bedrijfsklaar gemaakt kunnen worden, een belangrijk gedeelte af te staan aan het Nederlandsche civiele verkeer. Deze wagens zullen eveneens door het departement van Waterstaat worden gevorderd en worden afgestaan aan de N.V. Cenembe, die voor de haar toe gewezen auto's voor betaling van het door Nederlandsche taxateurs vastge stelde waardebedrag aan belanghebben den zorg draagt. 1 De N.V. Cenembe zal de op deze wijze te barer beschikking gekomen motorrijtuigen bedrijfsklaar laten ma ken in bestaande autoherstelplaatsen. Na reparatie worden deze in dienst ge steld van het Nederlandsche civiele verkeer. Door de Duitsche autoriteiten is uitdrukkelijk toegezegd, dat deze door haar niet in beslag zullen worden genomen. Deze motorrijtuigen zullen dan die nen ter vervanging van andere in be drijf zijnde motorrijtuigen, die dringend algeheele revisie behoeven, of voor af keuring in aanmerking komen, althans zoo lang de omstandigheden uitbreiding vah het aantal in het verkeer zijnde motorrijtuigen niet toelaten. Indien de oorspronkelijke eigenaren van deze motorrijtuigen in het bezit zijn van een rijvergunning, zoodat het motorrijtuig onmiddellijk door hen in bedrijf zou kunnen worden gesteld, heb ben deze voor aankoop van het het departement van Waterstaat hen gevorderde motorrijtuig de keur. Fransche terroristen ter dood veroordeeld De Duitsche militaire rechtbank te Poitiers heeft 33 terroristen, deel uit- nukende van een door de communisten gelelde organisatie, ter dood veroor deeld en doen fusilleeren. De bandieten buisdgn. naar Ofi meldt, in het „ma quis”, waar men hen na een verwoed gevecht, waarbij verscheidene andere bendeleden den dood hadden gevonden, heeft kunnen arresteeren. Zij hadden in het departement Charente een ware terreur uitgeoefend en een groot Yantai winkels geplunderd, waarbij het perso neel met hun mitrailleurs in bedwang werd gehouden. den term „technisch k.o." niet meer te ge bruiken. De uitdrukkingen, zooals „opge. ven", ..Interventie’’ enz. zullen dus voortaan weer worden gebruikt. Korfbal: Zaterdagavond 7 uur speelt aan de Gaslaan het Haagsche 3e klas N.K.B - twaalftal tegen het Afdeelingstwaalftal. Kegelen: In de atedenontmoeting den in den schouwburg In de groote zaal van den schouvyburg waren alle medewerkenden van het hoofd, kwartier bijeen. Met langdurig houzee- geroep werden Mussert en ir. Huigen verwelkomd, waarna de aanwezigen den jarigen Leider spontaan een lied toezon gen. Behalve mevrouw Mussert waren op deze samenkomst ook aanwezig vrijwel alle belangrijke functionnarissen der Be weging Na namens de Beweging zijn gelukwen schen te hebben aangeboden, zeide ir. Huygen, dat Mussert van zijn prilste jeugd af hard gewerkt en goed en dege lijk werk geleverd heeft. Gij hebt'fel ge streden en uw persoon ingezet voor de Europeesche gemeenschap en -naast .be wondering voor hetgeen gij hebt verricht, vervult ook dit werk ons met trots, He-, is uw levenswerk, te bouwen aan ’n schoone toekomst en da; werk moet gij nog vol tooien Moeilijkheden zijn u niet ge spaard gebleven, maar om één ding be wonderen wij u zeer, namelijk om uw onvergelijkelijke gemoedsrust in zware oogcnblikke». Met vaste hand hebt gij de Beweging geleid en ons den weg gewe- zen, toen het noodlotsuur vóór ons volk was aangebroken en daarbij draagt gij nog de verantwoordelijkheid voor onze bloedoffers. Gij hebt ons geloof in het nieuwe Europa steeds weer opnieuw ver sterkt en verdiept. Uw woorden zijn eer lijk en eenvoudig, uw daden moedig en diepbewust. Namens de Beweging deed spreker de belofte dat de leden der N.S.B. met ver trouwen op God in goede en slechte uren hun Leider trouw zullen blijven, als het moet tot den laatsten druppel bloed De gemachtigde voor de financiën, de heer van Bilderbeek, die hierna het woora voerde, bood den Leider een be drag in geld aan. bestemd voor het sociale werk van de Beweging, bijeenge bracht door de leden en begunsftgers. Alle nevenorganisa'.ies hebben daartoe medegewerkt'en zoo kon een bedrag van 151.250 worden overhandigd Vier van de jongste leden van Jeugdstorm, de z.g. ukkepullen en donsmeeuwen, boden hierna Mussert. die inmiddels onder daverende toejuichingen op het podium was verschenen, bloemen aan en een bedrag in ge|id. bijeengebracht uit de spaarpot en der ukkepullen de pullen en ae aon-veeuwen. De heer van Bilderbeek bood tenslotte den jarige een inklstei aan. bestemd voor diens werk kamer in den Haae Mussert dankt zün medewerkers De leider bracht vervolgens dank voor alles, wat hem was aangeboden. Het vorige jaar, aldus Mussert sprak ik de hoop uit, dat het dit jaar vrede zou zijn en dal wij met ons opbouwwerk zouden kunnen beginnen. Eens gezegd, blijft gezegd. Ik spreek vandaag weer de hoop uit, dat wij spoedig zullen kun nen beginnen, want het komt op onze daden aan. Wie zich thans bekent tot het Nationaal-Socialisme, stelt al een daad. Onze gedachten, zoo vervolgde spr., gaan in de eerste plaats uit naar de fronten. Daar heeft men al getoond, goede soldaten te kunnen zijn en dat is van groot belang. In de tweede piaats hoopte Mussert. dat de vele honderdduizenden, die thans nog geen lid van de Beweging zijn, maar wdi willen medewerken aav. de weder opstanding van ons volk, spoedig in de ge.egenheid zullen worden gestc.d, hun woorden in daden om te zetten. Met den wensch, dat het opbouwwerk niet te lang meer op zich zou laten wachten, dat dan dc soldaten van het front terug zullen zijn en dat dan de groote bijeenkomst in Lunteren zal kunnen volgen, besloot spreker zijn korte rede. Tenslotte bood nog het hoofd van de afdeeling vorming, de heer Nije, namens deze afdeeling en het departement van Volksvoorlichting en Kunsten een proef druk aan van een artikel over Werken dam, voorheen en thans, hetwelk voor komt in een boekwerk van drie deelen, dat als bijzonder nummer van „Ontwa kend Volk" binnenkort zal verschijnen en dat een beeld geeft ran het geeste lijke en cultureele leven var. Nederland en in het bijzonder van de N.S.B. dar Nederlanden. 23 zondet beroep. Have, M. F. ten 54 ingenieur bf machinist. Hazes. C. H. 54 koopman, HazeWinkelman, A W. 52 gepensionneerd. Heim, M. J. 52 klerk, Hellebrekens, G. L. W. 57 kbopman, Hendriks. H. A. 51 planter. Hendriks, L. H. 42 caféhouder, Hendriks, P. L. A. 20 student, Herk, G. G. van 54 gepen sionneerd, Hertog, J. A. 53 gepension neerd, HessBusselaar, A. A. 19 zon der beroep, HessBusselaar, H. 30 ma chinist, Hesse, A. J. Ti 31 kapper, Hessing, C. W. 49 kruidenier, Heyman, F. 59 gepensionneerd, Hieronymus,A. 55 gepensionneerd, Hildebrandt, C. 29 planter, Hildering,' J. J. 20 leerling, Hildesheim, 1. 39 koopman, Hille, D. W. M. 38 metaalbewerker, Hinte, J. van 47 ambtenaar, Hlaeswijk, N. 44 klerk, Hoek, J. P. van den 53 gepen sionneerd, Hoen, ,G. A. 59 ingenieur of machinist, Hogenkamp, A. 55 gepen sionneerd, Hogenteuis, A. J. 52 gepen sionneerd, Hols, A. 53 leeraar, Hooft, J, T. P. van 33 klerk. Hoogland, W. H. 57 werkzaam bij een mij., Hoogste,- de, B. J. 22 klerk, Hornstra, T. 54 ad- ‘valsche voetbalkaarten. waarvan wij gis- D, J. Stuyfzand geb de Haas d. J. J. van der Zalm geb Smulders z. C. Gijzén geb Bom d. M de Graaf geb. Knoester z. L. G. van Wensveen geb. Bogaart d A L. Vermaas geb. Bommel z; T du Chatenier geb der Vlugt. d. OVERLEDEN: A. L. J. Geleijnse man van F. M RogalL 38 j. C B. de Klein, ongeh man. 47 j. B. J. Bentvelzen, vr. van J J Jeha 50 j. J. Imhann man van A M Rubers 60 j, M. Lagerweij weduwe van J Duijndam 87 j. H. P. W Knoester vrouw van O, vah Kempen, 25 j. L. Woudstra zoon 7 j M A. B. Cappers ongehuwde vrouw. 81 j J G M C. Nooder zoon. 7 weken. J. W Th Piekert ongeh man 60 j. D. Wiersma vrouw van P Noordenbos 68 j, P. J de Zeeuw man van B. Alberts, 48 j, J de Boer ongeh. vrouw 80 J, M. C. van Leeuwen, weduwe van A G. Hekking. 79 j. J Oosterman man H J. K. Valstar. 45 j. Th Volker, vrouw van C Smits 63 j. J C. Bonnet vrouw van Ph Mansveld 77 j W Janema. ongeh. vrouw 35 j G A. Janssen man van Ch C Berloth 67 j. A C. de Ruij’er, vrouw van H. J. Verschuren 56 j M. Tieleman. vrouw van M J Dumoulin; 65 j. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 11 Mei. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: In het gebied ten Westen van Sebasto pol sloegen onze troepen gisteren tezamen met bataljons Roemeensche berg jagers verbitterde aanvallen vap sterke vijande lijke strijdkrachten af. Twintig Sovjet- Jjantserwagens werden vernietigd. Aan den Beneden-Dnjestr braken onze divisies, door Duitsche en Roemeensche slagvlieg’tiiign doeltreffend gesteund, door een vijandelijke bruggenhoofdstelling op den Westelijken oever van de.rivier heen, drongen diep in de artilleriestellingen door en ruimden het geheele bruggenhoofd op. De bolsjewieken leden zware, bloedige 'verliezen en verloren meer dan 500 ge vangenen, 163 stukken geschut en granaat. Werpers alsmede talrijke andere wapens. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht de sta tions Sjepetowka en Proskoerof met Succes aan. Er ontstonden zware bran den en vernielingen. Het onder bevel van majoor Antrup staande gevechts- eskader heeft zich in den strijd aan het Oostelijke front bijzonder onderscheiden. In bet landingshoofd van Nettuno stortten verscheidene vijandelijke aan vallen m het geconcentreerde afweer vuur inegn. In de gevechten van de laatste dagen heeft zich hier de 10e compagniet van het Brandenburgsche grenadierregiment (MOT) 8 onder lei ding van eersten luitenant Thielmann bijzonder onderscheiden. Gewapende veerbooten van de marine hebben in den nacht van 9 op 10 Mei ten Zuidoosten van het eiland Elba een vij andelijke motortorpedoboot tot zinken RESIDENTIE ORKEST: Op het Tierde concert van den Beethoven-cyclus diri geerde Toon Verhey de weinig uitge voerde Ouverture „König Stephan” en de Zevende Symphonie, terwijl Cor de Groot als solist optrad in het Vierde Pianoconcert, opus 58 G-dur. In het programma wordt terecht verwant schap vastgesteld tusschen de beide hoofdthema’s van dit concert en Vijfde Symphonie, maar overigens is zooveel onderscheid als de. begrippen „tragisch noodlot” en „Meeresstille und glückliche Fahrt” maar toelaten. Een werk vol geluk, dit pianoconcert, en van een heerlijke schoonheid, die ons zeker niet minder lief is dan die van het heroische Es-dur concert. Wat van Cor de Groot’s vertolking nog te zeg gen’ Virtuoos is zij onaantastbaar en muzikaal, al mocht men ook eens hier of daar een ander inzicht toegedaan zijn, toch steeds van hooge»orde. Wat deze groote kunstenaar wil. weet hij op de scherpst- en suggestiefst-beeldende wijze tot uiting te brengen. Het talrijke publiek, dat ook het podium vulde, neeft in -zijn enthousiasme den meesler- pianist vijfmaal teruggeroepen. Ook bloemen werden aangeboden. Van het gelegenheidsstuk. de „Stephan-ouver- ture”, dat rhythmisch en obk wel me lodisch zijn aantrekkelijkheden heeft, gaven orkest en dirigent een gave ver tolking, maar innige ontroering (Alle gretto) en demonische vervoering (Fi nale) gingen pas van de Symphonie uit, dit geniale meesterwerk, dat Wagner’s benaming van „Apotheose des Tanzes” in de verhevenste beteekenis verdient. Men weet, wat de uitvoerenden hier vermogen te presteeren. Het succes Was groot. J. C. Manifarges. PIANO-AVOND JAC’OB ROS: Gister avond heeft de Nederlandsche pianist .Jacob Ros, de muziekleeraar van de „Reichsschule" te Valkenburg voor le den van de Nederlandsch-Duitsche Kul- tuurgemeenschap in het clubzaaltje van het genootschap op het Buitenhof een recital gegeven, waartoe hij een pro gramma had samengesteld met de ro mantiek. van Brahms, van Beethoven, Schumann, Schubert en Liszt. Jacob Ros, die zijn pianistische opleiding bij Julius Röntgen en Josef Pembaur ge noot, bleek daarbij over een zeer veel zijdige techniek te beschikken, welke echter niet alleen tot een hoogeren x graad ^an volmaaktheid opgevoerd, doch, vooral in veel opzichten nog ge polijst zal moeten worden. Want in het Scherzo van de Sonate in f kl.t., op. 5 van Brahms en zelfs in het, overir gens absoluut niet angstwekkend moei lijke Presto der Sonate in Cis kl.t, op. 27 no. 2 van L. van Beethoven, was zij niet st.erk genoeg om den kunste naar van de knellende banden der no- tenopgave te bevrijden. Bovendien vroeg het klankbeeld in de snelle tempi, in verband met een gebrek aan helder heid en doorzichtigheid, om een meer exact en zuiniger gebruik van het pe daal. Daarentegen bezat het spel van Jacob Ros een expressiviteit en een no- belen muzikalen inslag, welke voort vloeiden uit een sterke concentratie op datgene, wat achter de noten staat en die, vereenigd met een vollen, -zange- rigen toon en een markante plastiek tót onvermoeid luisteren hebben gedwon gen. Ook üi kleinere composites, zooals de’ Fantasiestücke, Op. 12 van Schu mann, werd dit psychologisch doorleven met een melodische Klankgevoeligheid gecombineerd. Jacob Ros heeft zich dan ook doen kennen als een begaafd, sensitief kunstenaar, wiens werk op een grootère instrumentale verzorging wacht Hartelijk applaus was inmiddels reeds zijn deel. K. Brinkmann. Donderdag 18 Mei zal in den Haag op Plein 1813 nö. 3 nog een keuring worden gehouaen voor de eers:volgende Weer- spörtkampen. Iedere Nederlandsche jon gen heeft gelegenheid om tezamen met kameraden uit andere Germaansche lan den vier mooie voorjaarsweken door te brengen Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoodat ook minder jongens van deze gelegenheid profiteeren. Het bureau voor weersportkampen is geopend van 9 tot 14 uur werktuigkundig ingenieur, Ottema, G. 41 hersteller, Ouden, A. N. den 31 gouvernementsambtenaar, Oudt, B. J. L. 19 student, Outer, J. J. den 46 le verancier,, Overbeek, J. I. Overtoom, H. J. Overweg, T. L. koopman, Paardt, C. S. N. V. de leeraar, Pachter, M. 39 ingenieursbu reau, Palm, F. G. van der 56 reiziger- verzekeringsbureau, Peeman, J. H. 40 klerk, Peetoom, K. 58 gepensionneerd, Pein, J. W. van 51 zonder beroep, Sa lomons, Salomon. 40 hoofd-opzichter, Sarphati, Samuel, 43 klerk,* Stein, J. C. von 33 klerk, Soeterik, Bruno 31 klerk, Sorge, P. W. van 53 klerk,. Wolff, G. W. 54 zonder beroep. Belanghebbenden gelieven zich verkrijging van nadere inlichtingen wenden tot de Ve afdeeling van het in formatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, dr. Kuyperstraat 9. te ’s-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatutn, be roep, werkgever en laatstbekende adres der geïnterneerden. Het aantal slachtoffers van den glo-Amerikaanschen luchtaanval Brussel op 9 Mei, bedraagt tot dusver 150 dooden en 250 gewonden. Het aan tal dooden 'van de beide aanvallen op Maandag en Dinsdag is daarmede ge stegen tot 2&0. Engelsch-Amerikaansche bombarde mentsvliegtuigen hebben Dinsdag Va lenciennes aangevallen en in het bijzon der het centrum van de stad geteisterd, waarbij 2* kerken ernstig beschadigd werden. Bommen zijn gevallen op een bewaa/school en een bioscoop. De me nigte, die in de kerk van St. Nicolaas de begrafenisplechtigheid bijwoondé van 10 slachtoffers van een voorafgaan- den aanvJl, werd door paniek aangegre pen. Tegen den avond waren 6 dooden en 15 gewonden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Tijdens de jongste aanvallen op de streek van Tours en omgeving door de Engelsch-Amerikaansche luchtmacht en meer in het bijzonder tijdens een aan val in den nacht van (7 op 8 Mei, heeft het ontploffen van de bommen de kathedrale kerk en 3 andere kerken ernstig beschadigd. De distributiediensier. reiken var. 14 f/-»* am vast te stellen) tegen overlegging ---J distributiestamkaart en vervolginlegvel voor deler, uit Aan houders van een inlegvel K1V een bonkaart KA 407. aan houders van een inlegvel K2V een oonkaart KB 407. aan houders ,van een Inlegvel K3V een bonkaart KC 407 aar houders van een inlegvel K4V een bonkaart KD 407 of een bonkaart KE 407 naar gelang zij geborer. zijn tusschen 12 Juni 1940 en 11 Juni 1942, dar, wel na 11 Juni 1942. Zij. die geboren zijn tusschen 14 Mei et 10 Juni van Tie jaren 1923. 1930 en 1940, dienen hun vervolginlegvel te ruilen vóór het in ontvangst nemen van hur. be scheiden. Men kan. gijn Kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedienst der ge meente. waar men in het Bevolkings register is ingeschreven. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners (voor zoover, zij zijn opgenomen in het Centraal Bevolkings- register), gedetacheerde marechaussee's. pensionneerd. Hagen, W. 50 kleermaker, de vaste bevolking van kostscholen e d. - j en voor hert, die tengevolge vah oorlogs omstandigheden tijdelijk elders verblij ven. Bij de uitreiking der bonkaarten voedingsmiddelen wordt bon 29 van het vervolginlegvel ingenomen. Tevens wordt naast het vakje S7 van de startikaart een diagonaal kruis geplaatst. Bij het in ont- vangstnemen der kaarten ga men ter stond na. of men alle bescheiden, «waarop men recht heeft, ontvangen heeft Latere reclames worden, niet in behandeling genomen. ST

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1