1944. 49 urn brt. scheepsruimte voor Algerijnsche kust vernietigd Vrijdag 12 Mel. Mo. 18793. Boter op beide bonnen - Een voorschot suiker 'K EERSTE STADS ED. STADSNIEUWS BINNENLAND SPORT Musserts 50ste verjaardag KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN AGENDA Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme Uitroeiing nu bolsjewistische benden ten Zuiden vu Polozk De luchtaanvallen Om de amateurtitels iD* p,',“ leiding van luitenantgeneraal Nickel in de laatste 4 maanden een groot gedeelte van L—-1t*' - Leg FEESTELIJKE N. S. B.-VERGADERING IN DEN DIERENTUIN FAILLISSEMENTEN EXTRA ZEEP ENZ. VOOR VUILEN BURGERLIJKE STAND AANBIEDING VAN GELUK- WENSCHEN COURANT HAAGSCHE denkt de heer H. 47 Vqandelqke vliegtuigen neergeschoten egerif, cello, Welter, Otto het De nieuwe bonnen f BIJ onre Vrijwilliger*. Aan het einde van de opleiding wordt de eed afgelegd. (S.S.P.K, Palmowtki-O.-H.) straat 46; IS Mei, 15—17 u., Leeuwar- van een en gezegd A, van Dam, zonder beroep, Jan Pieter Coenstraat 15, alhier. Rechtercomm, mr, A. Hilbingh Prins, Cur. mr, E. M. Uhl den Haag Vernietigd het faillissement van G. W. Akkerhuis, assuradeur te Voorburg. VERDUISTEREN Van 21.15 uur tot 5.45 uur Maan: 15 Mei L.K. gebreke blijven leveren, komen Breedstraat; 15 Mei 813 uur, Amster dam, Dam 4; 16 Mei 812 uur, ütreeht, N. V. Huls, Oude- gracht 245; 16 Mei, 1517 uur, Amers foort, SS Wacht— bataillon 3, Leus- derweg. Ttfdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 1935 Jaar, die aanmeldlngsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een Jaar diensttijd styn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na» volgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- atraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en eveneens bjj het SS Ersatzkommando, Korte Vijver berg no. 5, den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine Annahmestelle West, Utrecht, Plompctorengracht 24. :aan lóó ,J kunt Th. van Gardingen, 38 j. Ook de „pul” staat er op. zijn Leider geluk te wenschen, (S.S. Oberscharführer Sepp Fritz-Stapf) Keuringen Waffen SS, SS Wachthataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS in Nederland Het SS-Ersatzkom- ingenieur van den Pröv. Waterstaat, heeft mando deelt mede: Op de volgende data zullen de keu ringen plaats heb ben voor 1 staande formaties: 13 Mei, 8—12 uur, DIEFSTALLEN UIT TELEFOONCELLEN; Gedurende de maand April werden uit openbare telefooncellen 22 microfoons, 9 telefoon, en 10 microfoonkapsels en 8 trilplaten ontvreemd. AARDAPPELEN GESTOLEN: De 16- jarige L. M. S. en de 17-jarige J. de J. zagen kans op de Groentemarkt 2j mud aardappelen te stelen. Toen zij het ont vreemde aan een handelaar te koop wil den aanbieden, liepen zij tegen de lamp en werden ingerekend. VEREENIGING „FLORALIA”: Het be- stuur der vereenjging „Floralis” ziet zich genoodzaakt, daartoe door de moeilijke tijdsomstandigheden gedwongen, dit jaar af te zien van de uitreiking der planten aan de Haagsche schooljeugd. Het secre tariaat blijft gevestigd. Laan van Meer- dervoort 93, telefoon 334880. Leg uw kleeren bij het naar bed gaa op een stoel, dat u ze gemakkelijk meenemen Jeugdstormers in N.S.B. opgenomen In den Stadsschouwburg te Utrecht zijn gistermiddag vierhonderd leden van den Jeugdstorm, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, door het afleggen van een gelofte opgenomen in de N.S.B In zijn functie van hoofdstormer sprak allereerst van Geelkerken. Na dank ge bracht te hebben voor alles, wat de jeugdstormers reeds hebben gedaan voor hun volk en vaderland, ried spr hun aan, twee dingen bijzonderlijk te be waren. n.l. het geloof en hef enthou siasme. Met de woorden,vLeider, ik geef ze u hierbij over. Aan u vertrouw ik ze verder toe", besloot spr. zijn rede. Nadat vervolgens de secreiaris-generaal Huygen had gesproken, zeiden, terwijl een jeugdstormer en een jeugdstormster als vertegenwoordigers met de hand aan de vlag der Beweging de gelofte - af legden, de anderen in de zaal staande met opgeheven hand, de volgende woor den na,.Ik beloof het leidend beginsel der N.S.B tot richtsnoer te maken voor mijn persoonlijk leven Ik ben bereid mijn beste krachten te wijden aan den opbouw van den nationaal-socialistischen staat Ik beloof trouw aan den Leider en onderwerp mij aan de tucht en de disci pline van de Beweging." Geen sigaren of sigaretten Kinderboter Voor de periode va<n 14 t.m. 27 Mei zijn de volgende bonnen aangewezen de bonnen, 21 en 22 voor gebruikelijke rant- soenen brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch en aardappelen, 121 en 122 bloem, 123 250 gram peulvruchten, D41 250 gram gort, E41 250 gram kindermeel of voe- dlngssuiker, 124 100 gram vermicelli, 21A ep 21B ieder een half rantsoen boter, 125 100 gram 20 plus of magere kaas 126 en 127 ieder 500 gram suiker,128 2&0 gram jam, 21 versnaperingen 150 gram versna, peringen, 21 en 22 tabak 1 rantsoen shag- tabak, pijptabak of pruimtabak, 129 een- heidstoiletzeep. 130 waschpoeder, C42, D42 en E42 waschpoeder, K43 toiletzeep, B44, C44, D44 en E44 een half rantsoen boter. De bonnen 21 voor aardappelen en toeslag zijn geldig tot en met 20 Mei; de bonnen 129, 130 C42, D42, E42 en E43 zijn geldig tot 10 Juni. TOELICHTING Van 14 tot en met 27 Mei a.s, geven de bonnen „Algemeen 126” en „Algemeen 127” elk recht op het koopen van 500 gram suiker. Zooals reeds eerder werd be kend gemaakt is deze grootere hoeveel heid niet te beschouwen als een extra rantsoen, doch als een voorschot. Men houde er dus rekening gedeelte van deze suiker zal moeten bruiken in de maanden September of Distributie van scheermesjes Bon R 07 van tabaksksart inleveren Mannelijke personen, die een Tabak», kaart bezitten, worden in de gelegen heid gesteld 5 scheermesjes per per. soon te koopen, waartoe bon R07 van de tabakskaart van Maandag 15 tot en met Vrijdag 19 Mei bij een kleinhande laar in scheermesjes moet worden in geleverd. Zij, die in dezen bon tijdig in te niet voor het betrekken van scheermes jes in aanmerking. ARBEID Personen, die z.g. vuilen arbeid ver richten, komen voor de 6de en 7de pe riode 1944 (14 Mei tot 8 Juli 1944) voor de gebruikelijke rantsoenen een- heidszeep en waschpoeder in aanmer king. In verband met het feit, dat thans de extra rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder per twee distributiepe- riodén, inplaats van per twee kalender maanden worden uitgereikt, wordt de aandacht van belanghebbenden erop ge vestigd, dat zij met de voqr de 6de en 7de periode uitgereikte rantsoenen, ook gedurende de 8ste periode (dus tot 5 Augustus 1944) dienen toe te komen. Admiraal Derrien tot levenslang veroordeeld Reuter meldt uit Algiers, dat de voor malige viootcommandant in Tunis, viee. admiraal Edmond Louis Derrien, in het vandaag geëindigde proces te Bizerta tot levenslange gevangenisstraf Is veroor deeld. BEVALLEN: A. J. de Waart geb. van Veen, d. K. Spaans geb. Thomas, z. E. Hoogenraat geb. Dissevelt, d. M. G. Langelaar geb. Slikkerveer, d. J. A. Blokland geb. Lemmers, z. C. M. A. Groenewegen geb. Oosterveen, z. A. C. Buitenhuis geb. Disseldorp, z. J. de Raaf geb. Henken, z. M. J. H. van Zeijl geb. Vis, z. M. Jasperse geb. Schuemie z, J. C. H. Kühne geb. Hoo- geveen, d.a— J. Kalkhoven geb. Meijer, z. J. C. Kukler geb. Verspuij, z, J. Th. M, Gelauff geb. Kloosterman, d, E. M Notermans geb. Beijnes, x. M, Weiman geb. Koppendraaier, d. J. Wijnmaalen geb. Kok. d. L. Pietersen geb. van der Stelt, z. H. Hl. van Wast- broek geb. Werthenbach, d. J. M. C. van Baaien geb. de Bruijn. x. W. M. J. Delfgaauw geb. Rooaënrijs, 2 z. A A. A. Molhoek geb. Jacob*, x. N. G. Jur- gens geb. van Wijk, z. J. E. van der Zeeuw geb. Franken, d. M. J. van der Meer geb. Huijer, d. L. van Res teren geb. Smits, d C. J. Th. Zwarsë geb. Plu, z. A. A. Paalvast geb. de Brabander, z. G. G. Danckaarts geb. Degenhart, z. D. Kastelein geb. Brou« wer, d, J. C. Wolters geb. Zieren, d. P. J. Meijer geb. Leemker, x. M. M. Th. Bouts geb. Haring x W. van den Hil geb. Otto. d. W. M van Andel geb. Kloosterman, z. E. I. de Vreugd geb. Knappe, d. H. van Lier geb. Schuit, d. J. Rutgrink geb. Renniers, d. A. M. Duijvestijn geb. van der Zande. d. P. Oome geb. de Zwijger, d. OVERLEDEN’. J. D. Beglinger, ongeh. man, 22 j. S. C Coenders, weduwnaar van A. J. M. Peters, 74 j. A. J. van der Valk, z„ 10 j, F. F. van der Meer, man van A. J. S. Blom, 80 j. A. J. Lejour, man van D. J. Barbier, 61 J. F. J. Bisschops, ongeh. vrouw, 22 j. I, Clardij, wed, van L. van der Vegt, 90 J. M. M Kret, weduwe van S, Botenga, 81 j. A. J. Achilles, man van J. M. Lösken. 45 j. F. van Oven, vr. van De Leider sprak vervolgens de nieuwe leden der Beweging toe en zeide te hopen, dat eens van hen gezegd kan worden: ..zij hebben als leerlingen hun meesters overtroffen", KAMERAADSCHAF8AVOND TE MAASTRICHT Tot besluit der viering van zijn vijftig- sten verjaardag heeft Mussert een kame- raadschapsavond te Maastricht bij ge woond. ZATERDAG 13 MEI ZeiM-Planetarium „Haagsche Courant** Voordracht over: maan”. 20 u. „Freuleken”. 19.15 u. Geb. e. K. en W. Dansrevue door leerlingen dansschool Constandse, 19 u. Scala. Revue Hocus. Focus”. 19.30 u, Nieuwe terreuraanval op Brussel De Anglo-Amerikaansche lutfntmacht heeft gisteravond opnieuw een terreur aanval ondernomen op hef stadsgebied van Brussel, Op woonwijken der stad werden brisant- en brandbommen neer geworpen. De Poolsch-Sovjet-Russische kwestie Volgens „Svenska Dagbladet” zou de Poolsche priester Orlemanskl, die on langs een bezoek aan Stalin heeft ge bracht, een voorstel van Stalin tot oplos sing van het Poolsch-Sovjetrussische conflict bij zich hebben. Volgens dit voorstel zouden de huidige Poolsche „ministerpresident” en de Poolsche i emigrantencommissie hun functie be houden. De commissie zou met één lid worden uitgebreid. Dit zou een bekend Poolsch communist zijn, die zich op het oogenblik in Moskou bevindt. De Pool sche opperbevelhebber generaal Sosn- kowski zou aftreden en het opperbevel I worden waargenomen door een drie- I manschap, bestaande uit een generaal der Poolsche strijdkrachten in Schotland, een generaal van het Poolsche leger in het Midden-Oosten en generaal Berllng als vertegenwoordiger van het Poolsche I leger in de Sovjet-Unie. Het ridderkruis voor wijlen groot-admiraal Koga De Führer heeft aan den Tenno Honderden I onderstaande telegram gezonden: „Uwe vervalschte 5-ajesteit. Diep onder den indruk van het rvoor hen, heldhaftige optreden van uwen vloot- die er zich niet om bekommeren, dat voogd, groot-admiraal Yneitsji Koga en de goedwillende Nederlander slechts uit waardeering voor zijn historische ver. op zijn rantsoen is aangewezen, werden diensten in den gerneenschappelijken den neeren, die alleen op eigen voor- strijd van onze wapens, heb ik den ge- deel uit zijn, tijdig ontnomen. sneuvelde;) held het ridderkruis met het Doch wij zullen nog dieper grijpen, eikenloof van het Ijzeren Kruis ver- Tot wij de groote profiteurs achter de leend." schermen hebben gevonden. Ook u zult daaraan mede willen hel pen. Meldt u daarom ter keuring op Maan dag 15 TMLei a.s. in gebouw Amicitia, Westeinde 15, den Haag, van 9,00—16.00 Lidmaatschapskaart N.S.B., W.A-, ot S8-kenkaart medenemen. De gewestelijk comrnkndeur voor Zuid-Holland en Zeeland. In den nacht van 10 op 11 Mei hebben Anglo-Amerikaansche bommen werpers wederom verschillende steden in Vlaanderen en Wallonië aangevallen. Zoo werd aanzienlijke schade aange richt in de woonwijken van groot-Char- leroi, Bergen, Kortrijk en Gent Er zijn dooden en gewonden. Te Doornik zijn tot dusver 49 dooden en 120 zwaarge wonden geteld, terwijl 130 huizen ver nield werden. waarn. A. J. Haenen tot burgemeester dier ge meente en den heer K, F. ter Tunt te Amsterdam tot burgemeester van Heems kerk. Radiogroeten voor Nederlanders ia het Oosten De dienst Perszaken van het Neder- landsch Oost Instituut meldt: Reeds geruimen tijd wordt door de afdeeling Voorlichting van het Nederlandsch Oost Instituut ten behoeve van de Nederlan ders in het Oosten een radioprogramma verzorgd, dat door de Reichsrundfunk in Berlijn via den Donauzender (golf lengte 325.4 meter) wordt uitgezonden. De uitzending, waarin nieuws en mede delingen uit het vaderland worden ge geven, geschiedt lederen Zondagavond van 21.00—21.15 u. in het kader Van het programma „De stem van het Rijk voor Nederlander* in Duitachland en de bezette Oostgebieden”. Door deze programma’s is het het Nederlandsch Oost Instituut gelukt een band te leggen tusschen de Nederlan der* in den vreemde, met name vooral in het Oosten, en in het vaderland. Deze band zal in de toekomst nog wor den verstevigd door het uitzenden van groeten van familieleden. In samenwerking met den Nederland- sehen Omroep zal n.l. a.s. Zaterdag 13 Mei een begin worden gemaakt met het opnemen van groeten van landgenooten, wier man, vader of verloofde door be middeling der Nederlandsche Oost Com pagnie in het Oosten is ingezet Deze groeten zullen in het Zondagavondpro- gramma worden uitgezonden. De dienst Radio van het Nederlandsch Oost Instituut zal daartoe iedere week •en aantal familieleden van in het Oos ten Ingezette Nederlanders uitnoodigen •m in Hilversum hun groeten te komen Ritspreken. Het apreekt vanzelf, dat de mogelijk heid tot dit zeer nauwe contact, door de familieleden van de in het Oosten werkende Nederlanders met enthousias me is begroet en dat ook in het Oos ten de Zondagavondprogramma’i van het Nederlandsch Oost Instituut met aeg grooter vreugde zullen worden be teuterd. menlijken inhoud van 49.000 brt. en 1 torpedojager tot zinken. Twaalf vracht schepen van tezamen 86.000 brt., een groot tankschip, 1 lichte kruiser, alsmede 2 torpedoje^ers werden beschadigd. Amerikaanse!» bommenwerpers vielen gisteren in den laten namiddag plaatsen in Zuidwest-Duitechland aan. Vooral in Saarbrücken ontstonden schade en ver liezen onder de bevolking. 31 Vijandelijke vliegtuigen werden vernietigd Nog 16 vliegtuigen werden neergeschoten bij nachtelijke aanvallen op de bezette gebie den in het Westen. Patrouillevaartuigen beschadigden in den nacht van 10 op 11 Mei voor de Ne derlandsche kust 2 Britsche motortorpedo, booten zóó zwaar, dat zij waarschijnlijk verloren zijn gegaan. Een eigen patrouille, vaartuig is gezonken. JUBILEA: De heer C. G. Jansen herdenkt op 22 Mei den dag waarop hij 25 jaar ge leden in dienst getreden is bij de Resi dentie Melk Inrichting. De heer C. Kok, chef van de Coöp. Onderling Vertrouwen aan de Emmastraat te Voor burg, zal op 1 Juni den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde coöperatie in dienst trad. Heden her- Verheij, procuratie houder bij het Octrooibureau Vriesendorp en Gaade, dat hij 25 jaar bij genoemd octrooibureau in dienst is. Landwacht Nederland De Landwacht waakt tot schrik en I verbeten woede van profiteur» en volks- misleiders. Stapels groenten, «ndere le vensmiddelen, textiel, enz., werden) reeds in beslag genomen, levensmiddelenkaarten en persoonsbewijzen, bestemd BIJ SLECHTE VERDUISTERING HUUR. DER EVENALS EIGENAAR AANSPRA- KELIJK Het gerechtshof te Amsterdam heeft een advocaat en procureur, uit wiens kantoorlokaal aan de Keizersgracht te Amsterdam tijdens de verduisterings- uren licht had uitgestraald, veroordeeld tot 3 boete of 2 dagen hechtenis De advocaat, die oorspronkelijk door den kantonrechter te Haarlem tot ƒ6 was veroordeeld en In hooger beroep door de rechtbank te Haarlem tot 1, was in cas. $atie gegaan. De Hooge Raad had de zaak toen verwezen naar het bof te Amster dam. De beklaagde had daar betoogd geen aansprakelijkheid te kunnen aan vaarden, aangezien hij alle voorzorgs maatregelen voor eer behoorlijke ver duistering had genomen en op het tijd stip, dat uitstraling veroorzaakt door nalatigheid van een werkster werd geconstateerd in het geheel niet te Am sterdam vertoefde. Bovendien had hij zich beroepen op een onjuiste vertaling van een Duitschen tekst van de Verorde ning van den Rijkscommissaris, waar door de huurder ten onrechte als de daadwerkelijke bezitter van het gebouw zou worden beschouwd, De procureur- generaal was het met de opvattingen van den advocaat eens en had vrijspraak ge- eischt. Het hof heeft thans echter aan genomen, dat de huurder evengoed aan- sprakelijk is als de eigenaar en den ad vocaat volgens artikel 34 van het ver- duisteringsbesluit veroordeeld tot 3 boete subs, 2 dagen. rechte plaats blijven kloppen. Gaan wij ten onder, dan gaan wij als helden, over leven wij het, dan zullen wij met Mussert pal staan voor volk en vaderland. Met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus werd het samenzijn be sloten, den zin var het nationaal-aocialisme ge. vonden welke verankerd ligt In de uit spraak „Gij zijt niets, uw volk is alles”, Op humoristische wijze gaf van Geel- kerken een overzicht van de eerste strijd- hoven iaren v’b de N.S.B. Mussert is er een van ons. hij is geen super-Nederïander Van zijn eerste vergadering af heeft hij kich getoond als een man met zin voer Groningen, Heeren- discipline Mussert heeft in de achterliggende twaalf jaren zijn onwrik baar geloof in ons volk en onbepaalde liefde voor zijn vaderland getoond. Niets den, Huize Schaaf, heef* hem daarvan af kunnen brengen. Met klem betoogde spr.. dat wanneer er een macht ter wereld is. die het zou dur ven bestaan Nederland van onder de zon weg te vagen, deze macht hem. Mussert, en in hem ons, tegen zich zou vinden tot het uiterste. (Langdurig applaus). De heer van Geelkerken besprak hier na de figuur- van Mussert als Leider. Dat hij zich stelde vóór het Nederlandsche volk, teneinde de toekomst daarvan te verzekeren, stempelt hem tot Leider. Den laatsten keer, dat Mussert met spr. in het Hoofdkwartier van den Führer is geweest, om 2J uur lang over de belangen en de toekomst van het Nederlandsche volk te spreken, heeft de Führer zelf de erkenning van Mussert tot Leider van dit volk gegeven. Hitler heeft hem de verzekering gegeven, dat wanneer over het lot van ons land en volk zou worden beslist, dit niet zou geschieden, alvorens hij Mussert daarover geraadpleegd zal hebben. Spiekende over de moeilijkheden van het oogenblik riep van Geelkerken zijn hoorders op, hun geloof in de toekomst steeds ongeschokt te bewaren. Dat er.een invasie zal komen en dat deze veel leed zal brengen, is spr.’s vaste overtuiging. Maar zich te veel te verdiepen in deze mogelijk nog komende moeilijkheden, schaadt de ziel. Laat uw hart op de wIn de Wilhelmstrasse te Berlijn wordt aatste 4 maanden "een groot gedeelte bevestigd, meldt het A.N.P., dat am- van het Kroatische kernland bevrijd. De bassadeur von Papen weer te Ankara .1- -gisteren u_. 3000 dooden en 1200 gevangenen. 16 stuk- Turkschen minister van buitenlandscfae ken geschut, 185 mitrailleurs, talrijke ra. 4aken op de hoogte gesteld van de hou- vitailleeringskampen er munitie werden ding der Rijksregeering ten aanzien buitgemaakt of vernietigd. h,L"_, Formaties Duitsche torpedovliegtuigen strijd met_de bepalingen van het ver- .1JL gebied ten Oosten van Algiers een vijan- ring van chroom heeft genomen, delijk ravitailleeringsconvooi aan en 11 brachten 7 vrachtschepen met een geza- ting van de Rijksregeering over I daardoor ontstanen toestand tot drukking gebracht. ROLZAALCONCERT: Het laatste open bare Rolzaalconcert van dit seizoen wordt óp Zondagmorgen 14 Mei a.s. gegeven om 11 uur. De ingang van de Rolzaal is op het Binnenhof, tegenover het depar tement van Waterstaat. Het programma dat een geheel bijzonder karakter draagt, is gewijd aan onbekende werken van 17de en 18de eeuwsche Nederlandsche compo nisten en van Duitsche componisten, die een groot deel van hun leven in Neder land hebben gewoond. Eenige dezer wer ken o.a. van Hendrik Anders en Al Groneman zullen hun eerste uitvoering beleven. De uitvoerenden zijn Hubert Barwahser en Adriaan Bonsel, fluit Hendrik Rijnbergen en Jan Keessen, viool, Frits Gaillard, cello, en Willy Francois, clavecimbel. Zooals bekend hebben belangstellenden vrijen toegang. HET RESIDENTIE-ORKEST: Op het herdenkingsconcert van het Residentie orkest ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, op Woensdag 24 Mei a.s., zul len zeven leden, die van de oprichting af deel van het orkest uitmaken, worden gehuldigd. Het zijn de heeren de Roo en Graaf, viool, Wi clarinet Voerman, fagot, Lemcke, tuba, en Schweitzer, trombone. men een Oc tober, wanneer geen bon voor suiker zal worden aangewezen. Voorts geven gedurende bovengenoemd tijdvak de boterbonnen 21A eo 21B bel de recht op 125 gram boter. Voor per sonen beneden den leeftijd van 21 jaar zijn bovendien de bonnen „Reserve B44, C44, D44 en E44” aangewezen voor een bijzonder rantsoen van 125 gram boter. Op de vleeschbonnen 21 en -22 kan men reeds op Maandag 15 en Dinsdag 16 Mei d.s. vleesch en vleeschwaren koopen. Op de tabaksbonnen 21 en 22 is uitslui tend shagtabak, pijptabak of pruimtabak verkrijgbaar. Sigaren, cigarillos en siga retten kan men op deze bonnen niet koo pen. Plaatsvervangend leider van Geelkerken spreekt Ter gelegenheid van den verjaardag van Mussert vond gisteravond In de groote zaal van den Dierentuin een feestelijke samenkomst plaats, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Onder de officieele gasten bevonden zich de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Zuid-Holland dr. Schwebel, de gemachtigde van den Leider voor dit gewest, baron vgn Haer- solte, de burgemeester, prof mr. dr. Westra, vertgenwoordigingen van de N.S. D.A.P, en het Vlaamsch Nationaal Ver bond en andere Nederlandsche en Duit sche autoriteiten. Voor muzikale opluistering werd zorg gedragen door het stafmuziekkorps jyan den Landstorm Nederland. o.l.v. Hendriks. Langs het podium was een kleurige versiering van groen, hortensia’s en tul pen aangebracht. Tegen het fond van het tooneel prijkte een groot portret Mussert Nadat het muziekkorps groote opera-potpourri ten gehoore had gebracht, sprak de plv, districtsleider Adena een welkomstwoord. Spr. noodigde den plaatsvervangend leider van Geel kerken uit, de eereteekens „Strijd en Offer” en .Dienen en Volharden” aan diegenen, die hiermede xijn onderscheiden, uit te reiken. Hierna hield de heer van Geelkerken een rede. Spr achtte het feit van de viering van den verjaardag van den Lei der een bij uitstek goede gelegenheid om eens bij den persoon van Mussert stil te staan Vooral wilde de heer van Geel kerken een indruk geven van den Lei der, zooals hij hem in de laatste twaalf jaren had meegemaakt. Vooral zij. die voor he nationaal-socialisme in den een of anderen vorm een offer hebben ge bracht. hebben recht om te weten wie Mussert is en wat hem tot zijn strijd heeft bewogen Van Geelkerken heeft Mussert leeren kennen ten tijde van diens strijd tegen het beruchte Belgisch ver drag Mussert voerde het presidium van het comité van verzet Avond aan avond hield Mussert vergaderingen waarop hij duidelijk maakte, wat een verwezen lijking van het verdrag beteekende n.l. een aanslag op ons nationaal volksbe staan Na de verwerping van het verdrag vielen diegenen, die eerst in hun strijd eensgezind hadden gestaan, uit elkaar. Er was niets, dat hen bond en van na tionaal besef was geen sprake Mussert’* streven is er op gericht geweest, die een heid te hervinden en den geest van na tionale apathie, zóó geworden door de re geerders, uit te bannen Hij bleef on wrikbaar in zijn geloof, in de deugden van ons volk, welks kern goed is. Uitvoe rig schilderde spr, de omstandigheden, waaronder Mussert in December '31 zijn taak begon, met wegcijfering van zijn eigen persoon. Hij, de bekwame ingenieur, later hoofd- BOKSEN Eenig en tijd geleden besloot het be stuur van den N.B.B. de nationale kam pioenschappen voor amateur* niet te Groningen, doch in den Haag te doen verwerken. Kort daarop was het be stuur echter genoodzaakt op dit besluit terug te komen, maar tengevolge van bijzondere omstandigheden zal onze stad nu toch een deel er van krijgen, want de eenmaal te Groningen aange vangen wedstrijden kunnen daar niet worden voortgezet. Maandag a.s. zullen dan in het Gebouw voor K. en W. de kwart-finales en op 22 dezer de halve- finales worden verwerkt. Op 23 dezer krijgt Amsterdam de finales. In jie meeste gevallen wordt er in de kampioenschappen zeer fel gekampt, hetgeen uiteraard meestal ten koste van de technische prestaties gaat, doch desondanks mag worden verwacht, dat deze wedstrijden wel een duidelijk over zicht zuilen geven van het peil der huidige Nederlandsche amateurboks- sport. En in ieder geval krijgen de Hagenaars en de Amsterdammers iets goeds te aanschouwen. De. situatlb is nu zoo, dat na de le ronden het Noorden nog aan bod is met 7 boksers, Noord-Holland met 11, Zuid-Holland met 9, het Zuiden met 5 en het Oosten met 2. De .Hollandsche gewesten maken dus een goede kans op het afdeelingskampioenschap en den daaraan Verbonden wisselbeker. Hier ter stede zal de partij tusschen den half-zwaargewicht kampioen 1943, Douwe Bakker en den Rotterdammer Wolff, welke na 2 ronden in een over winning voor Bakker eindigde, overge- bokst worden. Wolff, die te Groningen een prima indruk maakte en vooral in technisch opzicht zeer knap bokste, krijgt dus nog een mooie kgns. Het programma vermeldt voorts diverse wedstfijden, welke zeer interessant kun nen worden. Zoo bijv, de partij tusschen Oudshoorn (de openbaring te Gronin gen) en Kleinheerenbrink, de partij tus schen Stuiver (die weer op volle kracht bokst) en Schubart, tusschen v. d. Berg en Kabalt, tusschen van Dijk en Hes- seis en die tusschen Beekwilder en Jou- stra. Te ’s-Gravenhage nam Mussert giste ren de gelukwenschen in ontvangst van de Duitsche autoriteiten, alsmede van zijn gemachtigden voor staatsaangelegenheden en van officieele vertegenwoordigers van' overheidsinstellingen. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, was de eerste, die zijn gelukwenschen kwam aanbieden. Hij deed zijn wenschen vergezeld gaan 'van zijn portret met opdracht. Commissarls-generaal Ritterbusch las den Leider den tekst voor van de tele grafische gelukwenschen van den Führer, van Reichsleiter Bormann en Reichsorga- nisationsleiter dr. Ley en overhandigde als persoonlijk geschenk den „Atlas van de zeehavens der Bataafsche republiek, die van Batavia en Onrust”. Voorts kwamen eomplimenteeren de eommissarissen-generaal dr. Wimmer en SS-Obergruppénführer und General der Polizel Rauter. Deze laatst; bracht de gelukwenschen van den Reichsführer SS Himmler over. Als geschenk van dezen ontving de .Leider het driedeelige werk van Terwen over bet „Koninkrijjf der Nederlanden”. Ook vertegenwoordigers van de Weermacht, alsmede hooge tune-, tionarissen van Staat en Partij boden bun' gelukwenschen aan Van Nederlandsche zijde maakten hun opwachting de gemachtigden van den Leider voor Staatsaangelegenheden, eenige secretarissen-generaal van depar tementen en deputaties van het N.A.F., van den Landstand, van den Ned. Volks- dienst, van den Ned. Arbeidsdienst en van de Nederlandsche politie. „Een rei» naar de' P nnoasse-sohou wburg. leerlingen BURGEMEESTERS: Het Rijkscommissa- riaat deelt mede, dat de commissari»-ge- neraal voor Bestuur en Justitie heeft be noemd: den waarnemend-burgemeester te Maasniel jhr. A. Mooing van den Bossche tot burgemeester dier gemeente, den burgemeester van Eygelshoven T DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOroKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 12 Mei. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In ons verkleind bruggenhoofd ten W«sten van Sebastopol boden de Duitsch Roemeensche formaties ook gisteren den met overmachtige strijdkrachten aan stormenden vijand hardnekkig verzet, waarbij zij een vrij groot aantal pantser wagens stukschoten. Voor Toeapse boorde •en duikboot een Sovjettorpedoboot in aan grond. Bij het opruimen van het vijandelijke bruggenhoofd aan den Beneden-Dnjestr, waarvan gisteren melding werd gemaakt, hebben de ander bevel van den generaal - der infanterie Buschenhagen staande troepen 7 vijandelijke infanteriedivisies, alsmede onderdeden van een artillerie ën luehtafweerdivisie uiteengeslagen. Be halve duizenden gesneuvelden, verloren de bolsjewieken 2600 gevangenen, meer dan 800 stukken geschut en granaatwer pers, 334 mitrailleurs, alsmede talrijke andere wapenen en oorlogsmateriaal. In het achterwr>artsche gebied ten Zui den van Polozk hebben formaties van het leger en de politie tezamen met vrijwillig gers uit dit gebied afkomstig, bij moeilijke weers- en terreinsomstandigheden, door gevecht*- en slagvliegtuigen van de lucht- maeht schitterend gesteund, sterke bolsje. wistisehe benden in harde gevechten, die 3 weken hebben geduurd, omsingeld en vernietigd De vijand leed zware, bloe dige verliezen. Ef werden ruim 6000 doo- den geteld, 6700 gevangenen werden ge maakt, 102 bendenkampen, 264 kazematten «n gevechtsposten vernield en talrijke aware en lichte wapens alsmede omvang-1 rijk oorlogsmateriaal werden buitgemaakt ef vernietigd. Bij herhaalde aanvallen van bolsjewis tische vliegtuigen op een Duitsch con- vooi voor de kust van Noord-Noorweger. werden 16 vijandelijke vliegtuigen door jagers en luchtdoelartillerie aan boord van schepen neergeschoten. Een eigen beveiligingsvaartuig ging verloren. In Italië ondernam de vijand ten Zui den van Aprilia en ten Oosten van de Golf van Gaeta talrijke vrij zwakke aan. vallen, die met zware bloedige verliezen voor den vijand werden af geslagen. Lich te Duitsche vlootstrijdkrachten brachten in de Adriatische Zee een vrij groot vij andelijk motorschip tot zinken. In den strijd tegen communistische ben den op den Balkan heeft de 392ste Kroa- .communisten verloren in deze ge^echten j» aangekomen. Hij heeft gisteren den C»AA.' UIWUCH Cll 0.11 VMM .vu1 ken geschut, 185 mitrailleurs, talrijke ja. zaken op de hoogte gesteld van de hou- der Rijksregeering ten van de maatregelen, welke Turkije, in vielen op 11 Mei, des avonds in het zee-1 jrag met Duitschland, omtrent de teve- - 2 7 Am bassadeur von_ Papen heeft de opvat- den uit- ravitailleeringseonvooi

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1