1944. voor van een invasie IN ZUID-ITAL1E HEVIGE SLAG Uitzonderingstoestand het geval No. 18794. Een decreet van den Rijkscommissaris Zaterdag 13 Mei. EERSTE STADS ED. De luchtaanvallen Frontzorg Zware gevechten in het gebied van Casino tot de Golf van Gaeta Gedecoreerd I Reichsschulen voor jongens en meisjes Flinke kerels melden zich voor den stryd tegen het bolsjewisme Keuringen Waffen SS, SS Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS in Nederland Japansch offensief in China Nederlandsche jongens, opgelet Nederlandsche krijgsgevangenen in Japansche kampen Slowaaksche staatslieden bij' den Führer Alle uitgestalde waren moeten worden geprijsd HAAGSCHE COURANT in NAAM. ADRES. I Van 1 tot 10 Mei verloor de vijand 182 vliegtuigen i Anglo- wederom De van Europa houden onze Vrijwilligers de wacht. Eén mannen aan het M.G. (S.S.P.K, Weis-O.-H.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. iéwijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct, KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. VERDUISTEREN Heden: van 21.15 uur tot 5.45 nnr. Van 14 Mei tot 20 Mei: van 21.305.45 uur Ms an; 15 Mei L.K. Toen hfl voor de eerste maal het uniform der Waffen ff aanhad, stapte htj trotsch als een pauw door de straten. Hij vertrok naar het front en kwam gedecoreerd terug. Nu was hy niet langer zoo maar een doodgewoon soldaat. Wat was hjj trotseh op zijn onder* scheiding en met reeht! Doe als h#maak iets van Uw leven! Vul onderstaande bon ia. U ontvangt dan nadere in lichtingen. ni voor- Amerikaansche vliegtuigen boven Zuid-West-Duitschland Amerikaansche jachtvliegtuigen voor die gistermiddag De Stem der SS Luistert op Zondag 14 Mei van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1 op golflengte 415 meter naar de Stem der SS, onderwerp: .Moederdag”. de en er vielen slachtoffers onder de burgerbevolking. Het historische Doris paleis, de kerk van San Benedetto en de universiteitsbibliotheek werden ge troffen. Bij onze Vrijwilliger». Overal-langs de kusten van geheel ~’i onzer De aanhoudende sterke aanvallen van Britsch -Amerikaansche bommenwer pers op de bezette Westelijke gebieden kunnen als voorbereiding van de invasie beschouwd worden. In den tijd van 1 tot 10 Mei verloor de vijand daarbij 182 vliegtuigen, waaronder 120 vier motorige bommenwerpers. WOONPLAATS- «•noch* Mneadlnw «eaw bwAu» •var de Waffen ff IHtluiippea en inzenden au Inacz-kommando Niederlande. Korea Vijverberg 5, Den Haag. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Op de volgende data zullen de keu ringen plaats heb ben voor boven staande formaties'. 15 Mei, 813 uur, Amsterdam, Dam 4; 16 Mei, 812 uur, Utrecht, N.V, Huis, Oudegracht 245; 16 Mei, 1517 uur, Amersfoort, SS Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keurin gen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstcllen der WaZfen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosehestraat 30 en eveneens bij het SS Ersatzkommando, Korte Vijver berg no. 5, den Haag. Voor de Kriegsmarhte, Marine Annahmestellc West, Utrecht Plompctorengraeht 24. Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat een groote vernieti- gingsslag woedt ten Zuidwesten van Loyang tegen de troepen van Tsjoeng- king, onder bevel van generaal Tanpen- po. Sedert het begin van het offensief in Honan hebben de Japanners 19.000 gesneuvelde soldaten geteld. Verder zijn hun 4031 gevangenen in handen ge vallen; 81 stukken geschut cn rond 7000 geweren werden buitgemaakt. De Ja pansche verliezen bedroegen slechts 313 gesneuvelden. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1 68. elke m.M. m. tot 39 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. Ó.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv, (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 e. meer. Op straat blijven bij luchtalarm staat gelijk met een poging tot zelfmoord; het staan voor de ramen of op de daken is even gevaarlijk PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Cravenhage bij vooruitbet. p. 3 mod met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4.28, z. Mjodebl. ƒ3.85. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek, abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Donderdag 18 Mei zal in den Haag op Plein 1813 no. 3 nog een keuring worden gehouden voor de eerstvolgende Weer- sportkampen. Iedere Nederlandsche jon gen heeft gelegenheid om tezamen met kameraden uit andere Germaansche lan den vier mooie voorjaarsweken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoodat ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profiteeren. Het bureau voor Weersportkampen is geopend van 9 tot 14 uur. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Giro Noi 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen; Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel, 330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr., Thee esi astraal 108a, Tel. 772444 jongens te en de „Reichs- Heythuizen Correspondentie met krijgsgevangenen en burgergeïntemeerden in Japansche kampen Het Nederlandsche Roede Kruis deert mede, dat ingevolge ontvangen voorschrif ten, voor correspondentie met krijgsge vangenen en burgergeïntemeerden in Ja pansche kampen in den vervolge gebruik moet worden gemaakt van speciale correspondentieformulieren. Deze formulieren zijn op aanvraag verkrijgbaar bij de volgende afdeelingen van het informatie-bureau van het Neder landsche Roode Kruis te ’s-Gravenhage: a. voor krijgsgevangenen bij de eerste afdeeling. Korte Voorhout no. 14 b. voor burgergeïntemeerden bij vijfde afdeeling, Dr. Kuyperstraat 9. In de aanvraag dienen te worden ver meld de naam, voornamen en het kamp van den krijgsgevangene of geïnterneerde, voor wie de formulieren zijn bestemd. Bij de toezending der formulieren zul len tevens de vereischte aanwijzingen voor het gebruik daarvan worden ver strekt. Voorts wordt nog meegedeeld, dat de sedert begin Maart jj. ontvangen brie ven of briefkaarten voor bovengenoemde krijgsgevangenen of geïnterneerden wer den terugontvangen of niet konden wor den doorgezonden. Zij, die deze corres pondentie wenschen terug te ontvangen, gelieven dit in de aanvraag te vermelden. ’S-GRAVENHAGE, 13 Mei. In het Verordeningenblad van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied is een decreet van den Rijkscommissaris opgenomen (no. 15/1944, verschenen 13 Mei 1944), waarin voor het bezette Neder-, landsche gebied de uitzonderingstoestand wordt aangekondigd voor het geval, dat de militaire Situatie in West-Europa bijzondere maatregelen vereischt. In dit geval zal op verzoek van den Weermachfbevelhebber in Nederland door den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonderingstoestand worden afgekondigd. De bevolking zal hiervan door aanplakking en eventueel door een bekendmaking in de pers, door middel van den radio-omroep of door een andere wijze van bekendmaking, op de hoogte worden gebracht. Het decreet houdt een reeks van bepalingen in, die gelden voor den duur van den uitzonderingstoestand. In artikel 2 van het decreet wordt o.a. het volgende bepaald: (1) Hij, die zich met den vijand inlaat, de kracht van het Groot-Duitsche Rijk en zijn bondgenooteri benadeelt dan wel de uitvoering van een militaire opdracht verhindert, wordt gestraft met den dood. (2) Ieder verzet tegen maatregelen van de Bezettende Macht, iedere ver. storing van de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidsproces, ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood. (3) Poging en deelneming zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooide strafbare feit. (4) Indien de doodstraf in uitzonderingsgevallen, waarin bijzondere in den persoon van den beklaagde gelegen verzachtende omstandigheden be staan, bovenmatig is te achten, dan wordt gestraft met levenslange gevan genisstraf of met gevangenisstraf voor den tijd van niet minder dan 10 jaren. In alle gevallen kan naast de vrijheidsstraf of de doodstraf een geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. (5) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft onaangetast. Artikel 3 van het decreet bepaalt het volgende: (1) Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een andere overheidsinstantie, een openbaren dienst of bedrijf, een openbare instelling, inrichting of bureau, alsmede van een niet-openbare in stelling of inrichting of van een niet-openbaar bedrijf, waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog belangrijke opdrachten moeten worden uitgevoerd, iedere arts en apotheker, iedere vroedvrouw en iedere dierenarts moeten de werkzaamheden, die hun beroep of hun dienstbetrekking medebrengen, volgens de hiervoor geldende bepalingen, in het bijzonder vol gens de bijzondere beschikkingen van de Bezettende Macht, verder uitoefenen en, indien deze door overmacht zijn onderbroken, dezelve terstond na ophef fing van de belemmeringen hervatten. (2) Hij, die de werkzaamheden, die zijn dienstbetrekking of beroep mede brengen, in strijd met de bepalingen van het eerste lid niet of niet naar behooren uitoefent dan wel in geval van onderbreking door overmacht deze niet hervat, wordt gestraft met den dood. De in de artikelen 2 en 3 van het decreet genoemde strafbare feiten worden op grond van de tot dusver geldende processueele voorschriften berecht, d.w.z. met toepassing van de thans geldende competentie-bepalingen door de Duitsche civiele gerechten, de krijgsraden en de SS- en politiegerechten, en eventueel door de militaire standgerechten. Met betrekking tot de werkzaamheid van de Nederlandsche overheidsinstan ties en bedrijven, enz. bevat het decreet in artikel 6 de voegende bepalingen: (1) Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen, bu reaux, inrichtingen en bedrijven al dan met van openbaar karakter voeren de aanwijzingen uit, die door militaire instanties of militaire com mandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. (2) Dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen. Gedurende den uitzonderingstoestand zijn in artikel 7 de commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie als algemeen plaatsvervanger van den Rijkscommissa'-s en de hoogere SS- en politieleider en commissaris-generaal voor de openbare vei ligheid als plaatsvervanger van den Rijkscommissaris voor politiezaken aange wezen. Beiden treffen de maatregelen, die ter uitvoering van militaire opdrachten voor het civiele ressort noodzakelijk zijn. De bevoegdheden, die de beide plaatsvervangers Van den Rijkscommissaris voor den duur van den uitzonderingstoestand bezitten, worden in artikel 8 van het decreet als volgt geregeld: (1) Bij de uitoefening van de hun volgens artikel 7 toekomende bevoegd heden kunnen de aldaar genoemde plaatsvervangers van den Rijkscommissaris binnen den kring hunner bevoegdheid rechts- en bestuursvoorschriften uit vaardigen, alsmede aan alle Duitsche en Nederlandsche overheidsinstanties, met inbegrip van de gerechten, aan alle diensten, instellingen, dienstbureaux, inrichtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter aanwijzingen geven. Voor de gerechten geldt dit, voor zoover in andere voorschriften niet anders is bepaald, niet ten aanzien van de rechterlijke werkzaamheid. Eveneens kunnen aan artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen aan wijzingen worden gegeven. (2) De door de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris uitgevaardigde rechtsvoorschriften worden in het Verordeningenblad voor het bezette Neder landsche gebied afgekondigd, voor zoover niet om bijzondere redenen een af kondiging door middel van aanplakking, door den radio-omroep. door de pers of op andere wijze noodzakelijk is. Geschiedt de afkondiging van rechtsvoor schriften op verschillende wijze, dan treden de voorschriften in werking op het tijdstip van de vroegste afkondiging. In overeenstemming met de in artikel 8 aangegeven volmachten van de plaats vervangers van den Rijkscommissaris kunnen ook de gevolmachtigden van hen Rijkscommissaris aan de in artikel 8 genoemde instanties en personen voor net gebied van hun provincie, resp. voor hun stad, aanwijzingen geven en loopige beschikkingen uitvaardigen. bommenwer pers hebben Donderdag Genua aange vallen en brisantbommen geworpen op woonwijken der stad. Er ontstond scha- vliegers heb- de beroemde met bomtref- Een blik terug en een blik vooruit De W.A. Frontzorg-actie 19431944 loopt ten einde. De opperhopman der W.A.. W. J. Furrer, heeft een overzicht gegeven van wat gedurende die periode werd verricht en van wat zal gebeuren in de komende nieuwe periode ten be hoeve van de frontsoldaten. Er zijn ruim 450 voorstellingen gegeven, waaronder een groot aantal voor kinderen en het aantal bezoekers gaat ver boven de 300.000, /die een half millioen gulden of ferden voor de Nederlandsche vrijwilli gers. Aan deze actie werkten in de eerste plaats mede de Nederlandsche Omroep, die door het geven van keuze-concerten en het beschikbaar stellen van haar beste orkesten en solisten er belangrijk toe heeft bijgedragen, dat deze actie zoo’n prachtig verloop heeft gehad. Verder waren er drie vaste gezelschappen gedu rende meer dan een half jaar voor Front- zorg op tournee, onder anderen het caba ret van Paulus de Ruiter, dat tot in de kleinste plaatsen is geweest. Buiten de hierboven genoemde gezelschappen werkte verder nog mede de stedelijke opera van Amsterdam, die op 10 September 1943 o.a. de officieele openingsvoorstelling gaf met de opvoering van de opera „Tosca”. Ook werkten nog mede het ballet van Yvonne Georgi, verschillende symphonie- orkesten en tooneelgezelschappen. En tot slot de rondreis van de ,,De Ruyter Can tate” in samenwerking met den Natio- nalen Jeugdstorm en het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Naar verhouding heeft het platteland zich het beste geweerd. Daar is vaak werkelijk geofferd in den waren zin van het woord om een voorbeeld te noemen Noord-Brabant heeft ruim 120.000 bij een gebracht Natuurlijk zal in het nieuwe seizoen op nieuw een actie worden ontketend en zullen bij de nieuwe plannen de opgedane ervaringen een goede rol spelen. Naast de openluchtconcerten, die overal in het land dezen zomer zullen worden gesteven én waarbij dan gecollecteerd zal worden evenals het vorige jaar, zullen er bijeen komsten worden belegd voor de eervol uit den dienst ontslagen frontstrijders, zoodat oude vriendschapsbanden en her inneringen kunnen worden opgehaald. De kinderen van de frontstrijders zullen verschillende uitstapjes maken enz. enz. Doch daarnaast zal op 27 Mei a.s. een landelijke collecte worden gehouden ten bate van de Nederlandsche frontstrijders en de Nederlandsche Volksdienst heeft zijp geheele apparaat en de reeds opge dane ervaringen ter beschikking gesteld om deze collecte te doen slagen. Op het nieuwe programma voor het komende frontzorgseizoen zal ook de Ne derlandsche Omroep met zijn bonte avon den niet op het appèl ontbreken. Tevens zullen er wederom populaire concerten, oper-i’s enz. op het programma verschij nen. Eenige gezelschappen, speciaal voor de jeugd, zullen weer week in week uit kris kras door het land reizen en de Ne derlandsche Volksdienst zal ook nu weer voor de versnaperingen zorgen. Ook zullen wederom in de verschillende laza retten. buiten de reeds regelmatig ge geven cabaretvoorstellingen, concerten worden gegeven in samenwerking met den Nederlandschen Omroep En dan tenslotte het belangrijkstede verzorging der frontsoldaten. Aan de met verlof zijnde vrijwilligers wordt iederen keer een pakje gegeven, inhoudende vele artikelen, die een soldaat altijd kan ge bruiken zooals briefpapier, scheerzeep, tandpasta shag, sigaretten, brillantine, versnaperingen. schoenborstel, scheer kwast, scheermes, enz. enz. Op deze manier gaan ongeveer 1000 pakjes per maand weg. maar dit is nog niet alles. Geregeld worden groote mas sa’s zendingen en honderden pakjps naar het front toegestuurd en geschenken in de lazaretten uitgedeeld. Dat hiervoor enorm veel geld noodig is. behoeft geen betoog. De „Reichsschule" voor Valkenburg (Limburg) schule” voor meisjes in (Limburg) zijn op 1 September 1942 in navolging van de nationaal-politieke on derwijsinstellingen in het Rijk opgericht. Zij hebben tot taak een selectie goede Duitsche en Nederlandsche jongens en meisjes door een veelomvattende vorming van hun karakter-, lichamelijke en gees telijke eigenschappen zoo op te leiden, dat zij tot bijzondere prestaties in dienst van de volksgemeenschap in staat zijn en de medewerking aan den opbouw van de Germaansche gemeenschap als bindend levensdoel zien. De „Reichsschulen” staan open voor Duitsche en Nederlandsche jongens en meisjes, die erfelijk gezond, wat hun ka rakter betreft onberispelijk, lichamelijk tot vele prestaties in staat en meer dan middelmatig begaafd zijn. De opleiding duurt acht jaar. Het einddiploma geeft recht tot het bezoeken van de universi- teit. De beroepskeuze is principieel vrij. Het onderwijs op de ..Reichsschulen” richt zich naar het leerplan van de Difltsche Oberschule en omvat ook onderwijs in de Nederlandsche taal. Kinderrijke ge zinnen behoeven geen bijdrage tot het schoolgeld te geven. Voor toelating tot de „Reichsschulen” komen de volgende 10 tot 14-jarige jon gens en meisjes van de Nederland sche scholen in aanmerkinga) jongens en meisjes uit de vierde tot zesde klasse van de lagere school, in bijzondere ge vallen ook jongens en meisjes uit de derde klasse; b) in, bijzondere gevallen jongens en meisjes uit de eltste en tweede klasse van gymnasium, lyceum. H.B.S. of M.U.L.O. Voor toelating tot de „Reichsschulen” komen de volgende 10 tot 14-jarige jon gens en meisjes van de Duitsche scholen in aanmerking: a) jongens en meisjes uit de vierde klasse van de lagere school, in bijzondere gevallen ook bijzon der begaafde jongens en meisjes uit de derde klasse van de lagere schoolb) jon gens en meisjes uit de eerste en tweede klasse van de Haupt- en Oberschule; c) in bijzondere gevallen jongens en meisjes uit het derde en vierde leerjaar van de Oberschule, die bijzondere neiging en aanleg vertoonen voor de „Reichs schule” Aanvragen tot toelating van 10 tot 14- jarige meisjes moeten gericht worden tot de ..Reichsschule fiir Madchen” in Heyt- huizen (Limburg), Aanvragen tot toe lating van 10 tot 14-jarige jongens moe ten gericht worden tot de „Reichsschule für Jungen” in Valkenburg (Limburg). De aanmeldingstermijn loopt tot 1 Juni. De volgende gegevens van de voor in schrijving aangemelde jongens en meisjes worden verlangdnaam, voornamen, da tum van geboorte, plaats van geboorte, nationaliteit, woonplaats, straat (nauw keurig postadres), beroep van den vader, aantal broers en zusters, bezochte scholen, klasse der thans bezochte school, afschrift van het laatste schoolrapport en een foto. Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben gisteren aanvallen ondernomen op verscheidene havens aan de Italiaansche Westkust, vooral op Genua. Door lucht- doelartillerie der luchtmacht werden 13 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Escaders gevechtsvliegtuigen bombardeer den in den nacht van 12 op 13 Mei 2 vijandelijke vliegvelden aan de Oostkust van Corsica. In de inrichtingen van de vliegvelden en onder de geparkeerde vliegtuigen ontstonden talrijke branden en verwoestingen. Sterke formaties Amerikaansche bom menwerpers ondernamen gisteren aan vallen op verscheidene plaatsen in Mid- den-Duitschland en op Brüx, die schade en verliezen onder de bevolking tenge volge hadden. In hevige luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden 91 Amerikaansche vliegtuigen, waaronder 78 viermotorige bommenwerpers, neerge schoten. In den afgeloopen nacht viel een vrij zwakke formatie Britsche bommenwer pers doelen in het Noord-Duitsche kust gebied en in België aan. 13 Viermotorige vliegtuigen werden door nachtjagers neer geschoten. de Het informatiebureau van het Ne derlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te ’s-Gravenhage, ont ving bericht omtrent de volgende krijgsgevangenen in Japansche kampen: 1 aafts, 1 aafinksen van menzei, ae abelever, a abt, jw adama, theodoor antoine van affelen van saemsfoort, ahb agefbeek, kfa altman, wfh van ameron, johan jacobus goodwil van amersfoort, jl andels, amu andoetog; jew anes (acc. op e), hfh van arokeh, co arts, j bagrum, jl balsom, acl van bannisseht, j bans, r barend, ch j van barensteyn, lp barkey, ra barkey, fl barkleyer, jp barkleyer, pf barkleyer, h baron, adrianus pieter louis bastiaan- se, boudewijn frans gothlieb bauer, a baudeln, awa bax, gthh beaupain, hw beegeman, ludwig beer, adriaan Corne lls vaentin van bemmel, hl bense, wa beringer, gw berkes, e bergman, fc bertram, bg* bessen, h beyen, r beyen, w beijlslag, h biernie, ah bieschop, ha billitz, h blank, j blank, gh bloemendal, jlk block, p bodar, hp blogg, frans broos, leonard camphuisen, luis herman adolf coester, frans nicolaas conrad, p van delden, theodoorus van doesburg, zohannes martin carl duden, gustaaf leopold arthur gajac, arthur karal jan gebhardt, eddy edward geertsma, cual- therus van gessel, herman carel gru wel, frits willem coenraad gutt, Sieg fried van haastert, frederik wilhelm ge- rard hempel, casper lambertus Johan nes heuvelmans, allan hubert heynen, frederik hiert, henri theodote de hollo- sy, jan van der hoog, andre gustaaf hornung, jan jacobus horsman, hubert van houttem, nathan ikkersheim, filip- pus jozephus jacobs, karei de jong, da- niel krafft, cj kruimel, henri august keydeniers, richard klink, eduard alexander de koek, george victor ben jamin van den kolk, Cornells hendrikus kramer, bertus van langen, william frits lapre, emelior gotlieb leppelt, frans cornelis linthorst, george willem lucardie, louis august luchtmans, frits van der ley, nicolaas alexander leytin, herman edwald marten, cr matthijssen, johannes meeuwse, jean edwine me- gens, francois gustaaf ferdinand mehl- baum, fob musch, alex oeschger, august rodolf eduard pattinama, wp prevoost, eugine eduard prudhomme de lodder, hendrik rant, eduard edwine re- nou, william graaf de robert, viktor ronkes-agerbeek, pieter lambertus de rooy, johan william rosbak, Charles eugine frits rozenberg, benjamin alwin rozenberg, louis alexander ruben, leo nard reinhard van rijck, hendrik robert samuels, cornelis johannes scaond- heym, hermanus jasper schoemaker, arie adolf schuilenburg, jan chuilen- burg, willy schults, jacobus cornelis marie schuurmans, leonardus lamber tus jomes siegers, jacob dirk arie sig- mond, klaus sluijs, eugene hector august marie smit, johannes jacobus smit, dominicus hercule smith, victor juraan antonio rinaldo rinaldin smith, louis francois sonneviüe, robert spinne- ler, george hendrik nicolaas van steen- wijk, stanny steevensz, 'jfl stolsz, Wil lem rudolf stok, paul francou van der swan, leopold switswitsma, titus szent- petery, adrianus augustinus taminiau, johan willem teekamp, ids terpstra, eduard willem arnold teunissen, frede rik laurens van tienen, jan timmer, heddy fridriech timmermans, tjally august lodewijk tophoven, alexandre teopkile torbal, edgardus alphonsus ma ria truyens, johannes clarius - jozeph tuch, benjamin valentin, arnoldus leo nardus vink, jozef visbeen dingeman, cornelis vinte, zohannes cornelsi van der vliet, leendert marinus voermans, adolph guillaume vorderman, abraham jacobus de vos, jan pieter de vries, paul richard charlis vriese, robert george vijsma, batholomeus* leonardus wardenaar, edmor charl umoerto wolff, victor emile wiegers, carl arnold otto will, willem maurits winter, edward van witsen. Zij, die inlichtingen wenschen of aan wijzingen kunnen verstrekken omtrent deze personen, gelieven zich onder op gave van zoo volledig mogeltfke gege vens der betreffende krijgsgevangenen, zooals volledige naam, voornamen, ge boortedatum, rang, onderdeel of wapen, laatst bekende standplaats en burger- betrekking in Indië enz. tot bovenge noemd informatiebureau te wenden. OUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 13 Mei. liet Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Onze achterhoeden bij Sebastopol wa ren gisteren nog in verbitterden strijd ge wikkeld met den numeriek sterk over machtigen vijand en dekten met voorbeel dige dapperheid het aftrekken van de DuitschRoemeensche formaties. Op den Westelijken oever van de Mol- dau sloten Roemeensche formaties in harde gevechten deelert eener vijandelijke divisie infanterie in en vernietigden die. De bolsjewieken leden zware bloedige verliezen en verloren verscheidene hon derden gevangenen. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen jn den afgeloopen nacht het spoorweg knooppunt Kalinkowitgji aan en veroorzaakten door het massale uitwerpen van brisant- en brandbommen uitgestrekte branden en omvangrijke verwoestingen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front vonden geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. Uit het landingshoofd van Nettuno wor den bij oplevende wederzijdsche activiteit der artillerie slechts plaatseïijke gevech ten gemeld. Aan het Zuidelijke front ging de vijand ten Oosten van de Golf van Gaeta tot aan het gebied ten Noord westen van Cassino met sterke strijd krachten, ondersteund door hevig ar tillerievuur, talrijke pantserwagens en slagvliegers, tot een aanval van aflei ding en troepenbinding in den groot- sten stijl over. Er ontwikkelden zich zware gevechten, in den loop waarvan eenige heuvelstellingen meer dan eens van eigenaar verwisselden. Door het op treden van nieuwe strrjdkiwhfen aan beide zijden neemt de slag m hevig heid nog voortdurend toe. den langen afstand, die gistermiddag tot boven Zuidwest-Duitschland door drongen, ondernamen in scheervlucht aanvallen op de landelijke bevolking. Daarbij werden in de omgeving van Mülhausen 22 personen, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, gedood; een groo- ter aantal werd gewond. Bij den aanval van Donderdagnamid- dag zijn opnieuw de Brusselsche stads wijken getroffen: opnieuw werden hon derden huizen met den grond gelijk ge maakt of beschadigd: opnieuw werden tientallen personen gedood en tientallen gewond Vreeselijker nog dan bij het bombardement van Maandag j.L, zijn de aangerichte verwoestingen. De stra ten zijn door het geweld der ontplof fingen opengereten en de waterleidin gen gesprongen: geheele complexen werden weggevaagd. Over de geteister de gebieden hangt de karakteristieke stoflucht, die den adem doet stokken. Weer zijn geheele wijken der Belgische hoofdstad in rouw gedompeld. In totaal zouden er een 40-tal dooden zijn, bene vens een aantal zwaargewonden, die in ziekenhuizen moesten worden opgeno men. Donderdagnamiddag hebben Amerikaansche vliegtuigen Mechelen aangevallen. Britsch-Amerikaansche ben gisteren in Leuven kathedraal bijna geheel Iers vernield. De verliezen onder de bevolking in de gebombardeerde Westelijke gebieden zijn zwaar. Alleen al in een kleine plaats in de nabijheid van Rijssel wer den 77 burgers gedood. Anglo-Amerikaansche heid gesteld zijn bijdrage te offeren op 27 Mei a.s., of door storting op giro 106156 ten name van Frontzorg, Rotter dam. Packard Motorcar Company, een van de grootste bewapeningsfir- ma’s der Ver. Staten, heeft gisteren haar deuren gesloten, wegens staking van de voormannen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 13 Mei. De Führer heeft vandaag den Slowaakschen staatspresident dr. Tiso ontvangen, die vergezeld van den Slo waakschen ministerpresident Tjika, den minister van oorlog. Catlos, en den pro pagandachef Tido Gaspar op 12 Mei voor een bezoek waren aangekomen. De Führer heeft met den president van den'Slo waakschen staat een hartelijk onderhoud gehad over de betrekking°n van het Duitsche Rijk met Slowakije, die bepaald worden door den geest van vriendschap. Tijdens de besprekingen met den pre sident van denSlowaakschen staat en met den Slowaakschen ministerpresident, waaraan de Rijksminister van Buitenland- sche Zaken, von Ribbentrop, en generaal- veldmaarschalk Keitel deelnamen, gaf de Führer uiting aan zijn vastberadenheid, om den ons door de vijanden van het Duitsche Rijk en zijn bondeenooten opge drongen oorlog in het Oosten en het Westen tot het zegevierende einde zonder compromissen voort te zetten en vervol gens die beginselen te verwezenlijken, die den grooten en kleinen volken een fat soenlijk en gewaarborgd leven vrij van ioodsche volksuitzuigers en van kapitalis tische en bolsjewistische onderdrukking waarborgen. Nadat op 10 Mei 1941 het Prijsaandui- dingsbesluit was afgekondigd, waardoor de prijsaanduiding in principe voor den kleinhandel in levensmiddelen, textielgoe- deren en lederwaren werd voorgeschre ven, zijn in den loop der jaren telkens meer categorieën van kleinhandelsbedrij ven binnen de werkingssfeer van dit be sluit getrokken. Achtereenvolgens kwa men de huurauto’s, de kleinhandelaars in vaste brandstoffen, de schoenmakers, de logiesbedrijven. de restaurants en café’s, de bloemisten, de vischverkoopers en de klompenherstellers aan de beurt. In an dere branches heerschte ten onrechte nog wel eens verschil van meening, of dit be sluit ook op haar van toepassing was Eer, publicatie in de Staatscourant van 11 Mei 1941 maakt nu echter met één slag aan nog bestaande onzekerheden op dit gebied een einde Bij wijze van uitvoéringsvoorschrift van het oorspronkelijke besluit is thans bepaald, dat prijsaanduiding is voor geschreven voor alle artikeleh, die zoo danig voor den verkoop zijn uitgestald, dat zij van den openbaren weg af zicht baar zijn, zoodat dit besluit dus thans ook op de andere dan de hier boven genoemde takken van handel van toe passing is. Dit geldt ook voor die artikelen, die niet voor den verkoop, doch om andere redenen op dezelfde wijze zijn uitgestald, wanneer in het betrokken bedrijf gelijke of soortgelijke goederen voor den ver. koop aanwezig zijn. De bepalingen om trent de wijze van prijsaanduiding zijn dezelfde: duidelijk zichtbaar en goed lees baar, terwijl de reeds gegeven voorschrif ten op dit gebied, in zooverre door dit nieuwe niet anders wordt bepaald, even, eens van kracht blijven. Daarom wordt men thans in de gelegen- 9

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1