1944. het aan Toenemende gevechten Italiaansche Zuidfront JIM No. 18795. Maandag 15 Mei. Strijd op de Krim geëindigd O VAN OVERAL Nederlandsche arbeiders in Duitsdiland Nederlandsche jongens, opgelet Zyn ouders zyn goed verzorgd! Dat ia een geruststelling, nu hty weet, dat er voor zijn ouders gezorgd wordt. Hjj had al lang gepopeld om dienst te nemen ah vrijwilliger, maar wat zou er van zQn ouders worden, ah h# weg is? Toen heeft hij eerst eens geïnformeerd. Dat viel geweldig mee, zoodat hjj met oen gerust hart vertrok. Beëediging. van Duitsche Roode-Kruiszusters Radiorede van den Paus verwacht Vijand verloor ten Z. van Cassino 50 pantserwagens; Duitsche distan- cieering op een voorbereide grendelstelling NEDEHA NDSCHE 4 VOLKSD1ENST Off* Moordaanslag te Rotterdam IL De schade door de luchtaanvallen op Roemenië Nieuwe Geallieerde waarschuwing aan Duitschiand’s bondgenooten KUUTERVCR8LUVEN Luchtaanval op Bristol Uitreiking distributiebescheiden Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme! EERSTE STADS ED. I l I Voorphase der invasie HAAGSCHE COURANT DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN truc. NAAM ADR» (C.N.F.) No 4 r» TOESPRAAK VAN DEN RIJKS COMMISSARIS nacht Duitsche Er den sla- de de I Donderdag 18 Mei zal in den Haag op Plein 1813 no. 3 nog een keuring gehouden voor de eerstvolgend! Doe ah hQ en vul onderstaan- do boa in. U ontvangt dan nadere inlichtingen. Naar men uit Vaticaanstad verneemt, meldt het D.N.B., hoort men meer en meer spreken over een radiorede van den Paus op Pinkster.Zondag. Men vermoedt, dat de Paus opnieuw een oproep tot -ie oorlogvoerenden zal richten. J'H I Zaterdagmorgen omstreeks 5 minuten over acht is te Rotterdam in de ïnsuïlnde- straat voor pand 197 de 26-jarige A. F M. Sweep, die in die straat woont, door een onbekend gebleven man neergescho ten, kort nadat beide mannen elkaar op het trottoir waren gepasseerd. De dader wist te vluchten. Het slachtoffer is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Zijn toestand is redelijk wel. worden "s eerstvolgende Weer, sportkampen. Iedere Nederlandsche jon gen heeft gelegenheid om tezamen met kameraden uit andere Germaansche lan den vier mooie voorjaarsweken door te brengen Cok dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoodat ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profiteeren Het bureau voor Weerspoftkampen is geopend van 9 tot 14 uur. WOONPLAAT*-- vwita «OMeadins toocbu* •▼M 8* WaffM ff Utakjupp** ioMMlaa Bnats-kooiBModo Nitdcrland*. Kort* Vüt*rb«rg J, Den Haag. De Amerikaansche zaakgelastigde in Finland, Edmund Gullion, die een week lang in Stockholm is geweest, is naar Helsinki terug gekeerd. Naar hij tegenover persvertegenwoordigers ver klaarde, was dit bezoek een der gewone reizen, die hij van tijd tot tijd naar dé Zweedsche hoofdstad maakt. Verwijder bij brand in de nabijheid van uw huis onmiddellijk de gordijnen van de ramen. Wapperende gordijnen zijn vuurvangers. Betreffende de door de Anglo.Ameri- kaansche bommenterreur in Roemenië tot dusver aangerichte schade wordt te Boekarest officieel bekend gemaakt: De van 4 April tot 8 Mei op Roemeensch ge bied uitgevoerde Anglo.Amerikaansche aanvallen hebben, behalve talrijke doo- den, welker jantal voortdurend toeneemt, naarmate de puinen opgeruimd worden, de vernieling of beschadiging veroorzaakt van 13.925 particuliere huizen, 47 cultu- reele instellingen, 18 ziekenhuizen en la boratoria, 14 kerken en kerkhoven en 21 ondernemingen, welke geenerlei militair doel vormen. 15 Procent van de verlie zen en schade komen voor op het platte land en in voorsteden. Bommenwerper op Engel sche stad neergestort De Londensche bladen melden, dat een met bommen beladen zware Ameri kaansche vliegmachine boven de Engel- sche stad Chichester is neergestort. Het ongeluk gebeurde overdag, zoodat dui zenden menschen in de- straten getuige waren van de ramp. Door het geweld der ontploffing werden rond 200 huizen zwaar beschadigd en ruim 40 personen min of meer zwaar gewond. Groote bran den braken uit, waardoor 2 der tevoren met een parachute neergesprongen in zittenden om het leven zijn gekomen. De diplomatieke correspondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet unie hebben Vrijdag Hongarije, Roeme nië, Boelgarije en Finland aangemaand, met Duitschland terstond te breken, of de consequenties te dragen. Een hier over uitgegeven gemeenschappelijke verklaring is, naar Reuter meldt, in scherpe woorden gehouden en gelijktij dig in Londen, Washington en Moskou gepubliceerd. Zij vormt, volgens Reu ter, het hoogtepunt van een aantal waarschuwingen, die Cordell Hull den laatsten tijd tot de verschillende aan gemaande staten heeft gericht. De pogingen van vijandelijke zijde, zoo vervolgt Horn, om door dreigemen ten de bondgenooten van Duitschland los te maken uit het afweerfront in het Oosten en daarmede uit den oorlog te halen, hebben niet het gewenschte re sultaat opgeleverd. Niettemin probeeren de tegenstanders, omdat het hun, on danks alle inspanningen op militair ge bied niet is gelukt en, naar men te Binnenland De 19-jarige landbouwersknecht Re- voort, uit Holten, die op een boerderi; werkzaam was. is van een ladder ge vallen en overleden. Te Rotterdam is de 9-jarige J. Jong, uit de Polderstraat, door stoomtram overreden en gedood. De 18-jarige arbeider R„ werkzaam te Soestduinen. bestuurde daar een loco motor. Hij kwam in botsing met een machinalen zandgraver en werd tusschen de beide machines doodgedrukt. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd met .JGkeriki”. „De Nieuwste Mode’’, ,,Kol. Bijbi.” en „Letterk Bijbi.” 3.15. Fr p. p. met Modebl. ƒ4,29, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fr. p. p. 18 c. Moederdag 1944. 120 Kleuters van de school aan de Fred. Ruyschstraat in den Haag hebben Zaterdag hun moe der verrast met bloemen voor Moeder- *ag. (C.N.F.-Meyer) deren, waarvan de moeders geen tijd heb ben om zich voor de volle 100 procent aan haar kleuters te wijden, de werkende moeder dus of de moeders van groote gezinnen De kleuters zijn zelden ouder dan 3 jaar, veelal 3 jaar of jonger 's Mor. gens worden zij, vóór de opname wor. den ze geneeskundig gekeurd eerst goed gewasscheh en de. hoofdjes vooral worden extra nagegaan! Zij zitten gezellig aan tafeltjes en alles is er op ingericht, hun lichamelijke bewegingsvrijheid zoo ruim mogelijk te doen zijn. Eventueel ge ringe lichamelijke afwijkingen kunnen di rect behandeld worden Zij ontbijten er met boterhammen en een kroes melk, tus schen den middag krijgen ze warm eten en van 1 tot 3 liggen ze op rustbed.ies, ’s zomers in de buitenlucht. Om 3 uur krijgen ze dan nog een kroes melk of soep of iets dergelijks Wat de geestelijke verzorging betreft, wordt het onderricht volgens de fröbelmethode gegeven, zoodat zin voor orde en netheid, gemeenschapszin enz. wordt aangekweekt. In elke plaats, waar behoefte aan een kleuterverblijf be. staat is er een of komt er een in de groote steden in verschillende wijken. Er is geregeld medische contróle door artsen ▼ah den N.V.D. In de vroege ochtenduren van heden is de Engelsche havenstad Bristol door een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen .aangevallen De uitwer king van dezen aanval zal zich nog ge- ruimen tijd doen gevoelen. Tegelijkertijd bombardeerden andere gevechtsformaties der Duitsche luchtmacht doelen in het Zuid-Engelsche kustgebied. Afhalen levensmiddelenkaarten. Mor gen zijn in de bijkantoren Ooststraat 1 en Ruijchrocklaan 178 (van 8.4512.30 en 14—16 uur) aan de beurt: Bof t.m. Dall. Ï15995. om Japan ten val te brengen. Japan <s van zijn kant vastbesloten hun plan nen te doen mislukken, door tot het einde door te vechten. Het Japansche volk verdient de grootste lof voor de oorlogsinspanningen, die het op- zich ge nomen heeft. Wat de voedselpositie betreft, is Japan er zeker van, dat het ook in de toekomst zijn zelfvoor ziening zal'kunnen handhaven. De Indische onafhankelijkheidsbewe ging is door den Japansch-Indischen opmarsch tot nieuwe activiteit gebracht en het onderdrukte Indische volk ziet thans het morgenrood van de Indische vrijheid komen. De banden van samenwerking van Japan en China op basis van de na tuurlij kfe verwantschap dezer beide lan den, worden met den dag sterker. Er worden voortdurend strafmaatregelen genomen tegen het regime van Tsjoeng- king, dat nog tot het inzicht moet ko men een verkeerde koers te hebben ge volgd. Nog maar kort geleden hebben I de Japansche strijdkrachten I Tsjoengkingtroepen verpletterende I gen toegebracht. Over den toestand in Europa zeide Tojo: „Duitschland is er volkomen op voorbereid lederen toestand, die zich voordoet het hoofd te bieden. Ik ben er vast van overtuigd, dat Duitschland thans de gelegenheid afwacht Amerika en Engeland tot den beslissenden strijd te dwingen.” Keurigen Wrffen SS, SS Wachtbatafllon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche SS in Nederland Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Op de volgende data zullen de keu ringen plaats heb ben voor boven staande formaties: 16 Mei, 8—12 uur Utrecht, N.V. Huis Oudegracht 245; 16 Mei, IS—17 uur Amersfoort, SS Wachtbataillon 3 Leusderweg. Tijdens de keurin gen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van VERDUISTEREN Van 21.305.45 uur. Maan 15 Mei L.K Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en 7 u. No 113058. Ziekenfondsleden de Volharding 1163l4; z.g. Stadspatiënten No. 49 Zielcenvervoer (Ziekendienst den Haag) Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Not 12509 Bijkantoor: Scbeveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaat, Oranjoiaan 3, Tel, 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel, 330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr„ Theresiastraat 108a, Tel. 77244*. Bij onze Vrijwilligers. In goede kameraadschap wijden de oudere Vrijwilligers de jongere ie de frontgeheimen in. fS.S.P.K. Hoffmann-O.H.) familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zieh eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan leder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de na volgende Nebenstelleri der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; ‘Heerlen, Sarolcastraat 25? Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS Ersatzkommando, Korte Vijver berg no. 5, den Haag. Voor de Kriegsmarine. Marine Annahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Engeland, de Ver. Staten en de Sov- jet-Unie bevelen in hun verklaring den met Duitschland verbonden staten aan om, door zich uit den oorlog los te maken, „bij te dragen tot de overwin ning van de Geallieerden”, of de con sequenties te aanvaarden, welke voort vloeien uit nun weigering om aan deze aanmaning gevolg te geven. Deze eisch komt practisch. hierop neer, de over winning van het bolsjewisme te bespoe digen, omdat de betrokken staten tot de zóne behooren, die Moskou zich als uitsluitende invloedssfeer heeft voorbe houden. Dit komt bijzonder duidelijk tot uiting in de door Reuter gemelde bijzonder heden over een regeling van generaal Eisenhower voor de bezetting van de te veroveren gebieden. Daarin wordt uit drukkelijk verklaard, dat de Balkanlan- den, d.w.z. practisch ook het geheele Oosten en daarmede Finland, tot het bestuursgebied van de Sovjets behoo ren. Inplaats van met de Duitsche troe pen de Sovjets van Europa verwijderd te houden, zouden Hongarije, Roeme nië, Boelgarije en Finland thans de Sovjets zelf het land binnenlaten en daarmede bijdragen tot de vernietiging van het eigen staatsbestel. Deze aanmaning beteekent, volgens de in bevoegde Duitsche kringen heer- schende opvatting, niets anders dan de uitnoodiging tot den nationalen zelf moord KLEUTERVERBLIJVEN van DEN N.V.D. Op de dagelijksehe persconferentie hebben de plv. leider van de aMeeling Sociale Za. ken van den N.V.D. en net hoofd van de afdeeling gezinszorg van den N.V.D. eenige niededeelingen gedaan betreffende de kleuterverblijver^ waarvan de N.V.D. sedert anderhalf jaar de organisatie ter hand heeft genomen Men moet deze klep, terverblijven vooral niet met kleuterscho len verwarren. De lichamelijke verzorging is hoofdzaak Het kind moet in Se drie jaar dat het ’t kleuterverblijf bezoekt, klaar gemaakt worden voor de lagere school. In zijn kleutertijd wordt vooral ge let op lichaamshouding, waarvoor een doeltreffende houdingsgymnastiek wordt gegeven. Kinderen van alle gezindten kun-» nen worden opgenomen vooral die kiru Te Arnhem heeft Zondagochtend in aan. I wezigheid van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart een plechtig-1 heid plaats gevonden ter gelegenheid van j de beëediging van 378 zusters van het Duitsche Roode Kruis, wier taak het zal zijn hier te lande gewonde en zieke sol- I daten te verplegen In een toespraak, die zich in het bijzon- der richtte tot de te beëedigen zusters. I legde de Rijkscommissaris er voorname-1 lijk den nadruk op, dat in dezen gewei-1 digen tijd oneindig veel meer van de menschen wordt geëischt dan alleen een eenvoudig plichtsgevoel. Het lot. waarover thans beslist wordt, zal den loop der ge-| schiedenis voor eeuwen bepalen, en in het bewustzijn van dit feit worden persoon-1 ’ijke belangen nietigheden' Onzen vijan den kan worden voorgehouden, dat niet siechts het lot van het Duitsche volk op het spel staat, doch dat van de geheele menschheid, en dat allen, die de levens mogelijkheden van dit volk willen vernie tigen, de geheele menschheid schade toe brengen Met recht kunnen wij ons der halve dragers van het lot der menschheid noemen. Bijna 100 millioen Duitschers voelen zich geroepen, den strijd tot het uiterste door te zetten en onder hen ge voelen ook de vrouwen het niet slechts als haar plicht, doch als een innerlijke behoefte mede te arbeiden aairtiet let Zeer ,in het bijzonder zijn zij er toe geroepen het leven te hoeden en te beschermen Moge in wezen de beslissing reeds lang ten gunste van Duitschland geval len zijn, toch staat ons nog een strijd te wachten van meedoogenlooze hardheid. Wanneer wij de vijanden voor ons zullen zien, zullen wij aan hun verraad denken, want zij vallen ons, die Europa tegen den inval uit het Oosten beschermen, in den rug aan. In de eerste plaats echter zullen wij denken aan de door hun ter- reurbommenwerpers gedoode vrouwen en kinderen dat zal ons meedoogenloos maken Dan zal het in de hand der vrou wen liggen, de menschheid te behoeden. Een taak, die een opofferingsgezind hart en grooten moed vereischt. Nog dit jaar moeten de samengebalde krachten tot ontlading komen en in het bewustzijn, dat in geval van een neder laag de wereld voor ons niet meer waard is om op te leven, garen wij al krachten bijeen, om de vertrouwen tegemoet tezien windt ons de gedachte aan de niet cpzij vervult ons met verwachting en vastberadenheid. Wij allen zullen on zen plicht doen. De algemeen leider van het Duitsche Roode Kruis in Nederland, dr Reuter, gaf vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis van het Duitsche Roode Kruis. •Vervolgens legden alle zusters, terwijl de aanwezigen opstonden, den eed af: „Ik zweer trouw aan den Führer van het Duitsche Rijk en volk, Adolf Hitler. Ik beloof gehoorzame plichtsver vulling bij den arbeid voor het Duitsche Roode Kruis, naar de bevelen van mijn meerderen. Zoo waarlijk helpe mij God” Dc plechtigheid werd besloten met het zingen der volksliederen en een „Sieg Heil” op den Führer- Verlof opnieuw uitgesteld Naar het Volk meldt, heeft de Genft-al- BevollmSchtigte für den Arbeltseinsatz Gauleiter Sauckel In verband met het •naderen van den beslissénden slag om Europa Ket bij verordehing van 2 Maart 1944 ingestelde verbod tot het gaan met verlof voorloopig verlengd. Ook de arbei ders. die reeds een plaats in de verlof- treinen hadden bemachtigd, zullen dus voorloopig hun verlof opnieuw moeten uitstellen. onze beslissing met Daarom invasie Buitenland Drie viermotorige Amerikaansche bombardementsvliegtuigen hebben Zater dagmiddag bij Malmö in Zuid-Zweden een noodlanding gemaakt. Tegelijkertijd land de een Amerikaansche jager bij Rinkaby. Een vierde viermotorige bommenwerper landde later eveneens bij Malmö. De be. manningen, in totaal 45 man, werden ge ïnterneerd. De Finsche minister van Financiën, Tanner, is naar „Svenska Dagbladet” meldt. Donderdag te Stockholm aange komen om deel te nemen aan het sociaal democratische partijcongres. Maarschalk Pétain heeft een bezoek gebracht' aan de stad Rouaan, welker woonwijken reeds zeer vaak het doelwit van Anglo-Amerikaansche terreuraan- vallen waren. Hij legde een krans neer i bij den gedenksteen van Jeanne d’Arc. De maarschalk werd door den aartsbis schop van Rouaan ontvangen en ^gaf uiting aan zijn ontroering, dat hij de stad zoo verminkt moest zien. PRIJS DER ADVERTj 1—11 m.M. (S reg>.) IR», elke m.M. m. tot 23 m.M. <10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. ƒ0.51 p. m.M Bewijs^. 5 Ct., fr. p. p. 10 CL KI. Adv. (in halve opl.) 0.5T. Dienstaanb, ƒ0.38. Per», gevr. ƒ0,48. Adv. „Br. bur. v. d, bl,” 10 c. meer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 14 Mei. Het OpperbevqJ van de Weermacht deelt mede: Van de Krim zijn op 13 Mei de laatste Duitsch-Roemeensche troepen naar het]' vasteland overgebracht. Sedert den Isten November 19431 liepen daar de bolsjewieken met een| veelvoudige overmacht storm op onze zwakke verdediging. Eerst in April was het noodzakelijk geworden onze troepen naar een nieuwen verdedigingsring rond Sebastopol terug te trekken. Ook daar mislukten met zeer zware, bloe dige verliezen voor den vijand de ver-| dere pogingen der bolsjewieken om met 29 infanteriedivisies, verscheidene] artilleriedivisies, pantser- en marine-] brigades den ring te verbreken en de Duitsehe strijdkrachten te vernietigen. Formaties jacht- en slagvliegtuigen en vliegende artillerie hebben den af weer strijd der troepen voorbeeldig gesteund en daarbij alleen in den tijd van 8 April tot 12 Mei 604 vijandelijke vliegtuigen,] 196 pantserwagens en 113 stukken ge schut vernietigd. Eenheden der Duit sche en Rpemeensche marine en koop vaardij, alsmede transportformaties der luchtmacht hebben onder krachtigen] vijandelijken afweer in een unieke overzetbeweging de op de Krim in den strijd gebrachte verbonden troepen naar het vasteland teruggebracht. Aan den Beneden-Dnjestr ruimden] onze troepen opnieuw een vjjandelijk] bruggenhoofd op en vernietigden daar-| bij sterke Sovjetstrijdkrachten. De bol-| sjewieken verloren talrijke dooden. 7501 Gevangenen werden binnengebracht, 441 stukken geschut, alsmede talrijke an-| dere wapens buitgemaakt of vernietigd. Het station Fastof werd in den afge-| loopen nacht door sterke eskaders zware Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Er ontstonden talrijke branden en ontploffingen. Van het overige Oostelijke front wor den, behalve levendige plaatselijke ge- vechtsactie in het voorterrein der Kar-| pathen, geen bijzondere gebeurtenissen] gemeld. Op het landingshoofd van Nettuno slechts geringe plaatselijke gevechtsaBJ tie. De gevechten aan het Italiaanscnjl Zuidelijke front werden vooral in het gebied ten Noorden van Castelforte en ten Zuiden van Cassino met toenemen de hevigheid voortgezet. Onze troepen verdedigden zich met voorbeeldige dap perheid, brachten den vijand zware, bloedige verliezen toe en maakten tal rijke gevangenen. Na harde gevechten gelukte het den vijand, die door gecon centreerde artillerie, sterke formaties pantserwagens en slagvliegtuigen werd gesteund, in een sector terrein te win nen. De slag duurt voort. In de vroege ochtenduren van den 14den Mei heeft een krachtige formatie gevechtsvliegtuigen het havengebied van Napels met goede uitwerking ge bombardeerd. Bij den afweer van vijandelijke lucht aanvallen op Boven-Italië en het gebied in de nabijheid van het front, werden tien vliegtuigen neergeschoten. Amerikaansche bommenwerpers vie len met krachtige bescherming van ja gers verscheidene plaatsen in het Oost- zeegebied en in West-Duitschland aan. Vooral in de steden Stettin en Osna- brück ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Daarbij, alsmede boven de bezette gebieden in het Wes ten, werden 41 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Voor de Nederlandsche kust schoten patrouillevaartuigen in den afgeloopen nacht een Britsche motortorpedoboot in brand en beschadigden verscheidene andere. VASTGESTELDE PRIJZEN VOOR KLOM. PENREPARATIES: De prijzen voor klom penreparaties, die midden Februari j.L in de bladen bekend zijn gemaakt d.w.z. de maximum-prijzen, welke aan het pu bliek mogen worden gevraagd, zijn in den vorm van een Prijsvoorschrift in de Staatscourant van 9 Mei 1944 gepubli ceerd. Dit prijsvoorschrift bevat boven dien als nieuwe bepaling, dat tusschenper- sonen, die bestellingen aannemen en door geven, voor hun diensten een vergoeding van minimaal /0.25 per paar van den klompenhersteller mogen verlangen. Tege lijk wordt aan de klompenherstellers en hun tusschenpersonen evenals dit het geval was met de schoenherstellers de prijsaanduidingsplicht opgelegd. Zij moe. ten een prijslijst met voorgeschreven tekst in hun winkel of werkplaats «ophangen, zóó, dat zij voor het publiek duidelijk zichtbaar en leesbaar is. Deze lijsten ver meiden de prijzen* welke in Februari jL zijn bekend gemaakt, met toevoeging van die. welke gevraagd mogen worden wan. neer de herstelde klompen in één of meer kleuren zijn geverfd, UITBREIDING VERPLICHTE ZIE KENFONDSVERZEKERING: Bij be- sluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken, zijn opnieuw enkele groe pen van personen onder de verplichte ziekenfondsverzekering gebracht, die tot dusver hiervan verstoken bleven, daar zij, ofschoon hun vast loon niet meer dan 3000 bedraagt, toch niet verplicht verzekerd zijn, ingevolge de ziektewet. Het gaat hier voornamelijk om werk- nemers, die op arbeidsovereenkomst werkzaam zijn bij het bureau voedsel- voorziening in oorlogstijd en de daar- onder ressorteerende diensten, het Ne- derlandsch clearing- en het deviezen- instituut. Voorts brengt het besluit nog onder de verplichte ziekenfondsverzeke- ring de personen in loondienst werk- zaam van of aan inrichtingen, staande onder beheer van instellingen van wel- j dadigheid of maatschappelijk nut, welke voor de ziekengeldverzekering van haar personeel zijn aangesloten bij de Invaliditeits-Coöperatie te ’s-Graven- hage, of de Vereeniging voor ziekte- en invaliditeitsverzekering ten behoeve van personen, in dienst van katholiek- maatschappelijke instellingen te Utrecht. Het besluit van den secretaris-gene raal treedt 22 Mei a.s. in werking en het is uiteraard in het welbegrepen eigen belang der betrokkenen, dat zij voor hun onverwijlde aanmelding bij een algemeen ziekenfonds zorg dragen. 1STE-HULPCURSUSSEN LEERKRACH. TEN N.O.: De commissie tot het verleenen van eerste hulp bij bedrijfsongevallen or ganiseert over het geheele land, mepstal in plaatsen, waar ambachtsscholen geves tigd zijn, cursussen De leden van het per soneel van de ambachtsscholen kunnen dergelijke cursussen bijwonen. Zij, die hieraan met vrucht hebben deelgenomen, worden ongeveer om de twee jaar opge. roepen tot het volgen van een herhalings cursus van 6 lessen. HULP IN DE HUISHOUDING. Te Bus- sum is de bovenverdieping van een met riet gedekte villa aan de Groot-Hertogin- nelaan uitgebrand, doordat de 25-jarige hulp in de huishouding bij het rooken van een sigaret een nog brandenden luci fer had weggeworpen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Mei Het Opperbevel vap de Weer macht maakt bekend Aan den benedenloop van den Dnjestr werden verscheidene door pantserwagens ondersteunde plaatselijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. Aan de overige deelen van het Ooste- lijjce front slechts geringe gevechtsbe- drijvigheid tusschen Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr alsmede ten Zuiden van de Beresina. Duitsche torpedomotorbooten brachten bij een nachtelijken aanval in de Finsche Golf -bij het eiland Lavansaari een bolsje wistisch bewakingsvaartuig tot zinken. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de vijand ook gisteren zijn met het groot ste gebruik van menschen en materiaal geleide aanvallen voortgezet Na verbit terde gevechten, waarbij de vijand alleen ten Zuiden van Cassino 50 pantserwagens verloor, hebben onze troepen zich in den Zuidelijksten frontsector enkele kilo- Berlijn verklaart, ook nooit zal geluk- I meters naar het Westen op een voorbe- ken, Duitschland en zijn bondgenooten reide grendelstelling gedistancieerd. De klein te krijgen, door een nieuwen, Obergefreiter Albert Bruckner in een massieven, propagandistischen, maar compagnie valschermpantserjagers schoot volkomen doorzichtigen truc, Duitsch- binnen 24 uur tijds 6 vijandelijke pantser- land van zijn boqdgenooten te scheiden wagens stuk. en daarmede de militaire positie van Italiaansche torpedomotorbooten brach. Duitschland te verzwakken. ten in de wateren van Anzio een vijan delijk korvet tot zinken. Door boordaf- weergeschut van een Duitsch schip werd ten Westen van Livorno een vijandelijke torpedomotorboot tot zinken gebracht en een andere zwaar beschadigd. Io den afgeloopen nacht hebben enkele Britsche vliegtuigen bommen geworpen op Keulen Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen ondernam in de eerste ochtenduren van 15 Mei een geconcen- treerden aanval op Bristol. De kommodore van een jachteskader kolonel Walter Oesau. die voor 117 over winningen in de lucht op Britsch-Ameri- kaansche tegenstanders door den Führer me-, het eikenloof met zwaarden bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis was onderscheiden heeft in een luchtgevecbt den heldendood gevonden. Met hem ver- liest de luchtmacht een van haar voor- treffelijkste jachtvliegers en forfnatie- I leiders. In een beschouwing over den mili tairen toestand schrijft de militaire cor respondent van het D.N.B., Martin Hal- lensleben o.a.: Het is opmerkelijk, dat het Duitsche Weermachtbericht van Za terdag voor het eesst gebruik maakt van het begrip „invasie”. Hij wijst er op, dat de vijand de strategische be weeglijkheid der Duitschers door lucht aanvallen nooit noemenswaard zal kun nen benadeelen. De Engelschen en Rerfe van ministerpresident Toio Amerikanen zullen verbaasd zyn, als het zoover is aan eigen liji te ervaren,! Japansche ministerpresident Tojo dat de Duitsche anti-invasie-divisies op heeft gisteren een rede gehouden, waar alle kusten van Europa op het beslis- in hÜ wees °P de vastberadenheid van sende oogenblik met sterke strijdkrach-1 Japan om te strijden, totdat een op ten juist daar zullen staan, waar de rechtvaardigheid en moraal gebaseerd vijandelijke leiding ze het minste ver- Groot-Oost-Azië verwezenlijkt zal zijn, moedt. I Amerika en Engeland, zoo zeide hij, die er zich op beroemen de rijkste en machtigste landen ter wereld te zijn, De Zwitseriche neutraliteit gebruiken elk atoom van hun energie Aan een maaltijd ter gelegenheid van het Vrijzinnig-Democratische partijcon gres te Luzern, heeft bondspresident Stampfli gisteren gesproken over het neutraliteitsvraagstuk. De neutralen, zoo zeide hij, zyn sedert eenigen tyd „het voorwerp van een niet zeer ge wenschte aandacht van de zijde der oorlogvoerenden”. Men kan verwachten, dat ook de druk op Zwitserland sterker zal worden, ofschoon Zwitserland sinds 2 jaren zijn uitvoer van oorlogsmate riaal vrijwillig zeer heeft beperkt door de beide laatste handelsovereenkomsten met Duitschland.Deze vermindering van den uitvoer was in overeenstem ming met een eigen souvereine behoef te en niet het gevolg van pressie. Zwit serland heeft zyn productie van oor logsmateriaal zooveel mogelijk willen beperken, opdat niet bij een stopzetting dezer productie plotseling een groot r aantal arbeiders werkloos zou worden. Als de pressie opnieuw zou beginnen, zou Zwitserland, evenals Zweden, zijn levens- en bestaansrechten energiek verdedigen. Het verdedigt slechts zijn recht op bestaan op den grondslag van het volkenrecht. Dit onderstelt echter een eensgezindheid van volk en regee- ring, want alleen die kan indruk ma- ken. Wil Zwitserland de catastrophe doorstaan, dan zijn alle Zwitsers ver- plicht tot eensgezindheid en vastbera- den verdediging.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1