jtoscfi DUNST DE FAMILIEVEETE Volewijckers bijna landskampioen SPUITWERK UÜe soorten FLESSCHEFÊ KOENEKOOP VEENKADE 63 Telefoon 394594, na 6 uur: 77977», F BINNENLAND KUNST EN LETTEREN TENTOONSTELLINGEN STADSNIEUWS SPORT FEUILLETON NAAIMACHINE DEFECT!! V.U.C. deelde met Hcerenveen ni_ K I Maan (Tag T5 Mei 1DTT Té KL pag. 2 Hoofdprijzen Staatsloterij. HANIASCHOOL Remrien op Duindigt KERKNIEUWS SIMDE bruiloft vierden, onderwijl een zacht f f f Voeiie/ ZILVEREN JUBILEUM F. S. FOORTSE 4- 1 1.66' 3 promotie 3e klasse hebben Nieuwenhuyze, s-Graven- 6 hem j r- D.O.S. EN BE-QÜICK IN DB EERSTE KLASSE 5 5 6 6 6 6 8 7 6 7 2 3 2 2 2 0 2 2 1 3 1 2 2 3 3 11 pelde ze, terwijl zijn lippen de hare bet I zochten en vonden. 5 4 2 2 0 Slikkerveer H.P.S.V. Moordrecht Slot Nadruk verboden - DOOR B. ZWARTS P- i.’-fc. tj JAN GAST AUTO-VERLICHTING Lefcatr. 25-27. FeL 772045. Den Haag en een „Luister FILARSKI BIJ BENNEWITZ: Filarski is. van welken kant men hem ook bekijkt, een interessant schilder. Op de tentoon stelling van zijn werk, welke tot 24 dezer bij Bennewitz, Noordeinde, wordt gehou. 6 8—7 1.20 6 9—8 1.20 6 14—12 1 5 14—J6 0.83 5 8—10 0.83 hotel in de binnenstad. Een bedrag van 40Ó werd ontvreemd uit een woning aan de Regentesselaan. Wegens ontvreemding van een sportjasje en een gouden ring, ten nadeele van een kamerbewoonster is ingesloten de 27-ja- rige C. J. M. VAN ZOLDER GEVALLEN: Het 12-ja- rige jongetje K. B. uit de Volkerakstraat viel in de Duinstraat van een hooizolder en brak beide polsen. Dc knaap werd op genomen in het ziekenhuis aan den Zuid- wal. n K>Bel op 391982. Wij renareeren direct, Ie I NAAIMACHINEBEURS, h vnn ouds bek, adres, Vaillantlaan 408 008T—ZUID 8—1: De wedstrijd, welken Oost tegen Zuid gistermiddag speelde op het veld van Go Ahead in Deventer, was van matig gehalte. Van deze 22 uitver koren spelers had men een beter resul taat verwacht. Aan beide zijden werden veel tekortkomingen geconstateerd. Een uitzopderirw moet gemaakt worden voor het spel van den Quick-spelcr Engelsman uit Nijmegen, die op de rechtsbinnenplaats vooral technisch uitblonk. Slechts enkele! minuten voor het einde, toen de Ouste.l lijke rechtsback Terbeek <Go Ahead) linksbuiten Mulders van P.S.V. niet kon houden, kon deze den bal tot vlak voor het doel van den Enschedeer Pieters bren gen en dezen met een flink schot passee. ren (01). Het was het eenige doelpunt van dezen wedstrijd, die slechts enkele I momenten van aardig spel bevatte. oen, rees een figéur, die hen vanaf het kasteel had gevolgd, uit de heide op, om zacht de melodie uit de ou$e le gende te fluiten, de melodie, welke hen samen h^d gebracht en een einde maakte aan de veete: „Luister naar me, liefste.” En Trixie, die aan Jean's arm hing, keek met liefdevolle ©ogen naar °P dien, dat» ieder mensch van te groote waarde is, dan dat hij niet van den beginne af dient te worden ondersteund en geholpen, om later in staat te zijn tot een maximum prestatie. Wie ook den vorigen wereldoorlog meemaakte, kan zien, hoe de tegenwoordige Duit- We zullen naar elkaar luisteren, voor altijd, is het niet, liefste? mom- Weer rap ter been en vrij van Rheumatische pijnen. Neem KRUBCHBN G*aaadhe>4 v*m «ent p«r dag. M Aaa*. M Drag Ml S M. 1.47 N.V lUvmm In het bijzijn van vele belangstellenden is de heer P. S. Foortse vanmorgen in het gebouw van het Verkoopkantoor van Nedcrlandsche Staatsloten gehuldigd in verband met zijn 25-jarige werkzaamheid in het loterijbedrijf. Diverse sprekers heb. ben *t woord gevoerd en den heer Foortse in hartelijke bewoordingen doen blijken van hun waardeering voor zijn werk en van hun sympathie voor zijn persoon. Van diverse zijden is de kwart eeuw succes rijken arbeid van den heer Foortse. die vennoot is van „De Toekomst”, compta bel commissaris van ..Lotisico” hoofdad-I nistrateur van het Verkoopkantoor van Nederl Staatsloten en lid van den raad van bijstand van de Vakgroep voor het Loterijwezen. in het licht gesteld. Aller eerst door drs. W. H. Haighton. gedei. commissaris van „Lotisico” die de loop, baan van den jubilaris memoreerde, wees op diens diepe inzicht in de financieele structuur van het bedrijf, en zijn stoeten 1 opbouwenden arbeid, waardoor het hem mogelijk werd van de laagste tot dc I hoogste trap op te klimmen. Als stoffe-1 lijk blijk van hulde bood de heer Haigh- I ton een fraaie schilderij aan. Vervolgens voerde dc heer W.Buschkens, directeur van I *t Verkoopkantoor het woord, die mede na- I mens commissarissen een groot bloemstuk I aanbood. Daarna hebben achtereenvolgens nog gesproken de heeren Jac. Lavieter. directeur, die een bloemstuk offreerde, M Verbaarsschott die namens het personeel een schilderij aanbood, Aiex van den Berg, voorzitter van den Lotisicobond, J. C. Destree, oud-directeur van Lotisico. die zijn woorden vergezeld deed gaan van I de aanbieding van een boekwerk en mr. I J. de Vrieze. die een tweetal boeken over handigde, mede namens mr. Völlmar Sehriftelijke gelukwenschen waren ge zonden door de Vakgroep Loterijwezen en I door den directeur van de Nederlandsch? I Staatsloterij. Pierre Bonnet nam het eveneens zoo goed mogelijk op. Hy zag. dat Louise gelukkig was en dat ze.Troupée vol komen in de hand had. Den volgenden dag «vond op het Kasteel de godsdienstige huwelijksinze gening plaats. Toen in den namiddag de verschillende gasten dansten in del groote hal, slopen Trixie en Jean weg om het pad naar het gat in den muur in te slaan. Daar aangekomen nam Jean Trixie in zijn armen en droeg haar over den muur op het grondgebied, dat in t„' vervolg haar thuij zou zijn. En terwijl zij langi het pad verdwe-l Ik denk aan die arme mevrouw Marchand, antwoordde Trixie. Dit zal haar den genadeslag wel geven. O, Jean, ik veronderstel, dat men ons erg slecht zal vinden, maar ik geniet op laan den” buitenkant van de stad, waar het ©ogenblik van iedere seconde. En zij koffie dronken en op intieme wijze binnen zal ik mijn ernst bewaren. bruiloft vierden, onderwijl een zacht waren voorzien, naar aard en artistiek gehalte sterk uiteen, doch desondanks bleek een zeer gelukkige keuze te zijn gedaan uit de muziekliteratuur der be treffende periode. Aan den eenen kant kwamen namelijk de werken van H. Anders, t.w. een Suite in b uit „Symphoniae Introductoriae Trium et Èuatuor instrumentorum” en een Suite uit „Trioos, Allemande, Courante. Sa rabande, Gighe etc.” in een, ondanks eenige kleine oneffenheden, technisch knappe uitvoering der bovengenoemde violisten niet boven een aardige speel- muziek uit, terwijl daarentegen Swee- linck’s Variaties voor clavecimbel over den, een mooi-overzichtehjke expositie ,,Van der Fortuna werd’ ich getrieben” =- en Sonates resp. in D en G voor 1 twee fluiten van A. Groneman zich als 1 kleine meesterwerken deden kennen. De muziek van Anders bleek dan ook meer 1 uit een behoefte tot klank scheppen, dan vanuit een vooraf bepaald vorm- terwijl Sweelinck en Groneman door 1 terwijl Swelinck en Groneman door strengere wetten tot hoogete schoon heidsidealen zijn gekomen. Hierbij dient echter rekening te worden gehouden met het feit, dat de beide Groneman- iFluitsonates door het smettelooze, su perbe spel vjn de voortreffelijke instru mentalisten Hubert Barwahser en Adriaan Bonsel in vlekkelooze zuiver heid en gaafheid werden geopenbaard. Zij vormden als herscheppingen onte genzeggelijk het hoogtepunt van dit morgenconcert. De clavecinist Willy Francois en de cellist Frits Gaillard verzorgden slagvaardig en muzikaal de continuo-begeleidingen. Willy Francois onderscheidde zich bovendien, ondanks het hem ten dienste staande minder fraaie clavecimbel, als stijlgevoelig en technisch goed onderlegd solist in Va riaties van Steenwick en een Sonate in d uit „Composition! musicali” van Hur- lebusch. Het concert verwierf grooten bijval bij het talrijke publiek, dat in de pauze gelegenheid kreeg tot bezichti ging van nieuwe aanwinsten van het Departement van V. en K. op grafisch gebied. K. Brinkmann. MUStUM-KAMERORKEST: In Dili- gentia zijn onder leiding van Dirk J. Balfport werken voor orkest-alléén van Handel, Mozart en Ary Verhaar (die zijn Symphonietta in opdracht van het Gemeentemuseum componeerde) uitge voerd. terwijl met solisten een Concert van Julius Röntgen werd gespeeld, waarbij de viool-, alt- en cel-partij wa ren toevertrouwd aan W. A. P. van Hoek, Kees Panman en Loes Goossens. Handels Ouverture „Alcina” verliep vlot, al kon zij hier en daar nog verder, afgewerkt worden. De Jeugdsymphonie irj G-dur van Mozart is een frisch en kleurig werk, dat in zijn psyche reeds den begenadigden toondichter toont. Er werd naar gestreefd de zoo noodzake lijke geschakeerdheid in de dynamiek duidelijk te doen spreken. Ook aantrek kelijke klankgevoeligheden waren op te merken. Van Röntgens compositie boeien vooral stem verwerking en ex pressie van het Lento. De solisten von den hier ook de meeste gelegenheid om met hun voordracht indruk te maken. In de Finale troffen levendigheid en een zekere energieke kracht. Verhaar’s Symphonietta is een kleurig stuk, vol leven en sprekende tegenstellingen. Van het fraai geïnstrumenteerde en warm bewogen Larghetto ging sterke bekoring uit. Het orkest was hier zeer goed op dreef en gaf onder Balfoort een stem mingsvolle weergave. Het Scherzo deed het rhythmisch uitstekend en het slot- Allegro gaf een heftig-temperamentvolle en kernachtige muziek te hooren. Een werk en vertolking, waarmede eer is ingelegd. Het succes was groot en ook de componist verscheen op het podium om uitvoerenden en publiek te bedan ken. J. C. Manifarges. I de derde ronde door het bezoekende Blauw 14.70 en 1.30; 2. Diabolo 1.20; 3. Blériot I Wit uitgeschakeld, dat met 20 wen. 2.30; IV: le heat:' 1. Hollandia Hanover I De kranige derdeklassers, die reeds vorig 6.10 en 2.—; 2. Holland Hanover 1.90; 1 jaar in de bekercompetitie van zich deden I spreken en eenige weken geleden het I stoute stukje uithaalden A.D.O. te ver- I slaan, gaven zich echter pas gewonnen I na spannenden strijd, waarin zij den groo ten broer uit Amsterdam de handen vol hebben gegeven. Eerst in de laatste mi nuten viel de beslissing in deze aardige ontmoeting. Wel had voor rust Pijper, de invaller voor Been, Blauw Wit de lei ding gegeven, doch het duurde tot twee minuten voor het einde aleer Bergman de overwinning wist te consolideeren met een verren trap, waarvan het niet duide lijk was of hij als schot of voorzet was bedoeld doch waaruit de bal onbenullig in het ledige doel waaide. Voordien had in de 2e helft het opdringende V.C.S. tal van gevaarlijke situaties voor het vijan delijke doel veroorzaakt en pn«t een beetje geluk hadden de roodbroeken stellig een doelpunt kunnen maken. Hoewel, ook met dit resultaat kunnen zij tevreden zijn en met voldoening terugzien op dit I tournooi. Bij de Hagenaars waren de uit. I blinkers rechtsbinnen v. d. Meer en links buiten de Fouw. Dapper hebben zich ook de verdediging en de middenlinie ge weerd. Individueel deden zij niet onder voor de eersteklassers en menig duel met Stijger, Wilders en ook Bergman beslis ten zij in hun voordeel, doch de wed- strijdroutine ontbreekt en deed de balans overslaan ten gunste van Blauw Wit, dat I met een magere overwinning huiswaarts I kon keeren. Na afloop kreeg V.C.S. van I het talrijke publijk, dat op het A.D.O.. I terrein de ontmoeting bijwoonde, een I hartelijk applaus te incasseeren. Vierde klèsse^ f 50.900: 24861 1.500: 8185 22105 400: 2378 4566 10786 19934 200: 6467 23388 100: 7043 14733 17378 20036 2 0 2 1 1 Voor de promotiecompetitie 4e klasse heeft het pechduiveltje H.P.S.V. In den uitwedstrijd tegen Slikkerveer danig par ten gespeeld. Voor de rust brachten Jan sen en Alst den stand voor H.P.S.V. op 20; alzoo waren de Hagenaars op den goeden weg, want nog één doelpunt had den zij noodig om te promoveeren. Even wel het doelpunt kwam aan den anderen kant 21. Hoe H.P.S.V. ook zwoegde om verandering in de situatie te brengen, het bleef 21 voor de Politietroepen. Ondanks deze nederlaag promoveert Slikkerveer door een iets beter doelgemiddelde naar de 3e klasse. De eindstand luidt: 4 2 1 1 5 7—4 1.25 4 2 115 9—7 1.25 4 0 3 2 2 5—10 0.50 V.C.S., de laatst overgebleven Haagsche 2. D. Madrigal 1.70; 3. Hennie Rolls 2.10; Woor le klas 1271 Lak- en VertspuitertJ „SANTEX", Stille Veerkade 36 Tel. 11.02.M DEN HAAG. Ifll .X V44 A UllUna MCI verder wel uitvechten om de 2 plaatsen. De stand is V.F.C. V.O.C. Fortuna Wassenaar Laakkwartier kIN. EN VERKOOP VAN den tegen Holzenbosch geen kans meer zoodat de stand onveranderd bleef. Zoo zouteloos de eerste helft van'den wedstrijd tussehen de Volewijckers en L.O.N GA. was. zoo emotioneel verliep de tweede. De Tilburgers spanden alle krachten toen nog eeite in, ondernamen onder de geestdriftige leiding van Henk Pellikaan aanval op aam val en ziedaar: het gelukte hun om den 40 achterstand in te loepen tot 43! Zou het dan toch nog op een gelijk spel uktdraaien Het zat er werkelijk even in. Doch bij een vele verrassende aanvallen van de punt af te staan aan Heerenveen, Volewijckers, die plotseling het gevaar doelman hebben .nu nog sléchts één punt noodig de Bruin een kostbare fout. Hij maakte - meer dan zes passen met den bal met een en daarvoor hebben zij nog twee wed-1 vrijen schop als gevolg. De deining was 4.—Jam A J AM A.AM XaMAM A—a a A Ja 2 a« A A A A A M «7 A— T 7 M A MA A A en thuis tegen Heerenveen. Aan het re-1 moest de vrije schop overgenomem wor- BEJAAROE MAN WILDE OP TRAM SPRINGEN: Om even half 7 vanochtend •wilde de 78-jarige eourantenbezorger J. H. uit de Rijswijkschestraat op een rij denden tramwagen van lijn 3 springen. Hij kwam evenwel te vallen en geraakte on der den motorwagen. De ongelukkige be kwam een ernstige verwonding aan het hoofd en werd overgebracht naar het zie kenhui» aan den Zuidwal. Zijn toeatand is ernstig. ROLZAALCONCERT: Het vijfde, door I het Departement van V. en K. georga- DIEFSTALLEN: De 24-jarige mej. A. Hniseerde concert, dat Zondagmorgen P. uit Velsen is aangehouden, terzake door Hubert Barwahser, fluit, Adriaan van diefstal van 2 wollen dekens uit een Bonsel, fluit, Dick de Reus, viool, Jan Keessen, viool, Willy Francois, clave cimbel en den cellist Frits Gaillard in de Rolzaal werd gegeven, droeg een zeer bijzonder, interessant 'karakter. Het programma werd namelijk uitslui tend gevormd door werken van de Ne- derlandsche 17e en 18e eeuwsche toon dichters H. Anders, J. P. Sweelinck, G. Steenwick, Alb. Groneman en Hur- lebusch. Weliswaar liepen de verschil lende composities, welke, voor zoover noodig door W. H. Thysse van stijl- volle fijnzinnige continuo-bewerkingen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te den Haag als predikant voor stadskerkewerk ds. M. N. W. Smit, Utrecht. Chr. Ger. Kerk. Tweetal te Utrecht (2e pred.pl.) B. J. Oosterhoff, Drachten en M. W. Nieuwenhuyze, 'e-Graven- hage-C. DE KWESTIE B.V.V.—M.V.V.: Het do© den' N.V.B. ingestelde onderzoek nat,- aanlirtdiog van de beschuldiging. dat getradht is eenige spelers van M.V.V. zelfs zonder Jonkman was zeerl1-;^- actief en er zouden vrij zeker meerdere ei«en vcld «deden 2—0 nederlaag, doelpuntenzijn gekomen, indien hetlsenaar< zonder haar eminenten schieten ‘zuiverder en Rolfes en Holzenbosch minder op dreef zouden zijn geweest, al ging de Haag sche doelman by het tweede doel punt ook niet vrij-uit Er staat natuur lijk tegenover, dat VUC ook in dezen wedstrijd zeer gehavend voor den dag kwam en daarbij komt dan nog, dat Stam vér beneden zyn normale kunnen bleef. De Haagsche spil, immer een der steunpilaren der zwart-witten, speelde dezen middag slap en onzeker. Ware dat niet zoo geweest, dan zou de VUC- ploeg stellig meer homogeen zyn ge weest en mogelyk zou dan het resul taat wel anders zijn geworden. Het middenvoor-vraagstuk is bij onze stad- genooten nog niet opgelost, want zoo min als Jongeneel is Beekhuizen del ware-Jacob; deze jongeman is te hou-l terig en hij start veel te traag. Holle-1 man had het tegen de Friezen zeer] moeilijk en tegen den snellen Bosscha I zat het hem niet glad met zijn rushes. I Den Hoedt en Meevers Scholte werkten I hard en niét onverdienstelijk. Een bij-1 zonder pluimpje verdient de veteraan Koos van Gelder; ook nu was gebrek aan snelheid, een handicap, maar dat tekort werd thans bijna volledig gecom penseerd door zijn techniek, zijn tactiek en zyn prachtige voorzetten c.q. het ne men van hoekschoppen, waardoor hij de grondlegger was van de beide eerste Haagsche doelpunten. Van Gelder was gisteren ongetwijfeld een van de beste spelers van het veld. De middenlinie be ging vooral in de tweede helft weer de fout te weinig aanvallend op te treden; dat zal wel in hoofdzaak hebben geze ten in het ongewone spel van Stam, maar toch kon ook Strous niet tippen] aan zijn spel van de vorige week. Hoek was vervangen door zijn broer en deze remplapant mag over zyn spel niet on-| tevreden zijn. Van de verdedigers noemden we Rolfes en Holzenbosch al; Hendriks was minder dan zyn partner, maar hy kon dezen middag toch wel aardig meekomen. Na een vrjj gelijk opgaand begin zette van Gelder in de 7e min. prachtig voor, keeper Nauta redde onvoldoende en Beekhuizen profiteerde daarvan han dig, 10. Er volgde een hoekschop op het VUC-doel, doch direct daarop ont stond er een zeer gevaarlijk moment voor het Heerenveen-doel, dat eindigde, toen Beekhuizen van heel dicht bij naast kopte. De Friezen kwamen ge ducht opzotten en zij wisten zich, voor namelijk door toedoen van de vleugel spelers Wuyts en Heins, alsmede door Abe Lenstra, een aantal goede kansen te scheppen, maar tot benutten kwa men zij vooreerst nog niet In de 19e min. kwam er weer een prachtig afge meten voorzet van v. Gelder en Mee vers Scholte bracht met het hoofd den stand op 20. Direct daarop bood Abe Lenstra een fraaie kans aan de Boer, maar deze miste opnieuw. Uit een vrijen schop maakte van Gelder op meester lijke wijze weer een Haagsch doelpunt, maar dat moest wegens buitenspel van enkele clubgenooten worden afgekeurd. In de volgende miiiuut werd een hoek schop genomen op de Haagsche veste en daaruit fabriceerde Wuyts met het hoofd het eerste tegenpunt De beste troeven bleven nu vooreerst in handen van Heerenveen, maar tot doelpunten alleen wist Heins nog een buitenspel- doelpunt voor zijn rekening te nemen, dat werd afgekeurd. In de laatste drie minuten tan de eerste helft regende het hoekschoppen op het Heerenveen-doel; daaruit ontstond nog wel een doelpunt, maar de scheidsrechter had al afgebla zen. Het bleef dus 21. Twee min. na de hervatting scoorde Ploegh met een ver schot 22; het doelpunt leek ons houdbaar. Aan den anderen kant miste Holleman een door van Gelder geboden kans. Nadat de Boer tegen den paal had geschoten, ontstond er weer een benauwd moment voor VUC, maar het liep allemaal goed af. In een periode van Heerenveen-overwicht ging VUC er in de 23e min. vandoor; van Meevers Scholte ging de bal naar Beekhuizen en van dezen naar den Hoedt, die er 32 van maakte. Een minuut later ging Lenstra er prachtig vandoor, Holzen bosch liep ver uit en Heins deponeerde den bal in het verlaten doel, 33. Da Friezen bleven sterker, maar zij had- i komeB, namelijk van Francois ouders. Francois, die Trixie zoo lang had achtervolgd met zyn aanzoeken, was blijkbaar bekomen van de eerste ver- rukkin.L eindelijk geaccepteerd te zijn. Hij had alles nog eens overwogen en was tot de slotsom gekomen, dat hy de voorkeur gaf aan Sylvia Dimes. Trixie lachte, toen ze dat nieuws hoorde. Goeie, ouw.e Francois, zei ze. Ik wist wel, dat Sylvia uiteindelijk voor hem bestemd was. Hij heeft onze oude vriendschap alleen maar geïdealiseerd en aan me vastgehouden, omdat het] iets was om na te streven. 1 RUIM 100 PAAR SCHOENEN GESTOLEN Bij een inbraak in een schoenenmagazijn in de Boekhorststraat zijn ruim 100 paar schoenen ontvreemd JUBILEA: 21 Mei herdenkt de heer T C. L. v. d. Burch den dag. waarop hij 40 jaar geleden bij de H.T.M. in diëtist getreden is. De 21-jarige J. W. K. van den Laakweg. kwam bij het voetballen op een terrein der Jansoniusstraat te vallen en brak het rechterbeen. Hij werd overge bracht naar het R K. ziekenhuis aan het Westeiude. Dat deed ze dan ook en ze was even eens ernstig tijdens de ceremoniën, welke volgden en tot de sluiting van het huwelijk behoorden. Arm in arm wandelden Trixie en Jean, Louise en Troupée tenslotte in den warmen zonneschijn. Dit moet gevierd worden, zei Jean Montnoir. Voordat we naar Vallon Marchaux teruggaan om het niéuws te vertellen, moeten we bovendien eerst den inwendigen mensch versterken. Ze begaven zich naar een restaurant f'IBRUIK VAN TELEFOONAANSLU1- 'ilNGEN: Herhaaldelijk is gebleken, dat de nog aangesloten telefoonsbonné's in de districten, waarin de niet noodzakelijke telefoonaansluitingen buiten gebruik zijn gesteld, in de meenir.g verkeeren hun aansluiting ter beschikking van derden te kunnen stellen. Deze meenii.g is on juist. Aangeslotenen, die hun aansluiting behouden hebben op grond van de be staande richtlijnen, mogen deze slechts gebruiken voor hun eigen telefonisch ver keer. Het is ten strengste verboden de aan sluiting ter beschikking te stellen van een ander of berichten voor derden aan te nemen. Dit verbod geldt nieta. wanneer de spreker tot de Bezettende Macht behoort; b. wanneer het berichten geldt, die over gebracht worden voor bureaux of leden van de Bezettende Macht c. wanneer het berichten geldt, waarvan de over brenging voor de Bezettende Macht van gewicht is d. wanneer een noodtoestand heerscht (berichtgeving aan de politie of brandweer, oproepen van een genees heer, enz.) In deze gevallen is het veel eer de plicht van eiken aangeslotene het gebruik van zijn toestel toe te staan. Bij vergrijp tegen de vorenstaande bepalingen wordt de aansluiting van den abonné on. middellijk afgesloten en opgeheven, afge zien van de nog verder toe te passen maatregelen. RENTE-BIJSCHRIJVING SPAARBANK BOEKJES HERVAT: De rentefbijschrijving op de spaarbankboekjes van de Rijkspost- spaarbank, zal geleidelijk weder voort gang kunnen hebben Daartoe kunnen in bepaalde maanden uitgoj[even beekjes weer worden opgezonden aan de Rijkspost- spaarbank te Amsterdam. de eerste klasse zijn gisteren twee I toch beslist in het voordeel van de Vole- eerstel wijekers. (53). De stand is nu in het!,, I Volewijckers V.U.C. Heerenveen L.O.N.G.A. Heracles windje de geur van de bosschee door de open vensters naar binnen woei. Later maakten ze nog een wandeling door de bosschen. Ik vraag me af, wat grootvader zal zeggen, mompelde Trixie. O Jean, ik hoop, dat hij niet al te boos zal zijn. Monsieur Antoine Ognon was dat niet. Nadat hij van den eersten schok was hersteld, gaf hjj hun al gauw zijn zegen. En daar was bovendien nog een bij zondere reden voor. Bij den brief, welke Trixie had achtergelaten, was er met de ochtendpost nog eenvoor hem ge- 1 10 26—8 2 10 17—15 1.25 3 8 15—19 0.85 5 11—14 0.83 4 3 7—20 0.42 met een aantal van zijn beste werken ziet men hem van vele kanten. Het zijn alle doeken met cachet, hetzij met een cachet van voornaamheid, van artistici teit, ©f van beide dan wel met een van voorbeeldige kunde en schildervaar. digheid. In het voorname kan hij wel- eens een tikje geaffecteerd aandoen en dan zijn vergissingen niet uitgesloten. als in „Zomer”, nr. 13, waar het groen veel te frisch van kleur is of in een van z’n Giethoorntjes, waarin hij vervaarlijk naar het decoratieve zweemt maar er zijn andere doeken, waaruit soberheid en een voud spreken en 'n opmerkelijk talent l’n’ zijn kleuren tot ©en schoone en verras- rende eenheid te binden. Zonder uitzon dering geven al zijn hier tentoongestelde doeken blijk van een voldragen kunste naarschap, Zijn bloemen,zijn Pitunia's (nr. 1) bijvoorbeeld, en zijn Tulpen (nr. 12), openbaren een kleurgevoeligheid, die even dichterlijk als brillant is. In zijn stilleven met vruchten (nr. 21) werkt :.-’k de zuivel- overwogen compositie mede tot de schoonheid van het geheel. Er zijn en. kele doeken, die binnen één kader goede en minder goede partijen te zien geven. nr 16, Oud-Valkenburg onder andere daarentegen is een doek als Thorn (nr 20) van een volmaaktheid die het zwij gen oplegt. In de kleine zalen treft men oude be kenden aan: Jos Croin, Daaihof, Wester. mann, den Limburger Wels en Moulijn (met zijn sublieme „Berken”), terwijl met piëteit twee kostbare doekjes van de betreurde dooden Ritsema en Paul Ga- I briël zijn bijeengebracht. KUNSTZAAL „OUDT HOLLAND”: Niet zoo vaak in een jaar, misschien I drie of vier keer, opent de Kunstzaal I ,,Oudt Holland”, Anna Paulownastraat I 11, haar deuren voor een tentoonstel ling, maar als zij het doet, dan is het om werk te laten zien van schilders van groote allure, van de eminenten onder onze kunstenaars, wier techni sche èn innere kwaliteiten boven elke verdenking staan. Juist nu zoovele mu- seazalen, waarin het vroeger goed dwa len was, voor ons gesloten zijn, is het een genot hier te toeven, waar Daal- hoff, Klinkenberg, de Zwart, Tholen, v. d. Berg. Toorop, Bauer, Suze Ro- bertson en anderen van d,e wanden op u neerzien. Hier kan de criticus slechts loven of hoogstens een kleine nuance leggen in de algemeene waardeering. Van prof. W. van den Berg, wiens werk voorbestemd is klassiek te wor den, hangt er een groote teekening: „De geitenhoedster”, zoo rijk en schoon van verbeelding en lijn en tegelijk zoo weergaloos knap, dat men het met „grandioos” wellicht nog het beste heeft aangeduid. Er hangt ook nog een kleine geitenhoedster in toon en er hangen teekeningen van arbei ders en visschers van hem, van vis- schers vooral, die werkelijk een oogen- blik aan teekeningen van Brueghel den Oude doen denken. Hij is een groot schilder met veel sculpturaal gevoel. UUIm IH- A- van Daalhoff is er met o.m. Hitler Jugend tebnis geopend cen Boerderij”' en een prachtige, mil- Gisteren is in het gebouw Carnegie-1 de „Zomeravond”, die ook al de inti- laan 9 een Hitler-Jugendwohnheim ge-jmiteit en het warme gevoel voor het opend. Het biedt plaats voor 40 jon-1 levenbezitten, die zijn werk kenmer- geren. Gebietsführer Blomquist heeft I ken. Een schilder-droomer, met een gewezen op de taak, welke deze I fijne schildertrant en met een weldoen tehuizen te vervullen hebben. In oor-1 de kleurgevoeligheid. Zoo zou men ook logstijd, vooral wanneer deze wat lang I Tholen kunnen zien met zyn „Aan de duurt, is de opvoeding van de jeugd Plas” en zijn poldergezicht, maar Tho- één der dingen, welke ieder, die ver-1 len heeft bovendien nog het vermogen antwoordelijkheidsgevoel heeft, na aan licht en atmosfeer altijd precies die rol *t hart ligt De exploitatie dezer tehui-1 te laten vervullen, welke zij moeten zen brengt velerlei moeilijkheden mee, I spelen. Van Jan Toorop hangen er twee maar veel grooter nog zijn de gevaren, I werkjes, die vallen buiten den eenzydi- wanneer de jeugd zonder vaste leiding] gen cultus van dezen meester, ,,Dom- vrij rondzwerft. Deze tijd leert boven-1 burg” en „Twee jongens”. Van Raoul Hynckes, de gepersonifieerde Holland- sche gedegenheid, hangt er een stilleven van monumentale soberheid. „Dor drecht” en „Leiden” van Klinkenberg getuigen van die intimiteit van visie en eenvoud van conceptie, die alleen het meesterschap eigen zijn, Dysselhoff sche jeugd zich reeds gunstig onder-1 is hier met „Jonge snoeken” en „Zee- scheidt van die van vroeger. anemonen”, wonderlijk schoon van Nadat de jeugdige bewoners van het kleur. Van Suze Robertson hangen er nieuwe tehuis zich in hun liederen had-1 twee kleine doeken, maar ware juweel- den doen hooren, werd de plechtigheid tjes. Veel werk in deze keurcollectie besloten met het gezamenlijk zingen der I moeten wij ongenoemd laten, maar één Duitsche volksliederen. uitzondering zij ons nog vergund O.m. waren tegenwoordig de Beauf- en wel voor William Degouve de tragte voor Zuid-Holland, voorts verte- Nuncques, die hier met een „Speel- genwoórdigers van het Rijkscommissa- goedwinkel” is vertegenwoordigd, een riaat, de N.S.D.A.P., N.S.V., Rüstungs-1 unieke compositie, zacht van toon en inspektion, R.A.D., S.S. en Nationalen I dichterlijk van verbeelding. Van huis Jeugdstorm. uit is Degouve, die hier in hoofdzaak bekend is door een kleurenlitho van een vlucht witte meeuwen, geen colorist en dat toont hij ook in zijn „Speelgoedwin kel” niet te zijn, maar het toont zooveel andere ongemeene kwaliteiten - van dezen stillen werker,’ dat het een nau welijks in waarde te bepalen meester stukje is geworden. De tentoonstelling blijft geopend tot 20 dezer. Johan Koning. Welkom 1.70; tweede heat 1. Evening I Star 2.40 en 1.40; 2. Hendrik* D. 3.30; 3. I Bartinus 5.30; derde heat: 1. Evening Star I 1 30 en 1.20; 2. Gregorius 1.90; 3. Barti nus 1.40. Definitief: 1. Evening Star 2 40 I en 1.50; 2. Gregorius 2.20; 3. Bartinus 3. IV; 1. Priola 3.40 en 1.60; 2. E. Carla Lee 11.60; 3. Gleaner T. 1.30; VI: 1. Guy Ha- I nover 1.40 en 1.20; 2'. Absyrtus 2.40; X I Yack 1.50. De uitslagen van Zondag zijn: 11: Intrepid 1.60 en 1.30; 2. Istar 1.90; 3. I Uschylos 1.60. II: 1. Triola 1.10 en 1.20; 2. I Fiscus 1.50, III: le heat 1. Duco Scott I 24.60 en 7.30; 2. Croton 3.40. Tweede heat: 11. Croton 9.5G en 3.40; 2. Caid 4.70; derde I heat 1. Duco Scott 3.80 en 2 40; 2. Crou. I ton 3.Definitief: 1. Duco Scott 8.10 en I 3.10; 2 Croton 3.20; III: 1 Darius G 2.60 en 11.30; 2. Donum Vite 1.40: 3. Dutch Hano_ I ver 1.70. V: 1. Evening Star 1.30 en 1.40; I 2. Eduard Anvill 3.20; VI: 1. Holland Ha nover 3.50 en 1.20; 2. Guy Hanover 1.16: I 3. Fryske Lee 1.50. SCHERMEN GENERAAL SCHEFFERBEKER VOOR I CYRANO: Onder auspiciën van den N.A I S.B. werd in de schermzaal „Terweer” de I jaarlijksche floretwedstrijd om den Gene- I raai Scheffer-beker gehouden. Er werd I getrokken om vier treffers. Parade et Ri- I poste kon haar succes van vorig jaar niet I consolideeren en moest in Cyrano (Rotter- jdam), die ditmaal beslag legde op der I beker, de meerdere erkennen. In poule 13 won J. Booy van Cyrano alle 12 par tijen, M C. Keulen (Te We) 10, W. Jon. kers zaal Abrahams en H. Broekhüysen V. W.B. elk 9. De schenker van den beker reikte met een toepasselijk woord aan den winnaar den prijs uit. De resultaten zijn: 1. Cyrano, 41 gew. part; 2. Te We 38 gew. p.; 3. V.W.B.L 36 gew. p.; 4. Parade et Riposte 36 gew. p.; 5. Zaal Abrahams 1- 35 gew. p_; 6. V. W. B 2. 28 gew p.; 7. Semper Avanti* Amsterdam, 25 gew. p8. Zaal Abrahams 2, 23 gew. p.; 9. Zaal Abrahams 6, 15 gow p.; 10. Te Werve 11 gew. p.; H Abra hams 4. 10 gew. p.: 12. Abrahams 3, 8 gew part13. Abrahams 5, 6 gew. p. HOCKEY KAMPIOENSCHAP Voor het heeren- kampioenschap van Nederland werd H.T.T.C. thuis met 0—3 geklopt door P.W. Zondag a.s. zal een beslissings wedstrijd worden gespeeld op het terrein van Deventer tussehen P.W. en Hilver sum. (Zie verder le blad pap. J.J Rftgentes&elaan 339,-Den Haag, Tel. 391707 Dir. J. H. DRAAK. Inaehr. nieuwe cursussen Stenograph!©, Typen (Dag- en avondcursussen. Snelle opleiding voor kantoor.) Boekhoudton, Ned. Handelscorrespondente Talen, Mid- demtandsoursusMn (erk. cursus). 22<> Vraagt prospectus en inlichtingen. TAFELTENNIS MEJ. VAN WIJK KAMPIOENE: De Ned. kampioenschappen voor dames werden te den Bosch verwerkt. Het werd een fraaie zege voor de Quickspeelster mej. van Wijk uit Hilversum, die ongeslagen in het bezit van den titel kwam. De kampioenschappen werden verspeeld in een halve competitie, alle deelneemsters hadden 9 wedstrijden af te werken. De eindstand luidt 1. mej. van Wijk (Hil versum) 9 p.; 2. mej. Rauch (Hilversum) 7 p.; 3. mej; Kunst (A’dam) 6 p.; 4 mevr, de Vries-Bakkenes (Hilversum) 6 p.; 5. mej. Hilhorst (A’dam) 5 p.: 6. mej. Woezik (alhier) 4 p.; 7. mej. van Rijswijk (Heemstede) 4 p.8 mej. Stout (R'dam) 3 p.; 9. mej. van Beurden (den Bosch) 1 p.10. mej. v. d Huysen (Arn hem) 0 p. kwam het niet door onzuiver schieten; QUICK KAMPIOEN VAN NEDERLAND: Het Hilversumsche Quick heeft Voor de vierde maal het kampioenschap der hoofd klasse van den N.T.T.B. en daarmede het clubkampioenschap van Nederland ver overd. Quick behaalde een 7-3 overwin ning op Animo, welke zege evenwel ge. makkelijk werd verkregen, daar Holswil- der van Animo verstek moest laten' gaan wegens ziekte. De gasten versche nen derhalve alleen met van Zoelen en Hildersom. zoodat de Hilversummers drie winstpunten gratis kregen. De overige partijen waren vol spanning. Van Ham jr won van Hildersom en verloor van van Zoelen, Rone won en Geul verloor zijn beide partijen, terwijl het dubbelspel ook een overwinning voor Qtiiek opleverde. HANDBAL N.I.L.O.C. KAMPIOEN.: Door den uit wedstrijd tegen Olympia (Hengelo) met 6—3 te winnen, heeft N.I.L.O.C, (A dam) het kampioenschap van Nederland hee ren behaald. om te-.koopen in den op 27 Februari 11. gespeehien wedstrijd B.V.V.—M.V.V. heeft (tot resultaat gehad, dat niet is komen vast te staan, dat door B.V.V, of een Hiarer spelers een poging is ge daan tots omkooping van een of meer spelers v.an M.V.V. PAARDEN! Vele eigeruiren gaven aan hun inschrij vingen geen v gevolg, vandaar slecht be zette velden A Ook de publieke belang stelling was Biet groot. De match tus- schen Are en'Ciel (J. Pex) en Windy Cliff (R. Lock)! werd door laatstgenoem de vrij gemakV.elijk gewonnen. Voorts enkele verrassiagen. Stal -de Venhoeve bezette met Nacibée (J. Pex) en Rincéc (A. Pex) in de 8.300 meter ren de beide eerste plaatsen. Ê’-ij de inlandsche drie jarigen ging Bibfi voor den favoriet Presto als eerste '3an«s den eindpaal. Fougue stelde zijn! vele aanhangers da nig teleur kon zalfs de plaats niet loopen. Olympius kion het over horden t^ans niet bolwerken tegen Napo. De omroeper maakte bekend, dat het loo- pende gerucht, dat de Duindigtbaan niet meer beschikbaar zou zijn, uit de lueht was gegrepen, le c.: 1 Pampelune ylHr. D, Siend jr.>' 3.38-1.40; 2. Overijssche 1.20. 2e c.: 1. Bibi (A, M. Slierendregi) 3.70. 3e c.: 1. Nacibee (J. Pex) 72.50 in' stalverband met 2. Rincée 3.40; 3. Euterpe 2.10. 4e e.: 1. Windy Cliff (R. Look) 1.50. 5e c.: 1. Moutardier (J. Pex) 3.601.40 2. Du- roc 1.20, 6e c.1. Funieulaine (Wolthuis) 1.30—1.20 2. Reine Balkis 1.70. 7e c.: 1. Bosto (Hr. C. G. Helbers)'-, 21.30: 2. Ali Pepee 2.80. 8e c_: 1. Napo* (FontaiMl,' 2.601; 2. Olympius 1. COURSES OP MERKVELD: De uitslagen van de op Zaterdag op Mereveld gehou den^ courses luiden: I: 1 Istar 7.40 en 2.30; ploeg in’het bekertournooi, is gisteren in II: 1. Evelyn Han 1.20. Ill: 1. Darius G. Voor de Laakkwartier en Wassenaar weder een veer moeten laten. Voor de zooveeSste maal had Laakkwartier haar selftal (ge wijzigd. wat wederom geen openbaring bleek te zijn. Fortuna, dat een pittige ploeg in het veld bracht, had weldr» met windvoordeel succes door van den^J Berg. Het spel van Laakkwartier was te doorzichtig en de voorhoede te schotloos om de Vlaardingsche defensie te ver schalken. Na 25 min. ontsnapte Sterk i zijn bewaking en hij bracht den bleef. Met dit resultaat mogen de Ha-(stand op resolute wijze op 20 voor de genaars wel tevreden zijn, want de gasten. De tweede helft kenmerkte zich Friezen waren dezen middag zeer ge-1 door een groot offensief van Laakkwer- vaarlijke tegenstanders; zij waren veel tier. In deze periode wreekte gich het beter dan destijds op eigen terrein, toen I «emis van schutters. Ondanks het feit, zij in onze stadgenooten de meerderendat Doesburg c.s. den toon aangaven, moesten erkennen. Vooral de voorhoede w*®t Fortuna de 2 0 te consolideeren. zelfs zonder Jonkman was zeer hiermede revanche nemende voor de op -Was senaar. zonder haar eminenten speler Verwoerdt, bond in Rotterdam den strijd aan tegen V.O.C. Over alle linies speel den de Rotterdammers een soepel spel letje. waartegen Wassenaar niet was op gewassen. Toen Verburg de score bij V.O.C. opende, was het hek van den dam, want na de pauze bracht dezelfde speler den stand op 30. Wassenaar gaf den moed niet op en zag haar zwoe gen beloond door een doelpunt van Houps, 31. Echter maakte v. d. Helm aae alle onzekerheid een einde, door den eindstand voor V.O.C. op 41 te bren gen. De situatie is nu zoo, dat Laak kwartier de laatste plaats bezet, op den voet gevolgd door Wassenaar. Veel pers pectief om aanstonds te promoveeren. is er voor beide clubs niet meer Het drie tal V.F.C. V.O.C. en Fortuna zal het De strijd, om. den landstitel is giste ren practisch beslist ten gunste van Volewijckers, doordat de Amsterdam» mers in den thuiswedstrijd tegen Longa zelf met 53 baas bleven en doordat! VUC zoo vriéndelijk was op eigen grond der een j I in een 33 gelijkspel. De Volewijckerszagen, maakte de Brabanteche om de kampioensvlag te mogen hijschen meer dan zes passen met den bal me strijden voor den boeg, uit tegen Longa groot, de misverstanden veie. Vier maal sultaat behoeft dus niet meer getwijfeld den, doch toen verdween de bal ook oii- te worden. In den stryd om promotie houdbaar langende Bruin en was de strpd naar - - beslissingen gevallen; in het district is DOS de gelukkige. Oosten Be-Quick. De laatste partij, welke VUC voor de kampioenscompetitie had te spelen, was die op eigen terrein tegen Heerenveen, tegen welke club de Hagenaars het tournooi hadden geopend. Hoewel de natuur een zuivere uitvoering van de speltechniek zeer belemmerde, is het toch een levendige stryd geworden, vol spanning. Hét zag er eenigen tyd naar uit, dat net net zoo zou gaan als ver leden week tegen Longa; weer nam VUC met 20 de leiding, waarna het 22 werd en toen het eenmaal zoover! was, hadden de Friezen bepaald de beste kansen, maar onverwacht werd het 32 voor de Hagenaars en een I minuut later was het 33, waarbij het (aan

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2