Nó. 18796. 1944. Verbittèrde gevechten ten Zuiden van Cassino Dinsdag 16 Mei. EERSTE STADS ED. ERNSTIGE MISSTAND SPORT STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN VAN OVERAL ONDERWIJS De invasie-plannen De luchtaanvallen Portsmouth aangevallen Uitreiking distributiebescheiden Arbeidsdienst legt dijken aan In Ned.-Indië geïnterneerde Nederlanders arrestant schoot agent neer, DOCH WERD GEGREPEN: Gisteravond BURGERLIJKE STAND Om de amateurtitels Sportrevue Predikbeurten HAAGSCHE i DUITSCH WEERMACHTBERICHT Britsche worden M. Knijff en ons 10.30 7 u. No. 113058. Engelsch-Amerikaansche bruik van een mand. Toen zij ketels 2 overalls zagen hangen het protest volgt HEMEL- van te der COURANT Wat gaat er in den vluchtkoffer? Voor ieder der huisgenooten een stel onder goed, de familiepapieren, de distribu tiebescheiden, polissen, het spaarbank boekje, geld, sieraden en kostbaar heden, zeep, toiletartikelen, een of meer handdoeken, messen, lepels en vorken. MUTATIES: Aan H. Röhrman is op diens verzoek, eervol ontslag verleend als tijd, leeraar in het Engelsch aan de Gem. M.T.S. De benoeming van mej. J. Fügli tot ond. aan de Openb. school Busken Huetstraat, is ingetrokken. Tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim m de le afd. is benoemd K. J. Met- man. Benoemd is tot ond. openb. school voor U.L.O. Mient, L. J. Verschuur. Mej. H. Hoekstra, ond. O.L. school Zuidwal, is als zoodanig in gelijke betrekking overgeplaatst naar de O.L. school aan de Doomikschestraat. L. W. J. Hol is be noemd tot tijd, leeraar Fransch en de Fransche handelscorr. gem. handelsavond- schoten. Wegens het bereiken van den 60- jarigen leeftijd is eervol ontslag verleend aan J. A. G. v. Heijenoort als ond. O.L. school de Vliegerstraat en aan mej. O. M. J. Waelput als ond. aan de O.L. school Busken Huetstraat. De StaatsCrt. van 15 dezer bevat bijzonderheden *over het te houden exa men nuttige handwerken voor meisjes. Uit een chocoladefabriek te Amster. dam zijn in den afgeloopen nacht 10.000 gevulde ehocoladereepen ontvreemd. Ree- pen en verpakking zijn gemerkt van Hou. ten. De buit is vermoedelijk met een auto vervoerd. Afhalen leven^iiddelenkaarten. Mor gen: Groot Hertoginnelaan en Alida- straat (Loosd.) 8.3016.30 uur A t.m. Bep Ooststraat en Ruychrocklaan 8.45 12.30 en 1416 uur Daim t.m einde G. „Ergens in het land” zijn 1000 jonge mannen van den Arbeidsdienst hard aan het werk met het aanleggen van dijken, niet langs rivieren of kanalen, maar midden door het weiland in de polders waar slechts smalle, ondiepe slootjes zijn. Het lijkt op het eerste gezicht wat vreemd en doelloos. Maar dat is het niet, integendeel, het werk is hoogst belang rijk en vereischt den grootsten spoed, omdat het water dreigt. Zooals men weet zijn door de Weermacht verschillende ge bieden in ons land onder water gezet. Teneinde het land, dat aan deze gebieden grenst, te beschermen is het noodig, dat er dijken worden aangelègd. De Rijks waterstaat en de Nederlandsche Heide maatschappij stippelden het werk uit en gaven allerlei technische aanwijzingen met betrekking tot de wijze waarop de dijken gebouwd moesten worden. De Ar beidsdienst heeft zich bereid verklaard hiervoor te zorgen. Er werd een speciaal ..Inzet''corps gevormd van ongeveer 1500 man sterk ondeg leiding van een Opper- arbeidsleider. Wij hebben dezer dagen/ den aanleg van een 12 k.m. langen dijk in. oógenschouw kunnen nemen. De Op- perarbeidsleider verklaarde vol lof te zijn over den gang van zaken. Iedereen werkt zooveel mogelijk mee, omdat men be grijpt,' dat het Nederlandsche belang met d«n aanleg van de dijken gemoeid is. Hoe meer land er gespaard wordt van het water, hoe beter dit immers is voor de voedselvoorziening. De arbeidsmannen werken over het algemeen met animo. Hun arbeidsprestatie bedraagt ongeveer 75 pCt. van die van een geroutineerden grondwerker, hetgeen zeer goed te noe men is. De staf en het kader van den Arbeidsdienst doen van hun kant al het mogelijke het den jongens naar den zin te maken. Het voedsel is uitsfel^nd, er is voldoende gelegenheid tot Ontspanning en de legering is zoo goed als het maar eenigszins kan. Natuurlijk schiet het ge wone werkprogramma er wel wat bij in. Er wordt minder gedaan aan de politieke en geestelijke vorming, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Waar iedereen zijn best doet, is het te begrijpen, dat het werk snel vordert, men ziet den dijk als het ware groeien. In enkele weken tijds wordt een dijk van 12 k.m. lengte en IJ m. hoogte aangelegd. Het zadien van suikerbietzaad ge schiedt in den regel met een handzaai- machine, waarmede men over de akkers loopt. (C.N.F.-Kuiper) Het Engelsch-Amerikaansche lucht wapen heeft op 13 Mei een aanval ge daan op een stad in Noord-Erankrijk. Tengevolge van dit bombardement wer den 49 lijken onder de puinhoopen van daan gehaald. Te Rijssel en omgeving is het aantal doodén, als gevolg van de bombardemen ten van 11 en 12 Mei, tot 223 gestegen. Ingevolge debombardementen zijn 100.000 voor de krijgsgevangenen be stemde pakketten te Valenciennes ver nield of zwaar beschadigd. Te Rijssel gingen 40.000 pakketten verloren. De brigades, die zich met de verzorging van de krijgsgevangenen bezighouden, stellen alles in het werk om nog zoo» veel mogelijk van den inhoud der pak ketten te redden. Rouhard, A. J. M., 47. planterRuarus, P., 59, koopmanRuiter, W. J. de, 45 werkzaam bij politieRutten, W., 47, leeraarRutting. T. H., 55, employé op fabriekRuys, D., 39, leeraar: Ruyse- naers, J. W., 43, landbouwkundig inge nieur Rijk, F. H. T. de, 59, administra teur Rijke, J. H. A. de, 38, werkzaam op textielfabriekRijn, J. van, 28, koop man Serbee, J. J. van, 33, werkzaam .bij gevangenisVries-Humel, J. H. dé. 53, letterkundige. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de 5e afdeeling van het infor- matie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9, te ’s-Gravenhage, onder opgave van zoo vol ledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, beroep, werk gever «n laatstbekende adres der ge in temeer den Het Nederlandsche Roode Kruis ontving weder opgaven van in Neder- landsch-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de volgende geïnterneèrden konden tot heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt menzeen korte aanduiding om trent leeftnjd en beroep. Aa, K. van def, 19, leerling Aalbers, A. F„ 44, ontwerper; Aalbers, D. M 56, gepensionneerd Aalbertsberg, W G. J., 58, koopman; Aalbertsberg, W.’H, C., 21, koopman Aalst W. van, 52, bankbe diende Aben, J. C., 50, klerkAlbers, J. F. M., 29, colporteur Albersen, J. W., 42, rubberplanterAldewereld, H. A., 22, werkzaam bij stoomvaart mij.Alde wereld, J. W,, 20, zonder beroep Amers- beex, A. C. P„ 25, planter Amsen, A. J. junior, 28, leerling Amsen, J. H„ 20, student Andel, D H, van, 44, ingenieur of machinist j Anneveldt, W. P. T., 37, werkzaam bij melkbedrijfAppelen, W. van, 55, gepensionneerd Augustijn, C., 50, zonder beroep Back, E_, 56, koop man Baggerman, F. A. M. L., 35, plan ter Bakker, T. H., 46,^employé Baljon, S, T. J., 58, gepensionneerd Bannisseht, C. H., 31, koopman; Barneveld-Binkhuy- sen, J. C., 52, wapenhandelaar Barrelo, G. J. van, 58, planter Barrelo, W. N. van, 24, planter Barteling, S„ 43, heiL soldaat Bartels, J._ 20, zonder beroep Bartels, R. S„ 39, student Bas, J., 59. gepensionneerd Basseleur, A„ 43, klerk Baumann, J, C„ 33, ingenieur of machi nist Bavinck, H. N., 62, gepensionneerd; Baumgarte, L., 31, planter Grobben, J., 16, studentPel, D„ 34, burg, ambte naar Pelt,' A. G., 51, gepensionneerd P^ltzer, E„ 2, vliegtuigwerktuigkundige Peltzer, R., 27, kleermaker Penders, Cornells, 29, brigadier Peppick, H. C., 30, werkzaam op rubberfabriek Petit, P. E„ 36, planter Piek, J„ 53, apothe ker Piefcart, J. W., 43, planter Pieters, E. J., 43, leeraarPlaatsman, J. L., 24, planter; Plas, F. van der. 53, ingenieur of machinist Ploeg, J. F. van der, 54, gepensionneerd Ploos, A. H., 49, koop man Pool, J. C„ 18, student Pokt, P., 50, chef Prefer,. C. H. de, 19, werkzaam bij het vervoerwezen Prevoo, J H., 56, gepensionneerd Pronk, F. J.. 39, leeraar-, Pronk, J. D. H„ 58, koopman Puffins, W., 46 gepensionneerdPuy, P. J. de, 53, directeur van een mij. Pijpers, H. E. R30, planter Raas, G. W., 18, werk zaam bij textielindustrieRaay, T. W. van, 54, leeraar Radder, J. C., 50, ge pensionneerd Ramaker, D., 41, heilsol daat Ramvaldo, J., 32, apotheker Rap- part, J.,( 47, gepensionneerdRavesteyn, W. P J. van, 41, werkzaam bij inge nieursbureau Reimus, J. W„ 27, schilder; Reith, C. W., 49, werkman Renteltap, B. D. , 19, klerk Reder, C. W. C., 58, plan ter Rewinkel, W. H., 42, gepensionneerd; Reuhl, J., 60, gepensionneerdRiekerk, C. A., 24, werkzaam op ijzerfabriek Rie- mersma, J., 58. planterRiethof, A., 45, gepensionneerdRobertas, A., 50, koop man Rodenhuis, D., 47, hersteller Roe- lofsen, A. G., 27, hotelhouderRoest. K. W. R. van der, 37, pakhuisopzichter Roestenburg, J. C. A., 58, planter Roleff, A., 55, koopman Roos-van der Berg, A F. , 56, planter Rooswinkel, C. G. N., 20, studentRooy, C. H. M. van, 18, student; Roozendal, C. R., 23, koopmanRosber ger. E. F. A., 19, studentRosendahl, A. P L., 59, zonder beroep Rosendahl, E„ 25, studentRosielle, C. B., 49, leeraar DISTRIBUTIE VAN INMAAKGLAZEN Opdat de inmaakglazen, welke dit seizoen ter beschikking van de Nederlandsche markt zullen worden gesteld, zooveel mo gelijk in handen komen van diegenen, die gewoon zijn om in te maken,, wordt het aankoopen ervan door particulieren af hankelijk gesteld van het van te voren inleveren van versleten rubber inmaakglasringen bij den detaiL handel. Dusdanige ringen beware men dus zorgvuldig, daar men anders geen nieuwe inmaakglazen kan aanschaffen. Inlevering van versleten ringen zal eerst op een nader vast te stellen tijdstip kun nen geschieden. In verband met nog te treffen maatregelen is het den handel tijdelijk verboden inmaakglazen af te le veren. Nadere bijzonderheden omtrent deze distributie zullen nog bekend wor den gemaakt. 7 uur werd de 32-jarige van Z. uit Staphorst door den 26-jarigen politie agent A. Ridder te Delft aangehouden, omdat hij zich daar met klaarblijkelijk oneerbare bedoelingen ophield. Aanvan kelijk ging de man gewillig mee, doch in de Poppensteeg, dicht bij het bureau van politie, trok hij plotseling een pistool en loste twee schoten op den agent, die in den schouder en in den buik levens gevaarlijk werd getroffen. De dader zette het daarna op een loopen, doch kon nabij de Peperstraat door een anderen agent worden gegrepen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. VERDUISTEREN Van 21.305.45 uur. Maan 22 Mei N. M. Nachtdienst dokters tusschen 22 u. en Frits Clausen afgetreden Volgens eqn bericht van den Scandina- vischen medewerker van „Het Nationale Dagblad”, is de leider van de Deensche Nationaal-Socialistische Arbeiderspartij „Faedrelandet”, drv Frits Clausen, op 5 Mei j.l. afgetreden. De leiding van de partij berust thans bij een Leidersraad, gevormd door C. O. Jorgensen, Th. Lar sen en Holger Johansen. BEVALLEN J. J. Meeuwisse geb. Grasmeijer, z. G. H. Frankhuizen geb. Klukhuhn, z. T. de Kruijff geb. Hage man, d. W. E. Rijntjes geb. van der Kwast, z, J. J. de Koning geb. van der Lecq, d. P"; H. Broekhooven geb. Top. z. J. G. H. Kippers geb. Staas, z. B. Huf geb. Koerten, z. H. J. A, Schaap geb. van Asten, d. P. van der Deijl geb. Hoogvliet, d. C. Verheij geb. Zoutenbier, d. J, J. E. Planken geb. Kooien, d. A. J. van der Maarel geb. Kerklaan, d. K. P. Verkamman geb. Zevenbergen, z. F. H. Thepass geb. Orsel, d. T. Spaans geb. Vrolijk, d. E. van der Velden geb. Huegen, z. C. Loocks geb. van den Bijllaardt d. J. Aleman geb. Split, z. R. Dijkstra geb. Bloemsma, z. M. J. van Weerlee geb. Rijlaarsdam, d. M. Winter geb. Verhave. z. C. M. D. Tholens geb. BiezingL d. J. Matthijs geb. Mortier, z. C, J. Snel geb. van den Boom, z^ A. Pronk geb. Schaap, z. M. R. A. L. Beekman geb. Roozen, J. C. Hoek geb. Verloo, d. L. de Haan geb. Chris- tan, d. J. W. M Touw geb. Hoedt, d. P. H. M. Koster geb. Wilmot, d. M. H. Zuidam geb. Dorenstouter, z. F. A. Das geb. Mulder, z. W. C. Jonge- jan geb. Pronk, z. S. van Schilt geb. Vaarties, z. M. J. J. var Melzen geb. Beuger, z. J. Klijn geb. den Heijer, d. J. Godée geb. Schep, d. H. B. J. de Bruijn geb. de Jong, d. M. Schol ten geb. Smitskamp, z. H. M. R. de Groot geb. Parlevliet. z.M. Knijff geb. Miebier, d. E. de Jel geb. Lascheit, z. L. Eleveld geb. van der Horst, d. J. Rog geb. Taal, d. A. V. Liefrink geb. Klotzek, d. A. J. Hoogerbrng geb. van Buijten. d. S. A. C. Arp geb. Funcke, d. M. J. C. Ca- mijn geb. van den Berg, z. C. A. Fladderak geb. Claseneg, z. M. Rigters geb. Roos, d.' OVERLEDEN: M. L. van Kerckhoven, vrouw van A. van jyeers. 43 j. L. van der Wilk, weduwnaar van C. D Lieftinck, 72 j. J. van Vuuren, weduwnaar van' M. Zwesnstra, 78 j. G. C. Douwes Dek ker. man van J. H. D. de Grauw, 67 j. J. de Recht, man van C. van Diemen, 69 F. W. Pree, vrouw van J. van Over- eem, 72 j. Jkvr. A J. de Jonge ongeh. vr. 75 j. C. Spaans, ongeh. man, 60 j, A M. Duijm, ongeh. vrouw, 84 j. J. C. Boekelman, weduwe van I. Schwarz, 64 j. H. Bijlsma. ongeh. man 85 j. M. J, T. Le Large d. 2 maanden. BOKSEN In het Gebouw voor K. en W. alhier werden gisteravond de kwart-finales voor de kampioenschappen van Nederland voor amateurs verwerkt. In alle partijen waren de deelnemers natuurlijk fel ‘be lust op de zege. Daardoor kwam de tech niek nog al eens in het gedrang, maar er was spanning genoeg en menige partij gaf heel wat goeds te zien. Helaas vorm de de ontmoeting in het zwaargewicht tusschen Appel en Niemans geen propa ganda voor de sport. De uitslagen waren; Bantamgewicht Hessels (N.H.) wint o.p. van v. Dijk (Z.); v. d. Berg (Z.H.) wint o.p. van Kabalt (N.H.) Vederge- wichtOudshoorn (Z.H.) wint o.p. van Kleinheerenbrink (Z.H.) Lichtgewicht Dekker (Z.H.) wint o.p. van Paré (N.H.); Joustra (N.H.) wint 2 extra ronden o.p. van Beekwilder (Z.) Welter- gewichtWalraven (N.H.) wint o.p. van IJsendoorn (O.) Middengewicht Schu- bart (N.) wint o.p. van Stuiver (Z.H.) na 1 extra ronde Sijstermans (Z.) wint o.p. van Mast (N.) Halfzwaargewicht Bakker (N.) wint o.p. van Wolff (Z.H.) Zwaargewicht Appel (Z.H.) wint o.p van Niemans (N.H.), gestaakt in de 3e ronde wegens een oogblessure van Nie mans. De halve-eindstrijden Maandag a.s, verwerkt, eveneens in het Gebouw. EEN SLAPPELING KRUIPT ONDER MOEDER’S ROKKEN. EEN JONGEN MET PIT VAART UIT OM TE KNOKKEN! Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor lederen Nederlander tusschen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Manneannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht: alle Halen- en Ortskomman- danturen en de verschillende -Meldestellen in Nederland. De Sovjet-Unie en de Balkan Volgens een bericht van de „Daily Herald” en de „Daily Mail” uit Cairo hebben de leiders van de Grieksche en Boelgaarsche communisten besloten het initiatief te nemen tot het Oprichten van een „Unie van Sovjet-Balkanrepublieken” Namens'de Grieksche communisten werd een desbetreffende kend door Yanni Joannides, namens Boelgaarsche communisten door Dussian Daskalof. In een bepaaldi passage van de overeenkomst staat o.a.„Istanboel en de Dardanellen zullen onder controle van de unie van Sovjet-Russische radenrepu blieken een onafhankelijke autonome republiek vormen”. NOG NIET TIJDELIJKE Koppelverkoop Een van de producten waarvan de groentehandelaren in dezen tijd gemeen lijk nog al goed voorzien zijn is sla. Voor zoover het niet als stoofsla van de hand gaat, dient het genuttigd te wor den met azijn. Het is dus verklaarbaar, dat azijn juist -hu een gewild artikel is. De groote vraag, welke evenwel bij me nige huisvrouw thans opkomt is Hoe kom ik aan azijn, wie heeft het? Een feit is het, dat er magazijnen en winkels zijn, waar nog zooveel azijn aanwezig is, dat zij het lokkend kunnen uitstallen. Niet om het zoo maar aan den eersten den beste te verkoopen, doch wel om er naar te laten kijken. Deze azijn, zoo con stateerden wij althans in de binnenstad, is te krijgen mitsen dat mits is reeds verkeetd men voor een zeker bedrag aan andere artikelen koopt en dan nog weer onder de beperkende be paling, dat niet alle artikelen recht geven om in de gunst te komen om azijn te mogen betrekken. Neen dit zijn arti kelen, die minder in trek zijn.’ men moet over eenige bezwaren heenstappen en er niet tegen op zien om een zeker bedrag aan veelal surrogaten te besteden. Kort weg genoemd is dit koppelverkoopEn koppelverkoop is verboden Onder het mom, dat alleen aan vaste klanten ver kocht wordt, kan men in deze surro- gatenafdeeiing ook terecht voor lucifers en bepaalde onmisbare rollen papier. Ook al weer dat mits...... Elders zagen wij. dat laatstgenoemde artikelen alleen maar verkrijgbaar waren in een zoogenaamd „huishoud- of schoon- maakpakket”, grootendeels bestaande uit reinigingsmiddelen, die wel afzonderlijk in kleinere hoeveelheden te koop zijn. Deze schoonmaaktijd, periode van uit bundige zindelijkheid, zalf de huisvrouw nog wel eens eenige van de zoozeer be geerde artikelen hebben opgeleverd. Het gaat echter niet aan, dat zij een voor raad om een heel huizenblok schoon te maken, moet inslaan, om datgene te be machtigen, .wat nu ten eenenmale onmis baar is. Ook 'dit is koppelverkoop, waar aan ten spoedigste een einde dient ge maakt te worden. Moge het waakzame oog, dat schijnbaar 'den laatsten tijd een weinig is dicht geknepen, weer eens spoedig opengaan, opdat men kome tot een billijker regeling dan deze, welke den kooper forceert tot het aanschaffen van die artikelen, welke hij niet wenscht, maar ook weer niet leidt tot het leeg- koopen van den voorraad door enkelingen. BoksenDoorenbosch won Maandagavond op punten van Willy Quentemeyer en daardoor komt hij in aanmerking om op 30 dezer tegen Luc van Dam te boksen om den natjonalen middengewichttitel. De partij werd na 3 ronden gestaakt wegens een oogblessure van Doorenbosch. Posno won door k.o. in de 4e ronde van Bep Diessen Hoogstraten won o.p. van Jan de Pauw. Te Nuyl wdh o.p. van Frans Diessen. Te Hamburg verloor Nolle door k.o. in de 8e ronde van Jean Kreitz. Daaf Bgan won door k.o. in de 6e ronde van Jan de Bruin en Beb dë Reus bokste onbeslist met v. d. Wete ring. Te Dortmund verloor Raadschel- ders op punten van den Weener Josef Neff. SchakenVoor de promotiecompetitie naar de hoofdklasse won R.S.C. met 63 van Centrum. Zondag wordt te Rotter dam de return gespeeld. Wielrennen De klassieke Belgische weg wedstrijd, de Waalsche Pijl, over 210 k.m., is gewonnen door Kint in 6 u. 11 min.; 2. Schotte op half wiel 3. Quer- tinmont 4. Lowie. AthletiekCelebes won te Leiden met 119.96 pnt. een dualmeet voor dames en meisjes met Concordia. In een dualmeet voor, senioren en junioren met Docos had Celebes ook succes door resp. met 11889 en 10571 pnt. te winnen. Zwemmen Zondagmiddag om 14.30 uur organiseert D.V.Z. in het bad aan de Mauritskade een nationaal polotournooi voor dames, waaraan zal worden deelge nomen door Z.V. Rotterdam, O.D.Z., A.Z.P.C. en D.V.Z. Ter afwisseling wordt een demonstratie schoonspringen gegeven door de dames Nuytjens, v. Engelen, v. Dongen, Drenth en Foursoff. Worstelen: Te Beverwijk behaalden Stols (Hercules, A’dam) Zondag het kampioen, schap van Nederland in het vederge- wicht. In verband met een protest volgt de toewijzing van den titel in het zwaar gewicht later. Hemelvaartsdag Luth. Gem. 10.30 u. ds. Brandt, Haar lem. Ver. „Maarthen Luther”, Ha- verschmidtstr. 57. 10.30 u. ds. Duyven- dak, Utrecht. Duitsche Kerk.’ 10.30 u. Pfarrer Kaetzke. Kloosterkerk 10 u. ds. Kwint. Geref. kerk in H.V., Aula L. v. M. 57, 10.15 u. ds. Hasper. Chr. Ger. Gem., Snoekstr., 10 u. ds. Nieuwenhuyze. Pomonapl. 10 u. ds. de Jong. Linnaeusstr. 10 u. ds. Croes. Geref. Gem., Oude Boom- gaardstr. 43, 10 u. ds. Honkoop. Oud-Ger. Gena. Hemsterhuisstr. 2 E, 10ë u. ds. v. Dijk. Oud-Ger. Gem. Wes- selsstr. 49, 10 u. leesd. Vrije Evang. Gem. Z.W.Bwitensingel 112—114, 10 li ds. Verhey. De Chr. Gem. (Bew. t. relig. Vem.) Gr. Hertoginnelaan 4, 10.15 u. menschenwijdingsd.; 19.45 u.y preek. Ned. Herv. Gem. Zuid Bin- nens. 217. 10.30 en 14.30 u. dhr. Schoon- derbeek. Oud-Ger. Gem., Schevenin- gen geb. Elim, 10 u. ds. Hennephof. Scheveningen. N. Badkapel, 10 u. ds. Evenhuis. Loosd u in en. N. H. Kerk, 10 u. ds. Lekkerkerker. Bethelkerk, 10.30 u. ds. Venema. Geref. kerk, 10 u. ds. Smelik. Leyenburg 10 u. ds. Wier- singa. Wassenaar. N.-H. Kerk. 10.05 u. ds. Honders. Kievitkerk, 10.15 u. dr. den Hertog. Rijswijk. W-Herv. Kerk 10 u. dr. van Veen en 18 u. ds. Leenmans, Ede. Geb. Chr. Bel., Oranjel. 26, 10 u. ds. Willekes. Voorburg. Oude Kerk. 10 u. ds. Hoe- kert. Noorderkerk, 11 u. ds. Karres. Geref. kerk,» 10 u. dr. Ridderbos. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Mei. He>t Opperbevel van de Weer macht maakt^ bekend: Van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechtsactie aan den bene denloop van den Dnjestr en in het voor terrein van de Karpathen gemeld. Formaties van de luchtdoelartillerie van het leger schoten sinds het begin van den veldtocht in het Oosten 2000 vifandelijke vliegtuigen omlaag. Daarvan hebben de luchtdoelafdeelingen van het leger 275 en 279 alleen 300 toestellen neergehaald. Aan het Italiaansche Zuidelijke front ^ette de vijand zijn aanvallen met ge bruikmaking van nieuwe divisies infan terie en pantserjagers op ons verdedi- gingsstelsel met zwaartepunt ten Zuiden van Cassino voort. Na verbitterde wissel vallige gevechten gingen eenige heuvel- stellingen verloren. In andere sectoren werden plaatselijke penetraties in tegen aanvallen gezuiverd of afgegrendeld. Een sterke formatie gevechtsvliegers bombardeerde in de late avonduren van 15 Mei vijandelijke steunpunten in het gevechtsgebied van Cassino met goede uitwerking; Er ontstonden branden en explosies. Bij aanvallen van enkele v stoorvliegtuigen op het gebied van Keulen en Mannheim alsmede bij vluchten boven de Kieler Bocht werden in den afgeloo pen nacht 4 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In de eerste ochtenduren van 16 Mei vielen sterke formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen de Britsche havenstad Portsmouth met een groot aantal brisant- en brandbommen aan. SPAARPREMIE LOS EN PENSIOENGERECHTIGD GEMEENTE.PERSONEEL: De burgemees ter heeft een verordening uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat bij de uitbe taling van de bezoldiging aan gemeente- personeel, in tijdelijken of lossen dienst, dat met ingang van of na den datum van het in werking treden dezer verorde ning (1 Mei j.l.) in dienst is getreden, 4 pCt van de bruto-wedefë of het bruto loon, tijdelijke toelagen niet inbegrepen, wordt ingehouden. De ingehouden bedra gen, vermeerderd met rente, worden uit betaald, zoodra bedoelde personen amb tenaar in den zin der Pensioenwet 1922 zijn geworden of den dienst verlaten, met dien verstande, dat indien tot inkoop voor pensioen van den tijd, welke op arbeidscontract of krachtens tijdelijke aanstelling is doorgebracht- wordt over gegaan, de ingehouden bedragen voor zoo veel noodig worden aangewend voor de betaling der door de belanghebbenden verschuldigde inkoopsommen. Deze rege ling geldt ook voor vrouwelijke werklie den en voor werkvrouwen in persoon lijken dienst van concierges er. van met conciergediensten belaste ambtenaren. JUBILEA Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Gem. Reinigingsdienst namens den burgemees ter aan den werkman M. Th. v. Dijk de eervolle vermelding en gratificatie we gens 25-j. diensttijd ter hand gesteld. Vandaag viert de heer C. Harsveld, die werkzaam is in de expeditie, zijn zilve ren jubileum bij de firma Meindersma. Róssing, A. J. J., 44, slachthuisinspecteur Hij werd vanochtend toegesproken door Afweermaatregelen van de Duitschers De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het Weermachtbericht van Za terdag meldde, dat de talrijke lucht aanvallen £er laatste dagen op doelen in de bezette gebieden in West-Europa als de voorbereiding der van Geallieer de zijde te verwachten invasie kunnen worden beschouwd. Hiermede is voor de eerste maal officieel de verwachting geuit, dat de invasie zal plaats hebben. Dit kan een aanwijzing zijn, dat de Duitsche legerleiding haar op korten ternjijn tegemoet ziet. Als zoodanig is de desbetreffende zinsnede in het Weer machtbericht dan ook niet zonder be- teekenis. Zij vormt in zekeren zin de officieele bekrachtiging van de talrijke artikelen, die juist de laatste dagen in de Duitsche pers zijn verschenen en waarin het Duitsche volk op den ernst van het oogenblik gewezen en op .verwachten offensieve operaties Geallieerden voorbereid wordt. Het feit, dat in het bijzonder het verkeersnet en de vliegvelden in N.- Frankrijk en België het doelwit der Anglo-Amerikaarische luchtaanvallen zijn, doet de Kanaalkust in de eerste plaats in aanmerking komen al* moge lijk invasiegebied. Zooals evenwel van Duitsche zijde verklaard wordt, is men op alle punten van het Europeesche vasteland op landingen voorbereid. Het bombardeeren der vliegvelden op Cor- i sica door Duitsche bommenwerpers kan als bewijs geiden, dat de Duitsche le gerleiding ook eventueele plannen, die de tegenstander voor een aanval op de Zuidelijke kusten koestert, reeds in het stadium der voorbereiding tracht te verijdelen. De afweermaatregelen der Duitschers richten zich niet alleen tegen landingen van zee uit. Het is n.l. aan te nemen, dat de Geallieerden op zeer groote schaal van luchtlandingstroepen ge bruik zullen maken, teneinde niet uit sluitend aangewezen te zijn op een frontalen aanval ,op jle verdedigings werken, die de Duitschers overal aan de door hen bezette kusten hebben aan gelegd. In het algemeen koesteren de Geallieerden, blijkens hun uitlatingen, van hun luciftwapén groote verwachtin gen. Echter pok een overwicht in de lucht is, naar daartegenover van Duit sche zijde betoogd wordt, geen garantie voor het welslagen der operaties te land, zooals het verloop van den strijd in Italië, met name bij Cassino, ge noegzaam heeft aangetoond. Overigens bestaat er reden aan te nemen, dat van Duitsche zijde bij een invasie ook tot dusver zorgvuldig gespaarde reser ves in den strijd zullen worden gewor pen. Ook van Duitschen*kant kan men op het gebied van nieuwe wapens nog verrassingen verwachten, die voor den beslissenden strijd in petto zijn gehou den. Labourpartij stelt Pinkstercongres uit S.P.T. meldt uit Londen: Het heeft er allen schijn van, dat het jaarlijksche Pinkstercongres van de Labourpartij zal worden uïtgesteld. Heden zal het partijbestuur bijeenkomen en in deze aangelegenheid een beslissing nemen. In Londensche politieke kringen is men van meening, dat het uitstel van dit congres, waaraan in het algemeen veel belang wordt gehecht, een zekere voor bode is van een spoedig te ondernemen invasie. In verband met de speculaties over het bffensief aan het Italiaansche front heeft dit besluit van Labour de aandacht in Engeland op de aangekon- digde militaire gebeurtenissen nog meer geconcentreerd. „DE GEBOORTE VAN HET RESI- DENTIE-ORKEST”: Onder dezen titel is een herinneringsuitgave verschenen bij gelegenheid van het veertigjarig be staan van het orkest, van de hand van dr. P. Molenbroek. Het is uiteraard^ als gevolg van de abnormale omstandighe den, geen omvangrijke uitgave gewor den, maar de schrijver is erin geslaagd binnen een veertigtal pagina’s een le vensschets van ons Haagsche orkest te geven, welke ten volle zijn groei bloei en cultureele beteekenis doet uit komen. Dr. Molenbroek geeft eerst een overzicht van het muziekleven in land in de 19de eeuw, waarbij hij ge legenheid vindt aan te duiden de ver anderingen welke het muziekleven in de groote steden in den loop van dien tijd onderging, veranderingen, .die den bo dem hebben bereid voor de oprichting van een eigen Haagsch orkest. Meer uitvoerig staat hij dan stil bij de ge boorte van het orkest en bij de muzi kale en kunstzinnige persoonlijkheden, die aan de oprichting hebben medege werkt. In de volgende bladzijden wor den de lotgevallen van het orkest be schreven, zijn bloeiperiode en ook zijn tijden van tegenspoed, tot op den hul digen dag. De met liefde en bewonde ring voor ons orkest geschreven her denkingsuitgave bevat de portretten van den stichter, mr. Henri Viótta, van mr. J. A. H. Baron van Zuylen van Nijevelt, den stichter der volksconcer ten en van E. K. G. Rpse, den kunst- zinnigen muziekvriend, die de plannen van mr. Viötta zoozëer heeft gesteund. Dezen beiden brengt hij terecht hulde als baanbrekers voor de muzikale toekomst van onze stad. Met den wensch van dr. Molenbroek, dat het ons orkest gegeven moge zijn steeds in zijn uitvoeringen het hoogste te bieden, wat in het artistiek vermogen ligt be sloten, geleid door het besef, dnt zijn geheel eenige, heilige roeping is de edele kunst te dienen, stemmen wij van harte in. Op den avond van Hemel- vaartsdag wordt in de Bethlehemkerk door Alex Schellevis een orgelconcert gegeven met als solist Jaap Stotijn. hobo A.s. Maandagavond geeft iri „Diligentia” Albert van der Hoogte een voordrachtavond- Op het programma komt o.m. voor „Danton’s Dood”, den directeur den heer C. Kerdel, die hem een geschenk aanbood en door den heer M. Hoogteijling, die namens het personeel een eadeau overhandigde. Vandaag was het 40 jaar geleden, dat de heer L. A. Peters in dienst trad bij de firma P. Nieuwerkerk en Zoon aan het Lange Voorhout. In tegenwoordigheid van het personeel is hij in verband hiermede gehuldigd In een hartelijk gestemde toe spraak heeft de heer Nieuwerkerk de zoo afwisselende loopbaan van den jubilaris in het bedrijf geschetst. Spr. herinnerde eraan, dat Bertas Peters het oudste personeelslid thans van de zaak be gonnen is als palfrenier en zich daarna wist te ontwikkelen tot een bekwaam ovenist. De heer Nieuwerkerk sprak den wensch uit, dat het den jubilaris gegeven zou mogen zijn nog tal van jaren zijn krachten aan het bedrijf te kunnen geven en bood een geschenk onder couvert aan. Vervolgens heeft de oudste collega van den heer Peters, de heer Hartevelt na mens het personeel en een goede kennis van hem, de heer Winkel, het woord ge voerd. Ook zij boden geschenken onder couvert aan. Ontroerd heeft de jubilaris voor de hem gebrachte hulde dank gezegd DIEVEGGEN IN ARREST: De 27-jarige inpakster M. L. werd aangehouden ter zake van diefstal van lakens en levens middelen ten nadeele van haar werk gever. Gisteren werd melding gemaakt van diefstal van 400 uit 'een pension aan de Regentesselaan. De politie is er in geslaagd deze ontvreemding tot klaar heid te brengen en de daderes, mej. A. J. van T. geb. Z., aan te houden. In Fe bruari had de vrouw reeds een rijwiel ontvreemd. KINDJE IN KOKEND WATER GEVAL LEN Het 3-jarige jongetje A. W. viel in de ouderlijke woning aan de Stillé Veer kade in een emmer met heet water. De kleine bekwam verschillende brandwon den en is in ernstigen toestand overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. OVERALLS OMTVREEMD: De 23-jarige slager W. H. S. en de 27-jarige vleesch- sjouwer M. de R., hadden tot taak het vuil uit de ketels van een ziekenhuis weg te halen. Zij maakten daarbij ge- - by d€ hebben zij die en passant maar onder het vuil in de mand gestopt. Zij werden evenwel betrapt en zijn aangehouden. E. NOORDHOFF t: Te Bilthoven. waar hij zich een half jaar geleden gevestigd heeft, is overleden de heer E. Noordhoff, oud-Waterschont te Scheveningen. Mr. G. C. DOUWES DEKKER t: Op 67- jarigen leeftijd is overleden mr. G. C.’ Douwes Dekker, adviseur van algemeene zaken der Nilhnij van 1859; De crematie vindt morgen op Westerveld plaats na aankomst van trein 12 uur 50. E REINIGINGSDIENST OP VA ARTSDAG De directeur van den Gem. Reinigingsdienst deelt mede, dat in verband met Hemelvaartsdag het huisvuil op dien dag niet, doch Vrijdagmiddag wordt opgehaald. GOUDEN HUWELIJKSFEEST: Het echt paar W. v. Tilburg en K. v. Tilburg- Franeken. wonende Multetalistraat 89, viert morgen zijn gouden huwelijksfeest. Terzake rijwieldiefstal waar- bij zij op heetm’aad werden betrapt, rijn aangehouden de 29-jarige chauffeur E. R. ^en de 36-jarige A. V „Unie van Sovjet-Balkanrepublieken” e» vn o i e» le f 4- - overeenkomst getee- de Boelgaarsche communisten Daskalof. In een bep; de overeenkomst staaf

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1