Groote slag Zuid-Italië m No. 18797. 1944. Woensdag 17 Mei. TWEEDE STADS ED. BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA VOOR DE JEUGD KUNST EN LETTEREN e van Doodvonnissen W de Sereth aan Uitwijkbewegingen verloopen vol gens plan; vijand lijdt zware verliezen VERDUISJEREN Van 21.305.45 uur. Hoofdprijzen Staatsloterij Nederlandsche jongens, opgelet De Sovjet-Unie en de Balkan Predikbeurten Hemelvaartsdag W‘ Uitreiking distributiebescheiden INLICHTINGEN OVER LIJK VERZOCHT TC.r u i§ c BURGERLIJKE STAND Sovjet-offensief verwacht Massagraven bij Oella gevonden Voorstadium den grooten strijd? Gen.-veldmaarschalk Rommel in Normandië IIAAGSCHE COURANT T Rivlersi a Ruijchrocklaan Polizeiführer 1 100 3442^ 5585.' 6866, 9084, 9422. 14468, de Scala. op in No. loketten van ons Bureau. Be „Haagsche Courant*’ zal morgen, Hemelvaartsdag, niet verschenen. Maak brandbommen zelf onschadelijk, maar blyf van alle andere onbekende projectielen ^f. Maan; 22 Mei N. M. Ziekenfondsleden de Volharding 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49. van hier het moeilijkheden, welke vereischten, waren f Hang Revue Vierde klasse Beter een gulden in de bus dart duizend in uw beurs. Denkt daaraan bij de groote landelijke oollecte voor Front» zorg op 27 Mei a.s. MMau r -O -i :oreno r*c T- Gastel ariav J RENTEBIJSCHRIJVING RIJKSPOST- SPAARBANK De rentebijschfijving op de spaarbankboekjes van de Rijkspost- spaarbank zal geleidelijk weder voortgang kunnen hebben. Daartoe kunnen de boek jes, die uitgegeven zijn in de maanden Januari, Februari en Maart van heden af dadelijk worden opgezonden aan de Rijks- postspaarbank te Amsterdam. Over de andere boekjes volgt te zijner tijd nader bericht Donderdag 18 Mei zal in den Haag op Plein 1813 no, 3 nog een keuring worden gehouden voor de- eerstvolgende Weer- sportkampen. Iedere Nederlandsche jon gen heeft gelegenheid om tezamen met kameraden uit andere Germaansche lan den vier mooie voorjaarsweken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoodat ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profiteeren. Het bureau voor Weersportkampen is geopend van 9 tot 14 uur. Oplossingen der raadsels1. Japan. 2. Oost West Thuis Best. 3. Zee- of water» spiegel. Nieuwe raadsels 1. Waarmee begint de rook en eindigt het vuur 2. Mijn eerste is nooit recht Mijn tweede is een verf- sobrt Mijn geheel is een plaatsje in 3. Wat is de slechtste Na de tertourvlucht. „Nu, hoe was de weg naar Berlijn sergeant?’’ „Erg neergaand, kolonel.” (Teekening: Kraft-O.H.) De B-correspordent van het AN P te Berlijn meldtEen document van sen- sationeele beteekenis noemt men in de Wilhelmstrasse het in eenige Engelsche bladen gepubliceerde verdrag tusschen Boelgaarsche en Grieksche communisten eenerzijds en de Sovjet-Unie anderzijds Het verdrag bevat niet alleen een plan tot vorming van een Zuidoost-Europee- sche Unie van socialistische Sovjetrepu blieken, welke haa^ Noordelijkste gren zen aam den Donau en benoorden Fiume wil leggen, maar het plan bevat tevens Oe jongste, misschien ook zonderling, ste aanwinst van het Deventer mu seum ,,De Waag", is een vogelnest.'dat kortgeleden door een bewoner uit We- zepe ontdekt en curiositeitshalve aar. het museum werd afgestaan. Het is een door een groote of treklij ster gebouwd nést van 30 c.m. doorsnede, zooals ge woonlijk van dunne twijgjes gemaakt daaromheen zijn echter reepjes 'stan niool gevlochten, zoodat dit nest in het zonlicht blinkt als een zilveren kogel. (C.N.F.-W. P. Zeylemaker Vrijz. Geloofsgem. „Immanuël” Rem. Kerk. Laam 20. 10.30 u. ds. Westmijse, R’dam. Aula Gymnasium L. v. M. 57, 18.30 u. ds. Ruys. Leidscfyendam. Ned Herv. Kerk, 10 u, ds Vermef. Geref. Kerk, 10 u. ds. Rietveld. VAN WIE IS DEZE LADDER?: Aan het commissariaat der staatarecherche. Laan Copes van Cattenburch 55. bevindt zich een ^21-sports opgeklampte bouwladder. die in 'de omgeving van de Bierkade werd gevonden. Den eigenaar of hun, die hieromtrent inlichtingen kunmen ver strekken, wordt verzocht zich tot ge noemd commissariaat te wenden BEZICHTIGEN ONBEHEERD GEVON DEN RIJWIELEN De wnd politiepresi- dent maakt bekend, dat in den vervolge Casuarïegtraat no. 11 alleen des Zaterdags tusschen 10 en 15 uur voor het bezich tigen van onbeheerd aangetroffen rij wielen voor het publiek geopend zal zijn. BLOEMKOOLEN GESTOLEN: De 17- jarige A. J. B en de 16-Jarige F. C. A. K., die bij een kweeker in Loosduinen bloemkoolen kwamen koopen. hebben tij dens den schafttijd van de tuinders een schuur opengebroken en daaruit 44 bloemkoolen ontvreemd. De jongens wer den evenwel betrapt en zijn aangehouden. 50-JARIG JUBILEUM Op 28 Met a.s. bestaat de kapperszaak van A. W Kor- tekaas aan de Molenstraat 50 jaar. De zaak wordt thans gedreven door den zoom van den oprichter. L. J. W. Kortekaas HULPPOST MOEDER EN KIND Van daag is te Wassenaar, v. Zuylen v. Nije- veltstraat 332. een Hulppost Moeder en Kind van den Ned. Volksdienst geopend VAN TRAP GEVALLEN: De 56-jarige weduwe J. S uit de Fisherstraat viel bij werkzaamheden in het Capitoltheater van een trap. Zij bekwam een hersenschud ding en is opgenomen in het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde. 'Pi M stonden ook op boog artistiek peilbij zondere lof verdienen de costuums. Wij hebben niet alle jeugdige dansers en danseressen kunnen noemen zij toon den zich allen dansers in hart en nieren en zij dansten, met meer of minder vaar digheid, met lichaam en ziel. Het succes was zeer groot en velen ontvingen bloe men. Zondag 4 Juni wordt een herhaling gegeven. Johan Koning. DE AANSTAANDE OPVOERING VAN VERDI’S „DON CARLOS”: De Amster- damsche Opera zal Zondag 21 dezer haar première geven van Verdi’s in 1867 ver schenen opera „Don Carlos”, waarvan de tekst is ontleend aan Schillers gelijk namig drama Het was toen niet de eerste maal, dat de componist zich tot drama tisch werk van dén groeten Duitschen „KTassiker” aangetrokkén gevoelde, want reeds in 1849 ontleende hij stof voor een opera aan diens bürgerïiches Trauer- spiel” „Kabale und Liebe", die onder den titel „Luisa Miller” werd opgevoerd. .Tus schen beide werken ligt een steeds stij gende ontwikkelingsgang, die Pon Carlos zijn hoogtepunt bereikte in de drie laatste groote vocaal-dramatische werken Aida. Othello en Falstaff Doh Carlos is de opera die in Verdi’s levenswerk de ontwikkeling van het Italiaansche muziek drama inleidt. Zijn met Wagners denk beelden parallel loopend streven naar nauw verband tusschen muziek en han deling. woord en toon zonder concessies aan den traditioneelen opcrastjjl komt hier voor het eerst sterk en op geluk kige wijze tot ontwikkeling, wat o.a. blijkt uit de waarde, die de componist hecht aan den tekst en de eischen, die hij. evenals de meester van Bayreuth, stelt aan de uitspraak daarvan. Dit laatste heeft de directie doen besluiten om bij wijze van uitzondering voor deze eerste opvoering gebruik te maken van een Nederlandsche vertaling Wellicht kunnen dan later, wanneer Don Carlos zal zijn ingeburgerd, opvoeringen in de oorspron kelijke taal volgen. Aan het orkest is hier een hoogst belangrijke functie toe bedeeld. welke ver uitgaat boven de in hoofdzaak begeleidende taak, die het in andtre werken te vervullen had, de zang- virtuositeit heeft plaats moeten maken voor de uitbeelding per vocem en in spelin dit verband is’dan ook gebroken met het beginsel der afgesloten vormen In de versie, waarin het werk wordt ge geven. d i. in den door Verdi daaraan in 1883 gegeven beknopten vorm, telt het zeven geserveerde, dramatische expres sieve tafereelen, waarin de hoofdfiguren scherp zijn geteekend. Men mag dan ook met belangstelling deze opvoering tege moet zien, aan de voorbereiding waarvan met groote toewijding is gewerkt. VOORJAARSTENTOONSTELLING „PUL. CHRI”: Tot en met 29 dezer exposeeren werkende leden van „Pulchri Studio” schilderijen, aquarellen, teekeningen en grafische kunst in de zalen van het ge nootschap. Verrassingen, openbaringen van nieuwe talenten brengt deze tentoon stelling niet, maar er is veel knap en aantrekkelijk werk, zoodat een bezoek aan deze expositie toch stellig de moeite waard is, ofschoon men er noode het werk mist van een aantal onbetwistbaar waarlijk goede en groote Pulchri". figuren. Bijzondere beteekenis echter krijgt de tentoonstelling nog doordien er een '15-tal doeken bijeengebracht is van den enkele weken geleden overleden Jan Bakker, welke stuk voor stuk en alle bij een doen zien wat wij in dezen voortref- felijken schilder hebben verloren. Hoe Hef heeft hij ons land gehad en zijn kleine stadjes aan stille wateren, onze bosschen en ons polderlandHoe heerlijk Hol- landsch is zijn kleur en hoe Hollandsch is het hart, dat in deze doeken klopt Daar is het groote doek „Goiida”, warm van toon en het kleinere „Enkhuizen”, met den drommedaris. waarvan de kleur zoo wonderlijk góed getroffen is. Wat kleur vermag, dat wist Bakker wel. Neem een compositie als „Bastia” (nr. 13). één klomp steenen als het ware, zonder één figuurtje, zonder één gras sprietje. enkel steen op steen, maar de kleur maakt het tot een uniek tableautje Er is nog een '„Herfst", prachtig van stemming nr. 14, Westeinde in Voor burg, waar de schilder woonde, kreeg uiteraard een sterk persoonlijke visie mee. Deze 15 doeken van Jan Bakker hebben een eereplaats aan den wand ge kregen en dat verdienen zij ten volle Wanneer wij een greep doen uit het werk der rond dertig andere „Pulchri”- ledèn. die hier zijn uitgekomen, dan noe men wij de bloemstukken van Evert Moll en Fred Brouwer, die beiden onlangs ook DONDERDAG 18 MEI Bethlehemkerk. Orgelconcert door Alex Schellevis, m.m.v. Jaap Stotijn, hobo. 20 u- Princeèse-Schouwburg. „Via Mala”. 14 en 19 15 u. Diligentia. „Hans en Grietje”. 14.30 u. Piano, avond Theo van der Pas. 19.30 u. Scala. Revue „Hocus-Pocus”14 ea 19 30 u. Paarden. Duindigt. Rennen. 14 u. Afhalen levensmiddelenkaarten V r ij- d a g Groot Hertoginnelaan en Alida- straat (Lsd.) 8.3016.30uur Beg t.m. Boz. Ooststraat en Ruijchrocklaan8.45 12.30 en 14—16 uurHa Lm. Kep. De hoofdinspecteur der Staatsrecher- che, chef inspectie ro. 2-a-l alhier, ver- zoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van het lijk van een man, dat op 16 Mei j.l. is aangespoeld het strand te Scheveningen. verkeerde in verregaanden ontbinding. Signalement: lang ongeveer 1.75 m., flink postuur. In bovenkaak zijn op één tand, rechts naast de middentanden, na alle kiezen en tanden aanwazig (forsch gebit). Een gedeelte van de bovenpan talon vpn grove donkere stof was nog aanwezig, alsmede een .donkere wollen gebreide sok en een paar lage stevige schoenen met lederen zool en hak. Het bovenwerk van de schoenen is van grof linnen vervaardigd, behoudens een le deren rand langs zool en hak. (Kleur der schoenen is bruin). Hun. die inlichtingen omtrent voren- gemeld lijk kunnen verstrekken wordt verzocht, daarvan kennis te geven aan het bureau van voormelden hoofd-in- specteur, Alexanderplein 16. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HÓOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 Mei. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend In het bergachtige terrein van het Tta- Üaansche Zuidelijke front woedt over een breedte van 35 k.m. een materiaal- slag van de grootste afmeting. Onafge broken trommelvuur met een geweldig gebruik van munitie, de sterkste lucht aanvallen, het gebruik van de pantser wagens als mobiele artillerie, een verbit terde worsteling om elk steunpunt en elke hoogte, die vaak binnen korten tijd meermalen van eigenaar wisselen, dit alles geeft aan deze gevechten het ken-- merk van de groote afweerslagen van den vorigen wereldoorlog. Tegenover een groote vijandelijke over macht bieden onze troepen thans, sinds 6 dagen een heldhaftig verzet. De in het kader der gevechten voltrokken uitwijk bewegingen verloopen volgens plan De uiterst zware bloedige verliezen van den vijand staan in geen verhouding tot de zuiver tactische terreinwinst, die hij kon behalen. Aan het landingshoofd van Nettuno vonden gisteren geen gevechten van be teekenis plaats. Sinds dagen in hevigheid toenemend vfjandelijk artillerievuur doet evenwel oök daar spoedig den grooten aanval verwachten. Aan het Oostelijké front ontstonden ook gisteren buiten hevige plaatselijke ge vechten aan den benedenloop v?n Dnjester. en in het voorterrein van Karpathen. geen gevechtshandelingen op Het lijk staat Van VRIJDAG 19 MEI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant**. Voordracht over: „Een reis ryiar do maan”. 15.45 en 20 u. -r- Princesse. Schouwburg. „Freuleken”. 19.15 Pulchri Studio. Piano-avond Schouwman. 19.30 u. Scala. „Hocus-Pocus”. 19 30 u. tPjgnataró^ Van het Z.-Italiaansche front De Duitsche troepen hebben zich Zuid-Italië in een sector overeenkomstig het bevel op nieuwe stellingen gedistan- cieerd. Een doorgebroken Engelsch-Ame- rikaansche gevechtsgroep is omsingeld en gaat haar vernietiging tegemoet, meldt fact D.N.B. PROF. Dr. A. W. NIEUWENHUIS S0 JAAR Maandag a.s hoopt, prof dr A. W Nieu wenhuis, oud-hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit in de land- en volkenkunde van Ned.-Indië, den dag te herdenken, waarop hij 80 jaar geleden te Papen- drecht het levenslicht aanschouwde. Prof. Nieuwenhuis 80 jaar het klinkt bijna ongelooflijk, wanneer men zich realiseert dat deze naar lichaam en geest nog uiter mate vitale geleerde meer dan een halve eeuw van ingespannen wetenschappelij- ken arbeid achter den, nog steeds kaarsrechten rug heeft en daarvan velé jaren heeft doorgebracht in de on herbergzame binnenlanden van Centraal- en Oost-Borneo, welk eiland door hem niet alleen werd geëxploreerd, doch te vens zonder militair vertoon onder Nederlandsch gezag werd gebracht. In 1883 werd hij als student in de medicijnen te Leiden ingeschreven In 1889 werd hij tot arts bevorderd, waarna zijn benoe ming tot officier van gezondheid 2de klasse bij het Indische leger spoedig volgde. In 1890 promoveerde hij te Frei burg in Baden cum laude tot doctor in de geneeskunde, waarna hij nog hetzelfde jaar naar Indië vertrok. Hier vestigde hij zich eerst te Batavia, later te Sambas 'W.-Borneo). Wegens 'zijn groote kennis der plaatselijke toestanden werd hij in 1894 toegevoegd aan een wetenschappe lijke expeditie naar Centraal-Borneo Toen de doortocht door den B >ven- Mahakam te gevaarlijk scheen, bleef Nieuwenhuis nog 6 weken alleen achter temidden der gevreesde Dajak-stammen, wier vertrouwen hij wist te winnen door hun medische hulp te verleenen. Na als arts te hebben deelgenomen aan een mi litaire expeditie naar Lombok, keerde hij naar Borneo terug, waar hij als eerste Europeaan dat eiland doorkruiste en wel in de richting West-Oost Op zijn voor stel besloot de Indische regeering aan Nieuwenhuis de organisatie op te dragen van een nieuwe voor wetenschappelijk onderzoek ingerichte expeditie, welke te vens het politieke doel nastreefde op vreedzame/ wijze in het Mahakamgebied het civiel bestuur te vestigen. Deze expe ditie, welke bijna 3 jaar duurde, leidde tot het gewen schte doel, doch niet dan nadat aanzienlijke den grootsten tact overwonnen. Na het volbrengen van den tocht keerde Nieuwenhuis andermaal te- rvg naar het binhenland om daar met succes zijn óacificatie-arbeid voort te zet ten. Inmiddels had hij in 1897 in 's Lands Plantentuin onderzoekingen verricht, was in 1398 bevorderd tot officier van gezond heid 1ste klasse a la suite en voorts be noemd tot ridder in de Orde van den Nederiandschen Leeuw. In 1901 keerde hij via China, Japan en Amerika naar ons land terug. In 1904 werd hij tot hoog- leeraar in de volkenkundé van Ned.- Indië te Leiden, welk ambt hij gedurende 30 jaar heeft bekleed, benoerrfd. Prof. Nieuwenhuis heeft den uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven zijn tachtig- sten verjaardag slechts in den besloten familiekring te gedenken. een scherpen aanval op de Turksche in tegriteit, daar de verdragsluitenden Istan. boel en de Dardanellen tot een autonome Sovjetrepubliek willen uitroepen en de controle van dit gebied aan Moskou wil len overlaten. De woordvoerder van de Rijksregeering verklaarde ten aanzien van het plan, dat de Sovjet-aspiraties in de richting van Bosporus en Dardanellen niet nieuw zijn Bij zijn laatste bezoek aan minister vori Ribbentrop verklaarde Molotof indertijd woordelijk tot zijn tolk„Zegt u den Rijksminister, dat Sovjet-Rusland nog een appeltje met Turkije te schillen heeft” en in hetzelfde gesprek zeide de bolsjewis tische volkscommissaris, dat d/ Sovjet- Unie niet zonder belangstelling het lot van Skagerrak en Groote Belt gadeslaat. Reeds vele jaren hebben de Sovjets de hoop eenmaal een haven aan een „war me” zee te krijgen. Meer en meer blijkfc. thans, dat zij door Engeland en de Ver. Staten in dit streven worden ondersteund den de van beteekenis. Sterke formaties gevechts. en slagvlieguigen vielen in den afgeloopen nacht bolsjewistische concentraties en troepenonderkomens ten Zuidoosten van Ostrof cn in het gebied van Pleskau met waargenomen goede uitwerking aan. In de Finsche Golf werden 13 bolsje- .wistische bommenwerpers door bewakings vaartuigen der marine en door jagers neer ge schoten. Duitsche torpedomotorbooten bescha digden bij een nachtelijken aanval op bolsjewistische bewakingsstrijdkrachten in het Oostelijke deel van de Finsche Golf verscheidene vijandelijke vaartuigen. Bij een aanvalspoging van Sovjet-bom- menwerpers op een Duitsch convooi voor de kust van Noordelijk Noorwegen wer den door escorte-strijdkrachten en door boordafweergeschut 3, door jagers nog 21 vliegtuigen vernietigd. In den afgeloopen nacht lieten eenige Britsche vliegtuigen bommen vallen het stadsgebied van Berlijn. JONGE DANSERESSEN EN DANSERS STELLEN ZICH VOOR: Leerlingen van de Dansschool Yvonne Georgi, welke reeds een goede reputatie bezit ver bui ten de hoofdstedelijke grenzen en deze, naar ’t zich laat aanzien, mettertijd ook buiten de landsgrenzen zal geniéten, heb ben zich gisteravond aan een geheel ge vulde zaal van „Diligentia" voorgesteld. Als aan een bloeienden bongerd in een weelde van'bloesem en zon, zóó vol gra tie. zóó vol belofte, zóó vol van open bloeiend leven, stralend van kracht en van licht en van prille schoonheid, zóó denken wij aan dezen dansavond terug, waarop jonge talenten zich hebben ge openbaard met den heiligen ernst van de dienende kunst. Het schenkt voldoening, dat eindelijk de Dans in ons land zijn terrein heeft veroverd en dat hij wordt gediend, met zooveel edele passie en vreugdevolle overgave' als Yvonne Georgi het ons gisteravond weer heeft laten zien Vijftien dansen vermeldde het program ma, uitgevoerd door leerlingen, met een routine echter en met een zelfbewustzijn, welke men gemeenlijk niet bij leerlingen aantreft. Van al deze jeugdig begaafde en jonge talenten is ongetwijfeld Coca Serban een der allereersten met een toe komst. Zij danst met een gratie (haar Wals op muziek van Brahms) en met een lenigheid en lichtheid („Spitzendans" op muziek van Chopin), die werkelijk ver rassend zijn. Zij danet niet op, maar „in de muziek” en elke beweging van haar drukt schoonheid uit. In „Dans in Ispahan”, samen met Max Doyes, is zij allercharmantst en van haar elegance zal ieder hebben genoten in de „Pas de Trois". die zij met Ank Fabius, die wij gaarne op de plaats direct na haar stel len en met Hans Tolman uitvoerde. In dezen dans was ook in tempo het vol maakte bereikthij moest worden ge bisseerd. Eenzelfde succes oogstte Hans Tolman, de besté van de dansers van dezen avond, iemand van wien we nog hooren zullen, met zijn sterk dramatisch- bewogen Samson”. Miep Vleugels, een geboren danseresje, die het ver zal bren. gen. danste met Ans v. d. Vliet een Spitzenduet, dat eveneens gebisseerd moest worden. Pieter van der Sloot is een danser met vaart en stuwing;Ans van Doorn danste den „Straatjongen” met bekoorlijke gaminerie op geéstige muziek van Peter Kellenbach, die den geheelen avond aan den vleugel een ideaal begeleider was. De ensembledansen SLApollinare r X->~.Vallemaio ITRl«St.Maria xrx 1 i) St Gl or9 BEVALLEN: C. M. W. van Kempen geb van der Voort, d W. Veld geb. Timmermans, d. N. Clavel geb. van der Goorbergh, z. F. Verbeek geb. Niël, d. L. Hölskcn 'geb. Elkhuizen, z, A. C. J. Steijn geb. Steijn, d. M G. de Wilde geb. van de Griek, d. M. A. Muije geb. Osté, z. C. Bos geb. Pot huizen. d. C. M. Zaat geb van der Scheer, z. J. W. M. van Kempen geb. Tinjmermans. d. P. C. Verbeek geb* de Hardt, d. M. E. V. Steyger geb. Bastirgs. z. M. A. van den Berg geb. van Leeuwen, d. M. J. van Ginkel geb. Schippers, d. C. M. de Zeeuw geb. Maree, z. C. Keus geb. Bal, z. A. H. Hoornik geb. Bruis, z. M. in Veld geb. van der Steen, z. R. A. Schaap geb. Blans. z. K. Boon geb. Huisman, z. M W M Lagas geb. Diks. z. A. A. Meerman geb. Faro, d. E. Doolaard geb. Stolk. z. E. M. Th, Vlasblom geb Egging, d. T. Groen geb Schaap, d. C. Zevenbergen geb. Rietveld, z. M. J. Vermeulen geb. van Noort. z. OVERLEDENG. Uilen, weduwe van R Romeijnders, 87 j. G. de Groot, weduwe van K. Sijtsma, 86 j. B. Bur ger, ongehuwde vrouw, 77 1. M. C. Zuidwijk, vrouw van J. A. Merckx, 75 j. L. Blok, weduwe van J. Verhuist, 87 j. J. H. Neervoort, zoon, 4 j. J. N. E. Huijs, weduwnaar van A. van Dijk Blok, 85 j. T. Jelgerhuis Swildens, vrouw van H. F. Eckmann, 81 j. H A. Kor- ding. weduwe van A. J. Wijnants, 71 j. A. F. Binder, weduwe van W J. Span broek, 74 j. M Tocqué, gescheiden man, 62 j J W. H. van Tol, ongehuwde vrouw. 44 j. H. M. Bruin, weduwe van» B. P. Oostdam, 79 j. H van Ooijen, weduwe van A. A. Sens, 77 j. Van welingelichte militaire zijde te Berlijn verneemt S.P.T., dat aan de Midden-Sereth een nieuw groot offensief van de Sovjets wordt verwacht Verken ners hebben waargenomen, dat de Sovjets in dezen sector een zeer groot aantal zware aanvalstroepen hebben geconcen treerd, zoodat men veronderstelt, dat over een breed front zal worden getracht in Zuidelijke richting door te breken. Vooras blijkt, dat de Sovjets in het ge bied van Kowel bezig zijn een tweede zwaartepunt te vormenOok hier op- marschbeweging en concentratie van sterke strijdkrachten. Momenteel is aan beide sectoren van gevechtsactiviteit nau welijks sprake. De Höhere SS- und „Nordwest” deelt mede Het Polizeigericht te Amsterdam heeft de Nederlanders LuteThijs de Haan geboren 8 November 1914, student, Fer dinand' Alfons Maria van der Ham, geboten 20 November 1916, hout handelaar, Hendrikus Johannes Antocius Wittebold, geboren 8 Januari 1920, gemeenteambtenaar, Mar ten Lijnema, geboren 16 Maart 1910. landbouwer, als saboteurs ter dood ver oordeeld. De veroordeelden hadden zich aangeslo ten bij een verietbeweging Zij hebben voortdurend personen gesteund die zich als delinquenten wisten te onttrekken aan een vervolging door de Duitsche autoritei ten. De Haan heeft een leidend aandeel gehad in een roofoverval op het postkan toor te Wassenaar op den avond van 11 Mei 1944. Den daders waren aanzienlijké bedragen in handen gevallen. Van der Ham was in het bezit van een ver dedigingswapen. Bij een controle van de persoonsbewij zen op het sthtion Utrecht pleegde hij een moordaanslag pp de hun dienst ver-' richtende ambtenaren van de Duitsche Sicherheitspolizei De poging mislukte. L ij n e m a stond in zeer nauw contact met mannen van de verzetbeweging. Hij was in he; bezit van een schietwapen met de benoodigde munitie Dit wapen heeft hij bewust aan een medeplichtige gegeven die besloten was van dit wapen gebruik te maken. W ittebold heeft van zfjn functie als ambtenaar misbruik gemaakt Hij heeft aan mannen van de verzetbeweging officieele formulieren pn hpt gemeente- zegel, alsmede levensmiddelenbonnen ter beschikking gesteld. Hij wist van een voorgenomen roofoverval op het gemeen tehuis. Om dezen overval te begunstigen heeft hij den misdadigers, die besloten waren deze daad te volvoeren, den sleu tel van de brandkast gegeven, welken sleutel hij in bewaring had; zoodat hier van een duplicaat gemaakt kon worden. Dezen duplicaatsleutel heeft hij zelf op de brandkast geprobeerd. De vonnissen zijn, nadat de kwestie van gratieverleening is 'onderzocht, vol trokken. Uit het proces is gebleken, dat de ver oordeelden eerst na hun arrestatie heb ben vernomen, dat hun opdrachtgevers joden en communisten waren. Zij waren door deze ophitsers achter de schermen in verregaande mate opgehitst. Noord-Holland. raad „Dwergje",„Puk" en „Roodborstje” mogen een prijsje komen afhalen op Woensdagmiddag na 3 uur aan één der Naar het D.N.B. verneemt, zijn in de nabijheid van Oella, tusschen Witebsk en Polozk, graven gevonden, waarin in Juni 1941 niet minder dan ^OOO Letlanders zijn begraven, die door de Nkwd (G.P.Oe) waren doodgeschoten. Het waren in hoofdzaak intellectueelen en menschen van de hoogere klassen, ook vrouwen en kinderen. Deze ongelukkigen waren uit de buurt van Dunaburg hierheen gedre ven en met machinegeweren doodgescho ten. Na de zuivering van het gebied konden de graden, waarop de bevolking zelf de aandacht heeft gevestigd, worden gevenden Speciale troepen zijn begonnen met het openen der graven. in Boymans werk lieten zien. De Azalea’s van Brouwer verraden nog een zekere mate van onzekerheid wat kleurtechniek betreft. Evert Moll gebruikt graag heb paletmes en zijn „Japansche sterkers" en „Voorjaarsweelde” worden er rijk en weelderig door, maar zijn „Magnolia’s’\ die veel rustiger en zuiverder zijn, be koren ons toch meer. De twee doeken van J. G. v. d. Wetering de Rooy („Go- rinchem’’ en „Leyweg") doen diens fijnen schildertrant bewonderenzij behooren p-iee tot het beste van de expositie. Willem Witjens is hief met vier doeken tegen woordig, waarvan er drie heerlijk Hol landsch aandoen, met veel klaar licht, zooals In zijn „Gezicht op Heusden”. Van Ype Wenning hangt er een groot schilderij „Onder het lommer”, nogal gobelir.achtig van kleur, maar de koe beesten zijn voortreffelijk en de compo sitie is bekoorlijk. Van B. A. Bongers ia er een naaktstudie. die beter van teeke- ning dan van kleur iszijn schilderij „Aan het veerhuis” laat een partij zien, die aan den overkant van 't water beter is dan die aan deze zijde „Abeelcn” van Waalko J. Dingemans imponeert door zijn domineerende boomstammen in grillige vormen zijn stilleven is mooi uitgewerktj en doet aangenaam aan. Van B. J. H, Geel hangen er vier kleine doekjes ra zend knap van stof-uitdrukkfcg en in een mooi gebonden toon. „Vervallen groot heid’’ van Jaap Gidding is een deceptie, een groot doek. ..Nieuwe Uitleg” van P. A. Heldoorn vraagt een oogenblik bij zondere aandacht door Zijn moedigen op- zet en zekere schilderwijze. Van Piet do Regt bewonderden we een prachtige en gevoelige „Avondstemming’’. L. Sologoub is er met drie doeken, waarvan vooral do gouden glans van ..Herfst’’ in de herin nering blijft. Zoo blijft ook in de herin nering leven een innig mooi ..Kinderpor tretje” van Paul Schultze. Een voortreffe-x lijk teekenaar toont R. R van den Berg zich in zijn „Stallen in Brabant”. Do stillevens en bloemen van Herman Bog- man. van J. A. Pollones. van Chris Ma. ret en C. Rol, van laatstgenoemde hangt er ook een fascineerende „Maan., nacht” getuigen alle van technische vaardigheid. De zeegezichten van Louis Bron, rustig van kleur, vragen aparte vermelding. Bescheiden, maar in hun be. scheidenheid goed werk zonden Johanna van Deventer en C. Koppenol en Anna Koppenol-Lehmann in W. F. Dupont ia hier waardig vertegenwoordigd van Herman van der Jagt noteerden we een paar goede etsjes. De duinlandschap pen van H. J. van der Stal komen boven het middelmatige -uit. Grafisch werk valt ook hier van Hans Orlowski te bewon deren Vermelden wij tenslotte nog do inzendingen van G. de Groot, van Henk Kuipers en van A. A. C. Labberton, werk, dat de betrekkelijke eentonigheid van periodiek terugkeerende exposities alg deze niet onderbreekt. De ondubbelzin nige verklaring van het Opperbevel der Weermacht, dat de Anglo-Amerikaan- sche luchtaanvallen op het gebied a^n de Kanaalkust als voorbereiding tot een invasie kunnen wor den beschouwd, heeft de aandacht van de Duitsche openbare meening meer nog dan tot dusver op de komende militaire gebeurtenissen geves tigd. meldt het A.N.P. uit Berlijn. Alles wat zScir aan Je verschillende fron ten voordoet kan thans naar het oor deel van Duitsche tnilitaire kringen gezien worden als phasen in het voor stadium van den grooten strijd. Dit geldt voor den sterk geactiveerden lucht oorlog. zoowel als voor den strijd in Italië. Obk het Oost front vormt een inte- greerend deel van de plannen Duitschlands tegenstanders en ook verwacht men een hervatting van Sovjet-offensief uiterlijk op het tijdstip, waarop de Geallieerden zich met het volle gewicht hunner oorlogsmachine in den strijd zullen werpen, hetgeen, naar het oordeel van ingewijde militaire krin gen te Berlijn wel eens een kwestie van dagen zou kunnen zijn. De voornaamste aandacht in verband met de verwachte gebeurtenissen is gericht op de West- Europeesche gebieden. De Duitsche troe pen, die hier aan de Kana^kust de wacht houden, staan onder bevel van generaal-veldmaarschalk von Rundstedt, den opperbevelhebber West en generaal- veldmaarschalk Rommel, die als opperbe velhebber van een legergroep betiteld- wordt. Van de militaire leiding in dit gebied maken voorts deel uit generaal- veldmaarschalk Sperle als commandant der luchtstrijdkrachten, kolenéi-generaal opperbevelhebber van een legergroep, admiraal Krancke en gene raal der pantsertroepen Freiherr Geyr von Schweppenlkirg. VERKUARINQ Spoorw. Hoofdw 4 Klooster Bergen Generaal-veldmaarschalk Rommel' heeft de Duitsche verdedigingswerken fn Nor mandië geïnspecteerd en zich daarbij overtuigd van de hooge gevechtswaarde en paraatheid van alle vestingwerken, steunpunten en andere inrichtingen der verdediging. -Zijn aandacht ging vooral ïiït naar" de versperringen aan het land en zeefront, die in de laatste maanden nog versterkt zijn. Op dezen tocht bezocht de veldmaarschalk ook verscheidene sec toren aan de Normandische kust, o.a. een in de nabijheid van Cherbourg gelegen punt, dat de vijand in 2 achtereenvol gende nachten met bommen van het zwaarste kaliber had aangevallen. On danks talrijke bomtreffers vertoonden de gevechtsinrichtingen slechts onbeteeke- nende schade. Verliezen aan personeel zijn er in het geheel niet geleden. Ook alle wapens hadden hun volledige doel treffendheid behouden. De inspectie bevestigde wederom hooge gevechtswaarde van de Duitsche vestingwerken aan de Fransche kust, tegen eiken, ook verrassenden, aanval van zee of uit de lucht BEKENDMAKING De Höhere SS. un| Polizeiführer „Nordwest” deelt mede liet Polizeistandgericht Arnhem heeft op 15 Mei den student Julius Moor, m a n n uit Nijmegen, geboren 12 April 1924 te Nijmegen, ter dood veroordeeld, omdat hij op 10 April 1944 in Nijmegen tezamen met den student Georg Mus. k e n s geprobeerd heeft een Rijksduit- schen Polizeioberinspektor te berooven en te vermoorden. Hij was in het bezit van een knuppel, terwijl de door het verzet van den Polizeioberinspektor doodgescho ten student Georg Muskens een pistool gebruikt had, waarmede hij den Duit schen ambtenaar verwoedde. Het op grond van de Ordnungsschutz- verordnung en de Gewaltverbrecherver- ordnung gevelde doodvonnis is na onder zoek van de gratiekwestie voltrokken. (w.g.) RAUTER, SS-Obergruppenführer und General D.P. ƒ5000 13840 2000 -4407 1000 2137 6531. 9449, 18426, 18748 400: 21849 200 6480, 9956, 19899 18964. 18990. 24524. ’25063', 25398

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1