HET RIJK EN EUROPA ZWARE GEVECHTEN BIJ CISTERNA 1944. Woensdag 24 Mei. No. 18802. ^1 EERSTE STADS ED. KUNST EN LETTEREN BINNENLAND STADSNIEUWS SPORT AGENDA KERKNIEUWS Maximumsnelheid motorrijtuigen ONDERWIJS Vijand in het gebied Pico-Pontecorvo tot staan gebracht VERDUISTEREN Van 21.455.30 uur Maan: 30 Mei E. K. UITGIFTE LEVENSMIDDELEN KAARTEN DER 7e PERIODE BURGERLIJKE STAND Geef ouden van dagen voorrang in trein en tram en bij wachten in de rij Uitreiking distributiebescheiden Vaste brandstoffen voor 1944-’45 De Anglo-Amerikaansche lucht aanvallen op hospitalen De kleuterrerblijven van den N.V.D. Blokzijl en de onderduikers Rede van Reichsminister Rosenberg Luit.-generaal Dithnar over gevechten in Italië - ...s HAAGSCHE COURANT Huisbrandverbrufkers groepen B, C, D. bon echter en DUITSCH WEERMACHTBERICHT aanval het einde der wor. A breedte 3 c.m.. uit DONDERDAG 26 MET Denk op het platte land aan de ver duistering van schuren en stallen. Ga hiet met een onafgeschermde stallan- laarij naar buiten. Duitsch stoomschip in Spaansche haven door vijandelijke duikboot getorpedeerd de ’vooffee schreven aan+eckeréng te den voorzien. 24 Mei BOKSEN NIEUWE AMATEURKAMPIOENEN: Het tournooi om de nationale kampioenschap pen voor amateurs werd gisteravond te Huisbrandverbruikers uif de groepen B, C of D. die “en een of ahdere reden hun aanvraag voor hun brandstoffenrantsoen voor 1944’45 niet hebben kunnen indie nen dienen zich van heden af terstond tot de distributiediensten te wenden. Om misverstand te voorkomen, wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat onder 'B-. C- of D-verbrüikers worden verstaan: 1, verbruikers die een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan niet tevens Gevolmachtigden van den Poolschen nationalen Raad uit het door Duitschland bezette gebied zijn te Moskou aangeko men. Wat aan het front wordt geeiseht geven van Walraven (NH) in de le ron- de; halfzwaargewicht: Bakker (N) door een puntenzege op Tullemans (Z); zwaar gewicht: de Jager (N) door opgeven van Appel (ZH) in de 3e ronde. De finale in het middengewicht tusschen Schubart (N) en Sijstermans (Z) werd uitgesteld. op de motorrij- Afhalen levensmiddelenkaarten: Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (L.): 8.3016.30 uur: Hansk t.m. Hors.; Oost- straat en Ruychrocklaan: 8.4512.30 1416 uur: Ruiv t.m. Stee. Geref. Kerken. W. H. de Boer, hulp prediker Geref. Kerk 's-Gravenhage-W., ontving een beroep naar StadskanaaL Pekelderweg. r Chr. Geref. Kerk. Ds. M. W. Nieu- wenhuijze, predikant Chr. Geref. ge meente ’s-Gravenhage-C., ontving een be. roep naar Utrecht. bruikers, die een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan wél een gedeelte voor bewoning dient, doch van welk ge bouw of perceel de totale inhoud bestemd voor de uitoefening van beroep bedrijf of dienst grooter is dan de totale inhoud van de voor bewoning bestemde ruimte. De ingevulde formulieren MD 39302 die nen zoo spoedig mogelijk bij de distribu tiediensten te worden ingeleverd. vragen wij niet van u. Wij vragen echter wel, dat gij op 27 Mei-bloeimaand 1944 een werkelijk offer brengt voor Frontzorg bij de groote landelijke collecte, of door stor ting op girorekening 106.156 ten name van Frontzorg, Rotterdam. Meldt u aan als collectant bij het be trokken buurtschapshoofd van den Ne- derlandschen Volksdienst Rotterdam. Gepr. tot doctor econ. wet. G. C. van Kuijk. alhier. BEVALLEN: C. H. de Wit geb. Kreuger d. J Overduin geb. Vat. d. J H* Blonk geb. Mink d F. Quist geb. Koslowsky, z. C. Behling geb. van As, z. K. Overduyn geb. Zuurmond, d. A M de Boer geb. Thiemessen, d. P. D. Kleijn geb. Baak z. M C. van Erp geb. Tromp, d. M. R. J. van Iperen geb. Dörenberg, d. C. J. C. Hendriks geb. den Boogert, d. B M. priessen get. Stoppelenburg, d. G. Spaans geb. Roos d. H. E. van Swin- deren geb. Kuijper d J. S. M. Schou ten geb. Vintges, z. AA. Peerenboom geb. Heijnen, z. H. Vellekoop geb. Koolstra, d. J. Kruikemeijer geb. Pronk z. C. M. P. Pauw geb Bekaar, d. M. H Knijnenburg geb. van der Plas d. C. Brogt geb. Haas, z. M. Mojet geb. Schoenenboom, z. H. C. M de Vette geb. Groeneboer, z. J. E. de Zeeuw geb. Velders. d. OVERLEDEN H. 'A. Vos. weduwe va» L. M. Hilkhuijsen. 80 j. M. Nelisse, ongehuwde vrouw 8/2 j. A. Toet, vtouw van M. Roos. 73 j. P. Sinteur, man van M. J. van den Berg, 46 j. M. Feenstra, weduwe van L. van der Veen, 74 j. E. Boekholt, gescheiden vrouw, 50 j. H. S. van Lochem. vrouw van J. Oor schot, 70 j. F. P. A. Niet, weduwnaar van J. Imming, 83 j. C Kemper, vrouw van C. G. Mineur. 68 j. Th. van der Meer, mar, van M Schpring.. 81 j. Th. Verdoe?, weduwe van W. J. Kok, 78 j. A. Noordam, man van M C. W, van der Groen, 68 j. J. van Eek, we duwe van A. J. van der Steen, 76 j. C. J.^Hoekstra, vrouw van S. B. J. van de LÓcht, 65 j. E Offringa, man van C. Duivens. 68 j. G. C. Aarsen, onge huwde man. 60 j. B. van Drunick, om gehuwde vrouw. 20 j. G. W. Ungerer, zoon, 16 j. J. C Adriaanse, weduwe van M. Paashuis. 77 j. W. Wilberts, zoon, 5 j. J. F. Davids, ongehuwde vrouw, 16 j. J, Willemstein. man van J, van den- Bogerd. 52 j. H. A van Willigenburg, man van Ph M. J. Fer ment. 71 j. Hef Opperbevel van de Duitsche Weer macht acht het met het oog op de toene mende aanvallen door Anglo-Amerikaan- i argviwpen nacnt oommen op öerujn sche vliegtuigen op Duitsche hospitalen j in het Rijnlahdsch-Westfaalsche gebied, e. d. noodzakelijk een aantal van de meest flagrante schendingen van het volkenrecht van dien aard, door de Britsche en Ame rikaansche luchtmacht gepleegd, ter ken nis van de openbare meening der wereld te brengen. De gedetailleerd opgesomde 20 gevallen zijn uitsluitend onwraakbaar geconstateerde vergrijpen tegen het vol kenrecht in het tijdsverloop van 24 Jan. 1944 tot 14 April 1944. Seder^ den 14den April hebben zich ech ter zoo verklaart het Opperbevel der Weermacht in het bijzonder de overvallen der Anglo-Amerikanen op hospitalen e.d. bijna dagelijks herhaald Geen verband- Plaats, geen hospitaaltrein en geen gewon, dentransport is meer veilig voor,de over vallen van Anglo-Amerikaansche vliegers. In alle 'gevallen waren de aangevallen doelen door het Roede Kruisteekerj op ver. ren afstand zichtbaar gemaakt, zoodat de Anglo-Amerikaansche vliegtuigbestuur. der&en schutters in elk afzonderlijk geval n3uwkeurig den aard van het door hen aangevallen doel konden onderscheiden. VERLEGGING EINDPUNT LIJN 4: Met ingang van morgen zal het eindpunt van lijm 4 van het Station Holl. Spoor ver legd worden naar het Leeghwaterplein. De wagens volgen, van het Rijswijksche- plein af den Rijswijkscheweg, de Wal- dorpstraat en het Leeghwaterplein tot nabij de brug bij het Slachthuis. DANSAVOND STEFFA WINE: In een matig bezette Diligentia-zaal heeft de danseres Steffa Wine gisteravond, bege leid door de pianiste Christine Prick van Wely wederom een uitvoering ge geven. De kunstenares had hiervoor een programma samengesteld met Spaan sche en vrije werken uit haar oude re pertoire en één enkel nieuw nummer: ,,de Berkenboom”, op muziek van G. Fauré. Weliswaar was .deze laatstge noemde schepping, ondanks het feit, dat Steffa Wine’s houding van den rug, even als in menigen adderen dans om nadere technische scholing vroeg en de stand op de „spitsen” niet bepaald onberis pelijk was, van een opmerkelijke oor spronkelijkheid en van een groote sub tiliteit van sfeer, doch zij heeft als een ling niet kunnen aantoonen, dat haar maakster in haar vrije uitingen tot een rijker geschakeerde weergave van haar gedachten is gekomen. Want de tallooze draaiingen in de oude dansen wekten ook nu weer vaak den indruk slechts aanvullingen te zijn, waar het door ge brek aan inspiratie en vindingrijkheid aan variatie in passen en bewegingen ontbrak. Opmerkelijk was het echter, dat Steffa Wine in haar Spaansche dan sen, welke zij na de pauze heeft laten volgen en waarvan verscheidene, zooals „Zambra”, „Bulerias” en Granada”, thans voor de tweede maal in „Diligen- tia” voor het voetlicht kwamen, haar zuivere muzikaliteit en haar aangeboren geraffineerden smaak eerst ten volle heeft weten uit te leven. De stereotype, verstarde glimlach der overige dansen had hierin voor van binnenuit ontstane gelaatsexpressie plaats, gemaakt. On danks alle gevaren, welke in haar te eenzijdige voorliefde schuilen, moet ik dan ook erkennen, dat Stella Wine als geen ander in ons land de noblesse en de allure van den Spaanschen dans heeft gevonden. Christine Prick van Wety begeleidde slagvaardig, doch toonde zich in haar soli, ondanks een lofwaardige techmex een pianiste, die door, het gemis van elk beeldend en poëtiseerend vermogen voor- loopig op het podium niet op haar plaats is. Bloemen werden aangeboden. Kees Brinkmann. 1944 werden: vlieggewicht: Wolff (ZH} door een punfenzege (na een extra ron- oe) op Schneider (NH): bantamgcwicht: Hessels (NH) door een puntenzege op v. d. Berg (ZH); vedergewicht: Oudshoorn (ZH) door een puntenzege op v. d. Bus. ken (NH); lichtgewicht: Dekker (ZH) door een puntenzege op Joustra (NH); weltergewicht: Hofstede (NH) door op. Ten behoeve van de ontginningswerken in den Noordoost- polder zijn dezer dagen enkele tientallen rood-bonte os sen gearriveerd, afkomstig uit Beieren, welke dieren over de verschillende bedrijfsboerd erijen in den polder zullen worden verdeeld. Een groep rood-bonte ossen op weg naar een der bedrijfsboerderijen. (C.N.F.-Van Buiten, H In de laatste jaren zijn door den Nedef- landschen Volksdienst eenige tientallen kleuterverblijven voor kinderen van 26 jaar uit groote gezinnen en uit gezinnen waarvan de moeder buitenshuis werkt, geopend. Hoewel de middelen, waarmede woonhuizen omgebouwd moesten worden tot kleuterverblijven dikwijls ontoereikend of gebrekkig waren kan toch gezegd wor den. dat de N.V.D erin geslaagd is inrich tingen tot stand te brengen, die denkleinen kinderen een hartelijk en gastvrij onthaal bieden. Dezer dagen zijn wij in de ge legenheid geweest een der kleuterverblij ven in Leiden te bezichtigen. Een vijftig tal kinderen was daar aanwezig. Er wordt veel aan gymnastiek en lichaamsontwik- keling gedaan. De N.V.D stelt de licha melijke ontwikkeling boven de verstande lijke, omdat gebleken is, bij de keuringen voor uitzending naar Duitschland. dat vele kinderen lichamelijke gebreken toon den Behalve gymnastiek beoefenen de kinderen allerlei spelletjes en doen ze aan Fröbelwerk. ’s Middags wordt er eenige uren gerust op rustbanken .zoo mogelijk in de buitenlucht. Een belangrijk punt is voorts de voeding der kleintjes die van 8.305.30 uur in het kleuterverblijf zijn. Dank zij de ruimere toewijzingen kan daarvoor uitstekend gezorgd worden. uit het landingshoofd van Nettuno met. toenemende hevigheid voort. Met gebruik making van zeer sterke artillerie- en pantserstrijdkrachten alsmede met steun van talrijke formaties slagvliegtuigen slaagde hij in verscheidene sectoren er in vrij diepe penetraties in ons front tot stand te brengen. Vooral aan weers zijden van Cisterna woedeh z. watte ge vechten. Aan den Westelijken vleugel van het Zuidelijke front en in het doorkloof de bergterrein tusschen Sonnino en Valle- corsa wordt verbitterd gestreden. Het zwaartepunt der gevechten van gisteren lag wederom in het gebied Pico-Ponte corvo. Onze dappere troepen wierpen zich in de brandpunten der gevechten op den over een breed front aanvallenden vijand en brachten hem tot staan. Daar bij werden 51 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In den sector Piedlmonte deed de vijand gisteren slechts vrij zwakke aanvallen, die zonder succes bleven. Aan het Oostelijke front kwam hef gis teren. afgezien van succesvolle eigen stoottroepondernemingen slechts tof ge ringe gevechtshandelingen. Sterke eskaders Duitsche gevechtsvlieg tuigen ondernamen in den afgeioopen nacht een geconcentreerden aanval op het spoorwegknooppunt Sjepetowka Groote branden en explosies werden waargeno men. Amerikaansche bommenwerpers vielen gisteren verscheidene plaatsen in de be- F-ette gebieden in het Westen en in Zuid- west-Duitschland aan. In het stadsgebied van Saarbrücken oni stonden schade aan gebouwen en verliezen aan personen. En kele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeioopen naehf bommen op Berlijn en In den nacht van 22 op 23 Mei kwam het in verschillende deelen van het Kanaal tot talrijke gevechten jusschen bewakings- vaartuigen der marine en Britsche mo- tortorpedobooten, waarbij verscheidene vijandelijke booten beschadigd werden. In de middaguren van gisteren bracht een vijandelijke duikboot in de Spaan sche haven Salta Catoallos nabij Bilbao onder schending van het volkenrecht een daar liggend Duitsch stoomschip tof zin ken. f steling zal pas duidelijk blijken, dat deze strijd ook gestreden werd in het belang der kleine naties, en zelfs in het belang diergenen in Europa, die Duitschland nu nog vijandig gezind zijn. De Reichsleiter besloot zijn rede met vast te stellen dat het goed is dat de weg die voor ons ligt geen „terug” kent en ook geen zijwegen rpeer kunnen wor den ingeslagen. Europa staat vcor de keuze ofwel den chaos en de biologische vernietiging tegemoet te gaan, ofwel ge hoor te geven aan het parool dat luidt: „Het Rijk en Europa”. De rede van den Reichsleiter werd her- haaldclijk door bijval onderbroken. Met c«r kort dankwoord van Oberdienstleiter Ritterbusch, het zingen der volksliederen en den afmarsch der vaandels, werd de plechtigheid besloten. JUBILEA De heer C. J. Borsboom, koet sier bij de fa. Galema en Co., agent schap van de Amstel Bierbrouwerij, viert 1 Juni a.s. zijn zilveren jubileum. Gis. teren herdacht de heer C. G. Jansen, af- deelingschef van de Residentie Melkin richting.-het feit,, dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden is bij de R.M.I. De ju bilaris werd achtereenvolgens toegespro ken door den bedrijfsleider den heer R. Krol, die een geschenk onder couvert overhandigde, den adj, directeur van de R’damsche Melkinrichting den heer A. C. van Hamersvelt en den heer H. J. J, A, v. d. Wulp, die den jubilaris namens collega's en personeel een eniveloppe met inhoud aanbood. Aan mevr. Jansen wer den bloemen aangeboden. NDG MEER OP ZIJN KERFSTOK De 35-jarige opperman W. v. d. T. uit Stap, horst, die, zooals gisteren gemeld, ki samenwerking met een ander, een melk- handclaar uit de Newtonstraat voor 1100 heeft opgelicht, blijkt zieti ook nog schuldig te hebben gemaakt aen een oplichting van 175. Hij had de levering van sigaretten in uitzicht gesteld, het geld vooruit geïncasseerd, maar niets ge leverd. MEVR. M. E. ROSSMÖLDER-JOOSTEN 80 JAAR: Heden heeft mevr. M. E. Ross- mölder-Joosten de bekende dierenbe- schermster .haar 80sten verjaardag ge vierd Dat zij groote waardeering onder vindt voor haar arbeid in het belang van de dieren, bleek wel uit het groote aantal bloemstuikken en ruikers, dat aan haar woning in de Molena ar straat 135. bezorgd werd. Ook,kwamen velen haar geluk- wenschen. DIEFSTALLEN: Terzake van diefstal van 400 en eenig linnengoed ten nadeele van haar kamerverhuurster. werd aange houden de 31-jarige vrouw A. J. H. du Ch De 17-jarige knecht L. de G. ont vreemdde van zijn patroon een stofzuiger en een gasstel. De SG-jarfge G. M. v. d. B. werd in verband hiermede taixake san hebsig a^Mgehovden. Luchtgevechten boven Oostzeekust Naar het Internationale Informationsbu- teau te Berlijn verneemt, w'erden in het gebied van de Oostzeekust in het bijzon der boven de Lübecker Bocht, luchtge- veehten gevoerd tusschen Duitsche jagers en formaties Amerikaansche vliegtuigen. De formaties Amerikaansche bommenwer pers, die opereeren onder zeer krachtige bescherming van jagers met grooten actie-radius worden door eskaders Duit sche jagers en jachtkruisers hevig aan gevallen. A. v. SLIEDREGTt: Te Oosterbeek is op 82-jarigen leeftijd overleden de heer A. v. Sliedregt, oud-administrateur van Roemeensche infanterie op marset] naar het, front. (P.K. v. d. Becke-H.H.-St.) Voor Rljksduitschers in de Krot» Gross den Haag Morgen zal een aanvang worden ge maakt met de uitgifte van levensmidde lenkaarten der 7e periode. Een ied/r is verplicht op den dag te komen, welke op het inlegvel is afgestempeld. Hest bureau Sophialaan IA is geopend op alle werk dagen van 812 uur en van 1417 uur. Zaterdags van 812 uur. De uitgifte voor het spergebied CLingendaal zal plaats vinden op 30 en 31 Mei 1944. Het bureau Wassenaarscheweg 156 is hiervoor geopend van 812 uur en van 1417 uur. Voor de Ortsgruppe Wassenaar is de uitgifte bepaald op Woensdag 7 Jurri a.s. van 15;17 uur in het Ortsgruppenhaus v. Oldenbarneveltweg 30 te Wassenaar. Voor de Ortsgruppe Voorburg op Don derdag 8 Juni a.s. van 1518 uur in het Ortsgruppenhaus Adm. de Ruyterlaan 520 te Voorburg. Voor de Ortsgruppe Delft op Vrijdag 9 Juni a.s. van 1517 uur in het Ortsgruppenhaus Hypolitusbuurt 43 te Delft. Vermeende wantoestanden in een krijgsgevangenenkamp in Duitschland Te Berlijn heeft men naar S.P.T. meldt, kennis genomap van berichten over ver meende wantoestanden in een krijgsge vangenenkamp waar Engelsche officieren verblijf hielden In de Engelsche pers deden berichten de ronde, volgens welke 47 Engelsche vliegerofficieren neergescho ten zouden zijn. Inmiddels is te Berlijn een bericht v%n het Engelsche Luchtvaart- ministerié binnengekomen, waarin wordt yastgesteld, dat de beweringen in de En gelsche pers over een wilde schietpartij in „Stalag Luft 3” waar 47 officieren het slachtoffer van zouden zijn geworden, iederen grondslag missen. In dezelfde ver klaring van het ministerie van Lucht vaart. wordt een uitvoerige uiteenzetting in het vooruitzicht gesteld, zoodra men over meer offiqieele details, medegedeeld door de Weermacht beschikt. Gegeven deze controverse en dè publiciteit, in En- geland aan de gewraakte geruchten ge wijd. zal het interessant zijh om te erva ren, op welke wijze hiertegen than» van Duitsche zijde stelling zal worden ge nomen. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEIN- DEN: Van 25 Mei t.m. 18 Juni geeft elk der bonnen ,.25” en ,.26” van de bonkaart •U 403 voor kookdoeleinden recht op één liter petroleum. DE P.T.T.-DIENST MET PINKSTEREN De P.T.T.-dienst op de kantoren zal Tweeden Pinksterdag geheel als op Zon dag worden uitgevoerd voor den post dienst zullen deze derhalve, evenals op Isten Pinksterdag, gesloten zijn. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 24 Mei. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede De vijand zette zijn grooten ZeiM-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over „Een reis naar d« maan”. 15.45 en 20 u. Bethlehemkerk. Orgelconcert door Alex Scheilevis. So liste Martha Rolloos, sopraan. 20 u. Ned. Herv. Kerk (Voorburg). Orgel concert door Adri Fontei.jc. 19.30 u. Princesso-Schouwburg. ,',De kiwcht van twee frieesters”. 19.15 'u. Geb. v. K. en W, Faust”. 18 u. Diligen ia. ..Hans en Grietje”. 14 30 u. Dansschool Yvonne Georgi. 19.30 u. Scala. Revue „HoCTK-Poctis”, 19,30 u. het dep. van Oorlog.' De 18-jarige C, P d e B. uit Rijswijk voel op het Calandplein met zijn fiets en bekwam een lichte hersenschud ding. Hij wend overgebracht naar het Biekenfcuis aan den Zuidwal. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag in de jeugdvergadering op 23 Mei te Enschede deelde Max Blokzijl het vol gende mede Ik heb onlangs in een volksvergadering in Maastricht bekend gemaakt, dat onder duikers, die overigens een zuiver ge. weten hebben, maar zich hadden laten overhalen tot het zich onttrekken aan tewerkstelling of eenigen anderen vorm van positieve medewerking, in de ver onderstelling daarmee een patriottische daad te verrichten, ongestraft weer kun nen opduiken, mits zij zich bereid ver klaarden, onmiddellijk weer ingeschakeld te worden. Dus bijv, bij de Weermachts- onderdeelen, de Waffen SS, de Organi sation Todt, de industrie in Duitschland, een gedeelte dient voor bewoning; 2'ver-' enz., een en ander natuurlijk door de bezettende overheid vast te stellen. Ik heb de verantwoordelijkheid voor de straffeloosheid dezer berouwvolle cate gorie van misleide onderduikers toen aan vaard en had natuurlijk daartoe de offi- cieele machtiging. Het kan zijn voorge komen. dat in enkele gevallen de Ar- beitsamter niet tijdig deze machtiging bevestigd hebben gekregen en dat in'die uitzonderingsgevallen tijdelijke doorzen ding den betrokkenen naar het door gangskamp te Amersfoort heeft plaats gehad. Intusschen zijn echter alle Ar- beitsamter op de hoogte gesteld en zullen nog slechts die zich meldende onderdui kers via Amersfoort aan het werk worden gezet, die als cor.tractbrekers te beschou wen zijn. Verder is van belang er op te wijzen, dat Nederlanders beneden de 19 jaren herhaaldelijk zijn ondergedoken in de verkeerde meening, dat ook zij voor te werkstelling in aanmerking komen, wat echter niet het geval is. Ik wil daarop nog eens de aandacht vestigen, omdat het is voorgekomen, dat zulke jonge menschen als onderduikers, door opspo ringsambtenaren gewond zijn bij pogingen om te ontvluchten. Zij hadden zich niet aan zulke gevaren behoeven bloot te stellen. Tenslotte nog‘een zeer ernstige waar schuwing vooral aan het adres van alle categorieën van onderduikers De pers heeft onlangs de strenge be palingen van een eventueel door den Rijkscommissaris in verband met een mogelijkheid van een invasie te procla- meeren staat van beleg bekend gemaakt. Uit den aard der zaak kan elk oogenblik deze staat van beleg in werking treden. Wie dan niet volkomen geldige identi teitsbewijzen bij zich draagt, komt zon der verder proces voor het vuurpeloton. kend. In verband hiermede noodigt genoemde hoofdingenieur belanghebbende irit de daarvoor in aanmerking komende in- schrijvingsbewijzen bij zijp bureau B.I. M.A., Juliana van Stolberglaan 14 te Amsterdam besloten. De kampioenen voor ^-Qrav^nhage. in te zoenden teneinde van De hoofdingenieur van den Rijkswater staat, belast met de inschtijving van motorrijtuigen en aanhangwagen», te 's-Gravenhage, vestigt de aandacht van eigenaren en houders van vrachtautomo- bielen, autobussen en aanhangwagens op het besluit d.d. 6 Mei 1944 van den secre. taris-generaal van Waterstaat, tot wijzi ging van de art. 43ter en 55 van het motor- en rijwielreglement, afgekondigd in>het Verordeningenblad van 18 Mei 1944, aflevering 7. Eerstgenoemd artikel is in dier voege gewijzigd, dat met ingang van 18 Mei 1944 voor motorrijtuigen en aanhang wagens de volgende maximumsnelheden zijn vastgesteld 30 k.m. per uur, indien één of meer wielen zijn voorzien van luchtbanden van een grootere maat dan 9,75x24. hetzij van luchtbanden van over eenkomstig draagvermogen (hieronder vallen banden, grooter dan de maten 270x20 of 40x8.5)35 k.m. per uur, in dien één of meer wielen zijn voorzien van luejitbanden van de maat 7.50x20 of grooter. hetzij van luchtbanden van over eenkomstig draagvermogen (hieronder vallen banden van de maat 32x6.5 of grooter); 50 k.m. per uur, indien het voertuig geen personenauto is en één of meer wielen zijn voorzien van luchtban den van de maat 6.00x20 of grooter. het zij van luchtbanden van ovéreenkomstig draagvermogen (hieronder vallen banden van de maten 15x50, 30x5 tt, 160x18. 835x135 en cd-14 of grooter). De snelheidsbeperking dien.t voor- en achterzijde van het tuig. c.q. op de achterzijde van den aan hangwagen. te worden aangegeven in zwarte 6 c.m. hooge cijfers en letters op een ,r<»nd wit bord met een middellijn yati 24 c.m., waarop een roode band ter van 3 c.m., terwijl zij na 20 Augustus 1944 eveneens in het eventueel yoor het. betrokken voertuig afgegeven inschrijvingsbewijs moet zijn aangetee. Reichsminister, Reichsleiter Rosenberg heeft dezer dagen een bezoek aan ons land gebracht en in een groote bijeen komst, welke gisteravond in het Con certgebouw te Amsterdam is gehouden, een rede uitgesproken. De bijeenkomst werd bijgewoond door tal van vertegenwoordigers van Staat, Partij, Weermacht en Beweging en ver. der door eenige duizenden uit Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialistische for maties. Op het podium stonden een orkest van de Duitsche politie en formaties van Hitler Jugend en Jeugdstorm opgesteld. Nadat Reichsleiter Rosenberg, vergezeld door den Rijkscommissaris, Rijksminister Ssyss Inquart en door Mussert, onder luide toejuichingen de zaal had betreden en de eeregasten, onder .wie S.S. Obergrup- penführer und General der Polizei Rauter had begroet, leidde het orkest de bijeen komst in met den Vaandelmarsch. Oberdienstleiter Ritterbusch verwel komde vervolgens den Rijksminister als verkondiger en beschermer der nationaal- socialistische idee. x Reichsleiter Rosenberg zeide dat de strijd dien wij beleven een voortzetting onder andere vormen van den vorigen wereldoorlog is. Beschouwt men de hou ding, welke het Duitsche volk in de afge. loopen vijf en twintig jaar daartegen over heeft aangenomen., dan kan men slechts vaststellen, dat het dezen strijd eerlijk onder oogen’heeft gezien en aan vaard. Volgens een Engelsche these moeten de oorzaken voor dezen strijd worden gezocht in het ontstaan van Pruisen. De Engel- schen vergeten echter, dat er al sprake was van een Duitsch rijk voordat er ooit van een Britsch gesproken werd. Ter illustratie van deze stelling deed de Rechsleiter eenige grepen uit de geschie denis en liet hij zijn gehoor in groote trekken de ontwikkeling volgen, welke het Duitsche Rijk heeft doorgemaakt sinds het H. Roomsche Rijk ineenstortte. Eind 18de begin 19de eeuw, duikt het Britsche Rijk op. Engeland dat niet meer is dan een splinter van Europa, richtte zijn blik niet op het continent, doch over, zee. Steeds wanneer de Engelschen het woord Europa in den mond namen, was Europa geen doel doch slechts den inzet. I Terugkeerend naar 1918, het jaar waarin Duitschland ineenstortte, schetste Reichs. leiter Rosenberg vervolgens de politiek, welke een joodsche volkerenbond met Europa bedreef en de bemoeienissen van het Amerikaansche kapitalisme. Het bol^ jewisme stak den kop op en ging streven naar de beheersching van Europa; overal ontstond een onrust, welke de verstandige Europeanen tot nadenken had moeten stemmen. Voor de eerste maal in de ge schiedenis werd het probleem „Europa” gesteld. Dé beweging van Adolf Hitler heeft als eerste de Europa-ondermijnende krachtén onderkend en zich daartegen gekeerd. Al leen de Duitsche muur in het Oosten zal Europa nog kunnen behoeden voor onder gang. Zijn conclusies trekkend uit het verle den, stelde de Reichsleiter vast, dat hét I ineenstorten van het Duitsche Rijk de versplintering van Europa inleidde. De wereldgeschiedenis leert, dat Europa alleen kan b&taan, wanneer een krachtige en sterke kern daartoe de garanties biedt. Is deze niet aanwezig, dan moet Europa ondergaan of kan het hoogstens nog een financieel.politieke kolonie worden van andere machten. Duitschland heeft der. halve geen andere taak dan die van net oude Duitsche Rijk te beschoüwen als een wettelijk erfdeel en de Duitsche Rijksidee in al haar grootheid te doen uitgroeien tot een idee voor „Duitschland en Euro pa”. De Duitsche Rijksidee nog aan een na dere analyse onderwerpend, jperkte spr. op, dat men het wel eens zoo heeft voor- •gestcld alsof in het verleden de invloe- nen van de antieken, Grieken en Romei nen en die van het Christendom de schep pende zijn ge\veest voor de Europeesche cultuur, en het Germanendom den ontvan genden factor zou hebben gevormd. Daar tegen wilde hij ten sterkste opkomen. Of zou men zich soms kunnen voorstellen, dat christelijke Hottentotten ooit Gothische domkerken zouden hebben gebouwd Wanneer men zich dan afvraagt, waar om het Duitsche Rijk in den eersten wereldoorlog ineenstortte, moet men er toe komen de oorzaak te wijten aan het ontbreken van een bindende wereldbe schouwing. Die ineenstorting is zeker geen militaire geweest. Het nationaal-socialisme heeft zich tot taak gesteld draagster te zijn van de Rijksidee. Het is haar dienaresse gewor den. Eens zullen zijn verdiensten worden beoordeeld naar de mate waarop het die idee heeft gediend. Met betrekking tot den huldigen strijd en zijn inzet het bestaan van Europa en zijn tweeduizendjarige cultuur merk te de Reichsleiter op, dat alle kleine on- eenigheden en misverstanden hierbij in het ijiet vallen en terzijde dienen te wor. den gesteld. Eerst aan het einde der wor. ERNSTIGE AANRIJDING: Gistermiddag is,de 7(X-jarige G Z. uit de Gerard Dou- straat toen hij den weg overstak ter hoogte van de Kalvermarkt hoek Brou- werstraat door een vrachtauto aangere den. De man kreeg een schedelbasisfrac- tuur en werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. OPHALEN HUISVUIL De directeur van den Reinigingsdienst brengt ter kennis, dat in verband met Pinksteren in de wij ken. waark. Maandag huisvuil wordt op gehaald, deze werkzaamheden zullen wor. den uitgevoerd a.s. Dinsdagmiddag. GRAFSCHENNIS: De 47-jarige gehuwde vrouw G. P. geb. K. stal van een graf op een der begraafplaatsen bloemen. Zij werd aangehouden en in bewaring ge steld. NIEUWE BONAANWIJZING UKRAINA- SIGARETTEN Voor de eerstvolgende distfibutieperiode der Ukraina-sigaretten zijn op 19 Mei van de roode bonkaart de bonnen 32, 33 en 34 en van de blauwe bonkaart bon 22 geldig verklaard. De bonnen 22 t.m. 31 van de roode bonkaart en 12 t.m. 21 van de blauwe bonkaart warden dus overgeslagen en verhezen thans hun geldigheid. Deze kunnen zonder meer vernietigd worden. De reeds eerder aangewezen bonnen 1 t.m. 21 (rood) en 1 t.m. 11 (blauw) behouden echter tot nader order hun geldigheid. D- EN DMW-TREINEN IN DEN PINK- STERTIJD Van 25 t.m. 31 Mei zijn de treinen D 111, DMW 111, D 137 en DMW 162 uitsluitend opengesteld voor reizi gers naar hét, buitenland. De militaire spreker van den Groot- Duitschen omroep, luitenant-generaal Dittmar, betwijfelde in zijn rede van gisteravond inzake de gevechten in Italië in het kader van den geheelen toestand, of de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten aldaar het beoogde opera tieve succes zullen behalen. Het opera tieve doel van den vijand, zooals spr. dit ziet, bestaat in hét gedwongen in den strijd brengen van de Duitsche reserves. Wanneer de slag in Italië dit 'doel niet bereikt blijft hij slechts een bloedig voorgevecht. De slag jn Italië, welke tot afleiding en binding dient, vormt onge twijfeld een onderdeel van den strijd tegen de Duitsche reserves, die de Anglo. Amerikanen voeren en voeren moeten, aangezien zij in de door de Duitsche leiding achtergehouden weerbare forma ties de grootste belemmering zien hunner plannen, die een beslissing ten doel hebben. Van dit gezichtspunt uit moeten succes en tegenslag in den thans woedenden strijd beoordeeld worden. Doch op geen enkele plaats is het den Anglo-Ameri kanen tot dusver gelukt belangrijke Duit sche strijdkrachten af te snijden. Alleen een zoodanig succes zou de groote aan- valsondememing rechtvaardigen, daar hierdoor het doel belangrijke Duitsche reserves naar het Zuidelijke front te dwingen in vervulling zou gaan. Wanneer in de EngelschAmerikaan sche berichten herhaaldelijk gesproken wordt van een bijzonder versterkte linie, die thans doorbroken is, dan moet daarin ongetwijfeld een ophemeling van de tot- dusver behaalde successen worden ge zien. Deze z.g. Hitler-linie is een zuiver fantasieproduct. Denkt men in Engeland en de Ver. Staten werkelijk, dat het in overeenstemming zou zijn met het Duit sche militaire gebruik, dat men aan een versterkingsgrendel van uitsluitend tac tische beteekenis. dicht achter een front waar hard om gestreden wordt en dus met weinig kans tot vergrooting, juist door dezen den naam van den óppersten leider te geven, een unieke beteekenis zou toekennen De vijanden kunnen er zeker van zijn wat zij Hitler-linie noe men. is slechts een stelling onder de tal rijke andere. Gezien den hevigen Duit- schen 'tegenstand, die vooral in de aan houdende vaak succesvolle tegenaanvallen tot uitdrukking komt, schijnt een groot succes van den vijand, dat operatief kan worden uitgebuit, weinig waarschijnlijk. i 'V

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1