1 1944. Donderdag 25 Mei. No. 18803. Gort, boter voorschot-suiker en Afweerslag in Italië neemt in hevigheid toe Solidariteit van Europa moet bereikt worden lis Ibi EERSTE STADS ED. STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN SPORT VOOR DE JEUGD Churchill over zijn politiek II De nieuwe bonnen Doodvonnis voltrokken Penetraties bij Cisterna afgegren deld; uitwijkbeweging in het gebie< Littoria-Terracina VERDUISTEREN Van 21.455.30 uur Maan: 30 Mei E. K HET ZEEGAT UIT. DAAR. OP DE BAREN GAAT NEERLANDS JEUGD WEER ROEM VERGAREN I I BURGERLIJKE STAND Uitreiking distributiebescheiden JUWELIER VOOR 12.000 OPGELICHT Bonnen reeds morgen geldig BOTER VOOR PERSONEN BENEDEN 21 JAAR HERDENKINGSCONCERT RESIDENTIE-ORKEST Mussert sprak in den Dierentuin Wat is en doet Fronteorg? COURANT HAAGSCHE fjCHEER- I sa- Fms Atlantk/Holland/Pk» Roode ven 155 Vijandelijke vliegtuigen neergeschoten i onder op BEVALLEN: J. A. van Etteren, geb. BoelkenS, z. M. G. M. J. Heeremans, de of DE ZOOVEELSTE VLOOG ER WEER IN: Eergisteren maakten wij melding van de oplichting van een melkhandelaar. wien de levering van bonnen in vooruitzicht was gesteld en die vooruit had betaald. en Ï2 uur een prijsje komen afhaïen aan een Afhalen levensmiddelenkaarten: Morgen Groot Hertoginnelaan en Alidastraaf (L.) 8.3016.30 uur: Hort t.m. Kerbn.; Oost- straat en Ruychrocklaan: 8.4512.30 en 1416 uur: Stef t.m Voo. Geen Duitsche soldaten in Rome De correspondent van het Zwitsersche Telegraafagentschap schrijft: „In Rome zijn thans geen Duitsche soldaten meer te zien. Zelfs de soldaten, die als herstel lende zieken te Rome verbleven zijn uit de stad verdwenen”. Oefen in het aanvoeren van blusch- Water via een emmerketting, d.i. het doorgeven van gevulde emmers water langs een rij menschen. BEKENDMAKING. Het bureau van den WeermachtsbeveL hebber in Nederland deelf mede: De 48-jarige aannemer Jan Flier heeft als aannemer bij het uitvoeren van aan hem opgedragen bouwwerkzaamheden de Bezettende Macht door bedriegelijke kui perijen voor verscheidene honderdduizen den guldens benadeeld. Hij liet n.l, door zijn werkbazen onjuiste opgaven en boe kingen verrichten over gemaakte werk uren en het aantal arbeider». Bovendien gebruikte hij in grooten omvang geleverd hout, cement en steenen ten eigen bate. Hij deinsde er om zijn doel te bereiken ook niet voor terug om andere personen om te koopen. Door zijn onverzadigbare zucht naar geldelijk gewin werd hij tot zijn misdadige handelingen aangezet. Hij was het type van den meedoogenloozen groven winstmaker Dergelijke misdadi gers moeten met de zwaarste straffen wor. den gestraft. Flier i» derhalve wegens het schade toebrengen aan defensiemiddelen bedrog, valschheid in geschrifte en omkooperij door het Feldkriegsgéricht als oorlogsmis dadiger ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. In de Apollohal te Amsterdam wer den Dinsdagavond de bokskampioen- schappen van Nederland voor amateurs gehouden. Tijdens de partij vederge- wicht tusschen van der Busken en Oudshoorn, waarbij Oudshoorn kat£- pioen van Nederland werd. (C.N.F.-Schipper) Een juwelier te dezer stede had kennis gemaakt met den 52-jarigen koopman Th. G. A. B. Enkele malen heeft hij met hem in een restaurant gegeten. Dezer dagen belde de koopman den juwelier op met de mededeeling, dat hij iemand zou sturen om ringen af te halen, welke een dame bij 'wijze van geldbelegging zou wenschen te koopen. De juwelier ging hierop in en inderdaad vervoegde zich namens den koopman een onbekende aan de zaak. De juwelier gaf hem drie gouden ringen mee, bezet met brillan- ten, en een waarde vertegenwoordigend van 12.000. Toen hij noch den koopman noch de ringeh terug zag, deed hij aan gifte by de politie. Deze heeft den koop man en een der ringen weten op te spo ren. uhinhiu mZX iiiuit KWH MM S II Vandaag meldde het politierapport een analoog geval. Zoo kwam bij een ingeze tene een man. die vertelde, dat hij een handeltje zou kunnen doen met cognac. Hiervoor was 1800 noodig en gelukten de plannen, dan zou er voor den geldschie ter een t 200 verdienste aanzitten en na tuurlijk aandeel in de cognac. Het werd alles zoo mooi voorgespiegeld dat'de 800 werden afgegeven. Een paar dagen later Kwam de man. dien de geldschieter maar oppervlakkig kende terug en kon de ver heugende mededeeling doen da; de trans actie was gelukt en dat de tweehonderd pop waren verdiend. Hij wist nu een handeltje in goud, maar daarvoor waren 2000 noodig En de leener van de f800 was zoo blij over den geslaagden cognac- handel waarvan hij weliswaar in feite niets had gemerkt en ook nog niet in de voordeelen had gedeeld, dat hij de /2000 gaf Maar hoe hij ook wachtte, niemand kwam meer opdagen Toen is de geld schieter teneinde raad naar de politie ge gaan die den „handelaar” wist op te spo ren Het was de 31-jarige G. G„ timmer man van beroep. Van de 2800 is 1750 terecht. Met uitzondering van vleesch en aard appelen. mag op de nieuwe bonnen voor de komende veertiendaagsche periode reeds op Vrijdag 26 Mei worden gekocht. Deze bonnen zijn 23 en 24 voor brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch, aardappelen en tabak (sigaren tabak of sigaretten). Voorts zijn van de bonnen Algemeen aangewezen: 132 voor vervangings middelen; 133 voor koffiesurro- g a a t; 134 voor jam; 135 en 136 voor suiker; 137 voor 20 plus of magere kaas; 138 voor 250 gram gort; 139 en 140 voor bloem. Op elk van de boterbonnen 23A en 23B is een half rantsoen, boter verkrijgbaar; terwijl kinderen beneden 21 jaar boven dien op bon 24A een half rantsoen boter krijgen Op de versnaperingenbon 23 is 150 gram versnaperingen beschikbaar ge- steld. Tenslotte zijn voor kinderen nog aange wezen: bon D 4? Reserve (kinderen van 2 en 3 jaar) voor 250 gram gort; bon E 45 Reserve (kinderen van 0 en 1 jaar) 250 gram kindermeel of voeding»- suiker en de bonnen C 46 Resej-ve (kinderen van 4 tot 14 jaar), D 46 Reserve (kinderen vart"2 en 3 jaar) en E 46 Res. (kinderen van 0 en 1 jaar) voor 300 gram kinderdrankpoeder In verband met de Pinksterdagen zal men reeds Vrijdag en Zaterdag a.s. op de kaansche joden, zoo riep spr. uit. Wij zijn Europeanen en willen ons vaderland ver dedigen. Eens en vooral moet het voorbij zijn, dat Europeesche volkeren tegen el kaar vechten! Zij moeten eikaars broeders zijn. Er moet en er zal een eenheid Komen, onaantastbaar voor Azië en Amerika De solidariteit van Europa moet bereikt wor den en wij zijn solidair en zullen het blij ven (Applaus.) Wij hebben voldoende energie in ons om een eenheid te bewerk stelligen en het is voor ons een gerust stelling dat er nog steeds een Europa is, dank zij Adolf Hitler (applaus). Blijft wat ge waart, zoo besloot spr. zijn rede, blijft de gezworen kameraadschap ook in moeilijke uren behouden Maar dat zult ge, want wij gelooven in volk en vader land. Daarvoor leven eh streven wij (Langdurig applaus.) Met den afmarsch der vlaggen en net zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst besloten. Onder de belangstellenden bevonden zich o.a dr. Schwebel Beauftragte für die Provinz Süd-Holland. burgemeester Westra, alsmede vele functionarissen uit Partij en Beweging WIELRENNEN STADIONBAAN AMSTERDAM Woens dagavond werd op de Stadionbaan het wielerseizoen te Amsterdam geopend. Een wedstrijd achter groote motoren, in 3 ritten van 25 k.m., werd gewonnen door Bosland 5 pnt.; 2. Bakker 6 pnt.; 3. V. Amsterdam 9 pnt.; 4. v. d. Voort 12 pnt.; 5. Groenewegen 13 pnt.; 6. Frans man 18 pnt. Bij de B-stayers won Noor- deloos vóór Majena, Domhof en Buis. De sprint voor amateurs had tot resul taat: 1. Kropman, 2. Duyna, 3.-v. d. Vooren. Een Australische achtervolging voor amateurs werd gewonnen door Rammens vóór v. d. Kaa. Hoek en Kleef- «tra. Een 10 k.m: klassementwedstrijd voor amateurs was voor Hoek 2 Bon- Indiensttveding bij de Knegtmanne ia mogelijk voor lederen Nederlander tuaichen 17-45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Manneannahme- •telle Weit, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Halen- en Ortakomman- danturea en de verschillende -Meldeatelleo in Nederland. In het hoofdgeoouw van de Nederland- sche Kultuurkamer 2ijn gistermiddag de bovengenoemde zeven leden van het Re- sidentie-orkest. die veertig jaren achter een van de oprichting van hét orkest af, deel van het ensemble hebben uitgemaakt, gehuldigd. De bestuurder van het Mu ziekgilde. Frank Vink, heeft het woord tot de jubilarissen gericht. Als Aid- collega en mede-oprichter var. het Resi- dentie-orkest heeft spr. er aan herin nerd hoe zij, tot medewerking aan het nieuwe orkest uitgenoodigd, het eerste aar en langer hun medewerking belange. oos hebben gegeven. Als zoodanig mogen wij ons. aldus spr wel degelijk tot de mede-oprichtcrs van het orkest rekenen. Onder het brengen van tijd- en geldoffers is er hard gewerkt om onder leiding van Henri Viotta van' de ongeveer 60 goede, maar in dien tijd nog slechts individua listisch ingesdelde musici een orkestge- meenschap te vormen. Spreker wil na mens de Nederlandsche Kultuurkamer verklaren, dat zij als kultuurwerkers ons aller erkenning en bewondering, hulde en dank verdienen. De bestuurder van de vakgroep ,.Or- kestmusici”" van het Muziekgilde. Marl Spijker, bood daarna met een toepasse lijk en collegiaal woord aan ieder der jubilarissen een fraai geschenk aan. dat bestond uit twee gebonden jaargangen van het Kunsttijdschrift .De Schouw”. Een en ander werd door de jubileerende musici ten zeerste gewaardeerd en de plechtigheid werd besloten met een samenzijn, dat nog geruimen tijd duurde. tekoe 3. Krever. BOKSEN DE WEDSTRIJDEN IN HET GEBOUW Het staat thans, volgens den organisator, Wel vast, dat de Belgen, die morgenavond fa het Gebouw voor K en W. moeten boksen, morgenmiddag hier ter stede bullen arriveeren. Mochten zij echter, tengevolge van onvoorziene omstandig heden, niet komen, dan zal het volgende Programma worden verwerkt Nicolaas Lagrand, de BruinBaan, - de Disch en Sprenkelste Nuyl. van 28 Mei t.m. 10 Juni a.s, aangewezen bonnen mogen koopen. Gedurende dit tijdvak geven de bonnen .Algemeen 135” en .Algemeen 136” elk recht op het koopen van 500 gram suiker. Nogmaals wordt erop gewezen, dat men een deel van deze suiker zal moeten be waren tot de maand September of Octo ber, wanneer géén bon voor suiker zal worden aangewezen. Voorts geven de Boterbonnen 23A en 23B elk recht op 125 gram boter Op de vleeschbonnen 23 en 24 zijn reeds Dinsdag a.s vleesch en vleeschwa- ren verkrijgbaar Voor personen beneden 21 jaar geeft van 28 Mei tot en met 8 Juli a.s. de bon „Boter 24A” recht op het koopen van 125 gram boter. DE DISTRIBUTIE VAN MESJES Mannelijke personen, die om de een of andere geldige reden niet in staat zijn ge weest bon R 07 tijdig bij een handelaar in scheermesjes in te leveren dienen zich in geen geval te wenden tot het Centraal Distributiekantoor, daar dit kantoor met deze aangelegenheid geen bemoeienis heeft. Zij kunnen zich in voorkomende gevallen wenden tot het Bureau voor de Metalenverwerkende Industrie. Riouwstr. 182 te 's-Gravenhage EXTRA-BON U KR AÏNE-SIG ARETTEN: Evenals dit. met Paschen het geval was, wordt thans met de Pinksterdagen een extra-oonaangewezen voor één pakje Ukraïne-sigarëtten. n.l van de blauwe kaart bon 22 en van de roode kaart bon 35. Voor Mei zijn dus aangewezen de bon nen 22 en 32 van de blauwe en 32 tot en met 35 van de roode kaart. Op de bon nen 1 t.m. 21 van de roode en 1 t.m 11 van de blauwe kaart kunnen tof nadere mededeeling nog sigaretten worden ge kocht DUIT8CH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. SS Mei. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In Italië neemt de groote afweerslag door toenemend gebruik van vijandelijke pantserformaties aan hevigheid toe. Op den uitersten Westelijken vleugel van het landingshoofd van NetUino werden aan vallen afgeslagen en werd een achter ons front gelande vijandelijke gevechtsgroep in een tegenaanval vernietigd Ten Zuid oosten van Aprilia zijn nog altijd zware gevechten aan den gang. In het gebied aan weerskanten van Cisterna gelukte het. de vijandelijke penetraties na verbit terden strijd' voor de artilleriestellingen op te vangen en af te grendelen. Sterke aanvallen van overmachtige vijandelijke strijdkrachten op Cisterna zelf werden ten deele in een tegenaanval afgeslagen, waarbij 17 pantserwagens werden stukge schoten Uit het gebied van Littoria hebben onze troepen zich volgens bevel in Noord oostelijke richting naar de bergranden gedistancieerd, om zich daar met de for maties, die uit den sector van Terracina naar het Noorden waren teruggenomen te vereenigen. De bewegingen verloopen ondanks sterk vijandelijk opdringen vol gens de plannen. In den sector aan weerskanten van de Liri bleef de vijand met overmachtige ©trijdkrachten aanvallen ondersteund door onafgebroken aanvalleh van jacht bommenwerpers en sterke pantserforma. ties. Onze troepen boden hem verbitter den tegenstand en vingen de vijandelijke aanvalsspitsen in het gebied ten Zuid westen van San Giovanni en Roccasecca op. 50 Vijandelijke pantsergevechtswagens werden daarbij stukgeschoten. Nieuwe, door pantserwagens •teunde vijandelijke aanvallen op de plaats Piedimonte stortten met zware verliezen ineen. Escortevaartuigen en gevëchtsveer- booten der marine hebben in den nacht van 23 op 24 Mei in d,e wateren van Li vorno een vijandelijke torpedomotorboot fa den grond geboord. Uit het Oosten komen geen berichten ©ver bijzondere gebeurtenissen. Britsch-Amerikaansche formaties vlieg tuigen ondernamen gisteren in den loop van den dag en in den afgeloopen nacht verscheidene terreuraanvallen. Onze lucht- verdedigingsstrijdkrachten vernietigden 139 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 115 viermotorige bommenwerpers. 16 An dere vliegtuigen werden boven het Ita- liaansche grondgebied en de bezette Wes telijke gebieden neergeschoten. Door deze bij dag onder krachtige bescherming van jagers ondernomen aanvallen werden Ber lijn. Wiener-Neustadt en verscheidene plaatsen in het gebied van Weenen ge troffen. Des nachts was Aken het doel van een Britschen terreuraanval. Vooral in de woonwijken der Rijkshoofdstad en in Aken ontstond schade en gingen men- echenlevens verloren Ekikele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op het stadsgebied van Berlijn. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen heden in de vroege ochtenduren wederom afzonderlijke doelen in Oost- Engeland met goed resultaat aan. Oplossingen der raadsels 1. Met letter R. 2. Krommenie. 3. Onraad verraad. ..Winterkoningir netje”, ..Naan” ..Kokkepiet” mogen Woensdagmiddag 12 uur een prijsje komen afhalen aan der loketten van ons Bureau. Ik wensch allen trouwen rubriekertjes succes met hun nieuwe opdracht. Over een poosje volgen weer nieuwe raadsels. In een geheel uitverkocht ..Gebouw" heeft het Residentie-orkest gisteravond met een jubileumconcert, dat onder lei ding van Frits Schuurman stond en waaraan twee orkestleden t.w. Jaap Sto- tijn en Jaap van Opstal als klavier- solisten medewerkten, zijn <0sten ver jaardag op feestelijke wijze herdacht. Dat ons stedelijk orkest een groote plaats in de harten van zijn bezoekers en be zoeksters inneemt, is daarbij niet alleen gebleken uit de ovatie, waarmede diri gent en musici bij hun verschijnen ten tooneele door het auditorium werden ontvangen, doch tevens uit het feit, dat het geheele ensemble bijna schuil ging achter de zee van bloemen, welke in den Mwusuat w «wtvmvMB. v°rm van kransen en manden het voor- geb. van Dijk, d. G. Wiepjes, geb’ podium sierde. Na de pauze sprak Frits ----- Schuurman als leider van het Residentie orkest een korte herdenkingsrede uit, waarmede hij na een woord van welkom i en belangstellenden te hebben gericht, het werk van Henri A. Viotta, den oprichter van het orkest, van donateurs en bestuurders, van den dirigent Peter van Anrooy, die het en semble maakte tot wat het heden ten dage is en de goede betrekkingen tot tal van lichamen, instellingen en zusterver- eenigirgen op het gebied der muziek hier en elders in den lande memoreerde. Van de leden, die het orkest sinds de oprichting dienden, t.w. de heeren A. de Roo W. Graaf W. Wegerif. F. Welter. H. J. Voerman. L. W. Schweitzer en C. Lemcke deed spr. tenslotte de zes aan wezigen naar voren komen, om hun elk met eenige woorden, een handdruk en met bloemen voor hun groote toewijding dank te zeggen. Door een tweetal jonge lui werd Frits Schuurman daarna namens een jeugdcommissie uit erkentelijkheid voor datgene, wat hij met de jeugdcon- certen heeft gedaan een bloemgeschenk aangeboden. Het orkest voerde een aantrekkelijk feestprogramma uit, dat gevormd werd door de ouverture ,.De getemde Feeks’’ van J. Wagenaat. het Concert voor twee piano’s in Es K.V. 365 van W. A. Mozart en de „Symphonic fantastique. épisode de la vie d'un artiste” op. 14 van H. Berlioz. Vooral aan de fijnzinnige, sfeer- scheppende vertolking van Berlioz’ sym phonic moet een diepgaande, analysee- rende studie zijn voorafgegaan. Een j en een voorbeel dige technische orkestrale eenheid waren hierin verbonden aan een rijke, in steeds nieuwe aspecten zich openbarende fan tasie. Het was één der beste herschep pingen. welke Frits Schuurman in den loop der laatste jaren heeft geschonken. Jaap Stotijn en Jaap van Opstal schon ken als pianisten in voorbeeldig technisch samengaan een aangename, ietwat school- sche en mechanisch voortstuwende uit- voering van het bovengenoemde MozarL concert. De heldere toonvorming var» Jaap Stotijn dwong echter tot luisteren en bewonderen. Ook de solisten werden in de bloemetjes gezet en met applaus riikeli.ik bedeeld Kees Brinkmann. van der Marei, d. H. J. Versteeg, geb. Netten, z. T. Karreman, geb. Ta- drowski, d. M. M. Sonneveld, geb. Kuivenhoven, z. P. van Stekelenburg, geb. Kool, d. A. C. de Brabander, geb. Monna. z. T. Krens. geb. Alewjjn, z. B. W. M. den Hollander, geb. van Kleef, d. J. Meere, geb. de Koekkoek, d. Ch. de With, geb. de Kwant, z. W. J. C. Donk, geb. van Baaien, d. M. E. Langerak, geb. Elegeert, d. J. E. M. J. Hessing, geb. Rapati, z. P, J. Marks, geb- van der Koojj, z. M. van Leersum, geb. Slierendrecht, d. C. Rosema, geb. Hollander, d. G. J. van der Avort, geb. van der Lugt, d. N. F. Kooymans, geb. Oosterveen. dochter. OVERLEDEN: J. M. Gunther Mohr, d., 2 m. - M. M. van der Groen, o. vr., 53 j. H. van Bree, man van P. van Mourick, 56 j. H. van Amerongen, wed e van A. van der Heiden, 72 j. C. M. van der Kleij. vr. van L. G. van der Velde, 64 j. In een tot de laatste plaats beze:te, vr ooi ijk met emblemen en spandoeken versierde Dierentuinzaai, heeft Musser; gisteravond gesproken op een door het district den Haag der N.S.B. georganiseer de vergadering. Na den opmarsch der vlaggen en het zingen van enkele strijd liederen sprak de leider van het district Zuid-Holland, van lersel. een kort wel komstwoord waarna Mussert het spreek gestoelte betrad In ademlooze spanning, zoo ving Mus sert aan wacht gansch Europa, ja de ge heele wereld op wat weldra komen zal en wat beslissend zal zijn voor het zijn of niet zijn van Europa. We leven thans in een zeer ernstig tijdsgewricht, waarin het nie-. gaat om het bestaan van slechts en kele naties, maar om een geheel wereld deel. Er heerscht momenteel een groote verwarring welke echter kenschetsend is voor een tijd waarin een omwenteling plaats vindt, een omwenteling waarbij ons volk evenwel niet ten onder zal gaan Het. loopt niet ten einde met ons volk, aldus spr. want er zijn gelukkig velen, die begrepen hebben, dat er juist nu voor hen een grootsche taak is weggelegd door zich in te zetten voor ons volk Zij die dat doen, zijn pioniers en geven zich me; hun geheele kracht, omdat zij weten waarom het nu gaat..En zij zijn het ook dje vast en zeker gelooven in den opgang van ons volk. Vervolgens ging spr. in op de Angel saksische wijze van oorlogvoeren n.l. door middel van bomaanvallen op cultuur monumenten en weerlooze vrouwer» en kinderen Niemand zou o ot lu jaar geleden ge loofd hebben, dat zoo iets onmenschelijks zou, kunnen bestaan. Helaas zijn er nog, die voor al dat afschuwelijke geen gevoel hebben en met vreugde luisteren als de vliegtuigen overronken naar onze Duitsche naburen. Dat is een -karakteristiek voor beeld van verwarring. Maar desondanks is er een eenheid in nns volk geboren’. ue Kloot wordt «maller Vooral het laatste jaar wordt de breede 'kloof, welke door de massa van ons volk loopt smaller en er zal een tijd komen, dat deze heelemaal verdwenen zal zijn. De oorlog, zoo vervolgde Mussert, is ge worden tot een wereldoorlog Hei is nu de strijd geworden van het nat.-socialisme eenerzijds tegen het bolsjewisme en kapi talisme anderzijds. Het doel van de macht, hebbers van het Kremlin is een wereld revolutie te ontketenen te beginnen bij Europa, Als de Duitschers in 1940 niet in Holland gekomen waren, dan zou de in vasie veel eerder in ons land aan onze onverdedigde kust hebben plaatsgehad en dan zou ons land vernietigd geworden zijn. Daarom zijn wij dankbaar dat er Duitsche kanonnen aan onze kusten staan om ons te beveiligen. De Führer trok naar Rusland tot Stalingrad toe en hij deed dat niet voot niets, want de bolsjewist!- sche kolos heeft een geweldige deuk ge had. Het tragische van dezen oorlog is nu, da; aan den eenen kant het communisti sche gevaar uit het Oosten dreigt terwijl in het Westen machten klaar staan om Europa te belagen. Die machten zijn En- geiand en Amerika, waarbij Amerika eigenlijk de ontaarde zoon van Europa is. Immers Colombus een Europeaan ont dekte Amerika en daarna ^rokken millioe- nen Europeanen nadr dit land Zoo is Amerika uit Europa ontstaan en ditzelfde land belaagt nu Europa. Dat is de groot» tragieK van ons werelddeel aldus Mus- sert. want in het uur van gevaar is Europa nog met eens één. Hadden wc allen donder uitzondering de overtuiging d’n WSS mor8en de oorlog afgeloopen den van de bolsjewisten of van de Ameri- OPLEIDINGSCURSUS VOLKSCHE LIE DEREN: Het doen herleven van onze volksche liederen is een der grootste taken, die deze tijd meebrengt. In hoofd zaak rtist dit op de schouders van hen, die aan den zang leiding geven De dienst muziek van de hoofdafdeeling vorming der Nat. Soc. Beweging organiseert daar toe een opleidingscursus van 10—17 Juni, pr'achtige^dêtairieering dit keer alleen voor zangleidster, in de ---- vormingsschool ,.De Schele Berg” te Lunteren. De deelname is zonder kosten. Zangleiders(sters) zijn noodig en er ko men er velen te kort. Allen, die zich ge roepen gevoelen hieraan deel te nemen zijn van harte welkom Aanmeldingen vóór 1 Juni. Maliebaan 41. Utrecht. Het doen herleven van onze volksche liederen zal zijn hoogtepunt moeten vinden in het komende nationale zangfeest Churchill heeft gisteren in het Lager huis d® debatten over de buitenlandsche politiek geopend. Hij behandelde allereerst de onlangs geëindigde bijeenkomst van de ministers der Dominions en gaf toe. dat deze con ferentie „niet tot vaste besluiten of nauwkeurige beslissingen” heeft geleid. Inzake de vraagstukken der Middel, landsche Zee- en Balkanpolitiek gaf hij toe, dat hem in October van het afge loopen jaar ,,een groote teleurstelling" was bereid, doordat hij niet in staat was geweest ,,de noodige strijdkrachten op de been te brengen voor het veroveren van de heerschappij in de Egeische Zee” Deze teleurstelling ging vergezeld van een „overdreven voorzichtige houding van Turkije” de Geallieerden hadden gehoopt, dat Turkije in Februari of Maart ..moedig” in den oorlog zou gaan, of dat het den Geallieerden op zijn minst „de voor de acties van den luchtoorlog der Geallieerden noodzakelijke steunpunten zou hebben toegestaan'Deze hoop is thans vervlogen. Men heeft daarom op gehouden Turkije Britsche en Amerikaan, sche wapens te leveren. Men heeft ook opgehouden Turkije te bezweren zich aan de zijde der Geallieerden te scharen. Churchill was van meening, dat Tur kije eigen gevaren heeft overschat. Overgaande op Italië zeide spr., dat de Geallieerden na den val van- Mussolini „sneller of stoutmoediger” hadden moe ten hacdelen. Churchill vermeed een verklaring af te leggen, dat de Gealli eerden Rome als open stad zouden be handelen. Hij zeide slechts, dat de Ge allieerden hopen, „dat Rome geen kennis zal maken met den strijd der Geallieerde legers”. Hij wees er op. dat Victor Emanuel heeft besloten, zich na de in neming vah Rome in het particuliere leven terug te trekken ten gunste van zijn zoon, den prins van Piemonte.. Sprekende over de SpaanschEngelsche betrekkingen maakte hij gewag van de overeenkomst met Spanje over de in Spaansche havens gevluchte Italiaansche schepen en over de beperking der wolframleveranties aar, Dtlitschland. Over de crisis in de uitgeweKen Griek- sche regeering en de muiterijen onder de Grieksche troepen in Engelschen dienst zeide Churchill o.a.: De spanning duurde 3 weken. Toen werd de muiterij onderdrukt, de muitende schepen bezet en ongeveer 50 muiters gedood of ge wond. De anderen werden opeengedreven ^n naar wal gebracht De muitende bri gade in de woestijt. werd aangevallen door sterkere Britsche strijdkrachten, die zich meester maakten van de personen, die het kamp commandeerden, waarna 4000 man, capituleerden. Door een van de leiders der muiters is een Britsch offi cier gedood. Dit is. aldus Churchill, een aangelegenheid, die niet» over het hoofd mag worden gezien. Engeland zal geen oorlogsmateriaal meer aan generaal Mihailowitsj zenden maar heeft voor ..maarschalk’’ Tite ge kozen. Tito zal in de toekomst een mili tairen vertegenwoordiger te Londen be noemen, opdat een nauw contact ver zekerd is. Elke overeenkomst tusschen de Sovjet unie en Polen moet worden toegejuicht, onverschillig op welke wijze zij tot stand komt. De Britsche regeering kar nog niet beslissen of het comité te Algiers be- 'schouwd zal worden als wettige ver tegenwoordiging der Fransche republiek In volledige overeenstemming met Roo sevelt heeft Churchill de Gaulle uitge noodigd binnenkort naar Londen te ko men. Over de betrekkingen tusschen Enge land en de Sovjet-Unie zeide Churchi” nog. dat er totdusver niets is voorge vallen. op grond waarvan Engeland het sluiten van een 20-jarig bondgenootschap met de Sovjets zou moeten betreuren. Dit bondgenootschapsverdrag zal de do- mineerende factor in de toekomstige be trekkingen tusschen beide landen zijn. moeren noodig. maar stellen alleen prijs hS,jC”-Sp.r5lt.end t>ewys dat in het vader, mee- i«ar het -i ge- "98^ betermeldt u aan als den Nederlandschen VoiksdieMt. Frontaorg is een organisatie, die door het initiatief van mevrouw E Kröller- Schafer in het leven werd geroepen door de N.S.B., om zich te belasten met de zorg voor de nu reeds tienduizenden Nederlandsche vrijwilligers aan alle fron ten. Zij zorgt voor post, voor pakjes, voor lectuur en tracht alle andere wen schen, die onze soldaten hebben, zoo goed mogelijk te vervullen. In enkele jaren werd een orga’nisatie opgebouwd, die thans met het overgroote deel van onze vrijwilligers in regelmatig contact staat. Totnutoe werden de benoodigde gc.den uit giften en regelmatige bijdragen voor namelijk van de nationaal-socialisten mengebracht. Het succes van de W.A.- Frontzorgactie 1943—1944. waarmee in zes maanden rond vijfhonderdduizend gulden werd ingezameld, heeft de ge dachte doen postvatten, dat ook een be roep op de breede lagen van het Neder landsche volk succes moest hebben Daarom werd op 27 Mei/Bloeimaand 1944 een landelijke collecte georganiseerd onder de leuze Het front voor het Vaderland, Het vaderland voor het front. Bewijst door uw offer; dat gij eerbied hebt voor die tienduizenden Nederland sche jongens, die onze eer aan de fron. tan hooghouden. Zij hebben geen aal- noodig. maar stellen alleen prijs land honderdduizenden met hen vonden. Daarom r_, u aai collectant bij het buurtschapshoofd

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1