Vijftien doodvonnissen 1944. Vrijdag 26 Mei. No. 18804. Verbitterde gevechten bij Velletri EERSTE STADS ED. BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS AGENDA Varen, varen, over de baren Varen, varen, over de zee! Het Geallieerde offensief h 70 Sovjetvliegtuigen bij aanval op Duitsch convooi neergeschoten GEEN BETERE MARINEKLANT DAN KEES OF PIET UIT NEDERLAND. Slag aan de Liri duurt voort Geïnterneerde burgers in Ned.-Indië FAILLISSEMENTEN VERDUISTEREN Van 21.455-30 uur Uitreiking distributiebescheiden Waarschuwing Internationale brigade in den strijd BITBGEBLT.TKE STAND Sportrevue I HAAGSCHE 56, Foto Orbis/Holland/Pax gen Hendrik van. 42. werkzaam bij een het op Zoom; beroep fabriek Geiselaar. gemeente het dorpje Voetbal COURANT I I In Borculo. woont een timmefman, die bij het zagen van boomen hog gebruik maakt van een z.g. ..kraanzaag’’, De H. Mentink, H. Zwaardecroonstr. 150, te 's-Gravenhage. Recht^r-oommmr. G. H. B. van den Boom; curator: mr. C. van der Valk, den Haag. A. J. Veetmnan zaakwaarnemer, Dijk weg 115 te Honselersdijk. Rechter-comm. mr. A. J. Paulus; curator mr, A. B, van Hellemondt te Delft. Maan 30 Mei E. K. boom wordt op twee schragen gelegd, één man gaat op den boom staan en twee mannén staan er onder te zagen. In één dag kan men een1 boom middelmatige dikte aan planken zaft. (C.N.F.-HartgeriM* Afhalen levensmiddelenkaarten: Morgen Groot Hertoginnelaan en Alidastr. (Lsd.) 8.3012.30 uur: Kerbo t.m Kof. (De let ters Kog t.m. Lau zijn 9 Juni aan de beurt.) Ooststraat en Ruychrocklaan: 8.45 1 —12 uur: Vop t.m einde Z (Van 8.459.15 ‘oden JUBILEA Mej. mr. A. H Pott, hoofd commies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek hoopt op 1 Juni a.s haar 25- jarig ambtsjubileum te vieren. 1 Juni a.s. zal de heer H. J, de Gruiter sinds 6 jaar directeur der fa. J. A. van 't Hooft, limonadefabriek zijn zilveren jubileum vieren 1 Juni a.s hoopt de heer W. Chevallerau sr den dag te herdenken, waarop hij- voor veertig jaren werd be noemd tot klerk bij het toenmalige de partement van Koloniën Sedert 1925 is hij tewerkgesteld bij he* Kantongerecht. 2 Juni is T. H. van Randwijk 25 jaar in dienst bij de banketbakkerij I van Male in de Vos-in-Tuinstraat ONGEVALLEN: Op de Escamplaan werd een 2-jarig meisje aangereden door een auto. Het kind kreeg verwondingen aan linkerbeentje en lip en vermoedelijk een hersenbeschadiging Zij is opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. Op den Rijswijkscheweg slipte de wielrijdster P. M. waardoor zij een hersenschudding opliep. Zij werd opgenomen in het zie kenhuis aan den Zuidwal. 3-JARIG MEISJE ONDER TRAM GE- RAAKT: Gisteravond is in de Draaistraat het driejarig meisje M. W. E. A. H. wo nende in die straat, bij het spelen onder den baanschuiver van een wagen van lijn 10 geraakt. Met één schedelbasisfractuur is het meisje naar het R.K. ziekenhuis Westeinde gebracht. De toestand was he den bevredigend. Va AFDEELING NED. ROODE KRUIS: De Ve afdeeling van het Ned. Roode Kruis Dr Kuyperstraat 9 te 's-Gravenhage, zal 1 Juni a.s. worden verplaatst naar Juliana van Stolberglaan 2729 's-Gravenhage, tel 772113 In verband met de verhuizing kunnen van 30 Mei t.m. 2 Juni geen be zoeken worden afgewacht. WATERPOLO D.V.Z. WON POLO.TOURNOOI: Onder zeer groote belangstelling hield de Haag, sche Zwem, en Polovereeniging .„De Vrije Zwemmers" in het bad aan de Maurita- kade een dames polo-tourhooi, waaraan met de qrganiseerende club deelnamen O D.Z., Rotterdam," A.Z.P.C. Amersfoort. De uitslagen zijn: RotterdamD.V.Z: 0—1, O.D.Z.A.Z.P.C. 34; verliezers O.D.Z.Rotterdam 13 (na verl.); win naars- D.V.Z.—AJZ.P.C. 1—0. KORFBAL SCHOOLWEDSTRIJDEN; Morgen worden schoolwedstrijden gehouden op de terrei nen Hoekwaterstraat te Voorburg. Van 9 tot 5 uur zullen op 11 velden 122 wed strijden worden gespeeld. CRICKET DE COMPETITIE: Het competitiepro- gramma le klasse voor dit weekeinde luidt: HCC 2HCC 1 (Zaterd.), terrein LMCC Leiden; PW—HBS (Zond.) Rood en WitHaarlem (Zond.), VVVExcel sior, ACC—HDVS VRA—VOC, HCC 1— HBS terrein LMCC. Leiden, De waarnemend burgemeester van Rijs wijk (Z.-H.) maakt bekend, dat blijkens een mededeeling van den commandant van het Weermachtsonderdeel in deze ge meente, militaire stellingen zijn bescha digd. De bevolking wordt gewaarschuwd, dat bij een eventueele herhaling drasti sche maatregelen zullen worden geno men. Ieder, die op door de Weermacht in beslag genomen terreinen wordt aange troffen, stelt zich bloot aan levensgevaar. De ouders zullen verantwoordelijk worden gesteld voor de vernielingen, die door hun minderjarige kinderen worden aange bracht. Rijswijk (Z.-H.), 26 Mei 1944. De waarnemend burgemeester, WESTRA. Duitsch hospitaalvliegtuig neergeschoten Naar aan het D.N.B. wordt gemeld, hebben Engelsche jachtbommenwerpers - op 22 Mei met schending van het Vol- z€ttel? om v»°r ons allen een toekomst kenrepht een Fieseler-Storchtoestel, dat duidelijk de kenteekenen -an hospitaal- (diegtuig droeg, boven Kroatië, in de nabijheid van Bihac, neergeschoten. De inzittenden kwamen om hét leven. De luchtaanvallen op België en Frankrijk Opnieuw heefwée Anglo-Amerikaanscha luchtmacht een aanval gedaan op Groot- Brussel. Een arbeiderswijk in de voor stad werd bijzonder zwaar getroffen. Volgens officieele gegevens bedroeg het •antal geborgen dooden 26; 60 personen jverden zwaar gewond. Te Thienen werden 200 huizen ver woest of zwaar beschadigd. Ook een hos pitaal werd getroffen. Er zijn talrijke dooden en zwaargewonden. Voorts wer den Hasselt en Mechelen geboml^rdeerd. Te Charleroi en omgeving zijn tot dus ver 60 lijken onder de puinhoopen van daan gehaald. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft gistermiddag Lyon en omstreken gebombardeerd. Er zijn 35 dooden en honderden gewonden. De omgeving van Beauvais is gisteren tweemaal gebom bardeerd. In een stad bij Soissons werd een arbeiderswijk zwaar geteisterd. In het departement Aisne werd een trein met werklieden met mitrailleurvuur be stookt. Negen arbeiders werden gedood en een groot aantal gewond. Voorts is een stad in het departement Var gebombardeerd; 21 personen wer den gedood en' 60 gewond. De Ned. Corresp. Dienst méldt uit Berlijn: Het Duitsche Weermachtbe- richt, dat in den regel een overzicht geeft van de gebeurtenissen van den vorigen dag, week Dinsdag van deze gewoonte af om uitvoerig melding te maken van een nieuwe fase in den strijd aan het Italipansche front, welke in de vroege ochtenduren van den 23n Mei, elf dagen na de ontketening van het Geal lieerde offensief aan (het Zuidelijke front, met een .zwaren aanval van het bruggen hoofd van Nettuno uit was begonnen. De Geallieerde opperbevelhebber in Italië, generaal Alexander, heeft zijn front, dat zich van de MiddellandsChe tot de Adriatische Zee uitstrekte, aan zienlijk ingekort door het gros van het 8e Britsche leger naar het Westen te dirigeeren, waar het een deel der stel lingen overnam, welke tot dusver door het 5e Amerikaansche leger bezet wer den gehouden.Hij laat het 8e Britsche en het 5e Amerikaansche leger thans als één gesloten eenheid opereeren. Bij het 8e Britsche leger zijn behalve Canadeezen en Australiërs, Polen en Britsch-Indiërs ingelijfd, terwijl Gaullis tisch Fransche, Marokkaansche en Alge- rijnsche formaties in de gelederen van het 5e Amerikaansche leger strijden. In het bruggenhoofd is aan de zijde der Britsche en Amerikaansche strijdkrach ten een „internationale brigade” opge steld, omtrent wier sterkte niets naders bekend is en die uit onderhoorigen van alle door Duitschland bezette Europee- sche gebieden, voor zoover zij niet al aan het Zuidelijk front vertegenwoordigd zijn, bestaat. Behalve Noren, Belgen, Zuid-Slaven en Grieken, maakt ook een afdeeling Nederlandsche mariniers van deze brigade deel uit. Volgens de laatste berichten hebben de Geallieerden reeds een poging ge daan om in den rug der Duitsche troe pen te landen. Deze poging mislukte, maar van Duitsche militaire zijde acht men het waarschijnlijk, dat het niet bij deze «ené poging zal blijven. Te Berlijn wijst men er vooral op, dat de Gealli eerden van het bruggenhoofd uiyniet den gemakkelijksten weg, welke langs de kust leidt, hebben gekozen om zich met het 8e enhet 5e leger te vereenigen, maar dat zij op een vrij breed front in het Italiaansche binnenland trachten door te dringen, wat geen ander doel kan -hebben dan de massa van de Duitsche strijdkrachten aan het Zuidelijke front in te sluiten. Ofschoon de strijd een felheid heeft bereikt, die het Duitsche Weermachtbe- richt schier dagelijks in dramatische be woordingen schildert en er vooral van Geallieerde zijde massa’s troepen, artil lerie en vliegtuigen in actie zijn, welke slechts met de groote veldslagen uit het laatste jaar van den eersten wereld oorlog kunnen worden vergeleken, blijft, men in bevoegde Duitsche kringen op het standpurit staan, dat hét hier geen offensief in den werkelijken zin van het woord betreft, doch een zeer groot scheeps opgezette afleidingsmanoeuvre. Hiermee wil men Duitschland dwingen tot de grootst mogelijke „slijtage” aan menschen en materieel en het opstellen van reserves, welke aan andere fronten moeten worden onttrokken, om op die manier zoo gunstig mogelijke voorwaar- den in het .leven te roepen voor den be slissenden slag, welke thans van dag tot dag zoowel in het Oosten als in het Wes ten en het Zuiden kan losbreken. neeft deelgenomen aan voorbesprekingen over den voorgenomen moord en zijn pistool ter beschikking gesteld. Hoewel de moord door de oplettendheid van den Nederlandschen politie-ambtenaar niet is gelukt, heeft het Polizeistandgericht de op politieke grondslagen berustende daad met gebruikmaking van par, 1 alinea 2 der Ordnungsschutzverordnung als een gepleegde daad bestraft en tegen alle "•«trekkenen de doodstraf uitgesproken. De veroordeelden de Jong, Verbunt en Busnac hebben bovendien onbevoegd een vuurwapen in bezit gehad. Het vonnis is na onderzoek van de kwestie van gratieverleening voltrokken aan de veroordeelden Berkelmans. van Spaendonck. de Jong, Verbunt, Busnac en Meintser. De veroordeelde Aarts zag zijn doodvonnis gewijzigd in 15 jaren tuchthuis. Naar de Höhere SS. und Polizeiführer „Nordwest” mededeelt heeft het Polizei standgericht 's-Hertogenbosch op 24 Mei 1944 de volgende Nederlandsche burgers ter dood vèroordeeld: - j 1. den ambtenaar Harmen van Rossum, geb op 22 Fobr. 1917 te Bergen op Zoom; 2 den student Cornelis Anna Hendrik Wagtho, geb. op 10 Sep. 1921 te Bergen op Zoom; 3. den kantoorbediende Petrus Adria- nus Juten, geb. op 6 Dec. 1918 te Bergen op Zoom; 4. den bakkersknecht Jacob Everaers, geb. op 5 Nov. 1917 te Tholen; 5. den landbouwer Jacob Jan Hage, geb. op 9 Juli 1921 te St. Maartensdijk. De veroordeelde van Rossum heeft den overval op het distributiekantoor te Ber. gen op Zoom op 4 Maart 1944 mogelijk gemaakt, door den daders den in zijn be zit zijnden sleutel tot 't gebouw alsmede een teekening van het kantoor te over handigen. terwijl hij tevens aan voorbe sprekingen over den overval heeft deel genomen. De veroordeelde Wagtho heeft verscheidene vuurwapens, munitie en ontplofbare stof in zijn bezit gehad. Hij heeft als lid van een 'terreurorganisatie deelgenomen aan het in. brand steken van een opslagplaats van de Wehrmachtbe- zirksverwaltung te Bergen op Zoom op 4 Jan, 1944, voorts door inbraak in den nacht van 29 op 30 Oct. 1943 opgeborgen radiotoestellen en op 26 Febr. 1944 een motorrijwiel ten behoeve van de terreur, groep gestolen, De veroordeelde Everaers heeft aan Wagtho een pistool met munitie de ver oordeelde Hage heeft Wagtho twee pisto len verschaft Beiden hebben geweten, dat Wagtho de wapens voor sabotagedoelein- den zou gebruiken. De veroordeelde Juten heeft als lid van de terreurgroep na de arrestatie van Wagtho diens wapens uit een bergplaats weggehaald Bij de moti- veering van het vonnis van het Polizei standgericht is*uiteengezet, dat voor het verschaffen van wapens aan leden van terreurgroepen alleen de doodstraf in aan. merking komt Het vonnis is na onderzoek van de kwestie van gratieverleening aan alle veroordeelden voltrokken. eerepuv... De offerzin van het Nederlandsche volk is bekend. Zelfs voor vreemde volkeren in nood werden in het verleden groote bedragen ingezameld. Wanneer u op 27 Mei aanstaande een bus wordt voorge houden, dan. is dat, omdat van u een offer wordt verwacht. Ditmaal niet voor vreemden en ook niet voor menschen, die in nood verkeeren, maar voor de or- Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle Weit, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Halen- en Ortskomman- k danturen en de verschillende -Meldestellen in Nederland. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederl.-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familieleden of van andere belang hebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep Barrel©, W. F. H. van 35, werkzaam op ijzerfabriek Breg J„ 55. werkzaam bij een mij Brink Gerrit van den 50 sche peling Bruyn Willem de 49 administra teur onderneming Braber, Cornelis den 56, werktuigkundig ingenieur Brabers L.' P.. 32, werkzaam bij een mij.; Bracö- nier. G de. 67, werkzaam bij een mij.. Brakel. C. C. J. van, 30, klerk Brand, L. J. A„ 61, leeraar Brand Peter, 55, beroep onbekendBree G. de, 56. zonder beroep; Bree P. K. A„ 56, administra teur suikerfabriek 1 Breetvelt E., 56, werkzaam bij landbouwonderneming Breeuwer, Dirk, 50, werkzaam bij een mij.; Bremer Eduard. 58. gepensionneerd; Breuckman A. C„ 30, Eur. kleermaker Brico T. J. H„ 51. directeur handelshuis Brinck W. A„ 55, planter Brink A. ten, 45 directeur Brink H. C.. 35. schoen maker Brinke J. A. D.. 45, werktuig kundige Brinkert J. M. H.. 46, klerk Brocker A. P. H„ 52, werkzaam bij hotel bedrijf Broeder J. P.. 18. employé op fabriek; Broek A. C. van den. 40. sche peling Broek H. J. C. van den, 36. be roep onbekendBroek J. H. van der, 66, zonder beroep Broekhals A. H„ 60. handelsman Broekhuysen W„ 20, klerk; Broekman J„ 58. verpleger Broers B. H., 49, hotelhouder Broers J. T„ 51, zonder beroep Broêshart A. C„ 19. stu. dent.; Bronkema Jan, 59. gepensionneerd; Bronmeije A. J„ 42. werkzaam bij een mij.; Brouwer J, C„ gepensionneerd Brouwer J. J„ 19, student Brouwer J. J„ 50, superintendantBrouwer W. H„ 52. hoofd van een schoolBrug S. van der, 55, werkzaam bij een mij.; Brugge- man P.. 20. studentBruggen A. A„ 53. Loyang in Japansche handen De Chineesche stad Loyang is Woens- 7ÏL£.apansche handen gevallen. Meer aan 2000 gesneuvelde vijanden werden Kcte,d en meer dan 4000 gevangenen ge- OHder den buit bevinden zich 15 stukken geschut en ongeveer 800 zware ••weren en machinegeweren. Vier Italiaansche admiraals ter dood veroordeeld Naar de bladen te Milaan melden zijn da admiraals Campioni, Mascherpa. Lio- nardi en Pavesi ter dood veroordeeld. De vonnissen tegen Campioni en Ma scherpa zijn reeds voltrokken. De ad miraals Leonard! en Pavesi zijn bij ver stek veroordeeld; zij zijn gevlucht. Admiraal Campioni was tot 8 Septem ber 1943 gouverneur, militair comman dant en bevelhebber der Italiaansche vlootstrijdkrachten in de Egeïsche Zee. Op 8 September ontving hij van het Ita liaansche oppercommando het bevel, geen tegenstand te bieden aan Engelsch- Amerikaansche landingstroepen en het contact zoeken met de Anglo-Aflierikaan- sche mogendheden niet te storen. Hij gaf dit bevel aan de onder hem staande commandoposten door en gaf daarmee zijn persoonlijke instemming met het verraad van BadogHo te kennen. Hij heeft zich, aldus het vonnis, daardoor aan dezelfde misdaad schuldig gemaakt. Admiraal Mascherpa, commandant van e®n Italiaansch vlootsteunpunt op het eiland Leros, heeft het bevel van admi raal Campioni tot onmiddellijk staken der vijandelijkheden aan de onder hem geplaatste commando’s doorgegeven en j SePtember 1943 geen tegenstand £fb^^2?%de .lansdin« der Engelschen getracht dat te doen. Leonardi heeft tiL».iTmand.an? van het Siciliaansche Augusta geen tegenstand aanvallen3^*1 AnSlo-Amerikaansche ‘usschen 9 en 12 September .en “eeft het vlootsteunpunt zonder 1Jd ,a^P den vUand overgegeven. A'd- miraal Pavesi heeft het eiland Pantel- Lr- aan den vijand overgegeven, of- •cnoon verdere tegenstand mogelijk was. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 96 Mei. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: In het gevechtsgebied van Cisterna zijn aterke vijandelijke pantserformaties naar het Noorden opgerukt. Hierdoor hebben zich de zware gevechten naar het gebied ten Zuiden en tep Oosten van Velletri verplaatst waar verbitterd gestreden wordt Tachtig vijandelijke pantserwagens werden daar vernietigd. De dappere be zetting van Cisterna sloeg ook gisteren tijdens den geheelen dag alle vijandelijke aanvallen af. In het gébied ten Oosten vsn Littoria en ten Noorden van Terra- eiua' Sistancieeren onze troepen zich van uit de kustvlakte naar de daarachter ge legen bergketen. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen werden uiteengeslagen. Ten Oosten van de Liri zette de vijand met pterke strijdkrachten zijn aanvallen op den sector-Melfa voort, Hij kon na heen- en weergolvende gevechten, tijdens welke 43 vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten den voet zetten op den Noordelijken oever van de rivier. De slag duurt ook hier met onverminderde hevig heid voort. Boven het Italiaansche gebied werden gisteren in hevige luchtgevechten tegen ver overmachtige vijandelijke lucht strijdkrachten en door de luchtdoelartil- lerie 18 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Een formatie gevechtsvliegtui gen viel in den afgeloopen nacht gereed staande vijandelijke troepen en verkeers knooppunten in het gebied ten Westen van Cassino mét goed resultaat aan Tijdens de zware afweergevechten in de laatste weken heeft zich een gevechts groep onder bevel van kolonel Bode door bijzondere dapperheid onderscheiden. Aan het front in het Oosten-verliep de dag bij geringe plaatselijke gevechtsacti- vit-eit kalm. Het station Dshankoi op de Krim werd in den afgeloopen nacht op nieuw door ëen formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen doeltreffend gebombar deerd. Formaties DuitschRoemeensche slag- wliegtuigen ondernamen doeltreffende aanvallen op bolsjewistische troepencon centraties en batterijstellingen in het gebied ten Zuiden van Dubosari. Een bolsjewistische motortorpedoboot, die uit de Finsche Golf trachtte te ont snappen, zonk na mijntreffers. Bij den afweer van een bolsjewistischen lucht aanval op een eigen convooi in de Noord- Noorsche wateren schoten onze jagers va» 80 aanvallende vliegtuigen er 69 neer. Een ander vliegtuig werd door de beveiligingsvaartuigen van het convooi neergeschoten. Amerikaansche bommenwerpers vielen verscheidene plaatsen in de bezette ge bieden in het Westen, alsmede steden in het Zuidwest-Duitsche grensgebied aan. Vooral in Mülhausen ontstond schade De bevolking leed verliezen. Door lucht- verdedigingsstrijdkrachten werden 27 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. 26 Mei., BEVALLEN: N. Adriaanse geb. Bijls- ma. d A. I de Vries geb. van der Woude, z. C. A. Lambooij geb du Pré, d. M. H S. Willemstein geb. Nieuw- kerk z. Onken geb. de Frens, z. M. J. Mulder geb Lambregts, z. S Vermeer geb. Vergeer, z. A, Kui per geb Harteveld d. B. V. A. Egger- mont geb Wille, d. F. T. H, de Veer geb. van de Meerendonk z. H M. Baltus geb Krisman, z L, Hoogduijn geb. Ammerlaan, d. H. G. Toe^ geb van der Kruik, d. C. Dekker geb. van Spanje, d; J. Pronk geb Ros. z. A. J. van Roessel geb, de Jong, d G. Boei geb Leidekker d. M. P. Th. van An;- werpen geb. Romberg, z. F. A. F Ketelaars geb. Scheffel, d. D. Everaars geb Scholten z. D. M. van Gemert geb. Reinbergen, d. A. M. E van Meurs geb. van Kampen, z. M. Schil- peroort geb. van der Werf, z. G. C J. Gielisse geb. Engelsman, d. E. de Jager geb Rijnsburger, d. E. J. Ver steeg geb. van Bommel z. OVERLEDEN B. Mullekes, zoon, f mnd. A. M. E. van Pijlen. o»gehuwd< vrouw, 68 j. J. Rietdijk, vrouw van J. C. K Toole, 61 j, S. Berte’.ink. weduwe van J. Pas, 78 j. J. J. Dom- manschet. man van W. I. D. Penders, 59 j. A. A. Pietcrse, weduwe van P. Vitters, 52 j. E. Nijman, man van D. Mulder, 66 j. J. E. de Graaff, man van A. J. Boeree. 75 j. A. van der Werff, weduwe van F. K. H. Heijer. 77 j. P. M. Dekker, vrouw van B. J. Buijri, 64 j. L. C. M. Jlomijn, weduwe van H. C. Westerwoudt, 76 j. J. van der Toorn, weduwe van W J. Schot. 82 j. J. Plagge, weduwnaar van C. Keus. 77 j. W. van der Salm, man van P. H. M Zuljderwijk. 38 j. P. F. van Schooten. weduwnaar van E. Jongsma, 86 j. J. van Maastricht, man van H Hoek, 78 j, G. M. C. C. va» den Bosch, vrouw van T. I. Débicky, 46 j. ganisatie Frontzorg, die zich heeft belast rrfet de zorg voor de nu reeds meer dan veertigduizend Nederlandsche vrijwilli gers aan alle fronten. Ditmaal hebt gij een eereplicht te vervullen tegenover hen. die ervoor zorgen, dat het bolsjewisme niet aan Neder.lands grenzen staat, maar nog altijd in het Oosten wordt tegenge houden. Zij zullen aan het resultaat van deze collecte kunnen afmeten, of het Nederlandsche volk iets begrijpt van bun offerbereidheid, die hen in staat stelde het eigen leven op het spel te .jekomst te winnen. Vergeet vooroordeelen, poli tieke verdeeldheid en domme haat. Be denkt. dat ons volk eens groot was. om dat het een was in lief en leed. Helpt ons daarom ook nu*te zorgen voor hen, die toch altijd voor ons cn voor ons vaderland nog zoo ontzaglijk veel meer presteeren. Meldt u als collectant en geeft met ruime hand. (Aanmelding bij de buurtschapshoofden van den Neder landschen Volksdienst) BEKENDMAKING^ Naar de Höhere SS. und Polizeiführer „Nordwest” mededeelt, heeft het Polizei standgericht te ’s-Hertogenbosch op 24 Me: 1944 de Nederlanders Jan-Roes, geboren 8 Februari 1918 te Delft; Jan Noorda, geboren 10 September 1919 te Amsterdam; Willem Oosterheers, geboren 6 December 1918 ;e Groningen ter dood veroordeeld, omdat zij op 29 Maart 1944 te Groningen een overval hebben gepleegd op een banklooper, om hem van een aanzienlijk bedrag aan geld te be- rooven. Het Polizeistandgericht heeft de daders beschouwd als geweldmisdadiger? en aangenomen dat door de daad de open, bare orde in Nederland verstoord kon worden. De daders hebben gehandeld in opdracht van een terreurorganisatie, doch hebben te hunnen eigen bate aanspraak gemaakt op een belangrijk aandeel in den te verwachten buit. Ofschoon de daad door het beleid van den banklooper mislukt is is met toepassing van artikel 1 van de Ordnungsschutzver ordnung de doodstraf uitgesproken. Het vonnis is na- onderzoek van de gra tiemogelijkheid voltrokken. Naar de Höhere SS- und Polizeiführer „Nordwest” mededeelt, heeft het Polizei standgericht ‘s-Hertogenbosch .op 24 Mei 1944 de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. den ambtenaar Wilhelmus Berkel mans, geb. op 31 Maart 1912 te Tilburg; 2. den textielfabrikant Robert van Spaendonck, geb op 30 Juli 1916 te Til burg; 3. den onderhopman bij den Nederlapd- schén Arbeidsdienst Johannes de Jong, geb. op 27 Aug. J916 te Vlaardingen; 4 den ambtenaar Henricus Verbunt, geb. op 16 Dec 1909 te Tilburg; 5. den bediende Carolus Aarts, geb. op 12 Sept. 1907 te Tilburg; 6. den kantoorbediende Barend Busnac, geb. op 12 Mei 1922 te Rotterdam; 7. den kantoorbediende Albertus Meint ser geb. op 14 Dec. 1920 te Amsterdam. De veroordeelde Berkelmans heeft als ambtenaar bij het bureau van den bur gerlijken stand te Tilburg deel uitge maakt van een geheime organisatie en sinds jaren voor ondergedoken personen valsche persoonsbewijzen gemaakt De vervaardiging van de valsche persoons bewijzen i» met het oog op den aanzien lijken omvang beschouwd als sabotage volgens par. 1 van de Ord»ungsschutz- verordnung, Berkelmans heeft in Januari 1944 de veroordeelden de Joftg. Verbunt. Aarts, Busnac en Meintser aangezet tot het vermoorden om politieke redenen van een Nederlandschen politie-ambte. naar. De veroordeelde va» Spaendonck J Hat rt» Crf»alli- directeur van een onderneming Brug- TTonrlrilr van 49 u/Prlrvaam hii PPn mij.; Bruinsma Jan. ^5, gepensionneerd Bruinssins H. H.. 59. handelsman Brus- see G. C„ 61, fabrieksingenieur Brus sel H. J. van, 56, werkzaam bij politie Brussel Willem van, 57, gepensionneerd Bruyn C. P. de, 39, beroep onbekend Bruyn C. P., 56. fabrieksingenieur Bruyn H. H., 27, employé rubberonder- neming Bruyn H. N.. 58 hotelhouder; Bruyn Marinus. 57, hoofd van een ge vangenis Bruyn R. E„ 53. werkzaam bij handelsfiliaalBruyn Willem de. 55. em ployé Efruynseels J. C.. 46. zonder be roep Bruysschaard J.. 46. klerk Bruyn F. J. A. M.de, 63. werkzaam bij een mij.; Brijnen Willem, 49. schoolhoofdBuck man Herman. 32. werkzaam bij eén mij.; Buis C. F., 59, handelsman Bunk Cor nelis, 40. zonder beroep Buren Pieter van, 26. werkzaam bij een mij.Burg A. van der. 57. paedagöog Burg H. J. van, 58. huizenverkooperBurger H. G.. 57. werkzaam bij een mij Burggraaf H. G., 57. zonder beroep Burggraaf H. H„ 19. zonder beroep Burgmans S. W., 48. werkzaam bij een mij.; Burink Willem van. 54. werkzaam bij kleermakersbedrijf Buschkens L. E.. 59. handelsman Buse- man Cornelis 34. werkzaam bij een mij.; Bussche K. J. van den. 58. advocaat Bussingh de Bries Theodoor. 58, werk zaam bij laboratorium Bussink' W.. 57, zonder beroep Buuren Rutgert va». 44. werkzaam bij melkbedrijf Buuren W. J. H. N. van. 62. secretaris Buynsters F. J.. 53, gepensionneerd; Buys T. J. E.. 49, werkzaam bij hotelbedrijfBuyten P. J.. 41. kantoorhoofd Buzing H. F. J.. 42. hotelbediende; Bye H. J. J. de. 18. student Ceenen W60. spoorwegin genieur Christan Eddy, 31. werkzaam bij zeepolitie Christiaan Hulsbus. 55. klerk Claassen T. A H.. 54. hoofd van fabriek Cluwen J. F.. 53. ingenieur Cobben J. W.. 58. handelsman Coelijn G. J M.. 50. werkzaam bij hotelbedrijf Coenders F. J.. 47. leeraar Coenders W., 17. zonder beroep Coihpaan J.. 58. di recteur van een mij.Coomans F G.. 42. werkzaam bij een mij.; Corbeij M. H. H. A„ 56. gepensionneerd Cordia J C.. 54 hoofd van een fabriek: Cornelissen M. P.. 54. werkzaam bij slachterij Cor nelissen L. G._ 40. Eur kleermaker; Corten H. J50. gepensionneerd Cor- tie P. J.. 56. werkzaam in kruideniers winkel Uleman M A A. 56. sergeant Belanghebbenden gelieVen zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de vijfde afdeeling van het in formatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Juliana van Stolberglaan 2729. te ’s-Gravenhage. onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam. voornamen, geboorte datum, beroep, werkgever en laatstbe- kende adres der eeïntemeerHAr, Verklaringen van Eden De debatten in hef Lagerhuis over de buitenlandsche politiek zijn gesloten met een rede van Eden Deze zeide o.a.. dat Engeland de laatste dagen overeenkom sten heeft gesloten met België. Noor wegen en Nederland. Het is moeilijk, aldus de minister, deze overeenkomsten openbaar te maken orpdat zij niet alleen politieke, maar ook militaire clausule» bevatten De betrekkingen met ae Ver. Staten zijn „nauw en hartelijk", zóoals zij steeds geweest zijn, zoo vervolgde spr. Met dé Sovjet-Unie wil Engeland de meest vol ledige en nauwe samenwerking. Het is echter in het belang van beide landen te erkennen, dat zich hierbij „zekere moeilijkheden” voordoen, In de eerste plaats is er de „erfenis van het wan trouwen’, die nauwelijks overdreven kan worden. Dit wantrouwen bestond reeds in den tijd va» het czaristische Rusland. Als remedie noemde Eden een elkander geleidelijk beter leëren kennen en de Engelsche regeering wil daartoe al het mogelijke doen. Er zijn echter nog meer moeilijkheden en meeningsverschillen. b.v. in den regeeringsvorm. Spr. bevestigde, dat de Engelsche re geering geconsulteerd is bij de publicatie der Sovjet-Russische vredesvoorwaarden voor Roemenië en bij de Sovjetonder- handcli»gen met FinlandDe minister zeide. dat hij de mate van iiTspanning. die men zich in Engeland en de Sovjet- Unie moet getroosten om van het 20- jarige verdrag een werkelijkheid van blijvende waarde voor beide staten te maken, geen oogenblik zou willen baga- telliseeren Voor de toekomst staat hier bij echter zoo enorm veel op het spel, dat beide partijen zich alle moeiten moeten geven om het succe», te ver zekeren. Tenslotte verKiaarae »pr aat de Ver. Staten, de Sovjet-Unie. het Britsche ge- meenebest en China op militair en poli tiek terrein' nauw moeten samenwerken. De voor ge» omen wereldorganisatie” kan op deze-vier groote mogendheden en om haar heen opgebouwd worden. ZATERDAG 27 MEI ZeiM-Planetariun] ..Haag sche Courant". Voordracht over„Een reis naar de maan”, 15.45 en 20 u. Stadsschouw burg. „Der Graf von Luxemburg”. 18.30 u. Prèncesse-Schouwburg. Spoken”. Gel?- K- en w- -Eén Khahff io u üiligerrtia. „Repel- steeltje". 14.30 u. „De Tokkelaars”. 18 u’ 77 Metropole. „Half om half (Ruys- ensemble). 19.15 u Scala. -Revue ..Hocus-Pocus”. 19 30 u ADO-BMT. ZÜiderpark 19 u. Boksen: Te Breslau won de Duitsche half- zwaargewichtkampioen Richard Vogt door k.o. in de 5e ronde van onzen landgenoot Rudi Quentemeyer. De Duitscher Schmidt wen van Elvers door k.o. in de 2e ronde. Gerard van Loon verloor met gering ver schil op punten van Heinz Sendël. Willy Quentemeyer won op p. van den Weener Josef Neff. Te Berlijn verloor Nico Diessen door k.o. in de le ronde van Zoschke. Staal verloor op punten van Seidler en de Jong verloor van Eder door k.o. in de 2e ronde. In de zwaarge- wichtfinale der nationale amateurkam- pioenschappen verloor onze stadgenoot Appel‘met zeer gering verschil op punten van de Jager en dus niet door opgeven in de 3e ronde. Voetbal: In de halve-finale voor den Weekenstroo-beker won Rotterdam met 20 van Gouda. Tweeden Pinksterdag wordt te Dordrecht de finale verwerkt tusschen Dordt en Rotterdam. De kwestie DAVSpoorwegen wordt niet, zooals wij meldden, in handen gesteld van de commissie van beroep, doch zij zal na. der worden onderzocht door het bestuur der Haagsche afdeeling. Een Nederl. combinatie uit Berlijn "verloor van een dito ploeg uit Leipzig met 18, om den volgenden dag, in gewijzigde opstelling, een elftal uit Dresden met 51 te ver slaan. Voor de nederlaagserie won SHC met 7—4 van AVVAls laatste komt Woensdag a.s. Spoorwegen op be zoek. Zaterdagavond a.s. wordt op het Quick Stepsterrein een z.g. bliksemtour- nooi voor veteranen gehouden. Een ploeg van „De Nieuwe Landbouw’’ won met 31 van ee» elftal van het aan nemersbedrijf ..Metropole”. Voor haar nederlaagserie speelde VIOS met 1i. gelijk tegen Haagsche 2e en 3e klassers. Zondag speelt DHB te Gouda vriend schappelijk tegen ON.A. Tweeden Pink sterdag, 14 uur, speelt hei Zuidhollandsch Z.M.C./N.V.B. elftal op het terrein van UVS te Leiden een wedstrijd tegen het Noordhollandsch ZMC./N.V.B. elftal. De Z.H. ploeg is aldus: D. G. Slagboom (De Zwervers): C J. Miebies (Die Haghe) en C, Doolaard (SHO); M. Boisman (Oranje Wit), P. Barnhoorn (Quick Boys) en W. Teerlink (Ornas); W, Mertens (SVGEB), L v d. Stoel (Leiden) M. Verdoes (Q Boys) J Keus (Ornas) en M. Linden burg (Semper Altius). Reserves: M. de Vroet (SHO), D. Schop (KNC). A. Lu- bach (Leiden) en H. Vrijenhoek (JAC). De Haagsche Politie S.V. won Donder dagmiddag op het terrein van ADO met 21 van de Amsterdamsehe collega's der APGS.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1