T9 44 Vaart voor Europa! DE AFWEERSLAG IN ITALIë VIER JAAR BURGERLIJK GEZAG Hl No. Ï88Ö5. Zaterdag 27 Mel. De slag in Italië EERSTE STADS ED. EenferugWifti het Luistert op Zondag 28 Mei van 11.30 tot 11.45 uur o,ver den zender Hilver sum 1, op golflengte 415 meter, naar de Stem der S.S. Onderwerp: de jeugd en het Ruk. Vijand tracht bij Velletri in N.O.- richting aan te vallen w Zorg voor drinkwater Belangrijke transporten vinden, onder bescherming der Kriegsmarine, regelmatig plaats. De vee! omvattende taak dezer beschermers is van zeer groote waarde voor Europa's toekomst. Nederlanders, toont U de naam van „de zeevaarders van Europa" waardig, neemt deel aan dit belangrijke werk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. De Rijkscommissaris over de N.S.B. en over de invasie JIAAGSCHE COURANT Komng, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 772444- aan De Stem der S.S.* Plaatselijke gevechten aan het Oostfront naal-socialisme onder Duitschland heeft tot be- regeering, geallieerde De „Haagsche Courant” zal a.s. Maan dag, Tweeden Pinksterdag, niet ver schijnen. Op- Zee- hun gang In West-Friesland. Op de kleine tuinde rijen is men begonnen met hef poten of zaaien van boonen, slabootien of spercieboonen. Deze tuinier gebruikt hiervoor, een z.g. ppotstok. waarin zich een klein reservoir bevindt, gevuld met zaaiboonen. Telkens, als de tuinder den pootstok in den grond steekt trekt hij de twee armen naar elkaar toe door deze beweging valt er steeds een boon in het in den grond gestoken gaatje. (C.N.F.-Kuiper). Drk^water is een der meest noodzake. lijke levensbehoeften. Het is dan ook van zelfsprekend, dat in oorlogstijd bijzon dere aandacht aan de drinkwatervoorzie. ning besteed wordt. Niet alleen door de overheid maar ook door de burgers zelve. Werkt de watiftleiding normaal, dan is het toch raadzaam steeds drinkwater in geëmailleerde emmers of tellen en fles- schen, mits grondig schoongemaakt, voor, radig te hebben. Wekelijks ververschen mag daarbij niet vergeten worden. Tijdens een luchtaanval moet men met het vullen echter niet beginnen, dat moet reeds gebeurd zün. hebben der minder ring willen terugroepen. Wie voor den zin dezer woorden geen begrip toont, miskent de meest elementaire waarden der wereldhistorie. Men kan den Rijks- commissaris geen verwijt maken, wan neer hij hard is als het gaat om de be langen van het Duitsche Rijk. Zoo min als hij ons een verwijt zou willen mh- ken wanneer wij hard zijn als het gaat om de belangen van ons vaderland binnen het kader van de lotsverbonden heid der Europeesche volkeren. trok en* menige moderne O.W’er den lijve ondervond, wat hij jegens zijn landgenooten misdaan had. De Rijkscommissaris heeft in meer dan één redevoering openlijk gezegd, dat de bezettende macht hier vooreerst niet anders dan beperkingen kan bren gén. „Het is volkomen juist, zoo heeft hij in een rede te Maastricht tot de Ltmburgsche arbeiders verklaard dat gij vroeger vóór September 1939 en ook vóór Mei 1940 uiterlijk beter hebt geleefd. Maar gij weet ook, dat wij om ons bestaan strijden. Gij kunt er echter verzekerd van zijn, dat gij op geen enkele wijze slechter zult leven dan het DuitScbe gglk, dat het op zich neemt te strijden voor een betere toe komst. Het gaat erom of de 85 millioen Duitschers in de toekomst kunnen leven en niet afhankelijk zijn van de wille- ketlr van anderen. Wanneer in dezen strijd om het bestaan het lot zich ook tot u gewend heeft, moet gij dit voor oogen houden: het gaat hier om het bestaan van een volk van 85 millioen menschcn, die natuurlijk niet zullen ondergaan in dezen strijd, omdat de Nederlanders niet betrokken willen worden in de wereldgeschiedenis. Dat kunt gij van ons niet verwachten.” Het zijn deze woorden van den Rijks commissaris, die wij aan het einde van deze periode van vier jaar Duitsche bezetting van ons land in de herinne- Dc partisanen in Italië Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt gemeld: Te middernacht van den 25n op den 26n Mei liep de termijn bin nen welken zich partisanen straffeloos konden aanmelden af. Derhalve zijn van- daag in de partisanengebieden stelsel matige, groot-opgezette operaties begon nen. Mededeelingen van partisanen. die Zieh de laatste dagen hebben aangemeld, vormen daarvoor waardevol materiaal. Van officieele Italiaansche zijde zijn nog geen *etallcn bekend omtrent de parti sanen die op grond van het decreet van den duce van 18 April zijn teruggekeerd, doch aan de hand van de ontvangen be richten wordt het aantal zeer bevredi gend genoemd. Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 - 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West. Plompetorengracht 24. Utrecht; alle Halen- en Ortskomman. danturen en de verschillende -Meldestellen in Nederland. - Ter gelegenheid van het feit, dat het op 29 Mei a.s. vier jaar geleden zal zijn, dat Rijksminister dr. A. Seyss-Inquart als Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied zijn ambt aanvaardde, heeft de Rijkscommissaris aan een verte genwoordiger van het D.N.B, een inter view toegestaan. De verschillende gestel de vragen gaven den Rijkscommissaris aanleiding een overzicht te geven van de ontwikkeling der gebeurtenissen in ons land sedert zijn optreden, waarbij hij meermalen gelegenheid vond de mede werking op verschillend gebied ondervon den, te noemen en dc houding van het Nederlandsche volk, dat orde en veilig heid voor alles gehandhaafd wilde zien, te prijzen. Op een vraag betreffende de positie van de N.S.B hier te lande antwoordde de Rijkscommissaris o.m., dat aanvanke lijk alleen de communistische partij werd .opgeheven en de S.D.A.P. onder controle werd geplaatst. Pogingen van andere partijen om met ons tot nieuwe verhou dingen te komen, o.a. door de pas opge richte „Unie”, mislukten door gebrek aan vastberadenheid om de'consequenties uit den nieuwen toestand te trekken. Groe pen. die niet tot een anti-bolsjcwistische houding konden besluiten, werden ont bonden en aan nat.-socialistische zijde ontstond een eenwording door de ontbin ding aan de N.S.N.A.P. Dc N.S.B. heeft zich in de afgeloopen laren meer en meer gericht op doelstellingen van het'nat- socialisme, zooals deze reeds vroeger in Duitschland bestonden. De vraag is wel eens gesteld, of aan de N.S.B. de leiding over den staat moet worden opgedragen.. Wij kunnen ons echter niet onttrekken’ aan de verantwoordelijkheid, die wij door de bezetting op ons hebben genomen, zoolang de toestanden hier bepaald wor den door de oorlogvoering. De heer Mus sert zelf ziet op dit tijdstip zijn taak niet in staatkundigen zin maar veeleer in politieken zin, doordat hij werkt aan het vestigen van de overtuiging, dat voor Ne derland in het samengaan met Duitschland in den zin van de Europeesche lotsgemeen- schap de eenige mogelijkheid gelegen is zich te handhaven en overeenkomstig zijn beteekenis zich te laten gelden. De Rijks commissaris noemde het natuurlijk, dat de N.S.B. hierbij op .groot verzet stuit van Nederlanders, die de neiging hebben om in het algemeen het nat.-socialisme verantwoordelijk te stellen voor den alge- meenen toestand en de N.S.B. in het bij zonder voor bepaalde moeilijkheden. Ten aanzien van de te verwachten invasie, merkte de Rijkscommissaris op, dat de Nederlandsche bevolking over het algemeen kalm blijft. Zij ziet hoe krach tig dit gebied beschermd is en ondergaat de gelatenheid van de Duitsche bezet ting Bij. een invasie zal het tot een. uit de beVijjking zelf voortspruitende 'crisis, niet komen. Wij Duitschers. aldus de Rijkscommissaris, zijn evenwel vol ver trouwen, dat wij de taak zullen vervul len. die onze Führer in dit gebied gesteld heeft, met het wapen in de hand, wan neer de vijand zal Ijomen en in orde en arbeid, wanneer wij*den vrede'tegemodl gaan. ONGEVAL MET DYNAMIET; Bij h«* opruimen van.een fundament te IJmvi- den werd gebruik gemaakt van dyna- mietpatronen, welke door middel wn electriaehen stroom tot ontploffing wor den «gebracht. Tijdens het boren van gaten is men gestooten op een dynamiet- patroon, die bij een vorige gelegenheid niet tot ontploffing was gekomen. Dit had een ernstig ongeluk tot gevolg, waarbij (Vee arbeiders zwaar werden gewond. Telefoön 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Otro N® 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk, Kantoorboek^. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de DUITSCH WEERMACHTBERICHT* HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 27 Mei. Het Opperbevel vao de Weermacht maakt bekend In Italië lag het zwaartepunt van yde gevechten gisteren in het gebied van Velletri. Ten Zuiden en ten Zuidwesten van de plaats werden vijandelijke aan vallen afgeslagen,' geringe plaatselijke penetraties afgegrendeld en verscheidene opnieuw in gereedheid gehouden batal jons met pantserwagens door geconcen treerd artillerievuur uiteengeslagen. Ten Oosten van Velletri blijft de vijand met gebruik van zeer sterke ’pantserstrjjd- krachten in Noordoostelijke richting aan vallen. Verbitterde gevechten zijn hier aan den gang. Aanvallen van den vijand op Castro dei Volsc* mislukten hierbij werd een aantal vijandelijke pantser wagens stukgeschoten. In de gevechten van de laatste dagen heeft zich dc 90sté pantsergrenadierdivi- sie die reeds bij Cassino dapper gestre den heeft, onder bevel van generaal-ma joor Baade met de onder zijn bevel ge plaatste formaties van het leger en de luchtmacht opnieuw bijzonder onderschei den. Als afzonderlijke strijders hebben zifch de jagers Fries, richtkanonnier bij een valschermpantserjagerscompagnie, door het stukschieten van 17 vijandelijke pantserwagens in 2 dagen, de „Oberge- freite”, Schrems in een stormcompagnie van een regiment jagers, door het ver nietigen van 3 vijandelijke pantserwagens in den strijd op korten afstand onder- PRIJS DER ADVERT.; 1—11 m.M. (5 reg..) ƒ165, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. 51 p. m.M Bewijsn, 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb. ƒ0,38. Pers, gevr /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c. meer. bracht, niet het minst op sociaal terrein, maatregelen, welke vooral erop gericht waren de volkseenheid te bevorderen. De gilden- en „kamer”-vormlngen had den een regelmatig verloop, met uit zondering van de Artsenkamer, waar van de vorming nu niet bepaald een succes is geweest. De organisatie van het Nederlandsche Arbeids Front, dat zoowel de werk nemers als werkgevers in zich ver- eenigt, waardoor de voor-oorlogsche te genstelling van patroon en arbeider is komen te vervallen van den Arbeidsdienst, van den Land- PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd me; „Kikeriki”. ..De Nieuwste Mode'J, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl” ƒ3.15. Fr p. p met Modebl. f4.29, z. Modebl. ƒ3.95. Buifenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c„ fr. p. p. 10 c Op 14 Mei j.l.» vier jaar geleden, moest Nederland capituleeren en werd ons land door Duitschland bezet ge bied. Maandag a.s., op 29 Mei, zal het ,4 jaar geleden zijn, dat Rijkscommissa ris Rijksminister dr. Seyss-Inquart het burgerlijk gezag hier te lande aan vaardde. Op dien, dag droeg generaal von Falkenhausen in een plechtige bij eenkomst in dc Ridderzaal het bestuur aan den Rijkscommissaris over, die daarmede het hoogste regeeringsgezag in burgerlijke aangelegenheden in Ne derland in handen nam. Dienzelfden dag ontving de Rijks commissaris de secretarissen-generaal der departementen, die, met toestem ming van den Nederlandschen perbevelhebber van Land- en macht, generaal Winkelman, medewerking voor een goeden van zaken hadden toegezegd, de „Proclamatie”, welke de Rijks commissaris op dien historischen 29sten Mei heeft uitgevaardigd, gaf hij als zijn voornemen te kennen het tot dusver geldende Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht te laten blijven, bij de uitoefening van het bestuur gebruik te maken van de Nederlandsche autori teiten en de onafhankelijkheid van de rechtspraak te waarborgen. Het Neder landsche volk zou door de vervulling van de taak, die uit het gemeenschap pelijke lot voortvloeit, in staat worden gesteld, zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst te verzekeren. In een door hem op 26 Juli daaropvolgend gehou den groote rede in de zaal van den Dierentuin heeft de Rijkscommissaris nogmaal op ondubbelzinnige wijze her haald, dat de bezetters aan het Neder- Jandsche volk de mogelijkheid zouden bieden om over zijn toekomst zélf te be slissen. Déze eerste groote, naar den inhoud rijke,en naar den vorm fraaie redevoe ring van dr. Seyss-InqUart werd ge volgd door een geheele reeks van rede voeringen in den loop dezer vier jaren. welke stuk voor stuft getuigen van een oratorisch vermogen, dat oppervlakkig heid en speculatie op goedkoope effec ten ten eenenmale afwijst Wij heb ben ’t reeds eerder gezegd, dat de rede voeringen van den Rijkscommissaris naar den vorm monumentale creaties zijn, maar bij den vorm als zoodanig zullen wij hier niet stilstaan. Wij wil len trachten in kort bestek een balans van den inhoud samen te stellen. Wanneer wij dan nagaan in hoeverre de omstandigheden waaronder ons volk leeft, zich hebben gewijzigd, gedurende deze vier jaren van door de bezettende macht uitgeoefend burgerlijk gezag, dan mag daarbij vooral niet. uit het oog worden verloren, dat de oorlogsinvloe- den daarbij maatgevend zijn en dat het verloop der krijgsverrichtingen met alle consequenties van dien, zich in deze omstandigheden vaak eerder en ster ker hebben afgeteekend, dan de reali satie van de beste voornemens van het burgerlijk bestuur Jnj machte was te doen. Dit, herhalen-wij, mag m^n niet vergeten, wil men in zijn beoordeeling van de in deze afgeloopen vier jaar behaalde resultaten geen 'onbillijkheden begaan. „Krieg ist Krieg”, in deze woorden ligt een ijzeren wet van den oorlog besloten. - En wat het recht betreft, waarover de Rijkscommissaris in zijn aanvaardings- proclamatie heeft gesproken, na vier jaren is het iedereen wel duidelijk ge worden, dat men zich in dit opzicht bij de huidige Duitsche opvatting: „Recht Ir* alles was dem Sieg nützt” heeft neer te leggen. Wellicht lijkt velen dit har der dan het is. Want de overwinning, welke men hier bedoelt, is die waarin men het heil van Europa ziet, dus ook van ons land, dat men aan den opbouw van een nieuw Europa als een gelijk gerechtigd partner wil beschouwen. Het is zonder meer duidelijk, dat een bezettende macht, welke ook, niets kan toelaten binnen het door haar bezette geleed. dat haar positie in gevaar kan- brengen en dat, in ons geval, elke po ging om de eindbesjjssing in den oorlog in anti-Duitschcn zin te beïnvloeden, met onverbiddelijke gestrengheid wordt tegengegaan en gestraft. Hoe evident dit ook zijn mag, toch zijn er nog altijd menschen, die niet bij machte zijn de juistheid van dit standpunt te erken nen. Wij spraken zooeven van anti- Duitschen zin en dit doet de vraag stel len in hoeverre na vier jaar Duitsch burgerlijk gezag in ons land de gezind- heid van qns volk zich heeft gewijzigd, 'lijk gezag heeft gevoerd, tot stand ge- Dit is een delicaat punt ter openbare bespreking, het is bovendien een veel gecompliceerder kwestie, d^n het zich «ogenschijnlijk laat aanzien. Laten wij «en voorbeeld mogen geven. Er zijn menschen in ons land en hun aantal is verre van gering, die groote be wondering hebben voor wat het natio- In een kloek, typografisch goed ver- zorgd deel, zijn zooeven de voornaamste redevoeringen van den Rijkscommissaris bij den „Volk und Reich Verlag”. Am sterdam, in boekvorm verschenen, onder den titel: „Vier Jahre in den Nieder- landen”. Doet het geval zich voor, dat de water leiding in de geheele,stad geen water meer geeft, dan gebruike men eerst'het water uit den aangelegden voorraad. Daarna is nog drinkwater te vinden in de stortbakken der w.c.’s, in boilers en in de leidingen, die afgetapt kunnen worden als in den winter bij vorst. Verder zal op verschillende punten stad betrouwbaar .pompwater worden verstrekt,, dat in. goed schoonge- van (Ie maakte emmers gehaald kan worden. Maar er zijn gelukkig nog meer nio- gelijkheden. Gracht- en slootwater, mits gezeefd door een schoenen doek engedurende 5 minuten gekookt is bruikbaar. Mocht er onverhoopt geen mogelijkheid 'estaan dit water te koken, dan kan. het nog gedesinfecteerd worden. Dan kan men j afgestreken theelepel bleekpoeder of 3 theelepels bleekwater aan een em mer van 10 liter gezeefd water toevoe gen, dit een uur laten staan onder nu en dan omroeren en daarna zeven. Het sloot- en grachtwater is dan onschadelijk voor de gezondheid. Een verbetering van ifrn smaak wordt verkregen door 4 eet lepels norit door een emmer te roeren. Vanzelfsprekend dient, na de no’rit te hebben laten bezinken, het water weer gezeefd te worden, het drinkwater is dan reukloos en goed van smaak. scheiden Bij het in het Weermachtbericht van 25 Mei gemelde gevecht van Duit sche beveiligingsvaartuigen en gewapende veerbooten in het zeegebied van Livorno, zijn vqlgens de definitieve rapporten nog 1 vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en. 1 in brand geschoten. Van het Oostelijke front worden slechts plaatselijke gevechten aan- den Beneden- A Dnjestr in het voorterrein der Karpathen en ten Zuidoosten van Witebsk gemeld. Bij een nieuwe aanvalspoging van bolsjewistische vliegtuigen op een Duitsch convooi voor de kust van Noord-Noor- wegen schoten Duitsche jagers zonder zelf verliezen te lijden 37 vijandelijke vliegtuigenneer. In de IFinsche Golf brachten Duiti?he motortorpedobooten ten Noordoosten van het eiland Seskaer in een nachtelijK artil- lëriegevecht met vijandelijke bewakings- vaartuigen een bolsjewistisch vaartuig tot zinken. Twee andere vaartuigen werden zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij vernietigd zijn. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer op steden in West- en Zuidwest-Duitsch- land. Luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten boven het Rijksgebied, de bezette gebieden in'het Westen en in het Mid- dellandsche Zeegebied 23 vijandelijke vliegtuigen neer. den Führer in stand gebracht voor het Duitsche. volk, maar die het nationaal-socialisme in eigen land als zijnde een import-artikel naar zij zeg gen, verwerpen. Deze menschen zijn „anti”, omdat, zoo 'redeneeren zij, de bezettende macht, en zij verwijzen dan vooral naar de vele redevoeringen van wijlen commissaris-generaal Schmidt zich al te zeer heeft inge laten met de Mussert-beweging. Wan neer dit niet zou zijn gebeurd, dan zou den deze „anti’s” geen anti’s zijn. Zoo redeneert déze groep van ons volk; een andere groep heeft andere argumenten. Van een algemeene gezindheid kan dan ook moeilijk worden gesproken. Maar hoe ook, wanneer men de groote redevoeringen van den ïlijkscommissa- ris gedurende deze vier jaren herleest, c^n zal men daarin een kracht van overtuiging en consequente doorvoe ring vinden en een helderheid van inzicht, die bewondering afdwin gen. Phase na phase in de groote we- reldworsteling heeft hij gepeild en ge karakteriseerd en altijd weer opnieuw trof zijn hooggestemde bekentenis van het vaste geloof aan een nieuwe vorm geving van het Europeesche vasteland en alle daartoebehoorende volken. Den grooten zedelijkqn ernst van zijn taak heeft de Rijkscommissaris nimmer ge durende deze vier jaren uit het oog verloren. Dat hij tusschen zijn vele voortreffe lijke medewerkers niet altijd even zoo vele goede adviseurs heeft getroffen, die de mentaliteit van ons volk voldoen de kenden, kan men betreuren. Wan neer in den eersten tijd der bezetting meer begrip zou zijn getoond door deze adviseurs voor onzen volksaard dan zou de algemeene stemming in ons volk een geheel andere zijn geworden .dan zij op het oogenblik is. Toen in Decem ber 1941 de Rijkscommissaris in een rede in Utrecht verklaarde nog slechts één politieke wilsvorming te kunnen dulden en wel die, belichaamd in de Nationaal Socialistische Beweging on der leiding van Mussert, zagen tal van Nederlandsche mannen van formaat, die zeer zeker de goede Nederlandsche zaak aan de belangen van het Duitsche volk hadden willen verbinden, zich met één slag terzijde gesteld. Dit blijft te betteüreA, want er staan nu eenmaal meer menschen van kunde en be kwaamheid, bezield voor den opbouw van een nieuw Europa, buiten dan bin nen den kring der Nederlandsche Na tionaal Socialistische Beweging. Men kan het goed recht van bestaan van de N.S.B. volmondig erkennen, maar tege lijk/ zijn leedwezen erover uitspreken, dat aan zoovele mannen van kunde en karakter den pas werd afgesneden. Hun politieke geborneerdheid of gebrek aan gemeenschapszin en volksverantwoor- deiijkheid te verwijten, is een al te demagogisch argument, dan dat wij het hier in ’t geding zouden willen brengen. Van een eensgezindheid onder ons volk kunnen wij dus helaas, hoe graag wij dat wel zouden willen, weinig be speuren. Er zijn nog teveel kampen. Naast de zooeven reeds genoemde an ti’s, die feitelijk niet anti-Duitsch zijn, is er een contingent profiteerenden ont staan, handelaren die veel aan de Duit schers verdienen, maar die binnens kamers een oranje-gezindheid aan den dag leggen, die ietwat bedenkelijk is. Anderen weer voelen* nog steeds de wonde, die een bezetting met zich brengt, moeten echter anderzijds ook niets hebben van de schoone loften der Londensche noch minder van de toezeggingen, die als propaganda-mid- del nu volkomen hebben afgedaan. Zeker zijn er nog velen, die gaarne de Koningin, fnaar vooral de Prinses en haar kleintjes zouden willen terugzien, waarbij het typisch verschijnsel zich voordoet dat vroegere fel-rooden meer én meer oranjegeklcurden zijn gewor den. De categorie onverzoenlijken is ook nog verdeeld. De felle agitatoren, vooral jongeren, die hun leven riskeer den en die vielen met het bewustzijn het vaderland te hebben gediend, ver dienen o.i. meer waardeering, dan de genen, die in het geniep ageeren, dan wel anderen tot daden aanzetten, die natuurlijk niet getolereerd kunnen worden. Het groote leed dat velen ge zinnen trof, was een te groot offer voor het bereikte resultaat, dat den bezetter weinig kon deren. Dat hier de bezet tende macht onverbiddelijk moest op treden, zal ieder duidelijk zijn. Veel positieve arbeid werd geduren de deze vier jaren, waarin de Rijks commissaris-over ons land het burger- Kesselring spaart zijn reserves De militairè correspondent van het D.N.B., HaUerfsleben, schrijft o.a., dat de slag in Italië nog heriger is gewor den. De Engelschen en Amerikanen po gen door te stooten, om Duitschen af- deelingen den weg af te snijden. Tot dit doel heeft het Geallieerde pantserwapen zich op 2 punten speciaal geconcen treerd: Op het gebied van Cisterna, waar het een verdere penetratie ook tot stand heeft kunnen brengen, en op den driehoek, gevormd door de rivieren Melfa en Liri. Met het oog op het aan stormende geweld der massale pantser- afdeelingen schijnt genera al veldmaar schalk Kesselring tot een verdere front- correctie te hebben besloten, doordat hij het bevel gaf, al strijdende op de punten van’ den zwaarsten druk uit te wijken. Onder de bescherming Van zijn zware moderne wapehen werd de Duit sche distancieeringsbew'eging volbracht. De vijandelijke pantserwagens leden zware verliezen. Pas toen de laatste munitie verschoten, was, trokken zich de bezettingen dqr Duitsche steunpunten terug op de voorbereide rotsstellingen* Van hieruit wordt de strijd met ver dubbelde hardnekkigheid voortgezet. Het ligt voor de hand, dat de Anglo- Amerikanen, alsmede de Fransche, Poolsche en Afrikaansche afdeelingen. verliezen lijden. Het verdient de aandacht, dat de slag van Duitsche zijde nog steeds met be trekkelijk geringe strijdkrachten wordt volgehouden. Ongetwijfeld heeft Kessel ring hier en daar operatieve reserves in den strijd geworpen om de eenheid van het frontverloop te* bewaren, maar hij heeft dat zeer spaarzaam gedaan. Hij heeft zijn’ hoofdreserves achterge- houden, waaruit blijkt, dat den Anglo- Amerikanen nog zware uren, waar schijnlijk zelfs.de zwaarste, te wachten staarw Kesselring heeft zich hiermede weer de keuze van plaats en tijdstip van een vastberaden tegenstand voor behouden. Van het gebied ten Noorden van An- zio loopt het front, thans over Velletri naar Aprilia, vandaar over Cisterna SezzoPriverno haar het gebied Noor delijk van Vallecorsa, vandaar naar Pastena en de uitmonding van de Melfa in de Liri, dan naar het gebied van Roccasecca en Piedimonte, waar het ongeveer 5 KM Noordelijk van Cassino aansluit op het oude bergfront, dat naar de Adriatische Zee loopt stand, van Winterhulp en N.V.D. en tal van andere maatregelen op economisch, sociaal en cultureel gebied openden nieuwe wegen ten nieuwe perspectie ven. In tal van bestuursaangelegen heden kreeg de N.S.B. gelegenheid een woordje mee te spreken. Aan de Mus sert-beweging voelde de Duitsche be zetter zich uiteraard nauw verwant. Wij hebben het reeds eerder betoogd, dat in den bezettingstijd de N.S.B. voor een zeer zware opgave gesteld werd. Van vernieuwing wilde het overgroote deel van ons volk niets weten, dat zou later, als men weer onder elkaar was, wel in orde komen. Zoo redeneerde een groote massa. Liep er iets scheef, dan kreeg de N.S.B. de schuld. Ging er iets goed, dan nog was daar geen waardee- i’ ring voor te vinden, omdat men in den waan verkeerde, dat dit niet uit eigen initiatief was bereikt, maar van boven af was opgelegd. Verstandig en opbou wend oordeel van den buitenstaander behoort inderdaad tot de zeldzaam heden. Dat er intusschen moedig vol gehouden is, pleit voor de geestkracht der idealisten, die de kern der N.S.B. vormen. En als zoodanig dient ten volle erkend te worden, dat Mussert, sedert zijn benoeming tot Leider van het Ne derlandsche volk zijn welhaast boven- menschelijke taak vervult met een on begrensde toewijding en steeds weer zich schrap stelt, wanneer Nederland sche belangen in het gedrang komen, ook wanneer dit niet menschen zijner Beweging betreft. Binnenskamer is en wordt er nog steeds veel bereikt, dat de groote massa niet weet, maar op den duur wel zal ondervinden. Binnen het kader van dit overzicht mag ook wel even belicht worden het werk van degenen, die aan den arbeid zijn gebleven, wij bedoelen in het bij- 'zonder naast de duizenden ambtenaren, die niet versaagden, de leidende figu ren zoowel in het staats- dan wel par ticulier bedrijf. Ook hun taak is niet gemakkelijk geweest. Van af het mo ment, dat zij in regelmatig contact ston den met de Duitsche Overheid, wer den zij door een deel der bevolking meer of minder gewantrouwd. Het al gemeene landsbelang te bevorderen was hun aller hoofddoel, de critiëk der buitenstaanders deerde hun weinig. Hetzelfde geldt in het algemeen voor de pers. De vele anonieme brieven in ons bezit getuigen van een grenzelooze onwetendheid, een volkomen niet-be- grijpen van de taak van den journalist, die ondanks allerlei moeilijke omstan digheden, op» zijn post bleef, en er het beste van trachtte te maken, wat er in dezen oorlogstijd van te maken is. Het kan ook zijn, dat door de vaak soepele houding van de Overheid velen, zeer velen zelfs, nog niet aan den lijve heb ben gevoeld, dat er een oorlog woedt, waarmede zij niets te maken willen hebben, maaj die er nu eenmaal is, er ger, feller, heviger, dan er tevoren ooit een gevoerd is. Aan onze voedselvoorziening is in al deze jaren de grootste zorg besteed. Ofschoon dit met groote moeilijkheden gepaard ging, hier en daar er wel eens wat haperde, mogen we toch wel con- stateeren, dat er geen moment hon gersnood heeft geheerscht. Naast de hulde, die de Overheid daarvoor ver dient, mogen we ook niet de huisvrou wen vergeten, die voor een haast ón mogelijke taak geplaatst, er toch tel kens weer in slagen iets eetbaars ter tafel te brengen. De distributié-verzor- ging eischte eveneens groote kopzorgen. Met de regelmaat van een klok kon men telkens weer bonnen uitreiken, welke in scherpe tegenstelling met elders, o.a. in België, ook gehono reerd konden worden. De bestrijding van den zwarten- en bonnen-handel waardoor telkens weer het distribu- L’ tie-apparaat bedreigd werd had aan vankelijk weinig effect, totdat ustitieele apparaat harder van leer ■w-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1