i Ï944. Rome om Inleiding tot den slag Dinsdag 30 Mei. L»- No. 18806. TWEEDE STADS ED. Dat is: Moord! HET RIDDERKRUIS VOOR S.S.-OBERSTURMBANN- führer joerchel De bombardementen op Frankrijk Hevige gevechten bij VeHetri en Valmontone de t met De Fiihrer ontving Japanschen ambassadeur VERDUISTEREN Van 21.45530 uur Maan: 30 Mei E. K. Meldt U bij de Kriegsmarine MET DEN NEDERLANDER BUITENGAATS C STAAT DE JUISTE MAN OP DE JUISTE PLAATS- Dr. Göbbeis bezoekt getroffen steden' kringen geen gehoor gevonden heeft. Generaal Reinhardt onderscheiden die in staat zijn den oproep aan zjjnl Voorbarige dominee Zal de stad niet in den strijd worden betrokken? Nieuwe terreuraanvallen op Duitsche steden; Falmouth en Portsmouth gebombardeerd Te Bern wordt officieel meege- .deeld, dat op 27 Mei 5 Amerikaansche 'bommenwerpers in Zwitserland een noodlanding hebben gemaakt. De be manningen zijn geïnterneerd. Aanvallen in het gebied van Albaner bergen; Aprilia ontruimd Italiaansche kloosters gebombardeerd COURANT HAAGSCHE 101. 113401; vooruurg, Doenn. rt. C. nuya( neef üiwiaai i w. noiuoj rw.¥. rxwiwv Koning, Goudsbloem laan 3. Tal. 330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr., Theresiastraat van tot De t T5km Rome Ostia Gandol f de het KAART VAH PE LT 6 Berlijn Velletri aan een van en be; sul van Rome ifing kun- voerd door strijdende machten, dat de vernielzucht hoogtij viert, dat men niet rust vóórdat alles tot een massale poin- hoop is veranderd, wij wisten het Maar dat er bovendien dood-onschuldige rei zigers, die part noch deel hebben aan dezen oorlog, moeten vallen, dat wijst toch op een sadistische mentaliteit, waarvoor wij woorden te kort komen De Führer verleende het Ridderkmfe van het Uzeren Krws aan dra Kom- mandeur van het regiment „Generaal Seyffardt” SS-Obersturmbannführer Wolfgang Joerchel, Duitsche hospitaalvliegtuigen neergeschoten Naar- het D.N.B. verneemt, hebben Amerikaansche Lightning-jagers boven Kroatië, bij Roedics, 2 ongewapende Dutt- sche hospitaalvliegtuigen van het type Fieseler-Storch neergeschoten. De vlieg tuigen waren van verre duidelijk te her kennen als Roode Kruisvliegtuig. I De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft, getrouw aan haar onmenschelijke strijdmethoden, die in strijd zijn metl alle oorlogswèttra, naar Ofi meldt, Za terdagochtend den sneltrein Parijs Rouaan gebombardeerd. Er werden 48 passagiers gedood en ongeveer 40 ge wond. Ook de sneltrein RijsselRouaan werd aangevallen, waardoor 10 perso nen werden gedood. PRIJS DER ADVERTj 1—11 m.M. (5 reg.) /I elke m.M. m. tot 23 mM (10 reg /0.19 Elke m.M m. 31 ct. Halve oplaag halve pr. Red. Ó.51 p. m M Bewijsn. 5 ct., tr. p. i>. 10 ct KI. Adv. (in halve opL) 0 51. Dienstaanb 10.38. Pera, gevr /0.48. Adv. „Br. bur. V. d. bl." 10 c. meer. Twee ridderkruitdragers gesneuveld Bij de gevechten in het Oosten heeft majoor Karl von Sivers, commandant der le afdeeling van een pantserregi- ment, den heldendood gevonden. Voorts is bericht van den heldendood binnen gekomen van den Oberjager Pius Bmutz, die bü de zware afweergevech- ton ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje 12 Pantserwagens had stukgeschoten. Duitschers de stellingen In het voorter rein van Rome, die ongetwijfeld sterk zijn, tot Het uiterste zullen verdedigen en dat zij verwachten, hier voorloopig stand te kunnen houden, kan blijken uit de verklaring van Duitsche militaire kringen, dat de vraag of Rome als open stad zal worden behandeld, niet actueel is.' Echter, zoo voegt men hieraan toe, zou de historische beteekenis de Duitsche legerleiding aanleiding kun nen geven, deze stad niet in den strijd te betrekken. Geteisterde steden Tijdens; dePinksterdagen zijn de vol gende steden 'door de Anglo-Amerikaan sche luchtmacht geteisterd: Marseille. 1200 dooden en. 1125 gewonden; Avignon, 305 dooden 000 gewonden: Nimes 150 dooden 150 gewonden; Chartres 52 dooden. 40 gewonden; Angers, ruim 120 dooden on geveer 200 gewonden; Niee, 255 dooden. 153 vermisten, 473 gewonden; omgeving van Nice 56 dooden. Bij Montpellier wer den 18 personen gedood en 31 gewond, in het departement Setne-et-Oise werden 314 personen gedood. „Bloedige Pinksteren” r De Parijsche bladen stellen eensge-l zind de Anglo-Amerikanen aan de kaak wegens het onder de bevolking in het Noorden, Ruiden en Westen van het land aangerichte bloedbad, dat als de „bloedige Pinksteren voor Frankrijk” aan meer dan 5.000 personen Het leven gekost heeft, waardoor 7.000 personen werden gewond en 100.000 gezinnen dakloos zijn gemaakt, zoo schrijft de r „Petit Parisien”. Het Engelsche Paaschgeschenk 1944 was reeds bloedig, maar Pinksteren i, was toch nog veel vreeselijker. Bloeien de steden en «dorpen liggen thans inl puin. Wanneer het tempo der vermeti-l ging wordt gehandhaafd, zullen er bin nenkort door de luchtterreur meer doo-l den zijn onder de burgerbevolking, - dan de oorlog van 1939-'4O aan soldatenle-| levens heeft gekost. De „Matin” noem tl de bombardementen „bloedsporen, diel door niets uitgewischt kunnen worden." I Is het mogelijk, zoo vraagt het blad, dat Amerikanen gevoelloos kunnen toe-| zien dat steden, monumenten en kerken verwoest worden, die in 20 oorlogen inl den loop der eeuwen gerespecteerd wer-| den? Wat zeggen de priesters en bis-| schoppen, onverschillig van welke kerk-1 genootschappen in Amerika ervan, dat] kinderen bij het godsdienstonderwijs inl kerken door bommen uiteengereten -wor den? Landbouwers, handwerkslieden, reizigers, vrouwen aan den huiselijken haard, nonnen en kinderen zijn toch geen vijanden, zoo besluit het blad. I Vele kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders hebben op den Eersten Pink sterdag bij de begrafenisplechtigheden! opnieuw hun’ meening Jp. kennen gege-| Rijksminister drGöbbeis heeft fcen be zoek gebracht aan verscheidene steden van een door de vijandelijke luch:terreur getroffen gouw, waar hij. in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de interminis- terieeie commissie voor de door den lucht, oorlog aangerichte schade, de door de Anglo-Amerikaansche bommenwerpers aangerichte schade in oógcnschouw’ nam en zich overtuigde van den stand der getroffen hulp- en herstclmaatregelen. In een bijzonder zwaar getroffen stad heeft hij het woord gevoerd. De minister zeide o.a.: De verwoeste woonwijken der steden kunnen, na een zegevierend einde van dézen oorlog schooner en royaler dan voorheen worden herbouwd. Ook het ver loren particuliere bezit is grootendeels vervangbaar. Slechts de verloren vrijheid is onvervangbaar. Zou 't dus den vijand 'gelukken ’t Duitsche volk van zijn natio nale vrijheid te berooven, dan zouden voor de Duitschers alle persoonlijke rechten en alles wat het individu thans nog aan waar den bezit, verloren gaan. De vijand heeft den Duitschers met cynische openhartig heid daarover niej in het onzekere gelaten. Duitschland beleeft, zoo vervolgde dr. Göbbeis een beslissend oogenblik van de zen oorlog; waarin het niet slechts op de concentratie van alle materieele machts middelen aankomt, doch in de eerste plaats ook op de moreele hardheid en den geestelijken wil dezen oorlog, ten koste van alles zegevierend te doorstaan. Wan neer een volk vastflbsloten is alle lasten op zich te knemen om voor eigen levensrecht en dat van de komende generaties te strijden, dan Zal het dezen strijd winnen en daarmede definitief en onaantastbaar ook Vrijheid, veiligheid en toekomst. PRIJS DEZER COURANT; Voor 's^Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd me; „Kikeriki". „De Nieuwste Mode1'. „Kol. Bübl* en „Letterk Bijbl.” f3.15. Fr p. p me* Modebl. 4.70. z. Modebl. ƒ3,95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek, abonn.pr. AfZ. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. De behandeling van de krijgsgevangenen Radio Rome meldt: Dé apostolische de- legaat van tien Paus. mgr. Marello heeft, aan het Vaticaan verslag uitgebracht over’ de toestanden in de kampen der krijgsge vangenen, die zich in Japan bevinden. Mgr Marello heeft persoonlijk deze kam pen bezocht, ook de kampen, waar de Nederlandsche krijgsgevangenen zich bevinden. In alle kampen heeft hij geconstateerd, dat de .Japanners zich nauwgezet houden agn de bepalingen van het Volkenrecht betreffende de behande- ling van krijgsgevangenen Mgr. Marello heeft met tal van gevangenen gesproken; geen hunner had ook maar de geringste klacht over de houding der Japanscbe autoriteiten. Radio Rome voegt hieraan toe,’ dat met deze verklaring van onVferdachte Va. ticaansche zijde de Geallieerde geruchten gelogenstraft worden, volgens welke de Engelsche en andere krijgsgevangenen door de Japanners slecht zouden worden behandeld. In Hetlendoorn —-treft men nog iemand aan, die van berkentwijgra bezems vervaardigt en zijn handen vol'heeft om aan de velé aanvragen te voldoen. (C.N.F.-Hartgerink) ten van dte rivier de Sacco werden bij den afweer van vijandelijke aartvailen bij Bofi 22 vijandelijke pantserwagens stukgescho ten. Gewapende veerbooten van de ma rine schoten in de’ Golf van Genua een Britsche motortorpedoboot in brand. In het Oosten kwam het ook gisteren niet tot. krijgsoperaties van beteekenis. Boven de Finsche Golf schoten bewa- kingsvaartuigen van de marine 6 Sovjet- bommenwerpers .neer; nog 7 andere wer den in een luchtgevecht vernietigd. I® den 2-L —.21 Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltreffende aanval len op de spoorwegknooppunten Kasatin en Sjmermka. die branden en ontploffin gen in benzine- en munitie-opslagplaatsen veroorzaakten. Formaties Amerikaansche oommenwer- pers drongen overdag van het Zuiden en het Wester: uit tot boven het Noord-, Centrale en Zuidoost-Duitsche gebied door. Vooral in Leipzig, Posen en Kottbus cmtstond schade. De bevolking leed ver liezen. In hevige luchtgevechten en door de luchtdoel ar till er ie werden 94 vijande lijke vliegtuigen vernfletigd. - „<ua aanvielen, wern een vijanae- afgeloopen nacht wierpen enkele lijke boot door onze beveiligingsvaartui- Bl’its5he vliegtuigen bommen neer in het -- gebied, van Weenen en op Hannover. Duitsche gevechtsvliegtuigen onderna men doeltreffende aanvallen op de Engel sche havensteden Falmouth en Ports mouth. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G,r« l*«>o Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen; Rijswijk. Kantoorboek^. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbioemlaan 3. Tal 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr„ Theresiastraat 108*. Tel. 772444. Het ridderkruis voor Hongaarschen bevelhebber Dc Führer heeft den bevelhebber van fte Hongaarsche troepen aan het Ooste lijke front, kolonel-generaal Vitez Geza Lakatos, in waardeering voor zijn ver diensten in den aanval, alsmede bij den succesvollen afweer van vi. landelijke aanvallen in het gebied van Kolomea, het ridderkruis van bet IJzeren Kruis verleend. ven over de Anglo-Amerikaansche ter- reuraanvallen en deze ten overstaan van de geheele wereld gebrandmerkt. Veertien dagen geleden hebben zij hun._ Engelsche en Amerikaansche collega’s I 2000 navigatoren, waarnemers en ander in een boodschap gewezen op de ver-1 vliegend personeel voor de Britsche woestende gevolgen van deze „oorlog-1 luchtinacht beschikbaar gesteld. Van voering." Kardinaal Gerlief van Lyon dit Zuidafrikaansche contingent is tot verklaarde bij de rouwplechtigheden I dusver ruim 60 procent buiten gevecht voor - 500 slachtoffers in tegenwoordig- gesteld door dood, verwonding of ge heid van vertegenwoordigers der regee-1 vangenschap. ring, dat het smartelijk is, dat de op-| 1 1 roep der bisschoppen tot nu toe in die t doel te laten beantwoorden. De Fuhrer heeft op 26 Mei 1944 het I eikenloof met zwaarden bij het ndder- Sneltreinen gebombardeerd I kruis van het IJzefen Kruis verleend aan General-Oberst Hans Remhardf. opperbevelhebber van een pantserleger, als 68en soldaat van de Duitsche Weer macht. Luchtgevechten boven Duitschland Formaties Amerikaansche gevechts vliegtuigen hebben in de middaguren van 28 Mei met krachtige bescherming van jagers Saksisch gebied aangevallen. Nadat zij eerst met een duidelijken Oos- telijken koers tot in het gebied ten Wésten van Berlijn waren doorgedron gen, draaiden zij plotseling naaf het Zuidoosten 'en wendden voor een aanval te zullen gaan ondernemen op groote Saksische steden. De bommen werden vervolgens echter op verschillen de andere doelen neergeworpen, voor namelijk in het Saksische gebied. Sterke eskaders Duitsche jagers 'en jachtkruisers hadden echter reeds tij Donderdagmorgen kwam de dominee van het vreedzame dorpje Aveley in het Engelsche graafschap Essex, naar ..Stockholm’s Tidningen” uit Londen meldt, met een ernstig gezicht den bak kerswinkel binnen, waar hü zjjn kerke- I Hjke aanplakbiljetten pleegt op te han- ften. Dezen keer had hij een plakkaat bij zich met den volgenden» officieelen tekst: ,,Het tweede front is gevormd. De Michael iskerk blijft open voor het verrichten van gebeden. Vandaag zal om io uur een bijzondere godsdienst oefening worden gehouden. Dc kerk zal voor taan gedurende den geheel en dag open blijven. Hedenavond om half acht gebed voor de troepen, die aan het of fensief deelnemen.’.’ Dit bericht verspreidde zich als een I loopend vuurtje door het dorp. Dc moeders, aangegrepen door can paniek, renden naar de school om haar kinde ren te halen, teneinde ze voor de vijan- delijkg represailles te beschermen. Twee uur later verscheen de politic, verwijderde het plakkaat en riep dem dominee ter verantwoording. De eer biedwaardige grijsaard schudde on schuldig lachend zijn noofd en zeadc: Dit plakkaat is mij zonder bijzondere instructies door dc bevoegde autoritei ten toegezonden Daarom ’dacht ik, dat ik het zoo snel mogeljjk moest ophan gen, om de bevolking hiervan op de hoogte te stellen. om onzen afschuw voldoende kenbaar te maken. Deze Anglo-Amerikaantcbe „oorlog-voering” moet toch ook wel iets zeggen tot den meest vemtokten anti. Zoo iets valt niet goed te praten. En het individu, die meende er een ver- schocming voor te vinden, heeft aan den lijve ondervonden, boe het publiek in het algemeen er over denkt Alleen door snel te vluchten is bfj niet ge lyncht, maar het aantal zwaar-gewon- I den is in zijn persoon met één vermeer derd. Met hem hebben we geen mede lijden, wel met al die arme slachtoffers en hun zwaar beproefde nagelaten be trekkingen.’ Zoo werd zelfs het blijde Pinksterfeest een rouwdag voor menig Nederlandsch gezin. Is het niei ver schrikkelijk? HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 28 Met De Führer heeft Zater dag den keizerlijk Japanschen ambas sadeur Osjima voor een vrij langdurig onderhoud over actueelé kwesties der Duitsch-Japansche samenwerking in de gemeenschappelijke oorlogvoering der beide volken ontvangen. Aan de bespre king bij den Führer nam de Rijksmi- nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop deel, die met ambassadeur Osjima nog een vrij langdurig hartelijk onderhoud had. Het zwaartepunt van den strijd in Italië ligt op het oogenblik onmisken baar op den Noorde lijken vleugel, waar de strijd het dichtst is genaderd, meldt het A.N.P. uit Tusscheri en Valmon- tone oefenen strijdkrachten Geallieerden, Indiensttreding bij de Kriegsmarine is nrogelijk voor lederen Nederlander t.waeten 17 45 jaar. Aanmelding en tnlklihngen bij de Manneannabmestelle Plompetorengracht 24. Utrecht: alle Hafen- en Ortskommandantmen en de ver schillende ff -Meldestellen in Nederland- de der die tusschen de Albaner heuvels en het Le- pini-gëbergte door naar het Noor Jen zijn opgerukt, krach- tigen druk uit op de Duitsche stellingen, die hardnekkig wor den verdedigd. Voor de Duitsche strijd- krachten op den Oostelijken vleugel is het van het groot ste belang, dat den Geallieerden troepen een verder oprukken wordt belet, daar an ders voor ben alle achterwaartsche ver bindingen dreigen te worden afgesneden. Ook Van Aprilia uit zijn Geallieerde strijdkrachten thans tot den aanval over gegaan Zij volgen hierbij den weg, die in Noordelijke richting naar Albano leidt en zijn van alle colonnes, die in de rich ting van Rome oprukken, de eeuwige stad het dichtst genadêrd. n.l. tot op een afstand van ongeveer 25 k.m. De Strijd op den Noordelijken vleugel van het front, dié beschouwd kan wor den als de inleiding tot den eigenlijken slag om Rome, is bijzonder zwaar en de Duitsche tegenstand neemt ook volgens de Engelsch-Amerikaansche berichten merkbaar toe. Alles wijst er op, dat de uitersten Westelijken vleugel van het. Italiaansche front'.van de kust tot in het gebied van de Albaner bergen.’ De hier met geconcentreerde infanterie- en pant- serstrijdkrachten aanvallende vijand slaagde erin op enkele plaatsen plaatse lijke penetraties tot stand te brengen, die door tegenaanvallen onmiddellijk werden opgeruimd of afgegrendelj 25 Vijandelijke- pantserwagens werden hier- Ijij stukgeschoten. Ten Oosten van Velle nd mislukten talrijke ter sterkte van bataljons ondernomen vijandeiijke aan vallen. Ten Zuiden en ten Zuidwesten van Valmontonc sloegen Onze troepen alle aanvallen, die de vijand met gecon centreerde strijdkrachten ondernam uit een en heroverden bij de voortzetting van den éigen tegenaanval opnieuw ter rein. In het gebied aan weersijdan van Cec- cano viel de vijand met overmachtige strijdkrachten onze stellingen aan en kon in de door achterhoedeiroepeo taai ver- DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 28 Mei. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede I Aan het Italiaanfthe front zet de vijand zijn groeten aanval met nieuwe formaties met het zwaartepunt ten Zuidwesten van Velletri, ten Zuiden van Valmóntone, in - het dal van de Giugliano en bij Ceprandl dedigde plaats binnendringen. Ten Ooe- voort Aan weerszijden van Velletri mis- lukten alle door sterke pantserstrijd- krachten gesteunde aanvallen na harde heen- en weergolvende gevechten. De naar Valmontone opjukkende vijandelijke aanvalsgroep werd in een tegenaanval ten Zuidwesten van de plaats na een verbitterden strijd tot staan gebracht Pogingen van Marokkaansche bergtroe pen om het dai van de Giugliano jjoor een aanval via de bergen, die het dal ■■Tgrenzen, te openen, bleven zonder re- - - - - Itaat Ten Zuidwesten van - Ceprano afgeloopen nacht ondernamen Wierpen onze troepen in een tegenaanval den vi^nd, die met sterke strijdkrachten over de Sacco heengetrokken was, terug. Bij Ceprano zelf bleef de vijand met vele honderden pantserwagens aanvallen. In een voorbeeldiger strijd sloegen pantser- grenadiers en valschermjagers de eerste vijandelijke aanvalsgolven uiteen en bo den den in de plaats binnengedrongen vijand hardnekkig verzet. Een verder.op rukken van den vijand werd door een geconcentreerd artillerievuur verhinderd Van Britsche motortorpedobooten, die Duitsche convooien ten Noorden van het eilafljj Elba aanvielen, werd een vijande- gen in brand geschoten en een ander be schadigd In de gevechten aan het Italiaansche front hebben zich formaties gevechts vliegtuigen onder bevel van luitenarrt- kolonel Helbig en in de zwire gevechten in den Liri-sector een afdeeling luchtdoel- artillerie onder bevel van kapitein Zim mermann bijzonder onderscheiden. In het Oosten kwam het slechts plaatselijke gevechten in. het voorterrein van de Karpathen. In het achterwnartsche gebied van den centralen frontsector wer den na eert strijd van verscheidene dagen sterke bolsjewistische benden uiteengesla- gen. De vijand leed zware, bloedige ver liezen en verloor bovendien 2500 gevan genen. 130 Kazematten en gerechtsposten» werden vernield en talrijke wapens buit gemaakt. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen vielen in dén nacht van 27 op 28 Mei de stations Rowno en Sarny met waargenomen goede uitwerking aan. Amerikaansche bommenwerpers dron gen tot boven het Zuidwestelijke Rijks gebied door en ondernamen terreuraan vallen op de steden Mannheim en Lud wigshafen. Zwakkere aanvallen werden /Ondernomen op Saarbrücken en het ge bied van Trier. Er ontstonden schade en verliezen aan menschenlevens. Ondanks de ongunstige, voorwaarden voor den af weer werden door luchtyerdedigings- strijdkrachten hier en boven dé bezette gebieden in het Westen 39 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Britsche bommenwerpers ondernamen In den afgeloopen nacht een terreuraan- val op de stad Aken, die schade en ver liezen onder de bevolking veroorzaakte. 28 Terreurbonunenwerpers werden neer- geschotèn. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen bommen neer op het stadsgebied van Berlijn. Duitsche gevechtsvliegtuigen vjelen doelen aan in’ Zuid-Engeland met goede uitwerking. HOOFDKWARTTER van den füh rer, 29 Mei. Het Opperbevel van Weermacht maakt bekend: De dag van gisteren stond aan Italiaansche front overal in het teeken van succesvolle afweergevechten. In den sec tor Aprilia-Valmontone sloegen onze di visies de door sterke panteer strijdkrach ten ondersteunde doorbraakaanvallen van den vijand in verbitterde gevechten af. Het tot dusver nog door onze achter- hoedetroepen taai verdedigde puinv»ld van Aprilia werd aan den vijand overgela- ten. Ten Oosten van Lanuvio zuiverden pantsergrenadiers in «en onverwijlden tegenaanval een .vijandelijke penetratie. Bij de zware gevechten in het gebied van Velletri hebben zich deonder het bevel van den generaal der vliegers Schlemm staande troepen van het leger en de lucht macht bijzonder onderscheiden. Ten Zui den van Valmontone w^rd het penctratie- gebied van de vorige dagen door aanval len vanuit het Oosten en het Noordwesten vernauwd. In den sector Roccagorga- Castro dei Volschi Sloegen onze achter- hoedetroepen in heftige gfevqchtcn der. vooral in het Giugliano-dal sterk op- dringenden vijand alle aanvallen af. Uit het Oosten worden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld De bestrijding van het Sovjet-Russische aanvoerverkeer werd overdag en des nachts met succes voort gevet. Talrijke stations, vooral Sjepe- towka en Korosten.. wareft het doel van zware aanvallen van" onze luchtmacht. Formaties Amerikaansche bommenwer pers drongen in de middaguren van gis teren onder krachtige bescherming van jagers het West- jen Middern-Dultsche ge. bied binnen. Door het uitwerpen van brisant- en brandbommen werd schade aangericht; vooral; In de woonwijken van Keulen en in eenige steden van M’dden. Duitschland. In uiterst harde luchtge vechten en door luchtdoelartillerie wer den 75 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 50 viermotorige bommenwerpers, vernie tigd Negen andere ijjiegtuigen verloor de vijand boven de bezette Westelijke gebie den en boven de wateren om Engeland In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen op het «tsdeebied van Mannheim. Duitsche gevechtsvliegtuigen onderna. men doeltreffende aanvallen op de Brit sche havensteden Torquay en Brighton, alsmede op afzrfnder’iike doelen In Oost- Engeland. Rr werden explosies en bran den waargenomen. HOOFDKWARTTER VAN DEN FÜHRER. zSO Mei. Het Opperbevel van de Weer- ma-hf deelt mede Het zwaartepunt van den groeten vijandelijken aanval lag gisteren aan den De door de Anglo-Amerikanen sedert eenigen tgjd in Duitschland, Frankrök en België toegepaste methode om de burgerbevolking door aanvallen met de mitrailleurs van laagvliegende toestel len te terroriseeren, is thans ook in toe passing gebracht op de Nederlandsche burgerbevolking. Zoo zijn door aanbel len met mitrailleurs op rijdende treinen en varende schepen in de bezette Ne- Pagsagiersschip by Remagen derlandsehe gebieden tijdens de Ptnk- beschoten sterdagen 22 Nederlanders gedqpd, 23 J zwaar en een groot aantal licht gewand. Bij de op 28 Mei door Amerikaansche vliegtuigen ondernomen aanvallen op Twee-en-twintig Nederlandsche burgers, vooral op vrouwa* en kinde- burgers en burgeressen, die met Pink- ren, in het gebied van den Rijn, werd stèrendus meerendecls voor hun genoe- »p •»- schaft door 3 tweemotorige jager- in 27 zwaar gewonden in eigen duikvlucht met boordwapeus aangeval-1 huis teruggekeerd, dan wel bij familie len. De paseagiersboot „Ostmark" wgs of kennissen aangekomen. Lafhartig- van de hoogte waarop de machines zjjn zij verTnoord. wij kunnen het niet Da. er «.r,of „or? sj. den 6 personen gedood, onder wie 3 vrouwen en 2 kinderen; 19 personen, onder wie 11 vrouwen en 1 kind,’ wer den zwaar gewonJ. Op het strandbad Sinzig in het district Ahrweiler bescho ten Amerikaansche vliegtuigen badende personen met boordwapens. Op 24 Mei hebben Anglo-Amerikaan- sche vliegtuigen het pauselijk klooster ^attocchie, ten Zuidoosten van Rome aangevallen. In het klooster, dat door de pauselijke vlag van verre kenbaar was, vielen 16 brand- en fosforbommen. In het klooster en in de onmiddellijke omgeving bevonden zich geen Duitsche troepen of eenigerlei installaties of opslagplaatsen van de Duitsciie Weermacht. De .Osservatore Romano” meldt, dat door vijandelijke vliegtuigen neergewor- pen bommen op het klooster santa Sco- lastica bij Subiaco, de geheele groote kruisweg volkomen' vernield werd. Tot kort geleden werden de kloostergebouwen gebruikt als hospitaal. Terreuraanval op Florence Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft Zaterdag weer een terreuraanval ondernomen op Florènce. waardoor op nieuw onvervangbare cultureele goederen I werden verwoest. Zuid-Afrikaansche verliezen Volgens mededeelingen van „Empire I News" heeft Zuid-Afrika, sedert het be-l gin van dit jaar 5000 bestuurders en] Foto; O.HJ I SS-P K. Nadat Narwa door twee zwaro nachtehjke luchtaanvallen totaal was ver woest vielen de Sovjets met een groote overmacht ondersteund door pantsers en I ala^;vliegers, bet bruggenhoofd Narwa aan Het zwaartepunt van den aanval lag in den sector van het regiment „Generaal Seyffcirdt dat sedert den 3den Januari van dit jaar onder leiding staat van SS- Oberaturmbannführer Wolfgang Joerchel Het regiment, dat na de a£zetoéwegin«en hij Oramenbaum al groote verliezen bad gehad, wist niettemin den In aantal over machtigen vijand tegenstand te bieden en iedere doorbraakpoging te verijdelen. Al leen m dezen sector werden 27 pantser» verjuetigd. Toen door de nachtelijke lucht, aanvallen cn een urenlang troinmdrtnm dc verbindingen waren vedbroken gtag Obei sturmbanuführer Joerchel persoonlijk naar de meest bedreigde punten on vuur de door zijn voorbeeld zijn mannen tot uitersten tegenstand aan. Op punten waar kleinere groepen bolsjewisten wanen doorgebroken werden'de Sovjets onder zijn persoonlijke leiding tcruggcslagra Vijf dageh vielen de bolsjewisten tever2 zeefs aan Op 15 Maart 1944 werd het regiment „Generaal Seyffardt” eervol in het Weermacht bericht vermeld De verleenine van het Ridderkruis SS Oberst urm bann führer Joerchel is nieuwe waardeering van de prestatie* dit regiment dat ui; Nederlander^ Duitschers uit Roemenië is samenze-tetd SS.Obersturmbannführer Wolfgang Joer ehel werd op 19 Ausu.-tuf 1907 in Zaborcê in Boven-Silezië geboren Als actief offi cier van de Watfen-SS nam hij deel aan de veldtochten regen Polen het Westen en het Oosten Als bataillonscommandan'. in het SS-regimept ..Germania” kreeg hij wegens bijzondere prestaties het Duitsche Kruis in goud SS-Oorlogev erslaggerer mr. K. J. Denijs jx. dens de nadering dra strijd met de vijandelijke vliegtuigen aangebondra, waardoor reeds boven het gebied van Maagdenburg zware luchtgevechten ont stonden. Met zware verliezen moeéten de Amerikaansche formaties hun ver der vliegen betalen. In het gebied van Leipzig ontstond nog een groote lucht slag, tijdens welke talrijke bommenwer pers en verscheidene jagers met groo- ten actie-radius der Amerikanen werden neergeschoten. Ook de, aftocht der vijandelijke formaties ging gepaard met hevige luchtgevechten boven Noordwest en West-Duitschland, die door de Duit-, sche jagers en jachtkruisers met succes werden gevoerd. Gisteren hebben zich tusschen Ameri kaansche formaties, die naar Midden- Duitschland doordrongen ra Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten lucht slagen afgespeeld, die even heftig en verbeten waren, als de voor de Ame rikanen kostbare gevechten van 28 Mei. Boven Oost-Mecklenburg en verschillen de streken van Midden-Duitschland kwam het tot hevigen strijd, zoodat de vijandelijke vliegroute weldra was ge kenmerkt door trossen valsfchermen en brandend vallende bommenwerpers. Ook de Amerikaansche formaties, die van Italië uit naar de Ostmark door drongen, stieten op krachtigra Duit- schen afweer. 1STI Velletri

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1